Mej. Hermsen, Van Meegeren en Van Swol handhaven zich SARANT 0 Resultaten op formele bijeenkomst van Unci te Batavia Nieuw-Guinea nog punt van de agenda Congres Kon. Ned. Middenstandsbond r Wij luisteren naar KOUDE OORLOG EVEN KOUD In dubbelspelen te Wimbledon hcea&flké acfr Wereldtoneel HET GEZEGEND GESLACHT Twee prae-adviezen Journalisten in hoger beroep DONDERDAG 23 JUNI 1949 PAGINA 4 Gelukwensen en hoopvolle woorden Nieuwe zender te Lopik Vragen aan minister Motorklipper lek- Officier eist f 50 boete DR. BROUWER IN NEDERLAND Sumatra teleurgesteld over overeenkomst Gaston Reiff dicht bij wereldrecord 3000 m. Sportsnippers geslagen VLEUGELBREUK OORZAAK VAN ONGEVAL MET S. 11 J de Hollandse Vermouth. Militairen voetballen tegen politie FEK houdt vast aan 6 O eerste klassers NCB-Yorkshire Gentlemen begonnen Qük wielrennen op program van Olympische Dag (Vervolg van pag. 1) De formele vergadering onder auspi ciën van de UNCI werd bijgewoond door de voorzitter en enige leden van de Bijeenkomst Federaal Overleg, nl. sultan Hamid, Anak Agung, Djumhana en Ateng. Hieromtrent zegt het communiqué, dat dit de eerste formele bijeenkomst was, die werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van gebieden buiten de Republiek, zulks als uitvloeisel van de kort geleden door de UNCI tot de voorzitter der B.F.O. gerichte uitnodi ging. Bij de opening der vergadering gaf de voorzitter, de heer Critchley, uiting aan de hoop en de verwachting, dat zij, die de besprekingen thans voor de eerste maal bijwonen, „partijen in hoge mate behulpzaam zullen zijn in het bereiken van het bijleggen van het In donesische geschil". De heer Van Royen en Moh. Rum voegden hun welkomstwoorden bij die van de voorzitter. In zijn antwoord gaf sultan Hamid uiting aan de voldoening, die bij de vertegenwoordigers der niet- republikeinse gebieden bestaat over het feit, dat zij in staat zijn gesteld, deel te nemen aan de in gang zijnde besprekin gen. De heer Critchley, die deze bijeen komst „een bijzonder belangrijke" noemde, verklaarde, dat zij was bedoeld „om de resultaten vast te leggen van informele besprekingen, die sedert 7 Mei zijn gehouden tussen de delegaties en in de laatste tijd ook met de leden der B.F.O. Na de hiervoren vermelde mededelin gen over het herstel van de republikein se regering en het staken van het vuren te hebben gegeven, zegt het communi qué van de UNCI over de Ronde- Tafelconferentie, dat de tussen de dele gaties, met deelneming van leden der B.F.O. gevoerde besprekingen over tijd en voorwaarden voor de Ronde-Tafel conferentie hebben geleid tot overeen stemming van inzicht, gelijk zulks tot uitdrukking is gebracht in het memo randum. De inhoud van dit memorandum bevat de voornaamste punten, die de republikeinse delegatie bij de repu blikeinse regering zal aanbevelen, nadat deze laatste wederom te Djoc- ja zal zijn geïnstalleerd. De heer Van Royen deelde mede, gemachtigd te zijn te bevestigen, dat de Neder landse regering aceoord gaat met de inhoud van dit document, dat hij in deze bijeenkomst aanbood om er een formeel karakter aan te geven. Status Nieuw Guinea Doelend op het feit, dat de status van Nieuw-Guinea wordt genoemd on der de punten van bespreking op de Ronde-Tafelconferentie zeide sultan Hamid: „Ik stel er prijs op, met klem te verklaren, dat wij de overeenkomst op het stuk van de voorwaarden voor de Ronde-Tafelconferentie aanvaarden, doch dat wij met het plaatsen van Nieuw-Guinea als onderwerp van be spreking op de agenda alleen accoord kunnen gaan op voorwaarde, dat men goed zal begrijpen, dat wij dit gebieds deel wensen te beschouwen als een deel van de V. S. van Indonesië". Ook Moh. Rum zeide, dat zijn delegatie met 't plaat sen van de status van Nieuw-Guinea op de agenda voor de Ronde-Tafelconfe rentie alleen op dezelfde voorwaarden accoord kan gaan. Inzake dit onderwerp zeide dr. Van Royen, dat hij wenste te verklaren, dat het plaatsen van dit punt op de agenda geenszins vooruit loopt op het betref fende dit onderwerp in te nemen stand punt door enige deelnemer. „De Ne derlandse regering handhaaft harerzijds geheel haar standpunt op dit punt", aldus dr. Van Royen. Vóór de bijeenkomst werd gesloten, uitte de heer Critchley aan de deel nemers hartelijke gelukwensen met de resultaten, die zij bij de voorlopige besprekingen bereikten. „Ik zou in het bijzonder mijn gelukwensen willen be tuigen met de goodwill, die deze resul taten mogelijk maakte." „Wanneer deze goodwill blijft voortbestaan en alle partijen samenwerken, mogen wij met vertrouwen uitzien naar een succesrijke conferentie ten Den Haag en een spoe dige oplossing van het Indonesische vraagstuk." Dr. Van Royen gaf uitdrukking aan de „hartgrondige hoop van de Neder landse regering en het volk. dat de thans bereikte overeenkomst niet slechts de weg naar de Ronde-Tafelconferentie zal openen, doch bovenal zal voeren naar een blijvende vruchtbare samen werking tussen de volken van Neder land en Indonesië". Mr. Rum verklaarde, dat hij „ernstig en oprecht hoopte en verwachtte", dat wat Woensdag bereikt werd „moge bij dragen de ongewenste atmosfeer van spanning op te helderen en alle sporen van wantrouwen, die nog zouden kun nen bestaan, op te heffen om aldus de weg te bereiden voor samenwerking voor beide volken". Sultan Hamid zeide: „De B.F.O. heeft met grote voldoening waargenomen, dat de beide delegaties met de steun van de UNCI „in staat waren een atmosfeer te scheppen van wederzijds vertrouwen en begrip". Te Deventer is vandaag de algemene ver gadering van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond gehouden. De heer G. S. Sc^jeltema, \yaafnemend directeur van het Eqpnomisch instituut voor de Middènstahd, uil 's-Gravenhage, bracht hierop een prae- advies uit over „Concurreren en midden stand". Hij gaf in dit prae-advies economische be schouwingen aangaande de ontwikkeling van de mededinging in handel en bedrijf, zoals deze vroeger en later, ook op het ter rein van* het ambacht, zich heeft geopen baard met de daaraan voor de middenstand verbonden gevolgen, en concludeerde aan de hand daarvan o.m.: Bij een daling van de omzetten in het middenstandsbedrijf zal de bruto-winst op den duur zowel absoluut als percentueel te ruggaan. Dit leidt tot een drastische verla ging van het inkomen van de ondernemer. In een depressie verscherpt de concurren tie, die het rendement doet dalen. Een tij delijk verbod van vestiging en uitbreiding zal de gevolgen van crisis voor het mid denstandsbedrijf kunnen verzachten. Het aantal ambachts- en winkelbedrijven, te welke ondanks de geringe capaciteit de bezettingsgraad laag is, beloopt naar schat- Het Tweede Kamerlid de heer Roos- jen (A.R.). heeft aan de minister van O., K. en W. en van Verkeer en Water staat o.m. gevraagd, of het de ministers bekend is. dat binnenkort in Lopik een *0 k.w. zender in bedrijf gesteld zal worden ten gebruike door de Wereld omroep. Zijn de ministers niet van oordeel, dat iedere verandering in het wnderarsenaal, op grond van de No- zema-wet, alleen tot stand mag komen als gevolg van een besluit van de raad van Beheer van de Nozema. Kunnen de ministers mededelen of bedoelde Raad van Beheer inderdaad last gegeven heeft het zenderarsenaal met een 40 kw.-zender uit te breiden? En zo neen, kunnen zij dan verklaren, waarom de Raad van Beheer buiten deze beslissing is ge bleven. ting veel meer dan 10.000. Ook in gunstige jaren verkrijgen de eigenaren uit deze be drijven slechts een inkomen, dat lager is dan het bedrag, dat hun op grond van ge leverde prestaties toekomt. Langs verschillende wegen dient getracht te worden het aantal Micro-bedrijven te ver minderen, b.v. door vrijwillige sanering, ge paard gaande met opheffing van onderne mingen, samenvoeging, erkenningsstelsels enz. Vervolgens bracht de heer D. Swager- man, secretaris van de K. N. M. B., een prae-advies uit over „organisatie in de naaste toekomst". Hij achtte dit onderwerp voor de middenstand zwaarder en ingewik kelder dan voor de industrie, het bankwezen en de arbeiders. De kracht van de midden standsorganisatie is nog gering. Wanneer men publiekrechtelijk wil denken, dan zal men zich niet alleen moeten verzoenen met het werknemers-element in de besturen, maar ook met functionale organen, d.w.z. bijeenvoeging en binding van alle func tioneel gelijke bedrijfsgenoten, los van de „vorm", waarin zij hun bedrijf uitoefenen. In zijn stellingen, waarmede het prae- advies werd besloten, zeide de adviseur, dat de naaste toekomst voorbereiding van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie eist. De journalisten W. H. K. en P. J. C., redacteuren van het blad „De Kruide nier', kwamen, evenals de Officier van Justitie te Den Haag, in hoger beroep tegen hun veroordelingen tot f 50 boete subs, tien dagen hechtenis, hun opgelegd door de Haagse rechtbank wegens het weigeren van getuigenverklaringen. Zij beriepen zich op verschoningsrecht. Deze journalisten hebben, zoals bekend, een ambtelijk rapport voor de minister van Landbouw, het zogenaamde rapport- Kreukniet, openbaar gemaakt, welk rap port als geheim werd beschouwd. Het behandelde de sanering van de marga rine-industrie. Mr. H. J. Pot, die thans als pleitbe zorger optrad, bestreed, nadat de procu reur-generaal tot bevestiging van het vonnis concludeerde, de opvatting van de rechtbank, die een lichte boete op legde, omdat tijdens de publicatie het arrest van de Hoge Raad, dat aan jour nalisten het verschoningsrecht ontzegt, nog niet bewezen was. Bedoeld arrest was gewezen tegen de journalist L., die geheime staatsstukken publiceerde. De heren K. en C. deden hun publicaties met het oog op het publieke belang. De staat kwam hierbij niet in het geding. Mr. Pot, die nogmaals vele argumenten voor het verschoningsrecht van de jour nalist aanvoerde, betoogde nog, dat een dagbladpers daarom alleen reeds vrij moet zijn, opdat de democratie niet zal ontaarden in een oligarchie. Het gerechtshof zal 6 Juli uitspraak doen. (Van onze verslaggever) Dr. M. Brouwer, tot voor kort Com missaris van de Kroon voor Oost-Suma- tra, is Woensdagmiddag met de „Oranje" in Nederland teruggekeerd. Hij ver klaarde bij zijn aankomst, dat men op Sumatra „zeer teleurgesteld" was van wege de Van Royen-Rum-verklaring, nademaal men meende, dat het belang van Sumatra daarmee in het gedrang was gekomen. Men had er, aldus dr. Brouwer, gehoopt, dat men in Neder land meer begrip zou hebben voor de speciale noden van Oost-Sumatra. Bo vendien, zo zeide hij, verkeerde men op Sumatra na de tweede militaire actie in de mening, dat de Republiek volle dig uitgeschakeld zou zijn. Men had zulks, aldus dr. Brouwer, ook gewenst. Ten aanzien van de toekomst zeide dr. Brouwer, dat hij verwachtte, dat men op Oost-Sumatra nóg meer „een zelf standige politiek" zou gaan voeren. Al hoewel hij reeds geconstateerd had, dat er op Sumatra mensen te vinden waren, die nu zelfs huiverig waren voor mede werking aan de Verenigde Staten van Indonesië, gelóófde hij toch, dat het streven van dr. Mansur en de zijnen er op gericht bleef zelfstandig opgenomen te worden iö de V.S.I. Tijdens athletiekwedstrijden te Brus sel verbeterde Gaston Reiff. de Olympi sche kampioen op de 500Ó meter, het Belgisch record over 3000 meter, door deze afstand af te leggen in 8 min. 5 sec., met welke tijd hij het wereldrecord van Gunder Haegg benaderde. Dit wereldre cord van de Zweed staat op 8 min. 1.2 sec. De Fransman vernier verbeterde het Franse record en bracht het op 8 min. 19.6 sec. Zondag 26 Juni a.s. speelt A. I. K. uit Stockholm een voetbalwedstrijd tegen de kampioensclub van Berlijn B.S.V. '92. Dit zal de eerste na-oorlogse inter nationale match zijn die in het Ber- liinse stadion gespeeld wordt. Ezzard Charles heeft te Chicago in een bokswedstrijd over 15 ronden op punten gewonnen van Joe Walcott. De strijd ging om de wereldtitel zwaar gewicht, waarvan Joe Louis afstand deed. Gisteravond geraakte tussen Urk en Lemmer op het IJsselmeer een motor klipper lek. Het schip was geladen met zand en op weg naar de haven van Lemmer. Door noodsignalen te geven, trok het vaartuig de aandacht van het sluisperso- neel te Lemmer. De sleepboot „Actief" voer uit om assistentie te verlenen. Het gelukte de schipper de klipper in de tramhaven van Lemmer te slepen, waar het aan de grond werd gezet. Met be hulp van brandspuiten is men begon nen het water uit het schip te halen. Tegelijk wordt met een grote kraan van de steenkolenmaatschappen Wierda het zand gelost, zodat men hoopt het schip te behouden. Ten aanzien van het ongeluk met de S. 11 Jn Zweden, heeft een voorlopig onderzoek aldaar het volgende opgeleverd: Tijdens het uitvoeren van kunstvluchten op ca. .500 meter hoogte is vleugelbreuk opgetreden. Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval, dat in Zweden wordt ge leld, zal nog enige tijd in beslag nemen. Op het ogenblik valt nog niet te zeggen of de oorzaak in de eerste plaats moet worden toegeschreven aan een ontoelaat bare manoeuvre van de vlieger, gecombi neerd met het optreden van een extra be lasting tengevolge van de slechte weers omstandigheden, of dat onvoldoende vleu gelsterkte al of niet samenhangende met de officiële sterktevuorrohriften hier te lande, als voornaamste reden moet wor den beschouwd. DONDERDAG HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 m. 18.00 gram., 18.15 land- en tuinbouw, 18.30 koor, 19.00 nieuws, 19.15 orgel, 19.30 actueel geluid, 19.45 gram., 19.55 Prof. mr. Rutten, 20.00 nieuws, 20.05 proloog, 20.15 varia, 21.00 causerie, 21.20 orkest, 22.05 causerie, 22.25 orkest, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 cyclus, 23.40 orgel. HILVERSUM I - 301 M. 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 strijdkr., 19.30 strip, 19.40 gram., 19.45 regeringsuitz., 19.55 Prof. mr. Rutten, 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.15 orkest, 22.30 zang, 23.00 nieuws, 23.15 Skymasters, 23.45 gram. VRIJDAG HILVERSUM n - 415 M. Vóór 10 u. ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 m. 7.Ö0 nieuws, 7.15 concert, 7.45 Morgenge bed, 8.00 nieuws, 8.15 Handel, 8.25 in leiding op 8.30 Hoogmis, 9.30 water standen, 9.35 schoolradio, 9.55 schoolra-# dio, 10.15 gram., 10.30 muziek houdt fti, 11.00 zieken, 11.40 schoolradio, 12.00 An gelus, 12.03 piano, 12.30 mededelingen, 12.33 lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 Betuws progr., 13.50 op de korrel, 14.00 koor, 14.30 cabaret, 15.15 suite, 15.30 orkest, 16.00 zieken, 17.00 jeugd, 17.45 orkest, 17.45 vertel lingen. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 strijdlied, 7.33 gram., 8.00 nieuws, 8.15 Verdi, 8.50 vrouw, 9.00 kamermuziek, 10.00 causerie, 10.05 Mor genwijding, 10.20 orkest, 10.30 ^rouw, 10.45 kamermuziek, 11.15 voordracht, 11.35 orkest. 12.00 orgel, 12.30 medede lingen, 12.33 sport, 12.40 sport, 12.55 gram., 13.00 nieuws, 13.15 ensemble, 13.45 gram., 14.00 kookkunst, 14.20 orkest, 15.00 voordracht, 15.20 kamerork., 16.00 Vin- centino, 16.30 jongeren, 17.00 Beethoven, 17.20 causerie. 29 Toen de hoge inboorling op hen toetrad stonden Eric en Halsa op. Een ogenblik keken de drie mannen elkander zwijgend aan. Doch toen de ander eindelijk het woord nam, maakte een gevoel van verwarring zich van Eric meester. Want het opperhoofd sprak een taal die hij herkende, en die hij voor het eerst gehoord had in dat vreemde, verloren rijk, waarheen vroegere avonturen hem eens gevoerd hadden: Atlantis. „Ge zijt hier vreemden," sprak het opperhoofd langzaam. Het maakte op Eric de indruk, dat hij néar zijn woorden moest zoeken, zoals iemand doet die niet zijn eigen taal spreekt. „Wezens als gij zagen wij nimmer te voren. De raad der ouden heeft lang vergaderd wat met u aan te vangen. Hij heeft besloten dat gij, wezens met-het-glanzende-haar zonnewezens moet zijn. Ge zijt afgezanten van de zon; dezelfde zon die door onze oer-vijanden, de Ozmecs, wordt vereerd. Het is duide lijk,'' ging hij verder, „dat ge naar deze aarde gekomen zijt om de Ozmecs te helpen en u voor hen verdienstelijk te maken." Zijn blik werd dreigend. „Nog steeds ver gadert de raad mm onze stam. Zo dfctdeHj-k zult gij vernemen wat deze over heeft beslist." Tevergeefs trachtte Eric het opperhoofd van hun goede wü te overtuigen en van het feit dat zij niets uit te staan hadden met de Ozmecs, ja deze stam zelfs in het geheel niet kenden. Er werd weinig of geen acht op zijn woorden geslagenHij hield echter vol en was nog druk bezig het opperhoofd uit te leggen waar zij in werkelijkheid vandaan kwamentoen een donkere krijger haastig de hut binnentrad. Eric's ogen staarden strak naar het gezicht van de nieuw aangekomene. Kort knikte deze het opperhoofd toeen deze wendde zich met een beslist gebaar tot de beide Noormannen. ^De raad der ouden heeft beslist. Gij moet sterven! Door de zonen-txm-de-zon te doden zullen wij de bovennatuurlijke kracht van de Ozmecs breken en in staat zijn hen te verslaan Bij de verbouwing van een boerderij te Alphen aan de Rijn werd in een kelder gewelf een test aangetroffen met 200 zilveren dukatons. De vondst is voor onder zoek in het gemeentehuis ondergebracht. De Amsterdamse expert Jacques Schulman onderzoekt de munten welke uit 1636/1684 dateren. Links C. M. Deernberg, de gelukkige vinder. LONDEN, 22 Juni Op de derde dag van de internationale lawntennis-kam- pioenschappen te Wimbledon hebben de Nederlandse spelers enkele uitstekende successen geboekt. In het herendubbel spel wist Rob van Meegeren met zijn Philippijnse partner Felicissimo Ampon, een van de meest opvallende spelers van Noordwijk, een vrij gemakkelijke ze ge te behalen al zouden de cijfers dat niet zeggen op het Britse paar Dawes en Rowland. Weliswaar vormden de Britten een betere combinatie, maar te gen de individuele capaciteiten van Van Meegeren en Ampon moesten zij het afleggen. Ampon slaagde er voortdu rend in mooie openingen voor onze landgenoot te maken, die hier een dank baar gebruik van maakte en met smashes menig punt scoorde (7-5, 6-4, 6-3). In het gemengd dubbelspel bleek Van Swol het uitstekend met mevr. Halford te kunnen vinden, beiden waren met hun service betrouwbaarder en menig maal kreeg Van Swol, die zijn lengte natuurlijk mee had, de kans om met onhoudbare smashes punten te scoren. Zo verloren mevr. Stone en de Zuid- Afrikaan Levy met 6-3, 6-4. Nel Hermsen won met de Zuid-Sla vische Daviscupspeler Drago Mitic op wel heel gemakkelijke wijze de partij van de eerste ronde tegen de combina tie 'van de Britse speelster King en de Nieuw Zeelander Andrews. De cijfers waren 6-1, 6-0. Onze landgenote paste zich uitstekend bij haar partner aan en deze combinatie muntte uit in goed vol leren en zuiver plaatsen. Enkele ver rassingen vielen er nog te noteren. In het gemengd dubbelspel trokken Ger trude Moran en Bob Falkenburg zich on verwachts terug, hetgeen een kleine sensatie te Wimbledon teweeg bracht. Dit geplaatste Amerikaanse paar moest aantreden tegen de Argentijnen de heer en mevrouw Weiss, Falkenburg weigerde een uitleg te geven voor deze stap. Sommigen waren van mening, dat hij pijn in de rug had en dat dit de reden zou moeten zijn. Maar de vice- voorzitter van de Amerikaanse tennis- bond Kingman verklaarde, dat er phy- siek bij Falkenburg niets aan mankeerde. Op het laatste ogenblik probeerde men nog Gertrude Moran met Gonzales te laten spelen, maar deze poging faalde. Rest nog te vermelden, dat de twee ge plaatste Engelse speelsters, Joan Curry en Jean Quertier, het slachtoffer wer den van resp. Sheila Summers, de be kende Zuid-Afrikaanse speelster en van mevr. Dawson Scott, een speelster van Middlesex. In de eerste ronde van het heren dub belspel heeft het Australisch-Nederland- se paar Harper-Van Swol met 4-6, 6-3, 6-2, 11-9 gewonnen van de Britse ge broeders E. en H. David. Dit was een interessante wedstrijd, al hoewel Van Swol, die wellicht de te rugslag ondervond van zijn marathon partij van gisteren tegen Abdesselam, ditmaal niet zo vast was in zijn volle ren. Nadat de eerste set snel verloren was gegaan, raakten de Nederlander en de Australiër op elkaar ingespeeld, zo dat ze tot 2 sets tegen 1 konden uitlopen. De vierde set bracht grimmige strijd, waarbij beide paren hun services won»- nen, totdat de score 9-9 was bereikt. Her haaldelijk werd het deuce in de laatste games. Toen braken Harper en Van Swol door de service van hun tegen standers heen. Ze wonnen de hunne en daarmee de partij. Naar wij vernemen staat het nu vast dat naast Belgen. Luxemburgers. Fran sen. Engelsen. Denen. Noren en Zwit sers ook Zweden aan de vierdaagse af standsmarsen van 26 tot en met 29 Juli a.s. te Nijmegen zullen deelnemen. F. 'li.- p. literfles. Itij alle vooraanstaande levensmiddelen-bedrijven Het conflict tussen Oost en West is althans niet verscherpt. De beide partijen hebben in de Vier Minis ter Conferentie die zojuist te Parijs is geëindigd een modus vivendi gesloten of om het meer populair uit te drukken: zij zijn het eens -geworden over een po litiek van leven en laten leven. Noch de Grote Drie, noch de Ene Grote hebben in deze conferentie hun onenigheden op de spits willen drijven. Na de opge wonden debatten in de laatste zitting Van de Veiligheidsraad, toen óók de Berlijn- se kweStie behandeld werd, viel de ge reserveerde meestal hoffelijke en soms zelfs minzame toon van de jongste de batten bijzonder op. Maar de verhouding bleef koel. Ook na de Parijse conferentie is de Koude Oorlog op dezelfde tempera tuur gebleven, zoals de Times het dezer dagen uitdrukte. Over twee scherp te. scheiden onder werpen is men tot een conclusie geko men: Duitsland en Oostenrijk. De uit spraak over de Duitse kwestie is zo vaag mogelijk. De oplossing van het Duitse probleem is na deze vier weken niet in het minst dichterbij gekomen. De politieke atmosfeer van de laatste tijd was echter van zodanige aard dat men zelfs al reden tot tevredenheid zou kunnen hebben als de twee grote partij en maar niet verder van elkaar af drij ven en, zonder een al te agressieve hou ding aan te nemen, blijven staan waar zij stonden. „Over enige maanden zullen wij de Duitse kwestie nog maar eens be zien, want nu worden wij het er toch niet over eens7', hebben de vier voor hun vertrek uit Parijs afgesproken. In de volgende zitting van de UNO wordt een datum vastgesteld voor een volgen de conferentie. Een poging om op eniger lei wijze toch een zeker Viermogend- heden-bestuur voor Duitsland weer in het leven te roepen is niet geslaagd. Duitsland is verdeeld, dat had men zich voor deze conferentie ook reeds aan beide zijden gerealiseerd. Maar dit feit erkennend was er aanvankelijk toch nog enige hoop dat er althans handelsver keer op enigszins grote schaal tussen de beide helften te organiseren zou zijn. Maar deze, misschien wat te hooggestem de verwachting, is, althans voorlopig, weer de bodem ingeslagen. De bezet tingsautoriteiten zullen zich nu met deze kwestie bezig gaan houden. Door middel van besprekingen te Berlijn tussen de vertegenwoordigers van de vier bezet tende naties zal worden gestreefd naar uitbreiding van de handel, bewegings faciliteiten voor personen en goederen en de uitwisseling van inlichtingen. Hierbij zal de medewerking worden in geroepen van Duitse deskundigen en ge ëigende Duitse organisaties. Voorts werd uitdrukkelijk afgesproken dat de Ber- lijnse blokkade, alsmede de Westerse tegenblokkade, niet meer zullen worden ingesteld en dat beide partijen het ver keer per spoor, te water en over land niet zullen belemmeren. Het komt er dus helemaal op aan hoe deze vage bepalingen in praktijk ge bracht worden. En de ervaringen met de Russen bij de uitvoering van andere dergelijke beloften opgedaan stemmen, niet zeer optimistisch. Het is dan ook alleszins begrijpelijk dat de vooraan staande West-Duitse politici allesbehalve tevreden zijn over de conferentie. Dr, Adenauer verklaarde: „Parijs heeft de Duitse eenheid in vrijheid niets nader bij gebracht" en Dr. Schumacher, yoor- zitter van de West-Duitse sociaal-demo cratische partij, zei letterlijk: „Nu de eenheid van Duitsland tot stand gebracht had kunnen worden, hebben de Russen deze gesaboteerd en belet". Dr. Gruber, de Oostenrijkse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft zich daarentegen bijzonder enthou siast getoond over het resultaat van de Parijse conferentie. Hij had daar dan ook, althans wat de kwestie die hem vooral aanging betreft, reden voor. Oos tenrijk kan nu binnen afzienbare tijd c zijn vredesverdrag tegemoet zien, welk vredesverdrag als eerste grote conse quentie het vertrek van de vier bezet tende legers heeft. „De vier olifanten", zoals dr. Gruber deze machten in een minder opgewekte verklaring indertijd eens genoemd heeft, zullen zich dan niet langer met hun logge gestalten op het grondgebied van dit kleine landje verdringen. Vooral het vertrek van de vierde „olifant", die uit het Oosten, zal de Oostenrijkers welkom zijn. Op het einde van deze maand beginnen de plaatsvervangers van de Grote Vier te Londen reeds met de opstelling van dit verdrag. Op 1 September moet het ont- werp-vredesverdrag gereed zijn. De Sovjet-Unie, die naar we uit haar rustige houding gedurende deze confe rentie alsmede uit enkele andere recen te verschijnselen zouden kunnen con cluderen, waarschijnlijk eerstweer eens in Oost-Europa orde op zaken wil stel len, heeft Joegoslavië, waarmee de USSR reeds lang in onmin leeft, zeer gedu peerd. De Joegoslavische aanspraken op een deel van Oostenrijks Karinthië wer den namelijk niet (meer) door Rusland gesteund, zodat deze overdracht dan ook niet doorgaat. Maar Oostenrijk kreeg die Russische steun niet cadeau. Oostenrijk moet de Sovjets binnen de zes jaar 150 millioen dollar als herstelbetaling' uit keren, hetgeen zoals Oostenrijkse finan ciële deskundigen reeds hebben opge merkt voor dit land een zware last is. De Russen krijgen ook de beschikking over de voormalige Duitse bezittingen in Oostenrijk. De Sovjet-Unie krijgt grote invloed op Oostenrijks economie. Maar deze offers acht Oostenrijk het straks te bereiken doel de herovering van haar onafhankelijkheid waard. In het kader van de O en O Sport week, die deze week te Den Helder wordt 'gehouden tussen de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht, zal Zaterdag 25 Juni een voetbalwed strijd worden gespeeld tussen het Ne derlands politie-elftal en het Neder lands militair elftal. i De opstellingen zijn: Nederlands politie-elftal: Doel: Kok- hüis (Haarlem). Achter: Kammeijer (Be Quick), Woltjes (Ve-endam). Mid den: Remmers (BW), Vogelzang (ZAC), Huybrechts (BW). Voor: V. d. Eist (Theole), Gillissen (RBC), Van Onselen (VSV), Koole (VDL), v. d. Beek (GVAV). Nederlands militair elftal: Doel: Prummel (Be Quick). Achter: V. d. Oord (Volewijckers), Kil (DWS). Mid den: V. d. Kruis (Brabantia), Van Tuyl (Eindhoven), Roubosch (Emma). Voor: Luyten (DOS), Mangelmans (ADO), Lommen (VVV), Kolkman (Go Ahead). V. d. Ruit (Volewijckers). Roman door a ASTER OJjb. Cap. 24 Het is niet nodig alle feiten op te som men, die tot deze droeve ontwikkeling van het geslacht Gerrits geleid hebben. Soms waren het donderslagen, die een mens doof maakten. Bliksemflitsen, die hem verblindden. Meestal waren het donkere wolken en mistbanken. Zij ont nemen iemand ieder uitzicht. Hij weet niet, hoe hij gaan moet. Als een ver doold kind staat hij te schreien. Maar de moed ontbrak de mensen nooit. Zij werkten door. Zij waren kop pig. Onrust, geraaktheid, achterdocht en afgunst nestelden zich onder hen Maar zij bleven dromen van de schone tijden, die voorbij waren. Stoffelijk zat men er toch misschien hard voor, maar God hield zijn hand over deze mensen en dat overstraalde alles. Dat wilde men terughebben, ook ten koste van een welvarende boerderij. Waarom? Het is de tragedie van vele mensen levens, dat zij, bij alles wat zij doen nooit weten of het voortkomt uit eigen eerzucht of uk bereidwilligheid Gods stem in alles te volgen. Dikwijls kennen zij de beide elementen, zonder dat zij de grens ertussen kunnen, aangeven. Zij handelen in de mening, dat hun bedoe ling zuiver en onvermengd is, doch meestal staan zij met ieder van hun benen in een ander gebied. Deze onontwarbare verstrengeling van God en mens, van geloof en hovaar dij, is het kluwen, waarin de mens ver strikt zit en waar hij nooit uitkomt. Al- leep de allereenvoudigsten komen, na een barre ascese, tot zulk een simpele stijl van leven, dat zij alleen Gods wen sen opvolgen en zichzelf geheel verge ten. Alleen de allerslechtsten keren zich geheel van God af. Het merendeel der mensen heeft van beiden wat. En dat maakt hun leven gespleten. TWEEDE DEEL Ik weet, dat mijn familie mij er op aanziet, dat ik mij de laatste tijd zozeer uit het huishouden terugtrek Steeds meer zit ik in deze ouderwetse kamer met het eikenhouten meubilair. Soms weet ik zelf niet wat ik aan het doen ben en ik kan nauwelijks verantwoor den, waarom ik naar deze kamer ge trokken werd. En toch zit ik hier iedere dag en heel de dag, oog en hoofd gericht op vergeelde familie-papieren en muffe kasboeken, met de pen in de hand. Soms droogt ze op tussen mijn rustende vin gers; dan weer loopt ze met zorg en bevend over het papier, nauwkeurig in het voetspoor van mijn gedachten Soms komt mijn dochter op haar kouse voeten binnen. Zij kijkt naar het vuur, de lamp of de asbak. Zij brengt mij eten of een tas koffie. Maar wat ik aan het doen ben vraagt zij niet. Is het huiver, eerbied, of enkel- minachting? Het is in alle geval iets wat buiten haar omgaat. Zij is een boerin met honderd zorgen. Zij wil zich niet inlaten met wat een oud man voor liefhebberij heeft. Het leven in dit huis, dat vijftig jaar lang ging in de maat, die ik het voor schreef, gaat ook zonder mij door. Ik ben er buiten gezét. Ik ben niet meer dan een oud siersel, dat men uit piëteit zo lang mogelijk aanhoudt, maar wat op het leven geen invloed meer heeft en waarover niemand treurt als men het kwijtraakt. Wellicht denkt men, dat ik de oude boeken aan het naslaan ben om de laat ste balans op te maken van mijn bezit tingen, teneinde deze, na mijn dood, on der mijn nakomelingen te verdelen. Wat ik inderdaad aan het doen ben zullen zij pas ontdekken, wanneer zij, na mijn dood, deze bladen zullen vin den en ze, misschien ongelezen, in het vuur werpen. Wisten ze het nu reeds, ze zouden denken, dat ik kinds was. Misschien hebben ze gelijk. Het is ook geen kleinigheid als man van zes en zeventig jaar oud voor het eerst gedachten te gaan neerschrijven, die tezamen een boek zouden kunnen vormen. Het valt niet mee, de hand, die altijd harde arbeid gewoon was en de pen nauwelijks gebruikte dan om koude cijfers en topzware handtekenin gen te zetten, op zulk een leeftijd er nog aan te. wennen gedachten neer te schrijven, die in een oud hoofd kun nen opkomen. Toch wil ik dat doen. Niet omdat nu eerst gedachten in mij komen, maar omdat de gedachten, die mij allereerst beheerst hebben, nu zo zwaar en klemmend zijn geworden, dat ik ze van mij moet wegschrijven, wil ik er niet onder bezwijken. Vroeger heb ik ze door mijn werklust en licha melijke vermoeidheid ten onder kunnen brengen. Of ik kon trachten deze stout moedige denkbeelden, met al de onver zettelijkheid, die in een gevestigd boe rengeslacht geworteld is, ten uitvoer te brengen. Nu die kracht mij ontvallen is heb ik de ontgoocheling van zeventig jaar vruchteloze arbeid op mijn schou ders drukken. En de gedachten blijven aandringen. Ik heb niets anders om ze een uitweg te geven, dan hier op een stoel bij het vuur te zitten dromen en schrijven. Dingen, die ik altijd als on vergankelijk beschouwd heb, zijn mij ontglipt. Ik ben de toom van mijn ge dachten kwijt geraakt en ik kan niet anders dan ze over dit papier laten hol len. Zou iemand van mijn familie weten, dat ik, in plaats van cijfers en stoffe lijke waarden, gedachten aan het pa pier toevertrouw, hij zou ongetwijfeld gaan menen, dat ik, nu ik mij zo qp- merkelijk uit het vlottende leven heb teruggetrokken, een loflied aan het schrijven ben op het verleden. Hij zal mij dan hier zien zitten, zoals weleer de oude patriarchen zaten in de aanwas van hun rijkdom en hij zal veronder stellen, dat ik opgetogen zit te schrij ven over de zegeningen, die mijn leven heeft ondervonden. Juist omdat ik weet, dat zo over mij gedacht wordt, voel ik mij genoopt tot schrijven. Ik heb mijn nageslacht een erfgoed na te laten. Niet in stoffelijke zin. Want de landerijen met hun toebe horen zullen ook zonder dat ik er be palingen voor maak aan mijn kinderen overgaan. Zij staan nauwkeurig ka dastraal beschreven. En al is dit bezit kostbaar, niet alleen omdat het uitgebreid is, maar bijzonder omdat het reeds eeuwenlang aan ons geslacht heeft toebehoord en door de noeste werkkracht van onze voorvade ren is bijeengebracht, toch is dit het voornaamste niet. Voornamer is de in tentie waarmee ons voorgeslacht werk te. De bron, waaruit het de kracht put te tot deze inspanning. Juist de be zorgdheid, dat deze gedachten, die eeuwenlang onze ster waren, in mijn na geslacht te loor zullen gaan, noopt mij tot schrijven. Ik ben bang voor de toe komst. De ondergrond is onder ons weggeslagen. Daarom haast ik mij tot stutten. Ik ben de enige die het gevaar zie. Ik sta in.twee tijdperken. In mijn zevenenzevenstigste jaar zit ik hier rustig en schijnbaar gelukkig bij mijn getrouwde dochter mijn oude dag te genieten. In mijn leven was ik twaalf maal vader en tot nu toe ben ik vier- en-vijftig maal grootvader en hoop de zer dagen voor de eerste maal over grootvader te worden. Voor iemand, die het bewustzijn heeft, de laatste te zijn van zijn geslacht, is dat geen vreugde, maar een meer dan zes-en-zestigvoudig verwijt (Wordt vervolgd In een bij sen komst van vertegenwoor digers der federatie van eerste klassers in de KNVB is besloten vast te houden aan» het totaal van 60 eerste klassers voor het gehele land. Op welke wijze deze eerste klassers over de districten moeten worden verdeeld, is nog geen overeenstemming bereikt, aangezien sommigen van mening zijn, dat een in deling van 5 x 12 gewenst is, en ande ren de voorkeur geven aan 4 x 15 eerste klassers. Besloten is om op korte termijn contact te zoeken met de commissie van de KNVB, die belast is met de bestude ring van een eventuele reorganisatie der competitie-indeling. Te Haarlem begon gisteren de twee daagse ericketwedstrijd tussen een Ne derlands bondselftal en de Yorkshire Gentlemen. ,Het Nederlandse elftal trok het eerst naar de wicket en bracht het tot een totaal van 164 runs, waarvan Van de Ende 29, Van der Bijl 50, Van Weelde 14, Kolthoff 25, Wenneker en Maas 10- Voor de Engelsen bowlde Holderness 5 voor 40, Gillespie 3 voor 85, Elmhairst 0 voor 20, Moore 2 voor 12, Tej-ry 0 voor 1. De Engelsen brachten het hierna tot 119 runs voor het verlies van 5 wickets- Barber 20, Gillespie 19, Collins 19 not out, Terry 15, Holderness 28, CumminS 11 en Moore 0 not out. BowlingcijferS NCB-elftal: Maas 0 voor 33, Wunder 3 voor 35, Van der Bijl 1 voor 27, Van Weelde 0 voor 16. Het program voor de Olympische Daf? vermeldt behalve athletiek, turnen eo voetbal o.m. ook twee wielernummers: 'een sprint- en een klassementswedstrijd- De sprint wordt verrieden in drie sërieS en een finale, telkens van drie rpan- Hieraan nemen deel o.m. Bontekoe» Faanhof, Buchli, Geukens, een jong® sprinter van wie John Stol veel goed» weet te vertellen, en Bernard Leene, ee® veteraan maar nog vol ambitie en strijd^ lust. Hijzelendoorn zal op medisch ad vies verstek moeten laten gaan. De andere wedstrijd gaat over zes kjt lometer met vier klassementen. Behal» acht van de negen sprinters Len- niet komen hierin nog zeventien ai» dere renners uit: Kunst, Gieseler, Wj11 kes. Holleeder, Gerritse uit Haarlem» Witteveen en een aantal jongere krac" ten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4