DE BLIK VASTBERAD OP DE TOEKOMST GERICHT Zorg voor rijwielpaden wordt een overheidstaak Haarlem zal EIGEN AALMOEZENIEI adopteren en uitrusten I Op zwervers voeten door de natuur Van hondenkarren, Engelse smakken en een zeilboot Dagblad-directies nemen stelling M.v.BREEMEMeCo -Op de- Wederopbouw-pastoor in Velsen-Noord HET FEESTPROGRAMMA i «if- Een zorgvolle priester arbeid allen rust een zware plicht 1 Juli 1899: schipper P. Westland van de H.Z. 213 hesomde f 8,40 Katholiek Thuisfront op de bres voor het geestelijk welzijn der militairen in Indonesië s f Jf' 1 1Ü I verkeerde stoel ZATERDAG 18 JUNI 1949 PAGINA 7 i ZILVEREN FEEST VAN PASTOOR A. VOLLAERTS Moeilijkheden overwonnen Kerk tussen ruïnes Zilveren priester jubileum pastoor Vollaerts WOORD VAN DE DEKEN Sociale werker llÉiÉlte Wm*V\ Goed nieuws voor de 4 mill, wielrijders Een beminnelijk zieleherder Woord van de burgemeester HUISBRANDOLIE ZUINIG-VEILIG ZINDELIJK MAAK HET UW KOLENLEVERANCIER NIET MOEILIJK! Vijftig jaar rijksvisafslag Staatsvissershavenbednjf Toen kwam de afslag w 1 Mm m fpf m 1 Eerste Kamer Cerdan wereldkampioen-af Aartsvaders van padden en vraat zuchtige egelmoeders Mr. Cals voorzitter van Mi jnindustrieraad Minister Stikker te Luxemburg Eervol ontslag burgemeesters WIE KOMEN ER THUIS MET DE „SIBAJAK"? GEVAARLIJKE FILM Een klassicus, muziekbeoefenaarorga nisator van het vrouwelijk jeugdwerk, Werd in Juni 1945 door de Bisschop uit het studeervertrek van het rustige Hage- Veld gehaald, waar het leven regelmatig was en vol jong idealisme, om in een verwoest, totaal afgebroken dorp de moeilijke taak van „wederopbouw" - pastoor te gaan vervullen. Datzelfde dorp, VelsenNoord, thans voor een groot deel mooi en snel herrezen, maakt zich nu op, deze pastoor, de, zeer eer waarde heer A. M. A. Vollaerts, hartelijk te huldigen, te eren en te danken ter gelegenheid van zijn zilveren priester feest. En tegen een dergelijke opdracht zijn de trouwe katholieken van Velsen- Noord opgewassen! Eigenlijk houdt pastoor Vollaerts er in het geheel niet van terug te blikken in het verleden en moet zijn zilveren priesterfeest eerder aanleiding tot dank baarheid zijn en een stimulans vastbera den de blik op de toekomst gericht te- houden, maar diezelfde dankbaarheid dwingt zijn parochianen, waarderend te zien op datgene wat de pastoor in de jaren van zijn verblijf te Velsen-Noord bereikte. Augustinus Vollaerts werd op 1 Octo ber 1899 te Haarlem geboren als zoon van een schoenhandelaar. Op 14 Juni 1924 mocht hij de H. Priesterwijding ontvangen, in Augustus van dat jaar ge volgd door zijn benoeming tot kapelaan te Weesp. Zijn volgende standplaats was Schiedam, tot in 1929 de benoeming tot leraar aan het seminarie Hageveld af kwam. Hij doceerde daar klassieke talén en gaf practische en theoretische muziek lessen. Rond diezelfde tijd werd hij aan gesteld tot diocesaan-directeur van het Vrouwelijk Jeugdwerk, in welke f*nctie hij zijn koperen priesterfeest vierde. Kort na de bevrijding, in Juni 1945, werd hij benoemd tot pastoor te Velsen- Noord, toen nog vrijwel verlaten en een reeks bouwvallen. Kerk en pastorie waren, door de waak zame zorg van Sint Jozef zelf, patroon Van de parochie, zegt men te Velsen- Noord. wonder boven wonder gespaard gebleven. Pastoor Vollaerts zat in zijn „villa", eens door de pastoors ge prezen als de mooiste pastorie van het bisdom met niets dan puinhopen om zich heen. Parochianen had hij bijna niet. Allen waren geëvacueerd. Pastoor Haring, zijn bekende voorganger, was na de evacuatie in het Sint Jozef rustoord te Beverwijk in de hongerwinter over leden, een tragisch en zeer betreurd sterven van de Hageveldse Vondelken ner bij uitnemendheid, en kapelaan tl. M. Keet streed een moeilijke strijd tegen alle mogelijke geestelijke en financiële moeilijkheden. Samen met hem heeft pastoor Vollaerts energiek de zware taak aangevat van de geestelijke en materiële wederopbouw, De jongens school verkeerde in desolat,e toestand, jongens en meisjes moesten voor halve dagen in de meisjesschool worden onder gebracht. De kerk stond nog onder de kerkelijke crediet commissie, kerke lijke verdriet-commissie noemt pastoor Vollaerts het. Een zware schuld druk te op alles, waardoor het werken on dankbaar werd. de eerste jaren zeker, doordat steeds moest worden afgelost. Een grote vreugde voor pastoor en Parochie was het dan ook, dat in 1948 het beheer van de Kerkelijke crediet- commissie kon worden opgeheven. Ewaar was de parochie ook beproefd, doordat het verenigingsgebouw met bij gebouwen eveneens onder slopershanden gevallen was. Toen langzaamaan de parochianen te rugkeerden, doordat wat nog overeind stond opnieuw bewoonbaar was gemaakt, De zilveren jubilaris pastoor A. M. A. Vollaerts. kwamen de zorgen voor kerkkoor en harmonie. Zelf zwaaide de pastoor de dirigeerstok. Hij kon dit echter door zijn vele werk niet blijven doen, wilde niet temin een goed musicus hebben en wist de heer Jan Laarveld te bewegen naar Velsen-Noord te komen, die eerst de leiding van het kerkkoor kreeg en later, na het heengaan van de heer Joossen, ook van de harmonie „St. Cecilia". In Februari 1946 verloor pastoor Vol laerts zijn medewerkers kapelaan Keet, die intussen zelf weer een begin met het jeugdwerk had gemaakt. Een jong missionaris Father Rottinghuis van Mill Hill kwam hem vervangen. Deze deed al het werk als in een wervelwind, zeldzaam actief. Dit was juist wat de pastoor naast zich nodig had: een echte missionarisgeest. Alles moest immers van de grond af worden opgebouwd. ZATERDAG 18 JUNI 4 uur: afhalen van de jubilaris van station Beverwijk, feestelijke rondgang door Velsen-Noord. Plechtig Lof met zang van eigen koor en koor van de kerkmuziekschool o. 1. v. pater J. Vol laerts S.J. ZONDAG 19 JUNI: 9 uur: plechtige Hoogmis. De pastoor wordt ingehaald door bruidjes. Het zelfde koor van Zaterdag zal zingen, thans o. 1. v. de heer J. Laarveld. De feestpredikatie Wordt gehouden door kapelaan J. M. E. Keet, oud-kapelaan van de parochie. 2.30 uur: receptie in het gymnastiek lokaal aan de Corverslaan. Hier zal het geschenk van de parochianen worden aangeboden. 3.30 uur: plechtig Lof. MAANDAG 20 JUNI: Parochieavond in „Concordia" te acht uur. Opgevoerd zal worden het toneel spel „Het Gastmaal der kinderen" van Henri Ghéon. De Harmonie „Sint Ce cilia" luistert de. avond op. Gespeeld zullen worden: Telefunken-mars, Wa termuziek, Egmont-ouverture, ouverture La Gazza Ladra en de mars Klank festijn. WOENSDAG 22 JUNI en VRIJDAG 24 JUNI: Herhalingen van de parochie-avond, ditmaal met medewerking van de volks dansgroep „Butterfly" in plaats van de Harmonie. De woningbouw te Velsen-Noord, die in een snel tempo plaats had, bracht vele parochianen terug naar huis. Negen tig procent van hen is fabrieksarbeider. De pastoor legde dan ook een bui tengewone ijver aan de dag niet alleen voor de geestelijke belangen van zijn mensen, maar ook voor het sociale leven. Hij weet hen te boeien, te bin den. Hij spreekt in zijn preken recht tot het hart van allen, heeft de juiste toon gevonden om de sfeer te schep pen nodig in een industrie-gebied. Met het Evangelie-boek in de hand, geeft hij duidelijk en verstaanbaar voor allen, de oplossing van alle problemen aan. Toen ook uit zijn parochie jongens naar Indonesië vertrokken, heeft hij een gebedsactie georganiseerd, want hij ver geet geen van zijn parochianen. Iedere Zaterdag draagt de pastoor de H. Mis voor zijn jongens op. Zondagsavonds onder het lof bidt hij 't rozenhoedje voor hen. Deze 'gebedsactie vormt met het geen verder gedaan wordt o.l.v. kapelaan Schoonebeek (Father Rottinghuis ver trok in Augustus 1947 naar N.W. Bor neo) een van de beste en mooiste thuis fronten, die zoals de jongens vanuit In donesië enthousiast schrijven, eigenlijk de beste van Nederland is. Vier jaar heeft pastoor Vollaerts in Velsen-Noord gewerkt. Hij bouwde zijn parochie weer op. Hij wist deze weer bloeiend te maken. Hij is dan ook een populaire pastoor in de goede zin van het woord, een beminde herder, die alles voor de zijnen over heeft. Dankbaar viert de parochie zijn zilve ren priesterfeest, staat even juichend stil, om dan weer met vernieuwde kracht onder zijn bezielende leiding voort te ■gaan, plannen uit te werken tot een hogere uitbouw van het katholieke leven in de mooie parochie van Sint Jozef. i Kerk en Pastoriemiddelpunt van Katholiek Velsen-Noord. (Van onze correspondent) Steen en been klagen de vier millioen Nederlandse fietsers over de verwaar lozing van rijwielpaden. De rijwielpad- herenigingen weten zich geen raad om dat haar ledentallen slinken als sneeuw boor de zon als gevolg van de toene mende belastingdruk; verschillende de zer verenigingen zijn reeds tot werk loosheid gedoemd. Onder deze om standigheden was het geluid dat Ir. C. A. Kuysten, chef van de Verkeersafd. ban de A.N.W.B. liet horen ter vergade- bing van de Federatie van Rijwielpad- berenigingen in Nederland te Zwolle bol grote verwachtingen. Hij deelde mede, dat bij de overheid het inzicht veld wint, dat de rijwielpad- verenigingen niet langer uitsluitend ®en particuliere aangelegenheid zijn Deze verenigingen zullen in de toe komst gefinancierd worden door de pro vincie en de belanghebbende gemeen ten. Op deze basis wordt thans in Dost-Friesland een streekvereniging op gericht en in de Gelderse Achterhoek labeurt zulks eveneens. In Overijssel V'nrd reeds een provinciale commissie |evormd, onder voorzitterschap van S? heer Huis in 't Veld, lid van Ged. ?taten, welke commissie in samenwer king met de Planologische dienst een fjJwiclpadennet voor geheel de provin- ontwerpt en het plan bestudeert om De zeereerwaarde heer A. M. A. Vol laerts is de gelukkige pastoor der pa rochie van de H. Jozef te Velsen- Noord. Hij ontving zijn benoeming kort na de bevrijding, toen de parochie, door afbraak van honderden huizen en eva cuatie in de bezettingstijd, het grootste gedeelte zijner bewoners verloren had. Maar met een blij enthousiasme en een vast vertrouwen in de toekomst aan vaardde hij zijn herderlijke bediening. Onze Lieve Heer en St. Jozef zouden wel voor Velsen-Noord zorgen. En nu ziet de pastoor rondom zijn kerk in snelle opbouw de nieuwe huizenblok ken verrijzen en het getal zijner paro chianen met sprongen vooruit gaan. Deze groei der parochie voor een zeer belangrijk gedeelte met werkers in het grote Kennemerlandse industrie gebied brengt nieuwe zorgen mee, o.a. voor schoolruimte, schoolvrije jeugd, het sociale verenigingsleven en op charitatief gebied. Maar de herder der parochie heeft zijn plannen al klaar. En nu Velsen-Noord verrijst uit zijn verwoesting, viert de pastoor zijn zilveren priesterfeest, dankbaar jegens God, dat Hij zijn parochie heeft ver nieuwd. Moge Onze Lieve He.er hem geven de kracht, de wijsheid en de jaren om het godsdienstig leven van zijn paro chie tot grote bloei te brengen en zijn plannen te verwezenlijken. Aan de. jubilerende pastoor onze har telijke gelukwensen mèt een bede om Gods rijkste zegen over zijn zorgvolle priesterarbeid. Deken B. G. HOSMAN. Op 19 Juni zal in Velsen (Noord) in de St. Jozefparochie het zilveren pries terfeest van pastoor Vollaerts worden gevierd. In Velsen (Noord) de door de oor log zo zwaar gehavende Noordelijke woonwijk onzer gemeente bleef als door een wonder de R.K. kerk gespaard, maar dat was dan ook bijna het enige wat de thans jubilerende priester aan trof, toen hij na de bevrijding zijn ar beid temidden der puinhopen aanving. Thans heeft Velsen (Noord) een geheel ander aanzien; de gemeente bouwde woningen en pastoor Vollaerts bouwde zijn gemeente; herbouwde zijn parochie. Gaarne bied ik mijn hartelijke geluk wensen aan, aan deze trouwe, voort varende en zo beminnelijke zieleherder. Moge het hem gegeven zijn nog vele jaren zijn zegenrijke arbeid in Velsen (Noord) voort te zetten. De Burgemeester van Velsen: Mr. M. M. KWINT' Het internationaal congres van dag bladdirecteuren, dat gisteren te Am sterdam zyn laatste zitting hield, heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat, gezien de maatrege len, die in bepaalde landen worden voorbereid teneinde de vrije nieuws voorziening te belemmeren, de inter nationale federatie van dagbladdirec teuren tegenover deze voorstellen on dubbelzinnig stelling neemt evenals te gen elke daad, die belemmerend zou werken ten opzichte van nieuwsvoor ziening en nieuwsverspreiding. Een tweede resolutie, die werd aange nomen. betrof de plannen van de UNESCO tot de oprichting van een in ternationaal persinstituut. De heer J. van de Kieft werd herkozen tot presi dent. Het volgende congres zal worden gehouden in Rome, vermoedelijk in de maand Mei. Het bestuur heeft gisteravond op kasteel „Oud Wassenaar" een banket aangeboden aan de gedelegeerden. Mi nister Van Schaik heeft hierop namens de regering vriendelijke woorden ge sproken over de samenwerking tussen overheid en pers. VOOR centrale verwarming HAARLEM TEL 17270 Sedert het bezoek, dat de majoor-aalmoezenier J. B. van Croonen burg S.V.D. op 1 Juni aan Haarlem heeft gebracht, is er beweging gekomen in de veelal zo rustige gemoederen van de burgerij. Men zegt weliswaar niet voor niets, dat er één Haarlemmerhout is, maar dat er 160.000 houten Haarlemmers zijn. En dit „houten" betekent overigens niets anders dan het „Sit modus in rebus", het „alles met mate". Maar zjj, die de bekende aalmoezenier hebben horen spreken op de grote contactavond van Katholiek Thuisfront in het Krelage- huis, hebben begrepen, dat de maat hier nooit kan overlopen: Haarlem moet een eigen aalmoezenier uiteenden. Ongeveer vijfhonderd Haarlemse jon gens en mannen vertoeven momenteel als militair in Indonesië. Velen van hen zijn reeds lange tijd van huis. Anderen kunnen voorlopig nog niet naar het vaderland en de Spaarnestad terugke ren. Wordt er voor deze mannen iets gedaan? Geeft Haarlem er zich' vol doende rekenschap van, wat het wil zeggen, om twee, drie jaar uit eigen kring weg te zijn en de carrière, die men zich vormde, hoopte te maken of reeds geconstrueerd had, als een onbereik baar luchtkasteel in de mist te zien op gaan' Maar beseft Haarlem en dit is voor ons nog belangrijker dat het hoogst noodzakelijk is toe te zien, dat onze stadgenoten op ruime schaal in de ge legenheid worden gesteld hun geeste lijk leven goed te verzorgen? Het mag nu eenmaal niet uit het oog worden verloren, dat het wegnemen van de militair uit zijn normale dagelijkse doen niet alleen materiële gevolgen met zich meebrengt. Iedere maatschappelijke verschuiving heeft een morele, een geestelijke weerspiegeling. Het leven voor het lichaam is de ziel. Wanneer deze verloren gaat, is alles verloren. Het Nederlandse Episcopaat heeft, herder als het is over onze zielen, te gelijk met het bekend worden van de voorgenomen verscheping van een Ne derlands expeditieleger naar Indonesië, de oprichting tot stand gebracht van het „Katholieke Thuisfront". Dit is dus een instelling, welke het geestelijke be lang van de uitgezonden militair ter harte gaat. Het hoofdbureau van Thuis front zorgt o.m. voor de uitrusting van aalmoezeniers, het verzenden van dag-, week- en maandbladen, het stimuleren van steunverlening door de families der betrokkenen, het zenden—van alle mo gelijke materialen ter opluistering van de eredienst en het deelnemen aan de werkzaamheden en de acties van de Niwin, die zuiver de materiële ver zorging der militairen op zich heeft ge nomen. Er wordt gedeeltelijk ten onrechte beweerd, dat de geestelijke verzor ging een staatszorg is, zodat wij ons hieraan zouden kunnen onttrekken. Deze bewering is onjuist. De staat zorgt voor de materiële belangen van de mi litairen hier te lande en overzee. Voor de geestelijke bijstand worden pries ters en predikanten aangewezen, die resp. als aalmoezenier of legerpredi- kant in de rang van majoor of kapi tein in het leger worden opgenomen. Het rijk betaalt hun dus ook een sa laris. Volgens de laatste gegevens ver vullen ongeveer 110.000 Nederlandse jongemannen hun plicht in Indonesië Onder hen bevinden zich engeveer 45.000 katholieken. Voor hun geestelijke Alléén tegen contante afrekening kan hij U de kolen bezorgen. Leg het geld gereed; dat bespaart U en de handelaar veel oponthoud. Vakgroep Detailhandel Brandstoffen Haarlem en omstreken (Adv.) Van Den Helder tot de Waterweg vormde de duinerij langs de Noordzee kust één geheel tot in 1876 het Noordzeekanaal geopend werd. Nauwelijks waren de IJmuider pieren gereed gekomen of vissersschepen voeren binnen: om te schuilen voor het slechte weer, dat hen verraste. Engelse smakken namen de kans waar jenever en tabak aan boord te nemen. Niet zo gauw was het binnenvaren in de „vluchthaven" op het land bekend of met hun hondenkarren kwamen de vishandelaren uit de wijde omtrek: goede zaken werden gedaan. Van lieverlee vestigden zich te IJmuiden enkele handelaren; vissers, onder wie Urkers, volgden dit voorbeeld: het stadje aan de zee ontstond en daarmee een geregelde visaanvoer en handeldie in 1886 een belangrijke stimulans kreeg door de opening van de spoorweg VelsenIJmuiden. Reeds toen werd duide lijk, dat een vis-aanvoerplaats veel belang heeft bij een goede verbinding met het achterland. Vele beugsloepen uit Pernis, Middelharnis en Zwartewaal kwa men markten. In 1886 deed het Rijk de eerste stap op een weg, die geleid heeft tot het Staatsvissershavenbedrijf, zoals wij dat nu kennen. De eerste daad van over heidszorg was de aanleg van drie stei gers ten behoeve van het lossen van vis aan de Zuidzijde van het kanaal, vlak bij de sluizen. Een behoorlijke ligplaats voor vissersvaartuigen was te IJmuiden toen nog niet aanwezig. Zij lagen aan de Noordzijde van het toeleidingskanaal en veroorzaakten zo'n belemmering voor de. scheepvaart, dat het noodzake lijk werd het regende klachten uit Amsterdamse scheepvaartkringen - een vissershaven aan te leggen. De wet van 31 Mei 1887 gaf IJmui den deze haven en ook aan dit werk is de naam verbonden van minister Lely, die op waterstaatkundig gebied grote betekenis voor ons land had. Op 1 Juli 1896 kon de haven in ge bruik genomen worden. Deze had een lengte van 550 meter, een breedte van 140 meter en een diepte van 5 meter N.A.P. Het waren voornamelijk zeilschepen die binnenvoeren, op ongeregelde tij den en de venters met hun hondenkar ren wachtten urenlang op de vis. Er barmelijk blaffend stonden de honden in weer en wind. De dierenbescher ming bemoeide zich ermee: er werden hondenhokken gebouwd, die later ver vangen moesten worden door paarden stallen voor de „hitten", opvolgers van de honden en weer later door ruime parkeerterreinen voor de vrachtauto's van de handelaren. Een brokje geschiedenis, waarmee de vissersvloot gelijk op ging, want in 1898 telde de IJmuider-vloot reeds acht .stoomtreilers, terwijl het aantal binnen gekomen stoomtreiiers 244 bedroeg. De haven moest er dieper voor gemaakt worden Oorspronkelijk Verkochten de vissers de vangst veelal aan boord, maar spoe dig werd behoefte gevoeld aan een af slaglokaal met kantoor. De heer J. W. R. Arnold opende dit in 1887. In 1892 Op 1 Juli zal het Staatsvissers havenbedrijf te IJmuiden 50 jaar be staan. Vijftig jaar IJmuider geschie denis zijn daarmee gemoeid, want het Staatsbedrijf is er voor d,e vissers en deze hebben IJmuiden groot gemaakt. In een reeks artikelen geven wij de geschiedenis van het Staatsvissers havenbedrijf, geschiedenis van de stad aan de zee. begonnen de heren Kuijper en Kalis een tweede afslag, die in 1895 gevolgd werd door een derde van de heer C. Plan- teydt Het waren particuliere afslagen en misstanden bleven niet uit en daarom verscheen op 25 Maart 1899 het Konink lijk Besluit, dat met ingang van 1 Juli d.a.v. „De verkoop van vis geschiedt publiek in de vishal door de daartoe van Rijkswege aangestelde beambten De Rijksvisafslag was een feit. Tot 1902 heeft nog een Coöperatieve Afslag" van reders en handelaren de strijd volgehouden, maar daarna had de Rijksvisafslag het monopolie. Als eerste kwam op 1 Juli 1899 de H.Z. 213 nan de Huizerrederij F. West- land, met schipper P. Westland op de afslag. De aanvoer besomde f 8,40! Schipper J. Glas haalde met zijn bom Eg. 2 niet meer dan f3,50, ofschoon hij op 4 Juli f 18,90 besomde. Volendam- mers kwamen binnen, Urkers, schepen van Maassluis en Texel. Van Enkhui zen de E.H. 67 en E.H. 5 van de reders Bouman en v. d. Molen. In zes maan den tijd werd voor f268.395 omgezet. De Rijksvisafslag was zijn werk be gonnen en voortreffelijk. verzorging zijn momenteel 180 aalmoe zeniers werkzaam. S8. 1 De afslag van de vis in de vishallen te IJmuiden. naast de Twentse Rijwielpadver. zulke streekverenigingen op te richten in Salland, in de Noord-Westhoek en Zwolle met centraal Overijssel. Hetzelf de zal later gebeuren in andere delen van het land. In verband met een beschouwing van Mr. J. Willinge Gratama uit Zwolle, I opperde Ir. Langemeyer. hoofdinge- j nieur-directeur van de Rijkswaterstaat de mogelijkheid van aanleg van rijwiel- paden, die ongeveer parallel lopen met de rijkswegen, waardoor het Rijk ont heven zou worden van de aanleg van j rijwielpaden naast de verkeerswegen In dat geval zou er misschien voor he' Rijk een aanleiding zijn tot financiële medewerking. De flora van een bepaald gebied kan door gewijzigde omstandigheden als ontwa tering van de bodem, ont bossing, vermeerdering van het dierenbestand e.d. ra dicaal veranaeren, zo zelfs dat planten, eertijds in heems, na verloop van tijd geheel verdwijnen. Van de andere kant ech ter kan het voorkomen, dal planten zich desondanks blij ven handhaven. Een sprekend voorbeeld daan'"" vond Zwerver bij De Eerste Kamer zal Donderdag 23 Juni te half twee in het openbaar ver gaderen. Op de agenda staan enige klei nere wetsontwerpen, o.a. de herverka- lingswet-Walcheren. De wedstrijd tussen- de wereldkam pioen middengewicht Marcel Cerdan en Jake La Motta is geëindigd in een puntenoverwinning voor La Motta. Hier door is Cerdan wereldkampioen-af. Deze volop oloetendc water lelies laten zich weinig gelegen liggen aan dc onwil van deze zomer om ook inderdaad een zómer te zijn. de Orchideeën, de Standel- kruiden. die vroeger b.v. in de vochtige duinvalleien groeiden en bloeiden van je welste, maar thans, door de voortdurende wateronttrek king van deze gebieden zeld zaam worden of zelfs gehee' en al verdwenen zijn. Toch bloeit reeds jaren het Han- dekenskruid (Orchis Lati- folia) met z'n purperen bloe men op een hoog gelegen grazig terreintje, dat reeds twee mensenleeftijden ge leden van duin tot cultuur grond is ontgonnen. Het hoekje grond waar ze staan is goed afgesloten. Gelukkig maar ook, want nu zijn ze veilig voor plukgrage vin gers. Want het geregelde weg plukken van zeldzame bloe men kan de ondergang van eeii soort ter plaatse bete kenen. In 1919 vond Zwer- vei bij het aan vele toeris ten zo welbekende Wilhel- mmaduin te Bloemendaal net zeer zeldzame Trosglid- itruid (Scutellaria Colum- iae), dat slechts op twee Uaatsen in Nederland ge bonden werd n.l. daar en bij Apeldoorn. De bloemen Londen er bij honderden op jen kleine strook randbos Die sierlijke trosjes blauw violette bloemen zijn een welkome buit geworden van plukkers met als enig resul taat, dat de soort enkele ja ren nadien practisch was verdwenen. Het is wel een overblijvende plant, maar door gemis aan natuurlijke uitzaai ging het bestand zo danig achteruit, dat het ge was langzaam uitstierf. Vo rig jaar is nog een enkel exemplaar gevonden in het duin, waar nu het Open luchttheater ligt, maar de plant werd bedolven onder zand en is sindsdien spoor loos. Wij willen wandelaars dan ook met klem op het hart drukken, wanneer zij plan ten en bloemen vinden, die ze nog nergens anders heb ben ontmoet, niet zo „heb zuchtig" te zijn. Grove pluk kan oorzaak wezen dat veel natuurlijk schoon verloren gaat. Voorbeelden van aanpas sing en handhaving kan de ernstige natuurbeschouwer ook vinden langs de wegen in die streken welke vroe ger uit woeste grond beston- vlak ligt als glas. Sierlijke Libellen zweven van bloem tot bloem, de regenboogkleu- rige weerschijn zo boeiend afstekend tegen de vlezige blankheid der dikke bloem bladen. In het zondoorsche- nen water stoeien de dikkop- jes, de kikkerlarven. Een enkele voorloper reeds met één of twee achterpootjes. Het is interessant de ontwik keling van dikkop tot vol- den. Het slangenkruid b.v dat nu in de hoge duinen z'n eerst rode, daarna he melsblauwe bloemen op de borstelige stelen steekt, kan men overal langs de buiten wegen van het vroegere bin- nenduin vinden. Dit is geen kwestie van uitzaai door wind of vogels. In sloten en vaarten ont vouwt de Koningin van onze wilde bloemen haar smette loze schoonheid op het wa tervlak. De waterlelie straalt sneeuwblank tussen de grote, glanzendgroene bladen. Jam mer dat zo veel van deze Nymphen met het z.g. „schou wen" van de poldersloten worden stukgesneden. Waar echter de slootzeis niet te pas komt, liggen de waterkanten vol als een exotisch mozaik. Men - moet de planten be schouwen bij volle zon en op een stille dag, als het water wassen kikvors na te gaan. Het larfje wordt geboren met kieuwen en een lange slui erstaart, waar het zich onge lofelijk snel mee voortbe weegt. Een tijdje later ver schijnen de pootjes, eerst achter dan voor, de staart schrompelt in en langzaamaan transformeert zich het larfje tot onze Hollandse nachte gaal. het onvolprezen zang- phenomeen der poldersloten. Dikke aartsvaders van pad den scharrelen rond op jacht naar muggen en ander ge spuis. En een gezonde egel moeder vluchtte zowaar al met een vette veldmuis in de bek onder een mustaart. Wat schrok ze toen Zwerver plot seling haar pad kruiste. Het krioelt overal weer van jong leven in de kleine wildernis. Als we het maar willen zoe ken.... en zien. ZWERVER Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling met ingang van 1 Juli a.s. tot voorzitter van de Mijnindustrieraad te benoemen mr. J. M. L. Th. Cals te Nijmegen. De officiële benoeming is dezer dagen te verwachten. Minister Stikker is Vrijdag te Luxem burg aangekomen, waar hij zal deel nemen aan de besprekingen van de Consultatieve raad der Mogendheden van het Pact van Brussel. Minister Bevin, die vergezeld was van de Britse militaire gouverneur in Duitsland, Generaal Robertson, en Spaak, zijn ook aangekomen. Bij K. B. is aan jhr. J. P. W. van Doorn, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1949, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Heemstede. Voorts is aan R. van Luttervelt, op zijn verzoek, met ingang van 1 November 1949, eervol ontslag verleend also bur gemeester der gemeente Lochem. F. W. van Driel is op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1949, eervol ontslag verleend als burgemeester dei gemeente Nieuw- Helvoet. Allen werden ontslagen met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hen als zodanig bewezen. Het is overigens zonder meer dui delijk, dat de verzorging van de mi litair overzee veel zwaardere eisen stelt dan hier te lande, waar men normale kerken, parochiehuizen, mi litaire tehuizen, bibliotheken en radio ter beschikking heeft. Aan de uit rusting van de aalmoezeniers moet dus de uiterste zorg worden besteed. Voor al dit zeer belangrijke werk had de Nederlandse, dus ook de Haar lemse katholiek, gemiddeld vijftien cent per maand over. Dat is ons dus het geestelijk welzijn van onze huis- en stadgenoten waard. Niemand zal het overdreven vinden, dat Haarlem aan deze wantoestand een eind wil maken. Het stedelijke comité van Katholiek Thuisfront. dat is samengesteld uit de negen parochiële actie-comité's. heeft zich voorgenomen om zo snel mogelijk ten minste één aalmoezenier te adopteren. Dat wil zeggen, dat onze stad een aalmoe zenier volledig zal uitrusten. Dat heeft tot gevolg, dat wit een eigen contact- aalmoezenier midden tussen onze va ders. zonen, echtgenoten, broers en vrienden in het verre Oosten zullen weten. Hij zal via deze krant iedër kunnen bereiken, nieuws vertellen en wijzen on wat wti nog niet gedaan hebben en toch moeten doen. De uitrusting van een aalmoezenier, de adoptie dus. kost ruim zeshonderd gul den. Een deel daarvan hebben de ou ders en familieleden van de militairen reeds royaal opgebracht op de contact avond van I Juni. Nu is het woord ook eens aan hen die hun familieleden rustig thuis mochten houden. Zij dra gen, dat heeft de ervaring geleerd, ken nelijk niet de overtuiging in zich. dat ook zij een zware plicht hebben in deze. Wil Haarlems Thuisfront zijn naam eer aandoen, dan zal het de bloem van alle Nederlandse Thuisfrontsoldaten moeten zijn. Dit zal slechts kunnen, wanneer de achterblijvers hun ver plichtingen zullen begrijpen. Een greep uit de benodigdheden van de aalmoezenier zegt voldoende: 200 kerkboekjes, 100 rozenkransen. 200 sca puliers, zes flessen miswijn, 9000 kie ne en 500 grote hosties, apologetische lec tuur, 2400 bijzondere velapostblaadies, een verbandtrommel. een actentas en dan twee koffers om dit alles in te ver pakken. Waarmee we de miskoffer niet eens genoemd hebben. Het Nederlandse Katholieke Thuisfront zal dit jaar tach tig aalmoezeniers moeten uitrusten. Dat kost f 54 000.Maar er is nog veel meer. Alleen de verpakking der verschil lende materialen komt op een twintig duizend mille per jaar. De algehele on kosten zijn voor 1949 geraamd op f 759.000. Het totaal-bedrag der inkom sten bedroeg vorig jaar f 335.956.18. Er moet dus iets gebeuren. En er zal iets gebeuren. Haarlem zal zijn eigen aal- moezener gaan uitzenden. Hoe? Door een bedrag overeenkomstig draagkracht te storten op de rekening van Katholiek Thuisfront bij Oscar Smits Bank, Kruis straat of op de girorekening van de penningmeester, 529180, ten name van de heer J. P. Broeken, Stuverstraat 12, Haarlem. Haarlem zal trots kunnen zijn op zijn verantwoordelijkheidsgevoel. Het zal in een grote contactavond kennis kunnen maken met zijn eigen aalmoezenier(s). Het zal de geestelijke verzorger van eigen vader, man, broer of vriend kun nen spreken en hem kunnen zegen: „Denkt u nog eens om hem. Zeg hém dit eens; vraag hem dat eens". En dat a!L":s zal mogelijk zijn. omdat wij dar. zélf begonnen zijn om hem te denken. Met het m.s. „Sibajak". dat 4 Juni de haven van Tandjong Priok verlaten heeft en vermoedelijk 2 Juli in Rotter dam zal aankomen, repatriëren uit In donesië de volgende personen uit Haar lem: en omgeving: J. v. d. Porm. Rozen- prieelstraat 89, Haarlem; H. Schouten, Zandvoorterallee 15, Heemstede; N. Kot ten. Seringenstraat 14, Haarlem; L A. v. d. Kroft. Barendsestraat 38, Haarlem; P. G. Holierook, Declercqstraat 145, Haarlem; W. P. J. Schouten-Paulen, Zandvoorterallee 15, Heemstede; M. L. van Wijngaarden, Julianalaan 322, Haar lem; F. L. Sikkers, Prins Hendrikstraat 162, Haarlem; J. A. v. d. Linde. Walra- venstraat 32, Velsen; A. Haak, Diepen- brockstraat 81, Haarlem. De passagiers lijst ligt ter inzage op ons bureau. Sme- destraat 5, Haarlem. Een 52-jarige vrouw uit Luton (Enge land) is na het zien van de Amerikaan se film „De slangenkuil", die gaat over krankzinnigengestichten, zelf in een dergelijke inrichting opgenomen. Haar man, een buschauffeur, verklaarde, dat de vrouw, na de rolprent in een Lon- dense bioscoop gezien te hebben, „vreemd" begon te doen. Zij dacht, dat haar man haar wilde vergiftigen en begon te gillen „als Virginia uit de film", die in „De slangenkuil" een gees teszieke vrouw uitbeeldt De patiënte wilde dat alles in huis geanalyseerd zou worden. De volgende dag is de vrouw in een ziekenhuis voor onderzoek op genomen en de dag daarop in een in richting voor geesteszieken als vrijwil lige patiënte. De echtgenote heeft verklaard, dat de vrouw volkomen normaal was voor zij de film zag en dat er geen krankzinnig heid in de familie voorkomt. De secretaris van het Nederlands Comité voor het H. Jaar. pastoor H. J. A. M. Eras uit Vught. bevindt zich momenteel te Rome waar hij bespre kingen voert met het Centrale Comité inzake pelgrimsreizen uit Nederland en andere met het H. Jaar samenhangende kwesties Eerst thans is aan het licht ge komen, dat in 1946 in Katwijk een fout is gemaakt bij de berekening van de samenstelling van de ge meenteraad. Ten gevolge van zeer bijzondere omstandigheden had naar het schijnt aan de Christelijk Histo rische Unie in Katwijk aan Zee een extra zetel moeten worden toege kend, krachtens een wetsartikel, dat slechts uiterst zelden van toe passing is. Dit artikel 100 d van de Kieswet zegt, dat aan een partij, die de volstrekte meerderheid van de uitgebrachte stemmen heeft gekre gen, bij de zetelverdeling een zetel extra toegekend moet worden, wan neer volgens de normale bereke ning deze lijst niet een absolute ze telmeerderheid verkregen heeft. Dit nu is het geval geweest Ui Katwijk, tengevolge waarvan ge durende de afgelopen drie jaar ten onrechte een Üd van de K.V.P. zit ting heeft gehad, terwijl de C.H.U. met een zetel minder dan waarop zij recht had, genoegen heeft ge nomen. Bijzondere juridische consequen ties schijnt deze uitzonderlijke ver gissing niet te hebben, aangezien indertijd niet is geprotesteerd tegen de officiële uitslag binnen de daar voor wettelijk vastgestelde termijn. Voor zover bekend is dit het enige geval, dat zich op dit gebied tot nu toe in Nederland heeft voorgedaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 7