GROTE VIER ZENDEN INSTRUCTIES DE WERELD ROND Bevin spreekt in Blackpool f. Positie van onze zuivelindustrie Vreemdeling Ba by Ion Vishinsky wil eerst gaan praten over het muntvraagstuk in Wij luisteren naar PINKSTERBOODSCHAP DER PRINSES HET GEZEGEND GESLACHT Kunstenaarsverzet 1942-1945 i Besprekingen over Oostenrijk Weinig bemoedigends over de Parijse conferentie der Grote Vier Wanneer zal hij aftreden A. Tijssen-Bremerkamp overleden IMPORT VAN KRACHTVOEDER NODIG ALS WIJ ONS OP WERELDMARKT WILLEN HANDHAVEN Shere r J Het uitgangspunt van verlossing berust op liefde Fins voetbalteam voor strijd tegen Nederland Conté wint 16e rit in Ronde van Italië VRIJDAG 10 JUNI 1949 PAGINA 3 Moeilijkheden in Belgische kledingindustrie Prijzen voor literatuur en schilderkunst Jo Vincent naar Bazel jfmilda. Zönnebruin A. WIJFFELS VOORZ. VAN DE A.K.K.V. Johan van Oldenbarneveldt in Amsterdam Crematie-vraagstuk Sportsnippers Roman door C. ASTER O.f.m. Cap. Veel buitenlanders nemen deel aan Vierdaagse Kampioenschap 57/2 klein biljart begonnen Nieuwe successen van mevr. BlankersKoen - (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Donderdagavond. y«or de eerste maal hebben de Vier besloten iets te gaan doen. Men stelle ®«h er echter niet te veel van voor. Ieder hunner zal aan zijn deskundigen, tot dusverre te Berlijn tevergeefs onderhandeld hebben met de deskun digen van de anderen over de tenuitvoerlegging van het accoord Jessup-Malik, 'Opheffing van de blokkade van Berlijn en hervatting van het goederenverkeer fissen Oost en West) instructies zenden, behelsende, dat uiterlijk 13 Juni de "«doelde onderhandelingen ten einde moeten zijn gebracht. verscherpt; een geheel van maatregelen, dat bekroond werd met de benoeming van een schismatieke burgemeester. Om vier uur vanmiddag was het yandpunt van de heer Vishinsky nog, "at zo zijn drie collega's aan hun on derhandelaars instructies wensten te ?finden, dit hun aanging; hij zelf had a.an zijn onderhandelaars geen instruc ts te zenden, daar zij reeds bij de ^anvang genoegzaam geïnstrueerd wa- *en geworden en hij zelf op het ogenblik ?'et voldoende er over geïnformeerd ^as, wat sindsdien te Berlijn het strui- "riblok was gaan vormen. Te acht uur, ®an het einde van de bijeenkomst, ver gaarde Vishinsky echter, dat hij die '"formaties inmiddels had ontvangen en ®p grond daarvan zou ook hij dan in- atructies naar Berlijn zenden. Tussen vier en acht uur hadden zich t Westelijke ministers (Bevin was te- uit Blackpool) tegenover de heer 'shinsky met goede redenen niet be haald meegaand getoond. Schuman _Sfieed de netelige kwestie aan, dat 't derde agendapunt niet ter hand moest worden ?|lomen. Daar de discussies over punt (vrij weergegeven: (eenmaking van Duitsland) en punt twee (vrij weer- jjtegeven: eenmaking van Berlijn) in het Scheel niets hadden opgeleverd, ontbrak aan punt drie (voorbereiding tot het jiedesverdrag met Duitsland) iedere zin *h betekenis. Hoe zou men het namelijk kunnen hebben over de definitieve status van Duitsland en zijn plaats in de interna tionale samenleving, wanneer men het **lf niet eens had kunnen worden over ^Uitstands en Berljjns voorlopige orga- "•mtie? Er bleef terecht dan ook niets aiders over dan over te gaan tot punt *ier: vredesverdrag met Oostenrijk. Vishinsky vond echter, dat Schuman vlug ging. Punt twee behelsde name- 'Ük ook nog het „muntvraagstuk". Vishinsky stond er dus op, dat het luntvraagstuk in discussie werd geno den, maar de drie Westelijken weiger en om in deze discussie te treden, "aar zjj haar tot volslagen nutteloosheid jtedoemd achtten, zolang er geen accoord «reikt was over de administratieve «enmaking van Berlijn. Daar de dicussie over punt twee even- ei nog niet voor gesloten was ver gaard, was het Vishinsky's goed recht .1 zijn collega's er over te onderhou- wat hij althans van het muntvraag- phk dacht. En dit was dan, dat de op- :°ssing er voor aan de hand was gedaan '1 het rapport, dat de neutrale deskun digen in December j.l. in opdracht van Veiligheidsraad te Genève hadden g%eateld. Uitgaade van het principe, dat «rlijn éen Mark moet hebben, waren deskundigen tot de aanbeveling ge- ?°lïien, dat dit de Sovjet-Mark behoorde zijn. En toen hebben zich Vishinsky's pillega's practisch nog in de discussie "«Seven, die zij aanvankelijk hadden Seweigerd. En wel om in herinnering te Plengen, dat de aanbeveling der neutrale ;«skundigen slechts een voorwaardelijke "öbeveling was, uitgaande namelijk van r" veronderstelling, dat Berlijn één zou 'Jb, terwijl de tenuitvoerlegging hunner atibeveling ook nog afhankelijk was S®steld van een accoord der vier com mandanten te Berlijn over deze tenuit- oeriegging. Deze voorwaarden niet ver bid zijnde, verplichte het rapport tot' 'iets. Vishinsky meende uit de weigering plner collega's' om thans naar een op ging van het Berlijnse (en Duitse) muntvraagstuk te zoeken te mogen af- "iden, dat zij bestendiging van de split- 'ig van Berlijn (en Duitsland) wensten, baarbij Acheson Vishinsky onder ogen ?racht met welke achtereenvolgende Maatregelen de Sovjet-politiek de split- van Berlijn had bewerkstelligd en United Press meldt voorts uit Parijs: De Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken had gisteren te Parijs een bespreking die ruim één uur duurde met zijn Russische ambtsgenoot Vishinsky. Oostenrijkse bronnen weigerden com mentaar te leveren over de onderwer pen van de bespreking. Wel zeiden zij dat hun minister Karl Gruber gespro ken had over Oostenrijk in het algemeen en over de mogelijkheid om een vredes verdrag op te stellen wanneer deze kwestie op de conferentie van de minis ters van de Grote Vier ter tafel zal worden gebracht Minister Spaak heeft een afvaardiging van de werknemers- en werkgevers organisaties in 't Belg. kledingbedrijf ontvangen, die een uiteenzetting gaf van de moeilijkheden, waarvoor de Belgische kledingindustrie zich gesteld ziet. Het aantal werklozen in deze tak van in dustrie bedraagt meer dan 31 procent van het totaal. De afgevaardigden we zen er op, dat de moeilijkheden voor namelijk een gevolg zijn van het ver stoorde evenwicht tussen import en export en het gebrek aan wederkerig heid in het ruilverkeer van confectie- goederen tussen Nederland en België. Zij drong er op aan, dat in het kader van de voor-unie tussen Nederland en België van 1 Juli a.s. af de invoer in Nederland van kledingstukken van Bel gische herkomst vrij van alle admini stratieve hinderpalen zal kunnen ge schieden. De Consultatieve Baad van ministers van Buitenlandse Zaken der Westerse Unie zal vermoedelijk 17 Juni te Luxem burg bijeen komen. Dr. Kan Chieh Hou, de persoonlijke vertegenwoordiger van Li Tsoeng Jen, de Chinese dienstdoende president, heeft een nieuw pleidooi voor hulp aan de nationalisten bij James Webb, de Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, ingediend. Een Libysche woordvoerder verklaar de gisteren, dat in Benghazi besprekin gen aan de gang zijn tussen Tripolitaan- se Arabische leiders en de Senoessi over eventuele uitbreiding van de nieuwe regering van de Senoessi over geheel Libye. Vijf mannen werden gisteren te Praag wegens het organiseren van een tegen- revolutie ter dood veroordeeld en acht anderen kregen levenslange gevangenis straf. Z.H. de Paus heeft de gouverneur van New York, Thomas E. Dewey, gisteren in particuliere audiëntie ontvangen. Onder voorwendsel, dat in de kathedraal te Praag een geheime radio-zender was ver borgen, heeft de Tsjechoslowaakse politie deze kerk geheel en al doorzocht. Voordat zij met het onderzoek begon, werden alle in de kerk aanwezige gelovigen met geweld verwijderd. Mgr. Beran, aartsbisschop van Praag, heeft bij de minister van Binnen landse Zaken geprotesteerd tegen dit mis bruik van de politionele macht. Voor de eerste maal sedert 1933 zullen de katholieken van Oostenrijk op 11 en 12 Juni voor een Katholiekendag te Wenen samenkomen. Deze bijeenkomst staat onder het beschermheerschap van Kardinaal In- nitzer. Het Vaticaan-secretariaat heeft giste ren officieel bekend gemaakt, dat na 15 maanden onderhandelingen regulaire diplomatieke betrekkingen tussen Iran en de Heilige Stoel zijn gevestigd. Iran benoemde Farid Shahlawi tot vertegen woordiger bij de Heilige Stoel, terwijl het Vaticaan nog geen vertegenwoordi ger voor Iran heeft aangewezen. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Hedenmorgen, t-fcevin, Engelands minister van Bui- (j.l'andse Zaken, kwam overgevlogen J' Parijs, om te Blackpool een van de y«otste ovaties van zijn leven in ont- yjrh.gst te nemen. In tegenstelling met Lj'ge jaren, toen hü zich als maar moest H^Iagen over dolkstoten in zijn brede tj 8, heerste er deze keer ter conferen- W een stemming van warme geestdrift, brokken in de keel en tranen in de s«ti. kï^evin gaf een overzicht van de buiten- JC.hse politiek. Het feit dat hij over j^'estina zweeg, scheen niemand hem Vtr'k te nemen. Over de conferentie tc. Parijs had hij weinig bemoedigends Ür.peggen, behalve dat men onderhan- ij'he in een vreedzame sfeer en dat hij (jïrPte, dat in de loop van de volgende "9a uc vuigciiuc bAr. dagen althans een overeenkomst Ijt'kt kon worden aangaande Oosten- We Over Rusland zei hij: „Het grootste \2«r en de grootste mogendheid der i^eld zijn vandaag gemobiliseerd, en Verlang daar een eind aan te zien, hoor middel van oorlog, maar door l>J .Voorbeeld en door onze vastberaden- hOp grond van het geringe succes a de tot heden gehouden conferenties ÓA Rusland vreesde hij te moeten con iferen dat, indien er geen mogelijk- tkjh bestond het met elkaar eens te wor- Hen tenminste moest trachten over- k te komen in vrede naast elkaar voort ^ven. jRij besloot zijn rede met een toe- Jhe'ing op zijn leeftijd en een mogelijk «^ngaan: „Indien ik deze post opgeef k. he leeftijd doet zich gelden voel hat ik mijn best gedaan heb om C" mijn opvolgers een grondslag na 'aten, waarop een werkelijke vrede ^opuwd kan worden". Deze uitspraak niet slechts verantwoordelijk voor y,;? groot deel van de emotie, die tot "Va?e kwam in de indrukwekkende %atie aan het einde, doch ook voor ^.herleving van de geruchten over Hs spoedig heengaan. Er ie echter geen reden aan te nemen, dat hij zijn -post zal opgeven v9ór de volgehde verkiezingen, tenzij zijn gezondheid hem daartoe zou dwingen. Het hoofdpunt van de middagverga dering was een debat over de voorgeno men nationalisatie van het verzekerings wezen. Er was veel critiek op dit plan vanuit de vergadering, doch de partij leiding bleek niet bereid toe te geven. Een gedelegeerde vroeg: „Waar moet dit naar toe? Betekent dit, dat wij alles moeten nationaliseren, de wandelstok van de oUde man, de parapluie van de oude vrouw en de fiets van de jongen?" Uit gelden, overgebleven van de door Ger- rit van der Veen geleide verzetsorganisa tie, ontstond de stichting „Kunstenaarsver zet 19421945" die de verwezenlijking van sommige idealen van deze gevallen strij der nastreeft. Het hoofdbestuur bestaat uit L. P. J. Braat, voorzitter, R. F. van Heusden, se cretaris, mevr. H. S. van Hall, penningm. In de stichtingsacte worden behalve Ger- rit van der Veen, de volgende gevallenen vermeld: Willem Arondeus, Walter Brarid- ligt, dr. Johan Brouwer, Maarten van Gilse, F. J. van Hall, dr. Jantina H. van Klooster, Koen Limperg en Johan Limpers. Het doel der stichting is het jaarlijks uitkeren van een prijs voor letterkunde en een voor beeldende kunst. 16 Juni a.s. worden twee jury's geïnstal leerd, waarna vóór September a.s. twee prijzen van f 1000.— uitgekeerd zullen wor den, een aan een letterkundige en een aan een muursehilder. De jury's bestaan uit: Letterkunde: Henriëtte van Eyk, H. M. van Randwijk, mevr. dr. A. RomeinVerschoor, Ben Stroman, Theun de Vries; Beeldende kunst: Mari Andriessen, L. P. J. Braat, A. M. Hammacher, G. Rietveld, Charles Roe- lofsz, W. J. H. B. Sandberg. Dezer dagen is op 78-jarige leeftijd na een langdurige ziekte in het ziekenhuis te Haarlem overleden mevr. A. M. Tijs- senBremerkamp, weduwe van Jos. Tijssen. Anna Bremerkamp werd 26 Mei 1871 te Rotterdam geboren, studeerde piano en zang o.a. bij Cornelie van Zanten en kreeg als 18-jarige een engagement bij de Nederlandsche Opera van De Groot te Amsterdam. Daar leerde zij Jos. Tijs sen kennen, met wie zij in 1892 in het huwelijk trad. Ondanks haar jeugdige leeftijd liet De Groot haar optreden als „komische Alte". Zij zong toen o.m. in Lakmé, in Faust, in de Regimentsdoch ter, in de Troubadoer enz. Haar eerste grote succes behaalde zij als herders knaap in Gounods Mireille. Van toen af werden haar de soubrettepartijen toe vertrouwd, waarmee zij zich bij de be zoekers der Nederlandsche Opera een zeer grote populariteit wist te verwer ven. Later als draagster van jeugdig dramatische rollen is mevrouw Tijssen Bremerkamp een van de door het pu bliek meest gewaardeerde leden van het operagezelschap van Van der Linden ge weest. Jo Vincent is per KLM naar Zürich vertrokken, om vandaar naar Bazel te reizen, waar zij, op uitnodiging van de „Basler Sangverein", deelneemt aan een festival, dat de vereniging uitschreef ter gelegenheid van haar 125-jarig bestaan. 1 8. Terwijl Baldon zich door de gangen van Eric's burcht spoedde naar de ver trekken waar hij zijn mannen had achtergelatenkoos hij in gedachten reeds de meest geschikten uit. Het mochten er niet te veel zijn. Met de hem eigen handigheid slaagde hij er in vier van zijn mannen van de rest af te zonderen en ging hen voor naar een klein, afgesloten vertrek. Stuk voor stuk was zijn keus gevallen op ruwe, onbehouwen kerels, die reeds jaren onder hem gediend hadden. Daar was de kaal hoofdige Alder, die voor weinig terugdeinsde; Gunnar, die zich niet voor niets de bijnaam de Dief had weten eigen te makende dikke Olaf, wreed en onbetrouwbaar; en Mordegai de Mongool, over wie slechts fluisterend gesproken werd. Met enkele woorden legde Baldon Eric's voorstel hem te vergezellen naar Goudland aan zijn mannen uit, om dan, op gedempte toon, te vervolgen: ,JEn al is ons nu een halvt scheepslading goud beloofdwaarom zouden wij niet met de hele lading terug kunnen keren? Als wij onze ogen openhouden zal zich gedurende de reis zeker een gelegenheid voordoen Eric onschadelijk te makenBen ik duidelijk genoeg? Een goedkeurend gemompel steeg op. Maar toen Eric enige ogenblikken later de mannen bekeek, die Baldon hem ais trouwe en enthousiaste volgelingenvoorstelde, kon hijhoewel hij geen vermoeden had welke plannen er achter zijn rug gesmeed waren, toch een instinctief gevoel van afkeer en argwaan niet onderdrukken. (Van onze correspondent) De Algemene Nederlandse Zuivelbond hield gisteren te Utrecht zijn jaarver gadering. Er werd o.a. melding gemaakt van stijgende melkproductie en een zeer hoog vetgehalte van de melk. Wil de Nederlandse zuivelindustrie zich in de concurrentie op de wereldmarkt kunnen handhaven, dan zal zij tegenover de aanzienlijke bijdrage, die zij levert in de export ook moeten kunnen rekenen op een zo groot mogelijke import van krachtvoeder en kunstmest. Nu zijn er bij de vaststelling van de exportprijzen grote moeilijkheden ont staan, doordat de minister van Land bouw de inleveringsprijs van boter op 15 cent per kilo beneden de overeenge komen vrachtprijs van melk gesteld heeft, hetgeen neerkomt op een prijs verlaging van 0,6 cent per liter melk. Verscheidene sprekers uit de vergade ring voerden over deze aangelegenheid het woord. Het bestuur deelde mede, dat een nieuw onderzoek is ingesteld naar de mogelijkheden het overschot aan wei te benutten, dat in 1946 op 70 millioen liter Crème en olie (Adv.) V Neen, Londen is Engeland niet Men zou deze stad eerder kunnen beschou wen als de gecomprimeerde vorm van het empire, dat tegenwoordig officieel zelfs niet meer „British" heet. Zij ont leent haar bekoring slechts voor een klein deel aan architectonische schoon heid. Haar charme is die van de geschie denis, die in zoveel verweerde gebouwen en in talrijke monumenten is versteend. Hier en daar hebben de muren de sfeer van vervlogen eeuwen geconserveerd en vindt men ineens iets terug van de en tourage van Shakespeare's koningsdra ma's, grimmig en bijna baarbaars, maar in hoge mate fascinerend. Daarbij moet men niet denken aan de nagemaakté gothi- sche kerk uit de negentiende eeuw, waarin het Engelse parlement pleegt te vergaderen. Zelfs niet op de eerste plaats aan de overigens prachtige Westminster Abbey, waar men kan zien dat de En gelse koningen gekroond plegen te wor den op een houten troon, waarop in min der eerbiedige tijden allerlei lieden hun naam hebben gekrast, die sindsdien deel uitmaakt van een groot nationaal erfstuk. Want Westminster Abbey is langzamer hand een panopticum geworden, waarin het Britse parlement al zijn vroegere grote mannen in steen en marmer queu /f3'-vormen 'an£s de muren. Neen, ga naar vi -ri. waar <?e Yeoman-guards nog altijd, zij het op uiterst vreedzame wijze, de wacht houden in hun Tudor-unifor- men en waar de groten uit Engelands ge schiedenis hebben geregeerd of gevangen hebben gezeten in afwachting van hun doodvonnis. Het zijn er zoveel geweest, dat men de tel enigszins is kwijtgeraakt en iedereen achteloos en meestal onwe tend voorbij loopt aan de Bell-tower, waar eens een der grootste Engelse geesten, Sir Thomas More, gekerkerd is geweest. Londen is het steengeworden symbool van Engelands macht. De streken er om heen zijn het symbool van Engelands poëzie. Wie die omstreken met hun lieflijk glooiende heuvels, hun glanzende wejden en hun schilderachtig verspreide boomgroepen leert kennen, begint te be grijpen, waarom dit volk de grootste poëzie in de wereld heeft voortgebracht. Het is een ongerept, naar Nederlandse begrippen bijna ontvolkt landschap, waar nauwelijks iets veranderd is sinds de tijd van Shakespeare en waar men bij elke wegkromming hoopt Spoel de wever te ontmoeten of Falstaff. Maar de enige levende wezens die men tegenkomt zit ten in een auto. Het zijn Londenaars. die van hun vrije Zaterdag en van hun mager benzinerantsoen gebruik maken om de berookte stad te ontvluchten in een volmaakt idyllische omgeving. Langs de weg staat hier en daar een cottage in Tudor-stijl met vooruitspringende voorgevel, kleine in lood gevatte vensters en een bemost dak. Zij verschillen in bouwstijl nauwelijks van de oude huizen in de stadjes van Bretagne, maar deze hier zijn niet vervallen of verveloos. Zij zijn goed onderhouden en geven een in druk van intieme beslotenheid en rust. Voor het eerst dringt het tot een mens door dat er iets anders dan weeë sen timentaliteit, n.l. een diepe nostalgie, kan schuilen in het „Home, sweet home". Als Engeland in staat is in een men senhart heimwee op te wekken, dan komt' dat niet door een stad als Londen maar door dorpjes als het onvolprezen Shere in Surrey, zo'n plaatsje dat bijna volkomen gaaf uit de zestiende eeuw bewaard is gebleven: een straatje met lieflijke Tudor-geveltjes, een brugje waar een beek onder door drentelt en een oud Anglicaans kerkje met een Maria-altaar en een toren waarvan de zilveren spits gedekt is met cederhout. Natuurlijk is er ook hier één Engelsman geweest, die vond dat hij zijn juweel van een huis moest versieren met een erkertje, dat er niet bij past. Het zij hem vergeven. Midden in het dorp is de Inn. Maar binnen de muren daarvan houdt de idyllische droom dan ook op. Een maaltijd is er niet te krijgen. Alleen een paar spaarzaam belegde sandwiches: symbolen van een rigoureuze soberheid. En de waard is vermoedelijk diep ge schokt, omdat zijn bezoeker om „gin" vraagt, 's Middags om kwart voor één! Nu ja, een buitenlander Neen, Falstaff moet toch heus dood zijn. per jaar werd geschat en dat nu nog 37 millioen liter bedraagt. Benelux-bespre- kingen dienen om de grote verschillen van productiekosten van de drie landen weg te werken. De fabrieken moeten verder worden gerationaliseerd. Van 15 tot 19 Augustus van dit jaar zal in Stockholm het twaalfde Interna tionale Zuivelcongres worden gehouden. Nederland heeft daarvoor een twintig tal rapporten ingediend met betrekking tot zuiveltechnische en economische vraagstukken. VRIJDAG HILVERSUM n, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 orkest. 18.20 actualiteiten, 18.30 orkest, 18.45 klank beeld, 19.00 nieuws, 19.15 causerie, 19.30 Brabants halfuur, 20.00 nieuws. 20.05 de gewone man, 20.12 orkest, 21.12 orgel. 21.35 opera. 22.00 klankbeeld „De 'Den Geboden" door Plet van Veen. 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.30 strijdkr., 19.00 denk om de bocht. 19.15 piano, 19.30 causerie, 19.50 tien voor acht. 20.00 nieuws, 20.05 zang en piano, 20.30 cur sus, 20.55 boekbespr., 21.00 gram., 21.30 luisterspel, 22.00 buitenl. overzicht, 22.15 Swing and sweet. 22.40 causerie. 22.45 Avondzitting, 23.00 nieuws, 23.15 orkest. ZATERDAG HILVERSUM II. 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws, 7.15 concert. 7.45 Morgengebed, 8.0# nieuws. 8.15 gram., 8.30 pluk de dag. 9.00 vrouw, 9.05 gram.. 9.30 waterstanden. 9.35 Strauss, 10.00 kleuters, 10.15 muziek houdt fit, 11.00 zieken. 11.45 schoolradio. 12.15 piano, 12.30 mededelingen, 12.33 lunch concert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 nieuws. 13.20 lunchconcert, 13.50 film en toneel. 14.10 orkest, 14.40 boekennieuws. 14.50 orkest, 15.10 muziekcursus. 15.30 gram-, 16.00 klankbeeld. 16.10 koor. 16-30 Gre goriaans. 17.00 Wigwam. HILVERSUM I, 301 m - 7 00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 strijdlied. 7.33 gram., 8.00 nieuws. 8.15 orkest, 9.00 gram., iO.OO causerie. 10.05 Morgenwijding, 10.20 feuilleton. 10.35 arbeiders. 11.35 viool en piano. 12.00 zang en orgel. 12.30 mede delingen, 12.33 gram.. 13.00 strijdkr., 13.30 orkest. 14.00 zang, 14.20 kapel, 15.00 streekuitz.. 15.25 kamerork.. 16.10 komt u binnen, 16.25 kwartet, 16.45 sport. 17.00 gram., 17.30 jongeren. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft Donderdagavond voor de beide radio zenders de volgende rede uitgesproken ter gelegenheid van de Pinkstertijd: „De Heilige Geest, door God met Pink steren gezonden, moge ons niet slapende vinden, in dromen verzonken, over din gen die vergaan, zelfvoldaan bij het ge denken van hetgeen door ons niet wordt betracht. Laten wij ons hoeden voor de grootste fout, die een mens begaan kan, door waar en diep geloof te verwarren met geijkte termen en godsdienstige begrip pen. Dat Gods geest ons klaar wakker vinde, bereid te „staan" voor wat ons wachten moge en voorwaarts te gaan. Immers hoe kan de Heilige Geest wo ning bij ons maken en hoe kunnen wij zijn taal spreken, „de taal, die ieder hart verstaat", indien ons hart niet hongert er dorst naar deze hemelse gave met achterstelling van alle andere wensen er verlangens? Tenzij ons hart brandende in ons is, bewust en vol verwachting om daarop Tijdens de jaarvergadering der Alge mene Katholieke Kunstenaarsvereniging, die gisteren op de Hoge Veluwe gehou den werd, is Herman van den Eeren- beemt als voorzitter afgetreden. In zijn plaats werd gekozen drs. A. Wijffels. In deze vergadering kwam ook de samen werking met de Alg. Kunstenaars-Fede ratie nog ter sprake; een beslissing in deze-kwestie werd echter niet genomen. Omtrent de deelneming van de katho lieke kunstenaars aan de grote open lucht-tentoonstelling van beeldhouw kunst in Sonsbeek schijnt enig misver stand te bestaan. Deze expositie wordt namelijk niet door de Federatie georga niseerd, maar door het Werkverbond Arnhem^? Kunstenaars. Ook leden van de A.K.K.V. kunnen voor deze grote ten toonstelling inzenden, mits zij zich uiteraard onderwerpen aan de beslis sing van de jury, welke bestaat uit de beeldhouwers Wezelaar, Esser en Gre- goire. Het m.s. Johan van Oldenbarneveldt van de Mij. Nederland is Donderdag nacht met ongeveer 1000 militairen in de haven van Amsterdam uit Indonesië aangekomen. Gistermorgen om 9 uur begon men met de ontscheping der troepen. De commissie, belast met de herziening van de begrafeniswet (crematievraag- stuk), is namens de minister van Bin nenlandse Zaken door haar voorzitter geïnstalleerd. De commissie heeft ter stond een begin gemaakt met haar werk zaamheden. weerklank te geven, hoe kan die heilige kracht ons opheffen tot hem, wiens komen de verlossing onzer zielen bete kent? Want is dit niet het waarmerk van zijne heilige tegenwoordigheid, dat de verlossing daadwerkelijk voor onze ogen geschiedt, terwijl toch geen van ons die kracht bezit en geen van ons ooit meer kan wezen dan een knecht des AÜerhoogsten? Te lang is de wereld reeds blind ge weest voor de waarheid dat noch ideo logieën, noch stoffelijke belangen ons kunnen brengen tot die inkeer, die alleen bij machte is ons te leiden uit de ver bijsterende verwarring. waaruit wij uitkomst zoeken, doch slechts wanhoop vinden. Voortgekomen uit het verkeerde be ginsel vast te houden aan bepaalde stel sels en bepaalde vormen, zijn de pogin gen, over de gehele wereld ondernomen, hoe verschillend zij zich mogen voor doen, tevergeefs, omdat het uitgangs punt van verlossing berust op liefde. Ten slotte moeten wij erkennen, dat wij gewerkt hebben voor de spijs die vergaat Onze daden, niet onze woor den, getuigen van ons dat wij op dat vcedsel meer vertrouwd hebben dan op het brood, dat van de hemel neerdaalt, zelfs in de verlatenheid van de woestijn. Ons rest niets dan afstand te doen van onze schijnbare zelfgenoegzaamheid en van alle dingen die wij gewrocht hebben ten koste van onze naaste, om af te breken wat wij opbouwden als zelfbescherming, zowel verstandelijk, moreel, als stoffelijk, want dit bleken noodlottige staketsels te zijn, zowel tus sen mensen onderling, als tussen God en de mens. Niets rest ons dan deze donkerste ure der mislukking te helpen omzetten in een volkomen keerpunt. Door niet lan ger aan de leiband té lopen van bere kening, geweld en vrees, doch ons toe te vertrouwen aan de leiding van Hem,> „wandelende met Hem", Wiens liefde boven onze bevatting en al ons denken uitgaat, Wiens hand in tegenstelling tot de aardse leidslieden ons leidt naar de eeuwige vrede." Deze rede werd, nadat de Prinses haar uitgesproken had. vertaald in het He breeuws. De wereldomroep zond de rede uit naar Indonesië in het Nederlands, waarna H. K. H. haar voorts in het En gels en Frans uitsprak. Het Finse voetbalelftal voor de wed strijd tegen Nederland op 16 Juni te Helsinki is als volgt samengesteld: Doel: Sarnola; i achter: Martin en Myntti; midden: Asikainen, Pylkkoenen en Ventjaervi; voor: Lilja, Rytkoenen, Reunanen, Vaihela en Lehtovirta. Het Vrouwen Hulpkorps organiseert op Zaterdag 9 Juli a.s. de Tweede V.H.K.-mars door stad en duinen van 's Gravenhage. 13 Zijn familie was steeds bekend ge weest om haar priesterzegen. Hij had een broer pastoor in het bisdom en van zijn neven zouden er enkelen spoedig de eerste wijdingen ontvangen. Waar kon een priester een beter schuilplaats vinden dan bij de stamhouder van dit geslacht. Heer Etienne keek in het vuur, of hij Honoré nauwelijks hoorde. Soms hui verde hij even. Hij beet op zijn lippen en ging recht zitten in zijn stoel. Toen Honoré de boodschap gedaan had, liet hij hem een slaapplaats klaarmaken en een maaltijd opdienen. Zelf kwam hij de kamer niet uit. Maar de rust om bij het vuur te blijven zitten, had hij niet meer. Met grote stappen ging hij de kamer op en neer lopen. In de luchter brandde slechts een kaars. Somber zag Etienne voor zich uit in het donker vertrek. In de haard begon de gloed van hout en turven zich met een laag as te over trekken. De kou sloop de zaal binnen. De kaars danste topzware beelden langs de wanden, ongrijpbaar en onzeker, zo als ook de geest van Etienne steeds te grote beelden moet bevat hebben. Wat moest hij doen? De man opne men, of hem buiten zetten? Was het verantwoord hem buiten te zetten, waar hij in de nacht een even grote kans op ontkomen had, dan wanneer hij hier bleef slapen? Hij moest de keizer en de gendarmen helpen. Als zij geoordeeld hadden dat een persoon staatsgevaarlijk was, kon hij met zijn weinig inzicht, het geval niet nog eens opnieuw gaan beoordelen. Zijn enige plicht was het mee te wer ken om dit woelziek lid uit de kerk te verwijderen, opdat zij weer zuiver zou zijn en met de dictator zou meewerken aan de verovering van Europa en de wereld. Reeds zolang had hij verlangd de kei zer behulpzaam te zijn in zijn grote on derneming, zonder dat hij er de kans toe had. Thans was die kans daar. Hij mocht ze niet voorbij laten gaan. Maar wat had die priester hem te herinneren aan de grootheid van zijn familie en de verdiensten die zij zich in de kerk verworven had? Was het zijn bedoeling doelbewust wonden open te halen of Steven, door heimwee gedron gen, weer op het oude pad te brengen? Had hij, de vreemde, "Steven zo goed begrepen, dat hij wist, dat het eenzaam wonen op een kasteel niet immer vol doening schonk, maar dat het steeds weer heimelijke verlangens opwekte naar de onbezorgde tijd, toen men werkte en een vader en moeder had en ia contact stond met talloze mensen, die van hetzelfde gevoelen waren? Wilde hij hem nog eens uitdrukkelijk een kans geven zich edelmoedig te tonen en daarmee een plaats te heroveren in de harten van zijn familieleden waarnaar hij zo heimelijk hunkerde? Die naoht moet verschrikkelijk ge weest zijn. Later werd door de boeren uit de omgeving verteld, dat er demo nen als vlammen uit de toren gewap perd zijn, zodat men uit zijn bed sprong om „brand" te roepen. Maar met de blo te voeten op de koude vloer merkte men spoedig dat dit vuur niet te blussen was. Ook de rest zullen sprookjes ge weest zijn, ontsproten aan de wilde fan tasie van later jaren. Misschien zijn zij uitgevonden om te verklaren waarom de stenen boven de ramen in de toren ruïne van tegenwoordig zo zwartgebla kerd zijn. Maar lang heeft Etienne op en neer gelopen voor hij zijn besjuit genomen had. Het vuur in de haard was machte loos tot as ineen gezakt. Door de kieren van de ramen joeg de wind zijn huiver de zaal binnen. Ook Etienne huiverde, hoezeer hij zich ook, door fors stappen trachtte warm te maken. Soms stond hij even stil en staarde. Het was of hij in duistere hoeken spoken zag, die hem schrik aandeden. Hij rukte zich los en stapte weer op en neer, de tanden op el kaar in onverzettelijke strijd, tot in het kasteel niets meer te horen was dan het eentonig getik van de grote klok, in evenmaat met de stap van Etienne. In de boomkruinen raasde de storm. Machteloos rammelde hij aan de lei dekking. Hij floot op de huisboeken en het gaf een gevoel van warme veilig heid achter de meterdikke muren, die hun verweerd gezicht in de kervende storm hielden zonder geschaad te wor den. Men wist niet dat de storm ramen en daken van de kasteelheer zelf had ge grepen en nu woelde om hem geheel in zijn macht te krijgen. Men wist het niet. Gerust was men ingeslapen op het verre eentonig getik van de gaander in de zaal. Alleen de kamerdienaar Joseph had op de gang zitten wachten om zijn heer naar bed te luchten: hij wist hoe iaat het reeds in de nacht was geworden voor aan het stappen een einde kwam. Even later verscheen Etienne in de gangdeur. Joseph stond reeds overeind met de kaars in zijn hand. Maar »n- plaats van zwijgend achter hem aan te gaan naar zijn slaapkamer, wenkte Etienne hem de zaal in, deed omzichtig de deur achter hem dicht en praatte fluisterend met hem. Toen de priester opstond vond hij aan de deur van zijn vertrek de dienaar wachten, die hem gisteren ook had binnengelaten Honoré wees hem de muffe kapel, diende zijn mis en braent een ontbijt. Toen de priester vroeg boe het met de heer des huizes gesteld was, antwoord de Honoré, dat deze het goed maakte en de priester liet groeten. Maar Rij was, vanwege drukke werkzaamheden, eerst laat naar bed gegaan en zou pas opstaan als de priester waarschijnlijk reeds vertrokken was. Met het verzoek aan Btienae zgn dank over te brengen voor de genoten gast vrijheid, aanvaardde de priester de tocht door de Peel. Goed en wel de brug over, op de weg, die van het kasteel naar de hoofdweg voerde, hoorde hij geritsel in het struik gewas rondom hem. Voordat hij zich van enig gevaar bewust was, stemden zes gendarmen om hem heen. Op belof te, dat hij zich niet zou verzetten, werd hij ongeboeid *in hun midden wegge voerd. Honoré. die de priester verzorgd had en uitgelaten, was daarna naar boven gegaan om het slaapvertrek van oe priester in orde te brengen. Hij keek nog even naar buiten, het pad langs, waarover de priester zijn vluchtende weg was gegaan, toen hij hem daar zag staan, omringd door zes gendarmen. Ogenblikkelijk drong het tot hem door dat dit gevaar inhield, niet alleen voor de priester, maar ook voor het kasteel, dat hem nachtverblijf verschaft had Zijn oude benen holden naar beneden, hij viel haast en hij riep: „Waar is mijnheer Etienne?" juist kwam Joseph door een achter deur binnen. „Wat is er?" vroeg hij nors en kort. „Ik moet mijnheer spreken. De pries ter." „Mijnheer is nog niet wakker." „Maar de priester is aangehouden." „Wat kunnen wij daar aan doen?" „Dadelijk komen ze hier. Hij heeft hier geslapen." „Phhü Wat geeft dat. Wisten wij dat de man gearresteerd moest worden?" (Wordt vervolgd) Orete Conté heeft gisteren de zes tiende etappe van de Ronde van Italië gewonnen. Deze etappe, 187 km. lang, liep van San Remo naar Cuneo, ten zuiden van Turijn. De volgorde van aankomst was: 2 Ric- ci, 3 Tonini, 4 Magini, 5 Pezzi, 6 Bra- sola, 7 Rossello. Allen in dezelfde tijd als Conté. De Belg Albert Dubuisson van de Gannaploeg werd achtste. 52 seconden na Conté. In de groep van Dubuisson zaten alle leiders - Fausto Coppi, Adolfo Leoni en Gino Bartali. Leoni behoudt de leiding in het al gemeen klassement, gevolgd op 43 sec. door Fausto Coppi, terwijl Bartali de derde plaats inneemt. Vandaag krijgen de renners een zeer zware etappe, welke over twee Franse bergpassen naar Piijerolo loopt. Uit Cuneo, dat op 450 meter boven het zeeniveau ligt, moeten zij klimmen naar de Col du Vars, welke op 1900 m. ligt. Daarna dalen zij tot 900 meter boven het zeeniveau, waarna de tweede Fran se bergpas, de Col Izcferd, beklommen moet worden, welke ruim 2000 meter hoog is. Verwacht wordt, dat hier de grote strijd tussen Bartali en Coppi zal ont branden. Aan de Vierdaagse afstandsmarsen, die van 26 tot en met 29 Juli in de om geving van Nijmegen worden gehouden, nemen ook dit jaar vele wandelaars uit het buitenland deel. Tot de deelnemers behoren o.m. twee Belgische detachementen en een deta chement infanterie uit Luxemburg. Om meer luister te geven aan de marsen zal een Belgisch muziekcorps, ter sterk te van 60 man, uit de Belgische bezet tingszone in Duitsland naar Nijmegen komen. Verwacht worden voorts Franse, Engelse, Zwitserse, Noorse, Zweedse, en wellicht ook Oostenrijkse deelne mers. Voor de vierde en laatste dag, de route naar Cuyck en Gennep, zullen voor de overgang over de Maas bijzondere verkeersmaatregelen worden getroffen. De rijkswaterstaat zal op 29 Juli van des morgens 11 uur tot des namiddags 2 uur de pontonbrug voor Cuyck in de Maas leggen. Twee deelnemers zullen voor de 25ste maal de Vierdaagse meelopen, n.1. de heren Dinkhuizer van Cursor uit fien Haag en de oud-K.N.V.B. scheiasrecmer H. van de Kaa uit Elden. De inschrijvingstermijn sluit definitief op 1 Juli a.s. Gistermiddag begonnen te Apeldoorn de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland klein biljart 57/2. Op de eerste dag behaalde men de volgende resultaten: 22 51 13.63 22 46 7.22 29 46 10.34 29 35 7.20 Van Kessel (R'dam) 300 v. Oosterhout (A'dam) 159 Lieshout (R'dam) 300 Mol (A'dam) 209 Kruythof (Barendr.) 300 15 116 20.— Kastelijn (R'dam) 179 15 72 11.93 Eichelsheim (R'dam) 300 29 57 10.34 Trimbos (A'dam) 238 29 24 8.20 Kastelijn (R'dam) 300 20 50 15.— Lieshout (R'dam) 260 20 44 13.— Trimbos (A'dam) 300 25 51 12. Van Kessel (R'dam) 231 25 49 9.24 Mol (A'dam) 300 6 83 50— Kruythof (Barendr.) 169 6 52 28.16 Eichelsheim (R'dam) 300 15 73 20. Oosterhout (A'dam) 86 15 29 5.73 Tijdens de internationale athletiek- wedstrijden, welke Don derdagavond te Dublin werden gehouden, won Fanny BlankersKoen de 100 yards in 11.8 sec. Het was een handicaprace die de Ne derlandse athlete gemakkelijk won. Reeds na veertig yards liet zij de andere loopsters achter zich en met groot ver schil passeerde zij als eerste de eind streep. In de finale, eveneens handicap, sloeg zij met duidelijk verschil de Engel se loopsters Sylvia Cheesman en M. Scott. Haar tijd bedroeg 11 sec. Fanny Blankers-Koen won eveneens de 80 me ter horden, ditmaal in 12.2 sec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3