EERSTE KAMER AANVAARDT BUITENLANDSE ZAKEN Krull en zonder kapper GEEN BELANGSTELLING MEER VOOR EVACUATIE UIT DJOCJA Zoon van Gandhi in ons land Besprekingen te Berlijn lopen vast GEEN DATUM VOOR VOLGENDE BIJEENKOMST Nog geen benoeming van een staatssecretaris APRIL WARM, MEI KOUD Medische sectie bij K.N.M.I.? Toi hoofd en hart Missie- en zendingsgebouwen in Republiek terug aan de eigenaars Maandag staking in de Amerikaanse mijnen mm - Het weer. Kijk Uw spaarpot na! A. VAN DER ME OVERLEDEN Filippijnse aanspraken op Noord-Borneo Heilige Vader ontvangt kankerspeciaiisten Eerst afwikkeling der Indonesische kwestie Tuindersvijand no. 1 op het strand Vorrink uit ziekenhuis Staatssecretaris voor Luchtmacht overbodig? Vice-admiraal Pinke 1 DONDERDAG 9 JUNI t949 BUREAUX van redactie en administratie e 73 ste JAARGANG No. 24481 Geen „critiek stadium" Medio-Juni richtdatum voor terugkeer Maatregelen tegen ambtenaren Stakers bezetten een gebouw DR. BEEL BIJ DE KONINGIN DIRECTEUREN BERECHT Invasie van coloradokevers BRITSE ONDERSCHEIDINGEN Dienstperiode in Indonesië loopt ten einde SMEDESTRAAT S - HAARLEM i'slefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.399E Wrecteor 3. 3. W. Boerrlgtet. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Se verin. NIEUWE HAABLEWISCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents par mttltmeter^ hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 18 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 56 cents per week, f 1.52 per maand. 435 per kwartaaL j.pe belangstelling voor evacuatie uit JOcja is plotseling verdwenen, zo meldt °e correspondent van Aneta te Sema- ?ng. Na de berichten over de aantallen, je geëvacueerd zouden worden, werd ''Oensdag nog slechts één transport van personen uit Djocja te Semarang Afwacht. Dinsdag zijn nog 1100 perso on uit Djocja geëvacueerd. Blijkens een verklaring van ir. Putu- hoofd van de gebouwendienst van Pet republikeinse ministerie van open- °?re werken, zullen alle missie- en zen- Jhgsgebouwen, die destijds gebruikt '"erden voor regeringsdoeleinden, aan ®s rechtmatige eigenaars worden terug gegeven. Over enkele gebouwen van de Riding worden door republikeinse auto- pleiten besprekingen gevoerd of deze huur kunnen worden genomen dan *i'el in bruikleen kunnen worden afge- ®taan in ruil voor gebouwen, die de re publikeinse regering ter beschikking 'an de zending zal stellen. O.m. zullen ministeries van Voorlichting, Sociale ^aken en Arbeid niet meer worden on dergebracht in het seminarie, maar in J^hden, elders in de stad, terwijl het VPublikeinse Hoog Militair Gerechtshof pastorie in Setjediningratan zal ont- Uimen. In kringen van de Nederlandse dele gatie verriam de politieke correspondent £an Aneta. dat niet kan worden gespro- fan van een „critiek stadium" in de ^sprekingen, waarvan in persberichten Ijewag werd gemaakt. Men wees er op, Jat na 7 Mei er twee subcommissies aan Jat werk zijn gegaan, de eerste voor de krugkeer van de republikeinse regering ''aar Djocja en een tweede voor het uit vaardiging van de order van het staken Van het vuren en de handhaving van 'acht en orde. Beide subcommissies zou- "an gelijktijdig tot resultaten komen. De situatie is thans zo, dat, terwijl de ?arste subcommissie vlotte vorderingen ?aeft gemaakt, de tweede o.a. nog zoe kende is naar een formule voor het "^vaardigen van de order tot staking Tan het vuren. Met nadruk ontkende men in deze ffingen, dat bij deze besprekingen er "Pfake zou zijn van het ondertekenen !per overeenkomst tot staking van het .Uren vóór de terugkeer van de repu- "nkeinse regering te Djocja, waarbij ?*an verwees naar de Van Royen-Rum- arklaringen. bp een persconferentie, die de Sultan jjh Djocja Woensdagavond te Djocja ™6ld, heeft hij o.m. medegedeeld, dat de 'ïohn Lewis, de Amerikaanse mijnwer- Jersleider, heeft gisteren een staking in de .Jhierikaanse kolenmijnen aangekondigd. De Joking zal een week duren en aanstaande bandag ingaan. ^ok in de bruinkoolmij nen zal worden gestaakt. tan Plaatselijke autoriteiten van de „Uni- Mineworkers Union" hebben van Le- bls. de opdracht gekregen, „tijdens deze ^riode geen ander werk te doen verrich- dan strikt noodzakelijk is voor de escherming van mensenlevens en eigen- q°mmen." Uwïet PhHiPPijnse département van Buiten- ^k.dse Zaken heeft een protest aan Groot- v*ittannië opgesteld over het samenvoegen -ah bijna 75000 km2. in Noord-Borneo met e Kroonkolonie op 16 Juli 1947. bi?-et Protest moet nog door president El- Jjo Quirino ondertekend worden, w Oe Philippijnse aanspraken op Noord- L^neo dateren uit de dagen van de Moror vj?3gslieden, die uit de Zuidelijke Philip- k, Jhen Noord-Borneo veroverden en de q*tan van Broenei onderwierpen. tij^rle kwartier heeft Woensdag Ma- v Gandhi, de zoon van de Mahatma, V,. Schiphol vertoefd. Hij heeft zijn op- ?'ng genoten in Zuid-Afrika en kent jhjand goed. Thans is hij redacteur van V^uian Opinion", dat in Zuid-Afrika -Jt uitgegeven. C«et is goed te zijn in landen als il? ®Hka, Engeland en Nederland, waar (umlkomen vrij ben", zegt de zoon van Ify^hi. „Wij Indiërs in Zuid-Afrika ,nie! in parken, wij mogen niet Ikat1 'n trams en in bussen. Overal CiJft het gehate bordje: „Alleen voor °Peanen". Bijna 300.000 Indiërs zuch- °hder deze kwellingen en dit wordt slechter. De gekleurde bevolking tegen ons opgezet door de blan- want er is geen twijfel aan, dat i w *«-» bwwl v -j--- - "ele actie door de blanken wordt |e.Ven onder het voorwendsel, 'lki vreemdelingen in het land zijn niet thuis horen, doch ik kan u van rePatriëren, zoals men dit Itjg zou zien. is geen sprake." nila! Gandhi was in December voor Vlotst in India. De dood van zijn hoorde hij in Zuid-Afrjka. republikeinse regering steeds medio- Juni aanhoudt als richtdatum voor de terugkeer. Het is niet de bedoeling, dat er een „local cease fire" wordt afgekon digd, doch een „suspension of arms". Dienaangaande bestaat echter tussen partijen geen overeenstemming. Hierover zijn nog besprekingen gaande tussen de Sultan en kolonel Van Langen. (Naar van gezaghebbende militaire zijde wordt vernomen, dient men onder „cease fire"-order te verstaan een staken van het vuren van permanent karakter, terwijl „suspension of arms" bedoeld is voor een bepaalde periode van langere of kortere duur. „Suspension of arms" is dus van minder verstrekkende aard dan een „cease fire order"). Volgens mededeling van de Sultan is men voornemens te Djocja de volledige republikeinse regering plus een daerah- bestuur te doen zetelen. Het daerah-be- sluur van de residentie Djocja is tot heden nog intact. De regering van Oost-Indonesië heeft krachtige maatregelen genomen tegen ambtenaren, die lid zijn van het te Me- nado opgerichte „Komite ketata negaraan Minahassa". Reeds is de inspecteur van Noord-Celebes, de heer G. W. J. Ram pen, ontslagen. Naar aanleiding van deze mededeling heeft een officiële persoonlijkheid van de zijde van Oost-Indonesië aan Aneta verklaard, dat de regering van Oost- Indonesië de actie van het K. M. geens zins heeft verboden. In het algemeen zal de regering echter moeilijk kunnen toe staan, dat de politieke activiteit van haar ambtenaren zou leiden tot ver waarlozing van de ambtsplichten. Paus Plus XII heeft de leden van de Pauselijke Academie van Wetenschappen en de veertien genodigde kankerspecialisten uit negen verschillende landen, die op een con gres voor de kanker in Vaticaanstad bijeen zijn, in audiëntie ontvangen. De Paus be treurde het, dat de „te zware last van plich ten", die „vooral in deze tijden" op zijn schouders drukken, hem belet meer dan enkele ogenblikken met de geleerden door te brengen. De Paus betreurde ook de ongefundeerde bekendmakingen betreffende geneeswijzen voor de kanker, „die", zo zeide hij, „voor de door kanker getroffenen slechts het is droevig het te moeten zeggen een nieu we, wreder en dieper teleurstelling zijn. Hoeveel bescheidener en daarom edeler en veiliger is uw streven. Uw wetenschappe lijk onderzoek zal u misschien geen hoge populariteit doen verwerven, maar gij zult de dankbaarheid van de toekomstige ge slachten verdienen". Een geallieerd zegsman deelde gister avond te Berlijn mede, dat de bespre kingen tussen de vier mogendheden over de uitvoering van de in New York opgestelde overeenkomst voor de ophef fing van de blokkade op een dood punt waren gekomen. Deze verklaring werd gedaan, nadat Russische en Westelijke geallieerden zeven uur te Berlijn ver gaderd hadden. Er werd geen datum voor een volgende bijeenkomst bepaald. De staking was niet eens ter sprake gekomen en de Russen wijzen alle ge allieerde protesten, dat zij de export en import van Berlijn zouden controleren, van de hand. De zegsman zeide, dat de impasse in de besprekingen terstond gemeld was aan de ministers van Bui tenlandse Zaken, die te Parijs ver gaderen. Westelijke vertegenwoordigers maak ten de Russen er op attent, dat een hér- vatting van de handel tussen Oost- en De Eerste Kamer heeft gisteren na een uiteenzetting van minister mr. D. U. Stikker de begroting van Buitenlandse Zaken zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd, waar bij de communistische fractie liet aantekenen, dat zij wenst te worden geacht te hebben tegengestemd. Minister Stikker onthield zich bij de beantwoording van de beschouwingen der Kamerleden op 1 Juni in verband met de daarover handelende ingediende wetsontwerpen van breedvoerige be spreking van het Atlantische Pact cn van de Raad van Europa. Dit kwam hem constitutioneel juist voor. Zijn hoop is gevestigd' op een spoedige behandeling van het wetsontwerp inzake de Raad van Europa in de Tweede Kamer, zodat de Eerste Kamer ruimschoots gelegen heid tot beraad zal hebben en dit ont werp einde JuU zou kunnen worden ge ratificeerd. Dan alleen zal het mogelijk zijn een Nederlandse delegatie naar Straatsburg te zenden. De afgevaardig den zullen in overleg tussen regering en Staten-Generaal worden benoemd. Ter opheldering van misverstand zeide minister Stikker, dat de Raad van Mi nisters geen vetorecht kent, doch dat doorgaans een tweederde meerderheid voor besluiten vereist is. Alleen bij zeer principiële zaken wordt eenstemmig heid vereist. Met de benoeming van een Staatsse cretaris voor Buitenlandse Zaken wilde minister Stikker wachten totdat de In donesische kwestie is afgewikkeld, om dat dan pas bekeken kan worden of zo'n functionaris werkelijk noodzakelijk zal zijn. Opneming van Indonesiërs, Su- rinamers en bewoners van de Neder landse Antillen in de buitenlandse dienst wordt door hem en zijn departe ment zoveel mogelijk bevorderd. Spr. was een warm voorstander van een zo groot mogelijk Nederlands dienstbetoon aan Indonesië bij een te vormen Buiten landse Dienst aldaar. De minister verklaarde, dat de rege ring na het tot stand komen ener West- Duitse regering geen bezwaren tot een toetreding tot de Raad van Europa zal opwerpen. Naar aanleiding van een vraag over de kosten van de grenscor recties zeide minister Stikker, dat zijn ministerie slechts bemoeiing had met de politieke zijde van deze zaak en dat andere departementen die kosten dra gen. Ten aanzien van het betoog van prof. Beaufort, dat hij zeide te be wonderen, gaf minister Stikker te kennen, dat er verschillen van op vattingen zijn over het vraagstuk van de „demostic jurisdiction", de binnenlandse jurisdictie. Het Hand vest der Verenigde Naties is hier over niet bijzonder duidelijk, het geen een beschouwing over het vraagstuk der Indiërs in Zuid-Afri ka, het verbod aan Sovjet-burgers om met vreemdelingen te spreken en de kwestie-Haiderabad moeilijk maakt. Over het probleem van de nationale samenwerking tussen regering en par lement, zeide de minister o. m., dat bij de tegenwoordige ontwikkeling van de internationale rechtsvorming zich ver schillende nieuwe aspecten op dit punt voordoen. Steeds wordt gestreefd naar vervulling van redelijke eisen der par lementaire democratie, doch vooral op het punt van multilaterale verdragen staat men soms voor faits accomplis, die men slechts kan aanvaarden of ver werpen. Tegenover een regering wordt het soms moylijk deze te verwerpen. Spr. is het met de heer Spaak eens, dat „de volkeren moeten weten, welke spij zen zij door de diplomaten voorgescho teld' krijgen, maar dat de samenstelling van de saus hun minder aangaat. Men leidt in een restaurant zijn gasten niet naar de keuken." West-Duitsland slechts dan zou geschie den, wanneer de Russen bereid waren de restricties op het vervoer" op te heffen, die volgens het Westen een schending betekende van de in New York gesloten overeenkomst. Anderzijds beweerden de Russen, dat het lange wachten van het Westen met het herstellen van de han delsbetrekkingen een schending was van de JessupMalik-overeenkomst. Ongeveer tweehonderd West-Duitse spoorwegstakers verschaften zich gister avond tegen middernacht toegang tot het onder Russische bescherming staande gebouw van de spoorwegen te Berlijn, nadat zij de Duitse wachters ontwapend hadden. De tien Duitse bewakers trachtten de stakers te overreden naar huis terug te keren, Maar al hun argumenten en drei gementen waren vergeefs en plotseling werden zij overmand en ontwapend zon der dat er een schot gelost was. West-Berlijnse politie heeft de stakers later weer uit het gebouw, dat in de Ame rikaanse sector ligt, doch volgens een ge allieerde overeenkomst door de Russen wordt beheerd, verdreven. De werkzaamheden van de administratie van de Berlijnse spoorwegen waren heden morgen practisch lamgelegd doordat de bij het spoorweggebouw in de Amerikaanse sec- tor postende stakers leden van de West- Berlijnse spoorliedenvakbond het Duitse personeel verhinderden het gebouw te betre den. De posters vormden, arm in arm, een menselijke keten rond het gebouw. Alleen een aantal Russische officieren konden door deze keten heenbreken. De Koningin ontving Woensdag de af getreden Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, dr. L. J. M. Beel, ten paleize-Soestdijk. Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, gepresideerd door mr. Borgerhoff Mulder, is Woensdag de ge voegde zaak behandeld tegen de beide directeuren van de verzekeringsmaat schappij N.V. „Centrale Arbeidersverze- kerings- en depositobank", sedert 1941 genaamd „De Centrale Arbeiders-Le vensverzekering Mij.": jhr. J. A. H. van der Does uit Arnhem en jhr. J. van den Bosch uit 's-Gravenhage. De procureur-fiscaal, mr. Hollander, zeide, dat het Hof hier met „mijnheren" te doen had, die weliswaar hun handen niet bevuild hadden aan het bloed en verraad van hun landgenoten, doch die, de een niet minder dan de ander, N.S.B.- er waren geweest in hart en nieren. Hij. requireerde tegen Van der Does, die twee jaar en elf maanden gedetineerd is geweest, vier jaar gevangenisstraf met aftrek en tegen Van den Bosch, die wel iswaar bij de centrale de tweede viool heeft gespeeld, doch als S.S.-er daad werkelijk de kant van de vijand had ge kozen, acht jaar met aftrek. Uitspraak 22 Juni. Als men ergens bin nenvalt en de huis vrouw ontmoet» heur haar zorgvuldig in een om het hoofd geknoopte doek gepakt, dan is ze- hoogst waarschijnlijk bezig zich te permanenten. En dit is dan, behalve de hoofd doek, een der voordelen, die men aan de huis-per manent (waarom moet dat ding een „home"-perma- nent heten) toeschrijft, dat de vrouw, die het thuis zelf doet, niet bij de kap per hoeft te zitten wach ten. In de tijd, dat de krulformerende vloeistof haar werk doet, kan ze aardappelen schillen, bed den opmaken of stofzui gen, in één woord, ze ver liest niet haar halve dag bij de kapper. Dit perma nenten zonder machine, maar door een chemische reactie werd uitgevonden in 1934, nadat men het vijf en twintig jaar met zware electrische appara ten" had moeten doen. En kel vloeistof en sachets leek een prettige behan deling, maar het proces berustte op een chemi sche warmte-ontwikkeling, welke niet geheel contro leerbaar bleek. Dus zoch ten de chemici verder en in 1941 vonden ze, knap als ze zijn, een koude chemische werking, die „cold wave" werd ge doopt. De behandeling gaf echter wel eens aanlei ding tot, wat zakelijk be langhebbenden hoffelijk en handig met „nevenver schijnselen" aanduidden, maar wat in de praktijk neerkwam op allerlei na righeid aan de huid Elke nieuwigheid in de mode heeft haar martelaressen gehad: er lopen nóg vrou wen met een pruik rond, die als pionierster van de electrische permanent, derzelver slachtoffer wer den. Er zijn óók vrouwen die haar hoofd verbrand hebben met de eigenhan dige chemische krullerij. Inmiddels hebben de laboranten niet stil geze ten en thans is er, na vele duizenden proeven, eer. absoluut ongevaarlijke huis-permanent uitgevon den, die een handige vrouw, als ze er het ge duld voor Weeft, zonder kans op onheilen, op zich zelf kan toepassen. In te genstelling tot het buiten land, zullen niet alleen drogisten en parfumerie zaken. maar ook kappers deze „Pin-up" huisperma nent verkopen. Doen ze zichzelf daarmee concur rentie aan? Wij vermoe den niet noemenswaard. Twee millioen vrouwen in Nederland laten zich iets meer dan eenmaal per jaar permanenten. Ze heb ben daarvoor vijfduizend kappers tot hun beschik king en in ons kleine vol gepropte land is vrijwel voor iedereen de kapper bij de hand. Dat hét in Amerika ge weldig gaat met de home permanent. is begrijpelijk, negentig procent van de vrouwen heeft geperma nent haar (hier van de huisvrouwen 67 pCt. en van de werkende vrouwen 75 pCt.) -en de niet-stedelin- gen wonen in die uitge strektheden, waar wij geen begrip, van hebben, ver van alle comfort. Ze moeten ziqhzelf dus wel kunnen redden. Wat de Amerikaanse vrouw echter heeft, wil len wij ook. ,En, de meeste vrouwen houden van ex- periménteren. Ze hebben nu een gevaarloos speel goed. Terwijl ze ermee bezig zijn. kunnen ze, als ze televisie hebben, wel licht nog een modeshow zien. De wereld komt te genwoordig bij u thuis. A. Bgl. Een dezer nachten werd Neu) York opgeschrikt door hevige knal len, die gevolgd werden door fel licht vanuit de lucht. Vliegtuigen ronkten rond en wierpen licht- kogels uit. Het betrof hier geen plotselinge aanval maar een expe riment om steden bij nacht te kun nen fotograferen. Het resultaat drukken wij hierbij af. De foto geeft een overzicht van de stad van Brooklyn af genomen. Verwachting tot Vrijdagavond: Voor de Noord-Westeljjke helft van het land in de kustgebieden overdag perioden met zonneschijn. Landin waarts meer bewolking, maar over wegend droog weer. Zwakke tot ma tige wind tussen Noord en Oost. Wei nig verandering in temperatuur. Voor de Zuid-Oostelijke helft van het land: veel bewolking, vooral overdag, met aanvankelijk hier en daar nog regen. Meest zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon 4.20—20.58. Maan 21.21—3.22. Gisteren zijn op het strand te Wijk aan Zee vrij veel coloradokevers aange spoeld, die echter terstond onschadelijk gemaakt werden. Een aantal politieman nen stelde zich beschikbaar om deze tuindersvijand no. I krachtig te bestrij den. In potten werden de kevers verza meld en vernietigd. Het zal zaak zijn, dat ieder meewerkt en mocht nog een ontsnapte kever gevonden worden, of een nieuwe invasie dreigen, dan moet terstond alles in het werk gesteld wor den om het gevaar te keren. Men moet' zich bij het vinden van een colorado kever zo spoedig mogelijk richten tot de politie, opdat maatregelen genomen kun nen worden. Te grote belangen zijn hiermee ge moeid om maar enige slordigheid te kunnen rechtvaardigen. Nader vernemen wij, dat te Wijk aan Zee ruim tweeduizend van deze kevers zijn aangespoeld. Behalve de politie hebben ook Openbare Werken en de schooljeugd een groot aandeel gehad in het verzamelen van deze schadelijke die ren. De kuststrook vanaf de pier te IJmuiden tot aan Heemskerk werd ijve rig afgezocht Langs de Noord-Hollandse kust zijn gisteren in totaal 8000 coloradokevers vernietigd. (Van onze verslaggever) Het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt schijnt te beschik ken over een afdeling, die zo nu en dan mededelingen de aether instuurt als: in de afgelopen nacht is de weersgesteld heid gunstig geweest voor de ontwikke ling van aardappelziekte. De weersom standigheden van de laatste twee maan den zijn van die aard geweest, dat hét Overweging verdient, het K.N.M.I. te verrijken met een medische sectie, die dan waarschuwingen kan geven als: de weersgesteldheid van de afgelopen D-ee dagen was zeer bevorderlijk voor de ontwikkeling van dubbele longontste king; de aanzienlijke neerslag, die op eerste Pinksterdag moet worden ver wacht, is zeer bevorderlijk voor natte voeten en daaruit voortvloeiende in fluenza; het hoge drukgebied, dat zich vanuit Schotland naar ons land ver plaatst, doet het gevaar voor zonne steek in aanmerkelijke mate toenemen Zulk een waardevolle afdeling ont breekt helaas nog steeds, zodat wij zelf, dilettant zowel op meteorologisch als op geneeskundig gebied, een verklaring moeten zoeken voor verkoudheden, griepaanvallen en sterk verhoogd kininegebruik, waarmee de overgang van lente in zomer gepaard gaat. Een prikkel te meer voor het zoeken van een causaal verband tussen weer en gezond heid was het, dat onze hoofdredacteur, naar ons telegrafisch werd medegedeeld, gisteren tweemaal zou hebben geniest, zodat wij met een taxi naar De Bilt snelden om ons op de hoogte te stellen van het uitzonderlijke in het weer in de maanden April en Mei De maand April dan was, zoals men ons in de Bilt aantoonde, op een na de warmste Aprilmaand sinds 1894. Alleen in 1934 was de gemiddelde temperatuur nog 0.1 gr. Cels. hoger. De gemiddelde temperatuur over de afgelopen veertig jaar werd namelijk gedurende April van dit jaar met liefst 2.5 gr. Cels. over troffen. Er was één dag vorst in plaats van de. vijf die normaal zijn en er waren 202 uren zonneschijn in plaats van de statistisch te verwachten 153. In Mei daarentegen was het weer on gunstig. De gemiddelde temperatuur lag 1.1 gr. Cels. onder het normale; 23 dagen van deze maand lagen aan de koude, kant en slechts 8 aan de warme kant van normaal. Het grootste warmtetekort werd geconstateerd op Hemelvaarts dag, 26 Mei, en in plaats van de te verwachten drie zomerse dagen kwam er maar een. 194 uren zon genoot men slechts in stede van de 213, waar men op kon rekenen. Daarmede werd de langdurige, zeer zonnige periode, die in October 1948 werd ingezet, in de maand Mei onderbroken. Deze weinige gegevens medisch te interpreteren, terwijl men van medische zijde in het geheel geen gegevens heeft, is onmogelijk. De hoofdinspectie van de Volksge zondheid bleef, desgevraagd, in het ne gatieve: er was haar niets bekend van „kwaadaardige verkoudheden of griep- verschijnselen naar aanleiding van het De voorzitter van de P. v. d. A., Koos Vorrink, heeft het ziekenhuis te Nykoebing verlaten. Hij zal vopr herstel van krachten nog enige tijd te Kopenhagen vertoeven al vorens naar Nederland terug te keren. Nu na 15 Juni de gelegenheid tot omwis seling van buiten omloop gestelde waarde loze halve guldens, halve stuivers en halve centen wordt gesloten, raadt het ministerie van Financiën aan zich nogmaals terdege te vergewissen of men dergelijke munten nog onder zich heeft. Bijzondere aandacht verdient daarbij de inhoud van spaarpotten, collectebussen, offerblokken cn dergelijke. Na genoemde datum ontvangen munten kunnen onder geen voorwaarde meer wor den aangenomen. sterk wisselende weer" Overigens ko men haar, zo deelde de inspectie ons mede, alleen die gevallen ter ore, die een epidemisch karakter dragen. Zij bleef ons echter het antwoord schuldig op de vraag hoe dikwijls een ziekte moet voorkomen, eer haar karakter epide misch is Een en ander resumerend: men kan niet verder gaan dan de veronderstel ling te opperen, dat velen het slachtof fer zijn geworden van het te snel weg werpen van de wollen borstrokken, een zorgeloze veronachtzaming van dubbele jaegers. Te spoedig hebben velen wel licht de kachels weggedragen en de dekens, dekbedden, polsmofjes, oorklep pen en kniewarmers te haastig aan de kamferkist toevertrouwd. 's Mensen ijdelheid is hier hand in hand gegaan met de verraderlijke ongewisheid van het klimaat en menigeen heeft het dragen van te luchtige hoofddeksels moeten be kopen met hoge rekeningen van de zak- doekenwasbaas, de apotheek en de dro gist. Prijs daarom nooit de dag warm en zonnig voor het avond is en wacht u dan voor de avondkoelte. En om tenslotte toch nog met een be moedigende gedachte te eindigen: sinds de opening van het seizoen 21 Mei j.l. namen tien maal zoveel dapperen als verleden jaar in Scheveningen een bad Om precies te zijn 2884. Te Utrecht is Woensdagmorgen ta de leeftijd van drie en zestig jaar nog vrij onverwacht overleden de voorzitter van de Ned. R.K. Kledings- en Textielar beidersbond .,St. Lambertus", de heer Albert van der Meijs. Gedurende dertig jaar is hij voor zitter van deze organisatie geweest. Daarnaast bekleedde hij de functie van secretaris der internationale federatie van christelijke textiel- en kledingar- beidersorganisaties. was hij voorzitter van de bedrijfsraad textiel en de vak- raad textiel. Een tiental jaren had hij voorts zitting in de Tweede Kamer. Hii was Ridder in de Orde van Oranje Nassau De plechtige Requiemmis zal worden opgedragen in de parochiekerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad te Utrecht Zaterdag a s. te 10.30 uur. waarna be grafenis op het R.K. Kerkhof aan de Prinsesselaan. Koning George heeft twee nieuwe ti tels van baron ingesteld en 30 Britten onderscheiden met het ridderschap. Een van de nieuwe ridders is John Barbirolli, dirigent van het Halle-orkest te Manchester. De orde van het Britse Imperium is toegewezen aan de doktoren David C. Davey en Francis L. Rose voor het middel tegen de tsetse-vlieg (antrycideX. Baron is geworden George Archibald, directeur van de filmmaatschappij die „This Modern Age" vervaardigde (Rank-concern). De wijsgeer en geleerde Earl Bertrand Russel kreeg de Orde van Verdienste evenals Robert Robinson, een van de meest vooraanstaande geleerden in de organische scheikunde. De schrijfster Rebecca West werd com mandeur in de orde van het Britse Im perium. Generaal Sir Brian Robertson, de be velhebber van de Britse zone in Duits land, werd Ridder in het Grootkruis van de Orde van het Britse Imperium. (Van onze luchtvaart-medewerker) Tijdens de debatten in de Tweede Kamer aangaande de benoeming van staatssecretarissen bij het mi nisterie van Landsverdediging bleek, dat zich althans betreffende die voor de luchtmacht, twee geheel tegengestelde stromingen hadden gevormd. De ene groep, die voornamelijk werd voorgeze ten door de P. -v. d. A„ toonde zich een groot voorstander van de benoeming van deze functionaris, terwijl de andere zich met hand en tand hiertegen ver zette. Dat de P. v. d. A. zich zoveel moeite heeft getroost dit voorstel te doen aannemen, is zeer wel te begrijpen, als men bedenkt, dat de benoeming van een derde staatssecretaris voor deze partij vrijwel de laatste mogelijkheid betekende om zich op korte termijn een meer gezaghebbende stem in militaire zaken te verwerven. Het mag zeer ze ker niet worden verondersteld, dat het de tegenstanders van de P. v. d. A. om welke reden dan ook enkel en alleen er om te doen zou zijn geweest deze partij een grotere zeggenschap in het beleid van bedoeld ministerie te onthouden. Derhalve kan gevoeglijk worden aangenomen, dat het geen par tij-politieke reden is geweest, die de doorslag heeft gegeven bij het nemen van een afwijzende beslissing. Toch was het dringend noodzakelijk, dat de luchtmacht, die op de eerste plaats een strategische taak heeft, aan haar huidige importantie werd aange past en een zelfde status kreeg als le ger en vloot. Het uitvoeren van deze gedachte behoefde uiteraard niet direct te leiden tot het benoemen van een staatssecretaris. Indien hiertoe niet zou worden overgegaan, diende ter compen satie toch minstens een even doeltref fende maatregel in de plaats te worden gesteld Bij de kortelings tot stand gekomen reorganisatie van de hogere legerleiding is aan deze voorwaarde echter geens zins voldaan. De bevoegdheden van de luchtmacht worden door de verschillen de bepalingen dermate beknot, dat zij wel in naam als een aan het leger ge lijkwaardige strijdmacht wordt erkend, maar in werkelijkheid onder strenge cu ratele hiervan staat. Dit komt zeer dui delijk tot uitdrukking in de samenstel ling van de luchtmachtraad. die de mi nister van advies moet dienen bij het te voeren beleid. De chef van de lucht machtstaf is namelijk de enige lucht- machtstem in het gehele college, dat totaal uit acht leden bestaat. Het be hoeft geen betoog, dat een dergelijke éénzijdige verdeling van het aantal ze tels de luchtmacht zeker niet ten goede komt. Niet minder bedenkelijk is de wijze, waarop de taak van de luchtmachtstaf nader wordt omschreven. Zeer merk waardig is het, dat de aanschaffing van het specifieke luchtmachtmaterieel en het ontwerpen van vliegvelden, alsme de de aanleg ervan, tot het ressort be horen van een legerinstantie, waarin zelfs geen enkele luchtmachtdeskundige is opgenomen. De luchtmachtstaf is dus in een geheel afhankelijke positie ge drongen, waarbij haar bevoegdheden zich slechts beperken tot het treffen van voorbereidingen of het geven van aanwijzingen. Voorts is de luchtmacht wel genood* zaakt een zelfde passieve houding aan te nemen waar het personeelszaken be treft. Hierdoor wordt de efficiëntie van de luchtmacht aanzienlijk benadeeld. Teneinde ongelukken en bovenmatig snelle afschrijving van het materieel te voorkomen moet de luchtmacht over uitstekend geschoold technisch perso neel kunnen beschikken. Deze technici wordt echter overal elders een werk kring geboden op veel betere financiële voorwaarden dan bij de luchtmacht, die, gebonden aan landmachtvoorschrif ten. geen salarisregeling overeenkomstig vakbekwaamheid kan treffen. Er rest de luchtmacht dus niets anders dan de opleiding van technisch personeel zeif ter hand te nemen. Veelal neemt deze opleiding echter zoveel tijd in beslag, dat hiervan weer niet voldoende profijt kan worden getrokken, als men zich te houden heeft aan de diensttijd, zoals deze door de landmacht is vastgesteld. Tenzij men voor de min of meer be langrijke technische functies uitsluitend beroepspersoneel zou aanwijzen en de dienstplichtigen alleen zou benutten voor het verrichten van werkzaamhe den, waaraan slechts een kortstondige opleiding verbonden is. kan een ver lenging van de diensttijd worden ver meden. Uit financiële overwegingen kan dit systeem evenwel niet zo' ver worden doorgevoerd als strikt nodig zou zijn om de luchtmacht ten allen tijde paraat te doen zijn. Het voeren van een per. soneelspolitiek, die wel tot een deug delijke oplossing van bovengestelde pro blemen zou kunnen leiden, is de lucht macht bij de huidige constitutie van de hogere legerleiding niet toegestaan. Niettemin heeft Nederland met het ondertekenen van het Atlantisch Pact verplichtingen op zich genomen, waar bij land- en luchtmacht naar verhouding een even groot aandeel aan het Wes terse verdedigingsstelsel zullen moeten leveren. Het nakomen van deze ver plichtingen is voor de luchtmacht uiterst bezwaarlijk, indien het haar niet vergund is een zelfstandig beleid in het raam van de algemene landsverdedi ging te voeren. Nu de opbouw van de luchtmacht in feite nog in een beginstadium verkeert, is thans het ogenblik aangebroken haar organisatie onafhankelijk van de land macht te maken. Dit had slechts op een bevredigende wijze kuhnen geschieden door het benoemen van een staatssecre taris. Alvorens een beslissing hierin te ne- men heeft de regering ongetwijfeld ad vies ingewonnen bij de chef van de luchtmachtstaf. Hoewel het niet is uit gesloten, dat de regering dit advies zon der meer naast zich neer heeft gelegd, dient toch wel degelijk rekening ge houden te worden met de mogelijkheid, dat deze autoriteit negatief geadviseerd heeft. Indien dit laatste het geval is ge weest, welk motief kan hieraan dan ten grondslag liggen? Durfde hij de verantwoordelijkheid niet aan of waren het persoonlijke ge voeligheden, die hem beletten de lucht macht de plaats te geven, die haar toe komt? Tegelijk met het bekende neemt ook \het onbekende toe.J Naar aanleiding van berichten in de Nederlandse pers. volgens welke de vice- admiraal A. S. Pinke binnenkort naar Nederland zou vertrekken en niet naar Indonesië zou terugkeren, vernam Aneta van bevoegde zijde te Batavia, dat de mutatie in het opperbevel van de zee macht in het Oosten op de normale wijze zal plaats vinden omstreeks het einde van dit jaar. daar de dio'-a^eriode van vice-admiraal Pinke in Indonesië ten einde loopt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1