Generaal Spoor overleden Eerste rode troepen in Sjanghai CHAOTISCHE TOESTAND IN SJANGHAI Het Westen geeft zijn grootste nederzetting in Azië prijs Nederlanders trekken naar Rome ZIJ, DIE VIELEN Tot hoofd en hart Bevelhebber, die door zijn soldaten op de handen gedragen werd Verzoek van de nationalisten aan Tsjang Kai Sjek naar Kanton te komen Electriciteitstarieven één cent hoger ^ao Tse Tung's boeren republiek Gift voor Katholiek Militair Tehuis Contact met instanties in Italië voor reismogelijkheden in Heilig Jaar Rond 30.000 soldaten komen terug Man bekent zijn vrouw te hebben gestoken .Het weer. VERENIGING VAN OUD N.S.B.-ERS OPGEROLD K Woensdag 25 mei 1949 73ste JAARGANG No. 24470 Hard werker en een bekwaam strateeg DE HEER LOVINK BEËDIGD Generaal S. H. Spoor, op perbevelhebber van de Ne derlandse strijdkrachten in Indonesië, is vandaag om 12 uur 15 Java tijd overleden. Generaal Spoor bereikte de leeftijd van 47 jaar. Sinds hij Maandag getroffen werd door een hartaanval ging zijn toe stand zienderogen achteruit. In een officieel communiqué heeft de regering te Batavia met diep leedwezen het over lijden van de generaal be kend gemaakt. BUITENLANDERS GAAN I afgetreden, omdat het onmogelijk is ge VERTREKKEN t61 Europese stad Donderdag, Hemelvaartsdag zal ons blad niet verschijnen. DE DIRECTIE. OORLOGSPLANNEN VAN ABDOELLAH? Demobilisatieschema zal tot iedere pr^js gehandhaafd worden Militairen naar Australië Marshall zag het Binnenkort weer spijsolie op de bon De twist in de Hudsonstraat te Amsterdam KARD. MINDSZENTY IN ZIEKENHUIS ONDERDUIKERS GEVAT B^KfcAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM '®leloon: Redactie 215+4; Advertenties 215+5 Abonnementen 20800 Postgiro 143481 kantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.399£ Wrecteur J. J. W. Boerrtgter. Hoofdredacteur: Dr». H. W M. ven Run. "t>d. hoofdredacteur: W. Sever in. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter-' hoogte. Ingezonden medede ingen duooel tarief Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich net recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per weet^ f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Generaal Spoor Gisteren is de heer Lovink door H. M. J Koningin beëdigd als Hoge Vertegen- °°rdiger van de Kroon in Indonesië. Chinese communisten hebben, aldus meldt A.P., heden het centrum van Janghai zonder strijd bezet, maar nationalistische machinegeweerschutters .'letten hen het Noord-Oostelijk deel van de stad binnen te rukken, Unt*11l4/V/\C*nn/\«TAn AAnk/\d AM .TAM —I V* n n T. />/\mn...MÏni.!nnk A 4t.t. »-» °oruitgeschoven eenheden van de Chinese communistische troepen kwamen de stad binnen via de Franse concessie in het Zuid-Westen van Sjanghai even wuilivit T XX» UV X imiov VVUIjVÜJH, 111 llVt UU1U Vb IVyll «Wil MJUrllgliai CtOll y°or het aanbreken van de dag, nadat 's nachts hier en daar gevochten was. °oruitgeschoven eenheden van de Chinese communistische troepen zijn /denochtend Sjanghai binnengetrokken. Ji kwamen de stad binnen via de Franse concessie in het Zuid-Westen van Janghai even voor het aanbreken van de dag, nadat 's nachts hier en daar pochten was. ve in groene uniformen geklede soldaten van de rode generaal Cho Nyi ."/schenen plotseling op de brede met drie rijen bomen beplante Avenue- etain. hele kabinet van premier Ho Jingtsjinis j Ge rode troepen begonnen aanplakbil- ty'en in het Chinees aan de plakken j.aarin de bevolking aangemaand werd 0 ch kalm te houden en verzekerd werd, k zij niets te vrezen had. Andere een- 1 den begonnen telefoonleidingen aan leggen, terwijl weer anderen de l°ofdstraten markeerden met witte pij- yd om voor de troepen, die na hen /[amen de weg aan te geven. De hoofd- wacht in de buitenwijken. 8„, "Zelfde berichten kwamen uit ver tuiende sectoren van de stad, terwijl op "hirtdgg plaatsen nog met kleine wa- ^ehs geschoten werd. Van alle politie ker] wapperen witte vlaggen, v Ge Wangpoe is een reusachtig kerk- Vr|f van schepen geworden, die op be- van de nationalistische autoriteiten 1?' zinken zijn gebracht om hen niet in v.!jden van de communisten te laten "en. Het opperbevel dreigde bommen d/Pers te zullen zenden om elk schip, t niet vrijwillig door zijn eigenaar zinken gebracht werd, aan te vallen. Git Kanton wordt gemeld, dat het ge bleken in ook maar éen van de nog nationalistische provincies enig gezag uit te oefenen. Andere berichten meld den, dat communistische guerilla's bin nen 150 mjjl van Kanton in de provin cie Kwantoeng zeven steden hebben ver overd. De Chinese wetgevende Yuan heeft maarschalk Tsjang Kai Sjek gisteren verzocht onmiddellijk naar Kanton te komen om de leiding op zich te nemen in de strijd tegen de communisten. Het Amerikaanse consulaat in Kanton heeft in een rondschrijven alle Amerika nen, die niet om dringende redenen in Kanton moeten blijven, aangeraden om de stad zo spoedig mogelijk te verlaten. Het rondschrijven werd verzonden na afloop van een spoedvergadering van Franse, Nederlandse, Portugese, Belgi sche en Amerikaanse consulaire verte genwoordigers op het Engelse consulaat. De Franse consul heeft de iri de stad aanwezige Fransen gewaarschuwd zich voor vertrek gereed te houden. On der de Fransen in Kanton bevinden zich zeventig missionarissen. In Kanton be vinden zich naar schatting 300 vreem delingen, voor het merendeel Amerika nen. De stad heeft 2 millioen inwoners. Simon Hendrik Spoor werd in 1902 te Amsterdam geboren. Na de H.B.S. door lopen te hebben volgde de jonge Spoor de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Met ingang van 31 Juli 1923 werd hij benoemd tot tweede luitenant der infanterie en hij vertrok tegen 't ein de van dat jaar naar Indonesië. In 1926 bevorderd tot eerste luitenant keerde hij in 1929 naar Nederland terug voor het volgen van een drie-jarige studie aan de hogere krijgsschool. Vervolgens werd hij gedetacheerd bij de Generale Staf in Indonesië. In 1934 vertrok hij wederom naar Nederland om te worden gedeta cheerd als leraar bij de Koninklijke Militaire Academie. Hierop volgde spoedig zijn bevorde ring tot kapitein. In October 1938 was hij wederom in de tropen belast met stafwerk van bijzondere aard. Toen de oorlog in het Verre Oosten uitbrak werd, mede door de arbeid van kapitein Spoor, al wat Japanner was tijdig achter de tralies gezet en naar Australië overge bracht. Toen de Japanse invasie naderde ging kapitein Spoor met een regerings opdracht naar Australië, waar hij werd toegevoegd aan het hoofdkwartier van generaal MacArthur. Hier wijdde hij zich aan de opbouw van de Netherlands Forces Intelligence Service (NEFIS). Na de capitulatie van Japan keerde hij als kolonel en directeur van de NEFIS in Indonesië terug. In Januari 1946 werd hij bevorderd tot generaal-majoor. In September 1946 volgde zijn benoe ming tot luitenant-generaal, comman dant van het leger in Indonesië en hoofd van het departement van Oorlog aldaar. Op 23 Mei 1949 tekende H.M. Koningin Juliana het besluit tot zijn bevordering tot generaal. Genetaal Spoor was o.a. commandeur in de Orde van Oranje- Nassau en drager van de Medal of Free dom met de Palmen. Generaal Spoor was een hartstochte lijk beoefenaar van muziek. Reeds op zeer jeugdige leeftijd leerde hij het vioolspel, waarin hij zich op latere leef tijd steeds meer bekwaamde. Behalve muziekbeoefenaar was hij een uitste kend kenner der Franse letteren. Hij was een harde werker, die werkdagen maakte van 's ochtends zeven uur tot middernacht met slechts een kleine on derbreking voor de maaltijden, een knap strateeg, die twee politionele acties leidde. Befaamd werd de verove ring van het vliegveld Maguwo bij Djocja door Nederlandse parachutisten in de morgen van de eerste dag der tweede politionele actie, welke geslaagde operatie generaal Spoor van een zich boven het vliegveld bevindend vlieg tuig uit gadesloeg en welke actie ge volgd werd door de onmiddellijke be zetting van Djocja. Een legercomman dant, die en door zijn kwaliteiten als aanvoerder en door zijn persoonlijke eigenschappen door de troepen in Indo nesië op de handen gedragen werd. In verband met de sinds het begin van het jaar gestegen kolenkosten heb ben de electriciteitsbedrijven toestem ming gekregen hun tarieven met één cent per kw. te verhogen. Voor de grootverbruikers was dit reeds eerder doorgevoerd. ken tot het hun beurt zal zijn in het vertrekkende vliegtuig te gaan. (Van een speciale correspondent) SJANGHA-., 15 Mei 1949. 6 Ik zal ooggetuige zijn van de val van Sjanghai! Gisteren hoorden we, dat de C^rhoeden vav de communistische legers in Shaitung zijn binnengedrongen. Dat ti.hier 40 k.m. vandaan. Vanmorgen wordt het bericht bevestigd, dat ze in Liuko Jh, 35 k.m. noordwestelijk van de stad. Dit is het einde, verzekert men mij, /"f Liuko is de laatste versterkte stelling vóór de vesting Wusung aan de v®ngpoe-rivier de enige weg waardoor Sjanghai nog verbinding met de buiten- ereld kon onderhouden. L Het kanongebulder is nu reeds in de stad hoorbaar. Wat ik hier zie: de tone- van vluchtende mensen, van honger en chaos, van menselijke wanhoop en bovenmenselijke kalmte en berusting, is zó buiten alle proporties, dat ik het v et kan beschrijven. Ook besef ik volkomen, dat ik maar een armzalig klein deel o?? dit gigantisch geheel overzie. Ik ben als een soldaat in een veldslag, ik ben kundig van de bijzonderheden. Een historisch drama wordt door mij meege pikt, maar ik sta er te dicht bij. Vg^'ettemin staat het voor mij nu wel iw5 tegen deze elementaire vloedgolf w Sjanghai zich niet kunnen handha- tj De opgeschroefde proclamatie-taaj nationalistische leger-aanvoerders Seh a*s tiet geluid van een carillon l^jAtsten klokken. En toch: als men \>0q twee, drie jaar geleden zou hebben /speld wat zich nu hier voor mijn tij" voltrekt, ik zou de mogelijkheid ilt hebben kunnen aannemen. Terwijl b)J5ch meende van China en zijn pro- n wel het een en ander te begrij- Zo leert men bescheidenheid. 1e 't is dg grootste stad van China. Van ^hiri r §ro°tste steden van Midden- en ki/"'China Sjanghai, Hankou, Nan- toa °n Kanton is nu alleen nog Kan- ho„ °hbedreigd. Niemand weet hoelang b/' Niemand weet ook hoeveel inwo- Sjanghai nog telt op dit ogenblik. V,. 'nwonertal is met vluchtelingen hig/'hderd, maar tegelijkertijd ver- hijjg erd. Er trokken er naar mijn me- 1e "teer binnen dan er uit gingen en 1 4 /hatting, dat er op het ogenblik i-.'hillioen mensen in Sjanghai hui- th mh waarschijnlijk, al staan mij SeVgi" als iemand anders hierover ge- ter beschikking. De stad heeft s&re ,VE»n de grimmige aanblik van de /Woordelijke belegerde vesting, ik i6h hv °hts de bedrijvige wanorde van ha erenh°°P- Is dit Sjanghai, de gro- 5" W,hdels- en havenstad, gelegen aan //hgpoe, op 27 km. afstands van /"gi-Phding van de Jangtsekiang? Hier v °0r 20 werd vermeld, de weinige Sin /e§en van China. Maar de rails V%hterroest. Ordelijke bedrijvigheid A^tse mi' alleen op de vliegvelden te waar nu de Europeanen en de "ht en met opmerkelijke kalmte en> heen en weer lopen en uitkij- Uit de stad Sjanghai, die heden morgen in handen van de Rode troe pen viel, ontvingen wij van een bij zondere correspondent per p6st bij gaand ooggetuigeverslag van de si tuatie in deze stad op de vooravond van de bezetting door de communis ten. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 10 Mei 1949: Sold. M. Lunshof, legemr 270621081, afkomstig uit Voorburg. Gesneuveld 11 Mei 1949: Huzaar le. kl. G. A. Hamel, le- gernr. 260605037, afkomstig uit Rot terdam. Gesneuveld 12 Mei 1949: Huzaar le kl. J. C. van Hensber- gen, legernr. 260124060, afkomstig uit De Bilt. Sold. H. J. Hunnego. legemr. 251027037, afkomstig uit Delft. Sold, le kl. H. Mannes, legernr 250531149, afkomstig uit Apeldoorn Sold. S. J. Laven, legernr 270701254. afkomstig uit Kerkrade. Serg. J. M. J. Nieuwenhuis, le gernr. 260506086. afkomstig uit 's-Gravenhage. Sold. J. W. Scheffer, legernr. 250225178. afkomstig uit Leiden. Sold. P. M. H. Schmitz, legernr. 280911720, afkomstig uit Roermond Sold, le kl. C. M. A. Witjes, le gemr. 251120165, afkomstig uit Nij megen. Gesneuveld 13 Mei 1949: Sold. J. H. Wieringa. legernr 251229094. afkomstig uit Enschede Koninklijk Ned.-Ind. le.ger: Gesneuveld 11 Mei 1949: Sergt. maj. instr. Cav. A. Hor- rocks, stbnr. 85175. afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 18 Mei 1949: Sold. 2e kl. L. J. Kasek, stbnr. K 84715985, afkomstig uit Indonesië. Serg. inf. G. A. H. van Hutten, stbnr. 85741. afkomstig uit Arnhem Z. Era. Joh Kardinaal de Jong heeft f 25.000 beschikbaar gesteld voor het stichten van een Katholiek Militair Te huis te Deelen. Koning Abdoellah van Transjordanië heeft gisteren tijdens een legerparade te Amman verklaard, dat hij voorne mens is gebruik te maken van het Arabische legioen om een verenigde Arabische staat te vormen. Hij zeide tot zijn leger: „Ik hoop, dat gij de traditie van de eerste Moham medaanse legers zult volgen en hnn roem zult herwinnen." Vandaag ondertekent tie H. Vader de Pauselijke Bul, waarin het Heilig Jaar wordt uitgeroepen. Hier ziet men pater Luigi Trussardi van de Vaticaanse Kan selarij het stuk uitschrijven. Morgen zal de Bul in de vier voornaamste basilie ken van Rome worden voorgelezen, de eerste officiële aankondiging van het Heilig Jaar. (Van onze verslaggever) Naar schatting zullen in het Heilig Jaar tussen de twintig en dertig dui zend Nederlanders Rome bezoeken, de pelgrims die deelnemen aan de twee Nationale Bedevaarten daarbij inbegre pen. Het definitieve aantal is vanzelf sprekend in niet geringe mate afhanke lijk van de deviezen die door de Itali aanse regering beschikbaar zullen wor den gesteld. De eerste berichten omtrent de reis mogelijkheden zijn intussen hoopge vend. De Reisvereniging voor Katho lieken die ongetwijfeld een zeer be langrijk deel van de Rome-reizigers zal (Van een onzer redacteuren) Tjjdens een persconferentie op het ministerie van Oorlog heeft de directeur van de demobilisatie, kolonel G. Pruys, gistermiddag met grote stelligheid op nieuw verzekerd, dat het thans van kracht zijnde demobilisatieschema voor de troepen in Indonesië tot iedere prijs zal worden gehandhaafd. Van Juni tot September zullen maandelijks ongeveer tweeduizend man troepen demobiliseren. Daarna zal het aantal tot vijfduizend per maand oplopen, zodat in totaal rond dertigduizend soldaten uit Indonesië zul len terugkeren. In verband hiermede zal tegen het eind van het jaar het demobilisatiecen trum „Huis ter Heide" naar Amersfoort worden overgebracht. Openlijk«heeft ko lonel Pruys bovendien verklaard, dat geen wijziging van situatie in Indonesië verandering mag brengen in het demo bilisatieschema. Wij weten, dat wij van de troepen het uiterste gevergd hebben. Zij moe ten nu naar huis terugkeren en zelfs wanneer het onverhoopt nood zakelijk zou blijken ons militair poten tieel in de tropen op te voeren, dan nog zal dit schema dienen te worden gehandhaafd. Wij zijn nu aan de grens en wij zouden eerder besluiten het contingent uit te zenden troepen te verhogen dan de demobilisatie stop te zetten. Ook heeft kolonel Pruys medegedeeld, dat voor de uitvoering van dit demobi lisatieplan ruim voldoende scheepsruimte aanwezig is. Letterlijk zeide hij, dat men desnoods in twee maanden tijd het ge hele contingent zou kunnen overbren gen. Tenslotte heeft hjj bekend gemaakt, dat van de ruim 23.000 gedemobiliseerde militairen er op het ogenblik nog 733, dat is ongeveer drie pet., werkloos zijn. 1257 militairen bleven in Indië (277 in beroepsdienst, 980 in een burger werk kring); in totaal werd tot dusver onge veer anderhalf millioen betaald aan mi litaire overbruggingsuitkering. Naar aanleiding van de berichten over emigratie van militairen uit In donesië naar Australië deelde de directeur van de demobilisatie ons mede, dat hierover een overeenkomst tussen de Nederlandse en Australische regering is gesloten, die de moge lijkheid opent, dat maximaal 5000 Nederlandse soldaten (en burgers) rechtstreeks uit Indonesië naar Australië kunnen emigreren. Kolonel Pruys verwachtte, dat echter lang niet 5000 man van deze gelegenheid gebruik zullen maken. Zij is voorals nog alléén op ongehuwden van toe passing, die mettertijd ook de Austra lische nationaliteit zullen aannemen. Binnenkort zal een ambtenaar van het ministerie van Sociale Zaken zich naar Australië begeven om daar de sociale voorwaarden, waaronder de Nederlanders (ook ongeschoolde) te werk zullen worden gesteld, te be studeren. Men moet wel weinig fantasie hebben om niet te begrijpen, dat hier ontzaglijk veel wordt prijsgegeven. Want er be staat (misschien moet ik zeggen: be stond), naast de Chinese millioenenstad Sjanghai, nog een ander Sjanghai, dat enkele tientallen jaren geleden door het Westen als het eigenlijke Sjanghai werd beschouwd. Dat was het uitgebreide ge bied der internationale nederzettingen, die de grootste Europese stad in het Verre Oosten vormden. Brede asfaltstra ten, bankgebouwen, kantoren, hotels, wa renhuizen, theaters, villa's, tuinen en uitgestrekte parken. Nog niet zo heel lang geleden waren hier de buitenlanders volkomen heer en meester. Nu zijn er weinigen meer, die zich de borden nog willen herinne ren bij de ingangen der parken, die waarschuwden: Chinezen en honden worden niet toegelaten! Hier woonden zestigduizend vreemdelingen. De stad der blanken met haar grote gebouwen en behuizingen, met haar talrijke Chinese dienstpersoneel was bijna even uitgebreid als de Chinese stad. Dit alles wordt opgegeven, de Westerse we reld neemt, koel als na een mislukte speculatie, haar verlies. Het is de enige mogelijkheid. Het is nuchtere werkelijk heidspolitiek en het is de enige manier om met de „vierhonderd millioen klan ten" van het onmetelijke China in de naaste toekomst op behoorlijke handels voet te komen Voor millioenen in Europa en Amerika komen de gebeurtenissen in China, en bovenal die in Sjanghai, als een verras sing. Maar het zal voor velen een nóg grotere verrassing zijn te vernemen, dat reeds in Januari 1946 de thans gevolgde politiek vaststond. Toen keerde namelijk generaal Marshall uit China terug om rapport over zijn bevindingen uit te brengen aan president Truman. Sinds dien werd Marshall's naam bekend door zijn befaamde Marshall-plan, maar ztjn rapport over China gaf niet minder blijk van zijn buitengewoon brede blik. Het Marshall-rapport was een meesterstuk van denkmoed en onbevangen en nuch tere interpretatie van de feiten. Presi dent Truman en zijn medewerkers waren verstandig genoeg er de juistheid van in te zien. De gebeurtenissen in China hebben In tussen de loop genomen, die generaal Marshall heeft voorzien en Truman prijst zich thans gelukkig, dat hij, overeenkom stig het advies van generaal Marshall, besloot af te zien van een verdere in terventie-politiek in China. Niet zonder reden acht men dit besluit van presi dent Truman het belangrijkste dat na de beëindiging van de tweede wereld oorlog werd genomen. Dit besluit was een misrekening Voor de mannen in het Kremlin, die over te weinig lenigheid van geest beschikten om te kunnen veron derstellen. dat men in Amerika en Enge land tot een wijze realiteitspolitiek in staat zou zijn! China is een héél andere wereld dan die van de Sowjet-Unie. De nieuwe Chinese staat, die naar men ver wacht, geboren wordt uit de overwin ningen van de „communistische" legers van Mao-Tse-Tung, zal met de Sowjet- Unie zelfs niet kunnen worden vergele ken. Het nieuwe Chinese bewind steunt op de millioenen der Chinese boeren, op de honderdduizenden boerengroe- peringen in familieverband, die een ste viger en breder basis voor een stabiel gouvernement zullen blijken, dan ooit enige regering in China heeft bezeten. Er is weinig overgebleven van de vroe gere behaaglijkheid in de restauratie op het vliegveld. Op de lakonieke manier Amerikanen eigen, hoor ik iemand zeg gen: „Er moet heel wat afgeschreven wor den!" Een der anderen uit het gezelschap, dat overigens nauwelijks onder de in druk scheen, antwoordde schouderopha lend: „Dat is altijd nog goedkoper dan een oorlog!" Ik geloof, dat deze man gelijk heeft Een nieuwe oorlog te ontketenen in de onmetelijke ruimten van Oost-Azië. waar nu reeds zoveel eindeloze jaren de oor logen woedden, zou in het eind voor de Westerse wereld schadelijker blijken dan zelfs de complete verovering van China door de troepen van Mao-Tse- Voor de communistische belegering van Sjanghai, de grootste haven van China, heerstop de Wangpoe, de rivier, die Sjanghai met de Yangtse en de zee ver bindt, een rusteloze bedrijvigheid. Dui zenden ionken en andere vaartuigen zwermden dan op de rivier. Doch nu de stad onder het bereik der rode ar tillerie ligt, heerst in de haven de stilte van de dood. Werkeloos liggen de dui zenden scheepjes aan de kade, gelaten afwachtend wat er zal gebeuren als straks de communisten heer en meester van de stad zullen zijn. Zal dan weer de drukke handel van Sjanghai her leven? Het Westen hoopt dit en waar schijnlijk zullen ook de communisten de wijste partij kiezen en van Sjanghai de poort maken, waardoor misschien nieuwe welvaart in het geteisterde land kan binnenstromen. Tung. De staatsvorm, die straks in Chi na tot ontwikkeling zal komen, zal waarschijnlijk zeer weinig gemeen heb ben met wat men zich gewoonlijk onder „communisme" voorstelt. „Het nieuwe China zal niet alleen sta biel, maar zelfs credietwaardig blijken!' Ziehier het oordeel van een ervaren Amerikaan. Ik help het hem wensen. opvangen, heeft reeds geruime tijd contact opgenomen met velerlei Ita liaanse instanties: zulks in samenwer king met gelijk geaarde katholieke or ganisaties in Zwitserland. Engeland, Ierland Frankrijk en België. Het resultaat van een en ander is dat zij nu met plannen voor de dag kan komen, die hoewel afhankelijk van allerlei zeer onstabiele factoren langzamerhand vaste vormen beginnen aan te nemen. Zo heeft de vereniging enkele veertiendaagse reizen ontwor pen. waarvan de prijzen variëren van ƒ200.tot 500.Men kan er zowel groepsgewijs als particulier aan deel nemen. Luxe moet men uiteraard op deze r.eizen niet verwachten, maar de verzorging zal nochtans een uitsteken de zijn. Ook overweegt de vereniging de mogelijkheid, de reizigers onder te brengen in kloosters en pelgrimshui zen; een mogelijkheid, waarvan nu reeds is gebleken dat zii voor. ver wezenlijking vatbaar is Het is voorts zo goed als zeker, dat de K.L.M. acht a tien vluchten naar Rome voor de Vereniging zal verzorgen, tegen een kostenvergoeding, die ver ligt beneden de gebruikelijke. De reis over de begane grond zal en ook dit is de vrucht van het gemeenschappelijk contact van de katho lieke reisorganisaties in de diverse lan den met Italiaanse instanties gedeel telijk per gereserveerde trein worden ondernomen. De routes op de heen- en terugreis zullen verschillend zijn. De ene keer gaat de tocht via Milaan, de andere keer over Genua. Hoewel de geprojecteerde reizen uiter aard bedoeld zijn als pelgrimstochten naar Rome, zijn ook uitstapjes naar andere delen van het schone Italië „ge pland". Maar hier spreken vooral de deviezen-moeilijkheden een hartig woord mee. De vreugde over de door de Italiaanse Spoorwegen in het uitzicht gestelde reductie van 40 procent voor buiten landers, die in het Heilig Jaar Rome bezoeken, is inmiddels getemperd door het bericht dat nog dit jaar een tarief verhoging van tweemaal 30 procent te verwachten is De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat voor spijsolie geen afzonderlijke bonnen meer zullen worden aangewezen in verband met het als redelijk te be schouwen rantsoen voor voedingsvetten. Met ingang van 15 Juli 1949 zal men spijsolie kunnen betrekken op de bon nen voor voedingsvetten. Het publiek kan dus naar keuze zijn bonnen beste den voor 250 gram boter of margarine of vet of 240 gram spijsolie per rantsoen. Detaillisten zullen worden bevoorraad met spijsolie op toewijzingen. Met in gang van 5 Juni kunnen zij, zoals ge bruikelijk, bij de inlevering van con sumentenbonnen bij de distributiedien sten bepalen welk deel van de uit te reiken toewijzingen zij als botertoewij- zing en welk deel zij als margarine/vet/ olie-toewijzing zullen ontvangen. Op deze laatste kan naar keuze margarine, vet dgjj wel olie worden betrokken. De 60-jarige meubelmaker T„ die Zondagmorgen gearresteerd werd, toen de 71-jarige vrouw, met wie hij in de Hudsonstraat te Amsterdam woonde, dood in de woning werd aangetroffen, heeft tegenover de Officier van Justi tie, mr. Wassenbergh, bekend de vrouw met een glasscherf te hebben gestoken. Aanvankelijk helde de politie over tot de mening, dat de dood van de vrouw het gevolg was geweest van rondvliegen de scherven van de kapot geslagen gla zen lamp. De sectie op het lijk wees echter uit, dat de hartslagader was door gesneden. Dat een rondvliegende scherf met zo'n kracht in het lichaam zou zijn gedrongen werd door de politie deskundigen uitgesloten geacht. T. hield aanvankelijk vol zich niets te herinne ren. Dinsdag is hij evenwel naar het perceel Hudsonstraat 125 overgebracht en daar ter plaatse nogmaals verhoord. Toen kwam tenslotte de bekentenis er uit. Zaterdagnacht was hij dronken thuis gekomen omstreeks twee uur. De vrouw had hem binnengelaten en in de woon kamer heftige verwijten over zijn dron kenschap gemaakt. Hij had zich hierover opgewonden, de glazen lampekap kapot geslagen en toen een scherf, die op tafel gevallen was, gepakt, waarmede hij de vrouw de gevaarlijke steek toebracht. Door het grote bloedverlies moet zij kort daarop zijn overleden. T. zal vervolgd worden wegens zware mishandeling met dodelijk gevolg. Naar Ass. Press uit Rome meldt, heeft de Mgr. Pucci-persdienst. een on officiële persdienst in Vaticaanstad, medegedeeld, dat Kardinaal Mindszen- ty ernstig ziek ligt in het ziekenhuis van de gevangenis in Boedapest. Vol gens het persbureau heeft de Kardinaal in de afgelopen dagen bezoek gehad van Mgr. Doedas. bisschop van H^jdoe- doroy en van de vicaris-generaal van Boedapest. Ook zijn tachtigjarige moe der zou hem. dank zij de tussenkomst van een bij de sociale dienst werkzame religieuze, hebben mogen bezoeken. Deze zuster had zich naar de politie commissaris Peter Gapor begeven en hem ertoe overgehaald een vergunning voor de moeder van de Kardinaal te tekenen, aldus het bericht. De zuster had Gabor gezegd, dat het goede pu bliciteit voor de Hongaarse regering in het buitenland zou zijn. als de vergun ning werd uitgereikt. Naar wij vernemen, is de heer P. Du- puy, ambassadeur van Canada in Ne derland, door ambtsbezigheden verhin derd de openingsvlucht van de K.L.M. naar Canada op 29 Mei mede te maken. De heer J. A. A. Hartland, directeur der stichting landverhuizing Nederland, zal op deze vlucht wel meegaan. Verwachting tot Donderdagavond: Over het algemeen veel bewolking met hier en daar enkele buien. Meest matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-West en West. Aanhoudend ta melijk koud weer. Zon: 4.32—20.42; Maan: 3.35—19.33. Opnieuw heeft de Rijkspolitie, gewest Amsterdam, een einde weten te maken aan pogingen om een vereniging van oud-N.S.B.-ers te formeren. Ditmaal was de hoofdzetel in Driebergen nabij Utrecht en ging de actie uit van oud officieren van de Nederlandse Arbeids dienst. Er bestonden echter nauwe con tacten met Frans de Jong, wonende aan de Leliegracht te Amsterdam, in wiens huis destijds de vereniging tot hulp aan politieke delinquenten „Wij moeten helpen" haar hoofdkwartier had. De organisatoren van deze nieuwe „sub" vereniging waren Wim Koelman uit Driebergen en een zekere Pauw uit Maartensdijk. De moeilijke omstandig heden, waaronder verscheidene vroegere leden van het kader van de N.A.D. op het ogenblik verkeren, hadden hen er toe gebracht een soort comité te stichter teneinde gelden in te zamelen en con tacten te leggen tussen werknemers en werkgevers. In het begin van dit jaar is in een groot restaurant in de hoofd stad een bijeenkomst gehouden, waarin de plannen zijn besproken en de moge lijkheden overwogen. Er is toen contact gezcht met De Jong en een zekere Dronkers, die op een later in de middag in een café aan de Leliegracht gehouden nieuwe bijeenkomst een speech van een half uur heeft gehouden. Het optreden van de Rijkspolitie in Februari van dit jaar, waarbij o.m. De Jong, Dronkers en Werenstein werden aangehouden, gooide de plannen in de de war. Verscheidene mensen, die aan vankelijk wel mee wilden doen, werden bang en van financiële bijdragen kwam niet veel. De juiste plannen werden evenwel op een laag vuurtje warm gehouden en juist dezer dagen zou opnieuw tot actie worden overgegaan. Eergisteren nacht is daarom door de Rijkspolitie een inval gedaan zowel bij Koelman in Driebergen, als bij Pauw in Maartensdijk. Een groot aantal foto's van Hitier, een portret van Mussert en een uitge breide correspondentie tussen de leden van het comité onderling werden in beslag genomen. Ook de kas, inhou dende de somma van.... ƒ11 viel de politie in handen. De belangrijkste vondst was evenwel een lijst van mensen, die voor hulp in aanmerking kwamen. Verscheidene van hen worden nog steeds gezocht, hetzij omdat zjj uit een kamp wisten te ont snappen, hetzij om andere redenen. Doordat de ljjst ook hun onderduik adressen bevatten, konden zjj onverwijld ingerekend worden. Hieruit blijkt op nieuw. dat het uiteindelijk doel van de vereniging was, hulp te verlenen aan mensen, die nog bij de justitie in het krqt staan. Van de zijde van Rijkspolitie deelde men mede. dat met het oprollen van de ze vereniging zeer waarschijnlijk defi nitief een einde is gekomen aan alle pogingen van vroegere NSB-ers, om op nieuw enige organisatie in het leven te roepen. Een valse theorie kan door argumen ten worden weerlegd; uit de geesten der mensen echter wordt zij slechts verdreven door het beleven van de waarheid zelf. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1