PINKSTERLIED Onderzoek naar regeringsbeleid Pinksteren Vooruitzicht van en fruit Tot hoofd en hart ZIJ, DIE VIELEN Waardevol onderzoek Ernstige critiek der Enquête-Commissie op gebeurtenissen in de Meidagen Onware beweringen van Gerretson prof Havenplaats Tsing Tao moet capituleren .Het weer HET WEER MET PINKSTEREN ZATERDAG 4 JUNI 1949 bureaux van redactie en administratie 73ste JAARGANG No. 24478 Nationalisten ingelijfd bij communisten Wegens het hoogfeest van Pinksteren zal ons blad Maandag niet verschijnen. DE DIRECTIE Export houdt de prijzen nog steeds hoog Flinke kersenaanvoer MR. D'AILLY VERBIEDT LEUZE DER R.C.P. RIJWIEL MET HULP MOTOR MOTORRIJWIEL? Vijftienjarige schiet op vriendje SMEDESTRAAT 6 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.5998 Directeur I. I. W. Boerrfgtet. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Wnd. hoofdredacteur: Sever in. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer mlOWter-' hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogta. De administratie behoudt zich het recht voet advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents Der weet, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. De nederdaling van de H. Geest over de Apostelen betekent de sl uitsteen in de verlossing der gereld. Op de eerste Pinksterdag is Be tweede schepping Gods voltooid wordt aan de mensheid de enige en Befinitieve mogelijkheid geschonken «aar eeuwig heil te bereiken door het aanvaarden van Jezus Christus als j^od en Zaligmaker. Pinksteren is de Bag, waarop de H. Kerk haar redden- Ba arbeid begint voor de hele aarde, "laar Pinksteren is ook d e grote °Penbaring van het genademysterie, daarmee de goddelijke bijstand ge- Saven is, die voor iedere afzonderlijke ?hens onmisbaar zal zijn ter verwezen lijking van zijn roeping. Dit zijn oude, bekende waarheden. Waar al zijn zij zo oud als het Chris tendom zelf, zij zullen eeuwig jong en nieuw blijven, zolang er mensen Seboren worden en sterven, omdat de "ouding, welke alle mertsen, zonder Uitzondering, tegenover deze waar heden aannemen, uitsluitend beslis- send zal zijn voor hun eeuwig leven. Pinksteren beduidt in de volle zin *an het woord fhet grote, het ge wichtigste keerpunt in de geschiede- ais der mensheid, want op deze dag borden voor de door Christus' lijden eh dood bevrijde wereld de poorten Wijd opengeworpen voor ieder, die JBt de duisternis in het volle licht van 9?ds Waarheid de rechte weg naar tijn bestemming wil gaan. Van onze jeugd af zijn wij eraan Bewoon geraakt Pinksteren te vereen- *elvigen met een nieuw wonder van God. Wij weten, dat op de 50e dag na Jezus' Verrijzenis de beloofde Ver trooster gekomen is in een geweldige stormwind en onder de gedaante van vUrige tongen. Het is ons bekend, dat Onmiddellijk daarna de apostelen naar huiten traden, dat Petrus een gloed volle en moedige rede hield, die alle Vreemdelingen in de stad verstonden, overtuigend was zijn betoog, dat op diezelfde dag drie duizend mensen het geloof in Jezus Christus aanvaard- Ben. Maar daarmede houdt ook voor de hieesten onder ons de kennis omtrent het grote Pinksterwonder op. En 'Och is dit zó belangrijk voor een die her begrip van Gods heilseconomie hiet alleen, maar ook voor ons per soonlijk geestelijk leven, dat wij de Vitale betekenis van het Pinksterfeest hiet duidelijker kunnen weergeven, Ban door vast te stellen, dat zonder Be komst van de H. Geest Christus' hjden en dood hun doel niet zouden hebben bereikt. Gods heilsplannen met de wereld *ijn één groot samenhangend geheel, daarvan geen onderdeel kan gemist W°rden. De verlossing van de mens heid is het werk van de H. Drievul- Bigheid. Onmiddellijk na de uitdrijving van het eerste mensenpaar uit het aards belooft God de Vader in Zijn heindige liefde eenmaal de verstoor de vriendschap tussen Schepper en l°hepsel te zullen herstellen. God de 5°on is mens geworden en heeft door ^ijn godmenselijk lijden de beledigde, Soddelijke majesteit verzoend. Daar na schenkt de H. Geest de nodige ge- hade-impulzen om de door Jezus S-hristus geschapen heils mogelijk- h e i d tot heils werkelijkheid te htaken. Deze werking van de H. Geest is het hoogtepunt, de voltooiing van de Verlossing der wereld. Het Pinkster- Wonder is dan ook een van de klaar- oiijkelijkste van het hele Christen- Som. Niet Jezus Christus heeft door (rijn leer en wonderen de wereld h e k e e r d. Een nauwkeurige lezing Van de Evangeliën wettigt zelfs de mening, dat Hij vrijwillig en „volgens Soddelijk plan" heeft afgezien van ten bekering-op-grote-schaal. De ge bade van de bekering hangt met Zijn h°od samen, zodat wij met recht Zijn Baden en lering gedurende Zijn open haar leven eerst juist kunnen verstaan het licht van Zijn voorspelling: fWanneer Ik van de aarde omhoog ten geheven,, zal Ik allen tot Mij fokken" (Jo. 12.32). Alles, wat Jezus Widens Zijn driejarig optreden heeft jtezaaid, zal eerst tot rijke bloei ont nemen onder invloed van de genade, We de zo nadrukkelijk en herhaalde- l)k beloofde Helper tot aan het einde B®r dagen zal blijven schenken. Duidelijker en overtuigender dan :°or het gedrag van de apostelen kan Beze waarheid niet worden verklaard, yndanks het feit, dat zij van de pnvang af bij Jezus zijn geweest, ge volgen waren van Zijn wonderen en !|6 goddelijke wijsheid van Zijn woor- ten, bleven zij toch zó vol kïeinmen- ^lijke zwakheid en vooroordelen, dat in feite voor de Verlosser, juist )tegens hun voortdurende intieme hhigang met Hem, een grotere en rinlijker teleurstelling waren dan P-V. de Farizëen met hun uitgespro- Pen kwade trouw. Hun geloof, hun h°op, hun liefde, hoe geestdriftig ook sommige ogenblikken, waren toch W veel uitsluitend menselijk om de Woprproef van Christus' lijden te kun- BP doorstaan. Op het kritieke mo tent lieten zij hun Meester in de £®ek, en al herleefde hun moed 1 na 'Jti Verrijzenis, ze bleven niettemin haar halve christenen, ontmoedigd angstig zich schuil houdend uit pes voor de Joden. »,Maar als het eenmaal Pinksteren is, ï>s de beloofde Helper bezit heeft ge- jjBPien van hun harten, nog geen twee Banden na Jezus' lijden, dan heeft 1 in diezelfde mannen, die hun s v e n d e Meester hebben verraden, n verandering plaats, zo ingrijpend, allesomvattend en zo blijvend, dat IjjBp menselijke motieven in staat zijn u6rvan een bevredigende verklaring Jeven. g6uen goddelijke kracht is over hen t}jkomen, een bovenmenselijke moed, r)0 hen voor hun Meester, nu Hij OfBd is, doen getuigen met een su- VjjWPe minachting voor wat Zijn r, apden hun kunnen aandoen. Ver- Bpri Üng> geseling, lijden en dood Ij Begaan zij met vreugde uit trouwe F5 Woor kun God. W niet alleen de apostelen ontvan- bj. deze sterkende genade, ook de Bpi» gedoopte drie duizend en vijf ®nd (Handel. 4.4) waren radi- christen, zodat ze bii hun doop- °nmiddellijk hun hele bezit ver- i v Met Pinkst'ren zong de nachtegaal Als had hij dauw gedronken, De roos schoot bij dat lief getaal In roder, roder vonken. Verheugt V allen om het meest, Juicht, Christus' deelgenoten, Daar over 't aardrijk nu de Geest Van God is uitgegoten. Godvrezenden van elke stam Heeft Hij met kracht doordrongen, En in hun zielen laait de 'vlam Van liefde's wond're tongen. Geen kruidje is er nog zo klein, Geen bladje aan de bomen, Of 't zingt als vol van zoete urijn De zang mee in zijn dromen. Apostelen, trekt moedig uit, Verkondigt ieder wezen, Van Oost tot West, van Noord tot Zuid, Dat Jezus is verrezen. Verklaart de boodschap die Hij bracht Om t hemelrijk te winnen, Dat God ons in Zijn liefde wacht Als wij elkander minnen. - JACQUES BENOVT Vandaag is het tweede deel verschenen van het rapport, dat de Parlemen taire Enquête-Commissie opstelt over het regeringsbeleid 19401945. Het handelt over de neutraliteitspolitiek der regering, het vertrek naar Londen en de eerste maanden aldaar. Ondubbelzinnig stelt de commissie in haar slot beschouwing vast, dat de koers van het beleid niet altijd even vast en doel bewust is geweest. Het kon niet uitblijven, dat, waar de leiding van minister president De Geer faalde, ook de Ministerraad grote moeilijkheden ondervond bij het bepalen van het politieke beleid. Uiteindelijk draagt daarvoor het ge hele kabinet de verantwoordelijkheid. Het rapport vangt aan met de kabi netsformatie van Augustus 1939. De commissie stelt daarin vast, dat het niet geheel duidelijk is geworden welke des tijds de opvattingen van de heer De Geer waren. Wel kan geconstateerd worden, dat de heer De Geer bij het ne men van een belangrijke beslissing in de ministerraad inzake de mobilisatie afwezig is geweest. Uitvoerig gaat zij in op de neutraliteitspolitiek der rege ring. In een brief aan de Enquêtecommis sie heeft prof. Gerretson de mening ge uit, dat de ministers Van Kleffens, Dijx- hoom en De Geer „de Duitsers opzet telijk de doortocht door het Zuiden van Nederland geopend, althans vergemak kelijkt hebben". De wisseling van het opperbevel zou verder niets anders hebben beoogd dan met onze poli tiek te komen tot het standpunt, dat Denemarken tegenover de Duitsers heeft aangenomen, welke politiek door een aanbod van de Dnitse gezant voor 5 November, gecamoufleerd als een Engelse waarschuwing, ingeleid zon zijn. Uit het onderzoek der commissie is gebleken, dat de Duitse gezant wel heeft gezinspeeld op een vrije door tocht van de Duitse troepen bij een gesprek, dat hij met minister Van Kleffens en een onderhoud, dat hij daarvoor met de secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken had, maar dat hierop een afwijzend antwoord is ge komen. Naar de overtuiging van de commissie is de visie van prof. Ger retson op de wisseling van het opper- De Chinese communisten hebben de havenplaats Tsing Tao in Oost-Sjan- toeng, het laatste nationalistische bol werk in Noord-China en tot voor kort basis van de Amerikaanse vloot, ingeno men. De nieuwe communistische burge meester van Sjanghai, generaal Tsjen Yi, verklaarde, dat er bij de strijd om Sjanghai slechts 20.000 man nationalis tische troepen waren ontkomen. Op een bijeenkomst van industriële commerciële en financiële leidende fi guren van Sjanghai deelde de generaal mede, dat er in en om Sjanghai. 130.000 man regeringstroepen gevangen geno men waren of zich hadden overgege ven. Hij zei, dat het derde communistische veldleger sinds het oversteken van de Yangtse in andere gebieden meer dan 200.000 nationalisten hadden gevangen genomen. De generaal zei dat de communisten deze troepen niet naar huis konden stu ren en hen inlijfden bij het communis tische leger. De Chinese wetgevende Joean heeft de benoeming van maarschalk Jen Hsi- -Sjan tot minister-president goedgekeurd. Dr. Sun Fo, vroeger Chinees premier en zoon van de stichter der Chinese re publiek, Sun Yat-Sen, is te Kanton aan gekomen. Hij verklaarde tegenover ver slaggevers, dat de berichten, volgens welke hij voornemens was naar Parijs te gaan, onjuist zijn en dat hij voor on bepaalde tijd te Hongkong zal blijven. kopen en aan de apostelen overlaten. Een schrille tegenstelling met het ge drag van de toch zo goedwillende rijke jongeling, die „treurig heenging, omdat hij veel bezittingen had". (Mt. 19.22). Dat is het verschil van mense- 'lijke reactie vóór en na de voltooiing van Jezus' Verlossingswerk door de Komst van de H. Geest. In het goddelijk heilsplan is alles genade. Wat Christus heeft voorbe reid, brengt de H. Geest tot vrucht baarheid. Zijn zeven gaven van wijs heid, verstand, raad, sterkte, kennis, vroomheid en vreze des Heren beïn vloeden al onze vermogens zodanig, dat wij, eerlijk beantwoordend aan deze goddelijke inwerking, wijd open staan voor een volkomen oriëntatie op God. Pinksteren betekent voor de chris ten de volheid van de Verlossing. Zonder Gods genade zijn wij alleen maar hulpeloze mensen, niet bekwaam n zelfs maar de naam Jezus op bovennatuurlijk verdienstelijke wijze uit te spreken. Maar met Gods ge nade, die onuitputtelijk is en toe neemt, naarmate wij er meer gebruik van maken, zijn onze mogelijkheden niet geringer dan die van de duizen den martelaren en heiligen, die vóór ons hebben geleefd en ook nü nog de levende bewijzen zijn van de kracht van God in een trouwe men senziel. „Kom, H. Geest, vervul de harten Uwer gelovigen en ontsteek in hen het vuur van Uw liefde." L. Het onaangename, dat we niet kun nen ontgaan, kan ons toch nuttig zijn, als wij er iets van willen leren. (Van een onzer speciale verslaggevers) Sinds kort zijn de groenten- en fruitprijzen aanmerkelijk gestegen. Sla en bloemkool kosten op dit ogen blik meer dan de gemiddelde huis vrouw eigenlijk kan betalen en het laat zich aanzien aldus heeft men ons van zeer deskundige zijde verze kerd dat deze situatie zich voor lopig niet zal wijzigen. Practisch alle voorjaarsgroenten zullen duur blijven en zelfs in het hoogseizoen zal men er rekening mee moeten houden, dat alle betere groentensoorten, als snij- en sperciebonen, slechts tegen hoge prijzen te koop zullen blijken. Aard beien, frambozen, bessen, komkom mers en tomaten zullen dit jaar schaars zijn en alleen ten aanzien van de ker sen en straks ten aanzien van het hard- fruit (appels en peren) kunnen meer optimistische verwachtingen worden opgesteld. De oorzaak van deze duurte is twee ledig. Op de eerste plaats verkeert men op dit moment in de periode van de zogenaamde teeltwisseling. Dat wil zeg gen, dat nu het ogenblik is aangebro ken, dat kas- en warenhuisproducten plaats maken voor de artikelen van de koude grond. En het is bekend, dat in die periode zeer vaak schaarste en dus stijgende prijzen optreden. Over onge veer drie weken is deze schaarste echter ten einde en belangrijker dan deze prijsverhogende factor is dan ook de tweede: de exportkwestie. Door een aantal bilaterale handelsverdragen, o.a. met Engeland, Duitsland, het geallieer de bezettingsleger, met Scandinavië, België en Tsjechoslowakije, is een zo grote groenten- en fruitexport verze kerd, dat daardoor in het binnenland noodzakelijkerwijze een zekere schaarste zal optreden, die oorzaak van prijsstij ging kan zijn. Het is ook te wijten aan deze exportregeling, dat reeds nu ge zegd kan worden, dat aardbeien, toma ten, komkommers, frambozen en bes sen schaars en dus duur zullen blijven, omdat zij in zo grote kwanta worden uitgevoerd, dat voor de binnenlandse behoefte niet voldoende overblijft. En geland bijvoorbeeld alleen al neemt 10.000 ton aardbeienpulp op, met Duits land is een contract voor 3 millioen dollar afgesloten, geheel bestemd voor voorjaarsgroenten, die voor 1 Augus tus geleverd moeten zijn. Daarnaast staat nog het feit, dat ten behoeve van de jamfabricage be paalde hoeveelheden tegen vastge stelde prijzen uit de markt worden genomen, zodat beslist uitgesloten mag worden geacht, dat b.v. aard beien tegen redelijke prijs en in grote hoeveelheden aan de binnenlandse markt kunnen komen. Gelukkig ligt de zaak anders voor de kersen. In het buitenland bestaat hiervoor practisch geen belangstelling (1000 ton gaat naar Engeland), zodat men ook al dank zij een flinke Belgische import mag verwachten, dat zij althans niet te duur en in voldoende mate verkrijgbaar zullen zijn. Hetzelfde geldt straks ten aanzien van het hardfruit. Tenslotte vernamen wij, dat binnen veertien dagen de bananen- verkoop zal worden vrijgegeven. Het be treft hier een hoeveelheid van ongeveer 170 ton, die echter ook weer tegen zeer hoge prijzen aan de markt zullen komen (2025 cent per stuk). De mogelijkhe den om deze duurte te bestrijden zijn niet groot. Vermindering van de export betekent onjuiste beïnvloeding van onze handelsbalans, die dergelijke besnoeiin gen niet verdraagt en uitbreiding van de teelt levert gevaren op voor de toe komstige ontwikkeling van ons telers- bedrijf. Het is namelijk niet zo, dat een dergelijke grote export ook voor de toe komst gegarandeerd zou zijn. Integen deel, reeds nu maakt men zich in telers kringen zorgen over de perspectieven voor de komende winter. Voor die pe riode immers zijn nog geen handels overeenkomsten afgesloten en deze om standigheid moge illustreren hoe moei lijk hier afdoende regelingen tot stand kunnen komen. Desniettemin is het zaak, dat de bevoegde instanties deze ontwikkeling op de voet blijven volgen, want deze hoge prijzen zullen de min der draagkrachtige gezinnen voor grote problemen stellen. De burgemeester van Amsterdam, mr. Am. J. d'Ailly, heeft door middel van de gemeentelijke politie de Revolu- tionnair-Communistische Partij (R.C.P.) bevolen de leuze „Indonesië los van Holland nu", waaronder deze partij haar verkiezingscampagne voert, van de op de Amsterdamse bruggen bevestigde borden te verwijderen. Het bestuur der R.C.P., dat dit ingrij pen van de burgemeester als een „aan tasting van het democratisch recht tot vrije meningsuiting" kwalificeert, heeft de borden daarop met een laag rode verf laten bedekken. Voor het kantongerecht te Leeuwarden heeft gisteren een principiële zaak gediend. Een ingezetene van Leeuwarden was be keurd wegens het rijden op een rijwiel met hulpmotortje, zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. De ambtenaar van het O. M. oordeelde, gezien de ietter van de motor- en rij- wielwet, dat een fiets met hulpmotor wel een motorfiets is. zodat de berijder in het bezit dient te zijn van een rijbewijs C. Om het de verdachte mogelijk te maken, in hoger beroep te gaan, mede met het oog op de belangen van de fabrikant, leg de de kantonrechter f 6.boete of een dag hechtenis op. Direct werd van dit von nis appèl aangetekend, zodat straks de hogere rechter zijn oordeel mag uitspre ken. Donderdagavond bracht de vijftien jarige De V. een Deventer volkswijk, de Molenbelt, in opschudding, toen hij uit een groot model Amerikaans leger pistool zijn vijf tien-jarig vriendje K. van de Diepenveense weg een projectiel in het linker been schoot. De schutter was in een tuintje achter het huis van zijn moeder aan het scherp schieten ge gaan. Het wapen had hij al sedert de bevrijding in zijn bezit. De gewonde werd in het ziekenhuis behandeld. Hij werd niet ernstig gewond. Er waren geen edele delen geraakt. bevel m verband met het innemen van een z.g. Deens standpunt in een „inner circle" van het toenmalige ka binet, volkomen uit de lucht gegrepen. Zij is geheel ongefundeerd gebleken. Wat de Nederlandse inlichtingendienst betreft: hq hield zich aan de neutrali teitspolitiek. Duitse verklaringen hier omtrent zijh zonder waarde. Het Venlo- incident mag als maatstaf dienen voor de manier, waarop de Duitsers beschul digingen tegen Nederland inbrachten. Men vindt in dit nummer op pag. 7 een reconstructie van dit incident. Wat de voorbereidingen betreft op een eventuele aanval: de regering heeft zich door een te groot optimisme laten leiden. Ze heeft geen doeltreffende maatregelen ter bescherming van de Koningin en de leden van het kabinet genomen. Die werden geïmproviseerd en kwamen onder de drang der ge beurtenissen van de Meidagen tot stand. Men heeft er eveneens niet op gere kend, dat het wel eens nodig zou kun nen zijn, dat de regering uitweek. De gevolgen daarvan kon men in de Mei dagen ervaren. Vele bezwaren voert de commissie vervolgens aan tegen het beleid in de Meidagen. Het feit, dat de regering geen contact heeft opgenomen met de Staten-Generaal acht zij een ernstige nalatigheid. Het ontbreken van een nood wetgeving, die zelfs niet is voorbereid, de lacune in de overdracht van het bur gerlijk gezag, uiteindelijk door de ministers Steenberghe en Van Rhijn op geheven de wijze, waarop de Komng- gin en het Prinselijk Gezin moesten vertrekken, dit alles ontmoet bij de commissie veel critiek. In een uitvoe rig resumé is aan deze materie op pag. 3 eveneens aandacht besteed. Ook het regeringsbeleid in Londen, het ontslag en vertrek van de heer De Geer alsmede de kwestie der Duitse geïnterneerden in Nederlands-Indië vormden stof voor onderzoek door de Parlementaire Enquête Commissie. Het beleid in Londen is, zoals reeds uit de aanhef bleek, niet sterk geweest. Men was het niet eens over de doelstellin gen. De houding van de heer De Geer maakte de zaken maar ingewikkelder. Het resumé, dat men hiervan op pag. 5 vindt afgedrukt, legt de voornaamste gebeurtenis en politieke tendenzen vast. Bij alle critiek echter, welke 't rapport der Enquête Commissie aan het adres der regering richt, verzuimt zij niet in het licht te stellen, dat het tijdig ver plaatsen van de zetel der regering een daad is geweest van eminent historisch en politiek belang, dat als een van de belangrijkste creditposten op de balans der verrichtingen van de regering moet worden beschouwd. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zijn gerappor teerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 28 April 1949: 2e lt. H. G. Diederen, legernr. 241125007, afkomstig uit Hoensbroek. Gesneuveld 4 Mei 1949: Sold. M. J. Muller, legernr. 280606725, afkom stig uit Boxmeer. Gesneuveld 12 Mei 1949: Korp. H. J, van Hunnik, legernr. 280422003. afkomstig uit Amsterdam-W. Gesneuveld 15 Mei 1949: Serg. J. van der Meulen, legernr. 221015003, afkomstig uit Dantumadeel. Gesneuveld 17 Mei 1949: Sold. Ie kl. C. H. van Roekei, iegernr. 250107137. afkomstig uit Valkens- waard: Sold. A. Schelling, legernr. 251201074, afkomstig uit Amster dam-W. Gesneuveld 18 Mei 1949: Sold. H. Warmink, legernr. 280920097, afkom stig uit gem. Gasselte (Dr.); Sold. J. M. van Strien, legernr. 280908335, afkomstig uit Schagen (N.-H.); Serg.-majoor H. Springer, legernr. 170606001, afkomstig uit Hilversum. Gesneuveld 19 Mei 1949: Sold. II. J. Huisman, legernr. 261026021, af komstig uit Apeldoorn; Sold. W. F. E. van Venrooy, legernr. 251228106, afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld 20 Mei 1949: Sold. 3. van der Wal, iegernr. 27531103. af komstig uit Lekkerkerk. Gesneuveld 21 Mei 1949: Sold. T M. H. van Maarseveen, legernr. 270218006, afkomstig uit Utrecht; Serg. IJ. Smits, legernr. 250602132, afkomstig uit Berkel en Rodenrijs. Gesneuveld 22 Mei 1949: Sold. T. Schoonheden, legernr. 270707110, af komstig uit Voorst. Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 3 Mei 1949: Jav. sold. 2e kl. Gi. Senen, stbnr. K 104717235, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 9 Mei 1949: Amb. sold. D. Lawar, stbnr. 38101, afkomstig uit Indon. Gesneuveld 10 Mei 1949: Soend. sold. Ie kl. inf. Hoesen, stbnr. K 14710427, afkomstig uit Indon.; Man. sold. 2e kl. inf. H. Kaparang, stbnr. K 124720023, afkomstig uit Indon.; Jav. sold. 2e kl. mf. Slamat, stbnr. K 34711869, afkomstig uit Indon. Gesneuveld 11 Mei 1949: Amb. serg. 2e kl. inf. 3. H. Noya, stbnr. 29176, afkomstig uit Indon. Gesneuveld 12 Mei 1949: Chin, mil. sold. 2e kl. Oh Thay Ping, stbnr. 032401000, afkomstig uit Indon. Gesneuveld 13 Mei 1949: Mad. sold. 2e kl. inf. Aboe, stbnr. 40086, afkomstig uit Indon.; Mad. sold. 2e kl. inf. Raiman, stbnr. 38071, afkom stig uit Indon.; Mad. sold. 2e kl. inf. Mohamad Djoeri, stbnr. 2610, af komstig uit Indon. Gesneuveld 13 Mei 1949: Mand sold. 2e kl inf. J. Montolalu, stbnr. K 12469532, afkomstig uit Indon.; Amb. sold. 2e kl. inf. A. Sedoeboen. stbnr. K 14822908. afkomstig uit In don.; Amb. sold. Ie kl. inf. D. T. Sijhailatua, stbnr. 26646, afkomstig uit Indon. Gesneuveld 14 Mei 1949: Soend. sold. 2e kl. inf. Midi, stbnr. K 2471809. afkomstig uit Indon.; Man. sold. 2e kl. inf. F. E. Panungkelan, stbnr. 2420110000, afkomstig uit Indon. Dat zij nisten in vrede. Wie zou menen, dat het tweede deel van het rapport der Par lementaire Enquête Commissie over het Regeringsbeleid 1940-1945 alleen maar stof biedt voor interessante uit treksels en levendige verslagen in dag en weekblad, onderschat er toch wel de waarde van. Veel duidelijker nog dan bij het verschijnen van het eerste deel, tekent die waarde zich in het tweede deel af. Onbarmhartig legt het de zwak te van het regeringsbeleid bloot. Terwijl bet alle beslissingen, die de regering neemt, tot in de détails beschrijft en ze tegelijk aan een onderzoek op hun fei telijke betekenis onderwerpt, registreert het tevens de beslissingen, die de rege ring vergeet te nemen. Helaas zijn dat er vele. Men behoeft alleen de conclu sies, waartoe de Parlementaire Enquête Commissie na elke paragraaf komt maar door te nemen om te weten, dat het kabinet totaal onvoorbereid tegen over de oorlog kwam te staan. De lessen van Polen en Noorwegen had het niet geleerd. Er waren geen maatregelen ge nomen" voor een doeltreffende verzeke ring van de veiligheid der hoogste ge zagsdragers. Er waren ook geen maatre gelen genomen om een noodwetgeving voor te bereiden. Contact met de volks vertegenwoordiging werd in de oorlogs dagen eenvoudig overbodig gfeacht. Deze houding de houding van de regering, die in een beslissende phase van 's lands geschiedenis het parlement negeert en het voor voldongen feiten plaatst doet onwillekeurig de gedachte uitgaan naar een andere phase van groot histo- ri^h belang, de phase, waarin wij nu al geruime tijd verkeren: die van de Indo nesische kwestie. Er is samenhang. En die samenhang is er alleen al, wanneer men zich maar even de voldongen fei ten voor de geest haalt, waarvoor de regering in de afgelopen jaren onze volksvertegenwoordiging heeft gesteld. Wij onderkennen daardoor meteen de waarde, welke wij aan van verslag van de Parlementaire Enquête Commissie willen toekennen. Meer nog dan alles wat die Commissie in haar rapport beschrijft, interesseert ons namelijk op het ogenblik het feit, dat de Commissie het beschrijft. Een re gering is rekenschap verschuldigd aan het volk. De regering van 1940-1945 ont komt daaraan ook met. De taak van de Parlementaire Commissie is een taak achteraf. De situatie, dat de volksver tegenwoordiging achteraf kennis mag nemen van de feiten, komt nu echter ook voor. Het verband tussen het een en het ander is te betreuren. Verblij dend is alleen, dat het volk dan toch nog rekenschap blijkt te kunnen vragen van zijn regeerders. Het is met die blijdschap, dat we ons kunnen vleien. Het kan zijn, dat het be staan van een Parlementaire Enquête commissie een regering voorzichtig maakt, wanneer zij al te autoritair wU optreden en- zich er geen rekenschap van geeft, dat anderen ook recht hebben in de beslissingen,, die zij neemt, gekend te zijn. Het zal echter aan die anderen in casu het parlement, liggen, of een regering een loopje met hen kan hemen of niet Wat nu het rapport verder betreft: het is ontstellend op velerlei pun ten. Wij wisten niet, dat zelfs de noodzakelijkste maatregelen op staatkun dig gebied, zoals het overdragen van 't regeringsgezag. botweg vergeten wer den. Twee ministers hebben het vacuum met de overdracht aan generaal Winkel man gevuld. De nalatigheid geeft echter wel te denken. Uit alles blijkt, dat het kabinet zich nimmer de zaken heeft voorgesteld, zoals ze nu liepen. Zelfs de eenvoudigste maatregelen waren niet getroffen. De Parlementaire Enquête- Commissie spreekt zich daarover in cor recte en ambtelijk gestelde bewoordin gen uit Wie tussen de regels doorleest kan merken, dat ook zij een en ander maar chaotisch vindt. Een ander woord is er niet voor. ook al moet de overwe ging gelden, dat wij thans harder en zakelijker geworden zijn en de dingen met meer nuchterheid bezien. Het beleid in Londen tenslotte biedt minder stof tot critiek. De meningen moesten nog worden gevormd; men moest aan de oorlog wennen. Dit geldt voor het gehele kabinet met uitzonde ring van minister-president De Geer. Htf bleek tegen de gebeurtenissen niet opge wassen. De Parlementaire Enquête-Com missie acht zich ontslagen van een be oordeling en een veroordeling van zijn persêon. nu dat al door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam is geschied. Deze opvatting is juist. Een sterke in druk heeft het kabinet m de eerste maanden van het verblijf te Londen niet gemaakt, maar het vond tenslotte de wijsheid en de kracht om de juiste weg in te slaan. Dat die pas gevonden kon worden na het overwinnen van vele te genstellingen en een gebrek aan homo geniteit, valt niet zo maar te veroorde len. Voor ons echter is wat vóór de komst naar Engeland geschiedde het be langrijkst. Men kan voor de wijze waar op dat is onderzocht alle bewondering hebben. Verwachting tot Zondagavond: Gedurende de nacht meest zwaar bewolkt met bijna overal enkele buien. Morgen overdag: wisselende bewolking met in het Oosten van het land op vele plaatsen nog enkele P.V'e"\, 'n de Westelijke provinciën tijdelijk flinke opklaringen en nog slechts enkele verspreid optredende buien. Krachtige tot matige wind tussen West en Zuid-West. Tamelijk koel weer. ZONDAG Zon 4.2329.54 Maan 13.59—1.55 MAANDAG Zon 4.22—20.55 Maan 15.25—2.07 DINSDAG Zon 4.21—20.56 Maan 16.54—2.20 Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede, dat het naar alle waarschijnlijkheid over het algemeen nog wel los zal lopen met het Pinksterweer. De kans is daarbij groot, dat het weer in de kuststreken het beste zal zijn op Eerste Pinksterdag en in de ochtend van tweede Pinkster dag. In de Oostelijke provincies het beste op tweede Pinksterdag. De regen zal in hoofdzaak beperkt blijven tot enkele losse buien, de temperaturen blijven nog aan de lage kant, maar zullen op Pink stermaandag een neiging vertonen weer iets hoger te worden. De wind zal hoofd zakelijk waaien uit richtingen tussen West en Zuid. aanvankelijk noe vrfl krachtig zijn, maar later tijdelijk afne men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1