Een generaalsvrouw brengt lof aan doktoren en verpleegsters In Nederland verschijnen prachtige platenboeken DE WERELD ROND De schoonheid van ons land D HANNIBAL-SPIEL voor het Haagse Bijzonder Hof MAARSCHALK TITO HEEFT DE HANDEN VOL Conflict met Hongarije in verband met de actie van de Cominform \yBoekenvenstcrj Soldaten in Indonesië houden hun moeilijkheden voor zich klaagt U dan ook niet! Twee Nederlanders in dienst van Abwehrstelle Wdhelmshafen Tumult om ex-maarschalk Frankrijk keurt grondwet van West-Duitsland goed Woede over zijn zwijgen VRIJDAG 20 MEI 1949 PAGINA 5 mm Organisatie van tuinbouw- onderwijs in Kennemerland Russische jachtpiloot vlucht naar Zweden Tijdens oefening greep hij zijn kans Gestolen brief van Pieter Stuyvesant teruggevonden N le<iwe Hongaarse verwijten aan maarschalk Tito Rotherham ook te sterk voor Twentenaren: 1-4 ENGELSE ELFTAL OP WEG NAAR PARIJS Van Loon wint dressuur- wedstrijd te Ukkel Roeiverslag per mobilofoon De zaak-De Poorter Bourlon over Ronde van Nederland Ronde van België (Van onze Haagse redacteur) Mevrouw Spoor eenvoudig gekleed, zeer rustig en zonder ophef zit zij »oor een weetgraag gezelschap in Den Haag te vertellen over haar werk, voor "et eerst tijdens een vrij kort verblijf in het moederland. „Ik ben er mee begon- U®» anderhalf jaar geleden bij de eerste actie, toen de vliegpost uitviel. De familieleden van de jongens zaten zonder berichten en dus dit: een levensteken «oor de radio Binnen twee weken groeide het werk al over m'n hoofd en nu Assisteren overal in Indonesië contact-mensen met dagelijkse rapportjes en telegrammen." zo zeide ze, CpenrvL- mot mPiir ^nnnr moeilijkheden. De familieleden komen CA. tilLrl //ftl/i. kjjjufjt dikwijls met al hun miseres aandragen x en mevrouw Spoor heeft het meer dan Vooral na de tweede actie heeft deze eens meegemaaktdat militairen psy- beid zich weer uitgebreid: een klei- chisch volkomen in de war raakten door honderd brieven komen er met elke deze zorgen SK'nS7S Of er nu ...1 jongens hebben ven zich ongerust. Ook aan dit soort in formaties wordt aandacht geschonken, Paar alleen als ze van de naaste fami- Uele(jen zijn; behartiging ,van de belan- van correspondentievriendinnetjes, aar is geen beginnen aan! >.Ik moet ook de doktoren en com mandanten te vriend houden en kan !fen niet voor allerlei wissewasjes las- vallen, maar zolang een soldaat op e lijst van levensgevaarlijke of ernstige ^vallen voorkomt, blijf ik soms te legrafisch om de dag contact onder houden en dan gaat er ook vaak meer aan één bericht door de radio naar Ne erland". „Wat niet voor de microfoon behan deld kan worden mevrouw Spoor paat toch al over de tijd, die het Strijd- hrachtenprogramma voor haar ter be- feikking heeft, heen wordt schrifte- lik afgewerkt. Er komen ook tal van s°ciale problemen bij dit werk aan de ?rde: huwelijksaangelegenheden, rege- hg van verloven, enzovoorts. Er wordt gevraagd hoeveel ge tallen mevrouw Spoor en haar heip eters behandeld hebben. Het ant woord is simpel, van iemand, die het werk doet, zonder er bij te tur ken: „Ik heb er geen idee van, het aijn er duizenden; in een jaar kwa- taen er rond tienduizend poststuk ken binnen. Soms komen er in een brief van een moeder tien Holland se guldens mee, maar dat mag na tuurlijk niet!" De generaalsvrouw zit hier niet om (Srantwoording af te leggen; zij houdt 'echts een ongedwongen praatje bij militaire kwestie zegt zij: vraagt V dat aan mijn man en op vragen, die 6 politiek raken, mag men van haar ®een antwoord verlangen. Doch dit ho- wij over de mentaliteit van de mili- ■sjren toch wel: van de politieke ont wikkeling snappen de jongens niets en s°«is verneemt mevrouw Spoor van een soidaat: ik was in Nederland communist iets dergelijks, maar daar voel ik nu h'ets meer voor. Met die mentaliteit is het overigens, V°lgens haar, die in Batavia zelf de em- sÜge patiënten bezoekt, goed gesteld: er fijn heel weinig klachten in de hospita len de toestanden zijn dan ook ver bleken bij vroeger enorm vooruit ge- ban en het is opvallend hoe patiën- die de beroerdste dingen moeten ven"iraBen' geduldig en blijmoedig blij- Maar dit moet de spreekster toch van et hart: de jongens ginds vragen bijna Altijd, om het doorgeven van een bericht, AAt zij zich wel uit de moeilijkheden todden; hun zorg is steeds: laten ze zich fhttis toch niet ongerust maken, maar Afn moeten de briefschrijvers hier ook biet gaan klagen over huishoudelijke (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Parijs, Donderdagavond Nadat het vanmiddag in het Parijse ^«nduhuis der Domeinen tot heftige in- cMenten was gekomen, heeft de vendu meester zich genoopt gezien de open- 'hte verkoping van bij vonnis van het ^«ge Gerechtshof verbeurd verklaard meubilair en andere voorwerpen uit ^et particulier bezit van ex-maarschalk ^étain voor onbepaalde tijd op te schor en. Het tumult werd op gang gebracht ^°or de grijze markies de Belleval, ge lezen cavalerie-officier en gewezen "biaitre d'équitation" van de maarschalk Vichy. ïoen een zesde stapel boekwerken m>der de hamer ging komen, hoorde ?en hem schreeuwen: „Al brachten al ®2e vereerde voorwerpen milliarden b, dan zou daarmee nog niet al het f°ede terugbetaald zijn, dat de maar j^kalk voor Frankrijk heeft gedaan. Het men kijkt daar hier vaak erg zorgelijk tegen aan, maar er zijn nu eenmaal din gen, die ginds eigenlijk een ieder mee maakt. Wel zijn opmerkelijk de sterf gevallen aan pokken. Er zijn principiële weigeraars, die zich niet willen laten inenten daartegen en anderen, die het wel geloven. Komen bij hen pokken voor, dan betekent dat in alle gevallen de dood; zijn de mensen wel ingeënt, dan verloopt de ziekte gewoon als wa terpokken. Het gezelschap is uitgevraagd, maar mevrouw Spoor heeft ons nog iets te zeggen: een woord van bijzondere lof voor de doktoren en verpleegsters, die altijd klaar staan met hun hulp en zo menigeen, die zwaar gewond het hospi taal binnenkomt, er weer opgeknapt uit helpen. Dit tot besluit: mevrouw Spoor gaat eens in de Cineac kijken, wat daar over haar werk vertoond wordt. Ons blijft de herinnering aan een charmante vrouw, die met eenvoud weet te vertellen over een mooi werk, waar duizenden haar dankbaar voor zijn. Tijdens haar afwezigheid wordt in In donesië haar taak overgenomen door mevr. Simons, echtgenote van het hoofd de verschillende tropische ziekten? Ach, van de militaire geneeskundige dienst. m Op initiatief van de „Kring Kenne merland" en van de „Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde" is in samenwerking met een negental ande re tuinbouwverenigingen en organisa ties besloten een onderwijscommissie in het leven te roepen, waar van elk der deelnemende groepen één lid zit ting heeft. Het doel is door gelijktijdige en doelmatige publicaties alle jonge men sen, die in het tuinbouwvak werkzaam zijn, in de gelegenheid te stellen, het gewenste onderwijs te ontvangen. Ook voor ouderen zal er misschien nog wel iets te leren zijn. De Rijkstuinbouwconsulenten zullen er gaarne hun volledige steun aan ver lenen. Behalve de gewone tuinbouw-winter- cursussen, zullen ook andere gegeven kunnen worden, zoals speciaal-cursussen in bloemsierkunst (binderij), aanleg en onderhoud van tuinen, (tekencursus), materialenkennis, tuinbouwtechniek, be drijfsleer, zaakvoerder in de tuinbouw, keurmeester, 2e en le knecht, bestrij ding van plantenziekten, dendrologie, bloemisterij, fruit- en groenteteelt, be mestingsleer, enz. Sommige zijn nodig voor de vesti gingswet, terwijl er ook bij zijn, die na behaald diploma recht geven op 5 of 10% loonsverhoging. Tot voorzitter is aangewezen, de heer A. Jager, bestuurslid der afdeling Haar lem van de Ned. Fruitteelt Organisatie (N.F.O.). Het secretariaat berust bij de heer J. de Groot, Bloemveldlaan 16 te Overveen, die tevens secretaris is van de Kring Kennemerland. Het ligt in de bedoeling, eerstdaags met de werk zaamheden te beginnen. De echtgenote van generaal Spoor hield Donderdagmiddag in Den Haag een persconferentie over haar werk in Indonesië. Mevrouw Spoor in gesprek met v. I. n. r. It.-kol. mr. G. P. Kiès van het ministerie van Overz. Gebieds delen, de heer F. E. Hollander, hoofd van de Leger Voorlichtingsdienst, mevr. SpoorDijkema en de heer J. A. M. Delfgaauw, waarn. hoofd van het radio programma voor de Ned. Strijdkrachten. Frankrijk heeft besloten met enig voorbehoud de kieswet voor de ver kiezing van het eerste West-Duitse parlement goed te keuren, waardoor tussen de drie Westelijke mogendheden overeenstemming hieromtrent is bereikt, zo is van officiële Franse zijde medege deeld. Dè Fransen verzochten namelijk, dat be paalde bevoegdheden van de wetgeven de vergadering bij de premiers der deel staten zullen berusten nu de assemblee na de afkondiging van de gronden uit een zal gaan. Voorts behoudt Frankrijk zich voor, dat de toelating van Berlijnse afgevaardigden tot het federale parle ment, af zal hangen van een beslissing der geallieerden. Een 27-jarige Russische jachtvlieger, die Woensdag met zijn ultramoderne Russische jager een noodlanding heeft gemaakt op het militaire vliegveld Tul- Ij bij Stockholm, heeft gisteren aan de Zweedse politie medegedeeld, dat hij zijn vlucht sedert lang had voorbereid. Zijn vrouw en hij hadden het. naar hij beweerde. in de laatste tijd voort durend te kwaad gehad met de Russi sche machthebbers Toen zijn vrouw gevangen genomen was stond zijn be sluit vast. Tijdens een militaire oefe ning boven een vliegveld in Wit-Rus- land kreeg hij een kans toen hij met zijn machine tot zeer grote hoogte moest opstijgen. Eerst liet hij het voor komen alsof hij de koers kwijt was en toen hij zich eenmaal buiten het be reik wist van het Russische afweer geschut had hij regelrecht koers naar Scandinavië gezet. Om het hóófd te kunnen bieden aan de geallieerde penetratie in het bezet te West-Europa en het verzet van il legale organisaties had het Duitse le ger gedurende de bezetting de be schikking over een legertje spionnen, de „Abwehr". Deze geheime dienst voor contra-spionnage heeft tijdens de oorlog talrijke „Spiele" uitgevoerd. Een er van is het „Hannibal-SpieV' ontworpen door de „Aussenstelle Nie- derland: Abwehrstelle Wilhelmshaf en". Donderdagmorgen begon het Haagse Bijzonder Hof met de berechting ban de Nederlanders, die als V-mannen en spionnen voor de Aussenstelle hebben gewerkt. Als eerste van deze groep spionnen stonden C. J. van der Burch en J. Boegheim terecht. Tegen de eerste werd, zoals wij reeds in een deel van onze oplaag van gisteren meldden, twin tig jaar, tegen de tweede levenslang ge ëist. De 37-jarige Hagenaar Van der Burch, alias Ederveen penetreerde met Boeg heim een doorlaatpost in Eysden, waar langs Engelandvaarders via België, Frankrijk en Spanje naar Engeland kon den komen. Deze doorlaatpost werd be zet door de heer Alphons Smeets. Zij ontdekten dat „Alphons 13' het wacht woord was. De heer Smeets en zijn fa milie werden gevangen genomen en de doorlaatpost werd vervolgens door V- mannen bezeet waardoor talrijke Neder landers in handen der Duitsers vielen. Dit werd het „Hannibal-Spiel" ge noemd. De penetratie van Van der B. in de illegaliteit te Nijmegen kostte verschei dene Nederlanders het leven. Toen de illegaliteit ontdekte, dat Van der B. een verrader was, werden plannen gemaakt om hem te liquideren. Bij een schietpar tij werd Van der B. zwaar gewond. Hij bleef evenwel in leven en verried een groot aantal Nederlanders, verzetsmen sen, van wie er vijf werden gefusil leerd. De tweede verdachte, J. Boegheim, 32 jaar oud, spionneerde reeds voor de oor log voor de Duitsers. In opdracht van de „Abwehrstelle Wilhemshafen" heeft hij zich tijdens de bezetting in talrijke illegale organisaties binnengedrongen, o.m. te Zwolle, Enschede, Groningen, Utrecht en Leeuwarden. B. verklaarde, dat hij aanvankelijk niet had geweten, dat de Duitsers aan de hand van zijn in lichtingen vele Nederlanders hadden gearresteerd. Zodra hij dat had vast gesteld zou hij protest hebben aange tekend. Hij ontkende, dat hij de hand had gehad in het oprollen van de door laatpost te Eysden. Volgens verklarin gen van Duitsers zou hij echter de man geweest zijn, die de Duitsers de eerste draden in handen had gespeeld. Uitspraak 3 Juni. Een brief van Pieter Stuyvesant, de laatste Nederlandse gouverneur van New York, welke brief in 1917 uit de archieven van Massachusetts werd ge stolen, is teruggevonden bij een boek handelaar in Ne.w York, die hem wilde verkopen voor 800 dollar. De in het Nederlands geschreven brief dateert uit 1659, toen New York nog Nieuw Am sterdam heette. Het schrijven is ge richt aan gouverneur Winthrop van Massachusetts en is een afwijzing van diens verzoek om vrije doorvaart op de rivier de Hudson. Nieuw Amsterdam werd in 1664 New York, toen de Engel sen de stad veroverden. e laatste jaren is er een steeds groter wordende belangstelling te bespeuren voor boeken over beeldende kunst. De vakliteratuur heeft natuurlijk altijd de aandacht gehad, maar wij bedoelen hier in het bijzonder de min of meer gepopulariseerde uitga ven, welke enorm veel reproducties verspreid hebben. Ook in Nederland hebben er de laat ste tijd enkele heel fraaie uitgaven het hen is waarschijnlijk wel de serie „De licht gezien. De belangrijkste onder schoonheid van ons land", welke de uitgeverij Contact aangekondigd heeft en waarvan thans drie delen versche nen zijn. Voor het eerste deel in deze serie „Koorbanken, koorhekken en kansels" bestaat zo veel belangstel ling, dat er reeds een herdruk van is verschenen. De tekst van het boek werd geschre ven door jhr. dr. S. Witsen Elias, de 197 fraaie foto's werden door Hans Sib- belee gemaakt. Erg veel is ons land aan koorbanken niet meer rijk. Van de gro te schat, die de kerken in deze gewes ten bezeten moeten hebben, zijn nog maar enkele volledige stellen over. De belangrijkste hiervan, die van Oirschot, gingen tijdens de oorlog verloren. Zoals bekend heeft Martien Coppens over de ze banken destijds een boek gemaakt en Coppens heeft zijn fotomateriaal over dit onderwerp zo uitgebreid, dat er thans bij Elsevier een serie van liefst vijf delen verschijnt Het deel Gothiek I is juist uit, zodat wij in de gelegenheid zijn het werk van twee fotografen over hetzelfde onderwerp te vergelijken. Het merkwaardige is, dat zij soms tot ver schillende uitkomsten komen. Coppens verromantiseert nogal eens. Hij weet door lichteffecten een prachtig resul taat te bereiken, maar men zou soms zeggen, dat niet het beeld, maar de foto voor hem prevaleert. De foto's van Sib- belee zijn vaak objectiever, zij geven het beeld of reliëf weer, juist zoals het is aangebracht. Hij kon ook een strengere selectie toepassen. Coppens komt er wei eens toe details te nemen, die niet zo heel belangrijk zijn. Tenslotte heeft Coppens ook restauraties uit de vorige eeuw opgenomen, zonder dit te vermel den en wij vragen ons af of dit historisch wel geheel juist is. Overigens is ook dit boek uitstekend verzorgd door Elsevier. Het deel „Vlaamse Kunst" in de serie „De schoonheid van ons land" is bijzonder fraai geworden. A. J. J Delen, hoofdconservator van het Ko ninklijk Museum voor Schone Kun sten te Antwerpen, schreef de inlei ding. Het derde deel „Het Landschap" verscheen onlangs. Tal van auteurs en de beste fotografen verleenden hun medewerking. Cas Oorthuis heeft het leeuwenaandeel gehad. De oneindige ruimte, de wijdheid der horizonnen in dit vlakke land, dat soms zo char mant, soms zo ongenaakbaar sompig kan zijn, is gevangen in de bladzijden van dit buitengewoon fraaie platen boek. De uitgeverij Van Ditmar N.V. is be gonnen aan een serie „Meesterwerken der Schilderkunst". Florentijnse schilde rijen uit het Quatrocento; Botticelli; Degas en Het Hollandse interieur zijn thans verschenen. Vier boekjes met nogal uitéenlopende onderwerpen, in geleid door uiterst bekwame lieden op het gebied van de kunsthistorie, gedrukt op groot formaat en versierd met meestal goede klleurreproducties. Het aandeel der typografie bij deze kleu rendrukken is enorm groot en de zorg, er aan besteed, kan haast nooit groot genoeg zijn, dat blijkt ook hier weer. Er ontbreekt (zoals bij enkele Hol landse interieurs) nog wel eens iets aan. De paters dr. Roelfs en Rosier O.Carm. maakten een boek over de „Verborgen Kiinst" in het zeventiende-eeuwse Car- melietenklooster te Boxmeer. Dit kloos ter bezit, mede door schenking van het grafelijk kasteel, fraaie beelden, schilderijen en glasramen uit de ze ventiende en achttiende eeuw, maar de waarde van dit werk is, op enkele uit zonderingen na, wel wat overschat. Het boek is fraai uitgegeven. Het 2de deel van „Het Kind in Neerlands beeldende kunst" gedu rende de 19e en 20e eeuw kwam bij Zomer en Keuning uit. Wij hebben dr. Knipping altijd als een bekwaam kunsthistoricus beschouwd, een me ning, die hij in dit boek niet erg versterkt. Op de vele schilderijen en prenten, die hij reproduceert, gaat hij practisch nergens wezenlijk in. Hij beschrijft alleen wat hij ziet en doet dit op een vrij oppervlakkige manier. Bijna alles waardeert hij gelijk, en dat, wat wezenlijk mooi is, wordt nauwelijks opgemerkt. Zeker vermeldenswaard is, dat een boek over Bronner's omstreden Hilde- brand-monument, bestemd voor de stad Haarlem, bij Elsevier uitkwam Volstaan we met het te betreuren, dat de beeldjes, die de ontwikkelingsgang van Hildebrand zo treffend weergeven, hier ontbreken. Jammer dat de prach tige beelden op deze foto's soms zo vastlopen in het fond. De druk is niet overal perfect. Het Nederlandse jaarboek voor foto kunst 1948-1949 is een grote stap vooruit op vorige jaarboeken en geeft een heel goed beeld van het hoge peil, waarop de fotografie in Nederland staat. Goede kleurenfotografie is hier nog braak terrein met slechte voorbeelden, maar het vermelden van de uitstekend ge slaagde zwart-wit prenten zou ons vele regels kosten. De gelegenheidsfotogra fie. zoals bruidsfoto's b.v., beweegt zich nog altijd tussen het stijve opgezette plaatje en de geveinsde filmallure. M. een schande, we moeten de verkoop „°Pzetten. Leve Pétain!" De toespraak vah de markies vond luide bijval bij At publiek, dat ongetwijfeld voor het BVergrote deel uit bewonderaars van de frezen maarschalk bestond, en weldra p °nk in het verkooplokaal-te zijner ere krachtige Marseillaise. Tenslotte e111 de vendumeester op de tafel en f°ndigde de opschorting van de ver jong aan. Toen de Pétainisten, hier- jpSde niet tevreden, luidruchtig om annu- r,J.lng vroegen, kwam de politie de zaal pruimen. -Verschillende bladen, waaronder de figaro", hebben vanmorgen geschre- C11 over 't op zijn minst pijnlijk karak- van deze verkoping, die geschiedt achtens een vier jaar oud vonnis. JbegoSiavie heeft Hongarije er gisteren loVu beschuldigd grensincidenten uit te vA en als onderdeel van de „campagne" de cominform tegen het bewind van "^schalk Tito. fAje bladen in Belgrado maken verder «hng van een nieuw grensincident tje bet derde in deze maand. Bij dit inci- gaa °P de Donau zou een boot met Hon- Dp 1"?e militairen, welke geen acht sloeg 6re hevelen van de Joegoslavische br=?LWacht, door deze tot zinken ge ht zijn. ®oedapest is medegedeeld, dat alle goslavische vliegtuigen, die tot nog Sen Z°nder landing over Hongarije vlo- 'O Je toekomst te Boedapest moeten ^nden, waar bemanning en passagiers ^dsit-visa moeten aanvragen. erklaard werd, dat Joegoslavië zon- ger voorafgaande kennisgeving vliegtui- Van de Hongaars-Sovjet-Russische ^atschappy die naar Tirana in Alba vlogen, gedwongen heeft te Belgrado dden en dat bemanning en passa- aldaar van transit-visa voorzien a worden. (Van onze correspondent) Tussen de volksdemocratieën Hongarije en Joegoslavië is weer eens een conflict ontstaan. .Volgens een officiële verklaring van de Hongaarse regering werden op 25 April j.l. twee leden van de Hongaarse grenswacht op Joego- slavisch grondgebied door Joegoslavische grenswachten doodgeschoten. „Do Hongaarse regering," zo wordt in de nota gezegd, „beschouwt deze ge beurtenis niet als een op zichzelf staand feit. Zij behoort tot die reeks gebeur tenissen, die het leven van de Hongaarse grensbevolking ondraaglijk maken." Onderzoekt men deze aangelegenheid nauwkeurig, dan komt men tot de conclusie, dat maarschalk Tito zich in de verdediging bevindt, terwijl de Hongaarse volksdemocratie tot die leden van de ^Cominform behoort, die een verbitterde en doelbewuste aanvalspolitiek voeren tegen het door de Corhin- form verketterde Joegoslavië. Maarschalk Tito heeft zijn handen vol. Hij moet zich zowel in het binnenland als naar buiten verdedigen. Hfj heeft met enorme moeilijkheden te kampen, zodat hij zeker weinig lust kan hebben om ook nog, zoals de Hongaarse nota beweert, door provocaties zijn buren op te winden. Wij zijn er echter niét zeker van of sommige ondergeschikte organen het desondanks niet toph doen. Het boven beschreven voorval deed zich voor op 25 April. In het Comin- formblad van 22 April verscheen een artikel van vijf kolommen van de hoofdideoloog van de Hongaarse com munisten Josef Revai, onder de titel: „Tito: het buitenlid van het Atlantisch blok." De scheldpartijen van Revai zijn zeer geschikt om de toorn op te wek ken van de vervolgde maarschalk Tito en om zijn getrouwen tot dergelijke daden uit te dagen als in de Hongaarse nota beschreven zijn. In alle bladen uit de „orthodoxe" volksdemocratieën kan men de felste beschuldigingen aan het adres van Tito vinden, van wie o.a. gezegd wordt, dat hij een gruwelijke terreur uitoefent tegen hen, die trouw zijn gebleven aan de Cominform. „Tito en zijn kliek zijn volledig overgelopen naar het kamp van de imperialisten," klinkt het uit het kamp zijner vijanden. „Zijn zwij gen over het Atlantisch pact betekent, dat hij dit goed keurt. Volgens de laat ste berichten heeft Tito verschillende vertegenwoordigers van Amerikaanse oliemaatschappijen uitgenodigd onl met hem te onderhandelen over de uitbui ting Van de Joegoslavische olievelden. Tito verkocht Joegoslavië aan de impe- 1 rialisten." De vaak geuite beschuldiging, dat Josip Broz-Tito geen Kroaat, doch een rasechte Rus zou z(jn, schijnt toch niet overeen te stemmen met de fei ten. Want was dit wel het geval, dan zouden zjjn vijanden dit geheim zon der twijfel prijs gegeven hebben. Zou Moskou bekend maken, dat Tito een Rus was dan zou zijn rol on danks de felste terreur uitgespeeld zijn. Als maarschalk Tito thans, ter wijl hij zich in staat van oorlog met Moskou en de Cominform bevindt al tijd nog zijn regiem op de been kan houden, dan is dat slechts, omdat het Joegoslavische volk hem als het kleinste kwaad ziet. Liever Tito dan een andere dictator, die persona grata in Moskou is. De woedende aanvallen van het blad van de Cominform en van de bladen in de sa tellietstaten bewijzen wel hoe onaange naam voor Moskou het conflict met Tito is. Maarschalk Tito wordt als een gevaar lijke vijand beschouwd, zoals eens Leo Trotzky, die echter slechts een emigrant was, terwijl Tito dictator Is over een land, dat een sleutelpositie inneemt op de Bal kan en dat strategisch van buitengewoon belang is. In zijn artikel in het Cominform-blad schrijft Revai, dat Tito niet alleen ideële, doch obk materiële steun verleent aan de imperialisten. Terwijl de Oost-Europése volksrepublieken de voortdurende inmen- Igingspogingen van de imperialisten in hun landen trachten af te wenden, zo schrijft hij, provoceert Tito grensincidenten en wekt in zijn land een chauvinistische haat op tegen zijn naburen. Het nationalisme van de Joegoslavische Trotzkisten, zo schrijft hij verder, is geenszins een ab stract nationalisme. Het vormt de voort zetting van het traditionele groot-Servi sche chauvinisme. Het is geen geheim, dat Tito niet alleen in de Verenigde Staten, maar ook in an dere landen geprobeerd heeft crediet te krijgen. Deze „misdaad" kunnen zijn vij anden hem niet vergeven, want zoals in een artikel in het Cominformblad beweerd wordt, gaat het hier niet om handelsbe trekkingen, zoals ze ook door de andere volksdemocratieën met het Westen zijn aangeknoopt, maar om een verraad tegen over de proletarische staten, die uit de Verenigde Staten, en de West-Europese lan den niet de goederen kunnen krijgen, die zij dringend nodig hebben, terwijl men ze Tito wel levert. „De Imperialisten steunen Tito op po litiek terrein. Daarom leveren zij hem en kopen zij steeds meer van hem. Doch tegelijker tijd versterken zij de boycot tegen de Sovjet-Unie en de volksdemocratieën." Aan Tito wordt verweten, dat hij ko per, chroom, zink en andere metalen, dus strategisch materiaal, aan de Ver enigde Staten levert, terwijl Amerika weigert aan de Sovjet-Unie machines te leveren, die als van militaire waarde be schouwd worden. In het Cominformblad wordt verder ge zegd, dat Tito de Westelijke pers verzocht heeft hem niet te prijzen, opdat zijn zaak daaronder niet zou lijden. En dan regent het beschuldigingen en verwensingen: „Ti to is een beschermer van de koelakken. Tito houdt voor zijn volk de betrekkingen met de imperialisten verborgen. De Ju das Tito versjachert zijn eigen volk aan de Amerikaanse, Engelse en Duitse kapita listen om met hen ^handelsbetrekkingen te kunnen aanknopen." Het meest ergeren de vijanden van Tito er zich ever, dat de maarschalk deze scheldpartijen gelaten over zich heen laat gaan. Hij laat Revai, Anna Pauker e.a. schelden, ofschoon hij even grof geschut in het veld zou kunnen brengen. Tito kent de geheimen van deze volksdemocratieën even goed als zli de .nestanden in.Joego slavië kennen. Zij zijn -voedend, omdat Tito zich ondanks alles gedraagt als een échte communist, die Stalin trouw geble ven is. Zijn regiem onderscheidt zich niet in het minst van dat der volksdemocra tieën. Tito schiep zich slechts enige bewe gingsvrijheid. Hij laat zich door de Comin form niet als slaaf behandelen en hij heeft ingezien, dat hij evenmin als de Sovjet- Unie buiten handelsbetrekkingen met de „imperialisten" kan. Toen het Cominform blad opdracht gaf tot de geconcentreerde aanval tegen Ttito, wisten de leiders nog niet, dat Moskou de slag om Berlijn ver loren had. Doch Tito begreep, dat de „im perialisten" in staat zijn Moskou tot ca pitulatie te dwingen. Chartresfoto Ad Windig uit Fotojaarboek. De Russische piloot, die Woensdagavond buiten Stockholm met zijn jachtvliegtuig neerstortte, wil in Zweden blijven en heeft de Zweedse autoriteiten verzocht hem asyl te verlenen. Rlsto Ryti, die tijdens de tweede wereld oorlog president van Finland was, is gis teren vrijstelling van verdere strafvervol ging verleend. De vier en twintigjarige Gertrud Mitte- nentzwei werd te München door het mili tair hof veroordeeld tot dertig maanden gevangenisstraf wegens het ontvreemden van geheime documenten die zij uitleverde aan de Russen. Het Amerikaanse Nationale Instituut van Sociale Wetenschappen heeft Gj0f8e Marshall begiftigd met de gouden medaille voor buitengewone diensten aan de mens heid" Hooggeplaatste diplomaten uit de Ver enigde Staten, Groot Brittannië en Frank rijk kwamen gistermorgen weer bijeen voor de zesde geheime bespreking op de Quai d'Qgsay te Parijs. De Britse Labourpartij meldt in een Woensdag bekendgemaakt verslag dat de partij 6.422.437 leden telt. Dit is ongeveer 750.000 leden meer dan verleden jaar. In het Britse Lagerhuis heeft de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Chuter Ede, gisteren naar aanleiding van diverse hem gestelde vragen verklaard, dat hij de uitlevering van Gerhard Elsler aan de V er- enigde Staten niet zal toestaan, wanneer hij slechts als een politieke vluchteling kan worden beschouwd. Het was hem echter niet mogelijk een besluit te nemen, zolang hij nog niet in het bezit was van een uit leveringsverzoek, waarin de volledige be schuldigingen tegen Eisler worden vermeld. Volgen het Duitse nieuwsagentschap DPD (Britse zone) hebben de Westelijke mo gendheden 8 Duitse gedelegeerden uitgeno digd tot bijwoning van de aanstaande con ferentie te Parijs. Van de delegatie zullen vier ministers-presidenten deel uitmaken. Naar Reuter verneemt zou de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, aan senatoren verklaard hebben, dat de V.S. een communistisch regiem in China niet zouden erkennen zo Ung er een nationalistische regering bestond. Het Duitse nieuwsbur. Dena meldt, dat het Beierse parlement de Constitutie van Bonn voor een West-Duitse federale republiek heeft verworpen. Dr. Evatt, de Australische minister van buitenlandse zaken, heeft Donderdag be kend gemaakt er niet In geslaagd te zijn een politieke en territoriale overeenkomst tussen Griekenland en zijn Noordelijke buurlanden tot stand te brengen. De Amerikaanse senaat heeft met alge' mene stemmen de benoeming van Francis Matthews als minister van marine bekrach tigd. Tevens hechtte de senaat zijn goed keuring aan de benoeming van Dan Kim ball tot onderstaatssecretaris van marine en van Gordon Gray als onderstaatssecretaris voor het leger. Een Twents elftal heeft gisteravond in 't Van Heekpark te Enschede in de der de divisieclub Rotherham United zijn meerdere moeten erkennen. De Engelsen waren hun tegenstanders vooral in tech nisch opzicht de baas en speelden veel sneller. Zij hielden de bal op de grond en hun afgemeten passes en uitstekend po sitie kiezen deden reeds direct vermoe den dat het Twentsche elftal een moei lijke wedstrijd tegemoet ging. Toch be gonnen de Twentenaren goed en doel man Bolton zag zich voor enkele moei lijke situaties gesteld. Reeds na vijf mi nuten opende de Engelse linksbijinen Guess de score na een fraaie door Grain ger aangegeven bal. Nog sneden de Twentenaren enkele malen door de aan- vankélijk zwak spélende Engelse achter hoede heen en moest Bolton een fraai schot van rechtsbuiten Vinke over de lat stompen, maar toen namen de Brit ten het initiatief in handen en gedurende de rest van de wedstrijd zijn zij gede cideerd in de meerderheid geweest (1-4) Komende uit Oslo, waar Woensdag avond een 41 overwinning op Noor wegen werd behaald, en met bestemming Parijs, waar Zondag 22 Mei een wed strijd tegen Frankrijk wordt gespeeld, landde het Engelse A-elftal gistermiddag op Schiphol. Het gezelschap van 13 spelers werd op het Amsterdamse vlieg veld aangevuld met Jones en Rowley, die beiden deel uitnjaakten van het Engelse elftal, dat in Amsterdam een 40 overwinning op het Nederlandse bondselftal behaalde. Uit deze 15 spelers zal vandaag het definitieve elftal voor de wedstrijd tegen Frankrijk worden gekozen. Het is thans vrijwel zeker, dat Williams, geheel hersteld van zijn schou derblessure, de plaats van doelman Swift zal innemen. Verder wordt verwacht dat Jones voor Ellerington zal spelen en Rowley Stanley Mortensen zal vervan gen. De eerste prijs in de dressurwedstrijd om de prijs St. George, tvelke gisteren gehouden is in de manage l'Etrier Beige te Ukkel, is gewonnen door E. H. M. van Loon op „Spring Steel" met 415 pnt. Tweede werd Prins Bernhard op de Hongaarse schimmel „Rex" (405 pnt.). Derde was opnieuw de heer Van Loon, ditmaal op „St. Hubert", terwijl Prins Bernhard nog een vierde prijs behaalde op de Ierse Appelschimmel „Nono Na nette". Hierna volgde madame Philippe (België) op „Marengo", terwijl als zesde werd geklasserd mej. Ten Bos (Nederl.). Voor de eerste maal zal Zaterdag a.s. bij de Hollandia roei wedstrijd te Alphen aan de Rijn de mobilofoon gebruikt worden om het publiek van moment tot moment op de hoogte te houden van het verloop der races. In de volgboot, waarin ook de kamp rechter aanwezig is, heeft Philips een mobilofooninstallatie ingebouwd. Deze zal draadloos contact houden met een vaste post aan de wal, die het gesproken verslag via diverse luidsprekers aan de toeschouwers zal doorgeven. De reportage volgens deze methode zal worden verzorgd door de heer Aad van Leeuwen. In het kader van het nieuwe onderzoek in de zaak-De Poorter, hebben onlangs te Zürich, na de reconstructie van het ongeval, in het bijzijn van vertegen woordigers van het Belgische gerecht en van de Zwitserse Wielerbond nieuwe verhoren plaats gehad. De „Gazette de Lausanne" schrijft dat' „uit de lijkschouwing ontstellende feiten zijn gebleken, die de vermoedelijke ver antwoordelijkheid van de bestuurder en van de inzittenden van de auto van het „Sportcomité van de B.W.B." (Belgische Wielerbond) in het geding brengen. Men zou inderdaad hebben geconstateerd dat elf linkerribben driemaal zijn gebroken, en de rechterribben tweemaal en ook zijn boven de knieën duidelijke sporen van beenbreuken gevonden. Dit alles doet vermoeden dat de ongelukkige De Poor ter, na zijn val in de tunnel, opgestaan is, en daarna door de auto is aangereden en verpletterd, waarna de dood is ge volgd". Geestelijke vrijheid. Deel H de Open baringen van de geest, door dr. J. H. van der Hoop, privaat-docent in de me dische psychologie aan de Gem. Univer siteit te Amsterdam. Uitgave van Lo- ghum Slaterus N.V. Arnhem. In dit tweede deel van een in drie delen ge projecteerde psychologische studie over de crisis der Westerse cultuur, dat een enorme belezenheid verraadt, tracht de schrijver tot een „nieuwe onderlinge verbondenheid als basis voor het ge meenschappelijk heil" te komen door een nieuwe gemeenschappelijke taak te scheppen om een uitwisseling van ge dachten mogelijk te maken, en wel door middel van de psychologische beschou wing. „In tegenstelling met de dogmati sche terminologie", aldus dr. v. d. Hoop, streeft de psychologie ook in geestelij ke zaken naar een beschrijving, die de belevingen van de gemiddelde mens tot uitgangspunt neemt. Wanneer men die ervaringen weergeeft in psycholo gische termen, dan worden ze daardoor eerder begrijpelijk, ook voor diegenen, die zich aan dogmatische of technische :rmen zouden stoten". De religieuze ervaring ziet de schrijver eveneens via de psychologische beschrijving ais een ervaring van mensen in deze wereld. Persoonlijk erkent hij „het geloof als een zeer wezenlijke centrale ervaring in het leven van de mens, die ten nauwste samenhangt met het feit, dat wij even zeer verbonden zijn met het gebied var de geest als met dat van de Natuur". Een psychologische vertolking behoeft hier niet storend te werken, maar kan juist de vormen van het geloof mede tot zin en leven wekken". Prof. van der Hoop behandelt in zijn boek een bui tengewoon belangwekkende stot die hoogst interessante gezichtspunten opent, al prikkelen sommige punten tot tegen spraak. Zijn hoofdstelling kunnen wij echter moeilijk anders beschouwen dan als 'n overbodige omweg, daar de behan delde problemen door het geloof op af doende en directe wijze benaderd wor den. Met dit voorbehoud, dat tevens de lectuur van dit boek tot ontwikkelde le zers beperkt, bevat het tweede deel van „Geestelijke vrijheid" een belangrijke bijdrage tot de analyse van onze eigen tijdse problemen. L. „Zwitserland, Harmonie der Contras ten", door dr. C. Mensch, verschenen in de Terra-bibliotheek en uitgegeven door J. A. Boom Zn. te Meppel, is een be schouwing over het Zwitserse volk, zoals het leeft en werkt, geen populaire reis beschrijving derhalve. Men kan er veel wetenswaardige bizonderheden in vin den over taal en cultuur, godsdienstige en politieke ontwikkeling, levensvoor waarden, handel, industrie, samenstelling van de bevolking etc. Het materiaal is goed geordend en aan de hand van statis tieken wordt de lezer van de behandelde stof een duidelijk beeld gegeven. Een. dertigtal foto's van dit mooie land maken het boek zeer aantrekkelijk. KL Bourlon, met Dorgebray de enige Frans man, die de Ronde van Nederland geheel uitreed, heeft, in Parijs teruggekeerd, tegenover een verslaggever van het Franse sportblad L'Equipe zijn mening over de Ronde van Nederland te kennen gegeven. Bourlon was enthousiast over de geweldige publieke belangstelling, maar volgens hem was de organisatie slecht. „Wij wisten vaak niet eens uit hoeveel kilometers de te rijden etappe bestond. Ook de ravitaillering was niet in orde, behalve voor de Neder landse renners die tijdens iedere doortoché var. gevulde provisietasjes en bidons wer den voorzien. Neen, de buitenlanders wer den slecht Verzorgd", voegde Bourlon er aan toe. Tenslotte beklaagde de Fransman zich er over, dat hem en zijn ploeggenoten vaak door de Nederlandse équipes de ge legenheid werd ontnomen zich van een behoorlijke plaats in het etappe-klasse»- ment te verzekeren. „Bovendien hebben wij erg veel last van koude gehad", aldus beëindigde Bourlon zijn klaagzang. Gisteren werd de tweede etappe Blaa- kenbergheKuik (272 km.) van de Ron de van België verreden. Uitslag: 1. Declercq in 7 uur 52 min. 30 sec.; 2. Geus op 2 lengten; 3. Sterckx 7.52.36; 4. V. Dyck 7.52.48: 5 Impanis z.t.; 6. Ramon z.t. A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5