ACHT EN NEGENTIG OORLOGSSCHEPEN HOUDEN EIND JUNI MANOEUVRES Madonna del Rome, zeggen Divino Amore redde Romeinen Raadsverkiezingen belangrijk? Regering ontruimt Beran veroordeelt oprichting Comité voor Katholieke Actie Sigrid Undset gestorven i Nederlandse kruiser „Tromp" neemt deel Weinig interesse voor generaal Clark ZIJ, DIE VIELEN Roofoverval met startpistool DUITSE FABRIEKSRADEN ZULLEN DE ONTMANTELING NIET SABOTEREN Werkloosheids verzekering KANTON .Het weer Toi hoofd en hart Regeringsinmenging bij de priesteropleiding Oefeningen in Kanaal en Golf van Biscaje Zonder enige reden trok de S.S. weg Protest van Schumacher i ZATERDAG 11 JUNI 1949 73ste JAARGANG No. 24483 WESTEN BEREID OVER BLOKKADE TE SPREKEN Kwartjesfonds Katholiek Thuisfront Stagnatie in treinverkeer I. H BokfcAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Pos'glro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.399£ Directeur: J. J. W. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Dra. h W M. ven Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der mltHme'er- hoogie. Ingezonden medege'ingen duObel tarief Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte. De admlnlstrerle behoud» zich net recht voor adverten'ïë»» eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents oer week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Onmiskenbaar valt er allerwegen een soort van matheid en luste loosheid waar te nemen in de •■verkiezingsstrijd", die om deze rede hen nauwelijks zulk een martiale be- haming verdient. Ware dit te danken ®an een irenische harmonie tussen de diverse, met elkander in wederzijdse ^■'elgezindheid wedijverende, partijen, dan zou er reden kunnen zijn tot grote tevredenheid ook al moest men dan weer terzij op zijn hoede zijn voor een vreedzame indommeling ten koste Van de vitaliteit der tegenstrijdige be ginselen. Maar het schijnt eerder zo te zijn, dat men over het algemeen geneigd is het belang der komende Voor een klein deel reeds tot het ver teden behorende gemeenteraads verkiezingen op een gevaarlijke ma- tier te onderschatten. Voorlopig zou niets funester zijn dan dat, want de belangen welke hier °P het spel staan en waarvan wij ehige hoofdpunten willen aanduiden, t-ijn groter en gewichtiger dan velen, die alleen aan de verkiezingen voor de Staten-Generaal een grote waarde billen toekennen, wel denken. Wanneer het Gemeenteprogram der K.V.P. begint met vast te stellen, dat •■in het plaatselijk bestuur de eerste Verdedigingslinie ligt onzer democra tie", dan heeft men deze aanhef niet te verstaan als een rhetorische volzin, doch dan ontmoet men daarin een V'aarheid, zo onmiddellijk evident, dat hien zich afvraagt of zij nog nadere Adstructie behoeft. Want binnen de betrekkelijke (helaas al te betrekke lijke) staatkundige, sociale en econo mische zelfstandigheid welke de ge meente vertegenwoordigt, bekleedt de Raad eén plaats welke in meer dan eén opzicht vergelijkbaar is met die Van het Parlement in de Staat. In de organische samenstelling on- Aer Staatsgemeenschap kan de ge beente gelden als een der belangrijk ste gelédingen. De beperktheid van haar territoir en de nauwe (wij her halen: al te nauwe) afbakening har er bevoegdheden bij de verzorging van het algemeen gemeentelijk belang ma- hen dit niet minder waar. En ofschoon het gezin een anderssoortige, immers hatuurlijke, gemeenschap vertegen woordigt binnen het Staatsverband, Aijn positie en belangrijkheid der ge beente afgezien van vele wezen- hjke verschillen v toch enigermate bet die van het gezin vergelijkbaar. ®en ingeburgerde beeldspraak als die Van vroede vaderen" en „burgerva der" wijst, zij het niet met klemmen de bewijskracht, in die richting. De Semeente mag, evenals het gewest, 'timers worden gezien als een samen levingskader, dat het meëst een na tuurlijke structuur benadert, met Vooral ten platte lande doch ook voor betreft de grote steden een eigen aArd en een eigen mentaliteit, met e'gen zeden en gebruiken. Deze omstandigheid wijst al onmid dellijk de weg naar het eigen belan- Sen- en verzorgingsgebied, dat iedere Semeente onderscheidenlijk het hare hiag noemen. Men mag haar werk zaamheden binnen dit kader niet on derschatten. Want deze strekken zich voorna- belijk uit over het sociale en cultu re leven alsmede oyer het terrein Van opvoeding en onderwijs, waar de Grootste gevoeligheden liggen van een diverse overtuigingen aanhangende burgerij. Het is juist op deze delicate ëebieden, dat de geestelijke gericht heid van bestuurder en onderdaan ^n hartig woordje meespreekt en hergens dan in een gemeenteraad kan bulk een hartig woordje zo recht sreeks en zo onverbloemd tot uiting komen. Wij behoeven slechts te wij ken op het gemeentelijke woning- en °nderwijsbeleid alsmede op een de den tralisatie der gemeentelijke sa- benleving in wijkraden, om dit nader te illustreren. Daarom geldt voor de gemeente raad evenzeer als voor het Parle- bent, dat de daarin zitting hebbende representanten des volks hun beleid Gewetensvol zullen moeten enten op tie beginselen, welke dit volk heilig kijn. De uitoefening der represente rende functie moge dan al verschil len naar aard en materie; de begin selen blijven onveranderlijk eender. En daarom is het van het allerhoog ste belang niet alleen wie er wèl maa' °ok wie er niet in de Raad komen. Om ten deze duidelijk te zijn: wan eer het kiezende volk zal doen blij ken van een weerzin jegens de pommunisten, die in de plaats van de inlossing hunner onzinnige verkie zingsbeloften een nog onzinniger ob- atructiepolitiek ten beste plegen te geven, dan zal daardoor op nega tieve manier een wezenlijk alge been belang zijn gediend. Daarmee kou men tevens duidelijk kunnen ma ken ook van hun in wezen onvader landse activiteit in het landsparle- bent niet langer gediend te zijn. En mochten sommige zwartkijkers cPmerken, dat de gemeente te weinig kelfstandigheid bezit om een grote Waarde toe te kennen aan een der halve aan handen en voeten gebonden tiaad, dan mogen zij in overweging ?emen, dat juist een goed gevoerd tialeid in de gemeente de beste ga- ybtie biedt voor de handhaving der ahijd nog aanwezige zelfstandigheid ?P vele terreinen en dat dit tevens j ®t meest effectieve middel is, om de aUdsoverheid te overtuigen van de Noodzaak deze zelfstandigheid te ver boten in het belang van het alge meen welzijn van een naar stad, ,s.tibek en gewest zozeer gedifferen- b^rd volk als het onze. hse6me,d wordt> «bb de Chinese Natïona- fljWsche regering inderhaast voorberei den treft om Kanton f— haar tweede „«fdstad binnen twee maanden te 'mcn, 'n verband met een dreigende <ljh Va' van de onder communistische lei- strijdende legers, die in de pro xies Hoenan en Kiangsi oprukken. Gisteren is officieel bekendgemaakt, aldus verneemt A.F.P. uit Praag, dat „door een aantal priesters en gelovigen" te Praag een Nationaal Comité „voor Katholieke Actie" is opgericht. Deze be slissing is genomen na een bijeenkomst, waarop deze priesters en gelovigen de betrekkingen tussen kerk en staat heb ben besproken. De aldus opgerichte katholieke actie zal delegaties naar de bisschoppen zen den om hen te verzoeken de onderhan delingen met de staakte hervatten. Zoals men weet, heeft de aartsbisschop van Praag. Mgr. Beran, in een rond schrijven aan de priesters van 28 Mei j.l. verklaard, dat weldra een katholieke actiebeweging buiten de bisschoppen om in het leven zou worden geroepen, maar dat het op straf van kerkelijke sancties verboden was van die „niet-katholieke katholieke actie" deel uit te maken. Het Katholieke Actiecomité is samen gesteld uit 60 leden, onder wie de alge mene secretaris van de „Katholieke Volkspartij", 11 volksvertegenwoordi- Sigrid Undset, de bekende Noorse schrijfster en Nobelprijswinnares, is Vrijdag te Oslo na een kortstondig ziek bed op 67-jarige leeftijd overleden. Sigrid Undset, die in 1925 tot het ka tholicisme overging, was vooral bekend om haar middeleeuwse boeken, in het bijzonder.de serie van „Kristen Lavrans- datter" (Kristen Lavrans dochter). Zij werd te Kalundborg in Denemar ken uit Noorse ouders geboren. In 1900 publiceerde zij haar eerste succesvolle roman „Fru Marta Oulie", die vier jaar later door „Jenny" werd gevolgd. Zij verwierf in 1928 de Nobelprijs voor literafuur. Toen haar vaderland, in 1940 door de Duitsers werd overvallen richtte zij een oproep tot het Noorse volk. De volgende maand wist zij na een gevaarlijke reis Stockholm te bereiken en vernam daar, dat haar zoon in de strijd tegen de Duit sers was gesneuveld. In Augustus kwam zij via Moskou, Wladiwostok en Japan in de Verenigde Staten aan. De Duitsers hadden in Noor wegen al haar boeken op de verboden lijst gezet. De Hongaarse regering heeft gisteren haar nieuwe kabinet bekend gemaakt. Dertien van de achttien zetels gingen naar leden van de Arbeiders Party (com munisten). De Partij der Kleine Bezit ters kreeg drie zetels en de Boerenpartij twee. De Weense correspondent van de Daily Telegraph" zegt, dat er in Honga rije geruchten de ronde doen, volgens welke Laszlo Bajk is gearresteerd. Recente opname van gen.-maj. Buurman van Vreeden, sinds de dood van generaal Spoor waarnemend opperbevelhebber der Nederlandse troepen in Indonesië. gers% alsmede verscheidene hoogleraren. Daarenboven hebben 72 priesters de op roep van dit comité ondertekend. De onder auspiciën der Tsjechoslo- waaksc regering staande „Gazette voor de Katholieke Geestelijkheid" heeft, al dus U.P., gisteren te Praag bekend ge maakt dat binnenkort in alle Tsjecho- slowaakse theologische scholen speciale leraren voor „sociale educatie" zullen worden geïnstalleerd om de opleiding tot geestelijke in de lijn te brengen met de „idealen van een volksdemocratie". In dit blad, dat niet door aartsbisschop Josef Beran erkend wordt, werd verteld, dat iedere Tsjechische theologische stu dent vóór tien September een examen in het nieuwe onderwerp dient af te leg gen, wil hij zijn studie kunnen voortzet ten. De economische adviseur van het Amerikaanse militaire bestuur, Lawren ce Wilkinson, deelde gisteren mede, dat de Westelijke mogendheden het Russi sche militaire bestuur ervan in kennis hadden gesteld dat zij bereid waren over de opheffing van de „Nieuwe Blokka de" van Berlijn te praten in overeen stemming met de richtlijnen, zoals die Donderdag door de Raad der ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs zijn opgesteld. Op deze nota van de Weste lijke mogendheden was echter, naar Wilkinson mededeelde, tot nog toe geen antwoord ontvangen. De Russen zijn gisteren begonnen met de gedeeltelijke ontruiming van het hoofdbureau van de Duitse spoorwegen. Het gebouw was toen nog steeds om geven door een cordon van postende stakers. Gistermiddag begonnen spoor- mannen en de Russen zelf het meubi lair van het gebouw op vrachtauto's te laden. De vrachtauto's vertrokken daarna naar de Russische sector. Het 2de territoriale bataljon, depot pantserwagens en lichte luchtdoelartillerie in West-Friesland, hield gisteren grote demonstraties. In Enkhuizen werd de jeugd, in de gelegenheid gesteld de pantserwagens van dichtbij te bekijken. Nu, dat was niet voor dovemansoren gezegd. Er vond een ware bestorming plaats. De oefeningen der gecombineerde Westerse Unie Marines zullen op de avond van de 30ste Juni worden ingeluid door de saluten van de Franse kruiser „Montcaim" en de Nederlandse kruiser Hr. Ms. „Tromp" aan de Britse vlag. Deze saluten zullen door het Britse vliegkampschip H. Ms. „Implacable", het vlaggeschip van de Britse „Home Fleet", met 21 schoten worden beantwoord. Schepen van drie naties Engelaud, Frankrijk en Nederland zullen ter rede van Penzance ten anker gaan. Zij laten de volgende ochtend de echo's van het kanongebulder over de Mounts Bay schallen, wanneer de vlag van de opperbevelhebber der Britse „Home Fleet", admiraal Sir Khoderick McGrigor, K.C.B., D.S.O., die tijdens de oefeningen het opperbevel over de gezamenlijke vloten voert, wordt gesalueerd. De scheepskapellen zullen Britse, Franse en Nederlandse volksliederen spelen. Naderhand, als de Britse, Franse en Nederlandse schepen wederom op zee zijn, zullen eenheden van de Belgische marine zich bij hen voegen. Zijn de oefeningen eenmaal in volle gang, dan zullen ongeveer 22.000 man aan boord van 98 oorlogsschepen in actie zijn. Voor de eerste grote oefening zal een „convooi" met escorteschepen op de 4de Juli zee kiezen en koers Zuid naar de Golf van Biscaje zetten. De eerste uren zullen besteed worden aan oef eningen in verband varen, daarna zal het „convooi", bestaande uit louter oorlogsschepen, worden aangevallen door onderzeebo ten, teneinde zowel het „convooi" als de escorteschepen te oefenen in de onder- zeebootafweer. Vliegtuigen zullen hier bij assisteren, terwijl andere weer zullen oefenen in het schaduwen en rappor teren van dit convooi. Dit gaat zo voort tot de voormiddag van de 5e Juli. Ondertussen zullen Franse en Britse kruisers en vliegkamp- schepen uitgevaren zijn voor een bom bardementsoefening. Daarna gaan zij ook om de Zuid en zullen in de Golf van Biscaje luchtaanvallen op het convooi uitvoeren. Vervolgens zullen deze twee partijen zich verenigen tot een nieuw convooi met escortegroep, 180 graden van koers veranderen en op weg naar het Kanaal aangevallen worden door onderzeeboten. In de avond van de 6e Juli, wanneer 't convooi niet meer in volle zee is, doch onder de kust' in het Kanaal, begint een volgende oefening. Bommenwerpers van walbases, motortorpedoboten en weder om onderzeeboten zullen hun aanvallen doen en het convooi zal de hulp ont vangen van jachtvliegtuigen van de „Royal Air Force" en vliegtuigen van het „Coastal Command". Ook de mijnenleggers en mijnenvegers hebben evenwel niet stil gelegen. Zij hebben zelfstandig geoefend. Op de 7e Juli lopen alle schepen de haven van Portland binnen en worden de resultaten der oefeningen besproken en geanaly seerd. Op 8 Juli zal de gecombineerde vloot weder uiteengaan en zullen de (K. N.P.-correspondentie) De vijfde verjaardag van Rome's be vrijding is eigenlijk alleen door de rege ring en' het gemeente-bestuur gevierd. Generaal Clark werd officieel uitgeno digd om naar Rome te komen; er had den plechtigheden plaats op de militai re begraafplaats te Anzio; hij was ere gast bij tal van recepties en diners; hij ontving Itaiië's hoogste onderscheiding van de regering en de gouden medaille van Rome's burgemeester. Alles officieel. De Romeinen zelf bemoeiden zich nauwelijks met dit alles. Zij herdachten op hun eigen manier de bevrijding en toonden opnieuw, dat zij precies weten, dat deze bevrijding helemaal niets met generaal Clark, met de geallieerde le gers of met strategische plannen te ma ken heeft gehad. Daarom trokken zij zich van de beroemde gast van hun re gering niets aan. Het is met die bevrijding van Rome n.l. een speciaal geval. Vier eindeloze maanden lagen de geallieerden' ten Zui den van de stad en vochten er een der bitterste en bloedigste slagen uit, die de oorlog gekend heeft. De Duitsers hielden de Albaanse berg stevig in han den. Kesselring zetelde ergens bij Fras- cati en in Rome steeg de nood met het uur. Er was geen licht, geen gas en geen water; er was niets meer te eten. De terreur van de Duitsers nam dagelijks toe. Van 's avonds acht tot 's morgens zes moest men binnen blijven, dan luis terden de Romeinen naar het dreunen van de kanonnen op nauwelijks 30 km. afstand. Intussen legde de S.S. ver sterkingen aan de grenzen van de stad: muren werden ondermijnd, greppels en loopgraven gemaakt. Het leek onont koombaar: Rome zou verdedigd en dus verwoest worden. In die omstandigheden namen enige pastoors het initiatief tot een novene, die de bevolking zou houden tot de Ma donna del Divino Amore, Rome's meest geliefde Madonna, die door vluchtelin gen naar de stad was gebracht. (Zij „woont" in Castel di Leva, deze Ma donna, op ruim 20 km. afstand van haar stad. Thans was Zij in de kerk van Sant 'Ignazio. Men stelde een gebed samen en ontwierp een plan voor een groot werk ter ere van de Madonna, als Zij haar stad zou sparen. Op 26 Mei werd een delegatie van pastoors door de Paus ontvangen. Zij legden Hem hun plan voor, dat onmid dellijk Zijn Zegen kreeg. Hij beloofde zelfs persoonlijk de novene te zullen meebidden. Daags daarop begon Rome dus te bidden. De gehele dag verdrong men zich voor de Madonna in de Sant 'Ignazio, waar een zee van kaarsen brandde. De een stond stil met samen geknepen handen, een ander lag lang uit te smekeneen derde knielde uren lang met hooggeheven armen. Het bul deren van de kanonnen kwam ieder uur nader; vliegtuigen vlogen onafgebroken laag over de straten. Koortsachtig werk ten de Duitsers aan hun versterkingen. En de Romeinen kwamen bidden, in doodsangst om wat komen ging. Negen dagen, die wellicht de vreselijkste zijn geweest voor Rome van de hele, lange oorlog. Het lot van de Eeuwige Stad hing aan een zijden draad. Op de laatste dag, een Zondag, zouden er onafgebroken missen worden opge dragen. De nood was zó gestegen en de spanning in de stad zó groot, dat on- telbaren die laatste nacht in de kerk doorbrachten. Daar alleen was het vei lig, waar de Madonna tussen duizend kaarsen stond. Toen, midden in die nacht, werd het plotseling doodstil. Het gebulder in de verte was verstomd, het geweervuur bleef uit, geen vliegtuig was te horen. Deze stilte duurde uren en het leek alsof Rome's einde nu ging ko men. Zulks een stilte kan ondraaglijk zijn. In alle vroegte, het moet een uur ol vier geweest zijn, stroomden enige volslagen krankzinnig geworden men sen de kerk binnen: „De Duitsers zijn wegDe geallieerden trekken bin nenEr ontstond een panische op winding. De kerk stroomde leeg. Op straat liepen honderden mensen. Al len trokken naar het Zuiden, waar de Sint Jan ligt en waar door de poort van de Via Appia de massieve tros van het modernste aller legers in nooit eindigende stroom de stad bin nen trok. Pantserwagens, donderende tanks, de eerste jeeps en gierende le- germotoren. En kerels met dikke wangen en zakken-vol-sigaretten. Zo is Rome gered. Niet omdat een opperbevelheber zonder enige reden besloot om weg te trekken; niet omdat een andere opperbevel hebber weigerde op de Duitsers te laten schieten. Rome werd gered, om dat de Madonna eenvoudig deed. wat men van de Madonna mag verwachten dat is de enige reden. Hoe ze haar bedankt hebben, (de H. Vader persoonlijk aan het hoofd), valt buiten het kader van dit verhaal. De Romeinen gingen in de nacht van 4 op 5 Juni naar Castel di Leva, waar de Ma donna later weer terugkeerde. Tiendui zenden en velen van hen blootsvoets, 23 k.m. ver, met fakkels in de nacht. Zo vierden de Romeinen de verjaardag van hun bevrijding. Franse, Nederlandse en Belgische sche pen naar hun thuishavens terugkeren, evenals dit op de heenweg geschied de de oefeningen voortzettende. De Franse bevelhebber vice-admiraal R. G. Lambert, C. B. E„ zal zijn vlag voeren aan boord van de kruiser Mont calm en de, Nederlandse bevelhebber, schout bij nacht J. J. L. Willinge aan boord van Hr. Ms. kruiser Tromp. De Belgische luitenant ter zee der 1ste klasse Poskin voert het bevel over de Belgische marine-eenheden. De aan de oefeningen deelnemende schepen zijn: Vliegkampschepen: Implacable (Brits), vlaggeschip van admiraal sir Rhode- rick R. McGrigor, K.C.B., D.S.O.. Vic torious (Brits), schout-bij-nacht M. J. Mansergh, C.B., C.B.E., Arromanches (Frans), vlaggeschip van schout bij nacht Barjot, C.B.E., Dixmude (Frans). Slagschepen: Anson (Brits), vlagge schip van schout bij nacht E. W. Anstice. Kruisers: Georges Leygues (Frans), vlaggeschip van schout bij nacht Pe- ries; Gloire (Frans); Montcalm (Frans), vlaggeschip van vice-admiraal R. G. Lambert C.B.E.; Superb (Brits), vlagge schip van schout bij nacht W. R- Slayter, C.B., D.S.O., D.S.C.; Diadem (Brits); Cleopatra Britsh Tromp (Ne derlands), vlaggeschip van schout bij nacht J. J. L. Willinge. Onderzeehootmoederschepen: Maid stone (Brits), Gustave Zede (Frans). Moederschip voor mijnenvegers: Vul kaan (Nederlands). Tanker: Black Ranger (Brits). Radarinstructieschip: Soemha (Ne derlands) Lichte kruisers: Triomphant (Frans); Fantasque (Frans). Torpedohootjagers: Piet Hein (Neder lands) Agincourt (Brits), Jutland (Brits), Barrosa (Brits), Aisne (Brits» Solebay (Brits), Cadiz (Brits), Sluys (Brits), Gabbard (Brits), St. Kitts (Brits) Battleaxe (Brits), Scorpion (Brits)' Crossbow (Brits), Myngs (Brits), Zephyr (Brits), Zest (Brits), Zodiac (Brits)Contest (Brits) Escorteschepen: Hova (Frans), Tuni- sien (Frans), Algerien (Frans), Escar- mouche (Frans), Croix de Lorraine (Frans), Marocain (Frans), Lorrain (Frans). Johan Maurits (Nederlands), Queen Wilhelmina (Nederlands), Bleas- dale (Brits), Cowday (Brits), Bicester (Brits), Oakham Castle (Brits), Hea- dingham Castle (Brits), Flint Castle (Brits). Mijnenleggers: Plover (Brits), Nightin gale (Brits). Onderzeeboten: 6 Britse, 5 Franse, 2 Nederlandse. Mijnenvegers: 11 Britse, 7 Nederlandse, 4 Belgische, 8 Franse. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zijn gerappor teerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 4 Mei 1949: Sold. Ie kl. A. Klooster, legernr. 251007024, afkomstig uit Nieuw-Beerta (Dr.). Gesneuveld 8 Mei 1949: Mar. 2e kl. C. S. A. Damhuis, legernr. 240506390, afkomstig uit Weesper- karspel. Gesneuveld 22 Mei 1949: Sold. W. A. Buiting, legernr. 270203200, af komstig uit Didam; Kapt. E. Roe ring, legernr. 140313002, afkomstig uit Surrey, Engel.; Spld. R. Talstra, legernr. 2701071,29, afkomstig uit Tietjerksteradeel; Korp. L. H. J. Tuenter, legernr. 270406227, afkom stig uit Versseveld (gem. Wisch); Serg.-majoór F. H. IJspaard, afkom stig uit Amsterdam-C. Gesneuveld 23 Mei 1949: Sold. H. J. M. van der Avort, legernr. 270108067. afkomstig uit Rotterdam; Sold. L. M. Mieris, legernr. 250719076 afkomstig uit Utrecht. Gesneuveld 24 Mei 1949: Sold. A. W. Kooken, legernr. 260416010, af komstig uit Budel. Gesneuveld 25 Mei 1949: Sold. Ie kl. P. Stok, legernf. 270527153, af komstig uit Barendrecht. Gesneuveld 26 Mei 1949: Sold. G. van Aarderen, legernr. 250203084, afkomstig uit Sneek. Gesneuveld 27 Mei 1949: Sold. Ie kl. J. E. van Petten, legernr. 240124003, afkomstig uit Amster dam-C. Gesneuveld 28 Mei 1949: Sold. T. C. van Beek, legernr. 270829222, af komstig uit Nieuwkoop (Z.-H.); Sold. T. Golverdingen, legernummer 271001183, afkomstig uit Hardinx- veld. Gesneuveld 29 Mei 1949: Sold. G. J. J. Couwenbergh, legernummer 271126156, afkomstig uit Heerlen; Korp. A. L. Sjouken, legernummer 271031016, afkomstig uit 's-Graven- hage. Dat zij rusten in vrede. De Vlissingse politie heeft in samen- werking met de Rijksrecherche en de Rijkspolitie van St. Laurens een roof- overval tot klaarheid gebracht, waarbij aan n Vlissingse koopman'n hoéveelheid Amerikaanse sigaretten werd ontstolen ter waarde van ongeveer f1600 Enkele weken geleden trachtte deze Vlissingse zakenman aan twee personen dit rook- materiaal te verkopen. Men kwam over een, daf de twee adspirant-kopers des avonds met. het benodigde geld in het pakhuis van de koopman zouden ko men. 's Avonds verliep alles volgens de plannen, maar toen het op betalen aan kwam stak een van de z.g. kopers de hand in Zijn Ijinnenzak en trok in plaats van zijn portefeuille een revol ver. De eigenaar van het vuurwapen dwong de ontstelde koopman met zijn handen omhoog tegen de muur te gaan staan, waarna beide heren er met het geld' en de sigaretten per auto vandoor gingen. Na een nauwkeurig onderzoek van de Vlissingse en Nederlandsè recherche in samenwerking met de Rijkspolitie van St. Laurens werden te Middelburg en St. Laurens een tweetal personen ge arresteerd, een zekere A. en O. Hoewel deze mannen eerst halsstarrig ontkenden, bekenden zij tenslotte de overval ge pleegd te hebben. Het bleek, dat de revolver, waarmede zij de koopman be dreigd hadden, slechts een startpistool was. De gezamenlijke actie van de Katho lieke Radio-Omroep, de Kajotters en Katholiek Thuisfront belooft een groot succes te worden. De inzet van de actie is zoals bekend alle aalmoezeniers in Indonesië een eigen veldharmonium. Op deze wijze krijgen de militaire godsdienstoefeningen, die dikwijls onder •zeer gebrekkige omstandigheden worden gehouden, meer religieuze sfeer en wordt daarmede voldaan aan een har te wens van onze aalmoezeniers. Nog een klein stootje en Katholiek Nederland heeft tot stand gebracht, dat alle aal moezeniers met Kerstmis hun eigen veldorgel hebben. Verwachting tot Zondagavond: Overwegend droog weer en veran derlijke bewolking, die overdag op vele plaatsen af en toe zonneschijn toelaat. Meest matige wind uit Wes- telijkf richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. Zondag: Zon: 4.2020.59; Maan: 23.224.58. Maandag: Zon: 4.2021.00; Maan: 23.57—6.09. Ingevolge het ultimatum, dat de Brit se autoriteiten aan de fabrieksraden van de „Krupp Treibstoffwerke" te Wanne- Eickel en van de „Gewerkschaft Viktor" te Castrop-Rauxel hebben gezonden en waarin hun werd bevolen het lijdelijk verzet tegen de ontmanteling der instal laties voor de fabricage van benzine en rubber in het Ruhrgebied Zondag te middernacht te staken, hebben deze ra den besloten hun verzet, dat sedert 8 Ju ni duurde, op te geven. Op genoemde da tum zouden de ontmantelingsoperaties in vier fabriekeh der synthetische indus trie in het Ruhrgebied. die op de lijst der verboden industrieën voorkomen, een aanvang nemen. De arbeiders van twee andere fabrieken te Dortmund en Bergkamen hebben doen weten, dat zij eveneens hun verzet zullen staken. Dr. Kurt Schumacher, voorzitter van de sociaal-democratische partij in West- Dnitsland, verklaarde gisteren, dat de instructies betreffende de ontmanteling van fabrieken in het Ruhr-gebied voor de vervaardiging van synthetische olie een poging waren om de Duitse econo mie te verzwakken en de Duitse concur rentie ten gunste van de overwinnende mogendheden uit te schakelen. De instructies hadden niets te maken met ontmanteling, zo zei hjj. Josef Kardinaal Frings, de aartsbis schop van Keulen, heeft, aldus A. P., alle katholieke priesters van zijn diocees op gedragen in de diensten gebeden op te nemen tegen de ontmanteling van de fa brieken in het Ruhrgebied. (Van een bijzondere medewerker) De verschenen memorie van ant woord op het voorlopig verslag, dat de Tweede Kamer heeft uit gebracht over het wetsontwerp inzake „Verplichte verzekering van de werkne mer tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid" is een inte ressant stuk lectuur geworden. Tot he den hebben de bladen met uitzondering van ,wat vaktijdschriften hier niet al te veel aandacht aan geschonken. Op zich is dit reeds te betreuren. Immers, ons volk vertoont toch reeds een bijna ang stig gebrek aan belangstelling voor wat zich in de hogere wetgevende organen van ons land afspeelt. Het is alsof men niet begrijpt, dat het hier om zaken zelfs van direct materieel en persoon lijk belang gaat. We willen hiermede niet betogen, dat het onderhavige wets ontwerp alleen mag worden beoordeeld naar z'n materiële betekenis. Immers, we hebben dit ontwerp gezien als een schakel in het geheel van na-oorlogse sociale voorzieningen. En voor wie het zo stelt is het meteen duidelijk, dat de inzet niet langer is het plakken van een pleistertje op een of andere maatschappelijke wonde, maar dat ook hierin weer moet worden gezien een se rieuze poging tot maatschappelijk her stel. Het gaat niet aan om in een korte beschouwing de gehele M. v. A. te be spreken. Wij zouden dan slechts met aanduidingen moeten volstaan. Het komt ons inmiddels voor, dat we inte ressante debatten kunnen verwachten, wanneer de Tweede Kamer zich publie kelijk hierover moet gaan uitspreken. Het is om die reden, dat we nu reeds een beroep op de belanghebbenden in casu werkgevers en werknemers zou den willen doen om te trachten deze debatten nu te beïnvloeden door op ver gaderingen en in vaktijdschriften de dis- .cussie der „officials" te volgen en in een bepaalde richting te stuwen. Het is jammer, dat we deze uitnodiging niet tevens kunnen richten tot de kleine zelfstandigen. Aan inschakeling van deze wenst de Minister nog niet te denken. Wij stellen ons zo voor, dat nog wel een en ander in de Kamer zal worden gezegd over het vraagstuk van de pre mie-opbrengst. Daar zijn heel wat men sen die van deze kwestie een beginsel aangelegenheid hebben gemaakt. Dit bevreemdt ons min of meer. We menen, dat het zo is: werkgever en werknemer vormen tezamen de burgers van de be drijf sgemeenschap. De opbrengst van het bedrijf moet de „kosten" van het bedrijf dekken. Onder de „kosten" heb ben we dan te verstaan de onderne merswinst, kapitaalsafschrijving reser vering, gelden nodig voor het veilig stellen van de rechtspositie der werk nemers en in dit laatste zien we weer een complexbegrip. Hierbij denken we immers niet alleen aan het directe aan geld uitgekeerde loon, maar evenzeer aan de premies voor de sociale verze keringswetten, werkloosheidsvoorzie ning enzovoort. In dit opzicht wordt dus de vraag of de werkgever dan wel de werknemer de premie moet opbrengen ofw'el samen, niet een kwestie van principiële maar van opportune aard. Men heeft de vraag te stellen of onder de huidige omstan digheden op de arbeiders een last mag worden gelegd, die hun koopkracht zal verminderen. We hebben de neiging deze vraag beslist ontkennend te beantwoor den. Nu beseffen we zeer wel, dat door de vraag wie de premie moet betalen alleen tot een opportuniteitskwestie te maken, we wel een riskant „beginsel" in deze zaak gaan mengen Dan zou men immers kunnen gaan redeneren: wanneer het evenwicht tussen lonen en prijzen vol doende is hersteld, kan deze premie weer voor rekening van de arbeiders komen. Het element van zekerheid zou daarmee gaan ontbreken. Natuurlijk wensen we zoiets niet. Wij willen alleen laten uitkomen dat in deze niet te gauw van beginselen moet worden gesproken, tenzij van het sociologische beginsel, dat ook in dit opzicht dan moet worden uitgegaan van de gedachte dat het be drijf, dat de onderneming een gemeen schap is. In elke gemeenschap nu treft men een feitelijke solidariteit. Dus een feit, dat de ondememingsgenoten op elkander zijn aangewezen, elkander be hoeven. elkander aanvullen. Nu wordt algemeen de stelling aanvaard, dat een feit van de solidariteit voert naar de plicht van de solidariteit. Dat is dus de plicht om elkander te helpen ook wanneer de omstandigheden moeilijker dan normaal zijn. Welnu, uit de Memorie van Antwoord menen we te moeten opmaken, dat het' aanvaarden van de ge meenschap als bedrijf nog slechts traag in 's ministers gedachten vaste voet krijgt. Immers, de ministers staan af wijzend tegenover een voortzetting van verschillende der sociale voorzieningen tijdens de werkloosheid. De betaling van premie voor bedrijf s-pensioenfondsen. het verstrekken van vacantiebons en dergelijke, acht men niet langer te be horen tot de zorg voor de werkloze arbeider. Ziet, hieruit menen we te moeten af leiden dat men dat beginsel van gemeen schap in het bedrijfsleven niet wenst te aanvaarden en dat men te veel dus de oude definitie van de sociale wet: be scherming van de economisch zwakke ren tegen overheersing van de zijde van economisch sterkeren, handhaaft. Eerst wanneer deze gedachte wordt losgelaten en vervangen door de overtuiging dat sociale wetten een bevestiging behoren te zijn van de in het vrije overleg ge groeide overtuiging dat orde moet zijn gebracht tussen de verhoudingen der mensen, dan pas zal men aan wetten als deze juiste inhoud en betekenis kun nen geven. Wij spreken hier gaarne de wens uit, d_t het overleg in de Kamer ertoe moge leiden, dat de tekorten worden aange vuld en dat men vooral van het tot stand komen van deze wet zal gebruik maken om hier "n wet te scheppen, die aansluit op de prachtige vorderingen, die ge maakt zijn in de ordening van het ge meenschapsleven door het vrije en goede overleg tussen de verschillende maat schappelijke groepen. Het is altijd belangrijk, dat men ook j \weet wat onbelangrijk is. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur is tussen Amsterdam en Den Haag nabij Noordwijkerhout een afspaninrichting van de eleotrische bovenleiding der spoorwegen gebroken. Hierdoor kwa men de draden slap te hangen en werd het spoorverkeer gestagneerd. Doordat het juist op een spitsuur gebeurde, was deze stagnatie ernstiger dan de gebeur tenis op zich zelf zou doen vermoeden. Gedurende geruime tijd moest het ver keer tussen Lisse en Leiden over één spoor worden gevoerd. Enkele treinen zijn uitgevallen en vele reizigers kwa men later dan gewoonlijk thuis. Om goed kwart over zeven kon het trein verkeer weer normaal doorgang vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1