Komt Kardinaal Mindszenty vrij Hoe een Roemeense parochie ten onderging Roversbende joeg heel Twente op stang Verkeersongeval te Hoofddorp Herkeuring van afgekeurden Vuige laster Duur van de herhalingsoefeningen Ontkennen baatte heren niet: zaak was zo rond als een hoepel Deze week datum overdracht bekend Prijzen van de groente dalen in binnenland nog niet belangrijk Koel weer aan de tuinders nu welkom Toi hoofd en hart Een katholieke kerk werd orthodox gemaakt Het weer. Ernstig treinongeluk bij Meppel Acht jaar geëist tegen de leider Sultan van Djocja verklaart: Sukiman beweert, dat geheel Atjeh Van Royen-Rum-overeenkomst steunt J Een dode en drie zwaar gewonden tot omstreeks 45 jaar WOENSDAG 15 JUNI 1949 bureaux van redactie en administratie 73ste JAARGANG No. 24486 «fit m- De drie weken niet te boven Treinbestuurder gedood K.L.M. vliegt vandaag niet op Frankrijk Deelneming B.F.O. Vervanging Duitse afzetgebied.. DIAMANTEN UIT DE V.S. Aanval op onderneming afgeslagen Eerste A.O.A.-siratocruiser SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45,tel.3998 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run, Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroeoers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder oDgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per weeïg f 1-52 per maand, f 4.55 per kwartaal. De Waarheid moet het wel heel erg met haar leugens gemaakt hebben dat dr. Beel zich genoodzaakt heeft gezien ter verdediging van zijneer en goede naam een aanklacht tegen het communistische blad in te dienen bij de Officier van Justitie. Het is ook heel erg. Zó erg, dat wij veel liever over de gemene insinuaties van het blad maar hadden gezwegen. Een verstandig mens neemt over het algemeen niet meer de moeite op de dagelijkse vuilspuiterij van De Waarheid in te gaan. Het is té yeel eer voor het blad. Nu echter verscheidene bladen wèl aandacht hebben gewijd aan het be wuste artikel, dat De Waarheid Zaterdag j.l. publiceerde onder de titel: „Rondom het loze vissertje, geruchten over Dr. Beel", willen ook wij even ingaan op dit leugenachtig geschrijf. Het artikel is „eer listig gesteld, ken nelijk om zoveel mogelijk aan de greep van de Justitie te kunnen ontkomen. Daarom geeft het blad zijn insinuaties in de vorm van geruchten en het stellen van vragen. Het kwaad doet dan immers toch wel zijn werk. Goebbels blijkt nog altijd genoeg leerlingen te hebben, die de „meester" willen overtreffen. ,„De Waarheid" begint niet te Vertellen, dat het merkwaardig stil is geworden rond de zaak van de voorma lige Haagse burgemeester Visser. Het blad suggereert dan dat het in wezen niet in dc eerste plaats om een deviezen- schandaal gaat. Het gaat om een zaak, die in wezen de „hoogste" kringen be treft. En dan beginnen de geruchten. Het leugenblad betrekt Dr. Beel in de Haagse Visser-affaire en stelt een reeks vragen. Is het juist, dat de zg. Zeister groep rond mr. Visser, drs. Bos en de ge vluchte N.S.B.'er Bonté getracht heeft, de oud-minister-president en voormalige Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel, te chanteren? Is de officier van Justitie op de hoogte van de stellige geruchten die er op neer komen, dat dr. Beel tijdens de oorlog vriendschappelijke en nauwe betrekkin gen met Mussert zou hebben onderhou den? Weet de officier van Justitie, dat er volgens dezelfde berichten foto's in het land circuleren, waarop Mussert en dr. Beel samen zijn afgebeeld en wel tij dens de oorlog? Aan de regering-Drees stellen wij en kele andere vragen. Wat is waar van de geruchten, dat dr. Beel de benoeming van mr. Visser tot burgemeester van Den Haag Zou heb ben doorgezet, omdat dr. Beel onthul lingen over zijn persoon vreesde? Hoe was de houding van het kabinet in deze zaak? Wat is waar van de geruchten, dat het aftreden van dr. Beel als Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon niet los kan worden gezien van het aan het licht komen van de zaak-Visser? Tot zover „De Waarheid". Wij geloven niet, dat gemenere en leugenachtiger in sinuaties mogelijk zijn. En dan nog wel tegen een zó integere figuur als dr. Beel. Dat de oud-minister-president altijd een önkreukbare figuur is geweest, wordt door vriend en vijand gelijkelijk toege geven. Nog gisteravond schreef „Het Parool", toch heus geen bewonderaar van Beel's Indonesische politiek, dat het blad het op prijs stelde te zeggen, dat het „de integriteit en het ambtelijk fat soen van de heer Beel boven elke zweem van twijfel verheven achtte." De „Msbd." van Dinsdagavond weer legde de lasterlijke aantijging van De Waarheid met klem van argumenten door de volgende feiten vast te stellen: Dr. Beel heeft de N.S.B.-leider Mus sert nimmer ontmoet, noch kent hij per soonlijk de N.S.B.-er Bonté of de se cretaris van burgemeester Visser, drs. Bos. De Msbd. voegt hieraan toe: Dat dr. Beel, die bij het uitbreken van de oor log referendaris was aan de secretarie der gemeente Eindhoven, chef van de afdeling personeelszaken, maatschappe lijke steun en voorzorg en plaatsver vangend gemeente-secretaris; als zoda nig ontslag nam, toen de N.S.B.-er Pul les benoemd werd tot burgemeester van Eindhoven en als reden in zijn ontslag aanvrage aan Pulles opgaf, dat hij niet met een N.S.B.-er wenste samen te werken. Dit ontslag vroeg hij op 7 Fe bruari 1942 en het werd hem verleend met ingang van 1 Maart 1942. Wij zou den er nog aan kunnen toevoegen, dat dr. Beel toen een adviesbureau voor bestuursrecht oprichtte, maar dat Pul-; les toen onmiddellijk, n.l. op 2 Mei 1942, zich tot de Sicherheitsdienst te Eindho ven wendde om deze hierop attent te maken met het verzoek er voor zorg te dragen, dat de gemeentebesturen zich niet tot dit adviesbureau van dr. Beel zouden wenden, „daar deze adviezen natuurlijk anti-nationaal-socialistisch zouden zijn". Zo stond het letterlijk in de brief van Pulles. Mocht De Waarheid gemeend heb ben. dat deze laster de communisten ten goede zou komen bii de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. dan kunnen Wij veilig vaststellen dat deze laster als een boemerang te hunnen nadele zal werken. Wij spreken tevens de hoop uit, dat de autoriteiten aan een dergelijk minder waardig geschrijf van De Waarheid nu eens voor goed een einde zal maken. - - M». Op de onbewaakte overweg te Lankhorst nabij Meppel aan de spoorlijn Meppel Zwolle is een vrachtauto uit Zwollerkerspel in botsing gekomen met een Diesel- trein GroningenDen Haag. De vrachtauto werd totaal vernield, de trein zwaar beschadigd. Voor andere bijzonderheden zie men het bericht elders op deze pagina. Naar aanleiding van de berichten omtrent de duur van eventuele herha lingsoefeningen voor uit Indonesië ge repatrieerde dienstplichtigen, wordt van bevoegde zijde gewezen op een mede deling van generaal mr. H. J. Kruis, dat het weinig waarschijnlijk is, dat de duur der herhalingsoefeningen zes we ken zal worden. De Legerleiding acht het houden van herhalingsoefeningen noodzakelijk, om dat bij onverhoopte moeilijkheden in West-Europa zal moeten worden opge treden op een geheel andere wijze dan die, welke de uit Indonesië terugge- Een hooggeplaatste katholieke digni taris deelde gisteren te Wenen aan een correspondent van TJ.P. mede, dat de Hongaarse communistenleider Matyas Kakosy onlangs heeft te kennen gege ven, dat hij „in principe" bereid was kardinaal Mindszenty in vrijheid te stellen en hem in ballingschap naar het Westen te laten vertrekken. De dignitaris zei, dat Rakosy onlangs aan enkele van zijn vertrouwelingen on der de leden van het parlement heeft medegedeeld: „In principe zij wij niet gekant tegen de vrijlating van kardinaal Mindszenty uit de gevangenis om hem in de naaste toekomst in de gelegenheid te stellen, in een sanatorium te gaan of zelfs in ballingschap naar het Westen te vertrekken." Rakosy zou die plotse linge edelmoedigheid hebben verklaard door op te merken: „De man betekent voor ons niet langer een gevaar en zijn vrijlating kan ons misschien bij onze propaganda te stade komen." De dignitaris zei verder, dat het me rendeel van de leiders der Hongaarse communistische partij aanvankelijk sterk gekant was geweest tegen de gevangen zetting van de kardinaal, omdat daar door onder de bevolking meer kwaad bloed werd gezet dan goed was voor de communistische zaak, maar Rusland en de Cominform hadden het doorgedreven. Hfj zei, dat, volgens berichten van katholieke vrienden van de moeder van de kardinaal, de Hongaarse primaat lichamelijk zowel als geestelijk een ge broken man is. De dignitaris zei, dat een communistisch dreigement met executie van de moeder van kardinaal Mind szenty deze er in Februari toe heeft ge bracht tijdens het tegen hem gevoerde proces zo geredelijk alles te bekennen. De dignitaris deelde verder mede, dat Mindszenty ééns per drie weken bezoek krijgt van zijn moeder en dat zulks klaarblijkelijk geschiedt om de telkens opduikende geruchten over de dood van de primaat te ontzenuwen. Op een Zondagmorgen, tegen het einde van October, meldden zich op een Roe- tieense dorpspastorie een arts en een in genieur. Zij nodigden de pastoor uit om ?ven mee te gaan naar het gemeente huis. Hier verzochten zij hem zijn hand tekening te willen plaatsen onder de ••akte van overgang tot het schisma", baarbij zij hem mededeelden, dat talloze hhdere priesters dit reeds hadden ge- haan, met inbegrip van de bisschop Jjoor het moment, aldus deze heren, zou hij kunnen volstaan met niet langer de haam van de Paus in de liturgie te noe- ?hen, doch hiervoor in de plaats te stel en de naam van de schismatieke Pa- triach. De pastoor weigerde zonder meer. {•Zoals U wilt, Eerwaarde, maar U weet hest, dat de vereniging met de Ortho doxe Kerk tóch doorgaat, of U nu mee- hoet of niet." ...Zij zonden hem heen met het bevel om hpdens de Hoogmis in de kerk voorle- ÏJhg te doen van de geloofsafval van de 58 priesters van Cluj. De pastoor ant- «d'oordde, dat hij een heel wat gewichti- fer document voor te lezen had en inder- ??ad maakte hij (in opdracht van de jjsschoppen) het Decreet van Excom municatie bekend van genoemde pries- ,ers. Vervolgens preekte hij kort maar „Uchtig over de betekenis van dit de- Cteet. Intussen waren de arts en de ingenieur P het gemeentehuis druk bezig om de gelovigen tot ondertekening te bewegen, jf-n van deze had de moed om hardop te ^Pen: „Wat zijt gij voor een soort dok ter? Van het lichaam of van de ziel? Als gij voor het lichaam zijt, ga dan heen en verzorg Uw zieken en bemoei U niet met de zielen...!" Overigens werden er „ploegen" gefor meerd, die alle huisgezinnen dienden langs te gaan; het resultaat was practisch nihil. Alleen communistische gelovigen gaven hun handtekening. In de dagen van de week die volgde, was de kerk op vallend vol. 's Zondags arriveerden enige agenten van de „Openbare Veiligheid" en verzamelden de intellectuelen van de pa rochie. Twee afvallige priesters stelden hier al het mogelijke in het werk om hen tot afval te bewegen. Die dag was de kerk zó vol, als nog nimmer het geval geweest was. Allen waren gekomen; mannen, vrouwen, kinderen, ja zelfs zie ken. Het overgrote deel der gelovigen ging ter communie. Dinsdagmorgen arri veerden politieversterkingen. Doch de pastoor hield een zó meeslepende preek in de kerk, dat de politie niets durfde ondernemen, daar het duidelijk was, dat de gelovigen letterlijk tot alles in staat waren. Enige politie-agenten gingen naar de pastorie om met de pastoor te spreken en hem te waarschuwen; de gelovigen, niet wetende, dat dit hun bedoeling was, meenden evenwel, dat men hun pastoor kwam arresteren, Zij belegerden in grote getale de pastorie teneinde toe te zien, dat hun herder niet zou worden ge krenkt. De politie trok daarop uit het dorp weg en alles scheen rustig. Daags hierna evenwel stormden er vier grote overval-wagens het dorp binnen. keerde militairen gewend zijn. Er zal daarbij geoefend moeten worden in het optreden in groter verband, op welk gebied de militairen in Indonesië geen ervaring hebben opgedaan. Bovendien wordt het noodzakelijk geacht voor alle onderdelen, die betrokken worden in een eventuele mobilisatie-opkomst, een mobilisatie-oefening te houden. Hoewel nog geen definitieve be slissing is genomen, wordt het on waarschijnlijk geacht, dat de dunr van herhalingsoefeningen de drie weken te boven zal gaan. Eén week zou voldoende zijn voor de mobilisatie-oefening en het optreden in kleiner verband, een a twee weken zouden gemoeid zijn met een oefening in groot verband. De her halingsoefeningen voor kader zon den wellicht van iets langere duur moeten zijn. Ten aanzien van deze kwestie wordt er aan herinnerd dat de oproeping van de lichtingen 19411944 niet voor be doelde herhalingsoefeningen in de plaats kan worden gesteld, daar deze lichtin gen een volledige opleiding van min stens een jaar zouden moeten ontvangen, waartoe naast de opleiding der ge wone lichting door gebrek aan kader en opleidingscapaciteit geen mogelijk heid bestaat. Tenslotte wordt opgemerkt, dat het in het voornemen van de Legerleiding ligt de herhalingsoefeningen slechts dan voortgang te doen vinden, wanneer de omstandigheden zódanig zijn, dat zjj er het gewenste resultaat van kan ver wachten. Verwachting tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met voor namelijk in het Noord-Oosten van het land nog enkele verspreid op tredende lichte buien. Meest matige Noordelijke wind. Koel weer. Zon 4.19—21.02. Maan 0.37—10.03. Gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf heeft de uit het Noorden komende diesel-electrische trein op de onbewaakte overweg over de Lankhorsterweg, even voorbij het station Meppel, een met ste nen geladen vrachtauto aangereden. De chauffeur van deze vrachtauto, L. uit Zwolle, had gewacht voor een ko mende stoomtrein, maar heeft, toen hij na het passeren van deze trein de overweg over wilde, de diesel blijk baar niet gezien. De vrachtauto werd in het midden getroffen, L. werd uit de ca bine geslingerd maar schijnt geen letsel te hebben opgelopen. Ernstiger waren de inzittenden van de stuurcabine van de dieseltrein er aan toe. Met behulp van snijbranders moesten zij uit de geheel in drukte cabine bevrijd worden. De trein bestuurder K. Stuut uit Utrecht werd zeer ernstig, de treinbestuurder M. J. A. Achterberg uit Utrecht, die meereed om de weg te leren kennen, ernstig gewond. Beiden werden in het Diaconessenhuis te Meppel opgenomen. De bestuurder Stuut is later in het zie kenhuis overleden. In verband met de 24-uur staking van de ambtenaren in Frankrijk wor den ó'e K.L.M.-diensten op Frankrijk vandaag, d. w. z. in het etmaal van de afgelopen- nacht 0 uur tot de komende nacht 0 uur, niet gevlogen. (Van onze redacteur) Een Almeloër, oorspronkelijk straten maker van beroep, ontdekte op een goede middag in 1946 dat hij te weinig geld verdiende om een luxe-leven te kunnen leiden en de enige oplossing om daar verbetering in te brengen was, dat hij dief werd, althans zo dacht deze toen 30-jarige jongeman. Hij had vroe ger al eens een paar „kraakjes" ge pleegd en was al eens eerder met de „sterke arm" in botsing gekomen, maar hij was er niet bang voor en begon in '46 opnieuw, eerst in het klein, voor zichzelf, maar allengs voorzag hij zich van enkele „maats" en organiseerde op die wijze een dievenbende, die van het najaar van 1946 tot Januari van dit jaar geheel Twente onveilig maakte en menige boer en burger slapeloze nach ten bezorgde. In Januari liepen enkele van zijn kameraden in de val en dank zij goed speurderswerk van de Rijks politie en de gemeentepolitie uit Almelo kon de gehele bende, -11 mannen en een vrouw, achter slot en grendel worden gezet. Gisteren heeft dit illustere gezelschap zich voor de Almelose rechtbank kun nen verantwooorden en hun zóndenlast woog hun kennelijk zo zwaar, dat zij allen keurig bekenden. Ontkennen zou trouwens niet veel geholpen hebben, daar de zaak zo rond was als een hoepeL De stratenmaker, „mijnheer" Leussink uit Almelo, verschafte zich als bende leider de hulp van een zekere T., even eens uit Almelo en samen knapten zij de eerste zaakjes op. Gewapend met In een gisteren te Djocja gehouden persconferentie heeft de Sultan van Djocja verklaard, dat zijn bezoek aan Batavia en Banka bevredigend was. Vermoede lijk zal deze week bekend worden, wanneer de overdracht van het bestuur zal geschieden. De overkomst van Sukarno, Hatta en andere prominenten naar Djocja zal waarschijnlijk geschieden twee of drie dagen na de formele overdracht. Deze overkomst hangt voornamelijk af van de toestand in de residentie Djokjakarta. Op de vraag of buitenlanders gelegenheid zal worden gegeven in de residentie Djokjakarta fabrieken en ondernemingen te exploi teren, antwoordde de Sultan, dat hij hierover niet kon beslissen, daar dit een zaak van de centrale regering is. Na de Sultan gaf de voorzitter van de Masjumi, dr. Sukiman, een uitvoerige uiteenzetting over het bezoek van Hatta aan Atjeh. Het spijt het gezelschap zeer, dat men Sjafruddin niet kon ontmoe ten, doch hieraan zijn geen ernstige gevolgen verbonden, aldus Sukiman. Hij legde er de nadruk op, dat geheel Atjeh de verklaringen van dr. Van Roy en en Rum steunt. Voor de komst van Hatta c.s. stelde de P.N.I. zich scherp tegen de (Van onze Haagse redacteur) Twee dagen na uitputting van het tot vier millioen dollar opgevoerde contin gent voor Nederlandse groentenexport naar Duitsland is er nog weinig tekening te bespeuren in de nieuwe situatie. De Duitse handel heeft het zich blijkbaar in de afgelopen periode kunnen veroorlo ven onze goede kasproducten in te voe ren; er is daarbij geen sprake geweest van oververzadiging van de markt en de Duitse telers zijn niet in het gedrang ge komen. Uit die gezichtshoek bezien zou er derhalve alle reden zijn het contingent alsnog met bijvoorbeeld een millioen dollar te vergroten; voor de bezettings autoriteiten is echter overigens ook begrijpelijk het financieel argument, doorslaggevend, zodat thans van Neder landse zijde slechts getracht kan worden in de plaats van posten in het han delsverdrag. waarvan om uiteenlopende redenen te verwachten is, dat zij toch niet geheel gerealiseerd zullen worden, een nieuw bedrag voor groentenexport te stellen. De pogingen, daartoe te Frankfort ondernomen, hebben nog niet tot resultaat geleid, doch het overleg vindt voortgang en dat het zou moeten mislukken is nog niet gebleken. Bij opzienbarende berichten over doordraaien en prijsdalingen op de binnenlandse markt kunnen, zij het niet geldig voor langere termijn, dan toch wel in de huidige situatie, de volgende kanttekeningen gemaakt worden: het prijspeil was de vorige week reeds wat lager dan voorheen en de dalingstendenz zal waarschijn lijk niet onderbroken worden, doch een sensationele daling van de prij zen der gewone groenten in de de tailhandel is niet te verwachten. De alarmklok van de kerk werd geluid en het ganse dorp verzamelde zich haas tig voor de pastorie, gewapend met zei sen, sikkels, hooivorken en hamers. Zij vonden echter de politie opgesteld met machine-geweren. Er werden enkele waarschuwingsschoten gelost. Intussen zag de pastoor nog kans om te ontkomen; hij leeft sedertdien ondergedoken. Van de trouwe menigte werden echter een tien-tal meegesleept, van wie niemand ooit meer iets vernam. En een week la ter werd de kerk „over-gewijd" voor de Orthodoxe ritus. o.m. omdat de winstmarges door de gewijzigde situatie niet beïnvloed worden. Voor de bijzondere groen tesoorten, bijvoorbeeld asperges, is de prijsdaling van grotere betekenis, doch dit telt op de gehele markt niet zo sterk mee. Wat het doordraaien betreft hebben zich sinds Maandag niet zulke excep tionele feiten over de gehele linie voor gedaan, dat de stereotiepe uitdrukking van de mestvaalt, waarheen het product zijn weg vindt zonder toelichting ge bezigd kan worden. Het is geen onge woon verschijnsel, dat inferieure kwali teiten geen afnemers vinden; onrustba rend wordt de situatie eerst als de te lers van de koude gronden zoals be kend hebben de moeilijkheden hoofd zakelijk op deze categorie tuinders be trekking hun product wel op de markt moeten brengen, omdat de na tuur daartoe dwingt. De aanvoer kan nog getemperd wor den, zolang het niet te warm wordt. Een lang aanhouden van het koele weer zou de tuinder dan ook welkom zijn; immers er bestaat nog altijd de kans, dat de besprekingen in die tusentijd een nieuwe uitvoermogelijkheid naar Duitsland openen. Export naar andere landen kan op bescheiden schaal uit komst brengen, doch de mogelijkheid om daarmee op korte termijn het gehele Duitse afzetgebied te vervangen is ima ginair. Gisteren werden aan het bestuur van de Internationale Diamanttentoonstelling te Amsterdam twee postformuliertjes overhan digd, waarop stond, dat er twee aangete kende zendingen uit Amerika waren binnen gekomen. Des avonds heeft een der leden van het bestuur de zendingen, twee platte blauwe doosjes, elk van 15 bij 10 cm. groot en gefrankeerd met acht dollars aan post zegels, in ontvangst genomen. De gezamen lijke waarde van de inhoud van deze een voudige doosjes bedraagt zes millioen gul den. Zij bevatten nl. een zending diaman ten van de firma Harry Winston Incorpo rated uit New York voor de diamantten toonstelling te Amsterdam. De kogger IJmuiden 316 („Kralingen") heeft bij het binnenhalen der netten een mijn opgehaald. De kogger heeft de vis serij gestaakt en is vanmorgen vroeg te IJmuiden aangekomen om de gevaarlijke lading te lossen. Het is ieders lot, dat men zich naar zijn einddoel vechtend een weg moet banen. overeenkomst, doch zij wijzigde haar standpunt na het aanhoren van de ver klaringen van mr. Ali Sastroamidjojo. Sukiman deelde tenslotte mede, dat het vliegveld van Longah in Atjeh de dag vóór aankomst van het republikein se gezelschap door Nederlandse troepen uit de lucht werd gemitrailleerd en ge bombardeerd. Van bevoegde militaire zijde te Bata via werd de juistheid van de laatste mededeling met de meeste nadruk ont kend. De U.N.C.I. heeft een uitnodiging ge zonden aan Hamid II, de voorzitter van de B.F.O., waarin de sultan en „vijf an dere vertegenwoordigers van gebieden in Indonesië, andere dan de republiek, leden van de B.F.O., uitgenodigd wor den deel te nemen met voorbehoud van rechten, aanspraken en pceities der par tijen in de besprekingen, welke momen teel te Batavia worden gehouden onder auspiciën van de U.N.C.I." De politieke correspondent van Aneta heeft de voorzitter van de B.F.O. ge vraagd of reeds bekend is, wie de vijf vertegenwoordigers zullen zijn. Hamid antwoordde, dat de B.F.O. hierover moet beslissen. Zoals bekend, bestaat de hui dige delegatie van de B.F.O., die aan gewezen werd voor de besprekingen, uit de voorzitter en zes leden, n.l. Malik en Abbas van Sumatra, Djumhana en Ateng van Java, Anak Agung van Oost-Indo- nesië en Rivai van Borneo. „Merdeka" meldt, dat in de bijeen komst van de B.F.O. en de UNCI over de deelneming aan de besprekingen door de B.F.O. door de UNCI werd medege deeld, dat de UNCI er bezwaren tegen heeft, indien Abbas van Tapanuli ook in de delegatie van de B.F.O. zitting heeft. „Merdeka" zegt, dat de bezwaren van de UNCI gebaseerd zouden zijn op het feit, dat Tapanuli nog geen daerah is. Een republikeins woordvoerder wees er op, dat de uitnodiging van de UNCI spreekt van „leden" van de B.F.O. Abbas heeft niet als lid, maar als waarnemer zitting in de B.F.O. Aneta's politieke correspondent ver neemt, dat Vrijdag een delegatie, be staande uit wali's-negara en eerste mi nisters, naar Banka zal reizen om con tacten met Sukarno en Hatta c.s. op te nemen. „Warta Indonesia" verneemt „uit wel ingelichte bron", dat het in de bedoe ling van de federale leiders op Suma tra ligt, binnenkort in verbinding te treden met de republikeinse noodrege- ring van Sjafruddin. Een onderwerp van bespreking zou dan o.a. zijn de positie van Atjeh en Nias ten opzichte van het federale deel van Sumatra en de positie van Sumatra als geheel met betrekking tot het overige Indonesië. Een honderd man sterke bende, be wapend met ongeveer zestig sten- en Lewisgeweren en een Japanse granaat werper, heeft een aanval gedaan op de onderneming „Tjempaka" nabij Tjibe- ber in het Tjiandjurse. Tweemaal liep de bende storm op het emplacement, zij werd beide keren afgeslagen door de ondememingswacht, die de bende na een gevecht, dat de gehele nacht duur de, terugdreef met achterlating van vier doden en zestien gewonden. Er werd een ondememingswachter gedood. een revolver wisten zij respect in te boezemen en hun eerste slachtoffers wezen hun haast vanzelf de plaats waar zij hun schatten hadden verborgen. Op die manier bezorgden zij zichzelf een fortuintje en kregen de smaak ervan te pakken. Zij werden overmoediger en de inbraken werden veelvuldiger. Zij wer den de schrik van Twente. Toen stra tenmaker L. op een gegeven moment een tijdje weg was, occupeerde zijn maat T. zich met zijn vrouw en de eer- 'ste ruzie kwam. L. zocht zich een an dere maat, een zekere H., ook uit Al melo, en met hem ging hij „buurten" bij mijnheer Peulker in Tubbergen. Zij bonden de man en diens vrouw vast en dreigden hen „de vingers af te snijden", als ze niet zeiden waar het geld ver borgen lag. De buit was gering, maar de me thode, die werd gebruikt, tekenend voor dit dievenstel. Na een poos van rust begon het lieve leven weer in Augustus 1948 en L. had zich intussen enkele nieuwe partners verschaft, waarmede hij op route ging en zo- doejide steeds de schijn wist te wek ken, dat elke diefstal door anderen werd gepleegd en de politie daardoor het recherchewerk niet gemakkelij ker maakt. Zij breidden hun werk terrein uit tot in Drente, maar daar in Dwingelo, kregen zij de kous op de kop, omdat de boer, bij wie zij op Koninginnedag inbraken, een fer me vrouw bezat, die ondanks de drei ging van de revolvers het op een lo pen zette, gevolgd door haar món en de beide inbrekers. Overigens hadden de dieven slechts een trommel met belastingpapieren ge vonden, die zij wijselijk achterlieten. Op aanwijzingen van des stratenmakers vrouw trok het gezelschap er weer eens op uit om in een klein boerderijtje, waar je gemakkelijk kon binnenkomen, een „kraakje" te plegen. De 73-jarige bewoner, die kennelijk tegen dit „be zoek" bezwaar maakte, werd zodanig met een gummiknuppel op zijn hoofd geslagen, dat de man bloedend neer zeeg. De dieven gingen er toen met een lading spek van door. En zo volgde een lange reeks van misdrijven, die zes dicht-betypte vellen van de dagvaarding voor dit edele twaalftal vulden. En dat was nog maar een bloemlezing uit de lange reeks van diiefstallen, die zich uitstrekten tot kippenhokken, fietsenbewaarplaateen, brandkasten en voorraadzolders. Voor hun rechters waren de leden van deze troep zo mak als een kudde lammeren en zij gaven toe dat zij heel erg slecht geweest waren, maar „nu toch wel hun leven zouden bete ren.Maar de officier van Justi tie, mr. Rosing, evenals de president, mr. Van Walsum, lieten zich niet ge makkelijk vermurwen en tegen de leider en diens eerste maat werden straffen geëist van acht jaar en drie jaar met aftrek. Minder was de straïmaat voor de lagere goden in dit illustere dieven- gezelschap, Tnaar voorlopig is Twente van deze schrik bevrijd. Hoe de politie erin slaagde een einde te maken aan de lange reeks overval len, door deze heren gepleegd? Wei. dat is niet zo heel moeilijk te vertel len. De dienaren van Hermandad had den wel in de gaten dat het op de duur niet bij enkele bankjes van hon derd zou blijven en dat de dieven- troep zich wel op groter „wild" zou gaan werpen. Dus werd in Januari van dit jaar post gevat bij enkele veraf gelegen boerenleenbanken. Op de 28ste Januari zag de post bij de bank in Ypelo enkele mannen het gebouwtje binnengaan. Zij bedreigden de kassier met een revolver en dwongen hem het geld af te geven. Maar toen zij daar mede buiten kwamen, liepen zij regel recht in de armen van de politie, die erin slaagde hen te arresteren. De leider, stratenmaker L., was er niet bij maar ook die werd spoedig van zijn bed gelicht en enige dagen later was de hele troep achtei slot en grendel. De verdediging stelde deze mensen voor als slachtoffers van de desolate na-oorlogse toestand. Zij bepleitte De Erdal Prodenta-fabrieken te Amersfoort hebben sedert enige tijd de beschikking over een nieuw research la boratorium. Dit laboratorium is Dinsdag middag officieel door Prins Bemhard geopend. uiterste clementie en terwijl mr. de Jong de huidige goede bedoelingen van de stratenmaker in het licht stelde, kon de bendeleider zijn ontroeringen moeilijk bedwingen en er kwam een oranjekleurige zakdoek bij te pas om zijn opwellende tranen te stuiten. Och, het berouw komt nu eenmaal altijd na de zonde.......! Dinsdagavond omstreeks half acht zijn op de grote verkeersweg Amsterdam Den Haag nabij het viaduct van de Vijfhuizerweg een personenauto en een vrachtauto met elkaar in botsing geko men. Van de vier inzittenden van de personenauto werden een gedood en drie zwaar gewond. ,De vrachtwagen kwam van de Vijf huizerweg uit de richting Hoofddorp en reed juist de verkeersweg op, toen, ko mende uit Amsterdam, een personen auto met vrij grote snelheid het viaduct afreed. De botsing vernielde de perso nenauto vrijwel geheel; de vrachtwagen schoot door de klap de weg af en kwam in de sloot aan de rechterzijde terecht. Gedood werd de 26-jarige bestuurder van de personenauto J. H. Brum- mer uit Den Haag. Zijn 22-jarige broer L. A. Brummer uit Leiden werd zeer ernstig gewond. Mej. A. S. Brummer en de echtgenote van L. A. Brummer, M. G. Meerts, werden even eens ernstig gewond. De gewonden zijn per ziekenauto van de G. G. en G. D. uit Amsterdam naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam vervoerd. Het stoffelijk overschot van de bestuurder is naar de Rijkspolitiepost te Hoofddorp overgebracht Bjj de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot herkeuring van afge keurden. Het ligt in de bedoeling der regering artsen en tandartsen, alsmede de aanstaande artsen en tandartsen, die als ingeschrevene voor dc dienstplicht werden afgekeurd, opnieuw te keuren en hen, die geschikt blijken te zijn, aan gelijke dienstverplichtingen te onder werpen als hun collega's, die al dadelijk werden goedgekeurd. Wat vandaag ten aanzien van artsen en tandartsen nodig is, kan morgen no dig worden voor ingenieurs en andere technici, voor juristen en meer groepen van personen van verschillende leef tijden. Daarom verdient het aanbeveling een algemene bevoegdheid tot herkeu ring van afgekeurden te scheppen om, als de nood aan de man mocht komen, op korte termijn over de nodige krach ten te kunnen beschikken. Voor de lichtingen van de jaren 1944 en volgende is de keuring reeds naar de nieuwe methoden geschied, zodat daar voor, althans voorshands, weinig be hoefte aan herkeuring bestaat. Van de drie voorafgaande lichtingen zijn slechts eukele kleine groepen gekeurd. De voorgenomen herkeuring zon daarom voornamelijk moeten gelden voor de lichtingen, ouder dan die van 1941. Het is de bedoeling, de ge legenheid tot herkeuring open te stellen tot ongeveer de normale leef tijdsgrens, die er bestaat voor de dienstplichtigen met de rang van of ficier, dus tot omstreeks 45 jaar. Het getal afgekeurde artsen en tand artsen kan naar ruwe schatting worden gesteld op 50 a 60 per lichting. Indien een derde, misschien de helft van hen alsnog zou worden goedgekeurd, zou dat een winst geven van rond 300 artsen en 150 tandartsen. De Prinsessen Elizabeth en Marga- reth bezochten de Ascot-races, die gisteren gehouden werden. De ko ninklijke zusters, in een open rij tuig, rijden het terrein op. Links: Zoals de traditie wil, werden tijdens de race hyper-moderne toiletten gedragen. De American Overseas Airlines heeft gisteren de beschikking gekregen over haar eerste Boeing Stratocruiser, het vier-motorig reuzenvliegtuig met twee dekken. De aflevering werd door ver schillende factoren bjjna twee jaren ver traagd. De eerste machine zal worden inge zet op de route New VorkLonden; de eerste vlucht zal worden gemaakt 13 Augustus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1