BOVEN BARI VLOOG „ROERMOND" IN BRAND, MAAR NOODLANDING MISLUKTE Ramp eist drie en dertig doden Berging van de slachtoffers met veel moeite gepaard Rouw kwam over Schiphol mm Namen van de slachtoffers Ontvoering uit ziekenhuis Rooms-katholieke bisschoppen door Grieks-katholieken vervolgd SULTAN VAN DJOCJA EN OVEREENKOMST Ongerustheid werd weldra een angstig vermoeden, daarna zekerheid Tijden der martelingen teruggekeerd Meeting of minds" Benelux-congres over de reclame Scheveningen geopend Drie onderwerpen voor de bespreking Tot hoofd en hart V Geen feesten te Etten en Leur .Het weer Uw reis begint bij Milt m ONTPLOFFING IN DE BAGAGE? 18 verpleegsters te Trenggiling verdwenen in BLIKSEM SLAAT IN „PRINSES BEATRIX" Tramlijn Amsterdam- Zandvoort VRIJDAG 24 JUNI 1949 73ste JAARGANG Nb. mm Piloot held is een Noodlanding op zee Donderdagmorgen om iien uur is hei Consiellaiion-ioesiel van de K.L.M., de PH/T.E.R. „Roermond", komende uii Indonesië, op de rouie lussen Cairo en Amsterdam nabij Bari (Iialië) verongelukt en in,zee gestort. De oorzaak van de ramp is tot dusver onbekend. Hei aantal slachtoffers bedraagt drie en dertig. Onder hen bevinden zich gezagvoerder Plesman, zoon van de presi dent-directeur der K.L.M., en vijf kinderen. Uii de berichten blijkt, dat de „Roermond" boven hef havenplaatsje Bari in brand is gevlogen. De poging om een noodlanding op zee uii ie voeren mocht niet meer gelukken. Honderdste vlucht Deskundigen naar plaats der ramp lr i l - OOK IN ROEMENIË STEEKT DE STORM OP 99' Weer met drie wagenstellen Italiaanse landbouwersstaking geëindigd 50 JAAR TRAM HAARLEM—ZANDVOORT BUREAUX van redactie en administratie SMEDESTRAAT S - HAARLEM Seiefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumpbiusstr. 45,tel.3998 Directeur: 3, 3. W. Boertig ter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. ven Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTOTARfEF 28 cents oer mimmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 1é cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voos advertentiên eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per weel^ f 132 per maand, f 435 per kwartaal. 4'/ 's/Si's's /f 4. mm», wJgMgggvmjMm De inwoners van Bari noemen de pi loot een held voor de wijze waarop hij zjjn in ongerede geraakte machine over de huizen van de haven naar de open zee manoeuvreerde. Hoewel het vlieg tuig reeds in brand stond en de vleu gels in de lucht afbraken, wist hij toch nog te vermijden, dat de Constellation op de stad Bari neerstortte, waardoor ongetwijfeld nog meer slachtoffers ge vallen zouden zijn. Alle tot dusverre geborgen lijken waren slechts gedeeltelijk gekleed, terwijl aan geen der stoffelijke over schotten schoenen werden aangetrof fen. Dit feit heeft de mening doen post vatten, dat gezagvoerder Ples- map toen het vliegtuig zijj^ val m de DE PLAATS VAN DE RAMP <*3 Km VUURTOREN ADRIATISCHE BARLETTA S CATACOO V. PELT-PA 49254 opdracht Donderdagmiddag om ongeveer half twee kwam uit de Italiaanse havenstad Bari een Reuterbericht, volgens hetwelk een 4-motorig vliegtuig bij Bari was verongelukt. In volgende berichten werd gezegd, dat het verongelukte vliegtuig een Ne derlandse machine zou zijn op de Iün AmsterdamBatavia. Berichten die daarna in snelle Op eenvolging binnenkwamen, deden eerst twjjfel rijzen over de vraag of het hier een Nederlandse machine betrof. Het bleek echter dat onder meer het K.L.M.- vliegtuig „Roermond" zich op het ogen blik van de ramp in de nabijheid van Bari moest bevinden. Om 14.45 was de „Roermond" over tijd. Men had geen contact met het vliegtuig. De K.L.M.-persdienst te 's Gra- venhage verklaarde, dat het laatste contact om 13.50 uur tot stand was ge komen. Eerst omstreeks vier uur werd door de K.L.M. officieel medegedeeld, dat het bij Bari verongelukt toestel de K.L.M.-Constellation PH-TER „Roer mond" was. Omtrent de oorzaak van de ramp staat nog niets vast. De „Roermond" kwam uit Indonesië en was bezig aan de laatste etappe: CairoAmsterdam. Omstreeks 10 uur bevond het toestel zich ter hoogte van Bari. Ooggetuigen zagen het toestel rustig in het zonlicht door het luchtruim glijden. Plotseling scheen het in moeilijkheden te verkeren. Het vliegtuig gleed af, het roer knapte. Vlammen sloegen naar alle kanten naar buiten. De reusachtige machine sloeg in de lucht tweemaal over de kop en stortte toen van een hoogte van ongeveer 500 meter in zee op ongeveer anderhalve kilometer van de kust. Het toestel verdween in een gewei-, dige fontein van water en zonk on middellijk. Dit alles peelde zich af in enkele seconden. Dadelijk voeren red dingsboten uit. Vissers die in de nabij heid voeren spoedden zich ook naar de plaats van het onheil, ongeveer twee kilometer gelegen van de vuur toren Cataldo. Duikers begaven zich onder water om de lichamen te bergen. Op zee dreven 23 lichamen. Het toestel ligt op 40 meter diepte. De reddingspo gingen werden bemoeilijkt door de ruwe zee. Later voegde zich een kraan bij dc reddingsboten. Wanneer de zee wat kalmer gewor den is, wil men proberen het vliegtuig te lichten. De laatste berichten spreken van 33 doden. De meeste lichamen wa ren onherenkbaar. De identiteit der slachtoffers was moeilijk vast te stellen, daar de papieren vernietigd waren. Op geïmproviseerde brancards werden de stoffelijke overschotten naar land vervoerd. De van alle kanten samen gestroomde bevolking keek zwijgend naar dit treurige schouwspel. richting van de zee begon, gaf het toestel te verlaten. Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, wordt Ge veronderstelling, dat de gezagvoerder bevelen heeft gegeven met het oog op een noodlanding, nog De omgekomen bemanning van de >tRoermond"; bovenste rij v. I. n. r.: J. Corn. Plesman, gezagvoerder; J. Tuyt, le piloot; J. van Kuyk, 2e piloot; Alb. G. Modard, 3e piloot; L. Post en J. M. W. v. Hout, radio-telegrafisten. On derste rij v. I. n. r.: D. M. Grandia en J. A. v. d. Meer, boord werktuigkundi gen; mej. C. Timmermans, stewardess; Ross, steward-kok en P. J. Overbeek, steward. versterkt door de verklaringen van oog getuigen, die gezien hebben hoe het vliegtuig gedurende verscheidene mi nuten poogde zich recht te zetten voor het neerstortte. De bergingswerken, die wegens het slechte weder stopgezet moesten worden, werden in de loop van de avond hervat, toen de wind was gaan liggen. Negen slachtoffers moesten toen nog geborgen worden. Politie- en havenautoriteiten hadden een cordon van posten langs de kust opgesteld in de hoop aanspoelende wrakstukken en kledingstukken te vin den. Ook op de plaats van de ramp Eelf is een wachtpost geplaatst om te voor komen dat vissers zich meester maken van ronddrijvende wrakstukken of naar het wrak duiken om voorwerpen van waarde te bemachtigen. De „Roermond" is het vliegtuig, dat de groep Amerikaanse journalisten, die thans een bezoek aan Indonesië brengen, had weggebracht. De ma chine maakte een zogenaamde ver- dubbelingsvlucht, een extra vlucht te rug. Deze vlucht was! mi dit is wel zeer tragisch, een jubileumvlucht, n.l. de honderdste vlucht BataviaAm sterdam via Mauritius. Een woordvoerder van de „Lockheed"- vliegtuigfabrieken die de „Constella tion vervaardigen verklaarde Don derdagavond dat men denkt aan de mo gelijkheid, dat de ramp met de „Roer mond" veroorzaakt is door het tot ont ploffing komen van een of ander voor werp in de bagage van een der passa giers. „Zeer kort voordat de ontploffing aan (Van onze verslaggever) Het bericht van de ramp met de „Roermond" veroorzaakte gistermiddag onder het KLM-personeel op Schiphol uiteraard grote ontsteltenis. Een ont steltenis, die ontegenzeglijk nog toe nam, toen bekend werd, dat zich onder de slachtoffers Hans Plesman bevond. De heer Van Leuven, secretaris van de chef van het Vliegbedrijf, deelde ons mede, dat het eerste verontrustende be richt hem om ongeveer half twee, via Reuter, bereikte. Toen wist men nog niet definitief, dat het de „Roermond" betrof, alhoewel men al spoedig na allerlei tegenstrijdige berichten en na ogenblikken van schier ondraaglijke spanning tot de ontstellende conclu sie moest komen, dat het om dit toestel ging. Nadat de „Roermond" 's morgens om vijf uur uit Cairo was opgestegen had het vliegtuig nog één keer contact met Schiphol gehad. Aanvankelijk had dit uitblijven van radiografische verbin ding met de Constellation nog geen on gerustheid verwekt; eerst toen het be richt doorkwam, dat „een vliegtuig" bij Bari was verongelukt maakte zich van allen een angstig vermoeden meester. Een vermoeden, dat weldra tot uiter mate pijnlijke zekerheid werd. Nademaal de „Roermond" om kwart voor drie op Schiphol werd verwacht, waren op het moment, dat de desastreu ze tijding doorkwam, een aantal familie leden en kennissen van bemanhing en passagiers op het vliegveld aanwezig. Deze mensen werden door K.L.M.-per- soneel in een speciale conferentie-kamer gebracht, waar zjj door de heer Thoenes, hoofd van de Stationsdienst, werden in gelicht. Eerst werd hun slechts het ver moeden van een ramp voorgehouden, maar korte tijd later kon men hun het definitieve bericht niet meer onthouden. In K.L-M.-auto's werden de getroffenen tenslotte naar huis gebracht. De heer Plesman ontving het droevige bericht op zijn vacantieverblijf in Twente. Intussen had men gisteravond op Schiphol nog niet de geringste inlich ting omtrent de oorzaak van de ramp. Wel had men onmiddellijk telefonisch contact opgenomen met een vertegen woordiger in Rome, maar ook deze tast te nog volkomen in het duister. Gm half zes gistermiddag startte op het vliegveld de „Edam" naar Bari, met aan boord de K.L.M.-deskundigen de heren Van Balkom, Koreman, Malouin, algemeen chef Vliegdienst, en dr. Slot boom, hoofd van de Medische Dienst. Ook een aantal deskundigen van de Rijksluchtvaartdiensten maakten de reis mee. De machine, die onder commando van gezagvoerder Sluyter stond, landde tegen de nacht in Bari. Onmiddellijk werd een begin gemaakt met een onder zoek naar de ramp. boord van de „Roermond" plaats vond, zond de gezagvoerder via radio-Bari een normale radio-boodschp, waarin hij meedeelde, dat aan boord „alles volko men in orde was". De theorie, dat een ontploffing in de bagage van eei) Her passagiers de oorzaak is van de ramp, vindt steun in het feit, dat de ge zagvoerder van de „Roermond" zich met zijn toestel hoog genoeg bevond op ongeveer 4500 meter om melding te hebben kunnen maken van elke andere oorzaak van de ramp", aldus de woord voerder. Omtrent de ramp met de „Roermond" bericht de K.L.M. persdienst nog dat om 10.25 (Nederlandse tijd) de gezag voerder de positie van het vliegtuig aan het luchtvaart-radiostation van Rome meedeelde. Uit deze boodschap welke ook door het rijksradiostation van Am sterdam werd opgevangen bleek, dat alles volkomen normaal was. Het vlieg tuig bevond zich op zijn gewone route op 5.000 meter hoogte in goed weer op ongeveer een half uur vliegen van de plaats van de ramp verwijderd. Zoals gebruikelijk was er te Caïro een andere zgn. „slip-bemanning" aan boord ge komen. Deze had de plaats ingenomen van de bemanning die het vliegtuig van Mauritius af gevlogen had. A. P. meldt, dat badgasten hebben ge zien hoe even nadat de „Roermond" onder het wateroppervlak verdwenen was, er een ontploffing plaats had. Bergingsmanschappen waren van me ning dat de explosie werd veroorzaakt door een reservoir voor samengeperste lucht of zuurstof, geen benzine. Bij de ramp van de „Roermond" bij Bari zijn 33 doden te betreu ren. Het zijn de volgende leden van de bemanning: Gezagvoerder J. C. Plesman én de piloten J. Tuyt, J. van Kuyk en A. G. Modard. De radio-telegrafisten L. Post en J. M. W. Hout. De boordwerktuigkundigen D. M. Grandia en J. A. van der Meer. De stewardess C. A. Timmermans. De steward P. J. Overbeek. De boorkok J. H. Ross. Omgekomen zijn de volgende passagiers, die te Batavia werden geboekt: De heer M. S. Roos, mevrouw Roos en kind. De heer W. van Hasselt, mevr. van Hasselt en kind. De heer W. J. van Dort, mevr. van Dort en kind De heer dr. ir. A. G. A. Iden- burg, functionaris van de K.L.M. Mevrouw H. Esser en twee kin deren, een jongen en een meisje. Mevrouw J. C. C. Meelhuyzen. De heer S. C. van "t Hof en echt genote. De volgende passagiers zijn in Caïro ingestapt: F. Dikkers (Ned.), honorair Brits consul. Mohammed Mustafa Ahmed, di plomaat. Mahmud Ibrahim Albaki. Taha Ahmed Eltauchi. Mohammed Ghasi. zakenman. Mohammed Abdellatich Mohas- sam Bey, Egyptenaren. A Over de gebeurtenissen op Tweede Pinksterdag in Purbolinggo en in het bijzonder over de ontvoeringen van personeel en patiënten uit het zieken huis Trenggiling, dat ongeveer een kilometer buiten het stadje ligt, zijn thans bijzonderheden bekend geworden. Op Maandag, 2e Pinksterdag, om streeks half tien. brak in de stad Pur bolinggo een hevig geweervuur los. Terwijl er in de stad nog gevochten werd, klonken ook schoten urt de rich ting van het ziekenhuis Trenggiling, dat ongeveer 1 km. buiten Purbolinggo ligt. Toen gevechtswagens zich vanuit Pur bolinggo naar Trenggiling begaven, was in de stad het bericht doorgedrongen, dat acht man politiebewaking van het ziekenhuis, zich moedig tegen de aanval lende T.N.I. (ongev. 500 man) had verde digd en zich in een der gebouwen had gehandhaafd. De manschappen deden het verhaal, dat bijna het gehele personeel van het ziekenhuis ontvoerd was en dat er veel medicijnen en instrumenten waren ge stolen. Van de 22 verpleegsters waren er 38 door de T.N.I. ontvoerd, terwijl dit met 9 van de 14 verpleegsters het geval was. Ook 3 werklieden, in het ziekenhuis overnachtend, waren spoor loos verdwenen. Van de vrouwenzaal waren tien patiënten, onder wie enkele vrouwen in verwachting en een zwaar zieke hart-patiente, ontvoerd. De aanvallers hadden de mannenzaal geheel met rust gelaten. De apotheek, het internaat, de polikliniek en de operatiezaal boden een troosteloze aanblik. Uitgebreide pogingen tot .brandstich ting waren op niets uitgelopen. Slechts enkele huizen rondom het ziekenhuis waren in vlammen opgegaan. Over het lot der ontvoerden is niets bekend. In Roemenië zou de Griekse kerk, wel ke de supprematie van de Paus erkent, verboden zijn en twee het meest op de voorgrond tredende bisschoppen van deze kerk zouden zijn gegeseld. Dit werd gisteren door A.P. uit on officiële Vaticaanse bron vernomen. Naar bericht wordt, zijn de andere vier bisschoppen van de Griekse 1 erk geïn terneerd in een klooster van de Ortho doxe kerk, welke zich aan Moskou on derworpen heeft. De zegsman zei, dat de zes bisschoppen in November j.l. door de politie uit hun residentie overgebracht waren naar een Orthodox klooster in het Zuiden van Roemenië. Hier werd de gehele winter geprobeerd, de bisschoppen verklaringen te doen ondertekenen, dat zij niet langer de sup prematie van de Paus erkenden en dat zij waren toegetreden tot de Orthodoxe Kerk. In April werden zij naar een ander Orthodox klooster te Caldaroesani bij Boekarest overgebracht. Kort daarna werd Mgr. Ion Suciu, de leider van de zes bisschoppen, overge bracht naar het ministerie van Binnen landse Zaken in het centrum van Boeka rest, waar hij verdween in de ijzeren en betonnen geselkamers in de kelder van het gebouw. -Het staat vast, dat hij ge geseld is, maar het is niet bekend, of hij nog in leven is, aldus deze Vaticaanse bron. Verder zijn, volgens de door deze zegs man ontvangen inlichtingen, drie van de vijf R.K. bisschoppen in Roemenië „af gezet", terwijl de communistische pers hevige aanvallen doet op de twee andere bisschoppen. De zegsman verklaarde, dat het com munistische bewind in Roemenië er op Na zijn terugkeer uit Batavia heeft de Sultan van Djocja op een persconfe rentie het volgende verklaard: In diplomatieke termen kan nog niet worden gesproken van een overeen komst, ooch wel van een „meeting of minds". De Nederlandse troepen begin nen op 24 Juni met de ontruiming. Het eerste deel van de residentie, dat ont ruimd zal worden, is Worosari in Gu- nung KiduL Uitstel of niet naleving van deze opzet is uitgesloten, aldus de Sul tan. Tot de laatste Nederlandse soldaat Djocja verlaat, ligt de verantwoordelijk heid voor rust en orde bij de Neder landse autoriteiten, waarna de officiële gezagsoverdracht zal plaats hebben. Na de formele overdracht blijft de T.N.I. als gezagsapparaat gehandhaafd en haar taak zal een politionele zijn. Over de politieke gevangenen en de krijgsgevangenen worden in de betrok- Vlaggen halfstok op Schiphol De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer A. H. J. Lovink, bracht een bezoek aan de in Bantam gelegerde troepen van de lste infanterie Brigade Groep van de C-Divisie „7 December". In Maroenggoenoeng waren de loerah's uit de omgeving bijeengekomen om de nieuwe H. V. K. te begroeten. ken commissie nog besprekingen ge voerd'. Woensdag heeft de Nederlandse mili taire politie te Djocja brieven ontvan gen, die een bedreiging inhielden aan het adres der Nederlanders voor het ge val zij gc communisten, die zich thans te Djocja in de gevangenis bevinden, voor het vertrek der Nederlandse troe pen niet zouden loslaten. Op een persconferentie te Washington heeft mr. Van Kleffens gisteren gezegd, dat de vooruitzichten voor een blijvende bijlegging van het geschil in Indonesië nog nooit zo goed zijn geweest als thans. Hij gaf een uiteenzetting- van de strek king der overeenkomst. De „Times" van heden schrijft, dat het zorgvuldige én geduldige werk van de UNCI, gesteund door een onbekrom pen houding van de Nederlandse rege ring, veel van het bestaande wantrou wen ten aanzien van het geschil in In donesië heeft weggenomen. De wali negara van Oost-Sumatra, dr. Mansur, heeft in een antwoord op de uitnodiging van minister Van Maarse- veen, om te Batavia besprekingen te voeren, geantwoord, dat het hem onmo gelijk is, naar Batavia te komen in ver band met een belangrijke vergadering van de raad der negara op Zaterdag waarin beslist zal worden, of Oost-Su- matra al dan niet zal deelnemen aan de Sumatraanse federatie. Indien hierover Zaterdag een beslissing wordt genomen, zal dr. Mansur Zondag naar Batavia komen. Mr. Abbas, die op het ogenblik in Ta- panuli vertoeft, zal Zondag vermoede lijk eveneens naar Batavia vertrekken. Te Batavia is vernomen, dat de heer Abdul Malik, het derde lid van het di rectorium voor federaal Sumatra, te Palembang ongesteld is en eveneens enige dagen uitstel heeft gevraagd, zo dat het onderhoud met minister Van Maarseveen waarschijnlijk Maandag zal plaats hebben. Gistermiddag is ook in Dordrecht de veiligverkeersactie begonnen. „Bob", de verkeerstrainer van de Vereniging voor Veilig Verkeer, werd feestelijk ontvan gen door duizenden schoolkinderen. De feestelijkheden vonden echter een tra gisch einde. De rechercheur van het Dordtse politiecorps, de heer J. van Keu len, die als „Bob" optrad, werd getroffen door een hartverlamming. (Van onze Haagse redactie) Tal van vlaggen wapperen op het Scheveningse Gevers Deynootplein, niet alleen ter gelegenheid van het Holland Festival, maar ook in ver band met het Reclame Congres, dat onder de titel „Reclame en Benelux" in het Kurhaus wordt gehouden. Ook is een aardige colectie posters uit de Be- neluxlanden opgesteld. Vele deskundi gen op het gebied van de reclame en vooraanstaande figuren uit het bedrijfs leven uit de drie landen zijn aan de Noordzee bijeengekomij om drie on derwerpen te bespreken: de markt analyse en resultatencontröle, 't adver tentiewezen en de pers in de Benelux- landen. Na een inleidend woord van de voor zitter van 't „Genootschap voor recla me", de heer H. G. D. Coppens, heeft dr. Ch. L. H. Truijen, directeur-generaal van Handel en Nijverheid het Congres geopend. Dr. Truijen, sprekende na mens de minister van Economische Za ken, wéés er op, dat de verlevendiging en verdieping van de Beneluxgedachte van grote practfsche betekenis is voor de samenwerking tussen Nederland, Bel gië en Luxemburg. De regeringen kunnen voorbéreidin- gen treffen voor economische samen werking, doch deze komt alleen tot vol ledige ontplooiing wanneer zij mede ge voerd wordt door het particulier initia tief. Dit congres wil zich bezinnen op de consequenties van de Benelux op een terrein, dat van grote betekenis is, daar immers reclame in d# moderne tijd een integrerend onderdeel van het econo misch leven is. Reclame en daarmee ver band houdend het marktonderzoek die nen een eigen rol te vervullen bij de verbreding van de markt, die het be drijfsleven van de Beneluxlanden be strijkt. Na verklaard te hebben, dat dit congres een positieve bijdrage is voor de practische verwezenlijking van de economische samenwerking, verklaarde spreker de zitting geopend. Het eerste onderwerp, dat zeer diep gaand besproken werd, was het markt onderzoek en de resultatencontröle. Het werd gistermorgen van de Belgische zijde behandeld door de heer A. P. Ja cobs, gistermiddag van Nederlandse zijde door de heer L. Meertens. Wie het woord „onmogelijk" vaak in de mond heeft, brengt het tot niets De heer Jacobs gaf aan de hand van overvloedig cijfermateriaal een alge meen overzicht van de huidige situatie op de Belgische handelsmarkt. De Bel gische markt, zo zei hij, biedt bepaalde voordelen. Allereerst is de concurrentie op bepaalde gebieden zeer sterk, waar door de markt verbrokkeld wordt en een goed zakenman nieuw afzetgebied kan vinden. Vervolgens kan er veel be reikt worden door verbetering van de distributiemethode. Weinig firma's be zitten, aldus spreker, een feilloos wer kende verkooporganisatie. Resumerend kwam de heer Jacobs tot de conclusie, dat een efficiënt werkende firma door een nauwkeurige bestudering van de markt goede resultaten kan bereiken, hoewel deze markt vooral wat betreft de dagelijkse gebruiksartikelen, het punt van verzadiging bereikt schijnt te heb ben. uit is „de twee takken van het R.K. ge loof daar van de grond af met gebruik making van alle terreur- en onderdruk kingsmiddelen uit te roeien". In Mei werd de assistent van Mgr. Suciu, Mgr. Basil Afreria, titulair-bis- schop van Ulpiana, eveneens naar het ministerie van Binnenlandse Zaken ge bracht en daar mishandeld. 1 December j.l. heeft de regering in Boekarest verordend, dat de Griekse Kerk ontbonden was. er werd een be roep op alle geestelijken van de Griekse Kerk gedaan zich bij de Orthodoxe Kerk aan te sluiten. Kinderen uit katholieke gezinnen, die niet hun geloof afzweren, mogen niet naar school gaan. De drie R.K. bisschoppen, die door de regering zijn „afgezet", zijn Mgr. Cisar, aartsbisschop van Boekarest, Mgr. Oacha, bisschop van Timisoaru. en Mgr. Ion Scheffler, bisschop van Satu Mare. Zij mogen in hun bisschoppelijke paleizen blijven. De twee overige R.K. bisschoppen zijn Mgr. Marton en Mgr. Durcovici, die da gelijks in de communistische pers be schuldigd worden. Naar gisteravond door A. P. vernomen werd, is Mgr. Josef Beran thans volko men door de communistische veiligheids politie afgezonderd van de Tsjechoslo- waakse geestelijkheid en de gelovigen. Gisteravond, op dezelfde dag. dad het verschrikkelijke ongeluk met het K.L.M.-toestel „Roermond" nabij Bari gebeurde, is de bliksem ingeslagen in het K.L.M.-lijntoestel PH—T.P.T. „Prin ses Beatrix", van Amsterdam naar Zuid- Amerika. Dit toestel, een DC 6. dat om 12 uur des middags van Schiphol was vertrokken, bevond zich in de nabijheid van Lissabon in een onweersbui. Plotse ling sloeg de bliksem in de radioinstal latie, die onklaar geraakte. Gezagvoer der Abspoel zette de kist op het vlieg veld Lissabon aan de grond en met 45 minuten vertraging kon de reis, nadat de radio-installatie hersteld was, wor den voortgezet. In verband met het ongeval met de „Roermond'' hebben de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart en het gemeentebestuur van Etten en Leur in overleg met de K.L.M. besloten, aan de plschtigheid bij het monument te Etten op Zaterdagmiddag a.s. alle feestelijk karakter te ontnemen. Zoals bekend is, wordt Zaterdag a.s. te Etten het feit herdacht, dat veerig jaar geleden- voor het eerst met een vliegtuig boven Nederland werd gevlogen. Destijds gaven wij uiting aan de klachten van vele trampassagiers over het feit, dat gedurende een deel van de dag de tramdienst AmsterdamZand- voort met twee wagenstellen wordt ge reden. De tramdirectie bleek voor deze klacht een open oor te hebben, want tot grote voldoening van het publiek wordt nu weer met drie wagenstellen gereden. De staking der Italiaanse landarbei ders, die vijf -w eken heeft geduurd, is gisteravond geëindigd. Een regeling kwam tot stand, nadat 'n nieuw voorstel ter beëindiging van het geschil door Italiaanse parlementaire leiders vroeger op de dag was gefor muleerd. Ter gelegenheid van het feit, dat het op 1 Juli a.s. 50 jaren geleden zal zijn dat detramlijn Haarlem-Zapdvoort in gebruik werd genomen en daardoor de tramverbinding Amsterdam-Haarlem- Zandvoort tot stand kwam, zullen bur gemeester en wethouders van Zandvoort aan de directie van de Noord-Zuid-Hol- landse Vervoer-Ma^schappij een bokaal aanbieden als bewijs van erkentelijk heid. De bokaal is uitgevoerd in saffier- kleurig kristal door de Leerdam glas fabrieken en heeft een hoogte van 24 cm. Er staat op vermeld ..Een halve eeuw Amsterdam-Haarlem-Zandvoort", de bokaal is verder versierd met de wa pens van Amsterdam, Haarlem en Zand voort en het embleem der N.Z.H.V.M. Het kunstwerk is geëtaleerd bij de fir ma Lorenz. Verwachting tot Zaterdagavond: Droog weer, met nu en dan over drijvende wolkenvelden en voorna melijk in het Zuiden en midden van het land perioden van zonneschijn. Zwakke tot matige wind tussen Noord-Oost en Noord-West. Op de meeste plaatsen iets minder konde nacht. Overigens weinig verandering van temperatuur. Zon: 4.2021.04; Maan: 2.49—2L0L Zuiver rundlederen „Handbag" met garantie I f 17.95 SUP E SJLLA.S S Alleen verkrijgbaar in het filiaal Ferdinand Bolstraat 54, benevens van Woustraat 82, de Clercqstraat 28 Ie Haarlen: Grote Houtstraat 168

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1