De eerste stoot Communisten verliezen drie en dertig zetels Protestants-christelijke groepen en V. V.D. boeken winst I I És t. ZAL COMINFORM BREKEN MET JOEGOSLAVIË? MR. VISSER BEGING DEVIEZEN OVERTREDING, MAAR VAN BEPERKTE OMVANG Franse ambtenaren staking heeft geen overweldigend succes Djocja gesloten stad Toi hoofd en hart EINDELIJK .Het weer. Na formele overdracht Veiligheidsmaatregelen in Portugal s2®£Wj Geruchten over bijeenkomst in Polen van Oost-Europese landen Kard. Innitzer gelooft niet in vrijlating DRS. BOS TEVENS VERDACHT VAN MISDRIJVEN VAN STRAFRECHTELIJKE AARD J Wat gebeurde er met de Schat van Dongo" Ex-N.S.B.-ers op weg naar Nederland zonder bon Ander repetitielokaal voor H.O.V. Zwarte handel in zijde Drastische zuivering op de regeringsdepartementen DONDERDAG 16 JUNI 1949 bureaux van redactie en administratie 73ste JAARGANG No. 24487 Over „De Waarheid" gesproken GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Ui± de uitslagen van de tot nu toe gehouden verkiezingen voor de gemeenteraden blijkt, dat de K.V.P. haar positie overal handhaaft. In de gemeenten, waar door vergroting van hei aantal inwoners ook hei getal toe ie kennen raads- zeiels mei twee was vermeerderd, ontving de K.V.P. het haar toekomend deel. Een zware klap kregen de communis ten ie incasseren. Hun percentage liep gemiddeld 5% terug, heigeen hun op een verlies van 33 raadszeiels kwam te staan. De P.v.d.A. handhaafde zich over de gehele linie. De Proiesianfs-Chrisfelijke groepen, die in vele gemeenten met een gecombineerde lijsi aan de stemming deelnamen, boekten grote winst. Uit de cijfers van gemeenten, waarin de A.R. en C.H. met eigen lijsten uit kwamen, blijkt, dat de winst voor een belangrijk deel te danken is aan de belangrijke stijging van het aantal stemmen op de C.H. uitgebracht. Grote vooruitgang vertoont ook de V.V.D. Het percentage van deze partij steeg met ruim 3 Hei aantal behaalde raadszetels is in 1949 Vergelijkende cijfers uitgebrachte stemmen nasr Kardinaal Mindszenty OPHELDERING OVER HET ONTSLAG VAN DE HAAGSE BURGEMEESTER Mussolini werd van goud en talrijke juwelen beroofd Straf op Nieuw-Guinea uitgediend Wijziging pachtovereen komst Concertgebouw Handel door het gehele land SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.399E Directeur: J. J. W. Boerrigte». Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van RiNk Wnd. hoofdredacteur: Of. Sever lts NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der mtmmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents oer weelt, f 1.52 per maand, f 435 per kwartaal. Bij het bezien van de uitslagen der gisteren gehouden raadsverkie zingen, die nog maar een inlei ding vormden op de „grote" verkie zingen van volgende week Woensdag, valt onmiddellijk op, dat de commu nisten een geduchte nederlaag heb ben moeten incasseren. Vrijwel over de hele linie, en met name bijzonder in de mijn- en industriestreek, zijn zij belangrijk teruggedrongen. Dit zal ieder rechtgeaard Nederlan der en bijzonder iedere katholiek tot Verheugenis stemmen. Want hieruit blijkt overduidelijk, dat een groot deel der aanvankelijk verblinden tot een juist inzicht is gekomen. Zij heb ben uit de trieste ervaring van elders in slavernij geraakte volken de les getrokken, dat bij een communistische overheersing een mensonwaardige tyrannie in de plaats treedt van de zo hardnekkig voorgespiegelde vrij heid en democratie. Toch moeten wij ons er wel van be wust zijn, dat wij nog geen definitieve staat kunnen opmaken van de gene rale politieke verhoudingen in den lande, omdat de van ouds bekende broeinesten van het communisme: Amsterdam, Zaanstreek en Velser in dustriegebied zich nog niet hebben Uitgesproken. De hoop lijkt gewettigd, dat de arbeiders in deze streken, die zich in hun argeloosheid bij het com munisme hadden geschaard, thans, met het voorbeeld van duizenden hun ner voor ogen, de zijde zullen kiezen Van het gezond verstand. Met een enkel woord willen wij nog ingaan op de overige resultaten, zoals deze thans voor ons liggen. En dan valt in de tweede plaats bijzon der op, dat de V. V. D. in tal van ge meenten een grote winst geboekt heeft. Wij kunnen moeilijk veronder stellen, dat de communisten de nau welijks denkbare reuzenzwaai hebben gemaakt van Paul de Groot naar Mr. Oud. Maar wel mogen wij aannemen, dat velen uit het gematigd linkse kamp met een rechtse mentaliteit zich tot de V. V. D. zullen hebben bekend, Waarbij de daardoor open gekomen plaatsen werden opgevuld door „be keerde" communisten. Bovendien mo gen wij veronderstellen, dat tal van Welterianen gemeend hebben hun heil te moeten zoeken bij de V. V. D. Wat tenslotte de K. V. *P. betreft: Wij mogen na deze eerste aanloop te vreden zijn. De K. V. P. handhaafde overal haar positie. Er is een bepaald gezonde tendenz haar rechts, want ook de protestantse groepen kwamen met belangrijke Winst uit de bus. Moge deze tendenz, met name tot uitdrukking komend in grotere winsten voor de K. V. P., bij de definitieve beslissing van a.s. Woensdag bewaarheid worden en mo gen de communisten het verdiende loon ontvangen voor hun onvader lands gewroet. De Sultan van Djocja heeft aan Aneta verklaard, dat na de formele overdracht van de residentie Djokja karta de stad Djokjakarta tot gesloten stad wordt verklaard. Deze maatregel wordt genomen voor de handhaving van orde en veiligheid in de residentie. Ieder, ongeacht ras of godsdienst, die zich in Djocja wil vesti gen, is verplicht een vestigingsvergun- hing van de Sultan aan te vragen. De duur van de maatregel is afhankelijk Van de situatie in de residentie. Het Portugese staatsblad publiceert decreet tot instelling van een raad Voor openbare veiligheid, die „grotere doeltreffendheid moet geven aan de •haatregelen om zekere activiteiten, die strijdig zijn met de veiligheid van de staat, te voorkomen en te onderdruk ken". Plaatsen, die voor opstandige activi teit worden gebruikt, zullen worden ge- Sloten en kunnen door de autoriteiten borden bezet, aldus het decreet. De raad zal de bevoegdheid hebben ®lke vergadering te ontbinden, tijdens Welke „opstandige of beledigende de monstraties tegen de autoriteiten" wor den gehouden. Oprichters of leden van verenigingen "Van communistische aard" kunnen gorden geïnterneerd voor een tot drie laar. Aan zijn uiteenzetting over wat hij hoemde de tragische affaire-Visser deed mr. Versteeg enkele opmerkin gen vooraf gaan n.a.v. de publicaties, Welke in verband hiermede hebben Plaats gevonden. De Justitie gaat geblinddoekt door de wereld en grijpt hem, die op haar Weg komt. Maar de tijd om te spre ken was tot gisteren nog niet geko men: het belang van het onderzoek Verzette zich tegen publicatie. Met name keerde de Procureur- Generaal zich tegen het artikel in >.De Waarheid", dat dr. Beel in de mak van de burgemeester van Den Haag heeft trachten te betrekken. Hij ?arzelde niet te verklaren, dat de in bedoeld artikel gestelde vragen elke gefundeerde ondergrond missen bet opschrift alleen reeds wekt ver- Wachtingen, die het niet verwekken mocht. Er is op deze publicatie sleóhts één jmtwoord: aan de door „De Waar- beid" geformuleerde vragen ontbreekt jjlle schijn van waarheid en juistheid. J m Versteeg noemde dan ook dit ar. 'kei in hoge mate onbehoorlijk; net ~°et de naam van de Nederlandse oneer aan. A.R. 43 C.H. 38 St. Geref. 2 Prot. Gecomb. 42 C.P.N. K.V.P. P.v.d.A. V.V.D. Overige partijen 125 38 183 173 50 16 585 vergelijking met 1946 als volgt: 1946 A.R. 40 C.H. 28 St. Geref. 2 Prot. Gecomb. 38 C.P.N. K.V.P. P.v.d.A. V.V.D. Overige partijen 108 71, 180 172 32 8 571 Aantal uitgebrachte geldige stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1946 en 1949 van de 23 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners. A. R. C. H. Staatk. Ger. Prot. gecomb. C. P. N. K. V. P. P. v. d. A. V. V. D. Overige part. 39822 34717 1532 29428 1949 105449 42117 157145 154199 46436 18687 38519 28268 1776 22551 523483 Voor gedetailleerde uitslagen zie men elders in dit blad. 1946 91114 66869 143735 144901 29438 10001 486058 DE VERSCHUIVINGEN IN DE GEMEENTERADEN WWiBKESO raiEQEnan GRONINGEN dpsterland NiEhENVEeH 49 6 <16 9 45 6 2 46 e MAARL Firnm iaBBDBlr; ItEHESUa ■□nmaEaEB ALPMC"-"»JN ZUILEN RNMEM 49 6 5 NIJMEGEN B 27 rrci e müA 40 AANTAL ZETELS 1949 45 AANTAL ZETELS 1946 PARTIJ VD ARBEID KATH. VOLKSPARTIJ 3 ANTI-REVOLUT CMR MIST UNIE COMM.VARTIJ NED VOLKSP VRIJHEID OEM LIJST DECKERS IN ENKELE GEMEENTEN VORMEN AR £NC.HU SAMEN DE PC S 3 I4924S1V. PELT-PA De „Banck" komt langzaam maar zeker weer in haar element. Woensdag probeerde het schip weer in zee te komen. Dertig meter vorderde het. Links op de voor grond de plaats waar de „Banck" eerst gekluisterd" lag. Volgens te Warschau verkregen inlich tingen, aldus meldt Reuter, is de derde Couninform-bijeenkomst thans geëindigd. Het doel van de bijeenkomst zou geweest zijn om tegemoet te komen aan de eis van de Sovjet-Unie om economische sancties te treffen tegen Joego-Slavië. Bevestiging hierover is nog niet ver kregen, doch persstemmen, de afwezig heid van vooraanstaande Poolse commu nisten te Warschau en geruchten die stam men uit Poolse regeringskringen, doen sterk vermoeden, dat een plan-Slavische, zo niet een volledige Cominform-bjjecn- komst is gehouden en dat definitieve plan nen om volledig te breken met Tito punt één van de agenda vormden. Verder ge looft men, dat Duitsland, Griekenland. China en de godsdienskwesties in Oost Europa besproken zjjn. Volgens geruchten werd de bijeen komst gehouden in een afgelegen gebied van Neder-Silezië (Polen). Men be schouwt Malenkof, plaatsvervangend voorzitter van de Russische ministerraad, als de waarschijnlijke opvolger van Zda- nof, de vader van de Cominform. Uit Belgrado meldt Reuter dat vele Joegoslaven nieuwe maatregelen van de landen van de Cominform tegen Tito vrezen in verband met de berichten, dat zojuist in Polen een bijeenkomst van de Cominform is geëindigd. Een officiële reactie was niet beschikbaar De rechtsgeoriënteerden in Joegoslavië zouden een intensivering van de cam pagne van de Cominform toejuichen, omdat zij geloven dat zulks maarschalk Tito zou noodzaken zijn betrekkingen met het Westen te versterken. Vele com munisten vrezen, dat de breuk met de Cominformlanden definitief wordt en dat Kardinaal Innitzer, de Aartsbisschop van Wenen, noemde gisteren de berich ten, dat Kardinaal Mindszenty misschien uit de gevangenis zal worden ontslagen „volkomen ongegrond". Over deze berichten, volgens welke van katholieke zijde gezegd zou zijn, dat „de Hongaren bereid zijn Kardinaal Mindszenty vrij te laten of hem vergun ning zouden willen geven een ballings oord in het Westen te zoeken", zei de Kardinaal: „Ons hebben geen berichten, zelfs niet van Hongaarse katholieke vluchtelingen bereikt, dat de Kardinaal of een zijner medewerkers vrijgelaten zou worden." (Van onze Haagse redacteur) De eerste betrouwbare opheldering over de achtergrond van het ontslag van mr. W. A. J. Visser, tot voor kort burgemeester van Den Haag is gister middag gegeven door de Procureur- Generaal bij het Gerechtshof te Den Haag, mr. J. Versteeg, die voor verte genwoordigers van de pers de feiten heeft samengevat. Van het begin af is getracht niet ten onrechte reputaties te breken, doch de zaak heeft voortgang moeten vinden: het bleek nodig de burgemeester en zijn secretaris respectievelijk door de Offi cier van Justitie en de Substituut-Offi cier afzonderlijk gelijktijdig te doen ver horen de burgemeester aanvankelijk als getuige. De hierbij afgelegde verklaringen lie pen op verschillende punten uiteen en ook na confrontatie van beide personen was het nog niet mogelijk daarin over eenkomst te krijgen. Meerdere bijeen komsten zijn nodig geweest om meer licht te brengen in de zaak. Als resultaat van het onderzoek is ko men vast te staan, dat op 5 Maart 1913 mr. Visser te zamen met zijn echtgenote en dochter en de.secretaris drs. Bos per vliegtuig naar Zürich is vertrokken. Beide verhoorden erkennen, dat het doel dezer reis was van de bankrekening van een zekere Bonté gelden los te maken. Bonté ij een gewezen N.S.B.-er, in de oorlog directeur van een maatschappij „Montana", wiens vermogen onder be heer van drs. Bos stond. Hij had buiten weten van de belastingen een rekening bij de „Schweizerische Kredit Anstalt" te Zürich. Mr. Visser en drs. Bos hebben zich naar deze Bank begeven, waar eerst genoemde een chèque tekende en 50.009 Zw. frs. ter hand gesteld kreeg. Overeengekomen was met genoemde Bonté, dat hjj van deze som een zeker bedrag in Hollandse guldens zou ontvangen hoeveel staat nog niet vast dat hij nodig had ais kasgeld. De volgende dag werd het Zwitserse geld gedeeltelijk ingewisseld tegen guldens en dollers. Volgens de verklaring van Bonté heeft hij na terugkomst van de heren van drs. Bos ontvangen f 15.000 Hollands geld en 500. Mr. Visser heeft van de 50.000 Zw. frs. één vijfde behouden, voor een deel waarvan hij een rekening opende bij dezelfde bank in Zwitserse frs. en dollars. De rest is gedurende het verblijf van drie dagen in Zwitserland opgegaan. Bij een eerdere gelegenheid schijnt mr. Visser een bedrag van 2500 frs. te heb ben losgemaakt, dat aanvankelijk niet werd terugbetaald. Op 7 Maart '48 kwam het gezelschap terug en tot October van het vorig jaar- heeft het geld op de rekening bij de „Schweizerische Kredit Anstalt" gestaan; daarna werd het door de burgemeester opgenomen en uitgegeven. Op gelijke wijze handelde zijn secretaris. Mr. Visser heeft na aankomst in Ne derland aan zijn secretaris tienduizend gulden ter beschikking gesteld als terug, betaling voor Bonté. Drs. Bos beweert dit geld aan laatstgenoemde te hebben doorgegeven doch deze ontkent zulks. Voor wat de burgemeester betreft, be perkt de zaak zich, aldus mr. Versteeg, tot een deviezen-overtreding van ern stige omvang, in hoge mate verzwaard door zijn positie. Hij moest na zjjn ont slagaanvrage in de inrichting „Rijngeest" worden opgenomen, hetgeen het onder zoek enigszins vertraagd heeft. "3erst kort geleden is hij verhoord als verdach te en heeft hij zijn verklaring afgelegd. HU verbiyft nog in „RUngeect", doch geniet bewegingsvrijheid. Drs. Bos heeft dezelfde deviezen-over tredingen mede gepleegd, maar daar naast worden hem ook misdreven van algemeen strafrechtelüke aard ten laste gelegd. De secretaris heeft Bonté bewogen tot afgifte van Zwitserse frs. en zich hier door schuldig gemaakt aan oplichting. Hij heeft hem wijs gemaakt, dat Bonté bereid was hem en mr. Visser behulp zaam te zijn. De speculatie daarachter was tevens dat de burgemeester met zijn relaties Bonté t.z.t. zou kunnen doen herstellen in zijn directeursfunctie bij de maatschappij „Montana". Het is overigens niet gebleken, dat mr. V. op de hoogte was van deze mededeling gedaan door drs. Bos aan Bonté. Vervolgens heeft de secretaris zich vermoedelijk schuldig gemaakt aan verduistering van de tienduizend gul den, die hij van de burgemeester had ontvangen voor Bonté. Tenslotte ligt er een onregelmatigheid, mogelijk aan te merken als verduiste ring, in het profijt, dat drs. Bos trok uit het beheer van Bonté's vermogen. De beweringen omtrent illegale of liefdadige doeleinden, waarvoor mr. Visser het geld besteed zou hebben, neemt de Procureur-Generaal niet au sérieux. Er zijn zeer uiteenlopende lezingen geweest over de wijze, waarop het geld naar Nederland vervoerd is. Aanvanke lijk verklaarde drs. Bos, dat het zich bevonden heeft in een enveloppe, ge adresseerd aan dr. Beel, opdat de dou ane-beambten deze als diplomatiek stuk ongeopend zouden laten passeren. De Justitie zal nog overwegen of er reden is tot gerechtelijke maatregelen tegen Bonté. Het is nog niet bekend, zo verklaarde de Procureur-Generaal tenslotte, wan neer de strafzaak behandeld zal worden. Voor jong en oud geldt in het leven, dat wie alles wil grijpen, niets vast- inhoudt. Joegoslavië afhankelijk zal worden van economische hulp van het Westen. Ambtenaren van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken die zich in verband met de vergadering van de Raad van Ministers in Parijs be vinden, hebben gisteren de berichten tegengesproken, als zou reeds dollarhulp naar Joegoslavië onderweg zijn. Zij ver klaarden te hebben vernomen, dat Joego slavië leningen heeft gevraagd van inter nationale banken zoals de Wereldbank en van particuliere bronnen in de V.S. Naar te Parijs vernomen wordt, zijn deze aanvragen te Washington al ver scheidene weken in overweging en is nog geen beslissing genomen. Negen en twintig Italianen, meren deels oud-partisanen, zullen binnenkort terechtstaan onder beschuldiging van medeplichtigheid aan de verdwijning van de fabelachtige schat aan goud en ju welen van Mussolini. Onder de be klaagden bevindt zich de secretaris van de Raad van Arbeid te Parma, de voor malige afgevaardigde Dante Gorreri. De autoriteiten van Milaan wachten op toe stemming van Rome om een vervolging in te stellen tegen de communistische afgevaardigde Walter Audisio, die als „kolonel Valerio" verantwoordelijk was voor de terechtstelling van Mussolini en zijn maitresse Clara Petacci, alsmede van andere hooggeplaatste fascisten te Dongo, aan de oever van het Como- meer in April 1945. Sedert de dood van Mussolini zijn door verschillende Italiaanse regeringsinstan ties uitgebreide nasporingen gedaan naar de vermiste schat, echter zonder resultaat. Men gelooft, dat toen Musso lini gevangen genomen werd, hij een aanzienlijke hoeveelheid goud en juwe len en een som gelds van naar schatting 100 mïllioen lire bij zich had. Het goud en het geld zouden, naar men zegt, door de partisanen in beslag genomen zijn. De rest van de kostbaarheden, die bekend is geworden als de „Schat van Dongo" werd onder escorte van een tiental partisanen uit Dongo vervoerd met bestemming Milaan. De schat is echter nooit in Milaan terechtgekomen. Minstens 5 personen, die betrokken wa ren bij de opsporing van vermiste do cumenten, die Mussolini bij zich gehad zou hebben, zijn naar verluidt vermoord. Aan ioord van het m.s. „Sibajak", dat begin Juni uit Batavia naar Nederland vertrokken is, bevinden zich zo meldt A.P. zestig e:-NSB'ers, die hun straf op Nieuw-Guinea uitgediend hebben. Verwachting tot VrUdagavond: Over het algemeen veel bewol king, maar droog weer. Meest ma tige Noordelijke wind. Aanhoudend koud weer. Zon op: 4.19. Onder: 21.02. Maan op: 0.49. Onder: 11.16. Vaarwel, o peuk en zwarte piet! Wij lusten u nu langer niet! Nieuw licht schijnt aan de horizon, Want de tabak gaat van de bon. O, van de bon had elk tabak! Ze maakte ons straatarm, platzak Beroofde ons van 't best humeur. Wij deden niets zonder de geur Van 't edel en verheven kruid Zo 't ons niet kwam ter mondhoU uit. Het heeft de laatste cent gekost. Het heeft ons van ons geld verlost. Hoe spaarzaam men ook roken kon, Geen sterfling rookte van de bon. De winkelier, ons zo bevriend, Heeft als te vaak en onverdiend 't Verwijt gezien op ons gelaat, Wanneer hij zei: „Mijnheer, het gaat Heus niet, ik kan het echt niet doen." Wie trok zich dat op zijn fatsoen? Ach, mannen werden triest en boos Wanneer ze dachten aan de doos, Die vroeger tot de rand gevuld, Nu leeg stond en met groot geduld De dag verwachtte, dat zij weer Gevuld zou zijn. Zo was er meer Zo was er o zo veel wat wij Ons nog herinneren daarbij De Zondag zonder sigaret Vacanties zonder rokerspret, Visite, die toekeek en zweeg, Omdat zij niets te roken kreeg.... Haha, dat leed is nu voorbij, Wij roken vrij, wij roken blij Als Juli zich ons presenteert Is 't rookgetij eind'lijk gekeerd. Wij zullen in de wolken zijn En leggen weer een rookgordijn, De bonnen dalen in het graf, Daar zijn wij en voorgoed? vanaf! „De sigaretten van de bon." Een illusie, die eindelijk met ingang van 1 Juli a.s. werkelijkheid zal worden. Heel rokend Nederland heeft, sedert de bevrijding, naar dit ogenblik uit gekeken. Velen zullen zich nog de vóór-oorlogse jaren herinneren, toen men zonder de geringste omslag in iedere sigarenwinkel zijn eigen Spe cialen favorite Blend" kon krij gen, tegen een prijs, waarover men nu alleen nog maar het hoofd kan schudden van verbazing. Maar al was het tegen wil en dank, ook aan de tabaksdistributie is men gewend geraakt. 17 Mei 1942 maakten de ro kers voor het eerst kennis met de tabaksbonnetjes, waarop men toen de steeds slechter wordende tabaks artikelen kon krijgen. Tijdens de be vrijding was het Sweet Caporal, Chesterfield of Wild-Woodbine wat de klok sloeg. Doch hierna moest het distributiesysteem weer ter hand worden genomen. Rhodesia en an dere Pax-producten overstroomden de markt. Zij konden weliswaar een vergelijking met de buitenlandse merken niet doorstaan, maar er viel een opgaande lijn te bespeuren, wel ke in November 1947 onderbroken werd door het vrijgeven van sigaren en 1 Juli a.s. haar hoogtepunt zal bereiken wanneer de sigaretten weer vrij in de winkels te krijgen zullen zijn. In de raadsvergadering van gisteren heeft de heer Spek (A. R.), lid van het bestuur der H.O.V. als gedelegeerde van de raad. met klem gepleit voor een beter repetitielokaal ten behoeve van de Haarlemsche Orkestvereeniging. De zaal aan de Hagestraat, waar lot nu toe gerepeteerd wordt, is volgens hem on waardig om te oefenen voor ons stede lijk orkest en befaamde buitenlandse en Nederlandse solisten te ontvangen. Is het niet mogelijk, zo informeerde spreker, om bij het aangaan van de nieuwe pachtovereenkomst ten aanzien van het Gem. Concertgebouw per 1 September te bedingen, dat de H.O.V. van de bo venzalen gebruik mag maken als repe titiegelegenheid? Wethouder Geluk zei- de in zijn antwoord, dat B. en W. reeds besloten hadden de huidige overeen komst met de pachter op te zeggen en 'n andere exploitatiemogelijkheid te zoe ken, waaromtrent de raad voorstellen kan verwachten. Spr. wilde niet tot de finitieve opzegging per 1 September overgaan, maar een tussenovereenkomst sluiten tot 1 Januari 1950. Het is de bedoeling van B. en W. om aan het nieuwe contract enige gunstige voorwaarden voor de H.O.V. te verbin den. Zo stelt men zich voor, de grote zaal van het Concertgebouw voor Volks concerten gratis ter beschikking te stel len en voor andere concerten 50 te vragen. De Tsjechoslowaakse Nationale Verga dering heeft met algemene stemmen haar goedkeuring gehecht aan een verdrag van vriendschap en wederzijdse hulp tusssen Tsjechoslowakije en Hongarije. Het verdrag is het resultaat van een „zuiveringsproces" in beide landen, aldus Clementis, de minister van Buitenlandse Zaken. Vandaag is koning Gustaaf van Zweden, de oudste koning van de wereld in de moderne geschiedenis,91 jaar gewor den. Op 49-jarige leeftijd kwam hij op 8 December 1907 op de Zweedse troon; hij is dus nu in zijn twee en veertigste regeringsjaar. De verjaardag zal rustig in intieme kring worden gevierd. Dg nrijzencontróledienst te Hengel® (O.) heeft een uitgebreide zwarte han del in zijde ontdekt. De zijde kwam via allerlei kanalen uit Twenthe te recht bij lampekappenfabriekjes in het Westen des lands. Waarschijnlijk is hier ook diefstal in het spel. Te En schede werd gearresteerd Te B.. die reeds eerder wegens zwarte handel m zijde werd veroordetld. De zijde werd door Te B. betrokken van L. en O. Het onderzoek leidde naar Den Haag. Am sterdam en Slagharen. In totaal wer den twintig arrestaties verricht De zwarte handel omvat een partij van tienduizenden meters.. Het onder zoek in deze zaak is nog gaande. De affaire dateert reeds van 1947. De 24 uursstaking der Franse rege- ringsemployé's, die gisteren gehouden werd ter verkrijging van een algehele herziening der lonen, is slechts gedeel telijk geslaagd. Naar schatting hebben 700 duizend van de 1 millioen Fransen in overheidsdienst gisteren gestaakt. Verschillende ministeries waren geheel door het personeel bezet, terwijl bij an dere slechts een deel niet op het werk was verschenen. Het onderwijs had bijna normaal voortgang en trein- en busdien sten in het land waren ongestoord. De Parijzenaars moesten het echter doen zonder postbestellingen, zonder radio-uitzendingen, behalve nieuwsbe richten en zonder luchtverkeer op het vliegveld Orly. Telefoon- en telegraaf verbindingen werkten alleen voor de allernoodzakelijkste gevallen, doch het geautomatiseerde net van Parijs werkte normaal. Ook de busdiensten en de Mé- De Grote Vier verenigden zich aan een diner. Hier zijn ze van links naar rechts: Bevin, Vishinsky, Acheson en Schaman. tro in Parijs functionneerden normaal» evenals de gas-, electriciteits- en water voorziening. De bij de Force-ouvrière aangesloten vakvereniging van postambtenaren meldt, dat een van de secretarissen-gene raal op het terrein van een postkantoor gearresteerd is, waar hij een toespraak hield (de regering had verboden, dat in staatsgebouwen vergaderingen zouden worden gehouden). Verder zijn geen in cidenten gemeld. Het rechts-radicale blad „Aurore" en het blad van de M.R.P., „L'Aube", lever den naar aanleiding van de staking cri- tiek óp de omvang van het Franse amb tenarenapparaat. „Aurore" is van me ning, dat het land niet langer een staats apparaat in stand kan houden, dat „zo ruïneus overdadig" is. „L'Aube" dringt er op aan, dat de ambtenaren zich weer de hoedanigheden eigen maken van „de ambtenaar van vroeger, die de gemeen schap diende." Zoals men weet, heeft de Franse re gering bepaald, dat voor de dag van de staking geen loon zal worden betaald en dat de hogere ambtenaren en onmisbare personen in publieke dienst zouden wor den geschorst en voor onbepaalde tijd op half salaris gesteld, als zij aan de staking deelnamen. Een zuivering op Franse regerings departementen heeft geleid tot 648 pro cessen en 778 ontslagen, aldus is officieel te Parijs meegedeeld in een communiqué van de minister van Justitie. „Verkwis ting en onregelmatigheden" bij ambte naren werden onderzocht. Van de proces- gevallen zijn 32 personen reeds tot ge vangenisstraf veroordeeld, 144 vrijgespro ken en 162 beboet of op andere wijze ge straft. De autotoewijzingen voor de de partementen zijn thans sterk vermin- derd. Van de 2.000 gebouwen, die in 1945 door de departementen gevorderd wer- jden, behoeft nog maar 10% aan de oor- spronkelijke eigenaars te worden terug- j gegeven. De verschillende ministeries hebben een aantal richtlijnen ontvangen. Onder meer moeten uurlijsten worden ingevuld ter controle, dat ieder ambtenaar een volledige dagtaak verricht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1