Ex-politieke gevangenen houden bijeenkomst te Apeldoorn HIT DOMEIN DER VROUW Film Parlevinkersbekroond Omgangs vormen VAN NI) Melkkoker, die niet overkookt Belangrijke evenementen der kanst tijdens het Holland-festival Mantels voor 1950 D r Wij luisteren naar E HET GEZEGEND GESLACHT Muziek, beeldende kunst en filmpremières Vier regionale ploegen voor Tour de France Rh Nabestaanden van gevallen communisten zullen steun blijven ontvangen WOENSDAG 15 JUNI 1949 PAGINA 3 ZACHT FRUIT VOOR EXPORT VRUCHTENPULP Strijd tegen de denneblad- wesp GEZANTEN NAAR LONDEN -eumatische Pijnen schieten U als een mes in de leden. Maar ze vallen niet van de ene <Ug op de andere weer van U af Katholieke H.B.S. in Zeeland? Radiorede minister Rutten Zvritsaletwj Extra toelagen voor de opleiding tot onderwijzer L V.. -J Frans voetbalelftal Nederlandse deelneming aan Zwitserse T.T. Roman door C. ASTER O.f.m. Cap. Athletiek in Hiiversumse Sportweek Sportsnippers T Bij het Holland Festival, dat van 15 juni tot 1 Juli in Amsterdam en Den Waag (Scheveningen) zal worden gehou- öen, zal ook de provincie met haar Musici optreden. Het U.S.O. zal twee concerten geven een in Den Haag en ®en in Amsterdam met werk van utrechtse componisten. Het Amsterdams Concertgebouworkest geeft vijf concer- '®n in de hoofdstad en vier in Scheve- jwngen onder leiding van Eduard van Weinum, Pierre Monteux, Erich Kleiber George Szell. Het Residentie-orkest *ai tien concerten in Scheveningen ge- ven en een in Amsterdam. Dirigenten ZlJn Carl Schuricht en Ernest Ansermet. Bij de kamermuziq^uitvoeringen, die gedurende het festival zullen worden gegeven, staat de eerste Europese uit kering van Hindemith's „Marienleben" ®P het programma. Een andere première, «ie tijdens het festival ten gehore zal gorden gebracht, is „Het Hooglied" van Wertus van Lier. De Nederlandse Opera komt met vier opera's, n.l. „Orfeo" met Kathleen Ferrier als gast. „Manon", „Carmen" met Jennie Tourel als Carmen en „Troubadour", alle onder leiding van Pierre Monteux. De Weense Staatsopera zal ook vier opera's ten gehore brengen. „Ent- führung aus dem Serail", „Don Gio vanni", „Figaro" en „Der Rosen- kavalier". Gedurende het festival zullen in Am sterdamse, Rotterdamse en Haagse musea °elangrijke schilderijententoonstellingen gorden gehouden. Op 9 Juli wordt .in eet Rijksmuseum te Amsterdam een ten toonstelling geopend van middeleeuwse West-Duitse kunstschatten. In het Stede- 'Jk Museum, eveneens begin Juli, komt ®en tentoonstelling van expressionisti- ohe schilders. Er zullen werken worden «eexposeerd van Picasso, Van Gogh en Japanse schilder Hokusai. In het ge meentemuseum in Den Haag wordt op f' Juni een tentoonstelling geopend van Nederlandse en Belgische schilders van oeze tijd. Daarvoor is er een expositie «ver vioolbouw. In Rotterdam zal tot 10 r,uli een tentoonstelling te zien zijn van werk van Kees van Dongen. Daarna kigt een expositie van schilderijen uit oe particuliere verzameling van de heer G. van Beuningen. Ook op het gebied van filmkunst zal ov gedurende het festival het een en an- er te zien zijn. Er zullen documentaires worden vertoond, die bekroond zijn na e wedstrijd, uitgeschreven door het «Mnisterie van O., K. en W. Bovendien f, en te Amsterdam en Scheveningen e,e belangrijke filmpremières op het "oek komen. "Grand balIet de Monte Carlo" Marquis de Cuevas, komt zoals be kend, naar Nederland om mee te wer den aan het Holland Festival. In de Stadsschouwburg te Amsterdam zullen <jtte voorstellingen worden gegeven en Wel °p 17, 18 en 20 Juni. Op 19 Juni worden twee voorstellingen te Scheve- "ingen in het Kurhaus gegeven. balletten, die gedurende het Hol- and, Festival zullen worden gegeven, Voornamelijk ten behoeve van de export *an vruchtenpulp naar Engeland heeft het «edrijfschap voor Groenten en Fruit rege lingen getroffen, die beogen op de veilin gs aangevoerde hoeveelheden zacht fruit J ,beschlkking van de verwerkende in- ffoï e te, stellen. Krachtens deze regelin- valle aardbeien zonder dop «an de fabrieken worden afgeleverd, even- a's frambozen In tubs. De verkoop van ?ardbeien met dop en frambozen in doosjes 18 echter geheel vrij, evenals die van ker ken. Alle aan de veilingen aangevoerde zwar- j* bessen zijn voor de fabrieken bestemd. ~e verkoop van rode en witte bessen is oorlopig vrij. Het Bedrijfschap voor groenten en Fruit behoudt zich echter yoor te zijner tijd een regeling voor deze Producten te treffen. Groene kruisbessen moeten voorlopig 'Sr beschikking worden gesteld van de Pulp-industrie, tenzij een kwantum verse vruchten voor export kan worden bestemd. Mede in verband met de betrekkelijk SUnstige w-jgst vooruitzichten zullen deze leveringen ten behoeve van de export geen afbreuk behoeven te doen aan de binnen landse voorziening van deze producten. In het Goois Natuurreservaat is een baaldboscomplex over een lengte van k.m. door de helicoptère met enkele ihsecten-bestrij dingsmiddelen bespoten. •Deze keer was de oorlog verklaard aan Sen van de ernstigste, belagers van onze dennenbossen, de dennebladwesp, door Mens toedoen uitgestrekte houtópstan- den in enkele maanden tijds volkomen kunnen worden kaalgevreten. Het succes van de bestrijding was duidelijk merkbaar aan de ontelbare Gesneuvelde bladwespen, die werden aangetroffen op de. 10 stroken papier Mn ettelijke meters lengte, die onder de bomen waren uitgerold. De bestrij ding van de dennebladwesp kon tot Uu toe zeer moeilijk geschieden gezien de grote hoogte, waarop hat insect zijn vernielend werk doet. Door slechts een •heter boven de kruin van de bomen te jjliegen, is men er thans in geslaagd het bespuitingsmiddel op de gewenste Maatsen te doen komen. De Britse minister van Buitenlandse gaken Ernest Bevin heeft gisteren de Pritse ambassadeurs en gezanten in het "Maden-Oosten uitgenodigd voor een dalf Juli in Londen te houden confe rentie. De conferentie zal zich bezig ■Jouden met de ontwikkeling van de toe- pand in het Midden-Oosten sinds 1945, 'Oen een dergelijke bijeenkomst gehou den is. Behalve met algemene politieke en ponomische vraagstukken in dit gebied men zich bezig houden met bepaal de onderwerpen als het probleem der Mabische vluchtelingen. Naar Londen zullen komen de gezan- ï?n uit Iran, Syrië, de Libanon, Irak, i'"ansjordanië, Israël, Saudi-Arabië en Egypte. tochals ge met morgen te beginnen spt bloedzuiverende kuur met Kruschen be- yjbt, zult ge verbaasd staan, hoe gauw de ..d'dadige werking zich demonstreert in een 'engs wijken van Uw pijnen, in een groeiend 5®voel van welbehagen. Dat doen de zes P'herale zouten, waaruit Kruschen is sa- ^dbgesteld. Die geven Uw bloedzuiverende CGanen weer het elan van de jeugd, de „Tochtige werking, nodig om onreinheden f** het bloed, die zieh nu ophopen en vast ten, los te maken en af te voeren tot ïp'zijn van Uw hele gestel. Dus spoedig JrTbschen nemen enregelmatig Kru iden nemen, iedere morgen steevast. Het v een goede gewoonte van millioenen b?hnen en vrouwen, overal in de wereld helemaal geen nare gewoonte. Maar regelmatig I Als eten en drinken I ifóschen is verkrijgbaar bij alle Apothe ma ea Drogisten. ♦AdsU zijn o.a. Le lac des cygnes, muziek van Tsjaikofsky. Lee sylphides, Giselle, een balletpantomime in twee bedrijven van Saint Georges, Th. Gauthier en Coralli, muziek van Adam, La fille mal gardée, een ballet van Dauberval en Aumer. muziek van Herold, La somnabule, muziek van Vittorio Rieti en Bellini, Concerto Barocca, muziek van J. S. Bach (concert voor twee violen) en Le cygne noir, grand pas de deux, muziek van Tsjaikofsky. Voorts zal nog een keuze worden ge daan uit nieuwe werken, die dezer da gen in de theatre des Champs Elysées te Parijs worden gegeven. In het kgder van het Holland-Festival zal het Concertgebouworkest vijf con certen geven en wel Donderdag 15 Juni, 8.15 uur, dirigent: Pierre Mon teux; Donderdag 23 Juni, 8.15 uur, di rigent: Erich Kleiber; Donderdag 30 Juni, 8.15 uur, dirigent: George Szell, Solist: Robert Casadesus, piano; Don derdag 7 Juli, 8.15 uur, dirigent: Eduard van Beinum. Solist: Alexander Brai- lowsky, piano; Donderdag 14 Juli, 8.15 uur, dirigent: Eduard van Beinum. So listen Jo Vincent, sopraan, Katleen Fer rier, alt, Peter Pears, tenor. Et bestaan plannen om een katholieke H.B.S. in het gebied boven de Wester- Schelde in Zeeland te vestigen. Er is een commissie gevormd, die de plannen zal bestuderen. Als plaatsvan bestemming wordt aan Goes gedacht, maar daaromtrent wordt nog een rapport uitgebracht. Donderdag 16 Juni aa. te 8.05 uur des avonds zal de minister van O. K. en W„ prof. Rutten, over beide zenders spreken over de tentoonstelling „Jeugd van Neder land", die van 1 Augustus tot 18 Septem ber a.s. zal worden gehouden m het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Direct in aansluiting op de rede van de minister zal de voorzitter van het tentoon- stellingsbestuur, dr. G. G. J. Mettrop, een uiteenzetting geven van hetgeen op deze tentoonstelling te zien zal zijn. I2lilO Z WITSAL Fabrieken Apeldoorn Gistermiddag werd te Apeldoorn het derde landelijke congres van de Neder landse Vereniging van ex-politieke ge vangenen (uit de bezettingstijd), dat jaarlijks wordt gehouden, geopend. Uit het gehele land waren leden van deze vereniging tezamen gekomen, om de onderlinge band te versterken, zo nodig te vernieuwen. Namens het.bestuur van de afdeling Apeldoorn verwelkomde de voorzitter, de heer G. Hooyer, de aanwezigen in het Minerva-theater, waar de eerste bij- eenkqjnst werd gehouden. Hij heette in het bijzonder mr. C. L. W. Fock welkom, die de minister-president vertegenwoor digde, alsmede het gemeentebestuur van Apeldoorn en burgemeesters uit de om trek. Na hem nam mr. B. W. Stomps, voor zitter van de N.V.E.P.G., het woord. Deze begon met te zeggen, dat bij het vorig congres in Leiden, dat in 1948 ge houden werd, er nog een eenheid in de vereniging was, althans werd gehand haafd. Spreker deelde mede dat op 10 Juni H. M. de Koningin Haar koninklijke goedkeuring had verleend aan de ver eniging, nadat degenen, die als oud- Spanjestrijders lid waren en dus geen Nederlandse nationaliteit bezaten, als lid geroyeerd waren. Hierna ging de voorzitter over tot een korte beschouwing over het be sluit, dat de vereniging in Mei j.l. op een vergadering besloten had: n.l. het royeren van de communistische leden, zoals wij enige tijd geleden reeds meldden. Het ex. O.G. fonds zal echter niet tiaar steun ontzeggen aan de nabestaan den van communistische gevallenen of aan invaliden. Mr. Stomps bracht vervolgens hulde aan de stichting 19401945, voor het vele werk dat deze stichting deed en doet, doch ook de Vereniging had, vol gens spreker, nog in vele gevallen een reddende taak te verrichten, zoals de radio-appèls, die bij het opsporingswerk een grote hulp verlenen. Dit appèl-kwartiertje is een tijd ge leden afgeschaft, doch de voorzitter verzekerde de vergadering dat, als de regering de opsporingscommissie zal hebben opgeheven iets dat binnen kort gaat gebeuren en de vereniging haar appèl-kwartiertje niet terug krijgt, dit uit het Ex. O. G.-fonds zal worden bekostigd en desnoods over Radio Luxemburg zal worden uitge zonden. Vervolgens herdacht de ver gadering in een minuut stilte de ge vallenen. Mr. Stomps besloot zijn openingsrede met de hoop uit te spreken, dat indien het weer nodig mocht zijn, allen als één man zouden staan om voor hun idealen te strijden. Later in de middag werden de leden van het congres ontvangen door het college van B. en W. van de gemeente Apeldoorn. De burgemeester, mr. A. L. des Tombe, heette de congressisten wel kom in zijn gemeente. Hij zeide onder meer; „Gij zijt hier gekomen op het tijd stip dat uw vereniging een crisis door maakt, die een kleine afspiegeling is van de grote crisis, waar heel de wereld in betrokken is". Spreker juichte het be sluit van de vereniging toe en hoopte dat het een waarschuwing zou zijn voor degenen die op weg waren om Quislings te worden. 's Avonds werden de gevallenen plech tig herdacht. De congressisten trokken in een stille tocht naar het voorlopig monument voor de gevallenen aan de Loolaan. Daar nam men twee minuten stilte in acht om' daarmee hen, die voor dezelfde idealen streden en gevallen waren, te eren. Namens het hoofdbe stuur en de afdelingsbesturen werden kransen neergelegd. In de bijna geheel gevulde grote kerk werd vervolgings een herdenkingsdienst gehouden. 12. Vruchteloos tuurden de mannen zonder ophouden naar het brede zeil, teneinde op het minste windvlaagje te kunnen reageren. Doch de windstilte hield aan en tenslotte dobberde het Vikingschip onmanoeuvreerbaar op de trage, eeuwige deining van de oceaan. Onvermoeibaar voerde Eric de leiding. Telkens klonken zijn bevelen en log plonsde de zware stuurriem heen en weer in het water, teneinde het schip tenminste enigszins in de juiste koers te houden. Zo gingen eindeloze dagen, ja weken voorbij. De zon zengde en blakerde het schip en de bemanning op de meest meedogenloze wijze. De drinkwatervoorraad begon op te raken en onder de mannen ontstond gemor. De onruststokers waren natuurlijk in de eerste plaats Baldon en zijn volgelingen. Strak hield Eric het bevel in handen. De waterrantsoenen werden tot het uiterste beperkt en hij deed alles om de stemming onder de mannen zo goed mogelijk te houden. Maar zelfs toen er weer wind kwam, bleef deze stemming gedrukt en onrustig. Want nog steeds was er te weinig water, te weinig voedsel, en zelfs dat weinige begon op te raken. Tot het moment kwam waarop de laatste waterzakken kurkdroog waren geworden en Eric slechts met de uiterste moeite enkele wanhopigen kon beletten zeewater te drinken, wat een onverbiddelijke, afschuwelijke dood voor hen zou hebben betekend. Zijn woordenwisseling met hen werd gestoord door een kreet van de uitkijk. -Band!" schreeuwde hij schor. Lena/ Land!" De regering heeft besloten een aantal extra toelagen voor de opleiding tot onderwijzer beschikbaar te stellen. Deze toelagen, welke niet behoeven te worden terugbetaald, zijn bestemd voor jonge vrouwen en jonge mannen, die een gymnasium, een hogere burger school met vijfjarige cursus, een han delsschool met vijfjarige cursus of een middelbare meisjesschool volledig en met goed gevolg hebben doorlopen en die tot dusverre geen kweekschool bezochten m.i.v. 1 September a.s. in de derde klasse van een dergelijke (vier leerjaren tellende) school willen aanvangen om zich te bekwamen voor het onderwijzersambt De grootte der toelagen is afhanke lijk van de financiële draagkracht der ouders of verzorgers; het maximum be draagt ƒ300.'sjaars. Bovendien wordt een beperkt aantal toelagen van maxi maal ƒ800.'sjaars beschikbaar ge steld voor hen, die op een zodanige af stand van de door hen gewenste kweekschool wonen, dat zij gedwongen zijn elders in pension te gaan. De helft van deze laatste toelagen moet later worden terugbetaald. De leerlingen, aan wie een toelage is toegekend, zijn. ongeacht de grootte daarvan. vrijge steld van het betalen van schoolgeld; boeken en leermiddelen blijven voor eigen rekening. De regeling der aanvragen is in han den van het Bureau voor Rijksstudie toelagen van het ministerie van O.. K. en W. Amsterdam hield kortgeleden zijn zogenaamde „Fashion- week", een modeweek om buitenlandse kopers te tonen wat onze confectie voor de komende herfst en winter te bieden heeft. Londen, dat ook een groot modecentrum is, zette zelfs twee weken lang zijn beste beentje voor HUI»llnl»HHItllllllllllHIIHIHIHIIH<lll<ltmilHIIIIIIIHIII ten behoeve der mode-inkopers uit het buitenland. Op dit plaatje ziet men negen Engelse mannequinsdie mantels en mantelpakken toonden voor winter 1950. De Nederlqndse confectionnairs zijn goede mantelmakers, maar, zoals men hier ziet, hebben zij aan Engeland een concurrent. Want ook daar weet men, naar welk soort sportieve mantel het hart van de yjrouw uitgaat. De jury, welke in 'overleg met het mi- vaardiging van korte films, heeft aan de nisterie van Onderwijs, Kunsten en We- heer Ytzen Brusse de uitgeloofde prijs tenschappen en de Nederlandse Bio scoop-Bond is samengesteld ter beoor deling van de door genoemd departement uitgeschreven prijsvraag voor de ver- WOENSDAG HILVERSUM II, 41 5m.: Na 18 uur ook 245 en 1875 m. 18.00 Koor, 18.30 Orgel, 19.00 Nieuws, 19.15 Regerings- uitz., 19.30 Causerie, 19.45 Piano, 20.00 Nieuws, 20.05 Proloog, 20.15 Verkiezin gen, 21.30 Gram., 21.45 Orkest, 22.15 Viool en piano, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Concert, 23.30 Gram. HILVERSUM I, 301 m.: 18.00 Nieuws, 18.15 Varia, 18.20 Septet, 18.30 Strijdkr., 19.00 Lezing, 19.15 Kwartet, 19.30 Jeugd, ■20.00 Nieuws, 20.05 Soc. nieuws, 20.10 Concert, 21.05 Orkest, 21.30 Verkiezingen, 22.45 Reportage, 23.00 Nieuws, 23.15 Ver kiezingen. DONDERDAG HILVERSUM II, 415 m.: Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 m. 7.00 Nieuws, 7.15 Piano, 7.45 Morgen gebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Trio, 8.25 In leiding op 8.30 Hoogmis, 9.45 Waterstan den, 9.50 Concert, 10.00 Bach, 10.15 Mor gendienst, 10.45 Zang, 11.00 Zieken, 11.40 Ensemble, 11.55 Gram., 12.00 Angelus, 12.03 Zang en piano, 12.30 Mededelingen, 12.33 Lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13.20 Om en om, 13.45 Roeromme, 14.00 Sextet, 14.40 Onder ons. 15.00 Orkest, 16.00 Lezing, 16.45 Piano, 17.00 Jeugd, 17.30 Jeugd, 17.50 Rege- ringsuitz. HILVERSUM I, 301 m.: 7.00 Nieuws, 7.15 Gymn., 7.30 Gram., 7.50 Dagopen- ning, 8.00 Nieuws, 8.15 Varia, 8.55 Vrouw, 9.00 Gram., 9.30 Soft and sweet, 10.00 Morgenwijding, 10.15 Arbeidsvita minen ,10.50 Kleuters, 11.00 Orgel, 11.45 Voordracht, 12.00 Gram., 12.30 Mede delingen, 12.33 Spionnetje, 12.38 Piano, 13.00 Nieuws, 13.15 Mededelingen, 13.20 B.B.C., 13.50 Zang, 14.00 Causerie, 14.15 Concert, 15.00 Zieken, 16.00 Assorti- mento, 17.00 Jeugd, 17.20 Dr, Portielje, 17.30 Nieuws, 17.45 Gram., 17.55 Repor tage FinlandNederland. van f 2000.toegekend voor zijn film „Parlevinkers. Zoals bekend, waren indertijd uit de tien ingeleverde scenario's Pdrlevin- kers" van de heer Y. Brusse en „Napo leon contra Venus" van de heer R. Hom- ecker ter realisatie uitgekozen. Beide films zullen op het witte doek in wereldpremière gaan tijdens de film voorstellingen, welke in het kader van het Holland-Festival Dinsdag 21 Juni en Zaterdag 9 Juli te Scheveningen in het Kurhaus-Theater en Zaterdag 25 Juni en Dinsdag 12 Juli in het Theater Tu- schinski te Amsterdam worden gegeven. Zij zullen te zijner tijd in de bioscopen worden vertoond. Hierboven een opname uit „Parlevin kers". Het Franse elftal dat Zondag 20 Juni in het reeds uitverkochte stadion van Cölombes tegen Spanje speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Vignal (Racing); achter: Gril- lon (Stoade Fransais) en Guerin (Ren- nes); midden; Hon (Stade Frangais), Mindonnet (Nice) en Gregoire (Stade Frangais); voor: Baiillot (Metz), Bat- teux (Reims), Baratte (Rijssel), Vaast (Racing) en Grumellon (Rijssel). e jaren, dat etiquette en omgangsvormen deel uitmaakten van het leerprogramma van elke school voor jongedames liggen achter ons. Niet al leen zijn de echte jonge dames-scholen, die er alle op gericht waren meisjes uit een bepaalde stand voor te bereiden op haar toekom stig leven als gehuwde of ongehuwde vrouw uit ho gere kringen goeddeels ver dwenen om plaats te maken voor scholen, die meer ge richt zijn op practische ont wikkeling, maar ook hebben de democratische ideeën en de emancipatie van de vrouw er het hare toe bijgedragen om veel van de uiterlijke vormen, die vroeger als hoogst belangrijk werden be schouwd, te doen vergeten. Wie vandaag de dag een „beleefdheidsboek" van vijf tig jaar geleden doorkijkt, kan enige pleizerige ogen blikken beleven. De voor schriften, die men daarin vindt, zijn wel voor een groot deel volkomen uit de tijd. Toch is er ook wel een aantal bij, waarvan wij het moeten betreuren, dat men ze in het geheel niet meer schijnt te kennen, althans, dat men er zich absoluut niet meer aan houdt. Reeds vaak zijn er klachten geuit over het zeer ongepaste optreden van jeugdige personen te genover ouderen in treinen en op de tram. Hier zou het al helemaal geen kwaad kunnen als de ouderwetse regels der etiquette weer wat meer aandacht kregen. Een ander punt, waarop veel te weinig gelet wordt en dat toch alleszins de moeite waard is, is de hou ding. Niemand vergt, dat de vrouwen en jonge meisjes van nu op haar stoelen zit ten alsof ze een stok heb ben ingeslikt, maar men mag verlangen dat iemand, wan neer hij zich in gezelschap bevindt, zorgt, dat hij of zij geen aanstoot geeft door zijn of haar houding. Niet alleen om morele, maar ook om aesthetische redenen is dit zo. Toch kan men dage lijks constateren, dat er tal van vrouwen zijn, die aan haar houding in het geheel geen aandacht besteden. Ver moedelijk is dit te wijten aan het feit, dat zij zelf niet inzien, van hoe weinig ma nieren dit getuigt, om nog maar te zwijgen van de ge voelens van anderen, die hierdoor gekwetst worden. Het is een kwestie van even attentie schenken. De vrouw, die even oplet, als zij gaat zitten, hetzij op een hoge. hetzij op een lage stoel, op de wijze, waarop de rok valt, zal anderen ergernis bespa ren. Men behoeft slechts om »ch heen te zien om te con stateren, dat onze opmerkin gen in deze niet overdreven zijn. en huisvrouw is nóóit klaar, want haar werk bestaat uit een onafge broken reeks kleine werkjes, waarbij het een uit het an der voortvloeit. De man vraagt een kop koffie, daarvoor moet ze melk ko ken, koffie zetten, kopjes halen, die kopjes laten af wassen, de vaatdoek spoe len, buiten hangen enz., enz. Maar als ze, terwijl de melk opstaat, de bakker helpt, en lang naar gepast geld moet zoeken, kan 't ook nog ge beuren, dat de melk over kookt en dan heeft ze er nog wat karweitjes bij: de gas pit schoonmaken, de melk plas van de vloer opdweilen, de aangebrande koker uit krabben. Ja, de Sche.pper nheeft de vrouw met een enorme dosis geduld uitge rust. Dat neemt echter niet weg, dat de voortvarende huisvrouw graag gebruik maakt van nieuwe vindin gen, die haar huishoudelijk werk vergemakkelijken. Een van deze vindingen is een melkkoker waarin de melk nie.t overkookt. Het is een aluminiumko- ker van 2 liter inhoud, die in het midden een soort holle kegel bevat met ope ningen aan de voet. Het dek sel past er, met bajonet sluiting, precies omheen. Als de. melk nu kookt, en dat gebeurt het eerst in de ke gel, stijgt ze daarin omhoog, jaagt naar boven, vloeit op het deksel, koelt af en stroomt door de dekselgaten terug. JJe melk doet dus wat melk op he.t kookpunt altijd pleegt te doen, maar deze moderne koker vangt het handig op. Vergeet de huis vrouw dus een kort ogenblik door andere besognes haar melk op het gas, dan wordt ze daar niet dadelijk voor gestraft door een scherpe branderige lucht, een chaos op haar gasfornuis en een bres in haar warme melk. Deze koker is niet iets Amerikaans en onbereik baar voor de Nederlandse huisvrouwen, want hjj wordt hier verkocht De praktijk zal echter moeten uitwijzen of de huisvrouw er op de duur content mee is. De keuzecommissie van de Ronde van Frankrijk heeft thans vier regionale ploegen samengesteld. Ze zien er als volgt uit: lie de France: Brule, Caput, Dorge- bray, Farlim, Guillier, Idéé, Lucas, Karinelli, Muller, Rodelfi, Tacca en Thietard; reserves: Seres en Rondeaux. Centrum-Zuid Westen: Lanc, Zuchen- net,. Desbats, Delbat, Reiss, Dussault, Garonzi, Gomez, Leveque. Massal, Pi- neau en Ramoulux; reserves: Huguet en Chuin. West-Noord: Cogan, Deprez, Goasmat, R. le Nizerhy, Le Strat, Mahe, Marcel- lak, Person, Pontent, Robic, Tassin en Klabinski; reserves: Malfait en De Cortes. Zuid-Oost:. BrambiUa, Camellini, De- ledda, Fachleitner, Gueguen, Lauredi, G. Martin, Melineris, Paul Neri, Remy, Jarvey en Antonin Rolland; reserves: Giguet en Baratin. Aan de Zwitserse T.T„ welke Zater dag 2 Juli te Bern wordt gehouden, zullen drie Nederlandse rijders deelne men. Het zijn Renooy, Heijneman en De Wit, die op Eijsinck in de 125 cc klasse zullen starten. Deze race telt mee voor het wereldkampioenschap op de weg. 17 Zijn enige zoon was toen overleden en met Geert was overeengekomen, dat diens oudste zoon, de eerste die in aan merking kwam, de boerderij van Frans zou drijven en b{j zijn dood zou over nemen. Het vooruitzicht, dat alles weer in tra ditionele banen zou terugkomen, gaf Frans de gerustheid, die hij een halve mensenleeftijd gemist had. Voordat hij zelf trouwde, kwam hij met zijn broers en zusters geregeld sa men, bij ieder om de beurt. Het was een traditie, dat ieder, die van Gerrit Jan Stevens afstamde, eenmaal per jaar in het oorspronkelijk stamhuis verscheen. Het deed de band met elkaar bewaren en gaf allen een gevoel van kracht en eensgezindheid. Bij de dood van Peter Gerrits, de va der van Frans, was het voorzitterschap der familie voorlopig overgegaan op een oom. Hij deed er afstand van toen Steven meerderjarig was geworden,, ook al was deae niet bekwaam het ower te nemen. Daardoor ging langzamerhand veel van de oude vastheid verloren. Sinds de oom zich. had teruggetrokken, had men niemand meer tot wie men kon gaan. Hij hield de deur gesloten en zei, dat hij het laatst van allen in aanmerking kwam om met de familie te beraden. De broers van Steven gingen er toen toe over, omdat de oudste het weigerde, de familie op geregelde tijden in hun huis bij elkaar te roepen, bij iedereen om de beurt. Toen Steven het ouderlijk huis verliet geschiedden de bijeenkomsten bij Frans. Ook toen ontbrak nog de rechtmatige voorzitter, maar de plaats van samenkomst was tenminste hersteld en het overige zou hopelijk volgen. Op de Zondag van de kermis kwamen zij telkens bijeen. Anna met haar man. Karei, Geert en Jan met hun jonge huis houdens. Ook de oude ooms en tantes met hun grote en voor een gedeelte ge trouwde kinderen werden uitgenodigd Het huis en de stal waren geschrobd. Het vee was in de wei en men had zich ge haast de oogst binnen te krijgen. Op stoelen op hoge karren, de poffers in de wind, kwamen zij aan. Het koper der paardetuigen flikkerde in de zon en aan de schuurdeur stond een knecht in werkkleren om bij het afstappen te hel pen en de paarden uit te spannen. Met goed eten en veel praten brachten zij de dag door. Het verleden werd op gehaald. Men kwam op de hoogte van het heden: de kleine gebeurtenissen in de verschillende gezinnen, en buurten, waar men een jaar lang niets van ge hoord had. De brede mik stond op tafel en de koffie dampte. Ieder voelde zich welgedaan en in feeststemming. Ieder jaar zaten de karren voller en was het gejoel om het huis van kinder stemmen luidruchtiger. Toen deze kinderen groter werden, lag het huis dikwijls verlaten in de zon. Zij waren het dorp ingetrokken om bij de vermakelijkheden pret te vinden. Of zwierven door de velden en bossen, weinig pratend, maar vol blijdschap en met een ongekende tevredenheid, om dat het werk een paar dagen mocht stilliggen. Vroeg in de avond kwamen zij in het huis terug. Zij aten krentenmik met ham en namen afscheid. Maar voordat de jeugd met haar luchthartigheid terug was, zaten in het huis grijze mannen en gezette boerin nen. In het halve duister achter de lindebomen voor het raam zaten zij te praten. Uitwendig kalm en dor, maar van binnen met een felle gespannen heid. Het ging over de groei der kin deren, de oogst der aardappelen, over de krasse gezondheid der oude lui, de aankoop van een stuk land en een te verwachten huwelijk. Gewone gesprek ken in een gewoon huis, op de rand van de hei. Maar de mensen, die hier zaten wis ten, dat dit huis reeds meer dan twee honderd jaar oud was en dat de ge sprekken, die er gevoerd werden, nooit anders geweest waren. In al die jaren was de familie zo bijeen gekomen om de band met elkaar te bewaren, om eensgezind te zijn en moed te scheppen voor de toekomst. Zij voelden zich voornaam en met een grote zending be last. Waar hun gesprekken .ook naar toe gingen, zij liepen altijd uit op dat ene punt en dat punt was het hoogtepunt der familie, de breuk met deze afgeslo tenheid der hei en een terugkeer in de wereld, die zij allen slechts als boos kenden, in ondernemende' jongemannen, die een roeping van God opvolgden. Anna had een jongen kapelaan in het Limburgse. Van het eerste jaar af, dat hij in Rolduc op studie was, bracht ze brieven en kaarten van hem mee naar de kermis. Tante Anna stond bekend om haar onuitstaanbaar getater Zij had een man, die geen tien woorden per dag zei en daardoor voelde zij zich nog meer ge drongen de stilte om haar heen op te vullen met woorden. Zij wilde alles be disselen en als zij het bedisseld had, legde zij aan ieder uit, hoe ze het ge daan had en waarom ze het gedaan had en keek iemand aan met de nek naar achteren, als om de loftuitingen in ontvangst te nemen. Zij wist mee te praten over het huis houden en het vee. Maar evengoed over de gewassen en de prijzen der vruch ten. In de zomer ging zij mee oogsten. Haar huis was slordig en zij beroemde er zich op, dat zij 's zomers niet kon eten maar zich op de been hield door een borrel te drinken, telkens als zij zich vermoeid gevoelde. Doch nooit was zij zo breed van stof als op de jaarlijkse kermiszondag, wan neer zij op bijna officiële wijze verslag uitbracht over haar jongen. Hij zou de beste priester worden, die er ooit ge weest was. Van het eerste ogenblik af bad jzö. daar dan ook naar gesüaeefd. Een pak brieven, van een heel jaar, had zij, voor het vertrek, in haar zak gestoken. Zij stonken naar motballen en slechte tabak, om het bederf er uit te houden. Al die brieven moesten voor gelezen worden en van brede commen taar voorzien. Zij vertelde van het da gelijks leven in Rolduc, veel over het spel en een beetje over de studie, omdat dat toch te geleerd was „voor ons ge wone mensen". Ze vermeldden de hon derden dingen, waarvoor een kind in teresse heeft, dat op een bloedloos in ternaat is ondergebracht en steevast eindigden zij in een vroom puntje, waar in hij om gebed vroeg en met Gods ge nade beloofde zijn best te blijven doen. Telkens als het zover was, werd de stem van tante Anna aangedaan en gin gen de anderen recht op hun stoel zit ten, omdat er weer een einde in zicht was. Al die brieven werden voorgelezen, men luisterde er in stilte naar en zei na afloop: rfJa, ja," en: „Hij is nog zo mis niet." Als de jongen in Augustus thuiskwam, moest hij naar alle ooms en tantes om zijn vorderingen mee te delen en te ver tellen van het leven dat hij leidde. Men prees zijn ijver, spoorde hem aan door te gaan, stopte geld in zijn handen en vroeg om gebed. Hij had zijn eerste standplaats als ka pelaan, toen zijn oom op het kasteel een priester opnam, met het doel hem te verraden. 'Wordt vervolgd) Gisteravond zijn in het kader van d« Hiiversumse Sportweek atletiekwed strijden gehouden, waarbij de prestaties ongunstig beïnvloed werden door de vrij lage temperatuur. De 1000 m. heren werd gewonnen door Kist van GAC in 2 min. 36.6. Tweede werd No Gog van Haarlem in 2 min. 40.2, derde Meyborg van Suomo in 2 min. 43, en vierde Lataster van Avon in 2 min. 47.2. Schuiling van DOS Rotterdam won de 100 meter in 11.5 sec.; de 800 meter juniores werd gewonnen door Majoor van Tempo. Bussum, in 2 min. 6.8 voor zijn clubgenoot Wortel, die 2 min. 0.7 noteerde. De 4 x 100 meter estafette dames was voor Sagitta, Amsterdam in 53.4 sec. voor Gita, Gouda 54.5 sec. Bij de gisteren te Hilversum gehou den avondwedstrijden zijn de Haarlem se athleten voo» de dag gekomen. Bij de meisjes eindigde D. Taams van Gita gelijk met de kampioen op dit nummer N. Bisch van Sagitta uit Amsterdam. Tijd 10.7. Op de 100 M. dames werd A. v. d. Velden vierde in 138 sec. De 4 x 100 M. estafette wag voor Sagitta met op de tweede plaats G. A. C. en derde de Gitaploeg ia 54.8 sec. De H.A V.-athleet W. van Gog werd op de 1000 M. tweede achter de kampioen Kist;; derde Meijborg: vierde Lataster; 5. W. van Deursen Tijd van W. van Gog 4.20.2. De Grote Prijs van de Royal Ascot Stakes (3000 pdst.), een ren over 2t4 mijl, is gewonnen door de outsider „Hilali", eigenaar Mohammed Bey Sultan (Egyp te). Het dubbelspel van de Davis Cupwed strijd Z. SlaviëZweden is een over winning voor de Zuidslaven geworden. Z. Slavië leidt nu met 21. 0 Gistermiddag begonnen op de banen van de Noordwijkse Sportvereniging de nationale studenten-lawntenniskam- jh oenschappen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3