Bloedige veldslagen woeden om de Berlijnse spoorwegen James Forrestal springt uit raam te Washington Hedenmiddag eerst bijeen komen Grote Vier voor het in Palais de Marbre Rose Tweemaal Franklin D. O.-Duitse politie gebruikt vuurwapens tegen de stakers Tol hoofd en hart m Zweden zal Russische piloot niet uitleveren Vier Zondagen autorijden Trekbom in convooiweg Heidebranden op Veluwe Russische officieren KIDNAPPERS IN BERLIJN Duizenden Duitsers verdwenen Franco's beschuldiging aan Churchill In hoeverre wordt de conferentie in beslotenheid gehouden? Ook Oostenrijk komt ter sprake Nieuwe H. V.K. vertrekt 30 Mei Rantsoen brandstoffen Het weer. Slachtoffer van moord of ongeluk? Uitvoering van schema der repatriëring COMMUNISTEN NIET LANGER LID VAN DE VERENIGING EX-POLITIEKE GEVANGENEN Houding der C.P.N. in strijd met de grondwet y ^AANDAC 23 MEI 1949 BüR£aux van redactie en administratie 73ste JAARGANG No. 24468 Met STENEN BEKOGELD Jokers. De Russen hebben ^ark degens zwaarmoedigheid »n ziekenhuis verpleegd V.S. VRAGEN UITLEVERING VAN EISLER demonstratie in Londen WERD KONING GEORGE IN AMERIKA BEHANDELD? KERKMEESTER VEROORDEELD TOT VEERTIEN JAAR Vliegtuig wordt terug- gegeven r< mi'- #mr.< Passagierslijst „Johan van Oldenbarnevelt" Bi Besprekingen B.F.O. over situatie Reacties op benoeming van de |ieer Lovink Staatsloterij Extra militaire bewaking te Djocja IJSVERWACHTING Vele hectaren verloren gegaan SFEER WAS ZEER GESPANNEN 1 SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM ™lefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 *?or>nennenten 20800 Postgiro 143480 'Jkarvtoor BeverwijkStumphiusstr. 45, tel. 399S ^'recteur: 3. J. W. Boerrlgtet. hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rum "•f»d. hoofdredacteur: SU. Severia. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, t 4.55 per kwartaal. «als men Zaterdag reeds vreesde, is de Berlijnse spoorwegstaking uitgelopen P een bloedige veldslag om de spoorwegen. Op verschillende van de 65 hp tjons van de luchtspoorweg door Berlijn, de z.g. Hochbachn of S-bahn, is jj.'S gevochten tussen de stakers enerzijds en werkwilligen, die aangesloten jJa bij de communistische vakbond, leden van de communistische jeugd- j^Weg-ing en spoorwegpolitie uit de Russische sector anderzijds. Het verkeer int Hochbahn lag Zaterdag en Zondag geheel stil, doch het interzonale en •«ernationale verkeer was Zondagavond weer bijna normaal. P verschillende stations speelden zich bloedige taferelen af. Meermalen Pende de onder Russische controle staande spoorwegpolitie, die Zondagavond J®'neeste stations bezet hield, het vuur op de stakers, die de stations in bezit j Entten te krijgen. In enkele gevallen greep de West-Berlijnse politie in. a totaal zou een duizendtal mensen bij de gevechten gewond zyn. Een werd door een geweerschot van Me spoorwegpolitie gedood. De West- jj®r|ijnse politie arresteerde 17 personen. Een aantal leden van de Oost- "®rlijnse politie werd in hechtenis genomen om hen te beschermen tegeii avallen van de woedende menigte. Andere Oost-Berlijnse politiemannen zic'h over en leverden hun wapens in, omdat zij niet tegen landgenoten "den vechten. lata, die steeds politiek vergif voor de Russen is geweest. Bij de gevechten om de stations hebben de stakers herhaaldelijk Rus sische officieren, die toekeken bij de gevechten, uitgejouwd en met stenen bekogeld. Zaterdagmiddag moest een groep van veertig officieren het ont gelden bij het Zoo-station. Snel kwam de politie der Westelijke sectoren tussenbeide. Nagejouwd door de sta kers reden de Russen daarop weg. Uit de Russische zone zijn verster kingen voor de spoorwegpolitie en werkwilligen naar Berlijn gezonden. Vele werkwilligen hadden politie honden bij zich. Zij waren voor een groot deel bewapend met pistolen en geweren. In de veldslagen op de sta tions gebruikten zij herhaaldelijk hun vuurwapens. De stakers vochten met bijlen, knuppels en met de blote vuist. In het Neuköln-station in de Ameri kaanse sector, werden Zondagmorgen vijf stakers gewond door het vuur van machinepistolen. De eerste dode viel in het station Lichtenrade in de Ameri kaanse sector. De officiële Russische krant Taegliche Rundschau beweert, dat de stakers, aan gezet door de Amerikanen, proberen om aan de vooravond van de Farijse con ferentie van de ministers Van Buiten landse Zaken, een atmosfeer van bur geroorlog te verwekken. Om het station Charlottenburg .in de Britse sector vonden vier grote gevech ten plaats. In de eerste ronde vielen acht gewonden toen de communisten de honderden stakers door een regen van *7°als men w.eet eisen de 15 duizend l"*est-Berlijnse spoorwegmannen, dat loon in het vervolg in West-Marken Worden uitbetaald, die vier keer j?eer waard zijn, dan de Oost-Marken. ve in de Sovjetsector zetelende directie „atl de Reichsbahn heeft tot nu toe |«Weigerd aan het verzoek van de sta ats te voldoen. Het gehele spoorweg- afkeer in Berlijn staat onder Russische °ötröle en de installaties vormen dus ^territoriaal gebied in de Westelijke setoren, waar de Oost-Berlijnse politie j^de Russen volledige zeggenschap Ie staking dreigde zich Zondag ver- uit te breiden. Leiders van de •G.O., de niet-communistische vakver eniging, verklaarden, dat zij een alge mene staking in geheel Berlijn zouden ''kondigen, als de Reichsbahnautoritei- niet aan de eisen der stakers zouden ^°idoen. Er zijn nog steeds onderhande- i'n 'oi 'gen gaande en men verwacht, dat de •"ectie zal toegeven aan de eisen der de West- niet erkend en een flii tot nu toe ®geven aan de eisen der stakers zou "fifirkomen op erkenning van een va- ®talcers uit West-Berlim in vuistge- cht met politie uit de Russische zone voor Bahnhof Charlottenburg. Jatnes Forrestal. de vroegere Ame- «a4nse minister van Defensie, heeft Zondagochtend van het leven be- ofd, zo is door de Amerikaanse ma- ^••e-autoriteiten medegedeeld. Forrestal °bi het leven gekomen, toen hij Zon- 'êochtend om 2 uur uit een raam is gallen van het marine-ziekenhuis te ^hesda, bij Washington, waar hij reeds ^fscheidene weken wegens zwaarmoe- kheia werd verpleegd, zo deelt de di- c"e van het ziekenhuis mede. De ^ste tijn scheen zijn toestand te ver eren, tv °rrestal is 57 jaar oud geworden, t °'gens de behandelende arts was de ,hStand' waarin zijn patiënt verkeerde et Onmiddellijke gevolg van over- hard werken. "8 hard werken. zoWel in als na °orlog". Men 'verwachtte, dat een iori°ae van rust tot algeheel herstel - beiden. 1940 werd Forrestal onder wijlen tgyOt Amerikaanse ministerie van Bui- Iftg dse Zaken heeft de Britse rege- een officieel verzoek tot uitlevering islPr communistische leider Gerhard *ijcle doen toekomen. Van officiële Itig w°rdt verklaard, dat de uitleve- ®isler uitsluitend is verzocht', ^Oet r'i wegens strafbare feiten terecht t°Uti s,taan en dat er in het geheel geen k-r efee overwegingen aan het verzoek {vfondslag hebben gelegen. - e communisten hebben Zondag gtijjt^ooonstratie gehouden voor de ?'sie?n'gevangenis in Londen, waar •>fi gevangen zit in afwachting van fifz0 7_andeling van het Amerikaanse ®k om zijn uitlevering. president Roosevelt, onder-minister van Marine. Hij was de stuwende kracht achter de bewapening van de V. S. In Juli 1947 werd hij minister van Defensie en hoofd van de verenigde strijdkrachten (leger, marine, lucht macht). Het plan voor de vereniging der strijdkrachten, die vroeger ieder onder een eigen ministerie stonden, was door Forrestal zelf opgesteld. President Truman heeft nationale rouw bevolen. In de Verenigde Staten doen geruch ten de ronde, volgens welke de koning van Engeland voor de ziekte aan zijn been behandeld is in de Mayo-kliniek te Rochester in de Ver. Staten. De Nebraska City News schrijft, dat iemand die aan de kliniek verbonden is. gezegd zou hebben, dat hij de ko ning daar als patiënt had gezien. Uit de in de Londense bladen gepubliceer de hofberichten blijkt, dat de koning op 4 Mei in het paleis onderscheidingen heeft uitgereikt. Daarna wordt tot 17 Mei van geen enkele activiteit van de koning melding gemaakt Hedenochtend heeft het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof uitspraak gedaan in de zaak van H. J. Kerkmeester, tij dens de bezetting bewindvoerder van de Arbeiderspers. Verdachte werd schul dig bevonden aan bewuste hulpverle ning aan de vijand en deswege veroor deeld tot veertien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, levenslange ontzetting uit de beide kiesrechten en verbod om nog ooit een leidende func tie te bekleden in het uitgeversbedrijf. Een groep vertegenwoordigers van vooraanstaande Amerikaanse dagbladen, weekbladen, radio-omroepen en pers- bureaux zal volgende maand op uitnodi- diging van de Nederlandse regering Indonesië bezoeken. Men zal in de tweede week van Juni per vliegtuig uit New York vertrekken. kogels dwongen om zich terug te trek ken. In de tweede ronde kwamen naar schatting vijfhonderd stakers terug en heroverden het station. De politie der Westerse sectoren moest de werkwil ligen beschermen, die stevig door de stakers werden afgerost. In de derde slag om dit station werden drie stakers gewond. Ditmaal zegevierden de com munisten weer. Na het vierde gevecht, het bloedigste van de serie, gaven de Britse autoriteiten aan -honderd West- Duitse politie-agenten opdracht om het omstreden station over te nemen 'en er zowel de stakers als de werkwilligen uit te houden. De politie heeft opdracht gekregen om de geweren te gebruiken, indien de communisten opnieuw het vuur op het station zouden openen. De militaire bestuurders bemoeien zicb tot dusverre niet met de gang van zaken. De Amerikaanse bevelhebber, brigade-generaal Frank Howley, zeïde dat het een Duitse aangelegenheid een geschil tussen de leiding en het personeel was. De plaatsvervangende burgemeester van West-Berlijn, dr. Friedensburg, heeft officieel bij de kommandatura gepro testeerd tegen het gebruik van vuur wapenen door de Oostelijke spoorweg politie op de stations in de Westelijke sectoren van Berlijn. Brigade-generaal Howley, de Ameri kaanse commandant van Berlijn, heeft een protest van de Russische comman dant, Kotikof, tegen de inhechtenisne ming van negen Duitsers, die de Ameri kaanse sector hadden betreden, om de boekhandelaar, Schuette te arresteren, van de hand gewezen. Kotikof heeft ir. zijn brief aan How ley verklaard, dat de negen Duitsers hadden gehandeld on instructie van de Russische autoriteiten. In zijn antwoord zeide Howley onder meer: „Ofschoon ik uw oprechtheid .ap precieer, mijn beste generaal, in de be kentenis, dat deze bende ontvoerders op bevel van de Sovjet-Russische auto riteiten naar de Amerikaanse sector is gezonden, doet dit niets af aan de ernst van hun daad". Generaal Howley verklaarde, dat duizenden Duitsers onlangs op geheim zinnige wijze zonder spoor na te laten uit hun huis waren verdwenen. Hij haalde verschillende gevallen van ontvoering aan en besloot zijn brief met te verzekeren, dat de Amerikaanse autoriteiten niet zullen dulden, dat personen van welke nationaliteit ook uit de Amerikaanse sector van Berlijn worden ontvoerd. Lord Templewood, vroeger sir Sa muel Hoare, voormalig ambassadeur van Groot-Brittannië té Madrid, spreekt in de „Times" formeel tegen, dat tij dens de oorlog bij een onderhoud te Londen tussen Britse vertegenwoordi gers en de Spaanse ambassadeur aan Spanje beloften zijn gedaan. Zoals bekend heeft generaal Franco Woensdag bij de opening van de Cor tes, een op 2 October 1941 door de Her tog van Alva verzonden telegram voor gelezen, volgens hetwelk Churchill aan de ambassadeur zijn wens kenbaar zou hebben gemaakt na de oorlog een sterk Spanje te zien, dat op de hulp van En geland zal kunnen rekenen." „Niet alleen," zo schrijft Lord Tem plewood, „heb ik nooit een dergelijke vergadering bijgewoond, doch evenmin heb ik ooit horen spreken over een dergelijk onderhoud, dat in mijn te genwoordigheid zou hebben plaats ge had. Deze geschiedenis is een verzin sel, zoals vele door generaal Franco zijn opgelost voor zijy# aanhan gers met zorg georganiseerde vergade ringen." Het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken heeft geweigerd het ver zoek van de Russische ambassade in te willigen om een onderhoud te mogen hebben met de 27-jarige bestuurder van een volledig uitgerust gevechtstoestel der Russische luchtmacht, die Woensdag j.l. met zijn toestel te Stockholm is geland en die aan de Zweedse regering heeft verzocht, hem als politiek vluchteling het recht van asyl te verlenen. De Sovjet-Unie heeft Zweden ook ver zocht het Russische vliegtuig onmiddel lijk aan de Sovjet-Unie terug te geven. Het vliegtuig zal zo spoedig mogelijk naar de Sovjet-Unie getransporteerd worden. Men zegt dat het betreffende toestel een van Ruslands „meest geheime gevechtsvliegtuigen" is. Het is ontwor pen door Semyon Lavochkin en zou ook bij de Tsjechische luchtmacht in gebruik zijn. Teneinde tegemoet te komen aan de vele desbetreffende verzoeken, die hem heljben bereikt, zal de minister van Verkeer en Waterstaat gedurende enige Zondagen van het komende jaargetijde ontheffing verlenen van het Zondags- rijverbod, en wel op de volgende Zon dagen: 5 Juni, 26 Juni, 31 Juli en 28 Augustus 1949. Op de overige Zondagen zal een af doende controle op naleving van het Zondagsrijverbod dienen te worden ge handhaafd. Op de bureaux van ons blad ligt de passagierslijst ter inzage van het troe pentransportschip „Johan van Olden barnevelt", dat 14 Mei uit Tandjong Priok is vertrokken en 9 Juni te Am sterdam wordt verwacht. Het Palais de Marbre Rose, op de hoek van Avenue de Malakoff en Avenue Foch. Het is oorspronkelijk de woning van de gravin de TalleyrandPérigord. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, Zondagavond De ministers van Buitenlandse Zaken Acheson, Bevin en' Vishinsky zijn, vergezeld van hun staven, in Parijs gearriveerd. Op de kruising van de Avenue F'och en de Avenue de Malakoff halverwege de Place de laEtoile en het Bois de Boulogne hebben zü hun intrek genomen in het Palais de Sagan, meer bekend als het Palais de Marbre Rose of korter het Palais Rose. Salons, boudoirs en badkamers zijn tot werkvertrekken gemetamorphoseerd en zo eerlijk mogelijk over de delegaties verdeeld. Vishinsky zal zich voor zijn over peinzingen, het intiem beraad met zijn naaste medewerkers en voor de even tuele telefonische ruggespraak met het Kremlin kunnen terugtrekken in de gewezen huiskapel. Tot dusverre dankte het zijn reputatie voornamelijk aan de brillante feesten, die sinds het begin dezer eeuw de eige naren er hebben aangericht. Het laatste, enige maanden geleden, was een groot gecostumeerd bal, het „bal der vogels", warfr de genodigden móesten verschij nen, gemaskerd en uitgedost als vogels. Hetgeen een poëtisch, geïnspireerd Frans collega de vraag doet stellen, of de kolibries, parkieten en goudfazanten er misschien het nest bereid hebben voor de Duif? De architectonische stijl van het pa leis vindt in het oog det kenners geen genade. Hij is vorstelijk genoemd, doch theatraal, een soort verkleinde imitatitie van de Opéra; anderen klasseren het sumier als suikerbakkerswerk. In ieder geval is de bouw uitermate kostbaar ge weest. Bouwheer was de graaf Boni de Castellane, die dit paleis als huwelijks geschenk offreerde aan zijn Amerikaan se echtgenote, de onmetelijk rijke Anna Gould. Hij offreerde overigens, als wij de geschiedenis goed begrepen hebben, dit geschenk van het eigen geld van zijn (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJ^ Zondagavond. De aankomst van de heer Acheson, vergezeld van echtgenote en staf, en van de heer Vishinsky, vergezeld van zijn echtgenote, „La Vishinskaya", zoals onze in het Russisch onderlegde colle ga's haar noemen, en zijn staf, heeft Za terdag de journalisten, belast met het „doen" van de conferentie, even weinig stof aan de hand gedaan, als Vrijdag die van de heer Bevin, natuurlijk ver gezeld van mevrouw Bevin. Had Bevin de naar een verklaring hunkerende journalisten glimlachend- grijnzend afgewimpeld met de boodschap dat zij Zondag maar terug moesten ko men, de met aandrang gesmeekte Ache son wilde bij zijn aankomst op het vliegveld Orly in de microfoon van de radioreporter wel zeggen, dat hij er over verheugd was voor het eerst na elf jaar Parijs terug te zien. De aankomst van Vishinsky en zijn gevolg was omgeven met geheimzinnigheid en het vermoede lijk uur van aankomst van de beide Sovjet-vliegtuigen werd herhaalde ma- ien opgeschoven. Van de Sovjet-Russi sche minister van Buitenlandse Zaken kreeg de pers de eerste woorden Zater dagavond op de Quai d'Orsay, waar hij een beleefdheidsbezoek aan zijn Franse collega Schuman had gebracht. De woor den waren, dat hij er zich mee geluk wenste in Parijs te zijn en: „De ant woorden op de vragen, die u mij ver langt te stellen, zijn voor later". De eerste ontmoeting van de vier ministers in het Palais de Marbre Rose, dat protocolair versierd is met de vlaggen der vier deelnemende na ties, is vastgesteld op Maandagmiddag vier uur. Pupt van bespreking van deze eerste ontmoeting zou juist de mate van publiciteit zijn, die de con ferentie in acht zal nemen. De drie ministers van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben tijdens hun preliminair onder onsje aan de hand van de verslagen hunner deskundigen besloten om aan Vishinsky voor te stellen het systeem te volgen van. persconferenties te houden na afloop van iedere bijeenkomst. Zij zullen hun Russische collega tevens een agenda voorstellen, die de volgende punten bevat: 1. De politieke en econo mische aspecten van het Duitse vraag stuk. 2. Het Berlijnse vraagstuk. 3 Voor bereiding van het vredesverdrag met Duitsland. 4. Voltooiing van het Oosten rijks staatsverdrag. De drie ministers zijn het er voorts over eens geworden, dat de unificatie van Duitsland voorop moet staan en dat z\j hun troepen niet uit Duitsland zul len terugtrekken. Dank zij deze conferentie van de Grote Vier zal het Palais Rose in de toekomst geteld mogen worden bij de paleizen, die de Franse hoofustad rijk is, waar grote historie werd gemaakt. Een foto uit 1927. Franklin D. Roose velt, de latere president van de V. S voor de stem-telmachine na zijn eerste verkiezing als gouverneur van de staat New York. Franklin D. Roosevelt Jr.. vorige week gekozen als lid van het Congress, na een hevige strijd in het 72ste district. gemalin. Het huwelijk was op de duur niet gelukkig en het werd ongeldig ver klaard. Boni de Castellane, die aan de spits was komen te staan van de Parijse dandy's en bon-vivants, moest zijn in trek nemen in een bourgeois apparte ment en hij onderhield zijn vrienden en kennissen over het stoïcisme, waar mede een edelman ook de last der ar moede moest kunnen torsen. Hij vond in deze periode een van zijn meest befaamde en fivole „bon-mots" uit. Aan vrienden, die hem in zijn nieu we verblijf opzochten en constateerden, dat het er nog nog niet zo kwaad uitzag, antwoordde hij: ,Arm te zijn is al ge noeg, indien men zich ook nog alles zou moeten ontzeggenAnna Gould, die tot op vandaag eigenaresse van het Palais Rose is gebleven, hertrouwde met de hertog van Talleyrand-Périgord, prince de Sagan. Deze hoogbejaarde dame verblijft afwisselend te Parijs en te New York en het is van daar, dat zij erin toegestemd heeft de conferentie der Grote Vier in haar Parijse paleis te ontvangen. Volgens een der jongste anecdotes, die in de Parijse perswereld circuleren, op voorwaarde, dat de Fran se staat alle ruiten, die tengevolge van te grote stemuitbarstingen springen, door nieuwe zal vervangen. Wij zeiden, dat de conferentie der Grote Vier het Paleis der Marbre Rose in de historie zal doen ingaan. Hele maal juist is dit niet. Het heeft namelijk reeds een aandeel gehad in de somberste periode van de moderne Franse en Parijse geschiedenis, die van de bezet ting door de Duitsers. Von Stulpnagel had er als commandant van Gross- Paris zijn intrek genomen. Maar het is hem, hoe hard hij het ook ten tijde, dat de Duitsers nog niet aan him overwin ning twijfelden, geprobeerd heeft, niet gelukt de joyeuze traditie van de feesten en recepties voort te zetten. In een communiqué van de B.F.O. is medegedeeld, dat in besloten zit ting de algemene politieke situatie is besproken. Daarnaast werd de wenselijkheid besproken van een spoedige deelneming van de in B. F. O.-verband samenwerkende deelgebieden aan de besprekingen inzake het Indonesische vraagstuk in het algemeen. De besprekingen zijn vandaag voortgezet. De Nederlandse leden van de sub commissie ter voorbereiding van de terugkeer naar Djocja zijn hedenmor gen per vliegtuig uit Batavia naar Djocja vertrokken. Morgen volgt een vliegtuig van de UNCI met militaire waarnemers en de republikeinse leden. Een twintigtal Minahassers hebben te Menado een comité tot vorming van de Negara Minahassa opgericht met het doel het handhaven van een eigen zelfstandig bestaan van het gebiedsdeel Minahassa en de spoedige vorming van het gebiedsdeel Minahassa als deelstaat van de V.N. van Indonesië. Tegelijker tijd kwam te Makassar een aantal an dere Minahassers bijeen tot het stich ten van een beweging, waarvan de le den zich in de eerste plaats tot taak stellen de separatistische stromingen te bevechten. „Het Nieuwsblad voor Sumatra" noemt de benoeming van de heer Lo vink tot H.V.K. „een aangename ver rassing", aangezien de heer Lovink be kend staat als een uiterst deskundige in de Zuid-Oost-Aziatische politiek, hetgeen onder de huidige omstandig heden wel zeer belangrijk is. Het blad is verheugd, dat hier blijkbaar geen „politieke benoeming" is geschied, doch gezocht is naar deskundigheid. Het Chinese dagblad „Sin Po" meent, dat de Nederlandse regering meer dan ooit de aandacht gevestigd heeft op de algemene toestand in Zuid-Oost-Azië, „misschien meer nog dan op de politie ke toestand in Indonesië zelf" en dat zij daarom overging tot het benoemen van een expert in Aziatische zaken tot H.V.K. Verder concludeert het blad dat de Nederlanders blijkbaar zo goede hoop op een oplossing van het Indo nesische geschil hebben, dat zij als H.V.K. iemand benoemen, die vroeger slechts zijn aandacht had te vestigen op een bijzonder onderwerp en zich nim mer mengde in het algemeen bestuur. Naar wij vernemen zal de nieuwbe noemde Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer A. H. J. Lovink, op 30 Mei a.s. naar Indonesië vertrekken. Hij zal op zijn reis worden vergezeld door jhr. H. A. Teixeira de Mattos, tweede gezantschapssecretaris. In de 507de Staatsloterij. 1ste klasse, lste lijst, is op lot no. 4195 een prijs van f 20.000 gevallen. Een militaire patrouille, die Zondag ochtend de convooiweg inspecteerde, waarlangs het tweede transport van duizend evacuees van Djocja naar Ma- gelang zou worden afgevoerd, trof tus sen Salam en Medari een grote trek bom in de weg aan. Blijkbaar was bij de plaats waar de trekbom in de weg was aangebracht, tevens een hinderlaag gelegd, daar de patrouille op deze plaats beschoten werd. Vóór het convooi eva cuees arriveerde, was de bom opge ruimd. Het eerste convooi, dat Zaterdag naar Magelang reisde, werd 2 km. ten Zui den van Salam (in het Noordelijk deel van de residentie Djocja) beschoten. Dit had geen gevolgen voor de passagiers. Van Nederlandse zijde vernam Aneta, dat ter beveiliging van de convooien, extra militaire bewaking te Djocja is aangekomen. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat van 20 Mei af de rantsoen bonnen (brandstoffen een eenheid 1948 -1949) wederom in omloop werden ge bracht voor het gebruik in het stook- seizoen 1949-1950. Schippers zullen de bon 06 (nul zes) der brandstoffenkaart kunnen ruilen tegen bovengenoemde rantsoenbonnen. in alle C. Jamin-filialen te Haarlem en Heemstede en aan de C. Jamin-carriers HEERLIJK IJSKOUD IJS VANILLE DUBBELDIK 10 C. CHOC. DUBBELDIK 15 C. Verwachting tot Dinsdagavond: Vannacht op sommige plaatsen ne vel of mist. Overigens tijdelijk wat toenemende bewolking, maar over wegend droog weer. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering van temperatuur. Zon: 4.34—20.39; Maan: 3.11—17.03. Zondagmorgen omstreeks twee nut werd de politie van het bureau De Ruyterweg te Amsterdam door buren gewaarschuwd dat er in een perceel in de Hudsonstraat om hulp werd ge roepen. Bij aankomst in het huis trof de po litie er het stoffelijk overschot van een 71-jarige vrouw, de bewoonster, aan. Het lijk lag in de gang van het huis, te midden van een plas bloed. De glazen lamp was in scherven en alles wees er op, dat de vrouw tegen een deurpost was gevallen. In het huis was tevens een ongeveer zestig-jarige man, die daar eveneens woont. Hij verkeerde sterk onder in vloed van drank en kon geen verklaring geven over hetgeen zich had afgespeeld in de woning. Volgens mededelingen van de buren was deze man kort tevoren thuis geko men en was er ruzie ontstaan. Plotse ling had men de vrouw om hulp horen roepen en vrijwel tegelijkertijd een slag gehoord. De man is door de politie gearresteerd. Hij houdt echter vol zien niet te herin neren wat er is gebeurd. Sectie op het lijk zal moeten uitmaken of de dood het gevolg is van een onge lukkige val. dan wel dat de man de vrouw heeft gedood. Zaterdagmiddag is het weekend voor de Veluwse brandweer ingezet met een grote heidebrand langs de spoorlijn KootwijkStroe, veroorzaakt door vuur uit 'n locomotief. Alle bosbrandweren in die omgeving als ook uit Apeldoorn en enkele militaire groepen uit Stroe en de Harskamp kwamen in actie. Niet temin brandde ca, veertig hectare hei de van bet Staatsbosbeheer af. Zondag heeft op de Veluwe de ro de haan zeven maal gekraaid in bos en heide, maar even zovele keren vond hij de bosbrandweer paraat, zo dat de omvang van de branden binnen enge grenzen beperkt bleef. In vijf gevallen, bij Wezep en Stroe eenmaal en bij Nunspeet drie maal, woedde het vuur langs de spoorlijn. Voorts ging er een hectare bos verloren op het Wekeromsg Zand nabij Ede en tussen Beekbergen en Loenen. In het Duitse Reichswald is Zondag middag brand uitgebroken. Het vuur woedt in een bebossing van jong den nenhout bij de Gelderberg, tussen de Duitse dorpjes Frasselt en Nütterden ten Zuid-Oosten van de Nederlandse gemeente Groesbeek. Ter uitvoering van het op 14 April door de minister van Oorlog, minister van Marine ad interim, bekend gemaak te repatriëringsschema, vertrok 14 Mei j.l. de „Johan van Oldenbarneveltuit de haven van Tandjong Priok met o.m. een groep repatriërende militairen aan boord. 16 "Mei vertrok de „Grote Beer" met detachementen terugkerende mili tairen. Aan boord van deze schepen bevinden zich nog geen gesloten eenheden, doch uitsluitend z.g. individuële gevallen (mi litairen, die, hetzij wegens afkeuring voor de tropendienst of ziekte, hetzij om andere redenen, niet tegelijk met hun mderdeel terugkeren). Onvoorzien behouden, omstreeks S Juni en de Johan van Ol denbarnevelt^ omstreeks 9 Juni in Nederland verwacht. ene omstandigheden voor- %cordt de „Grote Beer De Nederlandse „Vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezettings tijd" heeft in haar extra algemeen con gres, dat Zaterdag te Utrecht in hotel Des Pays Bas gehouden is, met 52 te gen 41 stemmen (een stem was in blan co uitgebracht) besloten dat het lid maatschap dezer vereniging onverenig baar is met dat der Communistische Partij Nederland De voorzitter, mr. B. W. Stomps, heeft in een summier woord het daartoe in gediende voorstel behandeld, dat zijn oorsprong vindt in de bekende verkla ring van de Franse communist Thorez, die later o.a. ook door P. de Groot her haald is. Namens de oppositie is tegen dit voor stel het woord gevoerd door de heer Schalker, die dit deed in opdracht van de C.P.N. De afdeling Rotterdam stelde hem hiertoe in de gelegenheid Ruim twintig sprekers voerden het Als gij omziet op uw levensweg, dan lacht gij om de kiezelstenen die, toen gij ze moest patseren, er als bergen \i^ uitzagen. woord. Een hunner, de heer Gortzak, wees er o.m. op. dat bij, de oprichting in 1945 geen aanleiding bleek te bestaan ccmmunisten uit te sluiten alhoewel de ze ook toen reeds op hetzelfde stand punt stonden als nu. Namens het hoofd bestuur heeft daarna de heer W. Bak ker diens principiële standpunt verde digd. hetwelk inhoudt, dat het zich stelt op de grondslag van het vasthouden aan art. 187 van de Grondwet, dat aan alle Nederlanders de verplichting oplegt me de te werken aan de verdediging van het Rijk en aan de handhaving van het grondgebied. Wanneer men gebruik maakt van de rechten, die de Grondwet biedt, heeft men ook de verplichtingen na te komen, die dezelfde Grondwet oplegt. De leden van de C.P.N. hebben zich in dit opzicht echter gedistancieerd van de Grondwet en daarom staat het hoofdbestuur op het standpunt, dat deze mensen geen deel meer kunnen uitmaken van de ver eniging. Ter vergadering heerste een gespannen atmosfeer en de debatten waren vaak zeer bewogen. De vergadering deed daarna, stem mend per afdeling, de boven reeds ver melde uitspraak. In de loop van de dis cussie was medegedeeld, da', de vereni ging zal blijven voorgaan de belangen "en de ex-politieke gevangen «o en nun nagelaten betrekkingen te behartigen, ook al kunnen zij geen lid van de ver eniging meer zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1