THANS KANTON BEDREIGD Binnenkort grote manoeuvres op de Noordzee Nationalistische regering thans naar Tsjoengking? v. d. A. wenst portefeuille van Binnenlandse Zaken 7hj&& Tko^asti/ Brand in Pernis Doodstraf voor Van der Waals Godsdienststrijd achter het IJzeren Gordijn D m Tot hoofd en hart Vliegtuigrampen in het buitenland diplomaten uitgewezen Berlijnse staking duurt voort Noord-Rijn—Westfalen tegen ontmanteling Opschuivingen in het kabinet verwacht Commando-overdracht mijnenveegdienst Bom onder spoorlijn Den Haag-Utrecht Geschenk Huwelijksfeest Drie huizen afgebrand WIJZIGING L.O.-WET .Het weer. GESMOKKELD ZILVER NAAR HAARLEM Politierechter legt zware boete op Voortdurende bedreigingen tegen de geestelijk heid in Hongarije Martelaren ^beklaagt men niet Woensdag 8 juni 1949^ 73ste JAARGANG No. 74480 Ma vier uur gistermorgen slaagde ?en er niet meer in drenkelingen op J1 halen. Tot de geredden behoort de »®Zagvoerder van het vliegtuig. Bestuursoverdracht mgr. Schneiders Pater Van der Linden overleden Achtste leerjaar in 1950 Superfosfaat fabriek in vlammen GORDON GRAY MINISTER Smokkelaars gearresteerd HERBEGRAFENIS &vKfcAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT S - HAARLEM Mieloon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C ®ijkantoor BeverwijkStumphiusstr. 45, tel. 3996 Directeur 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. ven Run. ^nd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter-" hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. 'ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, t 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal O erf' De positie van de Chinese nationalis- ®sche regering is nog slechter gewor- "en door een opleving van de guerilla- ^'iviteit over een front van 250 km., "fchts 200 km. ten Noordoosten van de "idelijke hoofdstad Kanton, aldus "'eldt Reuter uit deze stad. Uit gewoonlijk betrouwbare Chinese °ron wordt vernomen, dat de guerilla- rijders een even grote bedreiging ^°°r Kanton vormen als de geregelde iJrijdkrachten, die zich op 650 K.M. ten 'Oorden van de stad nabij Tsjangsja ®an de spoorlijn naar Hankou bevinden. Volgens genoemde bron bedraagt het !?otal guerillastrijders thans meer dan ^000 en zijn enige van hun bevel- zijn enige onlangs van orgelopen. regeringszijde Dit welingelichte bron verneemt U.P. ?at de nationalistische regering, die ;0menteel te Kanton zetelt, voor het J"ide van deze maand weer van resi- ent'-Vfcal veranderen en naar Tsjoeng- Jj1?'. zal verhuizen. Er zfón twee vlieg- JJ1 'en gecharterd die, naar men ver- 'dde, vandaag naar Tsjoengking 0' den vliegen om het eerste gedeelte het personeel over te vliegen. Voorts werd medegedeeld dat de re- een een Den twee-motorig C-46 passagiers- *tiegtuig is gistermorgen vroeg met 73 tkrsonen aan boord op 18 kilometer Westen van San Juan (Porto-Rico) 51 zee gestort. Het toestel zonk terwijl minstens de helft der passagiers J°E aan boord bevond. Volgens de *1stwacht konden 28 inzittenden gered orden. De grootste ramp uit de geschiedenis ah de Griekse burgerluchtvaart heeft 'ch Maandagavond voorgedaan, toen Dakota op de route Kavalla-Athene ^Een een berghelling opvloog, tenge- ,°lge waarvan alle 22 inzittenden om et leven kwamen. ,Uet ongeluk geschiedde tijdens 'evige storm nabij Kakossalessi, ®rgplaatsje op 45 kilometer ten Noord oosten van Athene. Het toestel vloog ^middellijk in brand, nadat het met bergwand in aanraking was geko- ?eh. Aan boord bevonden zich achttien Passagiers en een bemanning van vier Oppen. Het verongelukte toestel behoorde de T.A.E., een Griekse maatschap- die. gedeeltelijk het eigendom is van Trans world Airlines. Den vliegtuig van de Braziliaanse jtiohtmacht met 20 personen aan boord gisteren tegen een berg gevlogen en J®*ongelukt. Het ministerie voor lncht- deelde mede, dat alle inzittenden tiih omgekomen. Het toestel was opge- jOgen van een vliegveld bij Floriana- ">iis. Joegoslavië heeft opdracht gegeven ,ah alle lager geplaatste Hongaarse di- P'omatieke autoriteiten binnen 48 uur el land te verlaten. .Deze stap volgde onmiddellijk op een afortgelijke maatregel van Hongarije, vaarbij de terugtrekking werd geëist >50 vier Joegoslavische autoriteiten nil ^edapest. ^Volgens generaal Frank Howley heb- jjh de Westelijke commandanten van J^Hijn gisteren besprekingen gevoerd JjEr de Berlijnse spoorwegstaking, aar mijn mening is de situatie voi- ."lien vastgelopen", aldus Howiey, de ■herikaanse commandant, i De drie commandanten hebben beslo- »h. dat alle Duitse civiele post tussen Jr Westelijke sectoren van Berlijn en V]Westelijke zones door luchtbrug- egtuigen vervoerd zal worden, op van Duitse klachten, dat post ver- zou zijn gegaan of vertraging zou W n ondervonden bij verzandingen de onder Sovjet-Russische controle ^"•ande instanties. tnfTet parlement van Noordrijn-West- 'en heeft gisteren een resolutie aan komen, waarin geprotesteerd wordt vEen de plannen om 11 Duitse fabrie- 4 b, waar synthetische benzine gepro beerd wordt, te demontenen. V,, h de resolutie wordt het kabinet ge- ta^Ed alle mogelijke maatregelen te LJden om deze vitale industrieën te houden. (j U'-1 itse arbeiders hebben gisteren een monstra tie gehouden voor het parle- ^l'Ptsgebouw van Noordrijn-Westfalen u. Protest tegen de geallieerde -"*•—«» l^ehgsbevelen en het verboer industrieën. ^evenduizend arbeiders van een fa- t^'ek te Castorp Bauxel hebben beslo- ijb m staking te gaan uit protest tegen ..ontmanteling van hun fabriek. D Konrad Adenauer, voorzitter van it] Parlementaire Raad van Bonn, ver- i^hrde, dat „op zijn minst gezegd" de ^msantelingspolitiek van de geallieer- niet in overeenstemming te bren- Was met hun verdere politiek ten ip'ichte van Duitsland. „Men moet niet üL' de ene hand geven en met de an- vernielen, dat is economische on- aldus zeide hij. Makassar heeft de kerkelijke be- jwrst>verdracht plaats gevonden door 'W G. Martens aan de nieuwe Aposto- .Vicaris, mgr. N. M. Schneiders. De htigheid waaraan de gehele katholie- meenschap deelnam, werd ook bij- door de hoogste wereldlijke •Wroetten. Eerste Pinksterdag is de -Apostolische Vicaris gehuldigd, w de katholieken van Makassar de (jj van een enige tijd geleden gesticht V Sohneiders-fonds aangeboden. e ontman van som- gering besloten had het personeel met één derde te verminderen. Van de rest zou zeventig pet. reeds nu naar Tsjoeng king vertrekken om de voorbereidin gen te treffen en onderdak te verzor gen. De Chinese communistische radio leverde gisteren een scherpe aanval op het Britse bestuur in Hongkong. De Engélsen worden beschuldigd van het voeren van een anti-Chinese poli tiek, die een bedreiging vormt voor 't Chinese volk, dat thans op weg is naar de overwinning. CHINA IN DE GREEP VAN DE COMMUNISTEN TOtNNAN DOOR COMMUNISTEN BEZET GEORGANISEERDE COMMUNISTISCHE GROEPEN SPOORWEGEN IV. PELT-BA 149236 Een overzicht van de stad Kanton. (Van onze parlementaire redacteur) Het was reeds geruime tijd in confesso, dat minister Van Maarseveen definitief de portefeuille van Overzees» Gebieds delen op zich zou nemen en derhalve als minister van Binnenlandse Zaken zou af treden. Het is dan ook thans eerlang te verwachten, dat deze mutatie in het Kabinet haar beslag zal krijgen, doch de moeilijkheid is op het ogenblik nog de regeling van de opvolging van de heer Van Maarseveen aan Binnenlandse Za ken. De Partij van de Arbeid doet een ern stige poging om een van haar geestver wanten aan dit ministerie te krijgen, waarbij ongetwijfeld de overweging voorzit, dat men een compensatie zoekt tegenover de recente benoemingen van drie niet socialistische staatssecretaris sen (twee katholieken en een V.V.D.- lid). Bovendien is Binnenlandse Zaken om niet onbegrijpelijke redenen een prestige-ministerie voor de socialisten. Het is voor hen aantrekkelijk eens een socialist te zien belast met de verant woordelijkheid voor de binnenlandse administratie en de orde, terwijl men dan nog niet moet vergeten, dat Bin nenlandse Zaken vele belangrijke be noemingen, o.a. die van burgemeesters, heeft te vergeven. Uiteraard zijn de katholieken er niet zo heel vlot toe bereid deze portefeuille prjjs te geven, al is het ook dat de be staande verhoudingen in het Kabinet be waard zouden kunnen worden, indien men minister In 't Veld, thans van We deropbouw en Volkshuisvesting, ^an Binnenlandse Zaken zou accepteren. Van socialistische zijde wordt nu dan ook de heer In 't Veld, die als ex- burgemeester van Zaandam in zekere zin uit het binnenlands bestuur voort komt, gepousseerd. De Katholieken souden. dan het minis terie van Wederopbouw en Volkshuis vesting moeten bezetten, en daarmede zouden zij snel klaar zijn, indien ir. Kraayvanger bereid was deze portefeuil le op zich te nemen. Doch ir. .Kraay vanger heeft reeds vroeger voor het ministerschap bedankt. Vermoedelijk zal hij het ook nu weer doen. Intussen dringt de tijd, want in verband met de komen de Indonesische gebeurtenissen is de benoeming van een definitief minister aan O. G. dringend gewenst. Op Pinksterzondag is in de pastorie van de pro-kathedraal te Batavia over leden pater C. J. M. van der Linden S.J. Pater Van der Linden werd 13 Februa ri 1896 te 's-Hertogenbosch geboren en 15 Augustus 1930 te Maastricht priester gewijd. Van 1932 af was hij werkzaam in de missie van Indonesië, waar hij geruime tijd was verbonden aan de I.K.R.O.S., de Indische Katholieke Ra dio-omroep. In 1938 werd hij missie overste te Semarang en in 1940 vice- rector van het ^tanisiuscollege te Bata via. Sinds korte tijd was hij als kape laan verbonden aan de pro-kathedraal te Batavia. Om misvattingen te voorkomen, ook bij hogere autoriteiten, deelt de We reldlijke Derde Orde te 's-Hertogenbosch alsnog mede, dat de Duitse kinderen naar Nederland komen onder auspiciën van twee door de regering erkende or ganisaties, n.l. het R. K. Huisvestings comité en de Bisschoppelijke Hulpactie van het Bisdom Haarlem. Op de „Vulkaan", de door de Kon. Marine van Engeland geleende mij nenveger, die in het Noordzeekanaal ligt even voorbij de spoorbrug te Velsen, heeft gisteren een plechtige commandc-overdracht plaats gehad, Kapitein-luitenant ter zee G. P. Kül- ler droeg het commando over aan kapitein ter zee D. J. Kommer. Aanwezig waren de flottiile-comman- dant van de 4e flottille mijnenvegers, luitenant ter zee le klasse P. 't Hart en de commandant van het 6e flottille, luitenant 2e klasse S. Moot, alsmede officieren en manschappen. Kapitein-luitenant ter zee G. P. Kül- ler gaf in zijn toespraak een terugblik op de twee jaren, dat hij het oomman- do veerde. Veel waardering had hij voor het prachtige werk van de manschappen hun disciplinaire gedrag, hun uitsteken de houding, die bijzonder tot uitdruk king kwam tijdens het bezoek van de Ned. marine aan Antwerpen. Hij dankte allen zeer voor de prettige samenwer king. Vanmorgen werd bij de Hulpverlenings dienst te Den Haag bericht ontvangen, dat zich onder de spoorlijn Den Haag- Utrecht ter hoogte van Hekendorp en Oudewater een mijn bevond. De Hulpverleningsdienst toog op onder zoek uit en toen bleek, dat het niet een mijn maar een bom was, die tijdens een der bombardementen in de oorlog is ach tergebleven. Men is me* de werkzaamhe den begonnen. De bom ligt echter op zo'n diepte, dat gevaar niet direct aanwezig wordt geacht. Het treinverkeer gaat daar om normaal door. Nu dezer dagen een begin is gemaakt met de inzameling van gelden voor het geschenk van het Nederlandse volk aan H. M. de Koningin en Prins Bernhard ter gelegienheid van hun koperen huwe lijksfeest, verzoekt het Uitvoerend Co mité ons bekend te maken, dat het door de burgerij bijeen te bréngen bedrag geheel aan het geschenk zelf ten goede zal komen. Alle persoonlijke medewerking ge schiedt volkomen belangeloos, terwijl de onvermijdelijke kosten, zoals b.v. die van het benodigde drukwerk, uit enige daartoe speciaal beschikbaar gesteld» bijdragen zullen worden bestreden. Op verzoek van het Uitvoerend Co mité heeft de voorzitter van de Alge mene Rekenkamer, de heer Th. Sanders zich met de controle op de financiële administratie van het comité belast. i Ongeveer vier uur gistermiddag is in het Gelderse dorp Velddriel aan de Maas brand ontstaan, die binnen enkele minuten grote afmetingen aannam. Een dubbele woning, bewoond door de fa milie Hooymans, brandde tot de grond toe af. Niets kon worden gered. Het vuur sloeg vervolgens over naar een huis met ca/é en bakkerij van de heer C. van den Biggelaan. Inmiddels waren de brandweren uit Den Bosch, Zaltbommel, Maasdriel en Rossum gearriveerd, maar zij konden niet verhinderen, dat behalve de panden van de heer v. d. Biggelaan, ook nog een huis met boerderij van de gebr. Van den Broek verloren ging. Aan de overzijde van de weg hadden de huizen van de families Van der Laar, Pardoel en Van Hasselt eveneens vlam gevat, maar hier konden de brandweren met inspanning van alle krachten het gevaar bezweren. De brand is vermoedelijk te wijten aan het spelen van kinderen met vuur. Kapitein ter zee D. J. Kommer nam het commando van hem over, zeide daarbij, dat de goede vooruitgang van de mijnenveegdienst grotendeels te danken is aan het mooie werk van overste Kül- ler. Hij sprak de wens uit, dat de Kon. marine binnenkort by de grote ma noeuvres op de Noordzee een zo goede figuur zou slaan, dat zij een waardige plaats kan innemen in de Europese marine. Overste Kommer vertrouwde van of ficieren en manschappen een zelfde ver trouwen te mogen genieten als zijn ge waardeerde voorganger. De leiding van defc militaire plechtig heid, die plaats had in een rustige on gedwongen sfeer, berustte bij luitenant ter zee le klasse W. J. Jonge waard. In 1950 zal de achtjarige leerverplich ting weder van kracht worden. Om de moeilijkheden, die zich daarbjj zullen voordoen, te ondervangen stelt de min. van O., K. en W. een wijziging van de Lager-Onderwijswet 1920 voor, die het aantal leerjaren der school voor gewoon lager onderwijs van zes op acht zal brengen. Naast deze G.L.O.-schooi met acht leerjaren wil de minister de school voor Voortgezet Lager Onderwijs hand haven. Het daartoe strekkende wetsont werp is bij de Tweede Kamer ingediend. Welke de bovenbedoelde moeilijkhe den zijn, somt de memorie van toelich ting op: moeilijkheden die scholen zon der een of meer klassen als bedoeld in lid 3 ter van art. 3 der L.O.-wet ople veren, wanneer de ouders hun kinderen van het zesde leerjaar naar een am bachtsschool, 'n land- en tuinbouwschool of een school voor voortgezet gewoon lager onderwijs willen laten gaan; de ouders zijn dan genoodzaakt hun kinde ren eerst een jaar naar een andere on derwijsinstelling te zenden. Moeilijk heden met ouders, die voor hun kinde ren het gewone lager onderwijs verlan gen; om aan de achtjarige leerplicht te voldoen zouden zij hun kinderen naar een school voor voortgezet lager onder wijs moeten zenden; deze scholen zijn er niet voldoende en verkeren nog te zeer in een periode van experimenteren. Een afdoende oplossing van deze be zwaren ziet de minister in 'n verhoging van het aantal leerjaren op de G.L.O.- school tot acht. De memorie van toelichting gaat nog in op de plaats, die de school voor voort gezet gewoon lagjr onderwijs daarnaast kan blijven innemen: zij krijgt reeds aanstonds een voorsprong op het zeven- - en achtste leerjaar van de G.L.O.- de school door haar betere kleinere leerlingenschaal. outillage en Een felle brand heeft in de afgelopen nacht een gedeelte van het complex der Albatros Superfosfaatfabrieken N.V. aan de Vondelingenplaat te Pernis in dc as gelegd. Snel ingrijpen van de Rot terdamse en Pernisse brandweer heeft kunnen voorkomen, dat het gehele zeer uitgebreide complex fabrieken, loodsen en opslagplaatsen met de aanwezige voorraden in. vlammen opging. Omstreeks kwart over één merkte een werkman uit de fabriek, dat er brand was uitgebroken in het oude ketelhuis, waar ammoniumsulfaat lag opgeslagen. Hij waarschuwde de portier, die zowel öe brandweer van Pernis als die van Rotterdam alarmeerde. In verband met d» grote omvang van het complex rukte dc brandweer met groot materieel uit. Toen zij arriveerde, sloegen de vlammen reeds uit het dak en bedreigden de ach ter het ketelhuis gelegen maalderij. De wand tussen het ketelhuis en de maalderij was namelijk intussen door gebrand. Het oude ketelhuis was redde loos verloren en het enige wat men nog kon doen, was het vuur in te dammen. Door de twee Rotterdamse motorspuiten en een kleinere spuit van Pernis, als mede een drijvende spuit, die van de rivierzijde uit werkte, werden talrijke stralen op het brandende gebouw ge richt. Omstreeks kwart vóór vier kon gezegd worden, dat het gevaar voor uitbreiding geweken was. Zelfs was men erin geslaagd, het zich in het ketelhuis bevindende schakelhuis met het groot ste deel der apparatuur te behouden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen Anton van der Waals, die als S.D.-spion door de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzonder Ge rechtshof is veroordeeld tot de dood straf. Overeenkomstig de conclusie van de procureur-fiscaal verwierp de Bij zondere Raad het beroep. Verwachting tot Donderdagavond: Veranderlijke bewolking met voor namelijk in de Zuid-Oostelijke helft van het land plaatselijk enige regen met een kans op onweer. In de Noor delijke provincies aanvankelijk nog matige Zuid-Westelijke wind; overi gens zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.21—20.57; Maan: 19.56—2.55. De Officier van Justitie eiste gis teren tegen de 74-jarige orchideeën- handelaar J. J. v. C. uit Haarlem een maand gevangenisstraf en tegen de Haarlemse juweliers J. V. en P. V. f 600.boete, toeft zij voor de eco nomische politierechter terecht moes ten staan wegens het overtreden van het deviezenbesluit. De orchideeënhandelaar werd een tijd geleden opgebeld door een Belgische relatie, een zekere K., die hem vroeg een afnemer voor zilver te zoeken. Enige tijd later kwam K. met een vreemdeling bij de handelaar op be zoek, waarbij deze hem het adres van de juweliers V. gaf. K. ging naar de juweliers toe en slaagde er in voor een bedrag van 1600.10 kg. zilverkorrels bij hen te plaatsen. De juweliers begrepen, dat de herkomst van deze korrels niet zui ver was, daar ze in een kous verbor gen waren. Daarom boekten zij deze inkoop niet in hun boeken. K. ging naar de orchideeënhandelaar terug cn vroeg hem, hoe hij het beste die f 1600.in Belgische francs kon omzetten. De oplossing was spoedig gevonden, want v. C. had nog 1600 francs aan provisie van een Belgische firma tegoed. De orchideeënhandelaar nam de 1600.in ontvangst en schreef een brief naar de Belgische firma, waarin hij verzocht de francs alleen aan K. Prins Juan Carlos de Bourbon, de elf jarige zoon van de Spaanse kroonpre tendent, wordt sinds vorig jaar in Spanje opgevoed. Dezer dagen moest hij 'zijn eerste examen doen in het instituut van San Isidro. De prins, een beetje zenuw achtig, voor zijn examinatoren. President Truman heeft besloten Gor don Gray te benoemen tot minister van het Leger, aldus is officieel verklaard. Gray Is onder-minister en heeft sedert het aftreden van Kenneth Royall, vorige maand, de functie van minister waarge nomen. E#n surveillerend agent van de Rijks politie heeft onder een lading grind van de rijnaak „Catharina", die in da Hengelose haven lag, veertien kisten met Duitse smokkelwaar messen en sleutels ontdekt. Hij ging onmiddel lijk tot arrestatie van de smokkelaars over. Het onderzoek in deze affaire wordt voortgezet. Waarschijnlijk is men op het spoor van een uitgebreide smok kelorganisatie, waarvan de leiders in Enschede wonen. Het is een zeer grote fout van velen, dat zij te weinig of niet weten te yfluisterenj (Van onze correspondent) e wereld vergeet snei en gemakkelijk. Men valt van de ene sensatie in de andere en nauwelijks is een gebeurtenis groots of schokkend genoeg uitgeverijen en de pers byna volledig lamgelegd. De „Katholieke Informatie dienst" in Praag en de St. Wenceslaus- uitgevery, die reeds lang niet meer naar buiten konden werken, hebben nu ook formeel juridisch opgehouden te be staan. De St. Wencelaus-uitgevery gaf vroe- ger het bekende tydschrift voor de om een diepe, blijvende indruk te maken. Bij" het zien van de gruwelijke Tsjechische intellectuelen „Katholik" aanslag op Kardinaal Mindszenty heeft de wereld luidruchtig uiting gegeven uit. De uitgevery „Krystal" van de aan haar verontwaardiging, doch hoe snel is deze verontwaardiging weer weg- Tsjechische Dominicanen in Olmiitz geëbd In de politieke commissie der Verenigde Naties hebben verschillende heeft haar zwanenzang gezongen met de afgevaardigden nog hun verontwaardiging geuit, doch tot daden is men niet uitgave van een nieuwe Tsjechische ver- gekomen. In de Septembervergadenng zal men de kwestie opnieuw bekijken, taling van de tractaten van de H. Augus- En intussen vergeet de wereld, dat achter het IJzeren Gordijn de strijd tegen tinus. de Kerk meedogenloos verder gaat, ook al hoort men nu niet meer van opzien barende processen en massa-arrestaties. In Hongarije en andere landen zijn de grote tegenstanders uitgeschakeld. Stap voor stap voeren de communistische leiders nu hun program tegen de kerken uit. Uit Hongarije komen berichten, dat de communistische leiding van plan is het godsdienstonderwijs spoedig facul tatief te stellen. Hun tactiek is ef daar bij op gericht het godsdienstonderwijs langzaam en geleidelijk aan uit de scholen weg te dringen. Op een am bachtsschool bezoeken de leerlingen de godsdienstlessen eenvoudigweg niet meer. Het schoolpersoneel staat daar machteloos tegenover. Op een andere school ontsloeg de directie de godsdienst leraar en schrapte het godsdienstonder wijs van de rooster. Elders is het gods dienstonderwijs officieel wel toege staan, doch in de practijk kunnen geen lessen gegeven worden, daar er geen gelegenheid voor gegeven wordt. De godsdienstleraren van alle religies ver schijnen in de school en wachten, tot dat zij met hun lessen kunnen begin nen. Maar er komen geen leerlingen. Weer in andere scholen krijgt de gods dienstleraar reeds sinds maanden geen salaris meer. a Officieel is het godsdienstonderwijs nog verplicht, maar in werkelijkheid wordt het op de boven geschilderde manier afgeschaft-, of minstens gesa boteerd. Men verVolgt de Kerk niet, doch men sart de geestelijken door voortdurende bedreigingen. Er gaat geen gelegenheid of communistische actie voorbij zonder dat men dorps pastoors en andere geestelijken dwingt bepaalde verklaringen af te leg gen. Zo wijst men er op het ogenblik op, dat de katholieke clerus de com munistische „vredesbeweging" open lijk heeft goedgekeurd. Deze verkla ringen worden dan met doorzichtige bedoelingen in de bladen gepubli ceerd. Thans voor de verkiezingen zal men natuurlijk de katholieke geeste lijken ook onder druk zetten, om de katholieken ertoe aan te zetten hun stem uit de brengen op de enige can- didatenlijst van het „Onafhankelijke Volksfront". De partij van de missie zuster Schlachta mag niet aan de ver kiezingen deelnemen, zodat 60 pro cent van de bevolking, en wel de ka tholieken, geen vertegenwoordigers meer zullen hebben in het parlement. In Tsjechoslowakije zjjn de katholieke De vervolging van de Dominicanen duurt voort. Na de veroordeling van de bekende filosoof pater Metodej Haban O.P. tot twee jaar gevangenisstraf en de veroordeling van de prior van het kloos ter te Znaim, pater Zemek O.P. tot acht tien jaar heeft de volksdemocratie nu pater Rafael Lexman als slachtoffer ge kozen. Pater Lexman, die beschuldigd wordt van spionnage, slaagde erin uit de gevangenis te ontsnappen. Hij werd ech ter opnieuw gearresteerd en waoht nu een nieuw schijnproces af. Tot de onlangs gearresteerde geestelij ken behoort ook de aartsdeken van Do- mazlice-Taus in het West-Boheemse Chodenland. De kloostergemeenschap in Trantschin werd door de autoriteiten ontbonden. Het gymnasium van de Dominicanen in Olmutz-Repcin heeft als kloosterschool opgehouden te bestaan. De zusters mo gen geen onderwijs meer geven. In de Tsjechische pers wordt de lastercam pagne tegen het Vaticaan voortgezet. Zo duurt de vervolging onverminderd voort, doch de vrije wereld bemoeit zich nauwelijks meer met het lot van de vervolgde en gesarde katholieken ach ter het IJzeren Gordijn. Deze apathie mgakt het voor de communisten slechts gemakkelijker hun vernietigingswerk te voltooien. uit te betalen. Daarmee behaalde hij een winst van f 600.—. In zijn requisitoir vroeg de Officier van Justitie zich af of het hier een incidenteel geval betrof of een zwar te handel in zeer grote omvang. Dit in verband met het feit, dat uit de auto van K., toen deze in Amsterdam gearresteerd werd, de zilverkorrels over de straat rolden. Vast kwam toen te staan, dat hij geregeld zilver uit België naar. Nederland smokkelde. „Verdachte v. C., die regelmatig bui tenlandse vorderingen aan de Neder landse Bank in eigendom overdroeg, heeft terdege begrepen, dat zijn han deling totaal verkeerd was", aldus de Officier. Hij eiste tegen deze ver dachte een maand gevangenisstraf. In dezelfde zin liet de Officier zich uit ten opzichte van de juweliers; hij vorderde tegen ieder een boete van 600.—. De orchideeënhandelaar ontkende nog ten stelligste bemiddeling bij de ver koop van het 'zilver verleend te heb ben en zei na de bevrijding geen za ken meer gedaan te hebben, zodat hij niet wist, dat de francs aan de Neder landse Bank moesten worden opgege ven. Hij bracht tenslotte naar voren, dat hij pas veel later vernomen had, dat K. zilver smokkelde. In zijn pleidooi verklaarde de ver dediger mr. T. A. M. A. van Löben Seis er van overtuigd te zijn, dat v. C. niet de ernst van zijn handelwijze heeft in gezien. De overtreding van de juweliers zag spreker als een zuiver incidenteel geval. Bij zijn uitspraak hield de politie rechter rekening met de vergevorder de leeftijd van de orchideeënhandelaar, waarom hij deze geen gevangenisstraf wilde opleggen. Hij veroordeelde hem tot een boete van f 3000.De juweliers V. kregen ieder f750.boete. Er is een dubbele aanleiding nog eens een enkel woord te wijden aan de martelaren achter het be ruchte IJzeren Gordijn. Een droevige aanleiding en een troostvolle. De droevige aanleiding bestaat in de groeiende spanning tussen Kerk en „staat" in Tsjechoslowakije. Het is duidelijk, dat met dezelfde cynische bru taliteit als dit in Hongarije is gebeurd, ook in het land van Sint Wenceslaus de vervolging wordt aangekondigd. De „staat", d.w.z. de kliek van rode terroristen, die de macht aan zich ge trokken hebben, eist het uitsluitende recht op opvoeding ëdn de jeugd voor zich op, wel wetend dat dit een bijzon der teer punt is voor de Kerk, die een goddelijke opdracht heeft ontvangen, welke zij onder géén omstandigheden mag of zal verloochenen. Hier is dus een gemakkelijk procédé geschapen om de leiders der Kerk voor rtaatsvijandig uit te maken, op te slui ten en van hun menselijkheid te bero ven. De methoden zijn ons zo zoetjes aan bekend. Ook de katholieke pers is volledig uitgeschakeld. Er is niets overgebleven dan de „gelijkgeschakelde" (meer ge hoord!) Gazette, waarin voortaan alle besluiten en benoemingen van kerke lijke zijde moeten worden opgenomen op straffe van nietigheid ten opzichte van het staatsbestuur. En om het geknevelde en geknechte volk geen enkele twijfel over te laten is meegedeeld, dat onverbiddelijk zal worden opgetreden tegen verraders, zelfs al dragen zij priesterkleren. Mgr. Béran, die blijkens zijn memo randum aan de „president" en zijn ver maningen aan de gelovigen in moed en onverschrokken geloofstrouw geenszins onderdoet voor zijn Joegoslavische en Hongaarse medebroeders, Mgr. Stepinac en Kardinaal Mindszenty, kan zich in gebed en boete gerust voorbereiden op het ergste. Hij weet maar al te goed wat hem te wachten staat. De troostvolle aanleiding, waarom wij hierover schrijven, is het debat in onze eigen Eerste Kamer bij de begroting van Buitenlandse Zaken. Ook daar werd, Goddank, de kwestie van de geloofsver volging nog eens aan de orde gesteld en, wat ons bijzonder verheugt, niet door een afgevaardigde van de z.g. con fessionele partijen, maar door mr. Wen- delaar van de V. V. D. Het wefd hem tot een gewetenswroeging, aldus getuig de hij, dat de mensheid van deze eeuw hiertegen niets onderneemt. En hij was van mening, dat de vorige eeuw in dit opzicht dapperder zou zijn geweest en net niet bij protesten zou gelaten hebben. Wij kunnen over de laatste zinsnede denken wat wij willen. Wij zijn er niet zo zeker van, dat de mensen van de vo rige eeuw zich kordater geweerd zouden hebben, wanneer "kij in dezelfde om standigheden hadden verkeerd: het net, dat de kinderen der duisternis gespan nen hebben, is nauw en solied. En het moet voor het Westen op dit moment wel uitermate moeilijk zijn om tegen de duivelse rechtsverkrachting in het Oosten effectief op te treden Er zijn nu eenmaal tijden en ze zijn er altijd geweest dat de Voorzie nigheid hier of daar op het wereldrond trouwe belijders in de steek schijnt te laten en hen tot martelaren laat maken. Maar deze Godverlatenheid is inder daad slechts schijn. Voor de getroffenen zelf is zij de opperste vorm van loute ring. Alleen dit bewustzijn maakt het verklaarbaar, dat mannen als Mgr. Béran niet versagen en zonder mate riële wapens naar de mens gespro ken dus machteloos aan hun vijanden overgeleverd hun dure plicht blijven doen, niet slechts met verbeten dapper heid, maar met innerlijke rust en hogere blijmoedigheid. Wat het geloof en de Godsliefde aan wonderen werken in zulke zielen kan slechts hij enigszins vermoeden, die zelf een intens geloofs leven leidt. (Dit is leven, schreef men m Utrecht op de spandoeken). Wij zijn heden ten dage geneigd wat te sterk de nadruk te leggen op het on recht en de wreedheid, die door mo derne beulen worden begaan. Wij ver geten te gemakkelijk, dat alle eeuwen door er mensen zijn geweest, die met bovennatuurlijke graagte de folteringen en de marteldood ondergingen, wel we iend, dat het christendom vanaf zijn Stichter getekend staat noodzakelijk getekend staat met het kruis. En dat i n dit kruis, niet ondanks dit kruis de overwinning verzekerd is, zowel voor de martelaren zelf voor hen aan gene zijde van het graf als voor de Kerk in deze wereld. En daarom durven wij optimistisch te zijn voor onze tijd en voor de naaste toekomst: een tijd, die martelaren voort brengt en in zo groten getale is een goddelijk vruchtbare tijd. Deze week heeft de Gravendienst een begin gemaakt met het overbrengen van de stoffelijke overschotten der militai ren, die op het ereveld Djocja waren begraven, naar Semarang, waar zij zul len worden her-begraven. Het totale aantal bedraagt 75. Generaal Walter Bedell Smith, de vroegere Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, is thans bevelhebber van het eerste Amerikaan se leger, dat op Governors Island m de staat New York is gelegerd. ATu ts bevelhebbgr in vre destijd blijkbaar niet zo'n heel erg span nende taak en daar om organiseerde de generaal een grote „Oorlogs Pow Wow" voorde kinderen van het eiland. De kleuters vonden het prac'n t ig om voor Indiaantje le spelen en met de generaal gaven zij zelfs voor stellingen in een. circus. En het stoeien met de kinderen schijnt de generaal in elk geval beter te bevallen dan de worstelpartij, die hij aan het einde van zijn Moskouse car rière moest leveren I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1