Demobilisatiedag in Utrecht HET DOMEIN DIK. VROUW Als de MODE zich ordeel Schol bakken DD Prijzen diamanttentoonstelling HET GEZEGEND GESLACHT een kunst! laat zien DE WERELD ROND SOLDATEN GAVEN f 12.000.- Onderscheidingen voor de categorieën Surinaamse delegatie in ons land WOENSDAG 22 JUNI 1949 PAGINA 3 Appèl aan alle particuliere en overheidsinstellingen PRINS BERNHARD AANWEZIG Bedetocht naar graf van St. Adelbert Merkwaardige verjongingskuur Prof. dr. Pienaar overleden Anna Blaman weigert prijs Besprekingen met regering Lichtvaardig is Radio Anno Santo e- (Van onze correspondent) De Utrechtse schouwburg was gisteren meer dan gevuld, toen Z. K. H. Prins Bernhard de Nationale Demobilisatiedag opende, een landelijke bijeenkomst van de provinciale en plaatselijke demobilisatieraden, die het karakter droeg van een appèl aan alle overheids- en particuliere instellingen en personen die de te demobiliseren militairen erbij behulpzaam kunnen zijn, zich een plaats in het maatschappelijk leven te verschaffen. Z. K. H. Prins Bernhard noemde de overgrote belangstelling die voor deze bijeenkomst bestond een bewijs van Nederlandse zin voor de plicht die op ons volk rust. De Prins verzocht de ver gadering een minuut stilte in acht te nemen voor" de gevallenen. De minister-president dr. W. Drees sprak dan over „Een taak en een plicht voor land en volk". Het spreken hier over is eigenlijk 't intrappen van een wagenwijd geopend deur, want ons volk beseft wel dat het bij de terugkerende militairen in het krijt staat. De demobiliserenden hebben een tijd van veel moeite en teleurstellingen achter de rug, maar ze behoeven niet bezorgd te zijn dat er voor hen geen plaats meer is. Want wel is er een ster ke toename van de bevolkingdie emi gratie nodig kan maken, maar nergens zal dwang worden uitgeoefend en er is bovendien op vele plaatsen dringend behoefte aan mannen die van aanpak ken weten. Dr. Drees dankte de Prins voor zijn arbeid en energie waardoor de actie aan kracht heeft gewonnen. Z. Exc. mr. Schokking schetste de gunstige voorwaarden die de regering heeft gesghapen: mgar particulier initi atief blijft hard nodig. Mr. J. Meynen belichtte de demobili satie als een vraagstuk van sociale ge rechtigheid en menselijk begrijpen en ook van welbegrepen eigenbelang. De liquidatie van het probleem moet za kelijk en psychologisch geschieden. Van 1 Juli 1949 tot 1 Sept. 1950 moeten we pl.m. 50.000 man opvan gen, van wie er ongeveer 30.000 moeten worden herplaatst. Ze moeten een behoorlijke scholing krijgen, dan kan de industrie ze uitstekend gebrui ken. De huidige toestand, dat voor typisch vrouwelijke functies als verpleegster en hulp in de huishouding geen meisjes ter beschikking zijn en dat anderzijds voor onze gedemobiliseerde militairen werk loosheid dreigt is ontoelaatbaar. Een bevolkingsaanwas van 100.000 per jaar kan Nederland niet verwerken en emigratie moet in onze gedachten ook zeker een plaats vinden. Na de lunch werd de film „Soldaten overzee" vertoond, waarna mr. dr. F. Houben, commissaris der Koningin in Limburg de mogelijkheden besprak voor gewestelijke en plaatselijke initiatieven. Op zeer vele gebieden zoals huisvesting en werkgelegenheid moeten de gedemo- biliseerden de eerste kans hebben. Ds. J. H. Sillevis Smitt, de Hoofd- vlootpredikant, sprak de slotrede uit. Voor de vrijwilligers hebben wij een dubbele verantwoordelijkheid. Onze mannen hebben moed getoond en menselijkheid, vindingrijkheid en een onbegrensd uithoudingsvermogen en bij dit alles een aanstekelijke op gewektheid. We hebben hun niet altijd de eer ge geven die hun toekomt. In 1946 werden ze zwabbers en lichtmissen genoemd, in 1948 moordenaars en sadisten. Maar er komt een prima stel Nederlanders terug en voor ons is het een zaak van eer en geweten hen weer in te passen in de Nederlandse werk- en levensge meenschap. Een man die zich in oorlogstijd aan zijn plicht onttrekt en een ander voor zich laat opdraaien noemen we een de serteur. Maar wie deze nationale taak ziet en zich toch onttrekt, wie de man nen liet bloeden en zweten en kan hel pen, maar niet wil helpen, wie anderen volle risico laat nemen en zelf de min ste risico en inspanning schuwt, is een verrader van de zaak van zijn volk en op z ij n wijs deserteur. Op 25 Juni is het de feestdag van de heilige Adelbert, patroon en apostel van Kennemerland. Het is nu bijna 25 jaar geleden, dat men in verband daarmee het initiatief nam tot een pelgrimstocht van geheel eigen karakter, welke inmiddels tot een- zinvolle traditie uitgroeide. Deze bestaat hierin, dat telkenjare op de Zondag na genoemde feestdag een groep pelgrims, komende uit de steden en dorpen van Noord-Holland en Kennemerland, in alle eenvoud en stilte optrekt naar de ver- erenswaardige plaats, waar eens het lichaam van de H. Adelbert begraven werd en later de bron uit zijn graf ont sprong. De bedevaartgangers waren ge woon op eigen gelegenheid naar Velsen of een andere plaats te reizen om van daaruit gedurende de nachtelijke uren te voet hun tocht te vervolgen naar de St. Adelbertsakker te Egmond-Binnen, waar om 6 uur in de vroege morgen een H. Mis werd gecelebreerd. Bij hen voegde zich dan een groep pelgrims uit Spaarndam, waar St. Adelbert de pa troon is der bijkerk. Aanvankelijk waren er ongeveer 20 deelnemers, welk getal in de loop van de jaren tot ongeveer 800 uitgroeide. Maar steeds bleef het eigen karakter van deze tocht behouden: geen grootse manifes tatie met veel vertoon, doch een werke lijke bede-tocht, in pieuze eenvoud on dernomen door de velen, die jaarlijks op de misschien oudste historische plek van het Christendom in deze streken wilden getuigen van hun dank en vene- ratie jegens een vaderlandse heilige en door diens voorspraak het behoud, de verbreiding en de beleving van het ge loof wilden afsmeken. Ononderbroken werd deze gewoonte voortgezet, zelfs tijdens de oorlogsjaren, toen velerlei belemmerende bepalingen het bereiken van de St. Adelbertsakker zeer bemoeilijkten. Ook dit jaar, en wel op Zondag 26 Juni a.s., zal deze bedetocht worden ge houden. Wij zeggen: gehouden, niet: ge organiseerd. Want wederom wordt ver ondersteld, dat de bedevaartgangers op eigen gelegenheid en met eenzelfde pieuze intentie ter aandachtige viering zullen optrekken naar de St. Adelberts akker te Egmond-Binnen, waar op die vroege Zondagmorgen in de open lucht een door allen mee te zingen H. Mis wordt gecelebreerd, waaronder men kan communiceren. Tijdens de H. Mis zal eenkorte toespraak worden gehouden en na afloop der plechtigheid zal er ge legenheid zijn de reliquie van St. Adel bert te vereren. Men verwacht, dat wederom zeer velen aan deze vrome viering zullen deelne men. Het „Montessori-comité" heeft dr. Maria Montessori voorgedragen als candidate voor de Nobei-prijs. Om dit voorstel te steunen heeft men te Rome een Italiaans comité gevormd, waarin onder andere zitting hebben Graaf Sforza, minister van Buitenlandse Zaken van Italië als voorzitter en de minister van Onderwijs, Gonella. en de burge meester van Rome, Rebecchini, als le den. Een tachtigjarige grijsaard, Samuel Taylor geheten en afkomstig uit Isle- worth (Engeland) maakte naar een re cept van zijn grootmoeder een geel brouwsel, dat hem, naar zijn zeggen, een twintig jaar jonger maakte. De dok ters, die Taylor onderzochten, nadat hij zijn verjongingskuur had ondergaan, kwamen tot opzienbarende ontdekkin gen. Taylor wordt inderdaad jonger: hij krijgt nieuwe tanden, zijn haar dat he lemaal wit was begint grijs te worden en zelfs komt er reeds weer een brui ne glans over. Twee jaar geleden was Taylor een oude. afgeleefde man, die nauwelijks van de ene kamer naar de andere kon 'strompelen, maar nu maakt hij iedere morgen voor het ontbijt een wandeling van vijf mijl en driemaal in de week wandelt hij heen en weer naar Londen, een afstand van vijftien mijl. Taylor deelde mede, dat hij twee jaar geleden het recept van zijn groot moeder vond. De dokter gaf hem toen nog een half jaar te leven. Hij strom pelde naar het veld en zocht daar de kruiden, die in het recept vermeld ston den. Er kwamen nog een paar andere ingrediënten bij te pas, die ik echter niet mag mededelen, want mijn groot moeder heeft er uitdrukkelijk bij ver meld. dat het geheim van het brouwsel in de familie moet blijven. Hij heeft de kruiden laten trekken en alles drie uur laten koken. Vervolgens deed hij er het sap bij van drie citroenen, een pot Australische honing en wat gist. De volgende morgen heeft hij het drankje opgedronken. De dokter, die de man onder behandeling heeft, gaf. toe dat het een uitzonderlijk geval was. Hij wees er op, dat er wel eens meer een dergelijk geval is geweest van iemand, die weer jong werd. maar hier zijn de feiten wel erg sprekend. Even min is medisch te verklaren hoe Taylor ineens weer in staat is om dertig mijl per dag te wandelen. Het meest merk waardige van het geval is echter, dat Taylor weer kiezen en tanden krijgt. „Ik heb hem zorgvuldig onderzocht, maar er is geen twijfel mogelijk," aldus ver klaarde zijn geneesheer volgens United Press. IS. Langzaam ontwaakte Eric uit zijn verdoving. Wild hamerde het in zijn slapen en hij had het gevoeldat zijn schedel ieder ogenblik kon barsten. Automatisch voelde hij naar zijn zwaard, maar met een schok ontdekte hij dat hij het kwijt was. Ontwapend Toen boog zich iemand over hem heen. Eric keek op. „Halsa!" riep hij verheugd. Maar Halsa zag zijn koning bezorgd aan. „Wij zijn gevangenen, heer Eric zei hij. En nu pas bemerkte Eric, dat hij zich niet meer in de open lucht in het oerwoud bevond, maar in een soort van primitieve hut. „Wij zijn de gevangenen der inboorlingen," vervolgde Halsa. „Wat zij met ons voor hebben, weet ik niet. Gij zijt lang bewusteloos geweest, heer." Buiten de hut klonk enig gerucht. De deur ging open en in de opening verscheen een man, die hun een kan water en enig voedsel bracht. De beide Noormannen trachtten een gesprek met hem aan te knopen, doch de man ging er geheel niet op in. Zwijgend, zoals hij gekomen wasverdween hij weer. En later op de dag gebeurde ditzelfde nog eens. Dit duurde zo enige dagen door. Eric bekwam lang zamerhand weer van de verraderlijke slag, die hem door Baldon's mannen was toegebracht. Tevergeefs vroegen de beide mannen zich af wat hun lot zou zijn en of zij ooit van hun leven de hunnen zouden weerzien. Af en toe drongen van buitenaf geluiden tót hen door. 's Avonds dreunde -vaak een macaber tromgeroffel, waar bovenuit soms een woest geschreeuw klónk. Op een morgen ging de deur van hun schemerige hut open en. trad een donkere figuur binnen. De man had een lange verentooi op zijn hoofd en zijn gehele voor- Komen en verdere versierselen deden vermoeden, dat dit de hoofdman was. Met een ondoorgrondelijk gezicht keek het opperhoofd Eric en Halsa beurtelings zwijgend aan. Er ging iets dreigends van deze verschijning uit en onwillekeurig voelden ét Noormannen een huivering door zich heengaan. Te Stellenbosch (Zuid-Afrika) is, in de ouderdom van 66 jaar, plotseling overleden prof. dr. E. C. Pienaar, hoog leraar in het Afrikaans en Nederlands aan de universiteit aldaar. Prof. Pienaar was dr. in de letteren en wijsbegeerte van de universiteit van Leiden. Hij was een der voormannen van de tweede Afrikaanse taalbeweging, een vrucht baar essayist en lid van tal van v/eten- schappelijke lichamen. Hij was o.a. ook lid van de Maatschappij van Nederlandse Letterkunde te Leiden en van het Historisch Genootschap te Utrecht. Een jury, bestaande uit de heren prof. W. van den Berg, H. van den Èeren- beemt en mr. P. J. Mijksenaar, heeft Dinsdagmiddag de ere-medaille, uitge loofd door de gemeente Amsterdam voor de meest originele inzending op de in ternationale diamanttentoonstelling, uit gereikt aan de N.V. Diamantindustrie A. van Moppes en Zn. voor „het klein ste brillant ter wereld". De zilveren lauwerkrans met bijbehorende oorkonde, vervaardigd door de stadscalligraaf W. Dornseiffen, zal de winnaar van deze ereprijs een dezer dagen worden uitge reikt Andere winnaars van prijzen, vitge- loofd door het stichtingsbestuur, waren: van de groep ruwe en industrie-dia mant de firma D. Drukker en Zn. voor een inzending betrekking hebbende op de diamant en zijn toepasing in de in dustrie. De tweede prijs in deze groep viel ten deel aan de „Mijnbouwmaat- schappij Holland Syndicate" uit West- Afrika voor een inzending betreffende de bedrijven aan de Goudkust. In de categorie „geslepen diamant" kende de jury de eerste prijs toe aan de N.V. Diamant Maatschappij H. E. Slij per te Amsterdam voor een beeltenis van een met diamant getooid meisje. De tweede prijs viel ten deel aan de New Yorkse firma Harry Winston In corporated voor een inzending „van ge slepen diamant van bijzondere omvang en karakter". De derde prijs kreeg de firma Van Hamel en Natkiel te Amster- Waar landden de Noormannen? - Een andere Robinson Crusoë - Russen waren ook Darwin voor Michael niest niet meer De invasie der Noormannen in En geland, nu 1500 jaar geleden, brengt de gemoederen nog steeds in beroering. Op 28 Juli zal namelijk een groep Denen met een oud Vikingen schip naar de kust roeien om met enig ceremonieel de landing van 449 te her denken Het schip zal aankomen bij de kust Van Broadstair, een oord voor vacantie- gangers in de nabijheid van Ramsgate. Ramsgate heeft hiertegen geprotes teerd, omdat het zich op historische rechten beroept. De landing zou name lijk geschied zijn te Ebbsfleet, een ge deelte van Ramsgate. De plaatselijke raad heeft nu protestbijeenkomsten ge houden en een brief gestuurd naar het reisbureau, dat mede met de organisatie der ceremonie is belast. In deze brief wordt gesproken over een volkomen miskenning van de his torie bij Imt kiezen van de plaats der landing. Een vertegenwoordiger van het reis bureau deelde echter mee, dat op de plaats, waar de Vikingen landden, nu een golfstroom staat, zodat de plechtig heid daar niet gehouden kan worden. Hij vroeg verder Ramsgate en Broad- stairs de strijdbijl der rivaliteit te be graven en samen te werken om de her denking tot een succes te maken. In Lensvik, een klein vissersdorp aan de Trondeim-Fjord, is zojuist een verhaal bekend geworden van een Noors zeeman, die 9 jaar lang als Ro binson Crusoë op een eiland in de Stille Oceaan geleefd heeft. De familie Selbekk te Lensvik ontving 5 Juni j.l. een brief uit New York van Georg, een zoon, die sinds 1935 op zee was geweest en van wie men al die tijd niets had. vernomen ondanks alle nasporingen, die na de oor log naar hem werden gedaan. In de brief schrijft Georg, dat hij zich in het begin van de oorlog op een vrachtboot bevond, die op de Stille Oceaan werd getorpedeerd Na 15 dagen in een red dingboot te hebben rondgedreven, be reikten enige leden van de bemanning een eilandje, waar zij negen jaar onder de inboorlingen leefden. Eindelijk slaag den zij er op een goede dag in de aan dacht te trekken van een Amerikaans vliegtuig, dat toevallig overvloog, het toestel landde en nam de mannen mee haar New York, waar Georg Selbekk hti een baan aan de wal heeft. Een jonge man in Auckland Nieuw- Zeeland, wiens aorta te nauw was geworden, is door een ingewik kelde operatie, die vijf uur duurde, ge- **d. De normale doorsnede van de aorta is ongeveer gelijk aan die van de duim van een volwassene. Bij de patiënt was deze nog slechts gelijk aan de punt van een potlood. De chirurgen, geassisteerd door narco- tiseurs en verpleegsters, hebben de borst geopend, waardoor het hart en de aorta werden blootgelegd. Met behulp van haakjes heeft men de ader aan weers zijden van de vernauwing vastgehouden. Het aangetaste deel werd weggesneden en de twee uiteinden aan elkaar ge naaid. De toestand van de zieke is thans be vredigend. Professor A. Sobol, een Russische geleerde, heeft dezer dagen ver klaard, dat de evolutie al jaren voor Charles Darwin leefde door Russische wetenschapsmensen bestudeerd werd. Volgens professor Sobol zouden de voorgangers van Darwin zijn geweest: Lonomosov in het midden van de 18e eeuw, Afanasyl Kaverznov, A. W. Ra- dishev, A. F. Gertzen en N. E. Se- verszev. Michael Hippisley is sedert enige dagen verlost van de kwelling, veertig dagen lang dag en nacht te moeten niezen met maar enkele se conden tussenruimte. De doktoren, die hem behandeld hebben in het zieken huis van Hampstead (Londen) weiger den te verklaren of zij hem al dan niet geheel genezen achtten. Een verpleeg ster deelde mede, dat hij een behande ling had gekregen die vrijwel identiek was met die van „shock"-patiënten. Alles hadden zg daarvoor met Michael geprobeerd. Hij was met hypnose behan deld; men had hem aan het schrikken gemaakt, hij was meegenomen op een vliegtocht, ja, zelfs had men hem een tijdje in een ijskast gezet, maar geen van al die middelen had enig resultaat opgeleverd. Van overal ter wereld kwa men brieven binnen met probate mid deltjes tegen de kwaal en met goede raadgevingen. Zijn ouders hopen nu maar, dat hij van de niesplaag af is. Michael was nog voor niemand te spreken, omdat de doktoren het beter hebben gevonden, dat hij de eerste dagen volkomen rust krijgt. Zijn verpleegster zei, dat de nieskwaal van psychosomalische aard was en veroorzaakt is door een nerveuze schok. Romen door G. ASTER O.f.m. Cap. 23 „Hoezo?" vroeg de priester. „Bij ons is dit werk reeds geschied, twee eeuwen geleden. Toen zijn wij uit verkoren om God priesters te geven." Hij vertelde het verhaal van Gerrit Jan Stevens. „Het is mogelijk," zei de priester. Maar hij zei het bedenkelijk. „God kan een familie uitverkiezen. Maar aan hem is' het te bepalen hoelang." „Voor immer, als er niets tussen komt." „God is daar vrij in. Hij kan' geven en nemen. Bovendien is het een vraag, wat van dit oud verhaal waar is." „Wat er van waar is? Als ik het zeg en iedereen zegt het. Gelooft gij niet in Gods goedheid." „Natuurlijk geloof ik daarin. Maar ook in de hebzucht van de mens, die alles naar zich toetrekt en vele dingen scheef voorstelt wanneer hij daar voordeel of grootheid van hoopt te krijgen." „Wij zijn plichtsgetrouwe mensen." „AJs gij dat niet waart, zoudt gij u aan Gods uitverkiezing mets gelegen laten liggen. Maar gij kunt het nog meer zijn en dan spant gij u niet meer in om aan God te behagen zoals gij het wilt, maar zoals hij het wil." „Wij doen slechts Gods wil. Aan onze stamvader is hij geonenbaard. Wij wil len er aan vasthouden." „Misschien heeft God reden er van af te wijken." „Om zulk een kleinigheid...." „Mag ik weten wat die kleinigheid is" Toen vertelde Willem van Steven Gerrits. „Is dat nu een reden om ons af te wijzen?" besloot hij. „Misschien is het dat niet. Ik kan het niet beoordelen. Bovendien is het geen afwijzen. Het is het terugtrekken van een gunst u vroeger gegeven. Gij keert weer tot de gewone orde der dingen, verondersteld altijd, dat het waar is zo als gij het zegt en uitlegt." „Ik zal er niet om liegen als ik mijn geweten gerust wil stellen." „CJ liegt er zeker niet om. Maar uw geweten wil zichzelf gerust stellen door voor waarheid aan te nemen wat het in het geheel niet is. Als u een goed chris ten wilt zijn, hecht u zich niet op de eerste plaats aan tradities zoals die in de familie voortleven, maar aan de dui delijke wil van God. Niet uw voorouders bepalen of er priesters uit u zullen voortkomen, maar een persoonlijke roe ping Gods, die gij alleen maar kunt af wachten." „Dusniets doen?" „Veel meer dan niets doen. Een voor beeldig christen-leven leiden en in ne derigheid op Goas stem wachten. Maar hem niet dwingen of voor voldongen dam voor een inzending geslepen dia mant en de vierde prijs in deze catego rie werd toegekend aan de firma Sa muel Gassan te Amsterdam voor de Amsterdamse stedemaagd „getooid met geslepen e'n ruwe diamant", geïnspireerd op de tentoonstellingsaffiche". In de derde categorie voor inzending van juwelen werd de eerste prijs toe gekend aan de firma Joseph Weisazer uit Parijs „voor een inzending Van ge varieerde diamanten op uitermate aes- thetische wijze gegroepeerd". De tweede prijs in de categorie juwelen viel ten deel aan de Nederlandse juweliers, die met een gezamenlijke collectie op de tentoonstelling uitkwamen. De derde prijs in deze groep kreeg de firma Jo- han Kozendaal uit Utrecht voor een in zending diamanten sieraden en rozen in antieke zetting. De romanschrijfster Anna Blaman heeft aan het bestuur van de Maat schappij van Nederlandse Letterkunde te Leiden een schrijven gericht, waarin zij zegt de v. d. Hoogtprijs, die haar voor haar jongste roman gisteren zou worden toegekend, niet te willen aan vaarden. De reden van haar weigering is gelegen in het feit, dat de Commis sie voor Schone Letteren, die tot de toekenning van de prijs adviseerde, eerst na veel aarzeling haar ethische en morele bezwaren tegen bet. boek in kwestie hèeft kunnen overwinnen. Tot het advies werd besloten door een kleinst denkbare meerderheid, n.l. drie voor en twee tegen. De twee tegenstem mers achtten bedoelde roman „te zeer een psychologisch en zelfs psychiatrisch verslag, waaraan het onmisbare element der ordening ontbreekt". De gehele, gang van zaken werd door de schrijfster ont moedigend in plaats van bemoedigend genoemd. Op de roman, waar het hier om gaat, „Eenzaam avontuur", komen wij dezer dagen terug. Dinsdag is per K.L.M.-lijntoestel uit Paramaribo een delegatie van vier le den van de Staten van Suriname gear riveerd, die in Nederland besprekingen zal voeren over het door de Staten uitgebrachte advies inzak- de interim regeling. De delegatie bestaat uit de heren G. J. C. van der Schroeff (voor zitter van de Staten van Suriname en voorzitter van de delegatie), p. Wijn- gaarde, J. Lachmon en mr. dr. J. A. E. Buiskool. De delegatie werd op het vliegveld verwelkomd door mr. P. G. Hooghoudt, lid van de commissie voorbereiding staatsrechtelijke hervormingen, cn de vertegenwoordiger van Suriname, dr R. H. Pos, die als lid van de delegatie 'aan de besprekingen zal deelnemen. De voorzitter van de delegatie sprak het vermoeden uit, dat de regering nadere toelichting wenst op het advies dat door de Staten is uitgebracht, alvo rens haar standpunt definitief te bepa len. „De delegatie deelt de hoop van de regering, dat de besprekingen een gun stig resultaat zullen hebben" aldus de voorzitter van de delegatie. De gedele geerden zullen slechts korte tijd in Ne derland vertoeven. Roddelen is een ratten- tenplaag" heeft Henri de Greeve enige maan den geleden tot leuze voor de Hefboom-actie van de Bond zonder Naam gekozen. Roddelen is inderdaad een zeer ernstig kwaad; wij tas ten er anderen mee aan in hun goede naam en als het roddelpraatje eenmaal is uitgestrooid, zijn er geen machten meer op de wereld, die het ongedaan kunnen ma ken. We kunnen een laste-- ring tegenspreken, we kun nen haar zelfs herroepen, maar nooit zullen wij de aangerichte schade geheel kunnen herstellen. Het ligt nu eenmaal in de aard van de mens, dat hij lie.ver en dus gemakkelijker het kwaad van' zijn medemensen rond vertelt dan het goede. Minstens even erg als het roddelen en rondstrooien van praatjes over ware of ver meende fouten of zonden van onze naasten, is het uitspre ken van een lichtvaardig oordeel over anderen. Hoe duidelijk heeft Jezus ons tijdens Zijn leven op aarde niet getoond, dat het niet aangaat om te oordelen en zeker niet te veroordelen. Heeft Hij ons niet duidelijk gezegd dat wij eerst de balk uit ons eigen oog moesten verwijderen en ons pas daar na bekommeren om de splin ter in andermans oog? Hoe liefderijk en vol barmhar tigheid heeft hij Maria Mag- dalena opgenomen. Ver klaarde Hij niet van haar, die bekend stond als een openbare zondares, dat haar veel vergeven werd? Oor deelde. Hij de boetvaardige tollenaar niet beter dan de zich zelf verheffende fari zeeër? Maar ruim negen tien eeuwen later is de mens nog niets verbeterd. Nog ma tigt hij zich een oordeel aan over zijn medemensen. Nog veroordeelt hij degene, die in de strijd bezweken is en een misstap heeft begaan. Hij veroordeelt en straft, maar hij vergeet de hel pende hand te reiken om de. gevallene weer te doen op staan. Hij slingert hem of haar openlijk of bedekt zijn hoon of minachting in het gelaat en vormt daardoor een hindernis op de weg naar herstel. Als wij eens van kind af waren opge groeid in een milieu, waar haat en nijd de. boventoon voerden, waar diefstal geen schande en eerbiediging van het eigendomsrecht onbekend zijn? Als men ons geen respect had geleerd voor de heiligheid van ons lichaam en dat van anderen, zouden wij dan zoveel anders, zoveel beter geweest zijn dan zij, die wij nu durven veroordelen? Laat ons mild zijn in ons oordeel over anderen, zon der daarom de slechtheid van de zonde te ontkennen, en laat ons eerlijk trachten door woord en daad hen, die eens een ernstige mis stap begingen, weer op de been te helpen. Dat is eenvoudig een daad van christenplicht. mwmiiMHwmwwiiiiHMMiHwummiHiM» Mode-cocktail, gezien op de Ascot-races. Kleven bij a ook de schol letjes aan de pan? En komt er, nadat de huisvrouw toch haar best heeft gedaan, een vormloze massa op tafel? Let u dan eens goed op de volgende punten: Schollen nemen, die in de koekenpan passen. De. vis goed schoonmaken, d.w.z.: de ingewanden ver wijderen (ook het zwarte vliesje), de kop (of het einde ervan) afsnijden en de vin nen en de staart met een schaar kort afknippen. De vis wassen en in de lengte aan beide zijden diep inkerven langs de gehele graat (dit gaat het stuk springen van het vel tegen en bevordert het gaar wor den van het dikste vis vlees). De vis zouten en het zout er even laten intrekken. De vis hiertoe op een vergiet leggen om het vocht weg te laten lopen. Die vis door losse bloem zonder klontjes halen, zodat ze aan beide zijden doQr een laagje blo&m wordt bedekt. De overtollige bloem er af schudden. Deze bewerking moet vlak vóór het bakken gebeuren, daar de bloem anders vochtig wordt. Ondertussen in de koe kenpan vet heet laten wor den. De pan moet een ste vige bodem hebben en vol- eer modieus geklede vrouwen hebben als hoofddoel zich te laten zien. In Frankrijk zowel als in Engeland krijgen ze daar toe de gelegenheid bij uitstek tijdens de grote paardenren- tmiiiitKiiiitiiiimrftiitmmitiitiititimitittM komen schoon zijn. Als bak vet kunnen gebruikt wor den: boter, margarine of olie. Zoveel vet in de pan doen, dat de bodem fUnk bedekt is; vooral niet te weinig nemen. De fcoter of margarine bruin en goed heet laten worden, de olie verhitten tot er blauwe damp afkomt. De vis met de lichte zijde in de pan leggen en ze goud bruin bakken. Het af en toe schudden van de pan voor komt vastplakken van de vis. Echter niet onder de •pis schuiven met een mes of pannekoeksmes; daardoor wordt ze licht bescha digd. Daarna de andere zijde bruin bakken. Als de vis bruin is, is ze gaar. De vis tussen pannekoeksmes en vork uit de pan halen, 2e even uit laten lekken en op een schotel leggen met de lichte zijde naar boven. Overgehouden olie kan, na eventueel gezeefd te zijn, in een flesje of kopje bewaard worden tot een volgend maal. nen, die enkele dagen duren. De „Ascot-dagen" zijn een evenement van de Engelse zomer, waar al wat van paar densport en van goed-geklede vrouwen houdt, zich vertoont. Natuurlijk waren de prinses sen Elizabeth en Margaret bij de afgelopen rennen vorige week aanwezig in fleurige toiletten. Vooral Prinses Mar garet is dol op mooie kleren, men zegt dat ze ambieert de best geklede vrouw van Engeland te zijn! Zoals dat traditie is, dragen de vrouwen, die bij de Ascot- races gezien willen worden, enorme hoeden; er waren er dus ook dit jaar en wel van licht stro en van het ge vlochten stroband. zoals men dat tegenwoordig feeëriek fijn vervaardigd. De tulen hoe den ter grootte van een wa genwiel maakten het de draagster echter wel wat moeilijk met de vrij sterke wind! De temperatuur liet toe, dat men terecht met zo- merbont kon pronken, sto la's, korte capes en bolero's van soms zeer kostbare bont soorten werden ter comple tering van het zomertoilet nonchalant over de arm ge dragen, of, wanneer het no dig bleek, losjes omgeslagen. Aan modieuze complets, deux-pièces en. gebloemde zomer japonnen ontbrak het voorts niet. Al wat de mode biedt aan bijzonders, aan fraais, aan stijlvols en op zichtigs, was in bonte varia tie van kleur en coupe aan wezig. Men zag daarbij veel schoenen met enkelbanden dragen, want of die nu mooi zijn of lelijk, als iets mode is, draagt ..de*" vrouw het zonder aesthetisch onder scheid. Bij de driekwart mouw, die veel zomertoiletten vertonen, zag men de half lange handschoenen, die zo'n elegant aspect aan het uiter lijk geven. Men weet, in En geland is alle textiel vrij, er is voor de vrouwen dus slechts de rem der portemon- naie om al hun wensen te vervullen. Wanneer zal ons de tweede rem, die der punten- kaart vervallen? I-aten we hopen tegen het einde van het jaar. ASTRID. De Noord-Koreasuise communisten hebben een Rooms-Katholieke bisschop en meer dan 40 andere kerkelijke per soonlijkheden gearresteerd, aldus werd gisteren van de zijde van het Vaticaan meegedeeld. De meeste arrestanten wor den thans in Wonsan (Korea) gevangen gehouden, meldde de woordvoerder. Vol gens de zegsman hebben de communis ten bovendien acht Benedictijner geeste lijken, 24 Duitse broeders en drie Kore aanse broeders gearresteerd en gevangen gezet. Volgens een z.g. „hoogst geheim" Rus sisch document, dat door het met Britse licentie verschijnende blad „Telegraf" gisteren is gepubliceerd, zou er minstens atoi-£ommunistische verzetsgroep zijn in iedere stad in de Sovjet-Russische zone. De „Berliner Zeitung", het officieuse orgaan van 't Sovjet-Russische militaire bestuur, richtte gisteren een vermaning tot de leiders van de katholieke en pro testantse kerken, waarin deze werden verzocht „het roer om te gooien en niet te trachten stroomopwaarts te varen". Generaal Heliodore Pika, hoofd van de Tsjechoslowaakse militaire missie in de Sovjet-Unie tijdens de oorlog, is giste ren, nadat het hof van beroep zijn vonnis bevestigd had, terechtgesteld. m feiten stellen. Dat is hovaardigheid, al weet ge het zelf niet." Willem zweeg. Hij had geen argument meer. Maar overtuigd was hij niet. Hij zag niet in, dat onbevangen zijn en zich geen zorgen maken, meer was dan het ontbreken van werklust en bereidheid. Hij besefte niet dat de hoogste volg zaamheid kon zijn in de nederigheid, die immer bij God in aanzien doet staan. Hij was teleurgesteld. De verre reis bad hij ondernomen om zekerheid te hebben. Bij eigen mensen en eigen ge weten vond hij het niet. Daar was, diep weg, steeds een twijfel. Men laat zo iets niet merken. Men handelt of het niet anders kan. Maar hoe vastberadener men optreedt, hoe meer de twijfel en de ongerustheid naar boven komt. En dat wilde Willem voor eens en voor altijd weggeruimd hebben. Hij ver langde een leven met een vaste lijn. Een zonder problemen. Hij wist niet dat hij een gemakkelijk leven verlangde, iets wat voor geen mens beschikt is. Hij was een simpel man, die iets slechts van een kant kon zien en als hij beslist had wenste hij dat er niet meer op te ruggekomen werd. Die zekerheid wenste hij. Maar hij kreeg ze minder dan hij ze ooit beze ten had. Met een veel grotere zeker heid boorde de priester ze in de grond. En met een zakelijkheid, veel groter dan men Willem ooit verweten had. Hij keerde naar huis weer. Zijn twij fel behield hij. Niemand kreeg er ver moeden van. Want vol ijver hervatte hij zijn werk en als de mensen bij hem kwamen sprak hij hen de hoop in, dat binnenkort een der jongens zou voN trouwen. houden, priester worden en de oude glans der familie herstellen. En als er maar een was, zouden er spoedig meer- ...eJe11?. v°lgen en had hij, behalve in het tijdelijke, ook in het geestelijke zijn geslacht gegeven wat het toekwam. Voor zichzelf had Willem Gerrits steeds de overtuiging dat hij resoluut P a^e moeilijkheden had hij ogen blikkelijk een oplossing. Maar de fami lie bracht hij steeds meer tot onzeker heid. Het falen van haar uitverkiezing sinds de daad van Steven had een droef heid over haar gebracht, een zekere ge druktheid. Met al haar kracht trachtte zij daar onder uit te komen. Men vroeg zich af of een persoonlijke schuld de reden was van deze verwerping en men ging over tot een strenger leven. Men wilde de traditie hersteld zien. Toen dat niet lukte, leefde men in verslagenheid. De opbloei van het boerenleven bracht er enige verandering in. Men richtte daar meer zijn aandacht op. Het deed veel van het andere vergeten. Doch slechts voor korte tijd. Want spoedig werd men gewaar, dat in het leven veel veranderd was. De neergang in het gees telijke bevreemdde de mensen niet meer dan de opgang in het tijdelijke en men begon zich af te vragen of deze voor uitgang niet als vervangmiddel bedoeld was, als een vergoeding voor hetgeen ontnomen was. Er kwam een sfeer van achterdocht en minderwaardigheid. Over de mensen lag niet meer het opgewekte en onbe zorgde, dat voortkomt uit een groot ver- Ge neesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. Zij werden ernstig en zwaarmoedig. Graag praatten zij over de wegen der Goddelijke Voorzienigheid. Hun familie bijeenkomsten werden deftig en zonder luim. Zij leken op een krijgsraad. Bij niemand kwam de gedachte op, dat deze levensverandering voortkwam uit een soort eerzucht. Hovaardigheid was een zonde, zo diep afschuwelijk, dat zij niet konden denken er zelf aan te lijden. Zij streefden niet naar iets wat zij. zelf uitgekozen hadden. Als trouwe christenen wilden zij slechts bereid vijn, de taak, die hen van God gevraagd werd, getrouw uit te voeren. Telkens als hun bereidwilligheid werd afgewe zen vroegen zij zich af, of zij wel genoeg deden en of hun werk niet met enige slordigheid verricht werd. Bang waren zij, dat op een onbekend punt iets aan kun taak ontbrak. Op den duur werden zij er zenuwachtig van. Zij slaagden nóóit, hoezeer zij zich ook inspanden. Maar als de bekoring bij hen opkwam voortaan alles na te laten en niets te zijn dan boer, meenden zij, dat zij Gods stem niet lichtvaardig mochten weg slaan. Zij wisten niet, dat zij met God in strijd waren. Zij dachten niet voldoende met hem mee te werken. Daarom be stonden zij het telkens opnieuw zich met zijn kracht te meten. Telkens kwam in een van de kinderen het verlangen omhoog, vlak bij God te staan en, hoe dikwijls het ook mislukte, nooit was het de laatste keer, dat een jongen de boer derij vaarwel zei en nooit begreep men dat God zulk een .welwillendheid kon afwijzen. (Wordt vervolgd Bij het hoofdbestuur van Katho liek Thuisfront is telegrafisch be richt binnengekomen, dat de katho lieke militairen in Indonesië f 12.008 bijeen gebracht hebben voor Radio Anno Santo. Hierin is niet begrepen het bedrag, dat door de militairen in de grote steden in de kerken voor dit doel is gestort. De facto erkenning van communis tisch China is gisteren in overweging ge geven door dr. H. V. Evatt, de Australi sche minister van Buitenlandse Zaken. In het Australische Huis van Afgevaar digden verklaarde hij: „Veel kan bereikt worden indien getracht wordt nuttige relaties met het plaatselijk gezag aan te knopen door middel van de facto erken ning." Opstandelingen, die de Dominicaanse Republiek zijn binnengevallen, hebben gisteren verklaard, dat zij twee steden, t.w. San Pedro Macoriz en Puerto Plata, aan de Noordkust hebben bezet. De Arabische delegaties bij de bespre-, kingen over Palestina, die met mede werking van de verzoeningscommissie der V.N. te Lausanne worden gehouden, hebben gisteren voorgesteld, dat voor Jeruzalem, dat volgens de Arabische de legaties „volledig geïnternationaliseerd" moet worden, een gouverneur zal wor den benoemd. Deze zou onderdaan van een lid der V.N. zijn en een internatio naal leger van twee- tot drieduizend man tot zijn beschikking moeten hebben. De Arabische delegaties stelden ook con trole door de V-N. voor van de Heilig^ Plaatsen buiten Jeruzalem. Het Oppergerechtshof van Oost- Pundjab heeft Sjankar Kistayya en Dat- tatraya Partsjoere vrijgesproken in ver band met het door hen aangetekende hoger beroep. Zij waren beschuldigd van medeplichtigheid aan het doden van Gandhi. Het beroep van de andere be schuldigden werd afgewezen. Het Hof beval clementie aan voor Gopal, Godse, ae broer van Gandhi's moordenaar. In Februari werden Nathoeram Godse en Narayan Apte ter dood veroordeeld en vijf andere Hindoe-extremisten wer den tot levenslange verbanning veroor deeld. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3