Het conflict in Indonesië is een psychologische zaak Belgische mailstomer op mijn gelopen bij Duinkerken Uitslag der verkiezingen SCHERPE REDE VAN TSJECHISCHE EERSTE MINISTER TEGEN MGR. BERAN Gunstig effect van overeenkomst dreigt verloren te gaan Nationalisten vallen een Brits schip in Sjanghai aan Twee doden bij auto-ongeluk BRAND VERNIELT GEDEELTE VAN TEXTIELMA GAZIJN Overval op taxi-chauffeur berecht „Regering zal bisschoppen niet toe staan terreur uit te oefenen" De Waarheid" en de verkiezingen Het weer. Ëegvn, ekg. Tot hoofd en hart Treinaanvallen op Java SULTAN VAN DJOCJA NAAR BATAVIA VIJF DODEN EN TWINTIG GEWONDEN 'ht&& Duitse Kroonprins krijgt „Huize Doorn" niet terug Wervelstorm teistert Japan SCHREIEDER OPNIEUW VRIJGESPROKEN Vuurzee in Amsterdams binnenstad Veel waterschade aangericht Jeugdige verdachte met groot strafregister Arrestaties nemen steeds meer toe „Groote Beer" naar Indonesië Met 400 militairen Mag K.L.M. weer over Pakistan vliegen? WOENSDAG 22 JUNI 194y 73ste JAARGANG No. 24492 SUKARNO VERKLAART: „Staakt het vuren" Overeenstemming ENGELSEN PROTESTEREN 225 personen om het leven gekomen Bestrijding van de daken af Achterzijde aan de beurt Subsidie voor as. leraren BUREAUX VAN REDACTIE EN .ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.3998 Directeur: J. 1. W. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. ven Rum Wnd. hoofdredacteur: W. Sever in. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, I 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. In een verklaring:, die Sukarno af legde in een interview bij gelegen heid van het bezoek van de 15 Ame rikaanse journalisten en 4 Neder landse journalisten aan Banka, zeide hij: Het conflict tussen de republiek en de Nederlanders is tot grote hoog te een psychologische zaak. (In dit opzicht is het zeer betreurenswaar dig, dat na het tot stand komen van de overeenkomst tussen Rum en Van Royen, die door de republikein se delegatie werd gesloten onder de garantie van mijn persoonlijk gezag en dat van Hatta. de republikeinse regering niet onmiddellijk werd her steld. De vertraging in de terugkeer naar Djocja werd veroorzaakt door verschil lende redenen, zoals b.v. de evacuatie van een deel der burgerbevolking, waar van de opgegeven redenen voor de nood zaak en het aantal erbij betrokken per sonen sterk werden overdreven, doch die, volgens de Nederlanders, diende te worden voltooid voordat de Nederlandse troepen zouden kunnen worden terug getrokken. Toen deed zich de vraag voor van het vinden van een duidelijke for mulering voor het bevel tot het staken van het vuren. In werkelijkheid had dit zijn beslag kunnen krijgen na het her- Stel van de republikeinse regering. Maar er is meer. De inkt, waarmede de overeenkomst Van Royen-Rum was geschreven, en die o.a. de bepaling bevat dat de Nederlanders de verplichting op zich nemen, geen nieuwe deelstaten te vormen in de na 19 December bezette gebieden, was nog niet droog, toen op 11 Mei de Nederlandse regering te Ba tavia de instelling erkende van een Panitaya-comité voor. de status van Ta- panuli. Er werd gezegd, dat dit comité uitsluitend werd ingesteld met het doel, verkiezingen voor te bereiden, doch het staat gelijk met het stichten van een speciaal gebied of een afzonderlijke staat Tapanuli buiten de republiek. Dit vervolgde Sukarno vond plaats in weerwil van het feit, dat in Tapanuli de Nederlandse troepen alleen enkele plaatsen en gedeelten van de voornaam ste wegen beheersen. Tengevolge van het tijdverlies, dat met al deze dingen gepaard ging en door zulke daden, strijdig met de bepalingen van de overeenkomst gaat het gunstige effect, dat de over eenkomst tussen de heren Van Royen en Runp kan hebben, verloren. De gevoelens van de bevolking je gens de overeenkomst zijn reeds aanmerkelijk bekoeld en het wan trouwen begint opnieuw de kop op te steken. Sukarno zeide, dat hij niet pessimistisch wilde zijn. maar hij kon ook niet zeggen, dat hij erg op timistisch is als hij alles ziet wat aan een snelle oplossing in de weg staat. Ik hoop alleen maar, dat de prelimi naire besprekingen te Batavia spoedig tot een resultaat zullen leiden. Dan kan de republikeinse regering weer te Djocja worden hersteld. Dan zullen vele dingen, die nu nog ingewikkelde moeilijkheden veroorzaken, veel gemakkelijker tot een oplossing kunnen worden gebracht. Ook dit is een psychologische realiteit. Daar tegenover zal elk verder uitstel leiden tot een toenemende verslechtering van de atmosfeer en weer nieuwe moeilijk heden met zich brengen, aldus Sukarno. Sukarno zeide met betrekking tot het communisme nog, dat het communisme niet kan worden losgemaakt van het vraagstuk van het kolonialisme. „Het communistische vraagstuk is daardoor geheel verwikkeld met de oplossing van het conflict tussen de republiek en de Nederlanders". Volgens hem hebben de communisti sche leerstellingen alleen post gevat bij enige leiders en waren hun volgelingen in grote meerderheid nooit communis ten in de ware zin van het begrip. In dien de hoop, met de Nederlanders tot overeenstemming te geraken, alge heel zou teloor gaan, kan worden ver wacht. dat de communistische beweging In Indonesië in kracht zal toenemen. Op een vraag of de republiek in staat zal zijn het hoofd te bieden aan het communisme, zeide Sukarno dat, nadat de onafhankelijkheid zal zijn verkre gen, „wij het volk zullen kunnen tonen, dat onze nationalistische politiek de juiste is. Ik ben er zeker van dat, als wij de macht hebben, wij het communisme aan kunnen." Op een vraag over het vestigen van Nederlandse militaire en marinebases zeide Sukaro: „Dit is een zaak van de toekomst." M. Hatta antwoordde vervolgens op de vraag, hoe het thans staat met de be sprekingen te Batavia: „Er worden vor deringen gemaakt, maar het gaat niet zo vlug als ik wel zou wensen." Naar aanleiding van de woorden van minister Van Maarseveen bij zijn ver trek uit Nederland: „Het zou niet goed kunnen samengaan, confereren terwijl het schieten voortduurt" en soortgelijke bii zijn aankomst te Batavia, schrijft „De Vrije Pers" te Surabaja in een hoofd artikel onder de titel: „Wedden excellen tie?" o.m.: „En toch Excellentie, als men een Ronde-Tafelconferentie wil hebben, dan zal men het schieten op de koop toe moeten nemen. Want: Hatta is naar Kotaradja gegaan en ontmoette daar Sjafruddin met. Hij sprak met afgevaar digden van de noodregering. Via deze is aan Hatta volgens onze informaties het volgende medegedeeld: „Ik, Sjafruddin, ben er voor het vuren te staken. Ik ben bereid de overeenkomst van 7 Mei na te komen. Ik wil naar Djocja, als de re publikeinse regering daar hersteld is en ik zal mijn mandaat ter beschikking stellen. Maar bedenk goed. ik ben van de noodregering de enige, die dit wil. De rest van het noodkabinet voelt er niets voor en de republikeinse militairen ook niet. Reken dus alleen op mij en niet op de rest van republikeins Sumatra." De eerste trein van Tjibatu naar Garut is Zondagmorgen door een bende be schoten, nadat de trein door losge schroefde rails was ontspoord. Beide stokers, een conducteur en een passa gier werden gewond. De treinbewaking beantwoordde het vuur. Zondagmiddag viel een bende de laat ste trein van Sukabumi naar Tjiandjur aan, waarbij een stoker en een politie agent van de treinbewaking het leven verloren en twee personen van de staats spoorwegen werden gewond. De bende ontvoerde een aantal passa giers. Na de aanval reed de trein door. Zondagochtend is een trein tussen Sukoredjo en Wonokerto op een trekbom gereden, waardoor drie mi litairen en twee spoorweglieden wer den gedood en vier militairen en vier spoorweglieden zwaar werden gewond. Verwachting tot Donderdagavond: Over het algemeen veel bewolking, maar overwegend droog weer. Meest zwakke wind uit Noordelijke richtin gen. Dezelfde of iets hogere tempe ratuur dan vandaag. Zon: 4.20—2.04; Maan: 1.56—18.32. Een speciaal vliegtuig van de UNCI is hedenmorgen te zes uur uit Batavia naar Djocja vertrokken om de Sultan af te halen, wiens aanwezigheid te Ba tavia vereist werd in verband met de besprekingen over het staken van het vuren. Van het uur van aankomst van de Sultan te Batavia en van het ver loop der daarna volgende besprekingen zal het afhangen of nog heden een for mele bijeenkomst van de UNCI zal plaats hebben, aldus verneemt Aneta uit welingelichte kringen. Na de terugkeer van Rum uit Banka, zijn de gehele Dinsdag de informele besprekingen voortgezet. Volgens de „Nieuwsgier" mag men aannemen, dat overeenstemming bereikt is, zowel wat betreft de beginselen van een regeling voor een staken van het vuren als die voor de Ronde-Tafelconferentie. In een eventuele bijeenkomst van de UNCI op heden zou deze overeenstemming for meel worden. A.P. meldt uit welingelichte maar niet officiële bron, dat de Nederlanders en de republikeinen definitieve over eenstemming hebben bereikt over de oprichting van een republikeins regime in Djocja. Verwacht wordtdat de te rugtrekking der Nederlandse troepen uit Djocja in het begin van de volgende week zal beginnen en dat de republi keinen tegen 1 Juli het gezag zullen overnemen. Van de zijde van de delegaties van Su matra in de B.F.O. verneemt Aneta, dat minister Van Maarseveen een uitnodiging heeft gezonden aan dr. Mansur, Abdul Malik en mr. Abbas, die tezamen het voorlopig federaal verband van Sumatra vormen voor besprekingen te Batavia: de besprekingen zouden in de loop van Don derdag plaats hebben. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon zond een uitnodiging aan alle te Batavia aanwezige afgevaardigden naar de B.F.O. voor een ontmoeting en kennisma king met minister Van Maarseveen, welke Woensdagavond op het paleis te Batavia zal plaats hebben. De 2950 ton metende Belgische stoom boot „Prinses Astrid", van de lijn OstendeDover, is gisteren in het Ka naal, op 6 km. van de Franse kust, op een mijn gelopen en gezonken. Vijf le den van de bemanning kwamen om het leven. Van de 415 passagiers zijn 6, onder wie twee vrouwen, te Duinker ken in het ziekenhuis opgenomen. 20 passagiers zouden gewond zijn. De vijf slachtoffers van de ramp waren opgesloten in de machinekamer, waar, toen de mijn explodeerde, de hete stoom vrij kwam met het noodlottige gevolg. De passagiers zijn door andere sche pen, die in het Kanaal voeren, en een in allerijl uit Duinkerken vertrokken sleepboot, aan boord genomen. Behalve dat kinderen schreeuwden toen het aardewerk in de eetzaal op de grond kletterde, ontstond er volgens de passagiers vrijwel geen paniek aan boord. De redding werd geleid door offi cieren en enkele mannelijke passagiers, die reddingsboeien ronddeelden en boten uitzetten. Eerst werden de kinderen van boord Het stoomschip „Koningin Astrid" vanuit de lucht gefotografeerd, nadat het in volle zee gezonken was bij Duinkerken. gebracht, daarna de vrouwen en ten slotte de mannen. De laatste passagiers moesten van het zinkende schip in de sleepboot springen. Enkelen misten de sprong en kwamen in zee terecht. Haven-autoriteiten te Duinkerken hebben verklaard, dat de redding in Nationalistische militaire vliegtuigen hebben in de Whangpo-rivier nabij Sjanghai gisteren een Brits motorvaartuig gebombardeerd en met de boordwapenen beschoten. Het schip liep aan de grond en 6 van de 68 leden der bemanning, die uit Chinezen en Engelsen bestaat, werden ge wond, van wie 1 ernstig. De aanval vond plaats weinige uren na dat de nationalistische regering in Kan ton een totale blokkade had bekend ge maakt van alie communistische havens, doch vijf dagen voor dat deze blokkade van kracht zou worden. Het zwaar beschadigde Britse motor schip is de 8281 ton metende Anchises van de Blue Funnel Line. Gistermiddag is het schip weer vlot gebracht. Andere buitenlandse scheepvaartmaat schappijen hebben onmiddellijk Sjanghai buiten hun route gelegd. De Engelsen heb ben de gehele vaart op Sjanghai stop ge zet en de Nederlandse en Amerikaanse scheepvaartmaatschappijen zeggen dat^ zij overwegen dit voorbeeld te volgen. De luchtaanval werd uitgevoerd door twee of drie vliegtuigen die ongeveer een kwartier boven Sjanghai cirkelden. De aanval was geconcentreerd op de haven installaties aan de Whangpo, waar spoedig een brand oplaaide. De Anchises werd door een bom getroffen en een nationalistisch (Van onze correspondent) Dinsdagmiddag had op de dijk te Wijhe (OJ een ernstige autobotsing plaats, waarbij twee inzittenden van een lnxe-wagentje de dood in de vlammen vonden. Het misvormde wrak van de kleine auto was na de botsing met een zwaar beladen trailer in de rand van de weg blijven liggen en terstond scho ten van alle kanten de vlammen uit, zodat de verzengende hitte de te hulp gesnelde voorbijgangers belette de twee inzittenden te verlossen. Omstanders hoorden uit de door vlam men omringde autoresten nog om hulp schreeuwen, doch zij moesten machte loos toezien, dat beide inzittenden le vend verbrandden. Toen de brandweer van Wijhe de vlammen had gedoofd vond men de verkoolde lichamen der slachtoffers. Het duurde geruime tijd eer de Rijkspolitie het lijk van de be stuurder had kunnen identificeren Het was de heer Pluim uit Zwartsluis. Middernacht was nog niet bekend, wie het tweede slachtoffer, vermoedelijk een lifter, was. De stoffelijke resten zijn naar het lijkenhuisje te Wijhe overge bracht. De Raad voor het Rechtsherstel heeft het beroep van de Duitse Kroonprins tegen de beslissing van het Nederlandse Beheersinstituut, dat hem op 28 Mei 1948 een non- enemy verklaring (ontvqanding) ontzegde, verworpen. Prins Friedrich Wilhelm von Hohenzollern zal dus „Huize Doorn" en ander voormalig bezit van zjjn vader in Nederland niet terug krijgen. record-tijd werd volbracht. Het weer was gunstig en de zee glad. De passagiers, die konden doorreizen, zijn vannacht met de gewone boot van Duinkerken naar Dover vertrokken, waar zij vanmorgen zijn aangekomen. Alle post en het grootste deel van de bagage ging verloren. vliegtuig keerde terug om het schip met de boordwapens te bestoken. Groot-Brittannië diende gisteren naar aanleiding van de beschieting direct een protest in bij de Nationalistische Chine se regering. Het protest waarin gezegd werd dat de Britten zich het recht voorbehielden om schadevergoeding te eisen werd door de Britse vertegenwoordiger te Kanton aan de Nationalistische regering overhandigd. Gisteren werd Japan geteisterd door een wervelstorm, waardoor 225 personen om het leven kwamen, onder wie 128 passagiers van een veerboot Bijna 1400 personen worden vermist. Het Japanse meteorologisch bureau had aanvankelijk voor de storm gewaar schuwd, doch trok de waarschuwing in toen het scheen, dat hij buiten de eilan den om zou passeren. De vissers voeren uit en 1300 boten gingen verloren. De veerboot werd getroffen midden tossen twee Zuidelijke eilanden. Slechts één Amerikaan en één Japanner van de 82 passagiers en de bemanning van 48 koppen overleefden de ramp. De Bijzondere Raad van Cassatie, uit spraak doende in de zaak-Schreieder, verwierp hedenmorgen het beroep van de procureur-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden tegen de sententie van dat Hof, waarbij Schrei- eder werd vrijgesproken, resp. ontsla gen van rechtsvervolging. Aan Schreieder was door de procu reur-fiscaal ten laste gelegd, dat hij op dracht gegeven had tot de represaille- moorden te Dronrijp 12 April 1945 en de functie van Kriminaldirektor bij de S.D. had bekleed. Door deze uitspraak heeft de Bijzondere Raad van Cassatie de vrijspraak en het ontslag van rechts vervolging van het Bijzondere Gerechts hof te Leeuwarden bevestigd. Hedenavond zal van ongeveer 7 uur af aan de verlichte gevel van ons redactiebureau in de Smedestraat de verkiezingsuitslag worden gepubliceerd van HAARLEM op de eerste plaats, alsmede van de grote gemeenten in den lande. Dank zjj de herstelde traditie van de samen werking tussen de twee plaatselijke bladen en mede dank zij de hulp van de Propagandadienst der K.V.P. zullen wij zo spoedig mogelijk over deze uitslagen kunnen beschikken. Na het bekend worden van de uitslag der raadsverkiezingen in Haarlem zullen door de hele stad bulletins van onze courant worden verspreid. Het zal de lezers duidelijk zjjn geweest, dat ons bericht van gisteren op de voorpagina alleen betrekking had op ons bijkantoor te Beverwijk. Weer is de Amsterdamse brandweer de gehele avond in touw geweest voor een grote brand in de binnenstad. Dit maal is een groot deel van het magazijn in tapijten, matten, dekens, gordijnstof fen en andere textielproducten van de N.V. Lethem Brothers and Mellin, N. Z. Voorburgwal 4850, verwoest. Het vuur was van binnen, uit zo moei lijk te bereiken, dat de brandweer de daken der omliggende huizen beklom, om van daar af verscheidene stralen in het vuur te werpen. In het begin woed de de brand nog het meest wat de zee man noemt: midscheeps. Blijkbaar zat de vuurhaard midden in het ongeveer 30 meter lange pand, dat zich van de N.Z. Voorburgwal tot de Spuistraat uit strekt. Intussen stonden de bovenverdie pingen in vuur en vlam en om half acht de brand is omstreeks kwart voor zeven ontdekt brandde het dak door en sloegen felle steekvlammen aan de voorzijde uit. Daar, op de N.Z. Voor burgwal, stond een brandweerman op een Magirusladder te spuiten, terwijl ae buren van de N.V. Lethem Bros and Mellin haastig hun papieren en kantoor-, machines uit de aangrenzende gebou wen haalden, beducht voor uitbreiding van de brand. Een dezer firma's zat pas sinds Zaterdag in het gebouw er naast en ontruimde snel haar localen. Maar de brandweer heeft toch het vuur tot het gebouw van de N.V. Lethem Bros and Voor het gerechtshof te Amster dam werd hedenmiddag behandeld de zaak tegen de 21-jarige A. J. van B. uit Haarlem, die het vorig jaar in samenwerking met zijn vriend K. een overval heeft gepleegd op een taxi-chauffeur om aan geld te ko men. Verdachte was in hoger beroep geko men van het vonnis van vier jaar, door de rechtbank te Haarlem tegen hem uit- Gereaae vrouwen en kinderen komen aan land. Vele schepen voeren in allerijl te hulp, toen de „Koningin Astrid" haar noodsignalen uitzond. Het is een wonder, dat niet veel meer mensen verdronken zijn bij deze ramp. Het kleine meisje op de foto baadt baar pop nog ia de armeu. De Tsjechische premier Antonin Zapotocky heeft aartsbisschop Josef Beran en andere katholieke hoogwaardigheidsbekleders er gisteren in een radiorede van beschuldigd, dat zjj pogingen doen de „vredige en kalme atmosfeer" in het land te verstoren. Zapotocky verklaarde, dat de primaat mi andere kerkelijke figuren reeds enige tjjd pogingen in het werk stellen, met gebruikmaking van kerkelijke instellingen, kerken en, kloosters, in samenwerking met buitenlandse»vijanden van de republiek en door middel van onware berichten, stemming te maken tegen de republiek en beroering onder het volk te brengen. Deze pogingen, aldus Zapotocky, hebben slechts één doei: De kalme en vredige atmosfeer in het land te verstoren om de bevolking af te leiden van haar werk, n.l. de opbouw van de democratische volksrepubliek, en te verhin deren haar economische plannen te verwerkelijken. „De regering verklaart, dat de katho lieken zelf spontaan hun positieve hou ding ten opzichte van onze democratische volksrepubliek in daden hebben omge zet voor de organisatie van het comité voor de Katholieke Actie. De regering zal een ieder beschermen die vasthoudt aan de beginselen van on ze volksdemocratie. De regering van de Tsjechische republiek zal de democra tische volksrepubliek beschermen, de grondwet, die door 't volk en het par lement is goedgekeurd, naleven en de bestaande wetten gehoorzamen. Zij zal niet toestaan, dat de grondwet en de wetten geschonden worden". „Zij zal de vrijheid van religieuze overtuiging beschermen en zal niet toe staan, dat religieuze diensten in kerken misbruikt worden voor het afleggen van politieke reactionnaire verklaringen en De communistische premier las ver volgens een regeringsverklaring voor over de betrekkingen tussen Kerk en staat in Tsjechoslowakije. In deze verklaring werd gezegd, dat in de Tsjechische grondwet de godsdienst vrijheid gewaarborgd wordt, doch dat in de grondwet tevens wordt bepaald, dat de godsdienst voor niemand een reden mag zijn om te weigeren, z'n burgerlijke plichten, zoals die bij de wet zijn vast gesteld, te vervullen en religieuze plechtigheden te misbruiken voor niet- religieuze doeleinden. Hieraan werd toegevoegd: voor het stemming maken tegen de re publiek. Politiek hoort in de kerken niet thuis. De regering zal evenmin aan de aarts bisschoppen cn bisschoppen toestaan, dat zij terreur uitoefenen met betrekking tot de gewetensvrijheid van vaderlandlie vende katholieke priesters. Zij zal al die vaderlandlievende priesters, die trouw blijven aan de republiek en voor haar welzijn willen werken, in bescherming nemen." Zapotocky hield zijn radiorede na een kabinetszitting. Dit duidt erop, dat de regering de kwestie tevoren terdege had besproken. De „Osservatorê Romano" schreef gis teren, dat het communistische régime in Tsjechoslowakije niet streeft naar over eenstemming met de Kerk, maar onder werping van 't Episcopaat aan de kerk politiek van het régime beoogt. In een artikel van vier kolommen op de voorpagina beschuldigde het blad de Tsjechische regering van vervalsing van documenten van reeds overleden perso nen en prees Mgr. Beran voor zijn stand vastige houding en voor zijn recente ver klaring in- het klooster Strahov, dat hij nimmer een overeenkomst zal onder tekenen, die in strijd is met de princi pes, de rechten en de vrijheden van de Kerk. Radio Vaticana verneemt uit Wenen, dat de Tsjechoslowaakse staatspolitie 20 kloosters in beslag heeft genomen en de kloosterlingen naar onbekende bestem mingen heeft gedeporteerd. Het betreft hier kloosters van de paters Jezuïeten, van de Franciscanen, van de Salesianen en van de Redemptoristen, Bovendien zjjn er nog twee Orthodoxe kloosters in beslag genomen. Radio Vaticana meldt tevens, dat het aantal arrestaties steeds meer toeneemt. gesproken. Zijn verdediger, mr. J. H. Junge, verzocht het hof de verdachte zijn straf te doen uitzitten in een jeugdge vangenis om hem zo „voor de maat schappij te kunnen behouden". Verdachte had tezamen met zijn vriend K. een taxi gehuurd en vooraf afgespro ken de chauffeur bewusteloos te slaan en hem dan zijn geld te ontnemen. Hij ging naast de chauffeur zitten, zijn vriend nam op de achterbank plaats en het gezelschap sloeg de weg in naar Zaandam. Bij Zaandam aangekomen zeide de verdachte tegen de chauffeur, dat hij een verkeerde weg was ingesla gen en verzocht hem terug te rijden. Op de terugweg gaf zijn achterbuurman op een teken van verdachte de chauffeur een slag met een hamer op het hoofd, vervolgens beroofden zij de man van de inhoud van zijn portefeuille. Ter zitting ontkende verdachte de chauffeur het geld te hebben afgenomen. De chauffeur was, naar hij verklaarde, uit zijn bewus teloosheid ontwaakt en de overvallers hadden toen de benen genomen. De procureur-generaal, mr. A. van Dullemen, meende, dat verdachte „een te groot strafregister had". In zün mili taire dienst was hij talloze maien ge straft geweest, hij had zich aan zwarte handel schuldig gemaakt en de procu reur-generaal meende, dat er alle reden was hem streng te straffen. Hij wilde echter rekening houden met de jeugdige leeftijd en Siste drie jaar gevangenis straf met de bepaling, dat ze zullen wor den doorgebracht in een jeugdgevange nis. Verdachte stond ook wegens verduis tering van enige rijwielen in hoger be roep terecht. De verdediger verzocht het hof beide zaken te combineren. De pro cureur-generaal eiste ten aanzien van de verduisterde rijwielen vier maanden ge vangenisstraf. De rechtbank in Utrecht had hem het vorig jaar tot twaalf maan. den veroordeeld. De procureur-generaal baseerde zijn lagere eis op het feit, dat verdachte voor de overval op de taxichauffeur toch een gevoelige straf zal krijgen. Uitspraak in beide zaken op 5 Juli. Een Hongaarse delegatie onder leiding van premier Istvan Dobi, is te Praag aangekomen, teneinde de ratificatie te voltooien van het Verdrag van Weder zijdse Bestand, dat in April is opgesteld. Wie nooit rampspoed heeft gekend, \^kent zichzelf en anderen slechts half^J Melin weten %e beperken, dat, wat het bovengedeelte betreft, dan ook geheel verwoest werd. Commandeur i). Doets, die de brand weermannen commandeerde, had een tweece ladderwagen laten aanrukken, die aan de achterzijde van hei' lange perceel, in de Spuistraat, werd opge steld. Juist op tijd. want daar sloegen de vlammen opeens naar buiten, terwijl de talrijke toeschouwers in deze straat tot dusver niet veel meer dan alleen maar dikke, vette rookwolken hadden te zien gehad. Van binnen uit, van de daken der aangrenzende percelen en van de Magirusladder af werd' hier het vuur bestreden, zodat men al spoedig de situatie meester was. Om half negen kon men het „brand meester" doorgeven en rukte het grootste dee" van het vele materieel in. Tot diep in de nacht zijn de brandweermannen nog met de na blussing bezig geweest. De oorzaak van de brand was gister avond nog onbekend. De schade moet zeer groot zijn, maar wordt door ver zekering gedekt. De vijfde en zesde ver diepingen van het gebouw zjjn geheel verwoest, de vierde voor een gedeelte en de rest kseeg flinke waterschade. 99 In „De Waarheid" van Dinsdagavond gaat de partijsecretaris van de C.P.N. in op onthullingen, die „Het Vrije Volk" heeft gepubliceerd over een geheime vergadering van de communisten in Am sterdam. Op deze vergadering heeft Paul de Groot o.a. een lastercampagne tegen de ministers aangekondigd. De communisten zouden in het land rond moeten strooien, dat alle ministers cor rupt zijn. „Wij moeten aan de verkie zingen geen waarde hechten," aldus had Paul de Groot op deze vergadering ge zegd. „Langs de weg van de helft plus één zullen wij in Nederland nooit een Sovjet-staat stichten. Laat de bourgeoi sie maar zweren bij haar rekenmachi nes. wij moeten het hebben van ande re machines." Blijkens de wijze, waarop De Groot in „De Waarheid" op deze onthullingen rea geert, heeft deze publicatie doel getrof fen. Hoewel niet met zoveel woorden, wordt o.a. ook toegegeven, dat 'n grote zuivering in de communistische partij te wachten staat. Dat de communisten wei nig succes bij de raadsverkiezingen ver wachten blijkt wel uit het feit, dat zy voor vanavond geen speciale bijeen komsten hebben belegd en reeds Dinsdag in de hoofdstad wagens lieten rondrij den met het opschrift, dat men moest protesteren tegen de vervalsing der ver kiezingsuitslagen. Het troepentransportschip „Groote Beer" heeft vanmorgen opnieuw een reis naar Indonesië aangevangen met aan boord ongeveer 400 militairen. Ter wijl de muziekkapel van de Huzaren van Boreel uit Amersfoort marsmuziek speelde, trokken de militairen bepakt en bezakt aan boord. Voor de loopplank kregen zij twee pakjes sigaretten en een knipkaart voor het eten in de hand ge duwd. En zo gingen zij het onbekende avontuur, waar zij eerst zo het land aan hadden, maar dat hen nu opeens aan trok, opgewekt tegemoet. De reis, waar van de C.O.T.-Overste J. Mutters ge looft, dat zij wel goed warm zal wor den. duurt ongeveer drie en eeh halve week. Er is een muziekensemble van de Niwin aan boord, dat onderweg voor afwisseling zorgt, terwijl de R.A.O.-Offi- cier allerlei soorten ontspanning zal or ganiseren. De stafaalmoezenier, kapitein J. Ro- meyn, missionaris van de Orde der H. Familie, die reeds vijftien jaar in Indo nesië deels als missionaris deels als aalmoezenier gewerkt heeft, is de gees telijke zorg van de jongens opgedragen. Hij wordt geassisteerd door twee semi- aalmoezeniers missionarissen, die op weg zijn naar hun missiepost. Half Augustus hoopt Overste Mutters, voor wie dit de tiende reis naar Indo nesië is, met een schip vol gedemobili- seerden terug te zijn. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron te Karatsji zal Pakistan de boycot op vliegtuigen van de K.L.M., die op de Indië-route over Pakistan vlogen, opheffen wanneer de republikeinse regering weer te Djocja gevestigd is en de overeenkomst van Batavia aan vaard heeft, aldus meldt Reuter uit Ka ratsji. Voor die studenten, die zich bereid verklaren na afloop van hun universi taire studie zicb tien jaar lang als le raar in dienst te stellen bij het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs, zal de minister van O., K. en W. beur zen verstrekken voor de universitaire studie. Allen, die momenteel aan een univer siteit studeren met behulp van een renteloos voorschot, behoeven voor ieder jaar, dat zij bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs als leraar werkzaam zijn, geen terugbetaling san dit voorschot te doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1