PRINS BERNHARD ONTVANGT DE TROEPEN s Politie hoort bij Justitie MET DE „WUE BLICK" DE AMAZONE OP HET GEZEGEND GESLACHT Wij zijn trots op jullie r Wij luisteren naar mmmM Monument onthuld te Grubbenvorst Vijftig Rotterdammers stortten in Rijnaak Jaarvergadering van de B.T.A. VERWARMINGS- en HULPMONTEURS Nederlandse schipper wil met een zelf gebouwd fregat de Oceaan over Zo is 't ook wel goed Henri Dunant" nu Werkelijk de lucht in Helden geëerd van de „De Ruyter" Commissie oorlogspleeg kinderen wordt opgeheven k .J De klok zal niet teruggezet worden Filosofie en ontembare zeillust MAANDAG 20 JUNI 1949 PAGINA 3 „WATERMAN" IN ONS LAND ff ff Ving. Monument voor gevallen ambtenaren onthuld Intermezzo van een „sterrentocht" SOLDATEN VAN DE „WATERMAN", Korsten van 1848 STAATSRAAD VAN ANGEREN Roman door G. ASTER O.f.m. Cap. ZEVEN LEEUWTJES GEBOREN Bij circus Jos Mullens Z, K. H. Prins Bernhard en H. K. H.. Prinses Beatrix waren sistermorgen op de Lloydkade te Rotterdam by de ont scheping van het trocpentransportschip „De Waterman", dat 1640 militairen naar huis bracht. Dit bezoek veroorzaakte groot enthousiasme. Prins Bernhard en minister Schokking hielden hartelijke toespraken. In een korte toespraak zeide de Prins: „Namens H. M. de Koningin en namens mijn gezin mijn oudste is meegeko men heet ik jullie hartelijk welkom." Z. K. H. herinnerde er aan, dat destijds bij het tekenen van de verbancacte nie- mend van de manschappen heeft kun nen dromen, wat er allemaal zou ge beuren. Wat zij hebben gedaan is in de ogen van de gehele wereld iets bijzon ders geweest. Van hen is het alleruiter ste gevraagd. „Jullie hebt getoond' je te kunnen geven op een voorbeeldige wij ze, zo voorbeeldig, dat wij kunnen zeg gen: wij zijn trots op jullie. Er zijn er velen, die niet weten wat je hebt ge daan, maar je familie en degenen die thuis waren, ook mijn familie ver volgde Z. K. H. wij weten het wel. Draag het uit en stel het als voorbeeld voor geheel Nederland'. „Ik wens jullie toe, dat je even flink bent in je toe komstig leven in Nederland. Ik wens je tevens een vlotte demobilisatie." Prins Bernhard herdacht vervolgens met enige tijd stilte degenen, die niet meer naar huis hebben kunnen komen en eindigde dan met een driewerf hoera op H. M. de Koningin. Vervolgens kwam de minister van Oorlog en Marine, mr. F. W. Schokking, aan het woord. Allereerst zeide hij een hartelijk woord van dank namens de Prins Bernhard en zijn oudste dpchter, Prinses Beatrix, verlaten de „Waterman" aan de Lloydkade te Rotterdam, nadat zij aan boord de terugkerende militairen hadden begroet. Achter de Prinses minister Schokking. Prinses Beatrix had de grootste aan dacht voor de enthousiaste terugge keerde soldaten. Ze babbelde vrolijk met hen en zei tegen een der jon gens: „Wat hebt u een raar petje op". Dat petje was een Japanse muts met een klep, die kennelijk als trofee was meegenomen. „Hoogheid, als ik ge weten had, dat u kwam, zou ik be slist mijn veldmuts uit mijn bagage hebben gehaald", zei de soldaat. Prins Bernhard trok eens aan de klep van het rare petje en zei lachend: „Zo is het ook wel goed". regering, niet het minst ook tot het oor- logsvrijwilligersbataljon dat terugkeert. Spr. heeft de hoogleraren aan de uni versiteiten verzocht de terugkerenden bij hun studie in het bijzonder te hel pen. Prins Brnhard en Prinses Beatrix hadden zich eerst aan boord begeven. Later begaven zij zich tussen de jongens in de grote loods, waar allen zich moes ten m'elden en de gewone bescheiden en pakketjes kregen uitgereikt. Wij vernamen nog, dat een van de soldaten uit Voorburg een Indonesisch jochie heeft meegebracht. Hij had het twee jaar geleden meer door dan levend langs de weg gevonden, heeft het opge voed. maar wilde het niet achterlaten. Handig wist hij het aan boord te smok kelen en eerst in volle zee kwam het te voorschijn. Men doopte hem Nico. De rivierpolitie, die nauwlettend moet toe zien op paspoorten, heeft het kind, van wie niemand weet hoe het heet en wie zijn ouders zijn. toegelaten, toen de sol daat verzekerde, dat hij het wilde op voeden. Men zal alleen de gemeente Voorburg er van in kennis stellen, dat er een inwoner is bijgekomen. Zaterdagmiddag werd te Grubben- Vorst in aanwezigheid van verschillende autoriteiten uit binnen- en buitenland en van vrijwel de gehele bevolking van het dorp, een oorlogsmonument ont huld ter nagedachtenis aan de verzets strijder pastoor H. Vullinghs en acht tien geallieerde en Nederlandse solda ten en inwoners van Grubbenvorst, die in de strijd om de bevrijding, in de Meidagen van 1940 of in het onder grondse verzet om het leven waren gekomen. Vele onderduikers van elders, die in Grubbenvorst tijdens de oorlog gast vrijheid vonden, waren eveneens naar deze plechtigheid gekomen. Afgevaar digden van alle plaatselijke verenigingen hadden zich met hun vaandels op het Pastoor Vullinghsplein opgesteld, toen deken Debye van Horst de onthullings plechtigheid verrichtte. Een groep mili- airen uit het garnizoen te Venlo betrok de erewacht. Nadat de Grubbenvorster harmonie het Wilhelmus had gespeeld, sprak deken Debye een herdenkingsrede uit, daarin hij in het bijzonder pastoor Vul linghs als priester schetste. De voorzit ter van het comité, dat zich voor de totstandkoming van dit monument be ijverd heeft, de heer E. Dorse, droeg het tnonument vervolgens officieel aan het gemeentebestuur over. Burgemeester Gielen hield een korte toespraak en (Van onze redacteur) Op Hemelvaartsdag organiseerde de Nationale Padvindersraad in het Nij- hieegs Goffertstadion een grootse lucht vaart- en verkennersfeest, teneinde gelden bijeen te zamelen voor het eerste internationale kamp voor gebrekkige Verkenners „Agoon" dat op het Gouds- hergterrein in Lunteren gehouden zal Voorden. Het regende die Hemelvaarts dag pijpestelen en de grootste, met wa terstofgas-gevulde, ballon van de wereld, de „Henri Dunant", sloeg tijdens het Volpompen uit zijn ankers en verdween bonder bemanning in de wolken. Giste ren heeft men dat feest nog eens over Sedaan en thans telde „De Goffert" een *5.000 toeschouwers, die er getuige van Veerden, dat de Henri Dunant ditmaal donder ongelukken met zijn drie passa giers, de heer en mevr. Boesman en de heer Klootwijk, de lucht in ging. Dat was aan het einde van een inte ressante en amusante middag. Op het J&'oene grastapijt en op de sintelbaan daaromheen voltrok zich voor de tien duizenden toeschouwers een bont spel, waarmede de in de Verkennersbeweging Reorganiseerde Nijmeegse jeugd het tal- j'ike publiek onderhield, terwijl de bal- werd gevuld. Amusant was de wedstrijd voor wel- hdh op autopeds, waaruit gids Petér als "Verwinnaar tevoorschijn trad. Met ,.°lksdansen en vaardigheidsdemonstra- v,fis op alle gebied, een gecostumeerde „°atbai wedstrijd met een heuse ballon, eindigde toen deze ballon uit elkaar Prong en op een brancard werd weg- vf?ragen, werd de resterende tijd ge- jJ'm. Onder het spelen van het Wilhel- door de Padvindersband uit Arn- koos de „Henri Dunant" waardig h luchtruim en verdween in Zuidelijke 0h~ank zij de effectvolle reclame, die de Sm napte ballon op Hemelvaartsdag on- jttyjjfeid heeft gemaakt, werd dit Ver- kersfeest e®11 groot succes. legde namens de gemeente een krans aan de voet van het monument neer. Vervolgens legde de Franse consul- generaal Bouchet een krans en terwijl de Franse vlag gehesen werd en de Marseillaise werd gespeeld, deed de con sul-generaal voorlezing van het besluit der Franse regering, waarbij pastoor Vullinghs wegens zijn uitstekende ver diensten inzake het onderbrengen van uit Duitsland gevluchte krijgsgevange nen en wegens zijn verdere verdienste, waardoor zijn naam tot in de gevan genkampen bekend werd, het ridder kruis van het Legioen van Eer en het Oorlogskruis met de palmen werd ver leend. De versierselen van deze onder scheidingen werden door de consul-ge neraal op de borst gespeld van prof. Vullinghs leraar aan het Bisschoppelijk College te Weert, een broer van de in Bergen-Belsen omgekomen pastoor Vul linghs. Hierna volgde een kranslegging door group-captain J. Heber Percy, mi litair luchtvaartattaché van Engeland. De plechtigheid werd besloten met een bloemenhulde door de kinderen, het zingen van een kinderkoor en de „Last Post." Vrijdagmiddag is in de grote verga derzaal van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen een monument onthuld ter nagedachtenis van de in de oorlog gevallen ambtena ren van dit departement. Het heeft Z. H. de Paus behaagd de onder scheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" te ver lenen aan Philippus Renjaan, Goeroe-Cate chist te Langgoer. Dit is de eerste keer, dat een der ingezetenen van het Vicariaat van Nederlands Nieuw-Guinea deze eer wordt waardig gekeurd. Vijftig Rotterdammers arriveerden Zondagmorgen met de raderboot de „Maasnimf" aan een der aanlegsteigers te Culemborg, waar reeds een Rijnaak gemeerd lag. Zij zouden zich in de Be tuwe aan de kersen te goed gaan doen. De raderboot meerde terzijde van deze Rijnaak en de passagiers moesten via dit schip aan land stappen. De losliggende schotten bleken echter niet bestand te gen het gewicht der vijftig Rotterdam mers, die op een gegeven ogenblik ge lijktijdig op de Rijnaak stonden. Krakend brak het dek en de Rotterdammers stortten in het ruim. Dr. J. Wachters uit Culemborg was zo spoedig ter plaatse, dat hij de onthutste Rotterdammers nog over elkander krioelend in het ruim van de Rijnaak aantrof. Het ongeval bleek echter wonderbaarlijk goed te zijn af gelopen. Slechts één hunner bleek een flinke beenwonde te hebben opgelopen, anderen kwamen er met schaafwonden en een paar builen af. De overigen, na van de schrik te zijn bekomen, zetten hun uitstapje naar de kersenboomgaar den voort, waar zij het leed spoedig waren vergeten. Om zes uur vertrokken zij weer naar Rotterdam. 27 Februari 1942, aan het einde van een fatale dag in de historie van, onze Ko ninklijke Marine, waren er nog twee Ne derlandse schepen overgebleven van de strijdmacht, waarmede men in de Java- Zee trachtte de Japanse vloedgolf te ke ren: Hr. Ms. kruiser „De Ruyter", het vlaggeschlp van schout bij nacht Door man, en Hr. Ms. kruiser „Java". Beide oorlogsbodems streden een hopeloze strijd en werden kort voor middernacht, vrijwel tegelijk, door vijandelijke torpedo's ge troffen. Er brak brand uit en spoedig zon ken de oorlogsbodems. Thans zijn voor de helden van het vlagge- schip „De Ruyter" negen onderscheidingen afgekondigd, waarvan zeven posthuum. Wijlen kapit.-luit. ter Zee E. E. B. La- comblé, is benoemd tot ridder nylitaire Wil lemsorde der 4e klasse. De „Bronzen Leeuw" is posthuum verleend aan luit. ter Zee der eerste klasse A. P. L. de Gelder en aan luit. ter Zee van de tech nische dienst der le klasse A. A. M. van Rijsbergen. Voorts is het „Bronzen Kruis" posthuum aan de officier van gezondheid der eerste klasse P. S. Walma van der Molen ver leend, alsmede posthuum aan de officier van de Marine Stoomvaart Dienst der twee de klasse A. Jansen, majoor-telegrafist P. J. Zegers, de milicien matroos ziekenver pleger A. M. Moorman, de kwartiermeester M. Kempeners en bij leven aan de korpo raal- (thans sergeant-) machinist D. de Koster. Aan het Voorlopige Verslag van de vaste commissie voor privaat- en straf recht uit de Tweede Kamer, in wier handen het wetsontwerp tot afschaffing van het Besluit Oorlogspleegkinderen is gesteld, is het volgende ontleend: Met de regering is de vaste commissie van oordeel, dat de tijd gekomen is om de commissie voor oorlogspleegkinderen op te heffen. Haar taak is inderdaad zóó ver volbracht, dat hetgeen nog rest aan een ander orgaan kan worden overge dragen. Het ligt voor de hand, hiervoor de Voogdijraad te Amsterdam aan te wijzen. Ook de vaste commissie heeft waar dering voor hetgeen de commissie voor oorlogspleegkinderen onder zeer moei lijke omstandigheden heeft verricht. Zij betreurt niettemin in hoge mate, dat het niet mogelijk is gebleken, de menings verschillen in de boez'em der commissie voor oorlogspleegkinderen te overbrug gen. In feite toch is de taak de laatste tijd verricht door een soort van romp commissie. Men zou het op prijs stellen van de minister nadere inlichtingen te mogen ontvangen over het conflict in de com missie voor oorlogspleegkinderen. San Schippers met zijn vrouw en zoontje, die de reis over de Oceaan mee zullen maken. iCOt MAITIM TOONM* »rycxyj 16. Intussen woedde de strijd op het wildpad nog in onverminderde mate voort. Meer en meer werden Halsa en Berka weggedrongen uit de huurt van Ericdie nog steed bewegingloos op de grond lag. Baldon's bedoeling was overduidelijk. Zodra hij er kans toe zag, zou hij de weerloze koning Eric doden. Dan zou hij van zrjn grootste vijand verlost zijn. Wie zou hem, de machtige Baldon, een der beste zwaard vechters die het Noormannenvolk ooit gekend haddan nog een strobreed in de wea durven leggen Met een schok realiseerde Berka zich de wanhopige toestand en met hernieuwde moed viel hij op de vijand aan. Doch dit werd zijn ongeluk. Een lichtflits van fel zonlicht blonk op glad staalZo was het einde van een trouw en dapper volgeling van Eric. Halsa kreeg het nu extra zwaar te verduren. Met de moed der wanhoop verdedigde hij zich, maar van alle kanten tegelijk schoten de vijanden op hem toe. Snel deinsde hij terug en dit betekende zijn behoud. Want door deze beweging ontweek hij op een haar een oyl, die eensklaps uit het struikgewas kwam aansnorren. Onmiddellijk daarop floot een tweede pijl door de lucht en met een kreet stortte een van Baldon't mannen op de grond. Gedurende een moment stonden de overgeblevenen als aan de grond vastgenageld; een gemeenschappelijk gevaar bedreigde hen en een ogenblik vergaten zij hun onderlinge vijandschap. Plotseling stormden drie bronskleurige, gespierde krijgers uit het struikgewas t€ voorschijn en een nieuwe strijd ontbrandde. Nimmer nog hadden de Noormannen tegenover dergelijke ontembare, woeste strijders gestaan. Baldon keek snel om zich heen. Achter Halsa's rug om gaf hij zijn mannen een teken en in een oogwenk was hij met zijn mannen in het dichte struikgewas verdwenen. Op hetzelfde ogenblik dat Halsa bemerkte op wat voor lafhartige wijze zijn landgenoten hem in de steek hadden gelaten, trof hem een zware slag op zijn hoofd. Alles werd zwart voor zijn ogen en langzaam zakte hij in elkaar. Tijdens het afgelopen week-end heeft de bond van middelbare en hogere technische ambtenaren (B.T.A.) ter ge legenheid van zijn 30-jarig bestaan in hotel Kurhaus te Scheveningen de jaar lijkse algemene vergadering gehouden. In zijn openingswoord zeide de bonds voorzitter, de heer H. L. Engberts, dat de B.T.A. zich heeft ontwikkeld tot een krachtige organisatie, tot de grootste organisatie voor de middelbare en hogere technici in overheids- en in semi-over- heidsdienst. De heer J. A. Sorel, oud algemeen secretaris van de B. T. A., thans secre taris van het Nederlands instituut van middelbare en hogere technici, hield een lezing over „De noodzakelijkheid van een versnelde industrialisatie en de pro blemen, die daarbij moeten worden overwonnen". De heer E. W. de Jong, voorzitter van het Nederlands instituut van mid delbare en hogere technici, gaf vervol gens een overzicht van de belangrijkste werkzaamheden van dit instituut Vervolgens deed de heer mr. Plomp, secretaris van het ambtenarencentrum, enige mededelingen omtrent de belang rijkste werkzaamheden van deze orga nisatie. Met een oproep pal te staan voor het handhaven van democratische rech ten en vrijheid van organisatie, besloot spreker zijn betoog. MAANDAG HILVERSUM II, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.15 sport, 18.30 gram., 19.00 nieuws, 19.15 leeslamp, 19.30 causerie, 19.45 kwartet, 20.00 nieuws, 20.05 proloog, 20.15 orkest. 21.00 causerie, 21.20 zang en vleugel, 21.50 orgel, 22.15 kwartet. 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 operette. HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 strijdkr., 19.00 Film krant, 19.30 causerie, 19.45 regeringsuitz., 20.00 nieuws. 20.05 zoeklicht, 20.15 ork„ 22.15 gram., 23.00 nieuws. 23.15 gram. DINSDAG HILVERSUM II. 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 niéuws. 7.15 concert. 7.45 Morgengebed, 8.0Ó nieuws, 8.15 pluk de dag. 9.05 Lichtbaken, 9.30 waterstan- den. 9.35 zang. 10.00 kleuters, 10.15 ork., 10.40 schoolradio, 11.00 gram., 11.30 cau serie, 11.40 concert, 12.00 Angelus, 12.03 viool en piano, 12.30 mededelingen, 12.33 lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 lunchconcert, 13.40 zang, 14.00 kwartet. 14.30 onder ons, 15.00 schoolradio, 15.50 gram., 16.00 zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.15 Wig wam, 17.45 sextet. HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 orkest, 7.50 Dagopening, 8.00 nieuws, 8.15 varia, 8.55 vrouw, 9.00 orkest, 9.30 Aubade, 10.00 Morgenwij ding, 10.15 arbeidsvitaminen, 10.50 kleu ters. 11.00 R.V.U., 11.30 zieken, 12.00 ork.. 12.30 mededelingen, 12.33 platteland, 12.40 piano, 13.00 nieuws. 13.15 orkest, 13.45 gram., 14.00 causerie, 14.30 operette, 16.25 Smetana, 16.40 jeugd, 17.00 koor, 17.30 sport, 17.45 Rijk overzee. Centrale Verwarming en Ventilatie Aanmelden persoonlijk of schriftelijk Herengracht 408 te Amsterdam. (Van onze Haagse redacteur) De politie heeft in de oorlogsjaren ge leden onder een allerfuneste belangstel ling van de bezetter. Voor velen harer dienaren nit die tijd past grote eerbied, maar toch is het apparaat als geheel er niet zonder deuken en butsen afgeko men. Na een principiële omschrijving van de begrippen „rechtsstaat" en „politie staat" vormde dit een van de uitgangs punten in het betoog van Staatsraad mr. dr. J. R. M. van Angeren, die jl. Zater dag te den Haag in een vergadering van het „Genootschap voor de Rechtsstaat" een inleiding hield over 't p.olitievraag- stuk. Na de bevrijding is men op menig ter rein aan het vernieuwen gegaan, maar op dit terrein, aldus mr. Van Angeren, dienen geen bakens verzet te worden. (Van onze verslaggever) San Schippers is een schipper by de gratie Gods. Toen hij tien jaar was, had hij al eigenhandig een kano vervaardigd. Een kano van zulk een summiere om vang overigens dat hij er nauwelijks in kon. En een jaar later pnilde hij er in derdaad uit. Wat niet wegneemt, dat hij, vóór het zover was, met zijn gering vaar tuigje al een tocht op de Zuiderzee had gemaakt. Het was omstreeks die tijd dat hij zichzelf bezwoer eens de beschik king te hebben over een écht zeilschip. En nu is het zover. In 1943 begon San in Kortenhoef aan de bouw van een groots opgezet fregat, balk voor balk en lat voor lat timmerde hy aan zyn lang- gekoesterde illusie, tot z|j in 1947 tast bare werkelijkheid was Het werd een impösante tweemaster met vier zeilen: een posthume „Vlie gende Hollander". San doopte hem zeer terecht de „Wije Bliek"; want over een maand gaat hij met het strui se vaartuig een uitgestrekte reis ma ken. Naar de Middellandse Zee, de Oceaan over en de Amazone op. Wat hem drijft tot zulk een omvang rijke in-vochtige onderneming? Wel, op de eerste plaats zijn ontembare zeildrift natuurlijk. Maar daar is toch nog iets an ders. „Ik heb 'n filosofisch karakter", zei San Schippers verklarend tegen ons, toen wij Zaterdag mét hem een proef tocht met de „Wije Bliek" op het IJs- selmeer maakten. En omdat wij dat niet direct helemaal begrepen voegde hij er aan toe: „Ik zóek iets". Niet dat San dat iets op zijn reis denkt te vinden, maar toch wel iets van iets. In elk ge val wil hij iets ontlopen: de moderne be schaving. Alhoewel daar weer tegen over staat dat hij beslist niet droomt van een Zuidzee-cultuur-met-rieten-rok- jes. Enfin, het is alles nogal nevelig en gecompliceerd; nogal „filosofisch" kort om. Nee, San Schippers gaat niet alleen. Hij moet natuurlijk een goede „crew" hebben; een man of zes, denkt hij. En dat baart hem vele zorgen. Want die trip over de Oceaan duurt drie maan den en als je dan geen „homogene ploeg" hebt, dan hou je het nooit uit Zó filosofisch is San niet, of dót be grijpt hy wel. Het dagelijkse brood is zelfs op de „Wije Bliek" van belang. Maar behalve San en de crew, maten ook zijn vrouw en zijn beide zoontjes, San Jr. en Sjoerd. de veeleisende reis mee. Mevrouw Schippers is eigenlijk zangeres. Zij was nét twee jaar op het Conservato rium toen zij San ontmoette, en op staande voet veranderde „haar hele leven". Goed. Mevrouw Schippers gaat dus ook mee. Maar zij stelde destijds beslist de eis dat haar aan boord een piano ter beschikking zou staan. En toen het klavier niet in het ruim bleek te passen, vond San een heel filo sofische oplossing. Hij zaagde eenvoudig een niet integrerend bestanddele van het instru ment af. En mevrouw Schippers heeft haar muziek. Geen wonder dat zij „in alles op haar man vertrouwt". Ook San Jr. heeft veel fiducie in de reis. Hij is een kwikzilverig manneke, dat steeds maar weer, terecht of ten on rechte, aan een van de vele touwen en touwtjes, die een zeilschip van enig for maat zo ingewikkeld maken, trekt; en dat tijdens het „gijpen" plotseling tot ieders ontsteltenis boven op een giek blijkt te zitten. En ook zijn jongere broertje, Sjoerd, dartelt onbekommerd over zijn pappie's schip. Wij zijn Zaterdagmiddag al laverend, té gen de wind in, van het IJsselmeer de Oranje-sluizen binnengevaren: een slag rechts, een slag links. En wij konden er niet aan denken hoe iemand tegen de wind in de Oceaan zou oversteken. Nee, wij zijn beslist niet filosofisch. 21 Doch steeds meer ging hy twijfelen of hij wel goed handelde en de twijfel groeide tot zekerheid dat het niet zo was. Het bracht hem echter niet tot omkeer. Nog wildere gedachten grepen hem aan. Als hij in het stoffelijke din gen gedaan had, waartoe niemand in staat was, zou hij ook in het geestelijke onoverkomelijke moeilijkheden kunnen oplossen. Hy begon met op een Zondag de waardigsten der familie by elkaar to roepen. Hij maakte er een officiële ver gadering van. Met zijn zessen zaten zij om een tafel, met Willem middenin en toen hij voor de eerste keer sprak, ging hy staan. Zulke daden gaven hem op zijn om geving een overwicht. Wanneer de boe ren bij elkaar kwamen om iets te be spreken gingen zij rond het vuur zit ten. Zij praatten over het wéér en het vee, de gebeurtenissen der laatste dagen en kwamen geleidelijk aan wel op hun onderwerp. Willem deed het veel zakelijker. Hy begon aanstonds en zette alles duide lijk uiteen. De laatste tien jaar was de landbouw veel verbeterd. Er werden behoorlijke prijzen gemaakt en het was er lichter mee geworden. Soms had het echter wel eens geleken of men te veel in de boerderij op ging en daar al zijn aandacht aan wijdde. Ook Willem had dat wel eens moeten horen als een persoonlijk verwijt. Hij had echter doorgezet, omdat ny meende, dat het eerste noodzakelijk was een goed bedrijf op te bouwen, dat re delijke resultaten opleverde. Thans kon men zeggen, dat dit bereikt was. Men was niet achterlijk meer. Men ging met zyn tijd mee. Nu kon er ook aandacht gewijd worden aan het andere. Net zo min als met de boerderij, kon men met de geestelijke roeping der fa milie zomaar te goeder trouw op de oude voet doorgaan. Ook daar moest me thode en samenwerking in komen, wilde het succes hebben. Daarom had hij deze mensen bijeen geroepen, om te beraad slagen op welke wijze men zich in deze tyd van zijn geestelyke taak zou kwij ten. Er werd niet veel gezegd op dit m- leidingswoord van Willem Gerrits. Qnge- twyfeld was men er blij mee, dat Wil lem ten lange leste ook aan het andere aandacht wijdde, maar niemand begreep, waarom over een zo duidelijk punt als het onderhavige beraadslaagd moest worden en met welk recht zij konden meespreken over dingen, die de leider der familie alleen aangingen. Bovendien was het iets wat menselyke bemoeiing ten enenmale ontging. Priesterroeping was een zaak van God, die men aan zijn genade moest overlaten. Men kon er al leen voor bidden. Daarom kwam na enige tijd Willem zelf met een voorstel. Hy had dit na tuurlijk reeds van te voren in zyn hoofd en geen ander dan dit zou er uit gevoerd worden, maar Willem had, om begrijpelijke redenen, er belang bij, dat de voornaamste leden van de familie er van in kennis gesteld waren, alvorens hij met de verwezenlyking begon. Tot nu toe had men alle inkomsten uit het bezit van Steven Gerrits in een grote pot gedaan en er uit genomen, wat men nodig had, tot het op was. Dat was onoverzichtelijk. Willem wilde een lijst hebben van alle jongens, die voor pries ter studeerden. Zij zouden door hem op gezocht worden en aangespoord hun taak goed te vervullen. Daarna maakte hij een raming van de inkomsten van het komende jaar, deelde dit door het aantal gegadigden en wist daarmee pre cies hoeveel hij ieder had uit te keren. Daarmee was voorkomen, dat de een veel ontving en de ander weinig, naar gelang er op een gegeven ogenblik aan wezig was. Ook zou het nodig zijn van de verschil lende scholen een bewijs te vragen, dat de betrokken jongen daar inderdaad in priesteropleiding was en dat hij tot nu toe aan de gestelde eisen voldeed. Eveneens stelde Willem voor langs de burgerlijke stand een officieel bewijs aan te vragen, waaruit bleek, dat de jongen inderdaad in rechte lijn van hun gemeenschappelijke stamvtader voort kwam. Zulks om eventuele fraude, ook in de toekomst, te voorkomen. .Verder stelde hy nog een aantal finan- tiële manipulaties voor, waarvoor hij een notaris te hulp wilde roepen, om alles zo veilig mogelyk te stellen. De genodigden ter vergadering had den op dit alles niet veel te zeggen. Zij wisten eigenlijk niet, waarvoor het alle maal nodig was. Zy konden onder el kaar wel uitmaken of iemand tot de fa milie behoorde en het beheer was ook zonder een notaris altijd goed gegaan. Maar als Willem daar verandering in nodig achtte, vonden zij het goed. Wel bevreemdden zy er zich over, dat zulk een verheven zaak zo zakelijk en omzichtig behandeld werd. Maar nie mand sprak daarover, voor hij bij Wil lem weg was. Ieder voelde te goed, dat hij niet naar hier geroepen was om een plan te helpen opstellen en uit te wer ken, maar enkel om het goed te keuren en de voorzitter gelijk te geven. Hij had een inwendige aarzeling bij Willem weg te nemen, door minstens in schijn een gedeelte van de verantwoordelijkheid op zich te nemen, nu deze zich op geheel vreemd terrein ging begeven. Maar zyn voornaamste bedoeling be reikte Willem met deze vergadering niet. Hij wilde niet op de eerste plaats zekerheid hebben of zijn handelwyze goed was. Hij was resoluut genoeg om dat zelf uit te maken. Maar het voort durend wijzen op het verwaarlozen van een gedeelte van zijn plicht, en wel het voornaamste, had meer indruk op hem gemaakt, dan hy uitwendig liet mer ken. Ook op deze vergadering stelde hij het voor, alsof hij het met opzet ge daan had, omdat eerst de materiële din gen verzorgd moesten worden. Maar inwendig was hij tot de overtuiging ge komen, dat hy iets in te halen had. Hij' wilde openlijk belijden, dat hij het tot nu toe mis gehad had en dat het in de toekomst anders zou worden. En dat gelukte hem niet. Want de mensen zei den: „Die Willem blijft altyd hetzelf de. Hy zit maar te rekenen, plannen te maken en te zorgen. Hij wil het zo goedkoop en veilig mogelijk hebben en doet net of dat alleen van hem afhangt." Eigenlijk was dat een grove veroor deling. Met dat al had Willem de eigenlijke taak van stamhouder ter hand genomen. Hij deed het met de hem eigen grondig heid en voortvarendheid. Hij liet een gro te kast in de voorkamer brengen, waar in hy alle documenten kon opbergen. Op gemeentehuis en pastorie verzocht hij officiële bescheiden. Bij de jongens thuis liet hij grote papieren invullen. Van de scholen stuurde men hem ver slagen over de vorderingen der jongens en de algemene indruk, die men van hen had. Op alles had Willem gere kend. Al het mogelyke deed hij. Het gewone boerenwerk had hij daarmee tot bloei gebracht; op dezelfde wijze dacht hij de mislukking der priesteropleiding weg te nemen. Wat hij ter hand nam, slaagde immer. Ook hier zou hij succes hebben. De oude tegenstand zou gebro ken worden. (Wordt vervolgd) Misschien werden met de vroegere op bouw van het politie-apparaat niet allo idealen vervuld, maar die bouw zelf was juist. Het is een volkomen menselijk ver langen van een roep om naar onafhan- kelykheid te streven, maar voor de po litie moet hieraan paal en perk gesteld worden. De bedding om de politie goed te leiden wordt bepaald door haar taak in de wet, de zorgen voor openbare or de, veiligheid en rust. Hierin ziet men de verwantschap met de Justitie: er is een doorlopende lijn. Het gaat niet slechts om opsporing, doch ook om het voorkomen van strafbare feiten thans wil men echter de justitie terugdringen tot het constateren en accepteren van die feiten, doch dit betekent een bree- ken met de eisen van het Wetboek van Strafvordering. De politie verricht slechts weinig vtat niet met de Justitie samen hangt, bijv. het regelen van optochten. Met voorbeelden uit de geschiedenis toonde spreker aan. dat ook historisch bezien de politie afhankelyk en niet te scheiden is van de Justitie. Ze heeft in feite de macht de uitoefening der grond rechten onmogelijk te maken en het probleem is hoe de kracht van dit appa raat te behouden, zonder dat het zelf van die kracht misbruik kan maken. Het antwoord luidt, dat de politie met en voor de Justitie haar taak moet vervul len en niet zelf mag uitmaken welke haar taak moet vervullen en niet zelf mag uitmaken welke haar bevoegdhe den zijn. Zo is historisch gegroeid het Rijkspo- litiebesluit-1935 en destijds bestond er geen meningsverschil tussen „Binnen landse Zaken" en „Justitie" over deze materie. In de bezettingstijd zyn er ech ter andere opvattingen gegroeid en door het Politiebesluit-1945 is naast de Gemeentewet een geheel nieuwe rege ling komen te staan. Maar meent men, zo vroeg mr. Van Angeren. dat de openbare orde gehand haafd kan worden zonder toepassing van het Wetboek van Strafvordering? Het is onlogisch te stellen, dat de politie als „bestuur" bij Binnenlandse Zaken thuis hoort het ministerie van Justi tie wordt hiermee weggedrongen van zijn eigen terrein en de scheiding „op sporen door de politie, straffen door de Justitie" is niet vol te houden. Van de zijde der burgemeesters wordt de zaak echter juist omgekeerd: zy rich ten zich tegen het gezag, dat de minis ter van Justitie z«8i hebben verkregen. De Tweede Kamer schijnt door de druk te, die hierover gemaakt wordt ook van het eigenlijke probleem te zijn afgeleid. Er zijn echter twee politie-vraagstuk- ken; dat van de „strijd" tussen de twee departementen en dat van de burge meester, die geen eigen apparaat tot hun beschikking hebben. Wat het laatste be treft wilde Staatsraad van Angeren de klok niet terugdraaien. Voorheen werk ten de verschillende „soorten" politie al te vaak naast en langs elkaar; sa menwerking is nodig en spreker ver klaarde zich voorstander van een be houd van de gemeentepolitie voor zeke re categoriën van plaatsen. Maar de ver langens van de burgemeester zijn langs organisatorichse weg op te lossen en niet door aan een fundamentele verde ling te tornen. De kwestie betekent meer dan een twistje tussen twee departementen een politie-apparaat onafhankelijk van de Justitie is een gevaar. Bij de discussie, welke op deze inlei ding volgde, deelde prof. Langemeyer nog mede, dat de onder zyn leiding staande Staatscommissie op het ogen blik niet zo zeer zoekt naar uitbreiding van het aantal scherp omlijnde regels voor de bezorgdheden van de politie als wel naar wat men een algemene „fat soensformule" zou kunnen noemen. Bij het Nederlandse Circus Jos Mul lens heeft zich het merkwaardige ver- schynsel voorgedaan, dat in korte tyd zeven leeuwtjes werden geboren. In de nacht van 1 op 2 Juni werden op reis van Coevorden naar Emmen twee leeuwtjes geboren. Op Dinsdag 14 Juni schonk een andere leeuwin te Heeren veen aan drie jonge leeuwtjes het leven en op Donderdag 16 Juni volgde nog de nageboorte van twee leeuwinnetjes. De drie op 16 Juni geboren leeuwtjes ont vingen Friese namen. De bekende Friese dichter Fedce Schurer werd peet vader van een hunner, terwyl de andere twee resp. naar de romancier Sjoerd Leiker en naar de voetballer Abe Len stra werden genoemd, zodat cus in de toekomst een Fedde, een Sjoerd en een Abe op de programma's der grote inter nationale circussen zullen prijken. De twee laatstgeboren leeuwinnetjes zullen naar Friese hardrijdsters worden ge noemd'. De vader van al dit kroost is de enige leeuw van Europa, die het onder leiding van zijn dompteur Mihel van Been (Jefferson) tot koorddanser heeft gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3