STAD EN OMGEVING Licht als blikvanger en verkoper tuHtsal Gij suit niet stelen Opbreken rails in de bollenstreek Een Italiaanse Jongensstad Hollywoodgeslagen Etalage en winkel vragen buizenverlichting Volgende maand aanbesteding van het werk GROTE HOUTSTRAAT VIERT FEEST Lezers klimmen in de pen Pensionhouder in appèl AGENDA' LOOPT HET MIS MET DE AARDBEIEN? Rum op Banka DINSDAG 21 JUNI 1949 PAGINA 2 HERMAN EVERARD INLICHTINGENBUREAUX K.V.P. „Wat is er niet te koop?" Van Keulenstraat-bewoners klagen hun nood R.K. Woningbouwvereniging SL Bavo PLEISTER Het mocht hem echter niet baten Appëlzaak N.V. „Corodex" Kinderzegels Antillen „Het Witte Paard" Orgelbespeling Orgelbespeling Luva-verloting 1949 Inbraken R.KJS.V. Leonidas R.K. Tafeltennisvereniging Winfried Burgerlijke Stand 60 SOLLICITANTEN Voor functies eerste en tweede dirigent H.O.V. f ff mm HEEMSTEDE Zanguitvoering Een zilveren chauffeur H.B.C. tafeltennis VOGELENZANG K.A.J. sloot winterseizoen ZANDVOOR1 Loop der bevolking INDIEN U MET VACANTIE GAAT Aanvoer blijft klein, droogte op de tuinen Bespreking over terugkeer naar Djocja BESOMMINGEN Een der belangrijkste factoren, waarmede de winkelier bij het mo derniseren van zijn zaak te maken heeft, is wel die van de verlichting. Het licht kan mits goed gebruikt voor het kooplustig publiek een sterke magneet zijn. Als we in deze dagen in de courant zouden lezen, dat een of andere Ameri kaanse zakenman had verklaard, liever met een zeilschip op zakenreis te gaan dan met een vliegtuig, zouden wij raar opkijken. De mens van vandaag neemt voor grote reizen nu eenmaal moderne en snelle vervoermiddelen. Precies zo is het met de verlichting van zaken. Een modern en economisch winkelier en za kenman gebruikt geen gaskousjes en petroleumlampen meer. Hij roept de hulp in van de modernste verlichtings methodes, die bij de huidige stand der techniek te verwezenlijken zijn, zoals de T.L.-buislamp en de buizen, die een soort Neon-licht uitstralen. Het goed verlichten van een zaak is wérkelijk niet zo eenvoudig als het op het eerste oog wel lijkt. De verlich tingstechniek is een verlichtingsweten schap geworden en lichttechnici zijn op dit terrein even hard nodig als de ar chitecten voor gebouwen. Buislampen moeten steeds door glasplaten of arma turen, voorzien van louvres, worden af geschermd, of achter glas in wanden of plafonds worden weggewerkt. Met kunstsmeedwerk is een artistiek effect te bereiken. Voor etalages hebben technici een verlichtingssysteem ontwikkeld, dat op het toneel zou passen. In Amerika noemt men dat heel vaak „dramatized light ing", een uitdrukking, die zeer wel de bedoeling van dit systeem aangeeft. Een etalage noemt de winkelier wel eens de „stille verkoper", want goede verlich ting werkt als blikvanger voor het pu bliek en heeft op de kijker een zekere „stop-kracht". Onderzoekingen hebben aangetoond, dat de tijdsduur, die de voorbijganger nodig heeft voor het passeren van een normale etalage gemiddeld drie secon den bedraagt. In deze drie seconden moet de voorbijganger dus als het ware een halt worden toegeroepen. Blijven van iedere honderd voorbijgangers vijf stilstaan, dan bedraagt de stopkracht van de etalage 5. Een voorbeeld zal de samenhang tussen stopkracht en ver lichting kunnen aantonen: bij een be- In de ouderdom van 68 jaar is in zijn woning te Bentveld plotseling overleden de heer H. E. Everard. In de financiële wereld heeft de naam Herman Everard een goede klank. Ge boren te Surabaja, studeerde hij o.m. aan het St. Willibrordus-college te Kat wijk a. d. Rijn en kwam op 19-jarige leeftijd bij de firma Everard te Amster dam om er in het bank- en effecten wezen te worden opgeleid. In 1905 werd hij procuratiehouder bij de firma en, na dat in 1909 ook in Haarlem een kantoor was opgericht, zag hij zich in 1914 als medevennoot in de firma opgenomen. Sinds 1904 hield de heer Everard zich ook met Indische zaken bezig. In 1919 werd hij benoemd tot directeur van de N.V. Maatschappij tot exploitatie van de cultuurondernemingen E. Moorman Co. In een tijd, dat zulks nog grote moed vereiste, droeg hij zijn fier katholiek bewustzijn uit op een wijze, die hem de sympathieke genegenheid verschafte van allen, die met hem in aanraking kwa men. Zijn eerste optreden in het plaat selijk verenigingsleven in de omgeving van Haarlem valt samen met een reorga nisatie van de R.K. kiesvereniging te Heemstede, een jaar of dertig geleden. Bij mgeilijkheden in het katholieke kie zerskorps van Heemstede vormde hij een verzoeningscommissie en slaagde er in de vrede te herstellen. Na die tijd werd herhaaldelijk een beroep gedaan op hem om bestuursfuncties te vervullen. Meer malen was hij candidaat voor het lid maatschap van openbare lichamen, o.m. voor de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. Vooral is de heer Everard be kend als de voorzitter van het Comité van Katholieke Actie te Haarlem. In die kwaliteit had hij een groot aandeel in het welslagen van de kathedraalfeesten tn 1930. ter gelegenheid van de voltooiing van de nieuwe Sint Bavo. Uit het toen gevormde koor van katholieke vrouwen en mannen ontstond de R.K. Oratorium- vereniging, waarvan hij vele jaren voor zitter was. Op de dag van de verkiezingen zullen in Haarlem aan de navolgende adressen inlichtingenbureaux gevestigd zijn: St. Elisabethsvereniging, Jansstraat nr. 49 (hoofdbureau), tel. 10307; Gebouw S.F..L, Zoetestraat 12; Jeugdgebouw Teylerplein; Jeugdgebouw Leidschev hoek Westergr.; Zaanenstraai 18 (tel. 13383); St. Veronicagesticht, Spaarne 89 (tel. 11551); Gebouw S.F.L., Linge- straat; Gebouw Domi, Zandvoorterpad; Bibliotheek naast de Kerk, Kleverpark weg; De Burcht. Tugelastraat 3. Op deze bureaux worden alle ge wenste inlichtingen over de verkiezin gen verstrekt. Aanvragen om hulpver lening en voor vervoer van zieken en gebrekkigen naar het stemlokaal kun nen daar eveneens worden ingediend. Men verzoekt ons mede te delen dat Zaterdag 25 Juni de Hoogmis od de St. Adelbertsakker te Egmond-Binnen niét zal aanvangen om kwart óver tien, maar om kwart vóór tiea uur. paalde zaak had de oude verlichting een stopkracht van 2,66; er bleven dus nog geen drie van de honderd voorbijgan gers stilstaan. De verlichting werd ge wijzigd en nu werd de stopkracht 6,73 of 153 meer. Bij dezelfde etalage werd tevens het aantal seconden gecontro leerd, dat elke persoon bleef stilstaan. Bij de oude verlichting bedroeg dit ge middeld 12.7 seconden per persoon en bij de moderne verlichting 54 seconden, een vermeerdering dus van 325 De stopkracht hangt natuurlijk ook af van de aard der geëtaleerde artikelen. Zo zullen bovengenoemde cijfers bijvoor beeld voor een zaak in kristalwaren of kunstvoorwerpen nog hoger kunnen worden bij een voor deze artikelen ge- eigende verlichting. Etalageverlichting heeft echter niet de minste zin, als het publiek niet via de straat in de zaak getrokken wordt. Dit ligt veel aan de wijze van etaleren, maar ook voor een groot gedeelte aan de ver lichting van het winkelinterieur. Zij mag binnen niet minder modern of at tractief zijn als de klant eigenlijk ver wacht door het kijken in de etalages. De lichtbundel dient vooral gericht te zijn op artikelen, die de winkelier graag wil laten opvallen. Hij zet ze als het ware als een persoon op het toneel in de schijnwerper. Als klanten eventueel moeten wach ten of als zij niet direct weten, wat zij willen kopen, kan een juiste verlichting hun een handje helpen bij de beslissing. Hebt u wel eens opgemerkt, hoe licht verkoopt als het in een toonbank met glazen wanden of in een vitrine op juis te wijze is opgesteld? Gelukkig heeft de winkelier sinds kort weer een derde methode, om zijn pand door licht aantrekkelijker te ma- Ken. Wij doelen daarbij op de moderne Neon-verlichting in verschillende kleu ren aan de voorgevels of op het vak. Wie de buitenlandse hoofdsteden be zoekt, kijkt des avonds zijn ogen uit, wanneer hij de ontelbare mogelijkheden met deze buizen ziet. Voor een tot wan delen en winkelen nodend stadsbeeld is Neon-verlichting onontbeerlijk gewor den. En wij hopen dan ook, dat de Haar lemse winkeliers er gebruik van zullen maken, zoveel als in hun vermogen ligt. Dat er straks in de spitsuren van de win termaanden weer even gedoofd moet worden, kan men beter buiten beschou wing laten. Er blijven nog maanden ge noeg in het jaar over. De feestelijkheden in de Grote Hout straat ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der straatvereniging worden Zaterdag 25 Juni geopend met een muzi kale rondwandeling van een onzer ste delijke muziekcorpsen, met daaraan aan sluitend een concert op de Grote Markt van 8 tot 10 uur. Muzikale rondwande lingen staan ook op het programma voor Maandag, Woensdag en Vrijdag in de feestweek. Dinsdagavond zijn de leden van de ver eniging met hun personeel, de gast van de directie van'het Luxor-theater die ter ge legenheid van dit jubileum een speciale besloten filmvoorstelling aanbiedt. Don derdag wordt in den Hout bij Dreefzicht een concert gegeven en Zaterdag zullen de leden in dit café-restaurant eens echt de bloemetjes buiten zetten. Van de gevels zullen rood-witte vlag gen uithangen (de kleuren van Haar lem), opdat niet iedere avond de vader landse driekleur behoeft te worden in gehaald. Natuurlijk proberen de zaken lieden ook het reclame-element in deze week niet te vergeten. Voor iedereen staat de oplossing van een prijsvraag open onder de originele titel: „Wat is er n i e t in de Grote Houtstraat te koop?" De etalages zullen een feestelijke aanblik geven en degenen, die daartoe in staat ziin, zullen in het artikel, dat zij verkopen, een beeld van 1909 en een beeld van 1949 laten zien. Dat zal dus interessant wandelen worden in Haar lems hoofdstraat. Bewoners van de Van Keulenstraat in Haarlem-Oost hebben ons him nood- geklaagd. Ruim twintig jaar worden de bewoners van ongeveer 24 huizen aan de noordkant van deze straat reeds ge plaagd door een afschuwelijk riekende sloot, die vlak achter hun achtertuin tjes loopt. Of sloot zou men het eigen lijk niet kunnen noemen; het is een open riool, dat zo maar tussen de hui zen ligt De boerderijen aan de Zomer- vaart zorgen er buiten haar schuld voor, dat het vuil in deze sloot niet vermin dert: alle afvoer komt er in terecht en evenzo die van andere huizen langs de Zomervaart (die achter de Van Keulen straat ligt) tot aan de Patriarchstraat. Vaak, vooral als het waarm weer is, la het voor de betreffende bewoners van de Van Keulenstraat niet om te harden. De sterke bedorven lucht dringt hen de huizen binnen, hetgeen geen aangename gewaarwording is. Dat ze dan nooit in hun tuintje kunnen zitten is te begrij pen. En dan die ratten, die de sloot oplevert: het gebeurt niet zelden, dat deze gevaarlijke beesten de woningen binnenkomen, 's Zomers komen de in secten viiegen en muggen de rat ten bij het lastigvallen van de bewo ners van de omliggende huizen assiste ren. In één woord: het is een onhoud bare toestand, waaruit ziekten kunnen voortkomen. Zoals gezegd dient deze sloot als rio lering voor de boerderijen en andere hui zen aan de Zomervaart. De aansluiting op het hoofdriool vinden de betreffen de Van Keulenstraatbewoners echter ook niet afdoende. De betreffende sloot, die nergens verbinding mee heeft, ein digt nabij de Patriarchstraat namelijk in een buis, die op een soort pompinstal- latie uitkomt. Wanneer het water in sloot en buis een bepaalde hoogte krijgt, gaat deze pompinstallatie automatisch werken, waardoor een gedeelte van dit vuile water, tot een zeker peil is be reikt, in het hoofdriool geloosd wordt. Dez einstallatie pomt echter alleen wa ter en niet het vuil, dat zich eveneens in de sloot bevindt Degenen, die van dit alles dagelijks last hebben, zijn Si jaren bij de betref fende instanties bezig hierin verandering te laten brengen. De stinkende sloot moet weg en daarvoor in de plaats moet een normale riolering komen. Dat is hun hartewens! Het succes heeft hun pogingen tot nog toe echter niet be kroond. Het Hoogheemraadschap Rijn land, waaraan de sloot voorheen behoor de, heeft blijkbaar nooit van een verbe tering willen weten. Thans is de gemeen te Haarlem echter met het onderhoud belast en de Van Keulenstraatbewoners, die reeds hun klachten bij het gemeen tebestuur hebben ingediend, hopen nu dat het open riool spoedig vervangen zal worden door een moderne afvoerinrich- ting. De R. K. Woningbouwvereniging St. Bavo (Haarlem-Oost), kantoor Damia- testraat 1 maakt bekend dat men zien op Donderdag 7 Juli a.s. tussen half acht en half negen kan laten inschrij ven als lid der bouwvereniging. Alleen zij kunnen zich laten inschrijven die katholiek en katholiek georganiseerd zijn. Huidklsurig snelverband ZWITSAl FABRIEKEN APELDOORN Wat is een vacantie-pension? Deze vraag werd in de zitting van de Haar lemse economische rechter breedvoerig behandeld, toen de appèlzaak van de Haarlemse pensionhouder J. de W. voorkwam. Verdachte, wie ten laste werd gelegd, dat hij in de jaren 19461947 ongeveer veertienduizend gulden te veel genoten zou hebben, daarvoor had de tuchtrechter voor de prijzen een boete van veertienhonderd en vijf gulden op gelegd, betoogde, dat van de oprichting af tien jaar geleden zijn pension een vacantie-pension voor Indische verlof gangers is geweest, die bij voorkeur naar Haarlem gingen voor de gunstige lig ging. Op een vraag van de rechter stelde de verbalisant J. van T. in het licht, dat een vacantie-pension gedurende een zekere tijd van het jaar, meestal 's zo- mers, geopend is; dus nniet permanent, hetgeen het O.M. onderschreef De secretaris van de vakgroep „Pen sionhouders", de heer B. S. uit 's-Gra- venhage, legde het criterium op de op zeggingstermijn. De Indische gasten konden per dag opzeggen. De opzeg gingstermijn van gewone pensions is per week of per maand. De officier van Justitie zette uiteen, dat de voornaamste vraag bij de beoor deling van een vacantie-pension is of de gasten hun hoofdverblijf elders heb ben. De meeste Indische verlofgangers van na de oorlog kwamen uit een kamp. Van hen is niet gebleken, dat zij hun huis met inboedel in Indië aangehouden of ergens anders een hoofdverblijf had den. Gezien het overtredingsbedrag achtte spr. de boete van de tuchtrechter niet te hoog. Een straf conform deze boete plus een voorwaardelijke boete van twee duizend gulden met een proeftijd van twee jaar werd geëist. De verdediger mr. K. Helmich, zag in het feit, dat een' semi-rijksinstelling, die een contract met verdachte heeft ge sloten, de prijs van vijf gulden per dag niet te hoog heeft gevonden, een aan wijzing, dat verdachte deze prijs mocht bedingen. Volgens pleiter kan verdachte niet verweten worden, dat hij niet wist of de gerepatrieerden een hoofdverblijf el ders hadden. Pleiter oordeelde de aard der gasten en de wijze Waarop pension verleend wordt beslissend. Na er aan herinnerd te hebben, dat vóór de oorlog in Indonesische tijdschriften adverten ties over het pension van verdachte ge plaatst zijn, een bewijs, dat de opzet inderdaad van het begin af aan een vacantie-pension voor Indische gasten is geweest, concludeerde spr., dat de va catie-pensionbeschikking in dit geval van toepassing is, zodat verdachte niet veroordeeld kan worden. Indien de rechter hiermede niet accoord kon gaan, verzocht mr. Helmich, wegens eén papie ren overtreding, een voorwaardelijke geldboete op te leggen. De rechter be sliste bij de uitspraak, dat over de ja ren '46 en '47 niet uitgemaakt is, of de toen in het pension van verdachte ver blijvende verlofgangers hun hoofdver blijf in Indië hadden. Dus was in die periode de gewone prijsbeschikking pensions voor genoemd pension geldig. Hiermede werd de overtreding bewezen geacht. Verdachte werd veroordeeld tot veertienhonderd gulden, plus vijfhon derd gulden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De appèlzaak van de N. V. „Corodex". kunstharsfabriek te Zandvoort, diende Maandag voor de Haarlemse economi sche rechter. De tuchtrechter voer de prijzen had een boete van vijf duizend gulden opgelegd voor het boven de gel dige prijs verkopen van contact-stoppen. Rekening houdend met de omstandig heden, waaronder de feiten gepleegd zijn, eiste de officier twee duizend gul den boete. De rechter achtte bewezen, dat na 31 Juli de N.V. zich niet aan de voorwaarden heeft gehouden. Inzake het niet bekend maken van de prijzen voor groot en klein-handelaren werd de op zet ook niet bewezen geacht. Een formele boete van honderd gul den achtte de rechter op haar plaats. Naar wij vernemen zijn ten post kantore de kinderzegels 1948, uitge geven door de Ned. Antillen weder in beperkte mate verkrijgbaar. Zoals bekend is het philatelisten- loket geopend op de 2e en de 4e Woens dag van de maand van 1416 uur. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen ge neeskunde mej. J. B. Krijgsman te Bloemendaal en voor het doctoraal examen Nederlands Recht de heer H. A. Drie is ma te Heemstede. BIOSCOPEN: Rembj-andt: Huwelijk in de schaduw (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Pa lace: Passagiers in de nacht (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Schaduw over het huis (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Saigon (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. City: Tot weerziens (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 21 Juni Grote Kerk: Orgelbespeling 89 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Concert H.O.V. met 'medewerking van Gem. Koor „Polyhymnia", 8.15 uur. In de onderlinge competitie van de R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" le afdeling, heeft E. J. de Ree voor de derde maal beslag gelegd op de wissel beker en is daardoor eigenaar van de beker geworden. Nieuwe leden kunnen alsnog deelnemen aan de zomerwedstrij den. Voor deze wedstrijden worden mooie prijzen beschikbaar gesteld. Club lokaal, Gebouw St. Bavo, Srtiedestraat. Clubavond Donderdags van 7.4511.30 u. Donderdag 23 Juni zal de heer George Robert 's middags van 15 tot 16 uur het orgel van de Grote Kerk bespelen. Het programma vermeldt: Preludium en Fu ga c kl. t.. J. S. Bach; Balleto del gran- duca, J. P. Sweelinck; Gavotte, J. H. Tiocco; Sonate f kl. t., Padre Martini; Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk, die heden avond, Dinsdag, van 89 uur door George Robert wordt gegeven, luidt: Toccata F gr. t., J. S. Bach; a. Kyrie, Gott Vater in Ewigkeit, b. Christe, aller Welt Trost, c. Kyrie, Gott, heiliger Geist, (uit „Clavierübung", 3e deel) grote bewerking, J. S. Bach; Fuga over de naam B.A.C.H., R. Schumann; Twee Rhapsodieën over Bretonsche liedjes, C. Saint Saëns; Choral IV, H. Andriessen. Ten bate van de vakafdeling Model vliegtuigsport van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart, ten bate van ce Motor Luchtvaart van de Kon. Ned. Ver. v; Luchtvaart en ten bate van de Stichting Nationaal Luchtvaartfonds, heeft de Mi nister van Justitie de goedkeuring ge hecht aan het houden van de jaarlijkse (ditmaal de 15e) Luva (Luchtvaart) ver loting. Evenals bij vorige verlotingen ge- schied't de trekking te 's-Gravenhage ten overstaan van het Notaris-kantoor Wal dorp. De datum is vastgesteld op 29 Juli. Advertenties in dit blad vermelden nadere bijzonderheden ten aanzien van de prijzen enz. In de nacht van Zondag op Maandag hebben onbevoegden zich toegang ver schaft in de theetent van de tennisbanen aan de Spanjaardslaan. Vermist werden 40 a 50 chocoladerepen. In de nacht van Zondag op Maandag zijn uit de gang van een perceel aan de Maerten van Hgemskerkstraat drie regen jassen ontvreemd, terwijl vanaf de kap stok in de gang van een woning aan de Saenredamstraat twee damesmantels van eigenaar verwisselden. Door de in onze gemeente te houden gemeenteraadsverkiezingen op Woens dag 22 Juni a.s. kunnen Ie gymnastiek-, lessen van Dinsdag 21 Juni en Woens dag 22 Juni geen doorgang vinden, daar de zaal voor verkiezingsdoelein den in gebruik is. De meisjes van 11 jaar worden allen Donderdag om kwart over 6 in de Ti- morstraat verwacht. In verband met de marswedstrijd, welke Zaterdag in Santpoort wordt gehouden, gaan de lessen in de Timor- straat die dag niet door. De heren wor den Zaterdag a.s. om twee uur in uni form in de Timorstraat verwacht. De R. K. "tafeltennisvereniging „Win fried" heeft met twee heren- en zes da mesteams tegen de R. K. Tafeltennisver eniging V.I.F. te Hilversum om de V.I.F.Winfried-wisselbeker gespeeld. De ontmoeting was van het begin tot het einde zeer spannend. De eerste ronde eindigde in de stand 2119 in het voor deel van de Haarlemmers. Na de her vatting werd deze voorsprong nog .ver groot, maar al spoedig liepen de Hilver summers snel in. De stand werd daarna zelfs 4038 in hun voordeel, toen er nog twee partijen te spelen waren. De Win- fried-spelers slaagden er in deze partijen tot een goed eind te brengen, zodat de eindstand 4040 werd. Om tot een be slissing te komen, werden de gewonnen games nu geteld, waarbij bleek, dat Win fried 98 en V.I.F. 93 punten had behaald. Hierdoor werden onze stadgenoten dus toch nog overwinnaars en bezitters van de wisselbeker. De uitslagen luiden: Dames: Winfried 1V.I.F. 1: 64; Win fried 2V.I.F. 2: 73; Heren: Winfried 1—V.I.F. 1: 7—3; Winfried 2—V.I.F. 2: 3—7; Winfried 3—VI.F. 3: 7—3; Winfried 4—V.I.F. 4: 2—8; Winfried 5—V.I.F. 5: 6—4; Winfried 6—V.I.F. 6: 2—8. GEBOREN: S. W. Spanjaard-Offen- broich z; M. Schuitemaker-Prah, z; W. A. Huizing-van Zanten, z; M. Born-de Zwart, z; M. M. Verkerk-de Hollander, z; I. J. J. van der Veldt-van Emmerik, z; J. J. de Zaaijer-Laget, z; A. A. Spoor- van der Wateren, z; J. T. Weber-Bijl, z; C. J. Kokkelkoren.-varr Kampen, z; A. J. M. Kors-Schaafsma, d; V. L. Blanke- voort-Uriot, d; M. van Dijk-Smit, d; F. A. Monté-van Aggelen, d; M. J. Coen- ders-van Melsen, d; M. C. Koning-Moi- son, d; J. Coene-de Groot, d; J. Schoorl- Florisson, d; M. P. Visser-Jonk, d; J. M. van Looij-Waleveld, d; P. van den Berg- Out, d; C. J. de Gier-de Heer, d. OVERLEDEN: T. T. Beenen, 17 j„ Slagerspoort; A. H. Montauban, 63 j„ ,Ged. Oude Gracht. Tussen de directie van de N.Z.H. en vertegenwoordigers der verschillende gemeentebesturen in de bollenstreek heeft dezer dagen op het hoofdkantoor van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoers- mij. te Haarlem een bespreking plaats gehad betreffende het opbreken van de rails in de bollenstreek. Hierbij waren o.m. tegenwoordig weth. A. Angenent uit Haarlem, weth. E. van Lent uit Heemstede, burgem. baron mr. H. J. G. Hardenbroek uit Bennebroek, weth. W. F. van Dam uit Hi.Uegom, weth. •J. W. Lefeber uit Lisse, burgem. jhr. mr. R. Sandberg van Boelens uit Sassenheim en de burgemeester van Oegstgeest, de neer J. C. Baumann. De gemeentebestu ren hadden tevens tot deze bespreking afgevaardigd de directeuren van Open bare Werken, terwijl mede tegenwoordig waren de heren Reitsma en André de la Porte van de Rijkswaterstaat en verte genwoordigers van de Provinciale Wa terstaat. Behalve het opstellen van een plan de campagne hadden de besprekingen voor al ten doel om het opbreken en de her bestrating zo voordelig mogelijk te doen geschieden. Indien van gemeentewege ook enige veranderingen moeten worden aangebracht, dan kan dit gelijktijdig ge beuren, zodat na afloop niet weer het wegdek behoeft te worden opgebroken. Naar alle waarschijnlijkheid zal men naar drie kanten gaan beginnen, namelijk van Haarlem, uit naar Heemstede en van Lisse uit naar Heemstede en Oegst geest. Het centrale punt zal Heemstede zijn. De officiële datum van het begin >;ler werkzaamheden is nog niet bekend, daar de aanbesteding nog moet plaats vinden. Naar men ons echter mededeel de, zal deze aanbesteding vrijwel zeker in de loop van de volgende maand wor den gehouden, waarna men zo spoedig mogelijk tot het opbreken zal overgaan. Bij het bestuur van de Ha'arlemsche Orkest Vereeniging zijn voor de func ties van eerste en tweede dirigent to taal 60 sollicitaties, afkomstig uit alle streken van het land, maar vooral uit het Wékten, binnengekomen. Hedenavond zal het bestuur der H.O.V. in vergadering bijeenkomen om zich over de keuze van twee nieuwe di rigenten te beraden. De filmliefhebber herinnert zich het succes van „Jongensstad", de Ameri kaanse film, die door vele tienduizen den in Nederland is bewonderd en waarvan men zonder overdrijving zeg gen kan," dat zij charmant. vlot en boeiend vertelde over het zegenrijke werk van Father Flannagan, die met ziin jongens bovendien nog veel ple zier aan de film heeft beleefd. Of het succes van de Italiaanse film „Gij zult niet stelen", door Luigi Com- mencini gemaakt, even groot zal wor den. kan niemand voorspellen. doch als het er om gaat beide films met el kaar te vergelijken, dan wint de Ita liaan het gemakkelijk van zijn Holly- woodse collega. Alie concessies. alle compromissen, in de Amerikaanse film toegelaten, zijn hier gemeden. Kon men het „Boys Town" aanzien, dat zij met grote voorzichtigheid en volgens een weloverwogen plan. speculeerde op de ontvankelijkheid van de grote massa zij het dan ook. dat ze zulks met goede smaak deed de Italiaanse film gaat regelrecht tot het hart. doet geen en kele concessie, geen enkele waarneem bare althans, en verbeeldt zijn wereld je in een zo levensechte. realistische trant, dat men het meent te herken nen. Hiermede levert Commencini eens te meer het bewijs, dat de Italiaanse filmkunst voor alle.s eerlijk het leven tegemoet treedt en aan deze neiging hebben we reeds menig schoon cinema tografisch werk te danken. Hoe eenvoudig verloopt de intrighe! Dop Pietro. een missionaris. zal over Napels naar zijn, miSsiè vertrekken. Aan het station wordt hem in minder dan geen tijd door de onovertroffen Napolitaanse straatlummels zijn valies met zijn hele bezit ontstolen en als hij op zoek gaat in de achterbuurten, ziet hij zijn eigendommen van hand tot hand gaan en uit,het gezicht verdwij nen. De hele buurt werkt samen, oud en jong. braaf en slecht. Dat is Napels van na de oorlog. Het is er niet beter op geworden. Het zien van zoveel verwording en onverschil ligheid brengt Don Pietro tot het besef, dat zijn missiegebied vlak bij ligt. Hij bezoekt zijn bisschop en krijgt na wat vijven en zessen verlof om in de ach terbuurt zijn werk te beginnen. Het wordt een verschrikkelijk werk. De jeugdige boeven komen niet, tenzij er wat te halen valt en de oudere leiders dirigeren het jonge stel met grote be hendigheid. Honderd maal dreigt alles te mislukken, maar dan begint het lot bij te draaien. Er komt geld binnen, al is het dan gestolen geld en de ont dekking van die diefstal kost de brave priester bijna het leven. En dan gaat het weer berg, af. Tenslotte wordt de goede, hard werkende man met zijn hele jonge bende in een enorme dief stal betrokken. Tot in de gevangenis gaat zijn lijdensweg. Met de hele troep zit hij daar, als het ogenblik van redding aanbreekt, want de bisschop zal op be zoek komen om te ontdekken, dat ver schillende knapen bijzonder op de pries ter gesteld zijn en hem gemakkelijk zouden velgen, als volwassen schurken maar geen roet in het eten konden gooien Zo'n volwassen schurk wordt dan op gepikt en onmiddellijk gaan de jeugdige harten open en met de harten de gevan genisdeuren. Het schandaal heeft gunstig gewerkt. De priester en zijn kornuiten kunnen voortaan rustig werken. De Jongensstad is een feit geworden. Het leuke van de regie is, dat de priester nu en dan de Amerikaanse film „Boys Town" met name noemt, want deze film heeft Don Pietro op de gedachte gebracht, Flannagan's voorbeeld te volgen. Hij overtrof daar bij zo niet zijn grote voorbeeld Flan nagan, dan toch zeker de film In kwes tie, want er wordt geen woord ge sproken, dat niet warm uit het leven zelf komt en er is geen mens, groot of klein, in dit komieke drama, die niet leeft bij de gratie der natuurlijk heid. Men kijkt met welbehagen en groot medeleven naar dit schouwspel, dat nog meer succes verdient dan Jon gensstad het hare mocht noemen. Dbg. De priester van de Italiaanse Jongensstad ontluist de jeugdige dievenbende, die toevlucht heeft gezocht in zijn primitief tehuis. Het Heemsteeds Kath. Gem. Koor zal Woensdag, des avonds 8 uur, in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg een uitvoering geven, waarop operafrag menten ten gehore zullen worden ge bracht. De heer W. E. Prins, chauffeur bij de stoomwasserij Rhee te Heemstede, vier de dezer dagen zijn 25-jarig jubileum. De heer A. C. M. Rhee, een der firman ten, sprak de jubilaris in de feestelijk versierde cantine toe en prees hem om zijn uitstekende wijze van werken. De heer Rhee bood de jubilaris een gouden horloge met inscripti» en gouden ketting aan. Mevr. Prins ontving bloemen. Het personeel schonk de heer Prins een huis kamerlamp. Het jongste lid van het per soneel, Trineke Wiebes. overhandigde hem bloemen. Het bestuur van bovengenoemde af deling verzoekt ons. er de aandacht op te vestigen dat elke Vrijdagavond van 7.30 tot 9-30 in het gymnastieklokaal van de Jacobaschool aan jongeren de gelegenheid wordt gegeven deze mooie sport te beoefenen. Reeds hebben zich verschillende jonge mensen opgegeven, doch om een competitie te kunnen vor men. kunnen er nog enige deelnemers worden geplaatst zodat dan met een intensieve training een aanvang kan worden gemaakt. De K.A.J. sloot op passende wijze een geslaagd winterseizoen met de uit reiking van de behaalde prijzen aan de winnaars van de gehouden kaartcom- petitie. Het zomerprogram zal bestaan uit een reeks voetbalwedstrijden een ex cursie naar het Hoogovenbedrijf en een weekend naar Muiderberg De geestelijk adviseur, kap. Keizer, wekte aan het eind van de besprekingen de aanwezigen op vooral propaganda te maken onder de niet-leden. zodat bij het komende winterseizoen dit het dubbele van thans zal bedragen. In Mei Vestigden zich in Zandvoort 113 personen; door vertrek verminderde het bevolkingscijfer met 60. Er werden 13 kinderen geboren; 10 personen overleden. Per saldonam de bevolking toe van 9727 tot 9783 zielen. Gisteren een mooi geschenk ontvan gen. Van de Nationale Vrouwen raad, één dag na vaderdag. Aar- „,ge attentie, waarvan ik u even mee wil laten genieten. Dagelijks komt u allerlei afkortingen tegen, waarvan u met geen mogelijkheid de betekenis weet te ontdekken. Het cadeau van de vrouwen wijst de weg in meer dan twee en dertig honderd raadsels en in een voorwoord lees ik de bekentenis, dat de uitgavi geen aanspraak op volledigheid' kan maker en dat daarom blanco pa gina's achterin het boekje zijn opge nomen. Ik ben er trots op, dat de afdeling Haarlem van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers dit monnikenwerk verricht heeft. Afkorten ligt de vrouwe wel. Dan draagt ze lange rokken, dan zijn ze weer afgekort, dan lange haren en dan weer korte, dan lange wimpers en dan weer afgekorte. Maar over het algemeen spreekt ze niet over afgekort, zodat het logisch is, dat ze liever het 7olle woord hoort dan het beknotte. En nu, beste leerlingen, zullen we tl klein college geven in enkele begripnen. E.C.O.N.O.O.M. wil zeggen Eerste Cen trale Organisatie ter Nivellering van ongewenste Overwinst Marges. l.B.O H.A is Internationale Bouwma- "h'ne Handel. N.A.V.E.G. betekent Nederlandse gentenvereniging op Verlichtin.gs- en El»ctrisch Gebied. O.Z.E.B.I. is gelijk aan Openbare Zwem- en Badinrichting. P.I.Z. zegt kortweg Portugees Israëli tisch Ziekenhuis. V.AE.V.O. zegt Vereniging tot Bevor dering van het Aesthetische element in het voortgezet Onderwijs. W.P.N.R. is het Weekblad voor Pri vaatrecht, Notarisambt en Registratie. Enkele grenen uit dit wonderboekje. 'n Beetie onelegant heb ik er wat rare namen in opgezocht, maar dit mag u niet weerhouden om de betekenis van het werk te onderschatten. De mensen ziin nu eenmaal zo mal om alles af te korten en daarom hebben die Haarlemse vrouwen goed wov> verricht met de uit ga vp vart het N.A.W N A.W. kunt u niet vinden, dat moet bii de aanvuiHnagp nlaatseo Het be tekent sïmnel Nederlands Afkortingen Woordenboek. gelieve U dit minstens 5 dagen van te voren, onder vermelding van Uw vaste woonplaats, aan onze administratie mede te delen Slechts dan kunnen wij er voor zorgdragen dat U Uw krant tij die op Uw vacantie-adres ontvangt. Week-abonné's gelieven over de periode dat ze afwezig zijn, het abonnementsgeld vooruit te vol doen aan de bezorger van wie zij op hun vaste adres de krant ontvangen. De Administratie Het is te hopen, dat het weer spoedig gaat veranderen, want anders komt er van de aardbeienoogst weinig terecht. In de eerste plaats rijpen de vruchten niet en voorts krijgen vele tuinen last van de droogte. Velden met slap liggende aardbeien behoren niet meer tot de uit zonderingen. Gisteren was het aanbod van aard beien aan de veilingen dan ook niet groot. Er komen wel veel wagens en karren, maar de vrachten zijn klein. Tegen het einde van de markt liepen de prijzen iets steviger aan en werd er van 2.60 tot 3.20 genoteerd. In het begin bleef de opbrengst rond de 2.00— 2.70. Ditmaal hadden de kwekers blijkbaar niet veel vertrouwen in de handel, want er was een flink kwantum zonder dop voor de industrie. Tachtig cent per kilo werd ervoor betaald. De fabriek kocht ook een deel van de aardbeien met dop ter verwerking tot vruchtensap. Intussen zijn de aanvoeren op de groentenmarkt nog groot. Gisteren voerde de bloemkool de boventoon. Er was een recordaanvoer. Geen wagen of er stond bloemkool op. De prijzen waren matig, niettemin kon alles vrij wel geplaatst worden. Later meldde Aneta Maandag: „De republikeinse delegatie is vandaag naar Banka gegaan om de „finishing touch" 'betreffende de terugkeer naar Djocja te bespreken", zeide Rum gisteren op 't vliegveld te Batavia na zijn terugkeer uit Banka, waar de republikeinse dele gatie besprekingen heeft gevoerd met Sukarno en Hatta. Rum zeide, dat zulks inhield, dat de mogelijkheid bestaat om uit de impasse aangaande het bevel tot staken van het vuren te geraken en voorts inhield, dat over de voorwaarden voor de Ronde Tafel Conferentie over eenstemming wordt bereikt. Rum deelde verder mede. dat Sur- karno, die zich volgens de verklaringen van 7 Mei j.l. verplicht had, een politiek voor te staan welke zal leiden tot deel neming aan de Ronde Tafel Conferentie, thans zulke verzekeringen heeft gege ven. Hij vervolgde: „Nog vóór het einde van deze week verwacht ik een officiële mededeling betreffende de terugkeer naar Djokja" en hij voegde eraan toe, dat na het terugtrekken van de Neder landse troepen het gezag in Djocja handen van de Sultan van Djocja berust. „Het is dan aan ons om te bepalen, wan neer de republikeine regering naar Djocja zal gaan". Rum verwacht, da zulks zal geschieden enige dagen na overdracht der bevoegdheden. IJMUIDEN. 21 Juni Eén stoom trawler IJmuiden 87 6840.^45»» vissers IJm 213 ƒ100.—; IJm. 2W 180.—; IJm. 229 270.—. Aanvoer kisten tarbot en tong. 40 kabeljauw, schelvis. 100 schol, 15 wijting. 20 sch 20 bot. 20 schartong en tongschar en - diversen. Per 1 kg.» heilbot 2-35 f 2.20. grote tong ƒ2.25 tot ff middeltong 2.20; klein middelton» 2.25; tongen I 2.15; tarbot 2.10 to 1.80. Per 50 kg.: tarbot H f 93.—; km ne griet ƒ52.—; grote schol ƒ60. ƒ47.middelschol ƒ43.tot J 'r kleine schol 36.tot 1<- 5q- f 18.— tot 14—; bot 27.— tot f grote schelvis 40.— tot 39. leilje delschelvis 43.tot 2, tot schelvis 40.—; wijting 24, uw 22.50. Per 125 kg grote kabeRVL. ƒ160.— tot 115.—; grote wolf 1 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2