Bondselftal zonder glans verliest met 4—0 van Engelse profs TeL eurstellende resaltaten met wederopstelling De Harder en experiment-Lenstra ÉaU -JTTL, MUÊÊÊÊM la Bewondering voor DER ENGELSEN Tevredenheid hij de gasten SPEL Hoe Hongarije ter stembus moest gaan Nederlands Bondselftal uur lang stand een Maar capituleert dan vier keer in 25 minuten houdt Zo was het veertig jaar geleden INVALLERS NIET DE SCHULD ÏeUZe i Wij luisteren naar Een verschrikkelijke plicht, waaraan men zich niet kon onttrekken Eerste helft 0-0 Assemblée der V.N. gesloten Reactie van r ROTTERDAM I J Overwinning van Rakosi zeer wel voorbereid FRANCO BESCHULDIGT HET BUITENLAND DONDERDAG 19 MEI 1949 PAGINA i (Van onze sportredacteur ^STERDAM, 18 Mei. Nog- geen vier weken geleden fr9elden schallende bazuinen triomfantelijk de zegekreet van heigeen de glorie van hei Nederlandse voetbal Ss±ie; vandaag bibbert een klagende fagot haar treurzang ^ver de ruïnes van het ingestort paleis, waartoe men hel sderlandse spel na die ene, stralende voorjaarsavond in to fantasie alweer had opgebouwd. En toch was het nu 6n prachtig weer als die Zaterdag in hei Feijenoord- ^dicm njp voor de ongekunstelde en eerlijke spelvreugde, i e toen de sterke Franse profs in twee, drie rukken van de Tart veegde. Die spotte mei hun superieur geachte iech- 'ek, mei hun snelheid, behendigheid en tactische supre- toie. En toch sloot de start van deze avond onmiddellijk j, d bij de herinnering van die niet ie stuiten lawine in het ,e*]enoordsiadion, toen Wilkes, Timmermans en Van Schijn- ja toen allen als een massief blok hei Franse doel be zigden en er een tot wanhoop gebrachte verdediging slag .9 slag toebrachten. Tien minuien herinnering aan Rolier- en toen plotseling de ineenstorting tot niets? tot dof 3 glansloos spel dat saai was en dat tot honderd procent ludiek werd omgeschapen, toen de eindelijk op dreef ge- °d\en Engelsen met vier doelpunten hei verschil in kwali- d zo markant demonstreerden. torn. Experiment-Lenstra Teleurstellend rentree - A% IN NEDERLANDSE KLEEDKAMER Huberts In hbrwter - niet borden over hun prestaties of over Engelsen na rust McCLOY VOLGT CLAY OP Even adem halen Rowley alleen Engels A-team wint met 4-1 Courses te Alkmaar Uitslag stemming Hongarije Vier Duitse parlementen rati ficeren grondwet van Bonn «n "Hii nu zullen de voetbalpsychologen degenen die daarvoor doorgaan, langs wonderlijke wegen met jj'haringen over de nederlaag komen. de eenvoudigste weg zal ook hier Ij ''este zijn. Het spel dat het Neder- I, ds elftal in Rotterdam vertoonde, het na de oorlog nog niet éénmaal "den demonstreren, óók niet in die Zwitser- en Zweden. Mocht men dan ver- wedstrijden tegen SL (Achten, dat na Rotterdam nu plotse- Z het tweede hoogtepunt zou komen? tl. "^'elijks. Hoewel het er een ogenblik '®ek dat het Oranje-team het ddsteam ditmaal nieuwe lauweren 6e gaan plukken, werd het tenslotte h min of meer normaal dieptepunt, jjto er ook in het na-oorlogse sei- verschillende zijn geweest. J^isschien zal men het verschil in (.^'kwaliteit, dat natuurlijk bij twee zo navrant lijkt, ook nog willen ver- lthi"en met het feit dat dit elftal invat ten "ad en dat het gedeeltelijk ook in t, r, andere formatie speelde, doordat ^j-dSUze-Commissie eindelijk haar plan Vr' doorgezet om Lenstra als midden- ljAr te proberen, Wel. we willen aan- L en, dat de mislukking van de proef- V^stra zijn stempel óók wel op de uitrijd hééft gedrukt, maar het ware opeenvolgende wedstrijden wel C,6delijk de spelers, d'ie in Rotterdam H i V-an partij waren voor het ver- tijj^1 in kwaliteit tussen beide ontmoe te. geheel of zelfs maar gedeeltelijk 1 4 6CUCC1 UJu ZiClJ-ö lltcicti gcuccitciijn. Wh en opdraaien. Eerlijk gezegd heb- ïr.'- tve van hen vaak heel goed werk ttyav en hadden zij volstrekt niet meer Hl e ogenblikken dan de meeste Wers die te Rotterdam in topvorm l.Niek, schreven we met betrekking t5].het Nederlandse spel in de tweede ih maar eigenlijk was die er ook al tjjh® eerste periode. Toen eenmaal de Wh ns van eerste minuten verdwe- i'h tvas, vergleden de Nederlanders als vreemde verdoving. Zelfs Ter- is die toch werkelijk geen dromer of spoedig het hoofd zal verliezen, ftien de wonderlijkste capriolen ma- th? ®n zijn ploegmakkers deden niet t>l0(r hem onder. Het plaatsen werd Hht^'ng abominabel en er was in deze stenij van volslagen onvruchtbaar- heid en gevoelloosheid, zelfs geen oase waar men zich eens een ogenblik kon verkwikken. Men weet nu wel, dat Lenstra niet van de vleugel houdt. Maar wij vrezen dat hij vanavond nog wel eens met wee moed aan zijn plaats langs de lijn heeft teruggebracht; met weemoed omdat daar zijn kwaliteiten toch altijd beter uitkwamen dan op de middenvoor plaats, waar hij nu werd geprobeerd. En toch trachtte hij er met Wilkes,het spel te spelen, dat men hem op die plaats zo gaarne zag opgedragen: veel wisselen en daardoor de vijandelijke verdediging desorganiseren met de mo gelijkheid dat twee gevaarlijke spelers als hij en de Rotterdammer zijn, vrije kansen zouden krijgen. Daar is geen spaan van terechtgeko men. Natuurlijk kwam een enkele com binatie zjj het ook een héél enkele! wel goed door, maar uit het feit dat de Engelse doelman Ditchbum vrijwel niets te doen heeft gehad, blijkt wel duidelijk dat het toch niet is geworden wat men zich ervan had voorgesteld. Integendeel, Lenstra is té weinig mid denvoor, om zelfs op die manier van zich te doen spreken en al te vaak mis ten we juist op het speerpunt van de Nederlandse aanval de doorzetter, die daar nodig is. Dat men dit experiment nooit meer herhale! Timmermans was van het binnentrio nog de beste. Hij maakte nu geen drie doelpunten, maar zelfs onder deze om standigheden was ziin spel van dien aard, dat men hem aïs volwaardig inter nationaal moet erkennen. Hij was le vendig en intelligent en het meeste ge vaar in deze voorhoede kwam van hem. Van Overbeek, op de rechtervleugel, had meer allure dan de eerste keer. Het na deel van de BVV'er was evenwel dat hij het tempo van de Nederlandse-aan- val-op-zijn-snelst niet voldoende kon meedraaien en dat hij de zaak dikwijls afremde. 4 Bepaald een teleurstelling was het wederoptreden van De Harder. Toen de Hagenaar tien jaar geleden tegen België in hetzelfde stadion debuteer de, had hij het pleit onmiddellijk ge wonnen. Zoals hij vanavond zijn ren- trée vierde was er geen enkele reden om hem voor de volgende keer te verkiezen boven Clavan. Maar mis schien is deze wedstrijd een slechte maatstaf. Tenslotte was ook Wilkes, de weergaloze balkunstenaar van Rot terdam in deze ontmoeting nergens. In de halflinie we stipten dat reeds met een enkel woord aan was zelfs Terlouw niet helemaal zichzelf. Hij mis te kennelijk het nodige zelfvertrouwen, speelde evenals de andere verdedigers onnodig veel terug en miste meer dan we van hem gewend zijn. Maar oók Van Schijndel maakte nu minder indruk dan in een van ziin vorige interlandwedstrij den en welbeschouwd was Stoffelen, die men tenslotte als invaller voor De- vroet kan zien, hier niet eens de minste. Hetzelfde was trouwens het geval met Everse in de achterhoede. Zijn spel van deze avond was zeker niet smetteloos, maar over het algemeen was hij toch betrouwbaarder dan Van Bun. Op De Munck zal zelfs de meest nijdasserige criticus niet veel kunen aanmerken. Hij heeft vier doelpunten doorgelaten, inderdaad, maar het ging daarbij alle maal zo razend snel en scherp in zijn werk, dat de man die het beter had ge daan, moeilijk te vinden zou zijngeweest. - lustig, maar geenszins terneergesla- was de stemming in de Neder- jH'Jse kleedkamer. De spelers waren j. °e van het hoge tempo in deze „pbd. dat veel van hun uithoudings- rniogen had gevergd. de voorzitter van de K.C. k z'ch ontvallen, dat er toch een hoop 6ren viel van deze grootmeesters in 4 sPeh 'tl6?llVoerder Terlouw voegde Van Stof- toe, dat over uitvluchten niet ge- behoorde te worden. Die Engelsen stukken beter en daarmee uit. -Thomee, de geneeskundige verzor gd- eh oud-international, raakt niet uit- ®at over de drie tempi verschil tus- Engelsen en de Nederlanders. We rHi-k1 bem naar de blessure van Van 'ijl^ "eek en hij antwoordt: Waarschijn- Aerstuikt en natuurlijk pijnlijk. Met Hikle.ssure van Van Stoffelen viel het erg mee. Gesmuld heb ik van vertelt hoofdconsul Boeljon en Hn. "e Vries van de T.C. was ook van dat het een goede wedstrijd is i6 ert?* en dat bet volkomen eerlijk is 'iiss cn' dat de Engelse profs een Hl d etl misschien wel meer, beter wa- ah de Nederlandse amateurs. na - de Engelse kleedkamer heerste sfe ab°°P van de match een tevreden het1" en terwijl de spelers onder de ge,e douches stonden, liet een der En- ue ®e. leiders, de heer Shantal, zich 'eiden enkele woorden te zeggen. Nt -) lrihigheid, want m legcuaicuiue Nederlandse opvattingen, zijn de -b dsen van mening, dat in het bijzijn -ae spelers zo min mogelijk gepraat ge- tegenstelling I die der tegenstanders. De heer Shental fluisterde ons toe, dat naar zijn mening de Engelse ploeg haar vorm, die ze zo verrassend in Zweden had verloren, in deze wedstrijd had teruggevonden, dat de spelers stukken sneller waren dan in Zweden, maar hij weigerde uitblinkers te noemen met de opmerking, dat het team in zijn geheel goed had gespeeld. Hij achtte bij de Nederlandse ploeg De Harder, Lenstra en Wilkes de besten. Toen daarna de spelers terugkeerden in de kleedkamer, was zijn mond meteen gesloten. De Engelse spelers zelf merkten in on derlinge discussies op, dat de Nederland se amateurs gespeeld hadden met het idee, dat ze niets te verliezen hadden. Zij vonden onze spélers wat langzaam ter been en niet geheel fit. Wat hen verwonderde, was, dat het Nederlands elftal, terwijl het met 40 achterstond, toch nog zo hard gewerkt had voor een tegengoal. Intussen stond de Engelse trainer Jesse Carver, eertijds trainer van het Neder lands Elftal, enigszins misnoegd te kij ken. Hij deelde mede, dat geen der En gelse spelers gerechtigd was een opinie aan de pers te geven, aangezien dit hun verboden was door de Engelse bond. Bovendien merkte hij op, dat strikt gesproken geen enkele vertegenwoor diger van de pers het recht had in de kleedkamer te verschijnen, waarop hij een der Engelse spelers, die wat luid gesproken had, bij zich riep en hem een schrobbering gaf voor zijn „loslippig heid", waarop de speler in kwestie, zwakjes protesterend, afdroop. De Franse scheidsrechter De la Salie gaf als zijn mening te kennen, dat de match in buitengewoon vriendschappe lijke geest en op volkomen correcte wij ze door beide partijen gespeeld was. Hij vond het een mooie wedstrijd, al had hij te veel op de bal moeten letten om zich een nauwkeurig beeld van het spelver- loop, van de krachtsverhouding en van de spelers individueel te kunnen vor men. De Engelse rechtsbuiten Parsons had de meeste indruk op hem gemaakt Zo zijn de Engelsen tenslotte dus toch tot een redelijk goede prestatie geko- De Nederlandse doelman wordt voor de derde maal gepasseerd. Everse pro beerde nog te redden, doch tevergeefs. V. I. n. r.: Bentley, Everse, De Munck, Parsons en Van Bun. men. In de eerste helft knoeiden ze echt een beetje mee, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat zij het slappe spel van de Nederlanders, toen al niet hebben kun nen afstraffen. Wel knaldener twee schoten tegen de paal, maar meer dan een bescheiden voorsprong zouden ze in die periode niet hebben verdiend. Na de rust was dat anders. Toen com mandeerden ze het veld volledig en naarmate zij resultaten zagen, werd hun spel beslister en dodelijker voor de ontwapende Nederlanders, die tegen het eindelijk aan de lethargie ontworstelde raffinement van de profs tenslotte op geen stukken na waren opgewassen. De Razende Roeland op de rechtsbuiten plaats, Parsons, linksbinnen Rowley en middenvoor Bentley, waren met de steun van rechtshalf Harrison en rechts back Jones, de beste Engelse spelers. Predident Truman heeft John McCloy benoemd tot Amerikaanse Hoge Com missaris voor Duitsland. McCloy heeft zijn tegenwoordige functie van president van de Wereld bank neergelegd. Hij zal als zodanig worden opgevolgd door Eugène Black, een der directeuren van de bank. McCloy zal tevens de E.C.A. in Duits land vertegenwoordigen onder super visie van Hoffman en Harriman. Zolang de verantwoordelijkheid nog niet over gedragen is aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken, zal McCloy dienst doen als militair gouverneur onder di recte supervisie van het ministerie van defensie en de president. Volgens Britse functionarissen is het mogelijk, dat de Sovjets terug zullen keren in de Berlijnse viermogendheden- kommandatura, die zij vorig jaar zomer verlieten. Waarschijnlijk zullen zij eerst een „waarnemer" sturen. DONDERDAG HILVERSUM n, 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.00 gram.. 18.15 reportage. 18.30 koor, 19 00 nieuws, 19.15 orgel, 19.30 actueel geluid, 19.45 gram., 19.55 causerie. 20.00 nieuws 20.05 proloog, 20.15 cabaret, 22.15 causerie, 22.35 orkest, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 kwartet, 23.45 zang, HILVERSUM I, 301 M. 13.00 nieuws 18.15 sport. 18.30 mil. commentaar, 19.00 strip, 19.10 orkest. 19.40 causerie, 19.45 R.V.D., 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.15 orkest, 21.00 Strauss, 21.30 cau serie. 21.45 piano, 22.00 cabaret 22.30 Skymasters, 23.00 nieuws, 23.15 gram. VRIJDAG HILVERSUM II, 415 M. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur 1875 M. 7.00 nieuws, '7.15 Te Deum, 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.15 orgel en piano. 8.50 gram.. 9.15 zieken. 9.30 waterstan den. 9.35 zieken. 10.05 orkest, 10.30 Morgendienst, 11.00 piano, 11.30 har monie, 12.00 sextet. 12.30 mededelingen 12.33 koor, 13.00 nieuws. 13.15 trio 13.45 ensemble, 14.00 kamermuziek., 14.35 orgel, 14.40 causerie, 15.00 Sans souci, 15.40 lezing, 16.00 cyclus, 16.30 gram., 16.40 voordracht. 17.00 Strauss, 17.35 kwartet. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram.. 8.00 nieuws. 8.15 operettes, 8.50 vrouw, 9.00 kamer muziek. 10.00 causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20, orkest. 10.30 vrouw, 10.45 tenor, 11.05 voordracht, 11.25 orgel, 12.00 gram.. 12.30 mededelingen, 32.33 sport, 12.45 piano en viool, 13.00 nieuws, 13.15 zang. 13.50 gram., 14.00 causerie, 14.20 gram.. 15.00 boekenschouw, 15.20 film muziek, 16.00 Vincentino. 16.30 jonge ren, 17.00 Filmland, 17.20 causerie. Daar er slechts één enkele kieslijst was geen oppositiepartij was immers tot de verkiezingen toegelaten stond de overwinning van het Volksfront reeds van tevoren vast. Toch was de. leiding nog niet zeker van haar zaak. In de laatste dagen van de verkiezings strijd werd de katholieke clerus gemo biliseerd. Uit naam van het Episcopaat (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 18 Mei. Een bandjir van kunde en energie stapelde zich op voor de dam, die de Nederlandse verdedigers in allerijl en met bundeling van alle krachten voor hun heiligdom hadden opgeworpen. Een uur lang hield hij haar, de vloedgolf, die steeds ivilder en bruisender op hem afstormde en niet was te remmen door een muur, welke van het begin af wankelde onder de zware last, die hij te torsen kreeg. Tien minuten was de tweede helft oud toen Stoffelen nog juist bijtijds een lek kqn dichten, maar hij wist het toen al: hier was geen houden meer aan. Vier minuten later stortte het bolwerk dan ook ineen, de sterkste macht kon hier zijn werk doen: vier doelpunten in nog geen half uur. Het Nederlands Bondsteam begon en men had goede hoop, want in de eerste minuut al daverde het applaus van de tribunes. De Harder had een pass ge geven naar Wilkes die met een vlijm scherp schot vlak langs de verkeerde kant van de paal bewees, dat hij dit onderdeel van zijn techniek nog uit stekend beheerste. De Engelsen deden nog niet veel, zo kort na het begin, maar plotseling grepen zij de teugels en stuurden de bal naar hun rechts buiten Parsons, die sneller was dan Van Bun en een voorzet lanceerde, waarop alleen Langton reageerde. Als een snoek schoot de Engelse links buiten naar voren en stuwde de bal koppend in de bovenhoek, waar De Munck met een kalm, maar secuur gebaar het gevaar bezwoer. Men voelde de dreiging in de gelede ren der roodhemden: dit was niet een elftal als dat der Fransen enkele weken geleden maar eeft team dat bekwaam was en zijn kennis ook uitbuitte. Nog even duurde dit openingsoffensief der gasten, waarbij Stoffelen op een gegeven mo- ,ment op de doellijn redde, toen de man van het scorebord al de „1" omvatte. Het Bondsteam begreep het gevaar en met man en macht verplaatste men het spel naar de helft der Engelsen. Pas toen kwam Lenstra los. Met een pijlsnelle rush bracht hij leven in de Nederlandse voorhoede, drie tegenstanders zagen slechts zijn hielen en toen er dan een pass volgde afgemeten als zo vaak kreeg Timmermans de kans om de score te openen. Zijn schot was laag en zuiver, maar sneller nog dan de bal waren de handen van doelman Ditchburn, die lang uit vallend een wens van velen niet in vervulling deed gaan. Kort daarop twaalf minuten waren er toen gespeeld bracht de ADO-er zelf even verwar ring in de Engelse achterhoede, maar het tikje met de voet, waarmee hij De Har der het beslissende schot wilde laten af vuren, was te zacht om de tegenstanders geheel uit hun evenwicht te brengen. Dit korte offensief der Nederlanders had De Munck c.s. even de gelegenheid gegeven wat ruimer adem te halen. Lang kon het echter niet duren, want het Engels B-team had nu eenmaal an dere plannen met de bal. Na twee en twintig minuten knalde Parsons, volko men buiten het bereik van onze doel man, tegen de paal en de rush waarmede rechtshalf Harrison daarop de bewon dering van vriend en vijand afdwong, moest met een noodsprong worden ge stuit. Men verlangde in de gelederen der Nederlanders naar het rustsignaal, want zó kon het niet langer blijven, zó zonder doelpunten, terwijl de Engelsen switchend en schietend een bres zoch ten. Maar zij bleef er, de nu, ook toen de bal vijf minuten voor rust opnieuw tegen de staander ketste en De Munck, volkomen verrast en al geslagen, geen hand kon uitsteken. Het Engels B-team begon in- de tweede helft liefst nog sneller en beter dan er voor. Het liep tegen het einde van het voorspel, dat de Nederlanders nog zo veel mogelijk trachtten te rekken, maar dat tenslotte afbrak, toen Bentley doel man De Munck na veertien minuten met een zuiver gerichte kopbal versloeg. Voordien had Lenstra, keeper Ditchburn tweemaal belaagd, doch nu was de eer ste er door, aan de andere kant. De En gelsen waren echter niet tevreden met het doelpunt, dat zo lang eigenlijk té lang op zich had laten wachten. Zij verlangden meer. Na zeventien minuten bracht De Munck sensatie. Zonder dra len ging hij linksbuiten Langton geheel bij de cornervlag tegemoet en de wach ter liet zijn doei onbeschermd achter. Er volgde een wedloop om de bal, welke in het voordeel van de vleugel speler eindigde. Iedere Engelsman kon nu vrank en vrij van zijn voorzet profi teren, doch Terlouw had het gevaar ge zien en kon dit nog ten koste van een hoekschop bezweren Drie minuten later kreeg linksbinnen Rowley de smaak te pakken. Met een pijlsnelle rush passeerde hij vier Ne derlanders, stond toen geheel alleen voor De Munck en schoot de bal juist in die hoek, waar vriend en vijand hem niet verwachtte (02). Van de aftrap af zet ten de gasten een nieuwe aanval in. Feilloos plaatsen en levendig switchen bracht de bal bij rechtsbuiten Parsons, die in een moeite door langs Van Bun flitste. De Munck zag de dreiging en probeerde de Engelsman uitlopend te attaqueren. Parsons was echter vlugger en tikte de bal naar zijn collega Lang ton voor het Nederlandse doel, die juist voor de voeten van Terlouw het vonnis kon voltrekken (03). Na dit doelpunt moest de Bondsploeg met tien man ver der spelen, omdat Van O verbeek gebles seerd uit het veld gedragen werd. Even kwam er hierna rust in de Ne derlandse verdediging. De Harder en Wilkes kregen het leer in hun bezit en trachtten onder luide aanmoedigingen van de duizenden op de tribunes althans de eer nog te redden. De VUC-man be landde daarmee geheel op de rechtsbui tenplaats en deed daar verscheidene goede dingen. Maar ook nu bleek de Engelse achterhoede onvermurwbaar en zij dirigeerde de bal weer zonder veel omhaal naar de eigen aanval. Zeven mi- (Van onze correspondent) Zondagmorgen te acht uur werden in Boedapest de stemlokalen geopend. Om negen uur, dus een uur later, hadden reeds 80 procent der kiezers hun stem uitgebracht. Om 8.05 uur wierpen Mathias Rakosi en zijn Kirgiezische echtgenote hun stembiljet in de bus. President Szakasits vervulde om 10 uur zijn Sovjet-burgerplicht. Om 19 uur maakte het stemcomité van het Volks front bekend, dat uit 108 kiesdistricten het bericht was binnengekomen, dat daar alle kiezers ter stembus waren gegaan en reeds om 21 uur was het mi nisterie van Binnenl. Zaken in staat om een groot deel van de uitslagen bekend te maken. Het Volksfront heeft over de gehele linie een geweldige over winning behaald. De „overwinning" overtreft alle verwachtingen, anders zon het niet nodig geweest zijn, dat de leiders de voorzorgsmaatregel genomen hadden, dat de einduitslag eerst op 18 Mei zou worden bekend gemaakt. Deze drie dagen moesten gebruikt worden om, voor het geval de regie zou mislukken, een passend resultaat te produceren. schreef Aartsbisschop Grös van Kalocsa een brief aan de kiesleiding van het Volksfront, waarin gezegd werd, dat de katholieke bisschoppen van Honga rije de voor de verkiezingen van 1947 uitgegeven richtlijnen betreffende de parlementsverkiezingen herhaalde, vol gens welke de katholieke kiezers ge hoorzamend aan hun geweten ter stem bus moesten gaan. De bisschoppen steun den gaarne alle pogingen, die konden leiden tot het werkelijk heil van het volk en de verhoging van de levens standaard. Van ambtswege wezen de bisschoppen echter op de woorden van Christus: „De mens leeft niet van brood alleen, doch ook van het woord, dat uit Gods mond komt." Deze brief werd zo uitgelegd, dat de katholieke bisschoppen het Volks front steunden en aan de kiezers de raad gaven op het Volksfront te stemmen. De lagere geestelijkheid werd op grond van dit schrijven der bisschoppen gedwongen om verklarin gen af te leggen en in de kranten kon men dagelijks de namen lezen van de pastoors, die in de geest van de bis schoppelijke brief Stelling namen. Noch de bisschoppen, noch de lagere geeste lijken k-egen de gelegenheid om stel ling te nemen tegen de van communis tische zijde gegeven interpretatie. De eenvoudige kiezers bevonden zich der halve als een schip zonder kompas op de hoge zee. Vol twijfel wierpen zij hun ja-woord in de stembus. Men kan met recht betwijfelen of de weinige „neen"-stemmen werkelijk werden uitgebracht. Het is zeker waarschijnlijker, dat deze „neen"- stemmen slechts geproduceerd wer den om de legaliteit van de verkie zingen aan te tonen. Rakosi is dan ook zo verstandig geweest om geen over winning van 99.8 procent te melden Hij heeft zich tevreden gesteld me* 95.6 procent. Nooit in de geschiedenis van Honga rije of van enig ander land heeft men een schouwspel gezien als bij deze ver kiezingen in Hongarije. Reeds Zaterdag begon een geweldig volksfeest. De hui zen waren versierd met de rode 'en de nationale vlag. Spreekkoren trokken nuten voor tijd capituleerde De Munck voor de vierde maal, toen Gibson het leer tegen de lat kopte en Rowley de terugspringende bal ineens in het net joeg (04). Enkele minuten waren er toen nog te spelen, minuten, waarin Lenstra kei hard over het doel van Ditchburn schoot en Bentley kans zag weliswaar in buitenspel-positie een vijfde goal tegen de Bondsploeg te scoren. Het Engelse beroepsvoetbal heeft gister avond weer iets van zijn verloren prestige teruggewonnen door een dubbele zege op continentale tegenstanders. Het Engelse A- team won namelijk te Oslo met 41 van Noorwegen. Deze ploeg, die, zij het met een vijftal andere spelers, verleden week met 31 van Zweden verloor, speelde tegen de Noren in veel betere vorm en drong van het begin af aan de tegenstanders op eigen helft tèrug. Gladheid van het kleine veld en van de bal maakte het scoren van doelpunten uiterst moeilijk, doch niettemin was de stand na vijf minuten reeds 10 voor En geland door een doelpunt van Muilen. Het tweede Engelse doelpunt werd kort voor de rust gescoord door Finney. Van de twee andere goals scoorde de Noorse rechtsback Spydevoold er een in eigen doel; het laatste was van Morris. (Van onze paardensportmedewerker) De paardensport is a.s. Zondag gecon centreerd in Alkmaar. Slechts in Uithui zen is een kortebaanwedstrijd met A-, B- C-draverij; de winnaars van de A- en de B-courses mogen in de volgende courses niet meer meedoen. Alkmaar echter heeft naast een koate- baan vijf langebaannummers, waarvoor een kleine vijftig paarden zijn ingeschre ven. Dé renen ontbreken ditmaal. Onze verwachtingen voor deze goed uitgeschreven courses zijn: le course, 2040 m.: 1. New Spencer; 2. King Axkit; 3. Little Anton D. 2e course, 2040 m.: 1. Marianne A; 2. Kittyhawk; 3. Marianne V. 3e course, 2040 m.: 1. Karei Diamant; 2. Larribin; 3. Kentucky King. 4e course, 2040 m.: 1. Keuze Wagenaar (Limbus, Lady Zora); 2. Kruger; 3. King Spencer. 5e course, 2340 m.: 1. Jac. Axkit; 2. Louis Axkit; 3. Jopie the Saint. 6e coursè, kortebaan 690-800 m.: 1. Keuze Wagenaar (Miss A, Limbus); 2. Johannes; 3. Keuze Geersen (Klarina Axkit, Mountenier, Lancier). Wij vestigen er de aandacht op, dat de courses in Alkmaar om half twee be ginnen. Uithuizen: kortebaan 690-800 m.; 1. Karei Pluto; 2. Leeuwerik S; 3. Myrtilus. Outsiders: Jacob Diamant en Julius. De eerste etappe van Brussel naar Blankenberghe (234 k.m.) van de Ronde van België werd door Van Kerckhove gewonnen. Op Tweede Paasdag 1909 speelde eveneens een Nederlands tegen een Engels voetbalteam. Uitslag.... 40! En ziet hier een commentaar uit die dagen: „Vit de vele millioenen inwoners van het Vereenigd Koninkrijk is een elftal liefhebber-voetbalspelers gekozen, dat Maandag tweeden Paaschdag niet bij machte was tegen ons nobel tiental meer dan vier doelpunten te forceeren De Engelsche liefhebberspelers waren voetbalspelende mannen onze menschen waren niet meer dan min of meer geoefende voetbalspelende jongelui. De Engelschen spelen geregeld zéér zware wedstrijden telgen en met beroepsmenschen, de onzen kennen slechts het amateurvoetbal Wil men een goede krachtsverhouding tusschen het Engelsche amateur-voetbal en het Hollandsche hebbendan moeten we strijden t?gen Engelschen die in eigen land alléén, als de Hollanders, spelen tegen „soortgenooten"Wij zagen gisteren een elftal Hollanders, waaronder kerels als boomen, hun lichaamskrachtwegmoffelen, op een manier, dat we er soms wee van werden. Dient het voetbalspel dan om zich van onmacht, m plaats van macht en kracht bewust te worden? Snelheid en overleg is goed, maar daarmee alléén is Engeland niet vooraan gekomen in de rij der volkeren, de Engelschen hebben altijd hun taaie kracht moeten aanwenden, om in de voorste rangen te zijn.... en te blijveh.' Weest toch, Hollandsche voetballers, ik bid U, niet zoo angstvallig wellevend tegen Uw tegenpartij iaat u vooral nooit tegen den grond kwakken, beproef dit te verhinderen niet alléén! In de eerste plaats, beproef, als het moet a bon entenaeurHet is de bedoeling niet om Pierards te kweeken. „En dan, oefent U! Oefent in vrije uren Uw uithoudings- en weerstands vermogen door athletiek, gymnastiek vooral, doet als de Denen en de Zwe den. „Aan inzicht en handigheid, dadraan ontbreekt het U beslist niet, het zou dan geen 40 geworden zijn gisteren, toen ge met Uw tienen tegen een overmacht speeldet." door de straten. De mensen dansten in de straten en op de pleinen, alsof zij bevrijd waren van het Soviet-regiem en eindelijk weer hun vrijheid verworven hadden. Zondagmorgen bood Boedapest een ongelooflijk schouwspel. Kinderen, grijsaards, mannen en vrouwen dansten reeds om acht uur als bezetenen op straat en zongen partijliederen. Mensen, die volkomen vreemden waren voor el kaar omarmden en kusten elkaar van geluk en vreugde. Uit de stemlokalen kwamen geëxalteerde communisten vrouwen, die zich gedroegen alsof zij in het stemlokaal het gepersonifieerd ge luk van aangezicht tot aangezicht had den aanschouwd. Zelfs niet toen Hitier in Duitsland op het hoogtepunt van zijn macht stond, kon men daar dergelijke tonelen beleven. De partij had de communistische jeugd, de „wegbereiders" en de studen ten der volkscolleges wekenlang op deze dag voorbereid. Zij hebben de proef prachtig doorstaan. De van buiten ge leerde slagzinnen en antwoorden op de te stellen vragen werden zonder hape ren opgezegd. Radioreporters reden in auto's door de straten en namen „klank beelden" op. De goed geposteerde par tijleden spraken voor de microfoon de van buiten geleerde antwoorden uit. In het stadsbosje van Boedapest, het Lunapark van de hoofdstad, ging het toe alsof Rakosi aan elke fabriekarbeidster en aan elke landarbeider een riddergoed of de aandelen van de fabriek cadeau gedaan had. Doch wat op deze commu nistische kermis te zien en te horen was, dat waren slechts de gedrilde communistische partijleden en jonge communisten. Het burgerdom, dat met het in de stembus geworpen stembiljet zijn gehele verleden begraven heeft, bleef stom. Het vervulde een verschrik kelijke plicht, waaraan het zich niet kon onttrekken. Onder het lawaai der jui chende communisten werd het burger lijke Hongarije gedwongen zijn eigen graf te graven. Binnen twee jaar heeft Rakosi dit eens rijke land verpletterd. Uit eigen kracht zal het zich nooit meer kunnen bevrijden. Rakosi's overwinning is even groot als de nederlaag van het Hongaarse volk. Amerikaans protest Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren een verklaring gepubliceerd, waarin Hongarije er van oe- schuldigd wordt, zich niet aan het vredes verdrag gehouden te hebben wat betreft de organisatie van de jongste verkiezingen. Deze worden gekenschetst als „een plebis ciet onder toezicht, dat doet denken aan die, welke in Nazi-Duitsland werden ge- ensceneerd." Het ministerie van Binnenlandse Za ken maakte gisteren bekend, dat van het totaal der 6.053.972 stemgerechtigden 94.6 procent zijn stem heeft uitgebracht. In totaal werden op het Volksfront uitgebracht 5.478.555 stemmen (95.6 pro cent) tegen 165.283 tegenstemmers. 86.721 stemmen waren ongeldig. Vier van de elf West-Duitse staats- parlementen hebben Woensdag de grond wet van de federale West-Duitse repu bliek met overweldigende meerderheid geratificeerd. De wet zal van kracht worden, wanneer zij door tenminste twee-derden van de staten is goedge keurd. In de eerste reeks stemmingen van Woensdag keurde het parlement van Württemberg-Baden (Amerikaanse zone) de grondwet met 80 tegen 10 stemmen goed, het door de Fransen bezette Zuid- Baden met 49 tegen 2, de Rijnpalts (Franse zone) met 91 tegen 8 en Ham burg (Britse zone) met 97 tegen 3. Alle tegenstemmers waren communisten. Er waren geen onthoudingen. Het enige lid van de anti-constitutie gezinde partij, de „Duitse partij" een rechtse fede ralistische groepering in het parlement van Hamburg was bij de stemming niet aanwezig, omdat het verwijderd werd wegens belediging van de Duitse republikeinse vlag. De derde zitting van de Algemene Vergadering der V.N., die twee maan den geduurd heeft, is Woensdagavond door de algemene secretaris Trygve Lie gesloten. „De hoop op vrede en het vertrouwen in de V.N. is sterker dan lange tijd het geval is geweest," aldus Lië De besprekingen, die Woensdag op het Britse hoofdkwartier te Berlijn tus sen vertegenwoordigers van de vier bezettende mogendheden zijn gehouden over de problemen, die nog bestaan over het vervoer in Duitsland na de ophef fing van de Berlijnse blokkade, hebben volgens mededeling van Amerikaanse zijde nog niet tot een bepaald resultaat geleid. Mogelijk zullen Vrijdag aan staande nieuwe besprekingen gehouden worden. Een Amerikaanse functionaris is van Berlijn voor een onderzoek naar Helm- stedt gegaan, waar honderdvijftig Duitse vrachtwagens met goederen voor Ber lijn door de Sovjets zijn tegengehouden, omdat de in de Westelijke zone uitge geven verladingspapieren niet door de Duitse economische commissie van de Sovjetzone gecontrasigneerd waren. Woensdag zijn te Berlijn ook econo mische deskundigen van de vier mo gendheden bijeen geweest om bespre kingen te voeren over een aantal kwesties in verband met hervatting van de internationale handel op het peil van voor de blokkade. Op de eerste dag van de tennis wedstrijden om de internationale kam pioenschappen van Frankrijk behaal den de Nederlanders de volgende resul taten: Heren enkel: Favieres (Fr.) versl. Borren (Ned.) 61, 4—6, 63, 62. Dames enkel: mej. N. Hermsen (Ned.) si. mej. Kornfeld (Israel) 68, 75, 75. Generaal Franco heeft gisteravond in een rede van anderhalf uur, ter ge legenheid van de opening van de derde zittingsperiode van de Cortes, buiten landse mogendheden beschuldigd van intriges in Spanje. Hü zeide, dat „niet een van de buitenlandse samenzweer ders door ons onopgemerkt is gebleven. Meer dan de helft van de geheime agen ten van buitenlandse mogendheden wa ren in onze dienst en speejden een dub bel spel".- De generaal bevestigde Spanje's vriendschap jegens Portugal, de Arabieren. Zuid-Amerikaanse landen en de V.S. Hij zeide, dat deze landen Spanje's vrienden waren in weerwil van „de pogingen van een zeker land om onze goede betrekkingen met hen te torpederen". Franco zeide vervolgens een „zeer belangrijke onthulling te doen, die de belanghebbende kanselarijen geheim houden, doch die Spanje moet weten". Hij las de Cortes hierop een telegram voor van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken d.d. 31 Januari 1944, gericht aan het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. In dit tele gram stemde het Britse ministerie in met een door generaal George Strong, destijds onderstafchef van de Ameri kaanse militaire inlichtingendienst, op gemaakt plan om de Duitse Atlantik- wall aan te vallen vla Spanje. Volgens generaal Franco werd dit plan door Rusland verworpen. Hij beschuldigde Churchill er van, dat deze Spanje in 1941 een stukje Frans gebied in Noord-Afrika heeft aangebo den, indien de Spanjaarden neutraal zouden blijven. „In dit kritieke uur heeft Europa ons nodig", zei hij. „Wij zijn een der con structieve fundamenten van de dagen de wereld. Wij voelen ons echter los en zeer ver verwijderd van de in Europa begane onrechtvaardigheden en de con cessie die aan Rusland gedaan worden." Falangisten demonstreerden na de rede van Franco met vaandels, die op schriften droegen tegen de V. N. Bet bestuur van het Belgische Katholie ke Vakverbond is gisteren te Brussel in vergadering bijeen geweest om zijn houding te bepalen met betrekking tot het binnen kort te houden congres der katholieke vak verenigingen van Nederland, België en Luxemburg. Vastgesteld werd, dat het ver schil tussen prijzen en lonen nog altijd te hoog is en dat de aanpassing moet ge schieden door een verhoging van de prij zen en ionen in Nederland. Ongeveer 700.000 Italiaanse landarbeiders zfjn Woensdag in staking gegaan, nadat de onderhandelingen over looneisen waren mis lukt. Een derde van de landbouw wordt door deze staking getroffen. Alle stakers behoren tot het door de communisten ge leide algemene vakverbond. De West-Berlijnse burgemeester, professor Ernst Reuter, heeft in een radiotoespraak medegedeeld, dat in Berlijn spoedig vrije verkoop zal komen van vis, aardappelen, koffie, thee, chocolade en andere voedings middelen, doch dat de prijzen zullen stij gen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5