Demonstraties tijdens Zondagspreek van mgr. Beran GELOVIGEN DRONGEN OP OM HUN BISSCHOP IN BESCHERMING TE NEMEN Slechts één katholicisme Nederlandse bommenwerpers nemen deel aan manoeuvres in buitenland Straalvliegtuigen via Schiphol? Geen officiële mededelingen van Nederlandse regering Engelands duistere spel vlak na bevrijding van Indonesië .Het weer. Minister Van Maarseveen te Batavia Overeenkomst Grote Vier verwacht MODUS VIVENDI INZAKE BERLIJN GEVONDEN Informele overeenkomst bereikt? Postzak ontploft Op Amersfoortse station Tot hoofd en hart Waar bisschoppen zijn is de Kerk m Vredesverdrag voor Oostenrijk mogelijk? Opzienbarend artikel in The Economist MAANDAG 20 JUNI 1949 73ste JAARGANG No. 24490 99 99 Waar de bisschoppen zijn is de Kerk Mr. G. van Heuven Goedhart naar Lake Success Herderlijk schrijven Belgische oorlogsslachtoffers in Nederland v-- Nog geen benoeming van een Haagse burgemeester Mevrouw Lovink naar Indonesië Rude Pravo: Godsdienst vrijheid Mgr. Beran Kardinaal? „Wij kunnen niet schieten en praten tegelijkertijd" Moeilijkheden in onderhandelingen te Batavia? Ned. groenten naar Duitsland? BETOGING DE GAULLE RUSTIG VERLOPEN Minister Stikker onder scheiden BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT S - HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor BeverwijkStumphiusstr. 45, tel. 3996 Directeur: J. I. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Dra. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: Sever in. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfülmetef- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaat Tijdens de Zondagmorgen door aartsbisschop Beran opgedragen Mis in de St. Vitnskathedraal te Praag, werd zijn preek overstemd door gefluit en ge schreeuw. Honderden gelovigen drongen naar voren naar het altaar om de aartsbisschop te beschermen, toen de ongeregeldheden uitbraken. Politie in uniform hield een menigte van ongeveer 5.000 mensen voor de kerk in be dwang, voor dat de H. Mis begon. Talrijke gelovigen waren voor de kathedraal samen gekomen. Toen Mgr. Beran arriveerde, juichten zij hem toe. Na de buiten samengestroomde menigte te hebben gezegend en tussen twee hagen van duizenden gelovigen geschreden te zijn, nam Mgr. Beran te 8.45 uur plaats bt het koor van de basiliek, waar de plechtigheid ter gelegenheid van Sacra mentsdag werd gehouden. Rondom de kathedraal was een strenge ordedienst aanwezig. De politie-auto's baanden zich moeizaam een weg tussen de toege stroomde menigte. Er viel echter geen enkel teken van zenuwachtigheid te bespeuren. Jongelieden deelden op de stoep van de kathedraal het jongste nummer uit van het blad der z.g. „Katholieke Actie", die door de Tsjechische staat is georganiseerd. Voor de pontificale Hoogmis in de St. Vituskathedraal een aanvang nam, richtte Mgr. Beran zich van het priesterkoor tot de gelovigen. Hjj begon met te zeggen, dat het voor de kathedraal uitgereikte blad „Katholiek Nieuws" geen katholiek blad was en in geen enkele relatie stond met de Katholieke Actie, die door de Kerk in Tsjechoslowakije is georganiseerd. Op dat moment werd de Aartsbisschop het verder spreken onmogelijk ge maakt door het geschreeuw en gefluit van een groep ordeverstoorders, klaar blijkelijk gevormd door een 250-tal leden van de communistische arbeiders militie. De gelovigen, die door dit brutale en schaamteloze optreden zeer ver rast en geërgerd waren, hieven teneinde de ordeverstoorders te overstemmen het lied van St. Wenceslaus („St. Wenceslaus laat ons niet vergaan en ook niet onze nakomelingschap") aan, waarna zij het Tsjechische volkslied zongen. Toen Mgr. Beran zijn toespraak wilde hervatten, ontstond wederom groot kabaal onder de communistische demonstranten. Teneinde te voorkomen, dat het in de kerk tot een handgemeen zou komen, zag Mgr. Beran verder van zijn predikatie af. Hy deelde mede, dat de pontificale Hoogmis alsmede de voorgenomen Sacramentsprocessie afgelast werden en verzocht de gelovigen, vooral ook met het oog op de talrijke kinderen die aanwezig waren, ordelijk heen te gaan. Daarna verliet de Aartsbisschop de kathedraal en begaf zich te voet naar het aartsbisschoppelijk paleis. de radio horen herhalen, doch ik ver klaar hier voor God en voor het volk, dat ik nimmer een overeenkomst zal 'sluiten, waardoor inbreuk zou worden gemaakt op de rechten van de kerk of van de bisschoppen. Niets en nie mand zal mij daartoe dwingen." Aart het einde van zijn predikatie over „Arbeid en de eucharistie" zeide mgr. Beran: „Er is slechts één katholicisme en zonder bisschoppen kan geen waar katholicisme bestaan. Waar de bisschop pen zijn, daar is de kerk." Verder sprak de aartsbisschop over „Judas, wie zelfs de liefde van Christus niet kon weerhouden van verraad" en hij bad voor de priesters, die „het erg ste verraad plegen omwille van geld en tijdelijke voordelen". „Niet allen, wier namen zijn gepubliceerd, zijn het er wer kelijk mede eens", aldus mgr. Beran. „Velen van hen wisten er niet eens van af." De aartsbisschop werd verwelkomd Kinderen strooiden rozenbladeren op zijn weg. Toen de aartsbisschop op het kasteelplein verscheen, wachtte hem daar een grote menigte op en overal weerklonken kreten als „Leve onze aartsbisschop" en „Vaarwel onze aarts bisschop", terwijl hier en daar ook wel geroepen werd „Leve president Gottwald". De bisschop ging spoedig zijn paleis binnen, waarna de deuren achter hem gesloten werden. Het was toen 9 u. 45. De menigte, die uit de St.. Guidokerk stroomde, hief voor het aartsbisschoppe lijk paleis andermaal het lied van St. wenceslaus en daarna het nationale lied aan, in de hoop, dat Mgr. Beran op het balkon zou verschijnen. Op dat ogenblik kwam een politiewa gen aan met luidsprekers, waarmede de menigte verzocht werd uiteen te gaan. Om 10 uur waren er. behalve enkele voorbijgangers, op het plein, slechts de drie zetels overgebleven, waarvan een purpere, bestemd voor deaartsbisschop. Zaterdagavond was Mgr. Beran, toen by van de kerk van het Strahovklooster te Praag naar zyn paleis terugkeerde, door een grote menigte gevolgd. Er klonken kreten als: „We zullen nimmer toestaan, dat u gearresteerd wordt". Sommige vrouwen en kinderen, die de auto van de aartsbisschop volgden, Weenden en kregen het op hun zenuwen. De mannen juichten en zwaaiden met hun hoeden en zongen geestelijke liede ren. De kerkdienst in hqt Strahov-klooster is door bijna 3.000 mensen bijgewoond. Mgr. Beran verklaarde in zijn predi- catie dat men, wanneer men vandaag of morgen door de radio of in officiële verklaringen zou horen van het sluiten van een overeenkomst tussen Kerk en Staat, wel moest weten, dat hij nimmer een overeenkomst zou sluiten, waardoor inbreuk zou worden gemaakt op de rech ten van de Kerk en haar bisschoppen. De predicatie van Mgr. Beran was een Week geleden aangekondigd in een bij de kerkdeur aangeslagen mededeling. Mgr. Beran begin zijn predicatie met te zeggen, dat hij wist, wat hij te ver- Wachten had en dat „de communiteit wel zou weten, wat hij zou kunnen vertel len", doch dat hij niet wilde, dat het klooster door zijn toedoen in moeilijk heden zou komen. JSén ding wil "ik zeggen", aldus mgr. Beran: „Het is mogelijk, dat ge zult ver nemen, dat ik een of andere overeen komst heb gesloten of dat ik mijn toe stemming heb gegeven. Misschien zult ge dat van de morgen tot de avond door Naar het A. N. P. verneemt, zal mr. G. J. van Heuven Goedhart plaatsver vangend voorzitter zijn van de Neder landse delegatie naar de algemene ver gadering der V. N., welke in September te Lake Success zal beginnen. De mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, leider der delegatie, zal naar het zich laat aanzien, slechts een gedeelte der zitting kunnen bijwonen. door de abt van het klooster, pater Ja- rolimej, wiens naam ook is gepubliceerd als een der priesters, die zich zouden hebben aangesloten bij het beroep van het „Comité voor Katholieke Actie" op de bisschoppen om tot een overeenkomst met de staat te komen. De plechtigheid werd bijgewoond door een grote me nigte, die slechts gedeeltelijk plaats had gevonden in de kerk en zich verder in de kloostertuin had opgesteld. Er was geen geüniformeerde politie te zien, toen de aartsbisschop uit het klooster naar zijn paleis terugkeerde. Er worden thans plaatselijke en pro vinciale comité's gevormd van de zoge naamde „Katholieke Actie" (een rege ringsgezinde organisatie van priesters, die met goedkeuring van de regering is opgericht en die geen connectie heeft met de internationale organisatie voor Katholieke Actie, welke ook vertakkin gen heeft in Tsjecho-Slowakije). Alle aartsbisschoppen en bisschoppen van Tsjecho-Slowakije zijn 15 Juni j.l. de dag waarop de vertegenwoordigers van het openbaar gezag voor het eerst op het aartsbisschoppelijk paleis ver schenen op dit paleis bijeengekomen en hebben er een herderlijk schrijven opgesteld, dat Zondag in alle Tsjecho- Slowaakse kerken zou worden voorge lezen. De voorlezing van die brief is echter verdaagd om de priesters niet aan ge vaar bloot te stellen. In dit herderlijk schrijven komen de voornaamste grieven voor tegen de re gering en de „schismatieke katholieken". Als besluit wordt verklaard: „Het gaat niet meer om een overeenkomst tussen kerk en staat, maar om de onderwer ping van de katholieke kerk aan een leer, die antichristelijk is en die de ver vanging van de godsdienst door het mar xisme predikt. Bovendien is de staat volgens die leer gemachtigd zich met gewetens- en geloofszaken te bemoeien". Na aanhaling dezer grieven wordt een opsomming gemaakt van de voorwaar den van het episcopaat tot een eventuele hervatting van de besprekingen met de regering: 1. Erkenning, niet alleen in woorden maar in daden, van de Christelijke leer in het openbaar en in de opvoeding. 2. Erkenning van het gezag van de Paus als leider van de kerk en van dat der bisschoppen, die aan de Paus zijn onderworpen, krachtens het canonieke recht. 3. Intrekking van elke maatregel, die de godsdienstvrijheid der katholieken in Tsjechoslowakije beperkt of bedreigt en schorsing van het „Katholiek Mede delingenblad" dat door het ministerie van openbaar onderwijs wordt uitgege ven. 4. Schorsing van alle decreten met het oog op de beperking van de vrijheid van vereniging, van eredienst en van het recht inzamelingen te houden en schor- De deelneming van de Royal Air For ce aan de vlootoefeningen van de Wes telijke Unie zal bestaan uit vier eska ders van het kustcommando, twee es kaders straalvliegtuigen van het jacht- commando alsmede „Linoolns" en „Lan casters" van het bombardementscom mando. Behalve de toestellen van de RAF zullen eveneens een patrouille van vijf lichte „Mitcheir'-hommenwerpers van de Nederlandse Marine-luchtvaart dienst, die hun basis zullen hebben op het vliegveld van de RAF te St.-Eval en tevens „Fireflies" en „Seafuries" evens eens van de Nederlandse marine-lucht vaartdienst en kleine vlooteenheden van „Domiers" en „Sunderlands" van de Franse luchtvlootbasis te Brest en „Wellingtons" van de basis te Lorient, aan de manoevres deelnemen. Het doel van de manoeuvres is de vlooteenheden en de luchtzeestrijd- krachten van de Westelijke Unie te oefenen om in samenwerking een con- vooi tegen duikboten, schepen en vlieg tuigen te beschermen. Het convooi en zijn escorte zullen de „blauwen" genoemd worden en d'e aan vallende eenheden de „witten". Sommi- Het Verbond van verminkte en invali de Belgische soldaten vierde Zaterdag en Zondag in internationaal verband zijn dertigjarig bestaan. Na een rond vaart met het motorschip „Prins Al- bert" langs Vlissingen, Folkestone en Calais, in welke havens aarde van een slagveld uit Nederland, Engeland en Frankrijk gedaan werd in een urn, die reeds Belgische en Luxemburgse aarde bevatte, is deze urn Zondag ter hoogte van Ostende in zee neergelaten. Aldus rusten de gevallenen van luchtmacht en koopvaardij der vijf landen, zij het ook symbolisch, in vaderlandse grond. sk§ m Zondagmiddag werd op het Begijnhof te Amsterdam de jaarlijkse Sacraments- Processie gehouden die door talrijke gelovigen werd bijgewoond. De Deken van mnaterciam Mgr. G. P. J. van de Burg verrichtte de toewijding van Amsterdam aan het H. Hart. ge toestellen zullen tijdens de oefenin gen „in een ander kamp overgaan." De luchtmanoeuvres beginnen op 4 Juli. De luchtstrijdkrachten, die aan de manoeuvres zullen deelnemen zullen onder bevel komen te staan van de op perbevelhebber van het kustcomman do (luchtmaarschalk Sir John W. Ba ker) die de leiding zal overdragen aan de bevelhebber van groep 19 van de RAF (vice-luchtmaarschalk F. L. Hopps). Er bestaat gerede kans, dat de eerste geregelde luchtdienst ter wereld met straalvliegtuigen voor passagiersvér- voer via Amsterdam zal worden geleid. De Engelse Vickers Armstrong fabrie ken hebben namelijk aangekondigd, dat zjj een nieuwe versie van de „Viscount" hebben vervaardigd, uitgerust met straalmotoren. De genationaliseerde Britse lucht vaartmaatschappijen hebben sinds ge ruime tijd grote belangstelling getoond voor de Viscount. Het ligt in de bedoe ling deze vliegtuigen onder meer in te zetten op het lijnennet van de British European Airways, waaronder ook de lijn Londen-Amsterdam-Hamburg res sorteert. (Van onze Haagse redacteur) Na de tegienspraak door jhr. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, van de be richten, dat hy aangezocht zou zijn voor het burgemeesterschap van Den Haag, wordt thans de naam genoemd van een katholiek, die voor deze be noeming favoriet zou zün. In sommige politieke kringen wordt echter verwacht, dat de Partij van de Arbeid bezwaar zou maken tege# het brengen van een figuur uit de K. V. P. op deze post. De fractieleider van de P. v. d. A. in Den Haag gaf ons hier omtrent als zijn persoonlijke mening, dat de enige werkelijke maatstaf dient te zijn, dat de meest geschikte figuur wordt aangetrokken en daarbij rekening wordt gehouden met benoemingen, wel ke elders hebben plaats gevonden. Uit dit laatste zou dan het door anderen vermeende bezwaar gedistilleerd kun nen worden. Naar wij vernemen, heeft de benoe ming nog geien onderwerp van beraad slaging bij de regering uitgemaakt en het leek gisteren onwaarschijnlijk, dat de kwestie in de ministerraad van heden aan de orde zou komen. Van wel ingelichte zijde werd opge merkt, dat dit uitstel niet in verband gebracht behoeft te worden met een af wachten van de uitslag der verkiezingen. Hedenochtend is de echtgenote van de H.V.K., mevr. C. R. Lovink, per KIM.- lijntoestel naar Batavia vertrokken. Zij is vergezeld door mej. C. W. A. Walburgh- Schmidt, secretaresse van de heer Lovink. sing van de maatregelen die staatsin menging in de bisschoppelijke admini stratie nastreven. Voorts spreken de bisschoppen nog maals hun trouw uit, ten opzichte van de staat, maar protesteren tegen de maatregelen, die, zo zeggen zij, geleid hebben tot afschaffing van de katholieke pers en de totstandkoming van de „Ka tholieke Actie" en van eerder genoemd blad. Zij herinneren er aan, dat allen, die aan deze „Katholieke Actie" deel nemen, de facto excommunicatie ris keren. Het officiële orgaan van de Tsjecho- Slowaakse communistische partij „Rude Pravo", verklaarde gisteren, dat in Tsje choslowakije volledige godsdienstvrijheid heerst. Vertegenwoordigers van de hoge kerkelijke hiërarchie, die er aanspraak op maken de godsdienstvrijheid te ver dedigen, brengen deze in werkelijkheid in gevaar door de gelovigen te vervol gen, die zich eens verklaren met de „Katholieke Actie". Niemand hinderde godsdienstige ceremonieën en er was geen strijd tegen 'de Kerk, aldus ,,Rude Pravo". Radio-Praag heeft Zaterdagavond een waarschuwing gericht tot de kerkelijke functionarissen, die het „patriottisch voelende gedeelte" van de Tsjecho-Slo- waakse geestelijkheid, dat het door de staat beschermde „Comité voor Katho lieke Actie" wil steunen, „intimideren". Ir. de radio-mededeling werd gezegd, dat ieder, die „zijn kerkelijk ambt mis bruikt voor het uitoefenen van druk" op die priesters, die zich bij het comité aansluiten, verantwoordelijk gesteld en „oppnlijk ontmaskerd zou worden". De veiligheidspolitie heeft Zondag een verslaggever van Associated Press enige tijd vastgehouden, nadat hij foto's had gemaakt van de demonstraties op het plein voor het paleis van aartsbisschop Beran. Hij werd na ongeveer 15 minuten weer vrijgelaten. Associated Press bericht uit Rome, dat men daar rekening houdt met de mogelijkheid, dat mgr. Jozef Beran spoedig tot kardinaal zal worden ge creëerd. Eveneens zou mgr. Stepinac, de in Joegoslavië veroordeelde aarts bisschop van Zagreb, kans maken tot kar dinaal te worden verheven. Wij publice ren dit bericht onder groot voorbe houd, aangezien A.P. zijn bronnen niet noemt en de mededelingen van dit Amerikaanse persbureau niet van an dere zijde bevestigd zijn. Verwachting tot Dinsdagavond: Tijdelijk veel bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtin gen. Weinig verandering van tempe ratuur. Minister Van Maarseveen is heden morgen op Kemajoran aangekomen. Hij werd begroet door een adjudant van d'e H. V. K., vice-admiraal Pinke en gene- raal-majoor Buurman van Vreeden, be nevens de heer Hussein Djajadiningrat namens de voorlopige federale regering en de algemene secretaris, baron Van Boetzelaer, waarna hij de erewacht, be staande uit militairen van de Marine, de K. L. en het K. N. I. L„ inspecteerde. In een kort vraaggesprek met de pers verklaarde de minister, dat het doel zijner reis is een oriëntatie over de situatie in Indonesië, waas hij ongeveer tien dagen denkt te blijven. De minister zal waarschijnlijk geen andere plaatsen dan Batavia bezoeken. Met betrekking tot de restauratie van het republikeinse bestuur te Djocja acht minister Van Maarseveen het noodzakelijk, dat, alvorens deze plaats heeft, de overeenkomst be treffende het staken van het vuren tot stand komt. Deze overeenkomst dient te zijn uitgevoerd, alvorens te 's-Gravenhage de Rondetafle-Confe- rentie aanvangt. „We kunnen niet schieten en praten tegelijkertijd", al dus de minister. Er bestaat kans, dat mr. Van Maarse veen te Batavia besprekingen zal voeren met betrekking tot de rechtspositie van de Nederlandse ambtenaren in Indo nesië. De kwestie van de vertegenwoor diging der minderheden op de Ronde tafel-Conferentie wordt behandeld in de preliminaire besprekingen, die thans te Batavia gaande zijn. De zaak wordt dan ook behandeld door de Nederlandse delegatie. Op de vraag, of kan worden ver wacht, dat de minister republikeinse autoriteiten zal ontmoeten, antwoordde de heer Van Maarseveen, dat deze mo gelijkheid niet is uitgesloten. Ter gelegenheid van Sacramentsdag reikte de H. Vader Donderdag j.l, een rozenkrans uit aan zijn nichtje Orsola Pacelli. Links Mgr. Enrico Dante en Mgr. Aluffi, rechts Mgr. Alberto Prermatteiparticulier geneesheer van de Paus. Naar aanleiding van een bericht, waarin vermeld wordt, dat Sukarno en Hatta in een interview met een buitenlands correspondent in Indonesië heb ben medegedeeld, dat de besprekingen over de uitvoering van het aeooord Van Royen-Kum in een impasse geraakt zyn, verneemt het A.N.P. van bevoegde zijde in Den Haag, dat de Nederlandse regering niet voornemens is over het in gang zijnde overleg eenzijdig mededelingen te verstrekken, hoewel de verwachting bestaat, dat de Nederlandse delegatie op dit interview zal reageren. Wel kan gezegd worden, dat de onderhandelingen nog steeds in een gunstige sfeer plaats vinden, getuige ook het feit, dat thans de B.F.O. door de Unci is uitgenodigd aan dit gesprek deel te nemen en dat de inlich tingen uitf Batavia er op wijzen, dat een aanvaardbaar resultaat van het overleg mag worden verwacht. Van gezaghebbende zijde werd gister avond te Parijs door A. P. vernomen, dat door de Grote Vier inzake Berlijn een werkovercenkomst is bereikt. De overeenkomst, die vandaag bekend gemaakt zou worden, zal naar men ver wacht vrede brengen aan de stad Ber lijn en de internationale spanning ver minderen. De Grote Vier zouden ook op het punt staan een overeenkomst te bereiken in zake nieuwe instructies, die zullen uit lopen op een Vredesverdrag van Oos tenrijk. In de Oostenrijkse kwestie moesten een of twee punten nog opgehelderd worden in de geheime zitting, die de ministers vandaag houden. Deputaties van de Grote Vier zou den hedenochtend een communiqué sa menstellen. Om 15.00 uur zouden de ministers in geheime zitting bijeen komen om de nog overblijvende punten te regelen en in een korte openbare zitting een com muniqué uit te geven. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, zal volgens de huidige plannen Maandag avond naar Washington vertrekken. Men zegt, dat de overeenkomst in zake Berlijn voorziet in de heropening van de handel tussen Oost en West, vrije toegang van 't Westen tot Berlijn als mede de garantie, dat de Russische blok kade niet hervat wordt. In de vergadering van gisteravond zouden de laatste moeilijkheden be treffende de bewoordingen van 't mo dus vivendi inzake Berlijn uit de weg zijn geruimd. De delegaties schenen vertrouwen te hebben de nog hangende kwesties in zake Oostenrijk te kunnen oplossen. De beslissingen, die Maandag be kend gemaakt zullen worden zullen in algemene termen gesteld zijn en geen onmiddellijke nauw omschreven regelingen over Berlijn of Oostenrijk bevatten. Verwacht wordt, dat de onderhande lingen van de Grote Vier Maandag ver daagd worden zonder dal enigerlei fun damentele kwestie, die bet Oosten en Westen verdeelt, geregeld zal zijn. Voordat de conferentie verdaagd wordt, verwacht men, dat een datum vastgesteld zal worden voor een nieuwe bijeenkomst, die waarschijnlijk in New York gehouden zal worden. •Terwijl politie-agenten met stalen helmen op In de straten van Parijs patrouilleerden uit voorzorg tegen mogelijke relletjes tus sen communisten en rechtsen sprak Gene raal de Gauille duizenden zijner volge lingen toe. De aanleiding voor deze demonstratie was het feti, dat de Avenue d'Orléans om gedoopt was in Avenue General Philippe Leclerc. Vijf jaar geleden was de pantserdivisie van Leclerc langs deze straat opgerukt om de stad te bevrijden. Van Amerikaanse zijde is Vrijdag aan A.P. te kennen gegeven, dat er pogingen gedaan zullen worden de uitvoer van Ne derlandse v groenten naar West-Duitsland te hervatten. Naar aanleiding van klachten in de Ne derlandse pers, dat het handhaven van de dollar-clausule voor de Duitse handel de schuld is van de huidige moeilijkheden, zei een Amerikaanse woordvoerder: Wij sloten namens de Duitsers een han delsverdrag om zoveel groenten te kopen. Wij zijn onze overeenkomst nagekomen. Het lijkt me, dat de verplichtingen, welke wij hadden, daar ophielden. Het is echter nor maal, dat wanneer een handelsovereenkomst op het punt staat af te lopen, maatregelen genomen worden om het te verlengen. Ik betwijfel niet, dat dezelfde gang van zaken in dit geval gevolgd zal worden. Gisteren was de negende verjaardag van de historische oproep van generaal de Gaulle: Frankrijk heeft een slag verloren, maar niet de oorlog. De Gaulle zei, dat Parijs de 18e Juni ge kozen had om generaal Leclerc te eren, omdat zijn glorie parallel loopt met die datum. Te zelf der tijd protesteerden communis ten. Nadat de Gaulle gesproken had, ver spreidden zijn volgelingen zich ordelijk. Zij hadden hun plan om door de straten van Parijs te demonstreren blijkbaar opgege ven. Volgens een taxatie van de politie heb ben ongeveer 25.000 mensen naar de Gaulle geluisterd en ongeveer 20.000 naar de com munisten. De republikeinse delegatie is onder leiding van Moh. Rum hedenmorgen voor een eendaags bezoek naar Banka vertrokken, nadat gedurende het week einde informele besprekingen waren ge houden met de Nederlandse delegatie. Naar verluidt, zou voor de punten, welke nog in bespreking waren, thans een in formele overeenkomst zijn bereikt. Deze punten omvatten het staken van het vuren en tjjd en voorwaarden voor de Rondetafel-Conferentie. In haar vergadering van Maandag ochtend heeft de B.F.O. een door elf leden ingediende motie aangenomen, waarin werd besloten om de vierde re solutie van de tweede conferentie voor Sumatra, welke in het bijzonder tot de B.F.O. was gericht, te verwerpen, en geen goedkeuring te hechten aan de be zwaren, uitgedrukt in d'e andere resolu- (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, 19 Juni Het vooraanstaand en gezaghebbend weekblad „The Economist", dat reeds eerder blijk gaf van een helder en onbevooroordeeld inzicht in de Nederlandse moeilijkheden in Indonesië, ging in het nummer van Zaterdag nog een stap verder in een artikel getiteld Past And Future in Indonesia, een artikel, dat de aandacht van geheel Nederland en nog meer van geheel Groot-Brittannië verdient en dat de verdienste bezit een zeer fel licht te werpen op de duistere rol. die Engeland gespeeld heeft in de Indonesische kwestie sinds het einde van de oorlog. Nadat het blad een overzicht heeft ge geven van de Indonesische kwestie tegen de achtergrond van de internationale politiek, wijst het op de bittere gevoe lens, welke in Nederland heersen t.o.v. de rol, welke Engeland heeft gespeeld in Indonesië en verklaart onomwonden, dat het tijd wordt, dat Engeland rondborstig zijn verantwoordelijkheid erkent voor wat gebeurd is in Indonesië sinds 1945. „Een ondoorgrondelijk mysterie om ringt nog steeds de belangrijke beslis singen. genomen door de Britten in 1945, beslissingen, die de gehele volgende loop der gebeurtenissen bepaalden," aldus het blad. „Het besluit, Sukarno te behande len niet als een vijand, maar als een vriend en zijn „regering" te erkennen als het de facto-gezag van Java, werd genomen voordat ook nog maar een en kele geallieerd soldaat ter plaatse een voet aan land had gezet maar waar, wanneer, hoe, waarop en op wiens ver antwoordelijkheid, is nimmer publiek gemaakt. Het druiste in tegën de oor spronkelijke instructies van de stafchefs, tegen verzekeringen, welke herhaaldelijk gegeven waren aan de Hollanders en tegen de grondbeginselen, welke de Ge allieerden volgden in Europa, grondbe ginselen, welke in geval van Kroaten, Slowenen of Oekrainers niet toelieten, dat men een nationalistische overtuiging beschouwde als een rechtvaardiging voor collaboratie met de vijand. De Hollan ders werden niet geraadpleegd en namen slechts kennis van deze herroeping van Groot-Brittannië's voorafgaande beloften uit een radiobericht van het Zuid-Oost- Aziatisch Opperbevel. Sukarno zelf hoorde voor het eerst over zijn geluk kige vooruitzichten uit dezelfde bron. Na te zijn begiftigd met de Japanse Orde van de Heilige Schat, tweede klasse, re gelde hij zijn zaken in de verwachting bij de komst van de geallieerde troepen gevangen genomen te zullen worden. Maar, als practisch politicus was hij aan stonds bereid het grootst mogelijk pro fijt te trekken van het getuigschrift van achtbaarheid, ,toen hem dit werd ver leend op gezag van het triompherend Brittannië en op kosten van de Hollan ders. Ongelukkigerwijze leidde het feit, dat hij tijdens de eerste ph'asen van zijn regering de minder gedisciplineer de elementen onder zijn volgelingen niet in bedwang kon houden, en het feit, dat de Britten verzuimden het Japanse leger verantwoordelijk te stellen voor het behouden overhandi gen van alle Nederlandse en Eurazia- tisch burger-geïnterneerden, tot de verschrikkelijke gruweldaden bedre ven tegen de geïnterneerden door de ongeregelde Indonesische troepen (ge oefend door de Japanners) in de maan den, volgende op het einde van de oorlog. Dit alles behoorde tot het verleden, en men kan zeggen, dat men er beter aan doet het te vergeten. Maar de Nederlan ders hebben het niet vergeten en vinden het air van zelfvoldane zelfgenoegzaam heid, dat de Britse publieke opinie ge woonlijk toont t.a.v. de gehele Indone sische kwestie, ondraaglijk. Slechts, in dien er van Britse zijde de bereidwillig heid bestaat te erkennen, dat men ern stige vergissingen begaan heeft in 1945 en enige spijt te uiten over een gedrag, dat de geschiedenis niet kan beschrijven als eervol, kan Brittannië verwachten, dat de Hollanders er de spons over zul len halen en opnieuw zullen beginnen om in eendrachtige samenwerking de beleidsproblemen zowel in Europa als in Zuid-Oost-Azië te behandelen." Dit bijna sensationeel-openhartig arti kel over de in Engeland zo zorgvuldig doodgezwegen Britse schuld t.o.v. Hol land eindigt als volgt: „De ogen van de wereld zullen gevestigd zijn op de Ronde-Tafelconferentie, welke weldra in Den Haag gehouden zal worden Er be staat een gevaar, dat de bemoeienis van derden meer kwaad dan goed zou kun nen doen; maar het zal een nuttig ge baar zijn, indien van bevriende zijde aan beide partijen duidelijk wordt gemaakt, hoe dringend door alle minnaars van een vreedzame wereld wordt gehoopt, dat een vernieuwd Indonesië zal ontstaan, zonder benadeling van de rechtmatige belangen van Nederland in een gebied, waar Nederlandse ondernemingslust en Nederlands bestuur het grote historische werk hebben verricht van het scheppen van één staat uit de vele koninkrijken en stammen, die eens verspreid lagen van Sumatra tot Nieuw-Guinea." Het ligt voor de hand, dat het open hartige artikel, waaruit de voorafgaande passages zijn overgenomen, enig opzien zal wekken in ons land. Het is zelfs te hopen, dat de Engelsen, wier zelfgenoeg zaamheid in dezen terecht door The Eco nomist wordt gehekeld, in dit artikel een aanleiding zullen vinden de daarin ge geven wijze raad op te volgen. lies der tweede conferentie voor Suma tra met betrekking tot het accoord van Royen-Rum. In het eerste gedeelte van de vergade ring, dat werd voorgezeten door Anak Agung, behandelde de vergadering de samenstelling van de delegatie der B.F.O. bij de besprekingen tusssen Ne derland en de Republiek. Voor Java en Madura werden hiervoor aangewezen de heren Djumbana van Pasundan en Ateng van Oost-Java, voor Oost-Indo- nesië Anak Agung en voor Borneo Sul tan Hamid. De aanwijzing van afgevaar digden voor Sumatra werd door de ge delegeerden van Sumatra aangehouden. Terwijl politie-agenten met stalen helmen op in de straten van Parijs pa trouilleerden uit voorzorg tegen moge lijke relletjes tussen communisten en rechtsen, sprak generaal De Gaulle dui zenden zijner volgelingen toe. De aanleiding voor deze demonstra tie was het feit. dat de Avenne d'Or léans omgedoopt in Avenue Général Philippe Leclerc. Vyf jaar geleden was de pantser divisie van Leclerc langs deze straat opgerukt om de stad te bevrijden. Gisteren was de negende verjaardag van de historische oproep van generaal De Gaulle: Frankrijk heeft een slag verloren, maar niet de oorlog. De Gaulle zei, dat Parijs de 18e Juni gekozen had om generaal Leclerc te eren, omdat zijn glorie parallel loopt met die datum. Te zelfder tijd protesteerden commu nisten. Nadat De Gau'lle gesproken had, ver spreidden zijn vottgelingen zich orde lijk. Zij hadden hun plan om door de straten van Parijs te demonstreren, blijkbaar opgegeven. Volgens een taxatie van de politie hebben ongeveer 25.000 mensen naar De Gaulle geluisterd en ongeveer 20.000 naar de communisten Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur werden de passagiers op het station Amersfoort opgeschrikt door een hevige knal. Het bleek dat een postzak, ge legen op een electrisch wagentje, dat de post naar een trein, welke in de richting Apeldoorn zou vertrekken, zou brengen, geëxplodeerd en verbrand was. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor en de materiële schade beperkte zich tot een viertal postzakken, die door de beginnende brand grotendeels wer- ten vernietigd. De zak, waarin het projectiel zich moet hebben bevonden was bestemd voor Groningen of Winschoten en kwam uit de richting Amsterdam. Het onderzoek, dat de Amersfoortse politie onmiddellijk heeft ingesteld naar de oorzaak van de explosie is thans zo ver gevorderd, dat vrijwel met zekerheid kan worden gezegd dat van een bom geen esprake is geweest. Vermoedelijk werd' in postpakketten een licht brand bare vloeistof of iets dergelijks ver voerd en is door het schokken tijdens het vervoer op het wagentje de verpak king mogelijk een fles gebroken. De minister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stikker heeft in de Luxem burgse hoofdstad uit handen van zijn ambtgenoot de heer Bech op 17 Juni het Grootkruis van de orde van de Eikenkroon ontvangen. Geen mans kan zich tegen het kwade verzetten, als hij niet geleerd heeft I het goede te doen. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1