R.K. AMBACHTSSCHOOL VAN DE BAAN LAXEERAKKERTJES Gemeenteraadsverkiezingen Gisteren krachtsport, kano en korfbal in de Sportweek ié Commentaar op verkiezingen Schouwburgdirecteuren Voorstel van B. en W. met 14 tegen 21 stemmen verworpen ONDANKS STEVIG K.V.P.- Hamerstukken Inwendige zuiverheid AGENDA J. G. KAASENBROOD Technisch groot! EFFEN GORDIJNVELOURS Grote belangstelling van het publiek WÊM^êmmÊÊt r? - MB Haarlemse Sportwèek GEERXiING DONDERDAG 16 JUNI 1949 PAGINA 2 PLEiDOOI Mej. Bolsius JAC. DE JONG Vijftig jaar dirigent •organist van de Deo is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee PRIMA SIGAAR Sinds 1881 fa. J. P. STAM 150 kalveren als haringen in een ton meegevoerd MODERNE VERLICHTING? Burgerlijke Stand ciiroen, frambozen. sinadscpF kwosl Sf tnadine. kersen Bloemendaal Heemstede Barteljorisstraat 13-17 Telefoon 13915 Sliiitingsfeest H.S.V. „De Kampioen" Zandvoort Haarlemmermeer Comm. Voorhout Sassenheim Congres in Maastricht PRACHT BRAADKIPPEN Gistermiddag is de gemeenteraad van Haarlem in openbare vergadering bijeengekomen onder voorzitterschap van mr. P. Cremers. Aan het begin deelde de burgemeester mede, dat de leden van de Raad op Woensdag 20 Juli, bij het bezoek van Koningin Ju liana en Prins Bemhard aan onze stad, aan Hare Majesteit fen Zijne Koninklij ke Hoogheid zullen worden voorge steld. Het belangrijkste punt van de agenda was het voorstel van B. en W. aan de raad om oprichting en instandhouding van een R. K. Dagambachtsschool nood zakelijk te verklaren. De heer Meijers (P. v. d. A.) werd het eerst het woord verleend. Hij vroeg zich af, wat de oorzaak ervan was, dat het bestuur van het R. K. Nijverheidsonder wijs weer teruggekomen was met het verzoek tot stichting van een R. K. Dag ambachtsschool, ondanks dat de raad. in zijn huidige, ongewijzigde samenstel ling, in 1947 de noodzakelijkheid niet erkende. Tot vandaag aan de dag, aldus spr., kan de gemeentelijke ambachts school de leerlingen nog ruimschoots bevatten. Dit jaar hebben zich 320 nieu welingen gemeld, terwijl er plaats is voor 330. De ruimte in de school mag te klein zijn, maar het is niet nodigt dat er daarnaast een nieuwe school ver rijst. Spr. meende uit de voorhanden zijnde cijfers te moeten vaststellen, dat Haarlem er toch, wat het percentage van de ambachtsschool-leerlingen betreft, niet zo slecht voorstaat. Wanneer twee instellingen als het Bureau voor Be roepskeuze en de Economisch-Technolo- gische Dienst verklaren, dat de gemeen telijke school de eerste jaren voldoen de plaats biedt, dan kunnen we er toch wel van op aan, zo sprak de heer Meijers. Splitsing van de school die op het ogenblik totaal 550 leerlingen telt, van wie er 229 katholiek zijn zou volgens hem ten koste van het ambachtsonder- wijs moeten gaan. Bovendien loopt de inventaris van een ambachtsschool in de tonnen. Confessionele scholen zijn goed, maar ze moeten ook economisch verantwoord zijn. Reeds in 1938 werd aangedrongen om de bestaande school af te bouwen. De laagste schatting der kosten bedroeg zeven ton, de hoogste negen ton. Men kan zich dus voorstellen hoeveel de bouw van een tweede am bachtsschool zal bedragen. Het plan bestaat om. bij goedkeuring van het voorstel, de school te huisves ten in het gebouw van de Avondteken- school aan de Kamperstraat, maar vol doet dit perceel wel aan de moderne eisèn die aan een schoolgebouw gesteld worden? Spr. achtte het systeem van een voor bereidende klasse onjuist. Het was be ter geweest, als de duur van het Nijver heidsonderwijs niet van 3 op 2 jaar was gesteld. Het lid Meijers meende tenslotte, dat niet aan het verzoek van het bestuur kan worden voldaan, omdat het plan uit finantieel en economisch oogpunt on verantwoord is. Hierna kwam aan het woord mej. Bolsius (K.V.P.). Zij sprak haar be vreemding er over uit, dat er geen ad vies van het Gem. Arbeidsbureau was ten aanzien van het ambachtsonderwijs- Dat zou Waarschijnlijk een heider licht op de zaak geworpen hebben. Spreek ster las voor uit het laatste jaarverslag van dit bureau, waarin op uitbreiding van ambachtsonderwjjs in Haarlem wordt aangedrongen. In de adviezen, waarbij stichting van een tweede school wordt ontraden, wordt steeds hetzelfde argument naar voren gebracht: er is voldoende plaats op de bestaande school. De bond van onderwijzers is bang voor werkloosheid. Mej. Bolsius vond dat eigenaardig en kortzichtig. In tij den van werkloosheid worden alle stan den, alle branches getroffen. En moet de mogelijkheid van werkloosheid ons juist niet aansporen tot goed en dege lijk onderwijs? Waarom die beduchtheid bij het col lege, o®k bij diegenen die anders zo vooruitstrevend zijn? Mej. Bolsius was ervan overtuigd, dat de kosten voor de stichting van een tweede ambachtsschool ten volle verantwoord zijn. We moeten vooruit zien, zoals we gedaan hebben bij de plannen voor de industrialisa tie. Haarlem is een geschikte plaats voor kleine en middelgrote industrie die zijn mensen van de ambachtsscho len haalt. Onze stad staat vergeleken bij Utrecht en Groningen laag wat de verhouding van het aantal ambachts leerlingen aangaat. Als we de cijfers van het avond-ambachtsonderwijs be kijken, steekt Haarlem ver boven an dere steden uit. Hoe komt dat? Wel, om dat er te weinig gelegenheid voor dag onderwijs is. Vele jongens konden de ambachtsschool niet bezoeken, daar bij voorbeeld de cursussen voor metaalbe werkers steeds volgeboekt waren. Waarom, zo vroeg spreekster zich af, laat men zo weinig leerlingen dou bleren, als er nog plaats is op de am bachtsschool? Van de 381 eerste jaars leerlingen vorig jaar konden er 69 niet bevorderd worden; 63 van hen verlieten de school. Waarom kan hun niet nogmaals een kans worden ge boden? De bestaande school bezit geen gym nastieklokaal, geen overblijflokaal en geen ruimte om de normale aanwas op te vangen. Dat 229 leerlingen van de 350 katholiek zijn acht zjj een reden te meer om een R. K. school op te rich ten. Waarom is er wel katholiek nijver heidsonderwijs voor meisjes en niet voor jongens, die zeker in de ontvankelijke jaren, eigenlijk nog meer behoefte heb ben aan geestelijke vorming in eigen milieu? En voldoet het gebouw, waarin het Coornhertlyceum is gevestigd, aan de modernste eisen? Mej. Bolsius eindigde haar goed ge documenteerd betoog met de verklaring dat zij met het oog op de toenemende industrialisatie, die een goede, uitge breide en tevens gespecialiseerde oplei ding vraagt, en in het belang van de ka tholieke jeugd de oprichting van een R.K. ambachtsschool gerechtvaardigd achtte. De heer Knape (K.V.P.) kwam met cijfermateriaal naar voren. In 1937 wa ren er 559 leerlingen, die de ambachts school bezochten en in 1948 550, hetgeen merkwaardig genoemd mag worden want hieruit blijkt, dat ondanks de be volkingsaanwas het aantal leerlingen in elf jaar niet gestegen is. Over het ge hele land is de belangstelling voor dit onderwijs liefst met 64 pet. toegenomen Waaraan is de achterstand van Haarlem te wijten? Het bezoek aan de dag-am bachtsschool is. aldus de heer Knape. niet voldoende gestimuleerd, noch door het schoolbestuur, noch door de over heid. Het is echter niet in het belang van degenen, die het onderwijs willen volgen, dat de school klein gehouden wordt, zo besloot spr. Het lid Klein Schiphorst (K.V.P.) merkte op, dat men te veel praatte over het bestaande, maar niet meeging met de tijd. De tegenwoordige school is ab soluut te groot; wil het gebouw voldoen dan moet er meer ruimte komen. Wat het onderwijs betreft zijn we ouderwets; de leerstof is nog steeds gebaseerd op de tijd, die 20 jaar ach ter ons ligt, aldus spr. Betonconstruc tie en metselen zijn vakken die nog niet worden geleerd. Een tweede, doch niet te grote ambachtsschool is drin gend nodig. De heer Klein Schiphorst zou het be treuren. als het voorbereidende jaar geen doorgang zou vinden. Jongens van 13 en 14 jaar kunnen nog geen keuze uit de veelheid van vakken maken. De leraren krijgen een jaar gelegenheid om te observeren voor welk ambacht de jongens het meest geschikt zijn. Het lid Bakker CA.-R.) was de me ning toegedaan, dat de uitbreiding van industrie ook meer vakonderwijs vraagt. We moeten dus, aldus spr., meer gele genheid voor het volgen van ambachts onderwijs geven. De heer Bakker was voorstander van een tweede school en voelde niets voor uitbreiding van de be staande, die als ze de 600 leerlingen overschrijdt, te groot zou zijn. Hij vond dat de katholieken alleszins recht had den een eigen school te bezitten. Mevr Scheltema (V.V.D.) en mej. Van Beek (P. v. d. A.) verklaarden geen principiële bezwaren te hebben, doch tegen te zullen stemmen, daar zij de stichting economisch niet aanvaard baar achtten. Weth. Geluk zeide in zijn antwoord, dat de nota van het bestuur van het R. K. Nijverheidsonderwijs door haar gedacumenteerdheid grote indruk op het college gemaakt had en dat het voor de twee P. v. d. A.-wethouders moei lijk was hun keuze te bepalen. Spr. was echter niet overtuigd. Hij was bevreesd, dat als er een school bij zou komen, er twee onbezette scholen zouden zijn. Wethouder Schreurs lichtte 't stand punt van de leden van het college, die zich vóór de stichting verklaarden, toe. Hierna volgde de stemming, waar van het resultaat was, dat het voor stel van B. en W. om tot de noodza kelijkheidsverklaring te besluiten met 14 stemmen voor en 21 tegen werd verworpen. De raad keurde achtereenvolgens goed de voorstellen van B. en W. tot het aan gaan van een geldlening van f 500.000, tot deelneming in het waarborgfonds voor de nationale dahliatentoonstelling welke in September gehouden wordt, ten bedrage van f 1000 en tot verhoging van het subsidie over 1947 ten behoeve van de R. K. school voor Buitengewoon Lager Onderwijs aan de Nico van der Laanstraat met een bedrag van f 468.90 ter dekking van de exploitatiekosten. Aan de heer A. de Jongh werd eervol ontslag verleend voor de uitstekende diensten, die hij als leraar van de H.B.S.- A aan het gemeentelijk onderwijs .6 jaar lang heeft bewezen. Tot leraar in de geschiedenis aan het Lorentzlyceum werd benoemd de heer D. J. Roorda, tot tijdelijk lerares Ne derlands aan dezelfde school mej. A. Otto. Bij het voorstel om f 9000 voor de aan schaffing van meubelen en leermidde len en f 19.590 voor verbouwing bij de twee leslokalen, welke in het schoolge bouw te Spaarndam voor het R. K. La ger Onderwijs ter beschikking worden gesteld, vroeg het raadslid Meijers (P. v. d. A.) waarom de zaak niet in de commissie van bijstand voor openbare werken was geweest. Het voorstel werd goedgekeurd, doch met het voorbehoud, dat de commissie nog de gelegenheid zou krijgen haar licht daarop te laten schijnen, hetgeen Vrijdag zal geschie den. Besloten werd tot onteigening van enige percelen ten zuiden van de jan Gijzenvaart over te gaan. De heer Blokdijk (P. v. d. A.) had be zwaar tegen het voorstel van B. en W. om een rechtsvordering tot ontruiming in te stellen tegen de gebruiker van het aan de gemeente behorende brandspuit huisje aan de Preangerstraat en vroeg een half jaar uitstel. De voorzitter antwoordde, dat de ge meente, die het gebouwtje nodig heeft voor de Vrijwillige Brandweer, reeds een jaar gewacht heeft. Met 18 tegen 15 stemmen werd het voorstel aangenomen. In de Woensdagmiddag gehouden zit ting van de Haarlemse gemeenteraad kregen de leden Mol en Proper (beiden i C.P.N.) gelegenheid enkele vragen te stellen over een ontruimingsvonnis van de Haarlemse rechter, waarbij een moe der met drie kinderen uit het pand Schotersingel 55 was verwijderd zon der dat haar enige andere woonruimte ter beschikking werd gesteld. Kan in zo'n geval de te ontruimen woongele genheid niet voor de gedupeerden ge vorderd worden? Weth. Angenent zeide, dat de kwestie hem bekend was. Er zijn op het ogen blik 16 rechterlijke vonnissen, waarvan de uitzettingsdatum nog niet verstre ken is. Er wordt alle moeite gedaan om een woning te zoeken. Slaagt men daarin niet, dan wordt dikwijls met» succes verlenging bij de andere par tij aangevraagd. De gemeente is in ge vallen, dat de eigenaren het gehele perceel nodig hebben, dan alleen in staat te vorderen ,als zij toestemming van de Minister van Binnenlandse Za ken hebben. Vanaf Augustus 1948 heeft de rech ter 66 ontruimingen gelast; in 50 geval len kon aan een passende woning wor den geholpen. De 16 overige gevallen zjjn nog in bewerking. Slechts driemaal heeft een uitzetting plaats gehad, waar bij het Huisvestingsbureau voor een voorlopig onderdak heeft kunnen zor gen. Deze mededelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een vraag van een ander lid, of het niet mogelijk is het gemeentepersoneel een uitkering van 2 pet. van het jaarloon te verstrekken, hetgeen ook. het Rijkspersoneel is toe gezegd, antwoordde weth. Geluk, dat er al aan gewerkt werd. De ambtenaren en de werklieden zal het geld ten be hoeve van hun vacantie als voorschot worden uitbetaald. Het lid Happé (P.v.d.A.) stelde ver volgens enige vragen omtrent een door hem ontvangen mededeling, volgens welke aan een R.K. lid van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, dat in aanmerking wilde komen voor een woning van een R.K. Woningbouw vereniging, de voorwaarde was gesteld, dat hij lid moest worden van de Ned. R.K. Bond „St. Raphaël". Is het B. en W. bekend, dat in dergelijke gevallen pressie wordt uitgeoefend? Weth. Angenent verklaarde, dat de betreffende persoon, toen hij zich als lid bij de voorzitter van het bestuur opgaf, zeide lid te zijn van „St. Rapha ël", maar dat, bij een bezoek van de voorzitter aan de huidige woning van de man, door de vader werd medege deeld, dat zijn zoon bij de N.V. was aangesloten. Deze persoon is niet ge prest om lid te worden van een R.K. Vakorganisatie. Het lid Happé kende nog een ander geval, dat een bakkersgezel betrof. Hier van was de wethouder niet op de hoogte. Deze wees er op, dat in Haarlem 26 woningbouwverenigingen zijn, waarvan 3 katholieke. Andersdenkenden hebben dus keuze genoeg, maar als zij zich bij een R.K. vereniging melden, kan het be stuur hun zeggen: Wij kunnen u niet aannemen, omdat u niet voldoet aan de voorwaarden in onze statuten. Het zou onjuist zijn, aldus spr., als ze als lid zouden worden aanvaard. De heer Hap pé zeide tenslotte, met het oog op de volkshuisvesting, dat het gewenst zou zijn dat het Huisvestingsbureau meer dan tot dusver gebruik zou kunnen ma ken van huizen der woningbouwver enigingen. Hij gaf de gemeente in over weging woningen te bouwen, waarover het genoemde bureau voor 100 pet. zeg genschap zou hebben. De heer Jac. de Jong, directeur-or ganist van de St. Joannes de Deo, zal in October de dag herdenken, dat hij vijf tig jaar geleden als zodanig aan het zie kenhuis werd verbonden. Het broederzangkoor, dat zoveel heeft bijgedragen tot verhoging van de plech tigheden ter gelegenheid van het zilve ren priesterjubileum van mgr. v. Trigt, vele patiënten en oud-patiënten van al de voorbije jaren zijn de onvermoeibare leider zeer dankbaar voor alles, wat hij in deze vijftig jaren gedaan heeft. BIOSCOPEN: Rembrandt: Mijnheer de gouvernante (a. 1.)» 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Are de Triomphe (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De zaak Paradine (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Het stond in de sterren (strikt volw.), 2.30, 7 en 9.15 u. City: Een huis ih de Dulcimer- straat (18 j.), 2.15, 4.30 en 9.15 u.; Spaar- ne-theater: Het goud van Canada (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Donderdag 16 Juni Openluchttheater Bloemendaal: Zuid- Nederlands Toneel met „Kringloop der be langen", 8.15 uur. Vrijdag 17 Juni: Grote Kerk: Kon. Mannenkoor„Caeci- lia" met een volksconcert, 8 uur. Stadsschouwburg: R.K. Ton. ver. met „De mooiste ogen van de wereld", 8 li. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag 17 Juni: afhalen bonkaarten te Haarlem in uitreiklokaal Vleeshal voor de letters WWe. A.s. Zondag 19 Juni Vaderdag. Verwen vader eens met 'n H. ROELAND Voor UITSLUITEND BETERE kwaliteit-sigaren. Prachtcollectie MERK:SIGAREN Nog enkele luxe kisten a f 17.50. (Een welkom geschenk) ZIJLSTRAAT 45, hoek Nassaulaan GED. RAAMGRACHT 9 Tel. 11635 - 12727 Een Friese expediteur nam het met de dierenbescherming niet zo nauw, toen hij 150 kalveren in een voor dat doel te kleine vrachtauto van Fries land naar Heemstede vervoerde. De dieren vormden de onderste laag van de vracht. Als camouflage lag boven op een aantal kisten met' groenten. De list mislukte! Niets is voor het wakend oog van een C.C.D.-ambtenaar veilig. Te Heemstede werd de vrachtauto aan gehouden. De Haarlemse kantonrechter concludeerde, dat er 50 kalveren te veel waren ingeladen. Tengevolge daarvan was een kalf door verstikking gestorven. Conform de eis moet de expediteur zes dagen zitten. Vraagt vrij advies bij de vakman GR. HOUTSTRAAT 131 - TELEFOON 10271 (Adv.) GEBOREN: 14 Juni: J. W. Fennis Murk, z.; F. E. Hesselman—Mulder, z.; J. Bcuman—van Zon, z.; A. M. Kolijn— Mudde, z.; W. H. Prins—Kroon, z. 15 Juni: G. M. Jacobs—Pardoel, z. 14 Juni: P. Kosters—van Amstel, d. 13 Juni: J. F. WiersmaLuttik. ONDERTROUWD: 15 Juni: G. de Wit co J- Pool; J. L. H. de Haas en H. Rijn- veld; J. J. de Wolf en J. P. Blister; D. H. Melis en C. M. L. de Beer; I. Witte en S. C. W. Ie Febre; P. van Beek en A. P. Meegdes; J. T. van 't Hof en M. C. de Rooij; D. Möhringer en A. W. Ok- kerman; J. J. van Servellen en J. Vlot; W. M. A. M. Abeling en C. W. M. War- nars; J. Riko en P. C. Grijmans; G. C. Scheffer en A. Visser; H. M. Bosman en A. C. van der Nulft; P. Henneguin en J. J. Cassee; W. J. Ploeger en J. N. van dei- Wulp; D. J. J. Kroon en A. Slot; K. Besse en J. Schouten; H. J, de Graaf en J. Ottenhof; E. Datema en D. C. Ko- nings; F. Meijer en A. C. Miezerus. GEHUWD: 15 Juni: A. G. Wilkes en M. G. Bruijns; N. F. Hesselman en T. J. J. van Doorne; A. Ruiter en A. B. Mat- sichke; P Venema en M. de Wolf; K. van der Wel en H. L. Dijkhuizen; J. van der Ploeg en M. Pol; F. Hoogendoorn en A. van Stijn; H. Bronk en W. C. Kwant; J. W. van Saase en J. J. M. van der Wij den; B. Jordens en M. A. Kaldenbach; H J. M. Reckman en M. J. Prins; M. P. A. Hout en F. H. T. Koster; J. Bijl en IJ. Heesemans; J. J. Groenendaal en M. A. Schothuis; P. J. de Lang en E. M. Dreijer; G. P. Veenhof en M. W. T. ter Metz. Elk kinderfeest een succes met die verrukkelijke limonadesiroop van Verkrijgbaar bij Uw winkelier. Fabrikant: Fa. Gebr. Loots, Haarlem Tel. 10721 Raad 1946 Kamer 1948 Raad 1949 V.V.D. 2256 2579 3077 P.v.d.A. 2070 1990 1849 K.V.P. 2152 2259 2481 C.H. en A.R. 1414 2247 1879 Comm. 425 265 189 Totaal aantal geldige stemmen: 9475. Opgemerkt dient te worden, dat het aantal zetels van 17 op 19 is gebracht, waardoor dus de verhoudingen enigszins anders zijn komen te liggen. De cijfers, die achter de nieuwe verdeling der zetels zijn geplaatst, betreffen de samenstelling sinds 1946. De zetels zijn nu verdeeld als volgt: V.V.D. 6 (5), P.v.d.A. 4 (4), K.V.P. 5 (4), C.H. en A.R. 4 (3), Communisten 0 (1). In de nieuwe raad nemen nu zitting: K.V.P.: F. P. Th. Rohling, J. P. van Haaster, J. F. M. Pinxter, mej. M. E. Nolte en F. K. J. Fijen. V.V.D.: A. van Geluk, J. van Holten, H. Smidt van Gelder, M. C. Fahrenfort geb. Meuffels, H. B. Wildt Meyboom en P. C. Tirion, P.v.d.A.: C. Schulz, H. W. Vliegen, C. A. de Vassy en F. F. Dalmeyervan Bachum de Boer. C.H. en A.R.: J. W. de Jong Schouwen burg, J. C. C. W. Hijszeler, O. M. Baron Groeninx van Zoelen en A. Lagendijk. Raad 1946 Kamer 1948 Raad 1949 K.V.P. 3675 3495 3643 P.v.d.A. 2314 1962 2031 V.V.D. 2146 2704 2661 C.H. en A.R. 2149 2560 2631 Comm. 510 376 304 Kath. Vrije L. 624 Complete Woninginrichting 128 centimeter breed, per meter I O.OU Het was Woensdagavond een wel wat overladen programma in de Haarlemse Sportweek, want een groot aantal tak ken van sport vroeg de aandacht van de Haarlemse sportliefhebbers. Het was krachtsport, watersport en korfbal. Een zeer geslaagde krachtsportavond, een fraaie korfbalzege van Haarlem over Den Haag en een aardig zwemfestijn door de Haarlemse en Heemsteedse Red dingsbrigade en tenslotte een roei- en kanofestijn dat er ook in alle opzichten zijn mocht. De Gem. Concertzaal was uitstekend bezet voor de bokswedstrijden, de judo demonstraties, optreden van een van Eu ropa's sterkste mannen, B. Charité, die er zowaar in slaagde een Nederlands record om zeep te brengen, maar dat record, het gewichtheffen stoten van 157% Kilo te brengen op 162^ Kilo, kan niet erkend worden omdat het niet tijdens een wedstrijd plaats vond. Een prachtige jiu-jitsu-demonstratie, enkele judo-wedstrijden, waarbij Amsterdam met 3—2 over Haarlem zegevierde, en enkele aardige, op behoorlijk peil staan de bokswedstrijden waarbij we zelfs een knock-out beleefden. Het Haarlemse publiek had echter een flinke keus en op het EDO-terrein was de belangstelling ook vrij groot voor de korfbalwedstrijd tussen het Haarlems twaalftal en het Haagse team. De Haarlemmers bleken over een uit stekende ploeg te beschikken want zij wonnen met 7-5 nadat de rust met 4-4 was ingegaan. Het was een snelle op zeer goed peil staande wedstrijd. Bij de Hagenaars blonk de internationaal Be rends uit, maar het ploegverband bij Haarlem was beter verzorgd. De over winning was dan ook volkomen ver diend. In het Sportfondsenbad demonstrèer- den de Haarlemse en Heemsteedse Red dingsbrigade met de Haarlemse Water- vrienden. Een aardig programma werd hier gegeven met „van elk wat wils", hetgeen zeer in de smaak viel bij het ook hier vrij talrijke publiek. Met de kano- en roeiwedstrijden be hoorde de Woensdagavond inderdaad tot de meest interessante avonden van dt Haarlemse Sportweek. In het Sportfondsenbad werd medege werkt door de Haarlemse Watervrienden en de Haarlemse- en Heemsteedse Red dingsbrigade. Ten aanschouwen van een talrijk publiek werd een zeer gevarieerd zwemprogramma afgewerkt. Na de op mars van alle deelnemers sprak de heer K. Hellemink, secretaris-penningmeester van het Sportweek-comité, een kort ope ningswoord, hij hoopte hierin, dat al de toeschouwers het volgend jaar als deel nemers aanwezig zouden zijn. Gemeen schappelijk werd door de drie verenigin gen een nummer watergymnastiek en zwemoefeningen getoond. Enkele esta fette zwemwedstrijden werden vervol gens verzwommen en bleek de Haarlem se Reddingsbrigade hierbij over de beste krachten te beschikken. De Reddingsbri gades lieten zien, hoe een drenkeling op de de juiste wijze kan worden gered. In een autocabine ging de heer Steenken van „De Watervrienden" onder water. Met een telemicrofoon werd het contact onderhouden, en toonde hij dat men in dien men rustig blijft, twaalf minuten in een te water geraakte auto onder water kan blijven. Een dankbaar applaus oogst- ste het nummer figuurzwemmen. uitge voerd door de dames van de Watervrien- den onder leiding van mevr. J. Brink huis-Woning. In de wedstrijd Tandem- zwemmen was de Haarlemse Reddings brigade bij de dames en de Watervrien den bij de heren de eerstaankomende. Een afvalwedstrijd besloot het program ma waarna velen nog een duik in het golvenbad namen. Vele Haarlemmers trokken gisteravond naar de Schalkwijkerweg, waarvanaf zij de kano- en roeiwedstrijden, die in het Spaarne werden gehouden, konden vol gen. De start van de 1000 meter was na bij het botenhuis van de Roei- en Zeil vereniging „Het Spaarne", die van de 500 meter even voorbij het Voetveer. De meeste belangstellenden hadden zich ver. zameld bij de brug over de kanohaven, waar de finish was. Bijzonder goede wedstrijden waren af en toe te zien. Stijlroeien voor dames over 1000 meter was interessant en trok veler aandacht. Mevr. L. v. d. Anker- Doedens van de K. V. Trekvogels, die op de Olympische Spelen in Londen de zilveren medaille won, kwam zeer goed voor de dag bij K.I.-dames senioren over 500 m. In K.I.-heren senioren over 1000 Uit het programma: Donderdag 16 Juni: 19.00 uur: turn- demonstratie op openbare pleinen; 19.30 uur: badminton wedstrijd Haar lem't Gooi en tafeltenniswedstrij den in gymnastiekzaal H. B. S. B aan de Ged. Voldersgracht. Vrijdag 17 Juni: 19.00 uur: voetbal wedstrijd tussen de juniorenploegen van de afdelingen Haarlem en Am sterdam op het Haarlem-terrein; 19.30 uur: nationaal zwemfeest in Stoop's Bad; 20.00 uur: kanorace in de grach ten. Op het EDO-terrein gaven twee dames-teams gisteravond in het kader van de Sportweek een gracieuze demonstratie Softbal te zien. De bal, welke met meer élan dan vaart het veld werd ingeslagen, mocht een zachtmoedige behandeling van beide teams ondervinden. meter startte ook W. v. d. Kroft, die af gevaardigd is geweest naar de Olympi sche Spelen in Berlijn in 1936 en in Lon- deft in 1948. Het Haarlems elftal, dat Zaterdag op het sluitingsfeest van de Sportweek op het terrein van „Haarlem" de strijd aan bindt tegen RCH,- is als volgt samenge steld: Doel: Wille (EDO). Achter: Van der Linden (Haarlem) en Odenthal (EDO). Midden: Snoeks (Stormvogels), Smit (TYBB) en Stijger (VSV). Voor: Verdam (EDO). Bakkum (Velsen), Roozen (Haar lem), Boeree (Haarlem) en Sterk (VSV). De H.S.V. „De Kampioen" hield Woensdagavond haar eerste rit voor de recordcompetitie voor amateurs en nieuwelingen, over vier ritten. De ama teurs reden voor de Staphorstbeker, geschonken door de heer W. Staphorst, oud-lid van H.S.V. „De Kampioen", thans wonende in Zuid-Afrika. De nieuwelingen reden voor de Du Nord- beker, geschonken door mevr. wed. Huygen, clubhuis H.S.V. „De Kam pioen" Uitslag eerste rit amateurs 50 K.M.: 1. Adri Voorting 1 uur 21 min. 2 sec.; 2. P. V. Roon 1.23.2; 3. H, Kramer 1.23.51: 4. B. van Dijk 1.24.36; 5. P. Duijns 1.26.1; 6. B. Fennis 1.27-51; 7 P Pieters 1.29.19. Uitslag nieuwelingen (35 K.M.): 1 A. v. 't Hof 58.32; 2. P. de Vries 59.29; 3. W. Rustman 1.0.57; 4. C. Kroezen 1.1.51; 5. M. Storkhart 1.2.14; 6. J. Steenbakker 1.2.21; 7. G. van Roon 1.3.21; 8. W. Wijk huizen 13.45; 9. B. de Bie 1.4.2; 10. J. v. d. Wal 1.4.2; 11 C. Hoppenbrouwer 1.4 46; 12. J. Wesseling 1.6.38; 13 J. v. d. Schie 1.12.34. K.V.P. 661 ?34 859 P.v.d.A. 1060 1666 1060 Alg.Zdv.Bel. 802 578 V.V.D. 361 477 443 Comm. 434 574 329 C.H. en A.R. 694 689 872 Totaal aantal geldige stemmen: 11.894. Zetelverdeling: K.V.P. 6 (7), P.v.d.A. 3 (4), V.V.D. 5 (4), C.H. en A.R. 4 (3), Communisten 0 Cl)Kath. Vrije Lijst 1 (0). De raad zal er nu als volgt uitzien: K.V.P.: E. J. van Lent, N. J. van der Linden, Th. J. H. Verhoeven, P. Zeg waard, A. C. Hopstaken en W. J. H. van Hees. P.v.d.A.: H. J. W. Disselkoen, dr. E. Brongersma en W. J. Reijnders. V.V.D.: mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, mr. J. H. G. Zeelenberg, O. A. Brink, J. van Nispenvan Wely en A. J. van Houten. C.H. en A.R.: mr. dr. J. van Bruggen, mr. O. H. van Wijk, ir. J. Kooymans en mr. K. A. F. J. Pliester. Kath. Vrije Lijst: J. Kamerbeek Raad 1946 Kamer 1948 Raad 1949 Totaal aantal geldige stemmen: 4141. Zetelverdeling: K.V.P. 2 (2), P.v.d.A. 4 (4), A.Z.B. 2 (3), V.V.D. 1 (1), Comm. 1 (1), C.H. en A.R. 3 (2). Samenstelling van de raad: K.V.P.: C. Siegers, J. L. C. Lindeman. P.v.d.A.: H. Kerkman, ir. P. G. van Kuyk, mevr. Molvan Dellen en A. J. v. d. Moolen. A.Z.B.: M. Weber en J. Koning. V.V.D.: G. Tatis. Communisten: J. Blom. C.H. en A.R.: W. v. d. Werff, J. W. Goosen en S. Slagveld. Raad 1946 Kamer 1948 Raad 1949 K.V.P. 4001 4163 4206 P.v.d.A. 3071 3588 3120 A.R. 3673 4132 3869 C.H.U. 2993 3059 3525 1705 1319 1202 V.V.D. 845 927 992 Totaal aantal geldige stemmen: 16.914. Zetelverdeling: K.V.P. 6 (6), P.v.d.A. 5 (5), A.R. 6 (5), C.H.U. 5 (4), Comm. 2 (2), V.V.D. 1 (1). Men dient er rekening mee te houden, dat ook in Haarlemmermeer het aantal zetels verhoogd is met 2. Samenstelling van de raad: K.V.P.: Th. van der Geest, A. Bogaart, J. J. Visser, B. G. Duwel, J. G. Rands- dorp en A. J. de Koning. P.v.d.A.: P. J. Joore, J. A. Oudheusden, N. Muilwijk, L. van Reeuwijk en D. Roemers. Ant. Rev.: F. H. Bos. M. van den Heu vel, M. J. van Nieuwenhuijzen, H. M. C. Visser, S. Bokhorst Hzn. en H. Lou- werse. C.H.U.: C. van Beem, P. Aarsen, N. van Reeuwijk, C. de Raadt en G. C. de Mol. Communisten: P. M. Lanser en J. van Delden. V.V.D.: C. Avis. Raad 1946 Kamer 1948 Raad 1949 K.V.P. 1289 1398 969 C.H. en A.R. 211 202 259 Kath. Arb. 416 Totaal uitgebrachte stemmen: 1644. Zetelverdeling: K.V.P. 6 (9), A.R. en C.H. 2 (2), Kath. Arb. 3 (0). Kath. Arb.: A. J. van der Lans, A. Th. M. Beelen ,en J. C. van der PolL AR. en C.H.: G. K. Spierenburg en Adr. Janszé. K.V.P.: P. van den Nouland, C. L. M. Prins, J. L. Nijssen, A. W. Deutekom en H. L. Lindeboom. Wie de zesde zetel van de K.V.P. zal bezetten is nog niet bekend, daar een groot aantal stemmen is uitgebracht op no. 9, de heer W. van der Ploeg, die als arbeider zich niet bij de disisdente groep had aangesloten. Vrijdagmiddag zal be kend zijn, wie van de beide candidaten P. van der Geer of W. van der Ploeg in de raad zal komen. Raad 1946 Kamer 1948 Raad 1949 K.V.P. 1 1544 1555 1185 C.H. en A.R. 1321 1242 1438 P.v.d.A. 290 306 313 Staatk. Ger. 41 h 36 K-V.P. 2 429 Totaal geldig uitgebrachte stemmen: 3401. Door het uitkomen met twee lijsten is de K.V.P. er in geslaagd haar meerder heid in de raad te handhaven. Zetelverdeling: K.V.P. 15 (7), C.H. en A.R. 5 (5), P.v.d.A. 1 (1), St. Ger. 0 (0). K-V.P. 2 2 (0). Samenstelling van de raad: K.V.P. 1: J. W. Kortekaas, J. C. Schra- roa, S. Verdegaal, J. Wesseling en Th. L. van der Geest. C.H. en A.R.: A. Vogelaar, K. W. van Breda, A. H. Bergman, G. Verschoor en Jac. Duindam. P.v.d.A.: P. M. Beije. K.V.P. 2: M. J. J. M. Malmberg en J. van den Nouland. De man. die kiespijn had wilde nie* van verkiezingen horen, om hij het verkieslijker vond ge hoofdpijn op te lopen. Hij had kjesPj omdat hij zich zenuwachtig maakte o verkiezingszaken, die zijn kiese ore" h* ogen kwetsten. Akelig kieskeurig mocu hij niet genoemd worden, maar van o paalde propaganda-brochures moest beslist kieskauwen. Zijn kiesstelsel w al geruime tijd in verval, zodat net juist was om de schuld van zijn kiesp j aan de verkiezingen te geven. Hij al veel eerder naar de kiesdeler ten gaan aan de overkant. Maar de r keningen, die daaruit voortvloeien zij niet in een holle kies te stoppen, waar door uitstel op uitstel volgde. Zo zi men, dat men soms beter onkies Ka» zijn. De man zal nu echter zijn kies ten trekken, vooraleer hij zijn lijsttre» ker gaat kiezen. De verkiezingen, die gisteren in Bl°®[ mendaal en Zandvoort zijn geho den, geven aanleiding tot een K° commentaar. Een der voornaamste 0 slissingen van de kiezers in de randg meenten van Haarlem is, dat zij een c0"l munistische vertegenwoordiger, die de oorlog vooral met de stemmen van a evacué's in de gemeenteraad kwam, veJ_ wijderd hebben. In Bloemendaal zal o heer Nijdam straks niet meer verschijnt en in Heemstede de heer De Ronde. M-® kan niet zeggen, dat Moskou fanatieK volgelingen had afgevaardigd, maar n is toch maar beter, dat de raden nu we® baas in eigen huis zijn. Doordat in Bloemendaal het aantal zetels van 17 op 19 werd gebracht, kr®®» de K.V.P. eindelijk de gelegenheid °*j haar aantal vertegenwoordigers van 4 5 te brengen. Bezien wij het percentage dan blijkt, dat er ook goed gestemd want in vergelijking met de raadsvet kiezingen in 1946, de kamerverkiezing®* in 1948 en de resultaten van thans zijn percentage resp. 25,9 22 26,2 met dat al is de V.V.D. in deze gemeen* te, die haar oude welvaart weer zo graa| terug wil zien, weer met een spron® vooruit gegaan. 32,5 pet van de kiesg®* rechtigde Bloemendalers (in 1948 25 Pct"' hbben op de V.V.D. gestemd, die daaK door de grootste fractie is gebleven en zetels bezet. Daar ook 'de protestant^ christelijke groepen een zetel meer zUr* len bezetten, is de positie van de P.v.d.A die gelijk bleef 4 (4), bijzonder verzwaK^ ten aanzien van de keuze der wethol ders. De christelijken hebben evenve®J recht op de derde zetel en het is maar vraag, hoe de heren, die te paard z1"' ten, straks over een en ander zuil®* denken. In Heemstede heeft de Katholiek® Vrije Lijst gelukkig niet ten gevolg® gehad, dat het aantal katholieke z°' tels als zodanig is verminderd. Zelfs in" dien men met één lijst was uitgekomen zou het aantal katholieke zetels 7 Z|J* gebleven vanwege een te gering °ve5* schot. De heer Kamerbeek heeft zijn e* periment dus bekroond gezien. .1 De communist verspeelde zijn ze p aan de prot.-christ. combinatie en de v. d. A. moest een veer laten ten be hoeve van de V.V.D.. die van 4 °P kwam. De P. v. d. A. heeft het volger"' onze berekening niet erg getroffen, m' dien zij 5 stemmen meer verworven- had. zou zij haar vierde zetel behouden hebben. Wat de verdeling van de wethouders- zetel betreft, doet zich voor deze Par™ dezelfde moeilijkheid voor als in Blo® mendaal. De verwachtingen van de K.V.P- Zandvoort ten aanzien van derde zetel zijn niet in vervulh*| gegaan. Met 14 stemmen méér zou n doel echter bereikt zijn geweest. De Ka tholieke partij heeft een nek-aan-nek race gehouden met de P. v. d. A. en a christelijke groepen, die door de la® ste met een kleine voorsprong gev/OT nen werd. Had de P. v. d. A. 8 steim men meer gehad, dan had zij haar aa zienlijke stemmenwinst met de v® meerdering van een zetel beloond zien. j In de nieuwe raad van Zandvoort slechts één nieuw lid zijn intrede do® De twee partijen, die een meerderhe bezitten om de wethouderszetel te ye delen ziin elkaar in de verkiezing campagne nogal in de haren gevlog® zodat het vraagstuk van de verdeling 0 j wethoudersplaatsen niet eenvoudig zijn. In Maastricht heeft Dinsdag de v®* eniging van Nederlandse schouwburg directies vergaderd. Het gezelschap, ongeveer zestig dames en heren omva.j te, werd eerst officieel op het stadhO ontvangen door het college van B- W., waarbij burgemeester mr. W. bar Michiels van Kessenich, een toesprag; hield. De congresvoorzitter, de h®^ Deinum uit Haarlem, beantwoordde toespraak van de burgemeester, waarj* hij een erkenning zag van het VJË^, van hen, die zich aan toneel en schob burg wijden en daarmede sehoonh aan de samenleving willen bieden. Na een gezamenlijke lunch in de doutezalen werd in de schouwburg jaarvergadering gehouden. Uit de sprekingen viel op te merken, dat R tevreden was over het schouwburg zoek in ons land. Het bestuur der v eniging werd herkozen. Brede aand® g is gewijd aan enkele organisators kwesties van de gezelschappen. Ten a zien van een kwestie betreffende groep Hamel en Aurich, die zich »ell associeerd had met de groep Dürer j_ daaruit twee groepen liet ontstaan een Duitse en een Nederlandse) besloten, een ereraad te benoen waarin beide partijen zitting zullen ben en die de kwestie zal moeten e lossen. Voorts werd besloten, ^Lok- schouwburgdirecties niet meer tot rij keren van toneelstukken zullen 0 gaan, onder beding echter, dat dit niet meer zal worden gedaan door turele verenigingen. _;ck Het hele gezelschap verenigde des avonds aan een diner op P°rI. «e- Pieter. Vandaag werd een bezoeK bracht aan de mijnstreek, wa^f.erief door het gemeentebestuur van He een officiële ontvangst is bereid. p. stuk ƒ4.-; fijne piepkuikens v.a. ƒ1.- p. stuk. Heerlijk kippenpoulet p. p. 2.50. Natuurlijk weer bij Alléén Kleine Houtstraat 36-38 (bij de Anegang) Telefoon 10296. Gevestigd 1864. Koopt wild bf) een vertrouwd adres. KOOPT BIJ GEERLING!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2