Twee millioen man op 4000 schepen varen over het Kanaal Grensincident te Venlo een verrassing voor regering en opperbevel w ds "hest& Goed Appelsap Op zwerversvoeten door de natuur Weergaloos opgezette onderneming lekker, gezond en fris! Volgelingen van De Gaulle vervoeren in het geheim wapens Commandanten van Berlijn bijeen HOE EN WAAR? Vervalsingen van de Duitsers Goed Appelsap ZATERDAG 4 JUNI 1949 PAGINA 4 MAANDAG VIJF JAAR GELEDEN DE INVASIE Duitsers verrast In de schoot enz. Luitenant Klop betaalt het met zijn leven Nederland kan juichen! Neerlands appels rijn drinkbaar gemaakt! En nu moet U die edele drank eens proeven. U genietMet volle weldadige teugen. Goed appelsap flonkert goudgeel in Uw glas. Doortinteld van alle zonneschijn, die de appel (vóór het persen) blozen deed. Hebt dank, fruittelers van Nederland! Appelsap smaakt volmaakt! verkwikt, vérfrist, ver sterkt en voedt, geeft nieuwe energie en tinte lend bloed, 't Is een puur natuurproduct, gelijk een appel, vers geplukt Drink dit edel appelsap - bewijs van Neerland's vakman schap. PublicatieCentraal Bureau v. d. Tuinbouwveilingen POGING OM R P F. IN DISCREDIET TE BRENGEN Het zachtste fluweel Resultaat is nihil Vijf jaar geleden, op zes Juni 1944, begon in Normandië de victorie, waarbij de grondslag werd gelegd voor onze vrijheid. Vijf jaar al weer geleden Jaren lang hadden de Duitsers gebouwd aan hun fameuze Westwall. Zij had den langs de Franse kust een geweldig netwerk van verdedigingsstellingen aan gelegd. „Er is geen macht in de wereld", verklaarde Hitler vol zelfvertrouwen, d ons u" deze gebieden zou kunnen verdrijven." 5et ',s feen wonder, dat Hitier zich niet kon voorstellen tot welk een for midabele krachtsinspanning de Geallieerden in staat zouden blijken. De voor- Dereidmg alleen al was ontzagwekkend. Millioenen arbeiders werkten in dui zenden fabrieken, ze maakten de afzonderlijke stukken, de onderdelen van vreemdsoortige gevaarten, naar tekeningen die slechts onoverzichtelijke ge deelten vormden van wat er gemaakt werd. En al die stukken en brokken kwa- ,°P e,en bepaaid ?unt' w»ar zij in het diepste geheim werden ge- kinv Tint w J zwoegden de millioenen, dag en nacht zonder onderbre- beuren zou 00r en de vijand kon alleen maar vermoeden wat er ge- De Duitsers verwachtten de invasie, maar waar? Bij Dieppe? Bij Calais? En hoe zouden de Geallieerden er in slagen het Kanaal over te komen? In de havens van de Golf van Biscaye lagen op zijn minst honderd Duitse onderzeeërs op de Joer. En overal langs de kust waren de kustbatterijen opgesteld, die met hun zware kanonnen de zee konden bestrij ken en de schepen tot zinken konden brengen zelfs vóór ze nog de Franse kust m zicht konden krijgen. Hoe zou men de enorme taak volbrengen, het langver wachte en stormachtig geëiste tweede front formeren? En dan, als het werd aangepakt, moest het ook succesvol wor den volbracht. De Geallieerden konden zich geen mislukking veroorloven. Er moest worden aangepakt en men moest winnen. Dat betekende dat een wonder moest worden volbracht. Honderd mijlen over het Kanaal moest alles komen. Een armada van 4000 sche pen kwam aangevaren. Die schepen had den in totaal 2 millioen man aan boord. Maar niet alleen een leger van 2 millioen man. ook 16 millioen ton aan materiaal werd meegevoerd. Nog nooit had de we reld zoiets aanschouwd. Alles was voor bereid, in het diepste geheim. Vele tienduizenden kenden dat geheim althans ten dele. De vijand bleef in het onzekere. Beschermd door nevel en nacht kwam daar dat ontzagwekkende opduiken uit de duisternis. Britse en Amerikaanse vlootstrijdkrachten, ver sterkt met de oorlogsschepen van ande re Geallieerden, hielden de zee schoon en beschermden het gigantische convooi, dat bestond uit golfbrekers en landings- kaden, uit kunstmatige havens. Binnen een fabelachtig korte tijd had men dit alles kunnen construeren, havenwerken van zulk een omvang, dat hierbij de ha ven van Dover klein leek. En alles was gereed om van de schepen naar de kust bruggen te leggen, reusachtige schip bruggen, waarover de tanks zouden rij den om de vijand voor zich uit te jagen. Twee millioen man kwamen over het Kanaal, met alles wat ze nodig hadden voor de strijd, voor de grote worsteling, die over het lot van de mensheid de be slissing zou brengen. Niets was aan het toeval overgelaten. De. armada der 4000 schepen werd be schermd door een fantastisch sterke luchtmacht, bestaande uit 11.000 vlieg tuigen, die voortdurend in de lucht ope reerden. Als men bedenkt hoeveel orga nisatorische maatregelen er nodig zijn om 11.000 vliegtuigen te doen opstijgen, elk naar zijn eigen doel. elk met zijn eigen grondpersoneel, elk met zijn eigen voorziening aan brandstof, munitie en de rest, dan krijgt men misschien een vluchtig beeld van wat er aan dit grote ondernemen vastzat. De Duitsers hadden de aanval bij Ca lais verwacht, maar niet in Normandië, waar de rotsachtige hoge kust de groot ste moeilijkheden opleverde. De Duit sers werden zo lang mogelijk in de on zekerheid gelaten. Het bombardement van de Franse kust was reeds begonnen, maar als er drie bommen op de Nor- mandische kust werden neergeworpen, vielen er vier rondom Dieppe en vier in de omgeving van Calais. Totdat ein delijk de grote aanval begon en er 2000 ton bommen op één bepaald gebied aan de Normandische kust neerdaalden, die de weg moesten openen voor de lan dingstroepen. Vlak na middernacht daalden er onmetelijke zwermen pa rachutisten, die hun eigen taak had den: ze moesten bruggen opblazen, spoorwegen afsnijden, kortom achter het front der Duitsers de verwarring compleet maken. Hierna kwamen de „gliders", de geweldige zweefvliegtui gen, die de strijders bij duizenden aan voerden, voorzien van kleine tanks, ma chinegeweren en alles wat ze nodig hadden voor de beslissende strijd. Daar na naderde de grote armada der sche pen, beschermd door een „paraplu" van vliegtuigen. Er werd verwoed gestre den, talrijke zweefvliegtuigen werden door de Duitsers neergeschoten, de kust batterijen namen de schepen onder vuur en brachten menig vaartuig tot zinken Maar zo'n kustbatterij mag dan het voordeel hebben, dat men haar niet tot zinken kan brengen, er staat tegenover, dat ze zich niet kan verplaatsen. Stuk voor stuk werden de batterijen tot zwijgen gebracht. Elk oorlogsschip, van slagschip tot kanonneerboot toe. had zijn eigen doelwit. Het geheel werd met succes bekroond, hoewel de enige niet te berekenen factor voor de Geallieerden nadelig was; tijdens de operatie woedde de ergste storm, die de Junimaand sinds veertig jaar had gekend. De invasie in Normandië was niet slechts een wapenfeit van zo grote be tekenis, dat alle krijgsverrichtingen in het verladen er bij verbleken, het was ook de machtigste organisatorische pres tatie, die er ooit door mensen werd vol bracht. Velen zien er dan ook een be wijs in, dat de mensheid, die in oorlogs tijd hiertoe in staat bleek, ook bij mach te zal zijn, de grote vraagstukken in vredestijd, die van de organisatie van de productie en van de rechtvaardige ver deling van de welvaart, 'tot een geluk kige oplossing te brengen. Maarschalk Stalin, die inmiddels het bevel had gegeven tot een geweldig of fensief in het Oosten, uitte zijn grote vol doening over de geslaagde landingsactie. „De geschiedenis der oorlogen", zo zeide hij, „kent geen onderneming, zo breed in opzet, zo grandioos van omvang en zo meesterlijk uitgevoerd". Vijf jaar geleden slaagden de landin gen in Normandië. We konden weer ver trouwen en hopen. Maar dat we nog bijna een jaar op de uiteindelijke be vrijding moesten wachten, dat lag in die hoopvolle dagen gelukkig voor ons nog in de schoot der goden verborgen. In het niemandsland tussen Nederland en Duitsland, maar nog net op Neder lands grondgebied, ligt nabij Venlo een klein café, „Backus" genaamd. Het is de middag van de 9e Nov. 1939. Een auto komt van de richting Blerick naar het café. De inzittenden zien e>en man op het bordes naar voren treden. Wanneer ze vlakbij zijn heft hij de arm. En meteen nadert van de kant van Duitsland een overvalwagen, wild schietend met een mitrailleur. De Neder landse auto stopt. Er springt een militair uit. Hij richt zijn revolver, maar wordt zelf geraakt. Hij probeert te vluchten. De man op het bordes verhindert het. Geen minuut later rijdt de overvalwagen weg en de Nederlandse auto blijft achter. Leeg Dit is het grensincident bij Venlo. In de Nederlandse bladen van de vol gende dag verschijnt er een vaag be richt over. Het Duitse nieuwsbureau verstrekt meer inlichtingen. „De over weldigde personen waren ambtenaren van de Secret Service", zegt het D.N.B. -Zij zijn aan de Duitse staatspolitie als gevangenen uitgeleverd." Dat de Duitsers met die gevangen neming de Nederlandse neutraliteit hebben geschonden door de grens te overschrijden, deert hert niet. Nog ver scheidene malen zal de Nederlandse gezant protesteren. Eerst op de tiende Mei 1940 komt het Duitse antwoord. Von Ribbentrop overhandigt dan de Nederlandse gekant een memorandum, gebaseerd op een rapport van Frick en Himmler. In dit rapport koipt het grensincident ter sprake. Het zou de Duitse autoriteiten een aantal „leben- dige Zeugen und Dokumente" hebben verschaft die bevestigden „was bereits vorher über die hochvèrraterischen tTmsturzplane Englands und Hollands unter Beteiligung Belgiens bekannt war." Waarop baseerden de Duitsers die hoogverraderlijke plannen? Er was een Nederlandse officier betrokken ge weest bij de gebeurtenissen aan de grens van Venlo. HU had de ambte naren der Secret Service vergezeld. Er bestond dus aanleiding aan de neu traliteitspolitiek van de Nederlandse regering te twijfelen. Het onderzoek, dat de parlementaire enquêtecommis sie aan deze zaak heeft gewijd, onthult echter, dat dt Nederlandse regering van de activiteit van deze officier niets geweten heeft. Het brengt ook aan het licht welke waarde men aan de „Ieben- dige Zeugen und Dokumente" moet toekennen. Het geef» een gedetailleerd beeld van wat zich rond het incident afspeelde en legt de verantwoordelijk heid waar zij zijn moet: niet bij de Nederlandse regering. In 1935 vluchtte uit Duitsland zekere dr. Franz Fischer. Hij kwam in contact met de voormalige perschef van de rijks kanselarij ten tijde van Marx en Wirth, dr. Spieckcr. Deze dr. Spiecker organi seerde van Londen uit het verzet tegen de Nazi's. Hij moet in verbinding hebben gestaan met een oppositiegroep in de Duitse generale staf. De generaals von Rundstedt, von Fritsch en von Wieters- heim zouden daarbij hebben behoord. Via majoor Travaglio van de Luftwaffe kwam dr. Fischer met dr. Spiecker in contact. In Amsterdam kwam een eerste ontmoeting tot stand. Bij de volgende ontmoetingen werd de Secret Service in geschakeld. Twee harer ambtenaren, ma joor Stevens en kapitein Payne Best. voerden nu met Travaglio en Fischer be sprekingen. Om het de Duitsers makkelijker te maken wilde men het overleg in het Nederlandse grensgebied doen plaats hebben. De Engelsen gingen nu naar de chef van de Nederlandse inlichtin gendienst," generaal Van Oorschot. Zü zeiden, dat zij met belangrijke Duitsers wilden praten. De mogelijkheid tot het openen van vredesonderhandelingen zat daarbij voor. Generaal Van Oor schot verstrekte hun geen blanco-vol macht. maar stond hun alleen toe zich naar de grens te begeven in gezelschap van een van zijn officieren. Dit was de Nederlandse luitenant Klop. Deze luitenant ging met de Engelsen de 19e October 1939 naar Dinxperlo. Zij dachten daar een Duitse generaal te zul len treffen. Er kwamen echter twee Duitse officieren. Later is gebleken, dat door verraad van dr. Fischer de S.D. van de besprekingen op de hoogte is ge bracht. De Duitse onderhandelaars wa ren allen werktuigen van de Duitse con- tra-spionnage. Deze ontmoeting te Dinx perlo" leverdo weinig concreet nieuws. Generaal Van Oorschot kreeg van luite nant Klop maar een heel summier ver slag. Hij wilde de zaak stopzetten. Daar luitenant Klop toestemming vroeg nog eenmaal samen te mogen komen, omdat dan de Duitse generaal zou verschijnen, heeft hij hem, als uiterste waartoe hij wilde gaan, die toestemming verleend. De tweede bijeenkomst vond plaats in Den Haag. Weer ontbrak de generaal, maar de Duitsers hingen een verhaal op, dat zij Hitier gevangen wilden nemen. Ze wensten echter te weten welke de Engelse vredesvoorwaarden waren. Die kregen ze te weten. Dat gebeurde op 7 November in café Backus. De Duitsers zeiden ruggespraak te willen houden met hun chef. De volgende dag zouden ze met hun antwoord komen. Luitenant Klop was daarbij tegenwoordig. De ge neraal ontbrak weer. Hitler had een be spreking met de generale staf, zeiden de Duitsers, maar wanneer men nu 9 November weer bijeenkwam kon er een beslissing genomen worden. De En gelse onderhandelaars keerden dus de 9e November terug in gezelschap van luitenant Klop. Hij handelde tegen zijn instructies. Hij was de militair, die uit de Nederlandse auto sprong, toen de Duitsers hem wilden overweldigen. Niet veel later is hij in het ziekenhuis te Düsseldorf aan de verwondingen van de schietpartij overleden. Een patrouille marechaussee, die hij geïnstrueerd had hem van Venlo af te vergezellen, heeft hij niet afgewacht. De patrouille arri veerde te kwart over drie. Het incident geschiedde om drie uur. Namen de Duitsers de stervende lui tenant nog een verhoor af? Het Duitse „bewijsmateriaal" bevat vier verklarin gen. Twee ervan zijn van dr. Jung, die de gewonde het* eerst medische hulp verleende. Zijn verklaringen zijn van dezelfde datum, maar geven een ander uur en een andere plaats aan. In de eerste verklaring treft dr. Jung de lui tenant bewusteloos aan met een kogel door de hersens. In de tweede spreekt hij slechts van een ernstige schaaf wond. Dr. Jung heeft deze tweede ver klaring moeten schrijven op last van het hoofd van het bureau der staatspo litie te Düsseldorf. Hij moest er mel ding in maken van een verhoor en het feit dat Klop het bewustzijn niet heeft verloren voor 18.25 uur. Aan dit bevel heeft dr. Jung getrouw voldaan. De bei de andere verklaringen zijn van de hand van dr. Berends, arts van het Evangelisch es Krankenhaus, waarheen luitenant Klop later werd overge bracht. Ook hier beschrijft de tweede verklaring Klop's verwonding als niet dodelijk. Het is duidelijk, dat de Duitsers met deze verklaringen van medische zijde de mogelijkheid wensten te scheppen voor een zogenaamd verhoor van Klop. Bij dat verhoor moest de luitenant dan zelf een verklaring afleggen, die hij met zijn handtekening bekrachtigde. Er zijn papieren gevonden met handte keningen van Klop. De handtekeningen waren fors en krachtig en allerminst die van een man, die nog maar weinige minuten te leven heeft en bovendien zwaar in de rechterbovenarm is ge wond. Voorts is het lijk van Klop gebal semd. Heeft men dat gedaan om te zij ner tijd een „corpus delicti" bij de hand te hebben? Er schijnen zelfs plannen geweest te zijn om het Venlo-incident uit te spelen in een monsterproces, dat na de aanslag op Hitler in de Braukel- ler te München op 8 November 1939 moest gehouden worden. Dat proces zou dan tegen de Secret Service gericht zijn. Himmler stelde zich daar veel van voor, maar durfde het schijnbaar toch niet aan. Eerst na het incident te Venlo is de regering te weten gekomen, dat er on derhandelingen tussen Engelsen en'Duit sers aan de Nederlandse grens hadden plaats gevonden. De reactie was niet erg genoeglijk. Nog in Engeland, zo verteit generaal Van Oorschot, heeft minister president De Geer gezegd, dat Nederland geen oorlog met Hitier gekregen zou heb ben, „als wij dat geval-Venlo niet gehad hadden". De minister van Defensie, Dijx- hoorn, wist eveneens van niets. Generaal Reynders, toentertijd opperbevelhebber, verklaarde, dat hij wel eens van de be sprekingen gehoord had, maar zich er nooit uitdrukkelijk mee had bemoeid. De volle last kwam dus op de schouders van generaal Van Oorschot, die geen inlich tingen had verstrekt. Hij werd uit zijn functie ontheven. Luitenant Klop be taalde zijn onvoorzichtigheid met zijn leven. De hele toedracht der gebeurtenissen toont echter wel duidelijk welke machi naties de Duitsers ook nu gebruikten om materiaal te verzamelen voor de be schuldiging, dat Nederland zich niet aan zijn neutraliteitspolitiek gehouden zou hebben. In een eigenhandig schrijven droeg Himmler aan Hitier de deelnemers aan het Venlo-incident voor tot een be loning met het IJzeren Kruis eerste en tweede klasse, omdat zij de opdracht om bewijsmateriaal aan te brengen, dat moest aantonen hoe Nederland zijn neu traliteit opofferde voor het belang van Engeland, zo goed hadden vervuld... in volle glazen uit! De Franse politie heeft Donderdag avond aan de rand van Parijs twee au tobussen aangehouden, die een aantal wapens vervoerden. De politie heeft 16 personen in hechtenis genomen, waar van er 12 met de bussen meereisden. De gearresteerden zijn voor het groot ste deel volgelingen van De Gaulle. Zij worden beschuldigd van een poging tot „demoralisatie van het Franse leger". De arrestanten zijn gisteren door het militair tribunaal in Parijs verhoord. De bussen kwamen van Perigeux in Zuid-Frankrijk. Er werden een klein aantal geweren, lichte machinegeweren, revolvers en munitie gevonden. De politie kreeg haar inlichtingen over het wapentransport na een voor lopig verhoor van vier personen, die Donderdag waren gearresteerd op ver zoek van generaal Paul Devinck, com mandant van het eerste militaire dis trict. Onder hen bevond zich Jacques Rateau, gemeenteraadslid van Parijs voor De Gaulle's R.P.F. Nader Wordt gemeld, dat 5 der 16 aangehouden personen in staat van be schuldiging zijn gesteld in verband met activiteit, „die te maken heeft met de moralisatie van het leger". Deze vijf zijn: Jean Delore, 50 jaar, een ingenieur, die op 20 Maart door de politie in ver hoor werd genomen wegens een demon stratie tijdens de zitting van de Raad der Republiek; Jacq. Rateau, Gaullistisch lid van de Parijse gemeenteraad; Pierre Fouet, eigenaar van een vissersbedrijf in Bretagne, en Edmond en Gustave Thuault, employé's in een garage te Parijs. Zij zijn opgesloten in de gevan genis La Santé in afwachting van de vervolging, die de militaire autoriteiten tegen hen zullen instellen. Tot de overige gearresteerden, die nog worden vastgehouden voor verhoor, sommigen zullen wellicht op dezelfde gronden vervolgd worden behoren een voormalige kolonel uit het Franse leger en verzetsleider; een lid van de veiligheidspolitie van de R.P.F.een Gaullistisch lid van het gemeentebestuur van Nevers en de propagandachef van de R.P.F. in het departement Dordogne. Autoriteiten van de Sureté générale verklaarden reden te hebben om aan te nemen, dat een kleine groep R.P.F;-le- den doende is geweest legerofficie ren over te halen tot een revolte op 18 Juni a.s„ de negende verjaardag van de Gaulle's vermaarde radioboodschap tij dens de oorlog tot het Franse volk om de strijd voort te zetten. Zij zeiden, dat het centrale bestuur van de R.P.F. zelf de politie hierover had ingelicht, omdat het afwijzend tegenover een dergelijke actie stond. Generaal De Gaulle zelf heeft tot nu toe geen commentaar op het gebeurde gegeven, maar een woordvoerder van het hoofdkwartier der partij verklaarde, dat de beweging geen enkele connectie had met het een of andere subversief plan. „Iedereen weet, dat de R.P.F. alge mene verkiezingen en geen revolutie wenst", zo zeide hij. Een andere Gaullistische woordvoer der zeide: „Wij wisten reeds enige tijd, dat de autoriteiten nogmaals een poging voorbereidden om de R.P.F. in discre- diet te bréngen". Verscheidene maanden geleden, aldus de woordvoerder, werd een politie-beambte voor een dergelijke poging geschorst. Volgens „Le Monde" is deze affaire 'n uitvloeisel van een ander complot, dat op 20 Maart Wórd ontdekt. „Le Moiide" berichtte voorts, dat het blad van de R.P.F. van déze week een waarschuwing bevat tegen „agents provocateurs", die zouden pogen leden van de R.P.F. tot „dolle avonturen" te verleiden en de partij in opspraak te brengen. Laat ik eerst een vergis sing in mijn vorig praatje goed maken. De stengelloze sleutelbloem is n.l. niet de Primula Veris, doch de Primula Acaulis. De Pr. Veris is de gewone tuin- primula, dit om botanici on der de lezers niet het hoofd te doen schudden. Intussen staat de Meidoom in volle bloei en reeds van verre waait de zware geur op de wandelaar toe, vooral als het heeft geregend. De rode vorm, een kweekpro- duct, die veel minder geurt, hier en daar in de parken of langs de wegen uitgeplant, is minder fraai dan de wit te, waarvan de bloemen zo markant contrasteren met het donkere loof. Het hooiland heeft door de regen al goede wasdom en reeds zijn er boeren aan het maaien. Wat een gezicht is dat, zo'n welige wei. Talrijke grassoorten heffen bloeiaren van velerlei vorm in de wind, die het hele' veld doen golven. Weet U dat er een honderdtal inheemse gras soorten voorkomen en nog ongeveer zo'n zelfde aantal aangevoerde soorten, die hier geacclimatiseerd zijn? Loopt U maar eens een weiland door en verzamel een hand vol verschillende bloeiaren, U zult verbaasd zijn over de sierlijkheid en de verschei denheid van vormen. De kleine leeuwerik heeft er zijn nest tussen de pollen op de bodem, jonge kieviten schar relen er ongezien in rond en een enkele maal heeft er een haas zijn leger en treedt z'n permanente paden. Langs de sloten tussen het riet bloeit de gele Lis, de be kende wilde iris, door de Vox Populi Iris Slootkantiana ge doopt. De grote karmijnrose schermen van de Valeriaan beginnen kleur te krijgen. Onder aan de kant fleurt het Madonnablauw van de scho ne moeras-vergeet-me-niet en op de drassige zoom tooien grote planten zich met vele, gele bloempjes. Dit is de blaartrekkende boter bloem. Geen koe of ander vee zal het in de kop halen de plant te eten vanwege de zeer scherpe smaak. (Let op de naam). Vanaf de modderige bodem rekken zich de stelen met de niervormige bladen van de Waterlelie. Onder water zijn deze bladen opgerold, eerst aan de oppervlakte spreiden ze zich plat uit. Die vlezige bladen zijn bedekt met een dikke waslaag, het water rolt er in grote ronde drup pels direct weer af. Zo be- schefmt de plant zichzelf tegen verrotting. De Gele Plomp of Kikkerbeet steekt de knalgele bloemen enkele centimeters boven het water uit, honderden insecten aan lokkend, die op hun beurt weer worden gezocht door de zwaluwen, die in 'pijlsnelle wendingen over het opper vlak schereil en met de bek vol muggen en ander klein grut terugvliegen naar het nest met hongerige jongen. Want de zwaluwnesten zitten vol warm leven. Ook het nest van Zwerver's zwaluw, die nu al enkele jaren woont, broedt en jongen grootbrengt tegen de zolderbalken in een.... autogarage. Het ge rij beneden hen deert ze niet. Ze vliegen af en aan door de open deur en ver zorgen ongestoord hun kroost. De jonge mussen vliegen uit. Zwerver slaat dagelijks het zorglijke gedoe van de oude wijfjes en ventjes gade. De jongen vliegen al mee, pikken stuntelig aan een broodkorstje, maar als de ouden in de buurt komen, sperren ze de nog weke bek wagenwijd open en snavel in snavel wordt het voer over gegeven. Merkwaardig hoe ze hun eigen klanten kennen, voor vreemdelingen doen ze de mond vast niet open. De vleermuizen fladderen ln het schemeruur ook al weer rond, op jacht naar voedsel. Meikevers zijn hun liefste kost en soms kunt u 's morgens onder een eike boom tientallen afgebeten dekschildjes van die insec ten vinden. Tien tegen een hangt dan in een holte van de boom zo'n vliegende muis te slapen. Een griezelig dier, vindt u? Zachter fluweel dan de vlieghuid Van een vleer muis hebt u nog nimmer tus sen de vingeren gevoeld, me vrouw. Langs de wegen op lichte gronden staat de'Boksbaard in bloei. Óp het eerste ge zicht lijkt deze bloem <op een paardebloem, waar ze trou wens familie van is. Ze on derscheidt zich daarvan ech ter door de langere kelkbla den, die buiten de gele lint- bloemen uitsteken en door het blad, dat niet un een roset staat en in vorm ïo geheel afwijkt van dat van de paar debloem. Als de zon schijnt spreiden de bloemen zich plat open en zijn dan ju weeltjes van kleur. Zo gaan we weer op de zo mer aan en al stooft de zon dan nog niet lekker warm, de natuur staat niet stil en wie zwervend langs de wégen trekt, ziet hét groeien van dag tot dag. Voor het eerst sinds Juli 1948 zijn teren de vier geallieerde bevelhebber?* Berlijn bijeen geweest. Een Britse *°ot voerder wéés er echter op, dat de dering geen herleving van de KoniW*" datura betekende. De geaUleerde conunj^^ danten bespraken de verkeersmoeUiJI den, die door de Berlijnse spoorweg' king zijn ontstaan en trachtten een lossing te vinden voor de staking. D® spreking van gisteren, die drie-en-een- nnr duurde, bracht echter geen enkel sultaat. Na afloop van de bespreking verkl^f, de de Franse commandant generaal neval, dat de atmosfeer buitengewoon o e» feltjk geweest was, doch, dat de t>esy kingen tot niets hadden geleid. Gameval zeide, dat de Westelijke f°pe' mandanten zes concrete voorstellen to eindiging van de staking hadden 8® De- variërende van een gemeenschappelIJ.JVtel- vel der vier Commandanten tot bet m De len van een bemiddelingslichaam. o0t' staande uit afgevaardigden van de ?jtr3ie wegdirectie, de stakers en een n® eCj,- scheidsrechter. Alle pogingen waren ter te vergeefs. Generaal-majoor Bourne, de commandant verklaarde op een pe*5 ferentie, dat „vijf minuten direc e deelhandelingen op het hoofdbestuur^ ^ct de spoorwegen de stakers weer a® werk zouden krijgen". l/C Hij achtte zich echter gelukkig rfe kunnen zeggen, dat' de Reichsbahn nter Oostelijke sector hoe langer hoe rtl9p- gaat functionneren, waardoor on delingen noodzakelijk zullen wor e t #0' Generaal Bourne zei, dat slecbjf tikofop de Westelijke voorstellen itse Had geantwoord, dat, indien d® teüjk politie uit de stations in het w® „„trok"®- deelte van de stad werden teru*ft beh®£ en het spoorwegbestuur weer d over de spoorwegen zou verkri] „eregem staking gemakkelijk kon wow®1. BO<£^l« Dit weigerden wij, aldus Seneraal ^o^ aangezien de politie daar w<^ .^aveO neerd om orde en recht te han ed .ZWERVER, dit ook had gedaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4