VISHINSKY acht het WESTELIJK PLAN Seen grondslag voor accoord 1 8 Bibliotheekcongres in de hoofdstad Meppeler huidenaffaire berecht Gebieden van Sumatra in een voorlopig federatief verband verenigd r Wij luisteren naar Plichten van man en vropw in het gezinsleven HET GEZEGEND GESLACHT Zeventig deelnemers heren-enkelspel 'OCH KANS DAT HET IN DISCUSSIE KOMT Ontspanningslectuur in Openbare Leeszalen Bezwaren tegen Van Royen—Rum-accoord en de houding van de B.F.O. J Levensbeschouwing moet rol spelen DEZE WEEK EINDE VAN SPOORWEGSTAKING? Arsenal contra Zuid- Amerikaans temperament Budge schakelt De Mos uit voor wereldtitel lawntennis DINSDAG 31 MEI 1949 PAGINA 3 Komt er nog „iets" Uit conferentie? A '°ken. KRACHTIGE RESOLUTIE Ontwerp-resolutie ZWARE BOETEN GEËIST Luisterwedstrijd K.R.O. Houding B. F. 0. FOLKERTS WEER VOOR DE RECHTER V.. ZOMERMANOEUVRES VAN RODE LEGER Roman door G. ASTER O.f.m. Cap. bij tennistournooi Noordwijk (Telefonisch van onze Parqse correspondent) PARIJS, Maandagavond, de critiek op het Westeiyke plan voor de economische en politieke een- »king van Duitsland, welke hy beëindigde met de conclusie, dat dit voorstel hp!? grondslag voor een overeenstemming met de Sovjet-Unie kan bieden, /eft Vishinsky dan voor het eerst ter Parijse conferentie de motieven ter nd genomen, waarop de Sovjet-Russische propaganda in Duitsland de ÏDr6 tijd zo nadrukkeiyk heeft geborduurd. Hij heeft namelijk het Weste- Ae plan o.m. verweten, dat het Duitsland een federaal systeem op wil l^gen, dat neerkomt op de versnippering van Duitsland; en dat het geen chikkingen bevat, die het einde van de bezetting doen voorzien, waaruit ..CBleid moet worden, dat de Westeiyken zich de duur der bezetting denken s Voor onbepaalde tijd. voorzien de accoorden van 'shington in een bezettingsstatuut ia®rbij de geallieerden zich een recht controle voorbehouden op de beslis- "-n van de Duitse regering, hetgeen jv^erenigbaar is met- een regering van ij,'tsers voor Duitsers en met een deel- U jhe van Duitsland aan het internatio- leven. Een ander bezwaar, dat s shmsky tegen het Westelijke plan Voerde, was de ondemocratische wij- daarop het in het diepste geheim ie,® voorbereid, zonder deelname of |;as maar raadpleging van de Sovjet- en ^et Duitse volk, in het bijzon- ij het Duitse volk der Oostelijke zone. tJ.Was dus een waar dictaat. Het be- s-fhe bovendien de voorwaarden te ,JPpen, die het het Westelijk kapitaa) {6|felijk zouden maken, de hand te leg- W °P 't Duitse bedrijfsleven. En voor i0' de democratie betrof, in deOostelijke W6 ^erden de democratische beginse- •r'< die het plan zo warm aanbeveelt, h6 hs volop in practijk gebracht. Slechts Nfascisten waren van hun genot uit loten. je!"elk een tegenstelling met het beeld j6°oden door de Westelijke zones, waar H democraten aan vervolging bloot- rij hEn om de door het plan voorzie- st Vervanging van de regel der een- .«imigheid door de regel van de abso- meerderheid in de contróle-or- ®lw af te keuren, greep Vishinsky 'tj,eer naar de karakterisering „dictaat" !s "Oplegging van de meerderheid aan k minderheid. Daarna verviel Vishins- jhogmaals in een aanprijzing van het 'jet-Russische voorstel, behelzende tL.h het leven roeping van 'n centraal j6vls orgaan (economische en regerings- fej.hegdheid onder oppermacht van de t>e:.'eerde contröleraad), benevens voor de rhjn het weer ten tonele voeren van geallieerde Kommandatura en een 'ot u11 gemeenteraad. In tegenstelling 'ld Westelijk plan beantwoordde OS Vishinsky, dit voorstel aan de '9h belangen en kwam het tegemoet li, °e verlangens van het Duitse volk eenheid en aan het alom gekoes- teli verlangen naar een vreedzame Vr'hg van het hgStuk. re- Duitse en Europese Of iemand nu het woord wenste te voeren, vroeg toen Vishinky, die van middag tevens voorzat. Acheson ver klaarde daarop, dat hij de verwerping van het Westelijk plan niet begreep en hij begon met een critiek op de critiek. De grondwet van Bonn was uitgewerkt door 65 Duitsers en vervolgens goedge keurd door de vertegenwoordigers van 47 millioen Duitsers. De voorziene Duit se regering zou volkomen vrij zijn te handelen zoals haar goeddacht onder voorbehoud van geallieerde controle in zaken die de veiligheid betroffen. De Duitse regering zou dus wel een vreed zame internationale activiteit kunnen ontplooien. De in het Russische voorstel voorziene Duitse Regeringsraad daar entegen zou zich slechts met economi sche en administratieve kwesties mogten bezighouden en dat nog afhankelijk van de eenstemmige goedkeuring van de ge allieerde contröleraad. Ongetwijfeld :s dus volgens Acheson juist de door de Russen gewilde Duitse Regeringsraad geenszins een Duitse regering. Acheson hinderde het in het bqzon- der, dat in Vishinsky's opmerkingen geen gewag werd gemaakt van een stopzetten of ongedaan maken der her stelbetalingen uit de lopende Duitse productie en van de Sovjetisering der Duitse ondernemingen. Dus, aldus Ache son, blijven deze gehandhaafd. Had Vishinsky verklaard, dat het Westelijke plan het totstandkomen van het vredesverdrag zou vertragen,, vol gens Acheson zou de aanvaarding van het Sovjet-voorstel, dat een aantal stap pen terug deed, het vredesverdrag ver tragen. Minister Schuman, kennelijk nog naar een brug zoekend, was van me ning, dat Vishinsky's critiek op het Westelijk plan zich meer richtte tegen de methode dan tegen de inhoud. Maar indien de accoorden van Washington gesloten zijn door dé drie is het niet de schuld geweest van de drie, dat er geen vier waren. Er is tenslotte geen sprake van een dictaat. Er is, aldus Schuman, slechts een voorstel ter tafel gebracht, dat zich stelt tegenover een ander voorstel. Bevin vatte tenslotte ten dele deze opmerking van Schuman weer op en in zijn interventie kan men een zekere op Vishinsky uitgeoefende aandrang on derkennen om althans het Westelijk plan in discussie te nemen. En inder daad: heeft Vishinsky eigenlijk niet het voorstel alleen maar verworpen als basis voor een accoord? Hetgeen niet precies hetzelfde is als basis voor discussie (corr.). In ieder geval, Bevin verklaar de zijnerzijds zich tenvolle bereid, over de details te spreken, en hij hoopte in het bijzonder, dat Vishinsky de voor lopige oplossing van het bezettingssta tuut niet zou verwerpen enkel en alleen omdat anderen het hadden voorgesteld. Op één punt echter waren de Westelij ken vastbesloten: het moet tot de ves tiging van een regering in Duitsland komen en de grootste moeilijkheid ziet Bevin daarbij in hfet onaanvaardbare systeem van herstelbetalingen uit de lopende productie, waarover achttien maanden geleden de conferentie van Londen, gestruikeld was. Na Bevin maakte Vishinsky een be gin met een gedetailleerde critiek, para graaf na paragraaf, van het Westelijk voorstel en hij beloofde er morgen ver der mee te zullen gaan. Optimisten con stateren, dat daarmede in feite het Wes telijk voorstel in discussie is genomen; zü achten het laatste woord nog niet gesproken en zijn overtuigd, dat er in ieder geval toch „iets" uit de conferen tie te voorschijn zal komen. Eric de Noorman en het wapen gericht CO*. WABTIN TOONOt* ITVCKOI 20. Tevergeefs wacht Eric op de komst van Lauri of een zijner knechten en daar net gaandeweg donkerder wordt, besluit Eric het geleende zwaard ergens op een 177 het oog lopende plaats neer te zetten. Voorzichtig plaatst hij het wapen tegen een dikke boom en dan ontwaart hij 'n paar flikkerende ogen, welke hem vanuit het duister onbeweeglijk aanstaren. Deze ontdekking brengt hem danig in de war en schielijk keert hij op zijn schreden terug, om het kostbare zwaard voor eventuele kwade elementen te behoeden, wanneer een zachte stem hem toeroept: „Het is wel! Ga thans, het zwaard is veilig!" Aarzelend verwijdert Eric zich en met een zeker gevoel van spijt overdenkt hij, welk een macht dit zwaard hem had kunnen bezorgen indien hij het gehouden had. Doch deze gedatfite vervliegt even spoedig als zij gekomen is en snel keert Eric nu naar zijn paard terug. De gehele nacht rijdt hij door en in de prille morgen van de volgende dag bereikt hij eindelijk zijn koninklijk slot. Met gejuich wordt hij begroet. Lachend schrijdt Eric tussen zijn mannen door P7i stormt dan de trappen op naar zijn vrouw. Het weerzien is vol blijdschap en ook Pum-Pum deelt in de vreugde. ,.Eric" zegt Winonah dan zacht, „is het nu uit met je wilde haren? Blijf je nu eindelijk thuis en word je een gewone, gezellige man?" „Ja, meisjeglimlacht onze held, „ik blijf bij jou, bij mijn volk, bij Noorwegen. Hoewel hm die wilde haren je kan nooit weten, misschien zit er zo hier en d(fiar nog wel eentje Heel indiscreet gluurt Pum-Pum om het gordijn, maar dan trekt hij zich tevreden terug. Het kleine kereltje glimlacht ondeugend en met een gesnuif zegt hij: „Veel goed! Wilde haren weg, meester nou thuis. Nou koning blijft bij meesteres; wordt gezellige man, alles mooi en waar. Maar meester nooit worden gewone man!" EINDE 8e AVONTUUR. (Van onze verslaggever) 5et stoutmoedige alternatief, waar- 1 dat af uit de geschiedenis van de O.L.B., opgericht om de eenvoudige mensen kans te geven op ontwikkeling. Een recht vaardiging voor de aanwezigheid van lichtp lectuur in de O.L.B. zag hij in zijn prae-advies in de nuttige rol, die zij kan spelen, maar ook in het contact, dat zij schept tussen eenvoudige lezers en de O.L.B. Er werden bij dit alles nog tal van op merkingen gemaakt, vooral ook op prac- tisch gebied; ons ontbreekt de ruimte om daar op in te gaan Wij kunnen ér nog slechts melding van maken, dat dr. Ph. M. vai) der Heyden enkele voorlopige resultaten mededeelde van een studie van de vrije-tijdsbesteding onder enkele bevolkingsgroepen. stoutmoedige alternatief, waar- DnaS* openbare leeszalen zich gesteld jj ueH zien, als zij moesten kiezen of [J een cultuurinstelling dan wel een lijd elijke volksgaarkeuken behoren te in heeft Bernard Verhoeven gesteld :t6|®en prae-advies, dat hij heeft opge- V. °P verzoek van de Centrale Ver te ®hg voor Openbare Leeszalen. Voor 'lis- mene vergadering van deze ver- V t g' Maandag in het Parkhotel in V dam gehouden, waren met dat V Bernard Verhoeven nog vier an- t6 V Prae-adviezen de achtergrond van besprekingen over de vraag, of de Nr bare Leeszalen ontspanningslec- 4 of, zoals dat geformuleerd was, V. lichtere en lichter-aansprekende je an" in hun boekenbezit dienen op :-st^ernen. Het antwoord luidde, met Kerkingen, bevestigend, tk^ard Verhoeven stelde met zijn J{ thatief het vraagstuk algemeen. W actuele geschil gaat in wezen om karakter van de Openbare Lees- C, zeide hij. Steeds heeft men in C^aalkringen het paedagogische, het structieve karakter van de lectuur- Vr2iening, het ontwikkelingswerk tf r°Pgesteld. Wezenlijk is nu de vraag, daarin verandering moet worden wacht om de lectuumood van het op te vangen. v lh het huidige stadium is de intocht J?® de massa de invasie van de wan bak. Het kan dus slechts gaan om grenscorrecties. Men kan de openbare ,6szaal er immers wel toe bestemd K.hten de waarachtige leesdrang .asschien nog primitief van smaak y®ar de belofte van ontwikkeling in oh bergend op te vangen en te oliën. Men kan de voor de leeszaal Ohvaardbare lectuur gerust een ni- lager stellen, waarbij een wer- phjk aanknopingspunt tussen de Oeszaal en het Volk ligt bij de Volks- y'Cratuur A. M. de Jong, Anne de Hms' lichtte Bernard Verhoeven in debat toe, en in België: Conscien- O Em. Claes, Hemeldonok de roman V?5 het Davidsfonds. Zonder goede oksliteratuur, zei hij, lost men het probleem niet op. Het is veel erger, L men slecht leest, dan dat men niet 6®st. heer P. V. de Wit stelde in zijn k5~advies enerzijds dat men geen moest lokken, die van nature md staan tegenover de O.L.B. maar Vj.'hen de deuren niet mag sluiten hen die voorlopig alleen het lich- jWw.genre zoeken. Hoog literair gehalte r® hij niet van primair belang, wel, ■'tig erken van demoraliserende strek- en weeë of sensatie-verwekken- Amusementslectuur uitgeschakeld $<£.r Karsemeyer had in zijn prae- Ot- lfis de cultuurtaak van de O.L.B. zo Voftehreven, dat zij geldt voor het hele W dat zij het volk moet leren den- >ij door het te leren lezen, d.w.z. dat biet alleen goede lectuur beschik- hjg moet stellen, maar ook de lust Wki, ontwikkelende lectuur moet NJ- E. de Clerq vulde dat in de dis- a .eigenlijk nog aan door op te mer- i?at het brengen van cultuur zich ?cpaalt tot het beschikbaar stellen ■/v., hteraire waarden, maar zich ook A hitstrekken tot het ondersteunen k6 11 positieve levenshouding. Voor At,.Aanvaardbaarheid van eenvoudige v'«t wilde zij in haar prae-advies If'1 pd literaire norm stellen, maar eisen Vi'lin Voud en helderheid in probleem- «m'?. beweeglijkheid, humor, levens- en vooral positieve levenshou- dr. J. Karsemeyer als pater C^t dus O.F.M. Cap. stelden in het V Or°ï.eriëens nadrukkelijk, dat zij in 'kstn °°k een opvoedings-instituut V b te zien. Pater Theobaldus las >5iiSt®.^en zou te Hamburg een zwem- lApJ'Jd gehouden worden tussen een tikki team van de Universiteit van een Duitse ploeg. De ontmoe- -Ari.cst echter afgelast worden op m ..V;m een door de FINA uitgevaar- tartverbod. Maandagmiddag is de tweede confe rentie voor Sumatra er in geslaagd, de ontstane geschillen uit de weg te ruimen. Zji heeft een resolutie aangenomen, waarbij de gebieden van Sumatra zich dadelijk verenigen in een voorlopig fe deratief verband. Er werd een uit drie leden bestaand federatief directorium gekozen en besloten werd tot de oprich ting van een federatief college voor Su matra. De conferentie sprak als haar oordeel uit, dat een federatie van Su matra, in het raam van de V., S. van Indonesië, de meest geëigende staats vorm is. De voorlopige federatie zal in beginsel alle gebieden kunnen omvatten, welke geografisch tot Sumatra behoren. De leden van het federatieve college zullen worden aangewezen door de volksver tegenwoordigingen der samenstellende gebieden. Medan werd als zetel van het secretariaat aangewezen. Als leden van het directorium werden gekozen dr Mansur, Abdul Malik en mr. Abbas. De financiële consequenties zullen worden gedragen door de deelnemende gebie den. Op de conferentie voor Sumatra is thans een ontwerp-resolutie in be spreking, die is ingediend door een commissie van redactie, bestaande uit de leiders van de delegaties van Zuid- Sumatra, Oost-Sumatra en de advi seur, mr. Sukur Soripada van Tapa- nuli, aldus meldt de speciale corres pondent van Aneta uit Medan. In deze ontwerp-resolutie geven de delegaties 'van Benkulen, Djambi, Indragiri, Lampong, Minangkabau, Riouw, Tapa- nuli, Sabang, Zuid-Sumatra en Oost- Sumatra te kennen, dat zij hun goed keuring hechten aan de bezwaren tegen het Van Royen-Rum-accoord, die op 13 Mei door de te Batavia aan wezige leden aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen telegrafisch zijn overgebracht. Zij willen de tegen genoemd accoord bestaande bezwaren zowel bij de Neder landse delegatie als bij de commissie der V.N. nader uiteen zetten en stappen ne- Twee geldboeten, elk van duizend gul den of honderd dagen hechtenis, alsme de drie maal een maand hechtenis en zes weken hechtenis met aftrek eiste gisteren de officier van Justitie by de Economische Politierechter te Assen te gen de 41-jarige R. M. te Meppel, ge schorst directeur der N.V. Nederlandse Huiden- en Wolhandel en Vellenboeterij te Meppel, voorheen Van Esso. Tegen de N.V., die door de huidige directeur, de heer René Michel, werd vertegenwoor digd, werden vijf geldboetes, elk van f 10.000 en een van f 25.000 en verbeurd verklaring van de achtergehouden hui den geëist. De behandeling van deze zaak is het slot van de geruchtmakende huidenaffai re te Meppel. waarbij genoemde N.V. was betrokken en welke haar, volgens het hoofd der deviezencontröle, de heer A. C. Kiewiet te Rotterdam, bijna twee mil lioen gulden zou hebben opgebracht als niet de Meppeler recherche een spaak in het wiel had gestoken. Deze nam een partij huiden van ongeveer 23.000 stuks, vertegenwoordigende een waarde van f 220.000, in beslag. Aan de voormalige directeur was o.m. ten laste gelegd, het zonder vergunning drogen van huiden met de bedoeling de ze na de gewijzigde prijsvaststelling te gen de hogere prijs te verkopen. Daar om gaf de directeur opdracht op tal van plaatsen huiden te verstoppen. Deze hui den werden niet in de administratie op genomen, wel in een „zwarte" boekhou ding met gefingeerde nota's (een grote partij werd ook clandestien aangekocht), waaruit bleek dat de knoeierijen reeds van 1946 dateerden. Omtrent de handel in clandestiene hui den deelde mr. H. Muijser, secretaris der sectie Inlandse Huiden te Amsterdam, mee, dat deze transacties oogluikend werden toegestaan, omdat het rijksbu reau van mening was, dat anders de hui den in de grond gestopt zouden worden en dus verloren zouden gaan. De K.R.O. zal hedenavond om 10 uur (22.00) een herhaling geven van de K.K.K.-luisterwedstrijd voor het Katho liek Thuisfront, dat op deze wijze geld bijeen hoopt te zamelen, om draagbare orgels te kopen ten behoeve van de R.K. militairen in Indonesië Vooraf wordt een godsdienstige plechtigheid uitgezon den zoals die in de Oost door de sol daten wordt bijgewoond. Het hoofdkwartier van vice-premier Giuseppe Saragat's anti-communistische partij heeft gisteren meegedeeld, dat Saragat vóór 16 Juni zijn ontslag bij de Gasperi zal indienen. De communistische leiders uit tal van Europese landen zouden ergens in Tsje- choslovakije in geheime bijeenkomst besprekingen voeren, aldus meldt U. P. uit Praag. men, zowel bij de U.N.C.I. als bij de Nederlandse delegatie, om met betrek king tot de uitvoering van het bereikte accoord volledig te worden ingeschakeld. Aldus willen ze de gevaren, die de over eenkomst voor Sumatra met zich brengt, afdoende ondervangen. Deze resolutie zal na behandeling en goedkeuring ter kennis worden gebracht van de Ned. regering, de U.N.C.I., de Ned. en repub. delegaties, de B.F.O. en de H.V.K. Bij de algemene beschouwingen over de gezamenlijke agendapunten, zeide de leider van de delegatie van Sumatra's Oostkust, de heer Damrah, dat eerst nadat de overeenkomst was aangegaan, de gebieden van Sumatra in de gelegen heid waren gesteld, hun bezwaren naar voren te brengen. Ook in de B.F.O. is de invloed van Sumatra zoveel mogelijk uitgeschakeld en de belangen van Suma tra zijn in de B.F.O. vrijwel verwaar loosd. De heer Damrah vroeg, het al of niet uittreden uit de B.F.O. afhankelijk te stellen van de inwilliging van de vol gende voorwaarden: Het erkennen van de huidige waar nemers in de B.F.O. als volwaardige stemgerechtigde leden en de taak van de B.F.O. om ook specifieke gebiedsbelan- gen harer leden zo nodig naar buiten te bepleiten en te verdedigen. De procureur-fiscaal bij de Bijz. Raad. van Cassatie heeft geconcludeerd tot be vestiging van het doodvonnis, dat het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem heeft uitgesproken tegen de 47-jarige R. Fol- kerts uit Groningen, die in 1944 als SS-er heeft gevochten en in November van dat jaar heeft deelgenomen aan het dood schieten van zes Joodse landgenoten te Vierhouten. De Raad heeft de Duitser G. M. Mul ler, in de oorlog opzichter in het kamp te Vught, veroordeeld tot veertien jaar gevangenisstraf met aftrek. Het Bossche Bijzondere Gerechtshof had hem tot ne gen jaar veroordeeld. DINSDAG HILVERSUM n, 415 m. Na 18 uur ook 245 en 1875 m. 18.10 sport. 18.20 sex tet. 18.40 gram., 18.50 actualiteiten, 19.00 nieuws, 19.15 orkest. 20.00 nieuws, 2C.05 gewone man, 20.12 luisterspel ..Alkestis" door Dr. van Buytenen, 22.45 Avondge bed, 23.00 nieuws, 23.15 orkest. HILVERSUM I, 301 m. 18.00 nieuws. 18.15 piano, 18.30 strijdkr., 19.00 strip, 19.10 Jan Brusse, 19.15 toneel, 19.30 viool, 19.45 regeringsuitz., 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.15 cabaret, 21.35 voordracht, 21.45 buitenl. overzicht, 22.00 orkest, 22.20 kamermuziek, 23.00 nieuws, 23.15 gram. WOENSDAG HILVERSUM n, 415 m. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 m. 7.00 nieuws, 7.15 Te Deum, 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.15 muziek bij het werk, 8.45 piano. 9.00 zieken, 9.30 waterstanden, 10.30 Morgendienst, 11.00 reportage. 12.00 gram.. 12.30 mededelin gen, 12.33 ensemble, 13.00 nieuws. 1315 orgel. 13.45 reportage. 14.45 onder ons. 15.00 koor, 15.45 Alma Musica. 16.15 jeugd, 17.30 gitaar. 17.46 regeringsuitz. HILVERSUM I. 301 m. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 strijdlied. 7.33 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.50 vrouw, 9 00 orkest, 10.00 causerie, 10.05 Morgenwij ding. 10.20 kookpraatje, 10.35 vrouw. 11.00 R.V.U., 11.30 gram., 12.00 Accor- deola, 12.30 mededelingen. 12.33 platte land, 12.38 orgel, 13.00 nieuws, 13.15 ka lender, 13.20 orkest, 14.80 gesproken por tretten, 14.15 concert, 15.00 zieken, 15.30 zang. 15.50 klankbeeld, 16.00 orkest, 16.15 kleuters. 16.30 vragen vrij, 16.55 jongeren, 17.15 orkest. 17.40 piano. (Van onze correspondent) De R. K. Charitatieve vereniging voor Geestelqke Volksgezondheid hield gisteren te Utrecht een zeer druk be zochte vergadering waarop het vraag stuk van de geestelqke gezondheid van 't gezin werd ingeleid door de Z.E.H. A. Jansen, directeur van de Katholieke Actie, de psychiater J. Veraart en de arts C. Mol. Van officiële Amerikaanse zqde is gisteravond in Berlijn de hoop uitge sproken, dat de Berlijnse spoorwegsta king, die thans 10 dagen duurt,' deze week eindigt. Volgens de zegsman zouden de sta kingsleiders vermoedelijk met een com promis genoegen nemen. Hun oorspron kelijke eis is volledige betaling in West marken. De stakers verlangden tevens erkenning van de Onafhankelijke Ar beidsorganisatie als hun wettige onder handelaar en het opnieuw in dienst ne men van stakers en employé's, die om politieke redenen werden ontslagen. De Russen hebben de Amerikaanse, Britse en Franse luchtvaartautoriteiten gisteren laten weten, dat de zomerma- noeuvres van het Rode Leger begonnen zqn in een gebied van 11 bq 7 mijl, op naar schatting 75 mijl ten Westen van Berlijn, waardoor een van de corridors, die door de luchtbrug gebruikt wordt, wordt afgesneden. De Russen hadden Vrijdag reeds ge waarschuwd, dat dit gebied gevaarlijk zou worden voor geallieerde vliegtuigen, in verband met vuren van geschut en de activiteit van Russische vliegtuigen in verband met de manoeuvres. De En gelsen dienden toen een protest in, waarbij zij er op wezen, dat de Bucke- burg-corridor, die door het bewuste ge bied doorsneden wordt, in 1945 by in ternationale overeenkomst voor de vliegtuigen der Westelijke geallieerden bestemd was. Russische legerofficieren met dom mekrachten en koevoeten gewa pend controleren de rails in een der Berlijnse stations, die nu in ver band met de staking gesloten zijn. De stakers verzetten steeds de wis sels vndanks het Russische toezicht. De voorzitter van de vereniging, prof dr. F. Buytendijk, opende de vergade ring met een korte algemene beschou wing over de geestelijke gezondheids zorg, waarin hij tevens de benoeming mededeelde van dr. C. T. Kortenhorst als ere-lid. De naam van de vereniging is veranderd in die van R. K. Centrale Vereniging voor Geestelijke Volksge zondheid, om daarmee de coördinerende functie van de vereniging aan te dui den. Spr. kondigde onder de problemen, waarmee de vereniging zich zal gaan bezig houden, o.m. aan, de verhouding tussen man en vrouw, waaraan een stu diebijeenkomst zal worden gewijd. Hij karakteriseerde het geestelijk gezond zijn als: de beschikking hebben over de vrijheid van beslissing, de vrije keuze tot handelen. Nadat Mr. J. de Vreeze, secretaris der vereniging, het jaarverslag had voorgelezen, nam de directeur van de K. A„ de Z.E.H. A. Jansen, het woord. Hij besprak de invloed van de levens beschouwing op het gezinsprobleem en pleitte voor loyale samenwerking met de overheid en de vele neutrale verenigingen, die op het terrein der geestelijke gezondheid werkzaam zijn Uitgaande van de encycliek „Casti Connubii" kwam hij tot de vereisten voor een opleving van de sacramente le beleving van het huwelijk. Ook gispte hij het, dat de voorlich ting aan de kinderen op het moment niet of zeer onvoldoende geschiedt. De psychiater, J. Veraart, die op zich genomen had de psychiatrische zijde van het probleem te behandelen, gaf een hoofdzakelijk sociologische beschou wing, waarin hij enige voorwaarden ont wikkelde voor een gezond gezin. Dokter C. Mol sprak tenslotte over de plichten, die de samenleving heeft t.a.v. het gezin. Deze plichten liggen niet alleen op financieel terrein, maar evenzeer op dat der sociale opvoeding. Hij pleitte voor vermindering van de wettelijke echtscheidingsmogelijkhe den, bestrijding van de abortus provo- catus en soortgelijke praktijken, maar daarenboven voor herkerstening van het huwelijksleven, jeugdvorming in de jeugdorganisaties, de vorming in en buiten - schoolverband en een coördina tie van alle krachten die op dit gebied werkzaam zijn. In het schoolartsensysteem en de be roepskeuze moet de levensbeschouwing een rol gaan spelen. De huisarts moet weer meer de vertrouwensman van het gezin worden, in staat, de gezins problemen aan te vatten. Om de maatschappelijke orde te her vormen is een christelijke heldhaftig heid nodig. Hier is een apostolische lekentaak voor de jongeren weggelegd. Met grote animo, zo constateerde spr., maken dezen zich op, het goede gezins leven te gaan herstellen. Negen en negentig renners namen te Mechelen deel aan een wegwedstrijd over 161 K.M. Winnaar werd de Belg Van Verre in 4 uur 25 min., vóór zijn landgenoten Claes en Georges. Braspen- ninr werd 14e en Frans Pauwels 24e. De onderrichtingen van hun va der had het er niet beter op ge maakt. Zij waren schuw geworden. Er was hun bijgebracht, dat het in de we reld slecht was, dat er mensen woon den, die anderen het bestaan niet gun nen en op de eerste plaats trachtten iemand het kostbaarste van zijn bezit, de godsdienst, te. ontnemen. Zij waren bang en bleven angstvallig op de hei. Alleen het harde woord van hun moe der, die optrad met de kracht van een waarachtige weduwe, deed hun de schroom overwinnen om een vrouw te zoeken. Maar als zij er een gevonden hadden, keerden zij ijlings naar de hei terug, bouwden een huis naast dat van hun vader en deelden de grond. En van de eerste dag af waren zij er op uit nieuwe hei te ontginnen en den nen te rooien, teneinde als hun kinde ren groot waren, ook voor hen een boerderij te hebben in deze afgelegen heid, waarin zij voor de achtervolgin gen van de wereld gevrijwaard waren. Wanneer het avond was, kwamen zij samen bij de haard van hun moeder of, als het weer goed was, hurkten zij voor de open deur op de dorpel en praatten over de weinige dingen, die onder dergelijke mensen te bespreken zijn: over hun werk, hun dagtaak, hun plannen, over hetgeen zij hoorden, dat in de wereld gebeurde. Maar nooit zeiden zij iets van het ene dat hun gedachten beheerste en dat zij al hun kinderen zouden meegeven. Het was een stempel, dat een vastbera den vader hen op het hart gedrukt had, een onuitwisbare moedervlek, die deze mensen zou blijven kenmerken als harde zwoegers in het aardse, maar mee als onbegrensde eerzuchtigen in de gebieden van God. Dat dit eerzucht was en trots om een uitverkiezing wisten zij niet. Zij dach ten dat het niets anders was dan een roeping, waaraan zij gewillig te gehoor zamen hadden: aan de wereld leiders te geven, die haar zouden terug voeren naar de God die zij uitgewezen had. Want in de mens 'is alles gemengd en hij weet het niet. In het huis van Gerrit Jan woonde zijn oudste zoon. Zijn broers en zwagers kwamen 's avonds bij hem samen en wat lag er meer voor de hand dan dat de gastheer de leiding nam van het langzame gesprek? Dat hij raad schafte bij moeilijkheden en dat hij degene was, van wie men meende,, dat hij de geest van zijn vader het beste bewaard had? Toen hij stierf, nam zijn oudste zoon de leiding over. Het werd een wet in de familie, dat telkens de oudste zoon het Ruis van de stamvader bewoonde en dat hij voorzat in de vergaderingen, bijeenkomsten en feestelijkheden die de familie hield. Want toen de nederzetting in de hei zodanig was gegroeid, dat men niet meer iedere avond met zijn allen bij elkaar kwam, bleef men zich familie voelen en ieder wendde zich in moeilijkheden tot hem, die de erfenis van de stamva der beheerde. Enkele malen per jaar en bij bijzondere gelegenheden kwamen allen naar zijn schuur. Daar werd de familieband aangehaald. Het werk werd besproken. Men haalde geruchten op die uit de wereld naar hier doordron gen en men ging naar huis met de ver wonderde overtuiging, dat alle mensen uit deze streek één van gedachte en van daad waren. En in eenderheid gingen de jaren heen. De huizen zakten scheef. Op de plaggen en het stro van het dak stond geel gras. Verweerd en afgebrokkeld stak de buit van de schoorsteen door de nok de lucht in. Het hout van de deuren werd aan gevreten en in de leemstenen kerfden de geslachten hun namen. En over de Peel brandde de zon. pllenste de regen, joeg de storm en riep de wulp. In dat gebied van wollegras en vliegdennen werd de zwarte turf ge stoken, afgestoten en gestookt. Diep waren de zandwegen uitgehold. Zwaar spatte de modder in de lente. In de zo mer dreef, op hoge plaatsen, een woIk van stof achter de karren aan. In de herfst werden taaie heiplaggen in de we gen gezet. Maar bij alles wat in de seizoenen gebeurde, stond de koepel van de he mel onbewogen op de steunpunten van de horizon en ómvatte dat eindeloos ge bied van moer en woestheid, waar het klein gedoe van mensen met hun jacht naar vruchtbaarheid in wegzonk als een nietswaardigheid. Doch de mensen voelden zich niet klein en machteloos. Het leek hen of zij machtig waren en heerschappij voerden groter dan die van zon en jaargetijden. Want er is een dag geweest, dat de zoon van Gerrit Jan uit Leuven in de Peel terugkeerde als een heilig en avon tuurlijk priester. Onder de lage balken van het heihuis voelde hij zich beklemd en toen hij in de schuur zijn eerste mis opdroeg snikte hij. Een broer en een zuster van hem wa ren toen getrouwd. Hun boerderijen, aan weerszijden van die van hun vader, stonden recht en nieuw, als pronkstuk ken, rond dit schamel huis, waarvan de hanebalken verloren gingen in spinrag en de ratten knaagden aan de dakspan ten. Maar toen was zij herschapen in een kathedraal. Daarna was er een feestmaal: witte brood en pannekoek en bier. Slingers en liedjes. Toen zij op de middag naar buiten gingen om de boerderij te bezichtigen mat de priester de horizon en zijn paard hinnikte. Twee dagen later steeg hij op en ver dween. Hij liet een weemoed achter en niemand durfde het bekennen. Zij hadden een broer laten gaan, zoveel jaren geleden en hadden verwacht een broer terug te zien, iemand, met wie men gemakkelijk in contact kon komen omdat hij dezelfde gedachten en ver langens had als zij. Doch de broer was ongeduldig en luisterde maar half naar wat hem gezegd werd. Hij kon niet op zijn stoel blijven zitten en had slechts geveinsde belangstelling voor het gewas en het vee. Toen hij weg was voelde men zich weer onder een. Alleen een zekere trots liet hij van zijn kort bezoek achter. Soms wist men in maanden niet waar hij was. Hij trok de dorpen rond, las mis in schuren en op afgelegen weiden Hij sprak met de mensen en wees hen op hun plicht. Soms vluchtte hq Gelder in of het Zuiden. Een schaarse brief gaf de achterblijvenden wel eens inlich tingen, totdat hij geheel onverwacht weer voor hen stond om een nacht te slapen en de H. Mis te lezen. De schuur werd schoongeveegd en voor het stro zakken gespannen. En 's avonds aan het haardvuur vertelde de priester van de wereld en wat hij er beleefd had. Daar, op die avonden, vonden de man nen en vrouwen hun broer terug. Zij erkenden in hem het deel van hun hart dat nooit naar boven was gekomen. En daarmee kwam het nog vaster in hen staan, dat hun taak niet was op een klein stukje grond land te bebouwen en koeien te melken, maar dat uit hun midden steeds mensen moesten voort komen, die in de grote wereld hun taak voor God hadden en de diepste neiging van hun aller hart aan anderen mee deelden. (Wordt vervolgd) Voor de internationale lawntennis- kampioenschappen, die vanmiddag te Noordwijk zijn begonnen, komen in het heren-enkelspel zeventig spelers uit, verdeeld over een tiental naties. Van hen zijn als sterkste acht ge plaatst in de volgorde van het lotings schema: In de eerste helft Gonzales (V.S.), Puncec (Egypte), R. del Bello (Italië), Fannin (Z.-Afrika). In de tweede helft Sturgess (Z.-A.), R. Balbiers (Chili), Asboth (Hong.) en Ampon (Philippijnen). Verder komen in de eerste helft o.m. uit: A. Roberts (G.B.), Wilton (N.), Van Swol (N.), Rinkel (N.), Harper (Australië), Remy (Fr.) en Schaffei (Egypte). En m de tweede helft Peten (B.), Fjerre (Denemarken). Linck (N.), Van Meegeren (N.), M. del Bello (It„ Oock- burn (Z.-A.), Lewis (G.-B.), Sanglier (Fr.) en Matous (Tsj. SI.). In het darrr«>» enkelspel zijn de ge plaatste speelsters in de. eerste helft mej. J. Currey (G.-B.), mej. L. Man- fredi (It.), mevr. H. Rihbany (V. St.) en mej. Marvellin (Fr.). En in de tweede helft mevr. Bossi (It.), mej. Tuckey (G.B.), mej. G. Hoa- hing (G.B.) en mevr. H. Straubeova (Tsj. SI.). In de eerste helft komen nog als sterkste speelsters voor mevr. Koop- mans en mej. Knottenbelt; mej. D. Mc. Guire (V. S.) en mevr. G. Blaisse Terwindt (N.). In de tweede helft spelen o.m. mej. G. Butler (V. S.), mevr. Nidassy (Hong.), mej. P. Hermsen (N.) en mej. M. Rollin Couquerque (N.). In het heren-dubbelspel zijn de sterk ste paren SturgessFannin, M. en R. del Bello, Van SwolRinkel, Gonzales Ampon en de Zuid-Afrikanen Levy Cockbum. Voor het gemengd dubbelspel noemen we de paren mej. MarvellinSturgess, mevr. BossiR. del Bello en mevr. Blaisse TerwindtRemy. In het dames dubbel combineerden o.a. mej. Hoahing met mej. Rollin Cou querque, mej. Marvellin met Nel Hermsén en mej. Currey met mej. Tuc key. Tijdens de wedstrijd FlamengoArse nal. welke als onderdeel van de Brazi liaanse trip van de Londense club te Rio de Janeiro werd gespeeld, kwam het tot een handgemeen voor het doel van de Zuid-Amerikanen, zodat de po litie zicih genoodzaakt zag een zuive ringsactie in het strafschopgebied uit te voeren. Tien minuten na rust, Flamengo leid de met 21, kwam Bryn Jones in bot sing met de doelman, deze viel op de grond en binnen enkele seconden was een complete vechtpartij aan de gang. Jones werd daarbij hard in het gezicht geslagen en moest geruime tijd het veld verlaten om zich te laten opknappen. Reeds eerder hadden MacAuley en Val- lance zich moeten laten vervangen. Vijf minuten later werd de wedstrijd voort gezet. Arsenal verloor met 31. De Nederlander Joop de Mos, die gis teren bij de wereldkampioenschappen lawntennis voor profs te Londen zijn enkelspel in de voorronde tegen Wisard gewonnen had en daarna in een dub bel was uitgekomen, kwam gisteravond voor de derde maal op de baan en wel tegen de vroegere Wimbledon-kampioen Donald Budge. De Amerikaan moest hard vechten om de baas te blijven, want De Mos gaf uitstekend partij en zou met een ie.tsje geluk de tweede set wellicht op zijn naam hebben gebracht. Twee keer achter elkaar had hij daar nog slechts één punt voor nodig, maar Budge redde telkens de situatie. De Amerikaan won tenslotte met 62. 97. De Britse middengewicht kampioen Dick Turpin heeft in Earls Court van de Fransman Charron gewonnen door dis kwalificatie in de vijfde ronde. 7 jachten nemen deel aan Hoek van HollandHarwich. Aan de zeilwedstrijd Hoek van Hol landHarwich, -waarvoor Dinsdagavond 31 Mei om 8 uur het startschot wordt gegeven, nemen zeven jachten deeL Het zijn de Nederlandse jachten: Zwerver, Olivier van Noord, Swarte Beer, Ura nia en Modalimar. het Belgische jacht Wyvem 2 en het Britse Whooper J. M. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3