P Katholieke politiek in Bloemendaal Roemenië misdraagt zich tegenover de grootgrondbezitters In Zandvoort lokt derde katholieke zetel CONSOLIDATIE EN GROEI Tarieven in het Haarlemse energiebedrijf Hoe Heemstede reilt en zeilt Onteigeningswet met eigenaardige gevolgen Vernieuwing zenders noodzakelijk K. V.P. staat op de bres voor de gezinnen En wat de K. V.P.-fractie doet Van vier naar vijf vertegenwoordigers 6 Wat bereikt werd en waarvoor gepleit wordt ZATERDAG 11 JUNI 1949 vS mrnnnnmranmraBEE) WERELDOMROEP MELDT: H.O.V.-ZOMERCONCERT Mr. dr. A. F. M. SCHREURS Bij de discus sies in de ge meenteraad van Haarlem is de door de over heid te volgen bedrij fspolitiek vanzelfsprekend herhaaldelijk ter sprake ge komen. De dis cussie draaide hierbij steeds om dit kern punt: Is het so ciaal verant woord een open baar nutsbedrijf te. beheren en te letten op het dan daarbij ook te nemen de duiver commercieel daarbij dus meer behalen van winst in aanmerking sociale functie van dit bedrijf? De ka tholieke fractie in de raad stond in het algemeen op het standpunt, dat de waar heid, zoals bij zovele zaken, in het mid den lag. Het valt ongetwijfeld niet tegen te spreken, dat een goed functionnerend grootbedrijf zakelijk en commercieel hioet worden beheerd om de eenvoudige reden van zelfbehoud. Anderzijds ech ter zou het natuurlijk niet sociaal ver antwoord zijn buitensporig hoge win sten te maken in een openbaar bedrijf, Waarvan de gehele bevolking moet kun nen profiteren. Het is intussen helaas hiet zo, dat het gemeentebestuur in deze *o belangrijke zaak een geheel eigen en Zelfstandige politiek kan voeren. Het is toch duidelijk, dat de Rijksoverheid op dit gebied vaak met bindende bepalin gen en voorschriften komt, samenhan gende met de financiële verhouding tus sen Rijk en gemeente. De financiële af hankelijkheid der gemeenten, die prac- tisch geen eigen belastinggebied meer hebben, is zo volkomen, dat het niet mo gelijk is op het gebied van de bedrijfs- Politiek, het opstellen en handhaven van eigen tarieven, het maken van de nodi ge reserveringen, enz. een geheel eigen Weg te kiezen. Binnen het raam van deze Practische mogelijkheden is de politiek der katholieke raadsfractie ook hier in Haarlem er op gericht waakzaam te zijn, dat de tarieven voor gas, electrici- teit en water steeds zodanig zijn, dat aan deze noodzakelijke levensbehoeften ook door de economisch zwakkeren op redelijke wijze kan worden voldaan. Dat er -op dit gebied in de gemeente Haar lem thans betrekkelijk bevredigende toe standen zijn geschapen, moge blijken uit het volgende overzicht van de huidige tarieven voor electrische stroom: V J3 C"M ca v u <5 w .2 2 e •O OJ c (0 d •S S> cn i 21 O dl i—i ca 2 o Z.C enkel tarief 21 cent 22.5 cent 24 enkel tarief munt 23 24.5 26 dubbel tarief laag tarief 11 12 13.5 hoog tarief 21 22.5 24 huish. en winkel tarief 5 6 7.5 nachtstroomtarief 2.5 3 4.9 Twee conclusies komen uit dit staatje zeer duidelijk naar voren: le dat de huidige tarieven nog belang rijk liggen onder de hoogst toelaatbare ingevolge Prijzenbeschikking Electri sche energie 1945 zoals deze laatstelijk is vastgesteld bij beschikking van 24 Mei 1949, Staatsblad 100. 2e dat de huidige tarieven slechts zeer weinig liggen boven die van 1939 hoewel de koopkracht van de gulden in genoemd jaar zeer belangrijk ho ger was. Intussen blijft de politiek der Katho lieke raadsfractie er op gericht de al gemene tarieven, speciaal ook met het oog op de grote gezinnen, zo laag mo gelijk te houden. Hoewel vroegere po gingen om gedifferentieerde tarieven in te voeren op practische gronden zijn afgestuit, heeft het Gemeentebestuur van Haarlem kort geleden een her nieuwd onderzoek naar de mogelijk heid hiervan bevolen. Het zou zeker in het belang van brede lagen der bevol king zijn, indien de resultaten van dit onderzoek met succes zouden worden bekroond. Mr. dr. A. F. M. SCHREURS, wethouder der bedrijven. Th. Verhoeven Heemstede kent, vooral de laatste tijd, een levendige gemeente-po litiek, waaraan ook het katholie ke bevolkingsdeel actief deelneemt. Bij de onlangs ingediende lijsten van kandidaten voor de gemeenteraadsver kiezingen bevond zich behalve een lijst t'an de Kath. Volkspartij ook een Kath. Vrije Lijst die niet onder auspiciën van de K.V.P. staat, zoals sommigen denken waardoor een verbrokkeling van het katholieke kamp dreigt te ont staan. In verband met de verkiezingen, welke feeds 15 Juni gehouden zullen worden, hebben wij eens een praatje gemaakt biet de fractielei der van de K.V.P., «e heer Th. Ver hoeven. Deze was de overtuiging toe gedaan, dat in de K-V.P,-fractie een heid en tevens vol doende verscheiden heid te vinden zijn, Welke een andere katholieke partij Overbodig maken. He fractieleider be treurde de afschei ding ten zeerste, Vooral ook omdat ze ten koste van eigen sterkte gaat. Met de samenstelling van de K.V.P.- kandidatenlijst is het niet erg vlot ge- Gaan. De middenstanders, die 70 van de Heemsteedse burgerij vormen, hadden bezwaren tegen de eerste groslijst. Een dieuwe opstelling kon evenwel hun Goedkeuring wegdragen. Met nadruk Verzekerde de heer Verhoeven, dat de H.V.P.-fractie een open oog heeft voor de noden en behoeften van de arbeiders stand en dat zij voor zijn belangen te Sllen tijde zal opkomen. De katholieke fractie is in alle raads commissies vertegenwoordigd, hetgeen ïdogelijk is, omdat er zeven K.V.P.- *«den in de raad zitting hebben. Wat is er zo al met medewerking van de K.V.P. in het afgelopen jaar tot stand Gekomen? zo vroegen wij. Om bij het onderwijs te beginnen, al dus de heer Verhoeven, er is in onze Gemeente een volledige gelijkstelling ■Ussen openbaar en bijzonder onderwijs Verkregen, hetgeen slechts in weinige Gemeenten het geval is. Ook de ver- P'aatsingsonkosten voor het onderwij- *end personeel zijn thans gelijk. Waar Wij konden hebben wij de belangen van "e bijzondere scholen bepleit. Een belangrijke gebeurtenis was de bp richting van een R.K. afdeling in de Gemeentelijke leeszaal en bibliotheek, Waardoor de Heemsteedse katholieken, die een derde deel van de bevolking uit haken, in een bevoorrechte positie ?Wamen. In verscheidene plaatsen van dat land toont men interesse voor deze dplossing, die dank zij de goede verhou ding tussen de gemeentenaren èn tussen d® politieke partijen tot stand kon wor- W^n gebracht. Wat de woningbouw betreft, et zijn "cfst 72 volkswoningen gereed geko men, zo zeide de heer Verhoeven. 300 binnen konden, ook al door middel ruiling, geholpen worden. Daarvoor hoesten heel wat paperassen doorge worsteld worden. In de Grot zullen "hgalows gebouwd worden, hetgeen °or kleine gezinnen een uitkomst kan ^tekenen. de uitvoering van de Uwplannen heeft men er eehter voor *«ïorgd het karakter van forensen-ge rente te handhaven. feen gedeelte van het bouwvolume zal de naaste toekomst voor nieuwe mid- ^dhstandswoningen bestemd worden. blijft het woningvraagstuk, dat, vSchoon in Heemstede een aanzienlijke J^fbetering is ingetreden, nog steeds cilijk is, in de aandacht van de Gctie. (j^angaande de tarievenpolitiek deelde k heer Verhoeven mede, dat de K.V.P.- haar streven om water, gas en L^triciteit zo goedkoop mogelijk ter ^chikking van de inwoners te stellen, voortzetten. De invoering van ge- CWieven behoort tot de vurige wen- qtj.' Ook voor de middenstand en be- k>QJVen zal men trachten zo voordelig gelijke tarieven vast te stellen. ii? gebied van Openbare Werken de voorbije jaren heel veel gepres- tUjTu. Sinds de bevrijding werd meer 100.000 m2 trottoir gelegd. De plant soenen, waaraan Heemstede zo rijk is, worden keurig onderhouden; zij verke ren, vooral vergeleken met de toestand tijdens de bezetting, in een uitstekende conditie. Ten aanzien van de verbetering der arbeidsvoorwaarden voor het gemeente lijk personeel is de raad zo ver gegaan als maar enigszins mogelijk was. Met de belangen van de middenstand wordt terdege rekening gehouden. Zo heeft men het in eigen beheer nemen van werken zo veel mogelijk verlaten en de uitvoering van vele projecten aan besteed. Van groot belang voor de ge meente was o.a. aankoop van ..Meer en Berg", waarbij de raad erin geslaagd is subsidie van het Rijk te verkrijgen. On danks verschillende aankopen heeft de gemeenteraad de tactiek van de over heid, om grote werken te bewaren tot een tijd van laagconjunctuur, in het oog gehouden. Heemstede kan op sociaal gebied, aldus de heer Verhoeven, een verge lijking met tal van andere gemeenten met glans doorstaan. Bijna nergens vindt men zo'n gezondheidshuis als hier, waar specialisten gratis geraad pleegd kunnen worden, waar de nieuwste bestralingsmethodes worden toegepast. Ook de badhuizen hebben de volle belangstelling van de raad. Over enkele jaren zal begonnen wor den met de aanleg van die zwem vijvers, waarvoor de plannen reeds gereed zijn; twee waarin dames en heren separaat zwemmen en één ge mengd, zodat alle bevolkingsgroepen daar terecht kunnen. De dienst van Sociale Zaken werkt voor wat de katholieken betreft, nauw samen met de sociale werkster, die zegenrijke arbeid in de gemeente verricht. Toen vertelde de fractievoorzitter een en ander over de lijsttrekker van de K.V.P., E. J. van Lent, die als wethouder veel in het belang van de gemeente heeft gedaan. Deze is niet alleen een bekende figuur in Heemstede, maar ook in den lande o.m. als al gemeen secretaris van de Bond van Kath. Schilders patroons, als vice- voorzitter van zijn vakgroep, als voor zitter van de Be- Jrijfsraad voor 't Schildersbedrijf en als hoofdbestuurs lid van de Stich ting tot Veredeling van het Ambacht. E. J. VAN LENT Aan het einde lijsttrekker te Heem- van het onder stede. houd sprak de heer Verhoeven de hoop uit, dat de katholieken van Heem stede de noodzakelijkheid van één grote, homogene katholieke fractie zouden in zien en bij de verkiezingen hun stem op de K.V.P. zouden uitbrengen. mmiiiinnimm iiimwi TTTU III//I1 illl IW/lfmTTTffli <5. WML) font I ffiMTD W.C.BAtCkER lAieEN Op 15 Juni heeft het Nederlandse volk een prachtige gelegenheid aan de communisten te laten voelen dat zü in de Nederlandse ge meenteraden niet thuis behoren. Ook de Bloemendalers zullen, naar te ver wachten valt, duidelijk demonstreren dat de Russische zone in hun gemeente raad, die er slechts met behulp van tij delijk in hun gemeente verblijvende Sovjet-vrienden kon komen, nu dient te worden opgeruimd. Wij kunnen de ge meentelijke belangen best behartigen zonder de aanwijzingen uit Moskou. Behalve als demonstratie tegen het communisme in die semeentbn waar communisten deel van de Raad uit maken. hebben de op handen zijnde verkiezingen de gewone betekenis van een krachtmeting tussen de diverse Nederlandse gezagsgetrouwe politieke partijen. Zij alle prijzen haar program ma's aan als bevattende het puik der richtlijnen voor gemeentelijk bestuur en haar candidaten als de juiste per sonen om die richtlijnen toe te passen. De Nederlanders zijn verdraagzaam en sportief genoeg om zich daaraan niet te ergeren; integendeel zij waarderen ten volle dat in een vrij land elke ern stige en behoorlijke uiting van politiek bewustzijn zonder enige beiemmering mogelijk is. Ook de Bloemendaalse Katholieken gaan weer aan de verkiezingsstrijd" oeelnemen. Het oestuur der K.V.P. hcopt dat dit betekent, dat in plaats van vier vijf Katholieken in de nieuwe Raad zullen zetelen Zou een vergroting van de katholieke fractie inderdaad er toe bijdragen dat we ..een goede Raad" •rijgen, zoals de verkiezingsleus der Katholieken met een voor de hand lig gende. maar merkwaardigerwijze voor heen niet gebruikte, woordspeling in het vooruitzicht stelt? Wij beantwoor- Mr. F. P. Th. ROHLING Lijsttrekker K. V. P. in Bloemendaal den deze vraagbevestigend, omdat onze opvattingen over gemeentelijk be stuur in alle opzichten voldoen aan wat geloof, rede. wet en ervaring voor schrijven. Er zit niets Zonderlings in ons gemeenteprogram, niets „sectarisch" of onbegrijpelijks, niets onverklaarbaars oï onaanvaardbaars. Wat de Katholie ken willen is het streng handhaven van de Nederlandse staatsrechtelijke begin selen zoals deze ons kenbaar zijn uit wettelijke voorschriften en vaderlandse traditie en het bevorderen van het al gemeen welzijn zoals de christelijke beginselen en ons verstand dat leren. Wij verdedigen het recht van de ge meente op een eigen en zelfstandig be stuur, zonder inmenging van buiten en van bóven af. tenzij zulks door een wettelijk voorschrift uitdrukkelijk wordt gevorderd en wij handhaven het eigen karakter der plaatselijke gemeen schap zoals zich dat historisch heeft gevormd. De sociale rechtvaardigheid trachten we te dienen. o.a. door het streven naar de vaststelling van tarie ven en belastingen die in overeenstem ming ziin met de draagkracht der in gezetenen en door het voeren van een loonpolitiek die aan redelijke eisen vol doet. Zuinigheid bij het beheer van de gemeentelijke financiën is een deugd, maar schrielheid een ondeugd. Het bijzonder onderwijs, dat volgens ons berust op een onvervreemdbaar recht der ouders om zelf te bepalen in welke geestelijke richting hun kind zal worden opgevoed kan altijd op onze steun rekenen. Ook het van gemeenté- wege gegeven onderwijs moet uitste kend zijn, want de toekomst van de kinderen die het volger hangt er van af. En zeker mag ook de lichamelijke opvoeding van het kind niet verwaar loosd worden; daarom moeten we voor standers zijn van het zwemonderwijs, van aanleg en inrichting van sport- en speelterreinen, van hulp aan jeugd verenigingen en van een herziening van het leerprogram. Te veel kinderen hebben nog kromme ruggen, spille benen en een lummelige houding en loop. Ook het woningvraagstuk moet de bijzondere aandacht van de Katholie ken hebben; hoe eerder hoe liever dient een einde te komen aan de tegen de gezinsbelangen indruisende samen woningen door de bouw van nieuwe huizen. Voor Bloemendaal, dat enerzijds reeds volgepakt is met evacué's en gerepa- tricerden en anderzijds onbewoonbare grote huizen en veel te sparen natuur schoon bezit, is dit een uitermate moei lijk en netelig probleem, dat veel wijs beleid van Burgemeester en Wethou ders en van de Raad zal vragen. Een goede Raad voor het schone Bloemendaal? De K.V.P. heeft lijst no. 3. Mr. F. P. TH. ROHLING. (Van een bijzondere correspondent) Na de ontvangst van de tekst van de wet op de hervorming van het landbezit in Roemenië, maakte men in Vaticaanse kringen de vergelijking tussen deze wet en het soortgelijk wets ontwerp, dat de Italiaanse minister van Landbouw in voorbereiding heeft en waarvan de minister-president De Gas- peri de hoofdredacteur in een interview aan een Romeins dagblad heeft bekend gemaakt. Het Italiaans ontwerp, dat de ontei gening niet baseert op de uitgestrektheid van het grondbezit, maar op de jaarlijk se opbrengst, stelt, zoals reeds eerder be richt, van deze onteigening het grootste gedeelte van de Italiaanse grondbezit ters vrij, daar hun bezit beneden de grens van de voorwaarden van onteige ning valt. In Roemenië echter, waar driekwart van de 16 millioen inwoners op het plat teland woont en waarvan 9C pCt. land bouwers zijn, heeft de communistische regering reeds in 1945, dus in het begin van het regiem, een wet op het groot grondbezit toegepast, maar stelde toen als maximum bezit de hoeveelheid van 50 hectaren Het grootgrondbezit was na deze wet niet meer algemeen in het land, slechts 5000 eigenaren bezaten dit maximum van 50 hectaren. Na 1945 heeft de Roemeense communistische regering, die zich tot doel gesteld heeft de vader landse bodem praktisch tot uitsluitend bezit van de staat te maken, het grond- Het speeltuinwerk, één der onderdelen van de portefeuille van toeth. Angenent. bezit met zulke enorm hoge belastingen bezwaard zij overschrijden de 100 pCt. van de mogelijke opbrengst van het bezit, dat de grondbezitters hun eigendom liever kwijt dan rijk waren. De door de Roemeense communistische minister van Landbouw ontworpen nieu we wet van 2 Maart j.l., die, zij het slechts op papier, aan de grondbezitters en hun families het behoud waarborgde van voorwerpen, bestemd tot persoon lijk gebruik, alsmede ook van de levens middelen, die tot het onderhoud van de familie dienen, is dan ook aanvankelijk door vele grondbezitters als een uitkomst begroet Maar de wijze, waarop deze wet ten uitvoer is gelegd, heeft nogmaals be,- wezen, dat men van een communis tisch regiem niets te hopen en alles te vrezen heeft. De huizen van de landbezitters zijn in de eerste uren na middernacht van 2 Maart in het gehele land door klei ne politie-afdelingen overvallen, welke de bewoners dwongen onmiddellijk, soms binnen enkele minuten, have en goed te verlaten. De grondbezitters werden daarna met hun families naar de dichtstbijzijnde politiepost ver voerd, alwaar aan deze ongelukkigen een plaats in het land werd aangewe zen, waar zij in de toekomst hun ver blijf moeten vestigen. Deze laatste maatregel heeft tot doel de grondeige naar en zijn familie te verhinderen hun toevlucht te zoeken bij zijn onderge schikte daggelders op zijn landgoed, van welke laatsten de Roemeense grondbezitters steeds de volle sym pathie genoten hebben. Enige practische gevallen van de wijze van uitvoering getuigen hoeveel leed er na de nacht van 1 op 2 Maart weder over het geteisterde Roemenië gekomen is. Een grondbezitter van hoge leeftijd, van zijn bed gelicht, heeft van zijn be zit slechts zoveel kunnen redden, als de oude deken kon bevatten, welke hij op zijn rug droeg. Een andere, aan den lijve gevisiteerd op de politiepost, had tussen drie voorwerpen een gouden horloge, een vulpenhouder en een fa milieportret in zilveren lijst te kie zen, daar hij twee ervan aan de politie moest afgeven. Een moeder, die gedu rende het vervoer naar de politiepost op de vrachtwagen aan haar kind wat voed sel met een lepeltje toediende, zag haar het lepeltje uit de handen gerukt door een politieman, die meende, dat het voorwerp van zilver was. I De families van deze grondbezitters zijn gedwongen hun intrek te nemen in de steden bij de als „reactionnairen" aangemerkte burgers, die dan op hun beurt verplicht zijn deze vluchtelingen van het platteland kosteloos huisves ting en levensonderhoud te verschaffen. De wet van 2 Maart geeft geen gren zen aan van een minimum of maximum van grondbezit, dat volgens deze wet onteigend moet worden of in het bezit van de rechtmatige bezitters kan wor den gelaten. Zij bepaalt slechts, dat alle grondbezit met inventaris van vee, ge bouwen, landbouwinstallaties en werk tuigen tot staatsbezit verklaard wordt, zulks onder bedreiging met een maxi mum van 15 jaar gevangenisstraf voor de bezitter, die zich tegen deze wet ver zet en met een geldboete tot een maxi mum van 200.000 lei tegen de ambtenaar, die de wet niet ten uitvoer brengt of deze belet. De afkondiging van deze wet heeft een eigenaardig gevolg gehad op de po sitie van het grondbezit van de ortho doxe kerk. dat door de wet van 1945, en daarom ook door die van 2 Maart j.l. van onteigening was vrijgesteld. Dit grondbezit is in 1925 bij koninklijk be sluit door staatsschenkingen tot een to taal van 140.000 hectaren opgevoerd. Tussen de datum van de publicatie van de wet op 2 Maart en 18 Maart j.l. zijn er tussen het ministerie van land bouw en het orthodox patriarchaat on derhandelingen gevoerd, met het gevolg, dat dit laatste aan de kerkelijke instel lingen en aan de orthodoxe geestelijkheid bevolen heeft binnen vijf dagen hun grondbezit officieel aan de staat aan te bieden onder voorbehoud de eigendom te mogen bestendigen van een maximum van vijf hectaren voor elke dienstdoen de geestelijke en van twee hectaren voor elke koster. Zonder twijfel is de afstand van dit grondbezit niet vrijwillig geschied. De communistische regering heeft door dit „vrijwillig" afgestaan orthodox grond bezit aan te nemen de bestaansmoge lijkheid van déze kerk meer en meer aan zich onderworpen. Van dag tot dag wordt deze bestaansmogelijkheid min der, totdat zij zo gering zal zijn, dat ook de orthodoxe kerk geen invloed meer zal kunnen uitoefenen op het geestelijk leven van de Roemeense bevolking. De gang van zaken in Zandvoort trekt, meer dan in andere gemeenten, de belangstelling van elders. Geen wonder ook: als badplaats voor de grote bevol kingscentra zijn er tienduizenden Haar lemmers en honderdduizenden Amster dammers, die 's zomers korte of langere tijd in Zandvoort vertoeven, van de plaatselijke situatie op de hoogte zijn en zich dientengevolge ook enigszins interesseren voor hetgeen in Zandvoort voorvalt. De belangrijkheid van Zandvoort moet men dan ook niet afmeten naar het aantal inwoners, dat binnenkort de 19.000 zal overschrijden, maar naar de omvang der gemeentelijke bemoeiin gen, welke zich ook uitstrekken tot de inwoners van andere gemeenten, die Zandvoort bezoeken. Dit komt tot uitdrukking in de besluiten, welke in de raad genomen worden en welke van veel grotere importantie zijn dan die in andere gemeenten met een der gelijk aantal Inwoners. Het is een feit, dat hetgeen in de Zandvoortse raad voorvalt, ver buiten Zandvoort de aan dacht trekt, waarbij de katholieken speciale aandacht hebben voor de prestaties van de katholieke fractie in de Zandvoortse gemeenteraad. De katholieke lijstaanvoerder, de heer C. Siegers, is dan ook buiten Zandvoort een bekende persoonlijkheid. Hij heeft reeds 34 jaren zitting in de Zandvoortse gemeenteraad en in die periode speciaal de aandacht op zich gevestigd door zijn moedige strijd voor de handhaving der christelijke zedelijkheidsnormen. Gedu rende 15 jaren (tot 1946) had hij zitting in het college van burgemeester en wet houders en beschikt daardoor over een bestuurservaring, welke hem tot een gezaghebbend en invloedrijk raadslid maakt. Hij is de nestor van de raad, maar heeft aan werkkracht, strijdvaar digheid en moed niets ingeboet, hetgeen b.v. bleek toen hij het communistische raadslid Blom aanviel over de land- verraderlijke houding der communisten. Als geboren Zandvocrter, „inboorling", kent hij de noden en behoeften der Zandvoortse bevolking en trad hij bij voorbeeld de laatste jaren herhaaldelijk op om de belangen der Zandvoorters bij de uitvoering van het wederopbouw- plan zo goed mogelijk te behartigen. Sinds 1946 wordt de heer Siegers in de raad waardig geflankeerd door de heer J. L. C. Lindeman, die zich buiten gewoon snel in de gemeentelijke zaken inwerkte en zich spoedig een welbe spraakt raadslid van formaat toonde. Als deskundige op financieel en onder wijsgebied geniet hij de achting en het vertrouwen van de gehele raad, hetgeen o.m. blijkt uit zijn benoeming tot 's raads vertegenwoordiger in de stichting „Tou ring Zandvoort" en in het bestuur van het „Strandschap Zandvoort". In laatst genoemde functie is hij een bekwaam C. SLEGERS pleitbezorger voor de katholieke wensen op het gebied van de zedelijkheidsmaat regelen. De heer Lindeman stond in die strijd de laatste tijd vrijwel alleen, om dat in dit bestuur de christelijke bevol kingsgroepen onvoldoende vertegen woordigd zijn. De afgelopen zittingsperiode overzien de, mogen wij constateren, dat de twee katholieke raadsleden zich kranig heb ben geweerd. Zij hebben zich niet eenzij dig beperkt tot de katholieke wensen en belangen, doch ook een open oog ge had voor 't algemeen gem. belang. Op velerlei terrein hebben zij activiteit ont wikkeld, opbouwende critiek geleverd men denke aan de laatste begrotings debatten en invloed uitgeoefend op de gang van zaken in de raad. De ka tholieke kiezers van Zandvoort mogen dan ook trots zijn op 't duo Slegers-Lin- deman. dat zij in de raad hebben ge bracht. Op liet gebied van het onderwijs werkten zij mede aan verbetering van de subsidieregeling van het bijzonder onderwijs en waakten voor een eerlijke toepassing der gelijkstelling van het openbaar en bijzonder lager onderwijs. Bij het beheer der financiën waar schuwden zij bij herhaling tegen het doen van economisch niet verantwoorde uitgaven. De wederopbouw had hun voortdurende aandacht; zij streden te gen de centralisatie, waardoor de macht van de raad werd beknot. Zij kwamen op tegen al te knellende voorschriften en hebben bijvoorbeeld bereikt, dat de „eenheidsworst-muurtjes" thans m Zandvoort niet meer verplichtend zijn. Een voorstel, hetwelk de grondverkoop in het wederopbouw-gebied aan de raad wilde onttrekken, werd door toedoen van de kath. raadsleden verworpen. De sociale zorg was b'ij hen in veilige handen; zij pleitten voor aanpassing van de steunnormen en uitbreiding der werk verruiming voor werklozen. De salaris- positie van het gemeentepersoneel had hun volle aandacht. Bij herhaling verhie ven zij hun stem tegen de belemmerin gen, welke de middenstand en het zakenleven in de weg worden gelegd, en wisten laatstelijk nog te bereiken, dat de parkeergelegenheid een levensbe lang voor de Zandvoortse zakenmensen werd verruimd. Zij verleenden krach tige medewerking aan de verbetering van de volkshuisvesting enstimu- leerden de woningbouw, ook door parti culieren. Ongeveer 200 woningen zijn sinds de bevrijding in Zandvoort ge reed gekomen en pl.m. 60 woningen zijn nog in aanbouw. Tijdens de laatste begrotingsdebatten vestigde de kath. fractie de aandacht op het geringe aantal katholieken in ge meentedienst. Bij een percentage van 20 der bevolking is slechts 10 van het gem. personeel katholiek. Weliswaar werd van de tafel van burgemeester en wethouders de verzekering gegeven, dat bij benoemingen alleen op bekwaamheid wordt gelet, maar de beste waarborg te gen tenachterstelling is een zo sterk mo gelijke invloed van de katholieken in de raad. Daarom worden alle krachten aange wend om een derde raadszetel te win nen. Deze zal dan worden ingenomen door de heer W. Castien, geboren Zand- voorter, verdienstelijk bestuurslid van de Katholieke Air>cidersbeweging, lid van het katholieke armbestuur en van de commissie tot wering van schoolver zuim. Als het de katholieken mag ge lukken hem in de raad te brengen, zal men met recht kunnen zeggen, dat alle lagen van de katholieke bevolking daar in vertegenwoordigd zijn. Als wederopbouw-gemeente staat Zandvoort voor een beslissende phase van zijn bestaan. In de komende zittings periode zal de raad besluiten te nemen krijgen, welke voor de toekomst van de gemeente van beslissende betekenis zul len zijn. Terugkomende op hetgeen wjj in de aanvang betoogden, zeggen wjj: in bre de kringen houdt men de ogen gericht op wat de katholieken van Zandvoort op Woensdag 15 Juni zullen doen. Geen katholieke stem mag verloren gaan! Zonder enige uitzondering stemmen de katholieken op nummer 1 van lqst 3, op Com. Siegers. Consolidatie en groei, aldus de We reldomroep in het jaarverslag 1948, wa ren de begrippen welke de arbeid van het afgelopen jaar kenmerkten. De duur der uitzendingen in de Nederlandse taal onderging weinig of geen wijziging: iedere dag 2% uur voor Indonesië, 2°/2 uur voor Zuid-Afrika en 2% uur voor West-Indië. Afgezien van de vraag of de Neder lands sprekende luisteraars langere programma's zouden verlangen staan voor het ogenblik aan uitbreiding on overkomelijke beletselen in de weg. Technische ontvangstcondities bepalen het begin van de uitzendingen en de nachtrust van de luisteraars het einde. De aandacht werd dan ook voornamelijk gericht op een opvoering van het Pel' der Nederlandse programma's. Dit bleek o.a. uit een voor de omroep unieke pri meur: het direct uitzenden van de be raadslagingen der Volksvertegenwoor digers bij de behandeling van de nieu we staatsregelingen voor Suriname en Curagao. Op het gebied van de internationale uitzendingen is men bezig een achter stand in te lopen. Aanvankelijk be paalde zich de aandacht hoofdzakelijk tot de Nederlandse luisteraars. Zo De Zomerconcerten der H.O.V. mogen zich schijnbaar niet in een til te gelukkig gesternte verheugen, althans tot op he den. Was het de vorige keer de geringe publieke opkomst, ditkeer moest kort voor de aanvang het programma in al lerijl veranderd werden, wegens plotse linge ziekte van de piano-soliste Lia Pal- la. Door het lange oponthoud tussen de stukken, kreeg het gehele concert een rommelig karakter. De concertmeester Jan Hesmerg werd nu voor het plotse linge feit gesteld als solist op te treden. We kunnen ons begrijpen dat de om standigheden om een solist vragen, het geen niet wegneemt dat-het programma dit keer met al het oponthoud het wel zonder 't viool-concert van Max Bruch in g moll had kunnen stellen. Er komt ook de vraag bij, of het verantwoordelijk is, zonder repetitie dusdanig te experimen teren, dit ten opzichte van het werk van de componist. Overigens houdt dit geen enkel woord minder ter waardering in voor Jan Hesmerg, die in de gegeven omstandigheden van het bekende reper toire stuk toch een alleszins aanvaard bare vertolking gaf. Dat er aan het ge heel wel eens wat ontbrak valt niet te verwonderen. Iedere verhouding met een solist, wil deze naar het volmaakte stre ven, moet met het orkest bestudeerd worden. Zonder dit kan er geen bevre digend resultaat zijn. Van de overige werken, die Kees Hartvelt dirigeerde, prijzen wij de Suite uit het ballet „L'oiseau de feu" van Strawinsky. Toch was de eerste uitvoering enkele maanden geleden meer geladen dan die van gis terenavond. Veel afbreuk doet de enigs zins te grote beweging van de dirigent, hetgeen in dit werk, waarin de H.O.V. individueel goede prestaties levert, ab soluut overbodig is. De Serenade 'voor Strijkorkest van Tsjaikowsky ging in dit opzicht aan hgt zelfde euvel mank. Het verbrokkelt de grote melodische lijn, afgezien van de vermoeiende indruk die het maakt. De ouverture „Cyrano de Bergerac" van de Hollandse componist Johan Wagenaar, opvallend door zijn klankrijk muzikale uitbeelding van de titelheld, werd pittig gespeeld. Iets strakker had ik mij de lij nen vooral in de doorwerking gedacht. Met enkele zeer karakteristieke thema's in dit stuk (dat na een korte inleiding volkomen de klassieke hoofdvorm bezit), geeft Wagenaar op wel geheel eigen wij ze een boeiende compositie, die nog steeds niets van haar waarde heeft inge boet. Het concert was vrij goed be zocht JAN LAARVELD spoedig mogelijk zal aan de reeds be staande uitzendingen in het Engels en Spaans een Frans programma worden toegevoegd. Bovendien wordt grote aan dacht besteed aan de ontwikkeling van de transenptiedienst Deze dienst zal zich ermede belasten in Nederland ver vaardigde programma's in vreemde ta len en muziekprogramma's ter beschik king te stellen van buitenlandse om- roep-instanties, teneinde deze program- mas in de binnenlandse uitzendingen van het betrokken land te doen opne men. Vanzelfsprekend wordt op deze wijze een veel groter aantal luisteraars bereikt Nog voor enige Westerse taai waren het de programma's in de Oosterse ta len, welke bij de aanvang van de arbeid der PCJ drie jaar geleden aan bod kwamen. Het grote aantal talen en dia lecten in deze landen schept een grote moeilijkheid, nu men de uitzendingen ook tot andere dan de Indonesische taal ■wil uitbreiden. Men heeft tenslotte de keus laten vallen op het Arabisch en het Hindoestani, ten behoeve waarvan nieuwe afdelingen zullen worden op gericht Zoals bekend vielen ook in 1948 de plannen van de PCJ om het gehele be drijf over te brengen naar Amsterdam. Het nijpende gebrek aan ruimte voor uitzendingen en administratie maakte overplaatsing noodzakelijk. Na talloze besprekingen is uiteindelijk toch de keuze op Hilversum gevallen. Na ver bouwing en nieuwbouw zal het voor- malige pand van het Beheersinstituut aan de 's-Gravelandseweg door de We reldomroep betrokken worden. Een andere handicap bij de arbeid van de Wereldomroep was de gebrek kige toestand van de beide PCJ-zen ders. Deze zenders, welke uit 1929 da teren, zijn moeilijk opgewassen tegen de veel sterkere zenders, welke in steeds groter getale de korte golf komen bevolken In samenwerking met het hoofdbestuur van de P.T.T dat de zenders beheert, zijn plannen ontworpen voor een algehele ver nieuwing van het Nederlandse zender arsenaal op de korte golf. Het totaal aantal zenduren van de Wereldomroep beliep bijna honderd uur per week. Het aantal .personeelsleden steeg in 1948 van 92 tot 'W8. Met dé K.R.O. is een overeenkomst getroffen, waardoor de K.R.O. de uit eindelijke verantwoordelijkheid voor de Katholieke geestelijke uitzendingen heeft overgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3