STAD EN OMGEVING Reenters Van turnen naar tafeltennis en badminton Reenters Reenters He! iii kt y I mtm Vitrage Handschoenen DE MATADOR Haarnetten AGENDA LAMPEN „INTIMA" GemeenteraadHeemstede Koninklijk bezoek aan Utrecht FRIESE KLOKKEN Fa. H. INEKE ANTON OOMS OPZEELAND KATHOLIEK K.L.M.-PERSONE& Soldaat wilde niet naar Indonesië DE PERSVRIJHEID Jhr. DE RANITZ NIET GEPOLST KERKUUR VAN SERVIESGOED VRIJDAG T7 JUM VX9 PAGINA 2 Amerika naar Spaarndam Als het beeldje van Hans Brinker er staat 7-jarig meisje aangereden op Herensingel Slachtoffer overleden Zijn oom hield hem schuil Ca naar Excursie naar de Hoogovens Nieuws van de R.K. Middenstand Examens handenarbeid Het retraite werk in de K.A.B. i Burgerlijke Stand HAARLEMSE SPORTWEEK Kalme maar aardige avond in Sportweek AANVARING IN HET SPAARNE 125 JAAR RECLASSERING Feestelijke bijeenkomst J. G. KAASENBROOD Technisch groot! Ex-ambtenaren opsporings dienst veroordeeld Zilveren jubileum Badminton BLOEMENDAAL GEMEENTERAAD VAN Debat om smartegeld Ga naar ZANDVOORT DAME IN AUTO OVERLEDEN Aanrijding het gexxolg Gemeenteraad Kruis wordt vernieuwd Burgerlijke Stand Middelbaar onderwijs Raadsleden wensen avondvergaderingen Concert in Groenendaal „Schept vreugde in het leven" Aanbesteding Eerst even kijken bij „tf&VOAL&t Gebloemd katoen f 2.05 wasecht, 80 cm. breed Deze artikelen zijn zeer geschikt voor de tropen v» TROUW-AUTO's Communistische fractie ontbrak op appèl Resolutie over regerings- bemoeienis Burgemeester van Bussum J. C. Haspels benoemd Beurs van Amsterdam Zwemfeest Zwemfeest van H.P.C. Ca naar Voor burgemeesters-vacature te Den Haag VERKOOP REPARAT3® KI. Houtstraat tos. Tel. 14448 Grote sortering Lage prijzen Schermerstr. 20 Beurs van York Fa. W. F. CLAUS Nu kan Vader weer steeds een heerlijke pijp roken! v.a. ƒ2.50 ZOMERKAMGAREN, GELEGENHEIDS- EN TROPICAL COSTUUMS ROOMBOTERGEBAK Joh. Willemsen en Zoon - Palissiers Fotocopieën beter, sneller en goedkop®^ BELANGRIJKE BIJEENKOMSTEN in AMSTELVEEN en AMSTEBD»^ Ongeveer anderhalf jaar geleden deel- dep wij mede, dal de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer Haarlem een beeld zou aanbieden van de Hol landse jongen Hans Brinker, die in Amerika bij ieder kind bekend is omdat zijn heldendaad in ieder kinderboek staat afgedrukt. Het verhaal beschrijft hoe Hans 's avonds laat van zijn grootmoeder terugkwam en plotseling op de donkere dijk hoorde, dat het water doorsijpelde. Hij begreep onmiddellijk het gevaar, een doorbraak zou het gehele achterland onder water zetten, en hij hield zijn hand tegen het gat in de dijk. Niemand was in de omgeving te zien en eerst tegen het aanbreken van de dag vond men de jongen, verkleumd, maar nog steeds met ziin hand het water kerend. „The silver Skates", heet deze story en men kan geen Amerikaan spreken of hij is er vol van. De beeldhouwster Greta Rueb, die o.a. het beeld van koningin Emma in het Rosarium te Den Haag ontwierp, is thans met het ontwerp gereed gekomen. Het beeld is anderhalve meter hoog en stelt de jongen knielend met de hand het water kerend voor. De plaatsing zal in het voorjaar van 1950 geschieden op de Spaarnaammerdijk. Reeds nu is geble ken, dat straks geen Amerikaan Neder land zal verlaten, zonder dit beeld op het historischè plekje gezien te hebben. Een ernstig ongeval heeft Woensdag avond plaats gehad op de Herensingel. Een aantal kinderen was daar op de weg aan het spelen, toen een paard en wa gen, die uit de richting Amsterdamse Poort kwam. een personenauto passeer de, die uit tegenovergestelde richting kwam. Een zevenjarig meisje werd door de auto aangereden en tegen de straat geslingerd. Met een gecompliceerde rechterbeenbreuk werd zij naar de Mariastichting vervoerd. In dit zieken huis is het kind enige uren later aan de bekomen verwondingen overleden. Jleder Nederlander weet, dat wij op het ogenblik nog steeds in tijd van oor log leven en dat dit zal dnren totdat de vredesverdragen met Duitsland en Ja pan zijn gesloten. Ook verdachte be hoorde dat te weten en evenzo, dat het in oorlogstijd dubbel ernstig wordt ge straft, wanneer men er een dienstplich tige toe brengt te deserteren." Zo sprak de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank in de zaak tegen de 27-jarige huisschilder K. B. uit de Haarlemmer meer, die zijn neef, die militair was, bij zich thuis had verborgen op de dag, dat hij met de „Grote Beer" naar Indone sië moest vertrekken, en gedurende vijf daarop volgende weken. De officier vond de zaak zeer ernstig en eiste een onvoor waardelijke gevangenisstraf van tien maanden. Op een Zaterdag in Februari kwam de neef bij de oom op visite om hem te vertellen, dat hij de volgende week met een troepenschip naar Indonesië moest. Hij zei tegen zijn oom, dat hij er niets voor voelde om mee te gaan en vroeg of hij zich gedurende enige tijd in zijn huis mocht schuil houden. De man vond het goed en zo nam de jongen zijn intrek in de woning van zijn oom. De president van de rechtbank vroeg aan verdachte, of hij niet geweten had, dat hij op die manier desertie bevor derde, hetgeen zwaar wordt gestraft. „Daar heb ik toen niet aan gedacht", was het antwoord. De president vond het nogal vreemd, dat verdachte niet heeft geweten of zich althans niet heeft gerealiseerd, dat wij nog altijd in oor logstijd leven en dat de hoogste straf voor het bevorderen van desertie zes jaar is. De officier vond het in de steek laten van zijn mede-soldaten, die ook naar Indonesië moesten, verraad aan zijn lotgenoten. Met alle macht moet de de sertie bestreden worden, zo zeide hij. Van een bevoegde instantie had de of ficier van justitie vernomen, dat er in Amsterdam een driehonderd van soort gelijke deserties zijn. De officier eiste tien maanden gevangenisstraf. De verdediger betoogde, dat de mili tair, wat men noemt, een ongeluksvo gel was, en dat men van mening was, dat hij zou sneuvelen. Toen de jongen dus aan verdachte vroeg, of hij hem wilde verbergen, kon deze niet weige ren. De verdediger verzocht met klem om met dit laatste rekening te houden. Uitspraak 30 Juni. Haarnetten extra fijn 10 ct. Haarnetten dubb. geweven 10 et. Bolnetjes 10 ct. Sportnetten extra zwaar 25 ct. Watergolf netten driehoek model 50 ct. KRUISSTRAAT 35 Voor de excursie van de K.A.B. op morgen 18 Juni as., kunnen zich nog een beperkt aantal deelnemers opgeven bij B. L. Huiskeps, H Mulierstraat 60- Degenen, die per trein wensen te gaan, voorzien zich van een kaartje tot halte V'elsen Hoogovens en komen om 1.45 op het perron richting Velsen. De fietsers verzamelen zich eveneens om 1 45 uur bij de Catharinaschool aan de Rijksstraatweg. De kosten verbonden aan deze excursie kunnen voldaan worden bij de verzamelpunten. De ex cursie begint precies om 2.30 uur. zo dat eenieder wordt aangeraden op tijd aanwezig te zijn. Dinsdag 21 Juni, des avonds half acht, organiseert de R.K. Middenstand voor zijn leden een excursie naar het Frans Halsmuseum, alwaar onder des kundige leiding een wandeling wordt gemaakt langs de kunstschatten, waar door dit museum zo beroemd is. Voor de bevoegdheid handenarbeid slaagden aan de Rijkskweekschool te Haarlem de dames W. v. Abs, T. Der- nison, H. Dijkstra, E. Hedlund, G. Hof- meyer en J. Pieterson uit Haarlem; M. Dienaar en L. v. Dillewijn uit Sant poort; L. Hessels en L. v. d. Hoonaard uit Heemstede en G. Kelderhuis uit Badhoevedorp. Van het retraitewerk voor de leden van de Kath. Arbeidersbeweging kan thans worden medegedeeld, dat voor de K.A.B.- leden thans vier retraites zijn vastgesteld. De data dezer retraites zijn: de eerste van 912 Juli, de tweede van 69 Augustus, de derde van 36 September. Deze drie retraites worden te Bergen gehouden. Voor personen, die gaarne een keer naar een ander retraitehuis willen, is er een re traite te Vught vastgesteld van 69 Aug. Wie van de K.A.B.-leden dus een retraite wil meemaken, heeft de keus tussen de plaatsen en verschillende data. Het bestuur hoopt, dat het daarmede de leden zeer ter wille is geweest en wacht dus nu op een voldoende aantal deelnemers. De leden, die een van deze retraites wil len meemaken, worden verzocht zich schriftelijk te melden bij de heer B. Reyn- ders, Zomervaart 134. Ook de leden, die zich reeds opgegeven hadden, moeten even laten weten aan welke retraite zij wensen deel te nemen Opgave tot deelname aan een retraite moet geschieden vóór 20 Juni aan het adres hierboven genoemd. GEBOREN: 15 Juni: G. van der Wei- Stokman. z; M. C. Kok—Buskermolen, z; M. MeulenbroekEgberts, d; 16 Juni: N. MolemanSchram, d; A. A. Ko- ningsNoordenbos, d; A. Kloostervan der Steijlen, d: 15 Juni: M. A. van Ben- temvan den Hurk, d; 16 Juni: E. Hee remansvan Warmerdam, d; 14 Juni: J. G. de MolHorsten, d; 15 Juni: M. HartjesJansen, d; 16 Juni: Z. Boote- maKleine Deters, d. GETROUWD: E. P. M. Koning en A. M. Boon; W. A. J. Ditmars en M. C. Metz; H. H. Tollenaar en G. T. de Korte; E. Bouwer en T. Dubbelman; D. J. van der Heijden en G. E. van der Mark; G. E. Karst en J. A. W. Boer: P. Willemsen en M. Groen; J. de Vreugd en L. Poldervaart; W. de Wilde en E. Weber; J. W. G. de Keijzer en R. J. Schindeler. OVERLEDEN: 15 Juni: C. van der Made. 73 j. Lange Veerstraat; D. Rog geveen, 76 j., Jansstraat. welke nog niet bij Uw kennissen te vinden zijn. KRUISSTRAAT 42 TELEF. 10311 BIOSCOPEN: Rembrandt: Huwelijk in de schaduw (18 j.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palacé: Pas sagiers in de nacht (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Schaduw over het huis (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Saigon (18 j.), 2.30. 7 en 9.15 u.; City: Tot weersziens (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De diamantdieven van Arizona (14 j7 en 9.15 u. Vrijdag 17 Juni Grote Kerk: Volksconcert „Caecilia", 8 u. Stadsschouwburg: R.K. Ton. ver. „St. Genesius" met „De mooiste ogen van de wereld", 8 uur. DISTRIBUTIENIEUWS Zaterdag 18 Juni: afhalen bonkaarten te Haarlem in het uitreiklokaal Vleeshal voor de letters Wi. Uit het programma: Vrijdag 17 Juni: 19.00 uur: voet balwedstrijd tussen de junioren- ploegen van de afdelingen Haarlem en Amsterdam op het Haarlem-ter- rein; 19.30 uur: Nationaal zwemfeest in Stoop's Bad; 20.00 uur: kano wedstrijd in de grachten. Zaterdag 18 Juni: 13.30 uur; Wan deltocht vanaf gebouw „Rosehaghe" Hoofmanstraat; 14.00 uur: cricket wedstrijd op terrein Spanjaardslaan; 14.30 uur: Mars door gymnastiek vereniging GIOS van de Klaas de Vriesschool. gevolgd door turnde- monstratie op speelplaats J. P. Coen- school; 16 00 uur: Bosloop in Den •Hout; 19.00 uur: Sluitingsfeest op het Haarlem-terrein. In het Noorder Buiten Spaarne nabij de draadfabriek Hilarius kwam een 1000 ton metende Rijnaak in aanvaring met een motorbootje. De oorzaak hiervan was, dat de Rijnaak te ver naar de Oostelijke walkant was gedreven, toen de schipper in die richting moest uitwij ken, bij het naderen van een sleep uit Spaarndam. Ook de wind was er mede schuldig aan. Het motorbootje zonk na de aanvaring. Ter herdenking van het honderd vijf en twintigjarig bestaan van de afdeling Haarlem van het Nederlands Genoot schap tot Reclassering (tot voor kort werd gesproken van het Nederlands Ge nootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen) werd Woensdagavond een bijeenkomst gehouden in hotel „De Leeu werik". De heer J. H. Varekamp sprak namens de commissie van voorbereiding woorden van welkom tot de gasten en deelde mee, dat een telegram van ver hindering was binnengekomen van de minister van Justitie. Mr. M. E. Tjaden, inspecteur der re classering, deelde mee, dat de minister van Justitie hem verzocht had blijk te geven bij het jubileum. Spreker zeide, dat in de laatste jaren het aantal amb tenaren zich steeds heeft uitgebreid. Dat betekent echter niet, dat het particuliere initiatief door de overheid niet gewaar deerd wordt. Integendeel. Het werk wordt bijzonder op prijs gesteld en daar voor sprak mr. Tjaden woorden van dank. Mr. Th. F. Raedt, voorzitter van de jubilerende afdeling, haalde herinnerin gen op uit de geschiedenis. In het bij zonder sprak hij over het werk van honderd jaar gèieden en tenslotte over de hervormingen van de laatste tijd. Aan de hand van een aantal foto's gaf de heer G. H. Saveur een inzicht van het leven in de gevangenissen in Leeu warden, Haarlem en Amerika, Een mu- ziekensemble verleende op goede wijze medewerking. Alleen prima merken STOFZUIGERS H.E., ERRES, RUTON, ELECTRO-LUX GROTE HOUTSTRAAT 131 TEL. 10271 Betaling desgewenst in overleg (Adv.) Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde Donderdag twee ex-ambtena ren van de opsporingsdienst motorvoer tuigen namelijk de verdachten O. uit Amsterdam en D. uit Haarlem tot resp. 6 maanden gevangenisstraf en 9 maan den gevangenisstraf met aftrek van net voorarrest. Deze verdachten, leden van de dienst, die na Mei 1945 controle moest uitoefe nen op wat er gebeurde met Duitse en geallieerde militaire motorvoertuigen, werden ervan beschuldigd steekpennin gen te hebben aangenomen. In eerste instantie waren O. en D. door de rechtbank te Haarlem resp. veroor deeld tot negen en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. Te gen dit vonnis was de officier in beroep gegaan. Veertien dagen geleden eiste de proc.- gen. mr. J. Fabius tegen O., die hij als een „hulpje" beschouwde, een jaar ge vangenisstraf en tegen D. anderhalf jaar. Vandaag vierde mr. T. A. M. A. v. Lö- ben Fels zijn zilveren jubileum als ad vocaat bij de Haarlemse balie. In be sloten kring sprak vanmorgen mr. H. J. Simons zijn associé toe, waarna de heer G. Hurkman namens het personeel de jubilaris complimenteerde en hem een schilderij aanbood, voorstellende een pleitende advocaat. Een drukke receptie volgde, waarop o.m. aanwezig waren de president van de Haarlemse rechtbank, mr. A. M. v. Tuyll van Serooskerken, de oud-presi dent G. Sluis, de Officier van Justitie, W. Paardekoper Overman, tal van advo caten en leden van de rechterlijke macht. In tegenstelling met Woensdag was het gisteren een betrekkelijk rustige avond in de Haarlemse Sportweek. Tur nen op openbare pleinen, tafeltennis en Badminton in de gymnastiekzaal van de HBS B aan de Voldergracht, dit waren de kampplaatsen van Donderdagavond. Genoeg echter om talrijke Haarlemse sportliefhebbers een genotvolle avond te bezorgen. Het turnen op openbare pleinen wil er wel in bij het publiek. Het maakt al tijd een prettige, frisse indruk dat op marcheren der turnclubs naar de diver se kampplaatsen eh vanzelf trekt er al tijd een flink aantal belangstellenden mee. Zo ook gisteravond toen de G.V. GIOS, BATO en Concordia hun opwach ting gingen maken. GIOS gaf een de monstratie aan de Schotersingel. Con cordia veroverde Haarlem-Zuid-West terwijl Bato in „Noord" de aandacht vroeg. De verschillende nummers welke de gymnastiek zo al telt werden correct en met veel animo uitgevoerd en alle club oogstten een dankbaar succes. Er werd ook nu weer gedemonstreerd dat de turnbeweging in Haarlem veel be oefenaren telt en in het openbaar ook zeer veel belangstelling trekt. Een geheel ander genre was te genie ten in het HBS gymnastieklokaal waar het voor Holland nog niet bekende Bad- De raad der gemeente Bloemendaal kwam Donderdagmiddag in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van de burgemeester. Tot direc teur van Publieke Werken werd per 1 September benoemd de heer Y. E. Dijkstra, thans wnd. directeur. In prin cipe werd besloten toe te treden tot de districts voor- en nazorgdienst voor geestelijk- en lichamelijk misdeelden te Haarlem. De politieverordening werd zodanig aangevuld, dat op nationale feestdagen ontheffing kan worden verleend van het verbod geluidversterkingsapparaten te gebruiken. Enkele percelen gond werden ver kocht voor woningbouw. De leden van de Commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs waren en bloc afge treden, omdat een hunner niet door de raad was herbenoemd. Tot nieuwe le den werden nu benoemd mevrouw M. B. ten Cate-Oud, S. A. Wilson, mr. A. S. van Nierop, dr. W. Esveld en drs. W L. Beynes. Wethouder Rohling bracht dank aan de oude commissie, die geheel belang loos werk verrichtte. Het gemeentebe stuur heeft alles geprobeerd om haar te behouden doch dit mooht niet baten. Reeds in de vorige vergadering kwam een adres aan de orde van de onder- wijsverenigingen inzake het verlenen van toelagen aan nagelaten betrekkin gen van personeel van openbare en bij zondere scholen in de gemeente. B. en W. zouden, op verzoek van de heer Pinxter, een onderzoek instellen naar de mogelijke financiële consequenties. Deze kwamen, volgens de statistiek over tien jaar, neer op f 3200.of ruim f 300.per jaar. Toch stelde het col lege voor afwijzend op het adres te beschikken. De heer Vliegen achtte de uitgave, die nog eventueel is, wel verantwoord en schaarde zich aan de zijde van de heer Pinxter. Wethouder Rohling merk te echter op, dat de salarissen van het onderwijzend personeel ten laste van het Rijk komen en dat de gemeenten Speeiale verkoop per meter ƒ2.63 90 em. breed KRUISSTRAAT 35 Hedenmorgen omstreeks negen uur reed de 60-jarige mevr. H. D. Wenink- Heida in een auto door de Haarlemmer straat. Vermoedelijk kreeg zij een hart verlamming, waardoor de auto stuur loos werd. De auto, die tegen een boom reed, werd zwaar beschadigd. Tussen de jaren 1923 en 1927 is de thans overledene voor de Vrijheidsbond raadslid geweest. Naar wij vernemen zal de heer A. J. v. d. Moolen zijn benoeming tot lid van de gemeenteraad in de PvdA-fractie niet aanvaarden. De heer v. d. Moolen is sedert 1948 wegens een ernstige ziekte al niet meer in de raad verschenen. De heer J. Sijtsma zal in zijn plaats zitting nemen. Het kruis op de toren der katholieke kerk wordt vernieuwd. Dat deze maat regel niet overbodig is, bleek wel toen het oude kruis naar beneden was ge haald; dit was tot op minder dan een centimeter dikte doorgeroest en leverde dus groot gevaar, bij stormweer naar benedeen te komen. ONDERTROUWD: L. J. Klerkx en J. Zwemmer. GETROUWD: W. Kubbenga en H. A. G. Lievens; J Schmidt en A. Schaap. OVERLEPEN: W. Visser, 66 j„ echt genoot van C. Verhagen; A. Wieman, 91 j.. weduwnaar van A. Peetoom; C. Schilpzand, 71 j., echtgenoot van C. 1VI. van der Molen. daarom geen extra regelingen voor uit keringen moeten maken. De heer Vliegen zette daar echter te genover, dat de onderwijzers gemeente ambtenaren zijn en dat alleen de sa larissen door het Rijk worden terug betaald. Wethouder Schulz ging met het af wijzend voorstel accoord, omdat ge meente-personeel voor gelijkstelling met dat in dienst van het Rijk pleit. Op deze wijze wil het van twee walle tjes eten, waardoor we in een cirkel gaan ronddraaien. De voorzitter wees op de verkie zingsleuze: een goede raad. Maar een goede raad is duur, zodat hij, doelend op dit geval, een waarschuwend woord wilde laten horen. Met 8 tegen 7 stemmen werd het voorstel van B. en W. verworpen. In de volgende vergadering zal nu bekeken worden hoe aan het verlangen van de onderwijzers voldaan kan worden. Goedgekeurd werd een verordening, regelende de verplichting tot aangifte van vrijkomende woningruimte. Dit moet binnen tweemaal 24 uur geschie den Bjj de .rondvraag wees de burgemees ter er op, dat een party by de ver kiezingen het gemeentewapen gebruikt heeft. Dat is verboden en strafbaar. Wethouder Geluk wist zelfs te vertel len, dat reeds een vervolging tegen de misbruikers is ingesteld. De heer De Jong Schouwenburg was van mening, dat de waarschuwings- lichten van de tram tussen Rijnegom en Bentveldseweg zeer te wensen over laten. Zij werken gebrekkig, waardoor ernstige ongelukken niet onmogelijk zijn. Er zal terstond een onderzoek worden ingesteld. Op een desbetreffende vraag ant woordde de heer Van Geluk, dat de toegang voor het openluchttheater een kwartje zal blijven. Er is meer toezicht nodig dan verwacht werd om te voor komen, dat van het theater een speel tuin wcrdt gemaakt. Jaarkaarten van een gulden kunnen echter voor nie mand te duur zijn. Na afloop der vergadering gingen verschillende raadsleden een tochtje maken met de radio-politie-auto. Uit het verschenen jaarverslag van 't Middelbaar Onderwijs te Bloemendaal blijkt, dat in 1948 op het Kennemerly- ceum 486, op het Jac. P. Thijsse Montes- sori-lyceum 197 en op de middelbare meisjesschool ,,'t Kopje" 155 leerlingen waren ingeschreven. Gistermiddag is de gemeenteraad van Heemstede in openbare zitting büeenge- komen, onder voorzitterschap van de burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn, ter behandeling van een kleine agenda. Het voorstel om gelden beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van de Nico- laas Beetschool aan de Bosboom Tous- saintlaan met een leslokaal voor handen arbeid en ten behoeve van de inrichting hiervan werd, met de stem van het lid De Ronde (CPN) tegen, goedgekeurd. De heer Zegwaart (KVP) liet zijn stem horen bij de behandeling van het ont werpbesluit inzake de wijziging van de loontabellen der gemeente-werklieden. Hij achtte het teleurstellend, dat de mi nister bij de bepaling van de nieuwe loongroepen zeer zuinig was te werk ge gaan. Spr. hoopte, dat B. en W de voor stellen, die de verschillende organisaties zullen indienen, met een royaal oog zou den bekijken. Het ontwerpbesluit werd, nadat het lid De Ronde tegen enkele punten bezwaren had geuit, onveranderd vastgesteld. De wijziging in de verordening Geor ganiseerd Overleg en de herziening van het Uitbreidingsplan keurde de raad eveneens goed. Bij de rondvraag nam het lid De Ron de, die verklaarde op 29 Juni niet. aan wezig te kunnen zijn bij het afscheid van burgemeester Van Doorn, de gelegenheid waar een woord van dank en hulde tot de scheidende burgervader te richten. De heer Reynders (P.v.d.A.) stelde voor de raadsvergaderingen in het ver volg 's avonds te houden, daar het voor vele leden in verband met hun werk zaamheden bezwaarlijk is de middagbij eenkomsten te bezoeken. De meerderheid van de raad voelde voor deze wijziging, die in overweging zal worden genomen. Het lid Zegwaart toonde zich niet enthousiast over de éénmansbussen, die de NZH bij proef laat rijden op de route Heethstedestation Haarlem. De voor zitter antwoordde, dat een en ander reeds met de directie van de NZH besproken was en dat gecontroleerd zou worden, of er dientengevolge veel vertraging in de ritten ontstaat. Spr. vond, dat er ook een gunstige kant aan de zaak was. De kleine bussen veroorzaken minder beschadiging van het wegdek dan de zware autobus sen. B. en W. zullen echter aandacht aan de kwestie blijven besteden. Zondag 19 Juni zal het Heemsteeds Fanfarecorps „Excelsior", dirigent de heer J. v. Beekhoven, des middags van 35 uur een concert geven in het wan delbos. Het programma luidt: 1. Marche, du Héros, H. Nicholls; 2. Ouverture Badeloch, F. Rogister; 3. Les Cloches de Corneville, F. Planquette; 4. Judex, Ch. Gounod, arr. A. C. v. Leeuwen; 5. Colo nel Bogey, mars. Kenneth J. Alford; 6. Garde d'Honneur, mars. A. Eenhaes; 7. Les Chevalier du Temple, ouverture, F. Jakma; 8. Tannhauser Fantasie, G. Ga- denne; 9. Valse des Libellules, F. Léhar, arr. L. de Schepper; 10. Houdt moed, mars, J. Beekhoven. Onder deze titel zendt de Kath. Arbei dersbeweging te Heemstede een circu laire aan de leden, waarin deze wor den opgewekt, ook dit jaar tijdens de komende vacantie één of meer kinderen uit de grote steden onderdak te ver schaffen en een prettige vacantie te be zorgen. Zij die daartoe bereid zijn, kun nen Zondag a.s. aan het R. K. Vereni gingsgebouw, des morgens tussen 11.30 en 13 uur alle gewenste inlichtingen ver krijgen en zich opgeven. Men kan zich voorts in de week van 1723 Juni voor inlichtingen wenden tot de volgende adressen: :L. Roest, Havenstraat 25; H. Keur. Borneostraat 63; P. Prins, Iepen laan 4; G. Brouwer, Talmastraat 4 en de secretaris L. Floris, Rijnstraat 40. Aanbesteed is de bouw van een open bare kleuterschool op het terrein van de Crayenesterschool. Er waren 30 in schrijvingen. Hoogste inschrijver was de firma C. v. Diepen te Santpoort met 39.740, laagste de firma Gebr. Kinkei te Nieuw Vennep met f 25.680. De be groting van de dienst van Openbare Werken bedroeg 33.000. De gunning zal later worden bekend gemaakt. B ARTELJ ORISSTR A AT 27 Gebloemd Zwitsers linnen in 6 kleuren, 90 cm. breed, wasecht f 3.99 p. meier Neem geen risico! Bestel vroegtijdig BOUCKAERT ZN. Rozenstraat 79 Telefoon 19992 Gevestigd sinds 1910 (Adv.) Vandaag hebben de Koningin en Prins Bernhard een officieel bezoek gebracht aan Utrecht, Het eerste bezoek gold de residentie van de commissaris der Ko ningin, Paushuize, waar de provinciale autoriteiten aan H. M. en de Prins wer den voorgesteld. Vandaar gingen de Ko ninklijke bezoekers naar het Stadhuis waar zij werden ontvangen door de bur gemeester van Utrecht, jhr. De Ranitz. De wethouders en de leden van de ge meenteraad, voltallig op de communisti sche fractie na, en andere stedelijke au toriteiten werden daarna aan de Ko ningin en Prins Bernhard voorgesteld, die tenslotte hun handtekening plaat sten in het gulden boek der gemeente. En daarna ging de tocht verder op de lange route, die door de stad was uit gezet. Allereerst naar Wijk C, waar het St. Franciscus-volkstoneel onder regie van Albert Welling een kort fragment uit „De getemde Feeks" opvoerde. Op het Thorbeckeplein werd een de monstratie van volksdansen gegeven en tegen kwart over twaalf arriveerden H. M. en Z. K. H. bij hét Centraal Mi litair Hospitaal. De heer Paul Miller, de Amerikaanse gedelegeerde bij het internationaal congres van dagbladuitgevers te Am sterdam, merkte tijdens de discussie over het onderwerp persvrijheid, waarover de Zwitserse gedelegeerde J acq. 3our- quin een rapport had uitgebracht, op, dat het Nederlandse wetsontwerp op de journalistieke verantwoordelijkheid in flagrante strijd is met de principes van persvrijheid, vastgelegd in het rap port van de heer Bourquin, en een rechtstreekse aanval is op de persvrij heid. Hij verzocht de president een commissie te benoemen met het doei een resolutie over dit Nederlandse wets ontwerp op te stellen. Zo dit niet moge lijk is, dan zal hij zelf een resolutie indienen. Naar aanleiding van het voorstel van de heer Miller besloot het congres een commissie te benoemen, bestaande uit de heren Paul Miller (V.S.), F. H. Grime (Groot-Brittannië)Jacq. Bourquin (Zwitserland), A. Bayet (Frankrijk) en H. Dikkers (Nederland), teneinde een resolutie op te stellen, waarin het stand punt van het congres inzake regerings bemoeiing over de verantwoordelijkheid van de pers wordt vastgelegd. Besloten werd in de resolutie geen speciaal stand punt ten aanzien van het Nederlandse wetsontwerp tot uitdrukking te brengen. Naar wy vernemen is met ingang van 1 Juli benoemd tot burgemeester van Bussum de heer J. C. Haspels, die sedert I November 1935 burgemeester is van Enkbuizen. De heer Haspels,«die tot de Anti-Revo lutionaire partij behoort, is 1 October 1910 geboren. Voor zijn burgemeester schap bekleedde hij de functie van secre taris der gemeente Enkhuizen. (Niet-officlële Koersen) 3 <4 Nederl. 1048 3-3(4 Nederland 1017 3 Ned. 62-64 Oei. tac Inschr. Grtbk. 1046 3 pC' Nea Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon Hoogovens ceri U nilever eert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam' Rubbei Holl Amerika Lijn Kon. N. Stoomb Mij Ned. Scheepv Unie H V.A. Uèl> Mil cert Claims Kon. Boot mintonspel werd gedemonstreerd. Dit spel heeft veel overeenkomst met het gewone tennis en werd ditmaal gespeeld tussen enkele leden van de Badminton clubs Duynwijck en 't Gooi. L. Verhoef van Duynwijk verloor van M. H. Has selaar ('t Gooi) met 9-21 én 11-21 ter wijl een dubbelspel tussen de heren L. Verhoef en A. C. in 't Hout, van Duyn wijk en M. H. Hasselaar en J. Salzherr, van 't Gooi door laatstgenoemden werd gewonnen met 21-17, 21-12 en 21-15. Tafeltennis geniet meer bekendheid en enkele cracks op dat gebied demon streerden dat het meer dan een huiselijk spelletje is. De kampioen van Nederland, C. du Buy was van de partij en vooral de ont moeting tussen hem en W. van Zoelen was van uitstekend gehalte en werd slechts na 5 sets met de grootste moeite door de Nederlandse kampioen gewon nen De resultaten waren: 16-21, 21-13. 19-21, 21-19, 21-14. De partij tussen de heren Duineveld en P. Hoonhout bracht een zege aan Duineveld met 17-21,21-13 en 21-12 terwijl het dubbelspel Du Buy- Hoonhout versus Van Zoelen-Duineveld door eerstgenoemd paar gewonnen werd met 21-15 en 21-9. Duineveld verloor tenslotte nog in 2 sets van W. van Zoe-. len, 9-21, 9-21. Deze badminton en tafel tenniswedstrijd was ongetwijfeld ge slaagd. Ondanks de lage temperatuur van het water gaat het zwemfeest hedenavond in Stoopsbad door. Is het water te koud dan wordt er in de overdekte inrichting gezwommen. Diverse prominente figu ren verschijnen aan de start. De Heemsteedse Poloclub H.P.C. zal Zondag 19 Juni a.s. een zwemfeest ge ven in de zwemvijvers Groenendaal te Heemstede. De wedstrijden zullen voornamelijk de kampioenschappen van kring Haar lem omvatten. Op de 100 M. borstcrawl starten o.a. G. Bijlsma (Haarlem); J Hoekstra (HV GB) J. Kneynsberg (DWR)terwijl voor HPC zullen deelnemen W. Geurt- sen en J. Tjebbes. De beide laatstge noemden hebben de beste kansen op de titel. Op hetzelfde nummer voor da mes starten Jenny van.Waard'(DWR), Margot Marsman (HVGB en lid der Olympische estafette). J. Wouters (DW T). N. Kint (VZV) en vele anderen. De 100 M. schoolslag heren is sterk bezet met de kampioen J. Lablans (D WT). Voorts nemen deel A. Donker. W. Halsema. W. Nijenhuis. J. Schornagel en B. Frankenthal (alle HVGB). Bij het nummer 3 x 50 M. wisselslagesta fette dames zullen 16 ploegen aan de start komen. Alle Haarlemse ver enigingen zullen aan de start verschij nen. Voor het belangrijke en spannende nummer de 10 x 50 M. borstcrawl- estafette heren zullen niet minder' dan negen ploegen deelnemen. Hieronder bevinden zich Haarlem. HVGB DWR, DWT en HPC. Tenslotte speelt het Haarlemse jeugd- zevental een wedstrijd tegen het jeugd- zevental van Den Haag. Dit belooft een uitermate spannende wedstrijd te wor den. daar aan beide zijden bekende waterpolospelers zullen deelnemen. De opstelling der zeventallen is als volgt: Haarlem: Doel: C. v. Doorenmalen. W. Geurtsen G. Bijlsfna. W. Nijenhuis, achter, en vóór: F. Lablans, J. Paanak ker en C. Wisker. Den Haag: B. Hendriks. J. Buckman, G. Spierenburg. H. Goedhart. H. Meyer, B. Stegman en J. Brokke. En. vroeg ik aan de C. A. Banck die zijn broek hoog nad opgetrokken en het koude zeewater om zijn kuiten hoorde klotsen, en hoe voel je je nou? Blij dat het bijna zover is? C. A. Banck maakte een buigende be weging en sprak: „eindelijk is er dan eens iemand, die aan mij denkt. Ze heb ben de kapitein geïnterviewd, de ver zekeringsmaatschappij de ber"ingsau- toriteiten en zelfs de vrouw van een grondwerker. Maar mijZegt U nou zelf, als er veel geld verdiend is aan het Bloemen Waalse strand heb ik daar helemaal alléén voor gezorgd Nu wel in samenwerking met de vakgroep Storm en Cyclonen maar ik heb ten slotte dat uitstapje op het strand oP eigen initiatief ondernomen". „Tevreden met de resultaten?" „Ik heb er schoon genoeg van. Wat zijn de mensen opdringerig, onbeschei den en' wat spreken ze over het alge- meen slecht Nederlands. Ben ik eet» moordschio? Een driifsiisie? Gaat tiet iemand wat aan of er jenever aan boord is? Zo is er meer, meneer. Ik zal blij zijn als ik weer tot boven m'n middel in het bad zit. Lekker dobberen op de woelige baren naar streken waar het warmer is dan hier in dat malle land." „Of 't bij jullie in Zweden altijd z° gezellig is", merkte ik voorzichtig op. C. A. Banck zweeg en tuurde naar een haringboot in de verte. Geen woord kwam er meer uit. Zeer fijn gehaakte handschoenen Kleuren: wit ecru bordeaux blauw zwart maten: 6-7-8-9 per paar ƒ2.75 KRUISSTRAAT 35 Naa-r aanleiding van berichten in de pers stelt de burgemeester van Utrecht, jhr. C. J. A. de Ranitz. er nrijs <H» mede te delen, dat hij niet is gepolst om zich voor het burgemeesterschap van Den Haag beschikbaar te stellen. Geen enkele autoriteit van wie zulk een polsen zou kunnen uitgaan, heeft hem met enige vraag ter zake officieel of ondershands benaderd. (Adv.) 2 doosjes ©fi® Speciaalhuis in: KARPETTEN, LOPERS, KLEEDJES, enz. Bijzondere aanbieding: Zware wollen dekens, grote maten, slechts ƒ18.50 Wollen karpetten 200 X 300 ƒ89.— (b/d Zijlweg) Haarlem (A.s. Dinsd. gesloten) Vorig Opening slot 17/6 99 jij 97% 97 H 98ft )?ï,ïgl 97)| 151% - 164 164i/4 108% 46%gb 1451/4 177% 355% 255% .40 ex 228% 230 2951/4 295% 133% 136% 140% 124 124 lólgb .52%gl 154 146% 14734 f 6. Anaconda Coppei Bethlehem Stee) Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Coppei Montgomery Wara North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 16/6 15/6 25% 26 24% 24 15% 46 84% 35ex 53% 53% 10 10% 42% 43% 48% 491/4 17% 17% 10% 10% 17% 17% 31% 31% 33% 34% 26% 26% 20% 20% 21% 211/4 BETAAL®! voor huishoudlompen 22 cent per kg. Telefoon 11436, Bake- nessergracht 45-51. Tabaksdistributie vervallen. Geef hem daarom a.s. Zondag met Vaderdag een prima pijp, waarin wij U een on gekende collectie kun nen tonen. Beslist vakkundige voorlichting. Geurige, eerste kwali teit rooktabak in div. merken. Voortreffelijke sigaren in rijke sorter. Aanstekers in diverse prijzen. Onbreekbare sigarenkokers „HET PIJPENHUIS" Grote Houtstraat 133 Stationsplein 8 Tel. 12905—11659 Zo juist aangekomen in alle maten en kleuren ANEGANG 21 TELEFOON 13438 Zwitserse choc.-gebakjes 25 cent. Botergebakjes 18 cent- Lichte boterallerhande 35 cent per ons. Voor de vacantie: boterkoeken keurig verpakt t 15? per stuk. BEZORGING DOOR DE GEHELE STAD Wij verwerken UITSLUITEND ROOMBOTER JULIANAPARK 28 - HAARLEM - TELEF. 1895 GLASWERK, VORKEN, LEPELS, MESSEj voor Uw BRUILOFTEN EN ANDERE FEESTEN in elke gewenste hoeveelheid ZIJLSTRAAT 24-30 HAARLEM TEL. 1261& «ét bi ®ij w 1 GV hem FOTO HILARIUS - GROTE HOUTSTR. 102 - TEL. 10 De contacten met Uw personeelschefs hebben^ gelegd en ons ledental onder het Kathol) K.L.M.-personeel stijgt iedere dag. Wij willen echter met alle Katholieke K.L- employé's in contact komen. Daarom nodigen U uit voor één der te houden In AMSTELVEEN op WOENSDAG 22 in Café „Het Dorstige Hert" ?n AMSTERDAM op VRIJDAG 24 rf*1* in „Krasnapolsky, Warmoesstraat 175. Aanvang van beide bijeenkomsten 20 Er staan belangrijke zaken op stapel! Daarom rekenen wij op zeer grote op^01^ Hoofdbestuur St. Rapiw^; Westerstraat 18 Vtrecn Bedrijfsgroep Burgerlui

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2