ZILVEREN FEEST PASTOOR A. VOLLAERTS m w Kunst en film in dienst van het katholiek réveil STAD EN OMGEVING De man, die het puin ruimde Afscheid van burgemeester Van Doorn Ongekend enthousiasme voor „christelijke cultuurdagen" Hernieuwd besef in Oostenrijk Van het ene café naar het andere LAMPEN AGENDA HERINGA WUTHRICH Voor onze jongens op eenzame posten KV- INTIMA Velsen-Noord huldigde wederopbouwpastoor Uit het land van Groenendaal MAANDAG 20 JUNI 1949 PAGINA 2 Ruziemakers voor de rechter Verkiezingen Retraitewerk in de KA.B. Bedevaart naar Brielle Uitvoering Katholiek Gemengd Koor „Verenigde Kath. Dammers" Burgerlijke Stand Van wie is die poes? Nieuws uit R.K. Leeszaal Aanbesteding Eleclrische Installaties Grondverwamting Wetenswaardigheden over rimboekist en-actie mi P^SSPiiWil II rr Kruisstr. 42, Tel. 10311 (Adv.) mmmm W Middelpunt van de feestviering Geen parochiaan bleef achterwege „Ik zag puin, maar ik herbouw" De ware levenskunst Er komen nieuwe klokken BLOEMENDAAL NA DE VERKIEZINGEN K.V.P. hoogste aantal stemmen ooit bereikt INDIEN U MET VACANTIE GAAT T— j. no IaI oa t De gebroeders P. J. en G. D. van S. ?i*A Rijnsaterswoude brachten Zondag 17 April een bezoek aan een zieke zuster in Heemstede. Na afloop werd de visite nog even nagevierd in een café. Vervol gens bestelden zij een taxi, die hen naar huis terug zou brengen. In de auto wa ren de gevolgen van de borreltjes, die hat tweetal te veel had gedronken, al /Spoedig merkbaar. Zij raakten met el kaar slaags en ook de chauffeur kreeg een klap te incasseren, waardoor de auto een onverwachte schuiver op de weg maakte. Het geluk bleek auto en inzit tenden echter welgezind, want er ge beurden geen ongelukken. De plaats van bestemming werd echter niet zbnder volgende incidenten bereikt. De chauf feur bleek niet met de weg naar het dorp Rijnsaterswoude op de hoogte en nabij een viaduct onder Leiden vroeg hij zijn passagiers, om hem wegwijs te maken. Ook nu toonde het teveel aan sterke drank weer, hoe het de gebroe ders in zijn macht had. „Die kant op," zo wezen zij de autobestuurder na enige ogenblikken. Deze volgde de aanwijzing op doch kwam na een tijdje niet in Rijnsaterswoude, maar nabij Lisse aan. Na allerlei omwegen kwam de auto ver volgens in de Haarlemmermeer terecht. Om van de schrik te bekomen werd ge pleisterd in een plaatselijk café. De fles kwam weer ter tafel en daarbij nam ook de onhandelbaarheid van de gebroe ders toe. In ieder geval, zij kregen ruzie met de caféhouder Rake klappen werden uitgedeeld en de man kwam uit de strijd met een kies minder in zijn gebit en een gescheurde lip. Vanmorgen werd het tweetal voor de Haarlemse politierechter op het matje geroepen. Zij gaven een andere lezing van de vechtpartij in het café in de Haarlemmermeer dan de eigenaar van dit bedrijf. De jongste verdachte zei. dat de vader van de caféhouder zijn broer met een asbak op het hoofd had gesla gen en dat hij de kastelein daarna ach ter de toonbank een duw had gegeven. Zijn verklaring, en die van de andere verdachte, blonken echter niet uit in duidelijkheid. De caféhouder sprak over een flinke vechtpartij, die zelfs buiten het café was voortgezet. De officier van Justitie wees erop. dat de rapporten, die over beide verdachten waren uitgebracht, nogal ongunstig waren. „Lastige mensen, die in café's meermalen herrie schoppen", dat stond er zo ongeveer in. De officier zag de zaak nogal donker in. De verdachten vond hij „nog niet" reclassabel. Tegen ieder van hen eiste hij eert maand ge vangenisstraf. De verdediger was van mening, dat de mishandeling in dit geval juridisch be zien van niet al te veel betekenis was. Spreker was de mening toegedaan, dat zijn beide cliënten niet over een kam geschoren behoren te worden. Hij zag gaarne, dat ieder naar zijn eigen houding beoordeeld werd. De politierechter zei bij het uitspreken van zijn vonnis, dat hij het geval erger lijk vond. P. J. van S. kreeg 14 dagen gevangenisstraf; G. D. v. S. f 25 boete en 14 dagen voorwaardelijk. De voorzitter van het hoofdstembu reau in de kieskring I maakt bekend, dat Vrijdag 24 Juni om 10 uur v. m. in het Stadhuis een openbare zitting zal worden gehouden ter vaststelling van 't aantal stemmen op ieder der candidaten op 22 Juni uitgebracht en van het stem- cijfer van iedere lijst in de kieskring I. concert. Het begin van het retraitewerk in de Kath. Arbeidersbeweging gaat goed. De deelname is bevredigend te noemen. Het verzoek om de datum van sluiting nog een paar dagen te verlengen, geldt uiterlijk tot Woensdag 22 Juni a.s. De retraites zijn te Bergen van 912 Juli en van 69 Augustus a.s. en eveneens nog een retraite te Vught van 69 Augustus. Men moet zich voor deze retraites schrif telijk "melden bij de heer B. Reynders. Zo- mervaart 134. De 65ste bedevaart naar Den Briel zal dit jaar plaats hebben op Donderdag 21 Juli a.s. Nadere mededelingen zullen nog vol gen. Het Katholiek Gemengd Koor zal 22 Juni een uitvoering geven in het R.K. Verenigingsgebouw. Uitgevoerd zullen worden fragmenten uit de opera „Drei- madlerhaus" van Schubert en uit de ope ra's .Faust" en „Aïda". Aan de uitvoering zullen medewerking verlenen: José Candel, sopraan, Jos. Plempers, bariton, Louk Nelissen, piano, en het geheel staat onder leiding van de heer Evert Haak. De uitslagen der partijen voor de onderlinge competitie luiden als volgt: Groep A: J. KoopmanP. Kollenberg 02. P. Hollenberg—H. van Gastei 02!. J. KoopmanM. Herben 02, J. van BerkumN. Koomen 20! Groep B: A. MastelingL. Andringa 11, N. van Bakel—Th. Bandsma 02!, J. Lucas Th. Kok 02!, A. MastelingJac. v. d. Kroft, afgebr. Groep C: J. de Bruijn C. Castricum 02, V. AndringaG. Kamp 20!, J. de BruijnS. Kuilman, afgebr., J. ValkG. Castricum 20! HAARLEM. Geboren: M. A. Schulte Fischedickvan de Wijngaert z; G. J. Bronsemade Groot z; L. B. de Wit— van Ouwerkerk z; A. M. G. de Vries Hage d; T. M. JansenTaling d; J. G. Okxvan Dijk d; A. C. van Leeuwen— van der Voorn d; M. L. de Tombe Roose d; H. F. MohrWesterneng d; H. RegouinKarrenbelt d. Gehuwd: C. L. van Walsum en J. C. Wallien. GEBOREN: E. A. Beringen—Ruijgrok z; E. Bosde Vries z; C. A. van Nispen —Donkers z; M. A. A BeetsPaarde- kooper Overman z; G. W. de Kruif Heijnis z; C. C. Albers—de Ridder z; E. B. van RumptBolhaar z; P. H. de Haan—Swart z; B. NeeskensZandstra z; M. DovesStaphorst et OVERLEDEN: M. E. T. van der Kroft Klabou, 54 j., Karolingenstr.; A. C. E. L. CaspersVlierboom. 86 j., Wagen weg: P. van Putten. 68 j., Wilsonsplein; A. C. Dorlandt. 7 j., Fabrimusstraat. Overleden: P P. J. Klaassen, 49 Zaanenstraat; W. J. Akkerman. 81 j., Marnixstraat: S. Koopmans. 69 j., Gast- huisvest; P. Spanjaard, 73 j„ Rijksstraat weg; C. de Waal Malefijt, 43 j., Klever laan. In de week van 23 tot 30 Juni bestaat ten huize van de heer M. J. v. d. Moo- ren. Res Nova-plein 33, alhier, gelegen heid tot het verzilveren van vacantie- bonnen, zowel voor georganiseerden als voor niet-georganiseerden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat alle bonnen, voorzien van de opdruk „Geldig tot en met 30 April 1949" moeten worden inge leverd, omdat deze na 30 Juni hun gel digheid verliezen. De uitbetaling zal ge schieden in de week van 16 tot en met 23 Juli. Op het hoofdbureau van politie, aan het Nassauplein, zijn op alle werkdagen van 10.30 tót 12.30 uur inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende, in de afgelopen week als gevonden aangegeven voorwerpen: autopeds, sigarenaanste kers, zilveren en gouden armbanden, boekje met toneelstukje, notitieboekje, bal, buizen, R.K. kerkboekje, badpak met toebehoren gevonden Bloemendaal- se strand, gewone en zonnebrillen, broches, ceintuurs, camisol, paarlen col lier gevonden in Diaconessenhuis, wiel dop van auto, directoir, textielkaart, enveloppe met textiel en brandstoffen- bonnen. etuis met oinhoud, fototoestel, gewicht gramofoonplaten, munt- en bankbiljetten, handdoek en zwembroek je, halster, haarspeld, handschoenen, herenhoed, honden, horloges, dames jasje, regenjassen, onderjurk, bakkers jasje en sloof, kat, halskettinkje, nylon kous, motorketting, ketelpak, laken, lorgnet, leder en rubber, mantel, me daille, messen, mutsen, oorbel, Zeeuws oorknopje, pakje met inhoud, uitlaat pijp, tabakspijp, chauffeurspet, zwarte portefeuille met inhoud, portemonnaies met inhoud, riem, regenkapje, servet ring, rozenkransen, driewielige kinder- rijwieltjes, shawls, schoppen, slipovers, schoenen, sleutels, gouden speld met steentje, kindertuigje, tassen met in houd, vestje,r vulpotloden, kruiwagentje, wandelstok, windjack, spaarzegel, radio zegel, toiletzakje, ijzerzaag. Voor de bevoegdheid handenarbeid slaagden aan de Rijkskweekschool te Haarlem de heren: Th. Belterman, Fr. v. Driesten, C. Koeman, J. Kraamwinkel, J. Munsterman, R. Stam, allen te Haarlem; N. v. Doorn te Heemstede. Afgewezen geen. De examens zijn geëindigd. Een 43-jarige werkster lette Donder dagmorgen niet op het verkeer, toen zij op de Raaksbrug liep. Een N.Z.H.-bus greep haar en wierp haar tegen de grond Haar handen werden ontveld en zij klaagde over pijn in het hoofd. BIOSCOPEN: Rembrandt: Huwelijk in de schaduw (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Pas sagiers in de nacht (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Schaduw over het huis (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Saigon (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Tot weerziens (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 Dinsdag 21 Juni: Openluchttheater Bloemendaal: Concert H.O.V. met medewerking van het Gem. Koor „Polyhymnia", 8.15 uur. Tot de aanwinsten van de R.K. Leeszaal en Bibliotheek behoren deze week: W. J. van Balen Zoeklicht op Zuid-Amerika; N. Basseches Het onbekende leger. (Ge schiedenis van het Russische leger); St. Bernardus Mariapreken; K. Brandi Keizer Karei V; vorming en lot van een persoonlijkheid en van een wereldrijk; J. Cuypers Edvard Grieg; Denken uit ge loof en leven in de tijd; een serie voor drachten gehouden door dr. L. J. Rogier, dr. S. Strasser, dr. J. A. J. Peters C.SS.R. e.a. ter gelegenheid van het vijfde lustrum van de R.K. Universiteit en van het Nij meegs studentencorps „Carolus Magnus". A. van Emmenes Neerlands voetbalglo rie; J. W. Kerssemakers Eloquentia; handboek van de niet-gewijde welsprekend heid; A. D. Sertillanges Het intellec tuele leven: geest, voorwaarden en me thodes; H. Sweet The practical study of languages; a guide for teachers and learners; E. Vrieze Nederlands door zelfonderricht voor hen, die alleen lager onderwijs genoten hebben; H. J. van Wie- link Lekentoneelspel. Vanmorgen is op het stadhuis aanbe steed het maken van een buisfundering met asphaltering in de Delftlaan van de Orionweg tot aan de Rijkstraatweg. De laagste inschrijfster was de fa. Van Vemde en De Beest te Haarlem met f 273.000. Burgemeester en Wethouders van Haarlem zullen Vrijdag 24 Juni 1949 des namiddags vier uur officieel ten stad- huize ontvangen de afgevaardigden naar het op 24 en 25 Juni in deze gemeente te houden congres van het Centraal Ge nootschap voor Lijkbezorging. Aan de heer, die Maandag 13 Juni des middags ongeveer 2 uur op de week markt aan en dame heeft gevraagd, of het haar geld was, dat op de grond was gevallen, wordt verzocht zich te melden aan het politiebureau Smedestraat kamer 14 HAARLEM Daar is al zoveel over geschreven, over onze jongens op eenzame posten in In donesië. Het spreekt al niet meer zo hevig tot ons en het gevaar is niet denk beeldig, dat het thema „eenzame buiten posten" alleen nog maar dienst doet voor sentimentele liedjes. En daarom is het goed, dat op deze jongens door originele propaganda nog eens de aandacht ge vestigd wordt en door een sprekende ac tie de mensen in Nederland in staat worden gesteld die soldaten het leven rond de evenaar zo aangenaam mogelijk te maken. Zo'n actie staat er nu voor Haarlem op stapel. De Haarlemmers krijgen deze week de gelegenheid om met een finan ciële bijdrage samen een of meer zoge naamde rimboekisten 'te kopen, die dan vooral naar de afgelegen posten zullen worden verzonden. De inhoud van deze kist? Alle moge lijke spullen en wij volstaan met te ver tellen, dat er zich o.m. in bevinden een koffergramofoon met niet minder dan 25 platen, een voet- en volleybal met extra binnenbal en een gasolinelamp. Wil men eerst eèns zelf zo'n kist be kijken, dan kan men deze zien in een der etalages van Kreymborg (Grote Markt), fa. Douma (Gen. Cronjéstraat) en sport- magazijn De Bruyn (Twijnderslaan). Aan deze adressen kan men tevens zijn gif ten deponeren, evenals aan het secreta riaat van de Niwin, onder wier auspiciën deze actie wordt gevoerd, stadhuis. Van Woensdag 22 Juni af zullen twee geluidswagens, bemand met de Niwin- brigade uit Den Haag, 's avonds van 7 tot 9 uur door de buitenwijken trekken en daar huis aan huis bonnetjes van 50 cent tot vijf gulden verkopen. Deze bri gade. bestaande uit enkele jongelui, kan slechts tot en met Vrijdag helpen. Van Zaterdag af zijn er dus Haarlemse jon geren nodig om met een geluidswagen deze actie nog enige avonden voort te zetten/Aanmelding hiertoe kan geschie den bij de U.V.V. op het stadhuis. Leef tijd minstens 16 jaar. Als wij weten, dat de prijs van een kist f450.bedraagt, dan geloven wij zeker, dat er van onze stad enkele kis ten naar Indonesië kunnen worden ver zonden. Na de huldiging Zondagmiddag spreekt Pastoor Vollaerts zijn dankwoord. Geheel links zijn vader, tweede van rechts Pater J. Vollaerts S.J., directeur van de Kerkmuziekschool te Utrecht, broer van de jubilaris. voor lastige interieurs worden gemaakt bij Met een meer dan gewone hartelijk heid en waardering in een geheel eigen sfeer heeft Velsen-Noord on grootse wijze het zilveren priesterfeest gevierd van de „wederopbouw"-pastoor. de zeereerw. heer A. M. A. Vollaerts, sinds Junj 1945 herder van de parochie van St. Jozef. Het is een ouderwets Wijkeroogs feest geworden, waaraan ook de nieu we Velsen-Noorders ten volle deel namen. Een parochie vierde haar pastoor op voortreffelijke en bovenal op katho lieke wijze Zaterdagmiddag werd de jubilaris in feestelijke stoet afgehaald van het sta tion Beverwijk door de Harmonie „St. Caecilia" vele verenigingen, de jeugd beweging en de scholen. De matroos jes yan de eerste klas hadden aller bewondering, evenals de bruidjes. Na de verwelkoming door geestelijkheid, kerkbestuur en enige anderen, werd een rondgang gemaakt door het dorp. waar vele vlaggen van de feestvreugde getuigden Er was veel belangstelling langs de weg. de klokken luidden hoewel nóg pover, daar de grote klok ken sinds de Duitse roof nog niet ver vangen zijn en op het kerkplein moest pastoor Vollaerts langs een haag van bruidjes schrijden. Een artistieke, rustige versiering was in het kerkge bouw aangebracht, zeer smaakvol. De jubilaris celebreerde het plechtige Lof met assistentie van de rectoren R. L. M. van Ginkel van Heliomare te Wijk aan Zee en F. F. van Buuren te Voor hout. Nadat een welkomstlied was gezongen, hebben onder leiding van pater J, Vol laerts S J. het koor 'van de Kerk muziekschool te Utrecht en het paro chiale zangkoor de plechtigheid veel luister en indrukwekkendheid gege ven Zondag heeft de solemnele Hoogmis het middelpunt van deze priesterfeest- viering betekend. De jubilaris werd af gehaald door een grote stoet bruidjes, terwijl het koor van de kerkmuziek school tezamen met het parochie-koor o.l.v. de heer J. Laarveld de Introïtus van de Zondag inzette. Bij het H. Mis offer werd pastoor Vollaerts geassis teerd door rector F. F. van Buuren en professor J. J. M. v. d. Linden van Hageveld. Het koor voerde de „Missa Eucha- ristica" van Perosi op zeer gave wijze uit Oud-kapelaan J. M. E. Keet. een be- baafd en welsprekend redenaar, hield de feestpredikatie, waarin hij uitging van het Middelaarschap van Christus, die onder ons voortleeft in de priester. Zijn opdrachtgever, de pastoor, had hem gezegd niet te spreken over hem zelf en daarom had de kapelaan zich tot taak gesteld juist de grootheid, de verhevenheid van de priester te schil deren, van de priester, die bovendien mens is, midden tussen het volk staat, één van hen zodoende bereikbaar voor, ieder. Na de H. Mis heeft de heer J. Laar veld gezongen „Magnares est amor" Het kerkgebouw was tot in de uiterste hoeken bezet. Tets dat in deze weer Bij Koninklijk besluit is aan Jhr. J. P. 'V, van Doorn op diens verzoek eer vol ontslag verleend als burgemeester van Heemstede, aldus een mededeling in de Staatscourant. En zo wordt op 1 Juli de 33-jarige werkzaamheid van onze burgemeester op de meest eer volle wijze afgesloten. Het spreekt vanzelf, dat deze afslui ting van een zo eervolle loopbaan niet zonder meer voorbij mag gaan. Jhr. v. Doom, die tot de Ned. Herv. Kerk behoort, heeft, waar het gewenst was, altijd zijn belangstelling doen blij ken wanneer er in Katholieke kringen een jubileum werd gevierd en met de belangen van Katholieken rekening ge houden. Wat burgemeester v. Doom in het tijdsbestek van 33 jaar tot stand heeft gebracht, is niet zo maar in het toch altijd korte bestek van een krantenarti kel samen te vatten. Bij zijn komst toch in 1916 was Heemstede juist begonnen met de omschakeling van een klein dorpje met uitsluitend landbouwende bevolking en diverse wasserijen tot het tegenwoordige grote forensendorp, waarin thans de kleine industrie een belangrijke plaats gaat innemen. De grondslag voor deze omschakeling was gelegd door zijn voorganger, onder wiens bewind tot de aankoop van „Groe nendaal" was overgegaan en het was destijds een groots gebaar van het kleine Heemstede om een bedrag van honderd duizend gulden uit te tellen voor een wandelbos. Doch dit was slechts een eerste stap. Aan burgemeester v. Doorn werd de taak toevertrouwd, deze om schakeling. verder door te voeren. Dat hij daarbij vele en grote moeilijkheden heeft moeten overwinnen, vooral wat de tegenstand onder de oorspronkelijke be volking betrof, die, gelijk het in diq da gen gewoonte was, de vreemdelingen toch nog altijd met een min of meer scheef oog bekeek, spreekt wel vanzelf. Thans, nu de burgemeester zijn ambt neerlegt, zal het hem een grote voldoe ning zijn, te weten, dat de geboren en getogen Heemstedenaren zich aan de fo rensen hebben aangepast. En omgekeerd is dat eveneens het geval, waarbij nog wel in het bijzonder de nadruk mag worden gelegd op het feit, dat juist on der de forensen een groeiende belang stelling is ontstaan voor het wel en wee van Heemstede. Dat in deze 33 jaar ook Jhr. v. Doorn lief en leed niet zijn bespaard, ook niet in de huiselijke kring, mag als alge meen bekend worden verondersteld. On danks alle zorg en leed heeft hij de „staatszaken" steeds met de meeste nauwgezetheid behandeld en hij toonde altijd een open oog waar het gold de tlangen van Heemstede te dienen- Een van de meest pijnlijke episodes uit zijn burgemeesterschap is wel de ampu tatie van een deel van Heemstede ge weest door Haarlem. Deze onverkwik kelijke geschiedenis heeft de traditionele vriendschap tussen beide gemeenten ge durende een groot aantal jaren sterk be koeld en eerst de laatste jaren is daarin enige verbetering te bespeuren. Voor een groot deel is dit te danken aan de ge wijzigde inzichten, die zich sindsdien hebben baan gebroken en die de zucht '.;t annexatie hebben doen plaats maken voor een zeer nauwe samenwerking tus sen de gemeenten. Ook aan de totstand- kom' .g van deze opvatting heeft Jhr. v. Doorn medegewerkt. Als voorzitter van de raad kon hij met een enkele geestige opmerking twee el kaar bekampende raadsleden tot rede brengen en kreeg hij de lachers op zijn hand. Maar hij kon ook door een enkel snijdend gezegde raadsleden die over een onderwerp maar niet uitgesproken kon den komen, weer in het juiste spoor krijgen. Het is echter zowel zijn grote verdienste als die van de Raad geweest, dat hij slechts zelden dit middel behoef de toe te passen. Er is alle reden Jhr. v. Doorn dank baar te zijn voor het gevoerde beleid en wie de 33 jaren van zijn bewind kan overschouwen, zal volmondig instemmen met de hulde die hem straks uit alle kringen wordt gebracht. Juist om het grote werk, dat hij heeft verricht en dat het alleruiterste van zijn aanpassings vermogen heeft gevergd, heeft hij recht op dankbaarheid. Velen zullen dan ook de gelegenheid aangrijpen om Jhr. v. Doorn op 30 Juni door middel van een handdruk en misschien een enkel woord dank te brengen en hem nog vele ge lukkige jaren toe te wensen. Op die dag dan ook geen somberheid, maar eerder een, zij het dan ook getemperde vreugde, omdat afscheid genomen wordt van een burgemeester die een lange reeks van ja ren heeft gewerkt om van het kleine en eertijds onbekende Heemstede een foren senplaats annex recreatie-oord te maken, welke gerust de parel van geheel Ken- nemerland genoemd kan worden. En dit vooral i zal aan de schei- dende eerste burger van deze gemeente een grote voldoe ning zijn, te we ten dat zijn werk gewaardeerd wordt en dat de gehele bevol king hem toe wenst, nog een aantal jaren in welverdiende rust de verdere ontwikkeling van Heemstede te kunnen gade slaan. GROENENDALER. langzaam groeiende parochie, zelfs in de Kerstnacht niet het geval is. In het priesterkoor hadden plaats genomen de hoogeerw. heer deken B. G Hosman rector R. L. M. van Ginkel en de kapelaan van de parochie J. B. M. Schoonebeek. Pater J. Vollaerts S.J. bespeelde het orgel. Na een stemmige feestcantate, gezon gen door het kinderkoor o.l.v. mei. H. Swets, waarmee de officiële receptie in de versierde gymzaal van de meisjes school aanving, is kapelaan Schonebeek als eerste spreker naar voren getreden. Een herinnering aan zijn studententijd, toen „mijnheer" Vollaerts op Hageveld de dirigeerstaf zwaaide over de schola, een „moord-dirigent" zeiden de stu denten deed hem een vergelijking ma ken met het heden: de kwaliteiten als dirigent zijn „pastoor" Vollaerts zeer van pas gekomen bij de zware taak een parochie weder op te bouwen. Letterlijk en figuurlijk verstond hij de taak van het koor één geheel te maken en noch tans iedere stem tot zijn recht te doen komen. Pastoor Vollaerts zag zijn parochie groeien. Er kwamen katholieken terug, die tot de oude kern behoorden, maar nieuwe voegden zich bij hen van alle elf provinciën en uit het buitenland. Hij is erin geslaagd tussen hen een echte familieband te smeden, een eenheid. Hij toonde zijn leiderschap door de plannen te smeden op het juiste ogen blik, en hij zag er niet tegen op de parochie met het oog op de toekomst geheel om te schakelen. De kapelaan sprak nog een persoon lijk woord en kon dan tot grote vreugde van de pastoor, onder hartelijk applaus van de honderden aanwezigen, mede delen, dat ook de jongens van de pa rochie, die in Indonesië vertoeven, hem niet vergeten. Van de Velsen-Noorders, die in de tropen hun plicht doen, is een feest gave van vijftig gulden onderweg, bij eengebracht door giften van alle pa rochianen, waar ze zich ook in Indo nesië bevinden. De oudste kerkmeester, de heer P. Mooy Azn., kon met blijkbare voldoe- hing zeggen, dat de parochie algemeen en van ganser harte het feest meeviert. Er is een geldinzameling gehouden, waaraan spontaan, zonder enige uitzon dering, door allen is meegewerkt. Het resultaat werd louter uit sympathie voor deze herder van de parochie onder couvert aangeboden Bisschop Balderic, die het verwoeste Utrecht aanschouwde, zeide: „Ik zag puin en niets dan puin, maar ik her bouw", zeide burgemeester mr. M. M. Kwint in zijn waarderende toespraak en hij paste deze woorden toe op de ju bilaris. Het materiële puin in Velsen- Noord hebben wij, als gemeente, op geruimd, maar er was en is veel puin op moreel en geestelijk gebied na de oorlog. Met de opruiming hiervan houdt de pastoor zich bezig. In de gemeente Velsen met z'n dichtbevolkte industrie gebied is veel puin over, is nog veel uit de weg te ruimen. Nog altijd woedt de vervloekte pestilentie van het commu nisme voort. Er is moed, vertrouwen en krachct nodig om te herbouwen. Pas toor Vollaerts moge deze blijvend be zitten. Gods rijkste zegen wenste de burgemeester tenslotte de pastoor en, in aansluiting op het welkomstlied „het loon, dat God zelf is". Een aardig en bijzonder geestig inter mezzo vormde de gelukwens van de Ju- lianagroep en de Dr. Ariënsgroep, op rijm gezegd door een gids en een ver kenner. Ook de jeugdbeweging eerde haar pastoor. De heer Fr. Kuipers, voorzitter van de K.A.B., prees de onverflauwde be langstelling van de jubilaris voor de ar beidersbeweging. De heer P. H. van Roo- zendaal, hoofd van de school, sprak na mens beide scholen en de 350 kinderen, die het onderwijs volgen. De voorzitter van I.E.V., de heer B. v. d. Ham, Waar deerde het zeer, dat de pastoor het wel en wee van de katholieke sport met belangstelling volgt. De heer A. Boon, voorzitter van de katholieke fabrieks arbeiders, hield een gefundeerde toe spraak, waarin hij aandrong op grote medewerking van de zijde van de gees telijkheid en de jubilaris dankte voor hetgeen hij voor de arbeiders deed. Tenslotte heeft dr. R. W. Fierstra de jubilaris zeer hartelijk gelukgewenst. Hij zeide, dat waar de geneeskunde te kort schiet, de pastoor hulp weet te bieden met zijn vriendelijk rustig over wogen woord. Hij feliciteerde hem mede namens de zieken. Uitvoerig, zeer mooi heeft pastoor Vollaerts woorden van dank gezegd en daarbij de gelegenheid aangegrepen zijn parochianen te prijzen. Dit feest, zeide hij, is geen gevolg van populariteit, het is de demon stratie van het echte bovennatuurlijke geloof, dat hier heerst onder de oude Wijkerogers en de nieuwe Velsen- Noorders. Er leeft een prettige geest van samenwerking, die meer is dan dat. Pastoor had altijd als de grote levens kunst gezien in anderen te ontdekken, wat ze waard zijn. Hij wilde de'' man zijn die „de kachel aanmaakte" en niet degene, die telkens en telkens het vuur moet aanhouden. Persoonlijkheid en zelfwerkzaamheid moeten ontwikkeld worden. Ieder moet kunnen zeggen: „Wat doe ik voor de gemeenschap". Liefhebben en bewonderen, dat zijn de grote gaven van eenvoudige helder ziendheid, die God geeft, om elkaar te leren waarderen en achten. Zijn dank voor het geschenk vatte hij kernachtig samen in de woorden: Ik weet, dat hier in Velsen-Noord een reële offervaardigheid leeft. Een plechtig danklof door de jubilaris opgedragen met assistentie van de rec toren R. L. M. van Ginkel en F. F. van Buuren Keeft de feestdag besloten Zeer ontroerd heeft hij nogmaals een dankwoord gesproken en daarin mede gedeeld, dat hij het parochie-geschenk wil besteden voor de aankoop van nieu we klokken voor de parochie-kerk van Sint Jozef. Hedenavond wordt in „Concordia" op de eerste parochie-avond „Het gastmaal der kinderen" van Henri Ghéon opge voerd. „Sint Cecilia" geèft tevens een concert. De Gemeentelijke Centrale der K.V-P- te Bloemendaal belegde een openbare bijeenkomst, waarop o.a. de leden der nieuwgekozen raadsfractie tegenwoor dig waren. Naar aanleiding van de to taal-uitslag, waarbij bleek, dat de K.V.F. de verwachte zetel gewonnen had, richt te de heer P. A. M. Haanappel als voor zitter der Gemeentelijke Centrale het woord tot de nieuwgekozen raadsleden. Namens Katholiek Bloemendaal wilde hij graag de belangen der gemeentena ren in hun handen leggen, wetend dat zij zullèn borg staan voor een beharti ging volgens onze principes, overeen komstig zij bij hun candidaatstelling verklaard hebben het partijprogram van de Katholieke Volkspartij te onderschrij ven. In het bijzonder bracht de voorzitter aan de nieuwe fractie onder het oog, dat de uitslag van deze verkiezing zekere consequenties meebrengt ten opzichte van de samenstelling van het college van wethouders, nu de verhouding van rechts tegenover links was verschoven van 7 tot 10 naar 9 tot 10, waarbij Bloe mendaal zich dus duidelijk voor een meer christelijke oriëntering heeft uit gesproken. De lijsttrekker, mr. F. P. Th. Rohling, wees er in zijn wederwoord o.a. op, dat voor een vruchtbare werkzaamheid der fractie een zekere continuïteit voor de toekomst moet verzekerd zijn. Spreker verheugde zich er over, dat in de per- soop van mej. dra Nolte voor het eerst de katholieke vrouw in de raad zitting gaat nemen, terwijl hij de aanwezige jongeren opwekte tot politieke belang stelling en activiteit. In zijn slottoespraak wees de voorzitter er uitdrukkelijk op, het contact tussen fractie en K. V. P.- bestuur, dat zo bevruchtend wederzijds kan werken, te verstevigen, een contact dat nu belichaamd is in de persoon van mej. Nolte. Hij verwacht daarbij, dat de nieuwgekozen raadsleden steeds bereid zullen zijn, eventuele verlangens of wensen der gemeentenaren te aanhoren en zo mogelijk te verwerkelijken. De geanimeerde bijeenkomst werd o.a. bij gewoond door twee parochie-pastoors en de heer H. Kraetzer, oud-voorzitter. Gebleken is, dat met 2481 stemmen het hoogste aantal bereikt is, dat ooit eerder door de K. V. P. behaald werd. Dit getal is 222 meer dan in 1948 voor de Tweede Kamer. Gezien de veel klei nere opkomst der stemmers in totaal, zou dit verschil bij gelijk aantreden waarschijnlijk 400 bedragen hebben. Het verlies van 1948 is derhalve ruimschoots vergoed. Donderdagavond is te Londen aan een hartverlamming overleden de heer E. C. Geary, K.L.M. „regional operati ons manager" voor het Verenigd Ko ninkrijk. Zijn dood is het tweede ver lies dat de K.L.M. in Engeland binnen twee dagen tijds betreurd. Woensdag overleed n.l. aan de gevolgen van een ongeval te Godalming mr. Norman Wright, K.L.M. „flight operations offi cer", die na een prachtige carrière in de R.A.P. in 1948 bij de K.L.M. in dienst trad. gelieve O «Ut minstens 8 datf®*1 van te voren, onder vermelding van Uw vaste woonplaats, aan onze administratie mede te delen. Slechts dan kunnen wij er voor zorgdragen dat U Uw krant tijdig op Uw vacantle-adres ontvangt. Week-abonné's gelieven over de periode dat ze afwezig zijn, het abonnementsgeld vooruit te vol doen aan de bezorger van wie ztj op hun vaste adres de krant ontvangen. De Administratie (Van onze Weense correspondent) lTTr valt in het katholieke leven van Oostenrijk beslist een verandering ten Jn. goede te bespeuren, dat bleek uw correspondent bij het lezen der verslagen over het laatste Philologen-congres in Gent, waar weinig geest, maar des te meer routine heerst?. De laatste twee weken in Wenen hebben bewezen, dat het geloofsleven hiér bepaald niet tot routine is versloft en dat er in bredere krin gen opeens een merkwaardige bereidheid te bespeuren valt om van zijn geloof te getuigen. flet Oostenrijkse Katholicisme is anders geaard dan dat in de overige, vooral Noordelijke landen. Zou men het met een enkel woord mogen karakteriseren, dan is het de atmosfeer van het barokke levensgevoel en van kunstzinnige vertolking tegenover de verinnerlijking en de practische inslag van het Neder landse Christendom. Wanneer het Nederlandse katholieke sentiment hoogtepun ten vindt b.v. op een retraite, bij een liturgische plechtigheid of in de lezing van een vroom boek, dan kan men zich het Oostenrijkse Katholicisme nauwelijks voorstellen zonder een barokkerk in de trant van het klooster Melk of de abdij Göttweig, zonder de Missa solemnis van Beethoven, muziek van Mozart of een Te Deum van Bruckner. toehoorders tot diep in hun ziel ont roerd werden. Er waren 8000 mensen in de kathedraal aanwezig, maar na het winkelsluitingsuur stroomden er nog altijd nieuwe massa's aan, zodat het Domplein zwart stond van vrou wen en vooral van mannen, die met ontbloot hoofd de preek aanhoorden en daarna tot het einde van het Lof in diepe eerbied bleven staan en de oude liederen meezongen. In het hernieuwde en door de erva ring gelouterde bewustzijn, dat 't Chris tendom volstrekt noodzakelijk is om het aanschijn der huidige wereld te hernieu wen, hebben nu hier in Wenen christe lijke groepen, zowel katholieke als klei nere protestantse, twee volle weken van religieuze verdieping in het leven ge- roepAi, waarvan een aantal films met religieuze tendens de inleiding vorm de. Deze buitenlandse films, die hier nog onbekend waren, werden door de Weners met enthousiasme begroet, om dat men zag dat de christelijke hoofd gedachte, de Liefde, langzamerhand weer tot doorbraak komt en dat het de mo derne mensen niet meer stoort, wanneer dit in een christelijk of katholiek mi lieu wordt geplaatst. Zo werdén de Fran se Vincentius-film, „Monsieur Vincent" de twee Amerikaanse: „Jongensstad" en „De Vluchteling" (Fugitive), de Itali aanse Pausfilm „Te wapen tegen de oorlog" en vooral de Zweedse „Het He- melspel" voor het eerst in Wenen ge draaid. Wat hierbij het meest opviel was de geweldige opkomst uit alle krin gen der katholieke bevolking, ondanks de hoge prijzen en het ontbreken van een gped voorbereide propaganda. Deze filmweek werd door een Pon tificale Hoogmis geopend en met een plechtig Lof in de Stephanskerk be sloten, waarbij de bekende Italiaanse volkspredikant pater Lombardi zo eenvoudig, eerlijk en onopgesmukt over de wezenlijke dingen van het Christendom sprak, dat de duizenden In aansluiting op de filmweek werden de „Christelijke Cultuurdagen" gehou den die door de christelijke studenten verenigingen waren voorbereid en onder het protectoraat stonden van de katho lieke Cultuurvereniging. Ook hier wer den de demonstraties van christelijke geest en kunstzinnig beleven ingeleid door godsdienstige plechtigheden: een Hoogmis in de Stephansdom en een re ligieuze bijeenkomst in de Lutherse kerk. Daarna echter werkten alle groepen in de grootste eendracht samen. Er werden voordrachten gehouden, o.a; door de studentenpastoor Mauer en vooral door de katholieke Universiteitsprofessor A, Knoll, die zijn jonge toehoorders, of zij nu katholiek waren of protestant, neer malen tot een ongekende geestdrift wist op te voeren, toen hij de rechten van het individu tegenover de machtswellust van de staat verdedigde. Wie daartegen over in hetzelfde „Rode Wenen" de kleurloze 1 Mei-optocht der Socialisten zag, begreep met één slag, dat al die leuzen afgezaagd en die demonstraties verburgerlijkt waren. Maar in de zalen van het Concertgebouw, waar de katho lieken vergaderden, woei een jonge, her nieuwde geest, die niet was ingedom meld en die tot duidelijke formulerin gen, practische conclusies en geestdrif tige manifestaties de weg had gevonden Het is waar: het religieuze senti ment heeft bij dit kunstzinnige volk een artistieke atmospheer nodig. Naast een uitstekende opvoering van Clau- del's „Le soulier de satin", in de prachtige vertaling van de Jezuïet Urs von Balthasar, die tevens een diepzinnig betoog hield over „Dich ter, Wijsgeer en Godgeleerde", vorm de vooral de uitvoering van Beetho ven's Missa solemnis, door het Phil- harmonisch orkest en de Sanger- knaben, een hoogtepunt. Bij deze muziek voelt zich de Oostenrijker religieus bewegen. Zulke hoogtepun ten geven hem een stoot om zich weer opnieuw op het erfdeel der vaderen te bezinnen en daarvoor al zijn krachten te geven. De stelling van Urs von Balthasar, dat echte grote kunst in wezen religieuze kunst is, wordt waarschijnlijk nergens in Europa zo goed begrepen en zo vol komen, zonder enige reserve aanvaard als in deze oude Donaulanden, waar het religieuze sentiment der Contra reformatie in de kunst een congeniaal uitdrukkingsmiddel vond, waarop het beste deel der huidige bevolking ook nu nog teert. Wie dan ook de prachtige vertolking van de oude Engelse opera „Aeneas en Dido", uit het jaar 1689 van Henry Purcell mocht bijwonen, die door de studenten van de Muziek- en Toneel academie werd opgevoerd het was zeker de eerste opvoering in het Duits en waarschijnlijk ook een première voor Europa, want de partituur moes» uit Engeland komen begrijpt opeens dat dit kunstwerk van het zuiverste water, ondanks het „wereldse" en hei dense thema, de ziel van de ontvanke lijke toehoorder religieus kan ontroe ren en hem een vermoeden kan geven van de eeuwige schoonheid, waarvan eik groot kunstwerk een schaduwbeeld is. Op de vruchtbare en ontvankelijk® bodem van het Oostenrijkse volk is in de loop van de laatste eeuwen een kunstver tolking ontstaan, die een beroep doet op het beste in de menselijke ziel en zodoende naar het eeuwige en godde lijke richt Is het toeval, dat de wereldpremièr® van de „Symphonia Sacra" No. 1 de Bulgaarse componist Stojan Anto- noff juist in Wenen plaats vond? een interview zeide deze kunstenaar met een beroep oo Beethoven: „Muzj®* is een hogere openbaringsvorm «a wijsheid en philosophie. De kunst lei ons naar God en de eigenlijke we» daarheen is de godsdienst Wat wu do de kunst verkrijgen komt van Goa is een goddelijke ingeving, die ons 13 CvH gUUUCllJ AC DI5C VlUgi .rf, afdalen in het Eeuwige en ons omn0 voert naar het Eeuwige". Het feit, a t nu op de basis van waarlijk grote ku ook het religieuze sentiment in brer;lc. kringen sterkere uitdrukkingsmogeiiJ t heden en een vernieuwde in heeft gevonden, is een bewijs dat e Oostenrijk een wending ten goede p heeft; het geeft ons tevens de verwa ting, dat dit hernieuwde besef nog m zal worden verdiept en versterkt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2