HATTA CONFEREERT MET NOODREGERING MGR. BERAN WORDT THANS VOLLEDIG NAGEGAAN EN AFGELUISTERD AMERIKA'S BESTE GEVECHTSVLIEGTUIGEN B. 36 en de Mc Donnell Banshee Ook de herderlijke brieven zuilen gecontroleerd worden Volkshuisvesting en wederopbouw brandende vraagstukken Eerste dag gunstig voor de partij leiding verlopen Een inter-lndonesische voor-conferentie? H. V.K. bezoekt de troepen Bon 06 na 10 Juni ongeldig Vrouw door bliksem Hoging tot overval? Het Fox-contract RADIOREDE PRINSES WILHELMINA Dr. Beel terug in ons land Smokkelcomplot ontdekt „Het weer Vrijheid volkomen illusoir Oplossing Indonesische kwestie geëist Naar kinderbijslag voor zelfstandigen Tot hoofd en hart J Concurrentiestrijd jachtvliegtuig-bommenwerper „edewerkm gee„ Senaatscommissie keurt Atlantisch Pact goed PtNSDAC 7 JUNI 1949 73ste JAARGANC No. 24479 Inter-lndonesische conferentie? In Djocja GETROFFEN BRANDSTICHTING EN ï?kk. Tocht van L.V.K. RAPPORT MENINGSPEILING K.V.P WMmÊÊËSËËÊ 4 Juni: Oude vrijsters-dag Zal Molotov thans China dirigeren? Russen zeggen nog niets Maurice Blondel overleden JAARLIJKS LABOURCONGRES TE BL AC POOL ^KtAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphiusstr. 45,tel.399S Directeur J. I. Vk. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Dkrtd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der milllmeier- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroeoers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per weelc, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Vergezeld door elf republikeinse per soonlijkheden, onder wie drie ministers, 's Moh. Hatta Zondag van Banka, waar oij met Sukarno besprekingen had ge toerd, naar Atjeh vertrokken voor een ontmoeting met het hoofd der republi keinse noodregering, Sjafruddin Prawi- fanegara. Het doel van deze reis is de hoodregering er toe te bewegen, zich *chter de overeenkomst Van Royen-Rum 'o plaatsen. Sjafruddin had verklaard, toor Sumatra geen bevel tot staken van net vuren te zullen geven, vooraleer de Republikeinse regering terug zou zijn in Djocja en hij op de hoogte was gesteld Van de inhoud der overeenkomst. Hatta heeft nog een onverwacht be- Joek aan Singapore gebracht, daar de bestuurder van het vliegtuig der Unci, de tocht van Banka naar Kotaradja ijl een ruk dacht te maken, besloot, te Singapore te landen om benzine bij te gullen. Terwijl op het vliegveld de ben zinevoorraad werd aangevuld, verklaar de Hatta, dat de toestand in Indonesië «lans geen enkel verschil vertoont met die van voor de overeenkomst Van Royen-Rum. Wel zijn de meeste repu blikeinse leiders in vrijheid gesteld en k'eer aan de arbeid. Te Singapore is later een bericht bntvangen, dat het gezelschap te Kota- Radja is aangekomen. Sommige republikeinse leiders te Djocja zijn volgens A.P. een actie be gonnen om te komen tot een confe rentie tussen de republikeinen en de biet-republikeinse Indonesiërs te Djocja, alvorens zij zich met de Ne derlanders in een Ronde-Tafelconfe rentie te Den Haag verenigen. De voorzitters van de beide grootste bartijen in de Republiek, de Masjumi bh de PRI, hebben reeds openlijk ver klaard voorstanders te zijn De raad der Zuid-Molukken heeft be sloten, dat de Zuid-Molukken geen Rechtstreekse vertegenwoordiging buiten de vertegenwoordiging van de Oost-In donesische regering naar de R.T.C. zullen sturen. Mocht de regering van Oost- «idonesië het nodig achten, dat iemand van de Zuid-Molukken wordt opgeno men, dan heeft de raad der Zuia-Mo- lukken het dessahoofd Pellaupessy en syentueel zijn plaatsvervanger Pupella biervoor aangewezen. Woensdag zal de B.F.O. een openbare Vergadering houden ter bespreking van de algemene politieke situatie. Heden avond zullen delegatieleiders, van wie Sommigen in den loop van Dinsdag te feat a via worden verwacht, bijeenkomen. Dit is de eerste vergadering van de F.O. na de tweede Sumatra-confcren- De sultan van Djocja heeft audiëntie De aandacht wordt er nogmaals op levestigd, dat bon 06 van de oude Prandstoffenkaart TA 806 uiterlijk a.s. Vrijdag 10 Juni bij de brandstoffenleve- Rancier moet zijn ingeleverd. De geldigheidsduur van deze bon zal "iet worden verlengd. Zaterdagmiddag is te IJssel (kerk dorp van Deurne) tijdens hevige regen- Val de 28-jarige echtgenote van de landbouwer Van Loon getroffen toen de bliksem op de schakelaar van het elec- Irisch licht sloeg. Zij viel op een man gelmachine en was onmiddellijk dood. lu de nabij gelegen boerderij van de iamilie Van Lieshout richtte de blik sem een ravage aan alsof een bom de V'oning getroffen had. Een der dochters Viel bewusteloos en een paard werd ge dood. Merkwaardig is, dat deze buurt vrij wel ieder jaar door blikseminslag ge heisterd wordt. Zondag omstreeks twee uur is de bRandweex te Blijham, gemeente Wed- ?b, gealarmeerd voor een brand in de fspsehuur van de landbouwer Koning Hoorn, gemeente Wedde. De brandweer was reeds enige tijd ?.bh het blussen, toen in de onmiddel- bike nabijheid van de schuur een per- joon liggende werd aangetroffen. Hij j*eek sneden over beide polsen en een Jbessteek jn de hals te hebben. In zijn Nabijheid lagen een mes met bloed- lekken en een zwart masker. K.Het was de 63-jarige zwerver J. de B. fr'j ontkende iets met de brand uit bande te hebben en beweerde, dat de gunden door twee onbekende mannen »?aren toegebracht. Vermoed wordt, dat b B. de landbouwer Koning, die alleen lP°i bnnen verleend aan het comité, dat dezer da gen te Djocja is opgericht voor de vor ming van een nieuw verbond van vak verenigingen, dat geen politieke kleur zal hebben, zoals het geval was met de S.O.B.S.I., die communistisch georiën teerd was. Het comité bestaat uit Ef- fendi, Banuarli en Hartono. Reeds vijf tien vakverenigingen hebben zich voor standers van de nieuwe vakcentrale verklaard. Samenwerking met de rege ring zal richtlijn zijn voor de nieuwe organisatie. In verband met de 47ste verjaardag van Sukarno heeft de sultan van Djocja een telegram naar Banka verzonden, waarin hij zegt: „Heel Djocja verbeidt vol ongeduld de terugkeer van Uwe Excellentie in de hoofdstad. Het vertrou wen van het gehele volk in het beleid van Uwe Excellentie blijft ongeschokt" De republikeinse ministers, die se dert de aanvang van de tweede poli tionele actie bij de guerilla's verblijven, zijn thans gereed voor de terugkeer naar Djocja, verneemt de correspon dent van Aneta te Djocja uit betrouw bare bron. Het zijn de minister van justitie, mr Susanto, de minister voor de Voedselvoorziening Kasimo en de minister voor Eredienst Kijai Hadji Maskur. Met betrekking tot de republikeinse legercommandant, Surdirman, vernam de correspondent van Aneta van offi ciële zijde dat een af te kondigen order tot staking van het vuren zal geschie den door Surdirman, na een daartoe verkregen bevel van Sukarno. In totaal waren op 7 Juni te Djocja voor evacuatie geregistreerd 45.000 personen, aldus een officiële medede ling van het departement van Sociale Zaken. Hieronder waren 17.400 Chine zen, 7.900 werkers bij overheidsdiensten en hun gezinnen en 19,700 anderen. Tot en met 5 Juni waren uit Djocja afge voerd rond 25.000 evacuees. De verdere evacuatie za' nog ongeveer een week in beslag nemen. De nieuwe H.V.K., de heer Lovink, heeft op Pinkster-Zaterdag de lunch ge bruikt met dr. Van Royen en Moh. Rum. Tweede Pinksterdag bezocht hij in Ban tam gelegerde onderdelen van de eerste infanterie-brigadegroep van de Zeven- December-divisie. Op een tocht van 300 km., waarbij hij vergezeld werd door generaal-majoor Engles, sprak hy me. officieren, soldaten, bestuursambtena ren, geestelijken en vertegenwoordigers van alle bevolkingsgroepen. Allerwegc werd hem een hartelijke ontvangst be reid. Te Bojolali (20 km ten Westen van Solo) is de Belgische militaire waar nemer van de Commissie der V. N„ ka pitein Ch. Jonckheeren uit Brussel, licht gewond aan een der benen tijdens een beschieting van een lokaal, waar een voorstelling werd gegeven door de N1WIN Nadat Matthew Fox herhaaldelijk in de Amerikaanse pers werd aangevallen wegens het monopolistische karakter van het „Contract Fox" hee£t hij niet slechts aangeboden dit contract zodanig te veranderen, dat het State Department er niet langer op die gronden bezwaar tegen kon hebben, doch heeft hij thans officieel goedkeuring van het State Department verkregen voor dit gedeelte van het gewijzigd contract, aldus heeft Aneta uit kringen van 't State Depart ment vernomen. Fox heeft wijzigingen in het contract aangebracht, naar aan leiding waarvan het State Department' ongeveer drie weken geleden een brief zond, waarin verklaard werd, dat deze wijzigingen inderdaad tegemoetkwamen aan sommige bezwaren, gebaseerd op het monopolistisch karakter van het contract. In de brief werd echter toe gevoegd, dat deze wijzigingen geen ver andering brachten in de bezwaren van het State Department wegens politieke redenen. De zegsman weigerde zich uit te laten over de juiste betekenis van „bezwaren wegens politieke redenen". Een guerilla-officier (in het midden met pistool) bespreekt de terugkeer naar Djocja met leden van zijn bataljon. De guerilla-strijders, die nog zwaar bewa pend zijn, zullen het nieuwe bezettingsleger voor de stad Djocja vormen. (Speciale K.N.P.-correspondentie) De geweldige verscherping van de strijd van de communistische regering van Praag tegen de Katholieke Kerk in Tsjechoslowakije heeft tot maat regelen geleid, die tot dusverre nog niet waren genomen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken van Tsjechoslowakye heeft Woensdag 1 Juni aan de posterijen opgedragen alle correspondentie van Mgr. Beran in beslag te nemen en de brieven van alle kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders op dezelfde wijze te controleren als reeds hun bewegingen, vergaderingen en telefoongesprekken werden nagegaan en afgeluisterd. De pastorieën worden gedwongen medebewoners op te nemen, die tot taak hebben, na te gaan, wie er komen en gaan, wat de bezoekers willen en hoe lang zij blijven. Ten vervolge van haar Paasboodschap zal H.K.H. prinses Wilhclmina op Donderdag 9 Juni des avonds half acht over beidé zenders een toespraak hou den ter gelegenheid van de Pinkster- tyd. Deze rede zal worden gevolgd door een vertaling in het Hebreeuws. De Wereldomroep zal de rede uitzenden in het Nederlands, Engels, Frans en He breeuws. H.K.H. zal de rede persoon lijk uitspreken in 't Nederlands, Engels en Frans. Om even over drieën is Zaterdag op Schiphol de K.L.M. Constellation „Hol land" geland met aan boord de oud H. V. K. dr. L. Beel. Een groot aantal journalisten omringde dr. Beel toen hij in gezelschap van zijn vrouw en doch ters in de aankomstloods de douanefor maliteiten vervulde. „Toekomstplannen?", zei dr. Beel la chend, „die heb ik niet. Ik ga eerst met vacantie". Te zijner begroeting waren op het vliegveld aanwezig de ministers dr. Drees, mr. Schokking, mr. van Maar- seveen en mr. Van Schaik, alsmede prof. Romme. In Februari werd in München een Nederlander gearresteerd, die een vals bankbiljet van 100 Mark had uitgege ven; en mét hem werden zijn echtgeno te en een boekhouder uit Kaldenkir- chen aangehouden. Bij nader onderzoek door Amerikaanse' en Engelse autoritei ten bleek, dat men een enorm verval- singsoomplot op het spoor was, waarvan de centra in Parijs enin Venlo ble ken te liggen. Dank zij de activiteit van de Venlose politie kon zij in het Lim burgse stadje o.m. 'n 20-jarige Frah- gaise, Odette B. in hechtenis nemen, die later de hoofdschuldige in Neder land bleek te zijn. Deze Odette, een avontuurlijke jonge dame, afkomstig uit het plaatsje St. Maur-de-Faces, vlak bij Parijs, huwde verleden jaar met een Nederlander, die zij in de Franse hoofdstad als geallieerd soldaat had leren kennen. In December j.l. kwam zij bij hem in Venlo wonen. Aanvankelijk beoefende zij de zwarte handel, maar later, toen zijn in Parijs kennis maakte met een geldvervalser, de Arabier Youssef, zag zij meer heil in een samenwerking met hem. Bij de verschillende arrestaties werden o.m. 46.000 valse dollarbiljetten, in cou pures van 1, 20, 50 en 100 en duizenden valse markbiljetten in coupures van 20 en 100 in beslag genomen- Een buitenpost van de guerilla-strijders met dezelfde officier nabij Djocja. Sinds de bezetting van Djocja strijden deze Indonesiërs tegen de Nederlanders. Zij komen onder bevel van de Sultan van Djokjakarta als het republikeinse gezag hersteld is. Alle betrokkenen en dat zijn in dit geval niet alleen de Tsjechische katholieken, maar ook alle niet-com- munisten zijn ervan overtuigd, dat met de rede van de minister van Voorlichting, Vaclav Kopecky, ter ge legenheid van het communistische con gres op 28 Mei de strijd op leven en dood tussen Praag en Rome begonnen is. Kopecky was de eerste der Tsje- choslowaakse communistische leiders die klaar en duidelijk de werkelijke gezindheid van de communisten tegen over de Kerk tot uiting bracht. De regering, waarin ook enige mannen zijn vertegenwoordigd, die zich nog Katholiek noemen, heeft door deze rede van de minister van Voorlichting duidelijk kleur bekend en een schei dingslijn-getrokken tussen haar en het Episcopaat met zijn clerus en gelovi gen. De z.g. vrijheid der Kerk, die, zoals de communisten beweerden, in de opge legde grondwet van Mei 1948 is vast- Verwachting tot Woensdagavond: Meer bewolking met plaatselijk en kele regen- of onweersbuien. Matige wind tussen Zuid en Zuid-West. La gere temperaturen. Zon 4.21—20.56. Maan 18.25—2.35. Zoals bekend is in de eerste maanden van dit jaar door de K. V. P. een me ningspeiling gehouden. Het onderzoek werd niet beperkt tot de afdelingen der Party, er werd ook een persoonlijk on derzoek aan verbonden. In totaal be legden 324 afdelingen der K. V. P., waaronder 44 afdelingen der Jongeren organisaties, een vergadering, waarin de gestelde vragen aan een bespreking werden onderworpen, waarna het afde lingsstandpunt met betrekking tot de aangegeven vraagstukken met meerder heid van stemmen werd bepaald. Het bleek, volgens een thans verschenen rapport, dat de belangstelling voor deze activiteit in de K. V. P. slechts gering is te noemen in de grootste kringen der Party, in de kringen, waarin ook het getal katholieken in verhouding verre weg het grootst is. Het aantal antwoorden van de per soonlijke meningspeiling, dat voor ver werking in aanmerking kwam de vragen waren gelijkluidend aan die van de peiling der afdelingen bedroeg 2678. De vragen luidden als volgt: Welk onderdeel der gezinspolitiek moet naar uw mening de K. V. P. op dit ogenblik het sterkst beklemtonen? En: Op welke gebieden der poli tiek moet, naar uw mening de K. V. P. op dit ogenblik het meest haar aandacht richten, naast de ge zinspolitiek? Uit de antwoorden der afdelingen blijkt overduidelijk, dat er een zeer sterk verlangen leeft naar kinderbijslag voor zelfstandigen. Wederopbouw en. volkshuisvesting komen op de tweede plaats. De progressie in de kinderbijslag verwierf minder belangstelling als meest urgente eis, dan men misschien zou verwachten. Een rechtvaardige ver deling van de belastingdruk op de ge zinnen, waarbij men vooral aandrong op opheffing van de belasting op de voornaamste levensbehoeften, is volgens vijf procent der afdelingen een primaire eis. By de beantwoording van de tweede vraag springen vijf onder werpen onmiddellijk naar voren, vier betreffende de binnenlandse politiek, èn de Indonesische poli tiek. In 112 afdelingen werd deze laatste benadrukt. Er is vooral de benauwende vraag: komt er einde lijk een oplossing? En de daaraan toegevoegde eis: zorg dat er een oplossing gevonden wordt omwille van het welzijn van de landen hier en overzee en in het bijzonder om wille van de jonge levens, die voort durend in dodelijk gevaar zijn. De genoemde binnenlandse problemen zijn: allereerst en verreweg het meest op de voorgrond tredende als brandend vraagstuk de wederopbouw en volks huisvesting, waarop volgen de indus trialisatie, de spanning tussen de lonen en prijzen en de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie. Hoezeer het woningprobleem leeft on der het volk blykt uit de volgorde van urgentie, die de 176 afdelingen bepaal den; er waren 96 afdelingen die dit pro- '°ont, door de brand uit zijn huis wilde i^ken, om ongestoord de brandkast te si- forceren. In dit vermoeden v°Rdt men gesterkt door het „zwarte" ^rieden van De B„ die al 26 jaar ge- aOgenisstraf achter de rug heeft. ,Het is niet onmogelijk, dat nu ook de r'slukte overval op de boerenleenbank Bellingwolde, welke in de nacht Vrijdag op Zaterdag werd gedaan, wj' klaarheid wordt gebracht. Hier j'hcktte. de dader. Hij liet een colbert je achter. De B. werd bij de brand Hoorn zonder jasje aangetroffen. ^Pinkstermaandag omstreeks 4 uur is fj?nd uitgebroken in een der woonba- j?kken van het kamp Arrien te Ommen. J; dezë barak zijn vier gezinnen onder- jyacht. Geen der bewoners was aan- wrjig. De brandweer kon bij gebrek aan het weinig uitrichten. Een deel van (V huisraad kon nog gered worden. rzaak is vermoedelijk kortsluiting. Afhankelijk is alleen hij, die nie- I J \And meer onder zich heeft. Ban- halve meter. Het totaal-gewicht van het toestel met benzine, bewapening en be stuurder is minder dan zes duizend kilo gram. De maximum-snelheid is meer dan duizend kilometer per uur, de ver ste afstand zonder bijvulling of tussen landing is bijna twee duizend kilometer. De McDonnell „Banshee"-jager is een Van dit toestel is verder bekend, dat product van een in 1939 opgerichte het vijf machinegeweren van 15 2 mm vliegtuigfabriek. De geschiedenis van bezit. Over stijgsnelheden en verdere deze fabriek is Amerikaans: er werd be- prestaties is niets gepubliceerd. nel vliegtuigfabriek, die ook de shee" bouwde. Zoals gemeld is, hebben de gezamen- huist in drukcabines, een voor het bom- menruim en een er achter. Beide ruim- Over de defensieve bewapening van de enkele order. Eind 1947 waren er voor VOOF ITlclïin" Conflict marineluchtmacht andfren V°iets overkomtV De bemanning dertiê millioen dollar aan orders onder- De Amerikaanse luchtmacht had ver- anaeien reis overkomt. De Bemanning handen In 1944 vijf jaar na de oprich. klaard_ dat de B-36 niet zou kunnen ting, werkten er 5212 personen. In Maart worden aangevallen door enig thans werd de opdracht ontvangen voor het bestaand jachtvliegtuig en dat men ontwerpen en bouwen van en het ma- daarom goed zou doen de millioenen ken van proefvluchten met een Banshee- voor de bouw van een, naar het inzicht jager voor de Amerikaanse marine, voor der luchtmachtvoorstanders, waardeloos het gebruik van vliegdekschepen af. Het vliegdekschip te besteden voor de aan- prototype daarvan vloog voor het eerst koop van meer B-36 s. Mannen van de Amerikaanse marine stelden daar tegenover, dat een van zulk een vliegdekschip opererend „Banshee"- jachtvliegtuig wel degelijk een B-36 te pakken kon nemen. Zij meenden, dat een „Banshee" slechts zeven minuten nodig zou hebben, om in de buurt van een op 12.190 meter vliegende B-36 te komen. Deze proef zal nu niet doorgaan. Op papier is zij uitvoerbaar, maar alle in gewijden weten, hoe moeilijk het is een met een vaart van ongeveer vierhonderd kilometer per uur op ruim twaalf kilo meter boven de aarde voortsnellende bommenwerper te benaderen. Wanneer die bommenwerper nu maar als een hef- schrcefvliegtuigop één plaats kon blij ven hangen, dan zou de jager het wel kunnen halen. Dat kan die bommenwerper echter niet, elke minuut wordt een afstand van minstens zes kilometer afgelegd. In de tijd die de jager nodig zou hebben om op ruim twaalf kilometer hoogte teko men (zeven minuten) is de bommen werper al meer dan veertig kilometer verder... Wanneer die dan bovendien nog een zig-zag-icoers vliegt, dan is er hlfdbeTaal^Wlom^Srpr^De een'inhou^van sfs'lubiXmeTe" 1941 is een één-persoons Zm JeTbiinnen twefuurfd'e S- hoogte, waarop het toestal zal vliegen, heeft 6 nhoUd van 348 kubiekc meter' straaljager met twee straalmotoren^ die mumtijd dat hij in de iucht kan blijven) is 12.190 meter. lyke Amerikaanse staf-chefs ëen spiegel- ten WOrden verbonden door een onder gevecht tussen een Consolidated-Vultee druk staande kruipgang van bijna zes en B-36 bommenwerper en een Mc Donnell twintig meter lengte met een diameter „Banshee" jachtvliegtuig afgelast, omdat, van 61 centimeter zoals in het bericht werd gezegd „een dergelyk gevecht tussen de beste twee vliegmachines van twee met elkaar wed ijverende strijdkrachten inlichtingen van vitaal belang zou onthullen". De B-36 (zoals de Amerikaanse lucht macht het vliegtuig aanduidt) is een zes- motorige eendekker van reusachtige af metingen. Het toestel is, voor zover be kend. de grootste militaire machine, die in de Verenigde Staten in aanbouw is. Er werden twee prototypes van de B-36 ontwikkeld. Men krijgt een indruk van de grootte van deze luchtreus, waarbij vergeleken de Boeing „Stratocruiser" met twee dek ken, maar een baby is, door de afme tingen: spanwijdte van de vleugel ruim zeventig meter, lengte van de romp bijna vijftig meter, hoogte, gemeten van topje richtingsroer tot aan de grond ruim veertien meter. De zes motoren zijn aan de achterkant van de vleugel gemonteerd. Zij drijven elk een driebladige schroef aan. die een diameter heeft van ruim vijf driekwart meter. De benzine en de olie worden meegevoerd in tanks in de vleugel, die een capaciteit hebben van 79.928 liter (benzine) en 4.542 liter (olie). Met deze voorraad kan de machine 4540 k.g. aan bommen vervoeren over een afstand M" De B. 36, het grootste vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht. Om de bommenwerper een betere be- naas- elkaar schijnen aangebracht in de vindt. De maximum lading aan bommen is scherming te geven heeft men een klein romp achter de cockpit en die gedeel- De Amerikaanse deskundigen schijnen 1.700 kilogram, welke hoeveelheid ech- eenpersoons jachtvliegtuig ontwor- telnk in de aan de romp grenzende v.eu- deze conclusie gekomen te zijn van 32 ter niet zonder tussenlanding, of het la den van benzine in de vlucht, over zes pen, dat in het bommenruim meegeno men zal worden. Deze jager, een straal gelhelften zijn opgenomen. De vleugel- daar vermoedelijk het belangrijke be- wijate is bijna dertien meter, de vleu- siuit de bouw van 't millioenen verslin- tienduizend kilometer kan worden ver- jager waarvan de snelheid ongeveer 960 gels zijn opklapbaar, de lengte vau de dende vliegdekschip „United States" voerd. kilometer per uur moet zijn, zou een be- romp is bijna twaalf meter, de hoogte stop te zetten, en dit besluit had een Er is plaats voor een bemanning van wapening hebben van vier 12,7 mm. ma- van hettoestel (van bovenkant rich- aantal ontslagaanvragen van leidende tien. Vier daarvan dienen als plaatsver- chinegeweren. Fabrikant is de Mc Don- tingroer af gemeten) bijna vier-en-een- personen tengevolge. De 54-jarige miss Marion Richards uit Norristown (V.S.) wenst clubs voor oude vrijsters en een jaarlijkse „Oude vrijsters-dag". Tijdens een diner ter viering van „Oude vrijsters-dag", waar nog 43 andere ongetrouwde vrouwen aan zaten, verklaarde zij: „Wij zijn geen ongetrouwde vrouwen, en ook geen vrijgezellen-meisjes. We zijn dood gewoon oude vrijsters." Zij koestert de hoop om 4 Juni te maken tot „oude vrijsters-dag" en zei: „Wij hopen, dat dit navolging zal vinden, zodat alle ongetrouwde vrouwen één dag per jaar hun on getrouwde staat kunnen vieren". bleem het eerst noemden, het daardoor als het meest actuele beklemtonend. Naast deze vraagstukken waren er een vrij groot aantal op sociaal-economisch en financieel gebied. De voornaamste zijn: belastingpolitiek, land- en tuin- bouwpolitiek, middenstandspolitiek, zorg voor de militairen in Indonesië, buiten landse politiek, bestrijding van het communisme twaalf afdelingen dron gen aan op verbod van de C.P.N, in ons land Uit de antwoorden van de persoonlijke meningspeiling blijkt o.m., dat, met uit zondering van de gezinszorg, de belang stelling bij afdelingen en personen min of meer parellel loopt. Boeren, midden standers, werkgevers en geestelijken stellen de kinderbijslag voor zelfstandi gen als urgent ver boven andere vraag stukken van gezinspolitiek. Wederop bouw en volkshuisvesting komt op de tweede plaats, dan volgt progressie in de kinderbijslag, gezinszorg, belasting- politiek en jeugdzorg De belastingen acht men onrecht vaardig hoog, zéér hoog is de inkom stenbelasting, zéér hoog de perso nele belasting, hoog de schoolgelden, enz. Zoals bij de afdelingspeiling blijkt ook bij de beantwoording van de tweede vraag, dat een beperkt aantal vraag stukken in brede kring als de meest urgente worden beschouwd. Voorop staat wederopbouw en volkshuisvesting, dan de lonen en prijzen, de Indonesi sche politiek, de P. B. O., industrialisa tie en tenslotte de belastingpolitiek. Tenslotte gaven 36 personen te ken nen, dat de K.V.P. geen samenwerking moet plegen met de P. v. d. A. gelegd, is volkomen illusoir geworden. De goederen van de Kerk zijn in beslag genomen; de Katholieke pers bestaat niet meer; de Katholieke uitgeverijen zijn gesloten. Kerkelijke instellingen, zo als seminaries en studiehuizen van orden en congregaties, worden gedwongen van staatswege bestuurders te aanvaarden. De kloosters en de clerus van de met Rome geünieerde Grieks-Katholieke Kerk in het Oosten van Slowakije wor den geliquideerd. Gevangenissen en con centratiekampen raken overvol met Ka tholieke geestelijken en leken. Het nog overgebleven bezit van de Kerk werd geïnventariseerd. Bij deze inventarisa tie gaat het om de voorwerpen in de kerk en de inventaris van de pastorieën, want ander bezit is er niet meer. De voorschriften voor de inventarisatie zijn tot in de kleinste bijzonderheden ge regeld. Deze nieuwe voorschriften hebben zo wel ten doel de betrokkenen angst aas te jagen alsook de mogelijkheid te schep pen, de altaarbenodigdheden en de paramenten tot staatseigendom te ver klaren, die slechts dan ter beschikking worden gesteld, wanneer de priesters aan de door de overheidsinstanties ge stelde voorwaarden voldoen. Alle priesters hebben een circulaire ontvangen, waarin van hen wordt geëist dat zij onder ede verklaren, „niet zon der verlof van de provinciale comité's brieven van kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders van de preekstoel voor te zullen lezen". Evenmin mogen de priesters iets ter kennis brengen van de gelovigen, wat niet door deze comité's en dus de facto door de communistische partij, is toegestaan. Men gaat zelfs nog verder: de vrij heid van de gelovigen om te vergade ren is eveneens aan bepalingen gebon den, ofschoon zij door de grondwet wordt gewaarborgd. Bijeenkomsten van de Mariacongregalies e.d. moeten, of schoon zij een zuiver kerkelijk karakter dragen, speciale toestemming hebben. Wanneer toestemming wordt verleend, dan is toch altijd een waarnemer van de betrokken instantie aanwezig Ook pro- I cessies, zoals de Sacramentsprocessie, zijn van de toestemming van de comité's fhankelijk. Een verantwoordelijke Oost-Europe- se diplomaat heeft gisteren verklaard, dat de Russische vice-premier Vycheslaf Molotov belast is met de Russische poli tiek in China en het Verre Oosten, al dus meldt A.P. uit Parijs. De zegsman verwachtte een spoedige wijziging in Ruslands houding van di plomatieke gereserveerdheid jegens de Chinese oommunisten. De inlichtingen die de Westerse rege ringen hebben ontvangen, schijnen net bericht van de Oost-Europese zegsman in grote trekken te bevestigen. Ameri kaanse en Franse regeringskringen heb ben verklaard, dat zij niet in staat zijn het bericht te bevestigen. Zij gaven echter duidelijk te kennen, dat hun in lichtingen uit Moskou erop wijzen, dat Molotov inderdaad een opdracht heeft ontvangen, die met de genoemde over eenkomt. De Russische regering houdt benoe mingen van deze aard dikwijls geheim. Zij worden althans zelden bekend ge maakt. Westelijke kringen wijzen in verband hiermee op de benoeming van L. P. Beria, lid van het Politburo, die enige tijd geleden is belast met het pro gramma voor de ontwikkeling van de atoom-energie. De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse aajigele genheden maakte gasteren bekend» dat de com missie het Noordatlantisch Pact una niem heeft goedgekeurd. De commissie doet haar uiterste best het Pact zo spoedig mogelyk ter ratificatie in de senaat te brengen. De katholieke Franse filosoof Maurice Blondell is, 88 jaar oua, in Aix-en-Pro- vence overleden. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Dinsdagmorgen. Gisteren begon de jaarlykse conferen tie van de Labourparty te Blackpool en Attlee en de rest van de partijleiding kunnen tevreden zijn over de eerste dag, waarop tot tweemaal toe gevaarlijke meningsverschillen in de partij werden beslist in de door de partijleiding be geerde zin. Het eerste belangrijke punt was de vraag of de vergadering zou af- w ij ken van het reglement om aan Zil- liacus en Solley, de onlangs uit de partij gestoten socialistische Lagerhuisleden, de gelegenheid te geven zich te verdedigen ter conferentie. Met een grote meerder heid van stemmen werd besloten de zondaars geen kans te geven en het be sluit van de partijleiding ten opzichte van de twee uitgestotenen werd door de vergadering bekrachtigd met 4.721.000 tegen 714.000 stemmen. Van groter belang was een andere nederlaag, geleden door de linkervleu gel. De heer Figgins,, secretaris van de Bond van Spoorwegarbeiders, hield een zeer uitdagende rede, waarin hij eiste, dat arbeiders meer zeggenschap, zouden hebben in de genationaliseerde indus trieën. Het was naar zijn mening niet voldoende de arbeiders te raadplegen. Zij hadden het recht zitting te hebben in directies en besturen. En hij uitte een rechtstreeks dreigement, toen hij zeide, dat zijn vakbond zou vechten voor een aandeel in het bestuur van de Spoorwegen, „zelfs indien dit zal lei den tot een rechtstreeks conflict, plaat selijk of landelijk". De heer Figgins kreeg echter meer tegenwerking dan steun van zijn collega's en trok zijn motie, waarin medezeggenschap werd geëist voor arbeiders in het bestuur van genationaliseerde industrieën, in. Hier mede is natuurlijk allerminst gezegd, dat dit onderwerp niet van actueel be lang blijft De ontevredenheid in verschillende genationaliseerde industrieën is inder daad groot en vele arbeiders, die een meer syndicalistische opvatting van de nationalisatie waren toegedaan, zijn diep teleurgesteld over het feit, dat de na tionalisatie geen meer ingrijpende ver andering heeft gebracht in de positie van de arbeiders. Zoals blijkt uit de spoorwegstakingen, die zich 1.1. weder om uitbreidden en die zich dreigen nog verder uit te breiden, is ook onder de spoorwegarbeiders, naast ontevredenheid over het loonpeil, sprake van een recht streekse rebellie tegenover de spoorweg directie, die bij het vaststellen van de treindiensten niet voldoende rekening gehouden zou hebben met de wensen en het gerief van de arbeiders. De eerste dag verliep dus gunstig voor de partijleiding. Doch vandaag, op de tweede dag van de conferentie, be reikt men het belangrijkste punt van de discussie. Heden zal namelijk de kan selier van de schatkist, Sir Stafford Cripps, spreken. Churchill is gisteren ook nog even op zijn strijdros geklommen, naar aanleiding van uitlatingen van Morrison en Bevan op Zondag j.l.. waarin beiden spreken over de mogelijkheid van politieke on lusten en zelfs van een bloedbad bij een conservatieve overwinning in de volgen de algemene verkiezingen. Men kan aan alles merken, dat de naderende verkie zingen het bloed van beide partijen ver hitten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1