STAD EN OMGEVING Huisvlijttentoonstelling K.A.B. en K.A. V. Heemsteedse zwemploeg weert zich uitstekend Jeugd doet verkeers- examen ZuHtsa/ In sportaitwisseling met Leamington HERINGA WUTHRICH Muziek-leerlingen spelen in Begijnhofkapel vrnmn KINDEREN VOETBAL IN DE RECHTSZAAL Mr. VISSER VRAAGT ONTSLAG x Als burgemeester vafl Den Haag MAANDAG 23 MEI 1949 PAGINA 2 HAARLEMSE KINDEREN NAAR BARNEVELD 125 jaar reclassermgsarbeid Orgelbespeling FAMEZO RIJWIELEN HOLLANDSE MIJ. DER WETENSCHAPPEN Jaarvergadering te Haarlem JUBILEUM A K. HOPSTAKEN Kraamcentrum Wit-Gele Kruis Haarlem Elecirische Installaties Grondverw arming Burgerlijke Stand In gebouw St. Bavo R.K. HUISHOUDSCHOOL 30 JAAR Expositie „School en Gezin Leerlingenuitvoering in Stadsschouwburg AAMBEIENZ AL F ZETPILLEN POLITIEMUZIEKVERENIGING CONCERTEERDE Een piano-duo en „De Speeldoos Propaganda-concert „Animato" PROVINC. BRANDWEER 25 JAAR Demonstratie in de Hout Wie zag deze aanrijding? De zwemwedstrijden Stormvogels 3 wint Stads Editie-beker Recordrit H.S.V. „De Kampioen" W aterpolo-uitslagen „Jong Haarlem... Vóóruit!" Haarl. Cricketbond HEEMSTEDE Om de Breitensteinbeker BLOEMENDAAL OPENLUCHTTHEATER BLOEMENDAAL Auto reed bus midden in de flank ZANDVOORj Het huis van de burgemeester Zandvoortse winkelweek Handhaving doodstraf va" Kotalla gevraagd Subsidie voor stomen vaR zandaardappelen Tonny Jansen voor het Hof Beurs van Amsterdam1 Vanmorgen zijn de verkeersexamens voor de Haarlemse scholieren weer be gonnen. Omstreeks 9 uur verzamelden de jongens en meisjes zich met of zon der fiets bij het gebouw Olympia aan de Kinderhuissingel. Zij werden in ver schillende groepen verdeeld en alle deememers kregen een rugnummer. In aanwezigheid van de heer H. v. d. V eijer oud-inspecteur van het L. O., startten de eerste candidaten. Het me rendeel van de deelnemers gaat op voor het rijwiel- en het voetgangersexamen. Zij, die niet in het bezit van een fiets zijn, maakten de vastgestelde route al leen te voet. Tezamen met een der poli tiemannen, die de examens afnemen, reden ook wij vanmorgen de ronde, die loopt door de Rozenstraat, Kruisweg, Parklaan, Kenaupark naar het gebouw Olympia. Bij de verschillened „moei lijke" punten zagen wij posten van poli tieagenten staan, die nauwkeurig noteer den hoe de fietsende jeugd de bochten nam, of de hand op het juiste moment werd uitgestoken en of er goed werd gelet op het andere verkeer. Een politie man bij de verkeerslichten in de Rozen straat had het nogal gemakkelijk. De meeste candidaatjes hadden veel respect voor de knipperende lichten. De jeugd moest ook een soort hinder nis nemen. De meeste jongens en meis jes zullen dit evenwel niet gemerkt hebben en misschien toch zonder straf- punten méér naar de volgende post zijn gepeddeld. Op de hoek Kenaustraat Kenaupark stond namelijk, links van de een agent in burger te wachten, totdat er candidaatjes langs kwamen om de bocht naar links te nemen. Als het zover was, stapte de „stille" op zijn fiets om te zien of de jongen of het meisje hem. die van rechts kwam, voor rang verleende De voetgangers lopen dezelfde route, doch hebben het uiteraard gemakkelij ker. Tot en met 21 Juni zal men de jeugd rond het Kenaupark zien fietsen en wan delen. De schriftelijke examens hebben de 1950 candidaten reeds op 3 Mei ge daan. Ook dit jaar heeft de Dienst Uitvoe ring Werken (kortweg genaamd D.U.W.) een aantal werkkampen ter beschikking gesteld van kinderen uit de grote steden in de leeftijd van 914 jaar voor een kort verblijf aldaar in de zomervacantje. Voorwaarde is weder, dat in de kam pen alleen kinderen mogen worden toe gelaten, die om financiële redenen niet in de vacantie naar buiten kunnen gaan. De D.U.W. verleent hierdoor medewer king aan het streven om te voorkomen, dat de jeugd in de vacantie een prooi van de straat wordt, met alle daaraan verbonden gevaren van zedelijke en lichamelijke aard. De Haarlemse Commissie voor Kin- dervacantiezorg, waarin o.m. zitting heb ben vertegenwoordigers van het ge meentebestuur en van buurt- en speel tuinverenigingen van alle gezindten heeft het vorige jaar ruim 700 kinderen een gezonde en prettige vacantieweek kunnen bezorgen in het werkkamp te Fochtelo (Fr.), te midden van de vrije natuur. Deze uitzending is een groot succes geworden. Welk een verschil tus sen dit heerlijke kampverblijf en het doelloos slenteren langs de stadsstraten. De commissie heeft nu de beschikking kunnen krijgen over het mooi gelegen kamp „De Biezen" bij Barneveld. Dit kamp biedt plaats voor 160 kinderen, zodat in een tijdvak van 6 weken bijna 1000 kinderen een week buiten kunnen genieten. Een prachtige gelegenheid voor de vele kinderen voor wie openlucht-recreatie zo hard nodig'is en die zonder deze aan bieding gedoemd zouden zijn om thuis te blijven. De commissie stelt dan ook alles in het werk om het plan tot uitzending te doen slagen. Zij heeft echter te kampen met grote financiële zorgen. Een groot aantal kinderen, dat reeds heimelijk op een herhaling van het kampwerk heeft ge hoopt, heeft getracht door wekelijks enige centen te sparen een klein bedrag bijeen te brengen. De kosten (incl. het vervoer) bedragen echter f 15 per kind en tot dit bedrag heeft geen der kinde ren het kunnen brengen. Er is dan ook nog een groot tekort. Verleden jaar is een beroep op hen, die wel iets voor dit doel konden en wil den afstaan, niet tevergeefs gebleken. Er is toen een behoorlijke som bijeen gebracht Overtuigd van het zegenrijke werk. dat met de uitzending wordt verricht, vraagt de commissie ook thans aan al len, die er toe in staat zijn en met het doel sympathiseren, een bijdrage, klein of groot, te willen verlenen. De bijdra gen kunnen worden gestort op de giro rekening van de Twentsche Bank N.V., no. 4000, onder vermelding „Kinderuit zending". Zij worden tevens gaarne in ontvangst genomen door het secretariaat Kampersingel 70, alhier (tel. 1051), dat tevens alle gewenste inlichtingen ver strekt. Het is 15 Juni 125 jaar geleden, dat de afdeling Haarlem van het Nederlands Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen werd opgericht. Deze naam is enkele jaren geleden veranderd in Nederlands Genootschap tot Reclas sering. Ter gelegenheid van het jubi leum zal op deze dag een bijeenkomst worden gehouden in hotel „De Leeuwe rik". De bezoekers zullen een indruk krijgen van het werk van het Genoot schap. waarbij beelden uit strafgestich- ten uit binnen, en buitenland worden vertoond. Een muziek-ensemble verleent medewerking. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Dinsdag 24 Mei, des avonds van 89 uur, door George Robert luidt: Toccata Duodezima (uit „Ap paratus musico-organisticus 1690"), Georg Muf fat; Preludium en Tripelfuga Es gr. t., J. S. Bach; Kyrie, Gott Vater in Ewigkeit, Christe, aller Welt Trost en Kyrie, Gott, Heiliger Geist, (uit „Clavieriibung" 3e deel), J. S. Bach; Prélude, Fugue et Va riation, C. Franck en Eerste Choral, H. Andriessen. met lamp, geheel compl., verchroomd, 129.95 m. solide garantie Reparaties vakkundig en billijk Alle onderdelen voorradig H. J. v. d. MEER Alléén Schagchelstraat 7 - Tel. 12430 (Adv De. Hollandse Maatschappij der We tenschappen hield Zaterdag te Haarlem haar 197ste jaarvergadering onder voor zitterschap /an de commissaris der Koningin in Noordholland dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter de overleden directeuren der maat schappij, ir. J. v. d. Waerden en ir. G. L. Tegelberg, benevens de leden prof. Otto de Vries, prof. dr. A. P. H. A. de Kleyn en prof. dr. J. Böseken en het buitenlands lid Louis Lumière. De voorzitter hield vervolgens enige beschouwingen over de problemen van het door de overheid gefinancierde we tenschappelijk onderzoek, waarna de secretaris, dr. J. A. Bierens de Haan. zijn jaarverslag las. Aan dit verslag zij ontleend, dat de maatschappij in het afgelopen jaar het omvangrijke werk van de levensbe schrijving van Christiaan Huygens, ge schreven door dr. J. A. Vollgraff, kon voltooien. Het is een werk van 300 bladzijden, waarmede dr. Vollgraff de afsluiting leverde van zijn levenswerk. Deze levensbeschrijving wordt toege voegd aan de „Ouevres Complètes de Christiaan Huygens", dat uit twaalf delen bestaat en waarvan het laatste deel binnenkort zal verschijnen. Het verslag kondigt verder de uitgave aan van „Acta phisiologica et pharmacolo- gicade periodieke uitgave der maat schappij, waarvan de oude naam „achi- ves Neerlandaises" veranderd is en dat op 1 Januari 1950 zal verschijnen in een nieuwe vorm en onder redactie van prof. dr. J. W. Duyff te Leiden. De bibliotheek, der maatschappij is gedeel telijk gecombineerd met die jvan Tey- lers stichting en de overbodig gewor den doublettes zijn verkocht aan een antiquariaat. Het ruilverkeer met het buitenland van tijdschriften is uitge breid met We-st-Duitsiand; met de Rus sische zone bleek dit niet mogelijk. Het verslag deed tenslotte mededeling van het verlenen van subsidies en de verbetering van het in- en uitwendigs van het gebouw der maatschappij. Na het jaarverslag hield prof. M. G. J. Minnaert uit Utrecht een voordracht over „Met kijker en integraal". De bate van het Pieter Langerhuizen Lambertusz-Fonds werd toegekend aan de heren dr. ir. R. W. van Bemmelen en prof. dr. M. G. Rutten voor het ma ken van een studiereis naar IJsland om daar een onderzoek in te stellen naar de aard der z.g. horstbergen. Tot leden werden daarna benoemd prof. dr. H. J. C. Tendeloo te Wageningen en dr. J A. Vollgraff te Leiden. Zaterdag herdacht de heer A. K. Hop staken het feit, dat hij vijfentwintig jaar in dienst was bij de „Nieuwe Haarlem- sche Courant". Voordat de jubilaris door zijn collega's werd gehuldigd, ontving de directie hem in Amsterdam, waar de directeur, de heer J. J. W. Boerrigter, in hartelijke bewoordingen het werk en de ijver van de heer Hopstaken prees en hem als blijk van waardering een enveloppe met inhoud overhandigde. Een deputatie uit Amsterdam en de collega's in Haarlem bereidden daarna de jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote en twee kinderen, in de Spaarnestad een spontane huldiging. Het redactielokaal aan de Smedestraat was daartoe veranderd in een ware en. stijl volle ontvangkamer. In een korte toespraak schilderde de chef van de advertentie-afdeling, de heer J. A. Meulenkamp, de vele eisen, welke gesteld worden aan een functie zoals die door .de heer Hopstaken bekleed wordt. En het was hem een voldoening, in de jubilaris iemand gevonden te hebben, die daaraan geheel voldeed. Hij rekende dan ook voor de komende jaren op diens loffelijke medewerking en over handigde hem namens de collega's een fraai schilderstuk. Als „bloedeigen" cqllega sloot de heer Fr. Kooy zich bij de vorige spreker vol komen aan en liet nog eens de verschil lende gebeurtenissen uit de afgelopen kwart eeuw de revue passeren. De jubilaris zou niet in zijn rol zijn geblevén, als hij niet natuurlijk met een pover woordje! uitvoerig voor de hem gebrachte hulde had bedankt. Daarmede was het officiële gedeelte ten einde en bleef het gezelschap nog enige tijd in meer intieme kring bijeen. Dat de heer Hopstaken ook in de zakenwereld een sympathieke figuur is, bleek wel uit de vele gelukwensen, die hij van zijn. relaties mocht ontvan gen. Tientallen bloemstukken sierden zijn woning en ook schriftelijk deden velen hem hun felicitatie toekomen. Aan het opleidingscentrum voor kraamverzorging van het Wit-Gele Kruis te Haarlem slaagden de dames J. van Zwieten uit Langeraar, M. Rethans en L. Kubtaz, Haarlem, R. Koper, Zand- voort, M. van Noort, IJmuiden, J. Fer- ron, Amsterdam en V. Hoogland uit Bovencarspel. Met één candidate wordt het examen voortgezet. HAARLEM (Adv GEBOREN: T M. BosmanDe Vries, S. StrijbisVreugdenhil, A. Kok Rinsma, M E AuberlenRosbak, allen zoon; G. B. van LooijWallbrink, M. BosmaHumme, P. LijnzaatLameris, allen dochter. OVERLEDEN: L F Bloemzaad, 39 j., Trompstraat; C. A. van Ekeren—Van Dantsik, 78 j., Bilderdijkstraat; P. van Wamel. 84 j., Bakkerstraat; G. B. van der Wensch, 76 Luijckenstraat Wie Zaterdagmiddag en gisteren het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat binnenwandelde en daar een kijkje ging nemen op de huisvlijttentoonstelling van de K.A.B. en K.A.V, zal verrast zijn blijven staan bij de vele inderdaad scho ne producten, die uit de handen van de leden dier ajdelingen zijn ontstaan. En zijn bewondering voor dat alles is ongetwijfeld nog toegenomen, toen hij bij de namen van de inzenders ook hun beroep vermeld zag staan. Want daarpit kon hij opmaken, dat het geen vaklui waren die daar hun krachten aan ge wijd hadden. Hier was het een hulp wer ker bij de N.S., die een kunstzinnige kast had gemaakt, daar weer 'n bestel ler Dij de P.T.T. met bijzonder snijwerk. Evenzo bij de K.A.V., waarvan de le den met allerhand borduur-, naai- en breiwerk zich op deze expositie presen teerden. Bij de opening van de tentoonstelling, georganiseerd door de heren Peters, Schuurman en Koster, sprak eerstge noemde als voorzitter van het huisvlijt- comité een welkomstwoord tot de leden van de jury, de voorzitter van de K.A.B., de heer A. Aneenent, en de geestelijke adviseur, kapelaan F. Heemskerk. Spr. prees de ijver, waarmede velen zich hadden ingezet om deze tentoonstelling te doen slagen, en speciaal gaf hij de ka tholieke arbeidersvrouwen een pluim. In de korte tijd van het bestaan van haar organisatie hebben zij reeds zoveel kunnen presteren, dat zij een belangrijk aandeel in de huisvlijt hebben genomen. De voorzitter betreurde het echter, dat de K.A.J. geen medewerking had ver leend. In een kort woord herinnerde de heer Angenent er aan, dat de leden van de K.A.B. geen 1 Mei-dag vieren, maar wel het feest van de arbeid, in welks teken deze tentoonstelling stond. Hij stelde de leden de patroon Sint Joseph nog eens ten voorbeeld en na alle me dewerkers nog eens in het bijzonder te hebben bedankt, verklaarde hij deze huisvlijttentoonstelling voor geopend. De jury had een moeilijke taak om het beste werk te bekronen. De uitslag van haar oordeel laten wij hier volgen: De jury heeft de volgende prijzen uit gedeeld: Afd. Houtbewerking: le prijs: kroon van D. J. Aandekerk; 2e prijs: beeld houwwerk „Kroning van Maria", J. de Groot; 3e prijs: naaibox, J. Selhorst; 4e prijs: figuurzaagwerk schemerlamp, H. A. van Wees. Eerv. vermeldingen: ka pel, Th. van Dijk; oud-Holl. schip, A. Bouman: oud-Holl. schip J. Warren. Afd. Metaal: le prijs: kaarsenstan daard, J. Warren; 2e prijs; wandlamp. C. Boeree. Afd. Teken-, Schilder- en Fineerwerk. :uq J- Burger; le prijs: kerkinterieu prijs: Waaggebouw, Th. van Dijk; prijs: Fineerschilderij, G. Laarhoven. Afd. Jeugdwerk, le prijs: transport auto, H. Koster, 13 jaar; 2e prijs: wa terverfschilderij molen, G. Schuurman, 13 iaar. Eervolle verm.: B. van Riel, teke ningen; W. Schalkwijk, canonborden. Afd. Dameshandwerk: le prijs; bor duurwerk mevr. v. WeesHuurman; 2e prijs: Frivolité-kleedje, mej. De Vries; 3e prijs: breiwerk, truitje; 4e prijs.' jeugdprijs, Rie Hoorn; 4e prijs: gehaakt kleedje, mevr. Goedeman. Ter gelegenheid van, het 30-jarig be staan van de R.K. Industrie-i en Huis houdschool te Haarlem zal in deze school aan de Ged. Voldersgracht een expositie worden gehouden onder de ti tel: „School en Gezin". De tentoonstel ling wordt geopend Zaterdag 28 Mei om 3 uur. Zij zal zowel Zondag, Maan dag, Dinsdag als Woensdag daaraanvol gende te bezichtigen zijn op uren, die In een zeer uitgebreid programma ga ven leerlingen van de heer en mevr. Van der GlasBoosman in de Begijnhofkapel te Haarlem in resp. viool- en pianovoor drachten op dikwijls muzikale wijze blijk van hun kunnen. Zoals reeds gezegd, in een respectabel lang programma werden ons, in welge teld 43 stukken, de muzikale manifesta ties ten toon gespreid. Wegens onze aan wezigheid elders, hebben wij niet het gehele programma van a tot z kunnen meemaken. Uit het gehoorde bleek weer de eigen sfeer, aan deze leerlingen-uit voeringen doorgaans verbonden. Begrij pelijkerwijze is het onmogelijk het pro gramma geheel te ontleden. De hoofd zaak, die opviel, was het feit, dat er vooral na de pauze een gedegen pro gramma kwam, met componisten-verte genwoordiging van veelal de hoogste rang. Alleen reeds dit feit geeft blijk, dat de heer en mevr. Van der Glas zich niet ophouden met hun leerlingen waar deloze salonstukjes te laten bestuderen, maar wel terdege werken op het aan kweken van goede smaak, iets wat bij de jongere generatie van onschatbare waarde genoemd moet worden. Vóór de pauze leverde deze jongste generatie van piano- en vioolleerlingen soms reeds zeer muzikale prestaties. Door de afhan kelijkheid van het instrument gingen doorgaans de nianovoordrachten vlotter. Hier moet echter terdege rekening ge houden worden met de dikwijls goedko- ne viooltjes, die dan tonen produceren, die zelfs voor volwassenen moeilijk mooi te noemen zijn. Helaas hoorde ik niet, kort na de pauze, de werken van De bussy en Shostakovich. De slotnummers waren vanzelfsprekend voor meer ge vorderden. De tempi hiervan waren over het algemeen wel aan de voorzichtige kant, maar dit had het gevolg, dat er weinig foute noten werden gesneeld. Het concert voor twee violen van J. S. Bach, thema met variaties in Bes voor niano van Fr. Schubert, Panillons van Schu mann en de grote As Dur Polonaise van Chopin, ziehier het gedegen slot. waarbii dikwijls voortreffelijk gespeeld werd. De heer en mevr. Van der Glas kunnen over het genresteerde hunner leerlingen zeker tevreden zijn. JAN LAARVELD. Drie en een half uur lang heeft mej Marie Thérèse Herben met haar onge veer honderd leerlingen de talrijke be zoekers, die gisteren naar de Stads schouwburg gekomen waren, gezellig bezig gehouden met een gevarieerd, keu rig verzorgd programma van rhythmi- sche gymnastiek en dans. Het was te verwachten, dat men van de kinderen geen technisch volmaakte prestaties te zien zou krijgen, maar dat wat zij toonden zal voor de meeste aan wezigen toch een grote verrassing be tekend-hebben. Het werk, dat mej. Her ben verricht, is van grote opvoedende waarde, niet alleen voor lijf en leden, maar ook voor de ontwikkeling van de zin voor élégance, voor aesthetiek. De met toewijding en enthousiasme dansende meisjes vormden een verruk kelijk gezicht. Charmant waren de dans- snelen voor de kleintjes: „Bii het schoen lappertje" en „De poppenkamer". De grotere leerlingen gaven hun kun- TEGEN aambeien e7? andere anale aandoeningen per pot 75 ct 6 zetpillen 75 ct ZWITSAL Fabrieken Apeldoorn In het Concertgebouw verzorgde de Haarlemse Politiemuziekvereniging Za terdagavond een populair concert. Na het .openingswoord van de heer Beumer, de voorzitter, die mededeelde, dat het de burgemeester van Haarlem heeft be haagd het beschermheerschap van de vereniging te aanvaarden, zette het politie-orkest in met „Le Régiment de Sambre et Meuse" van Rauski, hetgeen een goed begin was. „Fête Provengale' een ouverture van F. Popy en .Judex van Ch. Gounod in een arrangement van A. C. van Leeuwen, werden behoorlijk gebracht. De uitvoering van het vader landse werk „Hollandse Suite" van J. R. v. d. Glas blonk uit op deze avond. Het orkest wijdde zich met liefde hier aan en dat het ook de waardering van de toehoorders wegdroeg, bewees het' applaus. Bii het derde deel „Avond op de heide" daalde werkelijk een vredige rust in de zaal neer, hetgeen goed deed na het min of meer uitbundige van „Oogsttijd op het land". Het laatste deel „Landelijk Feest" deed de politie-muzi- kanten veranderen in een dorpsharmo nie, die lustig musiceerde. Een muzikale „Finale" besloot het optreden van de politiemannen. Het was nu de beurt aan het bekende piano-duo André de Raaff en Jacques Schutte. Twee vleugels werden zo op gesteld, dat de pianisten elkanders han den niet konden zien. Vlot, rustig en zuiver speelden zij „Liebestraum" en de 14e Rhapsodie van Liszt. Daarna „War saw Concerto" van R. Addinsell. Na „Moskwa" en een wals'paraphrase was het applaus zo enthousiast, dat nog een extra nummer werd gegeven, een tango Na de pauze trad het radio-ensemble ,,De Speeldoos" op met een programma met voor „elck wat wils". Populaire melodieën van allerlei genre klonken door de zaal. Tilly Ketting-Olivier ver leende haar verdienstelijke medewer king. Wanneer een groepje mensen zich ver enigen en hun vrije tijd uit liefhebberij be steden met het maken van muziek op een instrument, dan kan dit over het algemeen niet genoeg gestimuleerd worden. Gaat dit gepaard met de goede wil tevens zichzelf en anderen een behoorlijke smaak en zelfs een zekere ontwikkeling bij te brenger in de kunst, dan is er zeker geen aanleiding cp dergelijke verenigingen neer te zien. De instrumenten die veelal gebruikt worden in deze omstandigheden, zijn de mandoline en andere tokkelinstrumenten als mandola, banjo etc. In de muziekzaal van Brinkmann vond Zaterdagavond een uitvoering plaats van zulk een vereniging en wel de R.K. Mandolineclub „Animato". De heer Harry Moors wees er in een ope ningswoord op, dat de uiteindelijke bedoe ling was, van dit als propaganda-concert nen ten beste in „Boerenfeestje", „Een j aangekondigde gebeuren, dat diverse bestu- muis in de kamer" en „De krantenjon gen", welk laatste stuk het meest ge slaagd was. Bij de rhythmische gymnastiek waren de bewegingen van armen en benen hoe gracieus ook op zichzelf niet, al tijd geliik en de houdingen nogal on zeker. Het was niet moeilijk om die genen, die aanleg voor de dans hebben, eruit te halen. Vooral in „Sprongen over de diagonaal", waarin alle grondvormen van de balletdans gedemonstreerd wer den. en in de improvisaties, bleek dit duidelijk. Mej. Herben trad zelf ook verscheidene malen op; zij onderscheidde zich in twee solodansen: „Kind der duisternis" en „De dirigent". Haar werd een welverdiende bloemenhulde gebracht. Een extra compliment voor Gerry Herben, die, met goede muzikale voor nader in de agenda zullen worden aan- dracht, alle nummers op de vleugel be- gegeven. geleidde. A. S. ren attent gemaakt werden op de prestaties van „Animato" en zodoende eventueel nota konden nemen om bij gelegenheden een beroep op „Animato" te kunnen doen. In de enkele werken die wij konden be luisteren, viel ons op, dat de dirigent, Chr. Mouter, soms zeer goede dynamische en tevens rhythmische tegenstellingen in de uitvoering wist te verkrijgen, hetgeen een te grote ééntonigheid, die een mandolire- orkest wel eens inhoudt, op de juiste wijze vermeed. De spelers zelf moeten er voor waken dat een te krampachtig tremolo in sterk spel niet te dof gaat klinken. De p.p. passages waren meestal zeer goed. Overigens zou een flinke uitbreiding in ledenaantal het geheel meer ten goede komen. In ieder geval, de ijver en werklust uit liefhebberij valt ook hier weer zeer te loven. De heer Harry Moors gaf tussen de nummers enkele voordrachten uit werken van Godfried 3o- mans en Felix Timmermans, hetgeen zéér suggestief geschiedde. De rest konden wij, wegens aanwezigheid elders, niet bijwonen. JAN LAARVELD. Ter gelegenheid van het 25-jarig ju bileum van de Provinciale Bond afde ling Noord-Holland der Koninkl. Ned. Brandweervereniging op 9 Juni zal de Haarlemse brandweer die dag een de monstratie geven voor het paviljoen in de Hout. Vooraf zal het bestuur van de bond bijeenkomen in restaurant „Dreef- zicht". Na de demonstratie zal er een ontvangst zijn in het gebouw van de Provinciale Griffie. Zaterdagavond half twaalf werd de bestuurder van een auto, die op de Ver- spronckweg in de richting van de Kle verlaan reed, verblind door de koplam pen van een tegenligger. Rechts van de weg vanuit de eerste auto gekeken liepen twee motorrijders achter elkaar met hun voertuig aan de hand. De auto raakte één van de twee, waarna de man over de kop sloeg en tegen de andere motorrijder terechtkwam. Toen na de aanrijding de gevolgen werden opge nomen, bleek dat beide motorrijwielen licht waren beschadigd. De berijders hadden geen letsel opgelopen. Aan ge tuigen wordt verzocht zich te melden bij de Verkeerspolitie in de Smede straat. (Van onze speciale verslaggever) Nadat de Heemstedenaren, deelnemen de aan de uitwisseling met Leamington Spa, na een voorspoedige overtocht in Harwich waren aangekomen en per spoor de reis naar Londen voortzetten, wachtte hun in de Engelse hoofdstad een aange name verrassing. Een drietal touringcars stond n.l. aan Liverpool-station gereed voor een trip door het centrum van de stad. De Heemstedenaren brachten hier bij een bezoek aan St. Paul's Cathedral, Westminster Abbey en de Tower. In Leamington Spa aangekomen, werden de gasten verwelkomd in Mannor House Hotel, waar de burgemeester van Lea mington, Councillor G. Purcell, hen in hartelijke bewoordingen toesprak. „Toen wij de vriendschapsbanden met Heemstede aanknoopten", zo sprak Mr. Purcell, „geschiedde dat op een basis van goed vertrouwen. Wij namen u in vertrouwen en wij werden daarbij rijkelijk beloond. Wij, Leamingtonians, verheugen er ons thans in, dat de vriendschap met Heemstede zulk een goede is geworden.' De burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn, zeide in zijn dankwoord, dat men ook in Heemstede verheugd is, zulke goede vrienden in Engeland te hebber-. Na mens de gemeente Heemstede overhan digde jhr. Van Doorn aan Mr. Purcell een prachtige schaal van Delfts aarde werk. Namens het comité Heemstede- Leamington overhandigde de heer B. Borst de Nederlandse .n de Heemsteedse vlag, waarna de mayoress, Mrs. Purcell uit handen van mevr. Schipper een bouquet bloemen in ontvangst mocht nemen. The Royal Pump Roon Baths, het fraaie zwembad van Leamington, was met honderden toeschouwers gevuld voor de zwemwedstrijd Leamington Heemstede. Het eerste nummer bracht op de 100 yards vrije slag de Heem steedse dames I. Moerdijk en L. Wen sing tegen de Engelse D. Wilkinson en J. Williams in de strijd. Miss Wilkin son bleek hier heel wat in haar mars te hebben en gaf haar rivalen geen schijn van kans. In 1.8.4 zegevierde zij. mej. Wensing met 1.13 ver achter zich latende.. De 100 yards vrije slag heren bracht een enerverend duel tussen Ma- rius Mauritz (Heemstede) en James. Mauritz moest vechten tegen een klei ne achterstand en eerst op de laatste baan gelukte het de Heemstedenaar in een wilde eindspurt zijn rivaal te klop pen. Tijd: 1.6.3; 2. James 1.7.2; 3. Bink horst (Heemstede} 1.10, 4. Philips 1.11. De 100 yards schoolslag was bij de da mes een walk over voor mej. Wen sing, die reeds vanaf de start een voor sprong had genomen en als eerste aan tikte in 1.27.8; 2. A. Balk (Heemstede). 1.37.1: 3 M. de Hoop (Heemstede) en 4. Miss Booth (Leamington). Ook het nummer 100 yards schoolslag voor he ren bracht een Heemsteedse overwin ning. Hier was het Piet Smit, die won in 1.21.9 voor Jamison in 1.24.2 en Karei de Ridder in 1.27. Meteen hierop moest Piet Smit weer te water voor de 100 yards rugslag en dit was iets te veel gevraagd van de kracht van de Heemstedenaar. Hoewel Smit goed par tij gaf, moest hij de eer van overwin ning laten aan de jeugdige Heppner, die in 1.11.5 weer een zege voor Lea mington op het bord bracht. Het num mer wisselslag-estafette bracht bij de dames een spannende strijd. Door de dames Wensing en Balk had Heem stede een voorsprong genomen, maar het was Miss Wilkinson, die öp de laat ste baan voor de verrassing zorgde en in een felle sprint de achterstand in liep. Met gering verschil wist Lea mington de Heemstedenaren aldus te kloppen. Ook op het estafettenummer bij de heren heerste er een geweldige spanning. Gestart met Binkhorst en Willinge kwam Heemstede achter te liggen, waarna Mau ritz een meter wist in te lopen. Door Vrugt werd de achterstand nog kleiner maar als laatste man het water ingaande maar het zwemmen van Piet Smit gaf de doorslag. Onder een oorverdovend lawaai van aanmoedigingen en geklepper van ratels kwam hij als eerste aan de finish. Tijd: 2.27; 2. Leamington in 2.27.3 Door de polowedstrijd te winnen, zou Leamington de balans weer in evenwicht kunnen brengen, maar de Heemstedenaren gaven in deze wedstrijd hun gastheren geen kans. Mauritz c.s. speelden een uitstekende partij en mede ook dank zij het voortref felijke werk van doelman Vrugt kwam de zege aan Heemstede. Een hard schot van Willinge bracht de stand op 01 en dezelfde speler maakte er kort hierop 02 van. Vrugt moest hierna zijn capaciteiten tonen, toen Meredith en James felle schoten op hem afvuurden, maar de Heemsteedse doelman was er volkomen „in" en gaf de Leamingtonians geen kans. Meteen na de rust vergrootte Smit de voorsprong en toen hierna geraffineerd sa menspel van Smit en Mauritz een vierde doelpunt van de Heemsteedse captain op leverde, speelde Leamington een verloren partij. Eerst nadat Smit er O— 5 van nad gemaakt, kwamen de gasten in het offen sief en*door Meredith en James wist men nog twee punten tegen te scoren (25). De Heemsteedse Reddings Brigade gaf op deze avond een zeer geslaagde demonstratie reddend zwemmen door de dames T. Broers en G. Verspoor en de heren J, Pootjens en W. Davelaar. Door met 31 van RCH 4 te winnen legde Stormvogels 3 voor de tweede maal in successie beslag op de Stads Editie Beker. De wedstrijden om de HVB-beker voor derde en vierde klassers werden gisteren voortgezet. De uitslagen luiden. RipperdaTerrasvogels 2—2, Hillinen DCO 8—1, HillegomETO 2—1. VI. Vogels 3 promoveerde naar de tweede klas door een 21 zege op Ken- nemers 6. De H.S.V. „De Kampioen" hield Zon dag haar laatste rit voor de Mei-compe titie nieuwelingen. De uitslag van de recordrit over 25 km was: 1 P. de Vries, 42 min. 30 sec.; 2 W. Rustman, 3 J. Steen bakker, 4 Bes, 5 v. d. Wel, 6 Wesseling en 7 Wooning. Eindstand na vier ritten: 1 P. de Vries, 24 p., 2 W. Rustman, 12% p., 3 J. Steenbakker, 11 p., 4 A. v. 't Hof, 10 p., 5 M. Storkhart, 9 p. en 6 Hoppenbrouwer TA P- Woensdag 25 Mei wordt de tweede avondwedstrijd gereden in de Haar lemmermeer. Start 7 uur op de Ring vaart, einde Zomervaart. In de hoofdklasse van de waterpolo- competitie van de Koninklijke Neder landse Zwembond werden door HVGB twee wedstrijden gespeeld; van ZIAN werd verloren met 103 en van de Meeuwen met 54. In de reserve hoofdklasse bracht HVGB 2 het er ook niet goed af en verloor met 43 van ZIAN 2. HPC 2 verloor van Y 2 met 2—1. Dinsdagavond gaat HPC 2 naar Den Haag om te spelen tegen ZIAN 3. Voor de eerste klasse dames speelt DWR 1 Woensdagavond in Amsterdam tegen Meeuwen 1. Met ingang van 1 Juni wordt begon nen met het spelen van wedstrijden in alle klassen van de competitie der Koninklijke Nederlandse Zwembond en gaat ook de kringcompetitie draaien. Het ging er aanvankelijk nogal gemoe delijk en zelfs genoegelijk aan toe op de lentelijke grasmat, waar het tiende elftal van EDO en het vierde van Half weg elkaar bestreden. De tweede helft was reeds in volle gang, toen er zich bij een 30 voorsprong van EDO plotseling een ernstig incident voordeed, waardoor het eindsignaal eigenlijk pas klonk van morgen in de sombere zittingszaal van de Haarlemse politierechter. Wat nu precies de oorzaak was ge weest kon niemand vertellen, maar op een gegeven ogenblik kwam een speler van Halfweg, de landbouwer A. M.., naar de EDO-er H. uit Haarlem en gaf deze een .lichtelijke tik", zoals hij dat van morgen uitdrukte. Dat tikje was echter nog wel zo flink aangekomen, dat het slachtoffer meteen tegen de grond ging. Zijn linkersleutelbeen was volkomen naar binnen gedrukt, terwijl ook de oog kas zwaar beschadigd werd. Het slachtoffer gaf voor de politie rechter een kleine reportage van de wedstrijd tot op het fatale moment en verklaarde, dat ze hem nooit meer op het voetbalveld zouden zien als het er zo moest toegaan. „Het is, geloof ik, beter als verdachte daar nooit meer verschijnt", antwoordde de politierechter. Verdachte zelf echter wees iedere beschuldiging van de hand, maar de getuigenverklaringen wezen anders uit. De back van EDO had „een hand met een rood shirt" in de hoogte zien gaan, maar kon niet meer zeggen van wie die hand was. De scheidsrechter gaf een nauwkeurige lezing van het ge val, waarbij wel kwam vast te staan, dat M. de dader was. Hij vertelde, dat het een rustige wedstrijd was en dat zelfs geen onregelmatigheden voorkwamen. Of dat dan zoiets bijzonders was, vroeg de politierechter. In zijn requisitoir merkte de officier op, dat hij met belangstelling de pro motiewedstrijden van RCH gevolgd had. Hij kon zich indenken, dat een of an dere beweging van een speler reactie opwekt, bij een tegenstander in de hitte van de strijd, maar hier was er van geen enkele aanleiding sprake. Hij kon zich indenken, dat de KNVB zulke ge vallen liever zelf m behandeling hield, doch als dat ook bij de meest ernstige gebeurt, is het hek van de dam. Dat ver dachte, die niet geheel normaal was, mee mocht spelen, noemde hij een falen van het clubbestuur. Hij eiste tegen -ver dachte M. een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf voor de tijd van twee maanden. De verdediger schetste de sfeer van de wedstrijd en bracht naar voren, dat de eis wel aan de zware kant was. Bij zijn uitspraak zeide de politierechter rekening te willen houden met het feit. dat verdachte niet geheel toerekenings vatbaar was en veroordeelde hem tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes weken en een geldboete van 25 gulden. .Hij hoopte, dat de KNVB nog disciplinaire maatregelen zou nemen De stichting „Jong HaarlemVoor uit!" houdt op 27 Mei in de gemeentelij ke concertzaal een slotavond van de deze winter gehouden ontwikkelings cursussen voor de schoolvrije, niet meer leerplichtige jeugd. Oudergewoonte heeft deze avond tot bedoeling in een gemeenschappelijk samenzijn van allen die actief en passief aan de cursus-ar beid hebben medegewerkt een kort ver slag te geven. De cursisten zullen door zang, dans, muziek eq voordracht voor een prettige entourage zorgen. Het slui tingswoord zal gesproken worden door de voorzitter der stichting, wethouder D. J. A. Geluk. De uitslag van de Zaterdag gespeelde cricketwedstrijden luidt: H'lem 4R.W. 4; R.W. 4 123 V 7 Joh. Faber 10 H. Hoekenitz 82* (12 x 4 P. H. Begeman 17. J. Beyk 2 x 57. Th. Hetem 4 x 31. R. Heydenum 1x6. H'lem 4 114 C. Plantz 26, J. Beyk 35 (6 x 4) N. Schenk 13* Kapteyn de Boumeester 4 Joh. Faber 1 x 18 L. P. Overman 3 x 24 H. Hoekenitz 1x5 Hemelvaartsdag zullen de leden van de R.K. Gymnastiekvereniging „Hercules" een „dauwtrap"-wandeling maken. De leden worden des morgens om half zes op het Ruyterplein verwacht. „Primitae" het schoolorgaan van het R.K. Lyceum voor meisjes was de vorige maal voor een groot deel gewijd aan het jubi leum van Z. H. de Paus. Zijne Heiligheid heeft thans een persoonlijk schrijven ge richt aan Lycée de Jeunes Filles Santa Maria, waarin Hij na een dankwoord de pauselijke zegen geeft. De collectie schilderijen, tekeningen en documenten van Jacobus van Looy, zal vanaf Dinsdag 24 Mei in het woon huis Kleine Houtweg 103, te bezich tigen zijn op de gewone museum-uren (1017 uur. Zondags van 1317 uur). Als slot van een geslaagd seizoen hield Zaterdagavond de Rijvereniging „De Haarlemse Manege" in de manege aan de Linnaeuslaan een dressuurwedstrijd die uitstekend is geslaagd. Het gebodene stond op een zeer hoog peil en de rijd sters en rijders hebben laten zien dat zij de lessen van de instructeur, de heer v d. Meer, goed ter harte hebben ge nomen. Bijzondere aandacht trok me vrouw Klinkhamer, die pp een dames zadel „Maquis" bereed en met dit paard een fraaie en vooral elegante combina tie vormde: de overige deelneemsters gebruikten herenzadels. Freule Backer leverde met „Gold Lass" een buitengewone prestatie, die door het publiek zeer werd gewaardeerd Ook mevrouw Iburg deed met „Pieter- r.el" keurig werk. Na afloop van de wedstrijd nam de voorzitter, dr. Eysvogel, het woord en bracht hulde aan de schenker van do wisselbeker, de heer Breitenstein, eens een zeer bekend rijder, die in verband met zijn leeftijd 82 jaar niet aan wezig kon zijn. Ook de heer Heemskerk, die vorig, jaar de beker won, moest we gens ziekte van zijn vrouw, verstek laten gaan en kon dus de prijs niet ver dedigen. Hem zal een herinneringsme- daille worden aangeboden. De uitslag van de jury, die door de heer J. Quick werd gevormd, luidde: 1 Freule Backer, met Gold Lass, 142 punten (winnares van de beker); 2. mej. Fleury, met Jacky, 141 punten, medaille; 3. mevrouw Iburg, met Pieternel, 140 punten, medaille; 4. de heer Baggelaar met Maquis, 134% punt, eervolle ver melding. De voorzitter bracht dank aan allen, die aan het welslagen van deze wedstrijd hadden medegewerkt en releveerde aan de uitslag en het toegekend aantal pun ten de felheid waarmede op uiterst spor tieve wijze deze strijd is gestreden. Na de prijsuitreiking bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Voor de eerste maal trad in het open luchttheater een kinderkoor op en wei het 225 kinderen tellende „Inter Noe koor, dirigent Jan Booda, met begelei ding van een klein symphonieorkest. Het was een mooie lente-avond, ver rukkelijk klonken de frisse kinderstem men in de geheel ontloken natuur en al vervaagt in de openlucht veel van de nuancering, door een correcte rhythme- ring en kleine tempowisselingen weru toch voldoende afwisseling verkregen. Afwisseling bood ook het programma' Het bevatte behalve Nederlandse, ook Duitse liederen, die in Zwitserland wor den gezongen, o.a. „Schweizerpsalm „Das stille Thai" en daarnevens nog een „Tanzliedchen": Eerstgenoemde hebben een romantisch karakter en komen enigszins overeen met ons „De Kleinste van -Beltjens en „Mijn Nederland" vaIl Richard Hol. Dit genre zingt en hoort men gaarne, wat goed is te begrijpen want de romantiek is de wereld no» niet uit. Daar boven uit straalt echter toen ons kernachtig oud-Hollands l1®.®: „Merck toch hoe sterek" en „Gelukkw Vaderland" voldeden het meest, maak ten de sterkste indruk en vormden h®' hoogtepunt van de avond. De begeleiding steunde de kinderzang behoorlijk en dirigent Booda had na tuurlijk het geheel volkomen in zij® macht. Het theater was niet geheel, d°c behoorlijk bezet. De aanwezigen toon den zich hoogst voldaan. Ad Interim- Zaterdag ontstond op de Verbinding5' weg nabij de Kleverlaan te Bloem«n' daal een vrij ernstige aanrijding tusse® een autobus van de N.Z.H. en een pet" sonenauto. De bestuurder van het laats-" genoemde voertuig, dat in de richtin» Bloemendaal reed, verleende geen voof' rang aan de bus, die voor hem v®8 rechts kwam. De bus werd midden in flank aangereden en ernstig beschadig®' Geen der inzittenden liep verwonding®" op. De personenauto, die als het waf® in elkaar werd gedrukt, werd door politie in beslag genomen''en met ee" takelwagen weggebracht. Twee inzitten* den, die gewond waren, werden per Z1®' kenauto naar de Deo gebracht. Naar wij vernemen heeft de heer Goedkoop thans bij Gedeputeerde State" van Noord-Holland verzet aangeteke®® tegen de vordering door B. en W. r®" zijn woning „Njord" ten behoeve de .burgemeester. De Zandvoortse winkelweek woH# heden (Maandag)-avond geopend H>® een muzikale rondgang door het van de Zandvoortse muziekkapel. winkeliers hebben veel zorg aan h®8 etalages besteed en voor gezamenlijk rekening zelfs de trap van het raadh®' met een smaakvolle bloemversiering de Zandvoortse kleuren een feesteliJ" aanzien gegeven. Mr W. A. J. Visser heeft ontheffl®' uit zqn functie gevraagd als burgeme®*" ter van 's-Gravenhaige. Naar wij vernemen vindt deze °®.L slagaanvrage zijn oorzaak in moeiliP, heden, waarin de heer Visser persoo®. lijk is komen te verkeren en die g®8 verband met zijn ambtsvervulling h®" den. Als oorzaak van bedoelde moeiW8, heden schijnt te moeten worden gez1 het beschikken over meer deviezen d®, op normale wijze voor reizen naar buitenland kunnen worden verkreg® Wegens een acute storing in het zenu* gesteld is mr. Visser in een zenuwinD®" ting opgenomen. De procureur-fiscaal bij de Bijz. R8 van Cassatie deelde hedenmorgen 8 de Raad zijn conclusie mede in de za8 tegen de bewaker van het kamp AH1®' foort Kotalla, welke zaak een week rt,) leden uitvoerig in cassatie behand®, werd. Het Bijz. Gerechtshof te AroS'V dam had tegen hem de doodstraf lL, gesproken. De procureur-fiscaal con®1 deerde tot verwerping van beroep. Uitspraak 27 Juni a.s. De Stichting voor de Landbouw m88 j bekend, dat thans ook voor het stofH^j van zandaardappelen een subsidie worden verstrekt van een gulden rtjt honderd kilogram. Deze regeling êfep tot 20 Juni. Ook de subsidie voor k1 g aardappelen zal tot deze datum wof® verlengd. Het Bijzonder Gerechtshof te sterdam is hedenochtend begonnen "^y de behandeling van de zaak tegen Jansen, die blijkens een aanklacht anderhalve meter, tijdens de beze' als inspecteur van politie te Hari'H^jj en later te Zaandam, landgenoten ,fl, de S. D. heeft aangebracht. De H)®v,g- gen van de getuigen a charge <er ejf ren er 54 opgeroepen) en van 4 pit* getuigen a décharge liepen nog81 vef een. Topfiguren uit de illegaliteit etS klaren over hem, dat hij de ve..-et h«,e; :ft beweging onschatbare diensten bewezen. Anderzijds meent men.^fi hij zich voor alle eventualiteiten vgji willen dekken en o.a. de pl88 ndarI] commissaris van politie te ^aa(juf'r heeft willen innemen. De zittinë t^e® nog voort en zal waarschijnlijk dagen in beslag nemen. (Niet-offlciële 3% Nederl 1948 3-3Nederland 1947 3 Ned. 62-64 oei fac Inschr Grtbk 1946 3 pt Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. N Stoomb. MU Ned Scheepv. Unie H.V.A. Dell MU. eert koersen) slot Vorig 100 S8% 97 n 150 '65% 110 145 141% 177% 246' 265 V? 220": 283" 139 154 141 156% 1#* 150% pén1®' 'ju' 1(0# 241 ■j2 0*f> 284

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2