1 LAXEERAKKERTJES Aalmoezenier sc!.'!derde het leven van de soldaat in Indonesië Een nieuwe wagen sporr JAN VAN DER PIGGE Eéns per week Muzikale jeugd met Pinksteren onze gasten Wat het water is voor de vis, dat is de post voor de militair AGENDA Avond-vierdaagse 1949 MODERNE VERLICHTING? Overeenstemming in de wandelsport Uit het land van Groenendaai NIEUWE PERSPECTIEVEN VOOR ONS WANDELBOS Wilton uitgeschakeld te Noordwijk KORSTJENS Kinderwagens Wandelwagens Poppenwagens DONDERDAG 2 JUNI 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Voor Katholiek Thuisfront in een nieuwe kleur Zie étalage VOOR DE BABy Burgerlijke Stand HERWONNEN LEVENS KRACHT Voorbereiding speldjesdag Kath. Vrouwenbeweging Ned. Kath. Grafische Bond FAILLISSEMENTEN i Keuring nieuwe films Maak eens per week schoonschip met 1 of 2 ZUID-AFRIKAANSE STUDENTEN NAAR HAARLEM UITSPRAAK RECHTBANK Schietpartij in Zaandam Eerste Zomer-concert H.O.V. Zilveren jubileum In Haarlem van 29 Juni t/m 2 Juli H.S.V. „De Kampioen" Jaarvergadering Beijnes Nieuws van de sportclubs HAARLEMSE SPORT- WEEK 1949 Het definitieve programma WEEK J. G. KAASENBROOD ANNO 18O0 SANTPOORT Eerste openlucht-concert HEEMSTEDE Muzikale rondgang Interessante concerten in Den Haag en Scheveningen Medewerker aan „De Gil" krijgt vier jaar JEU JS GROTE HOUTSTRAAT 47 Tel. 18036 Haarlem VOOR DE REIS LAATSTE NIEUWS Grote sortering „VOLENDAM" IN ONS LAND Toekenning uitkeringen Auto-ongeval van fam. Euwe Gedaald en toch nog gestegen Beurs van Amsterdam Jk weet, dat U allen het verlangen hebt om eens een keer bij Uw jongen, daar ver in dat warme land, om het hoekje te kijken om met eigen ogen te zien, hoe hij het maakt, of hij werkelijk veranderd is en of hij een bruinver brande neus heeft." Zo sprak majoor- aalmoezenier J. B. van Croonenburg C.S.Sp. Woensdagavond in het begin van zijn interessante en leerzame toe spraak tot de ouders en. naaste familie leden van de jongens in Indonesië. Bij deze bijeenkomst, die door Katho liek Thuisfront Haarlem in het Krelage- huis werd gehouden, waren verder aan wezig de districtsaalmoezenier Nijssen en enkele parochiegeestelijken van .de stad Haarlem, Op treffende en vaak humoristische Wijze schilderde aalmoezenier Van Croo nenburg, die in 1946 met een schip vol militairen naar Indonesië ging en later lief en leed met zijn jongens in de tro pen heeft gedeeld, het leven van de sol daat, die diep in de rimboe, ver van huis en met een sterk verlangen naar zijn geboortegrond zijn werk doet. Spreker startte bij het begin van de dienst van iedere tropensoldaat: het vertrek uit het vaderland. Alles is voor hem nog vreemd; een bootreis over verschillende zeeën en een jarenlang verblijf in een ver land staan voor hem in het vooruitzicht. Is de soldaat echter eenmaal een paar dagen aan boord, dan montert hij weer op, want hij wordt zich terdege bewust, dat hij op eigen benen staat. Veel tijd om met zichzelf te zijn heeft hij evenwel niet. Hij ziet Engeland, wordt zeeziek in de Golf van Biscaye en vaart de Middellandse Zee in, waar hem weer andere belevenissen wachten. Over de zeereis van de militairen ver telde de aalmoezenier veel bijzonder heden. daarbij puttend uit zijn eigen ervaringen. Hoe de jongens zich bezig houden aan boord? Och, ze doen wat aan sport, kijken naar een goochelaar of naar wat anders en luisteren naar de luidspreker, die af en toe iets zegt, wat voor hen bestemd is. Ook de dienst eist hen op. Wanneer de tocht door de Rode Zee verleden tijd is geworden en de In dische Oceaan zich voor het schip opent, komen de dagen van verveling. Al zo lang zijn de jongens dan op de boot en dagenlang kan er niets bijzonders ge beuren. Sporten als zakkenlopen e.d. moeten hen dan op de been houden. Gedurende zijn bootreis naar de Oost waren spreker en een dominee belast met de geestelijke verzorging. Iedere dag werd voor de katholieken aan boord besloten met het avondgebed. De H. Mis werd 's morgens op het dek gelezen en door honderden met diepe eerbied ge volgd. Per dag waren er de eerste da gen ongeveer 400 communicanten, welk aantal later aangroeide tot 1000. Op Zon- en feestdagen werd het soms 1600. Aan boord had de aalmoezenier bij wijze van spreken geen minuut rust. Ze trok ken ieder ogenblik aan mijn jasje, zo vertelde hij, en kwamen dan met een of andere vraag. In de Rode Zee vroegen ze hem zelfs, waar Mozes nu precies was overgestoken.... Een plechtige be lofte van trouw legden de militairen op ontroerende wijze af bij het naderen van het einddoel tijdens een plechtig Lof aan boord. Een belofte van trouw aan God, Zijn geboden, het vaderland, hun ouders, vrouw of verloofde. Spreker wees er op, dat het gods dienstig leven op de heenreis van het allergrootste belang is, omdat het de grondslag vormt voor het verdere geestelijk welzijn van de militair in Indonesië. Wat het moreel van de troepen be treft, zo ging spreker verder, er wordt hierover in Nederland veel gesproken. Ik kan slechts spreken over die solda ten en dat stukje van Indonesië, die ik ken. De jongens mopperen wel eens dat moet, want anders zijn ze ziek doch wanneer ze moeten werken, doen ze dat met hart en ziel. Geen politiek is het, die hen voortdrijft, neen, ze zien, dat ze nodig zijn. Ellende, honger, ar moede en terreur verdwenen of werden gelenigd op de plaatsen, die onder hun Anegang 46 - Tel. 14651 (.Adv.) GEBOREN: E. J. SchreuderSeignette z; J. J. van der EngDe Haan z; A. C. MoolenaarRietbergen z; A. C. Eggen- huizenGerrits z; G. NiehotDreef z; A. B. Houweling—Zegelaar z; S. C. HenienaarLandwier d; E. G. Kaayk Van Merkesteijn d; P. A. J. Herbers Simons d; M. L. van GeffenRoose d; L. C. Pronk—Van Wijk d; H. J. Akker- mansHoliink d. ONDERTROUWD; R. J. Küjn en M. J. van den Aardweg; S. Schrama en J. E. C. Boersma; N. F. Hesselman en T. J. J. van Doorne; P. N. Kruijer en W. A. H. Kreuger; D. J. van der Heijden en G. E. van der Mark; J. M. Dekker en A. A. Rompa, J. W. van Saase en J. J. M. van der Wijden; J. W. G. de Keij- zer en R. J. Schindeler; B. Jordens en hi. A. Kaldenbach; J. van der Ploeg en M. Pol; A. Ruiter en A. B Matschiske; F. Zwart en M. E. M. IJsselmuiden; J. J. Groenendaai en M. A. Schothuis; H. B. Kuijt en E. B. Heymann; A. Sepers A. A. M. P. Peters; P. Venema en M. de Wolf; J. Bijl en IJ. Heesemans; K. van der Wal en H. L. Dijkhuizen; L. J. de Vries en A. van der Meijden; W. A. J. Ditmars en M. C. Metz; J. T. Ver- zijlbergh en C. W. J. Disco; H. Brank en W. C. Kwant; J. de Vreugd en L. Poldervaart; J. Hellingman en R. Hoek stra. GETROUWD; P. v. Dalen en J. C.Bol; C. J. Oosterveer en J. J. Barnhorn; H. P. Prenen en. F. M. Splinter; A. P. T. Vink en H. H. Biom; J. Smit en W. Kömmels; A. B. Witteman en J. H. A. Formanoij; P. M. Tewes en M. C. W. Kuijper; C. H. J. van Loon en H. M. Kok; P. S. Winnubst en M. J. Vermolen; G. A. Braakman en G. C. van der Molen; M. Kwantes en A. van Schajik; P. Dijkstra en L. J. L. Stolvoort; P. A. de Jong en P. Cornet; D. J. Nijveld en A. Veën- kamp; L. Veraam en E. M. H. Vink; H J. Bruijns en W. J. Elferink; C. Sanders en G. Kok; M. W. Reijnders en G. G. van Trigt. OVERLEDEN. H. A Wegner—Middel burg Bolt, 79 j.. Soutmanstraat; W. Wel- bedagt, 85 j., Scheeperstraat; J. S. van BeusekomMeder, 63 j., Kamperlaan. controle kwamen. De jongens zien, dat ze niet gemist kunnen worden, daar de ellende dan weer van voor af aan zou beginnen. Ze doen hun werk voor de eenvoudige dessabewoners. Humor bezitten ze over het algemeen in grote mate. Zo monterde de aalmoe zenier bij een warmtebevanging eens helemaal op, toen hij plotseling een bordje zag hangen, waarop zijn jon gens hadden geschreven: „Hier slijpt men schaatsen." Het postkantoor noem den ze schertsend; „Geen post." Dit bracht spreker op het volgende punt: de post. „Wat het water is voor de vis, dat is de post voor de soldaat in Indonesië" zei hij kernachtig. Met de allergrootste nadruk spoorde de aalmoezenier de ouders, vrouwen, ver loofden en meisjes aan geregeld te schrijven. Onderwerpen, waarover ge schreven moet worden, zijn er altijd genoeg. Juist de doodgewoonste zaken lenen zich daarvoor het best. Ook de geestelijke verzorging in Indië werd deze avond belicht. Op improvi- sorische wijze droeg de aalmoezenier H.H. Missen op in vele buitenposten. „Worden de jongens slechter in dienst?" vroeg spreker. „Neen", zei hij, „velen worden beter dan zij voorheen waren. In de rimboe voelen ze God dichterbij en kunnen ze nadenken." Nog veel meer heeft de aalmoezenier over zijn werk en over de militairen verteld voor het talrijke gehoor. Een van de comité-leden zei hem aan het slot hartelijk dank. Het plaatselijk bestuur en de besturen der sub-comité's van Herwonnen Levens kracht waren gisteravond in een zeer geanimeerde vergadering bijeen ter be spreking van de a.s. speldjesdag, Voor eerst memoreerde de voorzitter, de heer B. Reynders, het voor Haarlem buitenge woon goed geslaagde Goede-Week offer ten bate der huisverpleging. Het enigste punt der agenda was: „Hoe bereiden wij het beste de a.s. speldjesdag voor?" oorzitter leidde deze bespreking in en wees op de grote moeilijkheid, dat de speldjesdag niet meer op Zondag, maar op Zaterdag 23 Juli a.s. zal plaats vin den. Men onderschatte het bezwaar niet, opdat er niet voldoende krachten be schikbaar zullen zijn, om als collectanten of collectrices te kunnen optreden. Het bestuur had dan ook het volgende voor stel: De gehele K.A.B. en K.A.V. in te schakelen. Ieder lid van het sub comité zorge, dat er in iedere straat een collectant zich beschikbaar stelt om in zijn straat de huiscollecte te verzorgen. Het plaatselijk bestuur krijgt zoveel hulp uit de sub-comité's voor de grote collecte, welke des middags gehouden wordt, met een muzikale wandeling door de gehele stad. De sub-comité's nemen op zich in hun parochie de druk ke verkeerspunten de gehele dag te be zetten van 's morgens vroeg tot 's avonds zes uur. Uit deze voorstellen ontstond een zeef breedvoerige en geanimeerde discussie. Hoewel vele bezwaren naar voren kwamen, gaven allen toch hun volle medewerking en beloofden alles in het werk te zullen stellen om ook deze door-de-weekse speldjesdag schitterend te doen slagen. De donateursactie werd nu nog onder de loupe genomen en er is nieuw propagandamateriaal beschik baar gesteld en'ook daarmede zal dan weer getracht worden een nieuwe actie te ontplooien en het donateursaantal op te voeren. De volgende bijeenkomst werd vast gesteld Woensdag 7 Juli a.s. Dan zullen de sub-comité's verslag uitbrengen van de propaganda, welke zij bereikt heb ben. Zo togen allen met nieuwe moed aan de arbeid om deze grote speldjesdag op Zaterdag 23 Juli te doen slagen. Woensdag 8 Juni zal de heer P. van Stolk, hoofdleider van het R. K. Advies bureau opvoedings-, onderwijs- en be- roepsvragen, een lezing houden voor de Kath. Vrouwenbeweging te Haarlem. De bijeenkomst wordt bij Brinkmann gehou den. Het onderwerp zal zijn: „School en Beroepskeuze". Dinsdag hield de Ned. Kath. Grafische Bond zijn 37ste jaarvergadering in ge bouw St. Bavo. Uit de jaarverslagen van de secretaris en penningmeester bleek, dat de afdeling zich nog steeds in stijgende lijn beweegt. De aftredende bestuursleden F. Kuyper en A. Wigman werden herkozen. De beschrijvingsbrief werd aan een nauwkeurige bespreking onderworpen. De heren J. Lijnzaat, A. Wigman en H. Bergman werden als af gevaardigden naar de Algemene Verga dering, welke 20 en 21 Juni te Amster dam gehouden wordt, benoemd. De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 31 Mei in staat van faillissement verklaard: Hendrikus Gerardus Wassenaar, schoen maker, wonende te Haarlemmermeer, Venneperweg 437. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Fer- werda. Curator: mr. J. Jansonius, advo caat en procureur te Haarlem. Hendrik Sminia, expediteur, wonen de te Bloemendaal, Borskilaan 6. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Fer- werda. Curator: mr. J. G. Bettink, advo caat en procureur te Haarlem. F. Mackenzie, wonende te Purmerend, Hugo de Grootstraat 67, aldaar zijn be drijf uitoefende onder de benaming Scheikundig Laboratorium voor Land bouw en Industrie. Rechter-Com .iissaris: mr. H. J. Fer- werda. Curator: mr. L. Lieuwen, advo caat en procureur te Purmerend. A. H. Haster, gereedschapmaker, wo nende te Zaandam, Prins Hendrikstraat 36. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Fer- werda. Curator: mr. H. M. C. Dekhuij- zen, advoiaat en procureur te Zaandam. Wegens gebrek aan actief werden op geheven de faillissementen van: de firma Handelsonderneming ,,TECO". gevestigd en kantoorhoudende te Heem stede, Raadhuisstraat 19, en de beide firmanten: Gerrit Hendrik Terink, wonende te Heemstede, Raadhuisstraat 19, en Hen drikus Adrianus van den Hoogen, wo- nendè te Heemstede, Bronsteeweg 98. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Fer- werda. Curator: mr. J. H. Ekering, ad vocaat en procureur te Haarlem. de vennootschap onder de firma T. Kurpershoek, Chemische Wasbeitsfa- briek „Wascana", gevestigd te Haarlem, Schoterweg 65, en de beherende ven noten: Wed. J. C. Kurpershoek-Thoenes, wo nende te Haarlem, Sumatrastraat 19 en T. M. Kurpershoek, wonende te Amster dam, Gilles van Ledenberghstraat 35. Rechter-Commissaris: mr. C. E. Mul ler. Curator: mr. L. S. Römelingh, advo caat en procureur te Haarlem. ^azeuse. limo nadesiroop ptiddtngsaus BIOSCOPEN: Rembrandt: De onbekende vrouw (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Song of Sheherazade (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De roemrijke daden van Danny (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Ridders van het zwaard (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Cisco keert terug (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Donderdag 2 Juni Stadsschouwburg: R. K. Ton.ver. „Luda- mus" met „Weet je nog8 uur. Vrijdag 3 Juni Concertgebouw: Eerste Zomerconcert H.O.V., 8 uur. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag 3 Juni: Afhalen bonkaarten te Haarlem in uitreiklokaal Vleeshal voor de letters Mi-Mij. Het kantoor is geopend 8.30—12.15 en 2—5 uur. De K-F.C.-keuringen van de films, die vanaf Vrijdag in de Haarlemse bio scopen zullen wprden vertoond, luiden als volgt: Mijnheer de gouvernante:- alle leeftijden (Rembrandt).; Ik weet van niets: alle leeftijden (Palace); De roemrijke daden van Danny: volwasse nen (Luxor); Hoe lozen we die S.A.- man? alle leeftijden (Frans Hals); Songs of Texas: alle leeftijden (Spaar- ne). Zoals ook in vorige jaren gebruikelijk zullen, ditmaal op uitnodiging van de afdeling Haarlem van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging en het Algemeen Nederlandsch Verbond, een 50-tal Zuid-Afrikaanse studenten een bezoek aan ons land brengen. Dit jaar is 't plan Haarlem en omstreken te be zoeken en wel van Maandagavond 27 Juni tot en met Donderdagavond 30 Juni. Het ligt in de bedoeling de gasten verschillende bezienswaardigheden van Haarlem en omstreken te laten zien. alsmede een bezoek aan fabrieken en instellingen te laten brengen, terwijl zo wel de koffiemaaltijd als de hoofdmaal tijd gemeenschappelijk zullen worden genoten. In de jaren na de oorlog is de belang stelling in Zuid-Afrika voor Neder landse agrarische- en nijverheidsproduc ten zeer toegenomen, zodat een bezoek van zoveel toekomstige leidende Zuid- Afrikaners van grote waarde is. De gas ten zullen in gezinnen in Haarlem en omgeving worden ondergebracht. Vanmorgen zette de Haarlemse recht bank de zaak voort tegen de 26-jarige C. de V., die twee weken geleden te recht moest staan wegens oplichting en zwaar lichamelijk letsel door schuld. Toen verdachte destijds in verband met oplichting bij de KLM werd aangehou den en door een politie-agent naar het politie-bureau te Zaandam werd over gebracht, zag hij in een onbewaakt ogen blik kans zijn revolver te grijpen. Hij wilde zichzelf van het leven beroven, doch het schot schampte zijn lichaam en trof de agent in zijn linker-dijbeen. Bij de behandeling van deze zaak, twee weken geleden, kwam mede uit de verklaringen van de getroffen agent vast te staan, dat het niet de bedoeling van verdachte was geweest de agent te treffen. Na het requisitoir van de offi cier, waarin deze een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes weken eiste, besloot de rechtbank de zaak aan te houden teneinde een rapport in te win- neïi over het gedrag en de houding van verdachte gedurende de laatste maan den. Vanmorgen kwam dit rapport ter sprake en daarin kwam de rapporteur tot de conclusie, dat de V. nog eenmaal een kans moest worden gegeven. De officier persisteerde bij zijn eis van zes weken voorwaardelijk, waarna de recht bank zich in de raadkamer terugtrok. Zij besloot onmiddellijk uitspraak te doen en veroordeelde verdachte tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. De president bracht hem onder ogen, dat dit absoluut de laatste kans was, daar hij reeds twee voorwaardelijke straffen op zijn strafblad had staan. De reeks zomer-concerten door de H.O.V. vangt aan met een concert op Vrijdag 3 Juni. waaraan een drietal so listen zal medewerken, n.l. de zangeres Jiswalda van Ittersum. de pianist Wil ly Meeuwisse en de saxofonist Kees Wisse. Kees Hartvelt dirigeert dit con cert. Op het programma staan de volgen de werken: van Debussy de „Rhapso- die voor saxofoon en orkest", met als solist Kees Wisse, die bij zijn tweede optreden, na de pauze. de saxofoon partij zal spelen in „Scaramouche" het bekende pianowerk van Darius Mil- haud. bewerkt voor saxofoon en or kest. Voorts speelt Willy Meeuwisse het ..Concertino voor piano en orkest" van Honegger en zal de sopraan Jis walda van Ittersum een uitvoering ge ven van „Les Prières van Caplet" en „Drie Liederen" van Marcel fcelannoy. Als omlijsting zullen nog dq volgende orkestwerken worden uitgevoerd: „Ou verture Carnaval Romain" van Berlioz. Prélude a l'après-midi d'un faune" van Debussy en tenslotte Chabrier's Espana Rhapsodie. Gisteren herdacht de heer J. Fiévez, Tetterodestraat 31 in Haarlem, het feit, dat hij vijf en twintig jaar geleden in dienst trad bij de „Kwatta"-fabrieken in Breda, waarvan hij nu als vertegen woordiger optreedt. De Ned. Wandelsport Bond organi seert dit jaar in Juni de wandeltochten, welke in het gehele land bekend zijn als de AVOND-VIERDAAGSE. In ruim vijftig plaatsen zullen de wandelaars hieraan kunnen deelnemen. Het spreekt van zelf dat ook in Haarlem deze toch ten worden georganiseerd. Onze stad staat in Noord-Holland aan de kop wat betreft de belangstelling voor deze mooie sport, zelfs boven Amsterdam. Varieerde het aantal deelnemers de eerste jaren om de 200 a 300, verleden jaar werd de 500 overschreden en ver wacht mag worden dat ook dit jaar weer een stijging te zien zal geven. Natuurlijk kan de Avondvierdaagse niet vergeleken worden met de Vierdaagse te Nijmegen, toch js het een feit dat wanneer men na afloop van zijn werk zaamheden nog een wandeling gaat ma ken van 15 K.M. dit zeer zeker een prestatie genoemd mag worden. In ver band met de Sportweek welke half Ju ni te Haarlem wordt gehouden is de datum van de Avondvierdaagse uitge steld tot 29 Juni. Woensdag-, Donderdag en Vrijdagavond wordt 15 K.M. gewan deld en Zaterdag 2Juli 20 K.M. De deelname staat open voor personen van 14 jaar af. Voor groepen van minstens 15 personen wordt een groepsprijs be schikbaar gesteld, terwijlalle deelne mers het bekende Avondvierdaagse- kruis ontvangen. De start is in gebouw ROSEHAGHE, Hoofmanstraat vanaf 6 uur, Zaterdags vanaf 2 uur. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de heer G. Faaij, a.d. kiosk op het Ver- wuift en schriftelijk bij de heer G. P. C. v. Delden, Pijnboomstraat 115 te Haarlem: De inschrijving sluit 21 Juni a.s. Na deze datum wordt het inschrijfgeld verhoogd. Evenals vorig jaar worden ook dit jaar vele sportverenigingen en scholen verwacht. Woensdagavond hield de H.S.V. „De Kampioen" haar laatste rit voor de voor jaarscompetitie, een sprintwedstrijd over 1 km voor amateurs en nieuwelingen De uitslag luidt: 1 G. Gerritsen 8 p., 2 A. Voorting 7 p., 3 B. Groenevelt 6 p„ 4 H. Kramer 5 p., 5 W. Voorting 4 p. en 6 A. Visser 3 p. Eindstand na vijf ritten: 1 Adri Voor ting 26 p., 2 G. Gerritsen 21 p., 3 G. Voorting 19 p„ W. Voorting 15 p„ 5 H. Kramer 13 p. en 6 J. v. Leeuwen 9 p. Nieuwelingen: 1 A. v. 't Hof 5 p„ 2 H. Kroezen 4 p., 3. P. de Vries 3 p. en 4 J Steenbakker 2 p. Eindstand na vijf ritten: 1 P. de Vries 22 p„ 2 H. Kroezen 13 p„ 3 J. Steenbak ker 10 p., 4 W. Rustman 9 p. en 5 A. v. 't Hof 8 p. In de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens, J. J. Beijnes N.V., werd besloten tot het uit keren van een dividend van zes pet. op de preferente aandelen A (45 gulden per aandeel van 750 gulden nom.) en vier pet. op de gewone aandelen (20 gulden per aandeel van 500 gulden nom.). Prof. dr. ir. J. Klopper werd als commissaris herkozen. Aan het bericht, dat gisteren werd gepubliceerd over de oefenuren van de R. K zwemvereniging De Watertrap pers moet nog worden toegevoegd, dat deze oefenuren alleen op de Donderdag avonden zijn. Het definitieve programma van de Haarlemse Sportweek, welke van Za terdag 11 Juni tot en met Zaterdag 18 Juni gehouden za] worden, luidt als volgt: Zaterdag 11 Juni, 19.30 uur: Vaan del- en vlaggendéfilé op de Grote Markt, gevolgd door een officiële ont vangst op het Stadhuis. Op de Grote Markt demonstratie turnen, schermen en Judo. Zondag 12 Juni, 13 uur: Sportmiddag op het terrein van EDO. Het program ma bevat athletiek voor dames en he ren. handbalwedstrijden voor dames en heren tussen de vertegenwoordigen de ploegen van West en. Zuid. rugby wedstrijd en turnen door leden van de R.K. Turnkring. Maandag 13 Juni 19 uur: Turndemon- stratie od openbare pleinen. 19 uur: Mo torpolo tussen ploe gen van de motor clubs „Aalsmeer" en „Amsterdam" op het terrein aan de Schalkwijkerweg. 19 uur: Voetbalwed strijd DIOHaar- politie op het terrein aan de II X15 JUNI HAARLEM lemse Muiderslotweg. Dinsdag 14 Juni 18.30 uur: Wielerwed strijden voor nieuwelingen en ama teurs in de omgeving van de Planeten- laan en Orionweg in Haarlem-Noord. 19 uur: Handbalwedstrijd tussen meis- jesploegen van Concordia (Haarlem"1 en van Krommenie, op het terrein aan de Van Oosten de Bruynstraat. Woensdag 15 Juni. 19-45 uur: Boksen, jiu-jitsu en krachtsport in het Con certgebouw. Tot de deelnemers behoort A. Charité. 18.45 uur: Softbaldemon- stratie en korfbalwedstrijden Haarlem Den Haag od het EDO-terrein; 19 uur: Roei- en kanowedstrijden od het Zul- der Buiten Spaarne; 19.30 uur: Volks zwemfeest in het Sportfondsenbad. Donderdag 16 Juni, 19 uur: Turnde- monstraties op openbare pleinen: 19.30 uur Badmintonwedstrijd Haarlem't Gooi en tafeltenniswedstrijden in de gymnastiekzaal van de Eerste H.B.S. b. Vrijdag 17 Juni. 19.30 uur: Nationaal zwemfeest in Stoop's Bad; 19 uur: Voetbalwedstrijd tussen de Junioren- ploegen van Haarlem en Amsterdam op het terrein van „Haarlem"; 20 uur: Singelrace door de Haarlemse grachten voor kano's Zaterdag 18 Juni, 14 uur: Cricket wedstrijd HCB-elftalFlamingo's op het terrein van Rood en Wit; 14 uur: Wandeltocht; 16 uur: Bosloop in de Hout; 19 uur: Sluitingsfeest op het terrein van „Haarlem". Het program ma vermeldt basketbal, athletiek. tur nen en een voetbalwedstrijd VRAAGT VRIJ ADVIES BIJ DE VAKMAN Technisch groot! GROTE HOUTSTRAAT 131 - TEL. 10271 (Adv.) Het Nederlandsch Olympisch Comité deelt ons mede, dat na enkele bespre kingen, welke met de Nederlandsche Wandelsport Bond en de Nederland sche Bond voor Lichamelijke Op voeding werden gehouden teneinde een verder voortwoekeren van de moeilijk heden in de wandelsport te voorko men, een overeenkomst tussen de N.W.B. en de N. B. v. L. O. werd ge sloten. Deze overeenkomst luidt: 1. Beide bonden zullen streven naar een allesomvattende organisatie voor de wandelsport voor geheel Nederland. 2. Beide bonden verplichten zich geen nieuwe verenigingen voor aan sluiting bij hun organisatie toe te laten. 3. Beide bonden zullen de leden van de wederpartij met gelijke rechten als hun eigen leden tot de door hen georganiseerde wandeltochten toe laten en hun eigen leden onvermin derd toestemming geven aan de toch ten georganiseerd door de weder partij, deel te nemen. 4. Voor het bereiken van de on der 1 genoemde doel, zullen de andere zelfstandige bonden zo spoe dig mogelijk tot overleg worden uit genodigd. DE ALOUDE TABAK- EN SIGARENHANDEL, Gr. Houtstraat 81, Haarlem, bericht wederom de ontvangst van enige belangrijke partijen sigaren van goede samenstelling. Bunco 12 cent Baronesa 15 cent De voorraad Een greep Majesta 18 cent is beperkt uit onze collectie: Preferent 20 cent Coronas 25 cent Wij verzenden door geheel Nederland FRANCO HUIS Ons wandelbos „Groenendaai" mag zich in een stijgende belangstelling verheugen en als alles loopt zoals men het zich wenst, wordt het bos enige attracties rijk, die de bekendheid in wijde omgeving zeker ten goedé zullen komen. Zo is er onlangs in recordtijd door de heer A. Verdonschot poet zijn personeel een enorme zandbak jgemaakt, die niet minder dan 240 M3. mooi zand bevat. Deze zandbak betekent in vele opzichten een uitkomst; allereerst is het lossteken van paden door kleuters, die zelf een privé-zandbakje willen maken, afgelopen, want het toezichthoudend personeel stuurt thans alle scheplustige jongelui met een vaartje naar de zand bak en bovendien is dit stevige bouwsel straks een uitkomst voor vele vaders en moeders, die van elders komen om een dagje in Groenendaai te vertoeven en zelf ook eens tot rust kunnen komen, wanneer ze de kleintjes veilig in de zandbak weten. Een andere attractie is het voederen van de dieren, die in de hertenbaan vertoeven en waarvoor vooral op Zondag een enorme belangstelling bestaat. In verband met enige veranderingen, welke de hertenbaan spoedig zal ondergaan, hoopt Groenendaler binnenkort daar over iets meer te kunnen schrijven. Voegt men daar nog de voornaamste attractie bij, n.i. dat iedereen hier wel kom is en dat van alle bezoekers alleen wordt gevraagd, zich behoorlijk te ge dragen en niets te vernielen terloops mag wel worden opgemerkt, dat dit ook voor de geuniformde jeugd geldt en dat die zelfs het goede voorbeeld moet ge ven! dan zou men menen, dat er ten aanzien van de doelmatigheid van Groe nendaai zo ongeveer het maximum is bereikt. Er is echter nog een nieuw perspectief, dat Groenendaai ongetwij feld grotere bekendheid zal geven: het aanleggen van ruiterpaden. De vraag mag nu gesteld worden, of het nu bepaald nodig is, dat hiervoor onkosten worden gemaakt. Een insider, die op het gebied van de rijsport een reputatie heeft te verliezen, verzekerde Groenendaler dat binnen een dag het mooiste ruiterpad gemaakt kan worden, dat vrijwel niets kost. Wanneer in Groenendaai aan ter zake kundige mensen de gelegenheid wordt geboden, te paard ons bos te doorkrui sen op speciaal daarvoor aangewezen paden, bewijst men niet alleen een be paalde categorie Nederlanders een grote dienst, maar men plaatst bovendien ons mooie wandelbos in het middelpunt van een groep welgestelden, die voor de beoefening van hun geliefde sport heel wat over hebben. Dat Heemstede gaat proberen, een be paalde sport tot zich te trekken, is in het verleden reeds meer geschied; de aanwezigheid' van de sportparken en R.C.H. zijn daar het bewijs van. De aanleg van ruiterpaden behoeft prac- tisch niets te kosten, maar dat behoeft' geen reden te zijn om geen kleine ver goeding te heffen voor het gebruik. Groenendaler spreekt de verwachting uit, dat deze ruiterpaden spoedig zullen komen. De beoefenaren, zowel de man nelijke als de vrouwelijke, van de mooie ruitersport zullen zich zeker tot Groe nendaai en Heemstede aangetrokken voelen. GROENENDALER Is er een mooier plekje in de gemeen te Velsen denkbaar om een openlucht concert te geven dan het Burgemeester Rijkerspark in Santpoort? Een muziektent, waarvoor een groot grasveld omgeven door hoge bomen, die als het ware muziektent en grasveld om armen en zodoende een prachtige ach tergrond vormen. Op deze plaats werd Dinsdagavond 't eerste concert gegeven rood de IJmui- der Harmonie onder leiding van de heer_ J. de Groot. Het programma, dat ae IJmuider Har monie de toehoorders bood, was hetzelf de, dat vorige week eigenlijk voor het concert in Velserbeek was vastgesteld. Op verdienstelijke wijze werden de diverse nummers vertolkt. De leden der harmonie moesten zich kennelijk nog even aanpassen aan het geven van een concert in d'e open lucht. Na 1 of 2 uit voeringen, aldus de directeur, de heer J. de Groot, zal het echter wel beter gaan. Jammer was het, dat slechts een ge ring aantal inwoners der gemeente zich de moeite getroost had naar dit concert te komen luisteren. Wij veronderstellen, dat men dit eerste concert min of meer vergeten heeft, en hopen daarom maar, dat d'e uitvoering, die het fanfarecorps Wilhelmina vol gende. week Dinsdag in Velserbeek geeft, een groter gehoor mag hebben. Door de R.K. Harmonie „St. Michael" zal hedenavond wederom een mu zikale rondgang worden gehouden, waar. bij vriendelijke jongedames intekenlijsten zullen aanbieden en gelden ophalen voftr nieuwe instrumenten en uniformpetten; dit alles ter gelegenheid van het komend veertigjarig bestaan. Bestuur, leden en collecterende dames verwachten dat ook ditmaal de opbrengst weer groot zal zijn. (Van onze Haagse redactie) Tijdens de Pinksterdagen kunnen Den Haag en Scheveningen rekenen op een invasie van muziekminnende en muziekbeoefenende jongelui uit tal van landen. Dan wordt hier het vierde congres van de „Fédération internationale des Jeunesses musi- cales", georganiseerd door de Ne derlandse stichting „Jeugd en Mu ziek", gehouden. Deze fédération beoogt de jonge men sen van 11 tot 25 jaar uit vele landen aaneen te sluiten in hun liefde tot de muziek en via het gezamenlijk-luisteren met toelichting en het gezamenlijk uit voeren nader te komen tot het mu zische wonder, dat een onmisbare fac tor genoemd mag worden in het leven van eikeen. Reeds werken vier landen, België, Frankrijk, Luxemburg en Ne derland, practisch op dit gebied %samen en nadat de vorige jaren achtereenvol gens congressen zijn gehouden bij onze drie Zuiderburen, is dit jaar ons land aan de beurt. De idee, jonge mensen te verenigen in de beoefening van de muziek, heeft ook elders ruime weerklank gevonden. Binnenkort verwacht men aansluiting van Zwitserland en ook in Portugal, Italië en de Ver. Staten is er grote be langstelling voor het streven. Men ver wacht binnen niet al te lange tijd ook aansluiting van deze landen. Tenslotte heeft de U.N.E.S.C.O. van haar belang stelling blijk gegeven door de instelling van een commissie, die zich met de stu die van dit belangrijke .streven bezig houdt. Het congres van 4, 5 en 6 Juni, dat. naast de zittingen en besprekingen in secties, op tweede Pinksterdag in het Kurhaus een plenaire zitting organiseert, is omlijst door verschillende uitvoerin gen en demonstraties Zeer interessant is zonder twijfel het concert op de avond van 6 Juni in het Kurhaus, dat gegeven wordt door een internationaal orkest van jonge musici uit vijf landen en dat onder leiding staat van Igor Markevitch. Een week tevoren komen de jonge orkestleden naar ons land om zich op dit concert voor te bereiden. De mede werkende solisten zijn Arthur Gru- miaux, viool, en Raymond Geröme, die zal declameren bij de uitvoering van Peter en de Wolf van Prokofieff. Niet minder belangrijk is de uit voering van werkjes, speciaal ge componeerd voor jchool-orkest, door een interscholair orkest van 35 man uit Den Haag en een kleiner inter scholair orkest uit Rotterdam. Deze uitvoering geschiedt 4 Juni in de Dalton-H.B.S. te Den Haag en ge- gespeeld zullen worden werken van L. van Delden, Frangois Steenhuis en Sem Dresden, de directeur van de stichting „Jeugd en Muziek". De zelfde avond voeren leerlingen van deze H. B. S. op „Beatrijs" van Bou- tens met muziek van Voormolen. Daarnaast is er voor de jeugdige mu sici een recital in het Kurhaus en een opvoering van de Nederl. Opera in het Gebouw voor K. en W. Voorts zullen de buitenlandse gasten aangenaam be zig worden gehouden met een excursie naar Amsterdam. Zaterdagochtend 4 Juni zal minister Rutten net congres in het Mauritshuis openen. Z. K. H. Prins Bernhard is be reid gevonden als voorzitter van het ere-comité op te treden. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-éra- venhage heeft H. A. Seyffard, zoon van de generaal, veroordeeld tot een gevan genisstraf van vier jaar met aftrek van het voorarrest, ontzetting uit de beide kiesrechten voor de tijd van twaalf jaar. Zijn onmiddellijke invrijheidstel ling werd bevolen. S. was ten laste gelegd, dat hij als adjudant van de generaal werkzaam is geweest bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, dat hij medewerker was van de Firma Econo mische Voorlichting, de vijandelijke propaganda verzorgde en tenslotte dat hij medewerkte aan het beruchte blad „De Gil", het blad, dat tijdens de be zetting nogal eens opschudding ver oorzaakte. Eis was acht jaar. Een vroege vacantieganger in Bloe mendaal geniet van de vele moge lijkheden, die de natuur daar ®ie en gaat straks enthousiast, vol schone indrukken en herinneringen naar huis. De goede man heeft zich echter over een ding zwaar verwonderd. Hij zag de vuil nis-ophaaldienst in deze gezegende ge- meente, waar de massale verkiezings borden van de V.V.D. overal lonken, m actie en begreep er niets van. Een °P®® kar, waarop het vuil, dat intussen welig wegwaait, gestort wordt en bij elkaar geharkt door een man, die er bovenop danst zonder élégance, maar met een prachtige routine. Wéér gaat er een do zijn scheppen bovenop, tot merkbaar misnoegen van de voorbijganger, die de hand voor zijn mond houdt en het weg gestoven vuil even later van zijn cos- tuum schudt. Ik heb een goede folder van Bloemen daal ontvangen, verklaarde de gaS£ Daarin wordt het dorp „de parel va® Kennemerland" genoemd. U geniet, zo lees ik, van het raffinement, waarroe® mensen het hebben bestaan, natuur en cultuur op zulk een unieke wijze m schone harmonie te brengen. Maar tus sen die natuur en die cultuur staat de open vuilniskar als een 'vloek en een aanklacht, als een totale miskenning van hygiëne. „Welke partij belooft M deze verkiezingen een fatsoenlijke vuu- nis-ophaaldienst?" vroeg de gast. „T® nu toe geen enkele", antwoordde nS- „Dan moet er een partij G.V.O. komen, die eist, dat er een Gesloten VuilWs Dienst van gemeentewege wordt °P®?" richt", besloot de man en hij zocht zijn weg in de richting van het openlucht theater. wederom WANDELSTOK-PARAPLUIES en INSCHUIFBARE PARAPLUIES verkrijgbaar voor in koffer of tas. Overtrekken Repareren De eerste uitslagen van de derde lawn- tennisdag te Noordwijk luiden; Dames enkelspel, tweede ronde: Mfl' P. J. Curry (Gr. Br.) slaat mej. B. Walm" hausen 62 62. Derde ronde: Mevr. P' Rihbany (Ver. St.) slaat mej. A. me G"{' re (Ver. St.) 6—1 6—2; Mej. L. Manfred (It.) slaat mevr. J. Roos 64 61; roei- J. Marcellin (Fr.) slaat mevr. G. Blaisse 4—6 6—1 6—3. Heren enkelspel, derde ronde: Gonza- les (Ver. St.) slaat Wilton 63 6— Sturgess (Z. Afr.) slaat Peten (Belg 7—5 6—0. Dames dubbelspel, eerste ronde: mevr- Jonquiere en mej. Eggedrsman slaan mevr. De Gruyter en mej. Moolenburg" 62 62. Gen. Cronjéstr. 82, Tei. 13053, Haarlem (Adv.) Gistermorgen om vijf uur lag het s.S- „Volendam", dat uit Indonesië te R®1* terdam arriveerde, gemeerd voor Lloydkade. Aan boord bevonden zie» ongeveer 700 militairen, meer dan d® helft behorende tot de Koninklijk® Landmacht. Allen repatrieerden om bij zondere redenen. De meer dan 200 mS' rinemannen, mariniers en leden van h®^ KNIL waren vergezeld van hun gezih" nen. Het college van rijksbemiddelaars heeft, evenals het vorige jaar, bepaal^ dat het geoorloofd is, zonder vooral- gaande afzonderlijke toestemming va» het college, in de loop van 1949 een meer uitkeringen toe te kennen tot een totaalbedrag van maximaal 2 procen van het jaarloon van de betrokken werk nemer. Deze uitkering kan ineens of1!: gedeelten plaatsvinden bij gelegenheden als Kerstmis, vacantie, enz., en mag nie* in de verkoopsprijzen worden doorber®' kend. Dr. Max Euwe, die in het schaak- tournooi te Kopenhagen zulk een mo® succes boekte, heeft op de terugwee naar ons land, waarbij hij vergezel werd door zijn vrouw en twee kin® ren, tussen Bremen en Hamburg ee auto-ongeluk gehad. Door het spring® van een band begon de auto te sling® ren, schampte een paal en sloeg vervo gens over de jtop. Wonderlijk gen°®| werd geen der inzittenden gewond. D wagen werd zwaar beschadigd. In de maand Mei bereikte het Staats vissershavenbedrijf te IJmuiden totaal omzet van f 1.617.417. In de ov_e eenkomstige maand van 1948 werd bedrag van f 1.913.948 gehaald, zoaa dit jaar een daling geeft te zien f 296.531. Aep De omzet over de eerste vijf roaan van dit jaar bedroeg f 7.500.421, t®® e f 7.481.320 in 1948. Dank zij de n®|9 omzet van de maand Januari is t, dus nog f 19.901 voor bij het vorig 1 (Niet-offleiële koersen) s Vorig °p|;6 314 Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever eert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie EVA Deli Mij. eert. 994 5 97% 98% 97» 150% 163 108gb 145 %gb 144% 177% 25314 263 2241% 289% 133% 147% 141 161% 153%gl 150% 97 A 91% 164 256 135J4 136* 162 154

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2