Kijkje in een elite-warenhuis Geslaagde wielerwedstrijd in Haarlem-Noord BLIKSEMAFLEIDERS MO) 1 Juli tabak van de bon Aardbeiencampagne begonnen "Ét V: Huiselijk gezellige tentoonstelling in Frans Halsmuseum SLOT DEFECT? AGENDA 1 HERINGA &WUTHRICH Ditmaal geen succes voor Vitesse Concordia wint dames- handbalwedstrijd Kiekens wint wieler ronde Juniorenvoetbal A sport- Waterpolo Ministers v. Maarseveen en Schokking te Brussel Reorganisatie Hoger Onderwijs Vonnissen in de goud- staven-affaire Guépin&Van derVlugt Beleggingen - Safe Giroverkeer Congres van dagblad uitgevers It WOENSDAG 15 JUNI 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Faillissementen Burgerlijke Stand Orgelbespeling Jeanne Demessieux Orgelbespeling Caecilia-volksconcert 40-jarig jubileum Eindexamens Gymnasium Triniteitslyceum „DE SLEUTELSPECIALIST' Priesterfeest Officiaal C. van Trigt HAARLEMSE SPORTWEEK APART, GOED EN GOEDKOOP BAKKER's BEHANG 1 BAKKER's BEHANG Zwemkampioenschappen Finale H.V.B.-beker R.K. Tafeltennis ,>Winfried" Klaverjasnieuws ELV.C.-voorzitter in hoger beroep mm BnlüChT 1 DEMONSTRATIE WÉ j)6 utrae-kooKTe. LAATSTE NIEUWS Nieuwe wet voorgesteld NOODREGERING Spaarne 56 - Telefoon 11896 Unesco zal in September over toelating beslissen Scheepvaartberichten VAST SLOT Beurs van Amsterdam lS Beurs van New York Enige tijd geleden werden in Amster dams Stedelijk Museum producten geëxposeerd van de Nederlandse industrie waarbij naast practisch nut, ar- beidsefficienty en hoogwaardig materiaal ook de asthetische vormgeving als kwa liteitsfactor bij de voorbereidingen der productie heeft gegolden. De vorm waar onder deze artikelen in de handel ko men is niet toevallig, noch bleef het de ondernemer onverschillig hoe 't uiterlijk van zijn artikel was; neen, het aanzien was voor hem een belangrijk element in zijn artikel. In de Bond voor Kunst en Industrie zijn die fabrikanten verenigd die blijk hebben gegeven „van een juist begrip vcor industriële vormgeving". Eerder was in hetzelfde museum een ex positie van Scandinavische „vormkunst", in Den Haag was in de afgelopen winter een Deense kunstnijverheidstentoonstel- ling. Na een periode van meer dan een eeuw verval staat blijkbaar het z.g. ge bruiksvoorwerp weer in de belangstel ling, internationaal en ook in eigen land. Waar het artikelen betreft van Neder lands fabrikaat voor de internationale markt is het tevens een economische noodzaak. Omdat tentoonstellingen als de hier voor genoemde geïsoleerd blijven in en kele steden gaat de invloed ervan voor het Nederlandse grote publiek vrijwel verloren. Thans echter is op particulier initiatief, en onder auspiciën van het departement voor Onderwijs. Kunsten en Weten schappen een reeks tentoonstellingen ge- proiecteerd die ook werkelijk het land doortrekt, de normale centra mijdend, zich nederzettend voor de duur van on geveer een maand in steden van middel bare grootte en kleinere plaatsen die centrum zijn van een streek. Als eerste u hebt het reeds eerder kunnen lezen is deze tentoonstelling ingericht in ons Frans Halsmuseum, dat wel een zeer levendig aanzien heeft ge kregen. De tentoonstelling is huiseliik gezellig en heeft iets van een élite warenhuis, waar het beste van het beste wordt voortgezet wat Nederland aan nij verheids-producten en ambachtskunst kan bieden. Zou het zó zijn, dat de prijzen bo ven bereik van de gemiddelde koper lagen, dan zou een derge lijke tentoonstelling haar doel missen. De productiekosten zullen echter in het algemeen niet verhoogd worden door een aesthetische vormgeving. Met an dere woorden, voor dezelfde prijs waar voor men een lelijk vaasje koopt, kan de potterij ook een goed model in pro ductie nemen. Veelal zelfs kunnen we denker, aan meubelen goede ar tikelen billijker zijn, omdat een stijlvol voorwerp geen bewerkelijker (dus kostprijs verhogende) tierelantijnen van node heeft om iets te lijken wat het toch niet is: het zal minder arbeidsuren en materiaal vergen, dus goedkoper ge leverd kunnen worden. Waar echter door een speciale vorm geving een inkrimping van de publieke belangstelling verwacht wordt en daar. waar het handwerk het machinale moet vervangen, zal de prijs moeten stijgen. Het zuivere en langduriger genoegen van zo'n stukje pure schoonheid weegt ruimschoots op tegen de iets hogere, momentele uitgave. Deze reeks tentoonstellingen juichen wij van harte toe, omdat, te beginnen bij het meubel, het theekopje en de handdoek, de smaak van he.t volk ver edeld dan wel verlaagd wordt. De menigte artikelen, die de vol gens de catelogus 162 inzenders exposeren, zouden we willen on derscheiden in de artikelen voor het da gelijks gezinsgebruik, die voor Zon- en feestdagen en die welke men, tenzij men zichzelf wil tracteren, niet voor zichzelf koopt maar om ten geschenke te geven. Over het algemeen zal het eerste soort een op monster leverbaar serieartikel zijn, het tweede een z.g. „unicum" en het derde in opdracht vervaardigd moe- te worden. In "het tweede genre ligt de scheiding tussen het industrieel-uitge- groeide bedrijf en de als een kunste naar werkende ambachtsman. Vooral op het punt van geschenken is hier een golf van inspiratie: zowel comi- té-gewijs voor een personeels- of zaken- jubileum als voor een persoonlijke at tentie aan de teerbeminde blomme des harten. Maar wat deze gehele collectie biedt tot het eenvoudigste en goedkoop ste artikel toe is de zuiverheid van vorm, de eerlijkheid waarmee het materiaal is verwerk: ieder artikeltje is een sieraad op zichzelf. Van Joanna Brom zagen wij kostbare email-schilderingen, van Sligter en Bos man zilveren en gouden sieraden, van andoren tafelzilver en dito serviezen edelkristal van Leerdam en de nieuwste procédé s van Copier waarbij een vaas als een fonkelende edelsteen toont. Van eenvoudige, moderne meubelen is een suggestie gegeven, uitbreiding van het aantal mogelijkheden en firma's ware echter wenselijk, al zou dit om wille van de ruimte met foto's geschie den. Textiel is te zien vanaf een dessin- ontwerp via geweven tafellinnen en oor- spronkelijk-bedrukte gordijnlappen tot het kostbare gobelin van Bouhuys/Knip- scheer in 's lands vergaderzaal toe. Hand-gekloste kant en geborduurde wandkleden (Brom-Fischer, Loots, Wie- gersma) het sterke primitief-sierlijke smeedwerk van de uit het materiaal en het vak opbouwende Henri de Groot, de geestige poppen van Ria de Groot, De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 14 Juni 1949 in staat van faillissement verklaard: Jac. A Jongkind, technisch installateur, wo nende te Aalsmeer, Oosteinderweg 320. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. A. J. Fibbe, advocaat en procureur te Haarlem. Gehuwd: 14 Juni: C. G. de Regt en C. H. Boon. Geboren: 11 Juni: A. A. Heineke— Sieuwerts, d. 12 Juni: A. M. W. Baas Van Beinum, z., J. A. MarchandSlot, z., L van DamHalderman, d, 13 Juni: W. C. T. LeuvenKlumper, z.. J. M. C. ElsingaLubbers, z„ A. Koopman- Hofman, z., IJ. van der VeenStam, z„ M. S. DauphinFlore, z„ M. M. Kaatee Bruneel, d., J. SmidsStolk, d„ P. G. LuitenVan Schaik, d., J. E. Heule Roggeveen, d. 14 Juni: M. Henrichs Belle, z.. J. M. H. BorstVan der Vring, d.. A. P. BeijVan Eekhout, d. 10 Juni: M. E. G. van HeugtenGerrits, d. Overleden: 13 Juni: C. A. Dirks, 81 j., Ripperdapark; G. van Dijke, 1 m„ Jan Steenstraat; A. H. Plevier, 47 j., Wilhel- minastraat, B. van Elderen, 5 j„ Haze- paterslaan. i koperdrijfwerk van Zisollo en Jacobs ge- I ven een afwisselend aspect aan deze frisse, met veel bloemen en monumen tale planten gekruide tentoostelling. Het aardewerk in alle denkbare varië teiten vanaf het eenvoudige eetservies tot de grootste gedraaide of geknede schalen en vazen in alle denkbare glan zende en matte, gehoorzame en brutale glazuren, blank en geornamenteerd is een compliment voor de totale Neder landse ceramiek. De winkeliers mogen niet verzuimen hiervan goede nota te ne men. Interessant is ook het onderdeel, dat verband houdt met boek en pers. Het wordt hier het publiek duidelijk, dat de vorm van een boek te voren serieus ontworpen wordt, dat elke pagina van een verzorgd tijdschrift opgebouwd wordt door mensen kunstenaars in hun vak wier namen nimmer worden vermeld. Een keur van illustratie- en af fichekunstenaars wijst op de relatie tussen, de moderne beeldende kunst en het gra-" fisch bedrijf. Bovendien wordt de aan dacht nog gevraagd voor het privé-druk- werk: het ex-libris en het briefpapier Als het gaat om een harmonische, een betere mens. dan is het aesthetisch peil van al die dingen, waartussen hij leeft en waarmede hij zich kleedt en die hij bij zich draagt, mede-bepalend tot het bereiken van dit doel. L. T. Georg Robert had ditmaal zijn "plaats afgestaan aan de Franse organiste Jeanne Demessieux, die onder auspiciën van de ..Alliance Frangaise" en het „Genoot schap NederlandFrankrijk", een tour nee door ons land maakt. Opvallend was de samenstelling van het programma. Het bestond geheel uit oude werken en nog wel hoofdzakelijk van Bach, Buxte- hude en Handel, daarnevens slechts twee kleine werken van Couperin. Dus verre van overwegend Frans. Bach speelde mej. Demessieux waardig en indrukwekkend. De tempi werden doorgaans behoedzaam, in geen geval te vlug genomen, de registratie was wel overwogen, geen te massaal, eerder een doorzichtig klankvolume, de fortissimi niet te hoog opgevoerd (in Bach's Fan tasie en Fuga in g mineur werd geen enkele maal het volle werk gebruikt) en technisch werd alles goed beheerst. Wanneer de melodie in het ene Bach- koraal qua klank wat erg overheerste, in het andere bijna niet hoorbaar was en het motieven-wisselspel (Toccata en Fuga in d-mineur) te weinig klank- en kleurverschil bood, dan moet dit van zelfsprekend worden toegeschreven aan de mindere bekendheid met ons om vangrijk Bavo-orgel. Speciaal Frans in vele gevallen was de opvatting van bijna alle werken. Ver moedelijk gebruikte de organiste de be kende bewerkingen van Dupré. Het sterkst kwam dit uit in het adagio en allegro van Handei's tweede concert. In enkele opzichten wijkt de opvatting van de hier gebruikelijke af, niet het minst inzake dynamiek en tempo. Al zou de Franse opvatting menigeen op de duur wellicht iets minder be hagen, toch is het hoogst interessant een Franse visie op werk van Bach en Han del te horen. Van Couperin werden voergedragen twee kleine, karakteristieke werken: „Récit de Tierce en Taillg" en „Soeur Monique". Van Clérambault „Basse et Dessus de Trompette". Jammer, dat in het laatstgenoemde werkje het bas- register ao traag aansprak. De opkomst van het publiek op deze tamelijk koude zomeravond viel mede. Een kleine groep Franse kolonie? applaudisseerde na afloop! OL. KOOP. Carillonbespeling De heer Reinout Heering zal Donder dag 16 Juni, 's avonds van 89 uur, he.t carillon van de Grote Kerk bespelen. Het programma vermeldt: 1. Le Tam- bourin, J. Ph. Rameau; 2. a. Daar zou een meisje gaan halen wijn, b. Wel man, gij moet naar huis toe gaan, c. 't Ros Beyaard, oud-Ned. liederen; 3. Jesus, joy of man's desiring, J. S. Bach; 4. a. Hij, die geen liedje, zingen kan, E. Hul- lebroek, b. Voor 't kantkussen, E. Hul- lebroek, cc. Wat ze zeggen, Ph. Loots; 5 Moments musicaux III, F. Schubert; 6. Suite Archaïque, Géa Clément; 7. Menuet, W. Gréman; 8. a. Mij spreekt de blomme een tale, b. 'Ne keer dat ik achter de baan kwam gegaan, c. Wie- gedeuntje, C. v. Rennes. 9. Cantonetta, 10. Improvisatie, Jef van Hoof. Het programma van de orgelbespe ling in de Grote of St. Bavo Kerk op Donderdag 16 Juni, des namiddags van 15-16 uur, door George Robert, luidt: Preludium en Fuga in g, D. Bux- tehude. Sonate III d kl. t., J. S. Bach, Andante. Adagio e dolce, Vivace. Deux Versets de l'hymne: Ave Maris Stella, M. Dupré. Allegro vivace (uit de le sym phonic) L. Vierne. Fantaisie A majeur, C. Franck. Gavotte, J. B. de Pauw. Fête- Dieu, H. Andriessen. Op het volksconcert, dat het Kon. Mannenkoor „Caecilia" Vrijdag 17 Juni, des avonds om 8 uur, in de Grote of St. Bavokerk ten bate van het Oboi d'amore Fonds van de Haarlemse Orkestvereni ging zal geven, zullen werken ten ge hore worden gebracht o.m. van J. P. Sweelmck G. P. Palestrina, Haydn, Schubert, Reger, Pergolesi-Barbirolli, H. Andriessen en N. Hoogerwerf. Donderdag 16 Juni is het 40 jaar ge leden, dat de heer J. W. Wallbrink bij het schildersbedrijf van R. Heiloo, Kin- derhuisvest 25a, in dienst trad'. Bij de gehouden eindexamens van de afdeling Gymnasium van het Triniteits lyceum slaagden van de derde groep voor diploma A: Joop Roeland, Kees Salman, Gerard Spierings te Haarlem, Niek Waasdorp te Hoofddorp, Martin de Weijer te Beverwijk. Voor diploma B slaagden: Piet Lans te Haarlem en Rudi Pielage te Beverwijk. Met één candidaat wordt het examen voortgezet. Afgewe zen één. Aan het Amsterdamse Conservatorium slaagde voor het diploma B piano mej. Mathilde de Clerck te Haarlem, als leer linge van Willem Andriessen. De Kath. Gem. Toneelvereniging „St. „Genesius" zal Vrijdag 17 Juni, des avonds 8 uur in de Stadsschouwburg de aiotuitvoering van dit seizoen geven. Opgevoerd wordt „De mooiste ogen van de wereld", een spel in drie bedrijven van Jean Sarmaat, LANGS VEERSTRJLAT M TEL. 11493 Over een lengte van ongeveer 2300 m. worden vanaf het Bloemendaalse Strand tot de Middenboulevard te Zandvoort twee nieuwe rijbanen voor auto's aange legd, ieder met een breedte van 5% meter. Aan de zeekant worden een rijwiel en een voetpad gemaakt, die gezamenlijk zes meter breed zullen zijn. Ook een grote parkeerplaats wordt aangelegd. BIOSCOPEN: Rembrandt: Mijnheer de gouvernante (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Palace: Are de Triomphe (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Luxor: De zaak Paradine (18 j.), 2, 4.15. 7 en 9.15; Frans Hals: Het stond in de sterren (strikt volw.), 2.30, 7 en 9-15 u.; City: Een huis in de Dulcimerstraat (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Het goud van Canada (14 j.), 7 en 9.15 u. Donderdag 16 Juni Grote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Het Zuid- Nederlands Toneel met „Kringloop der Belangen", 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling „Het, Edelambacht 1949", geopend dagelijks 1017 uur. DI8TRIBUTIENIEUWS Donderdag 16 Juni: afhalen bonkaarten in het uitreiklokaal Vleeshal van 8.30 tot 12.15 en 25 uur voor de letters VIVij. Op de receptie, die gisteren ter gele genheid van hef zilveren priesterfeest van Mgr. C. van Trigt werd gehouden, kwamen vele geestelijken uit Haarlem en omgeving, professoren van het semi narie, doktoren, patiënten en oud-pa tiënten hun gelukwensen aanbieden. Ook waren er vele schriftelijke felici taties en telegrammen. Het priesterlied op tekst van Guido Gezelle, dat na de plechtige H. Mis ge zongen werd, was getoonzet door de or ganist-directeur, de heer Jac. de Jong. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een geldlening van 500.000 gulden aan te gaan met een looptijd van vijftig jaar en tegen een rente van 314 pet. per jaar voor de consolidatie van de vlotten de schuld aangegaan voor de woning bouw. Uit het programma: WOENSDAG 15 JUNI: 19.45 uur boksen, jiu jitsu en krachtsport in het Concertgebouw; 18.45 uur soft- baldemonstratie en korfbalwedstrijd HaarlemDen Haag op het EDO» terrein; 19.30 uur roei- en kanowed strijden op het Zuider Buiten-Spaar- ne; 19.30 uur propagandazwemfeest in het Sportfondsenbad. DONDERDAG 16 JUNI: 19.00 uur turndemonstraties op openbare plei nen; 19.30 uur badmintonwedstrijd Haarlem't Gooi en tafeltenniswed strijden in gymnastiekzaal H.B.S. B, Ged. Voldersgracht. dat is Wij snijden de randjes kaarsrecht voor U af voor slechts 5 ct per rol. Gen. Cronjéstraat 135 - Telef. 11657 (Adv.) HAARLEM (Adv.) Zondag 19 Juni zal in de zwemvijver Groenendaal hef tweede gedeelte van de zwemwedstrijd op de kampioenschappen van kring Haarlem worden gehouden. De organisatie is in handen van HPC; de volgende nummers zullen worden ver- zwommen; 100 meter borstcrawl heren; 100 meter bcrstcrawl dames; 100 meter schoolslag heren; 50 meter schoolslag meisjes; 50 meter rugslag jongens; 3 x 50 meter wisselslag-estafette dames en 10 x 50 meter borstcrawl-estafette heren. Voorts zal het Haarlems Jeugdzeven- tal een waterpolo wedstrijd spelen tegen het Haagse Jeugdzevental en hiervoor zijn door de polocommissie kring Haar lem de volgende spelers uitgenodigd: Doel: C. van Doorenmalen (Haarlem). Achter: W. Geurtsen (HPC); G. Bijls- ma (Haarlem); W. Nijenhuis (HVGBt. Vcor: Frits Lablans (DWT); J. Paanak ker (Haarlem)C. Wisker (DWR) Reserves: A. Donker (HVGBJ; F. Kui pers (HVGB). De finale om de HVB-Beker heeft Zon dagavond in het Beverwijkse Sportpark geen beslissing gebracht. De strijd tus sen ADO Heemskerk en EHS Haarlem eindigde na een iutste'-- nde en spannen de strijd in een 2-2 gelijk spel. De wed strijd wordt nu opmévrv gespeeld a.'s. Zondag om 7 uur, weer in het Bever wijkse Sportpark. De honkbalclub Schoten organiseert een tournooi waarvan het programma luidt: 14 Juni: Schoten-HFC Haarlem; 16 Ju ni: S c Haarlem-The Gleaners; 21 Juni: RCH-TYBB. In Castricum was het verleden week feest geweest, omdat de kranige club uit deze plaats, Vitesse, zich in een beker- tournooi de sterkste had getoond met deelnemers als HRC, Helder en BFC, Vitesse, als winnaar van dit tournooi, kon thans deelnemen aan het jubileum- tournooi van de H.F.C. „Helder", dat Zondag j.l. werd gehouden in de Noor delijkste stad van ons land. Maar dit maal was het succes minder groot. Aan dit tournooi namen deel: EDO, KFC. Watergraafsmeer en Vitesse. De Castri- cummers werden door KFC uitgescha keld en de nederlaag was nogal groot ook. Met niet minder dan 50 wist KFC te winnen, zodat itesse niet meer in aanmerking kwam voor de eerste prijs. Watergraafsmeer verrichtte een uitstekende prestatie. Het klopte de eerste klasser EDO met 3—1 en overwon KFC in de finale met 21. Zondag 19 Juni gaat de R.K. Tafeltennis vereniging „Winfried" vriendschappeiijke betrekkingen aanknopen met de Hilversumse tafeltennisvereniging V.I.F. Met zes heren en twee damesteams zullen de verenigin gen in het strijdperk verschijnen. Om 10 uur vertrekken de Haarlemmers per bus "anaf de garage in de Sparrenstraat, wdar- na achtereenvolgens gestopt zal worden op het Soendaplein Stationsplein, Grote Markt en Houtplein. Na de wedstrijd zal een be zoek worden gebracht aan de K.R.O.-studio. In de onlangs opgerichte junioren-afae- ling kunnen nog jongens en meisjes ge plaatst worden. Leeftijdsgrenzen 1218 jaar. Er wordt iedere Donderdag geoefend in de R.K. Opleidingsschool, Nieuwe Gracht 54, meisjes van 19 tot 20.30 uur, jongens van 20.30 tot 22.00 uur. Dezer dagen weiden in restaurant Brinkmann de wedstrijden om de kam pioenschappen van Nederland klaver jassen gespeeld onder auspiciën van de Nqd'. Klaverjasbond, Na zes uur spelen was de K.J.C. „Vriendschap" uit Bever wijk kampioen van Nederland. Deze vereniging mocht uit handen van de voorzitter van de N.K.B. de legpenning, geschonken door het gemeentebestuur van Haarlem, in ontvangst nemen. De tweede prijs won de K.J.C. „On der Ons" uit Haarlem. De kampioenen ontvingen bloemen van de N.K.B.van „Onder Ons" en van „Dambrug" uit Utrecht, welke vereniging de derde prijs won. De leiding van de wedstrij den was in handen van de K.J.B. Haar lem en Omstreken. De voorzittervan de E.V.C., de heer Berend Blokzijl, heeft hoger beroep aan getekend tegen het vonnis f 1000 boete, subs, twee maanden van de Amster damse politierechter, wegens het vol gens dit vonnis in strijd met het verbod van artikel 14 van het Deviezenbesluit 1943 beschikken over een bedrag van 400.000 Francs, ten behoeve van Franse stakende mijnwerkers. - „V.v In 't kader van de Sportweek werden Dinsdagavond in de omgeving Planetenlaan en Orionweg wielerwedstrijden gehouden. De Haarlemmer L. Kiekens werd eerste. Met een spectaculair nummer, de wie lerronde van Haarlem-Noord voor nieu welingen en amateurs, is de tweede avond van de Haarlemse Sportweek een zeer succesvolle geworden. Naast de wie lerronde vroeg ook handbal de aandacht waarbij het damesteam van Concordia een 42-zege behaalde op Rood Zwart uit Krommenie. De dameshandbalwedstrijd tussen Concordia en Rood Zwart werd gespeeld op het terrein aan de Van Oosten de Bruynstraat en had nogal wat belang stelling getrokken. De Haarlemse meis jes hielden de eer van de Spaarnestad hoog en klopten de club uit Krommenie met 42 nadat de rust met 30 was in gegaan. De dames Kuipers, Jansen en De Vries hadden voor de doelpunten gezorgd. Nadat mej. Jansen in de twee de helft de stand op 40 voor Concordia had gebracht, zorgden de dames Pom- pert en Wouda er voor dat de eindstand tenslotte 42 werd. In de omgeving van het EDO-terrein was het een drukte van belang bij de Wielerronde welke - in alle opzichten geslaagd genoemd mag worden er waarbij zowel bij de nieuwelingen als bij de amateurs fel om de zege werd gestreden. Bij de nieuwelingen, die een afstand van 30 km aflegden, kwam een groep van een groot aantal renners ge lijk op de finish aangestormd zodat de sprint het eindresultaat moest geven. Dit luidde: 1 A. Klijn, Zaandam in 47 min. 29 sec.; 2 zelfde tijd A. Voorting, Haarlem; 3 F. Cornelissen, Halfweg; 4 J. Tienstra, Halfweg; 5 A. Reynders, Amsterdam: 6 P. Reuman, Amsterdam, allen dezelfde tijd. Bij de amateurs was de strijd niet minder spannend. De afstand voor deze renners bedroeg 60 km en al spoedig trok een groepje er tussen uit waaron der Van Roon en Groeneveld. Tot 8 ron den voor het einde wist dit groepje alleen te blijven maar de ad»*— hadden tenslotte succes waarbij vooral Th. Drost zich onderscheidde. Zes ron den voor het einde liepen Kiekens en Mol uit, waarbij zich ook Witteveen voegde. In de laatste ronde viel Mol weer terug in het grote peleton, zodat Kiekens en Witteveen de strijd om de overwinning alleen uitvochten. Met banddikte won de Haarlemmer Kiekens in 1 uur 34 min. '3 sec. Witteveen uit Amsterdam was in dezelfde tijd eervolle tweede. Op 20 meter volgden: 3 J. Mol, Groet; 4 J. Fleury, Amsterdam; 5 C. de Booy, Amsterdam; 6 W. Remkes, Am sterdam; 7 Th. Drost, Haarlem; 8. G. Gerritsen, Haarlem; 9 B. Groeneveld, Haarlem; 10 G. Timmermans, Zaandam. Ook nu weer had de Wielerronde het goed gedaan. RBtnr $o<? Hm 77e -?SC Pi>/STeR 'e« Vrijdagavond wordt op,het Haarlem terrein de jeugdwedstrijd Haarlem Amsterdam gespeeld. Amsterdam was enkele weken geleden winnaar in het Vierbonden-jeugdtournooi, maar in dit zelfde tournooi bleef Haarlem onge slagen. Het speelde gelijk tegen Noord-Hol land en won van Leiden. Thans kunnen Haarlem en Am sterdam onderling i Jijuitmaken wie van de vier bonden het sterkste junioren elftal bezit. Tijdens de natio nale zwemwedstrij den, welke op Vrij dag 17 Juni in Stoop's bad zullen worden gehouden, zal het Haarlems waterpolo-zevental een wedstrijd spe len tegen het Ne derlands Jeugdze vental. De water- polocommissie kring Haarlem van de Koninklijke Ne derlandse Zwem- bond heeft hiervoor de volgende spelers uitgenodigd. Doel: H. Vrugt (H. P. C.). Achter: J. Kollerie (D. W. R.), D Bongertma (H. V. G. B.), F. Dijkstra (H. P. C.). Voor: J. Hoekstra (H. V. G. B.), A. Rol (H. V. G. B.). J. J. Hogeland (H. V. G. B.). Reser ves: D. Brokken (H. V. G. B.), W. Nijenhuis (H. V. G. B.) en B. Dieper- sioot «I, V. G. B.). De minister van Economische Zaken deelt mede, dat h(j in verband met een ruimere aanvoer van grondstoffen en een daarmede gepaard gaande uitbrei ding van de productiemogelijkheden besloten heeft met ingang van 1 Juli a.s. de distributie van tabaksproducten op te heffen. Teneinde de opheffing van deze rant soenering bevredigend te doen verlopen en een regelmatige voorziening na 1 Juli te verzekeren, is het noodzakelijk dat een ieder zich tot 1, Juli a.s. stipt aan de bestaande distributie-voorschrif ten houdt. Et lij De minister van Binnenlandse Zaken mr. J. H. van Maarseveen is gistermor gen te Brussel aangekomen voor een be zoek aan zijn Belgische collega, minister Vermeylen. Op een bijeenkomst in het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken hebben de ministers en hun me dewerkers gemeenschappelijke proble men van beide landen onderzocht en be sproken. Kolonel De Fr^jteur, Belgisch minister van Landsverdediging ontving gister morgen een bezoek van minister mr. W. F. Schokking, terwijl de Nederlandse ambassadeur te Brussel, baron Van Ha- rinxma Thoe Slooten door minister Spaak in audiëntie ontvangen is. Gistermiddag is aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het rapport van de staatscommissie over de reorganisatie van het Hoger Onder wijs aangeboden. Het zal nog wel enige tijd duren, eer 't in druk bij de Staatdruk- kerij verschijnen kan, maar met goed vinden van de minister is het mogelijk er reeds thans iets uit te publiceren. De commissie stelt een nieuwe Hoger- Onderwijswet voor, omdat bij het aan vaarden van de door haar vastgestelde reorganisatie de systematiek en de over zichtelijkheid van de huidige wet geheel verloren zouden gaan. Zij stelt zich na melijk vier verschillende types van uni versiteiten voor. t.w. de zelfstandig ver klaarde (openbaBe) universiteit, de rijks universiteit, de gemeentelijke universi teit en de bijzondere universiteit. De commissie stelt bovendien, dat uit drukkelijk in de nieuwe wet zou moeten worden vastgelegd, dat de universiteit ook de ontwikkeling van de wetenschap tot taak heeft. Met het oog daarop stelt zij als practische maatregelen voor, dat het docerend en ander personeel dient te worden uitgebreid, om hoogleraren en leden van de wetenschappelijke staf meer gelegenheid te geven tot weten schappelijk werk; bovendien is een be hoorlijke salariëring nodig. Voorts moet de wetenschappelijke outillage aan mo derne' eisen voldoen en tenslotte moet het mogelijk zijn een wetenschappelijk werker voor de tijd van een jaar van zijn onderwijstaak te ontheffen. Verder in haar rapport adviseert de commissie de instelling van enkele nieu we rangen, o.a. die van toegevoegd hoog leraar en van gasthoogleraar. Voorts wenst zij meer zelfstandigheid van de universiteit t.o.v. de overheid, die op twee manieren te bereiken is, n.l. door de rijksuniversiteit de status van autono me of zelfstandig-verklaarde universiteit te verlenen, of door de bevoegdheden van de rijksuniversiteit uit te breiden. De commissie adviseert ook tot het in stellen van een interuniversitair orgaan, de Hoge Academische raad, met advise rende bevoegdheid, en wijdt tenslotte haar aandacht aan de interne organisatie van de universiteit. Wegens diefstal van drie goudstaven, die in Juli 1948 door een baggermolen uit de Nieuwe Waterweg te Rotterdam naar boven werden gebracht, zijn door de Rotterdamse Rechtbank veroordeeld de 03-jarige A. K., uit Dordrecht, de 46-jarige A. van H., uit Sliedrecht, de 28-jarige D. van E. en de 39-jarige J. S., beiden uit Dordrecht, tot 12 maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan acht maanden voorwaardelijk, 12 maan den met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk, 10 maanden met af trek, waarvan zes maanden voorwaar delijk. De 39-jarige machinist H. de B„ uit Sliedrecht, werd wegens het ver voeren en bewaren van een baar goud tot zes maanden met aftrek veroordeeld, waarvan arie maanden voorwaardelijk. Wegens bemoeiingen met de koop of verkoop van het goud werden veroor deeld W. J. O. goudsmid te Rotterdam, en H. A. de Geveneens goudsmid te Rotterdam tot zes maanden voorwaar delijk met f 2000 boete subs, twee maanden hechtenis en f 250 boete subs. 50 dagen hechtenis. De 39-jarige W. van den A„ uit Rotterdam, werd wegens heling veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijk en een boete van hon derd gulden, subs. 20 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van alle in be slag genomen geld en een radiotoesteL Hoewel gisteren te Beverwijk aan de beide veilingen de speciale aardbeien veilingen zijn begonnen, viel de aan voer deze dag nogal tegen. Er was na melijk minder dan de dag tevoren, toen de aardbeien gelijk met de groenten geveild werden. Veiling Kennemerland verwerkte een aanvoer van vijf duizend kisten met als hoogste prijs f 3.40, ter wijl de middenprjs ongeveer f 2.50 tot f 2.70 was; 23 manden zonder dop wer den voor de industrie bestemd. De B.E.T.-veiling had 'een aanvoer van ruim twee duizend kisten. De prij zen lagen hier hetzelfde, terwijl er geen aardbeien voor de jamfabricage werden ingebracht. De republikeinse zender The Voice if Sumatra, heeft Maandag in een uitzen ding melding gemaakt van een inmid dels uitgegeven verklaring van de republikeinse noodregering ten aanzien van de verklaringen van dr. Van Royen en moh. Rum. De noodregering zou op de volgende voorwaarden instemmen met de gesloten overeenkomst: Aan de strijdkrachten van de repu bliek moet worden toegestaan de thans ingenomen posities te blijven bezetten; het Nederlandse leger moet geleidelijk worden teruggetrokken uit de huidige posities; de terugkeer van de republi keinse regering naar Djocja moet on voorwaardelijk zijn; de souvereiniteit van de republiek over Java, Sumatra, Madura en de omliggende eilanden moet overeenkomstig het vermelde in de overeenkomst van Linggadjati door Nederland erkend worden. Father Graven, de Lissenaai'-missio- naris, is gisteren afscheid komen nemen, omdat hij straks scheep gaat naar Oeganda. U weet wel. dat was die geestige bedelaar in onze krant, die met zijn kinderlijk, maar warm woord heel wat „money" bij elkaar wist te tam-tammen. Hij schonk Spaarnebabbe- laar een foto „uit dankbaarheid", waar op de pater met de optimistische, glin sterende oogjes, temidden van een paar zwartjes met tanden om te watertanden, gezeten is. En toen praatten we nog wat over de toekomst. De zestigjarige glim lachte. i ,,Ik kom hier nooit meer terug z=' hij blij en opgetogen, „over zes jaar, ais God mij het leven laat, krijg ik weer verlof, maar dan stuurt mijn overheid me niet nog eens terug. En ik wil ster ven temidden van mijn zwartjes en m Afrika begraven worden, 't Is hier goed geweest, men heeft mij een scheepsruim vol voor mijn nieuwe kerk geschonken, maar ik pas hier niet' meer, ik voel me vreemdeling, zelfs in Lisse, waar nieuwe geslachten in volle bloei zijn Ik drukte de pater de hand en wenste hem veel zegen bij Lijn arbeid. Even keek ik hem in de ogen, in die vrien delijke, oer-goede ogen, die ik noo» meer terug zou zien. Dat zijn van die kleine momenten, die meer waarde hebben dan menig etmaal. Anno 1804 In het Americanhotel te Amsterdam Is gistermorgen het Internationaal Con gres van Dagbladuitgevers geopend m®' een rede van de voorzitter, de heer v. d. Kieft, die wees op de toenemend® invloed van de Internationale Federatie van Dagbladuitgevers. Er zijn stappe" gedaan om tot erkenning door de Un® en Unesco te komen; er is reeds een goede samenwerking ontstaan met an dere soortgelijke organisaties in wereld. De secretaris-generaal C. Bellange* deelde mede, dat de Unesco een waar nemer naar dit congres heeft gezonden en veertien landen vertegenwoordig® zijn. De Federatie is opgericht Op initi®" tief van Nederlandse en Franse collega S en fioor de tweede maal wordt in Am sterdam vergaderd. Hij gaf een uitvoe rig overzicht van de contacten, die met vele landen zijn gelegd, o.a. China» Australië, Philippijnen, India en NieuW- Zeeland. De Unesco zal pas in Septem ber over definitieve toelating beslissen- Hij wees verder op het op het vorig c°"~ gres aangenomen beginsel van perso° lijke verantwoordelijkheid vïift de dag bladuitgever en meende dat de vrijheid van de pers dikwijls ook afhangt van haar technische outillage. De Federatj® wil gaarne medewerken aan de oprich ting van een Internationaal Instituut voor Persinformatie eji heeft nog ver scheidene andere plannen in petto. ALCOR 15 v. Bahia te Rio Janeiro. ATLAS 14 v. Barcelona te Cadix. DANAE A'dam n. Gibr. p. 15 Ouessant. ENA Suez n. Abadan p. 14 Perim. EUTERPE 14 v. Vigo te Oporto H. DE GROOT 15 v. Tampa te Trinidad. ILOS 14 v. Algiers n. Tunis JUPITER 15 v. Lissabon te A'dam. KEDOE Bat. n. R'dam 15 v. Port Said. MACUBA 15 v. Heysham te R'dam. MANOERAN 15 v. Bahre;n te Muscat. MARKEN Bat. n. R'dam p. 14 Malta. MARPESSA Singap. n. Aden p. 15 Saban»' NESTOR 14 v. Volos n. Thessaloniki. N. A'DAM 18 v. N. York te R'dam. NIOBE A'dam n. Lissabon p. 15 DungeneS*" ORANJE Bat. n. A'dam 15 v. Port Sa»d. REMPANG A'dam n. Bat. p. 15 Perim. ROEPAT Norfolk n. Batavia p. 15 Malta TAWALI 15 v. Semarang te Surabaja. TIBIA R'dam n. Cur. p. 15 Dover. V. D. WAALS A'dam n. Montr, p. 14 CaP® Race. W. RUYS Bat. via South. n. R'dam p Ouessant. WATERMAN Bat. n. R'dam p. 15 GkxraiW' AMSTERDAM. 14 Juni ö4® Onder invloed van de flauwe tended op de New Yorkse beurs opende de aan" delenmarkt vandaag met een gedrukt® stemming voor internationale waarden, die vrijwel alle verdere koersverliezen leden van gemiddeld 2 pet. Later trad een geleidelijk herstel in, rf dat de koersverliezen van de dag latef geheel of nagenoeg geheel konden worde» ingehaald. Indische fondsen kwamen merendeels een wat hoger niveau. Aandelen HVA heJ. stelden tot 149 om op 148 de markt verlaten. Op de scheepvaartmarkt herstelden aan delen Ned. Scheepvaartunie met ruim 3 Pp" De meeste overige soorten bleven Pr»L houdend. Industriële aandelen waren deeld. n De staatsfondsenmarkt was zeer kalm e gaf kleine koersverbeteringen te zt®»j Ook de dollarlening kon in koers ver"" teren. Vast slot. Niet-officiële Koersen) Vorig slot 3% Nederl. 1948 100 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. 98% Inschr. Grtbk. 1946 3 pet 97% Ned. Handel Mij. eert 152 A.K.U. 164 Van Berkels Patent 108 Calvé-Delft eert 143% Van Gelder 146 Kon. Hoogovens eert. 178g.l. Unilever cert 230% Ned. Kabel 268 Philips 225% Kon. Petroleum 288% „Amsterdam" Rubber 130 Holl. Amerika Lijn 145% Kon. N. Stoomb. Mij 125% Ned. Scheepv. Unie 156% H.V-A. 146 Deli Mij eert. 143% Claims Kon. Boot N.l. Escompto Open ilfl* 15/6 97* 97# 251 222% 292 130 ioi Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motore Kennecott Copper Montgomery Ware North American Ct Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater (LS. Steel 14/6 25% 23% 44% 34% 42% 48% 17% 10 17% 30% 33% 26 19% 20% »Ue

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2