NIEUWE H.V.K.: „EINDE VAN HET OUDE, BEGIN VAN HET NIEUWE' Dr. Beel verklaart zijn heengaan HATTA ZAL INDERDAAD MET NOODREGERING SPREKEN Kerkstrijd in Tsjechoslowakije Krachtige houding van Mgr. Reran DAGORDER VAN DR. BEEL MGR. YU PIN: RODE OVERWINNING EEN GROTE CATASTROFE IN HAARLEM KOMT EEN MODELHUIS Tot hoofd en hart Het weer Katholiek Thuisfront Sjahrir is het niet eens met het accoord ONDERHANDELINGEN ZIJN OVERBODIG Reeds meer dan honderd priesters vermoord Tot de strijdkrachten in Indonesië Honderd vrouwen hebben de eerste steen gelegd Initiatief „Haarlems Bloei" Carlton toch hotel? ONTSLAG HAAGSE BURGEMEESTER ZAL NIET IN DE RAAD BESPROKEN WORDEN DONDERDAG 2 JUNI 1949 73ste JAARGANG No. 24476 DR. BEEL DRAAGT ZIJN FUNCTIE OVER Vereniging van oud- N.S.B.-ers opgerold T erroristen-aanslagen Aankomst op Kemajoran Mgr. Beran antwoordt A'DAMNEW YORK PER TELETYPE IJSVERWACHTING: SECRETARIS-KWESTIE Steun van gemeentebestuur &iJR£AUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT S - HAARLEM ■eletoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45,tel.3998 Directeur: J. W. Boerrtgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. ven Rm> Wnd. hoofdredacteur: W. Severta. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer mflflmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroeoers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents per week, f 1.52 per maand, t 4.55 per kwartaal. Wanneer een eerste gevechtslinie front wordt geheten, dan is het natuurlijk niet Zonder meer duidelijk wat men onder een ■huis-front heeft te verstaan, en de toevoeging van het praedicaat „katho- uek" schijnt beraamd om de zaak nog ^at duisterder te maken. Toch zou een opinie-onderzoek spoedig uitwij- 2er>, dat vrijwel iedereen die het aan- Saat en het gaat iedere katholiek aan althans een vage voorstelling heeft van het begrip dat men in deze ietwat singuliere woordverbinding heeft trachten te vangen. Ja zelfs zal ue logische tegenstrijdigheid, welke daarin schuil gaat, aan dat onmiddel- hjke vage begrijpen ten goede komen, V'"ant eerst wat hoe dan ook ongewoon je spreekt onmiddellijk aan en blijft hangen: het verkrijgt de affichering in het geheugen gelijktijdig met die voor de ruiten. Maar een gans andere zaak is het nu ook iedereen weet wat het ka tholiek thuisfront precies is, wat het beoogt, wat het doet en in welke mate het ieders taak is zich daarvoor daad werkelijk te interesseren. Zolang de mens niet leeft van brood alleen en een soldaat, die zijn Plicht voor het vaderland vervult, Misschien meer mens is dan de velen die althans pógen van brood alleen ie leven, mag de geestelijke verzor ging van onze troepen in Indonesië Seacht worden te zijn een zaak van eerste urgentie. Wat omvat nu deze geestelijke ver zorging en wie dient zich hiermee te belasten? Voor iedere katholiek moet het duidelijk zijn, dat hier onder gees telijke verzorging niet op de eerste Plaats moet worden verstaan een vaag apostolaat, dat zich zou beperken tot bet alsmaar inspreken van moed en vertrouwen en andere schone zaken, doch dat daaronder met een reali teitszin welke ons, katholieken, bij Uitstek eigen moet zijn vóór alles dienen te worden begrepen de toe diening der Sacramenten, het opdra gen van het Misoffer en het geven van geestelijke leiding in al die bij zondere omstandigheden, welke het burgerlijke leven nauwelijks of in het Seheel niet kent. Eerst daarna maar dan geldend in al haar gewicht bomt een geestelijke verzorging, die Piet direct religieus van aard is, doch ten nauwste met de godsdienstige ver- 2orging in verband staat en betrek king heeft op wat men gemeenlijk aanduidt met „het moreel" van sol daat en leger. Het is duidelijk, dat de Staat hier Slechts helpend en bevorderend kan optreden; de practische bediening zal P>oeten geschieden door de aalmoeze- Piers en de rest dat is dan nog heel veel zal moeten worden gedaan door ons, die hier een bij uitstek ef fectief middel in handen krijgen om te doen blijken van onze in zorgzaam heid en dankbaarheid beleefde ver bondenheid met hen, die ginds een Vaderlandse plicht vervullen in het P^ang van de millioenen waarvoor "ederland de verantwoording draagt. En het is juist deze onzerzijds duide lijk betoonde verbondenheid, welke de soldaat in Indonesië bitter hard Podig heeft om zich bewust te blijven van de zin zijner inspanningen ginds eP om deze voor hem draaglijk, zo Piet betrekkelijk licht, te maken. Al dus werd het gisteravond te Haarlem Pog eens duidelijk gezegd in een voor bet Katholiek Thuisfront hier ter stede gehouden (opmerkelijk geestige, Vrijmoedige en boeiende) causerie, Behouden door majoor aalmoezenier ^an Croonenburg, waarvan men el ders in dit blad een verslag kan aan heffen. Wanneer meri weet, dat er ongeveer ^5.000 katholieke jongemannen in In donesië onder de wapenen zijn, be hoeft het geen betoog, dat men zich Piet mag wijsmaken met een lauw- hartig verleende hulp op kleine schaal ie kunnen volstaan. Er dient veel te Worden gegeven en er dient minstens SVenveel te worden gedaan. Is het al ergerlijk, dat de meesten met zoveel Bandrang hiertoe moeten worden aan- Sezet, het is kortweg een schande, dat Pf moet worden gebede ld voor een berk, die op een begraafplaats van gesneuvelde militairen zal worden op- Bericht. Het Katholiek Thuisfront, dat een hoofdbestuur heeft in Den Haag en Verder talrijke parochiële afdelingen bezit, behoeft jaarlijks honderddui zenden guldens om zijn zegenrijke en beslist noodzakelijke arbeid te ver achten. Beslist noodzakelijke arbeid, heggen wij, want het gaat hier niet °Pi een geestelijke hulpverlening, die Pp alleen op gericht is de jongens wat °P te monteren zulks zou desnoods, •Paar dan ook alleen desnoods, ëven- Ppns aan de heer Lou Bandy kunnen gorden overgelaten doch het gaat hier direct om het unum necessarium, het enig noodzakelijke, en indirect om het daaraan grenzende: een soort van B'gehele geestelijke welstand, waar- °e alle ouders hun kinderen trachten PP te voeden, omdat het hen tot vol- !pp menselijkheid brengt Het Katho- 'ek Thuisfront heeft namelijk zijn *°rgen in wijs beleid ook over deze Bpnexe gebieden uitgestrekt., Zo helpt dit Thuisfront de mannen Pp jongens overzee, zo steunt het de Baders en verwanten hier in hun zor- Spu en moeiten, zo vervult het ten- Biotte een wezenlijke taak jegens ons Bsnse volk. Laten wij metterdaad Prvan doen blijken dit alles terdege te Pseffen. Tydens een korte plechtigheid hedenmorgen in het Gedong Indonesia Serikat (liet vroegere Volksraadgebouw) te Batavia heeft dr. L. J. M. Beel zijn vol machten als H.V.K. overgedragen aan de heer A. H. J. Lovink. Aanwezig waren hierbij hoge Nederlandse autoriteiten, leden van de U.N.C.I., het buiten landse consulaire corps en leiders van de Indonesische federalisten. Ver tegenwoordigers van de republiek waren niet aanwezig. Zijn functie aanvaardend zeide de nieuwe Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dat de naaste toekomst be sloten ligt in de betekenis van het grote ambt. Het is tegelijkertijd het einde van het oude bestel en het begin van het nieuwe. Daarom moet men in mij ook zien de bijzondere afgezant van Nederland, die in handen van H.M. de Koningin de eed heeft afgelegd, naar vermogen te zullen medewerken aan de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde in Indonesië en van de V.S.I. Daarna zal deze functie geheel van ka rakter veranderen; dan i§ er voor Ne derland geen taak meer van bestuur lijke aard in Indonesië. In die toekomst zullen. Hoge Com missarissen van Nederland in Indonesië en van Indonesië in Nederland voor een belangrijk gedeelte het symbool en de belichaming zijn van debijzondere vorm van samejnwerking. welke beide landen in vrij overleg zullen hebben afgebakend. Hij waarschuwde tegen het voortdu ren van achterdocht en speciaal de op vatting dat het Indonesische geschil „slechts een langzame strijd is van mil lioenen Indonesiërs, om zich zelve te ontdoen van de banden waarin de Westerse civilisatie en het Westers tech nisch vermogen het Oosten gedurende generaties als een schone slaapster ge kluisterd hielden. De scheidende H.V.K., dr. Beel, betreurde het nu reeds afscheid te moeten nemen zonder datgene te hebben kunnen volbrengen, dat van hem verwacht werd en dat hij zich zelf had voorgesteld: de voltooiing van de overgang naar de nieuwe rechtsorde, welke de bekroning ge vonden zou hebben in de vorming van de souvereine en onafhanke lijke Verenigde Staten van Indone sië. Het falen van de besprekingen met de republikeinse leiders, de toenemende terreur in de federale gebieden en de daaruit noodzakelijkerwijs voortvloeien de tweede politionele actie, de daarop volgende periode van politieke onzeker heid en verwarring, alsmede de mis vattingen, welke omtrent de doelstellin gen en beweegredenen van het Neder landse beleid in de internationale we reld bleven bestaan, maakten het on mogelijk een weg te bewandelen, zoals deze na de succesvolle beëindiging van het overleg in Den Haag met de fede ralisten zo duidelijk voor ons scheen te liggen. Met de aanvaarding van de verkla ring van de Van RoyenRum-overeen komst bepaalde de Nederlandse regering een nieuwe beleidslijn, welke voor mij consequenties meebracht, welke ik ge meend heb te moeten aanvaarden. Dr. Beel wendde zich dan tot de heer Lo vink. Een nieuwe phase in de oplossing van het Indonesische vraagstuk is thans ingeluid. Ik hoop, dat u er in zult sla gen op korte termijn de problemen op te lossen. Veel zal van u gevraagd wor den. Vaak zal het moeilijk zijn de lijnen vast te houden, die gij voor u zelve hebt opgesteld. Moge gij in Indonesië weer vrede en welvaart doen heersen. Spr. Het republikeins bureau te Singapore heeft bekend gemaakt, dat de republi keinse premier Hatta Zaterdag de lei ders van de republikeinse noodregering te Kofcpadja op Sumatra zal bezoeken. Hij zal pogen deze leiders te winnen voor het onlangs tussen de Nederlanders en de republikeinen bereikte accoord, aldus het republikeinse bureau te Singapore. Het „Bataviaas Dagblad" tekent bij het bericht omtrent de huiszoeking in 't kantoor op Kepathihan te Djocja aan, „dat de inhoud der in beslag genomen documenten voor bepaalde top-figuren uit het republikeinse milieu zeer com promitterend moet zijn". De Sultan van Djocja heeft het comité voor ontvangst van de republikeinse regering te Djocja geïnstalleerd. Voor zitter is Tadjuddin Noor, voormalig voorzitter van het parlement van Oost- Indonesië, vice-voorzitter is Hadjar Dewantoro. Tadjuddin Noor is naar Batavia ver trokken om van daaruit door te reizen naar Banka, waar hij besprekingen zal voeren met Sukarno. Te Madiun wordt verteld; dat de re publikeinse generaal Sudirman thans in de bergen tussen Ponorogo en Patjitan verblijft. Hij zou op zijn vlucht uit Djocja door twee schoten in de borst zijn getroffen. Van deze verwonding is hij nog niet hersteld. Hij zou thans op treden als adviseur van de T. N. I. en liet studentenleger in dit gebied. Sjahrir heeft aan A.P. o.m. verklaard, dat hij zich niet kan verenigen met de politiek van Hatta en Sukarno sinds de tweede politionele actie. De republikein se leiders op Banka volgen „een twee slachtige politiek". Hij achtte het waar schijnlijk, dat zijn Indonesische socialis tische partij (P.S.I.)-zich van stemming zal onthouden, als Sukarno en Hatta naar Djocja terugkeren en de republi keinse regering het parlement een vo tum van vertrouwen vraagt ten aanzien van de pas gesloten Van Royen-Rum- overeenkomst. Hij zeide tegenstander te zijn van het herstel van de republiek te Djocja, „omdat daardoor de werkelijke toestand verward zal worden en de aandacht zal worden afgeleid van de fundamentele vraagstukken." Sjahrir zou bereid ge weest zijn Djocja aan de Nederlanders te laten, „in ruil voor het aangaan door de Nederlanders van verplichtingen m het plan betreffende een algemene poli tieke regeling voor geheel Indonesië." „Thans gaan wij naar een Ronde-Tafel conferentie te Den Haag en alles is even vaag als ooit tevoren", verklaarde hij. Hij zeide voorstander te zijn van een gecombineerde republikeinse en niet- republikeinse delegatie, maar voegde er aan toe, dat de vorming van zulk een delegatie zal afhangen van de graad van „De Rijkspolitie te Amsterdam deelt y de, dat in het door haar aan de pers etstrekte bericht over de pogingen om nieuwe vereniging van N.S.B.-ers op Nchten, welke plannen door de Rijks- jPhtie zijn verijdeld, abusievelijk ge- Proken is van een café aan de Lelie- p acht, waarin een contactvergadering is f?houden. Dit' moet zijn een café in de 'euwe Leliestraat. 'fet offer staat boven overwinning en roem. J overeenstemming, welke bereikt kan worden tussen de republikeinen en federalisten. Op de grote weg naar Cheribon werd Maandag tussen Tomo en Kadipaten een auto beschoten, waardoor de inzittende Kijahi Mochtar, hoofd der afdeling con tacten voor Islamietische zaken van het ministerie van Onderwijs en Eeredienst van Pasundan, dodelijk werd getroffen. Nabij Krebet in het Malangse zijn drie vrachtauto's in een val gelopen. Van de passagiers werd f 4000 geroofd en de gehele vracht werd gestolen. Nabij Singosari. is een autobus door een bende onder automatisch vuur ge nomen, zonder gevolgen. Tussen Malang en Lawang werd een bus door een bende aangehouden, alle passagiers werden beroofd van geld en kostbaarheden. Een naderende auto deed de bende verdwijnen en redde daardoor de enige Europese passagier, wie gelast was uit te stappen. Een personentrein van Dj ember naar Surabaja werd Maandagmiddag in het Pasuruanse tot ontsporing gebracht, waarna de trein onder vuur werd geno men, hetgeen onmiddellijk werd beant woord door de in de trein aanwezige militairen. Een passagier werd zwaar en drie licht gewond. herdacht tenslotte allen, die bij het streven naar herstel en orde hun leven offerden. Om 8.15 uur Batavia-tijd hedenmor gen was de heer Lovink op het vlieg veld Kemaj oran aangekomen. Ter be groeting waren o.a. aanwezig de adju dant van dr. Beel, lt.-ter-zee Van Raven- steyn, vice-admiraal Pinke, majoor Buurman van Vreeden, dr. Van Royen, dr. Koets, Merle Cochran en de gouver neur van Batavia, Hilman Djajadinin- grat. De nieuwe H.V.K. legde een korte verklaring af, waarin hij er op wees, dat geen andere oplossing succes zal hebben dan die, waarin de meerderheid der Indonesische volkeren volledig ver trouwen stelt. Hiervoor is het nodig hun nationale aspiraties te bevredigen. Ieder is het daarover eens en wij zijn er op dit ogenblik dichter toe genaderd dan ooit tevoren. Het stoffelijk overschot van Zijne Eminentie Emanuel Kardinaal Suhard is thans opgebaard in de grote ontvangzaal van het Aartsbisschoppelijk Paleis te Parijs. Het Tsjech osloWaakse ministerie van opvoeding he.eft gisteren bekend ge maakt, dat het toezicht zal uitoefenen op de benoeming van R.K. geestelijken in vacatures en alle andere mutaties in de R.K. hiërarchie. In het tweede nummer van de „Officiële Gazet voor Katholieke Geestelijken", welke rege- ringsuitgave Mgr. Beran onlangs ver oordeeld heeft, is het decreet van het ministerie van Onderwijs gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat geen bekend making over het bestuur van, of mu taties in onderwijsinstellingen wette lijk geldig is, tenzij het in de regerings- uitgave gepubliceerd wordt. In een andere verordening van het ministerie wordt bepaald, dat elke vacature in een functie, welke door een geestelijke ver vuld wordt, gemeld moet worden aan het regionale nationale comité. Dit or gaan in Praag voert de opdrachten van de regering in het gehele land uit. In de Gazet wordt naar aanleiding van deze maatregelen gezegd: „Met zeer weinig uitzonderingen ontvangen alle geestelijken een subsidie van de staat boven hun salaris, dat uit kerkelijke fondsen verstrekt wordt. Het was on billijk, dat tal van priesters in rijke parochies dezelfde subsidie ontvingen als die in arme parochies, voor wie het staatssubsidie dikwijls de enige bron van inkomsten was. Het is geen ge heim. dat juist in de rijke parochies gewoonlijk gunstelingen benoemd wer den, die zich in geen enkel opzicht door een positieve houding t.a.v. de construc tieve inspanningen van ons volk onder scheiden hebben". In een herderlijk schrijven aan de geestelijkheid heeft Mgr. Benin, Aarts bisschop van Praag, gisteren verklaard, dat verdere onderhandelingen tussen de Kerk en de Tsjechoslowaakse regering overbodig en tevergeefs zouden zijn, daar in een regeringsverklaring gezegd wordt, dat slechts staatsscholen op marxistische grondslag door de staat zullen worden toegelaten. De regering had hierdoor de deur voor verdere besprekingen dichtgesla gen. In de krachtigste waarschuwing. welke Mgr. Beran tot nu toe heeft ge publiceerd, heeft hij de katholieke gees telijkheid meegedeeld, dat drie dagbla den in of bij elke katholieke kerk ver boden zijn. Eén hiervan is het blad van de Volkspartij Lidova „Demokracie" uit Praag, welke voor de communisti sche machtsovername het orgaan was van de 9 millioen katholieken in Tsje choslowakije. De andere bladen zijn „Lidova Obroda" in Slowakije en „Chris telijke Vrouwen", dat in Brno wordt uitgegeven. De aartsbisschop zegt verder, dat er een campagne gaande is om katholieken over te halen petities te ondertekenen, waarin gevraagd wordt om nieuwe on derhandelingen tussen de Kerk en het centrale comité van actie van het na tionale front, dat het uitvoerende or gaan is van de communistische politieke coalitie. En hij vervolgt dan: „Wjj brengen onder uw aandacht dat elke samenwerking en collaboratie met hen, die de rechten en de vrijheid van de Kerk beperken automatisch excom municatie tengevolge heeft. Het zenden van brieven en artikelen naar de dag bladen, die dergelijke pogingen steunen is een voorbeeld. Dit heeft ook betrek king op de (door de regering uitgege ven) Gazet van de Katholieke Geeste lijkheid". De Aartsbisschop schreef verder, dat de staat van plan is een katholieke actie buiten de bisschoppen om op te richten. Deelneming hieraan is verboden en zou aanleiding geven tot kerkelijke straffen. De Aartsbisschop gaf vervolgens een opsomming van de beperkingen, welke voor de katholieke kerk gelden: „Alle scholen van de Kerk zijn gena tionaliseerd. Alle katholieke bladen zijr. stopgezet. Bedevaartstochten zijn verbo den. Processies worden niet toegelaten. Er wordt niet geantwoord op memoran da, klachten, protesten, verzoeken. Pries- tern, die 16 ha land hebben, worden gebrandmerkt als slechte boeren, on danks het feit, dat zij de beste in het dorp waren. Boeren, die weigeren het van pastorieën in beslaggenomen land te aanvaarden, worden gebrandmerkt als saboteurs en met zware straffen be dreigd. Het is algemeen bekend, dat bij alle uitgeverijen alle katholieke boeken ge- confisceerd en vernietigd zijn. Enige maanden te laat omdat men aan de Amerikaanse zijde van de lijn niet op tijd klaar was is gistermid dag de radio-teletypeverbinding tussen Amsterdam en New York, die voor driekwart Aoor de American Overseas Airlines en voor een kwart door de K.L.M. wordt gebruikt in werking ge steld. Zoals destijds reeds gemeld, is Am sterdam tot verbindingscentrum van de A.O.A. gekozen, mede omdat de Ne derlandse vinding van ir. A. A. van Duuren, die het z.g. T.O.R.-apparaat (Teleprinter On Radio) construeerde, De aftredende H.V.K. heeft heden morgen vóór de bestuursoverdracht de volgende dagorder aan de strijdkrach ten van land-, zee- en luchtmacht in Indonesië gericht: „Nu ik mijn ambt als H.V.K. en daar mede tevens het opperbevelhebberschap over de land-, zee en luchtstrijdkrachten in Indonesië neerleg, is het mij een be hoefte uitdrukking te geven aan mijn grote bewondering en waardering voor hétgeen door u allen in de maanden, die voorbij zijn, is verricht. Onder de moeilijkste omstandigheden hebt gij u op bijzondere wijze van uw taak gekweten. Ik breng eerbiedig hul de aan de nagedachtenis van hen, die het offer brachten van hun leven. Hun verheven voorbeeld blijve een aanspo ring tot volle plichtsbetrachting. Het is mij een voorrecht geweest mij uw op perbevelhebber te hebben mogen noe men. Ik dank u allen en ik weet er mij van overtuigd, dat ook mijn opvolger onder alle omstandigheden op u zal kunnen rekenen. Mijn goede wensen vergezellen u. l eve de Koningin". een nagenoeg storingvrije ontvangst garandeert. Op de telex van de A.O.A. in het Hirsch-gebouw te Amsterdam bleek, dat deze Nederlandste instal latie inderdaad verbluffend goed werkte. De berichten, die gisteren door de Amsterdamse telex-typisten naar New York werden gezonden, wer den onverwijld beantwoord, zonder dat er een enkele storing op de lijn zich voordeed. Ook de telexkamer van de K.L.M. op Schiphol rapporteerde uit stekende resultaten. Verwachting tot Vrijdagavond: Tamelijk koude nacht met hier en daar nevel of mist en weinig wind. Morgen overdag: toenemende bewol king met later vooral in het Zuid- Westen van het land weer enige re gen, tot matig of vry krachtig aan wakkerende wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West en iets minder koel. Zon: 4.2520.52. Maan: 11.07—1.18. Naar aanleiding van berichten als zouden burgemeester en wethouders van Amsterdam bezwaar hebben tegen de exploitatie van het Carltonhotel als flatgebouw in verband met de erfpachts- voorwaarden, vernemen wij van de eigenaresse van het hotel, dat destijds overleg is gepleegd met het gemeente bestuur en overeenstemming was be reikt. Van moeilijkheden met het ge meentebestuur is haar dan ook niets be kend. Omtrent de E. C. A. toewijzingen (uit het Marshallplan) vernamen wij nader dat er inderdaad onderhandelin gen gevoerd worden over deze toewijzin gen, maar dat er eerst een koper (koop ster) voor het hotel gevonden zal moe ten worden, die het Carltonhotel ook als hotel zal willen exploiteren. De tegen woordige eigenaresse is daartoe niet be reid in verband met de geweldige (nieu we) bedragen, die in de exploitatie zul len moeten worden gestoken. De procureur-fiscaal bij het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof mr. F. P. Th. Roh- ling heeft Woensdag tegen de Oberschar- führer der S.S., Hans Friedrich August Lulay twintig jaar geëist. Lulay werd o.a. beschuldigd van diefstal in Arnhem en mishandeling van Nederlanders in een Duitse gevangenis. Uitspraak 8 Juni. Tijdens een toespraak tot de Far East Club van de school voor de buitenlandse dienst van de universiteit van George town in de Verenigde Staten, zeide mgr. Yu Pin, Aartsbisschop van Nanking, dat de tragedie, die zich op het ogenblik in China voltrekt, een der grootste ca tastrofen betekent in de wereldgeschie denis, daar nu een vijfde deel van de mensheid gedwongen wordt onder het Sovjet-bewind te leven. Een communistisch China, zo waar schuwde de aartsbisschop, is niet alleen „een bedreiging voor Azië, maar ook voor de gehele wereld". Het betekent een morele uitdaging aan het adres van alle volkeren! Het gaat thans niet om „Rusland tegen de Westerse wereld" doch om „atheïsme en materialisme con tra geloof en zedenwet". „Onze christelijke levensopvatting, al dus de Chinese 'Prelaat, leidt tot een globaal denken, dat gegrondvest moet zijn op de zedenwet. Wij moeten in de strijd van het ogenblik om morele waar den onze plaats bepalen. Heden ten da ge ligt het grote strijdpunt niet tussen „rechts en links", maar tussen „wat is goed en wat is verkeerd." Verder sprekende over de kerkver volging in China zeide mgr. Yu Pin dat gedurende de laatste vier jaren meer dan 100 priesters en duizenden gelovigen door de roden zijn ver moord. „Het communisme, de gezwo ren vijand van de Kerk, is er op uit, aldus de Aartsbisschop, elk godsdien stig begrip in ChiAa te vernietigen. Mgr. Yu Pin vertelde, dat de Chinese communisten een nieuwe methode hebben aangewend in hun poging hun uiteindelijk doel, de verdwijning van de godsdienst, te camoufleren. Hij legde uit, dat de nieuwe methode der roden uit drie delen bestaat: ten eerste „Kow Tow", hetgeen betekent het hoofd buigen ten teken van over eenstemming; ten tweede „Yao Tow" het hoofd schudden ten teken van ver schil van mening en ten derde „Sha Tow", onthoofding. „In het communistische China, aldus mgr. Yu Pin, zal de Kerk in de cata comben teruggedrongen worden. Maar waar in die zee van communisme een eiland van geloof en van vrijheid zal in alle C. Jamin-filialen te Haarlem en Heemstede en aan de C. Jamin-carriers HEERLIJK IJSKOUD IJS VANILLE DUBBELDIK l0 C. CHOC. DUBBELDIK j 5 c. We wonen in deze dagen zoals het uitkomt of zoals het Huisvestingsbu reau meent dat het beste voor ons is. Keus is er niet meer, verlangens zijn er vele. Legt men echter hier en daar zijn oor te luisteren, dan hebben voor al de huisvrouwen een goede kijk op de eisen, die aan een moderne wo ning gesteld moeten worden. Nu en in de komende jaren zullen er dui zenden woningen gebouwd worden en waarom zouden we dan niet reke ning houden met de gezonde opmer kingen van de vrouwen, die er bijna de gehele dag in moeten doorbrengen. Uit deze gedachte is een initiatief van de Stichting „Haarlems Bloei" geboren. Zij stelde in het begin van dit jaar een commissie samen, om de mogelijkheid van een model-huis te overwegen. En toen er enthousiasme voor bleek te be staan. werd aan honderd dames via uit nodigingen van de U.V.V. de vraag ge steld: Welk soort huis, wil de heden daagse huisvrouw hebben? De vragen gingen o.a. over architec tuur, ligging ten opzichte van de wind streken, indeling van de woning en on derwerpen van algemene aard, die bij voorbeeld stucadoorswerk, verlichting enz. behelsden. Tot grote vreugde van de Stichting kwamen over het algemeen zeer gedocumenteerde antwoorden bin nen, die een duidelijk beeld gaven van wat de meerderheid der Haarlemse huisvrouwen van een woning eist. De antwoorden waren zowel van ar beidersvrouwen, van middenstanders als academisch gevormden. De bedoeling is echter niet om een arbeiderswoning, maar een middenstandshuis met een huurwaarde van ongeveer f 500.per jaar te ontwerpen. Met de binnengekomen antwoorden ging de commissie verder aan het werk. Zij bestaat uit de volgende heren: W. Oosten-Beekman, voorzitter; H. Th. Fibbe; G. M. Nieuwenhuis; A. Rauwer- da; C. G. van Gink, secretaris en C. van Hoewijk, adjunct-secretaris. Als architect-deskundige verklaarde zich bereid de heer Huib Tuninga, die evenwel niet bij een eventuele bouw in aanmerking komt en als verbindings man zal optreden voor de komende on dernemingen. „Haarlems Bloei" houdt zich met deze materie bezig, omdat zij meent, dat er een groot stadsbelang in gelegen is. Het is haast alles utiliteitsbouw wat de klok slaat en een model-huis. beantwoorden de aan de moderne eisen, is op de ach tergrond geraakt, volkomen onnodig, Mgr. Paul Yu Pin overbiyven, daar zal de missionaris zijn apostolische taak volbrengen." De Aartsbisschop eindigde zgn toe spraak met te zeggen: „Het is nog niet te laat om China te redden, want waar een wil is, is een weg! Er zijn nog steeds 150 millioen Chinezen in vrij China, die bereid zijn te vechten, indien zij de noodzakelijke morele steun ontvangen." (Van onze Haagse redactie) Op de vraag van het communistische raadslid, G. Geelhoed, of B. en W. van Den Haag bereid zijn een spoedzitting van de gemeenteraad uit te schrüven teneinde de raad volledig op de hoogte te brengen van de gang van zaken met betrekking tot het ontslag van mr. Vis ser, delen B. en W. mede, dat er geen aanleiding bestaat deze aangelegenheid in de gemeenteraad te bespreken, daar benoeming en ontslag van een burge meester een aangelegenheid is van de regering. Het raadslid W. A. Rensen (P.v.d.A.) heeft enkele vragen aan B. en W. ge steld en daarbij opgemerkt, dat de com- muniqué's die gepubliceerd zijn een on dermijnende werking hebben op 't over heidsgezag en dus ook op 't gezag van de gemeentelijke overheid, èn op de waar dering van de sfeer van de voormalige illegaliteit. f Kunnen B. en W. bevorde ren, dat dergelijke communiqué's ach terwege blijven, aldus vraagt de heer Rensen. B. en W. verklaren, dat zij hiertoe, voor zover zulks in hun vermo gen ligt, bereid zijn. In de berichten omtrent de handelin gen van drs. W. Bos, is deze herhaalde lijk aangeduid als „secretaris van de burgemeester". Deze functie bestaat ech ter niet officieel; de heer Bos heeft zich zelf zo genoemd. Intussen heeft deze betiteling aanlei ding gegeven tot verwarring. Bij sommi gen schijnt n.l. de mening te hebben post gevat, dat de zgn. secretaris van de burgemeester en de officiële gemeente secretaris een en dezelfde persoon zou zijn. Het is duidelijk, dat dit niet het geval is. omdat het betere niet altijd duurder be hoeft te zijn. Nu wordt er gelegenheid geboden, om alle nieuwigheden, die in de laatste ja ren zowel voor exterieur als interieur bekend zijn geworden, toe te passen. Men kan zelfs met de indeling van een woning volledig overstag gaan en bij voorbeeld de keuken een heel andere plaats geven dan tot nu toe gebruike lijk. Men kan ook de keuken een veel grotere plaats geven dan tot nu toe ten koste van de woonruimte. Wat er op het gebied van plastic al niet gepres teerd wordt, grenst bijna aan het onge looflijke. Wij komen nog nader op de beantwoording van de vragenlijsten te rug, maar kunnen nu reeds mededelen, dat over het algemeen geen plat dak geprefereerd wordt. Enige uiterlijke ornamentatie, geen erkers, maar brede, iets gebogen, verzonden stalen ramen. Kortweg kan men zeggen, dat de mo derne huisvrouw, veelal zonder hulp, weinig gelegenheid tot stofvorming in het huis wil hebben. Dezer dagen heeft het hoofdbestuur van „Haarlems Bloei" een uitvoerig plan voor de bouw van deze modelwo ning aan het gemeentebestuur aangebo den, nadat reeds nlet-officieel met de wethouder van Openbae Werken, Bouw en Woningtoezicht en andere instanties overleg was gepleegd. Verwacht wordt, dat het gemeente bestuur alle medewerking zal verlenen o.a. door een stuk bouwgrond in een geschikte wijk af te staan en bouwvo lume ter beschikking te stellen. Een klein aantal architecten zal een uitnodiging ontvangen, om een ontwerp te maken, waarbij zij zich moeten hou den aan de richtlijnen van de commis sie en waarvoor zij betaald zullen wor den. Uit deze bouwschetsen zal dan een definitieve keuze worden gedaan. „Haarlems Bloei" moet natuurlijk geld ontvangen voor de verwerkelij king van dit mooie plan. Zoals het eerste exemplaar van 'n nieuwe vlieg machine of auto veel geld kost. ter wijl later veel goedkoper geleverd kan worden, zal ook dit modelhuis een gelijk lot ondergaan en ongeveer een waarde van f 40.000 hebben. Om dit geld bijeen te krijgen, wordt, als het model-huis klaar is, een loterij georganiseerd. Iedereen krijgt daardoor de kans het huis te winnen en als het een inwoner van Leeuwarden mocht zijn, krijgt hij een vestigingsvergunning gegarandeerd cadeau. Men hoopt, uit 't gehele land bezoekers te trekken o.a. door excursies. Er zal een boekje ver schijnen onder de titel „In Haarlem komt een huis", waarin het gebeuren wordt aangekondigd, uiteengezet en ge ïllustreerd. Ongeveer drie maanden zal deze hoofdprijs te bezichtigen zijn. De ande re prijzen zullen zich in het huis be vinden, bijvoorbeeld moderne meubelen, kunstvoorwerpen enz. De kijker krijgt dus een overzicht van de prijzen die aan de loterij verbonden zijn. Ongetwijfeld zijn over dit plan in de toekomst nog vele mededelingen te doen. Ditmaal willen wij ons bepalen tot het brengen van hulde aan het ac tieve stichtingsbestuur van „Haarlems Bloei", dat twee vliegen in één klap wil slaan. Een Eindhovense taxi-onderneming beschikt thans in haar wagens over mobilo foons. De chauffeur staat voortaan in direct contact met zijn bedrijf. Hij kan naar alle plaatsen worden gedirigeerd waar hij nodig is, wat een besparing is op het percentage „lege kilometers", dat, naar men verwacht, van 50 tot 30 procent zal teruglopen. De prijs per kilometer kan dus misschien de laagte in. De taxi's komen ook sneller voor. Per maand bedragen de kosten van de mobilofoons in Eindhoven 100.Ze zijn voor een jaar bij de P.T.T. gehuurd. Het zal ook mogelijk zijn voortaan van een auto uit te telefoneren. Een landelijk net wordt al opgebouwd. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht genieten daarvan de primeur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1