Vreemdeling in Babyion DE WERELD ROND D.D.D. was Voor wereldolieconcern 1948 gunstig jaar Vetorecht struikelblok voor regeling van de Berlijnse kwestie te Parijs Melkproductie vormt in Nederland de eerste belangrijke industrie r Wij luisteren naar HET GEZEGEND GESLACHT Acheson dient tegenvoorstellen in Geschilpunt is „zeer aanzienlijk" 40 MILLIOEN DOLLAR UIT DE MARSHALL-HULP ZIJN NODIG VOOR HET VEEVOEDER nog onderschat Altijd Yught Chef-bewaker kamp staat terecht Vragen over lezingen V. j „Schoonebeek" verdubbelde haar productie Demobilisatiedag te Utrecht 2 WOENSDAG 8 JUNI 1949 PAGINA 3 Het Amerikaanse voorstel Leven zonder zorgen x 0 Berlijn is Wenen niet Persoonsbewijs en legitimatie Sproeten? $P3)UTOL ,Es ist nicht wahr Olieverbruik in Nederland sterk gestegen Roman door G. ASTER O.f.m. Cap. Olieverbruik in Nederland sterk gestegen. Z.K.H. Prins Bernhard en dr. Drees aanwezig drie Westelijke mogendheden verwierpen gisteren te Parijs een uit twaalf gunten bestaand voorstel van de Sovjets voor de eenheid van Berlijn onder en enkel geallieerd commandant die het vetorecht zou hebben op alle be- 'Uiten die door het stadsbestuur genomen zouden worden, ean Acheson zeide tijdens de plenaire zitting van de Grote Vier, die vier uur uurde, dat de voornaamste fout van de Russische voorstellen was, dat Wlunsky alle door het stadsbestuur te nemen besluiten onder het vetorecht an de commandant wilde brengen. stemming zouden kunnen komen een ieder het recht had voor zijn eigen sec tor naar eigen goeddunken te handelen. het Het Sovjet-voorstel dat niet anders ™as dan een uitwerking van Vishinsky's ®erste voorstel bestond uit de volgende P'mten: 1- Vrije verkiezingen voor Berlijn on- rjet controle van de vier mogendheden wlgens de verkiezingsprocedure van Uctober 1946. 2. Een commissie van Duitsers, sa- ingesteld op basis van de politieke Partijen en functionnerend onder con sole van de geallieerde Kommandatu- fa> die de voorbereidingen voor de ver- bezing moet treffen. .3. De Kommandatura moet de ver- *Iezingslijsten controleren met dien ver ende dat aan voormalige Nazzi's stem- '®cht verleend zal worden, behalve aan •negenen, die hiervan door gerechtelijke "'tspraak uitgesloten zijn. ,.4. Alle politieke partijen, die in Ber- njn geduld worden, hebben het recht "yndidaten te benoemen. ,..5. Het nieuwe stadsbestuur zal van "Jdelijke aard zijn. 6. Het nieuwe stadsbestuur zal onder wntróle staan van de geallieerde Kom mandatura. 7. Een nieuwe stadsassemblee om een Ij ondwetsontwerp te maken voor Groot- eerlijn. 8- De Kommandantura zal belast wor den met, de controle over de naleving j'sn de grondwet van de stad, publieke joligheid, de benoeming en het ontslag v«n stedelijke autoriteiten, het toezicht °P veroordeelde oorlogsmisdadigers, sJadsvervoer, de stadsfinanciën, brand- •toffen, electriciteit en verbindingen. 9. Het stadsbestuur en de magistraat tal onder supervisie van de Komman datura verantwoordelijk zijn voor de "fianciën. verbindingen, politie, handel *h de benoeming en het ontslag van Plaatselijke overheidspersonen. 10. Andere zaken, zoals huisvesting, Plaatselijke aangelegenheden, juridische 'Westies, opvoeding en kunst, volksge zondheid, werkverschaffing, personeel, JOciale verzekeringen, handel en indus- mie, zullen slechts dan door de Kom mandatura behandeld worden, wanneer fon der leden van de Kommandatura jmt niet eens is met een maatregel, die ®°or het stadsbestuur getroffen is. 11. Alle besluiten van de Komman- latura dienen unaniem genomen te ^orden. 12. De bezettingskosten dienen tot minimum gereduceerd te worden. Acheson verwierp zonder meer het worstel. Hij zeide, dat alles onder het wtorecht van de Kommandatura zou jMlen en dat het enige wat een Berlij- ?®r zou kunnen doen, zonder de kans wn een veto te lopen, is doodgaan. Schuman leverde éven koel commen- lOar op het voorstel als Acheson. Bevin Zeide dat door deze voorstellen eerst duidelijk aan het licht kwam op welke Principes het Oosten en het Westen ®teeds botsten en dat de kans op over brugging van de kloof zeer gering werd. Tezelfder tijd kwam het Westen te ^xirschijn met een nieuwe uitwerking het voorstel dat reeds eerder door Acheson werd ingediend. Acheson zeide Pat het voornaamste doel was een stads bestuur te vormen met zo groot moge- 'iike bevoegdheid en dat de Komman- <j?tura alleen daar zou ingrijpen waar b't niet anders mogelijk Whs. Acheson Jenste dat het stadsbestuur, hangende uitwerking van een permanente Constitutie, met gouvernementele be voegdheid bekleed zou worden. In een kennelijke poging om tot een Compromis te geraken stelde Acheson *Oor om in principe accoord te gaan Jhet de unanimiteit van de Kommanda- •bra maar hp voegde eraan toe dat wan- boer de vier landen niet tot overeen- De voornaamste punten uit Amerikaanse voorstel waren: 1. De geallieerde autoriteiten zul len contröle uitoefenen over de ont wapening, de demilitarisatie, herstel betalingen, veiligheid, politieke delin quenten, verkiezingen en enige an dere gespecificeerde aangelegenheden. 2. De autoriteiten van Groot Ber lijn dragen de verantwoordelijkheid onder supervisie van de geallieerden voor wetgevende, uitvoerende en ju ridische zaken, waaronder bescha ming van de vrije meningsuiting en de persoonlijke vrijheid, de vrijheid van gelegitimeerde actie van politieke partijen, bescherming van de gekozen afgevaardigden en leden van het stadsbestuur tegen inmenging in de uitoefening van hun functie en be trekkingen met de buitenlandse auto riteiten behalve met de vier bezetten de machten. Een amendement op de tijdelijke grondwet dat deze onder geallieerde contröle staat. De door het Berlijnse bestuur uitge vaardigde wetten moeten aan de Kom mandatura worden voorgelegd en zul len in werking treden tenzij zij binnen drie weken zijn afgekeurd. De bezettingsautoriteiten behouden zich bet recht voor het gehele bestuur weer in handen te nemen wanneer zij dit noodzakelijk achten. De beslissingen van de Kommandan tura moeten unaniem genomen worden maar wanneer dit niet mogelijk blijkt te zijn zal iedere cestorcommandant individueel die maatregelen nemen die hem goed dunken. De bezettingskosten moeten tot een minimum gereduceerd worden. Verkiezingen moeten gehouden wort- den onder supervisie van de vier be zettende mogendheden. Onze Parijse correspondent tekent hierbij het volgende aan: De half-openbare zitting over resp. het Amerikaanse en het Sovjet-Russi sche voorstel een administratieve éénmaking van Berlijn om zo te zeggen, een repliek in miniatuur van agenda punt nummer een die de „Vier" van middag hebben ingezet, heeft ten over vloede bevestigd, dat ook hier in de grond de kwestie der eenstemmigheid de belangrijkste hindernis op de weg naar een aCcoord is. Een onneembare hindernis? Vishinsky, die ook vanmiddag weer heel wat woorden heeft gesproken, noemde het aan de dag getreden geschilpunt „zeer aanzienlijk", een kwalificatie, die niet aanstonds tot volslagen wanhoop be hoeft te stemmen. En morgen gaat de discussie verder. Het Amerikaanse voorstel, waarachter ook de Franse en Britse delegaties staan, beoogt het administratieve leven van Groot-Berlijn voor verlamming door het veto-misbruik te vrijwaren door op de eerste plaats eep aantal aangelegenheden aan de Kommandatura (het geallieerde contrölelichaam voor Berlijn) te ont trekken en tot de competentie van een Berlijnse gemeenteraad en -bestuur te verklaren, wier beslissingen ter zake, evenals te Wenen het geval is, automa tisch van kracht worden, tenzij zij ach teraf en binnen een bepaalde termijn door de Kommandatura worden afge keurd. En op de tweede plaats specifi ceert het Amerikaanse voorstel, dat een viertal categorieën van onderwerpen be treft, dat iedere sectorcommandant bij 't IV Het zou bepaald getuigen van sterke Partijdigheid wanneer men niet zou wil- lf:n toegeven, dat de Britse regering I°ortdurend een grote bezorgdheid aan pE dag legt voor het leven en welzijn ;ah haar onderdanen. Een bezorgdheid, ''Elke zich automatisch ook uitstrekt ?ver de toevallige bezoeker uit het bui- ïphland, die, zodra hij Engelse bodem ?Etreedt, het voorwerp wordt van de bij- i°bdere attenties van het ministerie van j 1Ezondheid. Hij verkeert wat dat betreft !p dezelfde positie als verreweg de mees- Engelsen, die tegen de kosten van f'Ekten en andere lichamelijke ongemak- verzekerd zijn „van de wieg tot het Staf". Het systeem is in zeker opzicht pEivonderenswaardig en het zal in En gland, waar op medisch gebied heel I edere toestanden heersen dan in Neder- ïphd, wel de enig mogelijke methode Sn om leven en welzijn van veertig mil. :°en Britse onderdanen in zo goed mo- plijke conditie te waarborgen. Het heeft Phter ook zijn schaduwzijden, want hoe ?Eer een mens zich verzekert tegen alle pakbare onaangename eventualiteiten yph het leven, hoe minder hij aan mate rie middelen overhoudt om van dat ie 'EVp Etitualiteiten niet voordoen, te genie- en, voorzover zich daarin dergelijke El afvragen of het veel verschil maakt «o, Sociale zorg is een prachtig ding, 'ch in vele gevallen mag men zich toch «f men de dokter nu betaalt via ver achte contributies en via het belasting wet dan wel rechtstreeks. d ieder geval schuilt hierin een van Hp oorzaken, die het leven in Engeland vaUr maken. Er bestaan natuurlijk nog meer en veel gewichtiger oorzaken ijdeze levensduurte. Het verschijnsel rt algemeen, maar men krijgt toch wel Hi mdruk, dat het zich in Engeland in h" scherper vorm voordoet dan b.v. in )j®derland. De Nederlandse tourist in IcSeland mag maximaal drie pond ster ks per dag uitgeven, maar het is uit boten, dat hij daarvan op dezelfde zou ]clmnen rondkomen als van •f rtig gulden per dag in Nederland. hij zich volkomen aanpast bij de t^Ere Engelse levenswijze, wat al heel Ve°®ilijk is zolang hij in een hotel moet tJmijven. Overigens moet men erken- W?> dat de Engelse wetten hem wel tU ea te dwingen tot een weimg-con- Eptaie versobering in zijn levensge- IjOnten. Vóór vijf a zes uur 's middags er nergens sprake zijn van een bor- ®a om vijf minuten voor tien draaien i)(! Wipeste pubs het licht alweer uit. Maaltijden zijn streng geregeld, zo- hu ^at het uur als wat de prijs betreft. .prijs is inderdaad laag, doch de Wip it en de omvang der maaltijden daaraan dan ook vaak recht even- e- En voorzover dat niet het geval is, zorgen de prijzen van de dranken ruimschoots voor het herstel van het evenwicht. Dat de prijzen over het alge meen hoog zijn, is voor het grootste deel het gevolg van de belasting, die er in verdisconteerd is. Zijn de directe belas tingen reeds hoog, behalve voor de laagst gesalarieerden, die tot 'n inkomen van vijfhonderd pond sterling per jaar ongeveer een tiende deel van dat bedrag aan de fiscus verschuldigd zijn, de in directe belastingen zijn vaak fantastisch. Die op bier is ruim honderd procent van de prijs, die op sigaretten ligt niet ver beneden de vierhonderd procent, die op de toch reeds zeer prijzige klfding, welke niet onder de utilityvoorschriften valt, bedraagt 66 2/3%, die op meer luxueuze gebruiksvoorwerpen bewerk stelligt een verdubbeling van de prijs. Onder die omstandigheden is het niet zo verbazingwekkend, dat de helft van het geld, dat de regering van haar onder danen krijgt, afkomstig is uit indirecte belastingen en dat de Engelse roker ipso facto behoort tot de hoogste belasting betalers. Waaruit blijkt, dat men de mens wel kan ontlasten van financiële zorgen wegens de onprettige kanten van het leven, doch slechts door hem te be lasten met soortgelijke zorgen wegens de prettige kanten ervan. ontbreken van eenstemmigheid binnen de Kommandatura in zijn eigen sector beschikkingen kan treffen, die hem ge boden lijken. Het Weense voorbeeld, vond Vishins ky, gaat niet op, o.m. omdat Berlijn de hoofdstad is van een vijandelijk land en Wenen niet. Acheson erkende hiervan de juistheid en sprak de hoop uit, dat Vi shinsky zich dat zou herinneren, wan neer het Oostenrijkse vredesverdrag ter sprake kwam en in het bijzonder de kwestie van de herstelbetalingen. Van het Sovjet-Russische voorstel is, geloven wij, de quintessens, dat het voor iedere afzonderlijke sector-com mandant de mogelijkheid beoogt te scheppen om de beschikkingen te blok keren, die de gemeenteraad en het ge meentebestuur van Berlijn nemen op het terrein van de hun gelaten bevoegdhe den, die in het Sovjet-Russische voorstel overigens niet de zelfde zijn als in het Amerikaanse. Wanneer namelijk zulk een beslissing door een commandant be streden wordt, kan zij pas in werking* treden, nadat de Kommandatura haar heeft goedgekeurd. En al haar beslissin gen, aldus wil het Sovjet-Russische voor stel, moet de Kommandatura eenstem mig nemen. Kan de Kommandatura geen eenstemmigheid bereiken, dan inoet zij de kwestie in hoger beroep brengen, d.w.z. bij de geallieerde contróle-raad voor geheel Duitsland, waar, zoals men zich uit de discussies van punt een nog wel herinnert, de Rus ook al eenstem migheid als volstrekte regeling wil zien heersen: het keiharde veto, zij het over de band gespeeld. In het licht van deze Sovjet-Russische opvattingen van de taak, die de herstel de Kommandatura zou hebben, is het begrijpelijk, dat de Russen een vrije door de Berlijners ónder geallieerde controle te kiezen gemeenteraad desnoods dan wel aanvaarden. De moeilijkheden, die ilÈ Rus ook daarbij maakt, zullen waar schijnlijk niet zo heel veel te betekenen hebben, indien de grote hindernis ge nomen zal kunnen worden. Het Tweede-Kamerlid mr. B. Stokvis (C.P.N.) heeft aan de minister van Ver keer en Waterstaat gevraagd, of het juist is, dat nog in de dienstorder van het hoofdbestuur der P.T.T. van Mei 1949 voor de uitvoering van de dienst der Rijkspostspaarbank primair als legiti matiemiddel wordt geëist het produce ren van een persoonsbewijs, terwijl sub sidiair wordt gesteld, dat, ter prudentie van de betrokken postambtenaar, voor lopig kan worden genoegen genomen met het vaststellen van de identiteit van de belanghebbende op andere wijze. Acht de minister het niet gewenst, dat aan belanghebbenden, die de wens daar toe te kennen geven, kosteloze uitrei king van postlegitimaties plaats Vindt? Groot Brittannië heeft gisteren als twee de land het Noord Atlantische Pact gera tificeerd. De Britse ambassadeur overhan digde tijdens een korte plechtigheid op het State Department het document van ratifi catie. Canada heeft als eerste land op 3 Mei het Atlantische Verdrag bekrach tigd. Zondagmorgen om 8.15 uur zal de H. Va der de heiligverklaring uitspreken van de Zalige Maria JRosello. De daaraan ver bonden plechtigheden in de St. Pieter zul len door Radio Vaticana worden uitgezon den op de kortegolf in de 19.25, 31 en 50 meter-band. John Snyder, de Amerikaanse minister van Financiën, is voornemens 1 Juli a.s. met twee van zijn voornaamste assisten ten naar Europa te vertrekken. Hij is van plan een bezoek te brengen aan bureaux van de Amerikaanse schatkist in een aan tal Europese hoofdsteden en besprekingen te voeren over monetaire en andere pro blemen. Het Beierse ministerie van Justitie heeft gisteren medegedeeld dat voldoende be wijsmateriaal is verzameld om Ilse Koch, de vrouw van de kampcommandant in Buchenwald, opnieuw te berechten, nu op grond van beschuldigingen welke mis handelingen van Duitsers in het kamp in houden. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren met 211 tegen 182 stemmen beslo ten de communistische afgevaardigde Flo- rimond Bonte zijn parlementaire onschend baarheid te ontnemen. De procureur-gene raal had om deze maatregel verzocht in verband inet op naam van Bonte in het communistische weekblad „France Nouvel le" verschenen artikelen (op 2 en 9 Oc tober van het vorige jaar) welke laster lijk werden geacht ten aanzien van mi nisters. Met algemene stemmen heeft het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden de wet aangenomen welke het voor permanent in de Verenigde Staten verblijvende vreem delingen mogelijk maakt, ongeacht hun ras, genaturaliseerde staatsburgers te wor den. Het wetsontwerp is thans doorge zonden naar de senaat. De juridische commissie van het huis gaf, toen zij twee weken geleden haar goedkeuring aan het voorstel hechtte, te kennen dat de wet speciaal bedoeld was ten behoeve van 84.658 Japanners, die tot nogtoe onder de immigratiewet van 1924 van het staatsburgerschap zijn uitgesloten. Het Amerikaanse Departement van Han del maakte gisteren bekend, dat het aantal werklozen in de Verenigde Staten in de maand Mei het na-oorlogse record van 3.289.000 personen heeft bereikt. In April waren er 270.000 werklozen minder. In Mei 1948 waren er 1.761.000 werklozen. Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. CO» MABTtN IOONOÏB STUOIO'S 6. De ontvangst, die de koninklijke boodschapper op de burcht van Baldon ontving, was echter verre van vriendelijk. Zoschamperde de roojdridder. „Koning Eric verzoekt mij aan zijn hof te willen verschijnen? Wat een éér!" Hij staarde de boodschapper enkele ogenblikken doordringend aan, als wilde hij de bedoeling peilen, welke achtèr deze boodschap verborgen was. Een der aanwezigwn fluisterde hem spottend enkele woorden in, doch hij wendde zich met een ruk van hem af: „Nee, een valstrik is dit niet! Ik ken Eric! Tot iets oneervols is hij niet in staatzijn verzoek garandeert mij in ieder geval een ongehinderd vertrek Hij nam plotseling een besluit. Zeg je meester dal ik zijn uitnodiging aanvaard!" snauwde hij de boodschapper toe. ,£>at zal de enige manier zijn om er achter te komen wat hij van mij wil!" En zo kon het gebeuren dat Eric twee dagen later de forse figuur van Baldon aan het hoofd van zijn mannen over de binnenhof van de koninklijke burcht zag naderenArrogant en zelfbewust schreed de oproerige vazal "tot vlak voor z*jn vorstj en sprak op koude toon: „Wat wenst ge van ons, heer Eric. Zeg het snei, opdat ik spoedig weer kan vertrekken (Van onze Haagse redactie) Twee belangrijke aspecten van de Nederlandse veehouderij komen naar voren in het rapport, dat de Stichting voor de Landbouw heeft uitgebracht: de betekenis van de veehouderij door velen onderschat en de behoefte aan veevoeder. Allereerst wordt in de con fclusie opgemerkt, dat de veehouderij van primaire betekenis is voor de wel vaart van Nederland en de eiwit- en vetvoorziening van de bevolking. Ver volgens moet de veehouderij een be hoorlijke omzet bereiken. Dit kan al leen dan geschieden, wanneer in vol doende mate veevoeder wordt geïmpor teerd. Met dit rapport blijkt, dat de melk productie de eerste industrie van Neder land is, dat de varkensproductie een waarde vertegenwoordigt, welke de opbrengst der steenkolenmijnen overtreft en dat tenslotte de chemische industrie in dit verhand te vergelijken is met de pluimveehouderij in Nederland. De Nederlandse landbouw neemt bijna de helft van de export voor zijn rekening. Een derde deel van de agra rische export wordt verzorgd door de veehouderij. Uit hoofde van het feit, dat de veehou derij een zeer belangrijke bijdrage levert in de totale deviezenopbrengst, meent zij aanspraak te kunnen maken op de ter be schikking steling van voldoende deviezen om deze import van veevoeder mogelijk te maken. De veevoederbehoefte bestaat voor ge deelte uit ruw voeder, dat geheel in eigen land wordt verbouwd en voor y4 gedeelte uit krachtvoeder, dat voor een deel uit eigen land komt. In totaal zal 1.300.000 ton krachtvoer moeten wordpn geïmporteerd. De Stichting voor de Landbouw is van oordeel, dat de veehouderij aanspraak kan maken op 40 millioen dollar uit het Mar shall-plan; dit komt overeen met ge- De Bijzondere Strafkamer van de Ar rondissementsrechtbank te 's-Hertogen- bosch heeft J. V. veroordeeld tot twin tig jaar gevangenisstraf met aftrek. V. was gedurende de oorlog in contact ge treden met Joden, die hem geld gaven, daar hij hun een mogelijkheid voor ont snapping naar het buitenland beloofd had. In plaats daarvan echter leverde V. zijn slachtoffers uit aan de bezetters, TJpgen hem was levenslang geëist. Voorts behandelde de Strafkamer de zaak tegen Friedrich M., die er van werd beschuldigd in de rang van Ober- scharführer en later in die van Haupt- scharführer in het kamp te Vught vele gevangenen zwaar mishandeld te heb ben. Verder werd hem ten laste gelegd, dat hij in Januari 1944 ongeveer zeven tig vrouwen, die in het kamp waren ge ïnterneerd, ingesloten heeft in een cel van de gevangenis van dat kamp, waar over hij als chef-bewaker was aange steld. In deze cel, groot ongeveer 3.80 bij 2.30 meter, werden de vrouwen gedu rende twaalf uur vastgehouden tenge volge waarvan tien personen om het leven kwamen. M. ontkende alle schuld en verschuilde zich voorzover dit mo gelijk was achter zijn meerderen. De getuigen waren echter positief in hun verklaringen en noemden M. de ergste sadist van het kamp. 19 Juli wordt deze zaak voortgezet. deelte van de totale Marshallhulp aan Ne derland. Ook het vraagstuk van de afzet der productie is in dit rapport bezien. T.a.v. de afzet van zuivelproducten refereert het rapport aan de resultaten van de studie der Melkbestemmingscommis- sie, waarvan de publicatie binnen niet al te lange tijd tegemoet kan worden gezien. Voor de afzet van rundvlees ziet men geen moeilijkheden, omdat voorlopig niet meer dan 300.000 stuks voor de slacht is te verwachten, hetgeen minder is dan Nederland voor de oor log gebruikte. Met betrekking tot het varkensvlees verwacht men een expqrt- mogelijkheid van 1 tot 1% millioen. 1% tot 2 millioen varkens kunnen in het binnenland worden geconsumeerd, waar mee men dan het vooroorlogse peil van de varkensvleesconsumptie bereikt. Hiervoor acht men een jaarlijkse omzet van 3 millioen varkens noodzakelijk. Bij een redelijke prijs der eieren ten slotte verwacht men een uitgebreide exportmogelijkheid. Het Tweede-Kamerlid mr. B. J. Stokvis (C.P.N.) heeft indertijd, zoals bekend, naar aanleiding van een op 10 Maart 1949 door een beroepsofficier in het Stedelijk Gym nasium te Haarlem gehouden lezing voor de leerlingen van deze onderwijsinrichting enige vragen gesteld aan de minister van Oorlog. Deze heeft thans mede namens de mnister van O., K. en W. o.m. geantwoord, dat in overleg met de minister van O., K. en W. door de Legervoorlichtingsdienst een aantal lezingen is gehouden op scholen voor voorbereidend hoger- en middelbaar onder wijs ter voorlichting van de leerlingen van de hoogste klassen omtrent het beroep van officier en de mogelijkheden tot opleiding voor dit beroep op de Koninklijke Mili taire Academie te Breda. 10 Maart 1949 is in het Gemeentelijk Gymnasium te Haarlem door een van de officieren, die voor deze lezingen waren aangewezen, een dergelijke voordracht ge houden, waarbij de rector van dit gymna sium tegenwoordig was. Na afloop van de lezing was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Een der scholieren heeft daar bij de vraag gesteld, waarom in de striid tegen Indonesische guerillastrijders wel eens kampongs in brand worden gestoken en of dit geoorloofd is. De vraag stond buiten de inhoud der lezing. De officier had echter geen bezwaar haar te beantwoorden en heeft daarbij een uit eenzetting gegeven welke oorzaken, zoals de praktijk heeft geleerd, aanleiding kun nen geven tot het in brand steken van kampongs of gedeelten daarvan. WOENSDAG HILVERSUM n. 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 koor, 18.30 R.V.U., 19.00 nieuws, 19.15 causerie, 19.30 causerie, 20.00 nieuws, 20.05 proloog, 20.15 causerie, 21.30 orkest, 22.45 Avond overdenking. 23.00 nieuws, 23.15 concert. HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 nieuws, 18.15 varia, 18.20 piano, 18.30 strijdkr., 19.00 lezing, 19.15 kwartet, 19.30 jeugd, 19.40 causerie, 19.45 klankbeeld, 20.00, nieuws, 20.05 dingen van de dag, 20.15 soc. nieuws, 20.20 concert, 21.10 luister spel, 22.00 opera, 22.45 boekbespr., -23.00 nieuws, 23.15 orkest, 23.40 kwartet. DONDERDAG HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gram. 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.00 vrouw, 9.05 muziek houdt fit, 9.30 waterstanden, 9.35 orkest, 9.40 schoolradio, 10.00 orgel. 10.15 Morgen dienst, 10.45 koor, 11.00 zieken. 11.40 schoolradio. 12.00 Angelus, 12.03 piano, 12.30 mededelingen, 12.33 lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 lunchconcert, 13.45 Roeromme, 14.00 ork., 14.40 onder ons, 15.00 gram., 15.15 kamer- ork., 16.00 lezing. 16.45 piano, 17.00 jeugd, 17.30 zang en voordracht, 17.50 regerings- uitzending. HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.50 Dagopening, 8.00 nieuws. 8.15 varia, 8.55 vrouw, 9.00 gram., 9.30 Soft and sweet, 10.15 arbeids vitamine, 10.50 kleuters, 11.00 orgel, 11.45 causerie. 12.00 kwintet, 12.30 mededelin gen 12.33 Spionnetje. 12.38 Skymasters, 13.00 nieuws, 13.15 mededelingen. 13.20 orkest, 13.50 gram., 14.00 causerie, 14.15 conc., 15.00 Klimop, 16.00 Notedop, 17.00 jeugd. 17.20 dr. Portielje, 17.30 Swing. 17.50 gram. De Koninklijke Petroleum Mij. te 's-Gravenhage, met de Shell Transport and Trading Co. te Londen moedermaat schappij van meer dan 400 ondernemin gen, verspreid over de gehele wereld, brengt in haar jaarverslag over 1948 een activiteit en vooruitgang der olie-indus trie in beeld, welke ontzag inboezemen. De productiecijfers geven, op een en kele uitzondering na, alle grote stijgin gen te zien, zo kon door uitbreiding van de afzet, gepaard aan een zeer gunstig prijsniveau van de producten, voor de „Koninklijke" een 25 pet. hogere netto winst worden geboekt in vergelijking met 1947, t.w. f 83 millioen tegen f 67 mill, in 1947, waaruit 9 pet. (onv.) di vidend wordt uitgekeerd. Het winstcij fer van alle mijen te samen kan over 1948 worden gesteld op 'n bedrag, gelijk waardig aan f 476 millioen. Bijzonder sprekend is, dat de pro ductie steeg met 20 pet. tot 48 millioen kilogramton, terwijl de wereldproduc tietoeneming daartegenover 13 pet. be draagt en dit jaar voor het eerst de productie van Roemenië en Oostenrijk moest uitvallen. Hieromtrent wordt opgemerkt, dat de Astra Romana in Roemenië sinds Maart Twee afgezanten van Bodegravens poorters bieden de vertegenwoordiger van de regerende vorst in het Zuid-Hollandse gewest, meester L. A. Kesper, en de burgervader, J. J. Croles, ieder een Hollandse kaas aan ter gelegenheid van de opening der voorjaarsmarkt in het oude stadje. 11 Zijn geld zowel als zijn geslacht zijn tenslotte in drie dure dochters dood gegaan. Dat is natuurlijk een verhaal van der tig jaar later, maar men moet naar het eind zien om de onbelangrijkheid van een mens, die zich groot waant, te be grijpen. Toen de dochters twaalf waren, gin gen zij naar deftige kostscholen in Frankrijk. Daar werden he.t nuffige da mes, die de neus ophaalden voor het moeras en de hei; en de oude heer alleen maar goed vonden om geld af te schieten en hun grillen in te willi gen. Zij kwamen terecht in Parijs. De we* reld daar heeft te veel geld om onder wereld genoemd te worden, maar zij is geheim genoeg om een buitenstaan der blind te laten. Daarom weet men ook weinig van het lot van Gisèle, Henriëtte en Mar- guarite. Het contact met hun slappe vader bestond jarenlang uit enkel che ques met zulke sommen aan geld, dat men niet begrijpt hoe Etienne, die van huis uit toch een zuinige peelboer was, maar steeds weer, zonder bezwa ren, aan die aanvragen heeft kunnen voldoen, als men niet voor ogen houdt, dat hij meende juist in zijn dochters toegang te hebben tot de wereld van het grote, die hij zich immer gedroomd had. Maar dat is ie.ts van later jaren en vrij onbelangrijk. Mijnheer Etienne en zijn leven zou al lang onder de dwaas heden van het menselijk geslacht te loor zijn gegaan, als hij geen daad ge steld had, die tot op onze dagen door werkt. De daad past geheel in het leven van Etienne. Dat zij zulke gevolgen zou heb ben zag hij niet. Hij was te dom om vooruit te zien en te kortzichtig om met andere dan zijn eigen belangen re kening te houden. Maar de Peel is er door van aanschijn veranderd. Het gebeurde in de Napoleontische tijd. Het is begrijpelijk, dat iemand als Steven, met zijn hoge gedachten, door 'n komeet als Napoleon werd gegrepen. Hij was de man, die het zo gesmade ge wone leven van deze wereld in stuk ken trapte, die de conventie en intrige overhoop liep en er eigenmachtig een samenleving voor in de plaats stelde, die ruim en groot was; waarin men tot da den in staat was en waar men kon dromen. Met de grootste belangstelling volgde Steven, vanuit zijn besloten kasteel, de heldentochten van deze imperator door Europa. Alles wat over hem geschreven was las hij. Alle platen, die van hem werden uitgegeven verzamelde hij in leren mappen en hij bladerde er dik wijls in. In Napoléon zag hij zichzelf. Hij vond er de verwerkelijking van zijn eigen droom. Uit een uithoek van Corsica was deze man de wereldgeschiedenis inge stapt. Hij had Frankrijk tot orde ge bracht. Maar een droom kent geen grenzen. Daarom waren de legers door Europa getrokken en als zij gekund hadden, hadden zij het heelal overmeesterd. Dag aan dag zat Steven in de grote eiken houten zaal van zijn kasteel. Hij bestu deerde de verre veldtochten,- verzamel de wapens en tropheeën, die hij aan de muur hing en kende alle bevelhebbers en legeronderdelen bij naam en waarde. Wel geen groter ogenblik beleefde hij, dan toen hij vernam, dat ook zijn eigen land en dus ook hijzelf met zijn kasteel en zijn bezittingen, volledig onder de heerschappij van de keizer gekomen wa ren in het ene rijk, dat zijn grenzen steeds verder uitstrekte. Met de grootste nauwgezetheid be ijverde hij zich de besluiten van de im perator na te komen en er voor te wa ken, dat ook anderen het deden. Het enige waarover hij zich bedroef de was, dat hij te oud was om, anders dan in zijn dromen, de keizer te volgen op zijn veldtochten naar Spanje, Oos tenrijk erf Pruisen en dat hjj tenminste geen zonen had, die hij de keizer kon afstaan. Met de inlijving bij Frankrijk werd het laatste beetje zelfstandigheid aan Nederland ontnomen. Een vijftien jaar tevoren hadden, in naam van de rede, frans gezinde heethoofden de Prins van Oranje en daarmee een Nederlandse re- regeringstraditie uit 't land verbannen. Zij waren Franktijk gaan navolgen, dat op het gebied der ideeën de toon aan gaf. Het land werd een republiek. Al lerwegen verrezen de vrijheidsbomen en men verachtte alles wat ouderwets was. Uit de Franse revolutie kwam de krachtige persoonlijkheid van Napoleon naar boven. Hij werd van soldaat en af gevaardigde eerste consul en keizer. Ook in het buitenland had het Franse gist doorgewerkt en Napoleon had daar veel sympathie. Lodewijk Napoleon werd koning van Nederland en vier jaar la ter werd, na de Belgische, ook de Ba taafse zuidgrens van de kaart gevaagd. Parijs was de hoofdstad geworden en Napoleon keizer. Het leger droeg zijn adelaar en de departementale diensten smolten samen. Op het bestuur kwam het bewuste en brute stempel van de kleine heerser. Juist in dit overrompelende van zijn optreden lag de grote macht van de keizer. Hij had niet nodig lang over een te nemen maatregel na te denken. Zijn kracht was, dat hij de meest ingewik kelde situaties met één blik doorzag en ze, met één beslissing kon laten verlo pen zoals hij het wenste. Daarmee had hij niet alleen de naam verworven, dat lüj een beter bestuurder was dan alle anderen. Hij bracht anderen ook in de waan, dat hij hen altijd enkele jaren voor was en daardoor dreef hij hen op tot een wanhopige snelheid. Hij kreeg zelfs de naarri, dat hij de geschiedenis naar zijn hand kon zetten. Hijjtyas snel en hard. Hij bracht orde in het onredderde Frankrijk en wist zijn gulzige macht steeds verder uit te brei den. Alles trok hij aan zich. Wat hij om zich heen verzamelde waren dwepe rige vazallen. Steven Gerrits was een van de perso nen, die door de rijzende zon van Na poleon geheel verblind werden. Hij be wonderde hem in zijn postuur, zijn op treden, doorzicht en volharding. Napo leon werd voor hem een ideaal, dat al het zwajte en minderwaardige in deze wereld vertrapte en het ophief tot iets groots. Napoleon was de man, die orde stelde op de chaos, die de wereld wist te bezielen en haar voortjoeg tot de ver wezenlijking van een diep doordacht, systematisch ideaal. Dat dit bij Steven tot blindheid leid de is niet verwonderlijk, als men be denkt, dat zoveel groter en verstandiger mensen door Napoleon verblind wer den. Maar bij Steven leidde het tot een verblindheid, die de gang van dit ver haal geheel zal omdraaien. (Wordt vervolgd) 1948 geacht wordt in een toestand van „gedwongen ontbinding" te verkeren door nationalisatie door de communisti sche regering. De Nederi. regering en ook die van de V. S., Engeland. Frank- België hebben hiertegen gepro testeerd. Naarmate de communistische druk op de Hongaarse economie toenam, ging het daar slechter met de zaken der mij. Het zelfde kan aldus de directie gezegd worden van alle andere landen achter het IJzeren Gordijn. De raffinaderijen, die de Kon. Shell bezit in de Nederi. Antillen. Venezuela, Trinidad, Argentinië, de VS., Canada, Engeland. Nederland, Frankrijk. België, Duitsland Italië en Australië werkten in het algemeen gedurende het gehteie jaar op volle kracht. In Indonesië maakte het herstel on danks vele moeilijkheden goede voort gang met een hoogst bevredigend resul taat, culminerend In een toeneming der productie in Zuid-Palembang, die in 1947 356.900 kgt bedroeg, tot niet min der dan 1.325.800 kgt. In het Tandjoengveld dienen de put ten ingesloten te blijven, tottet een 10- duims pijpleiding naar Balik Papan en de bouw van een kraakinstallatie aldaar gereed zullen zijn. Grote voldoening bestaat bij de direc tie over 't feit, dat pioniersarbeid werd bekroond door .de toevoeging van Nieuw-Guinea aan 's werelds olie-pro ducerende gebieden. Het totale verbruik van aardoliepro ducten in Nederland is in 1948 gestegen tot rond 2.6 millioen ton of 52 pet. meer dan in 1938. Shell Nederland had in de verkoop van deze producten een bevre digend aandeel. De stijging werd groten deels veroorzaakt door grotere afname van stookolie voor de energie-voorzie ning. De ontwikkeling van de concessie „Schoonebeek" (ong. 15.000 ha. in Zuid-Oost Drente en de Noord-Oosthoek van Overljsel) is zeer voorspoedig ge weest. Nam de productie toe van 213.000 kgt in 1947 tot bijna 500.000 kgt in 1948, einde 1948 was zij reeds weer opgelopen tot ong. 50.000 kgt. per maand. De diepboring ten Westen van Coe- vorden in de „Schoonebeek"-concessie trof gas onder hoge druk aan op een diepte van 2785 meter. Zodra de daar voor geschikte zware boorinstallatie zal zijn aangekomen, zal de verdere ver kenning van dit nieuwe terrein plaats vinden. De diepboring te Delft werd op gegeven. In 1948 onderging de productie van stikstof meststoffen van de Mij. tot Expi. van Kooksowengassen (Mekog) te IJmui- den een zodanige verhoging, dat de grens der capaciteit werd bereikt. Men is doende de bestaande capaciteit tot het drievoudige uit te breiden. 21 Juni a.s. zal vanwege de Nationale Demobilisatieraad in de Stadsschouw burg te Utrecht een belangwekkende bijeenkomst worden gehouden. Om 10.30 uur zal Z.K.H. Prins Bern hard de bijeenkomst openen waarna minister-president W. Drees zal spreken over het onderwerp: „een taak, een plicht voor land en volk". De minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking. en de oud-minister van Oorlog mr. J. Mey- nen zullen daarna het woord voeren. Na de middagpauze (van twaalf tot twee uur) wordt de film „Soldaten over zee" vertoond en dan spreekt de com missaris der Koningin in Limburg mr. dr. F. J. M. A. H. Houben, voorzitter van de Provinciale Demobilisatieraad, over: „wat kunnen wij gewestelijk en plaatselijk doen?". Ds. J. H. Sillevis Smitt, hoofdvlootpredikant stelt ten slotte de vraag aan de orde: „Wat spre ken wij dus af?", waarna Z. K. H. Prins Bernhard de bijeenkomst zal sluiten Deze bijeenkomst heeft tot doel het werk ten behoeve van de militairen, die weldra in grote regelmaat naar Ne derland terug zullen komen, te stimu leren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3