Expositie van de groei &OOrd?y KLOKZEEP aast* Een kerk vol „passiebloemen" Met schipper Gerrit Plug het zeegat uit Laat Uw kolenbon Een doorsnee op de figuur Bantzinger AGENDA Tweede maal „Hamlet" PHILIPS H00GTEZ0N Jaarlijks Ziekentriduum in Bloemendaal begonnen Demobilisatie-uitkering bij Kon. Marine Lehnhoff tot doodstraf veroordeeld Was met 't scheelt U stukken /fi. :en! Vios I vlaggeschip van de V.E.M. „f&vöJii&t" niet waardeloos worden DINSDAG 31 MEI 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING R.K. OPENBARE LEES- ZAAL EN BIBLIOTHEEK VLIEGEN IN ONS LAND WORDT GOEDKOPER Van fabriek naar verbruiker! Mooi duur! WIE KOMEN ER THUIS MET „GROOTE BEER"? li BEHANGT U ZELF? WU HELPEN UI BARKER'S BEHANG Burgerlijke Stand HERWONNEN LEVENS KRACHT Voorbereidingsbijeenkomst Sluitingsavond K.A.B. Kring Centrum Klokken- en carillonspel Grote St. Baaf HITLER EN BOLLETJE BINK Kudelstaarter voor de rechter HAARL. KEGELBOND Dames kampioen van Noord-Holland H.S.V. „De Kampioen" ZANDVOORT Spreekuur Verbouwing raadhuis Verbreding Zeeweg Tentoonstelling werken Ton de Boer HEEMSTEDE NATIONAAL JEUGD- RUITERFEEST 6 Augustus in Groenendaal Kapelaan v. Adrichem gaat heen Het avontuur van een schip Op zeebenen het schip rond Eersi even kijken bij HALVE PRIJZEN voor COUPONS ioi en mei 2 Mil- Maicrèpe noppé f 3.51 Georgette gebloemd f 5.95 PAARDENSPORT IN ZUIDERHOUTPARK Onderlinge wedstrijden van „De Haarlemse Manege VAKGROEP DETAILHANDEL BRANDSTOFFEN HAARLEM EN OMSTREKEN JAN TADEMA OVERLEDEN Seen Het is ongeveer twee en een hall jaar geleden, dat in Haarlem een vrij volledig overzicht werd ge geven per tentoonstelling van de na oorlogse Bantzinger. De collectie, die in de maand Juni in beide zalèn van kunsthandel Leffelaar aan de Wagen weg is uitgehangen, toont, hoe de be lofte. gedaan door een enkel werk uit bedoelde expositie, wordt ingelost. We herinneren ons namelijk nog zeer levendig een in grote beweging geno teerd paardenportret. In het toenmalige oeuvre, dat naast de Walcheren-excur- sie de gespannen inktcurven te be wonderen gal van erotische grafische verbeeldingen op poëtische gedachten, was het vrije werk geconcentreerd op het Mathilde-motief in een veelheid van variaties. De zweem van kleur, die als een bij zonderheid mocht opgemerkt worden in de Zeeuwse impressies, vergroeide tot een vol-kleurigheid, die thans in een aantal gouaches als volkomen nieuwe loot aan Bantzinger's persoonlijkheid is ontsproten. De tekenaar is hiermee nog niet vergroeid tot de schilder: daarvoor zijn deze uitingen nog te zeer incidenteel, ofschoon een zeker onder ling verband, vooral in de kleurgeving, bestaat. Het was de wereld buiten het atelier, die de aanleiding vormde voor de stootsgewijze ontplooiing: naast de jour nalistieke tocht naar het verdronken Walcheren het circus. De formaten wor den groter, het materiaal evenredig en dan ontstaat de grote omsloten vorm. Het geheel krijgt een sterker klassieke inslag. De jongste ontwikkelingssprong is die van de lijn op het vlak naar de plastische zij het zeker zo decoratie ve welving, welke gebonden is aan de balletten van Sadler Well's dans groep, die Bantzinger in Londen zag. Pas de deux II welke zich helaas niet leent voor krantenreproductie mogen wij als het beste werk op deze expositie beschouwen. Men zou de indruk kunnen krijgen een onherkenbare Bantzinger te zien; dit is echter niet het geval: hiervoor is de ontwikkeling te logisch. Gebleven zijn de atelier-studies, gebleven is ook het onderwerp: de mens, speciaal de vrouw en hier om de beweging. Meer nog dan in detekeningen van Chinese acteurs blijkt in het Liggend Paard, dat Bantzinger aan de influis teringen van de Oost-Aziaten een ge willig oor leent. Hier en daar vraagt men zich even af, of deze of gene tekening wel vol doende belangrijk is om geëxposeerd te worden; in de eerlijke doorsnee op de figuur Bantzinger: een wordingsgeschie denis, komen ook deze echter een plaats toe. Zo biedt deze tentoonstelling een in teressant beeld van de ontwikkeling van een serieus talent, dat in een res pectabele productiviteit, zoekend naar zichzelf, zich schijnt te zullen gaan vin den op het niveau der eersten in den lande. L. T. nadesiroop puddinfisaus Deze week zijn de volgende aanwin sten te melden: N. Balchin, De mannen in de achterhoede; G. Greene, Oog om oog; A. Helman, Afdaling in de vulkaan; J. R. Perkins, De lijfarts van de keizer (Historische roman: speelt in de tijd van Christus); W. Saroyan, De menselijke comedie; Ems van Soest, Adoree (Meis jesroman); J. Visser-Roosendaal, In de storm (streekroman); E. Wiechert, De wereld gaat bewegen (de geschiedenis van het geslacht Jeromin); L. Zara, Een vorstenleven, 2 dln. (Roman over het le ven van Karei V). Deel 1 Het visioen van een imperator. Deel 2 De ontgooche ling van een imperator. BIOSCOPEN: Rembrandt: De onbekende vrouw (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Song of Scheherazade (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De roemrijke daden van Danny (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Ridders van het zwaard (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Cisco keert terug (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 31 Mei Stadsschouwburg: Voor R.K. Blinden- bond ,,St. Odilia" toneelstuk „De man die terugkwam'*» 8 uur (besloten). Concertgebouw: Concert Kon. Mannen koor „Caecilia", 8 uur. DISTRIBUTIENIEUWS Woensdag 1 Juni: Afhalen bonkaarten te Haarlem in het uitreiklokaal Vleeshal voor de letters LeLei. Het kantoor is geopend 8.30—12.15 en 2—5 uur. De K-L.M. heeft besloten om de pas sage- en vrachttarieven op het binnen landse luchtvaaftnet met ingang van 1 Juni drastisch te verlagen. De enkele reis- en retourtarieven voor de lijnen van Amsterdam naar Maastricht. Gro ningen en Leeuwarden (driemaal per dag in beide richtingen), zullen vrijwel worden gehalveerd. Filiaal: Haarlem. Zijlstraat 96 Gisteravond voor de tweede maal in Haarlem de Hamlet van Shakes peare met Paul Steenbergen in de titel rol. Wij hebben indertijd reeds een uitvoerige en matig enthousiaste re censie gewijd aan de wijze, waarop de Haagse Comedie dit drama ten tonele bracht. Daar deze voorstelling slechts in onder delen afweek van de vorige, willen wij volstaan met te zeggen, dat wij de lof, toen aan de hoofdrolspeler toegekend, onverkort willen handhaven, doch teleurgesteld blijven door de aan een verzorgde patronaatsstijl grenzende middelmatigheid, waarmee het meren deel der acteurs (én actrices) zich van zijn taak kweet. Gaarne maken wij een uitzondering voor Henri Eerens, die kennelijk in de verleiding kwam, de ietwat lachwekkende figuur van Polonius nog eens op eigen gelegenheid te ridiculiseren, alsmede voor Anne- marie Piebenga, die thans de Ophelia- rol vervulde en dit althans voor wat de waanzinscène betreft naar behoren deed. Het geheel had iets te veel van het „Haagse", dat in die zin van het woord niet straffeloos mag doordringen in de dusgenoemde Comedie zeker niet wanneer een drama van Shakespeare ten tonele wordt gebracht. Op de passagierslijst van het troepen transportschip „Groote Beer", dat 16 Mei uit Tandjong Priok is vertrokken en vermoedelijk 8 Juni in Amsterdam aan komt, komen de volgende Haarlemmers voor: M. van Lunteren, Mr. Cornelisstraat 80; C. H. Rose, Lorentzkade 316; A. Els- hout, Karei van Manderstraat 38; L. Mulder, Jan Haringstraat 103; H. J. Franse, K. Onnesstraat 81; A. v. d. Hei den, Spaarnhovenstraat 79; P. I. M. Schoonebeek, Overtonstraat 5; W. C. Lemaire, Van Dortstraat 6; G. J. de Boer, Pijlslaan 119; W. A. A. Raap, Voor- tingstraat 14; F. P. Bergsee, Lambrecht van Dalelaan 1; J. Coblens. De Clercq- straat 172; P. Gaartman, Siriusstraat 22; M. Rumpff, Duinoordstraat 13; A. P. Verbaten, Brouwersstraat 92; A. N. de Block, Trompstraat 20; G. J. Boerlage, Elzenplein 30; J. R. Qprksen, Van 't Hoffstraat 90; J. Ligtvoet, Kerkhof straat 15; S. Schoon, Van Loostraat 10; L. Smits, Badelochstraat 26; K. de Jong, Paul Krugerstraat 35; G. Kruytbos, Zaanenstraat 137; E. Bezemer, Tuin dorplaan 62; S. S. R. Veenstra, Bleken- bergstraat 11; E. H. J. Rofles-de Medina, Krelagestraat 21; M. Kruibos-Keyzer, Zaanenstraat 137. In Heemstede zijn de volgende passa giers woonachtig: H. van Keeken, Clivialaan 6; L. W. van der Wurff, Schouwenbroekenstraat 5; W. A. C. Lans, Torenlaan 7; J. G. Hamel, Fr. van Eedenplein 12; J. A. Klein,Jan van Goyenstraat 31; C. L. Flack. Mozartkade 2. Te Bloemendaal: S. H. Snijders, Kin- heimweg 47. Te Zandvoort: G. A. Bos, Stationsstraat 4 en B. C. Krayenoord, Gasthuishofje 20. Verhuur per maand THEO VAN AMERONGEN De radio-specialist van Heemstede Raadhuisstraat 35 Telefoon 29449 (Adv.) T In een lange stoei en in bonte kledij trokken de welpen op de Jamboree in de Hcrenauinen te Velsen langs de aalmoezenier en andere gasten. Voor slechts 5 cents per rol snijden wij de zelfkanten voor U af. Behang vanaf 60 cent per rol. Desgewenst vakkundige behangers beschikbaar. Gen. Cronjéstraat 135, Telefoon 11657 (Adv.) GEBOREN: G. A. KruytGooszen z; C. C. M. OudhoffHesselman z; G. P. NivardMeijer z; P. StrijbisDe Voogd z; A. J. van NederpeltKuntze z; E. DriessenDe Muijnck z; J. E. de Raadt Van Deventer z; I. G. de Winter Ochse Freiwald z; W. S. van der Wate renJansen z; A. BeekKok z; J. W. ArendsVan de Westelaken d; M. H. van WallingaBongartz d; C. E. C. ten HaveLasschuit d; J. M. KuipersVan Tol d; T. van der BijlTalens d. OVERLEDEN: J. Nouwland 69 j.. Mi- nahassastraat; J. A. de KoninckZoe tigheid, 78 j., Gasthuisvest; J. Hoogendijk 83 j.. Kamperlaan: J. M. Krui verVan der Laar, 81 j., Marnixstr, Het plaatselijk comité van Herwon nen Levenskracht houdt morgenavond acht uur in het gebouw St. Bavo, Sme- destraat, een zeer belangrijke voorbe reidingsbijeenkomst in verband met de eerstdaags te houden speldjesdag, wel ke dit jaar niet meer op Zondag, maar op een Zaterdag gehouden zal worden. De comitéleden worden allen vriende lijk uitgenodigd tegenwoordig te zijn in verband met de propaganda en de te voeren actie. Gisteravond hield de kring Centrum van de K.A.B. de sluitingsavond van het winterprogram in het gebouw Sint Bavo. De opkomst was goed. Na de opening door de voorzitter oogstte Ome Jan Schrama groot succes met het lied „De Laster", dat hij zelf heeft geschre ven voor de „Bond Zonder Naam." Herman Teunissen, de bekende radio- accordeonist, wist allen door zijn spel te boeien. Hierna was het woord aan de spreker van deze avond, rector H. M. Brans, die als onderwerp had gekozen: „De na oorlogse jeugd Spreker schetste in grote trekken de minder goede opvoe ding van de jeugd in de oorlogstijd, het ontstaan van een andere jeugd. Zijn rake en geestige gezegden boeiden een ieder. Rector Brans wees op het enthou siasme van de jeugd op het congres te Utrecht en maakte daaruit op, dat er toch nog wel wat leeft onder de jon geren. Als oplossing zag spreker de te rugkeer naar een dieper geloof en ge bedsleven, de godsdienstige beleving in de gezinnen, het opwekken van de strijdlust, respect voor eikaars menin gen, eerbied voor elkanders diepste overtuiging. Hij hoopte dat de toekomst dit moge brengen. Na een tweede optreden van boven genoemde artisten sloot de tweede voor zitter met een opwekkend woord. Het klokkenspel van de Grote St. Baaf zal weer eens veranderd worden. Bij het slaan van het hele uur zullen de Haarlemmers kunnen horen: Gavotte van P. Martini en op het half uur „Als 't klokje klingelt" van Jos Reekers. Het programma, dat Reinout Heering Don derdagavond van 8 tot 9 uur, op het ca rillon van de Grote Kerk ten gehore zal brengen, luidt: 1. A. Little Fantasy and Fugue, H. Harty; 2. a. Dag, vrouw, dag man, Oud- Ned. Lied; b. Den uil, die op den peer- boom zat, Oud-Ned. Lied; c. Moeder, ik wil hebben een man, Oud-Ned. Lied; 3. Gavotte en Musette, J. S. Bach; 4. a. Het smidjen, E. Wettig-Weissenborn; b. Mooi lievertje, loop je het grachtje mee rond?, A. Loosjes; c Mijne moedertaal, L. F Brandts-Buys; 5. Turkse Mars, W. A. Mozart; 6. Thema met variaties, W Créman; 7. Rondo over ,,'t Patertje langs de kant", Jac. Bonset; 8. a. De drie broer- kens, J. de Bon; b. De Bloemenkroon, idem; d. Meiliedje, idem; 9. Preludium, Staf Nees. Voor een beetje sensatie in de Haar lemse rechtzaal zorgde Maandag de achttienjarige bloemist P. van St. uit Kudelstaart, die wegens belediging moest verschijnen. Toen hij in Maart met een vriend op de Kudelstaartseweg fietste kwamen ze een tamelijk kleine man tegen, die een pet op had en hoge laarzen droeg. Van S. vond. dat de man door deze kledingstukken precies op Hitier leek en hij zei dat tegen zijn tochtgenoot. Dat was nog niet zo erg. doch toen ze langs de bewuste man re den. schreeuwde hij hem toe: „Heil Hitier". De rechter begreep niet, dat laarzen en een pet iemand in Hitier veranderen. De jongen antwoordde dat hij dat toen wel zo had gevonden. De beledigde, de bankloper C. H„ ver klaarde. dat hij doorlopend in het dorp werd uitgescholden. Waarom? Omdat hij een vreemdeling was. dacht hij. „Ik kom uit Amsterdam en voel. dat ik in Kudelstaart als een vreemdeling word behandeld Die opgeschoten knapen noemen me ook wel „Bolletje Bink", maar daar geef ik niet om. Dit is ech ter wat anders." De Officier van Justitie was van mening, dat er aan deze toestand in Kudelstaart spoedig een eind moet komen. Iemand Hitier noemen is na tuurlijk een belediging, dat weten we allemaal. De eis was een boete van 15.of tien dagen; de rechter maakte er ƒ15.of negen dagen van. In de laatste Districtwedstrijd te Bus- sum staken de dames de heren de loef af. Zij werden kampioen van Noord-Hol land. De eindstand luidt: Dames Haarlem 3427 houten 12 punten Alkmaar 3387 11 Amsterdam 3309 11 Gooi en Eemland 3178 8 Heren: Alkmaar Haarlem Amsterdam Gooi en Eemland Clubs „2 Duifjes", A'dam 3810 houten 14 punten „O.K.A.", Alkmaar 3763 „Houdt Plank", Buss. 3599 „De Prins". Haarlem 3476 8026 houten 8023 8054 7655 13 punten 12 11 4 14 6 6 De HSV De Kampioen hield Zondag een wedstrijd over 55 Km. voor ama teurs. De uitslag luidt: 1. B. v. d. Eikhof, tijd 1 uur 28 min, 55 sec.; 2. M. Taverne; 3. P. Pieters; 4 P. v. Roon. pech. De nieuwelingen reden hun eerste wedstrijd voor de Haarlemmermeer Competie over een afstand van 44 Km. De uitslag is: 1. P. de Vries, tijd 1 uur 12 min 22 sec., 6 punten; 2. Van 't Hof 5 p.; 3. Kroezen 4 p.; 4, Stoker 3 p.; 5. Hoppenbrouwer 2 p.; 6. Bakker 1 p. Op het nationale concours van de Nederl. Bond van accordeon- en mond- accordeonisten. te Eindhoven gehouden, behaalde de Haarlemse Klavarskribo Accordeonclub in de klasse Uitmun tendheid een eerste prijs met 382 pun ten. „Hoe gaat het met jou?" vroeg een jarenlang bedlegerig patiënt aan zijn lotgenoot met wien hij weer in-geluk- kig in de Drie-eenheidskerk te Bloe mendaal het ziekentriduum mocht meemaken. Het lijkt een gewone vraag, maar wie ze hoorde stellen be luisterde er een terugkeer in het vol le leven in. Drie dagen in het jaar verlaten tien tallen 'patiënten de ziekenkamer om met anderen bijeen te zijn in een wereldje van godsdienstige vreugd, diep gemeen de hartelijkheid en kostbare gemeen schapszin. Ditmaal zijn er ruim 160 zie ken in de' Prima Primariakerk te Bloe mendaal. Nooit was het aantal liggende patiënten zo groot.zes en negtenig in leeftijden, die variëren van 16-80 jaar. Nieuwe bedden en ligstoelen moesten daartoe worden aangeschaft en betaald. Hoewel er slechts 5 deelnemers uit de parochie te Bloemendaal zijn, zorgden de parochianen voor ruim duizend gul den en bovendien voor 112 particuliere auto's, waarmede de zieken drie dagen gebracht en gehaald worden. Die pa rochianen doen dat met liefde, maar het wordt toch hoog tijd, dat in brede kring wordt ingezien, dat dit triduum geen locale aangelegenheid is. Dat be grijpen de katholieke verpleegsters van het Provinciaal Ziekenhuis, zestien in getal, die drie dagen vacantie opofferen, waarlijk offeren, om de zieken drie da gen in de kerk bij te staan met een liefde en toewijding, die ontroerend is. En als we dan een laatste cüfer geven dan gaat dat over de ziekenauto's. Vier en veertig deelnemers moesten er in een tijd van een half uur mee vervoerd worden. Mathot is alle jaren present, de gemeentelijke gezondheidsdienst uit Am sterdam helpt ook al enige malen en nu is ook de assistentie van Den Haag in geroepen en verkregen. In deze dagen der Rode-Kruis-actie is het goed te ver- De commissaris van politie, chef van de Justitiële Politiedienst alhier, ver zoekt degene die in het begin van de maand Maart 1949 in de omgeving van de Gedempte Oude Gracht egn lederen damesportemonnaie met inhoud heeft verloren, zich te melden aan zijn bu reau aan de Smedestraat alhier. De R.K. Gem. Toneelgroep „Luda- mus" zal Donderdag 2 Juni, des avonds 8 uur, in de Stadsschouwburg een voor stelling geven van het Engelse blijspel „Weet je nog....?" door Roland Fen- ton. in de Nederlandse bewerking van de regisseur, de heer C. J. Pieters. Het R.K. Toneelgezelschap „Rokato" geeft Woensdag 8 Juni. des avonds 3 uur. een donateursavond in hotel ..De Leeuwerik", waarop het een uitvoering zal geven van het toneelstuk „Twee Oorvijgen". Wethouder D. J. A. Geluk houdt in plaats van Donderdag Woensdag zijn spreekuur om half elf. melden, dat het dienen der mensheid ook hier wordt toegepast. Tegen negen uur heette pastoor L. Beunë zijn gasten met een stralend ge zicht hartelijk welkom. Het grote voor bereidend werk was verricht, de rust keerde weer in het kerkje. De herder wees er op, dat Geertje uit Volendam alle tridua had meegemaakt en ook dit maal had ingeschreven. God riep haar echter enige dagen geleden op en, zo zei de pastoor „vandaag is haar uitvaart. Wij zullen haar de hemel inbidden". Klokke negen schakelde de K. R. O. in en begon de plechtige openingsmis. Pastoor Beune werd daarbij geassisteerd door twee kapelaans van de St. Lidui- nakerk Het mannen-en jongenskoor van deze kerk zong o. 1. v. de heer P. Q. V/olff de Missa Pontificalis van Perosi. De eerste predikatie hield kapelaan H. A J. Roosen, die als tekst gekozen had: „Zolang zult ge bidden: Onze Vader, die in de hemelen zijt". (Mattheus). Gij zijt hier gekomen van een tranendal in een bloemendal, aldus de predikant, in deze door God gezegende natuur zijt ge de passiebloemen op Uw bed. Het gebed is voor de zieke, Gods lieveling, de voor naamste bron voor troost en berusting. Drie dagen van vreugde staan de zie ken te wachten. Donderdagmiddag zal de vicaris-generaal, mgr. N. Ammerlaan, het sluitingslof celebreren. De burgemeester van Zandvoort zal Woensdag fl Juni geen spreekuur houden. Ondershipds is aanbesteed de verbou wing van het raadhuis, omvattende o.m. de inrichting van het voormalige poli tiebureau voor de afdeling bevolking. De laag*te inschrijver was C. Keur te Aer- denhout voor f 12600. Met de verbreding van de Zeeweg worden snelle vorderingen gemaakt. Het rijwielpad is van paviljoen Kiefes af het „Bad-Noord" bijna genaderd. Gelijke tred houdt de aanleg van de brede par- keerstrook. Als déze is voltooid, zal het verkeer daarover worden geleid en be gint men met alle kracht aan de aanleg van de brede verkeersweg, welke men hoopt op 31 Juli (de dag van de grote autowedstrijden) gereed te hebben. De tentoonstelling'van werken van de Zandvoortse schilder Ton de Boer in de raadzaal is reeds door meer dan 500 personen bezocht. Verschillende schil derstukken zijn verkocht. De tentoon stelling wordt nu verlengd tot en met Zaterdag 4 Juni a.s. en is ook des avonds van 8 tot 10 uur geopend. De jeugdrijvereniging „Fit" zal op 6 Augustus in het wandelbos „Groenen daal" een jeugd-ruiterfeest organiseren, waarvoor reeds nu grote belangstelling bestaat. Dit jeugdruiterfeest wordt ge houden om allereerst propaganda onder de jeugd te maken voor de paardensport en voorts om te laten zien wat de paard rijdende jeugd van na de oorlog kan. Men schat het aantal deelnemers op ongeveer 80 a 100 uit het gehele land'. Het gemeentebestuur zal hen des mor gens officieel ontvangen. Een groot aeel \an de wedstrijden zal op een weiland aan de Vrijheids- dreef worden gehouden, terwijl het in de bedoeling ligt, het springconcours, dat vermoedelijk in twee afdelingen wordt gesplitst, op een daarvoor ge schikt terrein juist tegenover het Ver versingshuis te doen plaats vinden. Aan de deelnemers en deelneemsters zal des middags een lunch in het Verversings huis worden aangeboden. Zoals men gisteren heeft kunnen le zen, gaat kapelaan Van Adrichem de parochie „Berkenrode" verlaten in ver band met zijn benoeming te Leiden. Met hem gaat een zeer actief en daarom zeer geacht priester heen, die als geestelijk adviseur van de Mariacongregatie voor meisjes, verschillende andere jeugdver enigingen, de beide toneelverenigingen „Door Eendracht Sterk" en „Berkenro de" en de plaatselijke afdeling van de Kath. Arbeidersbeweging, veel en goed werk heeft verricht. Men zal hem om zijn activiteit dan ook node mis sen en hij mag er van verzekerd zijn. dat hij zeer veel goede vrienden hier achterlaat. Donderdag 2 Juni 's avonds half ne gen is er gelegenheid om afscheid te nemen van de vertrekkende kapelaan in het R. K. Verenigingsgebouw. De Marine-Voorlichtingsdienst deelt mede: Bij demobilisatie van reserve- en dienstplichtig personeel der Koninklijke Marine, dat voor 6 Juni 1944 in werke lijke dienst is opgekomen, zullen na 30 Juni a.s. voor de berekening van de ex- tra-uitkering van f 10.voor iedere maand werkelijke dienst, niet meer worden meegeteld de maanden, die van die datum af tot het tijdstip van demo bilisatie in werkelijke dienst worden doorgebracht. Indien reserve- of dienstplichtig per soneel der Koninklijke Marine buiten Nederland of de overzeese gebiedsde len in werkelijke dienst is opgekomen en naar het land van herkomst wenst terug te keren, zal de demobilisatie-uit kering slechts dan in vreemde valuta worden uitbetaald, indien demobilisatie voor 1 Januari 1950 geschiedt. Belanghebbenden dienen zo spoedig mogelijk een verzoek tot demobilisatie in te dienen. De Groninger Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden heeft de 42-jari- ge S.S. Hauptscharführer Robert Lehnhoff ter dood veroordeeld. Lehnhoff was in de oorlogstijd een der hoofdfiguren op net Scholtenhuis, het beruchte hoofdkwartier der S.D. te Groningen en heeft o.m. 28 personen dood geschoten of er opdracht voor gege ten. Door de honger gedreven hebben dit weekend twee Tsjechische politieke vluchtelingen, oom en neef, die bij Nieuwe Schans Nederland waren bin nengekomen, zich bij de vreemdelin genpolitie te Amsterdam gemeld. Zij zullen over de grens worden gezet en in een D.P.-kamp in Duitsland moeten verblijven tot nader over hun lot zal zijn beslist. EliS „Je kunt nu gerust de dominee en de pastoor meenemen op zee", zegt de lichtmatroos, „last van zeeziekte zul len zij niet krijgen". Het donkere, on doorzichtige water van een kalme zee spoelde rond de statige trawler, de Vios I, IJm. 24, vlaggeschip van de V.E.M., toen dat ons gisteren op proef vaart meevoerde de Vissershaven uit, het zeegat uit, vijf, zes tot zeven mij len uit de kust, voorbij de territoriale wateren. De zon scheen stralend en steeds ver der week de kust tot een smalle strook tussen lucht en water, elf tot twaalf knopen liep de boot en alles was pret tig, feestelijk, tot de stemming vgn de zeezieke collega toe, die scheepsbeschuit knabbelde, beste remedie tegen de kwaal vertelde de visser, die zelf als kleine jongen van zijn vader zeewater moest drinken om ervan te genezen. Het grapje van de dominee en de pastoor ging dus niet op. Maar wat ging er veel niet op tijdens deze kleine Zee reis: de romantisch rond het dek zwe vende meeuwen bleven weg, geen bruinvis danste op het water, geen zee man kauwde op een dikke pruim. Maar wat een gezellig, wat een voorkomend en vriendelijk volkje, die zeelui. Dat zijn werkelijk kerels, mensen, waarmee valt te praten. Ze werken zestig uren aan een stuk door, met even een hazeslaapje ter onderbreking, als het moet, ze zijn rondborstig en open, be schaafd. Niets was hun teveel op de urenlange vaart en kostbare bijzonder heden danken we aan gul gegeven in lichtingen- Hoog op de brug zetelde schipper Gerrit Plug, een zeeman uit een roman, met een heel leven van avonturen ach ter de rug. Hij vertelde over dit nieuwe schip, waarvan in 1943 de kiel werd gelegd. In 1944 ging het van de werf in Heusden, de Maas op, waar Engelse vliegtuigen het in de grond boorden. De Rijkswaterstaat lichtte het in 1945, ver kocht 't aan de scheepssloperij Holland in Hèndrik Ido Ambacht, die op haar beurt in rederij Kramer en Booy een koper vond. Tenslotte kwam het aan de V.E.M., die nu in 1949 het geheel gerestaureerde, geriefelijke schip als vlaggeschip van haar Vloot in de vaart gaat nemen. De Vios I, IJmuiden 24, is een stoom trawler voor de verre visserij. Als eer ste trawler te IJmuiden heeft ze een machine-installatie met turbine, voor extra vermogen. Het is ook het eerste schip, dat twee reddingsboten aan boord heeft, en een levertraan-kookinstallatie. Er zijn twee messrooms, aparte hut ten voor kapitein, radio-telegrafist, stuurman en machinist. Voor de man schappen zijn er twee logies, voor en achter. De Vios I is luxer ingericht, ge riefelijker dan de andere trawlers, ruim en fris. Vandaag vertrekt de Vios I voor een reis van 10 of 14 dagen op de Noord zee, daarna, vermoedelijk pas in Oc tober, zal deze trawler naar de Ba- rendszee gaan en naar de IJszee. Wat gewend aan de deining, „Je houdt je goed, man!", dankbaar aanvaard compliment van de schipper zijn we eens rond gaan neuzen. Maar eerst, la ten we eerlijk zijn, hebben we ons door de kok laten onthalen op een-halve-liter -mok thee, er waren ook mokken van een liter, maar je bent niet ineens vol leerd zeeman. Met de schipper het ma gazijn bekeken in het vooruit na een gewaagde excursie vanaf het veilige middenschip: een zestal netten lagen opgeslagen, twee voor de haring, staande netten, en vier voor wat zich anders wil laten verschalken. De beman ning heeft niet te klagen: de messroom is keurig en ruim, evenals de wasgele genheid en de douches ernaast. De lo gies met de kooien waren ook al com fortabeler dan we op trawlers gedacht hadden. Intussen kwam de lichtmatroos vol daan vertellen, dat het log na een half uur varen 6% mijl aangaf, dat wil zeg gen, dat de Vios I één van de snelste trawlers bleek te zfln. Toen we ter hoogte van Noordwijk de terugreis aanvèardden, hebben we het gewaagd door te dringen in het hart en de maag van het schip, waar de machines stampten. Ook hier had de nieuwe tijd zijn intrede gedaan. De ma chinekamer bestaat uit twee delen. De winch-machine en de stuurmachine zijn in een aparte hut ondergebracht, daar waar normaal de plaats is van de schip- pershut, een werkplaats scheidt deze van de ketels, ontzettende hitte waarna we de stoommachine 6.000 toe ren zagen maken, een topprestatie. De lichtmachine en centrifugaal voor koel water is hier ook ondergebracht, even als de oliedrukpomp om de turbine in te schakelen. Deze turbine deed het schip hevig stampen. Toen een nieuwe halve-liter-mok van de gastvrije kok ons op verhaal had gebracht, „steek 'n sigaar op", en we deden het, alsof zeeziekte een sprookje was, zijn we boven het schouwspel van'de verre gele zandstreep gaan zien, met een enkele afwisseling van wat roods, van de zendmasten van radio No- ra, het silhouet van de C. G. Banck, de Haarlemse Sint Bavo, tot langzaam Hoogovens opnieuw de nadering van de veilige haven deed vermoeden. Maar eerst zijn we nog een kijkje gaan nemen naar het verre Wijk aan Zee, terwijl tussen de pieren de Esperanza dobber de en de baggermolen „Nijmegen", bij het niet meer terug te vinden wrak van de J. Pieterszoon Coen. Het is een mooi leven, het zeemans leven, het is echter zwaar. De landrot kent het niet. „Ieder moest het eigen lijk eens meemaken", zei de schipper Gerrit Plug. „Ga je een keer mee naar de IJszee?" Zover is het nog niet, eerst zal de Vios I op de Noordzee naar verse vis gaan jagen: „De schuit loopt goed, als ie nu ook maar goed trekt". Daar gaat het om: het trekken. Pas wanneer de netten zijn uitgegooid, getrokken hebben, zijn ingehaald, zullen we weten of de zaak goed zit. En dan is er voor de reders weer de moeilijkheid van de afzet. Duitsland zit nog dicht, de bin nenlandse prijzen zijn vrij. Het is alle maal geen goud, wat uit zee komt. Maar de mannen, die er heen gaan, hebben harten van goud. We zullen schipper Gerrit Plug nog eens van zijn wedervaren laten vertellen, want we hebben veel gehoord en geleerd op deze reis. De Belgische koningskwestie heel ook in ons rustig landje enige beroering gebracht, zij het do" langs een omweg. Dat die omweg via de socialistische jonkheer Van der Goes van Naters moest lopen, toen hij tege"' over minister Spaak gewaagde van ongedisciplineerde koning", bracht hei weekblad „Nieuw Nederland" er toe schrijven: „Het zij ten overstaan van onze vrien den in België met nadruk gezegd, da» de heer Van der Goes van Naters be hoort tot de kleine minderheid van p°" litieke opkomelingen, die naar de aard der parvenu's zich aan de cultuur van Het nieuwe milieu nog niet hebben kun nen aanpassen, met de manieren op ge" spannen voet staan, en zich ook in onze eigen politiek bewegen met de élégance van een dronken olifant". Wij schreven reeds eerder, dat "ie aan politiek doet, een' dikke huid moet hebben. Zou die van een olifant vol doende zijn? BARTELJORISSTRAAT 27 Zaterdagmiddag vonden op een ter rein in het Zuiderhoutpark de laatste onderlinge wedstrijden plaats van »jj „Haarlemse Manege". Allereerst werd het tweede gedeelte van de samenge stelde wedstrijden gereden, bestaande uit een springconcours met 11 hinder nissen, max. noogte 95 c.m. Hier toonde mej. H. Hagens op Vrede zich een uit stekend rijdster, die op keurige wijze de hindernissen nam. Veel belangstelling hadden de junio ren, zowel de afdeling A als B, waarbij in B Trudy v. d. Meer in het lichte springconcours de beste prestatie van de dag leverde. In de gymkhana-wed- strijden voor junioren was vooral de eierrace feitelijk aardappelrace ai" deraardigst en hier muntte Nanny Jon ker op Avanti uit. In de Slaom met hin* dernisssen voor afd. B toonde B. Wal lage zich met Vrede wel de beste. Tot slot van deze wedstrijden werd een Parijs springconcours gehouderii waarin de heer J. Sterk H. C. buiten mededinging mee reed en het niet 6e" makkelijk parcours met als hoogste hin dernis 133 c.m., foutloos uitreed. In verband met de regen geschiedde de prijsuitreiking in de koffiekamer va» de manege. Dr. M. Eysvogel, voorzitter van de vereniging, prees in een kor4® toespraak zowel de heer J. Quick, wederom als jury had gefungeerd, aR de sportcommissie, die wedstrijden ha» voorbereid. Mej. H. Hagens werd geroepen tot winnares van de samenga" stelde wedstrijden en kreeg dienover eenkomstig voor een jaar de wisselbek£ in haar bezit. Mevr. Wijnberg ontving als tweede een medaille. Bij de junioren A ontving M. Schoen de wisselbeker- N. Iburg en C. Heyn ontvingen m? tweede en derde elk een medaille en i Jonker werd onderscheiden met een eervolle vermelding. Bij de junioren P werd Trldy v. d. Meer onderscheiden met de wisselbeker en hier kregen 3.. Eysvogel en J. Daniels elk een medaille- Eenzelfde onderscheiding ontvingen N- Jonker voor de eierrace en B. Wallage voor de slaom met hindernissen. In het Parijs springconcours ten slotte werd' dr. Eysvogel eerste, de heer R' Eysvogel Jr. tweede en de heer <->ei derde. Beslist vóór 10 Juni »-s' moet n.l. Uw bon no, bij de kolenhandelaar worden ingeleverd. (Adv-J De vorige week wezen wij er bij ëe legenheid van de herdruk van be boekje „Haarlemsche Jeugdherinnerin gen" op, dat de heer J. L. Tadema jaar was geworden. Wie kon bevroe den, dat hij enkele dagen daarna d°°^ de dood aan het Haarlemse gemeen schapsleven onttrokken zou worden- Jan Tadema heeft vele jaren het ui» geversbedrijf van de Erven Bohn leid. Hij was voorzitter van de derlandse Uitgeversbond en 45 jaar be stuurslid van de vereniging „Haarlem waarvan 28 jaar secretaris en sinds 1»^ voorzitter. De heer Tadema was ficier in de Orde van Oranje-Nassa^- Hij zal in alle stilte begraven worde Beurs van Amsterdam (Niet-officiële koersen) openlig 31/» 97A 97 l/t 16194 3% Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fae. Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert. ex div. en ex stock. vorig slot 9911 97 A 98',4 97 A 149% '162 108 143 143% 177 249% 268 221% 288% 137% 145») 110 158% 154% 150% 250 !4 2233i 288 13614 141 159 15* lal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2