Versierde en verlichte stad in de fee KELDER WINT VAN BONTE IN HAARLEMSE SPORTWEEK Verklaring van Sultan Hamid Kerkberichten Laten Haarlemmers voor de gezelligheid zorgen Zwemmen, kanovaart en voetbal Vechtlustigen voor de politierechter Generaal Spoor posthaam geëerd AGENDA SLEUTEL WEG? Bloemenkoningin, bloemencorso en aquariumtentoonstelling VAN HET WITTE DOEK Volksconcert door „Caecilia" in St. Bavokerk Radio Moors DeStofzuigercentraleHAGEMAN Hulp aan opvarenden van „Nordkaperen" Commandeur Militaire Willemsorde Mr. dr. J. Wijnveldt overleden HERINGA &WUTHRICH SATERDAG 18 JUNI 1949 PAGINA i STAD EN OMGEVING Vissen in de Vishal De Bloemenkoningin Met kano om Haarlem Een betrouwbaar advies „ST. GENESIUS" met „De mooiste ogen van de wereld" Avondvierdaagse 1949 TULPENKWEKERS Bestuursmotie vrijwillige inkrimping „IK KOM DE GROETEN BRENGEN" Waarschuwing van de politie Katholieke Voortrekkers Amsterdam klopt Haarlem Opdat de Denen onbezwaard kunnen vertrekken „DE SLEUTELSPECIALIST' HEEMSTEDE RIMBOEK1STENACTIE Bekendmaking uit vliegtuig R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten HAARLEMSE SPORTWEEK lEÏÏiS LAATSTE NIEUWS Dr. van Royen protesteert tegen Hatta's uitlatingen SURINAAMSE DELEGATIE SAMENGESTELD CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Rondleidingen Frans Hals museum Is de vernieuwing van de vloerbedekking in Uw winkel, kantoor of woning nodig ef gewenst? Schoten honkbaltournooi Drie evenementen staan dit jaar op het programma van de feestweek, die Haarlems Bloei steeds weer in de hoogtijdagen van de vacantie aan de inwo ners van stad en omgeving en logé's organiseert: een aquariumtentoonstelling in de Vishal, de aanwezigheid van de Bloemenkoningin en het Bloemencorso met daaropvolgend vuurwerk. Daarbij laten we dan het Lunapark, dat telkens weer een der grootste attracties blijkt te zijn in het midden. De feestweek is geprojecteerd van Vrjjdag 29 Juli tot en met Zaterdag 6 Augustus. Denkt u m niet, dat in die tijd middag en avond wat te doen is m de stad, maar denkt u ook niet dat het hier een saaie boel zal worden. De Haarlemmers krijgen zelf de gelegenheid om hun stad aantrekkelijk te maken, waarover straks meer. Een openluchtspel is dit jaar om twee redenen achterwege gebleven, ten eerste om de hoge kosten en ten tweede om de dilettantentoneelgezelschappen, die er steeds zo goed voor zorgden, ook eens *n zomer ongestoorde vacantie te geven. Die tentoonstellingen vonden echter plaats in een besloten ruimte en dus kan men zeggen, dat het stadsbeeld er niets mee te maken had. In een gisteren gehouden persconfe rentie. waarbij de voorzitter van Haar lems Bloei, wethouder D. Geluk, de di recteur, de heer C. van Gink, de heer Jonker, voorzitter van de Aquariumver eniging en de heer J. Dorresteyn, di recteur van Hout en Plantsoenen, tegen woordig waren, is ons een en ander over de feestweek verteld. De heer Dorresteyn wees er op,dat de versiering van de stad twee fases kent, die wanneer het voorjaar is aan gebroken met bloembakken aan de brug gen en rondom de lichtmasten aan de Grote Markt en andere pleinen en die wdaraan de burgerij deelneemt Verle den jaar vielen de wimpelmasten in het centrum wel op, maar ze vormden eerst het begin voor een zich uitbreidende versiering. De straat- en winkelvereni gingen hebben de handen ineen gesla gen, om de stad te verlevendigen. Nu de tram verdwenen is en ook de electrische draden een artistieke versiering niet meer in de weg staan, zijn er zeer veel mogelijkheden, die echter vooral in de bloemen gezocht dienen te worden. Ge dacht wordt ook aan een plafondver siering in de smalle straten, waarbij 'dan zwaardere lampen in de lantaarns ge draaid zullen worden. Op de Nieuwe Gracht zal de guirlandeversiering weer ontstoken worden. Aan de in- en uit gang van het Station worden de per gola's opgetrokken en de N. Z. H. zal in samenwerking met de gemeente ook bloemversieringen op het Stationsplein bij de halten aanbrengen. Op deze wij ze hoopt men een feestelijke stad te krijgen. De winkeliers zullen bijzon dere aandacht aan hun étalages beste den en volop licht laten branden; bo vendien is er dit jaar weer de mogelijk heid voor Neonverlichting aan de ge vels. Verleden jaar heeft de stadskweek- tuin tijdens de bloemen week weer duizenden bezoekers getrokken, waar bij ook de aandacht trokken de aqua ria die in de tropische kassen aanwezig waren. .Straks zal men in de Vishal op Rembrandt presenteert deze week „Huwelijk in de schaduw", een Duitse film over de verdrukking der kunste naars tijdens het Nazi-regiem. De moei lijkheden - an de acteur, die met een Jooc.se collega getrouwd is, worden hier breed uitgemeten. De film ver bloemt niets en is zeker in staat om te boeien. Kurt Matzig kwam echter niet boven een cliché-matige verfilming uit. (18 jaar.) In het Spaarne-theater ziet U in ,JDe diamantdieven van Arizona" weer eens, hoe men te werk gaat bij het oprollen van een bende. De eerste meters van de film laten zien, dat een diligenc door een troep namaak-Indianen overvallen wosdt. Deze worden op hun beurt over vallen door drie handhavers van net recht, die tenslotte zelf weer worden aangevallen door een misdadigersbende. Er zijn bandieten, die zich bezig houden met het namaken van edele metalen en met het stelen van diamanten. Alles weer sensatie, wat c.e klok slaat! „Krij gen is de kunst" is de naam van de voorfilm, een soort spionnage-geschie- denis. (14 jaar). „De schaduw over het huis," zoals de film in Luxor heet, is een hysterische juffrouw, die in het huis van êen kunstschilder en zijn gezin wordt opge nomen. Volgens het verhaal heeft er voordien in dat huis altijc geluk ge heerst, maar sedert haar komst en de film illustreert dat ten overvloede is daar een schaduw over gekomen. Ondanks alle fraaie opnamen vragen wij ons af, of het niet beter ware ge weest die juffrouw maar meteen een ijskoud bac. te geven. Nu hebben we van het geluk niet veel gezien en te veel van quasi-realisme. Maar misschien kunnen strikt-volwas- senen, voor wie de K.F.C. de film toe laatbaar achtte, de les er uit trekken om zich te hoeden voor een dergelijke schaduw. Humor en tragiek heeft men ver werkt in het gegeven van „Saigon," de film die deze week in Frans Hals draait. Drie Amerikaanse vliegeniers zijn goea' de oorlog doorgekomen, doch geraken in China zodra ze hun uniform hebben uitgetrokken in een lastig par ket. Ze worden zonder het te weten be trokken bij een smokkelzaak, maken een geheime vlucht vol emoties met een oude oorlogskist en bereiken, nadat er veel is gebéurd, de stad Saigon, waar alles zijn ontknoping zal vinden. Nu en dan kan men genieten van prachtige opnamen, terwijl de gehele geschiedenis u ook welzal amuseren. In het voor- u ook wel zal amuseren. In het voor- kaans visfilmpje vertoond. (18 jaar). In Cinema Pauace draagt een span nende film onder de titel ..Passagiers in de nacht" Het is een thriller met ver schillende goede momenten. Humphrey Bogart en Lauren Bacall spelen de voor naamste rollen. (Boven 18 jaar). In „Till we meet again" („Tot weer ziens") maakt een ontsnapte misdadi ger, die ei als een heer uitziet, aan een bar kennis met een lief en knap wezen tje. Samen drinken ze een Paradijs- cactail. waarna ze afscheid van elkaar nemen. Het tweetal ontmoet elkander weer op een oceaanstomer, die van Saigon naar San Francisco vaart. Ze raken verliefd, maar beiden weten, dat zeniet lang te leven hebben: zij lijdt aan een ernstige hartkwam, hij is ter dood veroordeeld en staat op de boot onder arrest. Een tragisch verhaal, nog al sentimenteel verwerkt. Volwassenen kunnen de film in City-theater gaan zien. de Grote Markt duizenden siervissen kunnen bewonderen, daar bijeenge bracht door de Aquariumvereniging, die haar twintigjarig bestaan viert. De voorzitter de heer Jonker onthulde ons, dat zijn organisatie 350 leden telt en de grootste op natuurhistorisch ge bied in Nederland genoemd mag worden. De Vishal zal van rotswanden ver sierd worden, waarin de aquaria schuil zullen gaan. Speciale attentie wordt gevraagd voor de kleurenpracht van de tropische ko- raalvissen. De Nederlandse Bond „Aqua Terra", die 9000 leden telï, zal zijn jaar vergadering in die periode in onze stad houden. Wethouder Geluk zal deze bij zondere expositie Vrijdag 29 Juli, des avonds 8 uur, openen. Daar de Vishal ongebruikt is, kunnen de voorberei dingen reeds nu getroffen worden, waar door de bakken als het ware „geaccli matiseerd" worden. Dezer dagen gaan circulaires uit, waarin deelnemers aan het Bloemen corso, dat op Zaterdag 6 Augustus door de stad zal trekken, worden uitgenodigd om mede te dingen naar geldprijzen, die in totaal meer dan f5000.zullen be dragen. Meer dan vorige jaren zal re clame worden toegelaten, mits deze op artistieke wijze wordt aangebracht en niet storend werkt.. De opstelling van de stoet zal weer aan de Spanjaardslaan geschieden. De betrokken commissie hoopt, dat er meer dan voorheen ver sierde rijwielen en carriers in de optocht zullen meerijden. Er zullen toch wel vele Haarlemmers zijn, die daar iets voor over hebben, te meer daar de bloe men goedkoper zijn dan de vorige maal. Zaterdagmiddag 30 Juli zal de Bloe menkoningin zich in de buurt van Haarlem inschepen, om daarna plech tig ontvangen te worden aan het Noorder-Buiten Spaame. In een open auto met gevolg zal zij van Noord naar Zuid rijden naar café Dreefzicht om daar te recipiëren. Er is reeds een ontwerp gemaakt voor een praal wagen, waarop zij door schone maag den omringd het Bloemeiicorso zal openeD Het verdere programma vermeldt: Za terdag 30 Juli, 2 uur, opening Lunapark, dat de gehele week een attractie zal blijven. Om 9 uur zal er een taptoe zijn. Zondag 31 Juli worden concerten gege ven in Den Hout en in Haarlem-Noord. Maandag 1 Augustus zal men Swiss dances op de speelweide in Haarlem- Noord kunnen zien. Dinsdag en Don derdag daarop zullen volksdansen wor den uitgevoerd. In het Krelagehuis kan men Vrijdag 5 Augustus aan een Bloemenbal deel nemen. Het programma is zeker niet zodanig, dat men van een feestweek kan spreken. Maar is het ook nodig, dat „Haarlems Bloei" ons alles afgemeten schenkt? Zijn de Haarlemmers met hun gasten niet in staat om in een mooi versierde en- ver lichte stad stemming te brengen? Wij weten niet, wat de caféhouders doen. Maar het zou toch wel gewenst zijn, indien in de feestweek hier en daar goede en ontspannende muziek te be luisteren was, zodat men er -pleizier in heeft de stad in te gaan. BIOSCOPEN: Rembrandt: Huwelijk in de schaduw (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Pa lace: Passagiers in de nacht (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Schaduw over het huis (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Frans Hals: Saigon (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Tot weerziens (V9IW.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De diamant dieven van Arizona (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Dit theater is 2030 Juni gesloten. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: „Het Edelambacht 1949", geopend in de week 1017 u. en 's Zondags 1317 u. Leffelaar: Tekeningen van C. A. B. Bantzinger, geopend in de week 1017 u. „Het Luifeltje": Werken van Haarlem se schilders. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 19 tot 26 Juni waargenomen door: Duijm' en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Mar- nix-apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523^ DISTRIBUTIENIEUWS Maandag 20 Juni: afhalen bonkaarten te Haarlem in het uitreiklokaal Vleeshal voor de letters WoZ. Het kantoor is geopend 8.30—12.15 en 2—5 uur. Ten bate van het hobo-d'amorefonds der Haarlemse Orkest Vereniging vond gisteravond in de Grote St. Bavokerk een concert plaats, gegeven door het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" o. 1. v. Nico Hoogerwerf, Dolf Hendrikse, orgel en Jaap Stotijn, hobo. Of er ba ten ten gunste van bovengenoemd fonds zijn geweest naar aanleiding van dit concert is een grote vraag, aangezien de publieke belangstelling niet over matig groot was. Het programma bevat te wat het mannenkoor betreft als opening het Wilhelmus in de bewerking van Hoogerwerf. Als no. 3 hoorden wij twee werken van Palestrina en het be kende Tenebrae factae sunt van Mi- chaël Haydn. Vooral in de p.p.-gedeel- ten in het O Bone Jesu en Popule meus van Palestrina werd ons voor treffelijke koorzang geboden, waaruit bleek dat de homophone ligging in de mannenkoorbewerking het bij de klas sieke polyphonisten uitstekend doet; de waardige omgeving werkte aan de sfeer mede. In het Vexilla Regis van Neumann was ook het klankgehalte van uitstekende kwaliteit. Ondanks de voortreffelijke schrijfwijze voor man nenkoor kan ik met de muzikale strek king ten enenmale niet dwepen. In het gehele programma kwamen wat het koor betreft enkele onbeheerste in zetten voor, die juist daardoor opvie len, omdat de p.p. zo reeds gezegd wer kelijk subliem van schoonheid waren, die mij in Palestrina konden ontroe ren. Jaap Stotijn speelde met de hem eigen muzikaliteit een Sonate van Loeillet voor hobo en orgel en een con cert op thema's van Pergolesi. In het eerste werk, een inspiratieve transpa rant muzikale poëzie, geheel in de ver fijnde rococostijl, was er een ogenblik een klein meningsverschil in de rhyth- mische opvatting. Het laatste werk ech ter was een staaltje van voortreffelijk musiceren, waarin organist met de ho boïst wedijverde om het meest ideale te geven. Opvallend was de fijnzinnige registratie van de Allegro-gedeelten. Zo als altijd was weer de schone toon der hobo van Jaap Stótijn een wellust voor hét oor. Dolf Hendrikse speelde o.m. de Chromatische fantasie vain Sweelinck, een werk met grote contrapuntische strekking in diverse combinaties. Zo wel op Sweelinck als Reger en Andries- sen heeft Dolf Hendrikse een geheel aparte visie, afwijkend van de gang bare in vele opzichten, alhoewel niet onverantwoord. Zeker is in ieder ge val dat Dolf Hendrikse als#rganist iets aparts te zeggen heeft, waarbij het kunstzinnige blijkbaar niet uit het oog verloren wordt, hetgeen dan voor zich spreekt. De uitvoerenden hebben een goed werk verricht, dat meer resultaat voor het gestelde doel verdiend had. JAN LAARVELD Het nationaal zwemfeest in Stoops Bad is een hoogtepunt geworden in de Haarlemse sportweek. Diverse promi nente zwemsters en zwemmers waren aanwezig om het feest van de Haar lemse sportweek luister bü te zetten en de Haarlemse zwemliefhebbers hebben met genoegen kennis gemaakt met en kele van onze beste vertegenwoordigers op zwemgebied. Zü smaakten tevens het genoegen onze coming-man op de schoolslag, H. Kelder te zien winnen van de Neder landse recordhouder Bob Bonte, die na een fraaie strijd op de 200 M. een gede cideerde nederlaag kreeg te incasseren. Voorts was het zwemmen van mej. Wie- lema op de 100 M. rugslag een open baring en zjj klopte de Olympische fina listen Dini Ekris en Greetje Gaillard royaal op dit num.'„er. Zo is dan het zwemfeest inderdaad een der hoogtepunten geworden tijdens deze week van sport op elk gebied. Hoewel de temperatuur allesbehalve noodde tot een fris bad, waren er heel wat toe schouwers aanwezig in Stoops fraaie inrichting en de nationale nummers hadden vanzelfsprekend ieders aan dacht. Dat kon ook niet anders, want mensen als Kees Kieviet, recordhouder op de rugslag, Bob Bonte, Nederlands en wereldrecordhouder, H. Kelder, zijn grote rivaal, die hem reeds Zaterdag j.l. in Brussel had verslagen, uit het dames kamp de voornaamste figuren op dat gebied, uitgezonderd Nel van Vliet, die verstek had laten gaan, het was wel een elite gezelschap, dat op deze sportweek avond vertegenwoordigd was. Zoals we reeds in de aanhef vermeld den, was de strijd op de 200 M. rugslag een strijd van internationale allure en het bleek duidelijk, dat. Bonte in de Rob- benzwemmer Kelder z'n m„n heeft ge vonden. Het werd 'n alleszins verdiende zege voor Kelder ir de zeer goede tije van 2 mm. 48.7 sec., vooral wanneer men de lage temperatuur en de zware baan in aanmerking neemt. Ook de 100 M. rugslag dames was van internatio naal gehalte en mej. Wielema bevestigde nog eens overduidelijk haar uitstekende vorm en grote toekomst, want om de dames Ekris en Gaillarc.' op zo'n gedeci deerde wijze te kloppen, getuigt van grote kracht en de Nederlandse zwem- wereld kan van dit meisje nog veel plei zier beleven. Haar tijd was zelfs met deze ongunstige omstandigheden uitstekend, n.l. 1 min. 16.4 sec. Kees Kieviet won zonder al te veel moeite de 100 M. rugslag heren, terwijl mej. Marsman van H.V.G.B. voor een aangename verrassing zorgde door H. Termeulen op de 100 M. borstcrawl da mes te kloppen. Een waterpolowedstrijd besloot het uitstekend geslaagde zwemfestijn. Hier in won een Haarlems zevental met 84 van het Nederlands jeugdzevental, na dat de rust met 3—2 voor Haarlem was ingegaan. Voor de kanovaart rond Haarlem bestond grote belangstelling. Voor dit festijn had den 26 personen ingeschreven welke in drie afdelingen waren ondergebracht. De race ging door Haarlems grachten, start en finish aan de Nieuwe Gracht bij het gebouw van de Gem. Geneesk. Dienst. In afdeling A won A. Bosse van HKV de prijs in 21 min. 16 sec., terwijl zijn club genoot v. d. Kroft één seconde langer no- RADIO Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem (Adv.) „Als u uw vuisten gebruikt, dan is het raak!" zei de Haarlemse politierechter tegen de jeugdige B. V. uit Zwanenburg. „Ik zou me voortaan in toom houden, anders kunnen er de grootste ongeluk ken gebeuren!" „Dat kan wel!" antwoordde ver dachte, die wegens mishandeling terecht stond. „Maar ik heb toch niet helemaal schuld. Ik liep met mijn meisje op het trottoir te Halfweg. Drie jongens, die ik heel goed ken, deden alsof ze dronken waren en botsten tegen mij op. Ik was toen mijzelf niet meer meester" De drie jongens gaven als 'getuigen een geheel andere lezing van het ge beurde. Die de klappen ontvangen had, vertelde, dat verdachte met zijn meisje aan de linkerkant naderde. „Wij weken naar de rechterkant uit. Mijn schouder raakte evenwel die van verdachte. Toen werd hij woedend," zo zeide getuige. „Heeft u enige schade gehad?" vroeg de rechter. „Een dikke honderd en vijf en negentig gulden bij de tandarts", was het antwoord. „Ik had een gebroken ondertand en drie gebroken boventan den, plus een bloeduitstorting in mijn lip. En ik vertik het op mijn leeftijd met een gebit te lopen. De tandarts heeft het ook, met het oog op mijn ge zondheid, ontraden!" vertelde de ge attaqueerde. „Het is heel ernstig geweest!" conclu deerde de officier van justitie. „Ik kan niet meer zeggen dan dat het schanda lig is om iemands gebit, een grote kost baarheid, zo te ruïneren!" Rekening houdend met de civiele vor dering, de mishandelde getuige had met honderd en vijftig gulden genoegen ge nomen, werd vijf en twintig gulden subs. 15 dagen geëist, benevens toewij zing van de civiele vordering. De rech ter deed bij de veroordeling tien gulden van de eis af. Grif erkende J. W. uit Haarlem voor de politierechter, dat hij zich als een dwaas had aangesteld. Een kussen kapot gemaakt, de veren door de kamer ge gooid, de gordijnen van de ramen ge trokken en met een mes een stoel ver nield uit louter jalouzie omdat de hos pita een dagje uit was. Toen hij gekal meerd was, had hij alles gedaan om de chaos te herstellen. De verstandhouding is weer uitnemend. De hospita nam als getuige het gebéurde een bagatel. Niettemin sommeerde het O.M. tot grote voorzichtigheid vanwege de vier maan den voorwaardelijk, die boven verdach- te's hoofd hangen. Conform de eis ver oordeelde de politierechter tot twintig gulden, subs, twaalf dagen. Het achttienjarige dienstmeisje J. J. C. uit Haarlem had ten nadele van haar mevrouw ondergoed en een regenjas gestolen voor eigen gebruik. Het O.M. herinnerde er aan, dat ver dachte zich meermalen aan diefstal had schuldig gemaakt en eiste een straf, ge lijk aan het voorarrest, n.l. 16 dagen hechtenis, plus onder toezicht stelling. Wilt O een solide stofzuiger kopen (eventueel ook in huurkoop) of huurt liever een goede machine voot 4.60 per maand, reparaties gratis? Ga dan naar Ged. Oude Gracht 52, t/o de kerk. Tel. 12762 Het getuigt van moed (of overmoed) wanneer een dilettanten-toneelgezelschap een zo prachtig poëtisch toneelstuk als „De mooiste ogen van de wereld" van de Frahse schrijver Jean Sarment in studie neemt, dat slechts geroutineerde en pre cies afgestemde acteurs een volmaakte vertolking hiervan kunnen geven. De R.K. Gem. Toneelvereniging „St. Genesius", die gisteravond in de Stadsschouwburg met dit stuk voor het voetlicht kwam, is ook het laatste amateur-ensemble, dat „De mooiste oeen" mag opvoeren, want juist dezer dagen heeft het beroepstoneel („Comeaia") er weer beslag op gelegd. Het moet echter gezegd worden, dal „St. Genesius" een behoorlijke voorstel ling van het stuk gegeven heeft, waarin verschillende hoogtepunten t£ constate ren waren. Corry Smits heeft als het meisje met de mooiste ogen dat in haar huwelijk blind wordt een opmerkelijke prestatie geleverd. Haar spel in het eerste bedrijf was heerlijk zonnig, volkomen natuurlijk in de twee overige bedrijven acteerde zij met grote gevoeligheid, met juist begrip voor de moeilijke rol. Zij bleef beheerst, ofschoon er situaties te over waren, die tot overdrevenheid en sentimentaliteit hadden kunnen leiden. Jules van de Veldt en Jan Sassen wa ren de twee rivalen In het begin van de avond gedroegen beiden zich nogal onzeker op de planken. Zij hadden zicht baar en hoorbaar moeite om hun tekst zo ongedwongen mogelijk weer te geven. Leter kwamen zij vooral Jan Sassen, die een prachtige, werkelijk sympathie ke Napoleon uitbeeldde beter op dreef. Jan de Goede had de rol van admiraal ietwat gechargeerd; Toos Bakker was een vlotte dienstbode. Over het algemeen een zeer bevredi-, gende uitvoering. De bloemen aan het einde van de avond voor spelers en re gisseur waren wel verdiend A. S. Zoals verwacht werd belooft de deel neming aan de Avondvierdaagse dit jaar groter te zijn dan vorige jaren. Tot op heden zijn reeds honderden deelnemers geboekt, onder wie zeer velen voor de 5e en 6e maal, een teken, dat deze jaarlijk se wandeltochten zeer in de smaak val- 'len van liefhebbers van wandelsport. Voor Haarlem sluit de inschrijving 20 Juni 's avonds, hierna is inschrijving nog wel mogelijk, echter tegen verhoogd inschrijfgeld. Op de jaarvergadering van de Ver. „De Tulp", groep tulpenkwekers der Alg. Ver. v. Bloembollencultuur op Maandagmiddag a.s. komt een bestuurs- motie aan de orde, waarin wordt voor gesteld een uitspraak over de aard van de bedrijfsmaatregelen voor het vol gende seizoen te doen. Het Bestuur spreekt zich daarin uit voor het voort bestaan van een regeling voor de vrij willige inkrimping, mits die gewijzigd zal worden in deze "In, dat er geen vergoeding meer zal worden gegeven voor het automatisch gekrompen „are aal" (de z.g. slapende teeltbewijzen) maar wel een restitutie van de betaalde surplus heffing wordt gegeven aan elk een, die daadwerkelijk heeft meege werkt om het surplus kleiner te ma ken. In dat verband wijst de motie ge dwongen inkrimping af. In Haarlem loopt een persoon rond. die onder de naam van J. F. P. zich op houdt met duistere en minderwaardige practijken. Hij geeft voor als marconist werkzaam bij de K.L.M. te zijn en in Hilversum te wonen. P. belt bij de een of ander aan en vertelt dan met alle vriendelijkheid, dat hij van een zoon of familielid de groeten komt brengen uit Indonesië. Het resultaat is dan tenslotte, dat hij zijn reisgeld van Hilversum naar Haarlem vergoed krijgt. Al zijn mede delingen zijn echter gefingeerd en de Haarlemse politie waarschuwt dan ook iedereen voor deze oplichting. Het signalement van de „marconist" luidt: slank type, ongeveer 28 jaar, 1.70 M. lang, donkerblond achterover ge kamd haar, bleek gezicht, opvallend wit gebit. Hij is gekleed in een donkerblauw costuum met witte streepjes en witte regenjas en draagt een bril. Zaterdag 18 en Zondag 19 Juni a.s. zal voor de Katholieke Voortrekkers en Voortrekkërsgasten voor het gehele dis trict Haarlem een rijwielprestatie-tocht worden georganiseerd over het tra ject HaarlemAmersfoort, Amersfoort Utrecht, Utrecht—Haarlem. De instruc ties voor deze tocht zijn reeds verzonden doch zij behoeven enige aanvulling wel ke hieronder volgt. Allereerst moeten de deelnemers er aan denken dat zij ten behoeve van de warme maaltijd welke te Utrecht ge bruikt zal worden, een half pakje boter of margarine moeten meenemen. Verder wordt bekend gemaakt, dat Zondag te Amersfoort voor alle deelnemers om 7.30 uur een H. Mis wordt opgedragen. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor he.t candidaatsexamen ge neeskunde de heer C. H. G. Botermans te Haarlem. dig had. Nummer drie was Scheringa van Trekvogels in 21 min. 28 see. In groep B was C. Engel van Trekvogels de sterkste. Hij deed over het traject 23 min. 33 sec. J. Rijns van Spaarnevogels be zette de tweede plaats in 23 min. 35 sec., terwijl zijn clubgenoot A. Kok als derde ar riveerde in 24 min. 8 sec. In groep 3 was het v. Abs die met de eer ging strijken in 24 min. 44 sec. Huyer, even als v. Abs lid van Spaarnevogels, werd hier tweede in 25 min. 10 see., terwijl v. d. Mij den van Trekvogels derde werd in 25 min. 15 sec. De jeugdwedstrijd tussen de vertegen woordigende voetbalploegen van Haarlem en Amsterdam is op een grote teleurstelling voor de Haarlemmers uitgelopen. Had het vertoonde spel in het Vierbondentournooi hoopvolle verwachtingen gewekt, in de strijd met de winnaar van het tournooi kwam Haarlem lelijk op de koffie. Voor de rust gaf Haarlem nog wel aardig partij, al leidden de hoofdstedelijken met de pauze reeds met 31. Toen het kort na de her vatting zelfs nog 23 werd, leek het er op dat de kansen zouden keren. Amsterdam maakte echter aan alle illusies van Haar lem een einde door vrij spoedig een vierde doelpunt te scoren en toen zakte de Haar lemse ploeg als een mislukte pudding in elkaar. Het werd tenslotte 72 in het voor deel der Amsterdammers, die de zege ruim schoots verdienden. En nu hedenavond het grote sluitings- feest met als hoofdnummer de revanche RCH en het Haarlems elftal op het Haar lem-terrein. Voor enige maanden geraakte het Deense jacht „Nordkaperen" voor de Nederlandse kust in moeilijkheden. Da gen lang werd voor de kust gekruist tot de bemanning, waaronder de vrouw van de kapitein-eigenaar Mogens Ambech, na verlies van een der zeilen en de boeg spriet de strijd moest opgeven. De ..Nordkaperen" werd naar Delfzijl ge bracht en voor verdere reparatie naar Amsterdam gesleept. Doch daarmede was het lot van de jeugdige wereldrei zigers, die met hun in Denemarken over bekende jacht naar Zuid-Afrika onder weg waren, als het ware bezegeld. Aller lei onvoorziene uitgaven brachten de Denen daarna in moeilijkheden In Amsterdam werd bovendien voor een waarde van bijna f 2000 aan instrumen ten en andere voor de uitmonstering on misbare zaken uit het jacht ontvreemd. Thans ligt de „Nordkaperén" reeds enige tijd in hst Spaarne te Haarlem maar „aan de ketting", d.w.z. er is be slag op gelegd wegens een vordering Gulhartige stad- en landgenoten hebben zich niet onbetuigd gelaten en de be manning tot dusverre van het nodige voorzien. De warme belangstelling en waardering hier te lande voor de Deense natie is daarbij nog weer eens duidelijk gebleken. Met dit al is echter de moei lijkheid voor de „Nordkaperen" en haar bemanning niet opgelost. Het schip kan zolang het beslag daarop door een minnelijke schikking of rechterlijke uit spraak niet is opgeheven zijn reis niet vervolgen. Juist omdat niet alleen de tegenspoed deze zeilboot overviel, doch opk het gerucht zich daaraan als een kwade makker kwam toevoegen, werd het wenselijk geacht een nader onderzoek in te stellen, waaruit is komen vast te staan dat de overheid te Kopen hagen op 1 Juni een schriftelijke ver klaring kon afgeven, dat de heer Mogens Ambech zowel strafrechtelijk als in po litiek opzicht een blanco strafregister heeft. Verkoop van het jacht, hetzij hier, hetzij .in Kopenhagen door bemid deling der Deense overheid, zou een roemloos einde betekenen van deze spor tieve zeereis. Men zou zo gaarne deze twintigste eeuwse Vikingers weer onbezwaard en vol goede moed het zeegat zien uitvaren Men heeft zich van verschillende zijden tot „Haarlems Bloei" gewend om een hulpactie te organiseren. Zelfs is reeds geld gezonden. „Haarlems Bloei" is gaar ne bereid de gevraagde medewerking te verlenen. Hier kunneri de Nederlanders van hun sympathie getuigen voor deze hedendaagse Vikingers en voor het gul hartige Deense volk. dat nauwelijks be vrijd van de bezetter zich opmaakte om ons eigen volk in zijn noden te helpen. Hier wordt niet alleen de gelegenheid geboden blijk te geven van onze dank baarheid jegens de Denen, doch tevens kan iets worden gedaan om onze na tionale eer te herstellen en goed te ma ken wat de dieven die in Amsterdam kans zagen uit dit Deense jacht alles wat grijpbaar was en waarde had, te stelen, hebben bedorven. Men kan de gelden storten op de rekening van „Haarlems Bloei" bij de Twentse Bank te Haarlem (giro-no. 4000) onder ver melding van .steunverlening Nordka peren". Wanneer deze oproep een goede weerklank vindt, kan het drama van de Nordkaperen" spoedig een blij slot vin den. LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 (.Adv Het Heemsteedse Niwin-Comité zal in Heemstede van Woensdag 22 Juni tot en met Zaterdag 25 Juni een collecte hou den ten behoeve van de rimboekisten- actie. Aan deze actie werken mede het Protestants interkerkelijk Thuisfront en het Katholiek Thuisfront. Het doel van deze kisten zal op 22 Juni vanuit een vliegtuig worden bekend gemaakt, en de inhoud door een rijdende tentoon stelling worden getoond. Het comité doet een dringend beroep op uw offer vaardigheid, teneinde hun, die in de rimboe op verlaten posten hun plichten hebben te vervullen de zo zeer noodza kelijke ontspanningsartikelen te bren gen. Maandag: 8 uur A. R. K. A., 8 uur Me- lodia, 8 uur Bestuur H. B. C.; Dinsdag: 8 uur Missie Naaikrans, 8 uur Laudate Dominum, 8 uur Harmonie „St. Mi chael", 8 uur Kath. Gemengd Koor; Woensdag: 7.30 uur Damclub „St. Bavo", 8 uur Uitvoering Kath. Gemengd Koor; Donderdag; 8 uur St, Vincentius; Vrij dag: 6.30 uur Kath Kinderkoor, 8 uur Toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door; dr. J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 28377; dr. A. C. L. v. Lier, P. Aertzlaan 6, tel. 29875. Wijkverpleging; Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 31, tel. 29818. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206, tel. 28320. Uit het programma: ZATERDAG 18 JUNI: 13.30 uur wandeltocht vanaf gebouw „Rose- hage" Hoofmanstraat; 14.00 uur cricketwedstrijd H.C.B.Flamingo's op het terrein van Rood en Wit aan de Spanjaardslaan; 14.30 uur mars door de gymnastiekvereniging GIOS van de Klaas de Vries-Mulo, gevolgd door turndemonstratie op de speel plaats van de J. P. Coenschool; 16.00 uur bosloop in Den Hout (start en finish op Spanjaardslaan); 19.00 uur sluitingsfeest op het Haarlem terrein. Het programma vermeldt basketbal, athletiek, voetbal en een turndemonstratie. Tot tweemaal toe heeft de voorzitter van de B.F.O. Sultan Hamid de Twee de in de hedenochtend gehouden open bare vergadering van de B.F.O. aan de delegaties van Sumatra verzocht ermee accoord te gaan dat de behandeling van de resoluties van de tweede conferentie van Sumatra zou worden uitgesteld „zulks in verband met de omstandig heid dat tijdens de gisteren te Banka gehouden besprekingen tussen de lei ders van de deelstaten en de republi keinen resultaten zijn geboekt, waar door de resoluties van de tweede confe rentie van Sumatra waarschijnlijk door de feiten zijn achterhaald. Het voorstel tot uitstel vond in de vergadering geen weerklank, waarop Sultan Hamid de vertegenwoordiger van Oost-Sumatra, Dhamrah. in de gelegen heid stelde repliek te geven op de al gemene beschouwingen over de resolu ties. De vergadering werd daarna ver daagd tot Maandag. Aan de Nederlandse delegatie is de vertraging van het herstel van de Republiek te Djocja niet te wijten, aldus heeft dr. Van Royen heden tegenover de Uno-commissie inzake Indonesië verklaard. Dr. Van Royen zei, dat de Nederlandse delegatie de wijze, waarop de republi keinse leiders zich hebben uitgedrukt, ten zeerste betreurt omdat de onderhan delingen nog steeds worden gevoerd in een vriendschappelijke geest als*resultaat van wederzijds begrip. Mr. Tadjuddin Noor, voorzitter van de commissie voor ontvangst van de repu blikeinse regering in Djocja, heeft heden verklaard, dat het niet is uitgesloten, dat de vertegenwoordigers van de .deel staten zullen worden uitgenodigd naar Djocja te komen. De formele overdracht zou in ieder geval voor het begin van de vastenmaand, d.i. voor 27 Juni, een feit moeten zijn. Op voordracht van de raad van mi nisters heeft H. M. de Koningin de ge neraal S. H. Spoor posthuum bevorderd tot commandeur in de Militaire Wil lemsorde. Deze hoge onderscheiding is de gene raal verleend wegens zijn uitzonderlijke plichtsvervulling en de uitnemende lei ding sedert begin 1946, door hem onder uiterst moeilijke omstandigheden gege ven aan de Nederlandse Strijdkrachten te land in Indonesië bij de vervulling van haar taak om orde, recht en vei ligheid in Indonesië te herstellen en te vens als erkenning van de uitstekende daden van moed, beleid en trouw door de troepen onder zijn bevel verricht, waarbij hij door zijn herhaalde persoon lijke aanwezigheid tijdens gevechts acties in de voorste posten hun is voorgegaan in het betonen van die moed en onverschrokkenheid, welke ook de troepen onder zijn bezielende leiding aan de dag hebben gelegd, en waarbij hij als gevolg van de voortdu rende algehele inzet van zijn persoon, die er hem toe bracht het uiterste van zijn krachten te vergen zonder zich in het minst te vontzien. in de getrouwe vervulling van de hem opgedragen taak op 25 Mei is overleden. Op 65-jarige leeftüd is in zijn woning te 's-Gravenhage plotseling overleden mr. dr. J. Wijnveldt, advocaat-generaal bü de Hoge Raad der Nederlanden. In 1930 werd hij benoemd tot advo caat-generaal bij de Hoge Raad. Nadat deze werkkring bekleedde, hij onder scheiden functies in het maatschappe lijke leven. Van zijn hand zagen voorts het licht verhandelingen over neutra- liteitsrecht te land (1917), over het nieu we wetboek van strafvordering (1925), over het wegbrengen van schepen (1926) en ten slotte verschillende uit gaven van Leon's rechtspraak. De thans ontslapene was ridder in de orde van de Ned. Leeuw. De begrafenis van het stoffelijk over schot heeft in alle stilte plaats gehad. Het Statencollege heeft zich verenigd met de suggestie van gouverneur Hün- der om een delegatie naar Nederland te zenden, teneinde de bezwaren tegen de interimregeling met minister Van Schaik te bespreken. De door de Staten gekozen delegatie bestaat uit de volgende heren: G. van der Schroef, J. Buiskool, J. Lach- mon, P. Wijngaarde en de vertegenwoor diger in Nederland dr. Pos. Tot voorzitter van de Staten werd be noemd G. van der Schroef, tot onder voorzitter E. de la Fuente. HAARLEM (Adv.) In het Frans Halsmuseum worden des Woensdagsavonds rondleidingen gehou den en wel om 19.30 en 19.45 uur. Leuke dingen zijn op een commu nistische verkiezingsvergadering m Haarlem gezegd. Paul de Groot noemde zijn partij jong en edel icn moedig. Wanneer de oorlogshitsers slagen zullen de arbeiders de zegevie rende Russische legers met de rode vlag voorop binnenhalen. En mr. Proper, voorzitter der raads fractie, die de volgende week wel wat gedund zal worden, noemde de kwestie van de woningbouw schrikbarend. Ver der werd opgemerkt, dat de C.P.N. liever stemmen verliest dan haar eer. Drie mooie woorden: edel, moedig en eer. Kardinaal Mindszenty en aartsbisschop Beran in Praag. En honderden pries ters.... Edel, moedig en eer! In linoleums bieden wij U weer een pracht sortering in practisch elke kleur welke D mocht wensen, HOUTNERF een pracht sortering MARMOLEUM in diverse tinten EFFEN WALTON HOUTNERF LINOFELT v a. 11.50 p. M. Is Uw vloer door ouderdom of andere oorzaken lelijk ongelijk? Wij maken deze door de toepassing van een nieuw procédé weer spiegelglad, waar door Uw nieuwe linoleum eens zo lang meegaat als het versletene. Dit laatste is niet kostbaar, maar voldoet voor 100 Wenst U nadere inlichtingen? Eén telefoontje en wij zijn tot Uw dienst. WW Kruisstraat w Tel 16777 De honkbalclub Schoten heeft een honkbaltournooi georganiseerd. waar van het programma luidt: 14 Juni: SchotenHFC Haarlem; 16 Juni S.C. HaarlemThe Gleaners; 21 Juni: RCH TYBB (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart): ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Lof 7.30 U. MAANDAG fam. dames 8 u. DINSDAG congr. meisjes 7 uur, congr. jongedames 8.15. WOENSDAG congr. jongens 7 en 7.30 u., jongemannen 8.15 u. VRIJDAG lof 7.30 u. ZATERDAG lof 7.30 u; biech ten 4.308.30 u. ST. JOZEF (Jansstraat). ZONDAG H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur, lof 7 uur. MAANDAG lof 7.30 u- DINSDAG congr. meisjes jun. 7 u lof 7.30 u congr. dames 8 uur. WOENSDAG lof 7.30 u.; congr. jongens 7 u. DON DERDAG biechten 56 en 78 u., lef 7.30 u. VRIJDAG lof 7.30 u. ZATERDAG biechten 56.30 en 79 uur; lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieu we Groenmarkt). ZONDAG H.H- Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10 uur 11 en 12 uur. Lof 7 uur. DINSDAG: lof 7.30 u. DONDERDAG biechten 6—7.30 u. VRIJDAG 7.30 u Lof. ZATERDAG biechten van 4—9 uur. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne). ZONDAG H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 uur (Hoogmis). Lof 7.30 uur. MAANDAG herencongr-, 7.30 u DON DERDAG biechten 7—8 u. VRIJDAG lof 7.30 u. ZATERDAG biechten van 58.30 uur; lof 7.30 uur. H JOANNES DE DOPER (Amster damstraat). ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 1145 uur; lof 7 uur. MAANDAG fam. neren 8 u. DINSDAG congr. meisjes jun. 7 u- DONDERDAG lof 7.30 u.; biechten 7—8 uur. VRIJDAG lof 7.30 u. ZATERDAG biechten 4.308.30 uur; lof 7 uur. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle- verparkweg) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.45. 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u.J lof 7.30 u. DINSDAG lof 7.30 u. DON DERDAG biechten 6, 7 en 8.30—9.30 VRIJDAG lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten 57 uur 7.309.30 uur; lof 7.30 uur. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). ZON DAG H.H. Miss en6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur; Lof 7 uur. VRIJ DAG lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten 58 Uur H.H. ELISABETH EN BARBAR* (Paul Krugerstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur. congr. jongemannen 12.15 u. Lof 7 u. MAANDAG fam. mannen 8.15 u. DINS DAG lof 7.30 u. congr. meisjes 8.15 U- DONDERDAG biechten 6—8 u. Lof 7.30 u.; fam. dames 8.15 u. VRIJDAG Lof 7.30 u. ZATERDAG biechten 58.30. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 uur (Hoogmis) en 11 uur; Lof 7 u. MAAN; DAG H. Fam. mannen 8 u. DINSDAG Mariagarde meisjes 7.30 u. WOENS DAG Mariagarde jongens 7.30 u. VRIJ' DAG Lof 7.30 u. ZATERDAG biechten van 5 tot 9 uur. ALLERH. DRIE-EENHEID (Bloemen- daal) ZONDAG H.H. Missen 7, 8.3" (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.: Lof 7 n* op het kerkhof. WOENSDAG congre gatie jongens 7 uur; congregatie mes 8 u. DONDERDAG Lof 7.30 n-. biechten 78 u. VRIJDAG Lof 7.30 d" ZATERDAG biechten van 5 tot 9 uur- O. L. VR. ONBEVL. ONTVANGEN (Overveen) ZONDAG H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u Lof J-3" uur. DONDERDAG biechten 4—6 7.30—8.30. VRIJDAG Lof 7.30 u. TERDAG biechten van 4 tot 8 uur; 7.30 uur. H. SACRAMENT (Bloemendaal) ZONDAG H.H. Missen 7.30 en 10.15 (Hoogmis); Lof 7.30 u. op het kerkh° DONDERDAG biechten 7—8 u.. VR13 DAG Lof 7.30 u. ZATERDAG biechten na het Lof tot 9 uur; Lof. 7.15 u H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer* denhout) ZONDAG H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7.30 DINSDAG Lof 7.30 u.. daarna cong£ meisjes DONDERDAG biechten 5—8 J VRIJDAG Lof 7.30 u. ZATERDA biechten van 4 tot 9 uur. Lof 7.30 u H. BAVO (Heemstede) ZONDA H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 uur (Hoogm1^ en 11.30 u.: Lof 7,30 u. MAANDAG^ Familie dames 7.30 u.; Lid.-congr. 8.3" i* uur. WOENSDAG Mariagarde, 7_u«£j DONDERDAG Lof 7.30 u. VKIJP" Lof 7.30 u. ZATERDAG biechten v 5 tot 6 en van 7 tot 9 u.; Lof 7.30 O. L. VR. HEMELVAART (Hee stede) ZONDAG H.H. Missen 7, u, 10.15 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof MAANDAG congr. meisjes 7.3Uj. DONDERDAG biechten 5.30—7 U. DAG Lof 7.30 u. ZATERDAG biech van 5 tot 8.30 u.; Lof 7 u. H. AGATHA (Zandvoort) ZON H.H. Missen 7, 8 (Hoogmis), en 1" u*0 u. 5 u. MAANDAG congr. dames '^0S' DINSDAG congr. meisjes 7.30 r^lTDA<J DERDAG biechten 6—8 u. ygP Lof 7.30 u. ZATERDAG biechten 59 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2