JEF JANSSEN voorlopig diskwalificatie van VAN W. Wagtmans titelhouder 1949 hij de amateurs wegkampioen EST na BENAUWDE HONKBALZEGE OP BELGIË6-4 HCC neemt de leiding in eerste klas cricket Geslaagde tumdemonstratie te Rotterdam Willem 3 wint definitief „Amstel-J ubile umbeker" Strijd zonder hoogtepunten Gino en Faasto A'< Goed debuut van werper Urbanus ACC verliest van Hermes DVS voorR.K. tarnsport Veel belangstelling VEEL FAVORIETEN UITGEVALLEN Olievier weg-kampioen van België Blauw Wit verovert korfbaltitel Revanche Neumeier op Stolk MAANDAG 20 JUNI 1949 PAGINA 4 Een poging Alleen slot spannend Groot aantal inschrijvingen voor races Zandvoort NIEUWE ZEGE VAN FOUKJE DILLEMA i fm VoorhoedeHelsinki zonder Wilkes in Bonds ploeg Olymp. Dag Uitslagen (Van onze sportredacteur) VALKENBURG, 19 Juni De wielerkampioenen van Nederland op de weg zijn dit jaar niet geboren uit de heroïsche krachtsinspanning. Niet uit het grimmig duel van man tegen man met de Caubergbult; niet in een koene sprong vóór het peleton uit, bij een akelig snelle afdaling op het stuivende pad onder de bomen van het St. Jansbosch. Jefke Janssen en Wim Wagtmans, de beide kampioenen van 1949, waren eigenlijk de besten in een afvahved- strijd, welke ronde na ronde, ook onder de favorieten, slachtoffers kostte en tenslotte weinigen toestond in een laatste vertwijfelde sprong te reiken naar het felbegeerde rood-wit-blauw van de kampioenstrui. Ja, zelfs heeft Janssen, onder een orkaan van heftig applaus, zijn sprintje nog eens moeten overdoen op het groen van de jurytafel, voordat hij zich officieus kampioen van Nederland mocht noemen. Want de eerste beroepsrijder, die over de streep ging, was Wim van Est, die de Limburger met ongeoorloofde middelen zou hebben verhinderd van de tweede naar de eerste plaats te reiken. Van Est diende hierna een protest in, dat deze week zal worden behandeld. Een afvalwedstrijd, wat was het eigenlijk meer? En hoe vroeg begon het al niet! Er was nauwelijks één ronde verreden, toen de eerste sensatie zich reeds als een sissende vuurwerk torpedo over het tien kilometer lange parcours voortplantte: Schulte heeft opgegeven. En inderdaad, daar kwam de Bosse reus aanwandelen. Een lekke band had hem gedwongen een andere fiets te nemen, maar die was niet ge schikt. ofSchulte's ambitie was ditmaal niet voldoende om de sprong- terug te doen naar het peleton. Maar hij was niet de enige. André de Korver, die al tweemaal met grote moei te aan de staart van het peleton de Cau- berg was opgeklauterd, legde er even eens het bijltje bij neer; daarna volgde De Hoog, die met een krakende deraü- leur en meer dan twee minuten achter stand aan de derde klim van de nijdas serige bult was begonnen. Vooren, met verkrampt gezicht, was ook al uit het hoofdpeleton weggeduwd en staakte de nutteloze strijd, toen hij één ronde achter lag. Daar bleef het even bij, maar het was voor de eerste ronden ruim schoots voldoende. Intussen was er ook bij de amateurs, drie minuten na de profs gestart, flink het mes ingezet. De koplopers van deze 130 man sterke categorie, bij wie in eerste instantie vooral De Booij en de vederlicht klimmende La Grouw de toon aangaven, deden wat ze konden om hun achterstand op de beroepsrijders in te lopen en zo, in het kielzog van de grote broers, makkelijker mee te deinen naar de finish. Het lukte maar al te goed, maar het betekende tevens de ge nadeslag voor de talloze X'en in de grote groep. Na een paar ronden war°n ze al bij bosjes van het toneel verdwe nen, lamgeslagen door die verschrikke lijke krachtsinspanning; tientallen ande ren vochten met de moed der wanhoop van anderhalf tot vijf minuten achter hun koplopers aan en verloren ronde na ronde meer terrein. Intussen was er aan beide kanten wel enige tekening in de strijd gekomen. Bij de profs hadden tot dan toe vooral Schoenmakers, Van der Kamp, Voor ting, prachig klimmer, Blaftkenauw, Storm en Peters zich geweerd. In hun kielzog Braspenninx, bijna veteraan maar de laatste tijd opvallend goed in vorm en door de kenners nagewezen als een der grote favorieten. En met hen Janssen en Van Est, de schriele Steen bakkers, de opmerkelijk frisse Van Beek en MiddelkampMiddelkamp ja. Die moest in Valkenburg geladen naar de start zijn gekomen, na hetgeen er was gebeurd in de Ronde van Neder land. Maar Middelkamp zou vandaag evenmin met de trophee gaan strijken als Schulte. Zestien ronden lang draafde hij mee in de verborgenheid van de kopgroep, schudde toen het hoofd en stapte af. En ondertussen dunde de groep zon der dat er ook maar één macht en kracht genoeg kon opbrengen om het strijdvuur wat op te rakelen. Totdat eindelijk in de veertiende ronde twee man los van de groep de top van de Cauberg be reikten: Van Beek en Peters, twee vurig dravende raspaarden, die men bij een zo slap reagerend veld wel een kansje wilde geven. Het zag er inder daad ook wel naar ujf, toen hun voor sprong in de vijftiende ronde tot onge veer één minuut was gegroeid. Een kwartier later evenwel waren daar nog maar vjjf en twintig seconden van over en toen was ook deze strijd beslist. En ondertussen ging de slag voort; een slag. die werd uitgevochten in de ach terste gelederen, waar de een na de ander capituleerde: Syen, Bakker, Pel- lenaers, Verschuren, De Vries, noem ze maar op. In de laatste ronde, toen ze ventien man bijeen lagen om de eindstrijd uit te vechten, vielen nog twee man weg: Peters en Savelsberg, die htm kansen vernietigd zagen door een nijdig leeg- sissende band. En toen de laatste kilo meters; een compact groepje met favorieten bij de vleet. Drie kampioenen, Braspenninx, Schellingerhoudt en Jans sen. Daarnaast renners van klasse als Voorting, Lamberich*, Grift, Van Est, De Ruyter, Lakeman en anderen. Drie man sprongen bij de laatste daling door het St. Jansbosch van de groep weg: Voorting. Van Est en Janssen. Het werd een eindsprint, die alle hartstochten lossloeg, want Janssen, die wanhopige pogingen deed om Van Est in de laatste 150 meter voor bij te gaan, kreeg die kans niet en toen hij op een paar lengten achter de West- Brabander over de streep ging, had hij al bezwerend de hand opgeheven, die later met een protesterend gebaar op de jurytafel neerdaalde. Men gaf hem onmiddellijk gelijk, maar toen Van Est op zijn beurt, to taal overstuur, op het podium.klom, werd Janssen's overwinning alleen voorlopig geannonceerd en bleven de bloemen en de kampioenstrui achter wege, totdat de wedstrijdleiding zich nader over het verloop van de eind spurt zou hebben beraden. De offi cieuze uitslag is nu: 1. Janssen, 2. Van Est, 3. Voorting, 4. Steenbakkers, 5. Grift, 6. Lakeman, 7. Schellingerhoudt, 8. Loos, 9. Fran ken, Pauwels, Schoenmakers, Evers, Van Beek, 15. Lamberichs en Storm. Naar wij later nog vernamen, zal de Ïirotestcommissie van de N.W.U. in de oop van de week een beslissing nemen inzake het protest, dat de renner Van Est indiende, onmiddellijk nadat Janssen als eerste geklasseerd werd in de wedstrijd om het kampioenschap voor profs op de weg. Naar ons ter ore kwam, zou er overigens weinig kans bestaan, dat het protest wordt toegewe zen, maar in elk geval zal de uitspraak moeten worden afgewacht alvorens Janssen zich officieel kampioen kan noemen. De wegrenners, die voor Nederland aan de wereldkampioenschappen te Kopenhagen zullen deelnemen, zullen later worden aangewezen, hetgeen mede JEFKE JANSSEN, voorlopig winnaar bij de projs. WIM WAGTMANS de glundere kampioen der amateurs verband houdt met het hangende pro test. Bij de amateurs was anderhalf uur eerder alleen de laatst" ronde interessant geweest. In de kopgroep, die aanslui ting had gezocht en gevonden bij de profs, bevonden zich vrijwel alle cor- ripheeën van deze categorie: Vos, Ver- wijmeren, Duijf, Vinken, Petri, Nolten, Roks, Suykerbuyk en Hooischuur. Nol ten, die in de laatste ronden tot in de voorste rijen van de profs was doorge drongen, leek vrijwel zeker van zijn zaak, toen hij met 300 meter voorsprong op zijn rivalen de laatste ronde inging. Maar in het St. Jansbosch ontstond nog een wilde achtervolging van Wagt mans, Vos en Dekker, die de vluchte ling veel te machtig was. Hij werd door deze drie voorbijgelopen. In het zicht van de finish zat Wagt mans het gunstigst, omdat hij in (weede positie, voorbij het wiel van Braspen ninx, die op dat moment het uiteenge- rekte veld aanvoerde, naar voren kon stuiven. Dekker probeerde nog wat hij kon om zijn makker langszij te komen, maar hij kwam een lengte tekort en zo belandde de overwinning bij de jonge amateur uit Breda, die er uiteraard de koning te rijk mee was; 2. Dekker, 3. Roks, 4. op 5 seconden Nolten, 5. op 30 seconden Duijf, 6. Hooischuur, 7. Suy kerbuyk, 8. Verwijmeren en 9. Vinken. Het weg-kampioenschap van België voor' profs is gewonnen door Olievier. De uitslag was: 1. Olievier, 255 km. in 6 uur 03 min. 45 sec. 2. Impanis op 1 lengte; 3. Depred'homme 6.04.40; 4. An- thonis; 5. Sterckx; 6. Van Steenbergen; 7. Peeters; 8. Verhaert; 9. Ramon en 10. Blommé, allen in dezelfde tijd als Depred'homme. In de laatste fase van de strijd wis ten Olievier, Impanis en Verschueren een belangrijke voorsprong te nemen. Verschueren moest terugvallen, maar de. beide andere vluchtelingen stoven op de finish af, achtervolgd door het peleton. dat aangevoerd werd door An- thonis, Depred'homme en Van Steenber gen. De. jacht was echter te laat ingezet om succes te hebben en met bijna een minuut voorsprong arriveerden de twee aan het eindpunt, waar Olievier over eenkomstig de verwachtingen Impanis in de sprint sloeg. De inschrijvingen voor de motorraces, die tezamen met de sportwagenraces der KNAC op 26 Juni a.s. door ce KNMV op het circuit van Zandvoort worden gehouden, naderen een record'. Ofschoon het aantal deelnemers reeds de tachtig is gepasseerd, verwacht men, dat meer dan 100 rijders op genoemde Zondag aan de start zullen verschijnen. Vooral in de 125 cc-klasse is het aan tal inschrijvers zó groot, dat de sport- commissie der KNMV besloten heeft voor deze klasse twee series en een fi nale te laten verrijden, teneinde zoveel mogelijk rijders In de gelegenheid te stellen deel te nemen. Het ziet er naar uit, dat ook voor de andere klas sen aan de hand van de in de training gemaakte tijden een selectie zal moeten worden toegepast, omdat slechts een beperk aantal rijders tegelijk in de baan mag worden toegelaten. Door een 74-overwinning van Blauw wit op Het Zuiden in de kampioenscompe titie van de Koninklijke Nederlandse Koif- balbond behaalde de Amsterdamse club het kampioenschap van Nederland. P.S.V. zorg de tenslotte voor een klinkende 61-zege op Rigtersbleek. In het kader van de zes en zestigste lustrumviering van de Groningse Uni versiteit, werden in het Stadspark te Groningen nationale athletiek-wedsrij- dengehouden. Zowel op de 100 als op de 200 meter zegevierde de, in de laat ste tijd sterk op de voorgrond tredende Foukje Dillema vóór de Olympische deelneemster Gre de Jong. Slijkhuis won gemakkelijk de 3000 meter. Opval lende prestaties werden niet geleverd. De belangrijkste uitslagen luiden: 1500 M. heren A, B en C, finale: 1. Rof- efls (Nurmi) 4 min. 11.5 sec.; 2. Boomsma (Vlugh. èn Kr.); 3. Strab- bing (PEC). 200 M. dames: A en B, finale: 1. F. Dillema (Vitesse) 25 sec.; 2. G. de Jong (Zaanlanders) 26.2 sec.; 3. G. Kummer (PEC). 3000 M- heren A„ B, C en D, finale: 1. Slijkhuis (Trekvogels) 8 min. 50 sec.; 2. Huizinga (Vitesse) 8.57.6; 3. Koop man (Haarlem). Speerwerpen heren, A, B en C: 1. Lut- keveld (APGS) 55.09 M.; 2. Beulen (AVG); 3. Radix (PAX). 100 meter dames A, B en C, finale: 1. F. Dillema (Vitesse) 12 sec.; 2. G. de Jong (Zaanlanders); 3. G. Dekker (Brunhilde). De Cauberg-karavaan houdt even in bijhet poortje aan de Oud Valkenburgerweg Hier zijn ze nog bij elkaar de jfrofs, die gistermiddag elkaar het kampioenschap van Nederland op de weg betwistten. Nu: fris, monter en met zovelen; straks: besmeurd, moe en met slechts weinigen. (Van onze honkbalmedewerker) Antwerpen 19 Juni Het Nederlandse honkbalteam heeft heden een moeizame 6-4 overwinning behaald op de Belgi sche vertegenwoordigende ploeg en daarmee de door de Burgemeester van Antwerpen beschikbaar gestelde wissel beker wederom mee naar huis gevoerd. Het zeer droge en harde veld was oor zaak, dat er nogal eens veldfoutjes wer den gemaakt welke echter de score niet hebben beïvloed. Werper Urbanus maakte een prachtig internationaal de buut; niet minder dan 22 Belgen nam hij voor zijn rekening. De Belgen boden een niet verwachte tegenstand, en leid den zelfs in de 6e innings met 4-2 en waren ditmaal geen gewillig slachtoffer zoals verleden jaar. De Amerikaan Ke nedy stond bij de Belgen op de plaat en dit bleek een geduchte versterking. De Hollanders die het eerst het veld in gingen zetten hun tegenstanders in de eerste innings voor nul aan de kant waarna onze slagploeg direct van leer trok want T. Holewijn gaf een twee honkslag gevolgd door een honkslag van Odenthal, waardoor Holewijn kon scoren, doch Odenthal zog geen kans thuis te komen zodat deze innings één run op leverde. Ditzelfde herhaalde zich in de 2e innings met dit verschil dat Prins de bal het veld injoeg waar hij door de Belgische velders werd gemist waarna (Van onze cricketmedewerker) Doordat ACC gisteren tegen Hermes- DVS een nederlaag leed en HCC I aan de Spanjaardslaan met 169 runs van Rood en Wit wist te winnen, heeft HCC I de leiding van ACC in de eerste klas overgenomen, terwijl Hermes-DVS de tweede plaats bezet houdt. ACC is naar de derde plaats afgezakt. Rood en Wit had het lelijk te kwaad met het slowbowlen van de veteraan De Blus, waarop de thuisclub faalde en uit was voor 86. (De Blus 6-23). HCC I verloor hierna 4 wickets voor 67 runs. doch een grote stand voor het 6e wicket bracht het totaal tot 178. A. Born, de lefthander scoorde een uiterst fraaie century (117 n.o.) waarbij hij 13x4 en 3x6 noteerde! Bijleveld werd in één over voor 22 runs weggeslagen, op een totaal van 255 voor 9 sloot HCC I de innings (Bijleveld 4-76), waarna R. en W. in de 2e innings 89 voor 5 scoorde, waarna gestopt werd. ACC verloor met slechts 12 runs van Hermes-DVS. In deze ontmoeting was het batten beider partijen vrij zwak, het fielden daarentegen van bijzonder hoog gehalte, waarbij enige zeer prachtige vangen gedaan werden o.m. door Stolk, Van Weelde (15), v. d. Sloot en Van der Hammen. Via 54 voor 6, maakte Hermes-DVS er nog 110 van, waarvan Scheepmaker 28, doch ook ACC startte slecht 46 voor 7). De staartwickets, vooral Henrichs met 29 not out, brachten het totaal nog tot op 98. Tettelaar met 4-25 was hier dè bowler. Excelsior begon goed door Kampong voor 97 uit te bowlen (Offerman 38', doch op de slowbowler Van der Bijl, die 7 voor 20 nam, faalde Excelsior jam merlijk en was voor 47 uit! Een neder laag derhalve van 50 runs, hoofdzakelijk door zwak batten veroorzaakt. Sparta begon goed door HBS voor 129 uit te gooien, doch de kopwickets van Sparta (Wenneker 7, Borrani 5 en Son- neveld 0) faalden,waarna de thuisclub voor 85 aan de kant zat. Wunder 'had de zeer fraaie cijfers van 7-21. Quick (N) is dit seizoen in goede vorm en vandaag werd van VVV met 81 runs gewonnen. In vlot tempo (ruim 2 uur) scoorde Quick 216 waarvan D. Ingelse 50 (5x4, 1x6) en Burki 77 (6x4, 2x6). Alders bowlde in 25 overs 5 voor 70. VVV kon zich na een goed begin, niet meer handhaven, want van 121 voor 4, werd het innings voor135. W. Roo- denburg noteerde een uiterst fraaie 69 (1x6, 8x4). Haarlem boekte haar eerste overwin ning door HCC II te slaan met 18 runs (176-158), een zeer goede prestatie van Kleefstra c.s. De kansen op een kam pioenschap voor HCC II zijn nu wei sterk gedaald. De eerste dag van de tweedaagse wedstrijd tussen een elftal van de Fla mingo's en de Yorkshire Gentlemen, eindigde iets in het voordeel der Engel sen, die op een totaal van 234 voor 8 sloten. De Flamingo's scoorden hierop 61 voor 3 wickets (Wittebol 20), Terwiel is met 19 n.o. Het batten der Engelsen is zeer fraai geweest. Prins op een honkslag van Smit de thuisplaat kon passeren. Dit hoopvolle begin der Hollanders werd echter door werper Kenedy danig geremd en hoe wel de Hollandse slagploeg hem in de volgende 4 innings wel wist te raken kon zij de bal moeilijk het binnenveld uit krijgen. En toen de Belgen, die tot aan de 6e innings op het werpen van Urbanus nog bitter weinig hadden gepresteerd, plot seling het hout er op legden en Hardies, Gillet en Claës een tweehonkslag plaat sten en Moreels en Coene door Odenthal en Gaartman werden gemist, waren vier spelers de thuisplaat gepasseerd. Hierna was Urbanus zijn inzinking te boven en gaf de Belgen verder geen kans meer. De Hollanders stonden nu voor de taak om in drie slagbeurten een 4-2 achterstand in te lopen. De 7e innings leverde reeds een run op toen Smit het derde honk kon bereiken. Onze beste man aan slag, Holewijn, joeg de bal ver het veld in, waar hij werd uitgevangen maar Smit kon de thuisplaat toch pas seren, 4-3. Bij de Hollanders werd Gaartman vervangen door Nusse en in de 8e innings werd de Hollandse zege een feit. De honkslagen van Hogenbos. Meyer, C. Urbanus, Prins en H. Urbanus leverden 3 rums op en in deze voor de Belgen fatale innings gaf Kenedy het werpen over aan Gillet. De Belgen scoorden in de laatste innings niets zo dat de Hollanders niet meer aan slag hoefden. De resultaten waren voor de Belgen 8x3 slag, 3x4 wijd en 7 honkslagen Voor de Hollanders 22 x 3 slag, 2x4 wijd en 5 honkslagen tegen. Het score-verloop was: België: 000004000 is 4 Holland: - 110000130 is 6 De Nederlandse bondsploeg voor de voetbalwedstrijd tegen een Zwitserse com binatie, welke op de Olympische Dag, Zon dag 26 Juni, wordt gespeeld, is als volgt samengesteld doel: Saris (B.V.V.); achter: Everse (Neptunus) en Kraus (D.H.C.); midden: Van de Engel (D.H.C.), Terlouw (D.C.V.) en Stoffelen (Ajax); voor: Van de Tuyn (Hermes-D.V.S.), Schaap ('t Gooi), Van Roessel (Longa), Timmermans (A.D.O.) en Clavan (A.D.O.). Reserves: Van Kaalte (Blauw-Wit, De Jong (A.D.O.), Schwenke (H.B.S.) en Beun (Xerxes). ongeveer een maand lang heb ben de Italiaanse en Franse wie- Ierwereld op haar achterste be nen gestaan met betrekking tot de vraag of de heer Fausto Coppi, de heer Gino Bartali, dan wel beide heren op 30 Juni te Parijs zullen starten in de Tour de France. Beide chiampionissimi waren allang tevoren hun reclame campagne begonnen. De Tour? Natuur lijk, zei Bartali. De Grand Bouclé? Ik weet het nog niet, zei Coppi. maar in principe voel ik er alles voor. Enfin. U kent het proces: Hij-komt- wel-hij-komt-niet: Fausto-komt-uiel-Gi- no-komt-niet; Gino-komt-wel-Fausto- komt-niet: ze-komen-beiden; ze-komen- geen-van-beiden. Totdat Fausto na een formidabele overwinning op zijn rivaal in de Ronde van Italië, het blijkbaar wel aandurfde zijn oudere landgenoot ook in de Franse Ronde te ontmoeten en derhalve zijn jawoord naar Parijs liet seinenEn tezelfder tijd viel een andere bom in de vorm van Gino's be sluit: ik ga niet. Een bom, omdat men op Bartali eerder had gerekend dan op Coppi, die het vorig seizoen heel wat klappen had opgelopen en nu waar schijnlijk alleen in het voor hem aller gunstigste geval aan de Ronde van Frankrijk zou deelnemen. Maar het Ik Kom Niet van de heer Gino Bartali, was toch niet zo definitief als men wel dacht. Het blijkt namelijk dat de beide Italiaanse grootheden, die immers in dezelfde ploeg zitten, nog niet tot overeenkomst waren geraakt over de kracht- en hulpverdeling onder de slaven van hun ploeg en dat Gino de zaak wilde forceren. Waarschijnlijk zal dezer dagen het bericht afkomen, dat beide Hoogmogenden besloten heb ben met hun bewierookte benen de 5000 kilometer van de Tour de France 1949 te rijden. En wat dan? vragen wij ons af. Me nen de Italiaanse wielerautoriteiten nu werkelijk dat het mogelijk zal zijn een dergelijke werkverdeling te maken, dat beide chiampionissimi hun duizend-en- één-eisen geheel bevredigd zullen zien? In een ploeg is een ontevreden kam pioen een onding en die stemming hoeft geen drie dagen te duren om alle mooie plannen van de Italianen voor een nieuwe overwinning in de Tour vol ledig te desorganiseren. In de Ronde van Italië konden zowel Fausto als Gino zeggen: mijn grote vorm en mijn beste krachten bewaar ik voor de Tour de France. In deze Ronde evenwel zal het gevecht nu in alle grimmigheid en verbittering worden gevoerd en het zal werkelijk een mirakel zijn, wanneer de heren bij dat onderling duel een Italiaanse victorie niet in pulver rijden. We hebben dat gezien in de jongste Ronde van Nederland, waar Middel kamp het leven van Schulte verzuurde door hem zijn kans niet te gunnen en het peleton keer op keer tegen hem m het harnas te jagen. Het overwicht van de Italiaanse ploegleiders op de beide matadoren zal al heel groot moeten zijn zo groot dat we er niet in kun nen geloven om de vernietigende explosie te voorkomen, die elke dag opnieuw als een onweersdreiging boven het Italiaanse kamp zal hangen. Cr. De uitslag van de voetbalwedstrijd Zwe denHongarije, te Stockholm gespeeld, luidt: 2—2. De interland voetbalwedstrijd Frankrijk— Spanje is geëindigd in een 51 zege voor de Spanjaarden. Ze hebben de laatste tijd wat in hun mars, de voetballers van het schiereiland! De te Oslo gespeelde voetbalwedstrijd Noorwegen—Zuid Slav e, welke door de Ne derlandse scheidsrechter Schipper werd ge leid, eindigde in een 31 overwinning voor Zuid-Sla vië. De Katholieke Turnkring Rotterdam had Zaterdagavond een volle Schouw burg, toen daar om half acht het eerste gedeelte begon van de tweedaagse sport- ontmoeting met de Katholieke Tumgouw Antwerpen, die met niet minder dan 300 gasten naar de Maasstad was geko men. Uiteraard waren de organisatoren meer dan tevreden over de grote pu blieke belangstelling, waaruit blijkt dat de katholieke turnsport in Rotterdam steeds meer tot de massa gaat spreken, wat ook niet kan uitblijven, als men constateert welk een initiatieven en activiteit de Katholieke Turnkring steeds ten toon weet te spreiden. Deze geheel gevulde muzentempel on dervond dan Zaterdagavond gedurende vier uren een sportieve wedstrijdsfeer. ongetwijfeld iets ongewoons voor een schouwburg, maar deze sfeer kwam er niettemin volledig tot zijn recht. Het was ook al iets buitengewoons, hier een internationale driestedenwedstrijd voor keurturnploegen aan de gang te zien, De Amsterdamse roeivereniging Wil lem 3 heeft bij de wedstrijden op de Bos baan voor de derde maal in successie be slag gelegd op de „Amstel Jubileumbe ker", en veroverde daardoor dit klei nood definitief. De beker werd toegekend aan de ver eniging die op de wedstrijden om de Holland Beker die Zondag zijn gehou den over alle nummers het hoogste aan tal punten behaalde. Veertien dagen geleden, tijdens dc wedstrijden van de „Koninklijke" heeft Tom Neumeier de Rotterdamse skiffeur Stolk alleen maar bij de start en na de finish gezien, doch gisteren is de situa tie precies omgekeerd geweest. Neu meier heeft wel op zeer overtuigende wijze revanch genomen op Stolk, die er echter niet zo goed in was. Hij had ten minste grote moeite om zich de tweede Willem 3-skiffeur Van der Meer van het ljjf te houden. De drie skiffeurs hadden een snelle start en de eerste 200 meter ging de strijd gelijk op. Toen begon Neumeier uit te lopen en langzaam maar zeker ver grootte hij de voorsprong op zijn beide concurrenten tot één lengte op 500 me ter twee lengten op 1000 meter. Stolk en Van der Meer vochten intussen verwoed om de tweede plaats, die zij om beurten bezetten. Op 1000 meter sloeg Van der Meer een tussenspurt, maar Neumeier beantwoordde die en zag toen hoe Stolk definitief Van der Meer naar de derde, plaats drong. Op de laatste 500 meter probeerde Stolk nog de achterstand in te halen, maar het ging niet meer, hij was volkomen leeggeroeid. In de matige tijd van 7 min. 39.4 sec. ging Neumeier als eerste door de finish en legde daarmee voor de vierde maal in successie beslag op de Holland beker. Deze prestatie is slechts eenmaal voor hem verricht door de „De Hoop"-skiffeur Pieterse in 1922, 1923, 1924 enl925. Stolk werd twee de in de tijd van 7 min. 54.8 sec. en Van der Meer eindigde met vier lengten ach terstand als laatste. De oude dubbel twee en de jonge acht A waren de spannendste num mers. In de oude dubbel twee startten de Willem 3-Foseidon combinatie. Tri ton en de Hoop. Tot 1000 meter lagen deze drie ploegen vrijwel gelijk, maar toen zakte De Hoop af en kwam steeds meer achter Triton en Willem 3-Posei- don combinatie streden echter fel om de eerste plaats en hoewel het leek dat Triton op de laatste 500 meter ver uit zou lopen, brachi een felle spurt de gecombi- neerden weer bij en met slechts enkele centimeters voorsprong ging Triton als eerste door de finish. Even spannend was de strijd bij de Jonge A-achten. Nereus had hier steeds een kleine voorsprong op Laga en Het Spoarne. die het tot het einde wist te behouden. Met minieme voorsprong ging Nereus als eerste door de finish voor Spaarne en Laga, dat afgezakt was. Jonge vier A: 1. Laga 7 min. 30.2 sec.; 2. Triton 7 min. 37 sec.; 3. ZZV. Jonge skiff A. 1. Draayer (Nautilus) 7 min. 51.8 sec. 2. Timmerman (Laga) 8.9.; 3. Houtschilt (De Amstel). Oude twee: 1. Triton 8 min.; 2. Het Spaarne 8.15.4; 3. Willem 3. Snelroeien dames dubbel vier: 1. Wil lem 3 3.53.4; 2. Nereus 3.58.2 Overnaadse twee: 1. Triton 8.48.4; 2. Nereus 8.54.4; 3. De Hoop Snelroeien dames oude skiff: 1. mej. Morelisse (De Amstel) 4.10.2.; 2. mej. Van der Burg (De Maas) Lichte vier: 1 Triton 7.35.6; 2. Skadi. Oude dubbel twee: 1. Triton, 7.23.4; 2. Willem 3-Poseidon-combinatie; 3. De Hoop. -Jonge acht A: 1. Nereus 6.36; 2. Spaar ne; 3. Laga. Oude vier: 1. Nereus 7.28; 2. Laga. Overnaadse vier: 1 Viking 7.22.6; 2. Nereus; 3 Triton. 4. Spaarne. Snelroeien dames oude vier: 1. Het Spaarne 3.59.8; 2. De Hoop; 3. Nautilus; 4. Willem 3. Vier zonder stuurman; 1. Nereus 7.4.8; 2. Laga; 3. Willem 3 Overnaadse skiff: 1. Borsjes (Willem 3) 8 min. 21 sec.; 2. Loek (Willem 3); 3. Blaisse (De Hoop). Twee zonder stuurman: 1 Willem 3, 7.58.8; 2. Minèrva. Snelroeien dames jonge vier: 1. Nau tilus 4.4.2; 2 ZZV Oude dubbel twee: eerste heat: 1. Combinatie Willem 3-Poseidon 7.27.2; 2 Nautilus; tweede heat: 1. Triton 7.25; 2. De Hoop. want Rotterdam had met deze wed strijd niets minder dan een primeur. Met vrije oefeningen, paardv°ltige ringen, paardspringen, brug en rek heb ben de zesmansploegen van Antwerpen, Den Haag en Rotterdam elkaar bekampt. En overeenkomstig de verwachtingen gingen de Belgen (die verleden jaar reeds de Rotterdammers keurwerk van hoge klasse hadden laten zien) met royale voorsprong met de eerste prijs schuiven; 1635 punten (van de 1800 te behalen) tegen Den Haag met 1494 en Rotterdam met 1340 punten. De dameswedstrijd, bestaande uit een knotsoefening, gaf drie heel verschil lende opvattingen te zien; de kleine maar kwalitatief heel grote groep Haag se dames gaf een voortreffelijk gesty- 1 eerde oefening te zien met een inslag die soms aan het ballet deed denken; de Rotterdamse dames lieten uit haar oefening duidelijk de basis van lichaams oefening naar voren komen; de pittige opvallend jonge groep Antwerpse dames maakte een prima geschoolde, zij het wat te militante en op show afgestemde indruk waartegenover de eigenlijke oefenstof niet aan die van de beide an dere groepen kon raken. In deze volg orde luidde ook de uitslag: de eerste prijs voor Den Haag met 52 punten (van de 60 te behalen), Rotterdam 51,5 en Antwerpen 51 punten. De wedstrijden werden ook bijge woond door de voorzitter van de Dioce sane Haarlemse Turnbond de heer War- mendam, de Diocesaan- en Kringadvi seurs kapelaan Tuin en rector Blok, de voorzitter en de geestelijk adviseurs van de Katholieke Antwerpse Tumgouw de heer Putzeijs en de eerwaarde heren Kuijpers en Vincken, alsmede nog an dere Belgische en Nederlandse tum- officials. De 300 Antwerpse turnsters en tur ners, die bovendien nog door 50 sup porters waren vergezeld, brachten de nacht door ten huize van hun (haar) vrienden en vriendinnen van de Kath. Turnkring Rotterdam. Zondagmiddag om half twee begon het grote turnfeest in het Sparta- stadion. Een zo goed als uitverkochte Overdekte, een met alle mogelijke jeugdverenigingen gevulde Lange Zijde en een voor driekwart bezet Kasteel, bij elkaar een menigte van rond 16.000 man: dat was de entourage waarin dit turn feest plaats vond. Een zeer geslaagd feest, boeiend door kleur en lijn, ver overend door de stralende jeugd van de honderden executanten. Bij elkaar 1500 turnsters en turners van wie 300 Belgen. Na de massale opmars en vaandelgroet brachten Rotterdamse meisjes vrije oefeningen, Antwerpse meisjes rhyth- misch werk en Antwerpse heren veld- oefeningen. Een zeer spectaculair num mer was de originele oefening „Lijn en Beweging" door 400 Rotterdamse in zes tien cirkels, evenals de al beter bekende nationale oefening „O schitterende kleu ren" door dezelfde dames. Daarop na men de Belgische heren bezit van het veld; kris en kras sleepten zij hun paar den, bruggen en bokken aan; en al komt dit toestelwerk op een zo groot veld niet op zijn best uit, het optreden werd niettemin door het publiek zeer ge waardeerd. Inmiddels was rector Maas, de gees telijk adviseur van de Afdeling Rotter dam van de Nederlandse Katholieke Sportbond, aan wie dit sportfeest was opgedragen bij gelegenheid van zijn zi veren priester-jubileum, gearriveerd e met zijn talrijk gevolg op de Eretribun neergezeten. Dit was het moment voor de £rt'°Vje apotheose: een schier eindeloze stoet in een bontgekleurd défilé aan Reel Maas voorbij trok: 8.000 vertegenwoor digers(sters) van alle Rotterdamse ka jeugd- en sportverenigingen. Het een indrukwekkend slot van een o grootste en mooiste sportfeesten die katholieke sportbeweging ooit m terdam beeft gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4