STAD EN OMGEVING óoarU? BRAND IN TWEE VILLA'S KOUSEN ■i.ts J. TH. KORT Velser elftal zegeviert over Haarlem: 5-4 V Ziekentriduum plechtig gesloten Woningruil in vacantie DUITSER VERMOORD OP LANDGOED IN BLOEMENDAAL Spek breekt been gfl v. Empelen Men vreest moeilijkheden in de stroomvoorziening COOfS AGENDA 4.95 GEEN WARME KAMER DEZE WINTER BLOEMWERK üw TROUW-AUTO's TRAMRAILS IN DE BOLLENSTREEK N.Z.H.V.M. in 1948 Op de grens van Bloemendaal en Zandvoort Pinkster aanbieding NI De Kous met Loodje" Politie roept hulp in van wichelroedeloper „Weet je nog...?" Parochie „Berkenrode" nam afscheid van Kap. v. Adrichem H.E., Erres, Ruton, Electro-Lux Vicaris-generaal celebreert sluitingslof VRIJDAG 3 JUNI 1949 PAGINA 2 Minister geeft toestemming tot opbreken Aan bouw Volkshotels is nog niet te denken Van Waveren's Graanhandel Burgerlijke Stand Wielrijdster aangereden Paard op hol Onderwijzersexamens ZANDVOORT Brand op de Grenslaan *//J Schuurtje afgebrand PSEU DO-MOORDEN AAR MELDT ZICH Kluchtig blijspel van „Ludamus" Geen audiëntie Bloemenmagazijn HEEMSTEDE Technisch groot J. G. KAASENBROOD LAATSTE NlEUWj* BESPREKINGEN TE BATAVIA Uitslagen kwartfinales tennis te Noord wijk Rampenoefening van Rode Kruis uit Nederland en België 2-jarig jongetje verdronken in bak met water Invoering van W -Europe*e tijd in de winter een oplossing? Beurs van Amsterdam Beurs van New York Het zal niet lang meer duren of ook in de bollenstreek zullen de tramrails verdwijnen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de NZH toestem ming gegeven de tramrails tussen Haar lem en Leiden op te breken. De datum, waarop men met het opbre ken een begin wil maken is nog niet vastgesteld, maar wij vernamen, dat het in de bedoeling van de NZH ligt om op korte termijn besprekingen te voeren met de gemeentebesturen van Haarlem, Heemstede. Bennebroek, Hillegom, Lis- se, Sassenheim en Oegstgeest om de plannen nader te bespreken. De bedrijfsresultatenrekening over 1948 der Noord-Zuid-Hollandse Ver- voers Mij. te Haarlem wijst een voordelig saldo aan van f 242.152 (1.739.889). welke verlaging in vergelijking met 1947 voor namelijk op rekening komt van hogere exploitatiekosten, t.w. f 8.48 tegen f 7.61 mill., grotere afschrijvingen, n.l. f 2.61 tegen f 2.15 mill., en het toenemen der bijzondere lasten van f 123.046 tot f 309.642. Het winstsaldo beloopt f 313.658 (1,132.507), waaruit wordt uitgekeerd 4 pCt. dividend (v. j. nihil), terwijl aan de reserve uit te voeren werken wordt toe gevoegd f 83 750 en f 82.408 (640.000) bestemd wordt voor bijzondere voorzie ningen. (V. j. werd voorts aan de bijz. correctie-activeringsrekening overgedra. gen f 520.285). In het jaarverslag wijst de directie er op, na eerst de grote reorganisatie, t.w. de vervanging van tramlijnen door bus diensten, te hebben gememoreerd, dat in het bijzonder in de laatste maanden van 1948 het aantal reizigers aanzienlijk gedaald is. Zij schrijft dit voornamelijk toe aan het toenemend bezit aan rijwie len en auto's. Eind 1948 kon worden geconstateerd dat het busvervoer aan de verwachtingen had beantwoord. Onze publicaties over het vraagstuk der hotelruimte in Haarlem zijn in de laatstgehouden persconferentie van „Haarlems Bloei" onder de loupe ge nomen. De directeur, de heer Van Gmk, erkende,'dat er op het ogenblik een probleem bestaat, ten opzichte van het onderbrengen van vacantiegangers in de topmaanden. Door de sociale vooruit gang geniet ieder thans van een behoor lijke vacantie en in de meeste gevaHen betalen de bedrijven extra vacantie- geld. De arbeidersgezinnen worden daardoor in staat gesteld, om ook buiten hun woonplaats te verblijven. Daaaruit zou men de conclusie kunnen trekken, dat het bouwen van volkshotels drin gend noodzakelijk is. Financiële experts hebben echter uitgerekend, dat men een bezetting van drie a vier rnïanden per jaar geen hotel kan ex ploiteren, dat prijzen berekent die bin nen het bereik van de betrokken be volkingsgroep liggen. De hotels in onze stad kennen een paar hoogte-weken in een jaar. Maar er zijn meer maanden, dat ieder die zich meldt direct een goede kamer kan betrekken. Het probleem doet zich niet alleen in Haarlem voor, maar in alle vacantiestre- ken van het land. Wanneer de bouwma terialen weer eens sterk verlaagd kun nen worden, zou de materie een nade re studie kunnen toelaten Wij moeten ons dus ook in Haar lem trachten te redden, aldus de heer Van Gink. Daarom is het zaak, dat „Haarlems Bloei" over zoveel mogelijk adressen beschikt van particulieren, die korte tijd gasten kunnen herbergen. Ook hier doet zich het woningvraag stuk weer gelden want in de meeste huizen is er geen kamer meer over, ook al door samenwoning. In het buitenland kent men echter de zelfde problemen, maar weet de gast vrijheid zo hoog op te voeren, dat een goed vertrek voor de gasten wordt in geruimd en enkele bewoners bijvoor beeld met een zolderruimte genoegen nemen Deze methode wordt, zoals ons verschillende malen gebleken is, ook volgaarne in onze stad toegepast. Een andere gewilde methode is het ruilen van woningruimte, waardoor Haarlem mers bijvoorbeeld in Brabant hun va cantie kunnen doorbrengen ep Braban ders van zee en strand kunnen genie- Van Waveren's Graanhandel te Haar lem keert uit een winstsaldo over 1948 van f 114.386 (115.873) een dividend uit van 6 (onv.) pCt. op de preferente en prioriteitsaandelen en van 9 (onv.) pCt. op de gewone aandelen. Omtrent de versterking der extra-re serve met f 150.000 deelt de directie in het jaarverslag mede, dat deze geschiedt vooral met het oog op de onzekerheid ten aanzien van de waarde van de peso. Het boekjaar was voor de graanhandel in het algemeen weer zeer teleurstel lend. De toewijzingen in buitenlandse granen voor veevoederdoeleinden bleven gering, terwijl de winstmarges tegen over de hoge bedrijfskosten niet in ver houding stonden. De binnenlandse oogst was bevredigend, doch de afzet tegen lonende prijzen werd door allerlei fac toren bemoeilijkt. De exportzaken in fhne zaden bleven beneden de verwach ting. Deze export zal men slechts kun nen stimuleren door een grotere vrij heid aan de exporteurs te geven; de overheid is hiertoe nog weinig geneigd. De uitvoer van consumptie-peulvruchten bleef ook in 1948 van zeer weinig bete kenis. De panden waren behoorlijk bezet, doch de tarieven voor opslag, veredelen en bewaren moeten zeer onvoldoende worden genoemd. In de vaste goederen moeten belangrijke bedragen worden geïnvesteerd om door vèr doorgevoerde mechanisatie nog economischer te kun nen werken. De resultaten der deelne mingen in Argentinië bleven ten achter bij die van vorig jaar. doch gaven geen reden tot ontevredenheid. GEBOREN: B. BroekhuisHartwij- ker z; J. HorstenFortgens, z; J. W. E. de JongErdsieck, z; E. -Schildwacht Iskes, d. GEHUWD: H. Kokkelkoren en W. C. de Hoog; J. P. Vogel en M. J. Bücker; A. de Jonge en H. E. Jacobs; W. E. Braams en E. Oerlemans; W. G. van Dalen en C. S. van Zijtveld; F. Dijk en E. A. van Kalmthout; P. Hoogeterp en J. ter Wee; F. D. Jonker en A. G. Hooft: T. Modder en G. J. J. van Gel- licum; C. van den Brink en J. Ophuij- sen: A. C. Rebergen en M. H. Sud- meier. OVERLEDEN: B. Bakhuis Rozeboom, T7 j; C. E. Blanke, 60 j., Prins Maurits- laan; C. P. Pennock, 62 j. Op de hoek SchoterwegDr. Leyds- straat had gistermiddag een aanrijding piaa.ts tussen een personenauto, die op de Schoterweg in de richting van de stad reed. en een in dezelfde richting rij dende wielrijdster. De aanrijding ont stond doordat de wielrijdster zonder enig teken te geven plotseling naar links de rijweg overstak om de dr. Leydsstraat in te rijden. Zij werd door de linkervoorzijde van de auto aan gereden, viel naar rechts en werd nog een meter of vijf meegesleurd. Na over brenging naar het Diaconessenhuis bleek aldaar, dat zij een gecompliceer de linkeronderbeenbreuk had opgelo pen. In de Leeuwerikstraat sloeg Donder dagmorgen door onbekende oorzaak een paard, dat gespannen was voor een schillenkar, op hol. De voerman trachtte het paard nog in toom te houden, doch kwam daarbij te vallen. Hij is later per ziekenauto naar de Deo gebracht, daar hij over pijn in de rug klaagde. Het gespan kwam in de Meeuwenstraat tot stilstand, na eerst in de Raafstraat een boompje omver te hebben gereden. Voor de akte van bekwaamheid als onderwijzeres zijn aan de Rijkskweek school te Haarlem geslaagd de dames, Loes Hessels te Heemstede, Gerij Hof- meyer te Haarlem. Lien.v. d. Honaard te Heemstede, Leny Keessen te Aals meer, G. Kelderhuus (Badhoevedorp Henny Rijnhardt te Heemstede. ladesiroop adina Gistermiddag om half vier werd de Zandvoortse brandweer opgebeld met de mededeling, dat op de grens van de ge- •meente en Bloemendaal brand was uit gebroken en dat geen brandweer aan wezig was. De Zandvoortse brandweer trok onmiddellijk uit en was binnen twaalf minuten ter plaatse. Zij begon dadelijk met het blussen van het vuur. Toen zeven minuten later de Bloemen- daalse brandweer arriveerde, gelastte de commandant van Bloemendaal op te houden tot grote verwondering van het talrijke publiek. 's Avonds heeft burgemeester Den Tex van Bloemendaal de Zandvoortse brand weer dank betuigd voor haar snel en doortastend optreden. BIOSCOPEN: Rembrandt: Mijnheer de gouvernante (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u; Cinema Palace: Ik weet van niets (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De roemrijke daden van Danny (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Hoe lozen we die S.A.-man (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Pygmalion (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Songs of Texas (a. 1.), 7 en 9.15 u. Vrijdag 3 Juni Concertgebouw: Eerste Zomerconcert H.O.V., 8 uur. DISTRIBUTIENIEUWS Zaterdag 4 Juni: Afhalen bonkaarten te Haarlem in het uitreiklokaal Vleeshal voor de letter N. Het kantoor is geopend 8.30 12.15 uur. De bijna zomerse middagrust werd gisteren in Bloemendaal plotseling ver stoord, toen de brandweer met veel si-, renegeloei door de straten en lanen trok. Precies op de grens van Bloemendaal en Zandvoort was er een hevige en uit slaande brand uitgebroken, die de bo venverdiepingen van twee villa's gron dig vernietigde, terwijl de benedenver diepingen belangrijke waterschade op liepen. En het is wel merkwaardig, dat op hetzelfde tijdstip B. en W. van Bloe mendaal vergaderden om het woning vraagstuk te bespreken Omstreeks half vier brak gistermiddag de brand uit in de villa aan de Grens laan 2a, waar de K.L.M.-piloot Over- einde met zijn gezin woonachtig is. Door een onbekende oorzaak begon het plot seling te branden in de nabijheid van de badkamer. Aanvankelijk zag het er niet zo ernstig uit en probeerde men het vuur te blussen met een tuinslang. Het vuur greep echter steeds meer om zich heen en .spoedig kwam de Zand voortse brandweer er aan te pas. On derwijl sloegen de vlammen reeds door het dak heen, waar het vuur een gretig voedsel vond, daar het dak alleen uit riet en hout bestond. Er stond slechts een lichte wind, maar deze was wel vol doende om het vuur te doen overslaan naar de villa, gelegen aan de Zandvoor- terweg 2, welke onder dezelfde kap is gebouwd. Deze wordt bewoond door de familie Edema van der Tuuk. Er ont stond een geweldige rookontwikkeling, die tot ver weg gezien kon worden. Inmiddels was ook de Bloemendaalse brandweer gealarmeerd, waarna de brandweerlieden met meer dan tien stralen het vuur bestreden. Ook de brandweer uit Haarlem was aanwezig, doch behoefde geen assistentie meer te verlenen. Het vuur zelf was spoedig be- Speciale Ragfijn Linksgeweven Modekleuren Natuurzijden KOUSEN Tevens ontvingen wij een kleine zending van het vanouds be kende merk Links geweven 3.85 HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT dwongen, maar de Bloemendaalse brandweer had na het vertrek van die uit Zandvoort nog handen vol werk om een einde te maken aan de sterke rook ontwikkeling. Toesnellende buren hadden inmiddels de gedupeerde bewoners de helpende hand toegestoken en vrijwel de gehele inboedel kon worden gered. Ook een baby van zes maanden van de familie Overeinde kon behouden uit het bran dende huis gehaald worden. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex en wethouder A. van Geluk, die zo onverhoeds uit hun vergadering over het woningvraag stuk gehaald werden, waren op het ter rein van de brand aanwezig. Ook van de zijde van het publiek, en vooral van de jeugd, bestond er grote belangstel ling. De politie had het wegverkeer om gelegd, zodat, waar mogelijk, iedereen op veilige afstand kon worden gehou den. Bjj nadere informatie kon men ons omtrent de oorzaak nog niets definitiefs mededelen. Vermoedelijk is de brand bij de geiser in de badkamer ontstaan. De totale schade wordt op ongeveer f 40.000.geraamd. De verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Vannacht is een klein schuurtje, staande achter een woning in de Oran jesstraat, nagenoeg geheel uitgebrand. In het schuurtje was een kunstbroeimachine aanwezig, die verwarmd werd door mid del van een petroleumtoestel. Vermoe delijk doordat de pitten te hoog zijn gaan branden, is de moltonrand, welke om het toestel is aangebracht en waar onder de kuikens zitten, in brand ge raakt met het gevolg, dat ook het hout werk van het schuurtje is gaan branden. De brand werd ontdekt door een buurman, die de brandweer waar schuwde inmiddels was de brand ech ter door de bewoner, gehoupen door enige buren, met emmers water geblust. Dezer dagen meldde zich bij de Bloe mendaalse politie de ongeveer 40-jarige v. d. V„ geboortig uit Den Haag, die daar zich zelf aan kwam geven wegens doodslag. De dokter van deze man had hem verteld, dat hij hoogstens nog anderhalf jaar zou kunnen leven. En dat was de reden, waarom de Hagenaar schoon schip wilde maken en de Bloe mendaalse politie het relaas deed van de moord, die hg vorig jaar had ge pleegd. Hij vertelde in contact te hebben ge staan met een ondergedoken Duitse S.S.'er, die hij bij naam en toenaam noemde. Deze was in het bezit van een grote collectie sieraden, waarvan hij de herkomst niet precies kon meedelen. De Duitser had hem in de arm genomen om de sieraden te verkopen, waarbij de eventuele opbrengst samen gedeeld zou worden. V. ging hiermede accoord en in den beginne scheen hét zaakje nogal naar beider zin te verlopen. Op een goeie dag echter gaf de Duitser hem twee gouden horloges, die deze op een bepaald bedrag schatte. Hij verzocht de Hagenaar ze ook nu weer te verkopen op dezelfde condities. Deze ging er in derdaad mee op pad en probeerde de horloges bij een juwelier van de hand te doen. Deze wilde ze wel kopen, maar niet voor het bedrag, dat de Duitser er oorspronkelijk voor bepaald had. V. kwam weer bij zijn vriend terug en vertelde zijn bevindingen. Doch die vertrouwde het zaakje niet en verkeerde in de irfening, dat de Hagenaar wel de door hem gevraagde prijs had gekregen maar op deze manier het mes aan twee kanten wilde laten snijden. Bij de tramhalte aan de Kostver- lorenstraat kregen de twee vrienden hooglopende ruzie, maar toen de ge moederen wat bedaard waren, beslo ten zij wat verderop te gaan om daar het geval bij te leggen. Zij kwamen aan een landgoed, maar daar laaide De R.K. Toneelgroep „Ludamus", die we enige tijd op de planken gemist hebben, is gisteravond op de proppen gekomen met een Engels blijspel, dat nog niet eerder in Haar lem werd opgevoerd. „Weet je nog van Roland Fenton, is een over het algemeen vlotte bewer king van regisseur Pieters, is een geestig, ietwat ondeugend stuk, dat eigenlijk meer klucht dan blijspel genoemd kan worden. De schrijver Percival Shott (een met flair doch zonder veel esprit gespeelde rol van Herman Tros) krijgt een grote erfenis on der voorwaarde, dat hij zeven dagen na de mededeling van de notaris zich door éen psychiater laat onderzoeken, of hij geeste lijk normaal is en in staat een zeven ton te beheren. Die week is vol spanning. Een geraffineerd span brengt hem, na de derde dag. in zo'n situatie, dat hij aan z'n ver stand gaat twijfelen. Zijn- vrouw Mabel (een psychologisch goed doorvoelde, vaar dig uitgebeelde rol van Ans Swart) acht zich gecompromitteerd en wil de benen nemen. De rest van het gezelschap, vooral schoonmama (prachtig spel van Dora v. d. Linden) was reeds lang de mening toege daan, dat Percy niet normaal is, en vindt nu bevestiging. Als de psychiater (een op pervlakkig rolletje van Guus Boersma) op het toneel verschijnt, volgt de ontknoping in de vlucht van het oplichterspaar. En Percival is gerehabilitéerd, zowel moreel als geestelijk. Vermakelijk waren de kluchtige typerin gen van Wim de Ree, als notaris, Joop van den Broek, als de broer van schoonmama, en Ad Spruyt als huisknecht. Bep Lam bert en Dick Stevens acteerden soepel, maar niet altijd even aanvaardbaar als de in dringers. Marianne Klaus was een ver dienstelijk dienstmeisje. Over het geheel genomen een geslaagde uitvoering, die aan waarde gewonnen zou hebben, als de dialogen flitsen der waren geweest. A. S. De gisteren gespeelde golfwedstrijd in de scratchcompetitie tussen het dames A-team van Kennemers en dat van Hilversum, eindigde, in een 60- zege voor de Gooiers. als bon 6 van de brandstoffenkaart niet vóór 10 Juni a.s. bij de handelaar hebt ingeleverd. Vakgroep Detailhandel Brandstoffen Haarlem en Omstreken. De reeks van successen, door het Haarlems elftal behaald, is gisteravond in het IJmuider Sportpark tot staan ge bracht door het vertegenwoordigende elftal van Velsen, dat een 54-overwin- ning op de Spaarnestedelingen wist te behalen. Een betreurenswaardig voorval geschiedde in de tweede helft van deze wedstrijd toen de Haarlemse rechtsbui ten Spek in botsing kwam met Spaans, de Velser spil, en met een gebroken scheenbeen naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Velsen heeft een verdiende zege op Haarlem behaald. De Haarlemmers wa ren in deze ontmoeting inderdaad de minderen van hun Velser sportbroeders, die in Stijger, Spaans, Van Onselen en Sterk hun grote troeven hadden. Haar lem speelde een vrij mat spelletje, zon der enig enthousiasme, waarin een matig spelende middenlinie te veel op de ach tergrond bleef en tekort schoot in haar taak de aanvalslinie te steunen. Dit in tegenstelling met Velsen, dat met snelle en verrassende aanvallen steeds weer naar voren trok en een voortdurend ge vaar vormde voor de Haarlemse verde diging, die bovendien af en toe nog wel eens een lelijke steek liet vallen. Luid de het begin van de strijd een licht over wicht in voor de gasten, weldra nam Velsen het initiatief over en met de ge vaarlijke Van Onselen aan het hoofd trok men in de richting van Kokhuis' doel, die al dadelijk op de proef werd gesteld bij een hard schot van Sterk. Na twintig minuten nam Velsen de leiding toen Van Onselen een fraaie voorzet van Sterk inkopte en kort hierop werd het 2—0 door dezelfde speler, die een fout van Vos afstrafte en Kokhuis geen kans gaf. Het dreigde op een débacle voor de Haarlemmers uit te lopen toen Van Onselen nog voor de rust de stand op 30 wist te brengen, maar na de hervatting trad een herstel in in de Haarlemse gelederen en Hanse scoorde weldra tegen (31). Het zag er naar uit, dat Haarlem zich ging herstellen, maar een felle tegenaanval van Velsen leverde een doelpunt op van Sterk, en met een 41-voorsprong leek Velsen in veilige haven. De Haarlemmers zetten hierna evenwel alles op alles om tot een beter resultaat te komen en toen het door Hanse 42 werd en dezelfde speler kort hierop een strafschop kreeg te nemen voor Spaans' overtreding tegen Spek, was er met de stand 43 weer van alles mogelijk. In de spannende eindfase gelukte het de Haarlemmers zelfs nog door Koster gelijk te maken, maar kort voor het einde was het Jan Bakkum, die het Haarlemse doel voor de vijfde maal doorboorde, waardoor Velsen dus een overigens welverdiende overwinning behaalde. de ruzie plotseling weer op. De Duit ser greep onder-Wijl zijn revolver, waarop de Hagenaar, bevreesd, dat de ander hem zou neerschieten, een stuk .ijzer pakte en daar zijn „vriend" on verhoeds mee neersloeg. Het slacht offer begon hard te schreeuwen om op die manier de aandacht te trekken van de omwonenden. V. duwde hem echter met het gezicht tegen de grond en wachtte zo lang, tot hij geen ge luid meer hoorde. Hij groef daarop een kuil en stopte de Duitser er in. Dit hele geval speelde zich af in Januari van het vorige jaar en ofschoon het verhaal de Bloemendaalse politie wat zonderling in de oren klonk, stelde men de man voorlopig in verzekerde bewaring. In gezelschap van de Hagenaar trok men naar het landgoed, waar de man de betreffende plaats aanwees. Dit eerste onderzoek leverde echter niets op, waarop aan Publieke Werken de op dracht werd gegeven de plek te la ten peilen. Ook dit bracht geen bevre digend resultaat en tenslotte nam de politie op advies van de Rijksdienst voor berging van lijken de wichelroedeloper Hulsekker uit Overijssel in de arm. Deze toog gistermiddag aan het werk, maar hij kwam tot de conclusie dat daar geen lijk verborgen lag. De politie nam de Hagenaar nog eens onder handen en voelde hem voor de tweede maal geducht aan de tand. Ten slotte bekende hij, dat hij het hele ver haal maar verzonnen had om op die manier in handen van de politie te komen Het bleek namelijk, dat de man o.a. in Amsterdam werd gezocht wegens op lichting en het scheen de Hagenaar maar het beste toe zich uit het 'ge wone leven terug te trekken. Het meest geschikt leek hem de cel van een politiebureau, doch dat zo iets nog niet zo gemakkelijk gaat, moest hij in Bloemendaal ondervinden. Overigens zit hij nu toch opgesloten m verband met de oplichtingen, waar aan hij zich had schuldig gemaakt. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 7 Juni geen audiëntie ver lenen. Apart, artistiek van op maak en welverzorgd. Binnenweg 18, Heemstede Telefoon 28080 Op waarlijk indrukwekkende wijze heeft de parochie „Berkenrode" afscheid genomen van kapelaan J. v. Adrichem, die naar Leiden werd overgeplaatst en het heeft zowel aan toespraken als aan geschenken maar ook aan muziek en zang niet ontbroken. Een groot aantal parochianen was in de grote zaal van het R. K. Verenigings gebouw' bijeengekomen en verwelkomde de scheidende priester met handgeklap toen hij te ongeveer half negen de zaal binnentrad, vergezeld van pastoor C. v. Mierlo en kapelaan Riep en v. Rossum. Pastoor v. Mierlo opende de avond met de Christelijke groet en onmiddellijk daarop traden gidsen, pioniersters en ka bouters aan, die verschillende demon straties gaven. Na afloop daarvan sprak de leidster, mejuffrouw IJs- selmuiden een hartelijk woord van afscheid en dank voor de goede zorgen en de vele inspanningen, die ka pelaan v. Adrichem zich had getroost en zij bood schrijfgerei in de meest uit gebreide zin van het woord aan. Hierna drukten alle meisjes hem de linkerhand en brachten met de rechter het saluut. Vervolgens gewaagde pastoor v. Mierlo van het feit, dat een afscheids avond altijd zijn moeilijkheden met zich meebrengt maar dat deze inmiddels reeds voor een groot gedeelte zijn ver dwenen door het aardige optreden van de vrouwelijke jeugd. Uit de aanwezigheid van zovelen meende spreker wel te mogen conclu deren, dat het vertrek van kapelaan v. Adrichem na een werkzaamheid van bijna 8 jaar zeer wordt betreurd. Veel werk heeft hij verricht en nog veel meer werk is hem, zowel voor de parochie zelf als daarbuiten op de schouders gelegd, maar alle werk zaamheden heeft hij met de meeste nauwgezetheid en de grootste opge wektheid verricht. Spreker meende dat 't aantal de laatste tijd wel eens angstwekkend groot werd en 't is dus feitelijk maar goed dat hij vertrekt want nu kunnen we hem tenminste nog in goede staat aan Leiden afle veren, gezond en vol góede moed Tenslotte sprak spreker de hoop uit, dat alle door hem opgerichte en onder steunde werken in stand zouden blijven waarna hij het vertrouwen uitsprak, dat kapelaan v. Adrichem ook in de Sleu telstad dezelfde energie zou ontplooien als hij te Heemstede gedaan heeft Vervolgens werd het woord gevoerd door de leerling O verdijk van de St. Henricus-Mulo, die de scheidende godsdienstleraar een boekwerk en rook gerei aanbood, door mej. Neeskens na mens de beide Maria-congregaties voor meisjes, die een ziekenpateen zal aan bieden, een vertegenwoordigster van de naaischool, die eveneens een geschenk aanbood, de heer C. R. v. Empelen na mens het groepscomité vrouwelijk jeugd werk en de heer Th. Verhoeven namens het mannelijk jeugdwerk, die gezamen lijk een geschenk overhandigde, de heer -N. J v. d. Linden, die namens de K.A.B. een enveloppe met inhoud schonk en de hoop uitsprak, dat daar voor een blijvende herrinnering zou worden gekocht, de heer A. de Boer namens de afdeling Heemstede van het Genootschap van de Stille Omgang, de heer J. Striekwold, voorzitter .van de Toneelgroep „Berkenrode", die de grote medewerking en de ruime opvatting van de scheidende moderator prees en als dank een boekwerk overhandigde, voor zien van een oorkonde, waarop de foto's van alle werkende leden met hun hand tekeningen stonden. De heer Gé Kromhout, lid van deze toneelgroep, declameerde vervolgens een allergeestigst en door hem zelf vervaar digd gedicht. De heer W. Luiten, voor zitter van de R. K. Harmonie „St. Mi- chaël", liet zijn mannen enige daverende marsen spelen en sprak daarna enige woorden van afscheid. Als laatste werd het woord gevoerd door kapelaan J- Riep mede namens kapelaan v. Rossum, die de vertrekkende collega niet alleen dankte voor de goede samenwerking maar ook en vooral voor diens vriend schap. Daarna gaf kapelaan v. Adri chem op verzoek van pastoor v. Mierlo voor de laatste maal zijn priesterlijke zegen en nam toen met een handdruk en een vriendelijk woord van allen af scheid. De herinnering aan kapelaan v. Adri chem zal voorlopig niet vervagen. B.1U8 anavondbegint het grote jasrlüjf* se feest weer. Als de zon in de zee verdronken is gaat Haarle Luilak vieren totdat diezelfde zon aa de andere kant al aardig de hoogte he gekregen. Telkens vraag ik mij af de discipline vandaan komt om beslis op Zaterdag voor Pinksteren met ee bloempot te sjouwen. En telkens va het mij ook op. dat in zulke traditio nele verschijnselen moderne begripp®1* geen kans krijgen. De jeugd trok vr0®» ger aan de bel en drukt nu er °P steekt er een speld tussen, maar de Be heeft haar aantrekkingskracht niet verlo ren. In 1900 werd op de keurig ëev®r^ de deuren me't krijt „Luilak" geschre ven, in '49 wordt dit handwerk van gf°0," vader lustig voortgezet. De haring, en ballonetje, de zure bom en de zevePï klapper behoren bij de bloemenmark^ en misschien is alleen de chocolade ijs lolly de aanwinst van "de nieuwe tijd- Wordt U morgenochtend om 4 uur nij dig, als men U uit de slaap haalt? Dan plaatst ge U buiten de gemeenschap* want éénmaal per jaar is het Luilak en dan loopt opa Roos op de Singel me_* in de ene hand een pot met margrieten en in de andere een kleinkind, met al» sluitstuk een vuurrode geranium. Maar ik zet, vóór ik naar bed ga, de bel af. Als m'n kinders nu maar niet» zoals vorig jaar, met deksels en pannen m'n slaapkamer komen binnenrollen Alleen prima merken Stofzuigers GROTE HOUTSTRAAT 131 - TELEF. 10z,{ (Adv> De Unci heeft heden te Batavia een „routine"-bijeenkomst gehouden tot regelen van verscheidene agendapunten^ De eerste sub-commissie houdt ziCJ thans bezig met de technische proble men in verband met het herstel van d® republikeinse regering te Djocja. Intus sen bestudeert de tweede sub-commissi® adviezen inzake maatregelen voor h® bereiken van de beëindiging der guelTj lavoering, het samenwerken tot her.st® van de rust en het handhaven van rech en orde in geheel Indonesië. De Nederlandse en (Republikeinse de legaties kwamen informeel bijeen ter Be handeling van een aantal punten in ver band met de huidige onderhandeling*3?; De besprekingen verliepen in vrien" schappelijke sfeer. Vanmorgen begonnen de kwart final®® heren en dames enkelspel in het inter nationaal tennistournooi te NoordWI) De uitslagen luiden: heren enK® spel kwartfinales: Ampon (PhihPP;. - - - Br.) 6—2 6—0 6"-?,' Drie dagen heeft de. parochiekerk van de Allerheiligste Drievuldigheid te Bloe mendaal weer talrijke zieken binnen haar muren gezien. Drie dagen gast vrijheid, waarin zij, die in het gewone leven 'moeilijk ter kerke kunnen gaan, persoonlijk de H. Mis konden bijwonen en zich niet behoefden tevreden te stel len met de radio.. Want hoe gelukkig het ook voor een zieke, door mid del van de radio voor zover mogelijk aan zijn godsdienstige verlangens te vol doen, een groot gemis blijft het toch altijd geen direct contact te hebben met het kerkelijk leven in de gemeenschap. En dat dit ziekentriduum daarom een weldaad voor hen is, bleek ook nu weer tijdens het ziekentriduum, dat voor allen een waarlijk geestelijke vreugde bete kende. Overal vandaan werden zij door behulpzame mensen naar de Prima Primariakerk gebracht, waar zij in het hart van het Wereldziekenapostolaat de verschillende conferenties konden be luisteren, die speciaal op hun leven waren afgestemd. Maar gisteren kwam daar weer het einde, groots en feestelijk. Doch met een tikje weemoed zijn zij uit elkaar gegaan. Een vol jaar zou het weer duren, eer zij aan dit geestelijk evenement zouden deelnemen. Bij dft alles overstraalde echter de dankbaarheid, die zich gisteren hoe vreemd dat dan ook in een kerk mag klinken hartelijk en spontaan uitte in een applaus na het slotwoord van pastoor Beune. In de vroege middag celebreerde de vicaris-generaal van het Haarlemse dio cees, Mgr. N. L. A. Ammerlaan, het plechtig sluitingslof, waarbij hij geas sisteerd werd door kapelaan Nijman uit Zandvoort als diaken en kapelaan Beu-' gelsdijk uit Haarlem als subdiaken. Kapelaan H. Roozen, die gedurende het triduum de verschillende conferen ties gehouden had, sprak ook nu weer de zieken toe en schilderde hun de ver heven figuur van Maria, zoals Sint Lucas haar in zijn evangelie beschrijft. Zoals ieder jaar trok daarna de processie rond en werd de zieken de zegen met het Allerheiligste gegeven. Een sobere plech tigheid, die altijd weer ontroert door de indruk, die zij op iedereen maakt. Terwijl het Credo door de kleine ruimte klonk, trok de processie van bruidjes, misdienaars en priesters door de smalle paden tussen de bedden, waarna allen ten slotte een dankbaar Te Deum zongen. En het grootste en meest plechtige ogenblik was wel, toen iedere zieke persoonlijk de zegen ont ving als een rijk besluit van deze schone dagen. Aan deze plechtigheid werd veel luis ter bijgezet door de zang, die gister middag verzorgd werd door het koor „Deo Gratias" van de H. Hartparochie uit Haarlem, onder leiding van de heer P. Broerse. Toen het Ons Heer uit de kerk was weggebracht, sprak pastoor Beune een hartelijk dankwoord. Hij roemde hierin de organisatie van het triduum, dat bui tengewoon was geslaagd en wees er op, hoe de parochie van Bloemendaal reeds weken vooruit aan de voorbereiding daarvan was begonnen. Zijn dankwoord was dan ook allereerst gericht tot de parochianen en hen, die van buiten de parochie hun medewerking hadden ver leend. Verpleegsters, autobezitters, huis houdelijk personeel, koorzangers en vele anderen mochten hierin rijkelijk delen. De rode anjers, die de bruidjes tijdens de processie hadden meegedragen, kre gen de zieken als een eenvoudige herin nering mee. Het waren vele gelukkige mensen, ziek of gezond, die daarna huis waarts keerden met een dankbare ge dachte aan dit ziekentriduum. Neem geen risico! Bestel vroegtijdig BOUCKAERT ZN. Rozenstraat 79 Telefoon 19992 Gevestigd sinds 1910 (Adv.) Op 23 Juli zal ter hoogte van het fori Rammekens bij Vlissingen een rampen oefening wtyden gehoucten door bet Nederlands- Roone Kruis, met medewer king van de medische diensten van lond- en zeemacht, het Belgische Rode Kruis en andere instellingen. De bedoeling is een mijnramp van een schip te ensceneren, waarbij de slachtoffers door middel van sloepen en zwemmende redders aan wal moeten worden gebracht voor hulp en verple ging. Aan deze groots opgezette actie wordt naar schatting door 800 personen deelgenom. i. Dezer dagen kwam mevrouw P. op het politiebureau te Overveen vertellen, dat haar 2j-arig zoontje sinds enige uren zoek was. De politie stelde daarop een onderzoek in en ontdekte het kind in een bak met water op een kwekerij dicht bij het ouderlijk huis aan de Dompvloeds- laan. Het kind was bewusteloos en lag ge heel onder water. Kunstmatige adem haling mocht niet meer baten; het kind is overleden. slaat Lewis (Gr. oi.j u4 u Sturgess (Z.-Afr.) slaat Balbiers (Clm 4 64 62. Dames enkelspel: kwartfinales: Me H. Rihbany (Ver. St.) slaat mej' Marcellin (Fr.) 86 60. De partij Gonzales (Ver. St.)PunC® (Egypte) had een ontijdig einde. Bij stand 64 26 5—4 in het voordeel va Gonzales kreeg Puncec plotseling van een oude spierblessure in zijn been, waarna hij de partij opgaf. Daar de uitbreiding onzer electrise^® centrales eerst over twee jaar zal voltooid, dreigen gedurende de kom de twee winters moeilijkheden mei electriciteitsvoorziening op de spitsu te ontstaan. Het electriciteitsverbru voor allerlei doeleinden vertoont l een toeneming, zodat met de in de rige winter getroffen maatregelen zal kunnen worden volstaan. Een interdepartementale comnu»° overweegt, welke maatregelen moe worden genomen. Daar vraagstu van arbeidstijd bij deze aangelegen^ in het geding komen, is aanwijzing zocht van een vertegenwoordiger v(je de Stichting van de Arbeid om aan besprekingen deel te nemen. Als zo" nig is de heer R. A. Jongbloed aans wezen. Het stichtingsbestuur was van meni^, dat bekorting van de middagschart een half uur en vervroeging van e werktijd met een uur psychologie^ moeilijkheden zullen veroorzaken, die productie ongunstig zullen beinvloeu Hoewel bezwaren van de zijde landbouw en middenstand werden kend, achtte het bestuur van de bi ting van de Arbeid het denkbeeld de ochtendpiek te bestrijden door voering van de West-Europese tij „gi durende de periode van 20 Noven 1949 tot en met 4 Februari 1950, vaardbaar. r» De regering bestudeert thans dit vo« steL (Niet-officiële koersen) Vorig Ope°/6 slot liJI i 3% Nederl. 1948 3-31/3 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bei. fac. Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt Ned. Handel Mi), eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. N ed. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb.'Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V-A. Dell Mij. eert. 9911 97ft 98/i 97%g.b. 150g.D. 165=4 llOg.b. 145 >/2 gr 148'/2gb 186 258 268 \'f 227i/4g.l. 294% 137 V4 f491/2 135% 162% 155 153g O. 9ïA 9714 136 137 164 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 2/6 27% 25% 47% 35% 54% 19% 42% 49% 19% 33 38% 28% 20% 6»%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2