AMERIKA GUT HANDELEN MET DE CHINESE COMMUNISTEN m HANS ROOZEN'S SPEURTOCHT NAAR ARK VAN NOË GAAT NIET DOOR Annexeer ons Geduldige mensen zwemen weer uit WAT ZULLEN ZE NU VANGEN: VIS OF BOT? Parijs diep geschokt door de dood van Kardinaal Suhard In vliegtuig overleden Kard. Suhard t Tot hoofd en hart Gen.TsjoeTsjen premier Rede van Z.H. de Paus Overtollige producten van de landboau) PRINS BERNHARD IN MONTREAL GEARRIVEERD Turkije bevreesd voor verstoring der relaties met Rusland „Het weer. Een vliegende dief Bedrijfspensioenfonds landbouw verplicht alstublieft Als het 1 Juni is... Begrafenis Woensdag over een week Keuring dienstplicht Indonesië in Lagerhuis i PjNSDAC 31 MEI 1949 BUREAUX van redactie en administratie SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM '•leloon: Redactie 21544; Advertenties 21545 ^bonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.399£ Directeur 3. i. W. Boerrigter. hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rurw BUnd. hoofdredacteur: W. Severin. O 73ste JAARGANG No. 24474 STAKINGSONRUST IN ENGELAND Toenemende ontevredenheid bij de spoorwegen Originele tekst Heiligver klaring van Ignatius gevonden mm* mé REDE TIJDENS DINER CANADEZEN OVERWINNEN TOESTAND IN DJOCJA De geduldigen Kent U ze? Twintig jaar geëist wegens doodslag DUITS „VOLKSCONGRES" AAN HET WERK NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, I 152 per maand, f 455 per kwartaal. De fungerende Chinese president, Li ^soeng Jen, heeft gisteren het ontslag ^n het kabinet van Ho Ying Tsjin aan vaard. HU heeft generaal Xsjoe Tsjen, Voormalig voorzitter van de rechtspre kende Joean, tot minister-president be- hoemd Voe Jen, de voorzitter van de contro lerende Joean, verklaarde aan Reuters ^respondent, dat Tsjang Kai Sjek bin den enkele dagen naar Kanton zou ko- 5jen om zijn functie als hoofd van de Kwo Min Tang, doch niet van de regering hernemen. Hij zou de fungerende pre sident Li Tsjoeng Jen ten volle als zo- «anig steunen. Naar te Washington uit officiële bron hen wordt vernomen, bereiden de Ver enigde Staten thans een handelspolitiek 'oor het communistische China voor. Evenals de handel met Oost-Europa zal öplc de handel met het communistische China aan twee beperkingen onderhevig *ijn. Zo zal Amerika geen leningen ver trekken en zal alles wat de Chinezen kopen met geld of goederen moeten wor den betaald. Ook zullen er geen strategi- 'che materialen naar China worden ver scheept. In diplomatieke kringen te Nanking Wordt verklaard, dat de communisten in Augustus een politieke consultatieve con ferentie zullen houden, waarbij een rege- Uit welingelichte bron werd gisteren door A.P. vernomen, dat Paus Pius Xü i Juni een zeer belangrijke rede zal Uitspreken. In deze rede zou de Paus de algemene toestand in de wereld aan «en onderzoek onderwerpen. 2 Juni is het feest van St. Eugenius, beschermheilige van de H. Vader. De Paus zal spreken tot de in Rome aan wezige kardinalen. Elk jaar bieden kardinalen op deze dag de Paus hun goede wensen aan. De rede zal worden uitgezonden over Radio Vaticana en de Italiaanse radio. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Terwijl de vakverenigingsleiders pro beren de stokers en machinisten, die op bet Oostelijk en Noord-Oostelijk spoor- Zondagsstakingen zijn begonnen, «H rede te brengen uit vrees voor een Chaos op Pinksterzondag, besloten de spoorwegarbeiders in twee goederen depots, te Londten en te Manchester, ge zamenlijk bijna tweeduizend man, geen overuren meer te maken, totdat hun eisen tot loonsverhoging waren ingewil ligd. De directie van de spoorwegen Vreest, dat door deze nieuwe go-slow- staking het goederenvervoer via de be trokken depots met meer dan de helft verminderd zal worden. De laatste sta king illustreert wederom de toenemende ontevredenheid van de spoorwegarbei ders in Engeland. Ondertussen breiden zich ook de ha venstakingen wederom uit. In Liver pool hebben vierduizend havenarbei ders het werk neergelegd om hun stakende collega's in Avonmouth te steunen. De stakingsleiders zullen he den een poging doen ook de arbeiders in andere Britse havens over te ha len het werk neer te leggen. De aanleiding tot deze staking is wel licht de meest onverantwoordelijke sinds bet einde van de oorlog. Zij begon te Avonmouth, waar de arbeiders in sta king gingen in sympathie met een sta king van collega's in Canada. De Cana dese staking echter is veroorzaakt door biets anders dan een ruzie tussen twee concurrerende vakbonden van havenar beiders. De havenarbeiders te AvonL mouth meenden een van deze twee bon dien te moeten steunen in de strijd om de macht en begonnen met de weigering een Canadees schip te lossen in de ha ven van Avonmouth, omdat de matrozen aan boord van het schip behoorden tot de „verkeerde" vakbond. Kortom een interne ruzie tussen Canadese vakver enigingen vormt de aanleiding tot een staking van zesduizend havenarbeiders bi Engeland. Nog een derde staking is gaande, na melijk in de Fordfabrieken te Dagen- bam, waar de directie duizend man per soneel geschorst heeft, omdat deze m go-slow-staking waren om hun ontevre denheid te uiten over het uitblijven van een beslissing aangaande de betaling Van normale lonen op nationale feestda gen. Elfduizend employé's van de Ford fabrieken hebben nu besloten een go- slow-staking te begninen, hetgeen de Productie met 45 pet. zal verminderen, liet gevaar is groot, dat een volledige staking zal volgen, indien de directie de stakende arbeiders niet weer in dienst stelt. ring gevormd zou worden met een com munistische meerderheid en voor de rest afgevaardigden van verschillende kleine re partjjen. Politieke waarnemers zien in het feit, dat de Sovjet-Russische ambassadeur in China, generaal-majoor Nikolai Roschen, uit Kanton is vertrokken om naar Mos kou te gaan de eerste aanwijzing, dat de Sovjets spoedig het communistisch re giem zullen erkennen, aangezien het ge bruikelijk is gezanten terug te roepen alvorens de erkenning op een ander re giem over te dragen. Te Guelph in Ontario wordt een conferentie gehouden van de interna tionale federatie van producenten van landbouwproducten (IF AP), waaraan meer dan honderd afgevaardigden uit twee en twintig landen deelnemen. Nederland wordt vertegenwoordigd door ir. H. D. Louwes. voorzitter van de Stichting voor de Landbouw en eerste vice-president van de IFAP. Op deze conferentie komt een Cana dees plan ter sprake tot het verschaf fen van voedsel aan landen, waar hon ger wordt geleden, door landen met overproductie. De bedoeling is. dat de regeringen van landen met over productie de overtollige producten ko pen tegen de normale prijs en deze met 25 pet. verlies aan het behoeftige land verkopen, terwijl het verlies voor de helft wordt gedragen door de rege ring van het te veel producerende land en voor de helft door een instelling van de UNO. Te Ottawa verklaarde ir. Louwes dat Nederland bereid is. het Canadese plan te steunen. Hij voegde hier evenwel aan toe. dat naar zijn mening tal van moeilijkheden zullen moeten worden ring zal kunnen komen. Deze proble- overwonnen. alvorens het tot uitvoe- men moeten- ter conferentie worden besproken. In de archieven van de historische protocollen van het golegio noterial te Madrid heeft men de originele tekst ge vonden van het proces der heiligverkla ring van de Heilige Ignatius van Loyola, hetgeen van het grootste belang is voor de levensgeschiedenis van deze Spaanse Heilige. Men had het document reeds als voorgoed verloren beschouwd en nu is dit uit een stapel oude papieren te voorschijn gekomen. Onder grote belangstelling is Zaterdag op het ere-veld Menteng Pulo te Batavia het stoffelijk overschot van generaal S. H. Spoor, opperbevelhebber, van de Neder landse strijdkrachten in Indonesië, ten grave gedragen. De lijkkist wordt, gedragen door hoge officieren, op het kerk hof gebracht. Mevrouw Spoor, die op het punt stond per vliegtuig naar Indonesië terug te keren, toen haar de droeve boodschap van het overlijden van haar echtgenoot werd medegedeeld, aan het open graf van haar man. (Radiografisch overge brachte foto's). De Constellation „Batavia" is Maan dag 8.20 uur plaatselijke tijd op het vliegveld Dorval van Montreal aange komen. Prins Bernhard werd op het vliegveld ontvangen door talrijke Ca nadese militaire autoriteiten, onder wie generaal Foulkës, chef van de generale staf van het Canadese leger. De laatste 75 kilometer werd de „Ba tavia" geëscorteerd door een escadrille jagers met straalaandrijving. Tussen Gander en Montreal heeft prins Bern hard enige tijd aan de stuurknuppel plaats genomen. Bij de begroeting waren behalve ge neraal Foulkes de generaals Morton en Walford aanwezig. De laatste overhan digde de prins een brief van de gou- verneur-genei-aal, die wegens belangrijke ambtsbezigheden elders vertoeft. Nadat de volksliederen, gespeeld door het fan farekorps van het 22ste regiment infan terie, geklonken hadden, inspecteerde de prins de erewacht, terwijl 21 saluutscho ten weerklonken. Vertegenwoordigers der Canadese regering en van het ge meentebestuur werden aan de prins voorgesteld. Alvorens zich naar zijn hotel te be geven gaf prins Bernhard voor de Ca nadese radio in het Engels en het Frans uiting aan zijn diepgevoelde dank voor de ontvangst in Canada, waarvoor ko ningin Juliana en het Nederlandse volk zo veel sympathie hebben. Hedenochtend bezocht de prins te Quebec een officiersmess, waar hij ko lonel Maurice de Rome, die tijdens en na de oorlog deel van de staf van prins Bernhard uitmaakte, ontmoette. Op het na aankomst te Montreal ge houden diner van de K.L.M. ter ge legenheid van de openingsvlucht Am sterdamMontreal, heeft Prins Bern hard een rede gehouden, waarin hjj de Het voornemen om op de berg Ararat aan de Turks-Russische grens naar de Ark van Noë te zoeken zal naar all(f waarschijnlijkheid niet ten uitvoer kun nen worden gelegd, aangezien de Turkse regering een dergelijk internationaal on derzoek verboden heeft. Zoals bekend hadden drie groepen het plan opgevat de volgende maand de zeventienduizend voet hoge top in het Armeense plateau te beklimmen. Het waren een Britse expeditie onder leiding van Egerton Sykes, lid van de Royal Geographic Society, een Nederlandse ex peditie onder leiding van 'de jonge Ha genaar Hans Roozen en een Amerikaan se expeditie onder leiding van Aaron J. Smith uit Greensboro. De heer Sykes maakte gisteren be kend, dat hij van de Turkse regering be richt had ontvangen, dat Turkije „onder geen enkele omstandigheid" toestem ming voor een dergelijke onderneming kon verlenen. Hetzelfde geldt, naar de heer Sykes verklaarde, voor de Neder landse en de Amerikaanse expeditie. Sykes, een voormalige Britse diplo maat, die posten heeft vervuld in Iran, Irak, Turkije en Polen, zeide van over tuiging te zijn, dat de internationale politieke betrekkingen van Turkije in hoofdzaak ten grondslag liggen aan het besluit van de regering. Hij koesterde niettemin de hoop, dat de expeditie mo gelijk het volgend jaar doorgang zou kunnen vinden. De Turkse ambassade bevestigde, dat aan de expedities visa zijn geweigerd. Naar verluidt vreest Turkije, dat wan neer voor dit doel visa zouden worden verleend aan Britten, Amerikanen en Nederlanders, dergelijke faciliteiten eventueel ook zouden moeten worden verleend aan de „naaste buren" van Tur kije, met name de Russen. burgermester van Den Dungen, de edelachth. heer Smits, die nog maar 'eeds in Den Bosch woonde, heeft een huis in Den Dungen gekregen. Vele i^igenaren kwamen de burgemeester bij zijn verhuizing helpen. Hij werd door de Dungense schonen, met wie hij gearmd naar zijn nieuwe woning wandelde. Toen in Februari van dit jaar de plan nen voor een internationaal onderzoek naar de Afk van Noë bekend werden, gaf Radio-Moskou te verstaan, dat de „intel- ligence-agenten van het Engels-Ameri kaanse blok blijk gaven van weinig ver beeldingskracht, wanneer zij geen beter excuus konden bedenken voor een expe ditie naar aan de Sovjet-Unie grenzend gebied". De „Prawda" schreef openlijk, dat de expeditie van Sykes gefinancierd werd „om op ons grondgebied te spion neren". Verwachting tot Woensdagavond: Tijdelijk zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot ma tige wind tussen Zuid en West. Wei nig verandering van temperatuur. Zon 4.26—20.49. Maan 8.13—0.43. dag in Juni 1941 in herinnering bracht, toen hij voor het eerst voet op Canadese grond ziette om een bezoek te brengen aan zjjn gezin. De Prins gaf uiting aan zijn dank baarheid voor de gastvrijheid hem en zijn gezin in die jaren betoond'. Als be velhebber der Nederlandse strijdkrach ten leerde ik velen uwer koene en dap pere soldaten kennen en in tijden van nood en spanning werden vriendschaps banden aangeknoopt," zeid'e de Prins. De Prins wees nog op de ontwik keling der betrekkingen tussen beide landen door d'e huwelijken van Neder landse meisjes met Canadezen en de immigratie. Door dit alles is Canada geen gesloten boek meer voor de Nederlan ders, niet langer iets verwijderds en daarom vreemds. Integendeel, het land is thans het nieuwe tehuis van velen onzer zonen en dochters, broeders en zusters. Verder bracht Prins Bernhard nog het Atlantisch Pact ter sprake en de taak van Nederland'. „De Nederlanders hebben zich gelukkig altijd in staat ge toond moedige initiatieven te nemen en menigmaal zijn de wijsheid en noodza kelijkheid dezer initiatieven beproefd en bewezen, zelfs in de moeilijkste omstan digheden." Een voorbeeld' hiervan noemde de Prins de vlucht van de K.L.M., die vier jaar geleden voor een schijnbaar hopeloze situatie stond wat betreft vliegvelden, toestellen en perso neel. Prins Bernhard sprak tenslotte d'e hoop uit, dat de instelling van de nieu we luchtverbinding tussen Amsterdam en Montreal gezien zal worden in het licht van het dienen der belangen van Canada en Nederland niet alleen, doch, in veel ruimer zin, van dë vrede, van een veilige en voorspoedige toekomst. Een veldslag, die zijn gelijke niet kent in de wereldgeschiedenis, is definitief gewonnen door het Canadese leger: Ti- neola Biselliella is overwonnen en daar mee is de oorzaak van een jaarlijks te rugkomende millioenenschade weggeno men. Tineola Biselliella is namelijk de Zon dagse naam voor de mot, die voorname lijk van wol maar ook bijv. wel van meel leeft. In het Canadese leger krijgt de mot voortaan geen kans meer, omdat de Ca nadese regering de eerste is, die voor alle leger- en vlootonderdelen motvrije uniformen laat maken. Medegedeeld wordt, dat 450.000 meter khaki wollen stof genoeg voor 160.000 battle-dress-uniformen geprepareerd wordt met een pas ontdekt anti-mot- middel. Ook de Amerikaanse autoriteiten be studeren thans deze mogelijkheid met hetzelfd.e oogmerk. De politie in geheel Groot-Brittannië werd gisteren gealarmeerd, toen op het eiland Wight een dief er met een wei ongewone buit vandoor ging. Hij stal namelijk een vliegtuig. Ver kan hij daarmee niet weg komen want de actieradius van het toe stelletje is maar 150 mijl. De dief was zo netjes de deuren van de hangar zorg vuldig achter hem te sluiten. Hij is kenne lijk vakkundig te werk gegaan want nie mand heeft hem horen of zien vertrekken. Volgens onbevestigde geruchten die in Vaticaanstad de ronde doen, zou Myron Tailor, Truman's persoonlijke af gezant bij het Vaticaan, aldaar bespre kingen over erkenning van Israël door de Heilige Stoel voeren, aldus meldt Reuter uit Rome. Gevolg gevend aan het desbetreffend verzoek van de Stichting voor de Land bouw van 26 Maart 1949 heeft de minis ter van Sociale Zaken te rekenen van 1 Mei 1949 af de deelneming in het be drijfspensioenfonds voor de landbouw verplicht gesteld voor de arbeiders in de land- en tuinbouw en enige andere agra rische bedrijfstakken. Te rekenen van 1 Mei af zijn alle ar beiders op wie het verplicht stellen be trekking heeft, alsook hun werkgevers, wettelijk verplicht de statuten en regle menten van het fonds na te leven. Voor wat de werkgevers betreft, heeft dit voornamelijk betrekking op de plicht tot premiebetaling. Van de arbeiders, die zich nog niet vrijwillig hebben aan gemeld, wordt verwacht, dat zij hiertoe thans aanstonds overgaan. Ingevolge het reglement moeten zij, die op 1 Mei in een der- hierboven genoemde bedrijfs takken werkten, zich uiterlijk 1 Juni aanmelden. Hongarije heeft Zondag de Joegosla vische missie voor Herstelbetalingen gelast Hongarije te verlaten. Het gemeentebestuur van hei Duits Belgische grensplaatsje Muetzenich is gisteren geschorst, omdat het de Belgische regering gevraagd had de plaats te annexeren. Karl Arnold, de minister-president van NoordrijnlandWestfalen zei, dat hij de burgemeester en de ge meenteraad geschorst had, omdat zij „achter de rug" van de regering onderhandelingen met de Belgen ge voerd hadden. Muetzenich, een stadje van 1200 inwoners, zou bij de jongste grens wijzigingen bij België gevoegd wor den. Maar het bleef Duits, doordat België afzag van een gedeelte van het gebied, dat toegewezen was. Het schijnt, dat een aantal zaken lieden in Muetzenich aanzienlijke hoeveelheden goederen hadden inge slagen om daarmede na de annexatie goede zaken te doen. Nu zij min of meer verlegen zijn met deze goede ren, zouden zij de gemeenteraad gevraagd hebben maatregelen te ne men. De gemeenteraad heeft een brief aan premier Spaak gezonden, waarin voorgesteld wordt de plaats onmid dellijk te annexeren, of een volks stemming in Muetzenich over de an nexatie te houden. Gedurende het afgelopen weekeinde is een convooi met evacué's, dat van Djocja op weg was naar Malang, be schoten. Er werd niemand gedood of gewond. De drie nog aanwezige compagnieën van 115 R.I. en het bataljon oorlogs vrijwilligers, dat de bijnaam „De Blij vertjes" heeft gekregen, hebben Zondag op het ereveld te Djocja afscheid geno men van h\in doden. De drie compag nieën zullen binnenkort naar Semarang vertrekken om na volbrachte diensttijd in Nederland te demobiliseren. Z. H. de Paus heeft gisteren Eu géne kardinaal Tisserant benoemd tot pause lijk legaat op het Franse nationale eucharistische congres dat in Juli te Nancy gehouden wordt. Nancy is de ge boortestad van de kardinaal. Op 1 Juni gaat het visseizoen open! Dan zwermen in het hele land de geduldigste mensen uit naar sloten, vaarten en plassen om er zich te goed te doen aan zon, natuur en vissersvreugd. Het zijn de geduldigste beoefenaars van de vredigste aller sporten. Het merkwaardigste van dit slag mensen is, dat ze het drukste zijn vóór 1 Juni. Dan klimmen ze op de vliering om de hengels te voorschijn te halen en nieuwe bussen op het bamboe te zetten; dan lopen ze langs de hengelwin- kels om snoerendobbers, haken en zinkers te kopen. slaat, maar bovenal bezield is om van die venijnige haak af te komen. Dan is het aardig te zien hoe mens en dier elkaar weerstaan. Soms verliest de man het en zijn relaas in „vloeiend latijn" boeit nog jaren zijn huisgenoten; meestal legt het dier het af en in een netje kan het uitrusten van de neder laag. Soms staan er hele trossen man nen, soms ook vrouwen, bij elkaar: de hengelaarsclub. Ze bedreigen alle waterbewoners en kroegbazen uit de buurt. De scheidsrechter blaast de hoorn en op hetzelfde moment valt er een lucullusmaal van wormen in het nat. De vis, die daartussen kiezen moet is als de ezel tussen twee hooi schelven. Is hij eindelijk zo onver standig, dan wacht hem een luchtreis, een begroeting met kabaal en een uitgebreid meet-ritueel (want de kleintjes tellen ook in de geschubde wereld niet mee). Ziedaar een kleine schildering van de taferelen, die op en na 1 Juni het land opvrolijken. En als U die stand beelden ziet staan of zitten, gaat hen zonder spreken voorbij, want een vis ser die niets vangt is als een klein vaatje buskruit, waarvan de lont al is aangestoken. Hebben ze wat gevangen, dan be ginnen ze zelf al te praten. Maar eert hen bovenal. Ze zijn de geduldigen die uren zitten turen op een kleurig houtje; de optimisten die in water vissen, waarvan iedereen weet, dat er hoogstens kikkers in zitten; on- versaagden, die er telkens weer op uit Op de gemeentehuizen liggen hun aanvragen om acten; de bakkers heb ben voorgeschreven gekregen een extra-iijn stukje witbrood te reser veren (brood dat goed „plumpt"), moe der de vrouw moet wat aardappelen extra koken en zoonlief ontsteelt de gemeentewerken een emmertje zand. Ziedaar de. voorbereidingen tot het festijn der festijnen. Op 31 Mei kruipt de visser vroeg in bed, want op de eerste Juni moet hij er voor dag en dauw bij zijn. De wekker ratelt over bodig. Hij staat al buiten zijn bed. Uit de klerenkast graait hij het oudste van het oudste en de fiets brengt hem naar een plekje waarvan hij alléén weet, dat er vis grote vis zit. Hij heeft er al een week te voren ge aasd: aardappels, een „zandje", brood. Wie op 1 Juni en da daaropvol gende dagen door het polderland schap dwaalt, kan overal in de groene grazigh^id „eilandjes" ont dekken bestaande uit een lange stok met aan het ene eind een snoer en aan het andere een man.. Die man kan een toonbeeld van rust zijn wanneer hij onder de klep van de pet door tuurt naar de dobber, of de man kan een symbool van activiteit zijn, wanneer hij aan zijn kromgebo gen hengel een buit heeft zitten; de buit die voor het leven vecht, door het water ploegt en met de staart j trekken, weer oi geen weer. De familie der hengelaars (scar- lare stilzittia) Voorkomen: overal aan het water, zelfs aan verboden waters en des avonds in de buurt van viswinkels en uitspanningen. Verschijningsvorm: zien er uit als vogelverschrikkers modderlaarzen, vettige broek, vies jasje, oude hoed, klapstoeltje, lange stokken, visnetje, knaptas. Voedt zich: de hele dag door met versnaperingen, brood en soms iets uit een aarden kruik. Te herkennen: aan de lucht en de leugens. Eigenschappen: zit lang stil, weet het beste plekje, verspeelt altijd de grootste, heeft er verleden jaar één van vier pond gevangen, sterk ge bruinde huidskleur, vroeg op, altijd jen lichte angst voor politie-agenten. Bijzonderheden: geven zelden ant woord op vragen van „bijten ze", „til je netje eens op" en „haal op, je wurm moet(laten we zeggen: retireren)", worden furieus bij plon zende stenen. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Maandagavond. Zjjn robuust gestel hij stamt uit een boerengeslacht heeft de 75 jaar oude Aartsbisschop van Parijs Emanuel Kardinaal Suhard niet over de gevolgen heen- geholpen van een Woensdag j.l. opgedane longcongestie, die de geneesheren als mild en gunstig verlopend hadden afgeschilderd. Het hart van de hoogbejaarde Kerkvorst, die zichzelf in de zware dienst van zijn moeilijk diocees nimmer heeft gespaard, is te zeer verzwakt gebleken en vanochtend vroeg, te twintig minuten over twee, heeft het het voorgoed begeven. Het verloop van de riekte is snel ge weest en het bericht van de fatale afloop heeft Parijs, en niet alleen het katho lieke Parijs, geschokt. Zondag 22 Mei nog had de Kardinaal in de Notre Dame vanaf de bisschoppe lijke troon een plechtige Hoogmis bij gewoond, opgedragen ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van het Gre goriaans Instituut te Parijs, en in de na middag woonde hij de plechtigheden bij in de kerk der Maronieten te Parijs Notre Dame van de Libanon, ter gele genheid van de Libanese nationale feest dag. Hij scheien in goede zo niet blaken de gezondheid. De geestelijken van het diocees, die alleen vandaag in de sterf kamer van de Aartsbisschoppelijke re sidentie werden toegelaten om bij de dode te bidden, verklaarden zich dan ook sterk aangegrepen door de ontzag lijke magerte van het gelaat, bewijs hoe snel en radicaal de ziekte de krach ten van hun Aartsbisschop had gesloopt. Vanmiddag werd het l(jk gebalsemd en morgen zal het voor het défilé der gelovigen opgebaard worden in de gro te ontvangzaal in het Aartsbisschoppelijk paleis. In verband met het Pinksterfeest zal de uitvaartdienst in de Notre Dame eerst op Woensdag 8 Juni worden ge houden. Naar wij vernemen, zal de keuring voor de dienstplicht, lichting 1951 (ge boortejaar 1931), op het eind van Augus tus a.s. een aanvang nemen. De Zutphense rechtbank heeft S. A., een zwervende landbouwersknecht die bij een inbraak te Beekbergen in Decem ber 1947 de bewoner T. F. de Boer van het leven heeft beroofd, tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Er was le venslang tegen hem geëist. De Amster dammer A. H., tegen wie wtgens mede plichtigheid vijftien jaar was geëist, werd van dit feit vrijgesproken. In een vliegtuig, op weg van Calcutta naar Hongkong, is vlak voor de landing in Hongkong overleden de heer E. Nijgh, di recteur van Phs. van Ommeren's Scheep vaartbedrijf te Rotterdam. De heer Nijgh, die op weg was naar Ja pan, waar hij zich zou voegen b$j de Ned. militaire missie te Tokio, was in 1900 te Malang geboren. Hij kwam in 1919 bij Van Ommeren in dienst, aanvankelijk op het kantoor te Rotterdam, spoedig daarop in Londen en later in Noord-Amerika, waar hij in 1921 tot directeur van de Amerikaan se organisatie werd benoemd. In 1925 werd hij benoemd tot mede-directeur van net kantoor te Hamburg en tevens tot directeur van het kantoor te Berlijn. Hij bleef in Hamburg tot 1934 en werd daarna tot lid van de directie van het hoofdkantoor te Rotterdam benoemd. Tevens is hij lid van het college van gedelegeerden van de Ver. Nederl. Scheepvaartmaatschappij. De Engelse minister van Staat', de heer Hector McNeill, heeft Maandag in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse regering de overeenkomst tussen de Nederlanders en de republikeinen in Indonesië, die tot stand is gekomen „in een mooie geest van goede wil" toe juicht en dat, naar zij hoopt, deze over eenkomst zal leiden tot een permanente en spoedige bijlegging van het geschil. De kwestie was in bespreking gebracht door het lid der conservatieve oppositie, de heer Charles Taylor, die de vraag had gesteld, welke instructies in het licht van de overeenkomst in Indonesië, zijn verstrekt aan de Britse afgevaardig de in de Veiligheidsraad, waarop McNeill antwoordde, dat by de huidige stand van zaken het geven van nieuwe instructies niet nodig wordt geacht. Op de vraag of McNeil kon zeggen, wan neer de republikeinse regering wederom in Djocja zou zijn gevestigd, luidde McNeill's antwoord, dat dit een kwestie van afspraak tussen de betrokken par tijen is en dat het verloop daarvan be vredigend is. Een gesovjetiseerde constitutie voor Duitsland is gisteren geratificeerd door het onder Russische controle staande Duitse „Volkscongres". Slechts één der 2000 gedelegeerden onthield zich officieel van stemming. De ratificatie in de Berlijnse Opera had plaats zonder debat. De Duitse communist no. 2, Otto Grotewohl, hield van te voren een redevoering van bijna een uur, waarin hij zei, dat de constitu tie van Bonn „Duitsland in stukken scheurt". Hij gaf toe, dat de Oostelijke consti tutie enkele garanties voor vrijheid mist. „Maar wij hebben een democratie nodig, die met haar vijanden kan afhandelen," zei hij. „De openbare mening zal vrij zijn, maar niet zo vrij als onder de Weimarrepubliek, die onbeperkte vrij heid toestond aan misdadige politieke elementen," aldus Grotewohl. Gerhart Eisler, de uit de Verenigde Staten ontsnapte communistische leider, is opgenomen op de ljjst van 349 can- didaten voor de Volksraad, het hoogste Duitse gezagsiichaam in de Sovjet-bezet tingszone. Deze lijst lis overgelegd aan het Volkscongres. Nominatie staat gelijk aan verkiezing. Eisler is opgenomen als inwoner van Leipzig en professor aan de universiteit aldaar. De dood van Kard. Suhard betekent niet alleen voor 't Franse episco paat, maar voor de gehele Kerk'n zeer groot verlies. Geheel overeenkom stig zijn wapenspreuk „In Fide et Le- nitate", „In Geloof en Lankmoedigheid", heeft hij op kraohtige wijze het geloof gehandhaafd tegen de dwalingen van de huidige tijd, maar tegelijk ook met gro te lankmoedigheid en een wijs inzicht de weg aangewezen om dit geloof weer levend te doen zijn onder de moderne heidenen. Zijn grote herderlijke brieven konden in de schaduw staan van de Pauselijke Encyclieken en vele daarvan werden dan ook in tal van andere talen vertaald. Grote bekendheid heeft Kardinaal Suhard zich ook verworven door zijn ijver voor het missiewerk onder de totaal verheidenste arbeiders van Parijs. Hoe volkomen Kardinaal Suhard on danks zijn reeds hoge leeftijd deze tijd aanvoelde en begreep, blijkt wel uit 'n interview, waarin de Kardinaal nog kort geleden zijn oordeel gaf over de noodzakelijke methoden bij het moder ne apostolaat ..De Christelijke synthese van de we reld van de 20ste eeuw, zo zeide de Kar dinaal. is een van de voornaamste ken merken van de groei der Kerk. In de kern, een nieuw humanisme, dat is ge baseerd zowel op de maatstaven der wereld als op de doelstellingen van God. Alleen deze Christelijke synthese kan de Kerk doen worden wat zij in de middeleeuwen was: de geestelijke Leid ster der wereld." „De grote dwaling van de Christenen van deze eeuw is geweest, dat zij de moderne wereld hebben toegestaan zich te ontwikkelen zonder zelf daaraan deel te hebben. In deze tijd moet een Katho liek overal bij zijn en handelen hij dient de noden en stromingen van onze tijd te begrijpen, maar tegelijkertijd moet hü ook de tijdelijke zaken van de eeuwige weten te onderscheiden, even als het Uiterlijke van het wezen van een zaak Dit is de kern van een waarlijk waardevolle Christelijke aanpassing en ook de kern van het moderne aposto- lclclt „Het moderne apostolaat verschilt van het vroegere, vooral omdat het geen geografische grenzen kent en. zich niet beperkt tot de onbeschaafde landen. Het moderne apostolaat is universeel. Het moet overal zijn en dient zijn voordeel te trekken uit alles wat dienstig kan zijn voor de zaak van God. Het moet zijn medewerkers betrekken uit alle rangen en standen der maatschappij, het moer groepen vormen, want een groep kan alleen gered worden door een groep. Het moderne apostolaat mag zich niet isole ren, het moet alle vormen van het moderne leven kennen en begrijpen en moet trachten deze te hervormen over eenkomstig de richtlijnen van God. Het moderne apostolaat kan de mensen even wel niet stil doen staan; het moet sa men met hen optrekken en hen voeden op hun tocht door het leven." „Wanneer men tracht deze Christelijke synthese te bereiken, komt men met velerlei soorten van waarden in aan raking. waarbij de waarheid dikwijls met dwalingen is vermengd. Zo zullen wij de zuiver materialistische menselij ke strevingen, die uitsluitend gebaseerd zijn op het eigenbelang, moeten door gronden en bestrijden, terwijl wij tege lijkertijd moeten proberen de zuiver menselijke waarden te doordringen met het geloof." Samenvattend stelde kardinaal Suhard vast, dat wij thans niet slechts de ge volgen van een wereldcathastrofe bele ven. maar dat deze tijd een typische overgangsperiode is, waarin een nieuw tijdperk geboren wordt en dat dan ook alle kenmerken van een groeicrisis toont. „Ik voor mij ben van mening", aldus de kardinaal, „dat het Christendom aan de vooravond van een nieuwe lente staat „Onder de katholieken komen twee richtingen naar voren: traditionalisme en modemisme. De traditionalisten zou den het liefst iedere verbinding met het leven van onze tijd, dat zij als een peri ode van boosheid en zonde beschouwen, willen afbreken. Zij houden vast aan de traditionele vormen, omdat naar hun me ning onze tijd en niet de Kerk het bij het verkeerde eind heeft, een houding die een soort godsdienstige levensvrees In houdt." „Da „Daarentegen vinden de modernisten de instelling van de Kerk te conserva tief: Zij laat het na, zich met deze tijd te ontwikkelen en houdt te zeer vast aan het verleden. Volgens hun mening had de Kerk, in plaats van toe te laten, dat vreemden het initiatief namen, zelf de leiding in de moderne maatschappij moeten overnemen. Zij wensen, dat de Kerk zich beter aanpast aan de nieuwe stromingen en omstandigheden. Beide opvattingen noemde de Kardi naal extremistisch en vals. Om de rol van de Kerk in onze moderne tijd goed te verstaan, moet men zich diep bewust zijn van de tweevoudige natuur van de Kerk, n.l van haar natuurlijk en haar bovennatuurlijk karakter. „In bovennatuurlijke zin is de Kerk het Mystieke Lichaam van Christus en als zodanig onveranderlijk. Het andere kenteken van de Kerk evenwel is, dat Zij ook natuurlijk is, zich op deze aarde bevindt en in deze zin derhalve een lichaam is. dat aan verandering onder hevig is, zich ontwikkelt en groeit. Zij gaat door tijden van overwinning en vervolging, doet ervaringen op. die Haar verrijken. De Kerk is ook nooit statisch. Zij bevindt zich voortdurend op weg naar het hemelse Jeruzalem. De struc tuur van de Kerk is met de tijd ver anderd, niet echter Haar wezen." „Wanneer in deze dagen bij de Ka tholieken enigerlei twijfel zou mogen ontstaan, zou het voor hen het beste zijn nauwlettend acht te geven op de ver maningen van de H. Stoel en Zijn richtlijnen te volgen. Want nooit in de gehele geschiedenis heeft de Kerk aan Haar gelovigen zoveel geleerd als in de laatste 50 jaar." Kardinaal Suhard besloot dan het in terview met een citaat uit zijn herder lijk schrijven van het jaar 1947: ..Het zou tot eer strekken van onze generatie indien wij inzien, dat de nieu we situatie, waarin de mensheid zich bevindt, ook nieuwe methoden van apostolaat eist." Uit dit interview blykt. hoe de thans overleden kerkvorst de moderne tijd met al zijn moeilijkheden en gevaren doorschouwde en zijn gelovigen voor lichtte op de te volgen weg. Kardinaal Suhard was een leider met groot gezag, die het Franse volk voorging op de weg van de Christelijke heropstanding en die door zijn herderlijke brieven de so ciale leer van de Kerk in het brand punt van de belangstelling plaatste en deze leer zijn gelovigen voorhield als de enige basis voor een werkelijke so ciale vrede. I Hard als ijzer zijn doet ons meer kwaad dan goed. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1