Stoomtrein ontspoord te Hilversum Hatta heeft Sjafruddin niet ontmoet Samenwerking met Geallieerden uiterst noodzakelijk Grote diamantzending op Schiphol HET FEEST VAN DE SPORT IS BEGONNEN Grote ravage op het emplacement Drie personen gewond Nog geen besluit der over haar standpunt Maximaal 20.000 man in 1950 Uitstel van dienstplicht voor studenten ideaal Tot hoofd en hart Drie jongens verdronken in Wylermeer Brochure van v. d. Waals Het weer. Duits schip in nood ter hoogte van Wassenaar Onze mannen overzee Victory "-diamant aangekomen MARIA ROSSELLO HEILIG VERKLAARD Roemenen arresteren twaalf Zwitsers Haarlemse Sportweek ingezet met défilé en demonstraties maandag 13 juni 1949 73ste JAARGANG No. 24484 Spelevaren met onvolwaardig scheep je Hij meende voor de Geallieerden te werken COCHRAN TEGEN PUBLICATIE De granaat in mevrouw Sukarno's tuin Besprekingen in B.F.O. Evacuatie van Djocja Nodig voor herhalings oefeningen Boerderij afgebrand Twaalf personen dakloos SPORTVLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING Belangrijke uitspraak voor pottenbakkers MINISTER SCHOKKING SPREEKT TE DEN HAAG Gen. DürstBritt over: „Waterman" waarschijnlijk Zondag in Nederland Lenstra niet naar Helsinki GROENTENEXPORT NAAR DUITSLAND STOPGEZET H. Vader stelt feestdag op 7 December Protest der Zwitserse regering WaUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.3998 Directeur: J. 1. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. ven Sun. Wr»d. hoofdredacteur: W. Severin. SCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 78 cents Der millimeter hoogte Ingezonoei- -nerfe-Je'ingen dubbel tarief Omroepers U cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich net recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents per wee*, f 1.52 per maand t 4.55 Der kwartaal. De sneltrein uit het Noorden, die Zondagavond omstreeks 12 uur het sta tion Hilversum passeerde, is door tot nu toe onbekende oorzaak uit de rails ge lopen. De locomotief werd voor een groot deel vernield, terwijl alle tien de wagons zwaar werden beschadigd. Wonder boven wonder hebben zich geen ernstige persoonlijke ongelukken voorge daan. De machinist en de stoker liepen Verwondingen op en een der passagiers kreeg een lichte hoofdwonde. Vanzelfsprekend was de opwinding onder de overigens niet talrijke reizi gers zeer hevig. Hun letsel bleef even wel beperkt tot enkele builen en 'ehrammen. De materiële schade daaren tegen is bijzonder groot. Ooggetuigen en reizigers uit de ver ongelukte trein vertelden het volgende: de stoom-sneltrein uit het Noorden, die Van Amersfoort zonder verdere stop- blaatsen naar Amsterdam reed, naderde °P de normale tijd, even vóór midder nacht, Hilversum. Daar, op het uitge breide emplacement met zijn vele wis sels, begon de gehele trein plotseling te slingeren, éérst in lichte mate, maar enkele seconden later zeer hevig. De reizigers werden van de ene kant van de coupé naar de andere geworpen. Even tater kwam de trein onder luid geraas tot stilstand, juist ter hoogte van het tweede perron. De machinist had, zoals gebruikelijk, voor het passeren van het station, waar niet gestopt zou worden, Vaart geminderd. De eerste aanblik van de ravage deed een verschrikkelijk ongeluk vermoeden. Een zeer tragisch ongeluk heeft Zater dagmiddag plaats gevonden op het Wylermeer, dat onlangs door de grens- ^rrecties gedeeltelijk Nederlands is ge worden. Vier jongens uit Berg en Dal bij pijmegen trokken er op uit om in een "Ootje, dat volkomen onvolwaardig was, Je gaan spelevaren op dit meer. Eén van «en bleef aan de kant toezien en werd er getuige van, hoe een der drie jongens kehter op de boot ging staan, waardoor deze snel water maakte en tenslotte om- S'oeg. Slechts één jongen kon zwemmen, |kaar de twee anderen grepen zich zó aan "em vast, dat ook hij in de diepte werd gesleurd. De vierde rende naar huis en tonder iets van het gebeurde aan zijn Ouders te vertellen, ging hU naar bed j Ondertussen werden de ouders van de W andere jongens ernstig ongerust. 1 j°lj navraag bleek dat zij het laatst met kün vriendje bij het Wylermeer waren ?ezien. Gisternacht één uur werd deze longen van zijn bed gelicht. Met veel 1 korten en stoten kwam toen het hele droeve verhaal er uit. Zodra het licht ge worden was, begon de politie van Beek- ybbergen in het meer te dreggen en Zon. j dagavond, ruim 24 uur na het gebeurde, jaagde men er in de lijkjes van de drie Jongens te bergen. De namen van de Slachtoffertjes zijn: F. P. Gradisen, 11 jaar, H. J. A. Benda, 13 jaar en F. Schatt er, 14 jaar. Alle drie zijn afkomstig uit 8erg en Dal. Aan de serie brochures over het Eng- find-Spiel is er een toegevoegd van de kgnd van Anton van der Waals, ter dood Veroordeeld door het Bijzonder Gerechts hof te Rotterdam, met welk vonnis de Bijzondere Raad van Cassatie zich de ^Belopen week heeft verenigd. De ti- el luidt: „Gerechtigheid in discrediet" jjk wordt uitgegeven door de Scheffer- Dikkerij te Dordrecht. Naast zijn visie op het E.-spiel be drijft v. d. Waals zijn handelingen in rprlogstijd, waarbij hij de mysterieuze '■guur van Verhagen weer ten tonele ^°ert en opmerkt, dat hij zich op last ^kn Schreieder in de illegale organisa ?es indrong nadat deze reeds gesigna jerd waren door de Duitsers, waardoor leden reeds ten dode waren opge dreven. v. d. Waals' verklaart, dat hij dt Schreieder velen gered heeft van cutie, om een hoger doel te dienen. v Dit „hoger doel" komt vooral naar »,0ren bij zijn beschouwing over het {Jkgland-Spiel, waarin hij tot zijn reeds sdrmalen vermelde conclusie komt: 5.°Wel hij als Schreieder werkten in dnst van de Intelligence Service, die {Jet het droppen van 65 agenten boven dderland die allen gevangen geno- dn werden een bepaald doel voor jdn zou hebben gehad. Hij vertelt van drendeels bekende feiten, die bij de ^bevooroordeelde lezer menige vraag o°et rijzen, niet alleen ten aanzien van juistheid van het door v. d. Waals .«Weerde, maar ook en vooral met 'Trekking tot de achtergronden van het steeds mysterieuze E.-Spiel. Ij Nieuw is v. d. Waals' verhaal over d®' bezoek van Schreieder „als kapper" d n hem in Duitsland na de beëindiging de oorlog. Schreieder zou hem toen e? straffe van de dood hebben geïnstru- fjfd dat hij niets moest vertellen van JJkr's roi in de 1. S., want het was vol- fyks Schreieder niet mogelijk gebleken fyef het oog op de stemming onder de üjöerlandse bevolking, de juiste toe- Kapht van de Enaelse penetratie in het l^tse Reichssicherheitshaupamt vrij Beven. l<Xar> der Waals' verdediger, mr. G. VQkker, schrijft in een na-rede. dat het V.°r.de geallieerden van groot belang L.? in te dringen in het Reichssicher- U daupamt. Hier was slechts één man V. 6naderen: Schreieder. Doch Schr. een betrekkelijk subalterne func- oJJaris. Deze man moest en zou dus fykooggestuwd worden, wilde hij enige -'J6K,gi3it(*vu wuiucii, "M !>?l®rde bezitten. Deze carrière heeft men W°eht Zij was practisch gesproken offer waard. Deze offers ziin ge- jW"t. Zij heten „Het England-Sniel". Vjjer gaat het, volgens v. d. Waals' U k®diger, om: v. d. Waals meende (tjerken en heeft volgens mr. Jon- «ü- Bewerkt voor de geallieerden en v°or de goede zaak. Dat is dom *(Weest. want alléén de thuisblijvers Verstandig gebleken. De grote locomotief was omgeslagen. De voorste assen van het onderstel vlogen meters ver weg en de cabine werd ver wrongen. Het gehele gevaarte boorde zich naast de rails in de grond. Het eerste rijtuig, ontspoord en scheef han gend, bleef aan de locomotief bevestigd Daarna kwam, met een gaping van een tiental meters, de rest van de trein, een negental wagens, schots en scheef han gend naar beide kanten, alle uit de om gebogen rails gesprongen. Stukken rails en ander ijzer, brokken en splinters hout vlogen naar alle richtingen. Di verse sporen met vele wissels werden verwrongen. Onmiddellijk na het ongeluk snelde van alle kanten hulp toe. Verschillende coupédeuren waren opengeslagen en en kele passagiers waren naar buiten ge slingerd, doch doordat de wagons in hun wankele houding bleven staan, kwamen de reizigers er met lichte kwetsuren af- De machinist en de stoker, die uit de zwaar gehavende cabine moesten wor den bevrijd, hadden bloedende verwon dingen, resp. aan benen en hoofd opge lopen. Zij werden met een passagier, die een lichte hoofdwonde had. naar de R.K. Ziekenverpleging vervoerd. De reizigers werden met een speciale trein naar Amsterdam vervoerd. Omstreeks twee uur kwam ook de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, te zamen met verscheidene ambtenaren van zijn staf, de ravage in ogenschouw ne men. Bij het aanbreken van de dag bleek eerst duidelijk, dat de schade zeer groot is. Niet alleen de locomotief en de min of meer beschadigde wagons betekenen een grote schadepost. Ernstiger is. dat op het emplacement een aantal vitale sporen zware schade opliepen, doordat reeksen dwarsliggers werden ontzet en rails verwrongen en verbogen werden. De oorzaak van het ongeluk kan nog niet worden vastgesteld. Bij de aanvang van de dienst heden ochtend waren de opruimingswerkzaam heden zover gevorderd, dat er op het baanvak AmsterdamAmersfoort nog slechts geringe vertraging in de treinen loop optrad. a In de nacht van Zondag op Maandag ontspoorde op het station Hilversum even voor 12 de sneltrein uit Groningen. Wonder boven wonder waren er slechts enkele lichtgewonden. Van gezaghebbende republikeinse zij de is aan Aneta bevestigd, dat Hatta bij zün bezoek aan Atjeh Sjafruddin niet heeft ontmoet, doch wel indirect contact met hem en de leden van zijn republi keinse noodregering heeft gehad. Agence France Presse bericht uit Ba tavia. dat in een kort communiqué slechts wordt verklaard, dat de contac ten, die Hatta met de republikeinse lei ders op Sumatra had, „ten aanzien van verscheidene kwesties opheldering heb ben gebracht", en dat Hatta op de laatste dag van zijn verblijf een bijeenkomst van 30.000 personen leidde. Een republikeins woordvoerder heeft onthuld, aldus nog steeds A. F. P., dat dit communiqué gepubliceerd werd na overleg en goedkeuring van Cochran. Daarvoor werd het ontwerp van het communiqué, waarin gemeld werd, dat Hatta Sjafruddin niet ontmoet had, door Cochran verworpen. De leider van de republikeinse nood regering bleek zich niet in Atjeh te be vinden, aldus verklaarde de voorzitter van de republikeinse delegatie, Rum, Zondagavond toen hij uit Banka te Ba tavia terugkeerde. Rum zeide, dat Hatta slechts gesproken had met plaatselijke autoriteiten en politieke leiders. Hij kon geen antwoord geven op de vraag, of opnieuw een bezoek aan Kota- radja zou worden gebracht of aan een andere plaats op Sumatra. Evenmin kon Rum mededelen of een verzoek aan Sjafruddin zal worden ge richt om zich naar Banka te begeven. Rum, die Zondag met de Sultan van Djocja en enige leden van de republi keinse delegatie uit Banka te Batavia aankwam, noemde deze reis een „rou tine-bezoek" voor het uitbrengen van verslag. De republikeinse minister van Voor lichting Natsir. heeft medegedeeld, dat Sukarno en Hatta nog geen besluit hebben ontvangen van de „nood-rege ring" over haar standpunt ten aanzien van de overeenkomst tot het staken van '?.et vuren. „De verbinding is moeilijk tot stand te brengen, omdat wij noch radiozenders, noch ontvan gers hebben", aldus Natsir „Merdeka" meldt in aansluiting aan het interview, dat dit blad met dr. Van Royen had, dat deze voorts verklaard heeft, voornemens te zijn naar Neder land terug te gaan, veertien dagen na liet herstel van de republiek en de op lossing van alle problemen dienaan gaande. De granaat, die in mevr. Sukarno's tuin gevonden is, was van Indonesisch maaksel, aldus meldden te Batavia bin nengekomen berichten. Zowel door de Nederlanders als door de militaire waar nemers wordt de aanslag in verband ge bracht met de communistische pamflet- ten-actie van de Partai Kommunis In donesia tegen de republikeinse regering. In republikeinse kringen te Djocja Het komende geslacht heeft slechts behoefte aan levende voorbeelden, meent men, dat de aanslag niet gepleegd is door de Partai Kommunis, doch door het Front Demokrasirakjat, welke ook pamfletten zou verspreiden ,uit naam van de Partai Kommunis. Van officiële Nederlandse zijde te Djocja betuigde men spijt erover, dat de verhoogde waakzaamheid bij de wo ningen van de republikeinse prominen ten de aanslag met heeft kunnen ver hinderen. Men beschouwt het misluk ken van de aanslag als 'n gevolg van de intensieve patrouillering, waardoor de dader zou zijn opgeschrikt en niet in staat zijn geweest de aanslag volle dig te volvoeren. Be voor Dinsdag vastgestelde ver gadering van de B.F.O. is tot nader order uitgesteld. Dinsdag zal een vergadering worden gehouden door de delegatieleiders ter bespreking van een aantal belangrijke zaken waaronder deelneming aan de besprekingen door de B.F O. Aneta's nolitieke correspondent ver neemt. dat een officiële uitnodiging van de UNCI tot deelneming aan de besprekingen noe niet ontvangen is se dert Vrijdag in de formele bijeenkomst van de Nederlandse en de republi keinse delegatie onder auspiciën van de UNCI de procedureregeling zodanig gewijzigd is. dat ook vertegenwoordi gers uit andere gebieden dan de repu bliek kunnen worden uitgenodigd. Naar verluidt houdt zulks verband met de samenstelling van de delegatie van de B.F.O. die voor de besprekingen is aangewezen. Van officiële zijde wordt t.a.v. de evacuatie uit Djocja medegedeeld dat tot 4 Juni zich in totaal 54.000 personen hadden aangemeld, waarvan 31.000 met convooien zijn afgevoerd en 2250 op eigen gelegenheid naar elders zijn ver trokken met kennisgeving, terwijl naar schatting 10.000 zonder voorafgaande kennisgeving zijn vertrokken. Achteraf is nog gebleken, dat ruim 9.000 personen van Chinese landaard zich dubbel lieten registreren, n.l. zowel bij het departe ment van Sociale Zaken als bij de Chinese vereniging. Verwachting tot Dinsdagavond: Vanavond en vannacht meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Morgen overdag geleidelijk afnemende bewolking en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Weinig verandering in temperatuur. Zon 4.1921.01. Maan op 7.27. Onlangs is te kennen gegeven, dat de herhalingsoefeningen voor gedemobili- seerden uit Indonesië zes wgken zullen duren. In verband met de ongerust heid. welke door deze mededeling is gewekt heeft een redacteur van het A.N.P. een onderhoud gehad met gene raal mr. H. J. Kruis chef van de Ge nerale Staf. die zeide dat er nog geen definitieve beslissing genomen is over deze aangelegenheid. Hij voegde er aan toe. dat het weinig waarschijnlijk is. dat de duur der herhalingsoefeningen zes weken zal worden De gedachte gaat uit naar een zodanige periode, dat met medewerking van de werk gevers de betrokkenen daardoor in hun burgerwerkkring geen hinder zul len ondervinden. Generaal Kruis deel de mede dat het zal gaan om maxi maal 20.000 man in 1950. De lichtingen 19411944 kunnen het huidige .hiaat" niet opvullen, aldus generaal Kruis, daar zij in plaats van korte herhalingsoefeningen een volledi ge opleiding van ten minste een jaar zouden moeten ontvangen Ter hoogte van de Wassenaarse Slag is Zondagmorgen de Duitse kustvaarder „Klaus Bisehoff" in nood komen te ver keren. Vier opvarenden gingen met een rubberboot aan wal, om Nederlandse as sistentie in te roepen. Zij vertelden, dat de machine defect was en het schip wa ter maakte. De reddingboot „Arthur" werd gewaarschuwd en voer uit. Ook de „Maas" koos onmiddellijk zee. De Duitse zeelui gingen daarop met hun rubberboot weer naar hun schip terug. Later op de dag hebben de „Ar gus" en „Maas" het schip naar Maas sluis gebracht, nadat een hoofdingenieur van Rijkswaterstaat toestemming had gegeven de boot, die zeer zwaar slagzij maakte, de Nieuwe Waterweg op te sle pen. Zondagmiddag ontstond brand in een grote boerderij te Escharen (bij Grave). Binnen een half uur waren woonhuis en schuur tot de grond toe vernield. De brandweer uit Grave kon niets doen, daar geen water aanwezig was. Twaalf personen zijn dakloos. Bi.ina de gehele inboedel en enkele stuks vee gingen Verloren. Zaterdagavond heeft een Nederlanse „Super Cruiser" een noodlanding bij Lens moeten maken. De bestuurder, de heer P. van der Drift uit Voorburg, brak een been en liep andere blessures op. Zijn passagier, de medicus N. Ver steeg en diens echtgenote uit Nootdorp, werden licht gewond. Het sportvlieg- tuig werd zwaar beschadigd. De tuchtrechter voor de prijzen te Utrecht heeft een voor de pottenbak kers in Nederland belangrijke uitspraak gedaan. Aan de Utrechtse grossier A. S. en aan zijn leverancier, een pottenbak kerij, was ten laste gelegd het afleveren van circa 15.000 kopjes, waarvan de kwaliteit en de afwerking niet zouden hebben voldaan aan de prijzenbeschik- king huishoudelijk aardewerk 1948. Na het horen van een zestal getuigen- deskundigen. die verklaarden, dat het onmogelijk is aan handwerk dezelfde eisen te stellen als aan machinaal ver vaardigd aardewerk, werden de gedaag den vrijgesproken. Door een andere uit spraak zouden vele pottenbakkers in Nederland voor vrijwel onoverkomelijke moeilijkheden zijn geplaatst. „Hoewel tradities op het nationale ge richt zijn en ook gericht moeten blijven", aldus minister Schokking, „verheugt het mij toch, dat mannen als maarschalk Montgomery als militair leider in de Wes telijke Unie zich van eigen nationaliteit weten te distancieren. De intergeallieerde samenwerking vereist deze distanciering in principe Van dit standpunt uit zal men kunnen bezien welke vorm die samenwer king aanneemt, waar deze naar toe gaat en wat er uit voortkomt." Minister Schokking was Zaterdag eregast bij een lunch van het Contactcentrum op Voorlichtingsgebied in de Witte Sociëteit te Den Haag ter gelegenheid van de viering van het vierjarig bestaan van dit cen trum. In zijn tafelrede sprak hij o. m. over het grote belang van het oefeningsverband voor marine, lucht- en landmacht in inter nationale zin. de samenwerking met de ge allieerde krijgsmachten acht hij uiterst noodzakelijk, eensdeels ook omdat oefen terreinen in Nederland grote zorg baren. „Wij schieten tegenwoordig te ver voor de dichte bebouwing", zo zeide hij. „Het ruwe bedrijf van oefeningen met pantser wagens en tanks is practisch niet mogelijk bij de tegenwoordige graad van perfectie in de bebouwing en vliegtuigen zijn in korte tijd over ons land heen. We kun nen niet alles meer op ons zelf doen". Spr. wees op de noodzakelijke stan daardisering bij leger, luchtmacht en vloot, de enorme technische vraagstuk ken en de noodzakelijke research. Hier van wordt veel uitgewisseld en de vondsten, die niet worden uitgewisseld, zijn voor eigen geleerden een stimulans om voort te gaan. De minister juichte de over enige weken beginnende inter geallieerde oefeningen rond Engeland toe. Van manoeuvres in het Moezeldal, die op stapel zouden staan, kon hij nog niets mededelen. Ten aanzien van Nederlandse problemen zeide de minister, dat het algemeen uitstel In de schouwburg te Utrecht heeft de oud-commandant van de 7 December- divisie. generaal-majoor H. J. W. Dürst- Britt, Zaterdag voor de Koninklijke Ver eniging „Ons Leger" gesproken over 't onderwerp „Onze jongens overzee". De generaal was van oordeel, dat men eigenlijk niet moet spreken van jongens overzee. Zij zijn thans mannen geworden en al mogen zij blijkens een interview met wijlen generaal Spoor door de be slissing over Djokjakarta wel eens ge deprimeerd zijn. disciplinair zijp zij in orde: zij zullen hun plicht blijven doen. Na er op gewezen te hebben, dat de beide politieke acties te vroeg beëindigd werden, maar dat in Indonesië toch ook reeds veel goeds is bereikt, kondigde hij de verschijning aan van een boek door Alfred van Sprang over de 7 Decembeh- divisie. Het troepentransportschip „Waterman" dat 27 Mei j.l. de haven van Tandjong Prjpk verliet, is het eerste schip dat sedert de hervatting der repatriëring ge sloten onderdelen naar Nederland ver voert. Aan boord bevinden zich het 2e bataillon van het 10e regiment infanterie en de 3e genie-compagnie. Behalve deze onderdelen vervoert de „Waterman" groe pen individueel repatriërenden van de Koninklijke Marine, het Koninklijk Ne derlands Indonesisch Leger en van de Koninklijke Landmacht. De „Waterman" wordt onvoorziene omstandigheden voorbehouden om streeks 19 Juni a.s. te Rotterdam ver wacht Naar wij van de zijde van de KNVB vernemen zal de Longa-midvoor Van Roessel Dinsdag per vliegtuig naar Helsinki reizen, waar hij zich bij het Nederlandse voetbalgezelschap zal voe gen. Abe Lenstra zal de reis naar Hel sinki niet meemaken. Hij keert recht streeks van Kopenhagen naar ons land terug. Het elftal zal pas in de Finse hoofd stad worden samengesteld. ft Om kwart voor twee Zaterdagmiddag stapten op het vliegveld Schiphol twee heren uit het K.L.M.-toestel, dat juist uit Londen was geland. Tussen zich in droegen zij een grote zwarte metalen kist, waaromheen een door de Engelse douane verzegeld koord was gebonden. Een achttal rechercheurs en enige leden van het Amsterdamse diamantsyndicaat begeleidden de heren naar de douane loods. Hier werden zij in het kantoortje van het hoofd van de douane ontvangen, de metalen kist werd geopend en de nieuwsgierige journalisten dachten toen al dadelijk een glimp te kunnen opvan gen van de schat van edelstenen, die in de koffer was opgesloten, bestemd voor de internationale diamanttentoonstel ling, die Donderdag a.s. in de Diamant beurs te Amsterdam wordt geopend. Maar de koffer van de heren J. D. de Russet en J. A. Smith, vertegenwoordi gers van de Diamond Trading Company, toonde eerst alleen maar erg onbelang rijk uitziende papieren zakken. De veri ficateurs deden toen een willekeurige greep en haalden een van deze papieren pakjes uit een stapel en bewezen met hun keuze aanstonds hoe goed hun douane-intuïtie was, want het gekozen pakje was juist hetgene, waarin één van 's werelds beroemdste diamanten was. Het was de „Victory''-diamond, zo ge noemd, omdat zij in 1945 op Victory- day werd gevonden in de State Dilgings in Zuid-Afrika. De fotografen kregen toch hun zin. Zij mochten de beroemde diamant op de gevoelige plaat leggen, hetgeen een van de aanwezige rechercheurs de op merking deed ontvallen: „Ik begrijp die drukte niet voor zo'n stukje aluin". In derdaad, de Victory-diamond is nog in ruwe staat en ziet er dof uit. Men zou eerder menen een stukje grof zout in handen te hebben dan een steen van 211 krt 50 waarvan de waarde aangegeven moet worden door een getal van zes cijfers. De volgende greep van de douane was voor de fotografen meer spectacu lair. He.t was een collectie diamanten van bijzondere kleursamenstelling. Onder politiebewaking werd de waar- Ai. volle zending (ƒ4.000.000) langs een astgestelde route naar de kluis van de Incassobank onder de Diamantbeurs vervoerd. Spoedig wordt een nog waar devoller zending juwelen uit de V. S. verwacht. Ook deze zal tijdens de ten toonstelling te zien zijn. van dienstplicht voor studenten een idelaal van hem is dat echter nog niet verwe zenlijkt kan worden. Hij wees op andere groepen, die bijvoorbeeld na ambachtsscho ling door de dienst van verdere practische ervaring worden afgehouden. Indonesië zowel als de Westelijke Unie leggen ons verplichtingen op waaraan we moeten vol doen. In de loop van dit-jaar komen uit In donesië ruim 30.000 oorlogsvrijwilligers en dienstplichtigen terug. „De jongens, die je bij het afscheid zag, zijn mensen met ervaring geworden," zo zeide mi nister Schokking. Sommigen is het hier een'beetje te benauwd geworden. Voer hen moeten emigratiemogelijkheden komen. Tenslotte wijdde de minister hoogge stemde woorden aan de nagedachtenis van generaal Spoor, die hij om presta ties en werkkracht roemde. Het zou de minister niet verwonderen, indien de leiding van het departement in Indone sië en het bevelhebberschap van de landmacht aldaar tijdelijk zouden wor den gescheiden. Naar het A. N. P. verneemt is de Ne derlandse export van groenten naar Duitsland met ingang van Maandag 13 Juni stopgezet. Na uitvoerige beraadslagingen is men hiertoe overgegaan, omdat het tot heden beschikbare contingent van drie mil- lioen dollar is. uitgeput. Onderhandelin gen hebben tot dusver nog niet tot goed keuring van een nieuw contingent ge leid. Voorlopig kunnen geen uitvoer- machtigingen worden afgegeven. Zoals bekend geschiedde de export van verse groente naar Duitsland sedert begin Mei 1949 op individuele basis, zulks in af wijking van het contract, dat in 1948 met de bezettingsautoriteiten werd afgesloten en waarvan een centrale levering van 200.000 kilogramton werd overeengekomen. Dit contract was eind April 1949 volledig afgewikkeld. 2 Mei werd op basis van het in het nieuwe handelsverdrag overeenge komen bedrag begonnen met de export van verse groenten naar Duitsland, waar bij meer rechtstreeks contact tussen im porteur en exporteur mogelijk was. De afdeling voorlichting: van het minis terie van Landbouw meldt, dat de enorm grote vraag van Duitse zijde naar de Ne derlandse producten een buitengewoon snelle uitputting van het overeengekomen betalingscontingent teweeg bracht. Een dergelijke ontwikkeling was ten enen ma le niet te voorzien, omdat de spontane vraag van West-Duitsland niet vooraf ge peild kon worden. Daarbij komt, dat in Duitsland gebroken was met het systeem van toewijzingen op basisjaren, waardoor de individuele hande laren volkomen vrij waren in het bestellen van alle gewenste kwantiteiten, hoewel zij gebonden zijn aan overeengekomen maxi mum- en minimumprijzen. De vraag van Duitse zijde is zo groot gebleken, dat de uitputting van het waardecontingent bui ten verwachting werd versneld. Aangezien Nederland verantwoordelijk is voor het beheer over het contingent, werd het nood zakelijk, in afwachting van het resultaat van opnieuw geopende onderhandelingen over aanvullende contingenten, de export van groenten op te schorten. Z. Hi de Paus heeft gisteren in de Sint Pieter tijdens een korte plechtig heid zuster Maria Giuseppa Rossello heilig verklaard. In tegenwoordigheid van twaalf kar dinalen, veertig bisschoppen en aarts bisschoppen, het hele Pauselijke hof in gala-uniform, vertegenwoordigers van alle religieuze orden en het gehele di plomatieke corps geaccrediteerd bij de Heilige Stoel, las de Paus in het Latijn de heiligverklaring voor. De Heilige Vader stelde de feestdag van de nieuwe heilige vast op haar sterfdatum 7 December. De Zalige Maria Giuseppa Rossello geboren in Albisola op 27 Mei 1811 en gestorven op 7 December 1880. Haar va der. Bartolomeus Rossello. was potten bakker. Haar moeder heette Maria De- done. Zij kwam uit een eenvoudig huis gezin van negen kinderen, van wie er twee op zeer jeugdige leeftijd zijn ge storven. In haar jeugd was Benedetta, zo was haar doopnaam, een levendig, opgeruimd en zeer vroom kind. Haar biechtvader was pater Angelo da Savona O.M. Cap. Met zijn goedkeuring liet zij zich in 1827 inschrijven als lid van de Derde Orde van St. Franciscus. Zij trad in 1830 in dienst van de familie Monleone in Sa vona en wijdde zich daar voornamelijk aan de verpleging van haar patroon, die ziekelijk was. In 1837 hoorde Benedetta bij toeval, dat Mgr. Augustinus de Mari. bisschop van Savona, vrouwen zocht om de on verzorgde vrouwelijke jeugd van het stadje od te voeden en te onderwijzen. Met drie vriendinnen bood zij haar diensten aan de bisschop aan, die op 10 Augustus 1837 canoniek de „Congrega tie van de Dochters van O. L. Vrouw van Barmhartigheid" oprichtte. Zuster Giuseppa. haar kloosternaam, werd aan gesteld als vicaris, novicenmeesteres en econome. Bij de eerste geregelde ver kiezing in 1840 werd zuster Giusseppa tot Overste gekozen, welke functie zij tot haar dood vervulde. De congregatie heeft nu 263 huizen. 167 in Italië. 86 in Latijns-Amerika en 10 in de Verenigde Staten. De congre gatie telt 3000 zusters. De Roemeense politie heeft 12 Zwit sers, waaronder Baron von Steiger, de Zwitserse vertegenwoordiger van het Rode Kruis in Roemenië, gearresteerd, nadat zij een uitreisvisum hadden ge vraagd. Zwitserland heeft bij de Roe meense diplomatieke vertegenwoordiger een protest ingediend. De arrestatie heeft in geheel Zwitserland sensatie verwekt. De Roemeense maatregel wordt beschouwd als represaille i.v.m. het vandaag voor een Zwitsers hof aan vangende proces tegen de Roemeense onderdaan Vitianu, die in Juli van het vorig jaar met zijn echtgenote in Zwit serland is aangehouden onder beschul diging van spionnagc ten nadele van in Zwitserland vertoevende politieke vluchtelingen uit de Balkan. Geen stralende zon begroette Zater dagavond de Haarlemse Sportweek, die die dag in onze Spaamestad zijn in trede deed. Jagende wolken 'verduister den de hemel en een fris briesje woei over d« Grote Markt, die voor deze gelegenheid in een sportterrein was veranderd. De sublieme sportbeoefe ning slaagde er echter gemakkelijk in iedere trieste stemming, zo die er was. te laten verdwijnen. En dan die heer lijke dingen, die burgemeester Cremers en wethouder Geluk de Haarlemse sportliefhebbers tijdens een ont vangst op het stadhuis in het voor uitzicht hebben gesteld: drie millioen gulden trekt de gemeente voor de ko mende jaren uit voor de aanleg van fraaie sportparken, een speedwavbaan, een ijsbaan, zalen ten behoeve van de sport en andere sportaccommodatie. Dit alles is een en al zon! Rondom het afgezette gedeelte van de Grote Markt waren de sportlieven- de Haarlemmers in dichte drommen verzameld, toen het openingsprogram- ma begon met een défilé langs het bor des van het stadhuis, langs de burge meester. de wethouders A. J. M. Ange- nent en D. J. A. Geluk en het Sport weekcomité. De Haarlemse Postfanfa- re en de Padvindersband lieten pittige muziek horen, toen vertegenwoordigers van velerlei takken van het sportleven van onze stad trots en fier langs mar cheerden. Vaandels en vlaggen gaven aan dit alles tezamen met de veelkleu rige uniformen en costuums een fleurig aanzien. Toen allen keurig midden op de Grote Markt waren opgesteld speelde de fanfare het Wilhelmus. Vaandels en vlaggen brachten hierbij het saluut In zijn toespraak zette bur gemeester Cremers duidelijk uiteen dat deze sportweek een week is van propaganda. Gij allen schenkt uw volle sympathie aan de snort, maar er zijn er nog zo velen in onze stad. die wel aan soort zouden kunnen doen. doch die zich om allerlei redenen toch af zijdig houden. Voor hen is de sport nog als een gesloten boek. Spr. wees er dan verder op. dat het niet het voornaamste is. dat de sportbeoefenaars zich deze week amuseren ook dit wenste hij hen natuurlijk toe maar dat er propaganda gemaakt wordt voor de soort opdat vele afziidigen zullen toetreden. U kunt propaganda maken, zo sprak de burgemeester tot de luis terenden op de markt door U sportief, fier. ridderlijk en zelfbewust bij uw sport te gedragen Deze week moet voor U niet alleen een sportweek zijn, maar ook het begin van desnoods een sportjaar. Daarna wekte de burge meester alle sportbeoefenaars oo om gedurende het komende jaar voor de verschillende verenigingen en clubs nieuwe leden te winnen: elke sports man moet voor één nieuw lid zorgen. Daarna verklaarde spreker de Sport week voor geopend. Ais voorzitter van het sportweekco mité dankte wethouder Geluk de bur gemeester vervolgens voor zijn opwiek- kende toespraak. Ook hij sprak de hoop uit. dat de vele duizenden in Haarlem, die het thansnog zonder sport aoen, door ae 'sportweek zullen inzien, dat ook zij zich moeten aanmelden. Een grote moeilijkheid is echter het terrein tekort, doch spreker zag zeer gaarne, dat de gemeente binnenkort nog meer sportterreinen zal moeten zoeken dan ze nu al moet zien te vinden. Het comité en afvaardigingen van de sportbonden werden caarna officieel in het stadhuis door het gemeentebestuur ontvangen. Ook hier voerde de heer Geluk als voorzitter van et comité het woord. Hij zette doel, wezen en nut van de sport uiteen en illustreerde zijn woorden met enleele voorbeelden. Haarlem, zo zei hij, heeft als sportstac' steeds een yoede naam gehad en zij zal die moeten zien te behouden. Zo spoedig mogelijk zal daarom moeten worden voorzien in de sportterreinen- nood in onze stao. Hierna deelae spreker dan als wethouder mede, dat drie mil lioen is uitgetrokken voor dit doel. Vele sporten zullen haar deel krijgen. Ver volgens had de wethouder het over het moreel van de sportbeoefenaars. Samen werking is van zeer groot belang! Hij hoopte tenslotte dat in volgende jaren op nog grotere wijze ir de sportweken propaganda zal kunnen worden ge maakt. De burgemeester onderstreepte de woorden van de vorige spreker, wat be treft de plannen van de gemeente. „Er wordt hard aan gewerkt!" Nog vele hartelijke woorden weerden daarna gesproken. De Grote Markt was onderwijl her schapen in een sportterrein, waar vele soorten sport tegelijk of achter elkan- cer werden beoefend. In het sportvarié- té werd tegelijk gewerkt op de ronde vluchtheuvel, voor de Vleeshal en bij de Smedestraat. Met muzikale begelei ding werd er geturnd door dames en heren. Doch hier bleef het niet bij; de omstaande Haarlemmers genoten van een knotsoefening, paardvoltige, tafel- springen voor dames en heren, een hoogbrugdemonstratie en een boksde- monstratie. Voor het Rembrandt-theater. werd verder nog een partijtje boksen te zien gegeven, terwijl ook de judo-sport werd beoefend'. Veel aan lacht trokken de schermdemonstratie van de Politie- en Militaire verenigingen. Gestoken in romantische riddercostuums kruisten de heren Endlich en Dijkstra de degens. Zo is dus de Haarlemse Sportweek weer onder grote belangstelling ingezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1