Vreemdeling in Ba by Ion VISHINSKY KOMT MET VOORSTEL PIUS-ALMANAK MODERNE KUNST TE RELIGIEUZE AMSTERDAM Weinig ware bezieling DE WERELD ROND K. V. P.-f iguren aangezocht hotel „DE SCHELP" Bezettingstroepen moeten één jaar na sluiting vredesverdrag terug 51949 S ASSISTENT VERKOOPSTERS JONGEMAN Televisie Radiorede mr. Kesper 1 PALMOLIVE ZEEP I I Binnenlandse Zaken GELD BESCHIKBAAR DIVENDAL Meubel-, koopm&nsgoederen- en machinetransport, 2 CHAUSSON TOURINGCARS Ook de man van Uw ban zal VR0UWEL. KANTOORBEDIENDE KANTOORBEDIENDE ZATERDAG 11 JUNI 1949 PAGINA 5 ORKEST LORENZO Monumentaal van demagogie Westen zeer eensgezind Scheepvaartberichten Beurs van New York MEDIATOR DEI Koopt een Electr. Warmachine of een Wringer bij EEN VAKMAN licht en zwaar, door geheel Nederland met auto's en tractors van 3 tlm 30 ton draagvermogen, van 3 t/m 10 m. laad- lengte. J. G. BUYS - JAN HUYGENSTRAAT 13 ADRESBOEK VAN KATHOLIEK NEDERLAND TE KOOP: Iedere dame is verwend met MOLENDIJK'S PERMANENT Sanlpooxterplein I, Haarlem, Tel. 19706 binnen twee weken bij 2 van de 3 vrouwen I GROTE COSMETISCHE INDUSTRIE TE AMSTERDAM vraagt P. de Gruyter 8C Zn. N.V. ENIGE FLINKE CULTURELE INSTELLING gevraagd op middelgroot fabrlekskanioor. VERKOPING 1 r fed! veel gesproken over het grote probleem m de moderne religieuze kunst: het gebrek aan ware bezieling. Deze gedachte beving mij ook weer, toen ik de tentoonstelling voor moderne religieuze kunst „Pro Arte Chris tiana", die momenteel in het Stedelijk Museum te Amsterdam gehouden wordt, had bekeken en deze gedachte is haast als een beklemming gaan werken, toen ik na deze expositie de kabinetten door ging, waar een prachtige verzame ling Russische ikonen is opgehangen. Waar is de gloed, waar is een afstraling van wat de christelijke kunstenaar bezielen moet en dat hem ook in grote pe rioden van de geschiedenis der Christenheid heeft doordrongen? Want deze 'konen zijn van een majesteitelijke voornaamheid, zij getuigen van een laaiend -verleden, met sty lering een modern tintje tracht te geven; dat zijn de Charles-Eijck- koppen (hij is zelf op deze tentoonstelling tot onze grote verbazing niet aan wezig); de Rennaissance-imitaties en de verzoetelijkingen, waarmee zelfs schrik niet Picasso aannemelijk gemaakt wordt. Wat bijna overal ontbreekt is de simpele uitbeelding van wat men aanvaardt en gelooft, de waarachtige ^guratie van de uiterst abstracte en tegelijk concrete beelden uit ons geloofs- Pi-r» Arto gewend zijn, poogt hij terug te brengen HU Aric Vjlll IS)llctlld tot een veel vereenvoudigde compositie. Dit is vooral te bemerken in „De Em maüsgangers". Dit schilderij heeft niet meer dat opgelegd-brillante, maar is veel dieper van intentie. Het ware dwaasheid hiermede de hele tentoonstelling af te doen. want er zijn toch veel werken, die zeker de moeite waard zijn. voorwerpen, die soms iets heel verrassends hebben, maar het merkwaardige is. dat de zelfde kunstenaar in ander werk soms tot onbegrijpelijke wanproducten komt. tJok zijn er zeker symptomen aanwezig, die duiden op een zuivere vernieuwing Van onze religieuse kunst, dit zijn zeer Oprechte pogingen ontdaan van forma lisme en academisme. Het merkwaardige is. dat men deze opmerkingen kan maken over alle tak ken van de hier gebrachte kunsten van de sterk-gebonden toegepaste, de vrije Ceintuur en de beeldhouwkunst. Nico Wïtteman bijvoorbeeld heeft heel bij zondere kleine emails gemaakt, emails.' die men naast de middeleeuwse Limo- sijnse emaux zou kunnen leggen. Hij' heeft ook zeer prachtige kelken ont-j Worpen, maar het is voor ons onbe-j grijpelijk. dat deze man eveneens tot' het grote email van Onze Lieve Vrouw Van Goeden Raad heeft kunnen ko— men. Hier vindt men een leeg Renais- sance-epigonisme. Dit geldt ook voor H. de Groot, die een bijzonder fraaie «Jonas in de walvis" smeedde. Het is ■een grappig, rudimentair stuk plastiekj Seworden. maar hier staat tegenover, dat zijn Kruisbeeld van een ontstel lend wanbegrip getuigt. Ook het kunstnaaldwerk dat de laatste jaren op een buitengewoon, hoog peil staat in ons land. dreigt na delige invloeden te gaan ondervinden. Men wil decoraties en hier zijn het! vooral kinderlijke versieringen, dus danig doorvoeren, dat zij volledig cari-. caturaal aandoen En nu is de humor., zelfs in de religieuze kunst, helemaal! niet af te keuren, maar wanneer het! een priestergewaad betreft, dan wordt dit toch wel enigszins bedenkelijk. Wij'! willen hier duiden op de zwarte kazui- i fel en dalmatieken van Johanna Alink- Kleijn. die ook bijzonder fraaie dingen i gemaakt heeft. Hildegard Brom-Fischer maakte een tweetal zeer opvallende rouwkleden, met de vijf dwaze en de vijf wijze maagden. Deze kleden doen haast Perzisch aan. De figuren zijn, van een uiterst grote bevalligheid en charme, die aan het modieuze grenst. Leny de Vries-de Goed maakt heel' merkwaardige wandlappen. heel fraai, hoewel bij verschillende voorstellingen! Walt Disney ons alsmaar door heti hoofd speelde. De vaan van F. Wig-J Kersma is een der meest bijzondere! Stukken der expositie. j Vrije schilders zijn er veel. R. Khnpej sterk vertegenwoordigd met zijn har- Ce conterfeitsels. Wij geloven niet erg in heze gemaniereerde koppen en overge- styleerde handen. Over W. Hofhuizen Schreven wij reeds uitvoerig. Hij steekt piet enkele schilderijen gunstig af. Bel- mfroid is met een heel bezield „Avond maal" aanwezig. Vooral de Christus is buitengewoon doorleefd en expressief, j °k de „Verloving van Maria en Jo- ~6f" van Jaap Min is een bijzonder schil derij. In zijn andere doeken ontkomt hij met aan manierisme en woreït hij soms stereotiep. De „Piëta" van Jan Dekker is ^eker waard vermeld te worden, even ts de heel monumentale „Doolhof" van /iselle Waterschoot van de Grachten. ~ivinius Tollenaar is zelfs een open kring in zijn beide schilderijen. Lam- Pert Simon gaat een andere weg. De barokke voorstellingen, die wij van hem De glasschilders laten wel enkele op merkelijke dingen zien, die veel ver trouwen inboezemen. Zij vertonen ook een groter overeenkomst met elkaar. Wij noemen vooral Wiegersma, Traut- wein, Van Druten en Stokhof de Jong, hoewel de laatste soms wat dap van tekening is. De raampjes van M. de Leeuw zijn bijzonder sterk van teke ning en kleur. Doeve's glas heeft niets met religiositeit van doen. Ook het gra fisch werk vertoont enkele bijzondere dingen, opmerkelijk is overigens, dat het kleinere werk steeds beter is dan de grote stukken. Het lijkt met meer lief de gedaan en krijgt daardoor een groter bekoring. Zo is er yeel vaart in de Apocalypsis van Theo Forrer. De sta ties van Marianne van de Heyden zijn heel ongekunsteld en oprecht. Dit be looft veel. De Italiaan Luigi de Lerma verraadt zijn afkomst sterk in zijn drukken van glasschilderingen. Hij doet veel aan Campigli denken en .het is eigen lijk het enige werk waarin een ver wantschap met oude volkskunst te be merken is. Van het beeldhouwwerk trekken eigenlijk alleen de „Piëta" van Termote en de Joannes de Do per van M. Andriessen de aandacht. Het laatste is een subtiele, prachtig uitgewogen figuur, rank en vorste lijk. De „Piëta" is daarbij vergele ken een zwaar blok brons met wei nig ruimtewerking en ineengeslagen compositie. Het is echter wel een heel innig beeld, een ontroerende voorstelling waarin de liefde tussen moeder en kind prachtig tot uiting komt. Deze zwaar gedrukte vrouw draagt wel alle smarten van de Moeder Gods in zich. Deze kruisbeel den van Brinkgreve en Van Rijn zijn fraai en bezield, maar het H. Hartbeeld van deze laatste beeld houwer is van een ontstellende starre leegte. Tenslotte zij de schilder Joan Co- lette gememoreerd. Deze Nijmeegse kunstenaar heeft ter gelegenheid van zijn zestigste ver jaardag een gehele zaal tot zijn bè- schikking gekre gen. Hij is sterk door de ikonen- schilders beïnvloed maar een dorre na volging kan men hem niet verwijten. Zijn belangrijkste werken zijn mo zaïken en wand schilderingen en dus uiteraard niet naar een expositie te halen. Toch geven de schilderijen, die hier zijn opgehan gen een goed beeld van zijn stijl en zijn ontwikkeling. Hij weet wel in zijn composities een sympathiek aan doende vereenvou diging in kleur en vorm te bereiken maar wanneer men dit werk aandach tig bekijkt dan blijkt Colette zich zo veelvuldig te herhalen, dat men zich af kan vragen of hier niet een manierisme aan ten grondslag ligt. M. De piëta van Albert Termote. Dr. Schumacher, voorzitter van de S.P.D., heeft een dezer dagen tijdens een persconferentie verklaard, dat „de S.P.D. in Bonn haar toestemming heeft gewei gerd voor het volledige recht der ouders, omdat geen enkele grondwet dit recht, dat overigens een typisch Duits ver schijnsel is, kent." De commissie inzake de parlementaire onschendbaarheid van de Franse Natio nale Vergadering heeft met negen tegen zeven stemmen, bij één onthouding be sloten de vergadering te verzoeken de parlementaire onschendbaarheid van de communistische leider Maurice Thorez op te heffen, en wel in verband met be weerde mishandeling van de socialist Karainsky tijdens de verkiezingscam pagne van 1947. VL Men heeft, zelfs in de naaste omge ving van de metropool Londen, geen ?b ingewikkeld instrument als H. G. fell's „Timemachine" nodig, om zich te ;®rplaatsen in de idyllische rust van "firvlogen eeuwen. Die is er bijna on- Serept bewaard gebleven, dank zij het ~®it, dat Engeland de laatste vier eeuwen peil uitgesproken aristocratie is geweest, •oor welke de vrije natuur op de eerste PJaats betekenis had als jachtterrein, '"en bemerkt er ook thans nog weinig of "iets van de sociale revolutie, die zich £hder hst Labourbewind geleidelijk ÏJaar voortdurend en onvermijdelijk in fugeland aan het voltrekken is. Zo diep {Joeft het Engelse feodalisme zijn stem- Pel gedrukt op dit volk, dat het als ge itel zekere eigenschappen daarvan heeft /ergonomen en daaronder ook een grote t°rg voor de parkachtige aanleg van het Jhgelse landschap. Dat neemt met weg, de sociale verandering, die zich ?ans in Engeland voltrekt, haar invloed i* sterkst zal doen gevoelen op. 't platte l/Cd. De belastingpolitiek van de Engelse Vliering, die van de grootste landgoede- 6h successierechten heft tot tachtig fct. van hun waarde, moet binnen en- j/le tientallen jaren leiden tot de op- |!etfing van het grootgrondbezit. En s?armee vervalt de economische grond- ,ag van de macht, die de Britse aristo- Jstie sinds de tijd van Hendrik VIII M®.eft bezeten en die de Engelse monar- JJ'e heeft gemaakt tot een symbool (Phder feitelijke politieke macht. Na- yhrlijk weet het grootgrondbezit ook ^el maatregelen te vinden teneinde de naar de letter zodanig te respec ten, dat zij naar de geest onuitvoer- suar wordt. Een van deze trucjes be- s, at hierin, dat de grondbezitter zijn gendom niet vermaakt aan zijn zoon. *1» vr aan zi'n kleinzoon en de zoon dan ijV beheerder er over aanstelt. Doch deze V^tregelen waarborgen slechts uitstel V0) executie, tenzij Labour er bij de tL Sonde verkiezingen niet in zou slagen L bugels van het bewifid in handen te en, hetgeen overigens nog niet zou üu/kenen, dat de conservatieven in at zouden zijn de door Labour ontke- "tla 6 sociale onwenteling te stuiten en "edaan te maken. vertoont zich echter tot in de W*hste dorpen rond Londen een ver- O'Jhsel, dat de zestiende en twintigste °P bizarre wijze samenbindt Dat liM/hijnsel wordt gevormd door de overal op de hoge schoorstenen W°hende H-vormige antennes van de S'e" Want televisie is althans in en Londen een alledaags verschijnsel brden. De B.B.C. verzorgt dagelijks erende vijf uur televisie-uitzendin gen en deze worden in en rond Londen reeds gevolgd door 120.000 toeschouwers en luisteraars. In de Lon dense warenhuizen zijn televisietoestel len te kust en te keur te krijgen tegen een niet al te hoge prijs en men vér- wacht een snel groeiende populariteit van de televisie in Engeland, zodra er meer televisiezenders in gebruik zullen worden genomen. Binnenkort komt er ook een in Midden-Engeland. Dit nieu we speelgoed voor de moderne mens oefent een fascinerende invloed op de massa, die zich nog maar moeilijk zat kan kijken aan deze uitzendingen, wel ke, wat haar toepassing betreft, toch nog slechts in een primitief stadium ver keren, dat niet veel hoger staat dan dat van de eerste films. Van de radio wordt terecht of ten onrechte, dat mag de hemel weten beweert, dat zij de huiselijkheid bevordert. De ervaring met de televisie in Engeland schijnt te zijn, dat zij in hoge mate bevorderlijk is voor een bepaald aspect in het huise lijk leven, namelijk de huiselijke twist. De zaak is namelijk, dat de televisie, die in hoge mate speculeert op de passi viteit van de mens en als zodanig aller minst een cultuurfactor is, niet alle leden van een gezin in even sterke mate boeit. Wie het niet al te best treft met de uitzending kan in vijf minuen tijds voor jaren genoeg hebben van de tele visie. Maar hij kan niettemin ter wille van het plezier van zijn huisgenoten gedwongen zijn avond aan avond urenlang in het donker te zitten. De hevigste huiselijke onenigheden zijn daar al het gevolg van geweest. Zodat men maar niet al te veel geloven moet van de idyllische reclamefolders van televisietoestelfabrikanten, die bij voorkeur laten zien, hoe goedgeluimde gezinnen in de grootste eendracht rond het fascinerende televisieschermpje ver zameld zijn. Het ziet er heel aanneme lijk uit, en zolang de televisie niet ge bruikt wordt om te registreren wat er in werkelijkheid rond de televisie-appa raten gebeurt, zal deze legende wel onweersproken blijven. Pessimisten voorspellen, dat de televisie over een paar jaar de gewone radio-omroep vol ledig verdrongen zal hebben. Dat is best mogelijk. Het enig verwonderlijke is, dat deze pessimisten zich optimisten noe men. De directie der Nederlandse Spoor wegen deelt mede, dat in verband met de gemeenteraadsverkiezingen, die 15 of 22 Juni worden gehouden, de reizi gers, die weekkaarten hebben, dit keer zonder bijbetaling voor de heenreis van deze kaart gebruik kunnen maken van treinen, die volgens de dienstregeling tot 12 uur vertrekken. Voor de terugreis geldt die dag de regeling als voor week kaarthouders op Zaterdag. Een Duitse professor uit de Sovjet zone van Duitsland heeft medegedeeld, dat de Russen het gehele geheim van het atoomwapen thans kennen. De pro fessor, die Romaanse talen doceert aan de universiteit van Halle, verklaarde dit tijdens een rede voor de culturele com missie van de Beierse communistische partij. Voor honderdvijftig duizend inwoners van Triëst hield de Italiaanse premier aan de vooravond van de verkiezingen een redevoering, waarin hij zeide, dat Triëst bij Italië hoorde. Volgens gezaghebbende bronnen over weegt de Australische regering de er kenning de facto van het communisti sche bewind in China, zodra sprake is van een „stabiele regering". Naar wij vernemen ligt het thans in de lijn der verwachtingen, dat de minis terspost op Binnenlandse Zaken bezet zal worden door een vertegenwoordiger uit de K.V.P.-kringen. Voor de functie schijnen o.m. te zijn aangezocht de heren Chr. Matser, burgemeester van Arnhem, On mr. C. Prinsen, burgemeestervan van Breda. De mogelijkheid is echter ook aanwe zig, dat jhr. Michiels van Kessenich, de burgemeester van Maastricht, wiens naam voor Binnenlandse Zaken bij de formatie van het Kabinet-Schermer- horn eveneens genoemd is, het „toren tje" zal betrekken. Over de benoeming is nog geen beslissing genomen; dit zou in de ministerraad van a.s. Maandag, doch ook eerst over een week kunnen geschieden. ZANDVOORT Restaurant a la Carte Dancing Dagelijks Aanvang 5.30 uur. Tot 7.30 uur niet-verhoogde prijzen. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Vrijdagavond. Vanmiddag zijn de Vier aangeland bij punt drie der agenda (voorbereiding van het vredesverdrag voor Duitsland); Vishinsky zonder overtuiging vermoede lijk, maar in ieder geval met animo, zijn Westelijke collega's met geen van beiden. Zij zouden de behandeling van het punt als nutteloze tijdsverspilling en laatste gelegenheid tot demagogie liefst hebben overgeslagen. Maar Vishinsky bracht het volgende lapidaire voorstel in drie punten ter tafel treffend opgevangen door van zijn kant enige punten aan te roeren, die de Duit sers zeker even na aan het hart liggen als de ontruiming. Welke democratische beginselen", zo vroeg hij, „bedoelt Vishinsky, wanneer tij het heeft over het vredesverdrag, dat e Duitse democratie in het leven moet roepen. Die, welke in West- of die wel ke in Oost-Duitsland geldt? Wat zou het grondgebied van het Duitsland van het vredesverdrag zijn? En Acheson vermeldde de kwesties van de Duitse Oostgrenzen, van de door de Russen geheven herstelbetalingen uit 1. De regeringen van de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Frank- de lopende productie en van de gecon- rijk en de Sovjet-Unie zullen binnen drie maanden aan de raad van ministers van Buitenlandse Zaken ontwerp-vredesverdragen voor Duitsland voorleggen. 2. In het ontwerp-vredesverdrag zal gestipuleerd worden, dat de bezettings troepen van alle mogendheden één jaar na de sluiting van het vredesverdrag zullen worden teruggetrokken. 3. De bestudering der procedure voor de opstelling van het vredesverdrag zal tijdens de huidige conferentie van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken ten einde moeten worden gebracht. de ministers, die d'an over drie dagen rapport zouden moeten uitbrengen. „Ge durende drie dagen zullen wij ons dan met practische zaken bezig houden." Vishinsky had de indiening van dit voorstel van een aantal opmerkingen vergezeld doen gaan, waaruit wij het volgende aanstippen: De Sovjet-delega tie was niet van zins zich neer te leg gen bij dé voorwendsels, die uitgedacht waren, om onder de terhandneming van het vredesverdragvraagstuk uit te ko men. Zulk een voorwendsel was, dat de ministers er niet in geslaagd waren anderevraagstukken, zoals deeenmaT king van Duitsland en de administratie van Berlijn op te lossen. Het vredes verdrag met Duitsland was van kapitaal belang voor d'e wereldpolitiek; het zou 'n streep zetten onder de oorlog, het eco nomisch herstel van Duitsland bewerk stelligen, tevens volgens de democra tische beginselen en tenslotte: het zou het werk ten goede komen van de Ver enigde Naties, wier Assemblee op 3 November 1948 had verklaard, dat het haar onmogelijk was haar zaak tot een goed einde te brengen, zo lang niet alle vredesverdragen waren gesloten. Het lot, dat zij Vishinsky's voorstel toedenken, is bij de drie Westelijke mi- nistesr nog niet precies identiek. Ache son wenste het voor bestudering te verwijzen naar de vier plaatsvervangen- De Amerikaanse staatssecretaris had er geen twijfel over laten be staan, dat h(j Vishinsky's voorstel rangschikte onder „Grootsprekerige verklaringen, die geen rekening houden met de feiten en dus tot niets konden leiden." Schuman sloot zich bij Acheson's sug gestie aan, maar Bevin, altijd bereid, naar hij zeide, om standpunten te ver zoenen, wenste een onderzoek door de experts om langs de diplomatieke kana len tot de bijeenroeping van een vol gende conferentie der raad van minis ters te kunnen komen. Acheson had verklaard, dat hij in zulk een bijeen roeping in de nabije toekomst voor de behandeling van het vredesverdrag geen heil zag. Dat Vishinsky's voorstel in punt één ieder der betrokken regeringen haar eigen ontwerp-vredesverdrag wil laten opstellen en dat volgens punt twee deze ontwerpen de totale ontruiming van Duitsland één jaar na de ondertekening van het vredesverdrag moeten behelsen, is radicaal inconsequent. Maar hgt is monumentaal van demagogie. Acheson heeft echter deze demagogie zeer doel- fiskeerde Duitse eigendommen. Schu man noemde de tijdsruimte van één jaar na ondertekening van het vredesverdrag, die het Sovjet-Russische voorstel stelt voor de ontruiming, voor het ogenblik onaanvaardbaar. Bovendien was dit een aangelegenheid, die raadpleging van al Duitslands buren vergde. Terwijl Bevin er aan herinnerde, dat op de te Moskou en te Londen gehouden conferenties van de raad de Sovjet-delegatie geen enkele bijzondere haast aan de dag had gelegd met de opstelling van een vredesver drag voor Duitsland, maar zich voor een langdurige bezetting had uitgesproken. United Press meldt voorts uit Parijs: Tijdens een informele lunch van de Amerikaans-Franse culturele groep „France-Etats Unis", gaf de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, gisteren toe dat de Pa- rjjse minister-conferentie wat betreft het bereiken van overeenstemming tus sen liet Westen en Rusland een mis lukking is geweest. Hij voegde hier echter aan toe dat de conferentie een groot en zonder precedent zijnd succes is geweest, in zoverre zij practisch vol ledige eenstemmigheid onder de Wes terse mogendheden onthulde. Maandagavond 8.10 uur zal over beide zenders mr. L. A. Kesper, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land, spreken, in zijn kwaliteit van voorzitter van het comité ter voorbe reiding van de viering van het koperen huwelijksfeest van H.M. de Koningin en de Prins der Nederlanden. De eerste hooi-oogst van het jaar is in volle gang. Ook in Volendam laat men zich wiet onbetuigd. AALSUM, O. Afrika n. Amst., 10 te Antw. ALBHtEO, 10 van R. Janeiro te Pemamb. ALGEN IB. B. Aires a. R'dam, p. 10 Las Palmas. ALHENA, R'dam n. B. Aires, p. 10 St. Vine. AMSTELL., Amst. n. B. Aires, p. 10 Ouess. ANDIJK, 10 v. R'dam n. N. Orleans. ARKELDIJK, 9 v. N. York te Phil. ARNEDIJK, 10 v. R'dam n. Philadelphia. ATLAS, 10 v. Tarragona te Valencia. CONGOSTR., W. Afr. n. Amst., 10 te Havre. EDAM, 9 v. Boston te Norfolk. EEMLAND, Amst n. B. Aires, 9 v. Las Palmas. ENA, 10 van P. Said n. Abadan. GAROET, 10 van Batavia te Cheribon. GORDIAS, 9 van Antw. n. Amst. HECUBA, Amst. n. W. Indië, p. H> Juni Ouessant. HESTIA, 10 van Amst. te Barbados. KERTOSONO, N. York n. Bat, 10 te Port Said. KOTA AGOENG, W van New York te Bat LARENBERG, 10 v. Cuba te R'dam. MAASLAND, B. Aires n. Amst., 10 te Bahia. MARKEN, Bat. n. R'dam, 10 v. P. Said. MATARAM, 9 van Menado te Sanggir. N. AMSTERDAM, 10 v. N. Y. n. R'dam. NIJKERK, O. Afr. n. Amst., 10 te Havre. NIJMEGEN. Amst. n. Casabl., p. 10 Dungen. NOORDAM, 13 v. N. York te R'dam verw. ORANJE, Bat. n. Amst., p. 10 Guardefui. ORANJEFONTEIN, 10 v. P. Elisabeth te Kaapstad. PR. WILLEM 4, 10 v. Montreal te Chic. PR. WILLEM 5, 9 v. Quebec n. Europa. ROEBIAH, 10 van Amst. te Bal. Pappan. ROSSUM, R'dam n. Setubal, p. 10 Dungen. SALAWATI, 10 v. Amst. te Belawan. SOMMELSDIJK, 9 van R'dam te Quebec. STENTOR, 10 v. Zw. Zee te Amst STUYVESANT, 9 v. Param. n. Amst TABIAN, Amst. n. Bat., p. 10 Minicot TAWALI. 10 van Bat te Semarang. TIBIA, 11 van Tripolis te R'dam verw. UTRECHT. 10 v. Houston te P. Arthur. 4 VEENDAM. 10 R'dam n. N. York. «Tf VULCANUS. R'dam n. Gibr., p. 10 Dungen.™! WATERMAN, 10 te Suez. 19 te R'dam verw. WILL. RUYS, Bat n. R'dam. 10 v. P. Said. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motor» Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 10/6 26% 24% 45% 35 53% 10% 42% 48% 18% 10% 18 30% 34% 27% 20 21 9/6 26% 25 46 34% 53% 10% 42% 48% 18% 10% 18% 81% 34% 28 20% 81% voor le hypotheken 3% tevens gelden beschik baar voor auto's, motoren en machines. Geheimhouding verzekerd. FINANCIERINGSKANTOOR „HOFGEEST" MEERVLIETSTR. 36 A - Velsen - Tel. K 2550—4210 Gevraagd: NETTE BANKET BAKKERSLEERLING ea. 16 jaar. Geen bestel werk. Hoofdzaak is: lief hebberij om het vak ook grondig te leren in de practijk. Aanm. vóór 6 u. Koudenhorn 24. De encycliek van Z. H. Paus Pius XII over DE HEILIGE LITURGIE Prijs L20 Verkrflgb. In de boekhandel en bij Drukkerij „De Tijd". A/dam, N^. Voortfwal 65/78, franco per post 1-80 bü vooruitbetaling. Postgiro 22.88.4, Dan alleen: 100% garantie. Wij alleen leveren U de BESTE wasmachine. Waarom? Omdat wij door onze jarenlange ervaring U een vak kundige voorlichting kunnen verstrekken. De zaak voor de BETERE wasmachine. ANTONIESTR. 3 - TEL. 16269 HAARLEM Komt eens met ons praten. Telefoon 13271 - Haarlem OMVANG 964 PAGINA'S - PRIJS i 9.50 Verkrijgbaar in de boekhandel en bij de N.V. Drukkerij De Tijd, Amsterdam-C. N.Z. Voorburgwal 65-73 '47, 6-cyL, 45-pers., i.z.pr.st.; Dodge autobus '46, 27-pers.; Ford '39, frontst., 32-pers. Billijke prijzen KLEYN'S AUTOBEDRIJF N.V. ASPEREN (Z.H.) TEL. 5 Amerikaan» Leeftijd 18—22 jaar, voor haar kantoor op de afd. Verkoop-ontwikkeling. Goede schoolopleiding, veelzijdige interesse en behoorlijke alg. ontw. vereist. Uitvoer, eigenh. geschr. soli, onder no. 55006 aan het bureau van De Tijd te Amsterdam. VRAAGT VOOR RAYON HAARLEM EN HEEMSTEDE Leeftijd 20 tot 28 jaar. Pers. aanmelden op Woensdagmiddag 15 Junt, tussen 4 en 6 uur, op ons kantoor Barteljorisstraat 40, Haarlem. (In gang winkel). vraagt niet ouder dan 30 jaar, als assistent voor een van haar afdelingschefs. Middelbare schoolopleiding en algemene muzikale ontwikkeling zijn vereist. Brieven met- uitvoerige inlichtingen onder nr. 618, Adv. Bur. v. d. Biggelaar, Kalverstraat 35, A'dam. Schoonheidsmiddel een Palmolive teint en huid bewonderen! Pas slechts deze Palmolive Schoon heidskuur toe: Was Uw gezicht met Palmolive Zeep. Masseer Uw huid slechts één minuut met het weldadig- zachte Palmolive-schuim. Daarna afspoelen. Doe dit 3 keer per dag! Twee weken lang! En door deze prachtige Palmolive Schoon heidskuur zal dan ook Uw huid gaver en gezonder ge- voor direct gevraagd, bekend met eenv. loonadmini stratie. Brieven onder no. 39421 aan het bur. v/d blad MANNELIJK OF VROUWELIJK Zij, die de soc. wetten kennen en de loonadministra tie reeds gevoerd hebben en/of Eng. en Fr. handels- corresp. dipl. bezitten, genieten voorkeur.- Br. met voll. omschr. en verlangd sal. worden inge wacht wider r>ot 39435 aan het bureau van dit blad. Op DONDERDAG 16 JUNI aanv. des v.m. 10 uur, in het Gebouw „De Nijver- Ikid" te Haarlem, aan de Jaisstra'at no. 85, zullen door DEURW. VAN DEN STEEN HOVEN (Kant. Kinderhuis singel 108, telef. 16855) in het openbaar worden ver kocht: DIVERSE GOEDEREN, w.o. slaapk.ameubl., tafels, stoe len, kasten, electr. wasma chine, vleessnijmachine, div. glas- en aardewerk, lepels en vorken, fototoestel „Agfa", enz. enz. Te bezichtigen: Woensdag middag van 1—4 uw. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 7