Spoorwegstaking duurt nog voort Bric de Noorman en hef wapengeridit Zeven jaar geëist tegen ir. v. d. Vegte Doelmatiger hulp aan misdeelde jeugd Griekse regering niet gerust Britse officieren over defensie Christelijke vakbeweging en de Benelux Douane doet goede vangst r Wij luisteren naar Zorg is over vier departementen verdeeld DE WITTE TULP Politiek en Woning- beleid Selectiewedstrijden dames Handbal NKS WILDE TAFRELEN OP STATION TIERGARTEN EN GEVECHTEN MET DE POLITIE Twee personen gedood i Engeland protesteert bij Noorwegen V. DINSDAG 24 MEI 1949 PAGINA 3 Bijeenkomst te Utrecht West-Duitse grondwet afgekondigd j Hof beslist goedgunstig over verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling AFBAKENING GRENS BIJ BEEK Congres op Drakenburgh door R.K. Kinderbescherming Engelse critiek op Van der Meer Franse lof Voetbafprogramma voor Hemelvaartsdag INTERREGIONAAL JEUGDTOURNOOI OP „ADRICHEM" door HELEN CIRVAN Ronde van Italië tiet Griekse kernkabinet heeft giste- besloten Engeland en de Ver. Staten e<le te delen, dat Griekenland het kwa- zou nemen, indien het in onwetend- zou worden gelaten ten aanzien van formele besprekingen over de Bal- die naar men verwacht, binnenkort Öe New York worden gehouden tussen Sovjet-Unie, n. Engeland en de Ver. Griekse regering zal Engeland en tk S. verzoeken op de hoogte te wor- L, gesteld van eventuele besluiten met ""ekking tot Griekenland. bericht bewijst, dat de Griekse ^Sering ondanks de verklaring van sjbklen en Washington, dat zij geen be- 'ekingen over de Griekse kwestie zul- \,5 beginnen, waarbij Griekenland niet (j.^egenwoordigd is, niet gerust op is, (Cl buiten haar om geen beslissing over Griekse kwestie zal worden genomen, h Griekse arbeiders in door de staat be- teh de openbare instellingen zijn giste- ïoo in staking gegaan. Zij eisen meer h. Naar verluidt, overweegt de rege- een gunstig antwoord op hun eis. (ij®10 Athene verdween uit de aether, een aankondiging, dat het omroep- rsoneel zich bij de staking aansloot. Fw ïjjj^eehonderd hoge Britse officieren gisteren te Camberley in het graaf- t)]aaP Surrey op een speciaal beveiligde 'ïh bijeengekofnen om de Britse de- te bespreken. O.a. zou de defen- ltetl'egen atoomaanvallen worden bespro- Vg^^tien regeringsdepartementen zijn 'egenwoordigd bij de besprekingen, >,o6f Itf dagen zullen duren en de naam iti6j,ening Brittannia" dragen. Waarne- t;,-/5 van de marine en luchtmacht zijn V®*ig en uit Duitsland, het Midden- tijn ®n, Oostenrijk en het Verre Oosten "Oge officieren voor de conferentie Engeland overgekomen. 'taliaanse republikeinse partij Sfsch gisteren bekend dat zij zich zai defJifden van de nationale arbeidsfe- ,e die door de communisten be- *6ek? w°rdt. Verwacht wordt dat de socialisten zullen volgen. De i'otjp en-democraten traden reeds het hij^se jaar uit de federatie en stichtten ®'Ben vrije nationale arbeidersbe- ^bblji? ."baar men verwacht dat de re- ?',>ite«nen zich hier niet bij aan zullen «J? .d°ch een nieuwe federatie zul- °Pnchten. Berlijn, om toe te staan dat de stations in de westelijke sectoren van Berlijn door de West-Berlijnse politie worden overgenomen van de politie uit de Sov jet-sector van de hand gewezen. Zij voegden er evenwel aan toe, dat onmid dellijk toestemming zou worden ver leend voor interventie door de West- Berlijnse politie indien de orde zou worden verstoord. De Britse militaire treindienst naar en van Berlijn, die Zaterdag en Zondag vanwege de staking werd gestaakt, werd gisteren hervat. De Berlijnse staking heeft het goederenvervoer naar Berlijn zodanig vertraagd, dat slechts twee goe derentreinen in de afgelopen 24 uur in Berlijn arriveerden, aldus een Britse bekendmaking. De stad is weer bijna geheel aangewe zen op de „luchtbrug". Nadat het gisteren de gehele dag rustig was geweest in Berlijn, kwam. het sisteravond weer tot hevige gevechten tussen stakende spoorwegarbeiders en de onder Russische controle staande spoorwegpolitie. Vooral op het station Tier- sarten speelden zich wilde taferelen af. Twee personen, onder wie een jongen van ostien jaar, werden hier door schoten van de spoorwegpolitie gedood. De West- oerlijnse politie had getracht de stakers buiten het door de spoorwegpolitie bezette station te houden, doch het lukte de stakers tenslotte door het politie- ®ordon heen te breken, waarop de gevechten in het station begonnen. Nadat de ™est-Ber1ijnse politie versterking had gekregen, joeg zij zowel stakers als tPoorwegpolitie uit de hal van het station. Het verkeer op de Berlijnse S-Bahn heeft gisteren weer bijna geheel stil belegen. Totdat de ongeregeldheden uitbraken, werd er echter een dienst onder houden van de Russische sector naar het station Tiergarten. Meer dan de helft ban de Berlijnse stations bevond zich Maandagavond nog in handen van de spoorwegpolitie Op het station Wannsee werd de politie geassisteerd door 25 Russische soldaten Er is nog geen aanwijzing, dat er spoedig een eind zal komen aan de spoor wegstaking. Nadat de Westelijke politie de situatie feester geworden was overeedde de 'eider van de Britse dienst voor open bare veiligheid, kolonel Stewart, de spoorwegpolitie het station te verlaten eri stelde het gebouw onder bewaking van de Westerse politie. De spoorweg- Politiemannen, van wie sommigen ge jond waren, vertrokken langs de spoor- "Jn naar de Sovjetsector. Volgens de Westerse politie begonnen ongeregeldheden toen stakingsbre- *ers in gezelschap van spoorwegpolitie Russische soldaten het station bin nengingen. Van het station Tiergarten trokken stakers in vrachtauto's, per tram en •o voet naar het station Westkreuz, een kilometer verder, waar een tachtig tal gewapende spoorwegpolitiemannen *>ch hadden verschanst. Een der sta- r'Pgsleiders trad op de gebarricadeerde '"gang toe en vroeg om vreedzame byergave van het station, onder bedrei- gI.hg met gebruik van geweld, wanneer biot op het verzoek zou worden inge daan. Na middernacht arriveerde bij "estkreuz ook kolonel Stewart, die na onderhandelingen met de spoorwegpo- btie de verzekering kreeg, dat de man- gappen gezamenlijk het gebouw zou- ?on verlaten, mits zij vrijgeleide zouden brijgen door de duizendkoppige menig- van stakers buiten het station. Kolo nel Stewart gaf deze garantie. AFP meldt, dat het station Tegel in be Franse sector, dat in de namiddag ®°or de spoorwegpolitie onder controle yfas genomen, 's avonds weer door de «takers werd bezet. De stakingbrekers, {he na het vertrek van de spoorwegpo litie in het station waren verschenen, garden er door de stakers na een korte vechtpartij uitgezet. Volgens het hoofdbureau van politie 'P West-Berlijn „verdwenen" 70 stakers, ?'e het station Tegel in de Franse sec- ï?r bezetten, nadat het station door po- Ptiemannen uit Oost-Berlijn was over genomen. - Rij het station Rummelsburg in de boyjeteector heeft de politie vijf pond bPtplofbare stoffen op de spoorlijn ont dekt en verwijderd, voor dat schade ^erd aangericht. In een ander deel van be Sovjetsector zijn schoten gelost op ).ep groep spoorwegpolitie, waarvan één 'd ernstig gewond werd. Git Amerikaanse bron wordt gemeld, dat de Sovjetautoriteiten de spoorweg directie bevel gegeven hebben voor dinsdagavond de controle over alle sta tions en spoorweginstallatïes van Berlijn Pi handen te nemen. Oost-Berlijnse «-politiechef, Paul «rkgraf, heeft met krachtige maatre gelen gedreigd tegen belemmering van e spoorwegpolitie hij de uitoefening ^3P haar functie en tegen aansporing 'ot gewelddaden. Re communistische president van de "hoorwegen, Erik Kreikemeyer, ver gaarde aan een U. P.-correspondent, 'at hij tot het bittere einde weerstand Pp bieden aan de actie der zestiendui- ®Pd stakers en dat hij niet dacht aan yP compromis. „Vertel de mensen van 6 U. G. O. (de niet-communistische akbond) dat zij hun sabotage-daden Poeten stopzetten en aan het werk Ph", zo zeide hij. De commandanten der Westelijke mo gendheden in Berlijn hebben een ver- Pok van het gemeentebestuur van West- In het Huis van de Arbeid te Utrecht kwamen onder leiding van de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de K.A.B 'vertegenwoordigers bijeen van de Christelijke vakorganisaties in de Bene- lux-landen. Zij bespraken de kwesties, die zich in het kader van de Benelux voor de arbeiders voordoen. De congres sisten kwamen tot de conclusie, dat, in dien en voor zover de levensstandaard in de drie landen verschillend is en aanpassing noodzakelijk maakt, deze inderdaad dient te worden nagestreefd en wel in de richting van het hoogste niveau. Met een open oog voor de moei lijkheden, die zich ongetwijfeld zullen voordoen, was de vergadering van oor deel, dat van de zijde 'van de autoritei ten met de vertegenwoordigers der arbeiders tot dusver te weinig overleg is gepleegd. Elk der nationale vakcen trales zal zich beijveren dit overleg in eigen land te verkrijgen. Tenslotte werd besloten een permanent comité uit de drie genoemde vakcentrales te vor men, dat zich in het bijzonder met de zich voordoende vraagstukken zal bezig houden. Op een persconferentie heeft de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dean Acheson, gisteren verklaard, dat de Verenigde Staten op het ogenblik niet van zins zijn om, buiten het Atlan tisch pact, nog deel te nemen aan een Pacificverdrag of andere speciale bond genootschappen. De Prinsessen Irene en Beatrix traden Zaterdag j.l. op in de Stadsschouwburg te Amsterdam als balletdanseresjes tijdens een uitvoering ten bate van Pro Juventute. Prinse: Irene (tweede van rechts) in het sprookje van Andersen: ,Jiet meisje met de zwavelstokken". De Britse regering heeft bij Noor wegen geprotesteerd tegen het aanhou den van dp Britse trawler „Lord Nuf- field". door een Noors patrouillevaar tuig VQor de Noorse kust. Het is mogelijk, dat hierdoor de kwestie van de Noorse territoriale wa teren, waarover Engeland en Noorwe gen eerder reeds besprekingen hebben gevoerd, weer aanhangig wordt ge maakt. Engeland heeft altijd geweigerd een decreet van het Noorse Storting (par lement) vqn 1935 te erkennen, volgens hetwelk de grens van de Noorse terri toriale wateren loopt op een afstand van vier mijl van de kust. 'in plaats van drie mijl zoals normaal, en waar bij de grens, in verband met enige op nog grotere afstand gelegen rotsen en eilanden, verder dan vier mijl is ver legd. Maandagmiddag is de constituerende vergadering van Bonn in plechtige zit ting bijeengekomen om de West-Duitse grondwet voor de federale West-Duitse republiek af te kondigen. De Westelijke bezettingsmogendheden werden verte genwoordigd door haar plaatsvervan gende militaire gouverneurs, generaal Maclean (Engeland), generaal Hays (V.S.) en generaal Noiret (Frankrijk). De elf minister-presidenten der West- Duitse deelstaten waren voor deze zit ting naar Bonn overgekomen. Burge meester Ernst Keuter vertegenwoordig de Berlijn. De constitutie werd officieel afge kondigd op hetzelfde ogenblik, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hun conferentie in Parijs openden. Zjj treedt onmiddellijk in werking. Giuseppe Romita, die vorige week uit de pro-communistische socialistische partij van Nenni is gestoten, heeft gis teravond „een half millioen socialisten" opgewekt een nieuwe partij te vormen. Het bestuur van de rechtse socialistische partij van Saragat zal vandaag Romita's uitnodiging bespreken. De nieuwe partij zou zowel anti-communistisch als tegen de huidige regering zijn, waarvan Sara gat en aandere leden van zijn partij deel uitmaken. lb. In een wijde kring staan de mannen van Baldon het gevecht gade te slaan. Geen van hen verkeert in twijfel over de afloop ervan en met nauw verholen plezier zien zij hun favoriet de aanval openen. Doch dan verandert hun zelfverzekerde vreugde al spoedig in ongerustheid, want met een listige beweging pareert Eric de sldg en wat ieder verwachtte, gebeurt. Het zwaard van de koning blijkt tegen dat van zijn vader bestand te zijn. Ook de reus merkt dit met veruJondering en hij hernieuwt zijn poging in een wilde, onstuimige uitval. Meesterlijk vangt Eric de slag op met zijn schild en op hetzelfde moment scheert zijn zwaard bliksemsnel door de luchtMet een onplezierig lachje neemt onze held revanche. De platte kant van het wonderlijke zwaard kletst tegen de wang van de moordenaar en door de schok verliest deze zijn hoofddeksel. Een onrustig gemompel gaat door de ge lederen van Baldon, doch hun onrust zal nog stijgen. Hun favoriet, ontdaan van zijn hoofddeksel, wijkt verschrikt enkele passen achteruit en kijkt zijn tegenstander met uitpuilende ogen aan. Hij begrijpt, dat de koning een zwaard heeft gevonden, dat tegen het zijne bestand is, zodat het er nu in de eerste plaats op aankomt, wie van de twee kemphanen de beste zwaardvechter isOp dit punt is Eric's tegenstander echter verre van gerust, want Eric's vaardigheid met dit wapen ts maar al te goed bekend. Met een niets goeds belovend lachje herneemt Eric het initiatiefDe reus weert zich zo goed mogelijk, doch dan klieft het zwaard van onze held het schild van zijn tegenstander en nu verschijnt er doodsangst in diens ogenVoortdurend probeert hij nu zich aan de strijd te onttrekken, maar Eric laat hem geen moment rust en wanneer de moordenaar zich voor een geweldige slag wil dekken, wordt zijn gehalveerde schild aan splinters geslagen Een douane-ambtenaar in het grens gebied nabij Buurse heeft twee perso nen aangehouden, die kennelijk op il legale wijze probeerden naar het bui tenland te gaan. Later bleek een der mannen de 39-jarige bij verstek door het Leeuwarder Hof ter dood veroor deelde banketbakker D. F. K. B. uit Franeker te zijn. die enkele moorden op zijn geweten zou hebben als Land wachtcommandant aldaar. De man is destijds ontylucht uit het kamp Vught. De marechaussee te Haaksbergen heeft zich over hem en ziin metgezel, een Hagenaar ontfermd. DINSDAG HILVERSUM n, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.10 sport, 18 20 Toon Vranken, 18.50 actualiteiten, 19.00 nieuws, 19.15 Zon en maan, 19.45 cause rie, 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 Beethoven, 21.45 viool en piano, 22.15 Bach, 22.45 Avondgebed, 23 00 nieuws, 23.15 concert. HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 strijdkr., 19.00 strip, 19.10 journaal, 19.45 regeringsuitz., 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.15 cabaiet, 21.40 brieven hersengymn., 21.50 buitenl. overzicht, 22.05 gram., 22.30 zang en piano, 23.00 nieuws, 23.15 klankbeeld. WOENSDAG HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws, 7.15 Te Deum, 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, b.15 muziek bij het werk, 9.00 zieken, 9.30 waterstanden, 9.35 Tschaikowsky, 10.30 Morgendienst, 11.00 zang en piano, 11.15 Camera Obscura, 12.00 gram., 12.30 me dedelingen, 12.33 Orkest, 13.00 nieuws, 13.15 Mandolinata, 13.45 gram., 14.00 *ta- merork., 14.40 onder ons, 15.00 koor en orgel, 15.30 Alma Musica. 16.00 postzegel verzamelaars, 16.15 jeugd, 17.30 piano, 17.45 regeringuitz. HILVERSUM I, 201 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 strijdlied. 7.33 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.50 vrouw, 9.00 orkest, 10.00 causerie, 10.05 Morgenwij ding, 10.20 kookpraatje, 10.35 vrouw, 11.00 gram., 12.00 Accordeola, 12.30 medede lingen, 12.33 platteland, 12.38 orgel, 13.00 nieuws, 13.15 kalender, 13.20 orkest, 13.50 trio, 14.00 gesproken portretten, 14.15 concert, 15.00 zieken, 15.30 koor. 15.50 causerie, 16.00 orkest, 16.15 kleuters, 16.30 vragen vrij. 16.55 jeugd. 17.15 gram., 17.40 kwartet, 17.45 regeringsuitz. De procureur-fiscaal hij het Bijz. Ge rechtshof te Den Haag, mr. Sibmacher, heeft gisteravond tegen de ex-directeur- generaal der P.T.T., ir. Van der Vegte, zeven jaar gevangenisstraf geëist met aftrek, ontzetting uit de beide kiesrech ten en uit het recht om ambten te be kleden voor het leven. De verdediger, mr. Stomps, drong aan óp onmiddellijke invrijheidstelling van verd. Op dit ver zoek werd door het Hof goedgunstig beslist. Vele getuigen waren vooraf in deze zaak gehoord. De heer Pasman, hoofd van de afdeling personeelszaken, wees er o.m. op, dat verd. bewerkt heeft dat van Rijkswege bijzondere postzegels met toeslag ten bate van het Nederlandse Legioen verkrijgbaar werden gesteld. Di^or deze zegels heeft de P.T.T. bijna f 900.000 bijeen gebracht. Volgens ir Ockers had de voormalige directeur- generaal alles gedaan, om uitzending van P.T.T.-mensen naar Duitsland te beper ken. Er waren steeds conflicten tussen de Duitsers en Van der Vegte op verkeers gebied, verklaarde ir. Brands, voormalig plv. secretaris-generaal van het depar tement van Waterstaat. Tenslotte liep het verschil van mening zó hoog, dat het departement buiten medeweten van verd. werd gesplitst en een nieuw de partement werd opgericht, dat van Ver keer en Energie. Volgens deze getuige had verd. geen pogingen in het werk ge stéld om het departement met NSB-ers te bevolken. De president memoreerde dan, dat verd. de orde van de Duitse Adelaar met de Sterren had ontvangen. „U scheen toch wel goed met de Duitsers op te kunnen schieten," zei mr. Ikman van Burck. „Het had niets te betekenen," vond verd. Bij het begin van de avondzitting sprak Van der Vegte over zichzelf. Hij noem de zich een goede Nederlander, die alles voor zijn vaderland had gedaan. „Dat zei Mussert ook," interrumpeerde de president. Verdachte: „Ik heb zelden een Neder lander ontmoet, die zoveel van zijn land heeft gehouden als Mussert". „Zoveel ellende over zijn land heeft gebracht," vulde de president aan. „De geschiede nis zal daar anders over oordelen" ver klaarde verd. met grote beslistheid. Na het requisitoir van de procureur fiscaal voerden twee verdedigers het woord, die clementie bepleitten. Uitspraak 3 Juni. Naar aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid Van der Goes van Na- ters (Arb.) in verband met de afpaling van de nieuwe Rijksgrens ten Oosten van Beek .bij Nijmegen heeft de minister van Buitenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat o.m. geantwoord, dat bekend is, dat de voorlopige nieuwe Rijksgrens ten Oosten van Beek (gemeente Ubber- gen) op 23 April 1.1. zodanig is afgepaald, dat deze ter hoogte van het Oostelijk ein de van het Wylermeer de weg van Beek naar Kranenburg tussen de voorlopige grenspalen m7 en m6 kruist en van laatst genoemde paal af de in de richting van Duitsland gaande rechterzijde van die weg volgt tot de bestaande Rijksgrens ter hoogte van grenspaal 627. Of met het Duits laten van het weggedeelte tussen de lijn m6—m7 enerzijds en de weg naar Groesbeek, welke ongeveer bij grenspaal 626 aanvangt, anderzijds enig Duits be lang gediend is en, zo ja, welk, is de mi nister nog niet genoegzaam bekend. (Van onze verslaggeefster) Sinds gisteren is het Katholiek Ver bond voor Kinderbescherming ten derde male op Drakenburgh bijeen voor een driedaags congres. Deelnemenden zijn zowel bestuursleden van de vijf en vijftig aangesloten voogdijverenigingen als religieuzen, broeders, leken en recto ren der vijf en tachtig internaten, die onder het Katholieke Verbond ressor teren alsook leden van de instellingen van Gezinsvoogdij en patronage en enkele belangstellenden uit het jeugd werk. Was het eerste congres twee jaar ge leden gewijd aan de opvoeding tot per soonlijkheid en het congres van vorig jaar aan de opvoeding der debielen, welke besprekingen in de loop der tijd reeds bevruchtend hebben gewerkt, thans staat het contact tussen de kin deren en de ouders in het middelpunt der belangstelling. Is het gezin, waar aan het kind is onttrokken, te verbe teren? Of moet het contact verbroken worden, opdat het kind later niet op nieuw declasseert in het oude milieu? Ook zullen de gezamenlijke reetoren departement voor Jeugzorg, inplaats der verschillende instellingen diep in- van de splitsing der jeugdbemoeiingen gaan op de techniek der godsdienstige over vier departementen zoals nu het opvoeding. Voorts is gisteravond het rapport der commissie^Lamers besproken, dat kórt geleden aan de minister is ge zonden en thans in brede kring in studie wordt genomen. Mr. E. La- mers was persoonlijk aanwezig om in deze cercle van terzake kundigen het rapport toe te lichten, waarin de op handen zijnde reorganisatie der voogdijraden is neergelegd. Die re organisatie betekent de, zeer nodige, centralisatie van het kinderbescher- mingswerk door het stichten van jeugdraden in de arrondissementen als centra der overheidsbemoeiing. Mr. W. Ariëns, raadsheer van het Ge rechtshof in Den Bosch, die voorzitter is van 't Katholiek Verbond van Kinderbe scherming, gaf in het voorwoord voor geval is, te weten: justitie, soc. zaken, binnenland, onderwijs. Wat in de nabije toekomst tot stand gaat komen, om van overheidswege te geraken tot meer doelmatige zorg voor de misdeelde jeugd, moet nu van katho liek standpunt bekeken worden. Opdat straks het oordeel van bevoegden kan worden ingeschakeld, die ook het prin cipe huldigen: de neutraliteit weg uit de opvoeding van het kind. Veel plannen en wensen zijn er nog en situaties moeten gewijzigd worden omdat ze niet langer houdbaar zijn. Zo de administratieve rompslomp die de financiering met het huidige subsidie systeem, meebrengt, die bovendien be stuursleden doet verdrinken in eeuwige becijferingen en geldzorgen en hen ont trekt aan de werkelijke charitatieve de pers, als inleiding op het congres, als zorg voor de pupillen. De voorzitter van zijn inzicht, dat een groter centralisatie van de taak. der overheid in opzet juist is. Welke dan gevolgd moet worden door de centralisatie van de particuliere activiteit. Werken thans de verschillen de jeugdbewegingen als Vincentius, Don Bosco, Francisca Romana, niet naast elkaar? Trouwens, centralisatie zit in de lucht, en volgt uit de evolutie der din gen. Waarom ook niet op de duur één het Katholiek Verbond huldigt dan ook een vereenvoudigd systeem, waarbij de voogdij verenigingen ontlast worden van de grote financiële zorg, nog verzwaard door een staf van, administratief perso neel, in de vorm van een grote bijdrage door het rijk. Er zijn veel plannen, er wordt ook hard gewerkt. Het welzijn van duizenden kinderen is er mee ge moeid. Zowel in de Daily Mail als in de Daily Herald wordt critiek uitgeoefend op Karei van der Meer's leiding in de wedstrijd FrankrijkEngeland. In eerst genoemd blad schrijft men: „De enige dissonant was de te grote vrijheid, welke de scheidsrechter Van der Meer aan de Franse spelers toestond en waardoor zij al de oude obstructiefou- ten konden maken welke de Franse bond juist probeert uit te roeien. Ook werd er soms veel te fors getackled. Aan de andere kant floot Van der Meer vaak tegen de Engelse spelers wegens duwen als zjj naar hoge ballen spron gen". In de Herald wordt gezegd, dat Karei van der Meer veel te veel overtredingen liet passeren. Het Parijse sportblad „'1 Equipe" is van mening dat Karei van der Meer de ontmoeting FrankrijkEngeland be hoorlijk geleid heeft. Het was een moei lijke opgaaf omdat de strijd in de eer ste helft een vurig karakter had, terwijl de spelers na rust overstelpt waren door de hitte. Om deze twee redenen werden talrijke onregelmatigheden begaan en het moet de heer Van der Meer als een verdienste worden aangerekend dat hii geen ogenblik in ziin waakzaamheid verslante. schrijft het Parijse blad. Kampioenschap van Nederland: AGO VVBVVVSVSW, Heerenveen NOAD. Promotie tweede klas: beslissing ZwartemeerAchilles. Beker: VelocitasHeracles; Feyen- oordSlikkerveer; HelmondiaMW; Quick (N)Ensched. B.; Sc. EmmaSit- tardse Boys; Neptunus—WFC; HVC— Willem II; Emma—DWS. Van de Ned. Kath. Sportbond, afdeling voetbal, heeft D.E.M. de opdracht gekre gen, dit jaar op haar sportterreinen het traditioneel geworden jeugdtournooi van deze bond te organiseren. Op Hemel vaartsdag zullen de sterkste Katholieke Jeugdelftallen van de districten Noord- Holland. Amsterdam en Haarlem uit gaar maken wie zich dit jaar kampioen mag noemen. Het zijn alle elftallen, die uitkomen in een onderafdeling van de K.N.V.B. Negen elftallen komen in aan merking, die zijn ingedeeld in drie groe pen van drie elftallen, die elk een halve competitie zullen spelen. De wedstrijden uU£en tweemaal 15 minuten, zonder rust. Op drie velden tegelijk beginnen te 12 uur de wedstrijden tussen RKAFS-DEM. HBC-RKWA. Onze GezellenVitesse, te 12.40: RKAVIC—Onze Gezellen. DCG—DEM. VolendamHBC. te 13.20: RKVVAVolendam, Vitesse—RKAVIC, DCGRKAFC. Te 14.15 vangen de finales aan. waar na te 15.35 de laatste wedstrijden wor den gespeeld. m Geneesmiddel tegen huidaandoeningen, de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. (Copyright Uitg. De Koepel, Nijmegen) 73 Het lukte Elspeth haar mond dicht te houden, maar ze moest haar ogen neer slaan. opdat ze niet het plezier zou ver raden dat ze had om het feit, dat Jan ook al eens zoiets tegen haar had ge zegd. Wel een minuut lang was het stil tus sen hen, daar boven op de omgang van de windmolen, een stilte, die alleen ver broken werd door het geluid van het draaien der wieken. Toen lieten Elspeth's slanke handen de houten leuning los; ze bekeek ze daarna schijnbaar aandachtig en vroeg tenslotte: „Heeft Jan je ook verteld, dat hij, voordat hij ook aan de oorlog ging deelnemen, mijn vader om mijn hand heeft gevraagd?" „Is het dus waór, waar hij op zin speelde?" was Pieter's verwonderde uit roep, waarna er een strakke lijn om zijn mond kwam. Elspeth wierp haar hoofd met een rukje achterover. „Dit is waar, dat ik er zelf nog iets over te vertellen wens te hebben aan wie ik mijn hand zal schenken, wanneer de juiste tijd daar voor gekomen zal zijn.Jan zou trou wens zijn tong beter gebruikt hebben, als hij je ook het antwoord van mijn vader had verteld." Weer sloeg Elspeth haar ogen neer en bestudeerde beurtelings de palm van haar beide handen, maar ze kon van op zii naar Pieters gezicht kijken. In wendig had ze plezier om zijn houding. Het duurde even voordat Pieter zich vermande om uiting te geven aan de vraag, die dadelijk in hem opgekomen was. „Welk antwoord heeft je vader hem dan gegeven? Elspeth keek hem recht aan met diep blauwe ogen, die vol pret waren. „Mijn vader heeft hem gezegd, dat mijn hand nog niet groot genoeg was om die nu al weg te geven." Pieter zag haar onderzoekend aan en zijn eenvoudig gezicht werd een en al glimlach. Kalm stak hij zijn armen uit en nam haar sierlijke hand tussen zijn brede handpalmen. Klak-klak! Klak-klak-klak-klak! „Daar komen mijn kameraden aan. Ik moet naar hen toe," zei hij. Hij bleef echter staan. Klak-klakKlak-klak. Snel kwa men de ruiters op de grote weg aange rend. Zachtjes maakte Elspeth haar handen uit de zijne los, want Pieter hield ze vast, alsof hij niet wist wat te doen. Hij verroerde zich niet. Het leek wel, alsof hij iets zeggen wilde, maar het niet kon. Hij stond daar zo hulpeloos, dat Elspeth er haast om lachen moest. Plotseling legde ze haar handen op zijn schouders, ging op haar tenen staan en gaf hem vlug een zoen op zijn beide wangen. Toen gaf ze hem een stevige duw in de richting van de deur en zei op bevelende toon: „Je moet nu voort maken, Pieter. De anderen zijn het huis al voorbij." Pieter, een beetje dromerig, met een uitdrukking van weemoedig geluk op zijn jonge gelaat, daalde de steile mo lentrap af. Het hoefgekletter van de paarden, waarop zijn vrienden zich voortspoedden in de richting van Lei den, was reeds aan het vervagen, toet hij buiten, onder de rondgang, ven scheen en daarna het tulpenveld over stak. Met een plotselinge beweging draaide hij zich om en alsof hij alle tijd tot zijn beschikking had, bleef hjj staan en staarde naar het lieve bekoorlijke gezicht van het meisje daarboven. Miladyik ga ook naar Nieuw- Amsterdam.... het zal niet lang du ren.... dan kom ik bij je. Milady!" Het kwam langzaam uit Pieter's mond en zo welgemeend, dat Elspeth er he vig van blozen ging. Hij draaide zich nu kordaat om.... Ze volgde hem met haar ogen; door het tulpenveld ging hij naar zijn paard. Een laatste zwaai met zijn gepluimde hoed en hij galoppeerde de weg af. de ande re soldaten aohterna. Totdat man en paard nog slechts een puntje waren, heel in de verte, bleef Elspeth staan turen. Haar ogen waren als blauwe sterren. Het verdrietige van kort te voren was er uit verdwenen. Ér straalde nu zelfs een zekere blijheid uit. Het vertrek naar het nieuwe land zou nu niet een afscheid voorgoed zijn. Er kwam een vreugde over haar. die heel haar denken overstraalde, want ze wist, dat Pieter geen ijdele woorden had ge sproken, maar nakomen zou, wat hij beloofd had. EINDE (Vervolg van pag. 1) Maar het zal veelal uitgesloten en onverantwoord zijn. om alle overwe gingen. feiten en omstandigheden ter tafel te brengen. Moet het dagelijks bestuurscollege dan aan de raad me dedelen. dat het een ruime woning heeft toegewezen aan een klein gezin, omdat een der huisgenoten aan tuber culose lijdt? Of dat b.v met de in wonende gehuwde kinderen een on houdbare toestand is gegroeid? Of dat de toewijzing van een woning in een bepaalde buurt minder wenseliik wordt geacht op grond van milieufactoren? In al die gevallen zal het college geen concrete antwoorden kunnen en mo gen geven en moet de raad al dan niet vertrouwen dat de zaak „zuiver" is. Maar zelden zal de gezonde? be langstelling van de raad geheel bevre digd kunnen of mogen worden, omdat in deze materie en in dit land. waar iedereen kent" en becritiseert. nu eenmaal de grootst mogelijke discretie een eerste vereiste is. B. en W. in wier midden het ele ment van vertrouwelijke beraadsla ging uiteraard beter tot zijn recht komt dan in de raad. hebben in deze hun toch al zo zware en verantwoor delijke taak te verrichten als zelfstan dige mannen, die naar eer en geweten handelen en het vertrouwen van de raad genuieten." Niettemin schijnt de Kroon haar, ons inziens juiste, standpunt te hebben prijs gegeven. Immers op 23 April j.l. heeft zij ingetrokken haar besluit, waarbij werd geschorst een raadsbesluit van Voorhout, waarbij een interpellatie over woningvordering werd toegestaan. Deze interpellatie zal dus doorgang kunnen vinden. Van grote invloed schijnt hier geweest te zijn het standpunt, ten deze ingenomen door het Kamerlid Oud bij de behandeling der begroting van Bin nenlandse Zaken. Deze beriep zich daar bij op zijn ervaring als burgemeester van Rotterdam. Voor de grote steden zijn de bezwaren wellicht minder groot, om dat men zich daar uiteraard eerder zal bepalen tot punten van principiële be tekenis; doch ook daar is een uitspraak van de raad zinloos, omdat een sanctie ontbreekt. Voor de kleinere gemeenten, en dat is nog altijd het overgrote deel der Nederlandse gemeenten, zal dit be trekken van de politiek in het woning- beleid funêste gevolgen hebben. Er zijn reeds aanwijzingen, dat de communisti sche partij dit haar in de schoot gewor pen agitatie-middel niet onbenut zal la ten. Andere partijen zullen daardoor ge noopt kunnen worden ook harerzijds van het interpellatierecht gebruik te maken om woningkwesties in het licht van de openbaarheid te brengen. Wij kunnen het niet anders zien dan dat daardoor grote schade wordt toege bracht aan het algemeen belang. Het aanzien van de gemeenteraden zal er door worden verminderd; het college van B. en W. zal in ziin woningbeleid nog meer worden gehinderd en last but not least de woningzoekenden zullen er door worden gedupeerd, nog afgezien van het gevaar, dat zii lopen, dat zij met hun oersoonh'ike omstandig heden plotseling het onderwerp worden van een discussie in de gemeenteraad. Op Hemelvaartsdag wordt op het TYBB-terrein te Haarlem een handbal middag georganiseerd, met het doel de Diocesane damesploeg samen te stellen, die binnenkort tegen het Limburgse elftal zal uitkomen De wedstrijden zullen als volgt ge speeld worden; Om 12 uur precies een wedstrijd tussen de vertegenwoordigen de elftallen van Amsterdam en Den Haag en om 1 uur de Noorderkring te gen de Kring KennemerlandZaan streek. Uit deze vier elftallen zullen de speelsters worden gekozen voor een A- en B-elftal. De definitieve ploeg wordt dan tenslotte uit deze beide elf tallen gekozen in de laatste wedstrijd om 3.30 uur Ook speelt er die middag een gecom bineerd Amsterdams herenteam tegen het Haarlemse elftal De derde etappe van de Ronde van Ttalië <224 k.m werd gewonnen door de Santis in 7 uur 3 min. 31 sec.; 2. Pa- sotti (Italië) 70509; 3 Luciano (Mag- gini) (Italië) 7.06.36. Het algemeen klassement luidt: 1. Cottur (It.) 19 uur 42 min. 57 sec.; 2. Carrea (It.) 19.44.04 3. Fazio (It.) 19.44.15; 4. Schaer (Zwits.) 19 44.31: 5 F~nconi (It.) 19.44.46. Bartali, die bij een valpartij enkele oiinlijke schaafwonden had opgelopen en naar een ziekenhuis was vervoerd, heeft verklaard toch voor de vierde etappe te zullen starten. Intern. Franse tenniskampioenschap- nen: Bergelin en Johansson 'Zweden) slaan Matous 'Tiechosl.l en Van Mee geren (Ned.) 62. 86, 61: Nel Herm- sen (Ned.) en mej. Marcel!'n (Fr.) slaan mej. Pannetier en mej. Patomi (Fr.) 6—3. 8—6. Het Britse tennisteam. dat van 31 Mei tot 6 Juni te Noordwijk in de Neder landse kampioenschappen zal uitkomen, bestaat uit: mej. Joan Curry, mej. K. L. Tuckey en de heren Lewis en Roberts. In een wedstrijd over 15 ronden om het halfzwaargewicht kampioenschap van Amerika heeft Joey Maxim op pun ten gewonnen van de oud-wereldkam- pio enGus Lesnevitsch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3