Tsjechische politie doet inval in het paleis van Mgr. Beran Minister Van Maarseveen naar Indonesië vertrokken Sake van der Wall-paviljoen officieel geopend Nieuwe zege van Nederlands elftal ill - - Twee medewerkers de Aarts bisschop ter plaatse gearresteerd lit Maandag beslist einde van de conferentie der Grote Vier Gisteren nog geen overeenstemming In rubberbootjes door de branding Tot hoofd en hart Een wet van 1874.... Breuk tussen Moskou en Belgrado aanstaande? Realistisch aan de optimistische kant" REVOLUTIE IN PRAAG EEN WAARSCHUWING Nationale Reserve is van groot belang „Jeugd van Nederland" „Belangstelling van particulieren en autoriteiten levensvoorwaarde Zal het schip weldra vlot komen? „Kota Inten" huistoe K. v. Dongen ter sprake in raad van Rotterdam Delegaties naar Banka vertrokken Het weer. Op zoek naar door de Duitsers gelegde an ti-in vasiem ijn en VRIJDAG 17 JUNI 1949 o 73ste JAAKCAtfC Nfe. 74488 België deponeert ratificatie van het Atlantisch Pact Generaal Kruis over West-Europese Unie 5000 IRAAKSE SOLDATEN AAN SYRISCHE GRENS C. A. Banck op de bank wspi s-, 'Mv, Sake van der Wall een symbool FRANSE REGERING TREKT VERLOVEN DER POLITIE IN Duikers in actie BoKtAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.399S Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. tl M. ven Run. Wnd. hoofdredacteur: tl. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der mlWmeter^ hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 18 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen ie weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, I 1.52 per maand, f 4.55 per kwertaaL Kaar United Press uit Praag meldt, heeft de Tsjechische politie Woensdag een inval gedaan in het paleis van Mgr. Beran, de Aartsbisschop van Praag. Verschillende vertrekken werden doorzocht en de kanselier van de Aarts bisschop, pater Dörner, en pater Kucera werden gearresteerd. Gisteren stond een met een tommygun gewapende agent voor het paleis op wacht. Volgens nog niet bevestigde berichten mag Mgr. Beran zich niet buiten het paleis begeven. United Press trachtte gisteren ver- Schillende malen telefonisch verbinding te krijgen met het paleis, maar er werd niet geantwoord. Dinsdag arriveerden enige hoogge plaatste personen van het ministerie van Opvoeding en enige leden van het communistische actiecomité op het paleis en zij deelden kanselier Dörner mede, dat zij volgens een wet, die in 1874 van kracht" geworden was, het recht hadden een regeringspersoon te installeren om alle kerkelijke papieren te controleren. Dörner zeide, dat hij daarover niet kon beslissen zonder eerst overleg gepleegd te hebben met mgr. Beran. De regeringspersonen stemden er in toe te wachten en de aartsbisschop, die buiten de stad vertoefde, werd onmid dellijk gewaarschuwd. Mgr. Beran keer de terug en deelde de regering mede, dat hij zich hiertegen verzette. Mgr. Beran riep daarna de bisschop pen bijeen op zijn paleis en tijdens deze bijeenkomst, die Woensdagmorgen plaats vond, kwamen tien politie-agenten, die de sleutels vroegen van de consistorie zaal. Vervolgens werden door het hele gebouw posten uitgezet en stelde de politie een onderzoek in in de consis toriezaal. Naar verluidt heeft de politie ook een onderzoek ingesteld in de stu deerkamer van de aartsbisschop, waarbij alle papieren en documenten nauwkeurig onderzocht werden. Toen de politie Woensdag arriveerde en om de sleutels van de consistorie zaal vroeg, heeft mgr. Beran ze na enig aarzelen overhandigd. Het onderzoek duurde tot iaat in de nacht. Gistermorgen stond een agent gewa pend met een tommygun op wacht aan de ingang van het paleis. De hele dag bleef het echter verder rustig en van bijzondere activiteit in of buiten het paleis viel niets te bespeuren. Een zegsman van het ministerie zeide, dat hij niets afwist van een politieon derzoek in het paleis. In deze gebeurtenis vindt de steeds toenemende spanning tussen kerk en staat haar climax. Vorige week deelde het nieuwe door de regering uitgege ven blad voor de geestelijkheid mede, dat in alle seminaria politieke leer krachten zouden' worden aangesteld. Op 10 Juni werd aangekondigd, dat zich een groep geestelijken verzameld had den in een door de regering gesteunde „katholieke actie". Sinds die dag staan in alle kranten „Volgens te Londen ingekomen berich ten verwacht men, dat Rusland alle di plomatieke en handelsbetrekkingen met Joegoslavië zal verbreken", aldus de „Daily Telegraph", die er aan toevoegt: „De Westelijke mogendheden maken zich reeds klaar om Maarschalk Tito hulp te bieden." Men verwacht, dat de thans aan de gang zijnde besprekingen tussen Joego slavië en het Westen beëindigd zullen zijn, voordat de USSR de breuk met Tito ruchtbaar zal maken. Te Londen is men van oordeel, dat Joegoslavië niet in aanmerking komt voor Marshall hulp, maar men meent, dat de Ver enigde Staten op een andere wijze kun nen helpen. De Britse ambassadeur in Belgrado, sir Charles Peake. heeft gisteren ver klaard, dat Engeland waarschijnlijk bin nenkort met maarschalk Tito tot over eenstemming zal komen inzake een handelsverdrag met een looptijd van vijf jaar. Volgens een onofficiële schatting zou het verdrag de ruil van goederen tot een bedrag van 200 millioen pond sterling behelzen. Engeland zou Joegoslavië fabrieks- producten leveren in ruil voor timmer hout, graan en ander voedsel. Sir Charles is gisteren per vliegtuig uit Londen naar Belgrado vertrokken. In de afgelopen dagen heeft hij in Parijs geconfereerd met Bevin. dagelijks grote lijsten met namen van geestelijken, die hun handtekening ge plaatst zouden hebben onder een docu ment, waarin zij hun instemming betui gen met deze groep. Waarnemers zijn van mening, dat de regering tot de jongste stappen is over gegaan om op deze wijze te verhinde ren dat Mgr. Beran maatregelen kan treffen om de regeringscampagne tegen te gaan. Naar verluidt, hebben vele geestelijken de Aartsbisschop ervan verwittigd, dat zij de pro-regeringsver klaring hebben ondertekend tegen hun wil. België heeft gisteren als derde de ra tificatie van het Noord-Atlantisch Pact on het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken gedeponeerd. Dit is reeds eerder gedaan door Canada (3 Mei) en Engeland (7 Juni). De V.S.. .Frankrijk. Nederland en Luxemburg moeten nog volgen al vorens het verdrag van kracht wordt. De regering der V.S. schijnt krach tige druk op het Amerikaanse Con gress te willen uitoefenen om nog tij dens de huidige zitting het militaire hulpprogram ter ondersteuning van het Atlantisch Pact er door te krijgen. Men leidt dit af uit het ongewone feit dat Tom Connally, de voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, gisteren in een officiële verklaring heeft aangedrongen op snel le behandeling van het bewapenings- plan „in het belang van de wereld veiligheid''. Volgens de „New York Times" is men er van overtuigd, dat Connally niet alleen maar zijn persoonlijke me ning uitsprak, doch tevens die van het State Department. De Sovjet transport-chef gen.-majoor P. A. Kashnin lacht ongewoon joviaal tegen persfotografen, die de vergade ring van de economische- en transport experts van de „Grote Vier" kwamen belegeren. Ondanks de goodwill, die ge toond werd, kwam men toch niet tot een oplossing in de Berlijnse transportcrisis. partijen er over beschikken. Dit zelfde is gebeurd met het gebruik van gas in de afgelopen oorlog. Generaal Kruis achtte een instelling als de Nationale Reserve van zeer groot belang. Hij noemde het beschamend, dat het Nederlandse volk dit niet in ziet, al zijn de tekenen in dit opzicht de laatste tijd wat gunstiger. Het Neder landse volk is in staat aan deze eisen te voldoen voor wat betreft het benodigde aantal manschappen. Het moreel -van de Nederlandse troepen, die in Indone sië onder uiterst ongunstige voorwaar den hun taak verrichten bewijst, dat de Nederlander een goed soldaat is. (Van onze verslaggeefster) Tijdens een vergadering van het departement Oost-Brabant van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel heeft Donderdag in het Philips Ontspanningsgebouw te Eindhoven generaal mr. H. J. Kruis gesproken over Je militaire aspecten voortvloeiend uit het West-Eropees Pact. Een aantal burgemeesters uit omliggende gemeenten, de loco-bur gemeester en wethouders van Eindho ven, de president-directeur van de Philipsbedrjjven, ir. P. F. S. Otten, ir. F. J. Philips en tal van andere voor aanstaande personen waren hierbij aanwezig. Generaal Kruis wees er op, dat in deze tijd, waarin overal de oorlogs dreiging gevoeld wordt, het niet zo zeer nodig is zich af te vragen: hoe verdedi gen we ons als er oorlog komt?, maar veeleer: hoe kunnen wij trachten c.e oorlog te voorkomen? De revolutie te Rraag betekende voor ieder, die de communistische ideologie niet wenste, een harde waarschuwing. Praag was de stimulans voor een versnelde aaneen sluiting en voor het in werking treden van de West-Europese Unie. Wanneer deze samenwerking succesvol wil ver lopen is het nodig, dat de krijgsmach ten der samenwerkende landen met el kaar harmoniëren, dat er zoveel mo gelijk eenheid komt in het materieel en in d'e tactische en strategische doctrine. Om dit te bereiken werd het West- Europese Chefs-van-Stavencomité ge sticht, dat geregeld te Londen verga dert. Generaal Kruis stelde de vraag of het mogelijk is zich in deze wereld met haar moderne strijdmiddelen te verde digen en door het scheppen van die mo gelijkheid de oorlog te voorkomen. Spr. was van mening, dat verdediging in derdaad mogelijk is, maar dat de ma nier van verdedigen geheel zal moeten afwijken van de oude methodiek. Over de atomische middelen gaf hij als zijn mening, dat men er zich wel voor zal wachten deze te gebruiken als beide De minister van O., K. en W., prof. dr. F, J. Th. Rutten, heeft Donderdag avond over radio Hilversum een rede uit-, gesproken, waarin hij het doel van de tentoonstelling „Jeugd van Nederland", die 19 Augustus in het RAI-gebouw te Amsterdam wordt geopend, heeft toe gelicht. De tentoonstelling „Jeugd van Ne derland" is bedoeld als een appél aan ons volk om in goede samenwerking te streven naar 100 procent zorg voor onze jeugd. Kennis en inzicht in de kinder lijke aard wil de tentoonstelling ver schaffen. H. M. de Koningin is beschermvrouwe en Z. K. H. Prins Bernhard ere-voor- zitter van de „Stichting Tentoonstelling Jeugd van Nederland" De regering is niet achter gebleven. Zij heeft de voor bereiding moreel en financieel gesteund. Kolonel Hoesni Zaim, de leider van de Syrische interim-regering, heeft giste ren aan de gezanten van de V. S., En geland, Egypte en Saudie-Arabië mede gedeeld, dat 5000 soldaten van het leger van Irak aan de Syrische grens zijn sa mengetrokken. Kolonel Zaim verklaarde, dat Syrië de „noodzakelijke voorzorgen om zijn grenzen te beschermen" heeft genomen. Men heeft de geschillen tussen beide landen in verband gebracht met het plan om Syrië, Irak en Trans-Jordanië te verenigen. Volgens andere berichten heeft Syrië er zich bij Groot-Brittannië, Frankrijk en de V. S. over beklaagd, dat Irak po gingen doet om de Westelijke mogend heden er toe te brengen de op 25 Juni in Syrië te houden volksstemming niet te erkennen. Vóór zijn vertrek naar Indonesië per K.L.M.-lijntoestel, stond hedenmorgen de nieuw benoemde minister van Overzeese Gebiedsdelen, in het restaurant op Schip hol de pers te woord. „Mijn reis heeft geen andere bedoeling," zo zeide hij, „dan mij te oriënteren over de toestand in de Oost. Ik blijf twee en een halve week weg. Ik zou wel langer willen, doch dat. is niet mogelijk in verband met de aanstaande Ronde-Tafelconferentie en de voorbereidende werkzaamheden." „Kunt u iets zeggen over de wrijving, die er zou bestaan tussen de groepen van Sjarifuddin, Sukarno en Tan Ma- lakka?" „Dit moet u hen zelf vragen." was het antwoord van de minister. „Ik ga juist naar de Oost om mij van alles op de hoogte te stellen." „Denkt u, dat het republikeinse gezag groot genoeg is om tot staking van de vijandelijkheden te komen?" „Ik ben noch te optimistisch, noch te pessimistisch. Ik ben realistisch aan de optimistische kant." In „De Vrije Pers" te Surabaja zou gestaan hebben, dat de Nederlandse re gering misschien wel bereid was, de Ronde-Tafelconferentie te laten door gaan, zelfs als de order „staakt het vu ren." niet geheel bevredigend werd na geleefd. Hiernaar gevraagd, antwoordde minister Van Maarseveen: „Wij zijn re alistisch. Ik kan niet aannemen, dat dit het standpunt van de regering zou zijn. Het zou niet wel aangaan, te confereren als het schieten voortgang vindt. „Wanneer denkt u, dat de Verenigde Er bestaat gegronde hoop, dat het Zweedse vrachtschip „C. A. Banck", dat sinds 1 Maart, toen het bij stormweer vlakbij de Bloemendaalse duinen strand de, nog deze maand vlot zal komen. Reeds driemaal achter elkaar is men bij hoge vloed er in geslaagd het schip m de richting van de zee te verplaatsen, doordat het vrij kwam in de gegraven geul. De laatste maal, Woensdagmorgen, legde het gevaarte 18 meter af en werd door ver in zee liggende ankers in zijn nieuwe positie vastgelegd. Het achter schip is thans op de eerste bank, zodat men er ook bij laag water niet meer omheen kan lopen. Een waterhoogte van ongeveer een meter in de geul, waarin de „Banck" zich thans bevindt, is reeds voldoende om het schip te doen drijven, aangezien het een vlakke kiei heeft, die 60 cm. breed is. Het wachten is thans op hoge water stand of springvloed. W'nr drie maanden geleden aan de Schalkwijkerweg te Haarlem nog een stuk land lag vol gras of stenen, ligt nu een fraai tuinbouwbedrijf rond een eenvoudig, maar degelijk paviljoen. Het. eerste paviljoen van de werkinrichting voor verstandelijk en lichamelijk mis- deelden van de „Nazorg" en het was niet louter symboliek, dat men hieraan de naam verbonden had van de grote stuwer van dat werk, de onlangs over leden wethouder Sake van der Wall. Het paviljoen met zijn rode dakpan nen had gistermiddag iets gemoedelijks, toen daar in aanwezigheid van talrijke autoriteiten de officiële opening door Haarlems burgemeester verricht werd. Behalve burgemeester en mevrouw Crcmers bevonden zich onder meer on der de aanwezigen Baronesse De Vos van Stcenwijk, de wethouders A. An- genent, F. Noordhoff, D. Geluk, de ge meentesecretaris Th. Wesstra, wethou der H. Disselkoers uit Heemstede, wet houder A. van Leusen uit Velsen en verschillende hoofden van gemeentelijke diensten. In zijn openingswoord memoreerde wethouder Noordhoff de toelichting bij het raadsbesluit inzake de bouw van een werkplaats voor een centrale ar- beidsinrichting van Nazorg, waarin naar voren werd gebracht, dat voor een der gelijke inrichting een afdeling tuinar- beid onmisbaar is, dw.z. tuingrond met kassen en gebouwen voor binnenarbeid, waar zwakzinnigen en ontslagen ge stichtspatiënten tewerkgesteld worden. Vele moeilijkheden moesten overwon nen worden, eer de bouw van het eer ste Nazorg-paviljoen ter hand genomen kon worden. Maar in Maart van dit jaar was het toch zover, dat de tuinbaas met een twaalftal jongens en mannen het pionierswerk kon beginnen. Het Nederlands Elftal speelde gisteravond zijn vijfde wedstrijd in dit seizoen en oehaalde zijn derde overwinning. Met 41 wonnen de Oranjehemden te Helsinki van de Finnen, een resultaat, dat gezien de veldmeerderheid en het spel der Nederlanders zeker verdiend genoemd mag worden. Van Roessel (op de knieën) heeft op deze foto juist het eerste doelpunt gemaakt. De Finse doelverdediger Sarnola greep vergeefs naar de bal. Achter Sarnola, op de mg gezien, Wilkes. Het verslag van deze succesvolle wedstrijd, vindt men op pagina 3. ■v'Jt ƒ7 Burgemeester Cremers verzocht mevr. v. d. Wall het naambord van het Sake van der Wall-paviljoen te willen onthullen, waarmede het nieuwe Nazorg paviljoen was geopend. Foto: Burgemeester Cremers bedankt mevr. v. d. Wall voor de onthulling. Rechts de heer E. P. Schuyt, directeur van Nazorg. „Duizenden kruiwagens grond wer- den, d.w.z. dat er meer dan een mil- den verplaatst", zo zeide de wethou der. „Er is gespit, geschoffeld, geplant en na slechts enkele maanden kunnen we ons er nu van overtuigen, wat er onder deskundige leiding te bereiken is." En aan de hand van enkele mar kante voorbeelden illustreerde spre ker, hoe de arbeid ook voor deze mensen de beste therapie is. De wethouder betreurde het, dat om trent de uitbreiding van de arbeidsin- richting nog geen positieve mededelin gen gedaan konden worden, omdat er rekening mee valt te houden, dat de terreinen voor Nazorg dienen te worden ingepast in algemene uitbreidingsplan nen van de gemeente. Hij besloot met zijn waardering en dank uit te spreken aan het adres van de directeur, de heer E. P. Schuyt, die zich met alle krachten aan dit sociale werk gegeven heeft en nog geeft. De burgemeester onderstreepte hiema nog eens deze woorden van waardering en wees er veryolgëns op, hoe vooral voor dit werk de belangstelling van autoriteiten en particulieren eén levens voorwaarde is. Met dankbaarheid her innerde hij aan het werk van de vier particuliere instellingen op dit gebied, waarvoor alleen al door particulie ren in nog geen vijf en twintig jaar f 125.000.was opgebracht. Na bijzondere dank te hebben ge bracht aan de directeur van Openbare Werken, de heer M. Maas, en de direc teur van Hout en Plantsoenen, de heer J. Dorresteijn, herdacht de burgemees ter in sympathieke bewoordingen de harde, maar bescheiden werker, wijlen wethouder Sake van der Wall, die hij een waarachtig symbool noemde voor dit werk. „Dit gebouw is reeds enige tijd in ge bruik, en daarom geloof ik, dat de ope ning zinvoller is door een handeling, waardoor iedereen weet, dat Sake van der Wall en Nazorg onafscheidelijk verenigd zijn." Het gezelschap trok daarop naar hui ten, waar mevrouw Van der Wall de doek verwijderde yan het gevelbord, waarop de naam van het paviljoen ge schilderd stond. Tenslotte was het de directeur van Nazorg, de heer E. P. Schuyt, die met klem van argumenten aantoonde, hoe ook voor onvolwaardigen arbeid van het grootste belang is. „In Nederland zijn er 300 a 400 dui zend lichamelijk en geestelijk misdeel- lioen mensen in gezinsverband dagelijks mee te maken hebben." Naar spreker vertelde, zijn er in Haarlem 5000, zodat in onze stad onge veer 20.000 personen er mee te maken hebben. En bepaald indruk maakte de directeur, toen hij aan de hand van en kele sprekende gevallen liet zien, hoe er weer vreugde kwam in die gezinnen, doordat zo'n onvolwaardige in dit tuin bouwbedrijf met plezier werkte. Ook hij sprak de wens uit, dat de uitbreidings plannen spoedig werkelijkheid zouden worden. Na afloop maakten de aanwezigen een rondgang door de tuinen en daar kon den zij met eigen ogen aanschouwen, dat al die woorden niet ten onrechte waren gesproken! Staten de situatie rijp achten voor het vertrekken van Marshall-hulp aan In donesië?" „Dat zou ik ook graag willen weten U zoudt het aan de Amerikanen zelf moe ten vragen." Over de luchtvaartverbindin'g met Indonesië via India wenste de minister zich niet uit te laten. Hij achtte dit een delicate kwestie, waarover voorlopig beter gezwegen kan worden. Dit is de tweede luchtreis van de mi nister. Hij is nog nooit eerder in de Oost geweest. „Mijn eerste luchtreis," zo zeide hij, „maakte ik in 1947, van Rome naar Amsterdam." De minister gaat vergezeld van drie adviseurs: dr. Idenburg. mr. Van dre Valk en kolonel Van Gulk. Woensdagmiddag is uit Tandjong Priok vertrokken de „Kota Inten" met repatriërende militairen van de Kon. Landmacht, het K.N.I.L.. de marine en de mariniers. De Franse regering heeft voor Zater dag a.s. alle verloven ingetrokken van de Parijse politie en tienduizend politie mannen en leden van de Garde Répu- blicaine bevolen zich gereed te houden om in te grijpen, wanneer het op die dag zal komen tot botsingen tassen com munisten en Ganllisten. De voorzorgsmaatregelen volgden op n eerder deze week door de communisten tot de werkende bevolking van Parijs gerichte oproep tot verstoring van een Zaterdagmiddag te houden plechtige herdenkingsbijeenkomst op de negende verjaardag van de geboorte van de Fran se verzetsbeweging. De plechtigheid zal door Generaal De Gaulle worden bij gewoond. De herdenkingsbijeenkomst wordt georganiseerd door de sterk Gaul listisch beïnvloede Parijse gemeenteraad en wordt gehouden in een arbeiderswijk in het Zuidelijk deel van de stad. Bij die gelegenheid zal de Avenue d'Or- leans, waarlangs generaal Leclerc met zijn tweede Franse pantserdivisie op 24 Augustus 1944 Parijs binnentrok worden herdoopt tot Avenue Général Leclerc. De ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier zijn in de afgelopen nacht om 25 minuten na middernacht uiteen gegaan zonder inzake Duitsland of Oostenrijk tot overeenstemming te zijn gekomen. Zij besloten echter dat de huidige conferentie Maandag a.s. zai worden beëindigd, onverschillig of al dan geen overeenstemming is bereikt. In de even voor half een geëindigde zitting namen zij de volgende besluiten: 1. Zij zullen uiteengaan tot Zondagmid dag half vier. op welk tijdstip zij hun onderhandelingen in geheime zitting zul len voortzetten. In de Rotterdamse gemeenteraad is het Donderdagmiddag gekomen tot een discussie over de verwijde ring van twaalf van Kees van Don- gen's schilderijen uit het Museum Boymans. Wel had het A.R.-raads lid, de heer M. Oudkerk, zijn inter pellatie-aanvraag ingetrokken, maar het communistische raadslid, H. Goudkuil, had zijn plaats ingenomen. De communistische woordvoerder trok hevig van leer tegen het beleid van B. en W. in deze zaak. Hij vroeg het college niet meer en niet minder dan deze z.i. overhaaste stap te niet te doen. In zijn antwoord merkte de loco-bur gemeester op, dat B. en W. reeds kort na de opening van de tentoonstelling hoorden van bezwaren uit kringen van de burgerij. Velen bleken gekwetst te zijn in bepaalde gevoelens en toen van AR.-zijde speciale bezwaren naar voren kwamen, hebben B. en W. zich ernstig met deze zaak bezig gehouden. De loco-burgemeester betreurde het dat, naar hij zeide, de beslissing zo laat genomen was. Er bestaan bezwaren te gen dit repressief verwijderen. Dit is door preventief overleg te voorkomen. Het college is voornemens het doen van voorstellen welke dit preventief overleg mogelijk zullen maken, te overwegen. Wethouder Van Tilburg zei verder dat de wnd. directeur van Boymans, die bij de samenstelling van de tentoonstelling alleen oordeelde op artistieke gronden, de algemene verantwoordelijkheid van B. en W. wat simplistisch had gezien. Hij verklaarde tenslotte dat B. en W. niet beleid zijn hun stap te niet te doen. Van verschillende kanten werd dan het woord gevoerd. Van A.R.- en van K.V.P.-zijde achtte men de beslissing van B. en W weloverwogen en verstandig; van V.V.D.-zijde verklaarde men de geste van B. en W. te betreuren. Mr. Donker, fractievoorzitter der P.v.d.A., kwam met een motie, waaruit een ver holen hfkeuring van het beleid van B. en W. sprak. De, raad nodigt B. en W. uit deze zaak opnieuw in overweging te nemen. Tenslotte werden, na re- en dupliek, de moties in stemming gebracht. Die van de heer Goudkuil werd verworpen met alleen de communisten en de V.V.D. voor. De motie-Donker werd eveneens verworpen, n.l. met 26 tegen 15 stem men. De K.V.P.-, A.R., C.H. en C.P.N.- fracties waren eensgezind tegen, de P.v.d.A. en de V.V.D.-fractie waren niet eenstemmig. 2. Maandag zal voor het eerst sedert tien dagen een plenaire zitting worden gehouden, welke meteen de slotzitting zal zijn. De vier ministers hebben kort na middernacht hun langdurige pogingen tot het bereiken van overeenstemming afgebroken. Bevin zou om tien uur van morgen per vliegtuig naar Luxemburg vertrekken om daar een vandaag en morgen te houden conferentie van de landen der West-Europese Unie bij te wonen. Die conferentie zal ook worden bijgewoond door minister Schuman De vier ministers maakten bekend dat de geheime besprekingen van gisteren geheel gewijd zijn geweest aan een mo dus vivendi voor Duitsland en aan een vredesverdrag met Oostenrijk. In een communiqué maakten zij bekend dat zij echter nog geen overeenstemming m zake beide vraagstukken hadden be reikt. De tot n a het middernachtelijk uur voortgeduurd hebbende zitting was de tweede van gisteren. De eerste middag zitting duurde bijna 5 uren. Zoals aangekondigd, zijn respectieve lijk Donderdagavond en Vrijdagochtend de republikeinse delegatie onder leiding van mr. Rum en de federale delegatie van staatshoofden en premiers van deel staten naar Banka vertrokken. Heden avond wordt het gehele gezelschap te rugverwacht. Hedenavond biedt de H.V.K., de heer Lovink. ten paleize een diner aan de republikeinse en Nederlandse delegaties en aan de leden van de U.N.C.I. aan. Voor het bezoek van de Amerikaanse journalisten is een zeer uitgebreid pro gramma opgesteld. De dag van aan komst wordt door de gouverneur van Batavia en ommelanden een welkomst- lunch aangeboden. Voorts staan een re ceptie door het bedrijfsleven, een ont vangst ten paleize en een reeks excur sies op het programma, waarbij een reis naar Djocja, waar de Sultan de gasten ontvangt, naar Banka, waar Sukarno een persconferentie houdt, en tochten naar Makassar, de Taradjalanden. Bali, Pontianak en Sumatra. Aan het vervoer van de evacué's, die van Djocja naar Batavia willen reizen, wordt thans in opdracht van de Indone sische regering ook deelgenomen door het m.s. „Tawali" van de N.V. Stoom vaart Maatschappij „Nederland". In twee a drie weken zal een groot aantal eva cué's van Semarang naar Batavia wor den vervoerd. De „Tawali" heeft reeds drie reizen van Semarang naar Batavia gemaakt. Per reis worden ongeveer 1000 evacué's vervoerd. Verwachting tot Zaterdagavond: Over het algemeen veel bewolking maar overwegend droog weer. Meest matige wind tussen West en Noord. Aanhoudend kond weer. Zon 4.19—21.83. Maan 1.80—11.27 Dag in dag uit is een groep van 50 onverschrokken jonge kerels werk zaam langs het Noordzeestrand. Deze groep, de „Khatie mine party", een onderdeel van de Mijnopruimings- dienst, „kamt" een „trook van onge veer 1 K.M. breedte uit, waarin tie Duitsers de zogenaamde „khatiemij- nen", anti-invasiemijnen, legden. De khatiemijn bestaat uit een beton nen blok, dat een halve ton weegt. In het blok is een gat. waarin de spring lading, bestaande uit hexonite, is ge legd. Op het blok is een ijzeren drie poot gezet, waarop de stoothoorn staat, die de lading in het blok tot'ontspringen moet brengen. In totaal is de mijn plus minus twee meter hoog. De Duitsers legden deze mijnen, die een onderdeel vormden van de anti-invasie versper ring. op een diepte van 4 tot 7 meter. Kort na de oorlog werd een begin ge maakt met het opruimen van deze khatiemijnen, waarvan er ongeveer 10.000 langs de kust van Zeeuws-Vlaan- deren tot Ameland lagen. Toen werkte de „khatie mine party" met meerdere groepen en in bijna drie jaar tijd wer den 8000 khatiemijnen onschadelijk ge maakt. In Januari 1948 begon de tegen woordige groep van 50 man haar werk en sindsdien zij., al weer 600 khatie mijnen geruimd, waarvan over een strook van 500 meter ter weerszijden van ue gestrande C. A. Banck alleen al 11. Nu werkt de groep tussen Bloemen- daal en IJmuiden hoofdzakelijk in op dracht van oe Waterstaat. Waterstaat heeft bepaalde stukken afgebakend, die naar belangrijkheid gecontroleerd moe ten worden, want in werkelijkheic. werkt ae K.M.P. nu als controle-appa raat. In de loop der jaren zijn namelijk een groot aantal van deze mijnen ver zand en zo nu en dan komen deze door het verschuiven van de zanubanken weer vrij. De K.M.P. maakt voor het ruimen van de khatiemijnen gebruik van Ame rikaanse rubberboten, die door hun elasticiteit geen invloed hebben op de stoothoorn. Werkte men met vletten, dan zou het stelig meermalen voor komen, dat een vlet op een mijn zou stoten, die soms vlak onder de opper vlakte van de zee liggen en vlet met bemanning zou onherroepelijk in ce lucht vliegen. Bij het opsporen der mij nen varen van het strand twee rubber boten door de branding en keren na een kilometer terug. Beide boten hebben een sleeplijn, die, verbonden met elas tisch draad, over de bodem worct ge sleept. Alles wat de sleeplijn op de bocem van de zee ontmoet, wordt on middellijk verankerd met een boei. Zijn op een bepaalc. gedeelte een tien tal boeien „uitgezet", aan komen de duikers in actie. Deze duikers zijn ge kleed in zogenaamde „p-pakken". die veel lijken op &e pakken van de „kik kermannen". De duiker onderzoekt waaruit de vangst bestaat Blijkt een khakiemijn verankert, dan wordt een springlading van K.G. hexonite naast de mijn gelegd. Door middel van een stroomstoot wordt te mijn, van een plaats op veilige afstand, opgeblazen. Heel vaak worden de stukken beton en ijzer dan tot ver op het strand geslin- gerc. Iedere dag. zomer en wint» werkt de groep en pas als de temperatuur 5 graden Celsius beneden nul is, wordt het werk stil gelegd. De samenwerking in de groep, die hoofdzakelijk uit zee miliciens bestaat, is uitstekend. Naar schatting zal ceze groep nog vier jaar actief moeten blijven om de nog over gebleven khatiemijnen op te sporen en onschadelijk te maken. Als een mens niet meer kan werken, dan beseft hi) pat wat hij verruimd yheeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1