Gemeenteraadsverkiezingen in het zicht Dr. Beel neemt officieel afscheid Eegüt, cfa ttyt, 7nj&& m Berend Blokzijl veroordeeld tot duizend gulden boete Hengelpraat Ruim €07.000 bijeen K. V.P.in de helft der gemeenten met een eigen lijst Twee krasse oudjes naar Amerika Het weer. Zij, die vielen Nederlandsche Bank gaf geen deviezen voor Franse stakers Duitse kinderen naar ons land Journalistieke verantwoordelijkheid Een tamme campagne Treedt Hatta in contact met noodregering? Zij vieren er hun gouden bruiloft en maken een tripje door de States Tot hoofd en hart J Lichtreclame zonder beperking Russen worden soepeler tegen Berlijnse stakers t ZATERDAG TWEEDE DEEL RAPPORT Van Parlementaire Enquête-commissie In Juli meer tabak? Nederlandse soldaten naar Nieuw-Zeeland? Onderzoek „De Slikken Woensdag 1 juni 1949 T3sfe JAARGANG No. 24475 ÜE>t Noorden des lands BEERTA'S COMMUNISTEN HANDHAVEN ZICH NIET SPORTVLIEGTUIG STORT NEER „Merdeka" over regerings verklaring DAT MODERNE GEDOE.... Maar dezen blijven op hun oorspronkelijke eisen staan Leden van Derde Orde stellen huizen open OOK AAN DRS. BOS ONTSLAG VERLEEND Radio Anno Santo „LEGIOEN VAN WERELD BURGERS" Garry Davis naar Amsterdam Prins Bernhard bij burgemeester van Montreal 8OR6AUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT S - HAARLEM k'etoon: Redactie 21544; Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348G "ijkantoor Beverwijk: StumpMusstr. 45,tel.3998 Wtecteer 3, 9. W. Boerrlgtet. Hoofd redacteur: Drs. H. W. M. van Ran. ^nd. hoofdredacteur: W. Sever in. NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per mWlmetef- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-boogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiên eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cent» per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Wanneer men begint met vast te stellen, dat de aanneming van het wetsontwerp op de journa listieke verantwoordelijkheid de jour- "Slisten zal bijeenbrengen in een af floten stand met een eigen recht spraak, dan mag zulk een voorstel- P.ng van zaken dermate eenzijdig po- S'tief heten, dat zij een onverbloemd ®uPhemisme oplevert ten opzichte van eventuele toekomstige realiteit. Een eüPhemisme vergelijkbaar met het- Seen tot uitdrukking komt in de be naming van het wetsontwerp. „Rege- |!Pg der journalistieke verantwoorde lijkheid" klinkt immers heel wat aan nemelijker dan „beknotting der jour nalistieke vrijheid", waarmee op een zijdig negatieve manier het effect van P't ontwerp, mocht het tot een wet evolueren, zou zijn weer te geven, men behoeft ook deze laatste kwali- j'catie niet op iets afkeurenswaardigs duiden, want het aan iedere wet gemeenschappelijke is juist een be vatting der vrijheid, dat wil zeggen, regulering van een vrijheid, die an- Pers tot bandeloosheid zou ontaarden. tiaar ons blad tot nog toe weinig ®eeft vermeld omtrent het hier ter ®Prake gebrachte wetsontwerp, dient «llereerst een algemeen oriënterende wteenzetting te worden gegeven. Begin 1947 werd een Staatscommis- ingesteld onder voorzitterschap Van de Utrechtse hoogleraar Pompe, *elke tot opdracht had een algemene ^geling voor het gehele perswezen ontwerpen in een Perswet. Hierop 18 men echter vooruit gelopen door alvast een afzonderlijke wet te ont werpen, welke beoogt de journalisten, He eerst als zodanig zullen mogen ^treden na in een joui'nalistenregis- te zijn opgenomen, te stellen on- ?er een door een persgerecht te hand haven tuchtrecht. Dit tuchtrecht lijkt overigens naar zijn aard voldoende Ppidelijk op strafrecht, zoals in De mlkskrant onlangs terecht werd be- |°ogd, dat de term bijzonder straf- meht daarop nog het best toepasselijk "are. Het op 25 Maart j.l. bij de Staten- ^cneraal ingediende wetsontwerp P'olt dan allereerst voor de oprichting *an een persgerecht, bestaande Ht een aantal journalisten en een pVengroot aantal bij de uitgave van "laden betrokkenen, weik college van 'ekenrechters zal worden gepresideerd voor een beroepsjurist. Vervolgens 7®! er een journali stenregis- r worden ingesteld, bij te houden P°or het persgerecht, waarop iedere |PUrnalist, d.w.z. ieder, die zijn hoofd groep maakt van het verrichten van Journalistieke arbeid aldus de wet- •plijke omschrijving dient te wor den ingeschreven, wil hij tot het uit hofenen van die arbeid gerechtigd Hjn. Aan al dezen zowel als aan de *8V,laduitgevers en de directeuren aU persbureaux zal het persgerecht jhchtmaatregelen kunnen op- pëgen (van waarschuwing, en beris- Hng tot en met ontzetting uit het be liep en een geldboete van f 10.000), jpdien een onjuiste, dan wel oneer lijke of onverantwoordelijke voorlich- ,r>g te wijten zou zijn aan hun opzet H grove schuld, of indien zij zich op- ftelijk of door grove schuld zouden ?edragen in strijd met de zorgvuldig heid, die de journalist in het maat- ohappelijk verkeer betaamt, of in •rÜd met de eer van zijn stand ®Jdus ongeveer letterlijk de wettelijke delictsomschrijving. Men zal vragen of de dagbladschrij - JHr, die volgens sommiger oordeel Jhbgevolge van deze regeling in zeke re zin vogelvrij zou worden, op het PSenblik dan zo vrij als een vogel is. 5° vrij als een vogel stellig niet. doch j el zo vrij als iedere andere Neder- :®bdse burger, doordat hij bij de hem Jb art. 7 der Grondwet gegeven vrij heid alleen maar verantwoordelijk Pujft voor de wet. Bovendien is hij, Hdien hij bij een der erkende organi- 8sties van journalisten is aangesloten, Pbderworpen aan een tuchtrecht (hier jb de eigenlijke zin des woords), dat b eigen kring wordt gehandhaafd. \X T willen hi61" niet ingaan op de VV juridische verdiensten van het j, ontwerp. Als een der belang- 'Jkste feilen dient echter te worden genoemd de hierboven aangehaalde te vage delictsomschrijving, welke ®rst een vaste inhoud zal verkrijgen, Jjbdat zich een uitgebreide jurispru- ebtie zal hebben ontwikkeld. Een drietal vragen van meer alge mene strekking, te weten die naar de ??udzaak der voorgestelde regeling, 'e naar de voordelen en de nadelen, jjb die naar het nut van een afzonder de wet los van een algemene Pers wet, dient echter uiterst beknopt te brden beantwoord, j; Be noodzaak der ontworpen rege- ?bg is hoogst dubieus en men ont- j.°mt niet aan de indruk, dat op al te ^'ntvaardige gronden daartoe werd floten. De beroepseer geldt onder journalisten allerminst als een loos JjrSrip en het valt te vrezen, dat deze d door een wettelijke regeling zal orden ontkracht door een casuïstisch j^berna van „hoever men gaan kan", j b Uitwassen, die er zijn, liggen, zoals uereen weet, voornamelijk bij de Q bitnunistische pers. En dit brengt f tot de beantwoording der tweede tj,aaS; juist van die zijde zal men gelden de mogelijkheden, welke deze ook hun biedt, ijverig te exploi- en door klacht na klacht in te die- t) b tegen wat zij van hun kant onoir- bii? voorlichting achten. Ware het L beter de vrijheid van een ferme tjestrijding dézer immerdoor tenden- hu berichten verspreidende extre- C stische politiekelingen onverlet te 10 bdhaven, zonder het gevaar te f eb daarin door allerlei chicanes te o rden gestoord? En de hemel beware f ervoor> wanneer zij eens moch- VqJ .gaan uitmaken wat behoorlijke U ^lichting was en wat niet. De be- tJbg der vrijheid is een wapen, W bien beter niet kan smeden, wan- «t- r er ook maar een lichte kans be- *6i>i ^at het in verdachte handen zou i,a«en. L® Nederlandse burger kan aan de van het vrijelijk en met grote V£0edigheid geformuleerde woord wederwoord heus zelf wel beslui- (Van een onzer speciale verslaggevers) Al is het op straat nog nauwelijks te merken, toch worden in deze maand in Nederland 1020 nieuwe gemeenteraden gekozen. En dat niet zoals bij de Kamerverkiezingen in alle plaatsen precies tegelijk op een en dezelfde dag, doch integendeel verspreid over een vrij groot aantal data (reeds op 30 Mei werd de eerste raad gekozen), waarvan de 22ste, als in alle grote steden gestemd wordt, verreweg de belangrijkste is. Hier en daar is het zelfs zo, dat bij wijze van uitzondering de verkiezing in een gemeente twee dagen in beslag zal nemen, omdat men zoals bijvoorbeeld in de Mijnstreek het ondergronds werk niet te zeer wil belemmeren en tegelijkertijd toch iedereen in de gelegenheid stellen om zijn stemplicht te vervullen. Doch zoals gezegd, veel animo bestaat er nog niet. Op het Partijbureau van de K.V.P. sprak partijsecretaris dr. L. Albering van een nogal tamme campagne en, eerlijk gezegd, te verwonderen behoeft dat "'et- Want neemt men de K.V.P. als grootste partij tot voorbeeld, dan kan men vast stellen, dat zelfs zij slechts in 500 van de 1000 gemeenten actief als partij aan de verkiezing deelneemt. De oorzaak daarvan is zeer eenvoudig. In het Zuiden des lands bijvoorbeeld zijn talrijke gemeenten, waar het aantal ka tholieke kiezers dermate overwegend is, dat de gemeenteraad daar al sinds jaar en dag uitsluitend uit katholieken be staat. Welnu, zo redeneert men dan, als wij toch onder elkaar zijn heeft voor ge meenteraadsverkiezingen de K.V.P. wei nig zin. En men verdeelt zich bijvoor beeld met het oog op allerlei plaatselijke belangen in arbeiders, boeren, midden standers enz. enz. Het meest illustre voorbeeld hiervan is wel de gemeente Rucphen, waar de K.V.P. niet, maar wel tien andere kath. partijen aan de verkie zingen deelnemen. En dat alles voor een raad, waarin in ieder geval geen plaats is voor tien leden. Hoezeer overigens de ze plaatselijke groeperingen voor het to taalbeeld van belang zijn, blijkt wel uit het feit, dat hierdoor in Limburg de K.V.P. slechts in een negental plaatsen aan de verkiezingen deelneemt en dat bijvoorbeeld ook in een grote Brabantse stad als Bergen op Zoom de K.V.P. niet met een eigen lijst uitkomt. In het ge heel gaat het hier om bijna 300400 ge meenten, waarin de K.V.P. bij deze ver kiezingen plaats maakt voor anders ge naamde katholieke groeperingen, die overigens niet zelden hun propaganda voeren met centraal door de K.V.P. be schikbaar gesteld materiaal. Hiertegenover staat dan vooral in het Noorden des lands nog een aan tal gemeenten, waar de situatie pre cies tegenovergesteld is. Daar is het aantal katholieke kiezers zó gering, dat het uitgesloten geacht mag wor den dat de K.V.P. ook zelfs maar één zetel zou behalen. De uitslagen van de stemming voor de gemeenteraden van Beerta, Finster- wolde, twee communistische bolwerken, én van Midwolda zijn thans bekend. Het blijkt, dat de communisten zich in Finsterwolde slechts kunnen handhaven. In Beerta echter verloren zij een zetel aan de Partij van de Arbeid, zodat de zetel vorming daar nu is: P.v.d.A. 3 (2), C.P.N. 5 (6) en V.V.D. en rechtse partijen 3 (3). In Midwolda verloor de C.P.N. de enige zetel, die zij in de raad had. Dinsdagavond half zeven is ter hoogte van Ouddorp (op Goeree-Overflakkee) een Zweeds sportvliegtuig in zee ge stort. De „Koningin Wilhelmina" heeft de bemanning, twee Zweden, behouden aan land gebracht. In dat geval kunnen twee dingen ge beuren. Of de weinige katholieke kie zers moeten ieder voor zich maar be slissen wat zij bij ontstentenis van een katholieke lijst willen kiezen, zoals dit jaar bijvoorbeeld zelfs in Assen ge schiedt, of de K.V.P. steunt die stroming in een gemeente, die voor een bepaalde plaats het meest gunstig is. In Winscho ten zijn dat b.v. C.H.U. en de A.R., in Oud-Beyerland de V.V.D. en in een aan tal andere plaatsen is het weer de P. v. d. A. En, teneinde te bewijzen, dat ook op deze wijze vele gemeenten voor de K.V.P. als partij verloren gaan, zij medegedeeld, dat tengevolge hiervan bij voorbeeld in de provincie Groningen alleen in de hoofdstad en in de plaats Kloosterburen een eigen K.V.P.-lijst' uit komt. Desniettemin, ondanks al deze omstan digheden, die de gemeenteraadsverkie zingen voor de centrale partijleiding minder interessant maken dan de Kamer verkiezingen, heerst er op het Partij bureau van de K.V.P. toch een licht op timistische stemming. Het feit, dat voor zover bekend nergens een lijst-Welter is uitgekomen, is daar niet vreemd aan en bovendien heeft men, dank zij enige be langrijke bijdragen voor het verkiezings- fonds, een behoorlijke propaganda kun nen voeren. Er zijn centraal 150.000 affiches ver spreid (Amsterdam heeft er het leeu wenaandeel van opgeslokt), er zijn weer een millioen K.V.P.-lucifersdoosjes in omloop gebracht en niet minder dan twee en een half millioen brochures zijn op aanvraag aan de afdelingen toege zonden. Daarmee hoopt men te bereiken, dat het aantal van ruim vierduizend katholieke gemeenteraadsleden dit jaar weer zal worden vermeerderd, want dan immers zal de slagzin van de K.V.P. bij deze verkiezingen een goede raad) van raad raad zijn geworden. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel, heeft Dinsdagavond in het paleis Koningsplein te Batavia een afscheidsreceptie gehouden. Onder de talloze bezoekers bevonden zich o.a. de speciaal voor deze gelegenheid overgekomen president van Oost-Indonesië, Sukawati, de wali-negara van Fasundan, Wiranata Kusumah, de wali-negara van Zuid-Sumatra, Abdul Malik, de wali-negara van Madura, Tjakraningrat en vele andere vooraan staande federale leiders, leden der voorlopige federale regering, de voorzitter der B.F.O., Sultan Hamid, leden van het corps consulair, de Apostolische Delegaat, Mgr. de Jonghe d'Ardoye, leden van de Commissie der Verenigde Naties en tal van hooggeplaatste civiele, militaire en kerkelijke autoriteiten. Voorts waren er vertegenwoordigers van handel en bedrijfsleven en vertegen woordigers der Bataviase samenleving. Naar „Merdeka" verneemt, is op ini Van Maarseveen van 25 Mei o.a.: Reeds thans bestaat de vrees, dat deze verkla ring, welke een vooruitlopend karakter draagt en bestemd is voor binnenlandse consumptie, ook deze keer tot gevolg zal hebben, dat zij bindend is voor de Ne- derlandse delegatie, zodat de Ronde tiatïef van"vice-president" Hatta" aan Tafel-conferentie, waarvan men aanvan- kelijk de verwachting koersterde, dat zij tot een oplossing zal leiden, tot misluk king gedoemd is, vóórdat men begint. Sukiman, voorzitter der Masjumi en mi nister van Binnenlandse Zaken van de republiek, opgedragen, zich in verbin ding te stellen met Sjafruddin Prawira- negara, het hoofd van de republikeinse noodregering. Van officiële republikeinse zijde was hiervan nog geen bevestiging te krijgen. De militaire commandant van Djok jakarta, kolonel Van Langen, heeft be kend gemaakt, dat de gelegenheid tot opgave voor evacuatie Zaterdag 4 Juni wordt afgesloten. Na deze datum blijft evacueren uiteraard mogelijk, doch de Nederlandse instanties kunnen dan geen faciliteiten meer geranderen. Naar ver wacht wordt, zou heden de evacuatie van 3000 personen per dag aanvangen, tot heden omvatten de dagelijkse con- vooien 1000 personen. De grote stroom van aanmeldingen is thans geluwd. So ciale Zaken registreerde in de laatste dagen der vorige week 40 families dage lijks. Het totale cijfer blijft zich bewe gen om de reeds vermelde 45.000 per sonen. Woensdagochtend hebben leden van de speciale delegatie uit de BFO voor deel neming aan de besprekingen te Batavia een oriënterend onderhoud gehad met le den van de republikeinse delegatie. Deze bespreking duurde bijna twee uur. Dinsdagmiddag werd de reeds aange kondigde bespreking gehouden tussen de speciale delegatie uit de BFO en de Ne derlandse delegatie. De besprekingen handelden o.m. over de voorwaarden en omstandigheden betreffende de Ronde- Tafelconferentie. Het republikeinse blad „Merdeka" schrijft over de verklaring van minister Het gemeentehuis van Heemskerk in de provincie Noord-Holland moet worden gerestaureerd. Voorlopig kunnen daar geen officiële plechtigheden geschieden. Het gemeentebestuur van Heemskerk heeft daarom voorlopig zijn toevlucht gezocht in het als jeugdherberg ingerichte kasteel ,^ssumburg". De eerste plechtigheid in het tijdelijke „gemeentehuis" was het sluiten van het huwelijk van de K. L. M.-vlieger C. Molenaar met mejuffrouw A. C. v. d. Ploeg. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verlie zen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 3 Mei 1949: Wachtmeester K. Prins, legernr. 250427140, afkomstig uit Bedum (Gr.), Gesneuveld 12 Mei 1949: Sold. D. B. Doppen, legernr 250628218, afkomstig uit Lichtenvoor de. Sold. Ie kl. J. M. Schenkenberg, legernr. 261104081, afkomstig uit Am sterdam (C.). Gesneuveld 14 Mei 1949: Sold. S. Bos, legernr. 251006125, af komstig uit Musselkanaal, gem. Onst- wedde. Sold. W. van Hest, legernr. 280408213, afkomstig uit gem. Heu- men. Gesneuveld 15 Mei 1949: Huzaar J. W. Vendrig, legernr. 270807074, afkomstig uit Mont- foort (U.). Gesneuveld 16 Mei 1949: Sold. G. Bennink, legernr. 261226107, afkomstig uit Zuidwoldè (Dr.). Dat zij rusten in vrede. (Van onze Rotterdamse redacteur) Mr. John Cup, Bringstoneroad 78, Milwaukee, staat op de bagage van twee der passagiers van de Nieuw Am sterdam, die Dinsdag naar New York is vertrokken. Loopt men, tevoren wetend dat men op Neerlands grootste schip zijn doel op deze manier kan vinden, de boy met de bagage achterna, dan komt men voor de hutten no. 358 en 364, waar de twee oudste passagiers van de Nieuw Amsterdam verblijven: het echtpaar CupHendrïkx uit Maashees, 80 en 76 jaar oud. Een bijzondere reden brengt hen naar de Verenigde Staten. 10 Octo ber zijn zij 50 jaar getrouwd en daar ten tot wat geloofwaardig is en wat niet. Tenslotte blijft de voorgestelde re geling iets halfs en iets in de lucht hangends behouden, doordat een be hoorlijk fundament en een duidelijk omschreven criterium voor respectie velijk de in te stellen organisatie en de voorgenomen registrering ont breekt. Ten dienste van een persge recht, dat aan de hand van al te vage normen recht zal moeten spreken, wordt er op kunstmatige manier een welhaast letterlijk papieren organisa tie opgebouwd, welke zal bestaan in een registratie van wie zich domweg feitelijk (voornamelijk) aan de jour nalistiek wijdt, doch ten andere op al te vage gronden daarvan kan worden uitgesloten, tengevolge waarvan art. 7 der Grondwet weer in het gedrang komt. Het mag dan ook alleszins begrijpe lijk heten, dat de journalisten zelf, verleden Zaterdag in congres bijeen, besloten, dit onrijpe ontwerp van wet nader te bezien en aan de Staten- Generaal te verzoeken het voorlopig aan te houden. zij niet, zoals vijfentwintig jaar ge leden, een dergelijke belangrijke dag alleen willen vieren, maar bij hun kinderen willen zijn, hebben zij op deze vergevorderde leeftijd nog de grote reis ondernomen naar hun zoon en dochter. De zoon woont in Milwau kee en de dochter in Tinsville. Er zijn drie kleinkinderen en twee achter kleinkinderen, die de beide oudjes ook wel eens willen zien. Zij worden in New York van de boot afgehaald en hier zullen zij in een vliegtuig stap pen naar Milwaukee. Ook een bij zondere gebeurtenis, daar zij nog nooit gevlogen hebben. Twee ondernemende en krasse oude mensen die vertellen dat ze een half jaar in Amerika zullen blijven. Waar ze zo al heen zullen gaan? Ja, dat weten ze nog niet precies, maar wel is bekend dat hun zoon en dochter al een flinke reis voor hen uitgestippeld hebben. Zij willen ook nog twee neven die meer Noordelijk wonen bezoeken. De oude heer Cup is wel eens even verstrooid, maar zijn vrouw die heel flink is, brengt hem direct weer mid den in het gesprek, dat gaat over an dere feiten, die getuigen van de onder nemingszin van de heer Cup. Hij was altijd al een buitenbeentje en haantje de voorste, zegt zijn vrouw. Hij is ma chinebouwer geweest en daar hij graag „prutste en construeerde" was het geen wonder dat hij in 1895 reeds met de eerste fiets, geheel zelf vervaardigd tot de kogeltjes en de ketting toe (zo'n oud model met een overdreven groot voorwiel en een in verhouding minuscuul klein achterwiel) het Lim burgse land onveilig maakte. Cup was ook degene die het eerst, in 1903, met een auto langs de Maas reed. Hij legde zich speciaal toe op vervaardiging van automotoren. Ook had hij het eerst electrisch licht en een gascomfoor, dat wel een daverende ontploffing veroor zaakte, maar dat hem toch kenmerkte als degene, die alle nieuwe dingen het eerst toepaste. Alleen wat het dansen betreft zijn ze nog een tikje ouderwets. Op een grapje van de steward of ze aan boord nog met de beentjes van de vloer zullen gaan, antwoord oma Cup, die deftig in het zwart is gestoken, lachend: Ja, de hakkespies en de schottes, maar niet dat moderne gedoe De Amsterdamse economische politie rechter mr. C. H. Plug, heeft Dinsdag middag de voorzitter van de Eenheids Vak Centrale, Berend Blokzijl, veroor deeld tot een geldboete van duizend gulden, subs, een hechtenis van twee maanden. De officier van Justitie, jhr. mr. A. Reigersman, zeide in de door hem uit gebrachte dagvaarding, dat Blokzijl als voorzitter van de E. V. C. in of om streeks October 1948 in strijd met het verbod van art. 14 van het deviezen- besluit 1945 heeft beschikt over een be drag van 400.000 Franse francs, dat vol gens een overeenkomst door de-Confé- dération Général du Travail ter beschik king is gesteld aan Franse stakende mijnwerkers ten behoeve van aankoop van kleding en voedsel voor kinderen. Blokzijl verklaarde hetgeen door haar als getuige gehoord werd beves tigd zijn secretaresse opdracht te hebben gegeven aan de C. G. T. te ver zoeken een bedrag van 400.000 Franse trancs ter beschikking van de Franse stakers te stellen. Hij ontkende evenwel opzettelijk hiermede de deviezenbepa- iingen te hebben overtreden. Zijn be doeling was, later door middel van een vergunning van de Nederlandsche Bank, de tegenwaarde in Nederlands geld over te maken. Dit geld zou door middel van een solidariteitseampagne bijeen wor den gebracht en omdat zo zeide Blok zijl de stakers niet konden wachten, was het geld reeds via de C. G. T. uit betaald. Inderdaad is korte tijd later een vergunning aan de Nederlandsche Bank aangevraagd, welke evenwel werd geweigerd, waarop wederom volgens Blokzijl niet was gerekend. Toen het geld niet kwam, heeft tenslotte de C. G. T. de gift voor eigen rekening ge nomen. Jhr. mr. Reigersman achtte het on omstotelijk vast te staan, dat in op dracht of verzoek van de E. V. C. de 400.000 francs ter beschikking waren ge steld. Het woord „beschikken" in het Deviezenbesluit heeft een ruime beteke nis zo zeide de officier van Justitie. Hij besloot zijn requisitoir met het uit spreken van de eis van één maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een geld boete van 1500 subs, vier maanden hechtenis. Mr. Stokvis, de verdediger, meende, dat de Nederlandsche Bank het voor beeld had moeten volgen van Sir Staf ford Cripps, de Engelse minister van Financiën, die de Engelse zustervereni ging van de E. V. C. een deviezenver- gunning voor hetzelfde doel niet had •geweigerd. Met dit voorbeeld voor ogen had de voorzitter van de E. V. C. geen SIke dag, ieder uur zelfs, kan een .otale verandering aan ons verdere leven geven. ogenblik gemeend in overtreding te zijn. Hij concludeerde tot vrijspraak. Mr. Plug meende evenwel, dat zonne klaar is gebleken dat Blokzijl als voor zitter namens de E. V. C. is opgetreden en dat wel degelijk de bepalingen van het Deviezenbesluit zijn overtreden. De voorzitter van de E. V. C. over weegt tegen het vonnis hoger beroep aan te tekenen. Met ingang van heden zullen de be perkende bepalingen ten aanzien van di reclame-verlichting worden opgehe ven. In de zomermaanden heeft n.l. het electriciteitsverbruik van lichtreclames practisch geen verhoging van het kolen- verbruik der electrische centrales ten gevolge. In de aanstaande winter zal echter wederom een verbod van reclame-ver- lichting worden ingevoerd, mede in ver band met het probleem van de spits- belasting der electrische centrles. De spoorwegautoriteiten uit de Sovjet- Russische zone van Berlijn hebben gis teravond, na een voorstel van de bur gemeester van West-Berlijn te hebben verworpen, dat inhield de thans tien dagen oude spoorwegstaking door mid del van onderhandelingen te beëindi gen, een rechtstreeksberoep op de sta kers gedaan om het werk te hervatten. Aan de stakers wordt opnieuw het voorstel gedaan, dat 60 pCt. van hun lonen in Westmarken zullen worden uit betaald. terwijl „geen represaille-maat regelen" zullen worden genomen. Een woordvoerder van het hoofd kwartier der stakers verklaarde echter dat de stakers het werk niet zullen her vatten, voordat hun eisen de betaling van hun gehele loon in Westmarken, er kenning van de in West-Berlijn in het leven geroepen vakvereniging van spoorwegarbeiders en het niet nemen van represaillelmaatregelen tegen de stakers zijn ingewilligd. De Nederlandse Derde Orde van St. Franciscus te 's-Hertogenbosch heeft de leden van de Derde Orde in Duits land uitgenodigd hun zwakke kinderen van 5 tot 12 jaar voor drie maanden naar Nederland te zenden. De uitnodi ging werd gaarne aanvaard. Deze kinderen moeten echter dringend van kleding worden voorzien, waarvoor reeds de hulp werd ingeroepen van de grote afdelingen van de Derde Orde. Doch ook de „alleenstaande" leden van de Derde Orde wordt verzocht hun bij dragen te geven in de vorm van geld, punten en textiel. Ook heeft men nog enige adressen te weinig, waar de kin deren kunnen worden ondergebracht. Voor inlichtingen, adressen en kleding kan men zich richten tot de heer E. Felix, Nieuwstraat 44 te 's-Hertogen bosch en voor geldtoezending tot de heer M. Ie Plais, Mariaplein 7 te Vught. Officieel wordt medegedeeld, dat de hoofdambtenaar in tijdelijke gemeen tedienst te Den Haag, drs. W. Bos, na aanvankelijk geschorst te zijn, met in gang van 1 Juli 1949 ontslag uit de ge meentedienst is verleend. (Van onze hengelende redacteur) Het is weer zover! Het hengelseizoen is vandaag begon nen! En onmiddellijk ko men ons de woorden voor de geest, die de leraar in de klassieken ons een maal op de schoolbanken heeft voorgehouden: Er is geen vis, die niet in het water geboren is. Dat was taal naar ons hart. Zoiets konden wij waarderen. Want welke vis men ook neemt: schel vis, potvis, katvis, witvis, walvis, bot, spiering, snoek, haring, paling, bot of kabeljauw, alle vissen worden in het water ge boren. Ze zijn er, behalve de zalm, eenvoudig niet uit weg te slaan. Ze voe len er zich in hun element. Wij weten al niet beter. Het begon met de stekel baars in onze prille jeugd. We vingen die met schep netjes, deden ze in een potje en voedden ze met watervlooien. Toen kwam de tijd, waarin we potje en schepnet in een hoek smeten. We wilden geen potjes en schepnet meer. We wilden tuig en een net. Die kregen we. Moe der haalde onze laatste centen uit het varken en wij verschaften ons de bamboestok met het snoer, de dobber en het haakje. De hele tuin graasden we door op zoek naar wur men. Lang voor de eerste Juni visten we alle ver boden waters af. Hoe rijk was de vangst! Hoe over vloedig de maaltijd! Bij dozijnen zijn er karpers en brasems door ons aan de haak geslagen. Tot de lange pantalon ons ook deze stoutmoedige trek ken ontnam. Met onze in trede in de civilisatie hielden we ons angstvallig aan het gesloten vissei- zoen en trokken er niet meer op uit zonder laar zen en klapstoel, tuig met katrol en heel die verdere entourage, die des henge laars is. Toen begonnen we ook al die enthousiaste boe ken te lezen, die vele sportredacteuren aan dit onderwerp hebben ge wijd, welke boeken weer andere sportredacteuren naarstig aanprezen. We durfden nu ook thuis te komen zonder vis. We kwamen soms thuis met sterke verhalen. We kwa men altijd vrolijker thuis dan we gingen. Het is wonderlijk welk een ver edelende" invloed de na tuur kan hebben op een man, die een hele achter middag in een bootje zit te turen. Soms slaakt hij een zucht en werpt een vragende blik naar bene den. Dan neemt hij er nog eentje En de vissen mo gen dan die achtermid dag lang niet bijten, hij zal er zich niet meer om bekommeren Dat is de Nederlandse hengelaar! Zouden wij hem misprijzen? Hij is een zoon van het land. dat niet op verzoek van De Genestet 4s ontworsteld aan de zee. Hij hoort bij het water. Wij zouden al leen maar bij zijn ver schijning in de kolommen der Nederlandse kranten van vandaag en de wei landen, polders en wal lekanten, waarover ons vaderland beschikt, willen zeggen: Zolang hij niet van de wal in de sloot raakt is er geen vuiltje aan de lucht. De beste stuurlui staan aan wal. De beste bengelaars ook! Verwachting tot Donderdagavond'. Verder toenemende bewolking met voornamelijk vanavond en vannacht plaatselijk enige regen. Later wisse lend bewolkt met hier en daar en kele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Zuidelijke richtin gen. Morgen iets lagere temperatu ren dan vandaag. Zon: 4.25—20.50. Maan: 9.40—1.09 Thans is ook de opbrengst van de col lecte voor Radio Anno Santo in hel Aartsbisdom bekend geworden. Het dio cees Utrecht bracht niet minder dan f157.000 op. De totale opbrengst van de collecte overtreft dus nog de schatting die in dertijd gemaakt is. Katholiek Neder land bracht in één collecte een bedrag bijeen van f 607.556.37. Waarlijk een unieke prestatie, die haar weerga in het verleden niet heeft gevonden. Zaterdag zal het tweede deel verschij nen van het rapport, dat de Parlemen taire enquête-commissie hoeft opgesteld om een onderzoek in te stellen naar het regeringsbeleid gedurende de mobilisa tie en de bezetting. Dit tweede deel behandelt de neutra liteitspolitiek over het tijdperk van Augustus 1939 tot 10 Mei 1940, waarin o.a. het Venlo-incident voorkomt, ver volgens het vertrek van de regering en tenslotte de eerste maanden in Londen, afgesloten met het vertrek van De Geer. De twee boekdelen, die 't verslag met de bijlagen en de verhoren omvatten, tellen tezamen 1275 pagina's. Wij zullen Zaterdag de gegevens, die dit tweede deel van het rapport ver strekt, uitvoerig publiceren. Zij bevat ten véle tot nu toe onbekende en be langrijke documenten, die een boeiend overzicht geven van een beslissend tijd perk in de geschiedenis van het Konink rijk. (Van onze Haagse redactie) Naar aanleiding van de talloze spe culaties over verhoging van het tabaks- rantsoen kan het volgende worden me degedeeld: Per 1 Juli zal de productie van ta baksartikelen gebaseerd worden op het verbruik van drie en een half rantsoen per week (thans bedraagt dit, zoals be kend, twee en een half). Het ligt dan in de lijn der verwachtingen, dat niet lang daarna drie en een half rantsoen tabaksartikelen beschikbaar wordt ge steld. En wordt de toegewezen voorraad bij de winkelier niet geheel opgenomen, dan kan men na enige maanden de op heffing van de tabaksdistributie verwach ten. Het noemen van data is vooralsnog praematuur. De lang verwachte af schaffing van de tabaksdistributie zal in September of in October kunnen ge schieden. Reuter verneemt uit Washington, dat de Nederlandse regering, via haar ge zantschap te Wellington, aan de Nieuw- Zeelandse regering heeft gevraagd, of een aantal leden van de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië, na hun de mobilisatie, zich als landarbeiders in Nieuw-Zeeland kan vestigen. Waar schijnlijk zal de regering te Wellington zich bereid verklaren op deze basis 1000 oud-strijders toe te laten. Zoals gemeld, heeft Australië zich be reid verklaard. 5000 Nederlandse oud- strijders uit Indonesië in het land toe te laten. Op initiatief van de voorzitter van de Wereld Federalisten Beweging (W.F.B.). de heer P. Kremers. heeft zich in sa menwerking met de W.F.B. het „Inter nationaal legioen der wereldburgers ge vormd met als direct doel: wereldvolks stemming, die in 4950 gehouden zal wor den in Nederland voor te bereiden en te organiseren. Het staat reeds vast, dat „de eerste wereldburger", Garry Davis in Juni op zijn tournee door Europa, het eerst Am sterdam zal bezoeken. Hij zal in de Apol- lohal op een betogingsavond spreken, die wordt georganiseerd door de W.F.B en het „Legioen der Wereldburgers". Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Biewenga (A.R.) naar aanlei ding van het gebeurde in de Rijks werkinrichting „De Slikken" heeft mi nister Wijers o.m. geantwoord, dat de procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden hem heeft bericht, dat naar zijn aanvankelijk oordeel de di recteur en het personeel, die met ver lof zijn gezonden, in ieder geval uit strafrechtelijk oogpunt geen blaam treft en naar zijn oordeel wederom in dienst kunnen treden. In verband daarmede is zulks in op dracht van de minister op 17 Mei j.L geschied. Een beslissing of er termen zijn tot het treffen van disciplinaire maatregelen kan eeTst worden geno men, nadat het resultaat van het on derzoek de minister volledig bekend is. Prins Bernhard heeft een bezoek ge bracht aan Camillien Houde, burge meester van Montreal, en de stad uitge nodigd een vertegenwoordiger als gast van de KLM de terugreis van de „Bata via" naar Amsterdam mee te laten maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1