PR A CTISCH IS DE DUITSE EENHEID THANS VAN DE BAAN Wi HET DOMEIN DER VROUW Nog altijd „fingertip" RECEPTEN Het dagelijks IJSJE boekjes Van Swol uitstekend op dreef in tenniskampioenschap Meer kans voor Berlijnse kwestie? Veel critiek van Vishinsky Wij luisteren naar HET GEZEGEND GESLACHT Favorieten winnen GENERAAL KOENIG TREEDT AF V NOTA'S VAN ENGELAND EN AMERIKA Aan Hongarije, Bulgarije en Roemenië Mobilisatieslachtoffers en de pensioenregeling Nederlandse Gemeenten vergadert WOENSDAG 1 JUNI 1949 PAGINA 3 Nieuwe Hongaarse grondwet Gelijk aan die der U.S.S.R. BIJ EXAMENS K.V.P.-jongeren op Bouvigne bijeen NEDERLANDSE JAGERS BIJ BRITSE MANOEUVRES Het gebrek aan gemeente lijke zelfstandigheid VOETBALPROGRAMMA de Sportsnippers R©fnan door C. ASTER O.f.m. Cap. Nederlandse ploeg voor Wimbledon i» -•(Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Dinsdagavond. ^sar alle waarschijnlijkheid zal de bijeenkomst, welke de vier ministers aWniiddag in het Palais de Marbre Rose hebben gehouden, het lot van punt één conferentie-agenda (economische en politieke eenmaking van Duitsland en «eallieerde contröle) blijken te hebben bezegeld. Hun ongeneeslijk gebrek aan vereenkomst ter zake constaterende, zullen de ministers morgen vermoedelijk ^sluiten om van dit punt maar af te stappen, het te begraven en over te gaan °t punt twee, het vraagstuk van Berlijn en de muntkwestie. Zoals de „Monde" andaag de situatie geestig en juist resumeerde: nu de Vier hun accoord ge constateerd hebben over het ontbreken van een accoord, kunnen zij een aanvang maken met de werkelijke onderhandelingen. woorden zijn geweest inzake het Wes ters voorstel en daar de Westelijken hun laatste woord op Vishinsky's voorstel (terug naar Potsdam) ook reeds hebben gesproken, lijkt aldus de conferentie over punt een der agenda wegens ont breken van een discussiebasis uitge praat. Dean Acheson wees voorts, aldus U.P., met beslistheid een Russisch voorstel van de hand om een delegatie van ds z.g. Duitse „Volksraad" uit te nodigen haar zienswijze over het Duitse vraag stuk te komen uiteenzetten. Ook Bevin en Schuman stonden afwijzend tegen over het voorstel, dat Dinsdag door Vishinsky aan de raad der ministers van buitenlandse zaken werd gedaan. Acheson zeide: „Ik geloof geen ogen blik, dat deze tweeduizend afgevaardig den op enigerlei wijze het Duitse volk vertegenwoordigen of zelfs maar de be volking van de Sovjet-zone van Duits land. Ik geloof niet dat deze delegatie een ander standpunt zou kunnen inne men dan de heer Vishinsky. Ik geef er daarom nog maar de voorkeur aan om naar de heer Vishinsky zelf te luiste ren". A. P. meldt vervolgens: De drie Westelijke mogendheden be studeren op het ogenblik een plan om het handelsverkeer tussen Oost- en West- Duitsland aanzienlijk uit te breiden. Het westelijke plan, dat aan Vishinsky zal worden voorgelegd, zou een onder deel vormen van een beperkte overeen komst, welke Rusland zou verplichten de Westelijke mogendheden vrije toe gang voor auto's en treinen uit de Wes telijke zones naar Berlijn te verlenen. Een zegsman, die in nauw contact staat met de Sovjet ambassade te Parijs, heeft Dinsdag meegedeeld, dat de Rus sische ambassadeur in China naar Parijs zal komen voor besprekingen, met mi nister Vishinsky. De ambassadeur, M. Roschin, zal Vishinsky een verslag geven over de toestand in China. g ïft conferentiekringien is men inder- nog altijd overwegend optimis- ten aanzien van punt twee der *§enda; men gelooft, dat Moskou wer kelijk verlangt naar een regeling van de parin vervatte vraagstukken en bereid daartoe belangrijke concessies te doen *an de Westelijken, die naar verluidt «een genoegen meer zullen nemen met faondelinge afspraken, doch een schrif- pijk accoord zullen verlangen. Aan p regeling van het Berlijnse vraag- ®'lk zal wellicht een regeling van de ijederenuitwisseling tussen Oostelijk en /■estelijk Duitsland vastgekoppeld kun- I 11 worden. Waarmede de Parijse con ferentie het maximum zal hebben opge leverd, dat er volgens realistische ver achtingen van te verwachten viel, ten- Hl de Vier het ook nog eens worden SJ'er het staatsverdrag met Oostenrijk. Het heet dat de plaatsvervangers der per ministers, die morgen hun desbe- Heffend rapport zullen klaar hebben, gelukkige vorderingen hebben gemaakt 'net de regeling van de punten, waar- 'ver zij bij voorgaande bijeenkomsten peen overeenstemming hadden kunnen °ereiken. Tijdens de bijeenkomst van hedenmid- pg, welke atmosfeer volgens de woord eerder der Franse delegatie getypeerd J°n worden met de woorden eentonig heid, vermoeidheid en Byzantinisme, hebben de drié Westelijke ministers ge reende twee en een half uur naar een letoog geluisterd, waarin de heer jphinsky het in de accoorden van Washington opgenomen bezettingssta- '«ut voor (West) Duitsland op de kor- ei nam. ..Zijn argumenten waren verre van peuw en hij haalde ze als steeds te worschijn uit Potsdam. Het statuut was {^democratisch, strijdig met de Duitse plangen, en verdeelde Duitsland in vfee helften; alles in flagrante schen dig van de accoorden van Potsdam, {parvan de quintessens was, dat de een making van Duitsland toevertrouwd Jerd aan de Vier. Maar het schenden &n Potsdam geldt aan deze tafel, aldus V'shinsky verontwaardigd, eerder als pn deugd dan als een ondeugd. En hij °fnde toen de hoofdstukken van de ge- 'chiedenis der schending van Potsdam °P: de in het leven roeping van de En- Seis-Amerikaanse dubbelzone; de wei- I lering om de decartelisering van de glitse industrie voort te zetten; het hl pi'rci over de export uit het Ruhrge- S a.' de oprichting van de Economische Haad voor de dubbelzone; de instelling {Jati de Ruhrcontróle; de conferentie der Hrie Westelijken te Londen en de wet ering om de Russische delegatie inlich- j ügen té verschaffen. Wat de Sovjet-de- .egatie ter vervanging van het bezet- jjügsstatuut had voor te stellen, had Jpvin gisteren gevraagd. Het bezettings- iatuut kan slechts .vervangen worden por een vredesverdrag, was Vishinsky's ptwoord thans. En dit tenminste kon '11 gehoor noteren als een positief, of- choon weinig concreet geluid. Enige P'llen schoot Vsihinsky natuurlijk ook {per af op het in het bezettingsstatuut porziene systeem van stemmen. Hij L°1d er iets in, dat nog erger was dan pt opgeven van de regel der eenstem w'gheid, namelijk het pondspondsgewij- 6 stemmen, waardoor de stem van dat pitrolerende land het zwaarst woog pt het meest bijdroeg in de bezettings- Jisten. Dit verzekerde de Verenigde 'aten een beslissend overwicht. yPm al deze redenen, aldus besloot pshinsky, kan de Sovjet-regering het Porstel der Drie niet aanvaarden. En aar dit blijkbaar Vishinsky's laatste Generaal Pierre Koenig zal 15 Juli als militair gouverneur van Duitsland af treden, zo meldde het Amerikaanse le- gerblad Stars and Stripes gisteren uit Baden-Baden. Hij zal op die dag worden opgevolgd door André Francois Poncet, die on langs tot hoge commissaris is benoemd. Generaal Koenig is de laatste van de vier oorspronkelijke militaire gouver neurs in Duitsland, die een andere post gingen bekleden. De andere drie waren generaal Dwight D. Eisenhower, veld maarschalk Montgomery en de Russi sche maarschalk Georgi Zjoekof. Frangois Poncet was van 1931 tot 1938 ambassadeur in Duitsland, Later werd hij benoemd tot ambassadeur bij het Vaticaan. De laatste tijd was hij poli tiek adviseur van generaal Koenig. De Hongaarse vice-premier Matyas Rakosi heeft gisteren onthuld, dat de nieuwe Hongaarse grondwet volkomen gelijk zal zijn aan de constitutie van de Sovjet-Unie en de andere volksdemo cratieën. De constitutie zal de verhouding tus sen kerk en staat regelen en ,,deze beide streng van elkaar scheiden", vol gens Rakosi. WOENSDAG HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M..— 18.00 koor, 18.30 R.V.U., 19.00 nieuws, 19.15 regeringsuitz., 19.30 actueel geluid, 19.4& gram., 20.00 Uieuws, 20.05 proloog, 20.15 orkest, 21.15 causerie, 21.35 ensemble, 22.05 cyclus, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 concert. HILVERSUM I - 301 M. 18.00 nieuws, 18.15 varia, 18.20 gram., 18.30 strijdkr., 19.00 causerie, 19.15 fluit en vleugel, 19.30 causerie, 19.45 Dienst, 20.00 nieuws, 20.05 dingen van de dag, 20.15 soc. nieuws, 20.20 operette, 21.10 luisterspel, 22.25 kwartet, 22.45 klank beeld, 23.00 nieuws, 23.15 orgel, 23.40 sextet. DONDERDAG Hilversum ii - 415 m. vóór-io uur °0k 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 M. 100 nieuws, 7.15 gram., 7.45 Morgenge bed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.00 vrouw, 9.05 muziek houdt fit, 9.30 wa terstanden, 9.35 koor, 9.40 schoolradio, 10.00 Mozart, 10.15 Morgendienst, 10.45 gram., 11.00 zieken, 11.40 schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 zang en piano, 12.30 mededelingen, 12.33 lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 lunch concert, 13.45 Roeromme, 14.00 con cert, 14.40 onder ons, 15.00 piano, 15.15 kamerorkest, 16.00 lezing, 16.45 gram., 17.00 jeugd, 17.30 zang en voor dracht, 17.50 regeringsuitz. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.50 Dagopening, 8.00 nieuws, 8.15 varia, 8.55 vrouw, 9.00 gram., 9.30 Soft and sweet, 10.00 Mor genwijding, 10.15 arbeidsvitaminen, 10.50 kleuters, 11.00 orgel, 11.45 cause rie, 12.00 gramofoonmuziek, 12.30 me dedelingen, 12.33 Spionnetje, 12.38 Papa vers, 13.00 nieuws, 13.15 orkest, 14.00 causerie, 14.15 concert, 15.00 Klimop, 16.00 Assortimento, 17.00 jeugd, 17.20 Dr. Portielje, 17.30 Skymasters. Engeland en de Verenigde Staten hebben de regeringen van Hongarije, Bulgarije en Roemenië in nota's meege deeld, dat zij hun toevlucht zullen ne men tot het dwangmiddel, waarin de vredesverdragen met deze voormalige Duitse satellieten voorzien. Tevens zijn nota's overhandigd aan de Sovjet-Russische ambassadeurs te Boedapest, Sofia en Boekarest, waarin deze worden verzocht deel te nemen in het besluit om de vredesverdragen af te dwingen. Als inbreuken op de vredesverdragen werden genoemd het proces tegen kar dinaal Mindszenty en anderen in Hon garije, het proces tegen de 15 protes tantse geestelijken, de terechtstelling van de oppositieleider Petkof in Bul garije en de veroordeling tot levens lange gevangenisstraf van de Roemeen se oppositieleider Maniu. spelen zenuwen een grote rol. Een rustig examen doet U met Mijnhardt Zenuwtabletten (Adv.) In het afgelopen weekend kwam een honderdtal kaderleden van de Jongeren organisatie in de K.V.P. bijeen in kasteel Bouvigne bij Ginneken. Het doel van dit weekend was, te beraadslagen over de gang van zaken, de werkmethode en de werkobjecten van de Jongerenorganisa tie. Zaterdag spraken de kaderleden in groepen de gehele dag over deze onder werpen aan de hand van enige door het Jongerenbestuur opgestelde vragen, terwijl des avonds m een zeer levendige en uitgebreide algemene discussie de resultaten der verschillende groepen met elkaar vergeleken werden en besproken. Zondagmorgen, tijdens de H. Mis, wees pater L. Schiphorst O.P. in een korte toespraak het Jongerenkader op de plichten en verantwoordelijkheden van de katholiek tegenover de gemeenschap. De Zondag werd verder gewijd aan enige grote vraagstukken op het gebied- van binnen- en buitenlandse politiek. Op uitnodiging van de Vereniging van Mobilisatieslachtoffers te Amsterdam hield gisteravond de heer P. Kuntze, ad ministrateur Van het Ministerie van Oor log en Hoofd van de Afdeling Pensioe nen, een toelichtende causerie over de pensioenregeling voor mobilisatieslacht offers uit de oorlog 1914-1918. Nu in 1948 de Wet buitengewoon Mili tair Pensioen 1914-1918 van kracht is ge worden zal er wellicht voor veel pensi oengerechtigden iets veranderen. Op dit pensioen hebben zij recht, die in de pe riode 1914-1925 gediend hebben en we-, gens gebreken werden ontslagen. De grootte van het pensioen is gebaseerd op de invaliditeit, die is voortgekomen uit die gebreken, en op de pensioensgrond slag, d.i. 't inkomen dat men in 1946 zou hebben verdiend indien men niet in valide was. Het pensioen kan nooit min der dan 1500, nooit meer dan 4500 zijn. Dat misschien de uitvoering van deze wet niet overal nog in werking is,- ligt o.a. aan het feit, dat er van iedere gegadigde een medisch rapport moet zijn. Het z.g. „smartengeld" is een verho ging voor nader aan te duiden geval len, als blindheid, het missen van le dematen enz. Deze extra-toelage kan 20 of 40 uitmaken van het ver moedelijke inkomen van 1946. Het pensioen voor weduwen en we zen, dat eveneens bij deze wet geregeld is, hangt natuurlijk ook af van de pen sioensgrondslag. Het zal van de eerste 2000 65 en van de rest 55 bedra gen. Ook hier is het maximum van ƒ4500, het is dus ruim ƒ2600. Volgens een mededeling van het Britse ministerie van Luchtvaart zal een aantal Nederlandse Meteor-straal- jagers deelnemen aan de luchtverdedi gingsoefeningen. die de R.A.F van 25 Juni tot 3 Juli zal houden boven Mid den- en Z.O. Engeland. Franse. Belgi sche en Nederlandse officieren zullen de manoeuvres als waarnemers bij wonen. Ook in Engeland gestationneerde superforten van de Amerikaanse lucht macht zullen aan de oefeningen deel nemen Dinsdagmiddag is op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag wederom een partij diamanten aan de Nederlandse regering teruggegeven, die gedurende de bezetting uit Nederland waren geroofd. Ditmaal betrof het een partij van 336.24 karaat, welke terugge vonden was in Spanje. 1. Weken regen zich aaneen tot maanden, terwijl de jonge koning Eric al zijn kracht en energie aan het bestuur van zijn rijk gaf. Tezamen met de oude Gundal, die als raadsman van zijn vader reeds zijn sporen verdiend had, wist hij een uitmuntend georganiseerd bestuursapparaat op te bouwen, dat het land op rechtvaardige wijze oestuurde. Maar terwijl orde en welvaart in zijn rijk toenamen, bemerkte Winonah dat haar echtgenoot zijn oude opgewektheid begon te verliezen. Vaak, als zij s avonds laat nog de slotzaal binnentrad, vond zij hem met lege ogen in het vuur staren; en eens betrapte zij de jonge vorst in de hoogste'torenkamer van de burcht, uitkijkend naar de eindeloze wouden aan de horizon, terwijl een vreemd heimwee in zijn grijze ogen lichtte. Zodra hij haar hoorde naderen, wendde hij zich om en trachtte te glimlachen. „Doe dat niet," zei ze zacht. „Het geeft toch niet of je het probeert te verbergen. Ik ken je zo goed, Eric. Je verlangt weer naar avonturen, nietwaar?" Hij knikte zwijgend. „Ik heb het reeds geruime tijd gevoeld," zei ze. „Jij kunt niet aarden Oinnen de vier muren van een burcht, zomin als een arend ooit zal wennen in een stalen kooi. Je mag hier niet om mijnentwil blijven, Eric. Gundal kan het bestuur wel een tijdlang waarnemen. Waarom neem je je paard niet en trekt er een poosje op uit?" En de volgende ochtend wuifde een klein figuurtje de Noorman na, toen hij, opgewekter dan hij in maanden was geweest, het woud inreed (Van onze Rotterdamse redacteur) De Vereniging van Nederlandse Ge meenten houdt vandaag en morgen te Rotterdam onder voorzitterschap van mr. P. J. Oud, burgemeester vian Rot terdam, haar algemene vergadering. In zqn hedenmiddag uitgesproken ope ningsrede behandelde de heer Oud de klachten over het gebrek aan gemeente lijke zelfstandigheid. De schuld ligt niet bij de gemeente wei, doch aan de talloze afwijkingen, die, in strijd met de geest en ook wel met de letter der wet, vooral in de laatste jaren zijn ingeslopen. Wij moeten ons echter afvragen, aldus spr., of hier wel van vreemde insluipsels gesproken kan worden. Is de gemeentelijke autonomie, zoals de wet van 1851 zich die dacht, nog wel een bruikbare figuur in onze tijd? De vermindering der gemeentelijke zeggenschap kan niet uitsluitend worden toegeschreven aan de invloed van de vijandelijke bezetting en haar naweeën. Het proces was reeds lang voor de oorlog aan de gang. De tijd van de scherpe tegenstelling tussen autonomie en zelfbestuur is, naar sprekers stellige overtuiging, voorbij. Volgens zijn persoonlijke mening ligt de ware kracht van het z.g. zelfbestuur in de onafhankelijkheid van de plaatselijke autoriteit tegenover hoger gezag, d'ie verantwoordingsplicht bovendien van- zelsprekend ten gevolge heeft. Voor de onverantwoordelijke autoriteit is in de democratie geen plaats. In het bestuur speelt de kwestie xan vertrouwen een alles beheersende rol. Er moet vertrou wen zijn tussen de hogere en de lagere organen, willen de wezenlijke waarden van ons bestel reële gelding houden. De regering kan aan deze kant van de zaak niet genoeg aandacht schenken. Dirisdag werd in Noordwijk de eerste ronde verspeeld van het Internationale Tenniskampioenschap 1949. De kam pioen van de Verenigde Staten, R. Gon zales, de grootste javoriet voor de titel, tijdens zijn partij tegen de Nederlander A. Dehnert, Kampioenschap van Nederland: SVV —Heerenveen (Zaterdag 7 uur); NO AD BW (Zaterdag 5 uur); AGOVV— NOAD (Maandag). Beker: halve finale: EmmaQuick (N) Helmondiawinnaar FeyenoordNep- tunus. De Nederlandse amateur Vos werd tweede in een wegwedstrijd te Stock holm, waar hij in de sprint werd ge klopt. Verwijmeren werd vijfde, Vinken zesde en Nol ten zevende. iedere kleur jok kan dragen, wil men voor smaakvol ge kleed doorgaan. Ook van deze „bij"-stukken van de. garderobe geldt, dat men er het langst pleziei van heeft als men ze kiest in het rustige, onopvallende genre. Goed gekleed zijn kan zeer wel zijn: eenvoudig ge kleed zijn. Het is per se nooit: opzichtig er uit zien. Het Amerikaanse korte manteltje van deze foto toont op gematigde wijze de voor liefde. voor knopen, die de mode dit seizoen aan de dag legt. Er zijn er slechts drie onder aan de zijnaad gezet. Net genoeg, want overdaad schaadt. Ook hier. ASTRID mini iititiiMiMfiifiiniiHfiiiiitiiiiiiiiitiimii De meeste huisvrouwen hebben één lièvelingskook- boek, dat ze raadplegen als ze niet helemaal zeker zijn of als ze eens iets buite nissigs willen maken of een nieuw idee willen opdoen. Het staat keurig op een plank, ligt in de keukenla tussen kurken, oude reke ningen en de deegrol of slingert in een gebroken schaal, al naar gelang orde en netheid van het gezin. Een kookboek dat leeft moet echter een beetje beduimeld zijn, desnoods eens in de soep zijn gevallen. Het is een teken van ver betering der tijden, dat er weer kookboekjes uitkomen, die niet alleen op efficiency, vleesloze gerechten en stamppotdagen zijn gericht, maar die als titel dragen: tllUIIIMIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIimillllllllllllHII Dc „fingertip", het jasje dat slechts zover reikt, dat de vinger van vde hand, die naar beneden hangt, aan de zoom tipt, heeft zich een vaste plaats veroverd in het schema der zomerkleding. Geen wonder, want wat is er gemakkelijkér voor de vrouw die even naar de kruidenier moet, even de kin deren van school halen, even op de fiets een bezoek bren gen dan dit korte, losse jasje aan te schieten. Het belem mert minder en is minder massief dan de lange mantel en veel minder gekleed dan het mantelpak. Het is ook ae echt prettige, wat noncha lante vacantiedracht. Vanzelfsprekend zijn de driekwart manteltjes met wijde rug zeer elegant, maar ze zijn minder draagbaar dan degene, die wat nauwer en rechter vallen, omdat de wijde rok, die nu iedere vrouw draagt al schiet de mode met niet bij te houden vaart verder en weer naar het nauwe onder een wijd kort jasje wel wat erg la waaiig is. Wij zagen voor dit seizoen zeer aardige, vrij aangesloten fingertips in rustig visgraat motiefje, dus sportief maar niet zo voyant als de soms wat brutale knalrode, helgele of hardgroene jasjes Die men bovendien ook lang niet op Bij oma krijg ik elke dag een ijsje, hè?" Het on deugende snuitje van het vierjarig manneke straalt. „Als ik thuis was, zou ik het niet krijgen", voegt het er met een voldane zucht aan toe. Zo klein als hij is, weet hij al dat logeren bij oma, waar nog zo veel ooms en tantes wonen ook, betekent verwend worden. Zo n lo geerpartijtje duurt ook nooit langer dan een paar dagen en daarom behoeven we die verwennerij niet al te zwaar op te vatten. Er zijn echter tegenwoordig erg veel gezin nen, waar een dagelijks ijsje niet meer gerekend wordt tot de dingen, die horen bij het feest van een logeerpar tijtje. Er komt een ijscoman langs en onmiddellijk begint Jantje te zeuren om een ijsje en moeder is'zo goed niet of ze haalt haar porte- monnaie voor de dag en de lekkernij komt er. Wij willen heus niet bewe ren, dat iedere dag een ijsje schadelijk is voor de gezond heid van het kind. Ameri kaanse doktoren schijnen zelfs overtuigd te zijn van het tegendeel. Wat echter wel vaststaat is, dat het dagelijks ijsje het begin kan beteke nen van een bedorven leven. Want het ijsje, dat gekocht wordt zodra het kind er maal aan denkt, wordt tot een behoefte gemaakt. Als je immers ijs koopt, zo vaak als je er trek in hebt, waarom zul je je dan andere lekker nijen ontzeggen, waar je ook zin in hebt? Waarom geen chocola, cigaretten of een borrel? Het kost geld. zult u antwoorden, maar dat doet het ijsje immers ook. Boven dien, hoe jong hebben de kinderen tegenwoordig niet zelf geld op zak Als u er be zwaar tegen hebt. dat het schoolkind zakgeld heeft en gelukkig zijn er ook nu nog verstandige ouders, die dit principe huldigen, dan zal het kind, dat van jong af gewend was ijs en snoeperij te krijgen, zodra het er om vroeg, wel weten hoe zich geld te verschaffen om aan ziin verlangen te voldoen. Nog onlangs hebben wii be leefd. dat een achtjarig jochie het geld, dat hij kreeg voor de collectes in de kerk, in zijn zak hield. Hij was echter al zo geraffineerd, dat hij telkens een handbeweging maakte, alsof hij wel dege lijk ziin geld in het zakje deed. Snoepers worden niet geboren, ze worden gemaakt. Een echte snoeper echter wordt al heel gemakkelijk een dief. Hoeveel kinderen, die op latere leeftijd in op voedingsgestichten beland zijn, hun slechte leven met een diefstalletje zijn begon nen. staat niet vast. maar het getal is niet gering. Het gro te gevaar van de geregelde snoeperij schuilt niet zozeer in de kans op een bedorven maag als wel in de kans op een bedorven leven. „Koffietafelgerechten" en „Het zelf bereiden van ver schillende soorten gebak" Ze zijn beide samengesteld door mej. M. J. Krabbe, lerares aan de Amsterdam se huishoudschool en uitge geven bij „Kosmos", Am sterdam, in de serie „Weten en Kunnen". Voor huisvrouwen die hun taak begonnen zijn in de oorlog en dus promo veerden tot kookster op suikerbieten en tulpenbol len, kan het nuttig zijn, hun kennis uit te breiden nu alle ingrediënten ons weer ten dienste staan en zelfs de room in de keuken is terug gekeerd. Ter kennisname namen wij uit ieder der uit gaafjes een recept over: Croutons met eierragoüt. 8 stukjes brood zonder korst 2 eieren 114 dl melk tijm foelie ui of look peterselie 15 g (1% lepel) boter 15 g (114 lepel) bloem zout peper gehakte peterselie. Kook de eieren hard (10 min.), pel ze, verdeel ze in stukjes. Laat de kruiden in de melk trekken (15 min.). Zeef het vocht en maak met boter en bloem een witte saus. Voeg de stukjes ei en peper, zout en gehakte pe terselie naar smaak toe. Rooster de stukjes brood of bak ze tn wat boter asm beide kanten goudbruine Beleg ze met de eierragoüt. Leg de broodjes op een ver-' warmde schotel, waarop een papieren vingerdoekje is gevouwen. Leg hier en daar een takje frisse peterselie als garnering. Om zelf te bakken. Eenvoudige cake (zonder eieren) 75 g boter 150 g lichte basterdsuiker 250 g bloera 2 theelepeltjes bakpoe der (of 250 g zelfrijzend bakmeel) 2 a 2(4 dl melk geraspte schil van 1 ci troen of 3 druppels citroen olie 50 g rozijnen. Zeef het meel met de bak poeder. Voeg bloem, suiker en boter te zaraen en snijd met behulp van 2 mesjes de boter zo klein mogelijk. Voeg nu' al roerende de koude melk toe en ten slot te de gewassen en gedroog de rozijnen, de citroenolie of de geraspte citroenschil. Doe het deeg in een cake vorm en bak het in een ma tig warme oven 1(4 a 1(4 uur. De bekende Belgische zwemster Fer- nande Caroen trekt zich uit de wed strijdsport terug. Zeven zeiljachten, waarvan twee met een kwartier vertraging, zijn gisteravond uit Hoek van Holland vertrokken voor de traditionele race Hoek van Holland Harwich. Veertig jachten zullen Vrijdag starten voor de race HarwichHoek van Holland. Adolfo Leoni heeft Dinsdag de negende étappe van de Ronde van Italië ge wonnen en kwam daardoor in het bezit van de rose trui. Tijdens het internationaal tennistour- nooi te Berlijn won Parker van de Duit ser Goepfert. Diens landgenoot Goett- schel won van de Zweed Blomqvist. De beste Nederlandse amateurs en zes tien Belgen, in totaal 200 renners, zullen op Tweede Pinksterdag deelnemen aan de Ronde van Midden-Nederland. 4, Oj^et ontzag zagen zij op naar degene als eerste deze taak vervulde. Zij iiden naar zijn woorden alsof zij zich- Jloorden spreken. Want alles wat hij hu a Was hun persoonlijke trots. Hij er een van de hei en van zijn fa- en wat in hem aan roeping en god- genade tot uiting kwam was iets k rl zij allen deel aan hadden. 4$ 1 later jaren werd de strengheid van fctu ®gering minder. Het leven van de vtofer had niet meer de romantiek van jijv te. Als hij op tijd geld betaalde en lig "Oeten aanvaardde, kon hij een rus- hi? jl vrijwel ongestoord leven hebben. V^Jistriteii behandelden hem wel als vojjj^'iderwaardig iemand, maar bij het ü!^an am hij steeds meer in aanzien ®n er waren er ook velen, die niet 'tl zo bang waren voor hun geloof als eerste jaren. Als het nog eens ge- "c' werd zouden zij met Gerrit %fj°P.één lijn gestaan hebben. Maar 't i niet gevraagd en.de mensen in de Peel wisten niets van de veranderingen die er buiten hun gebied hadden plaats gegrepen. Op een dag kwam bij een der zonen van Gerrit Jan een Jezuïet. Toen hij heenging nam hij een der jongens mee naar Leuven. Later is hij in Spanje en Italië werkzaam geweest. Een andere jongen zwierf een tijdlang met Heeroom rond als koster en wacht post. Later nam hij zijn werk over. In Keulen werd hij gewijd. Een neef trok naar Afrika, waar men niets meer van hem hoorde dan dat hij een ijverig missionaris moet geweest zijn, die negers tot God bracht. Twee anderen kwamen in Leuven terecht. De een is er immer gebleven. De ander stierf in Duit-Tand. Telkens kwamen uit de kinderen van Gerrit Jan priesters voort. Men kon ze vinden over heel de wereld. Dikwijls spraken er de mensen over, die in de Peel achterbleven, hun huizen naast el kaar bouwden en de hei steeds verder terugdrongen. Hoe wonderbaar God met hen werkte door hen van de wereld af te zonderen om de wereld van dienst te zijn. En met trots bevestigden zij el kaar en hun kinderen, dat hun taak niet was boekweit te zaaien en koeien te mel ken in deze afgescheidenheid: zij moes ten kinderen afstaan voor God en zijn dienst in de grote wereld. Zo was het hun stamvader voorspeld, toen hij klaar stond om naar hier te komen. Honderdvijftig jaar later was aan de Peel niet veel veranderd. Hij lag daar nog in de verlatenheid waarin hij door de Schepper scheen achtergelaten: een ontoegankelijke vlakte met zuigend mos en zwart water, waar de wereld tegen vast liep. Enkele wegen liepen er door heen. Turfgravers gingen er langs naar hun werk. In de herfst haalden de karren stook naar de omliggende schoorstenen. Als zij uitreden hadden zij soms steen slag, grint en alles wat men kwijt wilde, geladen, om de uitgezakte plekken de<- karsporen te dichten. Waar Gerrit Jan Stevens zich geves tigd had was een gehucht ontstaan. Klei ne oude huizen stonden aan een paar landwegen bij elkaar gekropen. De men sen, die er woonden waren allen familie van elkaar. Elders had zich nauwelijks iemand gevestigd. Toch was het zelden nodig een boer derij te bouwen of nieuwe heigrond in cultuur te brengen. De over het al gemeen kroostrijke gezinnen werden zo bezocht door kindersterfte en van de opgroeienden bleven er zo velen, uit ge brek aan wilskracht en uitzicht, onge huwd, dat slechts in de loop van lange jaren de nederzetting enige uitbreiding onderging. De grootste verandering was, dat arm tierige boomgaarden, vierkante linden en hoge canada's zich om de huizen neergezet hadden. Reeds in de verte zag men ze staan met hun innigheid van groen. Zij waren een oase gaan vormen, iets van heel andere kleur, dan de om gevende heidevelden. Wat hier groeide was niet schriel en dor meer. Het was helder groen en glanzend en de grond was zwart. Toch bleef het leven hard. Zandgrond vraagt alles van een mens en kans op rijkdom, een ruim huis en een volle ta fel geeft hij niet. Maar de mensen wisten niet anders. Zij kenden slechts het grijs en roestige zand der hei en vonden daarbij verge leken hun grond vruchtbaar. Zij kon den er hun brood verdienen, al was het mager en een ander leven was hen on bekend. Het huis .van Gerrit Jan Stevens be stond in die tijd niet meer. Zelf had hij nog een oven gebouwd om stenen te bakken, zwarte plompe stenen. Denne- bomen had hij geveld en stro gedorst. Ook dit huis was met de jaren ver sleten. Er war' n stukken afgebroken en nieuwe mure iigezet. Tenslotte was alles vernieuwd. Het woonhuis was gro ter geworden en op de stal kwam plaats voor acht beesten. Maar stamhuis van het geslacht bleef het. De oudste zoon der familie trouw de er in. Hij voelde zich verantwoorde lijk voor allen, die rondom hem woon den. Wanneer iemand iets met hem had af te handelen, ging hij hem voor naar de goede kamer, deed de deur op slot en ging aan tafel zitten. De kamer rook naar zwaar boerenlinnen en het zand op de vloer was nauwelijks betreden. Zij ademde een sfeer van voornaamheid en ouderdom, van wijsheid en goedheid. Daar vervulde de bewoner de bijzon dere taak, die hij in de familie had: raadgever te zijn in alle nood, zijn volk voor de wereld te behoeden en vooral: het vuur levend te houden, dat God hen ingestort had en waardoor de enkelen, die in de wereld terugkeerden priesters waren met een warm woord De lange reeks van priesters was de trots van het geslacht. Er werd van hun daden verteld op lange winteravonden. Hun brieven werden van huis tot huis voorgelezen. De vorderingen der jonge studenten werden onder hen besproken. Het haardvuur gaf een sfeer van be haaglijkheid aan de zware lijven. Zij luisterden naar alles alsof hun eigen prestaties vermeld werden en zij gingen ter ruste met de overtuiging, dat hun moeheid en inspanning een doel hadden wat dit leven waard was en dat het een drachtig werd nagestreefd. Het huis van Gerrit Jan Stevens werd in die tijd bewoond door vijf broers en een zuster. Een van.de jongens ging, toen hij er de leeftijd voor had, in Ge- mert naar de Latijnse school. Peter Gerrits, hun vader, was vroeg gestorven. Zijn oudste zoon telde pas twaalf jaar. Maar in de Peel wist de mens van aanpakken en hij wenste niet als een halve beschouwd te worden. Aan de kinderen werd reeds vroeg bijge bracht, dat er gewerkt moest worden. Zij kwamen naast de groten te staan. Dat zij niet evenveel werk konden ver zetten, begreep men, maar of zij er wel net zo. lang mee bezig konden blijven, vroeg men niet. Het moest en daarmep uit. (Wordt vervolgd) (Van onze speciale verslaggever) NOORDWIJK, 31 MEI. Een paar uur vóór het begin van de internationale tenniskampioenschijppen te Noordwijk had niemand durven hopen, dat ze vol gens het schema konden worden afge werkt. Plenzende regenbuien vergezel den het eerste daglicht en het prachtige centrecourt stond ongeveer blank. Maar het gouden jubileumtoumooi van de K.N.L.T.B., dat. door de absentie van verschillende sterke spelers toch al wat gekwetst was, zou niet verder in moei lijkheden komen. Toen om tien uur de eerste spelers aantraden, was de baan droog en scheen een verkwikkend zon netje by windstil weer uit een blauwe hemel. Dat was een meevallertje voor de eerste trouwe bezoekers, want de par tijen, die in de ochtenduren gespeeld waren, konden nog niet bijzonder inte ressant worden genoemd. Alle resulta- •«sn waren toen in het voordeel van de sterker geachte buitenlanders, met uit zondering van die tussen mej. Broers en de Engelse Munro (61, 6—1) en die, waarin Linck de Egyptenaar Coen, on danks een onwillige enkel met 75, 75 uitschakelde. Sturgess, met de Midden-Amerikaan Gonzales tot de favorieten van hei tournooi behorend, won met 60, 61 zonder veel moeite van Van Oort en Wetselaar onderging hetzelfde lot tegen Puncec, die met dezelfde cijfers gemak kelijk in de meerderheid bleef. Dank zij Tonjes kwam er nog even een beetje vuurwerk in diens partij tegen Fannin. De Zuid-Afrikaan kon aanvankelijk zijn cadans maar niet krijgen, won de eerste set met 6—4, maar moest de tweede met dezelfde cijfers prijsgeven, omdat hq op de sluwe zwiepers van Tonjes het ant woord schuldig bleef. Op dat moment evenwel vermande de Zuid-Afrikaan zich, lichtte even de sluier op van de kwaliteiten, die men hier wel van hem kent. en won toen de beslissende set met 62. De Nederlander Dehnert genoot 's middags de twijfelachtige eer. het te mogen opnemen tegen de Midden- Amerikaanse favoriet Gonzales. Maar, hij heeft prachtig van zich afgebeten, zonder dat hij de Mexicaan overigens dwang al zijn wapens in de strijd te brengen. Nadat Gonzales met harde, zuivere drives de eerste set op zijn naam had gebracht, kon Dehnert het met felle aanvallen in de tweede set tot 33 brengen, maar bezweek toen voor de kwaliteiten van zijn tegen stander. Aan de overwinning van Van Swol op Van Eek had niemand getwijfeld. Wel kon men zich er over verheugen, dat de Nederlandse crack in "uitstekende vorm was, hetgeen hij met 6—0, 6—2 be wees. Later kwam dat nog eens tot uiting, toen hij in de enige partij, welke voor de tweede ronde werd gespeeld, met 46, 60, 64 de Fransman Col lin versloeg. De eerste set was dus voor de Fransman, maar toen vond Van Swol het welletjes; scherp passerend en met volledige beheersing van het tempo, schakelde hij de Fransman »it. Er zijn te veel uitslagen om ze alle te vermelden. Voegen wü aan dit relaas nog toe, dat geen enkele z.g. geplaatste speler op de eerste dag heeft verloren en dat Wilton, Rinkel, Van Dalsum en Holst een walk-over hadden, omdat hun tegenstanders, de Hongaren Asboth, Feher, Stolpa en Peto, niet verschenen waren. De volgende Nederlandse spelers en speelsters zullen deelnemen aan de Wim- bledon-kampioenschappen te Londen: Heren enkelspel: Van Swol en Van Mee geren; dames enkelspel: mevr. J. Roos— v. d. Wal en mej. N. Hermsen. In het heren-dubbelspel speelt Van Meegeren met de Philippijn Ampon. De partner vanVan Swol is nog niet bekend. In het dames-dubbelspel vormen mevr. Roos en mej. Hermsen een dubbel. In het gemengd dubbelspel komt mej. Hermsen uit met de Zuid-Slaviër Mitic. terwijl Van Swol met de Engelse Mary Halford zal samenspelen. Mevr. Roos speelt met Van Meegeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3