COMMUNISTEN NU BIJNA GEHALVEERD 1 BOTER, MARGARINE, VET EN SPIJSOLIE VRIJ Goed resultaat Di V. V.D. en de Protestants-Christelijke groepen boeken aanmerkelijke Vergelijking met voorgaande verkiezingen Bruidspaar toog ter stembus BEVEL AAN NED. TROEPEN DJOCJA VRIJDAG TE ONTRUIMEN Ned. regering accoord Vorstelijk Paar naar Brabant Het weer Maar de prijsregelingen blijven: gehandhaafd De verplichte verzekering van werknemers Ronde-Tafelconferentie zou 1 Augustus aanvangen zetelwinst K.V.P. EN P.v.d.A. HANDHAVEN ZICH Tol hoofd en hart J NIEUWE DIRECTIE BIJ FOKKER Tegen stopzetting missie tot opsporing Zo mogelijk 1 Juli terugkeer der republikeinen Bouw van Meteor- vliegtuigen Minister antwoordt op Voorlopig Verslag Souvereiniteit eind 1949 aan V.S. van Indonesië overgedragen B.F.O. eveneens naar Den Haag DONDERDAG 23 JUNI 1949 Bureaux van redactie en administratie 73ste JAARGANG No. 24493 De uitslagen van de verkiezingen, die gisieren in 74 groie gemeenten van ons land zijn gehouden, tonen aan, dat de communisten vergeleken mei de raadsver kiezingen van 1946 sterk zijn achteruit gegaan. Hei aantal op de C.P.N. uitgebrachte stemmen daalde van 403.326 in 1946 op 283.749, waardoor deze partij bijna de helft van het aantal raadszeiels verloor. De V.V.D. boekte de grootste vooruitgang. Haar percentage steeg van 6.32 tot 9.44, heigeen haar een flinke zetelwinsi opleverde. Ook de Protestants-Christelijke groepen boekten winst, al was deze relatief kleiner. De K.V.P. en de P.v.d.A. handhaafden zich over hei algemeen. Vergeleken mei de cijfers van de Tweede Kamerverkie zingen in 1948 zijn de verschillen echter veel geringer. Men houde echter daarbij in hei oog, dat de uitslagen van Tweede Kamerverkiezingen zich minder goed voor een vergelijking mei verkiezingen voor een ge meenteraad lenen. Uit de vergelijking van de cijfers van 1949 met die van 1948 blijkt, dat de C.P.N. slechts iets meer dan 1/£ procent is achteruit gegaan. De winst voor de V.V.D. is ten opzichte van 1948 al niet veel groter. Gedetailleerde uitslagen van de raadsverkiezingen op pagina 3. MEER VET EN ZONDER BON C.H. Si. Geref. Proi.-Chrisi. gecombineerd VERKLARING VAN DR. VAN ROY EN Telegram aan minister president CHINESE GEZANTEN BIJ TRUMAN De deelnemers aan de Ronde-Tafelconferentie in Den Haag nemen zich voor ie streven naar bijeenroeping van de conferentie op 1 Augustus en naar voltooiing daarvan binnen iwee maanden. Zij nemen op zich de overeenkomsten, resulterend uit deze conferentie, binnen zes weken na beëindiging van de conferentie te ratificeren. Derhalve zou de souvereiniteit aan de V.S. van Indonesië moeten worden overgedragen voor hei einde van hei jaar 1949. Deelnemers zullen zijn: vertegenwoordigers van de Neder landse regering, vertegenwoordigers van de republikeinse regering, de B.F.O., vertegenwoordigend de gebieden in Indonesië buiten de Republiek voor zover zij leden van de B.F.O. zijn. SMEDESTRAAT 5 HAARLEM lelefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.399S Directeur: 3. 3. W: Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Sever in. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaaL ie „politieke wil" van het Neder- 1 landse volk, voor zover het zich geleed weet in gemeentelijke sa- tnenlevensgroepen, heeft thans een exacte afspiegeling gekregen in de Eind uitslagen der gemeenteraadsverkiezin gen. Bij het overzien dor resultaten blijkt, dat de zich aanvankelijk openbarende tendenzen bij gelegenheid van de ver kiezingen der vorige week vrijwel nauwkeurig werden bewaarheid. Wat het eerst opvalt en tot algemene verheugenis stemt is, dat de communis ten, in vergelijking met de resultaten der vorige raadsverkiezing, een hard ge lag kregen te betalen. Dit zij hun van harte gegund om tweeërlei reden: vooreerst omdat hun politieke ideolo gie dermate indruist tegen de meest ele mentaire normen van christelijkheid en humaniteit, dat men terwille daarvan slechts de algehele verdwijning dezer lieden uit alle overheidscolleges kan verhopen, en vervolgens omdat zij zich met woord en daad hebben geplaatst buiten de Nederlandse samenleving, die over alle verschillen heen toch een wezenlijke eenheid kent. Opmerkelijk is ook, dat men gerust kan spreken van een „algemene verheugenis", waarin te recht geen plaats voor medelijden is. Er is geen uitzondering op: alle, on derling hoe dan ook verschillende par tijen, uiten haar vreugde over de terug gang van deze ene. Daarin ligt een sym bolische aanwijzing voor de onmisken baarheid van het feit, dat de commu nisten zich hebben geplaatst buiten he.t aan allen minimaal gemeenschappelijke. Zij zijn de unaniem uitgestotenen en dat zegt in een land als het onze zeer veel. Dat zij ook in de van ouds be kende communistische centra, zoals Am sterdam, de Zaanstreek en het Velser industriegebied, doch ook in Rotterdam en overal elders een belangrijke terug gang boekten, levert een bewijs voor de waarheid, dat ook de zich met een hoofdletter sierende Waarheid eindelijk door velen als een leugen werd onder- kerri Men corrigere echter iedere al te luide juichkreet over dit (in vergelijking met de raadsverkiezingen van 1946) zo grote verlies tot de meer nuchtere uitspraak, dat de grootste verliezen eigenlijk reeds eerder werden geleden, nl. bij de Ka merverkiezing van het vorig jaar; waarna men evenwel verheugd kan vaststellen, dat deze teruggang zich langzaam maar zeker blijft voortzetten. Wij geven gaarne toe, dat de raadsver kiezingen eigenlijk ook met raadsver kiezingen moeten worden vergeleken en niet met de andersoortige Kamerver kiezing. Maar wanneer men vergelijkin gen wil maken omtrent de zich open barende politieke gezindheid van het Nederlandse volk, dan dient men in een land als het onze met zijn lij stenstelsel en zijn evenredige vertegenwoordiging toch wel degelijk te letten op de jong ste algemene verkiezing, te meer omdat de gemiddelde kiezer nu eenmaal min der let op de intrinsieke verschillen tus sen gemeentelijk en landelijk beleid en zijn stem uitbrengt op de partij, waarin hij in het algemeen vertrouwen heeft. De Katholieke Volkspartij boekte enige winst, ondanks de haar toe gebrachte schade door de juist in vele voor het merendeel katholieke ge meenten blijkbaar onvermijdelijk op tredende dissidente groeperingen. Men mag daarbij veilig aannemen, dat zich binnen het kader van deze numerieke standvastigheid weinig interne verschui vingen hebben voltrokken: globaal ge nomen stemden dezelfde katholieke kie zers op hun eigen katholieke partij. In dat opzicht liggen de zaken bij de eveneens numeriek ongeveer eender ge bleven P.v.d.A. naar alle waarschijn lijkheid iets anders. Daar boekte men immers stellig winsten van uiterst links, waartegenover staat een verlies naar de middengroeperingen, in het bijzon der naar de V.V.D. De toekomstige practijk zal moeten uitwijzen, of dit een kleurverandering van rood naar don kerrood tengevolge zal hebben- De hierboven geconstateerde algemene verschuiving van links naar rechts vindt op spectaculaire wijze haar neerslag in de opmerkelijke winst der V.V.D. In menige gemeente, zo bijvoorbeeld in Amsterdam en Haarlem, werd haar zetel aantal verdubbeld. Dit wijst in het alge meen op een hernieuwd vertrouwen in de middengroepen, welke begrijpelijker wijs opnieuw aan bod komen, nu de verhoudingen zich meer en meer gaan stabiliseren in de richting van de voor oorlogse toestand. Dit stemt in het bij zonder hierom tot verheugenis, omdat men op de duur niet bijster gebaat zou blijken bij een al te eenzijdige oriënta tie naar links. Dit geldt voor het alge meen welzijn evenzeer als voor dat van het katholieke volksdeel. Minder spectaculaire doch niettemin opmerkelijke winsten werden geboekt door de protestants-christelijke partijen. Men vergete echter bij al deze winsten evenmin als bij de verliezen, dat de ten denzen daarheen zich reeds bij de laat ste Kamerverkiezing beslissend hebben getoond. Voor wat onze eigen stad Haarlem betreft: het verliep hier niet opmerkens waardig anders dan overal elders Men kan daaromtrent een nadere^ beschou wing vinden op onze stadspagina. Het geheel overziende kan men, ook indien het vragelijk blijft of de K.V.P. wel groeide naar verhouding van de be volkingsaanwas, van harte concluderen tot een goed resultaat. Aantal uitgebrachte stemmen bij de raadsverkiezingen in 1949 in 68 ge meenten met meer dan 30.000 inwoners met vergelijkende cijfers van 1948 en 1946. De gemeenten Bergen op Zoom, Geleen, Oosterhout, Oss, Roosendaal en Weert zijn in deze staat niet opgenomen omdat de deelnemende partijen bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1949 geheel afwijken van de partijen, die in 1946 aan de raadsverkiezingen en in 1948 aan de Tweede Kamerver kiezingen deelnamen. Het was rustig op het Haarlemse Be gijnhof. Waardig zetelde de voorzitter van het stembureau in de Begijnhofkapel met zijn assistenten tussen de stoelen en banken en hield hij een oogje in het zeil op de vijf stemhokjes. Buiten stond een klein groepje mensen geduldig en lijdzaam te wachten, min of meer fees telijk met een witte anjer op de borst gespeld. Daar werd niet veel gesproken over de kansen der partijen, die binnen een stille strijd streden, daar was alleen het wachten op de bruid, die haar stem zou moeten uitbrengen. Tevoren hadden de heer F. Zwart en mej. M. IJsselmuiden in de kerk aan de Jansstraat elkaar het jawoord gegeven, maar het feest Oton daarna nog niet be ginnen, eer zij hun kiezersplicht hadden vervuld'. En zo kon het gebeu ren, dat de voorzitter van het stembu reau bij al die stemmers van tussen-het- werk-dor een opgewekt en stralend bruidspaar voor zich zag, vergezeld van lieve bruidsmeisjes en feestende familie leden. En hadden de beide gelukkigen elkaar zo juist nog beloofd altijd tröuw te blij ven, bij de eerste daad in hun huwelijk werden ze reeds gescheiden en had de een niets uit te staan met de ander. Overigens mocht men wel verwachten, dat de stemming in de kapel aan de stemming thuis niet veel veranderde. Er was een man in Hilversum, die geheel bevredigd 's avonds in bed kroop, toen de uitslagen van de ver kiezingen bekend waren. Hij had zich van de hele politiek niets aan getrokken en had op zijn stembiljet met vette letters ingevuld: „Meer vet en zonder bon". Wie zal zijn verba zing geschetst hebben, toen hij reeds om zes uur bij de nieuwsberichten vernam, dat zijn wens geheel in ver vulling was gegaan. Partijen Gemeenieraad 1949 Tweede Kamer 1948 Gemeenieraad 1946 1949 Percentages 1948 1946 Zeiels 1949 Zeiels 1946 A.R. 204.505, 335.255, 184.160. 7.61 "1 12.27 "I 7.46" 156" 147"] 166.484 201.642 142.630 6.20 7.38 5.78 143 128 18.474 562.758 34.763 571.660 16.546 468.240 0.69 20.95 1.27 20.92 0.67 18.97 13 444 12 r 392 173.295J 124.904 6.45 J 5.06 J 132 105 J C.P.N. 283.749 303.382 403.326 10.56 11.11 16.33 112 214 K.V.P. 710.4O6 696.055. 641.102 26.45 25.48 25.96 557 543 P.v.d.A. 815.246 817.889 759.678 30.35 29.94 30.77 547 556 V.V.D. 253.528 240.834 156.067 9.44 8.82 6.32 157 97 Weiier 43.058 1.58 Overige partijen 60.373 58.634 40.816 2.25 2.15 1.65 43 26 Toiaal 2.686.060 2.731.512 2.469.229 100 100 1O0 1860 1828 Woensdag heeft te Batavia een plenaire zitting van de preliminaire conferentie plaats gehad. Na afloop werd door de UNCI het volgende communique ver strekt: „De subcommissie, belast met het verrichten van de nodige onderzoekingen en voorbereidingen in verband met de terugkeer van de republikeinse rege ring naar Djocja, heeft haar werk practisch beëindigd, ofschoon de commissie zal voortgaan haar aandacht te schenken aan bepaalde kwesties betreffende bevoorrading en andere maatregelen van technische aard. In dit verband heeft dr. Van Royen Wciensdag de volgende verklaring afgelegd: „De voorbe reidingen voor de terugkeer van de republikeinse regering naar Djocja zijn zover gevorderd, dat de Nederlandse regering heden haar troepen bevel zal geven te beginnen met de evacuatie van de residentie Djocja op 34 Juni a.s. Indien deze evacuatie geen belemmeringen ondervindt kan de republikeinse regering op of omtrent 1 Juli a.s. naar Djocja terugkeren." Het communiqué zegt verder, dat Bum namens zijn delegatie zijn diepe vol doening heeft uitgedrukt over het feit, dat de vanaf zeven Mei gehouden be sprekingen hebben geleid tot he.t be sluit, de Nederlandse gewapende strijdkrachten terug te trekken, hier door de republikeinse regering in staat stellend op 1 Juli terug te. keren. Rum voegde hieraan toe, det hij van Een belangrijke verbetering en wegverkorting zal verkregen zijn na het gereed komen van de Rijksweg (Amsterdam) BurgerveenRijswijk (Rotterdam), aan het grondwerk waarvan thans met man en macht gewerkt wordt. Het voor dit omvangrijke werk benodigde zand wordt bij de zandwinning Nootdorp uit een 15 meter diepe put gezogen en in „depot" geperst. Een excavateur graaft het zand dan af. mening was, dat de noodzakelijke op heldering door de Nederlandse rege ring spoedig zou worden gegeven ten einde de subcommissie, voor de terug keer van de republikeinse regering in staat te stellen zo spoedig mogelijk haar rapport aan de Unci aan te bieden en dit daardoor een formeel karakter te. geven. Betreffende het maken van de vijan delijkheden zegt het communiqué: „Han gende het herstel van de republikeinse regering in Djocja hebben de beide delegaties maatregelen overwogen tot staking van de vijandelijkheden. Een stemmigheid van inzichten is bereikt, terwijl de leden van de B. F. O. zich hierbij aansloten. Dit maakt het de re publikeinse delegatie mogelijk voor stellen te doen aan de republikeinse regering, zo spoedig mogelijk na haar terugkeer, met betrekking tot 't staken van de Vijandelijkheden in overeen stemming met de resolutie van de Vei ligheidsraad van 28 Januari j.l." (Vervolg op pag. 4) H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard zijn voornemens 35 en 26 Augustus a.s. een officieel bezoek te brengen aan de provincie Noord-Brabant. Zolang gij gelukkig kunt makem ge nog niet ongelukkig. zijt Aan de onzekerheid ten aanzien van de leiding van de Fokkerfabriek, welke was ontstaan na het uiteengaan der fu sie, is, naar wij vernemen thans een einde gekomen. Door het Beheersinsti tuut zijn tot directeuren benoemd: ir. P. J. C. Vos, ir. M. Beeling en H. During. Zoals bekend mag worden geacht, maakten de Keren Vos en Beeling deel uit van de directie der N.V. Verenigde Nederlandse Vliegtuigfabrieken „Fok ker" i.o., terwijl de heer During onder directeur dief vennootschap was. Allen waren reeds vóór de oorlog aan de Fok kerfabriek verbonden. De heer Vos als chef van de binnenlandse verkoop, de heer Beeling als chef van het construc tiebureau en de heer During als chef van de administratie. Tot gedelegeerde is benoemd de heer J. W. B. Everts, oud-president-directeur van de K.P.M. in Ned.-Indië, die zich reeds vóór de oorlog in sterke mate voor de luchtvaart interesseerde. Men hoopt, dat thans spoedig een beslissing zal vallen over de bestelling bij de Nederlandse industrie van een groot aantal Meteor-vliegtuigen voor Nederland en België, waarvoor reeds in 1948 in opdracht van de Nederlandse Staat de bouwlicentie van de Gloster Company werd gekocht. Daardoor zullen de ruim 1600 werknemers van Fokker voor de eerstvolgende jaren de zo no dige bestaanszekerheid verkrijgen. Ver schillende voorbereidingen om bedoelde order te kunnen uitvoeren, werden reeds genomen. O.a. werd reeds begon nen met de bouw van nieuwe fabrieks- ruimte op Schiphol. President Truman heeft bij het Con gress een voorstel ingediend om een mi nisterie van Volksgezondheid en Maat schappelijk Werk op te richten onder leiding van een lid van het kabinet; d' functies op het gebied van volksgezond heid en maatschappelijk werk worden momenteel door andere regeringsinstan- ties vervuld. Verwachting tot Vrijdagavond: Overwegend droog weer met min der bewolking dan vandaag en bijna overal perioden van zonneschijn. Zwakke tot matige wind hoofdzake lijk tussen Noord en Oost. Tamelijk koel weer voor de tijd van het jaar. Zon 4.30—21.04. Maan 2.18—19.50 De verzoeningscommissie voor Pales tina van de UNO heeft gisteravond for meel meegedeeld, dat haar pogingen om tot een regeling van het Joods-Arabische vraagstuk te geraken bedreigd worden met mislukking. Dit was vervat in een rapport aan Trygve Lie. De Nederlandse Vereniging van ex- politieke Gevangenen uit de bezettings tijd heeft een telegram aan de minis ter-president, de minister van Sociale Zaken en de leden der Tweede Kamer gezonden, waarin zij verklaart: Met ont steltenis hebben wij kennis genomen van het feit, dat op last van de regering de missie tot opsporing is of wordt stop gezet, waardoor de belangen van de ver misten en nabestaanden zéér ernstig worden geschaad. De minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten met ingang van vandaag de rantsoe nering van voedingsvetten volledig op te heffen, zodat zowel het publiek als de verwerkende industrie, waaronder o.m. te rekenen bakkers, banketbak kers, koekfabrieken. restaurants, enz. voortaan boter, margarine, spijsvetten en spijsolie zonder bon of toewijzingen kan betrekken. Alleen voor technische doeleinden (zeepindustrie, verffabrica ge. enz.) blijft een toewijzingssysteem van kracht. Weliswaar lag het aanvankelijk in het voornemen in de loop van het na jaar de rantsoenering te beëindigen, maar enerzijds is reeds thans een ze kere verzadiging merkbaar in de con sumptie. terwijl anderzijds de boter- productie ruim is en de grondstoffen- positie van de andere spijsvetten gun stig. De aanvoer van kaas en de te verwachten grote koolzaadoogst zi.in mede factoren die de vetpositie in gunstige zin beïnvloeden. Op grond van de eerste overweging wordt een grote toename van het verbruik van voedingsvetten na de opheffing van de distributie niet verwacht. De bestaande prijsregelingen blijven gehandhaafd. Spijsolie zal men niet direct overal bij de winkelier kunnen betrekken aangezien de bevoorrading van de detaillist enige tijd vraagt. De rantsoenering van voedingsvet ten. die thans beëindigd is heeft bij na negen jaar geduurd, want de dis tributie op bon werd ingesteld met in gang van 29 Juli 1940. Dr. Kan Tsjih-Ho, vertegenwoordiger van de waarnemende president van het nationalistische China, generaal Li Tsoeng-Jen. heeft gisteren, in gezelschap van de Chinese ambassadeur Dij het Witte Huis, dr. Wellington Koo, een be zoek gebracht aan president Truman, bij welke gelegenheid hij tegenover het Amerikaanse staatshoofd een uiteenzet ting heeft gegeven van een nienw plan van de Chinese regering, om aan de communistische opmars het hoofd te bieden. De Israëlische autoriteiten hebben on geveer 800 Arabieren te Nazareth gear resteerd. Dik worden als een tonboter, vet en margarine van de bon, lazen wij in een van de winkels. Het kan lijden nu Verschenen is de nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot verplichte ver zekering van werknemers tegen gelde lijke gevolgen van onvrijwillige werk loosheid. Hieraan is het volgende ontleend: Naar schatting bedroegen over 1948 de kosten van subsidiëring van wachtgeld regelingen ongeveer drie millioen en de lijke, volledige en onvoorwaardelijke souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië in overeenstemming met de beginselen van het accoord van de „Renville". Vastgesteld wordt, dat deelneming aan de Rondè-Tafelconferentie niet zal praejudiciëren op de rechten, de eisen of de posities van de deelnemers. De commissie der V.N. voor Indone sië zal deelnemen aan de Ronde-Tafel conferentie in overeenstemming met de richtlijnen, zoals deze door de Veilig heidsraad zijn vastgesteld. Bet betrekking tot de te volgen pro- Aldus het memorandum betreffende de Rodne-Tafelconferentie, opgesteld door de beide delegaties en de commissie uit de B.F.O. Het doel van de R.T.C. is een blijvende oplossing van het Indo nesische geschil tot stand te brengen en wel zo spoedig mogelijk door het bereiken van een overeenkomst tussen de deelnemers betreffende wegen en middelen tot overdracht van de werke- cedure der conferentie zegt het memo randum het volgende: 1. De conferentie zal zelf besluiten nemen met betrekking tot de proce dure-regelingen, buiten en behalve de punten, welke in dit document worden genoemd. 2. Er zullen formele en informele bij eenkomsten worden gehouden. 3. De formele bijeenkomsten zullen plaats hebben in tegenwoordigheid van de Unci. 4. De informele bijeenkomsten wor den gehouden buiten tegenwoordigheid van de Unci indien de omstandigheden zulks vereisen. 5. Het aannemen van resoluties heeft plaats in formele vergaderingen. S. Dc Rondetafelconferentie zal de ver tegenwoordigers der minderheden Euro peanen, Chinezen of Arabieren in de gelegenheid stellen hun inzichten aan de conferentie kenbaar te maken in alle aan gelegenheden, welke worden beschouwd als hun belangen te raken. 7. Het horen van vertegenwoordigers van andere belangen van betekenis, die de wens daartoe te kennen geven, kan door de conferentie in overweging worden geno men. De resultaten van de conferentie zullen worden neergelegd in documenten en over eenkomsten, die bindend voor de partijen zijn. Deze documenten en overeenkomsten zullen getratificeerd moeten worden en zullen o.m. inhouden een verdrag voor de souvereiniteitsoverdracht en het statuut van de NederlandsIndonesische Unie. waarin de fundamentele voorzieningen voor de toekomstige samenwerking worden vast gelegd. Deze documenten en overeenkom sten zullen direct daarna worden overge legd aan de Nederlandse Staten-Generaal en het voorlopig vertegenwoordigend or gaan van de Republiek-Indonesia en, op een wijze, waarop later beslist zal worden aan de vertegenwoordigende organen van de gebieden der B.F.O. kosten van de overbruggingsregeling en de sociale bijstandsregeling rond zestien millioen, tezamen negentien millioen. In dat jaar ontving in de regel een 'groot deel (gemiddeld bijna de helft) van het aantal ingeschreven werklozen generlei uitkering. Aangenomen moet worden, dat de meerderheid van dezen wèl een uitkering ingevolge de werkloosheids wet zou hebben ontvangen, indien deze reeds in werking ware geweest. Hier mede rekening houdende moet men de kosten, die de wet over 1948 zou hebben meegebracht, op rond 60 millioen ramen. Het bedrag van 60 millioen valt uit een in 15 millioen voor de wachtgeld verzekering (waarvan 7,5 millioen voor rekening van de werkgevers en een ge lijk bedrag voor rekening van de werk nemers) en 45 millioen voor de werk loosheidsverzekering (waarvan 11.25 millioen voor rekening van de werk gevers, een gelijk bedrag voor rekening van het Rijk). De totale kosten van werkloosheidsuitkeringen zouden dan over 1948 voor het Rijk hebben bedra gen 22,5 millioen, vermeerderd met om streeks 1 millioen voor sociale bijstands uitkeringen, of 23,5 millioen. d.w.z.. dat bij de geringe omvang, die de werkloos heid in 1948 had, het Ri.ik vermoedelijk 4.5 millioen meer had moeten uitgeven, indien toen reeds de werkloosheidswet van kracht ware geweest. Ten aanzien van de onderbreking bij werkloosheid in de verstrekking van va- cantiebons en in de premiebetaling voor bedrijfspensioenfondsen merkt de mi nister het volgende op: Met betrekking tot beide onderwerpen, de vacantie- en de pensioenfondsen, ontbreekt een alge mene regeling. De toestand ter zake is in het ene bedrijf anders dan in het an dere. Voor een algemene wettelijke re geling voor het geval van werkloosheid eigent de materie zich daarom niet. Bo vendien is, naar het de minister voor komt. een periode van werkloosheid be zwaarlijk als grondslag te nemen voor het verkrijgen van aanspraak op vacan tie, tenzij de werkloze werkzaam is bij de D.U.W. en aan die werkzaamheid aanspraak op vacantiebons kan worden ontleend. Wat betreft de premiebetaling voor een bedrijfspensioenfonds laten, naar zijn mening, de voorgestelde bepalingen inzake de wachtgeldverzekering de mo gelijkheid open daarin te voorzien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1