Woningvraagstuk te Haarlem in goede handen Wat aan Openbare Werken zoal vastzit I Het gemeentelijk beleid in Haarlem KATHOLIEK NIJVERHEIDSONDERWIJS ZAAK VAN URGENTIE beleid? mm Wat is goed financieel WOENSDAG 22 JUNI ZATERDAG 11 JUNI 1949 HET WERK VAN WETHOUDER ANGENENT Plannen in nabije toekomst Speel- en sportterreinen Watersport Beperking binnen de grenzen van het mogelijke Een goede raad Leest ge op straat. En waar ge gaat, *4 Zij vroeg of laat: De kiezersdaad Vraagt rijp beraad. Weet waar ge slaat. Ge zijl gebaat Mei K.V.P.! hl?1» Op een goede raad volge de betere daad terwille van de beste RAAD Als wij enkele regels gaan wijden aan de raadsverkiezingen die voor de deur staan, dan lijkt het goed te beginnen met een paar grepen te doen uit de op het eind lopende periode van de zittende vroedschap van Haar lem. x En men zou geneigd kunnen zijn om, wanneer men het gemeentelijk beleid van de laatste jaren (evenals van vroe gere perioden) de revue laat passeren, te gaan denken, dat de raad toch maar een college is, dat weinig invloed op het bestuur van de gemeente heeft Men zou echter, wanneer men aan die neiging toegeeft tot een verkeerde, slot som komen. Inderdaad, vele voorstellen, die door het college van B. en W. aan de raad worden gedaan, komen er zonder hoof delijke stemming door. Maar hoe komt dat? Als wij het goed zien om twee rede nen. Ten eerste heeft de gemeente niet alleen een autonome taak (zichzelf regeren), maar ook een belangrijke, de laatste tientallen jaren (helaas?) steeds meer toenemende, taak van hogere or ganen. Veelal nu vragen die „hogere" wetten besluiten van de raad, waaraan deze zonder meer moet voldoen. En een groot aantal „hamerstukken" van dergelijke aard komen op de raads- agenda voor. Ten tweede, worden practisch alle besluiten van de raad voorbereid door het dagelijks bestuur van de gemeente, het college van B. en W. Het is dus zo, dat dit college hij het ontwerpen en voorbereiden van de raadsbesluiten steeds op de achtergrond ziet de raad en zijn samenstelling, mits gaders de mogelijkheden van aannemen of verwerpen. En evenals een minister geen wets ontwerp bij de Staten-Generaal zal in dienen, waarvan hij met redelijke ze kerheid kan verwachten, dat het geen kans van aanvaarding heeft, zo zal het college van B. en W. niet spoedig met een voorstel komen, waarvan het ern stig vermoedt, dat het om principiële of practische redenen niet zal worden aangenomen. Wij willen hier maar mee zeggen, dat de belangrijkheid van de raad of van een der fracties niet alléén ligt in het geen tijdens de raadsvergaderingen ge zegd wordt, maar voor een belangrijk deel ook in het „er zijn" van de raad of van de fractie; in zijn preventieve werking dus. Toch blijven er natuurlijk nog een groot aantal onderwerpen en vraagstuk ken over, waar de vroedschap in het openbaar over beraadslaagt. En de paar grepen, die wij daaruit willen doen, willen wij laten verband houden met de principiële inslag, die de vraagstuk ken voor ons katholieken hebben. Wij zullen dat zeer beknopt doen, omdat anderen wellicht aan deze onderwerpen uitgebreider aandacht zullen schenken. Wat *de uitvoering van de onder wijspolitiek, betreft kunnen wij in het algerfveen niet zeggen, dat hier te Haarlem gezondigd wordt tegen de gelijkstelling van „openbaar" en „bizonder." In het algemeenwant er waren uitzonderingen. Wij behoeven maar te herinneren aan de lagere-schoolkwestie te Spaamdam, het vestigen van een katholieke school voor L.O. die, tégen de meer derheid van de raad in, toch in beroep werd gewonnen en na het weigeren door de raadsmeerderheid om de noodzake lijkheid uit te spreken om te komen tot oprichting van 'n katholieke ambachts school. Men kan natuurlijk zeggen, dat de „gelijkstelling" bij de verwerping geen rol heeft gespeeld en dat alleen zake lijke motieven de doorslag hebben ge geven. maar wij weigeren dit te ac cepteren. O.i. ontbrak de goede wil om aan de uitzonderingspositie van Spaarn- dam tegemoet te komen en de gelijk stelling op het gebied van het nijver heidsonderwijs in Haarlem te helpen bevorderen. Vervolgens moeten wij constateren, dat de meningen in de Raad nog al eens gebotst hebben op het gebied van de subsidiëringen. Zien wij het goed, dan is er een neiging te onderkennen om initiatieven en werkzaamheden van neutrale (niet-confessionele) en huma nitaire maatschappelijke organisaties financieel te veel te laten steunen op de gemeentekas Wy hebben natuurlijk niets tegen de activiteiten van derge lijke organisaties op het gebied van charitas. jeugdzorg, cultuur en zo meer. Integendeel! Maar men moet begrü- pen, dat aan deze soort werkzaamhe den twee kanten zitten: het werk zelf en de geldmiddelen die nodig zijn voor de uitvoering Nu is het de gemakke lijkste weg om. wat dit laatste betreft, maar direct aan te kloppen bij de Overheid. Is dit juist? Hebben wij. Ka tholieken dit ook gedaan in onze eigen uitgebreide vrije georganiseerde be moeiingen oo de gebieden, die wij bo ven aangaven? Neen. En vanzelfspre kend niet! Want dit zijn taken die niet direct het terrein van de Overheid zijn. En wanneer eens een beroep werd ge daan op de geldmiddelen van de pu blieke kas. dan was dit een soort „ui terste noodzaak". Maar men moet er niet mee beginnen. Allereerst de eigen boontjes doppen, de eigen kost verdie nen en als het helemaal niet gaat en het van voldoende belang is. dan nas aankloppen bij de Overheid. Deze kan dan de subsidiaire taak van subsidiëren hebben. Doch als de Overheid subsidi eert. dén slechts met gebruikmaking van de verdelende rechtvaardigheid, d. w.z. zij geve geld voor een bepaald, be langrijk genoeg geacht doel. maar dan ook aan alle organisaties dus ook de confessionele die zich met hetzelfde werk bezighouden. Maar wat ons be treft om maar een voorbeeld te noe men: liever parochiehuizen zonder Overheidsgeld dan gesubsidieerde buurthuizen Het vorige onderwerp raakt ook terloops het onderwerp van de wijkraden. In de aflopende zit tingsperiode van de huidige raad is hier zo nu en dan over gesproken. Wij heb ben onzerzijds de gedachte niet geheel verworpen. O.i. zou het bijvoorbeeld mogelyk kunnen zijn, dat een geïsoleerd gemeentedeel als Spaamdam en in niet mindere mate misschien Tuindorp (West), wanneer daar behoefte aan bleek te bestaan, een college benoemt om belangen van die gemeentedelen by de gemeenteraad voor te staan. Maar wanneer men de stad zo maar zou gaan willen indelen in wijken om in het klein gemeentetje te gaan spelen, dan lijkt ons dit een aangelegenheid, die nog eens rijpelijk aan alle kanten be keken zou moeten worden. Bij de laat- Th. St J. HOOIJ No. 1 Van lijst 2 ste algemene beschouwingen ter gele genheid van de gemeentebegroting be toogden wij het volgende: Wanneer wij het probleem even be naderen, dan gaat het toch eigenlijk hierom, hoe men kan voorkomen, dat de mens in de grote stad verloren gaat. In wezen is het het vraagstuk van de gemeentelijke gemeenschap, die geen gemeenschap meer is. Spreker zou ech ter de oplossing niet alleen willen zoe ken, en misschien zelfs in het geheel niet willen zoeken in een bestudering van de wijkradengedachte, maar hij zou hierin ook willen betrekken de vraag, hoe via de vrije gemeenschappen, die er in de gemeente op dit moment reeds zijn, een oplossing gevonden kan wor den. Over deze kwestie is, naar hij meent zelfs gelooft hij, dat er in de afdelingen ook op gewezen is heel wat litteratuur verschenen, die mede voor Haarlem en zijn randgemeenten van betekenis moet worden geacht. In 1934 werd in de gemeenteraad van Am sterdam het voorstel gedaan om een onderzoek in te stellen naar de wen selijkheid en de mogelijkheid van di recte inschakeling der organisaties van gemeentenaren bij het regelen en be sturen van de huishouding der grote gemeente. Hieruit blijkt, dat de ge dachten, die aan de wijkraden ten grondslag liggen, niet nieuw en zelfs niet na-oorlogs zijn. Wellicht is alleen maar nieuw de gedachte, dat de oplos sing gevonden moet worden in de wijk raden. Het denkbeeld evenwel, dat het individu losraakt uit de grote gemeen schap van de stad, is niet nieuw en die gedachte moet opnieuw bekeken wor den. Ook zou spreker willen «zeggen, dat het vraagstuk niet louter een sociaal- economisch of cultureel vraagstuk is. Het is veel meer omvattend. Daarvoor wijst hij b.v. op de aanzienlijke steun, die de gemeenschapsgedachte ook in het geestelijk element vincit. Hiermee be doelt hij b.v. wat voor de gelovige mens de gemeenschap bevordert, bij de ka tholieken de parochiesfeer en bij de hervormden en gereformeerden het ker kelijke gemeenteverband. Het is zo, dat voor degenen, die niet in een dergelijke gemeenschap van levensbeschouwelijke aard leven, het probleem groter is. In de studie, welke de betreffende com missie gaat ondernemen, zal dan ook aan het geestelijke element aandacht moeten worden geschonken. Deze com missie houde dus rekening met de vry gegroeide gemeenschappen in de ge meente en kijke niet alleen en niet louter naar nieuwe vormen, die nog gevonden zouden moeten worden Als slot nu nog enkele gedachten over het toekomstige beleid. Zien wij het goed, dan zal de ko mende vierjarige periode beheerst wor den door enkele belangrijke onderwer pen. Allereerst, als ik het zo noemen mag, de omvang en structuur van de gemeen telijke gemeenschap zelf. Zal men ener zijds willen gaan decentraliseren (wijk raden) en, o contradictie, anderzijds meer gaan centraliseren (annexatie)? Zou het niet beter zijn, uit de be staande vormen het beste te halen door enerzijds zo groot mogelijke samenwer king van de centrum-gemeente en de, rand-gemeenten en anderzijds by het gemeentelijk beleid méér de bestaande maatschappelyke organisaties in te scha kelen? Annexatie en wijkraad blijven oi. ultimum remedium. Vervolgens zal het huisvestings-pro- bleem bij onze nog groeiende bevolking aller aandacht vereisen. Huisvesting van de gezinnen, maar ook van industrie en ambacht. De groeien de bevolking moet immers ook nog wer ken Met grote voortvarendheid zal ge werkt worden aan de nieuwbouw en met voorzichtige voortvarendheid aan de herverdeling van de beschikbare ruimte Waarbij vooral het middelgrote en het grote gezin niet vergeten mogen borden! De gezinspolitiek worde vervolgens bevorderd door een doelmatige dé- of progressie in de tarieven van de ge meentelijke bedrijven voor de grotere gezinnen, terwijl zo spoedig als de auto nomie het weer toelaat, bij de beloning van de dienaren der gemeente in pro gressieve richting rekening zal moeten worden gehouden met de grootte van het gezin. En wat niet het minst belangrijk :s: de gemeentelijke huishouding zal zo zuinig mogelijk gevoerd moeten worden De overheid ook de gemeentelijke bedenke dat zij de rentmeester is van een arm volk. Zuinigheid bij het beleid, efficiency bij de uitvoering, slechts, het allernoodzakelykste investeren in de pu blieke sector, zal noodzakelijk zijn om de welvaart langzamerhand weer terug te krijgen. Om het gemeentelijk beleid in de door ons gewenste richting te stuwen, moeten wij een zo sterk mogelijke katholieke raadsfractie afvaardigen, die op haar beurt een stempel kan drukken op het dagelijks bestuur van de gemeen te, het college van B. en W. Het Is in een stad als Haarlem geen sinecure om wethouder van Openbare Werken te zqn, want deze simpele woordaanduiding van een gemeente lijk departement betekent in feite, dat de betrokken wethouder de hand heeft in bijna het gehele stedelijk wel en wee. Het is dan ook geen wonder, dat men de heer A. J. M. Angenent bijna dagelijks in zijn kamer op het stad huis kan aantreffen en als hjj er niet is, dan houdt hjj elders besprekingen in het belang van de burgerij. De wethouder van Openbare Werken heeft niet allaen de verantwoording Voor de bouwwerken, die de gemeente beheert of tot stand brengt, maar ook voor het aanzien van de stad, de bestrating, de riolering, Hout en Plantsoenen en de begraafplaatsen. Hjj moet zowel voor de huisves ting van de burger als van de scholen zorgen, voor de speeltuinen als voor de sportvelden en is dus eigenlijk, gewoontjes gezegd, van alle markten thuis. De K.V.P. in onze stad mag zich gelukkig achten in de heer Angenent een man gevonden te hebben, die de tijd beschikbaar heeft om aan al deze onderdelen voldoende aandacht te schenken, adviezen in te winnen, ini tiatieven te nemen, de burgerij te ont vangen. Maar zou hy niet 'n ambtena rencorps tot zijn .beschikking hebben, dat kundig en zeer werkzaam is, dan konden niet de resultaten bereikt zijn, waarover wy thans een en ander wil len vertellen. Onmiddellijk na de oorlog liep de volkshuisvesting van Haarlem over het districtsbureau voor Oorlogsslachtof fers. Daar moesten zich ook de mensen vervoegen, die geëvacueerd waren en wilden terugkeren. Door de woningnood werd de situatie geleidelijk aan steeds moeilijker, zodat een gemeentelijk huis vestingsbureau helaas een dienst van formaat moest worden. Voorop zij ge zegd, dat inwoning niet wenselijk, maar noodzakelijk is. De wethouder gaat dan ook steeds van de gedachte uit, dat de nodige omzichtigheid betracht moet worden om zo weinig mogelijk leed te berokkenen. In Haarlem zijn als enige gemeente in den lande de makelaars in geschakeld, omdat zij op het terrein van de woningverdeling gewoon zijn met publiek om te gaan en de zaak niet uit sluitend ambtelijk bekijken. Inwoning is als regel voor beide partijen onaan genaam, maar zolang er niet meer ge bouwd mag worden, is vooral voor jonge gezinnen samenwonen de enige moge lijkheid om een eigen home te krijgen. De gemeente staat niet vrij om te bou wen zoveel ze maar wil. Het toegestane kwantum is veel minder dan noodzake lijk is om ook maar enigszins uit de misère te komen. In vergelijking met andere gemeenten slaat onze stad ech ter geen slecht figuur, vooral niet wan neer men bedenkt, dat zij weinig schade door oorlogsgeweld heeft geleden. Er is alles gedaan om meer bouwvolume te krijgen, ook al voor de huisvesting van industrie-arbeiders, maar er mocht geen resultaat geboekt worden. Trekken wij een vergelijking met enkele andere ge meenten dan ontstaat het volgende zeer recente lijstje: geraamd in Verwoest: tekort, ger., aanb. volume Haarlem 281 5000 292 288 638 Bloemend. 18 800 12 32 51 Helder 2030 5500 129 182 915 Velsen 3500 7000 550 658 1125 Wij hebben zes jaar niet kunnen bou wen, waardoor we 4000 woningen ach teruitgegaan zijn in verband met de bevolkingsaanwas. Ruw geschat moet voor nieuwbouw en afbreken van onbe woonbaar verklaarde huizen een dui zendtal woningen per jaar uit de grond verrijzen. Interessant is het volgende lijstje, dat aangeeft, wat tot stand kwam en wat in de naaste toekomst gebeuren zal: Tot 1 Januari j.l. waren gereed geko men 40 huizen aan de Oude Weg (waar van 11 voor ouden van dagen), 116 van de Woningbouwvereniging St. Bavo Noord aan de Gijsbrecht van Aemstel- straat, 70 van „De Voorzorg" aan de Vondelweg, 38 voor ouden van dagen aan de Dinkelstraat. 26 Getroffen wo ningen werden hersteld en 2 particulie ren bouwden. Na 1 Januari konden 25 woningen van „De Voorzorg" in gebruik genomen worden. 21 Duplex-gemeentewoningen, dus voor 42 gezinnen, staan gereed aan de Pleiadenstraat en als de stucadoors niet staakten woonden de mensen er al. In vergevorderde staat van aanbouw zijn 101 huizen van de Coöperatieve Woningbouwvereniging voor gemeente- personeel, 85 woningen van „St. Jozef" en 15 particuliere woningen. Regeren is echter vooruitzien en daar om zijn thans 521 woningen in verge vorderde staat van voorbereiding, te weten 68 van „St. Bavo Oost", 16 ge meentewoningen by de Dinkelstraat, 84 (waarvan 34 duplex) van „Ons Belang", 56 (waarvan 8 duplex) van „Zorgvliet", 71 (waarvan 5 duplex) van „Onze Wo ning", 75 (waarvan 39 duplex) van „Volkshuisvesting". Particulieren en eigenbouwers hebben 151 huizen op pa pier staan. Vergelijkt men de cijfers met het toe- A. J. M. ANGENENT gemeten bouwvolume dan zijn er 72 huizen te weinig in aanbouw, welk overschot echter dit jaar volledig wordt ingehaald. Dit vindt zijn oorzaak in een verbod, dat in September 1948 werd uit gevaardigd om nieuwe plannen te ma ken. De 521 op papier uitgewerkte hui zen overtreffen echter alweer het bouwvolume, dat er thans is en ver wacht mag worden. Wat de particuliere bouwnijverheid betreft kan worden opgemerkt, dat de belangstelling levendiger wordt. Bij de voorziening in de woningnood speelt de grondkwestie een voorname rol. Wel beschikt de gemeente over een grote hoeveelheid gronden, maar zij moet trachten grote oppervlakten bouwterrei nen op de geschikte plaatsen in handen te krijgen, Verschillende onteigenings procedures zijn lopende, opdat de toe komst geen stagnaties zal brengen. De wethouder schenkt bijzondere aan dacht en hij vindt daarbij steun in het college aan de huisvesting van grote gezinnen, die als regel het meest onder de nood te lijden hebben. Ook voor ouden van dagen dient te worden gezorgd en door bouw van voor de oud jes gerieflijke kleine woningen kan een opschuivingssysteem in de woningruim te worden toegepast. Voor de gewone arbeiderswoningen is een gemiddelde inhoud van 260 M3 toe gestaan. Hieraan is voorlopig niets te veranderen, doch voor vele gezinnen is deze inhoud veel te klein. Als men bedenkt, dat de heer Ange nent 28 jaar secretaris is van de Bond van Woningbouwverenigingen in het bisdom Haarlem, thans genaamd Katho liek Instituut voor Volkshuisvesting, dan is het duidelijk, dat wij ons geluk kig mogen achten een dergelijk expert Woningbouw in Haarlem-Noord. Het prachtig complex van „St. Bavo" Mej. A. BOLSIUS T_T et was de alleszins te respecteren f~j wens van mejuffrouw Bolsius, die in haar fractie voornamelijk de onderwijszaken behartigt, om dienaangaande door ons te worden ge ïnterviewd in stede van zelf een artikel daarover te schrijven. De hoogst be langrijke inhoud van dit gesprek (welke belangrijke inhoud, gelijk vanzelf spreekt, alleen door haar werd geleverd) willen wij zo nauwkeurig mogelijk rele veren, opdat de katholieke kiezer in kort bestek op de hoogte worde gebracht van drieërlei: de belangrijkste vruchten van het K.V.P.-beleid in de afgelopen pe riode, de algemene inzichten in de on derwijsverzorging en de in de toekomst het eerst te verwerkelijken doelstellin gen. Brekend met de goede gewoonte om, in het bijzonder wanneer het zoals hier een dame betreft, uit te weiden over de inderdaad in overvloed aanwezige charmes der gastvrouwe, en met een welhaast bruut voorbijgaan aan het zo eenvoudigweg rechtstreeks uit het trom meltje geoffreerde koekje, er tenslotte van afziend om het gebruikelijke com mentaar te leveren op de bij zulke ge legenheden onvermijdelijke vriende lijke) lichtjes in (meestal grijze) ogen en toch waren zij er, zowel de lichtjes als de grijze ogen willen wij onmid dellijk ter zake komen, door u te vertel len wat ons door mejuffrouw Bolsius tijdens dat korte gesprek wérd Onthuld. Het belangrijkste zorgenkind van de K.V.P.-fractie in Haarlem bleek dan te zijn het nog altijd ontbrekende dagam- bachtsonderwijs op katholieke grond slag. Het betreft hier voornamelijk een belang van het katholieke arbeiderskind en dus tevens van de katholieke arbei der. Want het is met het oog op de toe komst van het allerhoogste belang en een noodzakelijkheid van eerste orde, dat iemand, die in enig bedrijf werkzaam wil zijn, de daartoe nodige geschoold heid bezit, omdat ook bij de lichtste neiging tot werkloosheid de niet-ge- schoolde arbeiders het eerst afvallen. De arbeider wil dat zijn kinderen minstens bereiken, wat hijzelf na veel moeiten en inspanningen bereikte, hij zal met het oog daarop vooreerst behoorlijk vakon derwijs voor zijn kinderen verlangen, maar dan een vakonderwijs dat wordt gegeven in de sfeer van zijn eigen ge loofsovertuiging en dat doordrenkt is van de beginselen waaruit hijzelf leeft en waaruit hij wil, dat ook zijn kinderen zullen leven. Het is in het verleden overduidelijk bewezen, dat men voor de verwezenlij king van deze desiderata weinig zal mogen rekenen op de steun van enige andere zijde. Alleen de katholieke frac tie heeft tot dan toe gehamerd op het katholieke nijverheidsonderwijs en zal daarop blijven hameren. Er zijn allerlei soorten van katholiek onderwijs in Haarlem; alleen het katho lieke ambachtsonderwijs ontbreekt. Toch is dit minstens evenzeer nodig, want voor de vaak moeilyke milieu's waarin de arbeider komt te verkeren, heeft hij een goede principiële opleiding nodig, welke hem vormt tot een katholieke ar beider en niet tot een arbeider zonder meer. Dat levensbeschouwing en vakon derwijs meer met elkaar van doen heb ben dan velen (vooral niet-katholieken) beseffen, werd enige tijd geleden uit voerig betoogd in dit blad; er werd toen ook gewezen op het voldoende aantal candidaten, dat daarvoor hier in Haar lem in aanmerking zou komen. Evenzeer als de katholieke jongen behoeft echter ook het katholieke meisje een op principiële grondslag berustende opvoeding tot haar toekomstige taakver vulling. Wij mogen ons gelukkig prijzen hier ter stede een uitstekend toegerust instituut daarvoor te hebben in de R. K. Industrie- en Huishoudschool, waar de meisjes niet alleen worden opgevoed voor haar eventuele huismoederlijke taak, doch ook voor een mogelijke an dere taakvervulling, zoals handwerkle- als vertegenwoordiger van de K.V.P. in het college te mogen zien ente be houden. De toeneming van de woningbouw eist nog andere voorzieningen, als b.v. de aanleg van speel- en sportterreinen. Op dit gebied wordt niet stilgezeten. We denken aan de sportvelden ten westen van de begraafplaats aan de Vergierde- weg en aan de Schalkwijkerweg, aan de Kleverlaan (het terrein van Schoten), .het nieuwe Haarlem-veld, enz. Ook speelterreinen worden, waar maar enigszins mogelijk, aangelegd, enkele in het zgn. Pijlslaankwartier, bij Huis te Zaanen, het Noordersportpark. Ver schillende zijn in voorbereiding, o.a. ka tholieke speeltuinen in de Zaanenstraat en de Ged. Schalkwijkergracht. Ook de Dienst van Hout en Plantsoenen valt onder de portefeuille van wethouder Angenent. Op dit gebied is na de oor log heel wat te doen geweest. De Hout, het Noordersportpark, het park om Huis te Zaanen en de Hertenkamp mogen weer gezien worden. Een ander aspect vormt het verkeers- vraagstuk, waarbij de doortrekking van de Vondelweg en de Delftlaan naar vo ren springen. Maar het meest tijdroven de en belangrijkste werk op dit terrein school in de voorbereiding van nieuwe buslijnen; de omzetting van tram in autobus. Urenlang is er gedokterd om de beste oplossing voor de burgerij te krijgen en toen dan eindelijk de lijnen hun beslag hadden gekregen, doemde het grote asfalteringsplan op. Als de Haarlemmer nu tevreden is over de uitvoering, de snelheid en de betrekkelijk weinig hinder ver oorzakende wijze, waarop dit grote werk zich voltrok en zich aan het vol trekken is, dan dient hy te bedenken, dat er maandenlange conferenties, als het ware met de watch-stop in de hand, aan vooraf gingen. JPAAH2 rares, lerares in de huishoudvakken en zovoorts. Een bijzonder groot succes uit de af gelopen zittingsperiode der K.V.P.-frac tie mag het worden genoemddat het aan haar vasthoudendheid alsmede aan het doorzettingsvermogen van een tot tweemaal toe in hoger beroep gaand gemeentebestuur te danken was, dat de inwoners van Spaarndam eindelijk in 't bezit kwamen van een Katholieke la gere school, welke in September haar poorten zal openen. Vervolgens wees mej. Bolsius er op, dat het Katholiek Voorbereidend Lager Onderwijs in Haarlem weliswaar naar volle tevredenheid fungeert, doch dat de daaraan werkzame krachten een sa lariëring genieten lager dan die van haar collegae bij het openbare Voorbe reidend Lager Onderwijs. Zij noemde dit een grove onrechtvaardigheid in zo verre een in gelijk loon tot uitdrukking komende gelijke waardering ontbreekt, ofschoon het Bijzonder Onderwijs in dezen gelijk ook allerwegen gretig wordt toegegeven in geen enkel op zicht bij het openbare ten achter staat. De Katholieke fractie zal niet rusten voordat deze wanverhouding zal zijn opgeheven. Tenslotte wees mej. Bolsius er op, dat het Buitengewoon Lager Onderwijs alle reden geeft tot tevredenheid, doch dat er nog één wens te vervullen overblijft ten opzichte van de moeilijk opvoedbare kinderen. Dit zijn die kinderen wier intelligentiepeil meestal niet beneden en soms zelfs boven dat der normale kinderen ligt, doch die tengevolge van leerstoornissen of gedragsstoornissen een onderwijs behoeven, specifiek ingesteld op hun aard en aanleg. Welnu, zulke kinderen dienen eigenlijk te worden opgevangen in afzonderlijke klassen, waar hun een dergelijk bijzonder on- derwys wordt gegeven. Zij behoren im mers eensdeels niet tot de achterlijken (imbecielen en debielen), kunnen ander deels in educatief opzicht slechts tot hun schade met de gemene maat gemeten worden. Ook op de verwerkelijking van dit desideratum zal in de komende zittings periode worden aangedrongen. En ziehier dan de beknopte inhoud van een gesprek met de in het onder havige onderwerp gespecialiseerde re- presentante van de katholieke raads fractie, welker beleid ook in onderwijs zaken ons volle vertrouwen mag heb ben, omdat het zal zijn: krachtig, voor uitstrevend en beginselvast. Er zijn plannen in voorbereiding om de watersport in Haarlem te bevorde ren. Gedacht is daarbij aan een verbre ding van de Mooie Nel, waarbij het vrij komende zand en bagger gebruikt kun nen worden voor ophoging van omlig gende terreinen, die straks huizen zul len dragen. Hierboven hebben we reeds gezegd, dat de directeuren van onderwijsinstel lingen, die met een tekort aan school ruimte te kampen hebben, bij wethouder Angenent moeten aankloppen. Er wordt getracht zoveel mogelijk hulp te verle nen maar het wachten is op bouwvolu me, waarbij dan weer voorbereidend werk kan geschieden, die verband hou den met uitbreidingsplannen. Als het Haarlem goed gaat, dan moge dc K.V.P. met haar vertegenwoordigers in de raad daarvoor mede een dank woord ontvangen. Dat wij in dit artikel speciaal het dagelijkse werk van wet houder Angenent belicht hebben zal ieder begrijpen, die weet, hoezeer zijn „departement" rechtstreeks het publiek raakt. Een goed financieel beleid van een gemeente, en van Haarlem in het bij zonder, is in het belang van alle bur gers. Wat is een goed beleid? Het ant woord is natuurlijk hetzelfde, wat voor ieder ander huishouden geldt, n.l. een beleid, waarbij de ter' beschikking staande middelen zo doeltreffend mo gelijk worden besteed en waarbij niet verder wordt gesprongen dan de stok lang is. Maar, waar iedere huisvader kan trachten uit eigen kracht het gezinsin komen te vermeerderen, daar heeft de gemeente Haarlem en met haar alle andere gemeenten in den lande daar toe maar zeer beperkte mogelykheden. Het gemeentelijk belastinggebied is be perkt geworden sinds 1928, en boven den is het feit, dat de gemeente nood lijdend is. oorzaak van een nog grotere afhankelijkheid van het Rijk. De „alge mene", de „belasting"- en de „bijzon dere" uitkering uit het Gemeentefonds (in 1949 geraamd op resp. f 5.180.900. f374.200.en f 1.150.000.zijn van overheersende betekenis in vergelijking met de eigen inkomsten, in hoofdzaak bestaande uit winsten op de energie- en waterbedrijven van f 1.440.000.uit de eigen belastingheffingen (hondenbelas ting, vermakelijkheidsbelasting) totaal: f 710.000.—, en uit de opcenten op de grondbelasting, de personele belasting en de ondernemersbelasting; totaal: f2.925.000.Velen zouden terug willen naar de volledige gemeentelijke auto nomie, maar de vraag mag worden ge steld of de vroede vaderen dan inder daad meer belasting uit de burgerij zou den kunnen persen dan nu, in hoofd zaak door het Rijk alleen, wordt ge daan. De financiering van de grote bedra gen nodig voor de uitbreidingen en de verbetering van de bedrijven, waaron der ook het woningbedrijf, alsook voor de openbare werken, geschiedt natuur lijk niet uit de gewone inkorrtsten. Hiervoor worden gelden geleend, aan vankelijk op korte, later op lange ter mijn. In verband met de sterk gestegen De propagandadienst van de K.V-P- heeft een nieuwe stunt onderno men. Dezer dagen wordt overal in Haarlem een folder verspreid, waarop een foto van een der twaalf candidaten voor de nieuwe gemeenteraad. De kunst is nu voor de geachte menigte om zo veel mogelijk plaatsjes van een candidaat te verzamelen en naar de propaganda- club te zenden. Rondvluchten per K.L.M. kan men er mee verdienen. De discussies rondom dit ruilobject stel ik mij als volgt voor: „Toe, jö, geef mij nou dat Schreursie, dan krijg jij van mij 'n Aangeenendje. „Heb ik niet. Wel Eikies en Hooien. „Wat heb je nou aan Eikies? Loer- akkertjes moet je hebben, die helpen Je van je hoofdpijn af...." „Meneer van Westervlier, neemt U me niet kwalijk, eh, maar zou het misschien gelegen komen, als ik U niet derangeer, dat U, eh, mij een Schippersje ver schaft? „Is dat die meneer, die zo stuurs kijkt?" „Pardon, ze kijken allemaal even waardig. Maar kan ik U dienen met een Bols-siusje?. „Zeg Truus, kaik nou es effe oi je no? 'n Turnhoutje in je lucifersdoosje hebt...." „Hoeft niet, weet ik zowel, 'n Straat- hoffie heb ik te ruilen...." „Te koop! Te koop! Drie mooie Knapen met reputatie...." „Zeg Eveline, heb jij soms 'n Veldt, muisje? Krijg jij van mij die snoezige toet van. Lezer, de rest van dit gesprek is ge* censureerd. Candidaten van de K.V.P- hebben niets aan voorkeurstemmen, als U dat maar weet. prijzen kosten deze werken aanzienlijk meer dan voor de oorlog. Nu is er in de stad al heel wat opgeknapt en nieuw gemaakt; de bestratingswerken, samenhangend met de opheffing van de .tram, zijn nog volop aan de gang, maar daarnaast staat er nog zeer veel op het programma. Ik noem de uitbreiding van het stratennet voor de uiterst noodza kelijke woning-nieuwbouw, de uitbrei ding van de industrieterreinen, een nieuwe brug over het Spaarne, de vol tooiingen van het rioleringsplan, scho lenbouw etc. etc., alles uitgaven, die de kapitaaldienst zwaar zullen belas ten, en, van daaruit, de uitgaven voor de jaarlijkse rente en aflossing. De to tale schuldenlast is in enkele jaren ge stegen van rond: f 45.000.000.tot bijna f 63.000.000.waarvoor nu reeds het behoorlijke bedrag aan rente en aflos sing moet worden opgebracht van ca. f3.900.000.—. Uit het vorenstaande blijkt wel, dat de nadruk van het goede beleid valt op de uitgaven. De Katholieke raads- fractie heeft, rekening houdend met dit alles, zich steeds op het enig rationele standpunt geplaatst, dat de noodzake- lykheid van een uitgave meer woj® bepaald door haar urgentie dan door haar wenselijkheid. Het is begrijpelijk, dat op dit Pu grote meningsverschillen met de an- dere raadsfracties bestaan. Dat mag °nS echter niet weerhouden te strijden voor uitgaven, welke wy sociaal-, cul" tureel- en technisch-noodzakelijk acn- ten, maar even zeer voor ver mijding van overbodige in gaven. Zuinig" heid en efficiënt beheer zijn dwingend ver- "eist. Niet alleen wordt daardoor binnen het ka" der van de mo gelijkheden ruimte gemaakt voor nieuwe noodzakelijke b'. oerilPPERS uitgaven, maar evenzeer wordt een reserve gekweekt om de eventuële vermindering van de inkomsten op te vangen. Want moeten wij niet met een daling van de belas tingopbrengsten rekening houden? Doet men daarom niet verstandig voorlopig het oor te sluiten voor geld' verslindende experimenten op cultU" reel en sociaal gebied, waarvan de f* nanciering opnieuw eisen zal stellen aan de zo beperkte middelen uit de ge' meentelyke kas? J. A. SCHIPPERS. «6 Een kijkje tn een moderne huishoudschool, waar de bouwstoffen van de worden toebereid. me**

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2