I Onbekende I a&n-êiedipify I SIT0 TAPIJT I I KAMPEERDEKENS I I 5.951 MOLTONDEKENS OOSTENRIJKS JEUGD ziet klaarder dan de vorige generatie Mater Amabilis-scholen onder centrale leiding BLIKSEMAFLEIDERS MARQUISETTE FRAKSE FILET WEEFSTOF DIVANBED I 28.90 I ostwald Hertenkamp en volière in oude glorie O Dirigenten voor de H.O.V. Bussen weer door de Grote Houtstraat v;; De bezitlozen duchten geen gevaar voor het eigendom RDZ-dames verbeteren eigen wereldrecord Episcopaat draagt toezicht op aan Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk Kerkconcert „Ereschuld en Dankbaarheid" Haarlemsche Hypotheekbank SLOT DEFECT? W3 bloemendaal AGENDA HERINGA &WÜTHR1CH SACRAMENTSPROCESSIE MARIASTICHTING Geschenk van Bloemendaal en Santpoort MONDORGELS WOENSDAG 22 JUNI 1949 PAGINA 2 STADSNIEUWS 20 sollicitanten na eerste schifting RO.V.-ZOMERCONCERT Karei de Jong solist Carillonbespeling VOORKOM STAGNATIE Nieuws van de R.K. Middenstand „DE SLEUTELSPECIALIST" Inbrekers aangehouden Burgerlijke Stand Ook over de vernieuwde Dreef VERPLAATSING AUTO MARKT Met ingang van Vrijdag naar Botermarkt Philips, Erres, Waldorp radio J. G. KAASENBROOD... Technisch groot! Eindexamen H.B.S.-A Na-uitreiking bonkaarten HEEMSTEDE Huishoudelijke Voorlichting Indische Buurtvereniging Openluchttheater S Aanbieding en défilé Geen praal, geen machts vertoon, maar liefde tot God ZANDVOORT D ist r ibut i enieuws Spoedig hersteld AERDENHOUT Aanrijding Van 3.46.7 op 3.45.6 Toren van Hilvarenbeek herkrijgt zijn stem TOERISTENVERKEER MET DUITSLAND Enorme toevloed, ook boven de rivieren VASTE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York Het bestuur van de H.O.V. heeft gis teravond vergaderd over de sollicitaties voor eerste en tweede dirigent bij het orkest. Uit de 60 gegadigden hebben de volgende 20 de eerste schifting over leefd. Marinus Adam. J. Andriessen, Stan. Donders van Eijck. A. van Driem, Johan Gerritsen van Roekei. Jaap van Ginne- ken, Hein 's Gravesande, Kees Hartvelt, Antoon Krelage, George Lindeman, Nico van der Linden, Karei Mengelberg. Leo Pappenheim. Mr. Harm Smedes, Toon Verheij, Nico Verhoeff, J. van der Waart, Max Weil, Herman Woustra, Maurice van IJzer. Het bestuur zal nu met de deskundi gen verder overleg plegen. Als solist van het derde H.O.V.-zomer- eoncert zal onze stadgenoot Karei de Jong optreden. Dit concert wordt Vrij dag 24 Juni onder leiding van Kees Hart velt gegeven. Hgt solistische gedeelte bestaat uit Beethoven's vijfde planoconcert, alsmede „Les Dj inns" voor piano en orkest van César Franck. Als orkestwerken staan op het programma: de Ouverture „Ana- creon" van Cherubini, wfarmede het concert aanvangt, de Symphonie no. 1 voor strijkorkest en slagwerk van de jonge Fransman Yves Ramette en ten slotte drie fragmenten uit „La damna tion de Faust" van Berlioz. Het bestuur van de Vereniging „Ere- ehuld en Dankbaarheid" heeft een rerkconcert georganiseerd, dat Woens dag 29 Juni op de verjaardag van Z.K.H. Prins Bemhard des avonds 8 uur in de Grote Sint Baaf wordt gegeven en wordt opgedragen aan de zieke en gewonde Nederlandse militairen in de hospitalen in Indonesië. Aan dit concert werken mede de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", de organist Jac. Bijster en enkele solisten. Mr. P. Cremers, burgemeester van Haarlem, en gen. maj. J. Dwars, voor zitter van het hoofdbestuur, zullen korte radiogroeten uitspreken. De radiorepor tage wordt verzorgd door het program ma der Nederlandse Strijdkrachten. Het programma, dat de klokkenist Reinout Heering op het carillJin van de Grote St. Bavokerk ten gehore zal brengen luidt: Allegro Rondo, J. A. H. Wagenaar. In 't soetste van den Meije, oud-Ned. lied. Waarom koken de boeren de pap zo dun, oud-Ned. lied. Windeken, daar het bos af drilt, oud-Ned. lied. Menuet, G F. Handel. Met Jan, K. Mestdagh. Liedje van den molenaar, J. Worp. In dg smid se, B. Diamant. Turkse mars, W. A. Mo zart. Andante cantabile, Jef. Denijn Lentedans. Ferd. Timmermans. Slape zacht, E. Hullebhoeck. Engelenwacht C. van Rennes. Wiegelied, J. Brahms Improvisatie. en maak dat het geld voor betaling van uw kolen- leverantie aanwezig is. Aflevering geschiedt n.l. uitsluitend tegen directe betaling. Vakgroep Detailhandel Brandstoffen Haarlem en omstreken (Adv.) Aan het verslag over 1948 van de N.V. de Haarl. Hypotheekbank is het volgende ontleend: de hypotheekporteteuille kon wederom worden uitgebreid. Tot een be drag van f 2.656.480 werden nieuwe lenin gen gesloten; aan aflossingen is f 2.007.720 ontvangen, zodat de toeneming f556.760 (534.665i bedroeg. Per uit. 1948 stond f 13.671.710 aan hypo theken uit; de gemiddelde rente bedroeg 4.024 pet. (4.107). Aan pandbrieven was f 13.823.400 in omloop. De marge bedroeg 0.524 pet. (0.607). De bruto-winst is groot £132.996 (127.126), waaruit na diverse voor zieningen een dividend van f 4.(5) per aand. wordt voorgesteld. Op de onverplicli- te stortingen wordt 3U> pet rente vergoed. Een buiten verwachting groot aantal R. K. Middenstanders nam gisteravond deel aan de excursie naar het Frans Halsmuseum. Onder deskundige leiding kregen alle deelnemers een waardevolle les in het aanschouwen en vergelijken van de diverse schilderstukken uit de z.g. Haarlemse Schilderschool. Voor allen werd deze rondleiding een openbaring, die er ongetwijfeld toe zal leiden, dat men meerdere malen een bezoek aan dit Museum zal willen brengen, en dan bij heldere dag. Men heeft dan meer tijd op zijn gemak, van de thans genoten uitleg te profiteren; ook al mist men dan de deskundige voorlichting. Zij. die wegens te late opgave van deelname moesten worden afgewezen, hebben véél gemist. Het was echter niet mogelijk het aantal deelnemers per groep nog groter te maken en wegens het korte tijdsbestek moest ook het aantal groepen beperkt blijven. Bij eventueel mogelijke herhaling van deze excursie, zal iedere deelnemer zich dus tijdig een plaatsje moeten verzeke ren, om teleurstelling te voorkmen. LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11483 (Adv.) De Haarlemse recherche heeft de da ders van de in de nacht van Zondag op Maandag gepleegde inbraak in het thee tentje op de tennisbanen aan de Span jaardslaan opgespoord en aangehouden. Het bleken de 16-jarige F. P. S. en de 16-jarige M. G. de V. en J. V., allen wo nende te Haarlem, te zijn. GEHUWD: 21 Juni: A. D. Craig en J. Alma. GEBOREN: 18 Juni: G. P. van Bem- melTip, z.; A. ReijndersSmit, z.; 20 Juni: H. C. Rutgers—-Smid, d.; 21 Juni: G. van der VlugtJanssen, d.; 20 Juni: G. M. van EipHolleboom. d.; 19 Juni: C. A. ,E Sensvan Warmerdam, d.; 21 Juni: M. ElferinkVredenberg, d. OVERLEDEN: 18 Juni: C. de Cock, 18 j„ Garenkokerskade; 19 Juni: M. M. WarmerdamWarmerdam, 76 j., Van 't Hoffstraat; 18 Juni: G. H. Voerman. 51 j.. Jan Haringstraat; 19 Juni: J. Schae- ferHakkenbroek, 39 j. Parklaan; 20 Juni: C. J. A. Cramer von Baumgarten W«cthok. 86 i. Kleine Houtweg, Aan de nieuwe vloermat van de Grote Houtstraat wordt de laatfte hand gelegd. Zij zal dus juist gereed zijn voor de feestelijke viering van het 40-jarig bestaan der winkelstraatvereniging. De Haarlemmers tonen grote belangstelling voor het leggen van het sluitstuk i»j de Grote Markt en zij zijn voldaan over de wijze waarop en de snelheid waarmee het asfalteringswerk verricht wordt. Vanaf Zaterdag, wanneer de asphalte- ring van de Grote Houtstraat en het laatste gedeelte van de Groe Markt ge reed is, gaan de bussen van de lijnen 1, 2, 5 en 6 weer de normale Zuid-Noord route door de stad rijden, dus via Grote Houtstraat, Grote Markt, Jansstraat en Jansweg. De buslijnen 1 en 2 zullen met ingang van die datum in de richting Heemstede over de vernieuwde Dreef rijden; ko mende van Heemstede houden zij echter de thans gebruikte route. In verband met ernstige bezwaren, welke van de zijde van de handel zijn gerezen tegen het houden van de auto markt op het Leidseplein, heeft het ge meentebestuur thans besloten, deze met ingang van Vrijdag 24 Juni a.s. te ver plaatsen naar het van ouds bekende, in het centrum van stad gelegen markt terrein aan de Botermarkt. De dag, dat deze zal worden gehouden, blijft' echter des Vrijdags. GR. HOUTSTRAAT 131 TEL. 10271 Betaling desgewenst in overleg (Adv.) Voor het eindexamen aan de H.B.S.- A met 5-jarige cursus op de Raaks zijn geslaagd de dames: C. van Heelsbergen, A. M. van Poelgeest, J. P. C. van Alte- na, A. M. A. Paardehaar, J. Pospe, J. J Pietersen. W. E. S. Peertman, J. A. Raap. H. Bijlsma. W. Jeustra. L. Saeys, L. Pauletta, W. Lenaarts, H. Hof, T. van Goor, C. Velthoek en de heren: D. Eas- ton Wing, C. G. W. H. van Hoogstraten, H. S. van der Brug. 3. C. Pilaar, i. J. P. van Deenen, S. L. Dikker, D. A. Meiilen- berg, C. Wonkier, B. Roelfs, J. Jonker, J. de Jonge, H. R. van Meekeren, J. G. W. Brandligt, K J. Kan, H. Groen, H. Leyer, T. Oortman Gerlings, E. Frowein, A. Meerwaldt, J. Noordberg, W. EUing, J. ten Welde. S. Granssen. W. Meeuwisse, R. Tie, J. Knötschke, H. Fens, B. van de Haar, S. deVries, J. Eshuis, Th. Braaksma, K. Mailand, B. Companjen, R. Noordberg, H. van Walsom, J. Dekker, R. Schreuder. E. Wolff. Afgewezen 6 candidaten, de examens worden voortgezet. Woensdag en Donderdag 29 en 30 Juni is in de Vleeshal de laatste na-uitreiking van bonkaarten. De leden van de Commissie voor Huis houdelijke Voorlichting maakten Dins dag per touringcar een geslaagde tocht naar Rotterdam. Daar werd allereerst de tunnel onder de Maas bezocht en ver volgens ging het naar Diergaarde Blij- d'orp. Te ongeveer half zeven kwam men weer te Heemstede aan. De Indische Buurtvereniging houdt op Maandag 27 Juni een algemene verga dering in „Het Wapen van Heemstede" ter bespreking van het jaarlijkse uit stapje voor de kinderen van de leden. Men is nog steeds bezig met het nemen van proeven inzake muziekuitvoeringen in de open lucht. Ditmaal met gemengd Koor, ét capella en met orkestbegeleiding, zij het met nummers van bescheiden omvang. „Gemengd Koor Polyhymnia" Haarlem, verenigt met „Vox Humana" uit Santpoort en het H.O.V.-koor zongen onder leiding van Kees Hartveld, begeleid door de H.O.V., het Alleluja-koor uit Jlandel's Mes sias en Mozart's „Ave verum corpus". Dit laatstenummer voldeed het beste, omdat zangstemmen en louter strijkinstrumenten een zeer fraai getimbreerd klankvolume vormden. Het „AUeluja"-koor kwam het best tot zijn recht in de homophone delen. Waar de partijen polyphoon zijn geschreven werd het rhythme niet immer voldoende scherp omlijnd gehouden. „Die Ehre Gottes" van Beethoven werd 4 capella uitgevoerd, omdat het orkestma teriaal niet tijdig aanwezig was. Zeer ze ker zou dit werkje met orkestbegeleiding lmponerender hebben geklonken, qua sa menzang en voordracht voldeed het echter uitstekend, evenals de onder leiding van Henk Arisz muzikaal en beheerst (op slechts enkele onderdelen na) gezongen Haydn-werkjes: „Du bist's, dem Ruhm und Ehre gebühret" en „Der Greis". De H.O.V. opende met Gherubini's „Ana- creon"-ouverture, doorgaans mooi gespeeld. De hoorns waren eerst wat onvast van toon en enige rhythmische oneffenheden vielen op. Dit laatste ln talrijker en groter mate in „Anitra's Tanz" van Grieg (pizzi cato's en staccato's!). Bepaald fraai en fijn van stemming was het eerste deel in de Peer Gynt-Suite. Jammer dat „Ases Tod" zo onbewogen klonk, maar neem dit r.u eens die verkleumde orkestleden kwalijk in een herfsttemperatuur Tot slot ging „Die Moldau" van Smetana, waarvan talrijke finesses m een zaal beter tot hun recht komen. Geen enkel geluid stoorde de muziek. De vijver is kikvors-vrij gemaakt! Opkomst niet talrijk, aandacht daarente gen groot. e OL. KOOP. BIOSCOPEN: Rembrandt: Huwelijk in de schaduw (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Pa lace: Passagiers in de nacht (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Schaduw over het huis (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Saigon (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Tot weerziens (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Donderdag 23 Juni Grote Kerk: Orgelbespeling 3—4 u. HAARLEM ^umiiiuiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii: met nopje 90 cm. Zè 95 I E breed, per meter E voor glasgordijnen A 50 I 21 5 cm. breed p.m. 'm diverse kleuren 85 I 120 breed p. meter I 100 breed, p.meter 65 wit, 140 x 190 55 met gezondheids- i spiraalmatrss I 80 1 90 m KRUISSTRAAT 11 i HAARLEM - TELEFOON 11491 (Adv.) Evenals voorgaande jaren werd in de Mariastichting een Sacramentsprocessie gehouden. In verband met het 50-jarig bestaan der Mariastichting, dat onlangs werd gevierd, is aan dit Sacramentsfeest grotere luister bijgezet. Z. H. Exc. Mgr. Huibers celebreerde het Lof met assistent ie van alle Haarlemse pastoors, o.w. deken Kuilman en de plebaan mgr. Filbry. Kapel, huis, balustraden en tuin waren rijkelijk versierd. Een woord van lof komt toe aan de Eerwaarde Zusters, ver pleegsters en patiënten, die dagen achtereen bezig zijn geweest met de voorbe reiding hiervan. Zo waren in de gangen de beelden van het H. Hart, van Maria en van verschillende heiligen met grote toewijding versierd. Het H. Sacrament werd door mgr. Huibers tijdens de processie door de gangen en de tuin gedragen. Het jongens- en mannenkoor van de St. Liduinaparochie verzorgde op lofwaardige wijze de gezangen tijdens deze plechtigheid. Het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort bestaat honderd jaar! Zaterdag 25 Juni is het de grote dag voor de burgerij van de genieenten, waaronder het ziekenhuis ressorteert. Het was niet gemakkelijk voor het comité, dat uit de burgerij van Santpoort en Bloemendaal gevormd was, een passend geschenk te vinden, totdat de keuze viel op het herstel van het dierenpark en de volière, waarvan niet alleen de verpleegden, maar ook het verplegend personeel en de bezoekers zullen kuhnen genieten. Het comité heeft voor het dierenpark weer herten kunnen aankopen. De volière zal worden gevuld met fazanten, krielkippen, siervogels, duiven, enz., zodat alles weer in oude glorie zal worden hersteld. En al is het dan niet de oude kwantiteit, de kwaliteit der dieren is uitstekend. Verrassend was het spontane geschenk van enige inwoners in de vorm van kalkoenen en duiven. A Af?? Zaterdagmiddag zal het geschenk door de voorzitter van het comité, de heer M. L, Vorstman, officieel worden overgedragen. Om het geheel een fees telijk cachet te geven en de beide dor pen te betrekken zal een groots défilé worden gehouden van diverse ver enigingen Even voor half drie vertrekt uit Santpoort-Dorp vanuit de Cremerlaan een optocht bestaande uit enkel Sant- poortse muziek- en sportverenigingen. Via de Hagelingerweg en Hoofdstraat gaat deze stoet naar het Philipspark om daar een twintigtal andere verenigin gen te ontmoeten, die daar inmiddels zijn opgesteld. Om 3.64 starten vanaf de Wijnoldy- Daniëlslaan het Haarlems Politie- muziekcorps en de Hoogoven-Harmonie in haar schitterende uniformen, ver gezeld van enige groepen padvinders. Langs de route Bloemendaalsestraatweg. Kennemerweg, Kerkplein (Bloemen daal) Bloemendaalseweg. Mollaan. Brederodelaan. waar zij ondertussen tweemaal worden onderworpen aan een beoordeling door een aldaar opgestelde jury. naar het Prov. Ziekenhuis, waar voor zij zich al spelende zullen opstel len. Er is veel te zien die middag langs de schitterend gekozen route onder de lommerrijke bomen en langs de brede trottoirs, de prima geplaveide wegen ziet men vier minuten later de grote stoet marcheren met al haar fleurige uniformen en vlaggen. Om 3.08 immers vertrekt eveneens vanaf de Wijnoldy- Daniëlslaan de grote stoet die zich in middels in de diverse lanen heeft ge formeerd Om en om een muziekvereni ging. sportvereniging tamboers- en nii- perscorpsen. accordeonverenigingen, 'n spel van kleuren, vlaggen en vaandels, een stoet van ruim een kilometer leng te. Allen defileren voor het bestuur, leiding, verpleegsters en verpleegden van het ziekenhuis. Overal uit de om geving komen ze: van Spaarndam. Be verwijk, IJmuiden. Velsen. Bloemen daal en Haarlem. Deze grote optocht gaat dezelfde route als die der voor gaande en doet tevens mee aan de marswedstrijd. zodat ieder zich kan verlustigen aan goede muziek en prima marcheren. Voor vrije groepen en or ganisaties is het mogelijk zich alsnog aan te sluiten. Zij dienen om kwart voor drie aanwezig te zijn in de Cla- rionlaan. Aangekomen bij het ziekenhuis defi leert men voor de directie, genodigden, verplegend personeel en verpleegden, die zich inmiddels hebben ongesteld langs de prachtige lanen vanaf de hoofdingang langs het meer. Meer zicht. 't tweede gebouw (het z.g. nieu we gedeelte), waarbij men het Oud- Hollandse Marktplein passeert. De stoet eindigt in de ..Neethof". Aan de organisatie is goede aandacht be steed. Bij de start en het eindpunt is een geluidsinstallatie aangebracht waarmee een en ander zal worden gedirigeerd. De bekendmaking der prijzen zal onmiddellijk aan het einde plaats vinden, terwijl de uit reiking daarvan plaats zal vinden in het Stationskoffiehuis. Voor de verenigingen van buiten Sant poort is in de „Neethof" een parkeerter rein voor fietsen en auto's, kleedgelegen heden bij de diverse restaurants en gebou wen in de onmiddellijke omgeving. Om vijf uur zal het gehele festijn zijn beëindigd zodat zij die zich een goede plaats wensen te veroveren, wel degelijk rekening moeten houden met de route en zich tijdig van een goede plaats dienen te voorzien. 1 (Van onze Weense correspondent) Het heeft zestien lange jaren geduurd voordat Oostenrijk weer een echte ka tholiekendag kon vieren. Maar hoe is het verschil tussen de manifestatie van 1933 en die van nu. Toenmaals stonden de optochten in het teken der grote sociale organisaties en hadden de rede voeringen slechts één thema: de door voering van de christelijke standen staat. En nu na zestien jaar moet er een katholiekendag worden gehouden om vooral door middel van de jeugd op te komen voor de eerste en funda mentele rechten van God zelf. Overal waar de godsdienst nog niet aan ban den is gelegd, kan men grote verande ringen ten goede bespeuren: in Italië een groeiende gehechtheid aan de per soon van ae Paus, in Nederland het Na-uitreiking van nieuwe bonkaarten op Donderdag 23 Juni* van 9 tot 15 uur in het distributiekantoor Haltestraat. Naar wij vernemen, zal de heer G. Tates, lid van de raad voor de V.V.D., die kort geleden een operatie heeft on dergaan, en nog enige tijd rust moet ne men, in September weer in zoverre her steld zijn dat hij zijn lidmaatschap van de gemeenteraad weer kan vervullen. Op de Boekenrodelaan had een aan rijding plaats tussen een personenauto en een vrachtauto. De personenauto reed niet helemaal rechts van de weg, omdat de wagen enige ogenblikken tevoren had moeten uitwijken voor een wiel rijder. Met de. linkervoorzijde raakte de luxe auto de vrachtwagen. Ook de rechterzijde van de auto werd bescha digd, toen de bestuurder naar rechts uitweek en tegen een boom reed. De vrachtauto had minder ernstige schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. onverwachte schouwspel van 50.000 jonge mensen, die de. roep: „Dit is leven" blijken te verstaan en in Oostenrijk de transpositie van deze roep in de Leuze: „Geeft God wat God toekomst". Op deze katholiekendag zag men geen spoor van uiterlijke praal, geen machtsvertoon en bijna geen culturele demonstratie. Er valt een duidelijke wending naar verinnerlijking waar te nemen, vooral door de eerste rol, die de jeugd hierbij speelt. Op de vooravond van Drievuldigheids- Zondag waren 15.000 jongens en meisjes, waaronder zeer veel Universiteitsstuden ten, naar de kerk „am Hof.' getrokken waar zij op het kolossale plein door 80.000 geloofsgenoten werden opgewacht. Ze wer den daar toegesproken en trokken toen liederen zingend en met toortsen in de handen door de avondlijke straten van de stad. Ze werden bewonderd door de ouderen en met nijd door de niet-confessionele jeugdorganisaties aangestaard. Het merk waardigste van heet deze katholiekendag was wel dat geen der van ouds bekende katholieke vakorganisaties op de voorgrond trad. Hier was de jeugd aan het woord en zij scheen ook te begrijpen wat haar ge zegd en van haar verwacht werd. Het was een manifestatie die overweldigend was door de massale opkomst, ondanks het slechte weer, want op Drievuldigheidszon- dag stond de „Heldenplatz" vóór de Hof- burg zwart van mensen de politie telde ongeveer 70.000 aanwezigen maar van de andere kant ontroerde zij door haar so berheid. Want al die duizenden woonden het Misoffer bij dat hoog boven op de Heldenpoort en voor allen zichtbaar werd opgedragen, waarbij de aanwezigen de li turgische gebeden meebaden en de antwoor den gezamenlijk opzegden. Dit stempel van verinnerlijking, gedra gen door een grote kracht, openbaarde zich nog duidelijker op het overvolle Stadion waar 's middags het éne thema: „Geeft God wat God toekomt" in twee korte, maar overtuigende redevoeringen werd ontwikkeld. De katholieke jeugd van Oostenrijk, die volkomen bezitloos is en voor zich zelf geen enkele aanval op de privé-eigendom be hoeft te vrezen, ziet veel klaarder dan de ouderen. Zij begrijpt dat de dreiging aan de grenzen van haar eigen land niet op de eerste plaats een gevaar is voor de brand kast, voor bezit en rijkdom, maar wel voor de fundamentele rechten van God en Zijn Kerk. Want de totalitaire staat heeft de Kerk eerst in een uithoek geduwd door met een huichelachtig beroep de woorden: „Geeft de keizer wat de keizer toe komt" uit te spelen en nu gaat die staat nog een stap verder en onder neemt een aanval op de eerste rechten van God. Met een verfrissende open hartigheid hoorde de Oostenrijkse 'jeugd hoe in de nabuurlanden de staat alles doet om kt bet eigenlijke werk der Kerk binnen te dringen, om de katholieke scholen en de kerkelijke organen ook die van haar eigen pers over de nemen, de benoemingen der priesters aan zich te trekken om ten slotte de hoogste gezagdrager, de bisschop, van zijn clerus te isoleren. Nergens beter dan in deze randstaat van het Commu nisme begrijpt de jeugd, dat nu het ogenblik is gekomen op met kracht op te treden en de oorspronkelijke rech ten van God en Kerk te verdedigen. En het is wel de beste waarborg voor de toekomst, dat deze jeugd haar vorming niet op de eerste plaats heeft gevon den od sportvelden, op bergtouren of in literaire clubs, doch rondom het al taar, in de liturgische beleving van het Christendom. In het Oostelijk zwembad te Rotter dam heeft de dames-estafetteploeg van de R.D.Z. haar eigen wereldrecord drie maal 100 m. wisselslag dames vlinder slag met 1,1 sec. verbeterd en gebracht van 3.46.7 op 3.45.6. De tijden waren: Ria van der Horst 1.16; Nel Garritsen 1.23 en Irma Schumacher 1.6.6. Het oude record, waarvoor de K.N. Z.B. een maand geleden erkenning aan de F.I.N.A. had gevraagd, was op 19 Maart 1949 te Rotterdam gevestigd. (Van onze verslaggeefster) Zaterdag 2 Juli zal de nieuwe beiaard van Hilvarenbeek, bestaande uit 43 klok ken, met grote plechtigheid in het dorp worden ontvangen. In een historische optocht zullen de klokken worden bin nengevoerd en aan de toren worden aangeboden ter gelegenheid van zijn vijfhonderdste verjaardag. Drie jaar geleden is het plan ontstaan on. het door de Duitsers geroofde caril lon door een nieuw te vervangen en zo de prachtige rijzige toren zijn stem te hergeven. Dank zij de medewerking van bevolking, rijk en provincie is thans het klokkenspel, dat geheel volgens aanwij zingen en adviezen van de Belgische beiaardier, Staf Nees, werd gegoten bij de fa. Van Bergen te Heiligerlee, gereed gekomen. Staf Nees heeft het carillon zeer nauwkeurig gekeurd en er zijn grote bewondering over uitgesproken. Tijdens de a.s. Kempische cultuurdagen zai hij er het eerste concert op geven. In de historische optocht van Zaterdag zullen belangrijke Hilvarenbeekse per soonlijkheden uit 1449 deelnemen. De bevolking anno 1949 zal vertegenwoor digd zijn in de vorm van burgemeester en wethouders, geestelijke overheid, ver enigingen en schooljeugd Door verschillende omstandigheden kun nen nog niet alle verenigingen definitief worden vermeld, doch om een indruk te geven van de kwaliteit, laten we er enkele volgen. Muziekverenigingen: Crescendo, Spaarn dam; Chr. Muziekver. Wilhelmina, IJmui den; O.K.K. Prov. Ziekenhuis; Soli Deo Gloria, Santpoort; Hoogoven Harmonie, IJmuiden-Velsen; Beverwijkse Accordeon- ver.; Arti et Religioni, Haarlem; Tamboers en Pijpersc., Haarlem; Haarlems Politie- muziekeorps. Groep Padvinders. Sportverenigingen: R.K. Sportver. „Vel sen"; W.I.K., Bloemendaal; R.K. Trunver. „Leonidas", Haarlem; „Hercules", Bever wijk; C.S.V. „Fit", Santpoort, (met tam boers en pijperscorps); Bloemendaals Gym- ver.; Chr. Gym.ver. „IJmuiden"; „Kracht en Vriendschap", Haarlem. Wij mogen nog opmerken dat aansluiting alleen is toegestaan tot kwart vóór drie in de Clarionlaan te Santpoort, achter het Station-Santpoort. Voor deze marswedstrijd werden prijzen ter beschikking gesteld door: Medailles: Postharmonie, Haarlem; Gara ge Verbeek, Bloemendaal; Fa. W. Loender- sloot, Santpoort; W. J. v. Westerhoven, Santpoort; Meubelfa. Wulfers, Santpoort; Garage Maarschalk, Santpoort. Zilveren takken: „Nederland", Santpoort; Stat. Koffiehuis, Santpoort; Fa. Wigman, Santpoort; N.N., Santpoort. Zilveren kransen: Fa. H. Stutvoet, Sant poort; „De Weyman", Santpoort; Klein Stat. Koffiehuis; P. Dekker, Santpoort. Zilveren Qip: L. Schoorn, Jr., Santpoort. De organisatie dezer middag is in han den van de heren J. Poppinga en D. Pee reboom. Algemene leiding de heer H. Meyer. Sport- en muziekverenigingen, die alsnog wensen deel te nemen, kunnen dit aanwa- gen (tel. 8412 of 8976) te Santpoort. pgewekt zijn vanmorgen de man en vrouwen, die in grotere ge meenten wonen, hun stem gaan uitbrengen. „Meneer de burgemeester", zei een eenvoudig vrouwtje, zich richtend tot de voorzitter van het stembureau, „ik heb m'n bril vergeten en nu kan ik lijst 2 niet vinden. Wilt U Hooy voor mij even rood maken? Dat ging natuurlijk niet, maar de brii van de „burgemeester" bleek te passen voor de ogen van de kiezeres, die in het hokje verdween. Zij was er spoedig weer uit, maar de voorzitter maakte zich angstig over een oud heertje, dat maar niet opschoot. „Nog niet klaar, meneer?" „Bijna", antwoordde het mannetje, „ik schrijf n.l. op het biljet waarom ik op geen van al die partijen wil stemmen U verwachtte misschien, dat hij alls hokjes rood maakte, maar dat mopje is te oud. Jong was de nieuwe kiezeres, die blozend in het stemhokje verdween en er nóg blozender uitkwam. Ergens ach teraan op een der lijsten stond iemand, wie ze een voorkeurstem gaf. „Ik heb 't hem beloofd", verzekerde ze een vrien din-net-even-onder-de-maat „hij heeft mij gekozen, nou moet ik hém wel kid- zen." Van Dinsdag af is de Britse zone van Duitsland weer voor normaal toeristenver keer opengesteld, met uitzondering van de Westelijke sector van Berlijn, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken mede. HOUTPLEIN ÏELEf 1899», HAARLEM Nieuwe zending uit de beroemde „Kiingenthaler" fabrieken. Prijzen van 1.90 tot 3.5Q T\at de vrijwillige vormingscursus voor het adolescente arbeidende meisje, J in 1947 door de Vlaamse paedagoge mejuffrouw M. C. Schouwenaars in net leven geroepen, de naam kreeg van Mater Amabilis-sch ooi, wijst er op, dat het accent zwaarder ligt op de levensvorming dan op de huishoudelijke scholing. Want tot een „Mater Amabilis", een beminnelijke moeder zal het meisje slechts uitgroeien als ze ook de geestelijke levenswaarden heeft leren kennen en schat ten. Deze middag- en avondcursussen voor zeventienjarige en oudere meisjes, werkzaam in fabrieken, winkels, ateliers," óp kantoor öf in de huishouding, welke haar, in drie tijdsbestekken van zes maanden, in twee maal twee uur per week,- inzicht geven o.m. in koken en naaien, in smaakontwikkeling en kinderspel, m gewetensvorming en huwelijksmoraal, in opvoeding en hygiëne, beleven een geweldige uitgroei. Toen mej. Schouwenaars in Mei 1948 in het maandblad Dux" uitvoerig over dit nieuwe instituut, dat blijkbaar precies m de roos heen geschoten, schreef, noemde ze vijftien scholen, met name beneden de rivieren. Thans zijn er in samenwerking met bestaande huishoudscholen ongeveer vijf en dertig waarvan vele in het Noorden, o-a. in Utrecht. Hilversum, Leiden, Rotterdam, Arnhem. Borne, Den Haag. terwijl scholen in Amster dam. Groningen, Amersfoort en Leeu warden in oprichting ijjn. Deze ideële maar realiseerbare opzet om het arbei dende meisje de zo nodige, vooral zede lijke vorming te geven tot goede ge zinsmoeder, is in korte tijd zo enorm uitgestoeid omdat dit initiatief door de ene plaats na de andere wordt over genomen; want degenen die met de nood der arbeidende meisjes in aan raking zijn. zien aan die toevloed der deelneemsters, hoe dit experiment zich aan de onmiddellijke behoefte aanpast. Met de snelle vlucht, die deze „le vensschool" neemt, doen zich echter verschillende moeilijkheden voor, on der anderen het vinden van de ge schikte leerkrachten. Want de alge hele beïnvloeding ten goede, die de essentie dezer tweewekelijkse cursus van een paar uur is, moet van de persoon van docent pf docente uit gaan, hetzij de dokter, die over kin derziekten spreekt, hetzij de ervaren vrouw die, via een opvoedkundige in structie een gezonde inwijding geeft in de geheimen des levens Een andere puzzle is, dat dit initia tief gegrondvest op katholieke basis, door confessionelen van andere zijde, alsook door neutralen wordt overgeno men, maar dat, wanneer men de levens beschouwelijke kern uit de opzet snijdt, de gehele vorming haar essentie ver liest. Bij eventuele interconfessionele samenwerking in een plaats, ter organi- latie dezer scholen, zoals „Zonnebloem" en „Klimop" comité's doen (en deze samenwerking is gewenst, want een fa brieksdirecteur moet niet drie maal, telkens voor een andere groep meisjes gevraagd worden, om haar met door betaling de middaglessen te laten vol gen) zullen parallel-plannen gemaakt moeten worden en zal de katholieke deelname er op staan het geestelijk eigene bij het onderricht te handhaven. Immers, de Mater Amabilis-scholen zijn meestal ondergebracht in en nauw verbonden aan de bestaande huis houdscholen, die over de nodige outil lage beschikken. Maar toch wenst men ook dit louter huishoudelijk onderricht separaat te houden, omdat dit even eens als deel van een ideeël geheel, ondergeschikt is aan de algehele sfeer. Om een en ander zeker te stellen, heeft het Episcopaat, daar deze persoon lijkheidsvorming van het arbeidende meisje raakt aan de jeugdbeweging, bij de laatste Bisschopsvergadering, aan het bestuur van het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk de opdracht gegeven, een Centraal Instituut ter verzorging der Mater Amabilis-scholen te stichten. Dit instituut, dat onder leiding staat van mej. M. de Poorter is thans gevestigd op het nationaal secretariaat van de K. A. der Vrouwelijke Jeugd, Nieuwe Gracht 85, Utrecht. Het heeft tot taak de oprichting van nieuwe Mater Amabi lis-scholen zowel als inspectie der be staande, wat betreft leerkrachten en in- structiestof; het onderhoudt eveneens het administratieve contact met de overheid. Grondig als ons organisatorisch sociale leven nu eenmaal is, heeft dit instituut onmiddellijk een werk-comité in het le ven geroepen» waarin een moraal-theo- loog, een sociaal-werkster, een deskun dige uit het huishoudonderwijs, twee psychologen (zonder wie een moderne opzet ondenkbaar is) zitting hebben, en, last but not least, de leidsters van het diocesane werk. In ieder diocees zal dit werk immers eigen aspecten hebben en moeten handhaven. De overheid, die het belang van dit werk inziet, subsidieert deze middag- of avondcursussen, maar die subsidie is gebaseerd op de nijverheids-onderwijs wet, gezien de nauwe relaties tussen huishoudschool en Mater Amabilis- school. Dit brengt verscheidene ongewen ste restricties mee. Deswege hebben de voorzitster van de K. A. Vrouwelijke Jeugd, mej. M. Vendrik en de nationale directeur G. Groothuis, zich met een schrijven tot de minister van O. K. en W. gewend, met verzoek om een soepeler regeling. Uit een bijgevoegde begroting kan de minister zien, dat men, zoals het nu is, niet uitkomt! A. BgL AMSTERDAM, 21 Juni 1949 De markt heeft heden een vast verloop gehad. Reeds dadelijk bij opening werden lichte koersverbeteringen geboekt, waar na het koerspeil in het verder verloop nog merendeels aantrok. De handel was ogen schijnlijk iets ruimer dan gisteren, doch nam daarbij geen grote vormen aan. Tegenover een iets grotere vraag bleek slechts weinig aanbod te bestaan, waardoor het koerspeil algemeen verbeterde. Indische waarden lagen beter in de markt al waren de koersverbeteringen in 1 deze rubrieken van meer beperkte om vang. Op de meeste afdelingen werd iets be neden het hoogste peil van de dag geslo ten. Bij vrij levendige handel konden aand. Kon. Olie 3 pet. oplopen tot 299)4, daar na op 299 werd geëindigd. Unilever steeg tijdelijk 6% pet. tot 263, waarna het slot op 26014 kwam. Bij cultuurondernemingen herstelde Am sterdam Rubber met bijna 3 pet. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 22/6 3% Nederl. 1948 100% 3-3% Nederland 1847 971Jgb 3 Ned. 62-64 bel. fae. 98% Inschr. Grtbk. 1946 3pCt 98 A1 Ned. Handel Mij. eert. 152% A-K'0* }®4 Van Berkels Patent 106 Calvé-Delft eert 149 Van Gelder 146 Kon. Hoogovens eert. 180% Unilever cert 260 Ned. Kabel 260gb Philips 230 gl Kon. Petroleum 299 gl „Amsterdam" Rubber 135% Holl. Amerika Lijn 145% Kon. N. Stoomb. Mij. 122% Ned. Scheepv. Unie 161% H.V.A. 154 gl Deli Mij. eert 148%gl •Claims Kon. Boot 9711 9711 165(4 262 299% 135 Ti 123 152(4 149 (4 f 2.7* 21/6 Anaconda Copper 26% Bethlehem Steel 24% Chrysler Corp. 46% General Electric 45% General Motors ®4% Hudson Motors Kennecott Copper 43% Montgomery Ward 48% North American Co J7% Radio Corp. 10% Republic Steel I' Shell Union Oil 82% Southern Pacific 35% Southern Railway 27% Tidewater 20 4 US. Steel 21*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2