T BRAND VERWOEST IN HOOFDSTAD PAKHUIS „DE KORENDRAGER DRIEVOUDIG Nederlandse patrouille slaat sterke bende uiteen Een „Zig-zag-wolkenkrabber" Brandmeester door een neerstortende geveltop gedood KT Optreden tegen subversieve elementen m R.K. DANSLERAREN TE VALKENBURG Nieuw kermisvermaak, ontsproten aan Nederlands vernuft en techniek Amsterdamse diamanten-expositie vrijwel gereed .Het weer. Tot hoofd en hart Beel, Kerstens, Romme Dr. BEEL OP WEG NAAR NEDERLAND Ook „De Grote Zwaan" zwaar beschadigd Gevel stort in S.S.-ERS IN ARREST Chief-presidentPart Initiatief staat terecht Oude tijden herleven voor een avond Bewaking zal wel nodig zijn! V. SOLIDARITEIT ss vrijdag 3 juni 1949 73ste JAARGANG No. 24477 SPITFIRE MAAKT EEN NOODLANDING Vlieger met de schrik vrij 99 Uitbreiding van het vuur mm TOESTAND IN INDONESIË MAN VERMOORDT ZIJN MEISJE Prijs krentenbrood vrij KONING LEOPOLD IN PARIJS Palestina dankt Indonesië HET CONGRES DANST onder wereldburgers ^REAUX van redactie en administratie SMEDESTRAAT 5 HAARLEM J®lotoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 "'jkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3995 Directeur: 3. L W. Boerrigtet. Hoofdredacteur Drs. H. W. M. ven Run, ^nd. hoofdredacteur: W. Sevedn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents per week* f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Het heeft ons enige moeite gekost niet op scherpe wijze te reageren op het debat in de Eerste Kamer yan 24 Mei j.l, waar de katholieke ^oordvoerder, de heer Kerstens, de koerswijziging der regering inzake de Indonesische politiek van harte toe juichte in tegenstelling tot prof. Rom- jne in de Tweede Kamer, die duidelijk "Ujk had gegeven, dat hij de regerings- Politiek slechts onder zeer grote reserve Wenste te volgen. Wij kunnen ons namelijk wel voorstellen, dat er tussen woordvoerders van de K.V.P.-fracties •n de Tweede en Eerste Kamer nuan- te-verschillen in hun formuleren van Politieke opvattingen voorkomen, maar Jat er essentieel verschil in hele tendens in zulk een belangrijke kwestie valt te constateren, is op zijn jninst bevreemdend en werkt -op menig katholiek kiezer verwarrend. Deze be vreemding was zó groot, dat het Hbld. 'h die dagen schreef: „Het zou ons niet Verwonderen, wanneer minister Van fjtaarseveen tijdens de speech van de "eer Kerstens in stilte de verzuchting kou hebben geslaakt: bescherm mij tegen Sn vrienden, met mijn vijanden speel Jk het zelf wel klaar." Een handig poli- "Cus als de anti-revolutionnair Algra sehetste de ontstane politieke situatie ktwat chargerend, dan ook in de vol gende woorden: Uit de redevoeringen Van de heren Jonkman en Kerstens ""jkt, dat volgens de beide grootste re geringspartijen een radicale "Wijziging jh de regeringspolitiek is gebracht. De ?oor prof. Romme geleide politiek is 'hans gedesavoueerd. Er is nu overeen stemming tussen het beleid van de rege- jkig en de twee wensen van de P.v.d.A.: herstel van de republiek en aanvaarding yan de internationale inmenging." Wij febben destijds niet op dit verschil in houding tussen de katholieke woord- Voerders gereageerd, omdat wij veron derstelden, dat er achter de schermen Joch reeds menige harde noot werd ge kraakt. Het is bovendien een goede ^genschap van kinderen buitenshuis "laar liever te zwijgen over huiselijke "lenigheden tussen Pa en Ma Nu „De Opmars", het propagandablad *an de K.V.P., uitvoerig op de koers wijziging der regering ingaat en zelf 'oor de goed verstaander de sluier enigs- J'hs oplicht, menen wij hierbij -niet "eter te kunnen doen dan de Opmars ^If aan het woord te laten: ijflet kan niet anders, of de Katholieke Jaeties hebben het vertrouwen in het wel zegen van de zaak ernstig onder het oog fotien en hier moeten de seismografen ge bild hebben. Is en zo ja, in hoeverre is jet vertrouwen in de doeltreffendheid der Jberswijziging geschokt? aftreden van dr. Beel heeft ongetwlj- ,eid de Katholieke fractie zeer veel te den ken gegeven. -r°f. Romme heeft het met even zovele "oorden trouwens gezegd: het ontslag van :r- Beel woog ieder fractielid zwaar en Waar wogen bij ieder ook de redenen, iwlke tot dit ontslag genoopt hebben, ijat is punt een. ij® heer Kerstens in de Eerste Kamer heeft 5® koerswijziging luide toegejuicht, maar i'arbij toch een bijzonder persoonlijke toon aten horen. Daarom merkte hij aan het ?°t van zijn rede op, dat, waar Jwliswaar de Eerste Kamerfractie in "aar geheel niet het vertrouwen op code, ieder fractielid tot deze beslissing "as gekomen langs de weg van eigen over wegingen. Dit is punt twee. En een punt, Jat te denken geeft, een punt, dat véél y®traadt. Zeker is „het Parool" in zijn voort varend. kwaiijk-gemotiveerd streven om gezag van de Katholieke fractie-voor- Ier in de Tweede Kamer te fnuiken, er zijn nummer van 8 Mei weer eens hele maal naast, als het schrijft, dat de verkla- 5?ng van de heer Kerstens, die „namens gehele fractie het kabinet nadrukkelijk !teUn toezegde" „als een uitdaging" klonk 5?" Rommé's adres. rr-Juist is deze voorstelling, omdat de ge- rfe fractie geenszins op dezelfde gronden Js die van de heer Kerstens in de Rege- j"g haar vertrouwen uitsprak. De een voor ander had daar, volgens Kerstens' na- J'Ukkelijke verzekering, eigen overwegin- 5®" voor gehad. Maar als de Eerste Ka merfractie er prijs op stelde dit bekend te "aken, dan mag veilig worden aangenomen, jat de verscheidenheid van motieven ook in i,® Tweede Kamerfractie een rol gespeeld ï,®eft. JU dan komen wij aan punt drie: de jjterst gereserveerde rede, welke professor 2"hime aan de Regeringsverklaringen ge- W'id heeft. Het is opgevallen, dat hij zich "genoeg niet beriep op de mening van de 8®hele fractie of van haar grootst moge- ,lke meerderheid. ietwat normalere politieke verhoudin- 1®" had het geschokte vertrouwen in het ("'slagen van de zaak tot het doen vallen ,"n het kabinet kunnen leiden. En dit des wijl het vertrouwen in c gemakkelijker L®t ministerie zelf al geleden heeft door heengaan van minister Sassen, ïïaar als het kabinet de inzet van interne scussies is geweest met drievoudige ?."druk verklaren wij, dat wij dit slechts J's een veronderstelling mogen geven, om- Jat die interne discussies vertrouwelijk zijn ft door heel de fractie terecht en gewe- l®"svol geheim worden gehouden als dus ï®t kabinet de inzet van beraadslagingen en L®"atten binnenskamers is geweest, dan „®eft het vertrouwen in de Regering het gewonnen op een thans mogelijk ge- jjjuokt vertrouwen in het welslagen van de Tot zover „De Opmars". be wijn, die hier geschonken wordt is, v?ar onze mening toch niet klaar genoeg, ijaar wij verwachten, dat de K.V.P.- Jtecties er op den duur niet aan kunnen "Hkomen een houding aan te nemen, vaarbij het herhaaldelijk geschokte ver duwen wèl de doorslag gaat gven. o bistermorgen moest een Spitfire van militaire vliegbasis Twenthe tussen J'arkelo en Lochem in het zogenaam- vj Stokkumerbroek een noodlanding v aken. Nadat het vliegtuig een draad- "tsperring van het weiland had mee- wokken kwam het tot stilstand tegen V afrasteringspaal De propeller werd y^hield en ook het landingsgestel (j6rd beschadigd. De vlieger kwam met s? schrik vrij. (Van onze speciale verslaggever) Een reusachtige brand, waarvan de nablussing vandaag nog vele uren In beslag heeft genomen, heeft vannacht het drie-voudig pakhuis „De Koren drager" aan de Oude Schans verwoest, terwijl de ernaast gelegen opslag plaatsen van dekkleden zeer grote brand- en waterschade leden. De topgevel van een der pakhuizen kwam naar beneden waardoor een brandmeester, de heer W. de Boer, zó ernstig werd gewond, dat hp naar het Binnengasthuis moest worden vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen is overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. Twee andere brandwachts werden eveneens gewond, maar konden na doktersbehandeling naar huis terugkeren. Zestig a zeventig brandweerlieden hebben met vier motor-, 3 ladder- en enige andere wagens urenlang tegen het vuur gevochten. Om half een schijnt de brand uitgebroken te zijn (eerst om kwart over een werd hij be merkt), maar pas om vijf uur kon het grootste deel van de brandweer in rukken. Nochtans zijn nog geruime tijd daarna de drijvende motorspuit „Jan van der Heyde" in de Oude Schans en een waterkanon aan de achter zijde van de brandende gebouwen ieder met een capaciteit van 1500 liter per minnut in actie geweest. uit het water hebben gehaald, zijn twee eveneens gewond. De een kreeg een gekneusde rib. de ander een hoofdwonde. Beiden werden ook naar het Binnengasthuis overgebracht, maar konden daarna naar hun woning gaan. Op het bericht dat de gevel was in gestort en brandwachts waren gewond, rukte de Gem. Geneesk. Dienst met alle beschikbare ziekenauto's uit en extra personeel werd met taxi's van huis gehaald. Ook de grote ziekenauto met aanhangwagen arriveerde op de Oude Schans. Maar gejukkig bleek het aantal gewonden veel geringer dan men aanvankelijk vreesde en het grootste deel van het materieel kon weer inrukken. Enige wagens bleven uit voorzorg achter. De neerstortende gevel veroorzaakte een „sauve qui peut" onder de brand weerlieden, die met behoedzaamheid, door de omstandigheden geboden, hun blussingswerk voortzetten. Ook de zeer grote hitte maakte het moeilijk de vuurhaard te naderen, terwijl een ver stikkende rook alles onder een donker gordijn legde. Men moet steeds bedacht zijn op ver der instorten zowel van de voor- als achtergevels. Dat geldt ook voor het belendende dubbele pakhuis „De Groote Zwaan", van de dekkledenverhuurderij. De „Jan van der Heyde" was de ge hele dag nog in actie. De schipper hier van vertelde ons, dat hij juist meerde, toen de gevelop van „De Korendrager" naar beneden kwam, zodat hij aan groot gevaar ontsnapt is. De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, en de hoofdcommissaris van politie, de heer H. A. J. G. Kaas jager, waren ter plaatse aanwezig. De schade wordt door verzekering gedekt. Dr. Beel is Donderdag naar Neder land vertrokken per Constellation van de K.L.M. Hem werd uitgeleide gedaan door een groot aantal belangstellenden, dat het restaurant van het vliegveld Kemajoran geheel vulde onder wie verschillende leiders van deelstaten, dr. Van Royen en leden van de Ne derlandse delegatie, leden der voor lopige federale regering, leden van de Commissie der Verenigde Naties, leden van het corps consulaire, leden der Bijeenkomst Federaal Overleg, de adjudant van de heer Lovink en tal van burgerlijke en militaire autoritei ten. De pakhuizen waren met uiterst brand baar materiaal gevuld. In het jmiddelste, dat lompen en vooral kurk bevatte, is de brand ontstaan. De wachtcomman dant van de sectiepost van de Stadsrei niging, die aan de achterzijde is geves tigd, zag rook komen uit het pakhuis en waarschuwde de brandweer, die al spoedig het sein „grote brand" doorgaf. Van alle kanten stoven de brandweer wagens naar de Oude Schans, waar in tussen de drie pakhuizen (nummers 73, 75 en 77) in lichter laaie stonden. Hun prachtige historische gevels, die tot de mooiste van het gevelrij ke Amsterdam behoorden, gingen geheel schuil achter dikke rookwolken en hoog torenden de vlammen tegen de nachtelijke hemel. De kurk was verpakt in cartonnen «dozen en bestond uit kleine ronde plaatjes, welke gebruikt worden in doppen op flessen. De brandweermannen, die het eerst het pakhuis betraden, werden begroet met grote explosies, waarbij de dozen kurk in het rond vlogen. Geen wonder, dat het vuur zich zo snel kon uitbreiden! De brandende dozen werden naar buiten geslingerd en tot ver van de plaats des onheils heeft men ze teruggevonden. De wind was echter Oostelijk, hetgeen een gunstige omstandigheid was, want hij dreef de dozen naar het water, dat hier vrij breed is. Bovendien werden de ge bouwen achter de pakhuizen, o.m. een chemische fabriek, door de gunstige windrichting gespaard. De vele brandweerwagens stonden el kaar op de smalle gracht voor de pak huizen bijkans in de weg. De comman dant van de brandweer, de heer J. Schuitemaker, nam persoonlijk het be vel op zich en spoedig waren 22 stralen uitgelegd en twee waterkanons opge steld om van alle kanten het vuur te kunnen bestrijden. Van de ladderwagens, de daken der omliggende gebouwen en van de straat, overal stonden of lagen brandweermannen duizenden liters wa ter in de vuurzee te werpen, die noch tans aanvankelijk niet scheen te vermin deren. Ook de „Jan van der Heyde" kwam met haar waterkanon helpen, maar juist toen ze arriveerde, stortte met donderend geweld de topgevel van „De Korendrager" in en grote brokken muur kwamen aan de voorzijde naar beneden. De commandant van een der motorspuiten, de heer De Boer. kon daarbij niet zo snel wegkomen en Werd door stukken steen getroffen. Hij viel in de Oude Schans, maar terstond sprongen brandwachts en burgers hem na en brachten hem spoedig op de wal. Met o.a. een verbrijzeld rechter been en inwendige kneuzingen werd hij naar het Binnengasthuis overge bracht, waar men nog bloedtransfusie op hem heeft toegepast. Maar dat mocht niet meer baten. Omstreeks twee uur daarna is hij overleden. Van de drie brandwachts, die hem Intussen had het vuur zich ook mees ter gemaakt van de pakhuizen ernaast, waarin een grote tenten-, kampeer- en dekkledenverhuurinrichting is geves tigd. Vaten terpentine, die als verdun ningsmiddel gebruikt wordt voor een vetmengsel, waarmede de kleden wor den behandeld, sprongen uit elkaar, waardoor de zolderverdiepingen werden vernield. De brandweer slaagde er ech ter in het grootste deel van deze pan den te redden hoewel uiteraard de wa terschade aan de opgeslagen goederen zeer groot is. Van „De Korendrager" is niet veel meer over. De topgevels liggen in brok ken en stukken op de wallekant, maar de bouwkunstige schoonheid der gevels valt zelfs in de ruïnes nog te ontdekken. -feu* De geweldige vuurzee van het brandende pakhuis „De Korendrager" nachtelijk uur een fantastische aanblik. bood in het In het officiële overzicht van de toe stand* in Indonesië wordt gezegd: De verklaringen van dr. Van Royen en Rum worden blijkens rapporten van bestuurszijde in sommige gedeelten van Oost-Java door subversieve elementen misbruikt om de bevolking wijs te ma ken, dat zij weer onder republikeins bewind zal worden gebracht. Zij pogen daarbij de fictie te scheppen, dat deze gebieden door republikeinse strijdgroepen zouden kunnen worden „bezet". Daartegen wordt voor zover nodig en mogelijk opgetreden. Het ver- m In verband met de terugkeer van Sukarno naar Djocjakarta wil een groot aantal Indonesiërs niet langer in de stad blijven De evacuatie van deze mensen levert natuurlijk geen geringe moeilijkheden op. Men heeft nu evacuatie-bureaux ingericht en iedere dag wachten er drommen mensen voor. __j1 Bti'.'AJ'.'jWlllHijUIjfldULi.llllllilillHliélWllI1 II ilU'in ilMK i yol %)- het Nederlandse militaire kerkhof hij Djocja zal in republikeins gebied te liggen. Bij de verovering van Djocja op 19 Dec. viel slechts één soldaat, maar sindsdien zijn er velen gesneuveld. Donderdagavond om half zeven is in het park Sonsbeek in de omgeving van het Lorentzmonument te Arnhem een moord gepleegd. De 30-jarige G. B. heeft daar de 22-jarige mej. R. F. met een pistoolschot gedood. De dader werd ter plaatse gearresteerd en daarna in het politiebureau opgesloten. De recherche stelt een onderzoek in. De aanleiding tot de schietpartij was een verbroken verkering. Blijkens een publicatie in de Neder landse Staatscourant van 2 Juni heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de prijzenbeschik- king krentenbrood 1943 ingetrokken, zodat krentenbrood niet langer aan prijsbepalingen is gebonden. zet van de bevolking tegen uitbarstin gen van terreur in Oost-Java blijft krachtig. De evacuatie uit Djocja vordert be vredigend. Over Midden-Java wordt meegedeeld,, dat in Solo en omgeving de toestand, bezien uit het oogpunt van vei ligheid, slechter werd. De terreur in de stad zelf en daarbuiten richt zich in de eerste plaats tegen de met de Neder landers samenwerkende Indonesiërs en Chinezen. Een Nederlandse patrouille van 14 man sloeg op 15 K.M. ten Zuid- Oosten van Magelang een sterke bende geheel uiteen: daarbij kwamen 30. leden van de bende om en werden 20 vuurwa penen, waaronder automatische, in be slag genomen. Opvallend is de activiteit van de vol gelingen van Tan Malakka, die in pam fletten optreden als vertegenwoordi gers van de republiek." De bezorgdheid van de bevolking over een mogelijke terugkeer van het Westelijk gebied van Oost-Java naar de republiek is nog niet verdwenen. Het te Madiun verspreide gerucht dat het republikeinse bestuur daar spoedig weer gevestigd zou wor den heeft er o.m. toe geleid, dat van bepaalde zijde bezwaar werd gemaakt tegen het vertrek van de locomotieven van de S.S., die spoedig gebruikt zullen worden voor heropening van het spoor wegverkeer MadiunSurabaja-Kediri. Over West-Java wordt gezegd, dat in grote delen van de negara-Pasundan de rust gehandhaafd bleef. Koning Leopold van België, die Woensdag uit Genève per auto vertrok ken was, is gisterochtend te Parijs aan gekomen. Hij is vergezeld van de prin ses van Réty en van zijn dochter, prinses Josephine Charlotte. De vorst en zijn gevolg bevinden zich te Saint Cloudr waar vandaag het internationale amateurs-golfkampioen schap, georgani seerd door de Franse golfclub, begint. Gistermiddag is de koning, die als graaf van Réty aan de wedstrijden deel neemt, reeds een kijkje gaan nemen op de links. Verwachting tot Zaterdagavond: Over het algemeen veel bewolking met nu en dan enige regen of mot regen, voornamelijk in het Westen van het land. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige Zuidelijke wind. Des nachts minder koud. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zon 4.24—20.53. Maan 12.33—1.43. Rechercheurs van de Rijkspolitie, ge west Amsterdam, hebben gisternacht en kele geslaagde huiszoekingen gedaan in de omgeving van het Oudekerksplein te Amsterdam. Het was hun bekend, dat enkele voortvluchtige ex-SS-ers en een ex-lid van de Feldgendarmerie zich hier moesten ophouden. Het is inderdaad gelukt deze drie mannen te vinden en aan te houden. Zij waren direct na het einde van de oorlog ondergedoken en hadden dus kans ge zien vier jaar ondergedoken te blijven. Een van hen was in België bij verstek ter dood veroordeeld, omdat hij deel had uitgemaakt van een commando 502 (te vergelijken met een Jagdkommando). Het ernstige vermoeden bestaat, dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan het vermoorden van arrestanten. Hij zal niet aan België worden uitge leverd zo deelde men ons mede doch het Belgische dossier zal naar Ne derland worden opgezonden, zodat in Nederland bij de berechting rekening kan worden gehouden met hetgeen hij in België heeft gedaan. De drie arrestanten hebben de Neder landse nationaliteit. President Truman heeft gisteren op een persconferentie gezegd dat hij er niet voor is dat er een lening van de lm- en Export bank aan Spanje wordt verstrekt. De president gmg niet verder op deze verklaring door. De Rotterdamse Rechtbank is Don derdagmiddag begonnen met de behan deling van de zaak tegen de 26-jarige Maastrichtenaar R. Th. F. R„ die zich zelf „chief-president" van de Vereni ging Particulier Initiatief tot het doen van charitatieve werken had genoemd en in die functie tal van mensen voor klinkende getallen had opgelicht. De vereniging zou na verloop van tijd op Curagao gaan werken. Inderdaad vertrok L. met enkele misleide mede werkers, maar het gezelschap werd direct teruggestuurd. De arts J. H., no taris L. B. en de etaleur P. A. werden onder valse voorwendsels bewogen tot de afgifte van resp. f 14.822, f 10.309 en f 1485. De familie van L. had daar nog eens f 26.000 bij gedaan. Na vele manipu laties was een kas van ruim drie ton gevormd. De „chief-president", die zich door zijn chauffeur „excellentie" liet noemen, beloofde zijn medewerkers sa larissen var. duizend gulden per maand. De arts J. H. uit Nijmegen, die in mili taire dienst was, werd door bemidde ling van de vereniging in één dag ge- gemobiliseerd en verkocht huis en prak tijk. De vereniging is onlangs failliet verklaard. Na het verhoor van enige getuigen werd de zaak geschorst tot 13 Juni. Mgr. G. de Jonghe d'Ardoye, Aposto lisch Delegaat van Indonesië, heeft een schrijven ontvangen van Mgr. G. Testa, Apostolisch Delegaat van Palestina, waarin deze laatste zijn dank tot uiting brengt voor de materiële hulp, die de Katholieken van Indonesië hebben ver leend voor de leniging van de nood der Palestijnse vluchtelingen. De Katholieke Europa-Liga heeft ver schillende buitenlandse Katholieke or ganisaties aangezocht om te komen tot een Europese Katholiekendag, die in 1950 te Straatsburg, de toekomstige hoofdstad van de Europese Unie, zal worden gehouden. (Van onze redacteur) Valkenburg bergt deze week binnen de haar omringende heuvels een uit zonderlijk gezelschap van uitsluitend blije mensen; tenminste wij vermoeden dat zij uitsluitend blij zijn, omdat zij dansend door het leven gaan. Het Ka tholiek Cultureel Verband van Dans- leraren, dat de naam van „San Filippo Neri" draagt, heeft n.l. het zonnige Zui den opgezocht, om daar in een heer lijke, rustige omgeving zijn jaarlijks congres te houden. Al bijna een week lang brengt men de dagen door met dansen en met kijken naar dansen, want ook dansleraren leren zelf bij de instructies van het beroemde Engelse danspaar mr. Eric Hancox en Miss Bet ty Wych gegeven. Mr. Hancox, die tij dens de oorlog -majoor was van een troep Afrikaanse negers, heeft men op de programma's met rang en stand willen vermelden, maar men slaagde daar niet helemaal in en plaatste voor zijn naam de eretitel „Mayor", hetgeen zoiets als burgemeester betekent. Druk inkt is ongevoelig en wat geschreven is, is geschreven, zodat men zich verplicht gevoelde mr. Hancox als burgemeester te installeren, hem als zodanig te do pen met een originele klare drank en hem te omhangen met de tekenen van zijn burgervaderlij ke waardigheid. De burgemeester van Valkenburg, de heer Lenz, daarentegen heeft men tot dans- leraar gepromoveerd en hem met veel zwier benoemd tot erelid van het Ver band, hetgeen Valkenburgs eerste bur ger met graagte aanvaardde; onmiddel lijk zweefde hij over de dansvloer. Als prettige onderbreking van de instructies en danslessen heeft men een tocht gemaakt naar de Gemeente grot van Valkenburg, waar de dans groep van Wally Haak de dansleraren vergastte op een interessant pro gramma, dat bepaald feëriek aandeed in de mysterieuze ruimten van de grot. De geest heeft men verrijkt met een kernachtige rede van pater prof. dr. A. van Kol S.J. en met een inlei ding van drs. H. W. Broeren over „De mens in zijn houding en bewe- (Van onze Haagse redactie.) Langs de trambaan Den HaagLeiden verheft zich onder het landelijke Leid- schendam een twintig meter hoog ge vaarte van lichte constructie: de zig zag-wolkenkrabbereen nieuwe Neder landse vinding op kermisgebied. Men zou het een gecomprimeerde achtbaan kun nen noemen. Het lijdt geen twijfel dat het furore zal maken op de kermissen en lunaparken ter wereld. (Van onze verslaggever) De grote zaal van de Diamantbeurs te Amsterdam is nu al gemetamorphoseerd in een stijlvol expositielokaal voor de Diamanttentoonstelling, die over twee weken zal worden geopend. De kunst schilder Kriek legt de laatste hand aan een décor van Amsterdam. Grote vitri nes met rode en blauwe ondergrond staan gereed om de vele kostbaarheden te ontvangen, die op de expositie te zien zullen zijn. Vaak moet men in het leven met mensen omgaan, om wie men liever heen zou gaan. J Het is ongetwijfeld veelbetekenend, dat op een persconferehtie werd mede gedeeld, dat omtrent de bewaking vol ledige overeenstemming met de politie was bereikt. En bewaking zal nodig zijn. Zo wordt o.m. de Victory-diamant van 211 karaat geëxposeerd met een waarde van bijna twee millioen gulden. Er ko men inzendingen uit Amerika, Engeland en Frankrijk. Maar ook de Nederlandse juweliers zijn present met talrijke kost baarheden. Uit musea zullen voorts nog prachtige sieraden uit de 17e en 18e eeuw komen. Noemen we dan verder nog de inzending van de enige Neder landse diamantmij nbouwmij., van de Amsterdamse Bank en van het gereed schap, waarmede de Cullinandiamant is geslepen. Elke dag zal op de tentoonstelling door de politie een ring met diamant aan een der bezoekers (sters) worden toegewe zen. Jammer is het, dat deze expositie wordt gehouden in een tijd, waarin een derde der Amsterdamse diamantbewer kers werkloos is. En de Benelux heeft nog geen invloed gehad, want de Belgen doen niet mee! Degene die een luchtreisje wil onder nemen stapt in een der vele gondels, is in no time twintig meter boven het om ringende kermisrumoer en vangt dan zijn glijdende en slingerende tocht naar moeder aarde aan. Ingenieus kan men de de uitvinding moeilijk noemen, maar ori gineel wel, en practisch ook. In ieder geval vermeerdert zij de mogelijkheden van kermisvermaak met een heel attrac tieve. De practische kant voor de ex ploitant vooral is dat het geval betrek kelijk weinig plaatsruimte inneemt. In alle stilte is deze „wolkenkrabber" voorbereid door de kermisexploitant F. de Leeuw, die enige jaren lang alle mo gelijkheden heeft overwogen en ten slotte een miniatuur „wolkenkrabber" bouwde op een tiende van de grootte. Het ging, de gondels zwierden door het luchtruim, en er gebeurden geen onge lukken. De bouwmij. „Voorburg" inte resseerde zich voor deze vinding, er wer den tekeningen gemaakt, technici ont wierpen constructies, de hulp van een bekend professor werd ingeroepen voor de berekeningen van balans, draag kracht. enz., en nu staat het gevaarte op het polderland en komen Nederlands kermisgroten h^iaaldelijk de laatste voorbereidingen voor de proefrit gade slaan. Men praat gewichtig over details als de draagkracht der gondelwielen, men bekijkt critisch de lichte construc tie. die snel uitneembaar is, en intussen is er ook menig bod gedaan Binnen enkele weken komt deze ^zig zag-wolkenkrabberop de Oriënta-ten- toonstelling in Blijdorp te Rotterdam in hoogte wedijveren met de pagode die daar reeds heeft proef gebrand. En dan, er is veel buitenlandse belangstelling, België staat op het programma, Londen en ook de Ver. Staten. Men fluistert reeds dat de firma, bezield door een no bel streven de wereld nieuw kermisver maak te schenken, plannen heeft om en kele tientallen van deze „wolkenkrab bers" te bouwen. Leidschendam thans reeds gefrequenteerd door de kermisko- ningen van Nederland, gaat een wereld- reputatie krijgen.... ging", waarbij deze vooral het licht deed vallen op de ontwikkeling van de rijpere jeugd. Gisteravond heeft „San Filippo Neri" de bevolking van Valkenburg en ver der een ieder, die daar interesse in had, vergast op een gala-avond, waar deftige heren in rok en blozende scho nen in veelkleurige wolken plastic en tule in formaties dansten, het Menuet uit de „Don Juan" van Mozart ten beste gaven en tenslotte de oude tijden deden herleven door de Quadrille Lan- ciers te dansen. Het werd een deftig geheel, waarin men het ruisen van de slepende zijden costuums beluisterde en de romantiek uit vervlogen eeuwen leven voelde. Wat men hier kon zien aan gratie en charme, was echter nog niets bij de verbluffende dansen, die mr. Hancox en Miss Betty Wych op het parket brachten. Mr. Hancox-is, zoals dat hoort, toen hij nog een jonge tje was, van school weggelopen om te gaan dansen en Miss Wych ontving haar opleiding bij het Saddler Wells Ballet. Dit paar is kampioen van Noord-Enge- land en danst in de finale om het na tionaal Engesch kampioenschap. Betere instructeurs had „San Filippo Neri" niet kunnen uitzoeken. Dikwijls ging dit paar in hun moderne ballroom- dances zich te buiten aan wat show, waarvoor zij prompt open doekjes in ont vangst moesten nemen. Maar over het algemeen was hun techniek zo gaaf en hun dansen waren zo plastisch, zo vol maakt, dat zij over de dansvloer trip ten als veren, die in de lentewind wie gelen. Alles bijeen is dit een goed congres geworden, rijk aan sfeer en gezellig heid, hetgeen men in een zo schone en boeiende omgeving als die van Valken burg ook wel verwachten mag. Een 19-jarige EngelsmanEwan Ca meron, uit Londen, heeft sedert Woens dagmiddag met een oranjekleurig rub berbootje, zoals dit in tijd van nood door vliegtuigbemanningen wordt ge bruikt, post gevat op de gracht waar aan de gevangenis ^Het Kasteeltjete Brussel gelegen is. De jonge Engelsman, lid van de „Actie voor een Wereldregeringheeft beslo ten in zijn bootje te blijven totdat de Zweed Anders Clarin, wereldburger Ao. 2, die in ,JTet Kasteeltjeis opgesloten, wordt vrijgelaten. Deze Anders Clann, die lid is van de organisatie „Vrienden van Garry Davis", scheurde een paar weken geleden, tijdens een reis per vliegtuig van Brussel naar Londen zijn pas boven het Kanaal in stukken. Hij werd door de Belgische politie gearres teerd, omdat hij zonder pas het land was binnengekomen. Cameron spreekt nu en dan van zijn bootje uit in het Frans de kijklustigen toe en door een bordpapieren mega foon schreeuwt hij: ,J3evrijdt Clarin" Op zijn bootje heeft hij, aan een stok die als mast dient, een stuk wit bord papier gehecht, waarop een oranje- cirkel, het kenteken van het actie comité. Vooraan op het bootje staat het opschrift ,£jiberez Clarin Cameron wordt gezelschap gehouden door een jonge Amerikaanse, Ruth Al- lanbrook, die Cameron van drank en boedsel voorziet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1