Vierde nederlaag van Franse voetbalprofs Hatertse Vennen'centrum der ■Bpi Luchtvaartshow opYpenburg Vreemdeling in Babyion Spa nje wint met In laatste week van Juli 5-1 Sportuitslagen KATHOLIEKE JEUGDBEWEGING St. Adelbertus-Vereniging houdt landdag in 's-Hertogenbosch Oorlog in miniatuur MAANDAG 20 JUNI 1949 PAGINA 5 Intern, studenten- sportweek Nederlands elftal weer tegen Finland Charité verbetert Ned. record bij gewichtsheffen Tini Jonker zwemmend van IJmuiden naar Zaandam Westeinder zeilwedstrijden Zondag geëindigd Goede athletiektijden te Los Angeles Nederlandse Judo-ers winnen van België Delftse Sport en Neumeier naar Henley Regatta COURSES DUINDIGT EN ZWOLLE Nederlandse militairen vierde te Brussel Zuidelijke handbalteams winnen te Zwolle Voortrekkers gaan eisen kopel bouwen oud-Romaanse bouwwerkje St. Waldriekus bezweert de koorts lÊIP» ;*g| Mei gaf verdere daling werkloosheid Anton van Duinkerken over oorsaken van lusteloosheid in onse eeuw Strijd om Zilveren Bal begint 21 Augustus Sportsnippers Benelux-rondvlucht Blitz-coupe Vragen over gewapende macht in stemlokaal vin De laatste wedstrijd, welke het Franse nationale voetbalelftal gisteren speelde en waarin het op eigen terrein met 51 Van Spanje verloor, heeft een weinig succesvol seizoen voor de tricolores af gesloten. Van de zes wedstrijden won het er slechts één, n.l. van Zwitserland dat met 42 geslagen werd. Tegen België Werd met 33 gelijk gespeeld. De overige vier gingen verloren: Nederl. Frankrijk 41, SchotlandFrankrijk 21, FrankrijkEngeland 13, en nu FrankrijkSpanje 15. De Spanjaarden toonden zich onmid dellijk zeer snel en beweeglijk en reeds in het eerste kwartier had de Franse verdediging alle moeite zich staande te houden. In de vijftiende minuut opende Spanje de score met een prachtige kop bal van Basera uit een voorzet van linksbuiten Grillon. Een minuut later Waren de Spaanse aanvallers weer voor het doel van Vignal. De Franse spil Veroorzaakte hierbij een strafschop, Welke door Venancio naast werd ge schoten. Het was echter uitstel van exe cutie, want Spanje was zo duidejijk in de meerderheid, dat een tweede doel punt niet kon uitblijven. Het kwam in de 20e minuut. Basora kreeg op twintig meter voor het doel de bal vrij en loste een schuiver, waar Vignal royaal over heen dook. (02). Even later scoor den de Spanjaarden een derde doel punt! Dit was de Fransen toch wel wat al te erg en met grote inspanning slaag den zij er in enkele malen tot het Spaanse doel door te breken, maar geen aanval werd goed afgewerkt. Zodra Baratte c.s. in de buurt van de doellijn kwamen, was alle controle en beheer sing zoek en zo bleef de nul op het scorebord. De haantjes mochten zich zelfs gelukkig prijzen, dat het tot de rust bij 30 bleef want Venancio en Zarra schoten nog ieder een maal tegen de lat. Na de hervatting presteerden de Fran se aanvallers iets dergelijks toen eerst Baillot tegen de lat en daarna Vaast tegen de paal schoot. Een minuut later Was Vignal weer eens gepasseerd, maar nu wist Hon de bal in laatste instantie weg te werken. Het enige Franse doel punt ontstond na ruim een kwartier spelen, toen Vignal een onderschepte bal ineens naar zijn linksbuiten trapte. Deze ging alleen op het Spaanse doel af, doch hij werd in het strafschopgebied op hardhandige wijze gevloerd. De toe gekende strafschop werd onhoudbaar door Baratte ingeschoten. (I3). Drie minuten later had de Spaanse rechts binnen alle Franse illusies betreffende een draaglijke nederlaag verstoord. Toen in Februari van dit jaar in het Tsjechische plaatsje Spindelmuhle de Universitaire Wereld Winterspelen door de I.S.U. (Internationale Studente Unie) Werden georganiseerd, bleek dat deze spelen door de Tsjechische regering als politiek propagaijda-middel werden ge bruikt. Verscheidene landelijke studenten- sport-oranisaties hebben daarop besloten niet aan de. door de I.S.U. ip Augustus te Boedapest te organiseren Zomerspelen deel te nemen. Zodoende kwam men tot de oprichting van de Federation Interna- tioale du Sport, kortweg FISU. Lid hier van zijn: Italië, Oostenrijk, Nederland, België, Luxemburg, Monaco en Zwitser land. In een onlangs te Zürich gehouden ver gadering van deze nieuwe organisatie, Waarbij de Nederlandse Studentenspori Was vertegenwoordigd door de assessor secundus van de algemene senatenverga- dering, de heer J. P. Naeff, werd be sloten, in de week van 21 tot 28 Augustus a.s. 'n internationale universitaire sport week te organiseren in een nog nader te kiezen plaats in Noord Italië. Als onder delen van deze sportweek werden vast gesteld: athletiek, schermen, voetbal, basketball en, afhankelijk van de deelne ming, rugby, waterpolo, lawntennis en Wielrennen. Naar wij thans vernemen, ligt het in de bedoeling van de Nederlandse studen ten om aan dit sportfestijn deel te nemen en wel in de onderdelen athletiek, voet bal en schermen. Op welke wijze de deelnemers zullen worden aangewezen, moet nog worden beslist. Het is bekend, dat door de slechte Weersomstandigheden het bezoek aan de voetbalwedstrijd tussen Finland en Ne derland, Donderdagavond in het Olym pisch Stadion te Helsinki gehouden, bij zonder slecht is geweest. Aangezien de Finse Voetbal Bond, hetgeen trouwens voor een ontvangende organisatie de ge woonte is, de kosten van de trip van Ko penhagen naar Helsinki heeft moeten be talen, zal het duidelijk zijn, dat het re sultaat, in financieel opzicht, voor de Finnen verre van gunstig is geweest. Van de zijde der KNVB-officials is de suggestie geuit om het volgend jaar we derom naar Helsinki te komen ten einde een nieuwe wedstrijd tegen het Finse elftal te spelen, een suggestie, welke door de Finse Voetbal Bond dankbaar is aanvaard, waarbij men wel mag aan nemen, dat de weersomstandigheden dan beter zullen zijn, omdat sinds men senheugenis niet is voorgekomen, dat het in de Finse hoofdstad in de zomer 36 uur achter elkaar heeft geregend. De trip in de zomer van 1950 is voor het Nederlands elftal zeer goed moge lijk, aangezien ons land dan een uitwed strijd heeft tegen Zweden te Stockholm en de kosten van de overtocht van Stockholm naar Helsinki in verhouding Diet zo groot zijn. Het spreekt wel vanzelf, dat deze sug gestie eerst in het bestuur van de KNVB Zal moeten worden besproken alvorens de aangelegenheid definitief zou kun- hen worden gerergeld. Tijdens de Nederlandse kampioen schappen gewichtheffen, welke Zondag in Haarlem werden verwerkt, slaagde Charité, onze derde prijs-winnaar op de Olympische Spelen, er in het Ned. re cord tweehandig drukken te verbete ren en bracht dit van 127% kg. op 132 <4 kg. Hij behaalde tevens het kampioen schap in de zware, klasse met de vol gende resultaten: 132%122155, to taal 410 kg. In het vedergewicht won D. Brand, Mercules, Den Haag. met 245 kg. in het extra vedergewicht zegevierde de Haar lemmer De Wolf met tot. 215 kg. Caffa, Hercules, Den Haag, was met 287% kg. <le sterkste in het lichtgewicht, terwijl ia het middengewicht Smeekens van. HGV Breda met de titel ging strijken Hij bracht het tot 330 kg. Het zwaar hiiddengewicht was voor Stalecker, Her- ®Ules, Den Haag, die het tot 330 kg. hracht. Jo Vc.rheyen won de stijlprijs, ^Jelke door het gemeentebestuur van Haarlem was uitgeloofd. Vignal, niet zo brillant als in voor gaande wedstrijden, liet het schot van Gainza uit zijn handen glippen en ter gend langzaam rolde het vierde doel punt voor Spanje in het doel. Het Franse elftal werd nu totaal over- spefeld en wanneer de Spanjaarden niet zo kennelijk verzadigd hadden verder gespeeld, had Vignal zich nog wel en kele malen kunnen omdraaien. Hij behoefde het nu nog maar één maal te doen, kort voor het einde, toen Mindonnet in een panische reflex een hoge pass van Basora met beide handen uit de doelmond sloeg. De strafschop bracht de stand op 51 voor Spanje. Gistermorgen dook de 18-jarige Zaan- se lange afstandszwemster Tini Jonker bij de kleine sluis te IJmuiden in het koude water van het Noordzeekanaal voor een 19 km. lange tocht naar Zaan dam, waar zij bijna tien uur later werd welkom geheten door een enthousiaste menigte. Tijdens deze tocht, die. Tini Jonker ondernam als training voor een nog dit jaar te houden poging om het Kanaal van Dover naar Calais over te zwem men, werd zij vergezeld door haar trai ner, de heer Maarten de Ruyter. Bij aankomst in Zaandam was Tini Jonker ondanks het koude water nog in uitstekende conditie. De zeilwedstrijden op de Westeinder- plassen, georganiseerd door de vereni gingen Nieuwe Meer, Westend, Amster dam, De Schinkel, De Koenen en Aals meer, die het vorige weekend begon nen, werden Zondag beëindigd. De resultaten luiden: Drakenklasse: Zaterdag en Zondag: 1. Puzzle 2, st.m. Van Wijk, tevens hoofdprijs over vier dagen. Valkenklasse A: Zaterdag: 1. Whip pet, ir. Zuiderbaan. Zondag: 1. Trewes, Van der Meer (tevens hoofdprijs over vier dagen). Sharpieklasse A: Zaterdag en Zon dag: 1. Mustang, Sj. Kraan. Hoofdprijs over vier dagen: „Geusje", Ott. Olymipajollenklasse: Zaterdag en Zondag: 1. Zomerweelde, Koos de Jong. tevens hoofdprijs over vier dagen met 4 eerste plaatsen. 16 m2. eenheidsklasse A: Zaterdag en Zondag: 1. Annie. 3, Both, tevens hoofd prijs over vier dagen. 12-voetsjollenklasse A: Zaterdag: 1. Vas-Y, Verhulst. Zondag: 1. Moby Dick. De Ruijter. Pampusklasse: Zaterdag: 1. Braasse- mermeer, Van Staveren. Zondag: 1. Duikelaar, Dikkers, tevens hoofdprijs over vier dagen. BM-klasse: t Zaterdag en Zondag: 1. Daisy, Verhagen. 12-voetsjollenklasse B: Zaterdag: 1. Woelwatertje, Van Notten. Zondag: 1. Dobbertje, Bouwman. Sharpieklasse B: Zaterdag: 1. Taling, Sauer. Zondag: 1. Aloha, Swagers. Olympiajollen klasse B: Zaterdag: 1. Locomotief, Gramser Moswold. Zondag: 1. Wite Raaf, Willems. Vrijheidsklasse Zaterdag: 1. Jolly Ro ger, Weterings. Zodag: 1. Koh-i-Noor, Van Leijen. Teamwedstrijden. Drakenklasse: 1. Braassemermeer. Valkenklasse: 1. Amsterdam. Vrijheidsklasse: 1. De Koenen. 12 m2.-klasse: 1. De Forel. Olympiajollen: 1. De Schinkel. 16 m2.-klasse: 1. Amsterdam. Bij de interuniversitaire wedstrijden te Los Angeles, werd Mei Patton (Univ. van Zuid-Cal.), die in Londen bij de. Olympische Spelen de 200 meter won, eerste op de 100 yards met 9.7 sec. en op de 220 yards met 20.4 sec., dus in uitnemende tijden. Verdere, prestaties van hoog gehalte waren: Kogelstoten: 1. Fuchs (Yale Univ.) ,17.107 m. 880 yards: 1. Whitfield (Ohio State College), 1 min. 50.3 sec. 120 yards horden: 1. Dixon (Univ. van Californië) 13.9 sec. De 220 yards horden werd eveneens door Dixon gewonnen in 22.7 sec. De Nederlandse Judo Associatie, hield Zondag in Krasnapolsky te Amsterdam een landelijke sportdag. Een van de hoofdpunten van het programma vormde de interlandwedstrijd tussen Nederland en Denemarken, die met groot verschil (71) door de Neder landers werd gewonnen. Het individueel algemeen kampioen schap van Nederland werd gewonnen door de professional Van der Horst (Utrecht). Het clubkampioenschap van Nederland leverde het volgende resul taat op: 1. Judo Club Holland A (Am sterdam); 2. P. S. V. (Eindhoven); 3. Judoclut Van der Horst (Utrecht); 4. Nakada (Den Haag). Het Europees kampioenschap Fantaisie Classique is gewonnen door de Belg Vinger- hoedt met 294 punten, 182 stoten en 39 ge slaagde stoten, hetgeen een nieuw en Euro pees record betekent. Niet minder dan honderd drie en zestig inschrijvingen zijn dit jaar voor de Royal Regatta, welke van 29 Juni tot en met 2 Juli op de beroemde baan te Henley wordt gehouden, binnen gekomen. Hiermede is het record, dat verleden jaar werd geves tigd (150), gebroken. Onder de deelnemende ploegen aan de „Grand Challenge Cup" be hoort die van de Delftse Sport. De Am sterdamse skiffeur Neumeier van Willem III zal voor de Diamond Sculls starten. De uitslagen van de draverijen en rennen te Duindigt luiden: Ermitage-prijs. 2000 m.: 1. Lee Axworth 1.36.8; 2. Nico Maire; 3. Mondragon g; w. £-2.10: pl. f160, f3.30, f2.10. Emma Harvester-prijs. 2120 m.: 1. Lion 1.31.3; 2. Mc. Heny; 3. Marum's Gregor; w. f9.50; pl. f3.40, f2.10, f3.10. Emporium-prijs. 2100 m.: 1. Madame B 1.27.1; 2. Kalida; 3. Ingo Hanover; w. f 1.30; pl. f 1.10, f 1.40, gekopp. f 3.10. Elite-prijs. 2520 m.: 1. Jacoba 1.28.9; 2. Gratie Hanover; 3. Excellentie Brewer; w. f5.40; pl. f2.10, f 1.70, gekopp. f8.30. Eureko-prijs. 2120 m.: 1. Mary Axkit 1.29.5; 2. Main Axworthy; 3. Menno Dynamic; w. f2.90; pl. f 1.30, f 1.20, f 1.60, gekopp. f3.80. Eclipse-prijs. 900 m.: 1. Mon Amour 0.58.8; 2. Kamila; 3. Marjoletta; w. f 2.50; pl. f 1.40, f 1.80, f3.60, gekopp. f7.10. Haagse Ooievaar-prijs. 2100 m.: 1. Etoile du Nord 2.19.6; 2. Qpalla; 3. Majesto; w. f4.90; pl. f 1.20, f 1.20, f 1.10, gekopp. f 16.80. Totale omzet: f69.329.50 De uitslagen van de draverijen te Zwolle luiden: Sassenpoort-prijs 3000 m.: 1. Mara thonloper 1.35; 2. Leander; 3. Nestkui ken S W. f 3.80 (stal), pl. f 1.20, f 1.— en f 1.60. Kamperpoort-prijs 2020 m. 1. en 2. (dead heat) monsieur Hollo en Miss Axworthy 1.34; 3. Lucrines B; 4. Me rel S. W. f 3.50, f 2.80; pl. f 2.—, f 1.80, f 1.90. Diesarpoort-prijs 1640 m.: Ie heat: 1. Karei Pluto 1.29; 2. Koerier; 3. Lady Zora. W. f 3.80 (stal), pl. f 3.30, f 3.50, f 2.40. Tweede heat: 1. Legalsty 1.29.5; 2. Karei Pluto; 3. Koerier. W. f 30 (stal); pl. f 4.70, f 2.40. Derde heat definitief: 1. Legaltsy; 2. Koerier; 3. Karei Pluto. Toto 3e heat: W. f 1.50 (stal); pl. f 1.60, f 2.20. Toto definitief: W. f 3.50 (stal); pl. f 2.90; f 1.30, f 8.70. Kortebaan A finale: 1. Limbus; 2. Handsome Scott. Toto-series finale: Me rel S f 1.30, Hand. Scott f 5.90; Lucky Fanf f 2.Limbus f 2.10, Limbus f 3. Tot.: W. f 36.60, pl. f 5.70, f 30.40. Kortebaan F-prijs: 1. Le.pelaar S; 2. Leander; 3. Miss A. Toto-series: Lepe laar S f 2.Leander f 2.10; Merel S f 1.50; Miss A f 1.50. Finale Lepelaar f 1.80 (stal). Definitief: f 14.80 (stal); pl. f 2.50, f 6.50, f 1.70. Totale omzet f 14.728. Zaterdag werden te Brussel atletiekwed strijden gehouden tussen militaire oplei dingsscholen uit België, Frankrijk, Groot- Brittannië en Nederland. Ons land werd hierin vertegenwoordigd door de Konink lijke Militaire Academie van Breda. Het eindklassement luitd: 1. Groot-Brit- tannië 166 pnt.; 2. Frankrijk 91 pnt.; 3. Bel gië 56 pnt.; 4. Nederland 32 pnt. Op het ZAC-terrein te Zwolle hebben een Zuidelijke dames- en een heren- ploeg de Oostelijke handbal-teams een stevige les toegediend. Weliswaar was het Oostelijke herenelftal ernstig gehan dicapt door het ontbreken van Textor ën Leusink, doch de Zuidelijke ploeg was in technisch opzicht stukken beter. Met 8—-3 werden de gastheren verslagen. Beide teams speelden muurverdediging, zodat de wedstrijd weinig aantrekkelijk was. De enige uitblinkers waren de Zui derlingen Slaats, Saes en Kleingeld. Boeiender was de strijd tussen de da- mesploegen. Weliswaar wisten de Oos telijken door haar enthousiaste spel een tegenwicht te leveren, doch tenslotte moesten de gastvrouwen met 64 het onderspit delven. VOETBAL. District VI. Promotie Derde Klasse: HeerEVV 01, RoermondVen- ray 21. KORFBAL. Kampioenschap van Neder land: Blauw WitZuiden 74 (Blauw Wit kampioen), PSVRigtersbleek 61. Zilveren Korf. Finale: HKCWester- kwartier 018, LAWNTENNIS. Promotie Hoofdklasse B: Thor RW—ELTV 11—1. Promotie Eerste Klasse: Ensch. LTC Gooiland 75, PhilharmonieJoy 10—2. Promotie Overgangsklasse: Ready (Maas tricht)—NMC III 5—5, Haarl. LTC II—Sobri I 0—10, Oranje TC—Groen Wit 6—4, Joy 11 Spieghel II 5—5. CRICKET. Eerste Klasse: ACC—Hermes DVS, Hermes DVS wint met 12 runs (98 110); Excelsior—Kampong, Kampong wint met 50 runs (47—97); HCC II—Haarlem, Haarlem wint met 18 runs (158176); Rood en Wit—HCC I, HCC wint niet 169 runs op eerste innings (86255 voor 9); Sparta HBS, HBS wint met 81 runs. Tweede Klasse A: LCCQuick (H) draw: HerculesTCC, Hercules wint met 51 runs (127—76); B: VUC—Meikevers, Meikevers winnen met 7 runs (171178); HBS U— CVHW, HBS wint met 2 runs en 2 wickets (154 voor 8—152 all out); C: Voorburg— Excelsior II, Excelsior wint met 19 runs (142—161), Hermes DVS III—Sparta II, Sparta wint (.161190 voor 4); Quick (H) II—VOC II, Quick wint met 7 runs op eerste innings; D: Ajax (A)Kampong II, Ajax wint met 71 runs (132 voor 961 all out); UW—ACC III, ACC wint met 83 runs (32—115); VRA II—UD, UD wint met 7 wickets (98110 voor 3). Tmil 7 J reren en de plannen voor h L' Ppn VPPtrottArd nrrl eioiluiin (Van onze redacteur) Met bereidwillige medewerking en goedkeuring van de verschillende betrokken gemeentelijke en officiële instanties heeft het Nationaal Hoofdkwar tier van de Katholieke Nederlandse Jeugdbeweging de beschikking gekregen over een 60 H.A. groot gedeelte van het prachtige natuurgebied „De Hatertse Vennen" onder Overasselt bij Nijmegen, om daar een buitencentrum te stich ten. Bij dit gebied sluit aan een enkele kilometers verderop gelegen terrein, dat door de medewerking van het gemeentebestuur van Mook werd toegewe zen en dat met zijn historische Mookerschans en dichtbebosts heuvels als kampeerterrein voor verkennerstroepezal worden ingericht. Aan de andere zijde van Nijmegen heeft men met hulp van het gemeentebestuur van Vbber- gen de beschikking gekregen over het kerkje van het dorpje Persingen, dat als St. Joriskapel zal worden ingericht. Tot heden toe had de Kath. Jeugd beweging niet de beschikking over eep eigen buitencentrum. Men hield lande lijke bijeenkomsten en cursussen voor leiders, leidsters, aalmoezeniers en com missarissen op het buitenterrein „Ada's Hoeve" te Ommen, dat van de Neder landse Padvinders is. De laatste tijd had men eveneens de beschikking over het De Walrik-ruïne in Overasselt. Zelf zullen de voortrekkers deze kapel res taureren als kernpunt van hun buiten- centrum „De Hatertse Vennen". zeer grote terrein van de Goudsberg in Lunteren, dat echter het bezit is van de Nederlandse Padvindersraad. Maar thans heeft men dan een eigen centrum en een prachtig centrum! Het is mooie natuurgrond, met een rijke his torie, even oud als de geschiedenis van het oude Nijmegen en de omliggende ge bieden. Men vindt er prachtige vennen, men vindt er heuvels en bossen; het is kortom een dorado voor jongens en leiders, die het spel van verkennen wil len beoegenen. Er zullen op dat ongecultiveerde ter rein kampeerterreinen worden aange legd, er zullen poorten komen en er zal een Mariakapelletje worden gebouwd. Men zal een groot huis bouwen en een stamhut voor voortrekkers; en in hun idealisme gaan de verkenners zover, dat zij van plan zijn daar „een hele bewe ging te bouwen". Er staat op het terrein „de Hatertse Vennen" een oude ruïne. Voor de oor. log stonden er nog verschillende muur- stukken, maar de Canadezen braken er enkele af, zodat thans alleen nog maar een enkel brokstuk oprijst uit het begroeide land. Dat is het over blijfsel van een veertiende eeuws klooster, gewijd aan St. Waldriekus, waar Benedictijnen woonden. Het werd een bedevaartplaats en tot op heden kan men boeren uit de omtrek naar de ruïne zien trekken, wanneer een van hun gezinsleden gekweld wordt door hoge koortsen. Dan bidden zij tot St. Waldriekus bij de brokstuk ken van de oude kapel en binden zij een reep van hun kleding aan de om ringende struiken, waarmede dan „de koorts wordt afgebonden". De voortrekkers van de Kath. Jeugd beweging zullen deze kapel zelf restau- herstel van dit zjjn reeds in een vergevorderd stadium. De geschiedenis van het kapelleke in Persingen is even oud als die van 't ka pelletje in Overasselt. Het is late Got'niek en toegewijd geweest aan St. Dionysius en St. Joris. De stormen des tijds zijn over het spitse torentje gegaan en hebben het niet onberoerd gelaten. Het verkeert in een wankele positie, zodat restauratie noodzakelijk is. Deze zal niet worden uitgevoerd door Voortrekkers, maar door Monumentenzorg, met medewer king van de verschillende instanties en van het Nat. Hoofdkwartier van de Kath. Ned. Jeugdbeweging. Tot voor korte tijd werd deze kapel als stal gebruikt door de omwonende boe- In de loop van de maand Mei daalde het aantal als werkloos geregistreerde mannen van 57.524 tot 52.735, tw. 31.540 geheel werklozen (vorige maand 33.091), 1222 wachtgelders (862) en 19.973 D.U.W.- arbeiders (23.571). De daling van het aantal werklozen kwam onder meer tot uiting in de land bouw (van 11,719 tot 8479). Het aantal wachtgelders nam toe ten gevolge van een verminderde werkge legenheid in de Amsterdamse diamant nijverheid en in de Groningse strocar- tonindustrie. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 25.900 tot 25.096. Men moet het kampeerterrein in de wijde omgeving van het dorp Per singen zoeken tegen de heuvelrug, die eindigt met de Dui velsberg in het ge corrigeerde gebied. En daar vindt men dan ook gelegen heid genoeg zijn tenten in de open lucht op te slaan. De Kath. Jeugd beweging heeft grootse plannen met dit buitencentrnm en deze Persingse St. Joriskapel. Men wil een speciaal in signe ontwerpen voor die leden van de Kath. Manne lijke Jeugdbewe ging, die een trek tocht langs dit cen trum hebben ge maakt. De St. Joris- en de St. Walrik- kapel moeten de bedevaartsoorden worden voor de kath. verkenners. De ligging en de schoonheid van de wijde omgeving zijn de grootse- plannen, die de beweging heeft, dan ook vol komen waard. De toekomstige St. Joriskapel in Persingen. Lange tijd een veestal, tn de toekomst het geestelijk centrum voor de Katholieke Jeugdbeweging. (Van onze Brabantse Redacteur) De „St. Adelbertus-vereniging" heeft dit jaar haar landdag in 's-Hertogenbosch gehouden. In het Casino mocht de voor zitter, mr. F. Baron van Voorst tot Voorst, Zaterdagmorgen een groot aantal Aan de wedstrijden om de Zilveren Bal, die wederom op het terrein van Sparta te Rotterdam zullen worden gehouden op de Zondagen 21 en 28 Augustus en 4 September, zullen de vol gende verenigingen deelnemen: Eind hoven, Emma, Enschede, Feijenoord, 't Gooi, Heracles, HVV, RCH, Sparta, Stormvogels, SVV, VVV, Wageningen en Willem II. Ferdinand Kubler heeft het profkampioen schap van Zwitserland op de weg gewonnen. Hij legde de 240 km. af in 6 uur 42 min. 36 sec. Tweede werd Croeitorti in 6.43.31, derde Schaer. De Engelsman Ranelles won Zondag het internationaal amateur golfkampioenschap van Nederland, dat te Eindhoven werd ge houden. Op de wielerbaan te Oostende werd Van Vliet eerste in een internationale sprintwed strijd; 2. Astolfi; 3. Gerardin; 4. Scherens; 5. Pauwels. De Fransman Rosier zegevierde gisteren in de autorace om de grote prijs van België. De 500 km. legde hij af in 3 uur 15 min. 17.7 sec. Gemiddelde snelheid 155.917 km. De wielrenner Rey werd Zondag weg-kam- pioen van Frankrijk bij de profs door de 250 km. af te leggen in 6 uur 35 min. 31 sec.; 2. Danguillaume; 3. Redojfi. Tij dens j eugd wedstrij den, georganiseerd door „De Zwaluwen" heeft Fie Kruyver (Zwaluwen) het Nederlands record speer werpen meisjes gebracht van 27.80 m. op 32.21 meter. Het paard „Bouzoulou" van Graaf André de Felss won de Franse Grand National, een steeple chase over ruim vier mijl, welke te Auteuil werd gehouden. Tijdens nationale athletiekwedstrijden te Vlissingen, wist Slanting (de Zeeuwen) het nummer 800 meter invitatie te winnen in 1 min. 57.8 sec. Nel Vos (PSV) en Nel Ka- relse (de Zeeuwen), resp. nó. 1 en no. 2, noteerden op de 100 m. beiden 12.8 sec. Italië werd eerste bij de internatiale equipe sabelwedstrijden. Het versloeg Zwe den in de finale; 3. Frankrijk; 4. België. Zoals gemeld is zullen de N.V. Vlieg veld Ypenburg en de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart in de laatste week van Juli op Ypen burg een luchtvaartshow organiseren op groter schaal dan gewoonlijk het geval is. Op de luchtvaarttentoonstelling zullen stands te zien zijn van de K.N.V.V.L., Fokker, de K.L.M., Aero-Holland, A.V.I.O.-Diepen, Philips (luchtvaartap- paratuur), de Rijksluchtvaartdienst (Rijksluchtvaartschool en afd. luchtver keersbeveiliging), de Nederlandse lucht strijdkrachten, de Marine Luchtvaart dienst, boekhandel van Stockum (lucht vaartlitteratuur) Vliegwereld, Buiscar (buizenconstructies) en Transmark (vliegtuigonderdelen). Be U.S. Rubber Cy., „Bryans Air Equipment" (Test apparatuur), Philips en Pain (brandbe veiliging voor vliegtuigen en luchtha vens), het Franse architectenbureau Charles Bertrand (een maquette van een ontwerp voor een wereldluchthaven) en de Belgische tipsyfabrieken die en kele nieuwe sportvliegtuigen inzenden: de „Belfair" en de „Junior". Ook in de lucht zal er in die week eigenlijk zijn het acht dagen heel wat te zien zijn. Het programma begint met de Benelux-rondvlucht, die, Ypen burg als uitgangspunt zal hebben. Op Vrijdag 22 Juli komen de deelnemers (men verwacht een 60-tal buitenlandse en 20 Nederlandse vliegtuigen) op het vliegveld aan tussen 3 en 5 uur in de middag. Hier worden zij door de gast- vrouwe en organisatrice van de rond vlucht, de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart, ontvangen, 's Avonds is er een diner in het Palace Hotel te Scheveningen. Zaterdag 23 Juli vertrekt men naar Luik. De rondvlucht leidt voorts over Luxemburg, Gent en Ostendé, van welke laatste plaats de deelnemers op Maandag 25 Juli naar hun woonplaats vertrekken. Op Zondag 24 Juli wordt de derde in ternationale afstandswedstrijd voor bal lons om de „Coupe Andries Blitz" ge houden, met Ypenburg als uitgangs punt. Voor deze wedstrijd heeft de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart ingeschre ven met drie ballons der Haagse bal lonclub, n.l. met de 735 m3. metende „Henri Dunant", die behalve de com mandant- drie opvarenden zal herber gen. Voorts de „Dr. Cannegieter" (630 m3.) met commandant en twee opva renden en de een-persoons-ballon „De lia Mouton" van 250 m3. Uit het bui tenland worden een Franse, een Zwit serse en een Belgische ballon verwacht. Maandag 25 Juli is het de dag van de modelvliegtuigsport, eveneens verzorgd door de Koninklijke Vereniging. Het programma vermeldt een Concours d'Elegance, wedstrijden en demonstra ties. Er zullen modelvliegtuigen met rubber motor, zuigermotor, straalmotor en zweefmodellen te bewonderen zijn, vrij vliegend of bestuurd via lijnen. Gedurende de gehele dag zal ook het bouwen van modellen gedemonstreerd worden. Dinsdag 26 Juli zullen zweefvliegers van de Koninklijke Vereniging demon streren met éénpersoons-toestellen, zo als „Olympia", „Minimoa" en „Grunau Baby", maar ook met twee-persoons lesvliegtuigen van de typen „Kranich" en „Gövier", materieel van de K.N.V.V. L.-zweefvliegschool te Teuge. Over de programma's op 27 en 28 Juli, die resp. voor de parachutisten en de motorsportvliegers gereserveerd zijn, kan thans nog niet veel worden mede gedeeld, wel over het sluitstuk van de show, de derde internationale escadrille wedstrijd om de „Ypenburg-coupe". In het team van de rijksluchtvaart school, dat de beide vorige malen met de zegepalm ging strijken, is de plaats van de overleden instructeur Bender nu ingenomen door de instructeur D. Lam- bermont, die dezer dagen zijn zilveren vliegersjubileum vierde. Leider van het team blijft chef-instructeur Jansen. In structeur Slag is evenals voorheen van de partij. De R.L.S. dingt mede met Harvard - vliegtuigen en zal, wanneer zij ook dit maal wint, de „coupe" definitief in haar bezit krijgen. Voorts staat de mededin ging vast van het Harvard-escadrille van de Luchtstrijdkrachten o. 1. v. ma joor-vlieger De Zwaan. Evenals vorig jaar zal een Franse équipe onder lei ding van kapitein Perrier van de partij zijn. De Fransen werden in 1948 met een miniem verschil tweed" leden begroeten en tevens een aantal gasten van de zuster-standsorganisaties. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, die Zaterdag 60 jaar werd, prof. dr. J. de Quay, commissaris der Koningin en Mgr. F. Hendrikx, vicaris-generaal van het bisdom, hadden berichten van verhindering gezonden. De „St. Adelbertus-vereniging" telt thans dertig afdelingen met ruim 2000 leden. Hoorn, Rotterdam, Deventer en Eindhoven moesten tot de „slapende" afdelingen ge rekend worden, terwijl Groningen in een isolement verkeert. In een korte toespraak zette de voorzitter een aantal actie-punten der vereniging uiteen: de uitbouw der „St. Adelbertus-vereniging"; vereenvoudi ging van het organisatieleven; bevordering van een nauwer contact met andere organi saties; een samenbundeling van alle krach ten en een grotere gebruikmaking van „Voca", het bemiddelings- en informatie bureau voor afgestudeerden. Anton van Duinkerken sprak 's middags een rede uit, die hij de titel had gegeven „Roest in de scharnieren". Spreker ging de oorzaken na van de lusteloosheid der katholieken der twintigste eeuw. „Een ge voel van verdrongen te worden kenmerkt ons, vertegenwoordigers der leidende stand en wanneer wij niet oppassen zijn onze kinderen straks de leidende stand niet meer." Wij zijn inderdaad reeds gedeelte lijk verdrongen en dat heeft diepere oor zaak, dan onze incapaciteit, om op een toneel, dat niet door ons gemaakt werd, leidende stand te spelen." Overigens vroeg spr. zich af; „Leiden wij nu wel zo veel? Gaat er werkelijk van ons zoveel leiding uit?" Verder stelde Anton van Duinkerken vast, dat het accent zich van het specu latieve denken heeft verlegd naar het practische handelen. Voor wat het reli gieuze betreft moraliseert de katholiek te veel. Hij treedt soms in een sfeer, waarin hij niet katholiek hoeft te zijn, maar waarin zijn natuurlijk gezond ver stand moet spreken. „Wij moeten ge mengde baden veroordelen, kwaad zijn op Kees van Dongen, zeifs op Fanny Blankers-Koen! Ik weiger kwaad te zijn op Fanny, want zij streeft mij voorbij!" aldus spreker. Hij wenste hierdoor tot uitdrukking te brengen, dat veel wat ons de natuurwet voorschrijft door de katholiek vereenzelvigd wordt met de Kerk. „Wij katholieken hebben ons dit toegeëigend en wij noemen dit dan ons geloof beleven." Zoals het met het religieuze is. is het ook met de wetenschap. De wijsgérige wetenschap wordt verdrongen ten gunste van de technische wetenschap. „Wij, aldus spreker, zijn nog opgevoed in het huma nistisch denken. Voor ons is de rector van een gymnasium nog een notabele, ln plaats van de schier armste bedelaar, die ge doemd is met een kaal, zwart jasje rond te lopen. In onze maatschappij verlegt zich het accent van het oorspronkelijk initiatief naar de uitvoerende macht." Als eerste symptoon van de gesignaleerde lusteloosheid noemde v. Duinkerken de verhouding priester-leek, die, overigens niet alleen in de leidende stand, aangevoeld wordt als zich nog steeds verslechterend. De oorzaak daarvan ligt waarlijk niet voor het kleinste deel bij de leidende stand. „Men meent maar al te gauw, dat de pas toor ons beschavingspeil niet heeft! Er moet een eenvoudig menselijke verhouding gevonden worden. De emancipatie van onze geestelijkheid, die 150 jaar geleden uit schuren en sloppen te voorschijn kwam, mag niet voor niets geweest zijn. Wij moeten de priester zien als de representant van Gods Goedheid in het midden der gemeente." Een ander symptoom van deze lusteloos heid is de geringschatting van huwelijk en vrouw. Als een derde symptoom noemde spreker een bepaald gedeelte der tegen woordige kunst en de waardering van de kunst. Anton van Duinkerken gaf aan het slot van zijn rede, die even sterk aan inhood als meesterlijk van vorm was, een aan.al middelen aan, om die lusteloosheid te keren. „Allereerst, aldus spreker, moet van ons uit het besef komen, dat wij verant woordelijk zijn voor de vrijheid der kin deren Gods. Wij zijn er voor verantwoor delijk, dat de acht zaligheden niet worden geschonden." Verder moet bij de leidende stand het besef komen dat hij verantwoor delijk is voor de priesters. Men dient openhartig te zijn ten opzichte van hen; men moet hen, wanneer zich de gelegen heid daartoe voordoet, aan het gezinsleven laten deelnemen, vooral de leidende stand, moet zich het lot der seminaristen aan trekken." Het Tweede Kamerlid de heer Wa genaar (CPN) heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd, of hij kennis heeft genomen van de aan wijzingen, die door het gemeentebestuur van Eindhoven voor de as. gemeente raadsverkiezingen aan de voorzitters der stemlokalen aldaar zijn gegeven voor het handhaven der orde in de stemlokalen, en de bezwaren, die daar tegen door twee voorzitters van stem lokalen zijn ingebracht? Is de minister niet van oordeel, dat ook voor Eindho ven moet gelden, dat de voorzitter van het stembureau uitsluitend belast is met de handhaving der orde in het stem lokaal en dat niet dan op zijn vorde ring, en alleen tot bedwang van wan orde, eerst wanneer deze zich mocht voordoen, gewapende macht in het stemlokaal wordt geplaatst, maar niet eerder? Men vertelt, dat toen mr. Anthony Eden eens een bezoek bracht aan Mussolini, deze hem vol trots een serie knoppen op zijn schrijfbureau toonde. „Als ik op deze knop druk", zei Mus solini, „komt mijn minister van Binnen landse Zaken, en als ik op die andere knop druk staat binnen een paar minu ten mijn minister van Financiën voor mij. En zo is 't met al deze knoppen, behalve met de laatste. Want als ik daarop druk, worden op hetzelfde ogen blik in het land drie millioen man schappen gemobiliseerd". Too bad, zei Anthony Eden, als je dorst hebt en je drukt op die knop en er komen drie millioen mannen te voor schijn die je geen van allen aan een glas bier kunnen helpen! Het is het gevaar van ieder systeem, dat met veel knoppen werkt, dat men licht vergeet dat er ergens aan de andere kant van die knoppen geen automaten zitten, maar levende mensen. Maar in de moderne oorlog schijnt het gebruik van zoveel mogelijk knoppen onvermijdelijk en een voorwaarde voor de eventuele overwinning te zijn. De moderne strateeg is een man achter een tafel met tien telefoons en vijf en twin tig knoppen en als hij die nu maar in de juiste volgorde en op het juiste moment gebruikt, zal hij in de geschie denis bekend worden als de overwin naar van b.v. een luchtslag, die een heel eind uit de buurt is geleverd, en krijgt hij er een onderscheiding bij. Dat is zo ongeveer de indruk, die de dilettant in de practische strategie krijgt, wanneer hij zeventig km. buiten Lon den een van de „Fighter-stations" be zoekt, waar de manschappen van de R.A.F. opgeleid worden voor een oor- logstaak, die zij hopelijk nooit in ernst zullen behoeven uit te voeren. Wat de bezoeker in vredestijd van dit bedrijf te zien krijgt verhoudt zich tot de on voorstelbare werkelijkheid in oorlogstijd als een miniatuur van enkele vierkante centimeters tot de Nachtwacht van Rem brandt Hij is niettemin al ijzingwekkend ge noeg, deze oorlog in miniatuur, die bij wijze van oefening en en passant ter leerrijke demonstratie voor de bezoekers wordt ontketend. Het centrum van de activiteit bevindt zich in de lage ver keerstoren aan de rand van het vlieg veld op een lange tafel met kaarten, telefoons, luidsprekers en knoppen. Zo dra dit ingewikkelde mechanisme begint te werken, schieten gierende straaljagers als projectielen de lucht in om daar een duizelingwekkend spel te beginnen met loopings, duikvluchten, kantelingen en Een der nieuwe oorlogsschepen van de Britse Marine. allerlei schijnbaar halsbrekende kunst les, dit alles met een snelheid van twee honderd meter per seconde of zeven honderd-twintig km per uur. Al deze schijnbaar ordeloos dooreen duikelende en dan in enkele seéonden tijds weer van twintig meter hoogte in de duizen den meters hoger drijvende wolken ver dwijnende straaljagers worden niette min stuk voor stuk nauwkeurig gediri geerd vanaf de tafel met de knoppen en telefoons. Want deze oorlog in zak formaat is een volmaakt spel, fascine rend en huiveringwekkend. Een fasci nerend spel is hij ook in de oorlogs haven Portsmouth, waar het admiraals schip van de Britse vloot, het slagschip „George V", als 'n geweldige drijvende fabriek op enkele honderden meters af stand ligt van Nelson's vlaggeschip „Victory", dat met al zijn vele kanon nen toch een bijna idyllische indruk geeft van de oorlog ter zee in vroeger dagen. Maar met een modem oorlogs schip bootst men niet zo gemakkelijk een oorlog na als met een straaljagertje. Dies worden de beginnelingen bij da „navy" in Portsmouth binnenshuis voor bereid op hun taak in oorlogstijd. En een zeeslag op het droge kan bijna even suggestief zijn als de werkelijkheid. In een van de gebouwen in Portsmouth daalt men langs een loodrecht scheeps- laddertje af in een ronde en koelpel- vormige ruimte, waarvan de doorsnee niet groter is dan tien meter. In het midden staat een gevaarte, dat een trouwe imitatie is van de brug van een torpedojager. Zolang een mens naast de brug staat gebeurt hem niets, maar nauwelijks heeft hij de brug beklommen of hij wordt het slachtoffer van een vol maakt gezichtsbedrog. Want dan ziet hij uit op een golvende zee, waarvan het beeld geprojecteerd wordt op de koe pel, de brug begint te slingeren alsof het denkbeeldige schip waarvan zij deel uitmaakt inderdaad in volle zee was, een stevige wind blaast over de golven en maakt de illusie volkomen. De nacht daalt snel over de oceaan en aan de horizon in het duister begint zich het silhouet te vertonen van een ander schip, dat naderbij komt, zwenkt; de vijand.... Wie er gevoelig voor is kan op deze wijze zeeziek worden zonder ooit op zee te zijn geweest en zich een zeeheld voelen, zonder dat daarvoor enige grond bestaat. Een kwartier mo derne oorlog ter zee op het droge is een uiterst romantische belevenis. Even ro mantisch als een bezoek aan Nelson's „Victory", waaromheen de roemrijke herinnering aan Trafalgar haar legen den gesponnen heeft. Want een illusie is schoner dan de werkelijkheid naar mate zij meer op die werkelijkheid lijkt en er tegelijkertijd verder van afstaat. De „Victory" ligt ook op het droge en dat is maar goed ook, want anders zou het schip zinken als een baksteen. Waaruit bli'kt, dat het soms beter is. illusies t te verwerkelijken. Van de illusie ;ar de desillusie, il n'y a qu'un pas.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5