Hoe Haarlem gestemd heeft Provinciaal ziekenhuis! gaat eeuwfeest vieren LAXEERAKKERTJES K.LM.-machine verongelukt? De nieuwe raad AGENDA KORSTJENS Katholiek Gemengd Koor HAARLEM Twee zetels van Communisten naar V.V.D. Boom-Ruygrok goed van orders voorzien iiiii ii iiiii iiii 66808 ïm 68 iiiii iiiii lilli iiiii iiii Technisch groot! Wèg die afvalstoffen Katholieke huwelijks voorlichting Sg 1 - 11-1 DONDERDAG 23 JUNI 1949 PAGINA 2 R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Rondleidingen door Frans Halsmuseum Rechtbank deed uitspraak Partijen Kaih. Volksp. Pariij v. d. Arb. Communisten Ani. Rev. Chr. Hisi. V.V.D. Overige pari. Kamer 1948 Raad 1946 Raad 1949 22.830 27,13 22.796 29,6 24.448 29.35 27.718 32,94 27.910 36,2 29.407 35.30 9.329 11,09 3 2.401 16,1 8.704 10.45 7.963 9,46 5.745 7,5 6.800 8.17 3.790 4,5 3.255 4,2 4.757 5.71 8.209 9,75 4.452 5,8 9.180 11.02 4.313 5,13 236 0,5 n hoed Levensbeschrijving nieuwe katholieke raadsleden Kerkelijke vieringherdenkingen, sport en spel Inbreker aangehouden H.S.V. De Kampioen Damsport Kerkelijke herdenkingen éi EINDEXAMENS Sluiting sigarenwinkel* De nieuwste modellen en nieuwste kleuren KINDERWAGENS t WANDELWAGENS MODERNE VERLICHTING? J. G. KAASENBROOD Burgerlijke Stand die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken HEEMSTEDE Afscheid burgemeester HAARLEMMERLIEDE Burgerlijke Stand Het openluchtspel Verrichtingen van het Haarlems Bureau Mevrouw Spoor naar Nederland LAATSTE NIEUWS Dagorder voor troepen in Indonesië André Rieu dirigent van Maastrichts Sted. Orkest Scheepvaartberichten Beurs van Amsterdam Beurs van New York Als er in Haarlem een totaiisator voor de rennen naar de raadsze- tels geweest was, dan zouden de gokjes zeer waarschijnlijk op dezelfde winnende en verliezende renpaarden in politieke arena gedaan zijn, waarmee we maar zeggen willen, dat de uitslag, welke merkwaardige gevolgen hij ook moge hebben, insiders en ook een groot aantal outsiders niet zal hebben ver wonderd. We vernamen dit al bij het publiek, dat zich reeds vroeg in de avond bij on ze publicatieborden in de Smedestraat had verzameld. Toen omstreeks negen uur de bulletins ook in de buitenwij ken voor de ramen hingen, was de commentaar in dezelfde richting: „Deze uitslag hadden we wel verwacht!" Niet temin is er aanleiding tot enige commen taar. Om te beginnen over de K.V.P. Zij is vrijwel onbewogen, standvastig, ook al is het percentage een fractie, 0.16 teruggelopen, terwijl het aantal stem men met 1712 toenam. Het aantal kiezers was in Haarlem 94.751, waarvan 83.209 naar de stembus sen getrokken zijn en. om weer in per centages te spreken. 12 die het voor recht en de plicht hadden, om de raad samen te stellen, hebben verstek laten gaan. De K.V.P. had bij de eerste verdeling 11 zetels en heeft de 12de kunnen be houden door een glansrijk overschot. De P.v.d.A., die vooral de laatste we ken uitmuntte door voortreffelijke, goedgevonden slagzinnen, heeft moeten ervaren, dat vele Haarlemmers ook zon der geluk in progressieve sociaal-demo cratische richting een goede raad meen den te kunnen kiezen De Partij verloor 1 zetel, maar het zal haar ook een vreugde zijn. dat de Communisten van 6 tot 4 plaatsen aan het Prinsenhof zijn afgezakt. Wat ons betreft, wij vinden die vier nog meer dan genoeg. En toen de helft van het aantal stembureaux binnen was, zag het er naar uit, dat de klap nog erger zou aankomen. Bij de V.V.D. was het precies omgekeerd. Me vrouw Scheltema. die tot nu toe één secondant had, zal nu een breed gezel schap om haar verzameld zien. Vier man sterk is deze fractie nu geworden, wat wel d e verrassing van de gedenk waardige 22ste Juni genoemd mag wor den. Dat een fractie intussen ook zon der veel woorden vooruit kan gaan heeft de C.H.U. ondervonden. Als een ling heeft majoor De Vries zich nooit erg happy gevoeld en nu representatie beter is geworden en verdubbeld, keert hij niet weer. De Anti-Revolutionnairen, die het roer stevig in de handen houden, heb ben hun scheepje noch naar links noch naar rechts gestuurd en zijn keurig recht uit naar hetzelfde doel gevaren. Zij hebben een gelijk spel van 3-3 ge speeld. Was het dus gemakkelijk, om vrij wel te voorspellen hoe Haarlem, ditmaal uit de bus zou komen, moeilijker is het een prognose te doen ten aanzien van de verdeling der wethouderszetels. Op het eerste gezicht behoeft er niets te veranderen, want de P.v.d.A. en K.V.P. hebben een stevige meerderheid, name lijk 26 van de 39. Maar de Christelijke groepen hebben nu 5 zetels samen, ter wijl V.V.D. en Communisten de uiter sten raken elkaar ieder 4 bezetten. Men weet. dat de K.V.P. met liefde een wethouderszetel - afstaat aan de bei de Christelijke partijen, magr het ver leden heeft geleerd, dat de P.v.d.A. een vertegenwoordiging van deze groepen onaanvaardbaar achtte. Nu we een ka tholieke burgemeester hebben, verwacht die partij en daar zijn al publicaties over gedaan det de K.V.P. met één zetel genoegen zal nemen, in het mid den latend, hoe bepaalde moeilijkheden voor de rest dan opgelost moeten wor den. In ieder geval is de suggestie, die van de zijde der voormalige liberalen gedaan is, namelijk 4 wethouders van 4 groeperingen, ook een totogokje. In September kunnen we nog aardige dis cussies verwachten. Een ander aspect van deze verkiezingsuitslag is het vol gende: de P.v.d.A., die nu nog 15 zetels heeft, kon met de 6 communisten voor een meerderheid zorgen. Daaraan is nu een einde gekomen. Zij hebben samen 18 zetels en vormen dus een minder heid. In zekere opzichten bezet de V.V.D. dus straks een sleutelpositie, die we echter voor het bijzonder onderwijs niet naar onze richting zullen zien over slaan. De verantwoordelijkheid van deze partij moet wel bijzonder groot worden. Aanwinsten van de R.K. Openbare Leeszaal. Nieuwe Gracht 70. Deze keer Franse werken: L. Bloy, La femme pauvre; épisode contemporain. L. Chaigne, Anthologie de la renaissance catholique; 3 tomes. I Les poètes. II, III Les prosateurs. P. Claudel Introduction a l'Apocalypse P. Claudel, Présence et prophétie. J. Da- niélou, Le mystère du salut des nations. L. Hémon, Maria Chapdelaine. A. Hen ry, Bergson, maitre de Péguy. J. K. Huysmans, La-bas. P. A. Lesort, Les reins et les coeurs. J. Maritain et Raïssa Maritain, La vig. d'oraison. Raïssa Mari tain, Les grandes amitiés. F. Mauriac, Journal d un homme de trente ans. C. Péguy, Morceaux choisis; prose. Jéróme et Jean Tharaud, Vieille Perse et jeune Iran. J. Vaulon, Guy de Larigaudie; routier de légendeL Hoewel het experiment van de Woens dagavond-rondleidingen qua opkomst 'n succes is gebleken, zal het toch niet mo gelijk zijn, dit tijdstip van rondleidingen te handhaven. Niettegenstaande de lange dagen is het avondlicht toch onvolcoende om de schilderijen naar waarde te genieten. Ten emc.e diegenen, die moeilijk op werkdagen een rondleiding kunnen vol gen, tegemoet te komen, wordt de Woensoagavond-rondleiding thans ver plaatst naar Zaterdagmiddag. Te beginnen met Zaterdag 25 Juni zullen dus 's middags om 2.30 en 2.45 uur rondleidingen voor het publiek worden gehouden. De 39-jarige N. Z. H.-chauffeur J. H. L. uit Haarlem, die in de morgen van de 26ste October van het vorige jaar met zijn autobus op de. Raaks een lichtmast en een boom had gerammeid, veroordeelde de Haarlemse rechtbank vanmorgen conform de eis van de offi cier tot een geldboete van f 30. Zijn collega, F. v. O. uit Noordwijk, die fiet inhaalverbod op de Wagenweg had overtreden, werd eveneens conform de eis veroordeeld tot een geldboete van f 25. De Haarlemmer J. J. B., die f 7500 had verduisterd uit de kas van de vak groep voor meubelindustrie en tegen wie 12 maanden, waarvan 5 voorwaar delijk was geëist, kreeg vanmorgen 12 maanden, waarvan 6 voorwaardelijk in een proeftijd van 3 jaar. J. C. M., tegen wie wegens verduistering van 15.000 ten nadele van een suikerfabrikant te Halfweg een jaar en zes maanden was geëist, kreeg één jaar en drie maanden met drie jaar proeftijd. Stemmen Perc. Stemmen Perc. Stemmen Perc. De zetelverdeling is als volgt, tussen haakjes de verdeling van 1946: K. V. P. 12 (12), P. v. d. A. 14 (15), V. V. D. 4 (2), A. R. 3 (3), C. H. 2 (1), Comm. 4 (6). De raad zal er np als volgt uitzien: K. V. P.: Th. S. J. Hooy, A. J. M. An- genent, mej. A. Bolsius, A. van der Veldt, mr. A. Schreurs, H. Loerakker, J. A. Schippers, J. van Velsen, C. W Straathof, Th. van Eyck, H. van Turn hout en F. W. Knape. P. v. d. A.: D. J. A. Geluk, E. Al- brecht, W. F. Happé, E. van EekTiel, G. Blokdijk, J. Prikkel, J. J. Voogd, J. van Boekhoven, J. Willemse, H. W van der Giessen, de overige 4 candida- ten zullen bij loting worden aange wezen. Ant. Rev.: W. C. Bakker, D. Spek, L Silvis. V. V. D.: mr. E. ScheltemaConradi, J. Klerk, ir. A. Stoffels, mr. J, G. Bet- tink. C. H. U.: A. J. v. Houwelingen Rijk- hoek, A. L. de Landmeter. Communisten: M. D. Proper, P. H. Voo- ren, H. van OmmerenAverink, H. C. Hennevelt. In de raad keren niet terug: dr. J. G. Hoge (K. V. P.), H. J. L. Klein Schip horst (K. V. P.), J. M. Nooy (K. V. P.), A. A. Peterse (K. V. P.), H Kloet (V. V. D.), C. L. de Vries (C. H. U.), M. Meyers (P. v. d. A.), F. Noordhoff (P. v. d. A.), F. Bakker Schut (P. v. d. A.), F. Vliegen (P. v. d. A.), M. Gregoire (C. P. N.), G. Mol (C. P. N.) en J. van der Pas (C. N. P.). staaf altijd goed Wilhelminastraat 16. Haarlem. Jac. v. Velsen, geboren te Overveen in 1902, bezocht de Middelbaar Techn, School en daarna de cursus voor Hoge Bouwkunst Onderricht te Amsterdam. Was 7 jaar werkzaam op diverse ar- chi'tectenbureau's, o.a. van prof. Zwiers, bouwde na zelfstandige vestiging als ar chitect, verschillende complexen wonin gen voor bouwverenigingen, scholen, kerken en winkels. Hij schreef een boekje over Haarlem. H. W. van Turnhout, werd geboren op 31 Juli 1902 te Heemstede. Behaalde diploma MULO, was bij v Gend en Loos werkzaam en kwam daarna ter griffie van de arrondissementsrechtbank te Haarlem, alwaar hij sinds 1943 chef de bureau is. De heer v. Turnhout is een belangrijke figuur in de katholieke sportwereld, o.a. vice-voorzitter van de Ned. Kath. Sportbond afdeling voetbal, bestuurslid diocesane N. K. S., voorzit ter commissie Kath. Voetbal, voorzitter jeugd-kampcommissie N. K. S., vice- voorzitter Haarlemse Voetbalbond, voor zitter jeugdcommissie Haarlemse Voet balbond en lid van diverse commissies van de K. N. V. B. Th. A. J. M. van Eijck werd op 17 Juli 1903 te Utrecht geboren, alwaar hij de H. B. S. volgde en de studie voor het notariaat maakte. In 1925 werd hij can- didaat notaris te Arnhem en sinds Juli 1927 woont hij in Haarlem, waar hij eerst bij notaris van Niekerk en vervol gens bij diens opvolger notarjs Brans werkzaam was. In 1945 werd hij wnd. notaris van het kantoor van notaris Van Cranenburgh en op 14 Februari 1948 werd hij benoemd tot zijn opvolger. C. W. Straathof werd geboren 19 Mei 1913 en heeft sinds 1938 zitting in het bestuur van de afdeling Haarlem van de R. K. Bond van Kleermakerspatroons. November 1945 werd hij secretaris van de R. K. Middenstandsvereniging in onze stad. Th. S. J. Hooy A. J. M. Angenent Mej. A. Bolsius A. van der Veldt (K. V. P.) (K. V. P.) (K. V. P.) (K. V. P.) A. Schreurs (K. V. P.) H. Loerakker (K. V. P.) J. A Schippers (K. V. P.) J. van Velsen (K. V. P.) C. W. Straathof (K. V. P.) Th. van Eijck H. van Turnhout f. W. Knape (K. V. P.) (K. V. P.) (K. V. P.) BIOSCOPEN: Rembrandt: Huwelijk in de schaduw (18 J.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Pa lace: Passagiers in de nacht (18 J.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Schaduw over het huis (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u Frans Hals: Saigon (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. City: Tot*weerziens (volw.), 2.15,4.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 23 Juni Grote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Keuring nieuwe films De K.F.C.-keuringen van de films, die vanaf Vrijdag in de Haarlemse bioscopen worden vertoond, luiden als volgt: Hallo Noord 777, 14 jaar (Rembrandt); Black An gel, 18 jaar (Palace); Copacabana, 18 jaar (Luxor); De laatste étappe, 18 jaar (Frans Hals): San Antonio, 18 jaar (City). BoomRuygrok N.V. te Haarlem heeft in haar algemene jaarvergadering de jaarstukken over 1948 goedgekeurd. In antwoord op verschillende vragen werd medegedeeld, dat de bouw van het nieuwe papiermagazijn bijna voltooid is. eehter nog niet de uitbreiding van hét gebouwencomplex. Indien moge lijk, zullen in de omgeving nog enige kleine panden worden aangekocht, ten einde een afgerond geheel te verkrij gen. De eigenaren van deze panden zijn echter terughoudend. Het machinepark, dat gedurende de oorlog door „roofbouw" geleden heeft, wordt nog steeds gemoderniseerd. Een plan, dat zich over enige jaren uitstrekt, is hiervoor opgesteld. De heer H. Knuttel werd als com missaris herbenoemd. Tenslotte mochten aandeelhouders vernemen, dat de omzet over de eerste vijf maanden van het lopende boekjaar die van het vorige jaar hebben overtrof fen. De drukkerij is volledig met werk bezet. De Haarlemse recherche heeft de da der aangehouden van de inbraak, die in de nacht van 29 op 30 April werd ge pleegd in een huis aan de Zaanenlaan. Fr werden toen twee radiotoestellen ontvreemd. De dader is de 26-jarige G. M. M. Terzake van heling heeft de politie aangehouden de 22-jarige W. B. en de 35-jarige A. W. H. Woensdagavond werd een peloton wedstrijd gereden, waarvoor zes pelo tons aan de start kwamen. De A-klasse reed 50 k.m.; de B-klasse 40 k.m. De uitslag was: A-klasse: 1 ploeg: L. Krekens, J. v. Leeuwen; H. Droog, Th. Drost, G. Ger ritsen en W. Voorting; tijd 1 ur 16 min. 55 sec. 2e ploeg: B. v. Dijk. W. v. d. Stolpe, B. Fennis, H. Kramer, A. Voor ting en A. Visser; tijd: 1 uur, 17 min. 11 sec. Deze ploeg had geruime tijd de lei ding, doch verloor terrein doordat enige renners pech hadden. B. klasse: le ploeg: A. v. 't Hof, W. Wijkhuizen; S. Bakker, M. Bes en De Bü; tijd 1 uur' 6 min, 41 sec. 2e ploeg: J. Steenbakker, M. Storkhart, Broer tjes, Merkenhof en Rusman; tijd 1 uur 7 min. 4 sec. Eindstand der promotie-degradatiewed strijden le klas, District Kennemerland. gesp. gew. rem. verl. pnt. C. Hoek A. F. Leuffen A. J. Oremus W. Roest J. Risseeuw J. v. d. Kroft J. v. Horick Meldden we gisteren een en ander over het geschenk en het défilé van de omwonenden van het Provinciaal Zie kenhuis, thans is ook het officiële pro gramma van de feestelijkheden ter vie ring van het honderdjarig bestaan ver schenen. Een origineel programma met aardige tekeningen door de patiënten met de hand gekleurd. Morgen begint de sportdag op „Jagt- lust". Om negen uur worden de deel nemers uit andere inrichtingen ontvan gen, waarna men in optocht naar het feestterrein zal vertrekken. De eerste geneesheer-directeur zal een welkomst woord spreken en daarna beginnen de athletiekwedstrijden. Een voetbalwed strijd besluit om zeven uur 's avonds deze sportdag. Zaterdag 25 Juni en Zondag 26 Juni vinden de wandeltochten plaats, waarover wij reeds een en ander hebben medegedeeld. De officiële gedenkdag, Maandag 27 Juni, begint met een plechtigheid des morgens om half elf op het voorplein. De voorzitter der jubileumcommissie zal dan een gedenkteken aan de commissie van bestuur aanbieden. In de zaal Musis Sacrum wordt om half twaalf een her denkingsplechtigheid gehouden. Om kwart over twee wordt in het nieuwe openluchttheater op Jagtlust het jubi- leumspel „Onze Kleine Wereld" opge voerd en daarna begint de kermis op het terrein achter Meerzicht. Na een reünistenmaaltijd zullen de avondfeeste lijkheden op het kermisterrein worden voortgezet. Dinsdag 28 Juni komen de gasten uit de evacuatie-inrichtingen „De Brink- greven", „Groot Graffel", „Willem Arntsz Hoeve", „Voorburg" en de „R.P.I. Eind hoven". Dan zal een tweede opvoering van het jubileumspel plaatsvinden, de kermis bezocht worden en een gezamen lijke maaltijd genuttigd worden. Van acht tot negen uur des avonds concer teert de harmonie „Ons Genoegen" uit Wormerveer in het park. Tot slot van deze dag wordt om half twaalf een vuur werk bij het Meertje ontstoken. Een derde en vierde opvoering van „Onse Kleine Wereld" vindt plaats op Woensdag 29 Juni om 10 uur en 2 uur. Gedurende de feestdagen zullen in de hal van het hoofdgebouw producten van patiëntenarbeid tentoongesteld worden. De bibliotheekvereniging stelt fotowerk door leden en oud-leden van het per soneel in de leeskamer ten toon. Voor de Rooms-Katholieke patiënten, zusters en dienstdoend personeel is er ook een kerkelijke herdenking van het eeuwfeest. Vanavond zeven uur zal pater Kokkelkoren een predicatie houden. Vrijdagavond wordt een plechtig lof ge celebreerd met processie. Het koor van DE GEMEENTERAADSVERKIEZING TE HAARLEM iiii iiiii V.PELT-PAl leder Q is 1000geldige stemmen in 1946 teder jjj islOOO geldige stemmen in 1949 Voor het eindexamen H.B.S. B van het Lorentz Lyceum slaagden de volgende leerlingen: René Bauwens, Max Cremer. Frits Honig, Geert Hovenkamp, Her man Huynink, Marius Kossen, Charles Matthijssen, Hans Abspoel, Nelly Berg man. Teun v. d. Boon, Kees Dekker, Han. v. Haarlem, Albert Hilvers, Max Hoeke, Wim Hakema, Jan Noy, Piet On- nekes, Kees Rab, Dick de Reus, Hans Rudolphy, Jan Smal, Hans Thierry, Jan Tuyten, Harry Zeilmaker. Afgewezen: 8 candidaten. Verlengd examen: 2 candidaten. De examens wor den voortgezet. Voor'het eindexamen afdeling Gym nasium zijn aan het Christelijk Lyceum te Haarlem geslaagd: voor diploma A: de dames M. S. Crolla, R. de Koomen, A. C. Olivier en de heren W. A. van Deth, A. A. Klapwijk, E. Leeflang, D. Lijnzaad, G. Rikkers, J. Schipper, J. D. W. Veltkamp. Geslaagd voor diploma B: de dames A. W. Bosman, A. M. C. Uittenbosch en de heren J. Rethmeier, H. B. Schreuder. H. J. van der Schroeft, P. A. E. Sillevis Smitt. Geslaagd voor het eindexamen H.B.S. B aan het Lorentz Lyceum: de dames en heren: A. Hoff, A. Hooghout, H. Jan sen, A. de Koning, J. Krook, T. Kuyt, J. Smit, J. Stutterheim, W. van Vlaar- dingen, R. Willemse, B. de Crauw, G. Bijlsma, K. Rogge. Afgewezen 1 cand. De examens zijn hiermee geëindigd. Eindexamens H.B.S. A aan de Zijlvest. Geslaagd de dames: D. Plas, E. Ran, P. Loven, I. v. d. Mije, W. Wessels. Gesl. de heren: H. Spronk, C. de Groot, B. Vallenduuk, K. R. Jonker, P. v. d. Have. Th. v. Luipen, H. Holster, B. Companjen. De examens zijn afgelopen. Van de 84 cand. werden 15 afgewezen. De Ned. Bond van Sigarenwinkeliers ei: de Bond van R. K. Sigarenwinkeliers delen mede, dat het de sigarenwinkeliers vrij staat hun zaken 's Woensdags te sluiten, ofwel open te houden. C. Hoek en W. Roest promoveren naar de le klas; A. F. Leuffen en A. J. Oremus handhaven zich in de le klas; J. v. Horick blijft in de 2e klasse; J. Risseèuw en J. t. d. Kroft degraderen naar de 2e kla*. Generaal Cronjéstraal 82 Telefoon 13053 (Ad*.) Vraagt vrij advies bij de vakman GROTE HOUTSTR. 131 TEL. 10271 SMEDESTR. 7 TEL. 11287 (Adv.) ONDERTROUWD: 22 Juni: C. Stee man én E. M. van Kuijeren; H. G. C. Essenberg en M. G. Nieuwenbroek; J. G. van Zanten en M. H. Steenken; P. G. H. Vader en A. Commandeur; T. van Slooten en C. M. de Jong; H. Grift en J. C. Hale wijn; J. van der Meule en H. J. C. Boelhouwer; G. F. W. Ruckert en C. J. Hagenaar; K. E. van Dekken en J. W. van der Vooren; P. J. W. Dou- dorff en A. F. Kemmer; P. M. Gubbels en H. A. Krans; J. P. van Buggenum en K. Hartmann; J. Koning en P. van Scheppingen; J. W. Coene en A. Hof- mans; G. Bijlsma en B. de Groot; J. G. Baljet en M. C. Cats; A. J. Oud en G. Kunst; J. P. Laan en J. Beljaards; J. C. Boon en H. J. van Nieuwmegen; J. Lasschuit en W. Hangjas; P. J. van der Drift en A. E. Traksel; J. R. Hof man su H. Weert; B. A. Meijer en G. Bel; G. van den Berge en C. J. Imanse; R. Roosje en E. M. J. Gelaudie; J. J. van Lint en M. Walet; J. K. J. Gerrit sen en E. M. Flipphi; A. van Bommel en J. M. Kaptijn; A. W. Molenaar en T. T. G. van Gemert. GETROUWD: 22 Juni: J. H. Wennink en F. Hartman; A. T. Elzinga en E. Crew; A. R. de Mijttenaer en C. J. W. de Liefde; A. Schulte en A. M. van Raaphorst; G. J. Meirmans en J. Fen- ne; M. J. M. Mooren en J. C. van der Heijden; H. J. Fictoor en J. A. Wijker; J. J. Glas en C. S. Kooring; G. van der Wal en C. H. van den Domhof; F. Zwart en M. E. M IJsselmuiden; H. Lamboo en E. Smits; C. Romeijn en A. Schuit hei ss; C. Pluim en A. van Schuppen. GEBOREN: 27! Juni: C. A. Folmer— Fontein, z; T. NoordhoekElderbroek, z; C. H. FictoorLasschuit, z. 21 Juni: J. H LaanLouwen, z; A. de Boer- Draaijer, z. 22 Juni: R. Brèetvelt—Jels- ma, z. 21 Juni: K. E. Ellenbroek—Ekel, d. 20 Juni: C. A. Both—Vellekoop, d; H. Hoek—Brinkman, d. 19 Juni: C. F. RiekelUrazek, d. OVERLEDEN: 20 Juni: E. Polder manBerkhout, 70 j., Van 't Hoffstr. J. J. Bregonje, 50 j., Rozenhagenplein; T. Kok, 60 j., Rijksstraatweg. 21 Juni: M. J. SminkBeukers, 70 j. Kinder- huisvest; P. T. Jansen, 82 j„ Verspronck- weg. 20 Juni: H. Goetseltje, 35 j., Kam perlaan. 21 Juni: C. J. M. Visser, 1 d., G. AemstelstraaL Koordirigent Evert Haak houdt vol en stelt programma's van zeer verschil lende aard samen, om maar het Heem- steedse katholieke publiek naar zijn concerten te trekken. Nu. het publiek was op dit. een speciaal opera- en operetteconcert niet in grotere getale opgekomen dan voor heen. doch het heeft nog nooit zo ge noten als thans Dit is niet alleen toe te schrijven aan het gieer populaire programma voor de zoveelste maal is bewezen dat het volk in al zijn geledingen geniet van opera-muziek. maar oo.k en wel licht nog meer aan de wijze van uit voeren. Wij hebben destijds op concerten van gewone koornummers en van oratorium fragmenten doorgaans de muzikale uitbeelding kunnen prijzen, doch zo spontaan en door en door muzikaal aangevoeld als thans hebben we het koor nog nooit horen zingen! Dit wil niet zeggen, dat alles op elk punt volmaakt werd uitgevoerd. Geens zins B.v. de heren zongen, vooral bij afzonderlijk optreden, lang niet zo on bezorgd en geestig en kenden hun par tijen niet zo goed als de dames: de klank van de tenoren was menigmaal te zwak. in hoge ligging was de klank van de sopranen wel eens iets minder welluidend enz. Veel kleine tekort komingen vergat men echter gaarne vanwege de doorvoelde voordracht, die alles overheerste. Het succes is natuurlijk niet alleen te danken aan het natuurlijk aanvoelen van operamuziek en van de heerlijke, onvergankelijke Schubert-liederen door het koor aangewend in „Das Dreima- derlhaus" door het koor een groot deel ervan is toe te schrijven aan de en thousiaste leiding van Evert Haak. het voortreffelijk accompagnement van Louk Nelissen en de medewerking van twee voor dit genre hij uitstek ge schikte solisten: mej. Annie Schoen, sopraan en Jos Plemper. bariton. Niet zomeer het weelderige geluid van de sopraan en de prachtjg-getimbreerde stem van de bariton, als hun kostelijke typering werkte stimulerend op het koor. De vraag rijst: het koor omzetten in een operette-vereniging? In elk geval een complete uitvoering van „Das Drei- maderlhaus"! Als Heemstede daarop niet reageert is het geen koor waard! Volledigheidshalve zji vermeld, dat de Duitse taal in Gounod's „Faust" het niet. de speciale bewerking der Schu- bertkoorliederen van Evert Haak het wè} deed. Wij zien vol verwachting naar het volgende concert uit. Als Heemstede dat nu ook maar doet! OL. KOOP. In verband met het naderend afscheid van jhr. P. P. W. v. Doorn als burge meester van Heemstede verzoekt men ons er de aandacht op te vestigen, dat op Donderdag 30 Juni, 's middags tussen 4 en 5.30 uur, op het raadhuis een af scheidsreceptie zal worden gehouden. De gemeenteraad zal van zijn voorzit ter afscheid nemen in een op Woensdag 29 Juni 's middags om 4 uur te houden raadsvergadering. GEBOREN J. J. van Geldorp en J. W. Kortekaas z; M. Valent en L. dè Visser d; Th. R. Nelissen en Th. C. Laheij z: D. A. Rijnders en M. E. Slagter d; G. P. Stapel en E. F. van Hemmen d. GETROUWD: Th. J. F. Roosen en E. Zandvliet de Sacramentskerk te Bloemendaal zal daarbij zingen. Zondagmorgen om kwart voor negen zal pastoor L. Beune in de R.K. Kapel van het ziekenhuis een plechtige Hoog mis opdragen met assistentie van kape laan J. de Groot als diaken en kapelaan W. Juffermans als subdiaken. Het koor der St. Liduinakerk zal een Mis van Cuypers zingen. Pastoor Beune houdt de feestpredicatie. Ook de Ned. Hervormde Kerk en de Ned. Israëlietische gemeente houden Zondag herdenkingsdiensten. Het jubileumspel „Onze Kleine We reld" wordt bijna alleen door patiënten vertolkt. Het toneel stelt een herberg voor, gelegen aan de weg langs Meeren- berg, dat van de grote maatschappij door een hekje is afgescheiden. Het eerste gedeelte van het spel speelt in de begin periode van het ziekenhuis; het laatste in de tegenwoordige tijd. De moderne verpleging culminerend in bewegings vrijheid en arbeidstherapie wordt aan schouwelijk en enigszins geromantiseerd voorgesteld en in het tweede deel wordt de evacuatie en de bevrijding behandeld met een grandioze apotheose van dans, muziek en lied. Het jaarverslag van het Kath. Bureau voor Huwelijksvoorlichting te Haarlem loopt over een periode van 15 Mei 1948— 15 Mei 1949. Zoals bekend, is de geeste lijke leider van dit buraeu de zeereerw. heer H. J. Agterof en de medische leider dr. P. K. J. Tervooren. De priester be handelde dit jaar 199 nieuwe gevallen, waarvan 195 mondeling en 4 schriftelijk. In totaal werden door hem 365 bezoeken afgelegd. De personen, die dit jaar voor het eerst advies vroegen, kunnen ver deeld worden in de volgende groepen: 65 heren, 89 dames, 13 echtparen en 32 verloofde paren. Vóór het huwelijk werd in 114 gevallen advies gegeven, in het huwelijk in 72 gevallen, buiten het hu welijk in 13 gevallen. 150 personen kwa men uit eigen beweging. Uit de stad Haarlem kwamen 103 gevallen, uit de omgeving 89 en van verre 7. De medische leider gaf 246 maal advies, 228 maal mondeling, waarvan 155 nieuwe gevallen. Hiervan kwamen 76 uit Haarlem en 79 uit de omgeving. Voor nader advies of behandeling werden 3 gevallen naar de geestelijke leider verwezen. 19 naar een gynaecoloog, 6 naar een psychiater, een naar een internist en 5 naar een chirurg. Voorlichting buiten het huwelijk werd elf maal gegeven, voor het huwelijk 85 maal en in het huwelijk 150 maal. De medische leider merkte op, dat de gevallen van voorlichting in het huwelijk vooral moei lijkheden in de huwelijksomgang behelsden (waarmede men gelukkig thans spoediger dan vroeger zich tot een deskundige wendt), die door een instructie konden worden op geheven of naar een behandelend collega werden verwezen. Vrij veel P.O.-gevallen deden zich voor, ook om ware of vermeende socigle indicaties. Het plaatselijk bureau voo Haarlem en omstreken heeft verder voorlichting gegeven in breder kring door medewerking te verlenen aan tijdschriften en door het vervullen van een groot aan tal spreekbeurten in Amsterdam, Haarlem, Baam, Zandvoort, Rotterdam, Breda, Delft, etc Een serie conferenties werd gegeven voor kath. verpleegsters, voor kraamver zorgsters van het Wit-Gele Kruis en moe dercursussen van deze instelling. Het bu reau bestaat nu acht jaar en heeft nu een zékere stabiliteit bereikt. Ongecorrigeerd) Mev. de weduwe Spoor—Dijkema is gisteravond voorgoed naar Nederland vertrokken. Zij heeft haar werk in het belang van de gewonde en zieke militairen en hun verwanten, overgedragen aan mevr. Simons, die haar reeds gedurende enige maanden heeft vervangen. Mevr. Spoor wil echter trachten, ook in Nederland werkzaam te blijven in het belang van de militairen overzee en wel door huis bezoek enz. Zij zal trachten, zich nuttig te maken in elk geval, waarin persoon lijk contact van waarde zou kunnen zijn. Naar Reuter verneemt is bfl Bari in Italië een vier-motorig; vliegtuig verongelukt. Een be ambte van het vliegveld aldaar meent, dat het een toestel is van de K.L.M. op de lijn naar Batavia. A. P. meldde uit Rome, dat een vier motorig vliegtuig, dat voorlopig als een passagierstoestel van de K.L.M. geïden tificeerd werd, vandaag brandend in zee is gestort bij de Zuidkust van Italië. Minstens vijftien personen zouden ge dood zijn. Het K.L.M.-vliegtuig, dat op het vlieg veld Bari verongelukt zou zijn, werd be stuurd door de piloot Plesman, een zoon van de president-directeur van de maat schappij. Het is niet uitgesloten, dat de echtgenote van generaal Spoor zich in het vliegtuig bevond. Volgens de eerste berichten betrof het een vliegtuig van Britse of Amerikaanse nationaliteit. Ooggetuigen zagen vlammen en rook uit de romp en de motoren van 't vlieg tuig komen voordat het in zee viel, op ongeveer anderhalve km. astand van de kust. Hoe krijgen ze 't voor elkaar, heb ik gedacht, toen gisteravond al om kwart over acht de verkie zingsuitslag van Haarlem gepubliceerd werd. Wat zullen die politieke luxe loopjongens ook van de K.V.P. hoor, zo als altijd gedraafd moeten hebben, om de secure, zwoegende ambtenaren op het stadhuis te verslaan met verschil lende lengtes. Ik stond midden tussen het publiek en dat kauwde de cijfers met zoveel rust en vanzelfsprekendheid, dat ik zin had om op een stoel te gaan staan en de menigte enthousiast te maken. In Amsterdam doen ze dat toch wel een beetje anders. Toen ben ik ons redactiekantoor bin nengestapt en daar heerste een hoog spanning van jasje uit, gauw kwaad v/orden en vloeken op de telefoon. Dat doen ze in Amsterdam nou weer anders, naar ik hoor. U weet, dat de Haarlemmers vroeg naar bed gaan en dus was er na half elf niet veèl werk meer voor de politie agent, die de Smedestraat schoon moest maken. Geslapen hebben de kiezers echter niet. De K.V.P. is een rotsblok! In Velsen zal het in verschillende kringen groot feest geweest zijn. Niet alleen bij de burgemeester, maar ook bij velé andere eerbiedwaardige groot heden en mindere goden zal de fles wel op tafel gekomen zijn. Met een hand omdraaien zijn daar, zonder fles. twee communistische wethouders onder de tafel gewerkt. En ik zie in gedachten al een K.V.P.-wethouder boven op de groene tafel rtaan, luide toegejuicht door een christelijke broeder, misschien wel een geheelonthouder, maar toch in een uitbundige stemming. De eerste de beste raadszitting in September ga ik daar bijwonen, dat moet een fuif worden! Een goede Raad? Veel Geluk? Vrijheid? Beter wonen? Mooie beloften? Belangrijk is: 'N HEERLIJKE NACHTRUST Die levert U: Jansweg t/o Station Haarlems meest bekende BEDDEN SPECIAALZAAK (Adv.) De heer Lovink, de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon in Indonesië, heeft in verband met de posthume be noeming van generaal Spoor tot com mandeur in de Militaire Willemsorde, een dagorder aan de troepen uitgegeven, waarin hij o.a. zegt, dat deze hoge on derscheiding niet slechts een huldiging is voor een eminente aanvoerder en een uitnemend mens, doch tevens voor de troepen, aan wie hij door zijn geest, zijn gaven en zijn persoonlijkheid de bezie ling heeft gebracht, die voor het be drijven van daden van moed en onver schrokkenheid onmisbaar zijn. B. en W. van Maastricht hebben op contractuele basis André Rieu. dirigent van het kamerorkest der Nederlandse Radio Unie, benoemd tot dirigent van het Maastrichts Stedelijk Orkest, zulks ter opvolging van Paul Hupperts, die veertien dagen geleden tot dirigent van het Utrechts Stedelijk Orchest werd be noemd. De benoeming geschiedde op korte termijn, om de nieuwe orkestlei der in de gelegenheid te stellen, het aanstaande concertseizoen van het M.S.O. voor te bereiden. Voor deze be noeming hebben B. en W. het advies in gewonnen van een aantal muziekdes- kundigen, zowel uit Limburg als uit an dere delen van het land. De definitieve benoeming zal door de gemeenteraad moeten worden gedaan. FARMSUM p. 22 Lizard. FRIESLAND p. 22 Kaap Bcm. GROOTE BEER 22 v. A'dam n Batavia. HERSILIA 22 v. P. Limon te P. Cabezaz. MADOERA 22 te Marseille. MELAMPUS p. 22 Minicoi. NIJMEGEN 22 v. Saffi te A'dam. PAPENDRECHT 22 v. Suez n. Abadan. PR. FR. HENDR. p. 22 Cape Race. ROEBIAH 22 v. Donggala te Macassar. (Nlet-officiële Koersen) 3% Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 Del. fac Inschr. Grtbk. 1946 3 pCi Ned. Handel Mt). eert. A.K.Ü. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. N. Stoorab. Mij Ned. Scheepv. Unie H.VJV. Deli Mij eert Claims Kon. Boot Vorig Opening slot 23/6 99 il 98 97* 98% 97% 97% 152' 166 166% 105 145 147 180 261% 262% 260gb 230% 232 290% 300 133 136% 146 122% 122 161% 161 154% 155 149 149>4 f2— Anaconda Copper Bethlehem SteeJ Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 22/6 zen 24% 46% 10% 43% 48% 18 10% 18 32 35% 27% 20% 21% STEMMENVERHOUDING IN DE PROVINCE N.-HOLLAND 40°'o VAN HET AANTAL GELDIGE STEMMEN GEM RAAD PvkM trnmm PvdA PARTlJENl>i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2