V.S.V. buit Heerenveen groot veldoverwicht op niet uit: 31 VOORHOEDE TE WEINIG STOOTKRACHT Overwicht van BW niet productief gemaakt Stug verdedigend AGOVV speelt gelijk MAND VOL MEDAILLES" VOOR FANNY Middelkamp een maand geschorst Protest van Tilburgs publiek tegen Schiedams doelpunt Twee doelpunten van actieve Abe Van der Bijl blinkt uit in Bondsploeg Sportuitslagen Engeland: 3-1 tegen Frankrijk Belgisch voetbalteam wint van Wales: 3-1 JONKER BLINKT UIT Grote zege van Zuiden en Blauw Wit n Koningin van het athletiekfeest Overdijk in prima vorm mm BAANDAG 23 MEI 1949 PAGINA 4 Middlesex Wanderers: 52 Bondsploeg voor a.s. Zaterdag Dagindeling T.T.-races Alles op alles. 99 in korébalkampioenschap Venlo uitgeschakeld in hockeycompetitie Amsterdamse dames gelijk tegen Union Protest van L. S.C. niet behandeld dstrft' De capriolen, die Lenstra (midden) gistermiddag in de kampioenswedstrijd tegen VSV met de bal uithaalde, deden de haren van een zijner tegenstanders ten berge rijzen. De ander ziet een en ander met „gemengde gevoelens" aan. HeERENVEEN, 22 Mei In een vooral voor de rust matige wedstrijd is het Heerenveen gelukt VSV met een 31 nederlaag naar huis te sturen, nadat de tweede helft was ingegaan met een 20 voorsprong voor de gast heren. Toen de Velsenaren vijf minuten na de hervatting de achterstand konden verkleinen tot 21 en het veldspel der roodhemden steeds beter werd, verwachtte men ieder ogenblik de gelijkmaker. Doch de gewijzigde S\ -voorhoede, waarin Balvers en Strikken waren vervangen, bleek ook nu weer verre van productief. Enkele zeer gemakkelijke kansen werden gemist en zelfs bij het ene tegenpunt moest nog een Heerenveen-speler de bezoekers de behulpzame hand bieden. Het moment in deze ontmoeting kwam vijftien minuten voor het einde, toen doelman Snijders, die voordien vele fraaie saves had verricht, een zeer tam balletje liet glippen, waardoor de gast heren de score verhoogden tot 3-1. Al hoewel de tweede helft interessanter was dan de eerste, bereikte het vertoonde spel geen moment een grote hoogte. Bij de thuisclub traden de gebroeders Len stra bijzonder op de voorgrond en vooral Abe heeft de toeschouwers weer eens doen genieten van vele staaltjes mees terlijk voetbal, waarvan zijn mede-voor- waartsen veel te weinig profijt trokken. Het veldspel der Velsenaren was po sitief van beter gehalte en voóral links half Stijger deed zowel aanvallend als verdedigend steeds keurig werk. Geen der spelers uit de VSV-voorhoede bleek echter in staat de dikwijls goed opgezet te aanvallen met een flink schot af te werken. Van Ohselen bleek hierin wel ver beneden de verwachtingen en de bei de vleugelspelers Stek en Sterk durfden bijna geen enkele maal het initiatief tot een schot te nemen. Reeds drie minuten na het beginsig- naal van de goed leidende scheidsrech ter Nijs nam Heerenveen de leiding, doordat Abe Lenstra na een pass van linkshalf De Jong de bal meenam en laag inschoot (1-0). Heerenveen bleef voorlo pig de toon aangeven, maar de kansen, die de voorhoede zich wist te scheppen, werden meestal vtrknoeid. Wel werkte VSV zich na een kwartier iets los en bracht de voorhoede het tot een tweetal hoekschoppen, maar vooral Jan Lenstra was de Velsenaren steeds de baas. In deze periode was het een lust voor het oog de actieve Abe Lenstra aan het werk te zien. Wel wist hij bij een opge legde kans hem door Jonkman geboden, het net te vinden, doch toen Brandsma na een half uur flink doorzette was het tenslotte Abe. die de ba! langs Snijders joeg. Aan de andere kant redde de Blauw-witte doelman schitterend bij een schot van Hazeveld, waarna tot aan de rust Heerenveen vrijwel doorlopend in het offensief was. In deze periode onder scheidde Snijders zich in hoge mate. Eenmaal kwam de lat hem te hulp bij een schot van Abe Lenstra. Vijf minuten na de hervatting kopte Jan Lenstra bij een hoekschop de bal in eigen doel (2-1) en de Velsenaren kwamen vervolgens geducht opzetten. Stijger ging er zelfs toe over het dan maar van de middenlinie uit te proberen. Bij een uitval van de thuisclub belandde een kopbal van Abe tegen de paal. Het spelbeeld bleef vrijwel gelijk: een con stant aanvallend VSV met diverse hoek schoppen tot resultaat, afgewisseld door snelle uitvallen der blauw-witte voor hoede. Molenaar miste bij een dezer uit vallen een vrij gemakkelijke kans doch een kwartier voor het einde beging Snij- werden meestal verknoeid. Wel werkte een grove fout en de stand was 3-1. Aan het overwicht van VSV kwam toen een einde en de partijen waren in de resterende minuten aan elkaar ge waagd. Abe passeerde eenmaal op onna volgbare wijze de Velser verdediging en bood Brandsma de kans van de dag. Twee meter voor open doel staande schoot deze echter precies in de handen van de doelwachter, zodat in de stand geen verandering meer kwam. NIJMEGEN, 21 Mei Het Engelse team van de Middlesex Wanderers, dat in techniek en snelheid superieur was, heeft in tegenwoordigheid van ongeveer 10.000 toeschouwers in het Goffertstadion te Nijmegen een verdiende 5-2 over winning behaald op een bondselftal. De Nederlandse ploeg toonde te weinig sa menhang en had een te zwakke verdedi ging om de Engelse amateurs behoorlijk partij te kunnen geven. Het bondsteam had slechts één uitblinker, de Feyenoord- keeper Van der Bijl, die op uitstekende wijze Van Kaalte verving. Spil Wille- mink (Heracles) kon Möring echter niet doen vergeten. In het begin overklasten de Engelsen de Bondsploeg. Eerst na een kwartier van uitgesproken Engels overwicht en toen Kelleher uit een scherpe pass van Stroud, Van der Bijl op onhoudbare wij ze had gepasseerd, konden de onzen enigszins aan bod komen. De partij ging nu meer gelijk op, maar het was jammer, dat Willemink te veel stopperspil en te weinig stuwer van zijn voorhoede was, in tegenstelling met zijn collega, Millne, die de aanvallen mee op bouwde. De Wageninger Van der Weert, toon de zich nu een goede aanvalsleider en vond bij Adang (Bleyerheide) en Bies- brouck te weinig steun om de Engelse verdediging te forceren, Carr en de bei de backs Gadsen en Wallace, vormden een massief verdedigingsblok, dat veel afdoender werkte dan dat van de Nederlanders, waarin Wagener Wil lem II) en Advocaat (DFC) weinig hulp boden aan Van der Bijl, die op eigen houtje enorm veel redde. Van der Gijp (Emma) en Langwenus (Utrecht), de beide vleugelspelers wa ren nog het gevaarlijkste in de aanval, hun voorzetten bleven echter meestal onbenut. Daar het met samenspel niet lukte probeerde v. d Weert het op zijn eentje. Hij liep door de Engelse ver dediging heen en scoorde de gelijkma ker: 1-1. In de tweede speelhelft, had de wed strijd een zeer eenzijdig karakter, door dat de Engelsen vrijwel voortdurend aan het woord waren. Het scoreverloop luidde 2-1, 3-1, 4-1, 4-2 en 5-2. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND HeerenveenVSV 31 NOAD—SVV 0—1 BW-AGOW 0—0 BW 7 3 3 1 9 10— 6 SVV 7 3 3 1 9 12—10 AGOVV 8 3 3 2 9 10— 6 Heerenveen 8 4 1 3 9 2016 VSV 9 4 0 5 8 15—15 NOAD 7 0 2 5 2 216 PROMOTIE/DE GRADATIE District III NECGelria 50 Be QuickLabor10 NEC 7 6 0 1 12 17— 4 Labor 7 3 2 2 8 15— 8 Be Quick 8 S 1 4 7 9—12 NEO 7 1 4 2 6 11— 3 Gelria 7 1 1 5 3 6—21 NEC heeft zich door een uitsteken de 50 zege op Gelria in de eerste klas gehandhaafd. De beslissing zou echter nog niet gevallen zijn als La bor niet onverwacht met 10 van Be Quick had verloren. Het Bondselftal, dat Zaterdag 28 Mei 's avonds om 7 uur in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen de Middle sex Wanderers aantreedt, is als volgt samengeseld. Doel: De. Munck (Sitt. Boys). Achter: Everse (Neptunus) en Van Bun (MW) Midden: Stoffelen (Ajax), Terlouw (DCV) en De Vroet (Feyenoord). Voor: Beun (Xerxes), Schaap CtGooi), Brandes (Feyenoord), Timmermans (ADO) en Clavan (ADO). De dagindeling voor de op 9 Juli op het Circuit van Drenthe te houden in ternationale motorraces om de Grote prijs van Nederland is als volgt: 11.00 uur start der 350 cc-klasse, welke dit jaar 15 ronden rijdt; om 13.15 uur de 125 cc-klasse, welke zeven ronden rijdt, ter wijl om 3 uur de 500 cc-klasse volgt. Deze strijd gaat over 16 ronden. Naar berekening zullen de races om ongeveer kwart over vijf geëindigd zijn. Voorwedstrijden, waarvan sprake is ge weest, zullen niet worden gehouden, zo dat de start weer massaal zal zijn. Een verwarde situatie voor het doel der Apeldoorners in de wedstrijd BW AGOVV, die in een 00 gelijk spel ein digde. Zeven spelers op een rijtje, daar achterniemand, behalve het grote aantal toeschouwers op de tribune. De voetbalinterlandwedstrijd tussen Frankrijk en Engeland te Parijs is ge ëindigd in een 31-zege voor de Engel sen. Deze wedstrijd was de een en twintigste in de reeks ontmoetingen tus sen beide landen. Engeland had tot dusver zestien overwinningen geboekt en driemaal verloren, terwijl een wed strijd onbeslist eindigde. Al heel spoedig hadden de Fransen een voorsprong, want nog maar veer tig seconden was de wedstrijd oud, toen linksbuiten Moreel na 'een verwarde situatie voor het Engelse doel scoorde. Dit doölpunt, zo spoedig na het begin gemaakt, ontketende een fel tegenoffen sief der gasten. De Engelse ploeg speel de toen uitstekend. Met snelle uitvallen en doordacht plaatsen brachten de En gelse spelers de bal voortdurend voor het doel der Fransen, doch het duurde nog tot negen minuten eer de partijen weer op gelijke voet waren gebracht. Rowley scoorde namelijk onhoudbaar uit een voorzet van rechtshalf Dickin son. Hierna volgde er een periode, waar in de gastheren het er niet slecht af brachten tegen een ploeg, die grote indruk maakte door het hoge tempo en het gemak waarmee de bal in alle stan den gecontroleerd en verder werd ge speeld. In het veld ^peelden de Fransen uitstekend samen, maar te veel in de breedte. De Engelsen daarentegen ope-, reerden in de lengte van het veld en waren door hun enorme snelheid voort durend zeer gevaarlijk. In de zeven en twintigste minuut had een nieuwe storm loop der gasten resultaat, toen Wright uit een voorzet van Rowley keihard inkogelde (12). Met deze stand ging de rust in. In de tweede helft ging de strijd meer gelijk op. Nu waren er ook langdurige perioden, waarin de Fransen het initiatief hadden, maar daarbij over te weinig schotvaardigheid bleken te beschikken. Kort voor tijd kwam de Engelse aanval plotseling weer in volle actie, razendsnel werd de bal opge bracht, Rowley gaf een listige pass naar Morris, die van dichtbij onhoud baar scoorde (13). De ontmoeting tussen de vertegen woordigende amateOr-ploegen van Frankrijk en van Engeland is met 21 door de Engelsen gewonnen. Ten aanschouwe van 17000 toeschouwers heeft het Belgisch voetbalelftal op het veld van de Royal Standard te Luik een volkomen verdiende 31 zege op Wales behaald. Wales trok onmiddellijk ten aanval en hield het spel enige tijd op de Belgische helft, zonder evenwel tot een resultaat te komen, daar de roodbaadjes zich verwoed verdedigden. Trevor Ford van Aston Villa, die als een der beste Engelse aanvals leiders goldt, was herhaaldelijk zeer ge vaarlijk, maar Carree bleef hem als zijn schaduw volgen en wist zijn pogingen steeds in laatste instantie te verijdelen. Langzaam-aan kwam er samenhang in het Belgische team. Bij de Belgen was Go- var d zonder enige twijfel de beste speler. Het Franse B-elftal won gisteren een voetbalwedstrijd met 41 van Luxemburg. De voetbalwedstrijd Tsjechoslowakije Roemenië is geëindigd in een 32 zege voor de Tsjechen. De voetbalwedstrijd tussen Italië en Oostenrijk is geëindigd in een 31 over winning voor de Italianen. De Landen wedstrijd tussen Eire en Por tugal eindigde in een 10 overwinning van Eire, welke score reeds in de eerste helft bereikt was. In het tournooi om het Europese kam pioenschap basketball heeft Turkije Ne derland Zaterdagavond met 3824 ver slagen. 's-HERTOGENBOSCH, 22 Mei Ze zaten een beetje verbeten te kijken, de Bosschenaren, toen ze bijna alle vreugde van deze stralende Meimiddag moesten putten uit eikaars gezelschap en uit de zomerse zonnewarmte. Want daar waren ze niet voor gekomen. Maar het spel, dat zich voor hun ogen ontrolde en dat hun favorieten andermaal binnen het bereik van de lands titel moest brengen, kon hen maar gedeeltelijk bevredigen. Bevredigend en méér dan dat was, als steeds, het uitstekende werk van de verdediging met Kees Krijgh als middelpunt en doelman Saris als laatste plechtanker in de weinige moeilijke situaties. Tot zover geen op- of aanmerkingen. Maar de Bossche toeschouwers hebben hun vuisten gebald tot hun knoken er wit van zagen om het peuterig spel van de voorhoede, die met eindeloos door gezette combinaties niet éénmaal de juiste voortzetting wist te vinden voor hetgeen daarachter werd opgebouwd en die ook in het laatste, vertwijfelde offensief geen kans zag, de heftig tegensputterende AGOVV-defensie ook maar éénmaal te vermurwen. In het veld kon er aan de Bossche suprematie niet worden getwijfeld. Dé roodhemden ontwikkelden een positie spelletje waar de Apeldoorners een voudig met hun pet niet bijkonden en al overdreef onze achterbuurman, toen hii na twintig minuten verkondigde dat het al 40 had moeten staan, er was toch wel alle reden voor de Bosschenaren geweest, om in ieder ge val de leiding te nemen. Maar nu Van Overbeek op de ziekenlijst stond, was de Bossche aanvalslinie een van haar laatste peilers ontvallen. Als we de zaak goed recapituleren zien we dat de Apeldoornse doelman zijn eer ste moeilijke bal pas te verwerken kreeg, toen hij een kwartier na rust een hard schot van Van Beusden, die rechtsbuiten was gaan spelen, schitte rend corner werkte. In de eerste helft had Vos, die toen nog rechtsbuiten stond na tien minuten wel een prachtig doelpunt gemaakt, maar het werd terecht afgekeurd. Aan de andere kant kwam de balans min of meer in evenwicht, toen een hard schot van middenvoor Hanskamp, via het lichaam van Krijgh, juist buiten Saris' bereik tegen de paal ketste en corner ging. Wel kroop daarna AGOVV weer door het oog van de naald toen Van Beusden een verre pass over de uit lopende Veenhuizen naast doel tikte, maar dat was allemaal schieten met los kruit. Die balans werd trouwens onmid dellijk na rust weer in evenwicht ge bracht, toen Hanskamp naast het BVV- doel trapte op een moment, dat Saris elders vertoefde. Intussen was de verwachting dat AGOVV het tempo niet zou kunnen vol houden, niet in vervulling gegaan. De Apeldoorners vochten fel en hard terug en gingen ook min of meer letterlijk door dik en dun om het succes te be halen dat ze in de lucht zagen hangen. In de voorhoede probeerde de veteraan Gabriels tevergeefs enig verband tussen zijn medespelers tot stand te brengen; in de defensie blonk de voortreffelijke stopper Jonker in alle opzichten uit, waarbij hij dankbaar profiteerde van de fout der Bosschenaren, die zijn ves ting met hoge ballen bombardeerden en daardoor de lange Apeldoornse spil al aanstonds in het voordeel brachten. Ofschoon er in bijna elke wedstrijd van Vrijdagavond in het Coliseum te Los Angeles een Olympische Ster uitkwam, werd Fanny Blankers-Koen algemeen als de koningin van het athletiek-feest er kend. Een prachtige avond trok 50.000 toeschouwers naar het stadion, waar in 1932 ook de Olympische Spe len zijn gehouden. Fanny had het plan opgevat het baanrecord over 100 meter, dat in 1932 door Stella Walsh (Polen) op 11.9 sec. was ge bracht, te breken. Zij had het eveneens voorzien op het baanrecord voor de 80 meter horden, gevestigd door Babe Didrickson (Ver. St.) in 1932, met 11.7 sec. Fanny nam een geweldige voorsprong in haar eerste race in Amerika. Zij won de 100 meter in 12 sec. met 9 meter voorsprong op Betty'Lawrence, een plaatse lijke ster. Voordat haar tijd werd bekend gemaakt, zeide ze: „Ik had de indruk dat het een goede race was". Toen ze hoorde, dat haar tijd een halve seconde boven haar beste prestatie lag, haalde ze de schouders op. Enkele deelneemsters lagen 18 meter achter haar. De Nederlandse athlete won de 80 meter horden met 27 meter voorsprong, in 11.8 sec. Door de grote menigte werd Fanny Blankers-Koen staande een geweldige ovatie gebracht, toen zij in de 4 x 110 yards estafette, rn'et een achterstand van bijna 13 me ter op een athlete uit Mon treal (Canada) het stokje overnam, en toch met een voorsprong van 7 meter als eerste door de finish ging. „Nu weet U, waarom zij wereldkampioene is", zei de aankondiger tegen de jui chende menigte. De tijd van het team van de „Glandale Lions", waarvoor Fanny uit kwam, was 52.8 sec. Ofschoon zij 0.1 sec. boven de in 1932 gemaakte baan records voor de 100 meter en 80 meter horden bleef, gaf Fanny niet de schuld aan de toestand van de baan of aan de overvloedige regenval van de afgelopen week. Toen men vroeg of het gebrek aan ern stige tegenstand het voor haar moeilijk gemaakt had een goede tijd te maken in de race, gaf ze lachend ten antwoord: „Het was inder daad niet gemakkelijk, ik was trouwens zelf in drie maan den ook niet uitgekomen". Terwijl ze op het veld wachtte voor dj estafette loop, werd ze herhaaldelijk aangeklampt, zowel door toeschouwers als door athle- ten, die handtekeningen vroegen. Ze vond het prach tig koel weer, maar zei dat men natuurlijk betere presta ties kan leveren als het warm was. De Nederlandse consul Har- tog wenste haar geluk en stelde haar voor aan de tal rijke officiële persoonlijk heden. De Amerikaanse sportpers is vol lof over de prestaties van Fanny Blankers-Koen, speciaal in de estafette-loop, en de verslaggevers zijn het er over eens dat zij practisch geen enkele concurrente had. Ned Cronin schrijft in de „Los Angeles Daily News": ..Als zij maar tijd had, zou Fanny een hele hand vol me dailles mee naar huis kunnen nemen. Aangezien verschil lende wedstrijden gelijktijdig gehouden werden, kon ze im mers niet deelnemen aan enkele nummers, waarin ze juist uitblinkt, bijvoorbeeld het hoog- en het vèrspringen. Zij ziet er uit of de inspan ning haar helemaal niet ver moeit en is een van de stijl volste athleten die ooit de voet op een baan hebben ge zet. Haar beheerste kracht, gratie en behendigheid zijn een lust voor het oog". In de laatste twintig minuten pro beerden BW nog eenmaal met man en macht de^ stugge Apeldoornse verdedi ging te overrompelen. Tevergeefs. De Bosschenaren wisten ook nu in hun aan vallen geen systeem te brengen en mi nuut na minuut verstreek zonder dat de fanatiek om doelpunten smekende sup porters van de thuisclub hun zin kregen. Donhuyzen kopte een voorzet van rechts met een afgemeten hoofdbeweging juist over de lat en in de allerlaatste minuten stond rechtshalf Peters precies op de lijn, toen Veenhuizen geen oplossing had kunnen vinden voor een formidabele kogel van Kerssens. Maar het schot dat een orgie van vreugdekreten uit de zon- doorstoofde menigte op het BVV-veld zou hebben losgeslagen, kwam niet. Dat wapen hadden de Bosschenaren voor deze, misschien wat tè licht opgevatte thuiswedstrijd, niet gewet. De Amsterdamse Athletiekclub AAC organiseerde op het 5 km lange par cours rond de Bosbaan te Amsterdam een gecombineerde 25 km wedstrijd voor hardlopers en snelwandelaars. De Amsterdammer Overdijk blijkt m een goede vorm te steken. Na de eerste ronde lag hij met de PSV'er Moons aan de kop terwijl de andere 40 lopers zich reeds tot een lang lint hadden gevormd. In de volgende ronden echter was Overdijk ongenaakbaar en steeds meer vergrootte hij zijn voorsprong op het peleton jvaarvan er velen uitvielen we gens vermoeidheid of in verband met de hitte. Met ruim 7 minuten voorsprong op Moons ging Overdijk als eerste over de eindstreep en bleef slechts 8 sec. boven het Nederlandse record, dat sinds 1933 op naam staat van Landheer (DOS) met een tijd van 1 uur 29 min 36 sec.. De uitslagen luiden: 25 km hardlopen: 1. Overdijk (AAC Amsterdam) 1 uur 29 min 44 sec.; 2. Moons (PSV Eindhoven) 1 uur 36 min 48 sec.; 3. Slegt (PSV) 1 uur 37 min 54 sec.; 4. De Groot (SW Schiedam) 1 uur 38 min. 34 sec.; 5. Poelwijk (GAC Hilversum) 1 uur 38 min. 34,2 sec.; 6 Gideonse (Tergouw, Friesland) 1 uur 39 min. 28 sec.; 7. Van Rijn (Trekvogels. Den Haag) 1 uur 39 min 58 sec.; 8. Van der Berg (De Adelaar, Vught) 1 uur 40 min. 21 sec.. 25 km snelwandelen: 1. Bruin (AAC) 2 uur 26 min. 20 sec.; 2. Thomas (AAC) 2 uur 28 min 2 sec. Den Haag 21'5 De sportcommissie van de N.W.U. heeft besloten de renner Middelkamp wegens ongemotiveerd op geven in de Ronde van Nederland van 23 Mei t/m 23 Juni a.s. te schorsen. Bij de bepaling van de strafmaat is reke ning gehouden met het feit, dat dit de eerste maal in zijn lange carrière is dat een strafmaatregel tegen hem moet worden genomen. De schorsing brengt mee dat Middel kamp niet zal kunnen deelnemen aan het kampioenschap van Nederland op de weg dat op 19 Juni te Valkenburg wordt gehouden. Blauw Wit zette gisteren zijn zege tocht in de competitie om het korfbal kampioenschap voort met een 62 zege op Rigtersbleek. Het Zuiden volgt echter nog steeds, want het won met 61 van Vitesse. De stand luidt: Blauw Wit 7 6 0 Het Zuiden 6 4 1 P.S.V. 5 11 Rigtersbleek 6 11 Vitesse 6 11 1 12 42—22 1 9 25—17 3 3 16—24 4 3 15—23 4 3 21—32 In de kampioenscompetitie van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond heeft Deventer voor een verrassing ge zorgd Het valt niet mee het lastige Venlo een nederlaag toe te brengen, daar kan HHYC van meepraten, doch de Deventenaren zagen gisteren kans de Zuiderlingen op eigen terrein met 21 te verslaan. Door dit resultaat is Venlo uitgeschakeld voor de titel. De venter behoudt daarentegen een kleine kans om in de laatste wedstrijd gelijk met HHYC te eindigen. HHYC Deventer Venlo LCH 5 4 0 1 8 31— 2 5 3 0 2 6 12—14 6 3 0 3 6 13—11 6 1 0 5 2 4—33 Bij de dames heeft Amsterdam het niet verder dan een 11 gelijk spel kunnen brengen tegen het kranige Union. De Nijmeegsen zijn daardoor uit geschakeld, doch voor de Amsterdamse meisjes ligt het kampioenschap nu voor het grijpen. De laatste wedstrijd Am sterdamUnion moet de beslissing bren gen. Amsterdam EMHC Union Groningen 5 3 2 0 8 16— 6 6 4 0 2 8 15—11 5 2 1 2 5 7—7 6 0 15 1 7—21 Na de wedstrijS ZwartemeerLSC, welke op 1 Mei. j.l. werd gespeeld en door Zwartemeer met 21 werd ge wonnen, diende LSC een protest in tegen een der doelpunten van Zwartemeer, dat zou zijn gemaakt, terwijl een der LSC-verdedigers op strafbare wijze werd gehinderd. De protest-commissie van de K.N.V.B., die deze zaak zou be handelen, heeft echter besloten het pro test van LSC niet ontvankelijk te ver klaren, aangezien het, evenals onlangs met het protest van DFC het geval was, enkele minuten te laat bij de scheids rechter werd ingediend. Door dit besluit blijft de stand in de promotie tweede klasse van district V dus zoals hij was. d.w.z. Achilles en Zwartemeer elk 7 punten. De beslissingswedstrijd welke beide clubs nu moeten spelen, wordt Donder dag 26 Mei, Hemelvaartsdag, te Exloo gespeeld. T T J e moeten het er over eens ZÜ> 1/1/ dat de topprestatie in de- sp een belangrijker achterar0 heeft, dan dat ze alleen maar stof voor sensationele kopij, of hulde bre v aan de formidabele ontwikkeling wat domme spieren. Het bereiken v een topprestatie, met normale midae wel te verstaan, is niet alleen van tekenis voor degene, die haar verrnje zélf, maar heeft oofc zijn stimuleren invloed op anderen. Wij hebben (^aarV^e de sprekende voorbeelden gezien na Olympische successen van ónze zwei „T sters in 1936 en nu weer verleden^)a na de grote triomfen van mevr. B kersKoen te Londen. In het eerste 9 val boekte de zwemwereld, in het twe de de athletiekgemeenschap een en0\J,e aanwas van nieuwe leden. Wanneer dus aan de hand van deze gegevens propagandistische waarde van de tov prestaties ondubbelzinnig hebben gesteld, kunnen we ons ook met hart ziel scharen achter de plannen PaIf,-ng onlangs in het leven geroepen Sticht1 Mr. Bierenbroodspot's Wedstrijd- Trainingsfonds, welke ten doel heeft1 pitaal te vormen voor de ontwikkef en ondersteuning van de we' zwemsport in Nederland. Wij hebben in ons waterrijk land v° het zwemmen over het algemeen e. bijzonder plaatsje in ons hart, het minst omdat we door ons regelde da" ija" verkeer op en om het water maar zeer overtuigd zijn van het meer sportieve belang, dat de beheersing de zwemkunst voor de Nederland heeft. Vandaar dat we de topprestab in ons nationale zwemleven altijd wat meer plezier bezien dan andere f richtingen van het eerste plan en we aanstonds zijn gewonnen voor plannen van deze Stichting, welke 171 haar steun aan de wedstrijdsport steun, die de K.N.Z.B. zelf helaas t kan geven tenslotte niets anders a dan propaganda maken voor de a^ejLt ne beoefening van het zwemmen zoveel mogelijk Nederlanders. Niet zonder bestuur van de Stichtingeen l""^ deel plan opgesteld, dat moet leiden een vast kapitaal van f 100.000.Is eenmaal bereikt, dan gaan alle ink° sten van de Stichting voor 100 naar wedstrijden en training van de K.N-2- tot zolang is de verdeling fifty-fifty einde dit financiële doel te bereik doet de Stichting een beroep op overdekte en open zwembaden in NfzLg land om éénmaal per jaar de inrich1 belangeloos ter beschikking te s^e ne voor het houden van wedstrijden- achttien sportfondsenbaden en twee dere inrichtingen zijn reeds met "g toestemming voorgegaan en men r" enig raffinement heeft de Stichting een f1* u >l<' aatngmen, dat de andere zullen woWjjjj dit temeer omdat grotere propa9a voor de zwemsport weer haar goede vloed heeft op het bezoek aan die richtingen zelve. Een andere bron 7 inkomsten wordt gevormd door de j brengst van tegels, welke beschikt> zijn voor een ieder, die afzwemt of reeijs heeft gedaan en die op deze jj, het bewijs van zijn zwemvaardiphi. piet naam, plaats en datum, in zijn o i kamer kan laten inmetselen! Een kl'j speculatie op de menselijke ij de"' ;j, welke hier volkomen gerechtvaardig omdat het doel van de Stichting 717 leen de wens onderschrijft van depe„ij- die de leiding hebben in het Nederw se sportleven, maar ook van allen, de grote betekenis beseffen van. zwemsport voor de volksgezondheid volksveiligheid. Er wordt dus niet zozeer een spwft als wel een algemeen landsbelang gediend. Het bestuur van de Stichting b uit de heren Jan de Vries en A. W- van de K.N.Z.B., de heren H. E. W. de v jf en mr. J. A. C. Bierenbroodspot W" e N.V. De Verenigde Sportfondsenbade"^g, dr. J. Miedema, chef van het bureau en Sport van het Ministerie van O., (h W. Secretaris is de heer B. P. Ed. va" Oosterpark 29, Amsterdam-O. TILBURG, 22 Mei Het enige doel punt in de wedstrijd NOADSVV zal waarschijnlijk nog een hele tijd het on derwerp van gesprek zijn bij de Til- burgse supporters, want zij hebben het scheidsrechter Van der Laan niet verge ven, dat bij een moeilijke spelregel in een uiterst lastige situatie niet toepaste. Wat was namelijk het geval? Toen de tweede helft dertig minuten oud was, volgde er een SVV-aanval over rechts. Schrumpf had de bal en terwijl hij in duel was met linksback Daniëls, stond midvoor Könemann in buitenspelpositie. De grensrechter vlagde hiervoor, doch Schrumpf, die inmiddels Daniëls gepas seerd was, hield de bal bij zich, rende naar binnen en schoot naast de uitlopen de Turck in .De scheidsrechter wees naar het midden, waarna zijn aandacht werd gevestigd op de vlaggende grens rechter. Er volgde een kort gesprek, maar er was voor de scheidsrechter geen enkele aanleiding zijn beslissing te her roepen. De wedstrijd kreeg daarna even een minder prettig karakter, maar het pleit voor de Tilburgenaren, dat zij hun ze nuwen weer spoedig meester waren. Dit doelpunt was overigens een der weinige markante feiten van een wedstrijd, die aan beide zijden slordig en zonder sy steem werd gespeeld. NOAD had heel wat veranderingen in zijn elftal eanga- bracht, zodat de voorhoede speelcfe in de opstelling: Louwer, Wagemakers, Rom- bout, Van Heeswijk en Vriens. De vroe gere rechtsbuiten Walhout was door deze mutaties op de rechtshalfplaats terecht gekomen. De aanval bezat in deze for matie een grotere stootkracht dan de vroegere, maar bleek toch niet door tastend en schotvaardig genoeg om de SVV-verdediging te passeren. Doch j/r tegenover staat, dat de Schiedam?® fnnoin ivmt C+nnnV\nv>rtnei am SC' AS fensie met Steenbergen en Van del aan het hoofd de NOAD-voOfB ,je(i geen moment losliet. Beide elf ij.- mer.rt. plaatsten slecht, waardoor d'e aanvallen reeds onderbroken 7f,e voordat zij gevaarlijk konden W0 jf Kwam er dan al eens een keer ee!fjee^ telligent opgezette doorbraak, dan 0 geen der spelers in staat te zijn, ee, slissend schot te lossen. Er wer® pe' beide zijden hard gewerkt en oo" tempo lag hoog. De wedstrijd begon mat wedeffSjr aanvallen .waarbij Könemann de e -tf serieuze kans kreeg, die hem door giek ingrijpen van Den Turck ontn° werd. Ook Schrumpf kreeg in eM. riode enkele kansen, maar zijn 9 if faalde. Een der fraaie vorzetten vf' tacticus Wagemakers werd door °e staande Vriens naastgeschoten. De tweede helft begon met een F offensief, maar voor doel bracht® geel-blauwen er niets van terecht. F zamerhand' raakte de baians evenwicht en bij een der SVV-aan e^e" ontstond het hierboven be:"c-;ecf doelpunt. Even voor het einde ^-ir over rechts doorgebroken Van noe een kans de eeliikmaker te s. Ac, nog een kans de gelijkmaker te_ doch zijn schot ging juist voor langs. SVV heeft door deze over^ wel iets meer gekregen dan het, de krachtsverhouding, toekwam. Een aanval van SVV op het dpcj1 NOAD. Doelman Den Turck V71 ^$0 een duel van midvoor Könemdn<ie f? de twee achterspelers Van de Daniels vinden het toch maar j\ ligste om op de doellijn nog een in het zeil te houden. sPro te i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4